Terapija simptoma vezanih za hroničnu vensku insuficijenciju (HVI) i akutni hemoroidalni sindrom.
Preporučena početna doza je:
Kapsule treba cele progutati, sa dovoljnom količinom tečnosti, poželjno tokom obroka, da bi se sprečila iritacija gastro-intestinalnog trakta.
Ukoliko se znaci akutnog hemoroidalnog simptoma ne povuku u roku od 15 dana, potrebno je da se pacijent obrati za savet lekaru ili farmaceutu.
Ovom terapijom se postižu najbolji rezultati u kombinaciji sa zdravim životnim navikama. Pacijenta treba savetovati da izbegava izlaganje sunčevoj svetlosti, toploti, produženo stajanje i povećavanje telesne mase. Šetnja i nošenje specijalnih čarapa za vene pospešuju vensku cirkulaciju.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Pacijenti kod kojih postoji oticanje donjih ekstremiteta usled bolesti srca, bubrega ili jetre ne smeju da uzimaju trokserutin s obzirom na to da njegov efekat nije pokazan u ovim indikacijama.
Pedijatrijska populacija:
Bezbednost i efikasnost trokserutina kod dece nije utvrđena i zbog toga se njegova upotreba za ovu populaciju ne preporučuje.
Nisu poznate interakcije sa drugim lekovima.
Trokserutin ne pokazuje interakcije sa antikoagulansima kumarinskog tipa.
Trudnoća
Nema dovoljno podataka o primeni trokserutina u prvom trimestru trudnoće. Uticaj trokserutina tokom drugog i trećeg trimestra trudnoće je procenjivan na više od 1400 trudnica i nije bilo dokaza poremećaja razvoja fetusa. Upotreba trokserutina u trudnoći se savetuje jedino nakon pažljive procene rizika i koristi prilikom upotrebe.
Dojenje
Kod ljudi nisu sprovedene studije koje pokazuju da li se trokserutin izlučuje u majčino mleko. Odluku da li da se tokom dojenja uzima trokserutin, treba doneti uz konsultaciju sa svojim lekarom.
U studijama na životinjama je primećena mala količina trokserutina u mleku, čak i pri primenjenim velikim dozama, i nije bilo uticaja na mladunce. Zbog toga je, pri primeni terapijskih doza, količina izlučena leka u mleko verovatno bezopasna za novorođenče.
Trokserutin nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Pojava zamora i vrtoglavice su veoma retko prijavljeni kod pacijenata koji koriste ovaj lek. Ukoliko se ipak jave ovi simptomi ne treba upravljati vozilima i rukovati mašinama.
Trokserutin u retkim slučajevima može izazvati gastrointestinalne i kožne neželjene reakcije poput nadutosti, proliva, bolova u stomaku, nelagode u želucu, dispepsije, osipa, svraba ili urtikarije.Vrlo retko se javljaju vrtoglavica, glavobolja, crvenilo, zamor ili reakcije preosetljivosti poput anafilaktičkih reakcija.
Učestalost neželjenih dejstava definiše se na osnovu sledećih kriterijuma: Veoma česta: ≥ 1/10
Česta: ≥1/100 do <1/10 Povremena: ≥1/1000 do <1/100 Retka: ≥1/10000 do <1/1000 Veoma retka: <1/10000
Nepoznata učestalost: (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Sistem organa | Neželjene reakcije |
Poremećaj imunskog sistema | reakcije preosetljivosti uključujući anafilaktičke reakcije |
Poremećaji nervnog sistema | vrtoglavica glavobolja |
Vaskularni poremećaji | naleti crvenila |
Gastrointestinalni poremećaji | povraćanje dijareja |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | osip |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | zamor |
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Trokserutin se upotrebljava više od 30 godina i nisu poznati slučajevi predoziranja. Ne očekuju se trovanja usled predoziranja trokserutinom. Test akutne toksičnosti takođe nije pokazao specifičan način trovanja. Zbog toga nisu dostupne informacije o lečenju trovanja usled predoziranja trokserutinom. Terapija bi morala biti usmerena na lečenje simptoma.
Farmakoterapijska grupa: Sredstva za stabilizaciju kapilara; bioflavonoidi.
ATC šifra: C05CA04
Farmakodinamski efekat hidroksietil-rutozida (HR) je pokazan u različitim in vitro i in vivo ispitivanjima. Na
celularnom nivou sposobnost HR da zaštite vaskularni zid od oksidativnih napada aktiviranih krvnih ćelija i njihov afinitet za endotel kapilara i venula je moguće pokazati.
U studijama na zdravim dobrovoljcima i sa pacijentima koji pate od hronične venske insuficijencije sledeći farmakodinamski efekti HR su bili pokazani:
Svi ovi efekti su kompatibilni sa primarnim efektom HR na mikrovaskularni endotel, koji rezultira smanjivanjem edema.
Meta analiza upotrebe trokserutina u terapiji akutnog hemoroidalnog sindroma je pokazala na osnovu rezultata 14 randomizovanih kontrolisanih kliničkih studija, u poređenju sa placebom, na ukupno 1514 pacijenata, smanjenje rizika za pogoršanje simptoma kao što je smanjenje rizika za krvarenje, bol, svrab i rekurentnost hemoroidalnog sindroma.
Standardizovana mešavina HR sadrži mono-HR, di-HR, tri-HR i tetra-HR, koji se razlikuju u broju hidroksietil supstituenata.
Posle peroralne primene HR, najveća koncentracija u plazmi je zabeležena posle 2-9 sati. Nivo u plazmi se menja progresivno do 40 sata, posle kojeg se menja jako sporo. Ovakvi rezultati dobijeni posle i.v. primene, govore da se HR mogu raspoređivati u tkivima (naročito u endotelu krvnih sudova), iz kojih se progresivno i polako oslobađaju u cirkulaciju.
Vezivanje za proteine plazme je reverzibilno i kreće se u rasponu od 4 do 52,5%.
Glavni metabolički put HR posle oralne primene je hepatička O-glukuronizacija. Bilijarni put eliminacije HR i njegovi glukuronizovani metaboliti su potvrđeni kod čoveka. Studije sa C-HR na životinjama u laboratoriji su pokazale da dodatno na glukuronizaciju dolazi glikozidno cepanje HR, i cepanje centralnog prstena kod mono-HR. HR i njegovi metaboliti se izlučuju putem jetre i bubrega. Ekskrecija putem bubrega je kompletna posle 48 sati. Poluvreme eliminacije konstituenta HR, tri-HR, je 18,3 sata sa rasponom od 13,5 do 25,7 sati.
U eksperimentima na životinjama može se pokazati da HR ne prolaze krvno-moždanu barijeru. Posle peroralne ili i.v. primene, prolaz kroz placentu HR je minimalan, samo su prolazni tragovi nađeni u fetusu pacova i miševa. Slično, samo tragovi su nađeni u mleku ženki pacova.
HR su bili ispitivani što se tiče sigurnosti, toksičnosti posle uzimanja jedne doze, toksičnosti posle ponovljenog doziranja, genotoksičnosti, kancerogenog potencijala, reproduktivne toksičnosti kao i lokalne tolerancije. Pretklinički podaci pokazuju gotovo potpuno odsustvo klinički relevantnih toksikoloških karakteristika i dobru podnošljivost, pokazujući veoma nizak toksikološki rizik i ne naročiti rizik za ljude.
Toksičnost kod jednokratnog doziranja
Kod testa na akutnu toksičnost kod različitih životinjskih modela, HR su bili dobro podnošljivi čak i u jako velikim dozama.
LD50 posle peroralne primene nije bilo moguće izmeriti (>5000 mg/kg t.m.). Nije bilo primećenih znakova toksičnosti čak ni kod 5000 mg/kg telesne mase. Tolerancija posle intravenske primene kod miševa i pacova je bila preko 1000 mg/kg t.m. Znakovi toksičnosti mogli su da se primete samo kod pacova i mereni su blagi i nespecifični simptomi kao što su smanjivanje aktivnosti, ataksija i dispneja.
Intravenska aplikacija od 5000 mg/kg t.m. produkovala je iste rezultate kod psa.
Toksičnost pri ponovljenom doziranju
U ispitivanju subakutne toksičnosti u periodu od 90 dana kod pacova i 30 do 90 dana kod pasa, nije bilo specfičnih sa HR povezanih znakova i simptoma toksičnosti koji su primećeni. Nisu primećene nikakve specifične organotoksične karakteristike.
Studije za hroničnu toksičnost koje su trajale 52 nedelje su bile sprovedene kod pacova i miševa: kod miševa, doza od 5000 mg/kg t.m./dnevno nije dovela do patoloških promena koje bi se mogle pripisati HR. Kod pacova, ponovljena primena do 2700 mg/kg t.m./dnevno rezultirala je blagim, nespecifičnim znakovima toksičnosti, kao što su smanjivanje uzimanja hrane, smanjenje povećanja telesne mase i blago smanjenje hematokrita i hemoglobina prilikom primene doze od 900 mg/kg t.m., za koju je bitno da je posledica velikih doza. Čak i pri najvećim dozama, nije bilo nesumnjivih dokaza sistemske toksičnosti. Nije primećena organotoksična aktivnost.
Reproduktivna toksičnost
Rezultati najnovijih, ICH-usklađenih studija reproduktivne toksičnosti kod pacova i zečeva nisu pokazale uticaj HR na plodnost, embrionalni i fetalni razvoj, ili peri- i postnatalnu fazu reproduktivnog ciklusa.
Nije bilo uticaja na reproduktivnu sposobnost ili promene ponašanja kod potomstva sa HR tretiranih pacova. Mutageni potencijal
Mutageni potencijal je ispitivan in vitro testovima: Amesov test, mutageni test na specifičnom lokusu, test hromozomske aberacije, test ćelijske transformacije i u in vivo uslovima (mikronukleusni test).
Nije bilo nikakvih znakova mutagenosti ili mogućnosti ćelijske transformacije sa HR.
Onkogeni/kancerogeni potencijal
Studije na onkogeni/karcinogeni potencijal terapije sa HR nisu sprovedene.
Ipak, studije za genotoksični potencijal nisu pokazale mutageni ni efekat transformacije ćelija uzrokovan terapijom sa HR. Osim toga, u studijama sa hroničnom primenom kod glodara koje su trajale do 52 nedelje ustanovljeno je da nije bilo znakova hiperplazije, displazije, degenerativne ili neoplastične aktivnosti.
Lokalna toksičnost
U skladu sa rezultatima maksimizacionog testa kod svinja, HR nisu ispoljili senzitivnu ili iritacionu aktivnost.
Povidon 90 F Talk
Magnezijum-stearat
Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni Celuloza, mikrokristalna
Nije primenljivo.
3 godine
Čuvati u originalnom pakovanju na temperaturi do 30°C.
Unutrašnje pakovanje je PVdC/Al blister sa 10 kapsula, tvrdih.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 3 blistera sa po 10 kapsula, tvrdih (ukupno 30 kapsula, tvrdih) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Lek Avaricon sadrži aktivnu supstancu trokserutin koja pripada grupi lekova koja se naziva sredstva za stabilizaciju kapilara.
Lek Avaricon se koristi u lečenju simptoma hronične venske insuficijencije (HVI) (umorne, teške, otečene, bolne noge, grčevi, utrnulost, i „nemirne“ noge) i akutnog hemoroidalnog sindroma.
Lek Avaricon takođe deluje na najmanje krvne sudove (kapilare) smanjujući propuštanje vode i drugih supstanci kroz zid. Kod pacijenata sa proširenim venama i drugim oboljenjima vena na nogama, ovi mali krvni sudovi imaju veliku propustljivost što izaziva oticanje članaka. Lek Avaricon smanjuje ovo oticanje i olakšava opšte simptome kao što su bolne, umorne, teške noge i grčevi. Preporučljivo je da takvi pacijenti nose elastične zavoje (npr. kompresivne čarape).
Kod hemoroida, lek Avaricon će smanjiti otok oko anusa i olakšati simptome kao što su bol, svrab i krvarenje.
- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Avaricon.
Pacijenti kod kojih postoji sklonost ka oticanju donjih ekstremiteta usled bolesti srca, bubrega ili jetre ne treba da koriste ovaj lek.
Deca i adolescenti
Ne preporučuje se upotreba ovog leka kod dece i adolescenata jer nema dostupnih podataka o primeni u ovoj uzrasnoj kategoriji.
Kod akutnog hemoroidalnog sindroma
Ukoliko se simptomi akutnog hemoroidalnog poremećaja (bol, svrab, krvarenje) ne povuku u roku od 15 dana, obratite se za savet Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kod hronične venske insuficijencije
Ovom terapijom se postižu najbolji rezultati u kombinaciji sa zdravim životnim navikama. Izbegavajte izlaganje sunčevoj svetlosti, toploti, produženo stajanje i povećavanje telesne mase. Šetnja i nošenje specijalnih čarapa za vene pospešuju vensku cirkulaciju.
Drugi lekovi i Avaricon
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Nema poznatih interakcija sa drugim lekovima.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
S obzirom na to da nema dovoljno podataka o upotrebi leka Avaricon u prvim mesecima trudnoće, ovaj lek bi trebalo koristiti tokom trudnoće samo nakon konsultacije sa svojim lekarom.
Kod ljudi nisu sprovedene studije koje pokazuju da li trokserutin prelazi u majčino mleko. U studijama na životinjama je primećena mala količina trokserutina u mleku, čak i pri primenjenim velikim dozama, bez uticaja na mladunce. Odluku da li da se tokom dojenja uzima trokserutin, treba doneti uz konsultaciju sa svojim lekarom.
Pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Avaricon nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Veoma retko se može javiti vrtoglavica ili zamor i tada ne treba upravljati vozilima i rukovati mašinama.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek Avaricon je namenjen za oralnu primenu. Preporučena početna doza je:
Kapsule treba cele progutati, sa dovoljnom količinom tečnosti, poželjno tokom obroka, da bi se sprečila iritacija gastro-intestinalnog trakta.
Ukoliko se znaci akutnog hemoroidalnog simptoma ne povuku u roku od 15 dana, obratite se za savet Vašem lekaru ili farmaceutu.
Ovom terapijom se postižu najbolji rezultati u kombinaciji sa zdravim životnim navikama. Trebalo bi izbegavati izlaganje sunčevoj svetlosti, toploti, produženo stajanje i povećavanje telesne mase. Šetnja i nošenje specijalnih čarapa za vene pospešuju vensku cirkulaciju.
Ako ste uzeli više leka Avaricon nego što treba
Nisu poznati slučajevi trovanja usled predoziranja lekom Avaricon.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Avaricon
Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu. Nastavite sa uzimanjem sledeće doze leka u uobičajeno za to predviđeno vreme.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Avaricon
Ako samostalno odlučite da prestanete da uzimate lek Avaricon, morate očekivati da neće doći do željenog efekta lečenja ili da će se klinička slika pogoršati.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): reakcije preosetljivosti uključujući anafilaktičke reakcije, vrtoglavica, glavobolja, naleti crvenila, zamor.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): gastrointestinalne tegobe kao što su povraćanje, dijareja, bol u stomaku, nelagodnost u želucu, dispepsija kao i neželjene reakcije na koži poput osipa, svraba i koprivnjače.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Avaricon posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Lek čuvati u originalnom pakovanju na temperaturi do 30°C.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je trokserutin. Jedna kapsula, tvrda sadrži 300 mg trokserutina.
Pomoćne supstance su: povidon 90 F; talk; magnezijum-stearat; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; celuloza, mikrokristalna.
Kako izgleda lek Avaricon i sadržaj pakovanja
Kapsula, tvrda je ispunjena granulatom žute boje.
Telo kapsule je bordo boje neprovidno, a kapa je crne boje, neprovidna.
Unutrašnje pakovanje je PVdC/Al blister sa 10 kapsula, tvrdih.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 kapsula, tvrdih (ukupno 30 kapsula, tvrdih) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
PHARMANOVA D.O.O. OBRENOVAC, Industrijska 8, Obrenovac, Srbija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Avgust 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje bez lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-04386-19-001 od 12.08.2020.