Alefoss® 70mg tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Alefoss® 70mg tableta
Opis chat-gpt
Alefoss® 70mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'alendronska kiselina' i koristi se za prevenciju gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze, te pomaže u ponovnom formiranju kostiju i smanjenju rizika od preloma kičmenih pršljenova i kuka.
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Proizvođači
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1059908
Maksimalna cena leka
724,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
613,70 RSD
Doplata
214,80 RSD
DDD
10 mg
Indikacije za RFZO
Za lečenje osteoporoze kod pacijenata posle menopauze radi primarne i sekundarne prevencije osteoporotičnih fraktura (M80; M81).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja specijаliste (internista ili reumatolog ili fizijatar ili ortoped ili ginekolog) kada je osteoporoza verifikovana DEXA T vrednost u L 1- 4 ≤ -2,5 ili ≤ -2,5 u Total/Neck.
EAN
8606105713030
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02544-19-001
Datum važenja: 06.05.2020 - 06.05.2025
JKL
‍1059909
Maksimalna cena leka
998,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
998,70 RSD
Doplata
429,56 RSD
DDD
10 mg
Indikacije za RFZO
Za lečenje osteoporoze kod pacijenata posle menopauze radi primarne i sekundarne prevencije osteoporotičnih fraktura (M80; M81).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja specijаliste (internista ili reumatolog ili fizijatar ili ortoped ili ginekolog) kada je osteoporoza verifikovana DEXA T vrednost u L 1- 4 ≤ -2,5 ili ≤ -2,5 u Total/Neck.
EAN
8606105713047
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02545-19-001
Datum važenja: 06.05.2020 - 06.05.2025

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija osteoporoze u postmenopauzi.

Lek Alefoss smanjuje rizik od nastanka preloma kičmenih pršljenova i preloma kuka.

Preporučena doza je 1 tableta (70 mg) jednom nedeljno.

Pacijent treba da bude informisan da ukoliko zaboravi da uzme lek, treba da ga uzme sledećeg jutra. Nikako se ne smeju uzeti dve tablete istog dana, već treba da se vrate na režim uzimanja tablete nedeljno, i to onim danom koji su pacijenti prvobitno izabrali.

Optimalno trajanje terapije bisfosfonatima za lečenje osteoporoze nije utvrđeno. Potrebu za kontinuiranom terapijom treba periodično procenjivati na osnovu koristi i potencijalnog rizika od primene leka na individualnoj osnovi, posebno posle 5 ili više godina primene.

Način upotrebe:

Oralna upotreba

Kako postići zadovoljavajuću zadovoljavajuću resorpciju alendronata:

Lek Alefoss mora da se uzima samo sa običnom vodom najmanje 30 minuta pre uzimanja prvog dnevnog obroka, napitka ili nekog drugog leka.

Ostali napici (uključujući mineralnu vodu), hrana i neki lekovi će verovatno smanjiti resorpciju alendronata (videti odeljak 4.5).

Da bi se olakšao prolaz leka do želuca i smanjila mogućnost pojave lokalne iritacije i nadražaja slizokože jednjaka ili pojave neželjenih reakcija (videti odeljak 4.4):

  • Lek Alefoss se mora uzeti ujutru, nakon ustajanja, i popiti sa punom čašom obične vode (količina vode ne sme biti manja od 200 mL).
  • Pacijenti moraju da progatuju celu tabletu leka Alefoss. Tableta ne sme da se drobi niti žvaće, niti sme da se rastapa u ustima pre gutanja zbog rizika od orofaringealnih ulceracija.
  • Pacijent ne sme da legne sve dok ne pojede svoj prvi dnevni obrok, što ne sme biti u kraćem vremenskom intervalu od 30 minuta po uzimanju leka..
  • Pacijent ne sme da legne najmanje 30 minuta nakon uzimanja leka Alefoss.
  • Lek Alefoss ne sme da se uzima uveče pre spavanja ili ujutru pre ustajanja.

Pacijenti treba da uzimaju suplemente kalcijuma i vitamina D ukoliko se adekvatna količina kalcijuma ne unosi hranom. (videti odeljak 4.4).

Upotreba kod starijih pacijenata:

U kliničkim studijama nije uočena razlika vezana za godine starosti kada su u pitanju bezbednost ili efikasnost alendronata. Stoga nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata.

Primena kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega

Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa glomerularnom filtracijom većom od 35 mL/min. Alendronat se ne preporučuje kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom kod kojih je brzina glomerularne filtracije manja od 35 mL/min. Usled nedostatka iskusta sa ovim pacijentima.

Upotreba kod dece (ispod 18 godina starosti)

Alendronat se ne preporučuje kod dece i adolescenata ispod 18 godina zbog nedovoljno podataka o bezbednosti i efikasnosti. Ovaj lek ne treba da se promenjuje kod dece mlađe od 18 godina. Trenutno dostupni podaci o alendronskoj kiselini kod pedijatrijske populacije su dostupni u odeljku 5.1..

Lek Alefoss 70 mg nije ispitivan u lečenju osteoporoze uzorkovane uzimanjem glukokortikoida..

.

  • Preosetljivost na alendronat ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • Promene na ezofagusu i drugi faktori koji mogu da uspore pražnjenje ezofagusa, kao što je ezofagealna striktura ili ahalazija.
  • Nemogućnost da se ostane u stojem položaju ili u položaju uspravnog sedenja najmanje 30 minuta.
  • Hipokalcemija.

Neželjene reakcije gornjeg dela gastrointestinalnog trakta

Alendronat može da izazove lokalnu iritaciju sluzokože gornjeg dela gastrointestinalnog trakta. Zbog toga što postoji mogućnost pogoršanja postojeće bolesti, treba biti obazriv kada se alendronat daje pacijentima koji imaju aktivna oboljenja gornjeg dela gastrointestinalnog trakta, kao što su disfagija, oboljenje jednjaka, gastritis, duodenitis, ulkusi, ili pacijentima koji su u skorije vreme (u toku prethodne godine) imali neko ozbiljnije oboljenje gastrointestinalnog trakta poput peptičkog ulkusa, aktivnog gastrointestinalnog krvarenja ili hirurškog zahvata u gornjem delu gastrointestinalnog trakta, osim piloroplastike (videti odeljak 4.3). Kod pacijenata sa Baretovim ezofagusom lekari bi trebalo da procene na individualnom nivou korist i potencijalni rizik od primene alendronata.

Neželjene reakcije na jednjaku (koje su ponekad teške i zahtevaju hospitalizaciju pacijenta), poput ezofagitisa, ezofagealne ulceracije i ezofagealnih erozija, a koje su retko praćene strikturom jednjaka, zabeležene su kod pacijenata koji su primali alendronat. Stoga lekari moraju da obrate pažnju ukoliko se pojave bilo kakvi znaci ili simptomi ovakvih reakcija, a pacijentima se mora reći da prestanu sa uzimanjem alendronata i da potraže pomoć lekara ukoliko dobiju simptome iritacije jednjaka poput disfagije, bola prilikom gutanja ili retrosternalnog bola ili gorušice, bilo novonastale ili pogoršanja postojeće.(vidite odeljak 4.8)

Smatra se da je rizik od nastanka teških neželjenih reakcija na ezofagus izgleda da je veći kod pacijenata koji ne uzimaju alendronat na pravilan način i/ili koji nastavljaju sa uzimanjem alendronata i nakon pojave simptoma koji ukazuju na to da je došlo do iritacije ezofagusa. Veoma je važno da se pacijentu daju potpuna i detaljna uputstva o tome kako se dozira i primenjuje ovaj lek i da pacijent u potpunosti shvati ta uputstva (videti odeljak 4.2). Pacijente treba da budu informisani da se problem sa ezofagusom mogu povećati ukoliko se ne poštuju ova uputstva.

Iako u opsežnim kliničkim ispitivanjima sa alendronatom nije došlo do povećanja rizika od pojave gastričnog i duodenalnog ulkusa, ipak su, nakon stavljanja leka u promet, retko zabeležene ove neželjene reakcije, dok su neke od njih čak bile i teške, i sa komplikacijama. (videte deo 4.8)

Osteonekroza vilice:

Osteonekroza vilice, povezana sa ekstrakcijom zuba i/ili sa lokalnom infekcijom (uključujući osteomijelitis)se javlja kod pacijenata na terapijskim režimima za kancer, uključujući primarno intravensku primenu bifosfonata. Mnogi od ovih pacijenata su takođe primali hemioterapiju i kortikosteroide. Osteonekroza vilice je takođe prijavljena kod pacijenata sa osteoporozom koji su bili na terapiji oralnim bisfosfonatima.

Sledeće faktore rizika je potrebno uzeti u obzir prilikom evaluacije individualne opasnosti od razvoja osteonekroze vilice:

  • Potentnost bisfosfonata (najveća je kod zolendronske kiseline), način primene (videti prethodno) i kumulativne doze
  • Malignooboljenje, hemioterapija, radioterapija, kortikosteroidi, pušenje
  • Oboljenje zuba u anamnezi, loša oralna higijena, periodontalne bolesti, invazivne dentalne procedure kao i loše rubno zatvaranje zubnih proteza.

Potrebno je sprovesti stomatološki pregled uključujući i redovnu stomatološku preventive, treba razmotriti pre terapije oralnim bisfosfonatima kod pacijenata sa lošim dentalnim statusom.

Tokom terapije, ovi pacijenti treba da izbegavaju invazivne stomatološke procedure ukoliko je to moguće.. Kod pacijenata kod kojih se razvije osteonekroza vilice u toku terapije bisfosfonatima, stomatološka hirurška intervencija može još više da pogorša njihovo stanje. Za pacijente koji ipak moraju da se podvrgnu stomatološkom hirurškom zahvatu ne postoje raspoloživi podaci da li bi prestanak uzimanja bisfosfonata smanjio rizik za pojavu osteonekroze vilice. Plan lečenja svakog pacijenta mora da se zasniva na dobroj kliničkoj proceni lekara koji leči datog pacijenta, a na osnovu odnosa rizika i koristi za svakog pacijenta posebno.

Dok uzimaju bisfosfonate, potrebno je podsticati pacijente da održavaju dobru oralnu higijenu, da idu redovno na rutinske stomatološke preglede i da prijave bilo koji simptom u usnoj šupljini kao što je klaćenje zuba, bol ili otok.

Osteonekroza spoljašnjeg slušnog kanala:

Osteonekroza spoljašnjeg slušnog kanala je prijavljena kod pacijenata na terapiji bifosfonatima koja se uglavnom povezuje sa dugotrajnom terapijom. Potencijalni faktori rizika za pojavu osteonekroze su upotreba steroida i hemioterapije i/ili lokalne faktore rizika kao što su trauma ili infekcija. Mogućnost pojave osteonekroze spoljašnjeg slušnog kanala treba razmotriti kod pacijenata koji su na terapiji bifosfonatima i kod kojih su prisutni simptomi kao što su bol ili curenje iz uveta ili hronične infekcije uha.

Mišićnoskeletni bolovi :

Kod pacijenata koji su uzimali bisfosfonate zabeleženi su slučajevi bola u kostima, zglobovima i/ili mišićima. U postmarketinškom praćenju ovi simptomi su retko bili ozbiljni i/ili dovodili do onesposobljenosti pacijenta (videti odeljak 4.8). Vreme koje je proteklo do pojave simptoma variralo je I kretalo se u opsegu od jednog dana do nekoliko meseci nakon početka terapije. Kod većine pacijenata došlo je do povlačenja simptoma nakon obustavljanja terapije. Kod drugih je došlo do ponovne pojave simptoma pri ponovnom uvođenju istog leka ili drugog iz grupe bisfosfonata.

Atipične frakture femura:

Atipične frakture subtrohantera i tela femura prijavljene su tokom terapije bisfosfonatima primarno kod pacijenata koji su bili na dugoročnoj terapiji osteoporoze. Ove poprečne i kratke kose frakture mogu se pojaviti bilo gde na femuru, i to odmah ispod manjeg trohantera, i tik uz suprakondilarno ispupčenje. Ove frakture se mogu javiti nakon minimalne, ili nikakve traume, često praćene kod nekih pacijenata sa bolom u butinama ili preponama, često u vezi sa radiografskim svojstvima stres fraktura, nekoliko nedelja ili meseci pre nego što dođe do kompletne fracture femura. Frakture su obično obostrane i zbog toga je neophodan kontralateralni pregled femura kod pacijenata koji su na terapiji bisfosfonatima a koji su zadobili prelom femura. Takođe je zabeleženo da ove frakture teško zarastaju. Preporučuje se da se kod pacijenata sa atipičnim prelomom femura prekine terapija bisfosfonatima, dok se ne izvrši procena pacijenta na osnovu odnosa rizika i koristi za svakog pacijenta posebno.

Tokom terapije bisfosfonatima pacijentima se savetuje da prijave bilo koji bol u butinama, kukovima ili preponama, i svaki pacijent kod koga se manifestuju ovakvi simptomi treba biti pregledan u cilju dijagnostikovanja nepotpunih fraktura femura.

Oštećenje funkcije bubrega

Alendronat se ne preporučuje pacijentima sa oštećenom funkcijom bubrega kod kojih je brzina glomerularne filtracije manja od 35 mL/min (videti odeljak 4.2).

Metabolizam kostiju i minerala

Treba i uzeti u obzir i druge razloge za pojavu osteoporoze osim deficijencije estrogena i starosnog doba.

Hipokalcemija mora biti korigovana pre početka terapije alendronatom (videti odeljak 4.3). Drugi poremećaji koji utiču na metabolizam minerala (poput deficijencije vitamina D i hipoparatiroidizma) takođe treba da budu efikasno terapijski zbrinuti. Kod pacijenata sa ovim stanjima, kalcijum u serumu i simptomi hipokalcemije treba da budu praćeni u toku terapije alendronatom.

Zbog pozitivnih efekata alendronata na porast minerala u kostima, može doći do smanjenja koncentracije kalcijuma i fosfata u serumu, naročito kod pacijenata koji su na terapiji glukokortikoidima i kod kojih postoji smanjena resorpcija kalcijuma. Ove promene su obično blage i asimptomatske. Međutim, u nekim slučajevima je prijavljena simptomatska hipokalcemija koja je u nekim slučajevima bila teška a često se javljala kod pacijenata sa predisponirajućim stanjima (npr. hipoparatiroidizam, deficijencija vitamina D i malapsorpcija kalcijuma).

Posebno je važno da se obezbedi unos dovoljnih količina kalcijuma i vitamina D kod pacijenata koji su na terapiji glukokortikoidima.

Pacijentima treba reći da, ako propuste da uzmu redovnu dozu leka Alefoss, treba da uzmu jednu tabletu sledećeg jutra kada se sete da su zaboravili da uzmu lek. Ne smeju uzeti dve tablete u istom danu već treba da se vrate na režim doziranja od jedne tablete jednom nedeljno kao što je u početku određeno, a na dan koji sami odaberu.

Pomoćne supstance:

Lek sadrži sorbitol. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu ne smeju koristiti ovaj lek.

Ako se uzimaju istovremeno, hrana i napici (uključujući i mineralnu vodu), suplementi kalcijuma, antacidi i neki oralni lekovi, mogu da utiču na resorpciju alendronata. Stoga, pacijenti moraju, nakon uzimanja alendronata, da sačekaju najmanje 30 minuta pre nego što uzmu neki drugi lek oralno (videti odeljke 4.2 i 5.2).

Ne očekuju se nikakve druge klinički značajne interakcije sa drugim lekovima. Određen broj pacijentkinja u toku kliničkog ispitivanja je dobijao estrogen (intravaginalno, transdermalno ili oralno) u toku terapije alendronatom. Nisu uočene nikakve neželjene reakcije koje bi se mogle dovesti u vezu sa njihovom kombinovanom primenom.

S obzirom na to da je primena NSAIL udružena sa gastrointestinalnom iritacijom, potreban je dodatni oprez pri istovremenoj primeni sa alendronatom.

Mada nisu sprovedene specifične studije interakcija, u kliničkim studijama alendronat je korišćen istovremeno sa širokim opsegom lekova koji se uobičajeno propisuju, a da pri tome nije uočena pojava interakcija koje bi bile od kliničkog značaja.

Trudnoća

Nema dovoljno podataka o primeni alendronata kod trudnica. Studije na životinjama ukazuju na reproduktivnu toksičnost. Kod skotnih ženki pacova, alendronat je izazvao distociju uzrokovanu hipokalcemijom (videti odeljak 5.3).

Alendronat ne treba primenjivati tokom trudnoće.

Dojenje

Ne zna se da li se alendronat ili njegovi metaboliti izlučuje u majčino mleko. Rizik za novorođenče/odojče se ne može isključiti. Alendronat ne treba primenjivati kod žena koje doje.

Plodnost:

Bifosfonati se ugrađuju u koštani matriks, odakle se postepeno oslobađaju tokom perioda od nekoliko godinama. Količina bifosfonata koja se ugrađuje u kosti odraslih osoba, pa tako i količina koja se može ponovo vratiti u sistemsku cirkulaciju, direktno zavisi od primenjene doze i dužine primene bisfosfonata (videti odeljak 5.2). Nema podataka o riziku koji bifosfonati mogu da imaju na fetus kod ljudi. Ipak, postoji teorijski rizik od oštećenja kod fetusa, pretežno oštećenja skeleta, kod žena koje zatrudne nakon završenog lečenja bisfosfonatima. Nije ispitan uticaj varijabli kao što su vreme od prestanka lečenja do začeća, vrsta primenjenog bisfosfonata i način primene (intravenski u odnosu na oralni način primene) na razvoj rizika.

Alendronate nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, kod pacijenata se mogu javiti određeni simptomi kao što su zamućenje vida, vrtoglavica, jak bol u kostima i mišićima (videte odeljak 4.8) koji mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

U toku jednogodišnje studije kod žena u postmenopauzi sa osteoporozom, ukupan sigurnosni profil neželjenih efekata za aledronat tablete jednom nedeljno (n=519) i alendronat 10 mg dnevno (n=370) je bio sličan. U toku dve trogodišnje studije potpuno identičnog dizajna, kod žena u postmenopauzalnom periodu (alendronat 10 mg: n=196; placebo: n=397) ukupni bezbednosni profil za alendronat 10 mg/dan i placebo su bili istovetni.

Neželjeni efekti prijavljeni od strane ispitivača kao mogući, verovatno ili definitivno povezani sa lekom, predstavljeni su niže, ukoliko su se javili u ≥1% u bilo kojoj od ispitivanih grupa u toku jednogodišnje studije, ili u ≥1% pacijenata koji su bili na terapiji alendronatom u dozi 10 mg na dan i uz incidence veću u odnosu na pacijente na placebu u trogodišnjim studijama:

Jednogodišnja studijaTrogodišnja studija
Alendronat 70mg nedeljno (n=519)Alendronat 10mg dnevno (n=370)Alendronat 10mg dnevno (n=196)Placebo
Gastrointestinalni
Bol u abdomenu3,73,06,64,8
Dispepsija2,72,23,63,5
Regurgitacija1,92,42,04,3
mučnina1,92,43,64,0
Abdominalna1,01,41,00,8
Konstipacija0,81,63,11,8
Dijareja0,60,53,11,8
Disfagija0,40,51,00,0
Flatulencija0,41,62,60,5
Gastritis0,21,10,51,3
Ulkus želuca0,01,10,00,0
Ulkus ezofagusa0,00,01,50,0
Poremećaji mišićno-skeletnog sistema i vezivnog
Mišićno-skeletni bolovi u kostima,2,93,24,12,5
Grčevi u mišićima0,21,10,01,0
Poremećaji
Glavobolja0,40,32,61,5

Sledeće neželjene reakcije zabeležene su u kliničkim studijama i/ili nakon stavljanja leka u promet:

Veoma česte (>10), Česte (1/100, 1/10), povremene (1/1000, 1/100), retke (1/10.000, 1/1000), veoma retke (1/10.000 uključujući i sporadične slučajeve)

Poremećaji imunskog sistema:Retko: reakcije preosetljivosti uključujući urtikariju i
Poremećaji metabolizma i ishrane:Retko: simptomatska hipokalcemija, često udružena
Poremećaji nervnog sistema:Često:glavobolja, vrtoglavica2
Poremećaji oka:Povremeno: inflamacija oka (uveitis, skleritis,
Poremećaji uha i labirinta:Često: vertigo2
Gastrointestinalni poremećaji:Često:abdominalni bol, dispepsija, konstipacija, dijareja, flatulencija, ulkus ezofagusa3, disfagija3, abdominalna distenzija i regurgitacija kiselog sadržaja
odeljak 4.4)
Poremećaji kože i potkožnog tkiva:Često: alopecija2, pruritus2
Poremećaji mišićno-skeletnog sistema i vezivnog tkiva:Veoma često: mišićno-koštani bol (u kostima, mišićima ili zglobovima) ponekad jakog intenziteta3,1
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene:Često: astenija2, periferni edem2
1 Videti odeljak 4.4

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Hipokalcemija, hipofosfatemija i neželjenih reakcija u gornjem delu gastrointestinalnog trakta kao što su nelagodnost u želucu, osećaj pečenja u želucu, ezofagitis, gastritis ili ulkus se mogu javiti kao posledica oralnog predoziranja.

Nema specifičnih podataka o lečenju predoziranja alendronatom. U slučaju predoziranja pacijentu treba dati mleko ili antacide da bi se vezao alendronat. Zbog rizika od nadražaja sluzokože ezofagusa ne sme da se izaziva povraćanje, a pacijenta treba da ostane u potpuno uspravnom položaju

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Bisfosfonati, lekovi koji deluju na strukturu kosti i mineralizaciju

ATC šifra: M05BA04 Mehanizam dejstva

Aktivni sastojak leka Alefoss je alendronat natrijum, bisfosfonat koji inhibira resorpciju kostiju posredovanu

osteoklastima bez direktnog efekta na formiranje kostiju. Pretklinička ispitivanja su pokazala da se alendronat prevashodno vezuje na mestima aktivne resorpcije. Aktivnost osteoklasta je inhibirana, ali bez uticaja na process regrutovanja I vezivanja osteoklasta. Kost formirana u toku terapije alendronatom je uobičajenog kvaliteta.

Klinička efikasnost i bezbednost

Terapija postmenopauzalne osteoporoze

Osteoporoza se definiše kao mineralna koštana gustina (BMD) kičme ili kuka koja je za 2,5 standardne devijacije (SD) manja u odnosu na prosečnu vrednosti za zdravu mladu populaciju, ili kao prethodna fraktura nastala zbog krhkosti kostiju na malu traumu, nezavisno od mineralne koštane gustine BMD.

Terapijska ekvivalentnost alendronata od 70 mg (n=519) i alendronata u dozi od 10 mg jednom dnevno (n=370) pokazana je u jednogodišnjoj multicentričnoj studiji na ženama sa post-menopauzalnom osteoporozom. Srednje povećanje od početne vrednosti BMD u lumbalnom delu kičmenog stuba nakon godinu dana bilo je 5,1% (95% CI: 4,8, 5,4%) u grupi koja je primala 70 mg jednom nedeljno i 5,4% (95% CI: 5,0, 5,8%) u grupi koja je primala 10 mg jednom dnevno. Srednje vrednosti povećanja BMD bile su 2,3% i 2,9% u vratu femura i 2,9% i 3,1% u celom kuku u grupi koja je primala 70 mg jednom nedeljno, odnosno u grupi koja je primala 10 mg jednom dnevno. Dve ispitivane grupe takođe su bile slične po pitanju povećanja BMD na drugim mestima na skeletu.

Efekat alendronata na koštanu masu i incidencu fraktura kod žena u post-menopauzi ispitivan je u dve studije ispitivanja inicijalne efikasnosti identičnog dizajna (n=994), kao i u tzv. FIT studiji (Fracture Intervention Trial) studija: n=6,459).

U studijama inicijalne efikasnosti, povećanje mineralne koštane gustine u toku terapije alendronatom u dozi od 10 mg jednom dnevno u odnosu na placebo nakon tri godine iznosilo je 8,8%, 5,9%, odnosno 7,8% na kičmenom stubu, vratu femura, odnosno trohanteru. Takođe je došlo do značajnog povećanja ukupnog

BMD celog skeleta. Uočeno je smanjenje od 48% (3,2% za alendronat u odnosu na 6,2% za placebo) u grupi pacijenata koji su lečeni alendronatom, a koji su imali jednu ili više fraktura kičmenih pršljenova u odnosu na one koji su primali placebo. U toku dvogodišnje ekstenzije ovih studija mineralna koštana gustina u predelu kičmenog stuba i trohantera je nastavila da se povećava, dok se mineralna koštana gustina u predelu vrata femura i celokupnog skeleta je održavala na istom nivou.

FIT studija se sastojala od dve placebom-kontrolisane studije u kojima je alendronat primenjivan kao dnevna terapija (5 mg dnevno tokom dve godine i 10 mg dnevno tokom još jedne ili dve dodatne godine):

FIT 1: Trogodišnja studija na 2.027 pacijenata koji su imali najmanje jedan prethodni prelom (kompresivni) kičmenog pršljena na početku studije. U ovoj studiji dnevno davanje alendronata smanjilo je pojavu ≥ 1 novog preloma kičmenog pršljena za 47% (7,9% kod alendronata u odnosu na 15,0% kod placeba). Pored

toga, uočena je statistički značajna razlika u smanjenju incidence preloma kuka (1,1% u odnosu na 2,2%, što je smanjenje od 51%).

FIT 2: Četvorogodišnja studija na 4.432 pacijenata sa malom koštanom masom ali bez prethodnih preloma kičmenog pršljena na početku studije. U ovoj studiji analizom podataka dobijenih iz podgrupe žena sa osteoporozom (37% opšte populacije koji odgovaraju gore navedenoj definiciji osteoporoze) uočena je značajna razlika u incidenci preloma kuka (alendronat 1,0% u odnosu na placebo 2,2%, što je smanjenje od 56%) i u incidenci ≥ 1 preloma kičmenog pršljena (2,9% u odnosu na 5,8%, što je smanjenje od 50%).

Nalazi laboratorijskih analiza

U kliničkim studijama zabeležena su asimptomatska, blaga i prolazna smanjenja koncentracije kalcijuma i fosfata u serumu kod približno 18, odnosno 10% pacijenata koji su uzimali alendronat u dozi od 10 mg dnevno u poređenju sa oko 12, odnosno 3% pacijenata koji su primali placebo. Međutim, incidenca smanjenja koncentracije kalcijuma u serumu na < 8,0 mg/dL (2,0 mmol/L) i fosfata u serumu na ≤ 2,0 mg/dL (0,65 mmol/L) bila je slična u obe terapijske grupe.

Pedijatrijski pacijenti:

Alendronat je ispitivan na malom broju pacijenata mlađih od 18 godina koji su bolovali od osteogenesis

imperfecta. Rezultati ovih ispitivanja su nedovoljni da opravdaju upotrebu alendronata kod dece sa dijagnozom osteogenesis imperfekta.

Resorpcija

U odnosu na intravensku referentnu dozu, prosečna oralna bioraspoloživost alednronata kod žena bila je 0,64% kod doza koje su se kretale u opsegu od 5 mg do 70 mg primenjene natašte dva sata pre standardizovanog doručka. Kada je alendronat davan jedan ili pola sata pre standardizovanog doručka bioraspoloživost se smanjila na približno 0,46% odnosno približno 0,39%. U studijama osteoporoze alendronat je bio efikasan kada je davan najmanje 30 minuta pre uzimanja prvog dnevnog obroka ili napitka.

Bioraspoloživost je bila zanemarljiva bez obzira na to da li je alendronat primenjivan u toku ili najviše do

dva sata nakon standardizovanog doručka. Istovremena primena alendronata uz kafu ili sok od pomorandže smanjila je bioraspoloživost za oko 60%.

Kod zdravih ispitanika, oralno primenjeni prednizon (20 mg tri puta na dan tokom pet dana) nije dovelo do klinički značajne promene bioraspoloživosti alendronata (srednje povećanje u rasponu od 20% do 44%).

Distribucija

Ispitivanja na pacovima pokazala su da se alendronat prolazno distribuira u meka tkiva nakon intravenskog davanja doze od 1 mg/kg, ali se nakon toga brzo redestribuira u kosti ili se izlučuje u urinu. Srednji volumen distribucije kod ljudi, kada se postigne ravnotežna koncentracija, izuzev u kostima, je najmanje 28 litara kod ljudi. Koncentracija leka u plazmi po uzimanju terapijskih oralnih doza su suviše male za analitičku detekciju (< 5 nanograma/mL). Vezivanje za proteine plazme kod ljudi je približno 78%.

Biotransformacija

Nema podataka da se alendronat metaboliše kod životinja ili ljudi.

Eliminacija

Posle pojedinačne intravenske doze (14C) alendronata, približno 50% detektovane radioaktivnosti izlučeno je urinom u toku prva 72 sata, a malo ili nimalo radioaktivnosti detektovano u fecesu. Nakon davanja pojedinačne intravenske doze od 10 mg, bubrežni klirens alendronata iznosi 71 mL/min a sistemski klirens ne prelazi 200 mL/min. Koncentracije u plazmi opadaju za više od 95% u toku prvih šest sati nakon intravenske primene.

Procenjeno je da terminalno vreme polueliminacije kod ljudi iznosi više od deset godina što je odraz otpuštanja alendronata iz kosti.. Alendronat se ne izlučuje acido-baznim transportnim sistemom u bubrezima

kod pacova i zato se pretpostavlja da ne interferira sa ekskrecijom drugih lekova putem ovih sistema kod ljudi.

Oštećenje funkcije bubrega

Pretkliničke studije pokazuju da se frakcija leka koja se ne taloži u kostima brzo eliminiše putem urina. Nema dokaza o saturaciji procesa preuzimanja u kosti posle dugotrajne primene kumulativnim intravenskim dozama do 35 mg/kg kod životinja. Mada ne postoje raspoloživi klinički podaci verovatno je da je, kao i

kod životinja, eliminacija alendronata preko bubrega smanjena kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega. Stoga, može da se očekuje nešto veća akumulacija alendronata u kostima kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.2).

Pretklinički podaci ne pokazuju poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih studija koje se odnose na farmakološka ispitivanja bezbednosti, toksičnost ponavljanih doza, genotoksičnost i kancerogeni potencijal. Studije na ženkama pacova su pokazale da je terapija alendronatom za vreme trudnoće bila udružena sa distocijom za vreme porođaja, što je bilo povezano sa hipokalcemijom. Studije u toku kojih su pacovi dobijali visoke doze alendronata su pokazale povećanu incidencu nekompletnog procesa formiranja kostiju kod fetusa. Značaj ove pojave za ljude je nepoznat.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Sorbitol E 420 Skrob kukuruzni

Natrijum-skrobglikolat Stearinska kiselina Magnezijum-stearat

Nije primenjivo.

Tri (3) godine.

Čuvati na temperaturi do 250C.

Alefoss, tablete, 70 mg (4 x 70 mg)

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister sa 4 tablete.

Spolašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan blister sa 4 tablete (ukupno 4 tablete) i Uputstvo za lek.

Alefoss, tablete, 70 mg (8 x 70 mg)

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister sa 4 tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze dva blistera sa po 4 tablete (ukupno 8 tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Alefoss tablete sadrže aktivnu supstancu koja se zove alendronska kiselina (poznatiju kao alendronat) i pripada grupi nehormonskih lekova označenih kao bisfosfonati. Lek Alefoss sprečava gubitak koštane mase kod žena nakon zavšene menopauze, i pomaže ponovnom formiranju kostiju.

Lek Alefoss smanjuje rizik od preloma kičmenih pršljenova i kuka.

Čemu je namenjen Alefoss?

Vaš lekar je propisao lek Alefoss za lečenje Vaše osteoporoze. Lek Alefoss smanjuje rizik od preloma kičmenih pršljenova i kuka.

Terapija lekom Alefoss se sprovodi jednom nedeljno. Šta je osteporoza?

Osteoporoza predstavlja tanjenje i slabljenje kostiju. Česta je kod žena nakon menopauze. Tokom

menopauze, jajnici prestaju da proizvode ženski hormon, estrogen, koji pomaže da se ženski skelet održava zdravim. Kao posledica toga, nastaje gubitak kostiju i kosti postaju slabije. Što ranije žena uđe u menopauzu, to je rizik od osteoporoze veći.

Na početku osteoporoza obično ne daje simptome. Ukoliko se ne leči može da dovede do nastanka preloma kostiju. Iako oni najčešće bole, prelomi kičmenih pršljenova mogu da prođu neopaženo sve dok ne dovedu do gubitka telesne visine. Prelomi kostiju mogu nastati tokom normalnih, svakodnevnih aktivnosti, kao što su podizanje, ili kao posledica malih povreda koje uobičajeno ne bi dovele do preloma zdravih kostiju. Prelomi kostiju najčešće nastaju u predelu kuka, kičme ili ručnog zgloba i mogu uzrokovati ne samo bol, već i značajne probleme kao što su pogrbljen stav (grbavost) i smanjenje pokretljivosti.

Kako se leči osteoporoza?

Osteoporoza može da se leči i nikada nije kasno za početak terapije. Lek Alefoss ne samo da sprečava gubitak koštane mase već pomaže da se ponovo izgradi izgubljena koštana masa i time smanjuje rizik od nastanka preloma kičmenih pršljenova i preloma kuka.

Pored lečenja lekom Alefoss vaš lekar će vam preporučiti promenu načina života radi poboljšanja vašeg opšteg stanja, u smislu:

Prestanak pušenja Pušenje ubrzava gubitak koštane mase pa time povećava i rizik za nastanak preloma.

Vežbanje Kao i mišićima, i kostima je neophodno redovno vežbanje da bi ostale čvrste i zdrave. Posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što počnete program vežbanja.

Uravnotežena ishrana Vaš lekar će vas posavetovati šta treba da promenite u svojoj ishrani i da li treba da uzimate neku dopunu ishrani (posebno kalcijum i vitamin D).

  • ste alergični (preosetljivi) na alendronsku kiselinu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (videti odeljak 6)
  • imate neki problem sa jednjakom (cevasti organ koji povezuje usnu duplju sa želucem) kao što su suženje jednjaka ili otežano gutanje
  • niste u mogućnosti da stojite, ili sedite uspravno (ispravljenih leđa) najmanje 30 minuta
  • Vam je Vaš lekar rekao da imate male vrednosti kalcijuma u krvi.

Ukoliko smatrate da se nešto od gore navedenog odnosi na Vas, nemojte da uzimate lek Alefoss. Prvo porazgovarajte sa svojim lekarom i pridržavajte se dobijenih uputstava.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek Alefoss. Veoma je važno da obavestite svog lekara pre uzimanja leka Alefoss :

  • ako imate problem sa bubrezima;
  • ako imate ili ste nedavno imali probleme sa gutanjem ili varenjem;
  • ako vam je lekar rekao da imate Baretov ezofagus (stanje koje nastaje usled promena u ćelijama koje izgrađuju donji deo jednjaka);
  • ako Vam je rečeno da imate problem sa resorpcijom minerala u želucu ili crevima (sindrom malapsorpcije);
  • ako Vam je rečeno da imate smanjenu koncentraciju kalcijuma u krvi
  • ako imate loše zdravlje zuba, probleme sa desnima, planirate da vadite zub ili ukoliko ne idete redovno kod zubara
  • ako imate maligno oboljenje (rak)
  • ako ste podvrgnuti hemioterapiji ili radioterapiji
  • ukoliko uzimate inhibitore angiogeneze kao što su bevacizumab ili talidomid, koji se koriste u terapiji kancera
  • ako uzimate kortikosteroide (kao što je prednizon ili deksametazon) koji se koriste u terapiji astme, reumatoidnog artritisa i teške alergije
  • ako ste pušač ili ste bili pušač (pušenje može da poveća rizik za nastanak problema sa zubima).

Pre započinjanja terapije lekom Alefoss možete dobiti savet da uradite stomatološki pregled.

Veoma je važno da održavate dobru oralnu higijenu dok ste na terapiji lekom Alefoss. Tokom terapije lekom Alefoss potrebno je da redovono idete kod svog stomatologa. Takođe je potrebno da se obratite Vašem lekaru ili stomatologu ukoliko osetite bilo koje probleme sa Vašim ustima ili zubima, kao što su razlabavljenje zuba, bol ili otok.

Iritacija (nadražaj), zapaljenje ili oštećenje sluzokože jednjaka, često praćeni bolovima iza grudne kosti, gorušicom ili teškoćom ili bolom nakon gutanja, mogu se javiti naročito kod pacijenata koji ne popiju lek sa punom čašom vode i/ili koji legnu pre nego što prođe 30 minuta od uzimanja leka Alefoss. Ova neželjena dejstva se mogu pogoršati ukoliko pacijenti nastave da uzimaju lek Alefoss nakon razvoja ovih simptoma.

Deca i adolescenti

Lek Alefoss tablete nisu namenjene deci i adolescentima ispod 18 godina starosti.

Drugi lekovi i Alefoss

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Veoma je verovatno da će preparati koji sadrže kalcijum, antacid ili neki lekovi koji se uzimaju oralno uticati na resorpciju leka Alefoss ukoliko se primene istovremeno. Iz tog razloga je važno da postupate prema uputstvima datim u odeljku 3 „Kako se uzima lek Alefoss”

Neki lekovi za reumu ili dugodelujući nesteroidni antiinflamatorni lekovi NSAIL (npr. acetilsalicilna kiselina ili ibuprofen) mogu prouzrokovati digestivne probleme. Zbog toga treba biti pažljiv kada se ovi lekovi uzimaju u isto vreme kada i lek Alefoss.

Molimo vas da obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste u skorije vreme uzimali neke druge lekove, uključujući lekove koji se kupuju bez lekarskog recepta.

Uzimanje leka Alefoss sa hranom i pićima

Ako uzimate lek Alefoss zajedno sa hranom i pićem (uključujući i mineralnu vodu) možete da očekujete da njegovo delovanje bude umanjeno. Iz tog razloga je važno da postupate prema uputstvima datim u odeljku 3

„Kako se uzima lek Alefoss”.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojitemislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Lek Alefoss je namenjen isključivo za primenu kod žena u postmenopauzi. Ne smete da uzimate lek Alefoss ako ste trudni ili mislite da ste trudni ili ukoliko dojite.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Prijavljena su neželjena dejstva (uključujući zamućenje vida, vrtoglavicu i jak bol u kostima, mišićima i zglobovima) prilikom uzimanja leka Alefoss koje mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.

Individualne reakcije na upotrebu leka Alefoss mogu biti različite (videti odeljak 4).

Ukoliko primetite bilo koje od navedenih neželjenih dejstava, ne treba da upravljate vozilima ili rukujete mašinama, dok ne budete sigurni da se osećate bolje.

Lek Alefoss sadrži supstance sa potvrđenim dejstvom

Lek Alefoss sadrži sorbitol. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka. Pacijenti sa retkom naslednom intoleracncijom na fruktozu ne bi trebalo da uzimaju ovaj lek.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom .

Uzmite jednu tabletu leka Alefoss jedan put u nedelji.

Pratite pažljivo sledeća uputstva kako biste sebi obezbedili najveću korist od leka Alefoss.

  • Izaberite dan u nedelji koji Vam najviše odgovara. Svake nedelje, izabranog dana, uzmite jednu tabletu leka Alefoss

Veoma je važno da pratite uputstva 2), 3), 4) i 5) koja će pomoći da lek Alefoss tableta brzo dospe u Vaš želudac, kako bi se smanjila mogućnost da se ošteti jednjak.

  • Ujutru, posle ustajanja, a pre uzimanja prvog dnevnog obroka, napitka ili nekog drugog leka, progutajte lek Alefoss tabletu sa punom čašom obične vode (ne mineralne vode) (količina vode ne sme da bude manja od 200 mL).
  • Ne uzimajte lek sa mineralnom vodom (negaziranom ili gaziranom).
  • Ne uzimajte lek sa kafom ili čajem.
  • Ne uzimajte lek sa sokom ili mlekom.

Nemojte da žvaćete tabletu niti da dozvolite da vam se otopi u ustima, jer mogu nastati rane u ustima.

  • Ne smete da legnete – morate ostati u potpuno uspravnom položaju (sedenje, stajanjei ili hodanje) najmanje 30 miinuta nakon što ste uzeli lek. Ne smete da legnete pre uzimanja prvog obroka tog dana.
  • Ne uzimajte lek Alefoss uveče pre spavanja ili ujutru pre ustajanja.
  • Prestanite da uzimate lek Alefoss i obratite se svom lekaru ako osetite bol ili teškoće prilikom gutanja tablete, bol iza grudne kosti ili novu ili pojačanu (kiselinu) .
  • Nakon što popijete lek Alefoss, sačekajte najmanje 30 minuta pre nego što uzmete

prvi obrok napitak ili neki drugi lek tog dana, uključujući i antacid (lekovi protiv gorušice), suplemente kalcijuma i vitamine.Lek Alefoss je efikasan samo ukoliko se uzima na prazan stomak.

Ako ste uzeli više leka Alefoss nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka od onoga što Vam je preporučeno ili je neko drugi slučajno uzeo Vaš lek, odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.

Ukoliko ste uzeli veću količinu leka od preporučene odmah popijte punu čašu mleka i obratite se vašem lekaru. Ne smete sami izazivati povraćanje i ne smete da legnete.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Alefoss

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek.

Ukoliko ste propustili da uzmete dozu leka, uzmite lek narednog jutra.!

Vratite se režimu uzimanja leka jednom nedeljno, onog dana koji ste izabrali po redosledu doziranja.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Alefoss

Ukoliko osetite poboljšanje, ne prekidajte lečenje lekom Alefoss bez saveta Vašeg lekara.

Veoma je važno da nastavite sa uzimanjem leka Alefoss onoliko dugo koliko Vam je Vaš lekar propisao lek. Lek Alefoss može lečiti Vašu osteoporozu samo ukoliko nastavite da uzimate tablete.

Nakon periodičnih kontrola i razgovora sa Vašim lekarom kao i nakon njegove procene o uzimanju leka Alefoss, posavetovaće Vas kada treba da prestanete sa terapijom.

Ako imate dodatna pitanja vezana za upotrebu ovog leka obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju lek.

Odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koje od neželjenih dejstava, koja mogu biti ozbiljna, i zbog kojih će Vam možda biti neophodna hitna medicinska pomoć:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

  • gorušica; otežano gutanje; bol prilikom gutanja; čirevi na jednjaku koji mogu da izazvovu bol u grudima, pečenje ili otežano gutanje i bol prilikom gutanja,

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • alergijske reakcije preosetljivosti kao što je koprivnjača; oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, što potencijalno može izazvati otežano disanje ili gutanje, teške reakcije na koži Stevens Johnson-ov sindrom iIi toksična epidermalna nekroliza-koja se odlikuje pojavom plikova koji zahvataju veće površine kože i sluzokože i ljušćenjem tih plikova,
  • bol u ustima, i/ili u vilici, oticanje ili pojava ranica u ustima, ukočenost ili osećaj težine u vilici, ili gubitak zuba (ovo mogu biti znaci oštećenja kostiju vilice-osteonecrosis što je obično u vezi sa odloženim zarastanjem i infekcijom, često nakon vađenja zuba). Obratite se Vašem lekaru ili stomatologu ukoliko primetite bilo koji od ovih simptom.
  • neuobičajeni prelomi butne kosti, mogu nastati retko, naročito kod pacijenata na dugotrajnoj terapiji oteoporoze.

Kontaktirajte Vašeg lekara ako osetite bol, slabost ili osećaj nelagodnosti u natkolenici, kukovima ili preponama, jer to mogu biti rani znaci preloma butne kosti,

  • bolovi u kostima, mišićima i/ili zglobovima koji je izuzetno jakog intenziteta

Ostala neželjena dejstva uključuju:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od : na pacijenata koji uzimaju lek):

  • bolovi u kostima, mišićima i/ili zglobovima (koji ponekad mogu biti izuzetno jakog intenziteta)

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše na pacijenata koji uzimaju lek):

  • oticanje zglobova,
  • bol u stomaku; osećaj nelagodnosti u stomaku ili nadimanje (podrigivanje) nakon obroka; otežano pražnjenje creva; osećaj punog ili naduvenog stomaka nakon jela, proliv (dijareja), gasovi, otežano varenje hrane, ,
  • gubitak kose; svrab,
  • glavobolja; vrtoglavica
  • umor; oticanje ruku i nogu.

Povremena neželjena dejstva:(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • mučnina; povraćanje,
  • iritacija ili zapaljenje jednjaka ili želuca,
  • crne stolice ili stolice nalik katranu, erozija jednjaka,
  • zamućen vid; bol ili crvenilo očiju,
  • osip; crvenilo kože,
  • prolazni simptomi slični gripu, kao što su bol u mišićima, osećaj opšteg opšte slabosti retko praćen povišenom telesnom temperaturom obično na početku terapije,
  • poremećaj osećaja čula ukusa.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • simptomi malih vrednosti kalcijuma u krvi uključujući grčevi u mišićima ili spazam i/ili osećaj trnjenja prstiju ili područja oko usta,
  • čirevi na želucu ili dvanaestopalačnom crevu (ponekad teški ili sa krvarenjem ili probojem u trbušnu duplju),
  • suženje jednjaka,
  • osip koji se pogoršava prilikom izlaganja sunčevoj svetlosti,
  • čirevi (ranice) u ustima

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se javekod najviše 1 na 100000 pacijenata koji uzimaju lek) :

  • Razgovarajte sa Vašim lekarom ukoliko imate bol u uhu, iscedak iz uha i /ili imate infekciju uha. Ovo mogu biti znaci oštećenja kostiju u uha.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta hitno o ovim ili bilo kojim drugim neočekivanim simptomima. Bilo bi dobro da zabeležite koju vrstu tegoba ste imali, kada su počele i koliko dugo su trajale.

Ukoliko se bilo koje od neželjenih dejstava pogorša ili postane ozbiljno, ili ukoliko se pojavi neko neželjenao dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite vašeg lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Alefoss posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 250C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca :

Aktivna supstanca je alendronska kiselina.

Jedna tableta sadrži 70 mg alendronske kiseline u obliku natrijum-alendronat, trihidrata

Pomoćne supstance: sorbitol E 420, skrob kukuruzni, natrijum-skrobglikolat, stearinska kiselina, magnezijum-stearat.

Kako izgleda lek Alefoss i sadržaj pakovanja

Cilindrične, bele tablete sa podeonom linijom na jednoj strani. Podeona linija nije namenjena za lomljenje tablete.

Alefoss, tablete, 70 mg (4 x 70 mg)

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister sa 4 tablete.

Spolašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan blister sa 4 tablete (ukupno 4 tablete) i Uputstvo za lek.

Alefoss, tablete, 70 mg (8 x 70 mg)

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister sa 4 tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze dva blistera sa po 4 tablete (ukupno 8 tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

PHARMANOVA D.O.O. OBRENOVAC

Industrijska 8, Obrenovac Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02544-19-001 od 06.05.2020.. Alefoss, 70 mg, tableta, 4 x 70 mg

515-01-02545-19-001 od 06.05.2020. Alefoss, 70 mg, tableta 8 x 70 mg

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info