Terapija akutnog bola (videti odeljak 4.2) Primarna dismenoreja
Nimesulid treba propisivati samo kao drugu liniju terapije.
Odluka o propisivanju nimesulida mora biti zasnovana na proceni ukupnog rizika za svakog pacijenta ponaosob (videti odeljke 4.3 i 4.4).
Doziranje
Lek Actasulid treba koristiti što je kraće moguće, u skladu sa kliničkim stanjem pacijenta. Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju meru korišćenjem minimalne efektivne doze u najkraćem periodu koji će omogućiti kontrolu simptoma (videti odeljak 4.4).
Maksimalna dužina ciklusa lečenja nimesulidom je 15 dana.
Odrasli
Jedna tableta (100 mg), dva puta dnevno, posle obroka.
Starije osobe
Kod starijih pacijenata nema potrebe smanjivati dnevnu dozu (videti odeljak 5.2).
Deca (< 12 godina)
Lek Actasulid je kontraindikovan u ovoj populaciji pacijenata (videti odeljak 4.3).
Adolescenti (uzrasta od 12 do 18 godina)
Na osnovu kinetičkog profila odraslih i farmakodinamskih karakteristika nimesulida, nije neophodno prilagođavanje doze kod ovih pacijenata.
Oštećenje funkcije bubrega
Na osnovu farmakokinetike, nije neophodno prilagođavanje doze kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina 30-80 mL/min), dok je lek Actasulid kontraindikovan u slučaju teškog oštećenja funkcije bubrega (klirens kreatinina < 30 mL/min) (videti odeljke 4.3 i 5.2).
Oštećenje funkcije jetre
Primena leka Actasulid je kontraindikovana kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljke 4.3 i 5.2).
Treba izbegavati istovremenu primenu nimesulida sa lekovima iz grupe NSAIL uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze 2 (COX-2). Dodatno, pacijenti ne treba da u isto vreme primenjuju bilo koji drugi analgetik.
Rizik od neželjenih dejstava se može svesti na najmanju meru primenom minimalne efektivne doze tokom najkraćeg perioda potrebnog za kontrolu simptoma (videti odeljak 4.2).
Ukoliko ne dođe do poboljšanja simptoma, terapiju treba prekinuti.
Dejstva na jetru
Retko se tokom primene nimesulida javljaju ozbiljne hepatične reakcije, uključujući u veoma retkim slučajevima smrtni ishod (videti odeljak 4.8). Pacijenti kod kojih se javljaju simptomi koji odgovaraju simptomima prilikom oštećenja jetre tokom terapije nimesulidom (npr. anoreksija, mučnina, povraćanje, abdominalni bol, iscrpljenost, tamna mokraća) ili pacijenti kod kojih rezultati ukazuju na abnormalnu funkciju jetre, treba odmah da prestanu sa primenom ovog leka. Ovi pacijenti ne treba da se izlažu riziku
ponovne primene nimesulida. Prijavljeni su slučajevi oštećenja jetre nakon kratkog izlaganja leku, u najvećem broju slučaja reverzibilnog karaktera.
Pacijenti koji su na terapiji nimesulidom i kod kojih se javi visoka temperatura i/ili simptomi slični gripu, treba da prekinu dalju primenu ovog leka.
Gastrointestinalna dejstva
Gastrointestinalno krvarenje, ulceracije i/ili perforacije koje mogu biti sa smrtnim ishodom, zabeležene su tokom primene svih NSAIL u bilo kom trenutku terapije, sa ili bez upozoravajućih simptoma ili podataka o gastrointestinalnim događajima u anamnezi.
Rizik od gastrointestinalnih krvarenja, ulceracija ili perforacija je povećan sa porastom doza NSAIL, kod starijih ili pacijenata sa peptičkim ulkusom u anamnezi, naročito ukoliko je bio komplikovan hemoragijom ili perforacijom (videti odeljak 4.3). Kod ovih pacijenata terapiju treba započeti najmanjim pogodnim dozama. Takođe, kod pacijenata koji uzimaju male doze acetilsalicilne kiseline ili drugih lekova koji mogu povećati rizik od gastrointestinalnog krvarenja, treba razmotriti istovremenu primenu gastroprotektivnih lekova (npr. misoprostol ili inhibitori protonske pumpe), (videti u nastavku teksta i odeljak 4.5). Pacijenti sa gastrointestinalnim toksičnim reakcijama u anamnezi, naročito stariji, treba da prijave bilo koji neobični abdominalni simptom (naročito gastrointestinalno krvarenje), posebno u inicijalnoj fazi lečenja.
Može se javiti gastrointestinalno krvarenje ili ulceracija/perforacija u bilo kom trenutku terapije sa ili bez upozoravajućih simptoma ili postojanja podataka o prethodnim gastrointestinalnim smetnjama. Ukoliko se javi gastrointestinalno krvarenje ili ulceracija, treba prekinuti terapiju nimesulidom. Nimesulid treba propisivati sa oprezom pacijentima sa gastrointestinalnim poremećajima, uključujući i pacijente sa peptičkim ulkusom, gastrointestinalnim hemoragijama, ulceroznim kolitisom ili Kronovom bolešću u anamnezi.
Potreban je oprez kod pacijenata koji istovremeno primenjuju terapiju koja može povećati rizik za nastanak ulceracija ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulansi (npr. varfarin), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina ili inhibitori agregacije trombocita kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak 4.5).
Ukoliko kod pacijenta na terapiji nimesulidom dođe do gastrointestinalnog krvarenja ili ulceracije, potrebno je obustaviti primenu leka.
Lekove iz grupe NSAIL treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa gastrointestinalnim oboljenjima u anamnezi (ulcerozni kolitis, Kronova bolest), s obzirom na to da kod njih može doći do pogoršanja stanja (videti odeljak 4.8).
Stariji pacijenti: kod starijih osoba je povećana učestalost neželjenih reakcija na NSAIL, posebno gastrointestinalnog krvarenja ili perforacija, koje mogu biti sa smrtnim ishodom (videti odeljak 4.2). U skladu sa tim, savetuje se adekvatno kliničko praćenje.
Kardiovaskularna i cerebrovaskularna dejstva:
Pacijentima sa istorijom hipertenzije i/ili blage do umerene kongestivne srčane insuficijencije potrebno je dati odgovarajuće instrukcije i obezbediti adekvatno praćenje s obzirom na to da je prijavljivana retencija tečnosti i edem tokom terapije NSAIL.
Kliničke studije i epidemiološki podaci ukazuju da primena nekih NSAIL (naročito u visokim dozama i tokom dužeg vremenskog perioda) može biti udružena sa malim porastom rizika od arterijskih tromboembolijskih događaja (npr. infarkt miokarda ili moždani udar). Nema dovoljno podataka da bi se ovaj rizik isključio tokom primene nimesulida.
Pacijenti sa nekontrolisanom hipertenzijom, kongestivnom srčanom insuficijencijom, dijagnostikovanom ishemijskom kardiopatijom, perifernim arterijskim oboljenjem i/ili cerebrovaskularnim oboljenjem mogu primenjivati nimesulid samo nakon pažljive procene. Pažljivu procenu treba sprovesti pre početka terapije
kod pacijenata sa faktorima rizika od kardiovaskularnih oboljenja (npr. hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus, kod pušača).
Pošto je utvrđeno da nimesulid ima uticaj na funkciju trombocita, treba ga oprezno primenjivati kod pacijenata sa hemoragijskom dijatezom (videti odeljak 4.3). Međutim, nimesulid nije zamena za acetilsalicinu kiselinu u smislu kardiovaskularne profilakse.
Dejstva na bubrege
Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega ili srca potreban je oprez s obzirom na to da primena nimesulida može dovesti do pogoršanja bubrežne funkcije. U slučaju pogoršanja, potrebno je prekinuti terapiju (videti odeljak 4.5).
Kožne reakcije
Ozbiljne reakcije na koži, ponekad sa smrtnim ishodom, uključujući eksfolijativni dermatitis, Stevens- Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu, veoma retko su prijavljivane u vezi sa primenom NSAIL (videti odeljak 4.8). Izgleda da su pacijenti izloženi najvećem riziku u ranoj fazi terapije, dok se u najvećem broju slučajeva reakcije pojavljuju u prvom mesecu primene ovih lekova. Potrebno je prekinuti terapiju nimesulidom nakon prve pojave kožnog osipa, mukoznih lezija ili bilo kog drugog znaka reakcije preosetljivosti.
Uticaj na plodnost
Primena nimesulida može uticati na plodnost kod žena i ne preporučuje se kod žena koje planiraju trudnoću. Treba razmotriti prekid terapije nimesulidom kod žena koje imaju probleme sa začećem ili kod kojih se vrši ispitivanje neplodnosti (videti odeljak 4.6).
Pomoćne supstance:
Lek Actasulid sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim poremećajem intolerancije na galaktozu, nedostatkom Lapp-laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Farmakodinamske interakcije
Drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL):
Istovremena upotreba nimesulida (videti odeljak 4.4) i drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova, uključujući i acetilsalicilnu kiselinu primenjenu u dozama za lečenje inflamacije (≥ 1 g u pojedinačnoj dozi ili ≥ 3 g kao ukupnu dnevnu dozu) se ne preporučuje.
Kortikosteroidi:
Povećan je rizik od gastrointestinalnih ulceracija ili krvarenja (videti odeljak 4.4)
Antikoagulansi:
NSAIL mogu povećati dejstvo anikoagulanasa kao što je varfarin (videti odeljak 4.4).
Pacijenti koji primaju varfarin ili neki drugi antikoagulans izloženi su većem riziku od komplikacija usled krvarenja kada uzimaju nimesulid. Iz tog razloga se ova kombinacija ne preporučuje (videti odeljak 4.4) i kontraindikovana je kod pacijenata sa ozbiljnim poremećajima koagulacije (videti odeljak 4.3). Ukoliko je ova kombinacija neophodna, antikoagulantno dejstvo se mora pažljivo pratiti.
Antiagregacioni lekovi i selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI): Povećan je rizik od gastrointestinalnih krvarenja (videti odeljak 4.4).
Interakcije sa diureticima, ACE inhibitorima i antagonistima receptora za angiotenzin II (inhibitorima (ARA)):
NSAIL mogu umanjiti dejstvo diuretika i drugih antihipertenzivnih lekova. Kod nekih pacijenata sa kompromitovanom bubrežnom funkcijom (npr. dehidrirani pacijenti ili starije osobe sa poremećajem funkcije bubrega) istovremena primena sa ACE inhibitorima i inhibitorima ciklooksigenaze može dovesti do dodatnog pogoršanja funkcije bubrega, uključujući i moguću akutnu insuficijenciju bubrega, koja je uobičajeno reverzibilna.
Ove interakcije treba imati u vidu kod pacijenata koji uzimaju nimesulid istovremeno sa ACE inhibitorima ili antagonistima receptora za angiotenzin II. Zbog toga ovu kombinaciju treba uzimati uz oprez, naročito kod starijih pacijenata. Pacijente je potrebno adekvatno hidrirati i obezbediti monitoring bubrežne funkcije nakon započinjanja istovremene terapije i periodično nakon toga.
Farmakokinetičke interakcije: uticaj nimesulida na farmakokinetiku drugih lekova:
Furosemid:
Kod zdravih osoba, nimesulid privremeno smanjuje dejstvo furosemida na ekskreciju natrijuma i u manjem obimu, na ekskreciju kalijuma i smanjuje diuretički odgovor.
Istovremena primena nimesulida i furosemida uzrokuje smanjenje (od oko 20%) PIK-a i kumulativnu ekskreciju furosemida, bez uticaja na renalni klirens.
Istovremena primena furosemida i nimesulida zahteva oprez kada postoji sumnja da se radi o pacijentu sa bubrežnim ili srčanim oboljenjem, kao što je opisano u odeljku 4.4.
Litijum:
Zabeleženo je smanjenje klirensa litijuma tokom istovremene primene sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima, što je dovodilo do povećanja koncentracije litijuma u plazmi i ispoljavanja toksičnosti litijuma. Ukoliko se nimesulid propiše pacijentu koji je na terapiji litijumom, potrebno je pažljivo pratiti koncentraciju litijuma.
Takođe su u in vivo ispitivanjima razmatrane potencijalne farmakokinetičke interakcije sa glibenklamidom, teofilinom, varfarinom, digoksinom, cimetidinom i antacidima (tj. kombinacijom aluminijum i magnezijum hidroksida). Nisu zapažene klinički značajne interakcije.
Nimesulid inhibira CYP2C9. Koncentracija lekova koji su supstrati ovog enzima u plazmi može biti povećana kada se primenjuju istovremeno sa nimesulidom.
Takođe je potreban oprez ako se nimesulid upotrebljava 24 sata pre ili posle terapije metotreksatom, jer se koncentracija metotreksata u serumu može povećati i da se samim tim i toksičnost leka poveća.
Zbog svog delovanja na bubrežne prostaglandine, inhibitor prostaglandin sintetaze kao što je nimesulid može da poveća nefrotoksičnost ciklosporina.
Farmakokinetičke interakcije: uticaj drugih lekova na farmakokinetiku nimesulida:
In vitro ispitivanja su pokazala da tolbutamid, salicilati i valproinska kiselina mogu istisnuti nimesulid sa mesta vezivanja za proteine plazme.
Međutim, uprkos mogućem uticaju na koncentracije u plazmi, nije dokazan klinički značaj ove interakcije.
Primena nimesulida je kontraindikovana u trećem trimestru trudnoće (videti odeljak 4.3).
Kao i kod drugih NSAIL, nimesulid se ne preporučuje kod žena koje planiraju trudnoću (videti odeljak 4.4). Inhibicija sinteze prostaglandina može negativno da utiče na trudnoću i/ili embriofetalni razvoj.
Rezultati epidemioloških studija ukazuju na povećani rizik od abortusa, srčanih malformacija i gastrošize nakon upotrebe inhibitora sinteze prostaglandina tokom prvog dela trudnoće. Apsolutni rizik od srčanih malformacija raste od < 1% do oko 1,5 %. Moguće je da rizik raste sa dozom i dužinom trajanja terapije.
Kod životinja je pokazano da primena inhibitora sinteze prostaglandina povećava pre- i post-implantacioni gubitak ploda i embriofetalni morbiditet. Štaviše, povećana učestalost različitih malformacija, uključujući i kardiovaskularne, je zabeležena kod životinja kod kojih su inhibitori sinteze prostaglandina primenjivani tokom perioda organogeneze.
Studije na kunićima su pokazale atipičnu reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3), dok adekvatni podaci kod upotrebe nimesulida kod trudnih žena nisu dostupni. U skladu sa tim, potencijalni rizik kod ljudi nije utvrđen i ne preporučuje se propisivanje ovog leka tokom prvog i drugog trimestra trudnoće, izuzev ukoliko je neophodno.
Kada se nimesulid primenjuje kod žena koje planiraju trudnoću ili tokom prvog ili drugog trimestra trudnoće, doza i dužina trajanja terapije treba da budu što manji.
Tokom trećeg trimestra trudnoće, svi inhibitori sinteze prostaglandina kod ploda mogu izazvati:
Izloženost majke i novorođenčeta na kraju trudnoće može dovesti do:
Nije poznato da li se nimesulid izlučuje u majčino mleko.
Lek Actasulid je kontraindikovan kod dojilja (videti odeljke 4.3 i 5.3).
Nisu sprovođene studije uticaja nimesulida na sposobnost vožnje ili rukovanja mašinama. Međutim, pacijenti kod kojih se javi ošamućenost, vrtoglavica ili somnolencija nakon primene nimesulida, treba da izbegavaju da upravljaju vozilom i rukuju mašinama.
Kliničke studije i epidemiološki podaci ukazuju da primena pojedinih NSAIL (naročito u visokim dozama i tokom duže primene) može biti povezana sa malim povećanjem rizika od arterijskih trombotičkih događaja (na primer, infarkt miokarda ili moždani udar) (videti odeljak 4.4).
Zabeleženi su edem, hipertenzija i srčana insuficijencija u vezi sa primenom NSAIL. Veoma retko su prijavljivani slučajevi buloznih reakcija uključujući Stevens-Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu.
Najčešće zabeležena neželjena dejstva su gastrointestinalnog tipa. Peptičke ulceracije, gastrointestinalne perforacije i hemoragije, ponekad sa smrtnim ishodom, se takođe mogu javiti, naročito kod starijih pacijenata (videti odeljak 4.4). Nakon primene nimesulida prijavljivana je mučnina, povraćanje, dijareja, flatulencija, konstipacija, dispepsija, abdominalni bol, melena, hematemeza, ulcerativni stomatitis, egzacerbacija kolitisa i Kronove bolesti (videti odeljak 4.4). Gastritis je prijavljivan sa nešto manjom učestalošću.
Sledeći spisak neželjenih dejstava je zasnovan na podacima iz kontrolisanih kliničkih ispitivanja* (oko 7 800 pacijenata) i pregleda sa tržišta posle puštanja leka u promet sa klasifikacijom: veoma često (>1/10); često (>1/100, <1/10), povremeno (> 1/1 000, < 1/100); retko (<1/10 000, < 1/1 000): veoma retko (<1/10 000) uključujući i izolovane slučajeve.
Poremećaj krvnog i limfnog sistema | Retko | Anemija* Eozinofilija* |
Veoma retko | Trombocitopenija Pancitopenija Purpura | |
Poremećaji imunskog sistema | Retko | Preosetljivost* |
Veoma retko | Anafilaksa | |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Retko | Hiperkalemija* |
Psihijatrijski poremećaji | Retko | Anksioznost* Nervoza* Noćne more* |
Poremećaji nervnog sistema | Povremeno | Vrtoglavica* |
Veoma retko | Glavobolja Somnolencija Encefalopatija (Rejev sindrom) | |
Poremećaj oka | Retko | Zamagljen vid* |
Veoma retko | Vizuelni poremećaji | |
Poremećaj uha i labirinta | Veoma retko | Vrtoglavica |
Kardiološki poremećaji | Retko | Tahikardija* |
Vaskularni poremećaji | Povremeno | Hipertenzija* |
Retko | Hemoragija* | |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Povremeno | Dispneja* |
Veoma retko | Astma Bronhospazam | |
Gastrointestinalni poremećaji | Često | Dijareja* Mučnina* Povraćanje* |
Povremeno | Konstipacija* Flatulencija* |
Veoma retko | Gastritis* Abdominalni bol Dispepsija Stomatitis Melena | |
Hepatobilijarni poremećaji (videti odeljak 4.4) | Često | Povećane enzima jetre* |
Veoma retko | Hepatitis | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Povremeno | Pruritus* Osip* |
Retko | Eritema* Dermatitis* | |
Veoma retko | Urtikarija Angioneurotski edem Edem lica | |
Poremećaj bubrega i urinarnog sistema | Retko | Dizurija* Hematurija* |
Veoma retko | Retencija urina* Bubrežna insuficijencija Oligurija | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Povremeno | Edem* |
Retko | Malaksalost* Astenija* | |
Veoma retko | Hipotermija |
*učestalost na osnovu kliničkih ispitivanja
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi koji prate akutno predoziranje lekovima iz grupe NSAIL su uglavnom ograničeni na letargiju, pospanost, mučninu, povraćanje i epigastrični bol koji se uglavnom gube posle zbrinjavanja. Može se javiti i gastrointestinalno krvarenje. Može se javiti hipertenzija, akutna bubrežna insuficijencija, depresija disanja i koma, ali retko. Anafilaktoidne reakcije su zabeležene kod uzimanja terapeutske doze NSAIL, ali se mogu javiti i kao posledica predoziranja.
U slučaju predoziranja lekovima iz grupe NSAIL, terapija pacijenata treba da bude simptomatska i suportivna. Nema posebnih antidota. Nema podataka o uklanjanju nimesulida hemodijalizom, ali na osnovu njegovog visokog nivoa vezivanja za proteine plazme (do 97,5%), malo je verovatno da će dijaliza biti od koristi kod predoziranja. Emeza i/ili primena aktivnog uglja (60 do 100 g kod odraslih) i/ili osmotskih laksativa može biti indikovana kod pacijenata sa simptomima predoziranja koji su primljeni do 4 sata od uzimanja leka. Forsirana diureza, alkalizacija urina, hemodijaliza ili hemoperfuzija mogu biti bez rezultata zbog visokog nivoa vezivanja za proteine plazme. Treba pratiti funkciju bubrega i jetre.
Farmakoterapijska grupa: Ostali nesteroidni antiinflamatorni i antireumatski lekovi
ATC šifra: M01AX17
Nimesulid je nesteroidni antiinflamatorni lek sa analgetičkim i antipiretičkim dejstvom koji deluje kao inhibitor ciklooksigenaze (COX), enzima koji dovodi do sinteze prostaglandina.
Resorpcija
Nimesulid se dobro resorbuje nakon oralne primene. Kod odraslih, posle pojedinačne doze od 100 mg nimesulida, maksimalna koncentracija u plazmi od 3 do 4 mg/L postiže se u roku 2-3 sata. PIK iznosi 20 do 35 mg•h/L. Nije utvrđena statistički značajna razlika između ovih vrednosti i vrednosti dobijenih nakon primene doze od 100 mg dva puta dnevno tokom 7 dana.
Distribucija
Procenat vezivanja za proteine plazme iznosi do 97,5%.
Biotransformacija
Nimesulid se ekstenzivno metaboliše u jetri na nekoliko načina, uključujući metabolizam putem citohrom P450 (CYP) 2C9 izoenzima. Zbog toga, postoji mogućnost interakcije sa istovremeno primenjenim lekovima koji se takođe metabolišu putem CYP2C9 (videti odeljak 4.5). Glavni metabolit nimesulida je njegov parahidroksi derivat, koji je takođe farmakološki aktivan. Vreme potrebno da se metabolit pojavi u cirkulaciji je kratko (oko 0,8 sati), ali vrednost njegove konstante formiranja nije velika i značajno je manja u odnosu na vrednost konstante resorpcije nimesulida.
Hidroksinimesulid je jedini metabilit otkriven u plazmi i gotovo u potpunosti je konjugovan. Njegovo poluvreme eliminacije (t½) iz plazme iznosi od 3,2 do 6 sati.
Eliminacija
Nimesulid se pretežno ekskretuje putem urina (oko 50% primenjene doze). U nepromenjenom obliku se izluči svega 1% do 3% leka. Hidroksinimesulid, glavni metabolit, otkriven je samo u obliku glukuronata. Oko 29% doze se nakon metabolisanja izlučuje putem fecesa.
Stariji pacijenti
Kinetički profil nimesulida je ostao nepromenjen kod starijih osoba nakon primene akutnih i ponovljenih doza.
Oštećenje funkcije bubrega ili jetre
U akutnoj eksperimentalnoj studiji kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega (klirens kreatinina 30-80 mL/min) u odnosu na zdrave dobrovoljce, maksimalne koncentracije nimesulida i njegovog glavnog metabolita u plazmi nisu bile veće od onih kod zdravih dobrovoljaca. Vrednosti PIK i t1/2 beta su bile 50% veće, ali uvek u opsegu kinetičkih vrednosti koje su zabeležene za nimesulid kod zdravih dobrovoljaca. Ponovljena primena leka nije dovela do akumulacije.
Nimesulid je kontraindikovan kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak 4.3).
Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala ne otkrivaju poseban rizik za ljude.
U studijama toksičnosti sa ponovljenim dozama, nimesulid je pokazao gastrointestinalnu, renalnu i hepatičnu toksičnost.
U studijama reproduktivne toksičnosti, embriotoksičnost i teratogena dejstva (malformacije skeleta, dilatacija moždanih komora) zapaženi su kod kunića, ali ne i kod pacova, pri dozama koje nisu bile toksične za majku. Kod pacova je zapažen povećani mortalitet mladunčadi u ranom postnatalnom periodu i nimesulid je pokazao neželjena dejstva na plodnost.
Laktoza monohidrat;
Skrob, kukuruzni;
Povidon K-30;
Magnezijum-stearat;
Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni.
Nije primenljivo.
Rok upotrebe je 3 godine.
Lek se ne sme koristiti posle isteka roka upotrebe! Rok upotrebe ističe poslednjeg dana navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25ºC.
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.
Čuvati van domašaja dece!
Unutrašnje pakovanje je PVC/Alu blister, koji sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija, u kojoj se nalaze dva blistera sa po 10 tableta (ukupno 20 tableta) i Uputstvo za lek.
Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Actasulid sadrži aktivnu supstancu nimesulid, koja pripada grupi ostalih nesteroidnih antiinflamatornih i antireumatskih lekova.
Koristi se u terapiji akutnog bola i u terapiji primarne dismenoreje (bolnih menstruacija koje ne nastaju kao posledica bolesti već prirodnih procesa u organizmu).
Pre propisivanja Actasulid tableta Vaš lekar će proceniti odnos koristi i rizika od nastanka neželjenih dejstava prilikom upotrebe ovog preparata.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Actasulid.
Ovaj lek može da poveća rizik za nastanak srčanog udara (infarkt miokarda) ili moždanog udara. Rizik je posebno veliki ukoliko se koriste velike doze ili se lek primenjuje duže od preporučenog trajanja terapije.
Ako imate srčane probleme, ako ste imali srčani udar ili ako mislite da imate faktore rizika (npr. visok pritisak, dijabetes, visok holesterol ili ako pušite) koji su u vezi sa ovim bolestima, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara.
U slučajevima pojave ozbiljnih alergijskih reakcija, pojave ospi po koži i/ili sluzokoži ili drugih znakova alergija prestanite sa uzimanjem leka i odmah o tome obavestite lekara.
U slučaju krvarenja (tamna stolica) ili čira (bol u stomaku) odmah prestanite sa uzimanjem leka.
Ako bolujete od ulceroznog kolitisa (zapaljenja debelog creva) ili Kronove bolesti (hroničnog zapaljenja digestivnog trakta), treba o tome da obavestite svog lekara pre nego što počnete da uzimate lek Actasulid.
Ako imate oštećenje srca ili bubrega, obavestite svog lekara pre nego što počnete da uzimate lek Actasulid; oštećenje bubrežne funkcije se može još više pogoršati.
Ako ste u poznijim godinama, Vaš lekar će Vas pozivati povremeno na kontrolu da bi proverio da lek Actasulid nije izazvao oštećenja želuca, bubrega, srca ili jetre.
Ako planirate trudnoću, morate da obavestite svog lekara, s obzirom na to da lek Actasulid može da dovede do smanjenja plodnosti.
Ukoliko se u toku terapije nimesulidom jave simptomi koji ukazuju na oštećenje funkcije jetre, odmah prekinite terapiju i o tome obavestite svog lekara. Simptomi koji ukazuju na poremećeno „stanje“ jetre uključuju gubitak apetita, mučninu, povraćanje, bol u stomaku, perzistirajući (uporni) umor ili tamnu mokraću. Ukoliko ste ikada bolovali od čira na želucu, imali krvarenje iz želuca ili creva, ulcerozni kolitis ili Kronovu bolest, obavestite svog lekara pre početka terapije nimesulidom.
Ukoliko u toku terapije nimesulidom dobijete groznicu (povišenu telesnu temperaturu) i/ili simptome koji liče na grip (osećate se loše, imate osećaj hladnoće i drhtavice), prekinite terapiju nimesulidom i obratite se Vašem lekaru.
Drugi lekovi i lek Actasulid
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Budite naročito oprezni sa upotrebom leka Actasulid ako uzimate bilo koji od navedenih lekova pošto može doći do interakcije:
Obavestite svog lekara ili farmaceuta da uzimate ove ili druge lekove pre nego što počnete da uzimate lek Actasulid.
Primena leka Actasulid sa hranom i pićima
Ne treba da konzumirate alkohol tokom uzimanja leka Actasulid.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća:
Lek Actasulid se ne sme koristiti u poslednja tri meseca trudnoće, dok se njegova upotreba u prvom i drugom tromesečju trudnoće ne preporučuje. Od šestog meseca trudnoće NE SMETE NI POD KOJIM USLOVIMA uzimati nimesulid, jer on može prouzrokovati ozbiljne posledice na srce, pluća i bubrege Vašeg deteta.
Takođe, upotreba nimesulida se ne preporučuje ženama koje pokušavaju da zatrudne.
Dojenje:
Nije poznato da li se nimesulid izlučuje u majčino mleko. Lek Actasulid se ne sme koristiti tokom perioda dojenja.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nema dovoljno podataka o uticaju nimesulida na sposobnost prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ipak, pacijenti kod kojih se javi vrtoglavica, nesvestica ili pospanost posle uzimanja leka Actasulid ne treba da upravljaju vozilima i rukuju mašinama.
Lek Actasulid sadrži laktozu
Ovaj lek sadrži laktozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Uobičajena doza leka je jedna tableta (100 mg) dva puta dnevno, ujutru i uveče, posle obroka.
Lek Actasulid koristite što kraći mogući vremenski period, nikada duže od 15 dana tokom jednog terapijskog ciklusa.
Ako ste uzeli više leka Actasulid nego što treba
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Actasulid nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Actasulid
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu tabletu.
Najčešći simptomi predoziranja nimesulidom su nezainteresovanost, pospanost, mučnina, povraćanje i bol u gornjem delu stomaka koji se povlače nakon prestanka uzimanja leka.
Retko se javljaju povišen krvni pritisak, akutno oštećenje bubrega, depresija disanja i koma.
Ukoliko dođe do predoziranja nimesulidom trebalo bi sprovesti simptomatsku terapiju. Nema specifičnog antidota i mogu se primeniti aktivni ugalj i izazivanje povraćanja.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Actasulid
Lek Actasulid nemojte koristiti duže od 15 dana tokom jednog tretmana.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ako se desi bilo šta od navedenog:
prestanite sa uzimanjem leka i odmah obavestite svog lekara, pošto ovo mogu biti simptomi retkih ozbiljnih neželjenih dejstava koji zahtevaju hitnu intervenciju lekara.
Ako se desi sledeće:
Neželjena dejstva koja se mogu javiti prilikom uzimanja leka Actasulid su:
telesne temperature (hipotermija); poremećaj vida, vertigo (vrtoglavica), glavobolje, pospanost; bol u stomaku, poremećaj varenja, male, bolne ranice u ustima (stomatitis), osip, otečenost lica i mekih tkiva.
Ako primetite bilo koje od neželjenih dejstava, a koja nisu ovde pomenuta, molimo Vas, obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs e-mail:
nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Actasulid posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25ºC, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je nimesulid.
Jedna tableta sadrži 100 mg nimesulida.
Pomoćne supstance su laktoza monohidrat; skrob, kukuruzni; povidon K-30; magnezijum-stearat; silicijum- dioksid, koloidni, bezvodni.
Kako izgleda lek Actasulid i sadržaj pakovanja
Tableta.
Actasulid tableta je okrugla, ravna, svetložuta tableta sa podeonom linijom na jednoj strani. Podeona linija nije namenjena za lomljenje tablete.
Unutrašnje pakovanje je PVC/Alu blister, koji sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija, u kojoj se nalaze dva blistera sa po 10 tableta (ukupno 20 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
ZDRAVLJE AD LESKOVAC,
Vlajkova, 199, Leskovac
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-00767-22-001 od 31.01.2023.