Berodual® 0.5mg/mL+0.25mg/mL rastvor za raspršivanje

fenoterol , ipratropijum-bromid

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Berodual® 0.5mg/mL+0.25mg/mL rastvor za raspršivanje
Opis
Berodual je kombinovani lek koji se koristi za opuštanje glatkih mišića disajnih puteva. Primena je u obliku spreja i koristi se kod bolesti poput bronhijalne astme i HOBP (hronične opstruktivne bolesti pluća).
Farmaceutski oblik
rastvor za raspršivanje
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
rastvor za raspršivanje; 0.5mg/mL+0.25mg/mL; bočica staklena, 1x20mL
Broj rešenja
‍515-01-00519-21-002
JKL
‍7114129
EAN
‍8606103075307
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
11.01.2022.
Datum važenja rešenja
11.01.2072.
Maksimalna odobrena cena leka
407,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
407,60 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
407,60 RSD
Doplata
-
DDD
-
Indikacije za RFZO
1. Bronhijalna astma (J45). 2. Hronična opstruktivna bolest pluća kod odraslih za umereno teške, teške i veoma teške (II, III ili IV stadijum ) oblike bolesti (J44).

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Berodual se koristi u prevenciji i terapiji dispneje u hroničnim opstruktivnim bolestima disajnih puteva:

- Alergijska i nealergijska (endogena) bronhijalna astma, astma izazvana naporom i hronični opstruktivni bronhitis sa i bez emfizema.

Napomena: Prilikom dugotrajne primene ovog leka, potrebno je istovremeno primenjivati i kortikosteroidnu antiinflamatornu terapiju.

Samo za inhalaciju primenom nebulizatora

Terapiju treba započeti i sprovoditi pod nadzorom lekara, npr. u bolničkom okruženju. Nakon konsultacije sa iskusnim lekarom, terapija kod kuće može da se preporuči pacijentima kod kojih je niska doza kratkodelujućih bronhodilatatora, beta-agonista, kao što je npr. inhalacija leka Berodual N, rastvora za inhalaciju pod pritiskom, bila nedovoljna da olakša disanje. Može se preporučiti i kod pacijenata kojima je potrebna primena leka putem nebulizatora (raspršivača) iz drugih razloga (npr. problemi sa rukovanjem inhalatorom za rastvor za inhalciju pod pritiskom) ili kada postoji potreba za većom dozom kod iskusnih pacijenata.

Terapiju rastvorom za raspršivanje treba uvek započeti najnižom preporučenom dozom. Dozu treba prilagoditi individualnim potrebama i uskladiti sa težinom akutne epizode. Primenu leka treba prekinuti čim se postigne dovoljno ublažavanje simptoma.

Rastvor za raspršivanje je namenjen samo za primenu putem odgovarajućih nebulizatora i ne sme se primenjivati oralno.

Preporučenu dozu leka Berodual, rastvora za raspršivanje, treba razblažiti fiziološkim rastvorom (0,9%) do konačne zapremine od 3-4 mL. Potrebno je da se razblažen (spreman za upotrebu) rastvor, inhalira sve dok se ne postigne dovoljno ublažavanje simptoma.

Razblaženi, spreman za upotrebu, rastvor mora da bude sveže pripremljen pre svake upotrebe. Razblažen, spreman za upotrebu, rastvor treba primeniti odmah nakon pripreme; svu preostalu količinu razblaženog rastvora treba odbaciti. Treba slediti uputstva koja daje proizvođač uređaja za inhalaciju.

Preporučuje se da se rastvor za raspršivanje primenjuje preko usnika. Ukoliko usnik nije dostupan, nego se umesto njega koristi maska za inhalaciju, neophodno je da maska bude odgovarajuća. Potrebno je posebno upozoriti pacijente sa predispozicijom za pojavu glaukoma, kako bi zaštitili oči.

Rastvor za inhalaciju se može primenjivati putem različitih na tržištu dostupnih nebulizatora. Izloženost leku u plućima i sistemska izloženost leku zavise od toga koji se nebulizator koristi i, zavisno od efikasnosti uređaja, može biti viša nego prilikom primene leka Berodual N, rastvor za inhalaciju pod pritiskom, koji se primenjuje pomoću inhalatora sa dozatorom.

Način primene

Preporučuju se primena sledećih doza leka Berodual: Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina:

U terapiji akutnih napada iznenadnih bronhijalnih spazama, u zavisnosti od težine akutne epizode, mogu se primeniti za inhalaciju, doze u rasponu između 1,0-2,5 mL (20-50 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

Za izuzetno teške slučajeve mogu se primeniti za inhalaciju doze do 4 mL (80 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

U ciljanoj prevenciji napada astme izazvane naporom ili pre predviđenog kontakta sa alergenom, mogu se primeniti za inhalaciju doze od 0,1-0,2 mL (2-4 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja sa 2-3 mL fiziološkog rastvora. Ukoliko postoji mogućnost, lek Berodual je potrebno primeniti 10-15 minuta pre događaja koji može da izazove napad.

Deca uzrasta od 6 do 12 godina:

U terapiji akutnih napada astme, u zavisnosti od težine akutne epizode i uzrasta, mogu se primeniti za inhalaciju doze u rasponu između 0,5 -2,0 mL (10-40 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

U ciljanoj prevenciji napada astme izazvane naporom ili pre predviđenog kontakta sa alergenom, mogu se primeniti za inhalaciju doze od 0,1-0,2 mL (2-4 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja sa 2-3 mL fiziološkog rastvora. Ukoliko postoji mogućnost, lek Berodual je potrebno primeniti 10-15 minuta pre događaja koji može izazvati napad.

Deca mlađa od 6 godina:

Zbog ograničenih podataka o primeni leka Berodual u ovoj uzrasnoj grupi, primena ovog leka se preporučuje samo pod lekarskim nadzorom i to u sledećim dozama:

0,1 mL (2 kapi) po kg telesne mase, do maksimalno 0,5 mL (10 kapi), nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

Lek Berodual je kontraindikovan kod pacijenata kod kojih je poznata preosetljivost na fenoterol-hidrobromid i/ili ipratropijum-bromid, supstance slične atropinu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (videti odeljak 6.1). Lek Berodual je takođe kontraindikovan kod pacijenata sa hipertrofičnom opstruktivnom kardiomiopatijom i tahiaritmijom.

Pacijentima treba savetovati da se odmah obrate lekaru u slučaju akutnog, brzog pogoršanja dispneje.

Kao i drugi inhalacioni lekovi i lek Berodual može da dovede do paradoksalnog bronhospazma koji može da ugrozi život. Ako dođe do paradoksalnog bronhospazma, mora se odmah obustaviti terapija lekom Berodual i uvesti alternativna terapija.

U sledećim stanjima, lek Berodual treba primeniti samo nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika, posebno kada se primenjuju doze veće od preporučenih:

  • nedovoljno kontrolisani dijabetes melitus,
  • nedavni infarkt miokarda,
  • miokarditis,
  • teško organsko oboljenje srca ili krvnih sudova (posebno uz postojeću tahikardiju),
  • hipertiroidizam,
  • feohromocitom.

Neželjena dejstva na kardiovaskularni sistem se mogu javiti pri upotrebi simpatomimetičkih lekova, uključujući lek Berodual. Podaci dobijeni nakon stavljanja leka u promet i objavljeni radovi daju određene dokaze o retkoj pojavi ishemije miokarda povezanoj sa primenom beta agonista. Potrebno je upozoriti pacijente sa teškim srčanim oboljenjima (npr. ishemijskom bolesti srca, aritmijom ili teškom srčanom insuficijencijom) koji upotrebljavaju lek Berodual da potraže savet lekara ako osete bol u grudima ili druge simptome pogoršanja srčanog oboljenja. Posebnu pažnju treba obratiti na procenu simptoma kao što su dispneja i bol u grudima, jer oni mogu biti respiratornog ili kardiološkog porekla.

Lek Berodual, slično drugim antiholinergičkim lekovima, treba koristiti oprezno kod pacijenata sa:

  • predispozicijom za glaukom zatvorenog ugla,
  • već postojećom opstrukcijom urinarnog trakta (npr. hiperplazija prostate ili opstrukcija vrata mokraćne bešike),
  • renalnom insuficijencijom,
  • hepatičnom insuficijencijom.

Zabeleženi su izolovani slučajevi oftalmoloških komplikacija (tj. midrijaza, povišeni intraokularni pritisak, glaukom zatvorenog ugla, bol u oku) kada je ipratropijum-bromid, primenjen sam ili u kombinaciji sa nekim adrenergičkim beta2-agonistom, u obliku aerosola dospeo u kontakt sa očima.

Upozorenje! Pacijente treba obučiti kako da pravilno primenjuju lek Berodual, rastvor za raspršivanje. Treba voditi računa da lek ne dospe u kontakt sa očima.

Znaci akutnog glaukoma zatvorenog ugla mogu biti:

  • bol u oku ili nelagodnost,
  • zamućen vid,
  • haloi oko izvora svetlosti,
  • prebojene slike,
  • crvenilo očiju zbog konjunktivalne kongestije i edema rožnjače.

Ukoliko se pojavi bilo koji od navedenih simptoma, treba se odmah obratiti specijalisti oftamologije, kako bi započeo terapiju miotičkim kapima.

Pacijenti sa cističnom fibrozom mogu biti skloniji poremećajima gastrointestinalnog motaliteta usled inhalacione primene antiholinergika. Ovo prolazi nakon prekida terapije.

Dugotrajna terapija

  • Kod pacijenata sa astmom lek Berodual treba koristiti isključivo po potrebi. Kod pacijenata sa blagom HOBP (Hronična Opstruktivna Bolest Pluća) može se dati prednost terapiji po potrebi (usmerenoj na ublažavanje simptoma) u odnosu na redovnu primenu.
  • Kod pacijenata sa bronhijalnom astmom i HOBP, koja reaguje na steroide, treba razmotriti dodatnu primenu ili povećanje doze antiinflamatornih lekova za kontrolu inflamacije disajnih puteva i prevenciju pogoršanja bolesti.

Kod pacijenata sa bronhijalnom astmom, povećanje potrebe za uzimanjem lekova koji sadrže beta2-agoniste, kao što je lek Berodual, za lečenje bronhijalne opstrukcije, ukazuje na pogoršanje bolesti.

Ako se bronhijalna opstrukcija pogorša, može biti neodgovarajuće i moguće opasno da se prosto povećava upotreba lekova koji sadrže beta2-agoniste, iznad preporučene doze tokom dužeg vremenskog perioda. U ovoj situaciji, terapiju pacijenta, a posebno adekvatnost antiinflamatorne terapije sa inhalacionim kortikosteroidima, treba revidirati, ili dozu postojećih antiinflamatornih lekova prilagoditi ili uvesti u terapiju druge lekove kako bi se sprečilo pogoršanje bolesti koje može da ugrozi život.

Prijavljeno je nekoliko slučajeva povećanog rizika za nastanak ozbiljnih komplikacija primarne bolesti, uključujući i smrtne ishode, kada je bronhijalna astma tokom dužeg vremenskog perioda lečena visokim i izrazito visokim dozama inhalacionih beta2-simpatomimetika bez adekvatne antiinflamatorne terapije. Uzročna veza još uvek nije potpuno razjašnjena, međutim, smatra se da neadekvatna antiinflamatorna terapija ima ključnu ulogu.

Ostale simpatomimetičke bronhodilatatore treba koristiti sa lekom Berodual, rastvorom za raspršivanje, samo pod medicinskim nadzorom (videti odeljak 4.5).

Prekomerna terapija beta2-agonistima može da izazove potencijalno tešku hipokalemiju (videti odeljak 4.9). Kod pacijenata sa niskim vrednostim kalijuma, preporučuje se praćenje koncentracije kalijuma.

Koncentracija šećera u krvi može biti povišena. Stoga kod pacijenata sa dijabetes melitusom treba kontrolisati sećer u krvi.

Nakon primene leka Berodual može doći do trenutne reakcije preosetljivosti, što se manifestuje retkim slučajevima urtikarije, angioedema, osipa, bronhospazma, orofaringealnog edema i drugih alergijskih reakcija.

Ovaj proizvod sadrži konzervans benzalkonijum-hlorid (100 mikrograma/mL). Benzalkonijum-hlorid može prouzrokovati bronhospazam, posebno kod pacijenata sa astmom.

Upozorenje za sportiste

Primena leka Berodual, rastvora za raspršivanje, može da ima za posledicu pozitivne rezultate na doping testu.

Dugotrajna istovremena primena leka Berodual sa drugim antiholinergičkim lekovima nije ispitivana, pa se prema tome i ne preporučuje.

Istovremena primena sledećih lekova/grupa lekova može uticati na efekat leka Berodual.

  • Može pojačati dejstvo i/ili povećati rizik od pojave neželjenih reakcija istovremenom primenom sa:
  • drugim beta-adrenergičkim lekovima (svi načini primene),
  • drugim antiholinergicima (svi načini primene),
  • derivatima ksantina (kao što je teofilin),
  • antiinflamatornim supstancama (kortikosteroidima),
  • inhibitorima monoaminooksidaze,
  • tricikličnim antidepresivima,
  • halogenovanim ugljovodoničnim anesteticima (npr. halotan, trihloroetilen i enfluran). Posebno oni mogu pojačati efekte na kardiovaskularni sistem.
  • Oslabljen efekat:
  • istovremena primena sa beta-blokatorima.
  • Druge moguće interakcije:

Hipokalemija izazvana beta2-agonistima može da se pojača istovremenom terapijom derivatima ksantina, glikokortikosteroidima i diureticima. Ovo treba uzeti u obzir posebno kod pacijenata sa teškom opstrukcijom disajnih puteva.

Hipokalemija može da poveća rizik za nastanak aritmije kod pacijenata koji primaju digoksin. Uz to, hipoksija može da pogorša dejstvo hipokalemije na srčani ritam. U ovakvim situacijama preporučuje se praćenje koncentracije kalijuma u serumu.

Rizik od nastanka akutnog pogoršanja glaukoma (vidite odeljak 4.4) je povećan kada ipratropijum- bromid u obliku aerosola dospe direktno u kontakt sa očima; primenjen sam ili u kombinaciji sa adrenergičkim beta2-agonistom.

Trudnoća

Neklinički podaci u kombinaciji sa raspoloživim iskustvom kod ljudi pokazali su da nema dokaza o neželjenom dejstvu fenoterola ili ipratropijuma na trudnoću. Međutim, i pored toga treba se pridržavati uobičajenih mera opreza kada je u pitanju primena lekova tokom trudnoće.

Inhibitorni efekat fenoterola na kontrakcije uterusa treba uzeti u obzir. Upotreba beta2-simpatomimetika pri kraju trudnoće ili u visokim dozama može dovesti do neželjenih efekata na novorođenče (tremor, tahikardija, variranje vrednosti šećera u krvi, hipokalemija).

Dojenje

Neklinička ispitivanja su pokazala da se fenoterol izlučuje u majčino mleko. Nije poznato da li se u mleko izlučuje i ipratropijum, pa nije verovatno da ipratropijum dospe u odojče u većoj meri, posebno kada se primenjuje u vidu aerosola. Budući da se mnogi lekovi izlučuju u majčino mleko, treba biti oprezan kada se lek Berodual primenjuje kod dojilja.

Fertilitet

Klinički podaci o uticaju kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida, kao i pojedinačnih komponenti ove kombinacije na fertilitet nisu dostupni. Nekliničke studije obavljene sa pojedinačnim komponentama, ipratropijum-bromidom i fenoterol-hidrobromidom nisu pokazale neželjena dejstva na fertilitet (videti odeljak 5.3).

Nisu sprovedene studije o uticaju leka Berodual na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Međutim, pacijentima treba reći da se mogu javiti neželjena dejstva poput vrtoglavice, tremora, poremećaja akomodacije, midrijaze i zamućenog vida tokom terapije lekom Berodual. Stoga tokom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama savetuje se oprez. Ako pacijenti osete prethodno navedena neželjena dejstva, treba da izbegavaju potencijalno rizične aktivnosti kao što su upravljanje vozilima ili rukovanje mašinama.

Kao i svi drugi lekovi, i lek Berodual može da dovede do neželjenih dejstava.

  • Opšti opis neželjenih dejstava:

Mnoga od navedenih neželjenih dejstava mogu se pripisati antiholinergičkim i beta-adrenergičkim efektima leka Berodual.

  • Tabelarni prikaz neželjenih dejstava:

Navedena neželjena dejstva leka zabeležena su iz podataka dobijenih iz kliničkih ispitivanja i farmakovigilance nakon puštanja leka u promet.

Za procenu neželjenih dejstava, primenjeni su sledeći kritrijumi za definisanje njihove učestaloti: Veoma često: (≥1/10);

Često: (≥1/100 <1/10); Povremeno: (≥1/1000 <1/100); Retko: (≥1/10000 <1/1000);

Veoma retko: (<1/10000);

Nije poznata: (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

Imunski poremećaji:

Retka: Anafilaktičke reakcije*, hipersenzitivnost*

Poremećaji metabolizma i ishrane:

Retko: Hipokalemija*

Vrlo retko: Povećanje koncentracije šećera u krvi

Psihijatrijski poremećaji:

Povremeno: Nervoza

Retko: Agitacija, mentalne promene

Poremećaji nervnog sistema:

Povremeno: Glavobolja, tremor, vrtoglavica Nepoznata učestalost: Hiperaktivnost

Poremećaji oka:

Retko: Glaukom*, povećan intraokularni pritisak*, poremećaj akomodacije*, midrijaza*, zamagljenagljen

vid*, bol u oku*, kornealni edem*, konjuktivalna hiperemija*, haloi oko izvora svetlosti*("halo vision")

Kardiološki poremećaji:

Povremeno: Tahikardija, palpitacije

Retko: Aritmije, atrijalna fibrilacija, supraventrikularna tahikardija*, ishemija miokarda*

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:

Često: Kašalj

Povremeno: Faringitis, disfonija

Retko: Bronhospazam, iritacija grla, faringealni edem, laringospazam*, paradoksalni bronhospazam (izazvan inhalacijom)*, suvo grlo*

Gastrointestinalni poremećaji:

Povremeno: Povraćanje, mučnina, suva usta

Retko: Stomatitis, glositis, poremećaj gastrointestinalnog motiliteta**, dijareja, konstipacija*, edem usta*, gorušica

Poremećaji kože i potkožnog tkiva:

Retko: Urtikarija, osip po koži, pruritus, angioedem*, petehije, hiperhidroza*

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva:

Retko: Mišićna slabost, mišićni spazmi, mijalgija

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema:

Retko: Urinarna retencija

Laboratorijska ispitivanja

Povremeno: Povećanje krvnog pritiska (sistolnog)

Retko: Smanjenje krvnog pritiska (dijastolnog), trombocitopenija

* Neželjeno dejstvo nije primećeno ni u jednoj od kliničkih studija sa lekom Berodual. Ova procena je izvršena na osnovu gornje granice njegovog 95% intervala pouzdanosti (confidence interval), računato na ukupnom broju svih lečenih pacijenata u skladu sa EU SmPC smernicom (3/4968 =0,0006, što odgovara frekvenci ispoljavanja koja se označava kao “retko”).

**Posebno pacijenti sa cističnom fibrozom mogu biti skloniji poremećajima gastrointestinalne pokretljivosti tokom terapije sa inhalacionim antiholinergicima (koje sadrži lek Berodual).

  • Napomena o zajedničkim neželjenim dejstvima:

Kao i kod druge inhalacione terapije, znaci lokalne iritacije se mogu javiti i pri inhalaciji leka Berodual. Najčešća neželjena dejstva zabeležena u kliničkim ispitivanjima bila su kašalj, suva usta, glavobolja, tremor, faringitis, mučnina, vrtoglavica, disfonija, tahikardija, palpitacije, povraćanje, povećanje sistolnog krvnog pritiska i nervoza.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

  • Simptomi intoksikacije

U zavisnosti od stepena predoziranja, sledeća neželjena dejstva – tipična za beta2-adrenergičku stimulaciju se mogu javiti: crvenilo lica, ošamućenost, glavobolja, tahikardija, palpitacije, aritmija, hipotenzija ili čak šok, povećanje krvnog pritiska, uznemirenost, bol u gudima, uzbuđenost, moguće pojave ekstrasistola i ozbiljnog tremora, posebno prstiju, ali takođe i celog tela. Može se javiti hiperglikemija.

Gastrointestinalne tegobe, uključujući mučninu i povraćanje, se mogu javiti, posebno nakon oralnog predoziranja.

Metabolička acidoza, kao i hipokalemija su takođe zabeležene sa fenoterolom kada je primenjivan u dozama većim nego što je preporučeno za odobrene indikacije za lek Berodual.

Očekivani simptomi predoziranja ipratropijum-bromidom (kao što su suva usta, poremećaji akomodacije oka) su blagi jer je sistemska raspoloživost ipratropijuma veoma niska.

  • Terapija intoksikacije

Terapiju lekom Berodual treba obustaviti i razmotriti potrebu kontrolisanja elektrolita i acido-baznog statusa.

Primena sedativa i trankilizera, a u teškim slučajevima i intenzivna suportivna terapija koja može uključivati i hospitalizaciju. Kao specifični antidoti za fenoterol pogodni su blokatori beta-receptora, posebno beta1-selektivni. Međutim, mora se uzeti u obzir i mogući porast bronhijalne opstrukcije, pa dozu treba pažljivo prilagođavati kod pacijenata koji pate od astme ili HOBP zbog rizika od provociranja teškog bronhospazma, koji može da bude fatalan.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Adrenergici i drugi lekovi za opstruktivne plućne bolesti

ATC šifra: R03AL01

Lek Berodual sadrži dve aktivne bronhodilatirajuće supstance: ipratropijum-bromid koji ima antiholinergičko dejstvo i fenoterol-hidrobromid koji ima beta-adrenergičko dejstvo.

Ipratropijum-bromid je kvaternerno amonijumovo jedinjenje koje ima antiholinergička (parasimpatolitička) svojstva. U pretkliničkim studijama, on inhibira vagusom posredovane reflekse tako što antagonizuje dejstvo acetilholina, neurotransmitera koji se oslobađa iz vagusnog nerva. Antiholinergici sprečavaju povećanje intraćelijske koncentracije kalcijuma (Ca++) koje je izazvano interakcijom acetilholina sa muskarinskim receptorom na bronhijalnom glatkom mišiću. Oslobađanje kalcijuma je posredovano sistemom sekundarnih glasnika koji se sastoji od IP3 (inozitol-trifosfat) i DAG (diacilglicerol).

Bronhodilatacija po inhalaciji ipratropijum-bromida je prvenstveno lokalna, ima dejstvo specifično za to mesto, a ne sistemsko.

Fenoterol-hidrobromid je simpatomimetik sa direktnim dejstvom, selektivno stimuliše beta2-receptore u terapijskom rasponu doza. Stimulacija beta1-receptora se dešava pri višim dozama. Okupiranjem beta2- receptora aktivira se adenil ciklaza posredstvom stimulatornog Gs-proteina. Povećanje cikličnog AMP aktivira protein kinazu A, koja zatim fosforiliše ciljne proteine u ćelijama glatkih mišića. Ovo, zauzvrat, dovodi do fosforilacije kinaze miozinskih lakih lanaca, inhibicije hidrolize fosfatidilinozitola i otvaranja specifičnih kalcijumom aktiviranih kalijumovih kanala.

Fenoterol-hirdobromid relaksira bronhijalne i vaskularne glatke mišiće i štiti od bronhokonstriktivnih stimulanasa kao što su histamin, metaholin, hladan vazduh i alergeni (rani odgovor). Nakon primene,

inhibirano je oslobađanje bronhokonstriktivnih i proinflamatornih medijatora iz mast ćelija. Štaviše, nakon primene fenoterola (0,6 mg) pokazan je porast mukocilijarnog klirensa.

Veće koncentracije u plazmi, koje se češće postižu sa oralnim, a pogotovu intravenskim načinom primene, inhibiraju motilitet uterusa. Takođe, pri većim dozama zapažaju se i metabolička dejstva: lipoliza, glikogenoliza, hiperglikemija i hipokalemija koja je uzrokovana povećanim preuzimanjem K+ prvenstveno u skeletne mišiće. Beta-adrenergička dejstva na srce, kao što su ubrzanje srčanog rada i povećanje kontraktilnosti, izazvana su vaskularnim dejstvima fenoterola, stimulacijom beta2-receptora u srcu, i pri dozama većim od terapijskih, stimulacijom beta1-receptora. Kao i sa drugim beta adrenergičkim lekovima, zapaženo je produžavanje QT intervala. Za fenoterol primenjen putem inhalatora sa dozatorom (engl.metered-dose inhaler, MDI), je ovo bilo diskretno i primećeno pri dozama višim od preporučenih. Međutim, sistemska izloženost leku usled primene putem nebulizatora (rastvor za inhalaciju) može da bude veće nego sa preporučenim dozama primenjenim putem MDI-a. Klinički značaj nije ustanovljen. Tremor je češće zabeleženo dejstvo beta-agonista. Za razliku od dejstva na glatke mišiće bronhija, sistemska dejstva na skeletne mišiće beta-agonista su podložna razvoju tolerancije.

Istovremena primena ove dve aktivne supstance širi bronhije delujući preko različitih farmakoloških mesta delovanja. Ove dve aktivne supstance na taj način su komplementarne u spazmolitičkom delovanju na bronhijalne mišiće i tako omogućuje široku terapijsku primenu na polju bronhopulmonalnih poremećaja koji su povezani sa konstrikcijom u respiratornom traktu/disajnim putevima. Ovo komplementarno dejstvo je takvo da je potreban samo veoma mali udeo beta-adrenergičke komponente da se postigne željeno dejstvo, čime se olakšava individualno doziranje prilagođeno svakom pojedinačnom pacijentu uz minimalne neželjene reakcije.

Terapijsko dejstvo kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida se ostvaruje lokalnim delovanjem na disajne puteve. Farmakodinamika bronhodilatacije stoga nije uslovljena farmakokinetikom aktivnih komponenti leka.

Nakon inhalacije, 10-39% doze se obično deponuje u plućima, zavisno od formulacije, inhalacione tehnike i uređaja koji se za tu namenu koristi, dok se preostala količina doze deponuje u usniku, ustima i gornjem delu respiratornog trakta (orofarinksu). Slična količina doze se deponuje i u respiratornom traktu nakon primene doze putem inhalatora sa dozatorom. U eksperimentima je primećeno da je posebno nakon primene vodenog rastvora putem Respimat inhalatora, deponovanje u pluća više od dva puta veće u poređenju sa primenom putem inhalatora sa dozatorom. Deponovanje u orofarinksu je shodno tome smanjeno i značajno manje nakon primene putem Respimat inhalatora u poređenju sa primenom putem inhalatora sa dozatorom. Deo doze koji se deponuje u plućima brzo ulazi u cirkulaciju (za nekoliko minuta). Količina aktivne supstance koja se deponuje u orofarinksu se polako guta i prolazi kroz gastrointestinalni trakt. Prema tome, sistemska izloženost zavisi i od oralne i od plućne bioraspoloživosti.

Nema dokaza da se farmakokinetika obe aktivne supstance u ovoj kombinaciji razlikuje u odnosu na pojedinačne supstance.

Fenoterol-hidrobromid

Progutani deo se uglavnom metaboliše u sulfatne konjugate. Apsolutna bioraspoloživost nakon oralne primene je niska (približno 1,5%).

Nakon intravenske primene, slobodni fenoterol i konjugovani fenoterol se pojavljuju u količini od približno 15% odnosno 27% od primenjene doze u kumulativnom 24-časovnom urinu. Nakon primene leka Berodual, putem inhalatora sa dozatorom, približno 1% inhalirane doze se izlučuje kao slobodni fenoterol u 24- časovnom urinu. Na osnovu ovih podataka, ukupna sistemska bioraspoloživost inhaliranih doza fenoterol- hidrobromida procenjuje se na 7%.

Kinetički parametri koji opisuju dispoziciju fenoterola izračunati su na osnovu koncentracija u plazmi

nakon intravenske primene. Nakon intravenske primene, kriva koja predstavlja koncentracije u plazmi u funkciji vremena može da se opiše troprostornim modelom, gde terminalno poluvreme eliminacije iznosi približno 3 sata. U ovom troprostornom modelu, prividni volumen distribucije fenoterola u stanju ravnoteže (Vdss) iznosi približno 189 L (≈ 2,7 L/kg).

Oko 40% leka je vezano za proteine plazme.

Pretklinička ispitivanja na pacovima otkrila su da ni fenoterol, ni njegovi metaboliti ne prolaze krvno- moždanu barijeru. Fenoterol ima ukupni klirens od 1,8 L/min i renalni klirens od 0,27 L/min.

U ispitivanju bilansa ekskrecije, kumulativno renalno izlučivanje (2 dana) radioaktivno obeleženog leka (uključujući osnovno jedinjenje i sve metabolite) odgovaralo je količini od 65% primenjene doze nakon intravenske primene. Ukupna radioaktivnost izlučena fecesom odgovarala je količini od 14,8% primenjene doze . Nakon oralne primene, ukupna radiokativnost izlučena urinom odgovarala je količini od približno 39% primenjene doze, a ukupna radioaktivnost izlučena fecesom odgovarala je količini od 40,2% primenjene doze u roku od 48 sati.

Ipratropijum-bromid

Kumulativna renalna ekskrecija (0-24 časa) ipratropijuma (osnovnog jedinjenja) iznosi približno 46% intravenski primenjene doze, manje od 1% oralne doze i približno 3-13% inhalirane doze leka Berodual putem inhalatora sa dozatorom. Na osnovu ovih podataka, ukupna sistemska bioraspoloživost oralnih i inhaliranih doza ipratropijum-bromida procenjuje se na 2%, odnosno 7-28%. Uzimajući ovo u obzir, progutani deo doze ipratropijum-bromida ne utiče značajno na sistemsku izloženost leku.

Kinetički parametri koji opisuju dispoziciju ipratropijuma izračunati su na osnovu koncentracija u plazmi nakon intravenske primene. Beleži se brzi bifazni pad koncentracija u plazmi. Prividni volumen distribucije u stanju ravnoteže (Vdss) iznosi približno 176 L (≈ 2,4 L/kg). Ovaj lek se minimalno (manje od 20%) vezuje za proteine plazme. Pretklinička ispitivanja na pacovima i psima otkrila su da kvaternerni amin ipratropijum ne prolazi krvno-moždanu barijeru.

Poluvreme terminalne faze eliminacije iznosi približno 1,6 sati. Ipratropijum ima ukupni klirens od 2,3 L/min i renalni klirens od 0,9 L/min. Posle intravenske primene približno 60% doze se metaboliše, verovatno najvećim delom u jetri, oksidacijom.

U ispitivanju bilansa ekskrecije, kumulativno renalno izlučivanje (6 dana) radioaktivno obeleženog leka (uključujući osnovno jedinjenje i sve metabolite) odgovaralo je količini od 72,1% primenjene doze nakon intravenske primene, 9,3% nakon oralne primene i 3,2% nakon inhalacije. Ukupna radioaktivnost izlučena fecesom odgovarala je količini od 6,3% primenjene doze nakon intravenske primene, 88,5% nakon oralne primene i 69,4% nakon inhalacije. Što se tiče izlučivanja radioaktivno obeleženog leka nakon intravenske primene, izlučivanje se obavlja uglavnom preko bubrega. Poluvreme eliminacije radioaktivno obeleženog leka (osnovno jedinjenje i metaboliti) iznosi 3,6 sata. Vezivanje glavnih urinarnih metabolita za muskarinske receptore je zanemarljivo i ove metabolite treba smatrati neaktivnim.

Ispitivanja toksičnosti pojedinačne doze kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida u odnosu 1:2,5 (ipratropijum-bromid/fenoterol-hidrobromid) na miševima i pacovima nakon oralne, intravenske i inhalacione primene pokazala su nizak nivo akutne toksičnosti. U poređenju sa pojedinačnim komponentama, vrednost LD50 kombinacije su bile određene više komponentom ipratropijum-bromida nego fenoterol-hidrobromidom, bez ikakvih naznaka pojačavanja.

Ispitivanja toksičnosti ponovljenih doza kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida sprovedena su na pacovima (oralno, inhalaciono) i psima (intravenski, inhalaciono) u trajanju do 13 nedelja. Primećeni su samo manji toksični efekti pri koncentracijama do nekoliko stotina puta većim od preporučenih kod ljudi. Ožiljci na levoj komori miokarda zabeleženi su samo kod jedne životinje i to u grupi koja je intravenski primala najveću dozu (84 mikrogram/kg/dan) tokom četvoronedeljnog ispitivanja na psima. Trinaestonedeljno ispitivanje na pacovima kod kojih je doza primenjivana oralno i trinaestonedeljno ispitivanje na psima kod kojih je doza primenjivana inhalaciono nisu pokazale nikakve toksikološke promene mimo proporcionalnog za pojedinačne komponente.

Nije bilo naznaka pojačanja dejstva kombinacije u odnosu na pojedinačne komponente. Sva neželjena dejstva koja su primećena već su dobro poznata za fenoterol-hidrobromid i ipratropijum-bromid.

Nakon inhalacione primene kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida kod pacova i kunića nije dolazilo do pojave teratogenih efekata. Isto tako, teratogenih efekata nije bilo ni pri primeni ipratropijum-bromida, niti pri inhalacionoj primeni fenoterol-hidrobromida. Nakon oralne primene u dozama od >25 mg/kg/dan (kod kunića) i >38,5 mg/kg/dan (kod miševa) fenoterol-hidrobromid je indukovao porast stope učestalosti malformacija.

Zabeležene malformacije se smatraju klasnim efektom beta-agonista. Fertilitet nije bio oslabljen kod pacova pri oralnim dozama do 90 mg/kg/dan ipratropijum-bromida i do 40 mg/kg/dan fenoterol-hidrobromida.

Ispitivanja genotoksičnosti kombinacije ovih aktivnih supstanci nisu sprovedena. In vitro i in vivo testovi su pokazali da ni fenoterol-hidrobromid, ni ipratropijum-bromid nemaju mutageni potencijal.

Ispitivanja karcinogenosti kombinacije ovih aktivnih supstanci nisu sprovedena. U dugoročnim ispitivanjima na miševima i pacovima ipratropijum-bromid nije pokazao ni tumorogena, ni karcinogena dejstva. Za fenoterol-hidrobromid, ispitivanja karcinogenosti su sprovedena nakon oralne primene (18 meseci kod miševa i 24 meseca kod pacova) i inhalacione primene (24 meseca kod pacova). Pri oralnim dozama od 25 mg/kg/dan kod miševa je primećena povećana incidenca lejomioma uterusa sa promenljivom mitotičkom aktivnošću, a kod pacova mezoovarijalnih lejomioma. Ovi nalazi su prepoznata dejstva izazvana lokalnom aktivnošću beta-adrenergičkih agenasa na ćelije glatkih mišića uterusa kod miševa i pacova. Uzimajući u obzir sadašnji nivo istraživanja, ovi rezultati se ne mogu ekstrapolirati na ljude. Sve druge nađene neoplazije smatraju se uobičajenim tipovima neoplazija koje se spontano pojavljuju u korišćenim sojevima, i nije pokazana nikakva biološki relevantna povećana incidenca koja bi bila posledica terapije fenoterol- hidrobromidom.

6. FARMACEUTSKI PODACI

benzalkonijum-hlorid dinatrijum-edetat, dihidrat natrijum-hlorid

hlorovodonična kiselina, koncentrovana voda, prečišćena

Nema poznatih.

3 godine

Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja je 6 meseci, na temperaturi do 25°C.

Čuvati van domašaja i vidokruga dece. Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja leka nakon otvaranja, videti odeljak 6.3.

Bočica od tamnog stakla (tip III) sa plastičnom kapaljkom od polietilena (PE) i sa zatvaračem sa navojem od polipropilena (PP). Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 bočicu rastvora za raspršivanje, 1x20 mL i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Berodual, sadrži kombinaciju dve aktivne supstance (ipratropijum-bromida, koji pripada grupi lekova pod imenom antiholinergici i fenoterola, koji pripada grupi lekova pod imenom selektivni agonisti beta-2- adrenoreceptora). Obe aktivne supstance opuštaju disajne puteve i posledično dovode do širenja bronhija (dušnica).

Lek Berodual, se koristi u prevenciji i terapiji dispneje (otežanog disanja) u hroničnim opstruktivnim bolestima disajnih puteva:

- Alergijska i nealergijska (endogena) bronhijalna astma, astma izazvana fizičkim naporom (vežbanjem) i hronični opstruktivni bronhitis (zapaljenje disajnih puteva sa suženjem disajnih puteva) sa i bez emfizema.

Napomena:

Ukoliko je neophodna dugotrajna primena ovog leka, uvek je potrebno istovremeno primeniti antiinflamatornu (protivzapaljensku) terapiju.

  • ako ste preosetljivi (alergični) na fenoterol-hidrobromid, ipratropijum-bromid, supstance slične atropinu ili na bilo koji od sastojaka ovog leka (videti odeljak Šta sadrži lek Berodual),
  • ako patite od srčanog oboljenja koje se zove „hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija” ili ako Vam srce prebrzo lupa uz neregularan srčani ritam (tahiaritmija).

Upozorenja i mere opreza

Molimo obratite pažnju: Ako osetite iznenadno, naglo pogoršanje disanja, treba odmah da se obratite Vašem lekaru.

Kao i drugi inhalacioni lekovi koji se resorbuju preko pluća, i lek Berodual može da dovede do paradoksalnog bronhospazma (iznenadno reverzibilno suženje disajnih puteva) koji može da bude opasan po život. Ako dođe do paradoksalnog bronhospazma, potrebno je obustaviti terapiju lekom Berodual i odmah se obratiti lekaru.

Vodite računa kada uzimate lek Berodual, a posebno u slučaju kada je potrebno prekoračiti preporučenu dozu, i imate neko od navedenih stanja:

  • ako imate šećernu bolest (dijabetes melitus), koja nije na odgovarajući način kontrolisana
  • ako ste nedavno imali infarkt miokarda (srčani udar),
  • ako imate zapaljenje srčanog mišića (miokarditis),
  • ako imate teško organsko oboljenje srca ili krvnih sudova (posebno povezanog sa ubrzanim srčanim ritmom),
  • ako Vam je povećana funkcija štitaste žlezde (hipertireoza),
  • ako imate tumor nadbubrežne žlezde (feohromocitoma).

Posebno vodite računa pri primeni leka Berodual

ukoliko patite od ozbiljnog srčanog oboljenja (npr. smanjen dotok krvi do srca, ozbiljan poremećaj srčanog ritma, teške srčane slabosti) i ukoliko Vam se jave bolovi u grudima, kratak dah ili drugi znaci pogoršanja srčane bolesti. U ovakvim slučajevima treba da potražite medicinski savet.

Takođe je potreban oprez u sledećim situacijama pri primeni leka Berodual

  • ako ste skloni razvoju glaukoma uskog ugla (povišeni očni pritisak),
  • ako imate suženja u urinarnom traktu (npr. uvećanje prostate‒hiperplazija prostate) ili suženje vrata mokraćne bešike,
  • ako imate teško oštećenje funkcije bubrega (insuficijencija (slabost) bubrega),
  • ako imate teško oštećenje funkcije jetre (insuficijencija (slabost) jetre).

Prijavljeni su izolovani slučajevi komplikacija oka (tj. proširenje zenica, povišen očni pritisak, posebna vrsta glaukoma (glaukom zatvorenog ugla), bol u oku) kada je ipratropijum-bromid primenjen sam ili u kombinaciji sa beta2-adrenergikom (kao što je fenoterol koji ulazi u sastav leka Berodual), u obliku aerosola (čestice leka raspršene u vazduhu) dospeo u kontakt sa očima.

Molimo obratite pažnju: Vaš lekar mora da Vam objasni kako da pravilno koristite lek Berodual, rastvor za raspršivanje. Vodite računa da lek ne dođe u kontakt sa očima.

Znaci akutnog glaukoma uskog ugla mogu biti:

  • bol u oku ili nelagodnost,
  • zamućen vid,
  • obojena kružna polja (haloi) oko izvora svetlosti,
  • nerealno doživljavanje boja,
  • crvenilo očiju izazvano zastojem krvi u konjunktivi i edemom kornee (oticanje rožnjače).

Ukoliko se jedan ili više ovih simptoma pojavi, odmah se obratite oftalmologu kako bi se primenila terapija za sužavanje zenica (miotičkim) kapima za oči.

Molimo obratite pažnju, posebno ako patite od cistične fibroze da može doći do prolaznih poremećaja pokretljivosti gastrointestinalnog trakta, češće tokom terapije inhalacionim antiholinergicima (kao što je ipratropijum koji se nalazi u sastavu leka Berodual).

Uputstvo za dugotrajnu upotrebu leka Berodual, rastvora za raspršivanje

  • Ukoliko imate bronhijalnu astmu, koristite lek Berodual, , samo po potrebi.
  • Ukoliko imate blag oblik hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), simptomatskoj terapiji (usmerenoj na ublažavanje simptoma) treba dati prednost u odnosu na redovnu primenu.
  • Ukoliko imateastmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća (HOBP) koja reaguje na antiinflamatornu (kortikosteroidnu) terapiju, treba da proverite sa lekarom da li bi dodatna ili povećana doza antiinflamatorne terapije mogla da se primeni radi kontrole zapaljenja disajnih puteva i prevencije pogoršanja stanja bolesti.

Kod pacijenata sa astmom, povećana potreba za lekovima sa beta2-adrenergicima (kao što je lek Berodual) u lečenju suženja disajnih puteva je znak pogoršanja bolesti.

Ukoliko Vam se suženje disajnih puteva pogoršava, povećana upotreba lekova sa beta2-adrenergicima (kao što je lek Berodual) iznad preporučene doze tokom produženog perioda je neodgovarajuća i potencijalno štetna.

U takvoj situaciji, lekar koji Vas leči treba da revidira (proveri) plan terapije i posebno potrebu za antiinflamatornom terapijom sa inhalacionim glukokortikoidima kako bi se sprečio razvoj simptoma koji bi mogli da ugroze život.

U više navrata prijavljeni su slučajevi povećanog rizika od razvoja ozbiljnih komplikacija postojeće bolesti, uključujući i smrtne ishode, kada je bronhijalna astma lečena tokom dužeg vremenskog perioda visokim i prekomernim inhalacionim dozama ß2-simpatomimetika i kada je antiinflamatorna terapija bila

neodgovarajuća. Uzrok nije u potpunosti utvrđen, ali se smatra da neodgovarajuća antiinflamatorna terapija ima ključnu ulogu.

Drugi lekovi koji šire disajne puteve (bronhodilatirajući lekovi) sa beta2-adrenergicima (kao što je fenoterol koji se nalazi u leku Berodual) se moraju primenjivati samo pod medicinskim nadzorom (videti deo Primena drugih lekova).

Primena visokih doza beta2-adrenergika (kao što je fenoterol, koji se nalazi u leku Berodual) može za posledicu imati značajno smanjenje vrednosti kalijuma u krvi (hipokalemija). Ukoliko su početne vrednosti kalijuma niske, potrebno je praćenje vrednosti kalijuma (videti deo Ako ste uzeli više leka Berodual nego što je trebalo).

Vrednosti šećera u krvi se mogu povećati i zato treba kontrolisati pacijente koji imaju šećernu bolest.

Trenutne reakcije preosetljivosti se mogu javiti u retkim slučajevima nakon primene leka Berodual, kao što su urtikarija (koprivnjača), oticanje lica, kože i sluzokože uključujući sluzokožu usta i grla, osip i spazam (suženje) disajnih puteva, kao i druge alergijske reakcije.

Napomena za sportiste

Primena leka Berodual, rastvora za raspršivanje, može da ima za posledicu pozitivne rezultate na doping testu.

Drugi lekovi i lek Berodual

Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste donedavno uzimali ili ćete možda uzimati bilo koji drugi lek.

Dugotrajna istovremena primena leka Berodual sa drugim lekovima koji se zovu antiholinergici nije ispitivana, pa se stoga ne preporučuje.

Dejstvo leka Berodual se može promeniti ukoliko se istovremeno primenjuju sledeći lekovi ili grupe lekova:

  • Pojačano dejstvo, i povećani rizik od neželjenih dejstava:
  • drugi beta-adrenergički lekovi (svi načini primene),
  • drugi antiholinergički lekovi (svi načini primene),
  • derivati ksantina (kao što je teofilin),
  • antiinflamatorne supstance (kortikosteroidi),
  • određene psihotropne supstance (inhibitori monoamino oksidaze),
  • određeni lekovi za depresiju (triciklični antidepresivi),
  • anestezija sa halogenovanim ugljovodonicima (npr. halotan, trihloroetilen i enfluran). U ovom slučaju, efekti na kardiovaskularni sistem posebno mogu biti povećani.
  • Oslabljeno dejstvo:

- određeni lekovi koji snižavaju krvni pritisak (blokatori beta receptora).

  • Druge moguće interakcije:

Smanjenje vrednosti kalijuma u krvi (hipokalemija) koje je izazvano beta2-adrenergicima (kao što je fenoterol koji ulazi u sastav leka Berodual) može biti povećano istovremenom primenom sa derivatima ksantina (kao što je teofilin), izvesnim antiinflamatornim lekovima (kortikosteroidi) i tabletama za izbacivanje tečnosti (diuretici). Ove činjenice treba da uzme u obzir lekar koji Vas leči, posebno ukoliko imate teško suženje disajnih puteva.

Ukoliko morate da uzimate lekove koji sadrže aktivnu supstancu digoksin (lek u terapiji srčane slabosti) u isto vreme, sklonost ka poremećajima srčanog ritma se može povećati kao rezultat smanjenja vrednosti

kalijuma u krvi (hipokalemija). Ukoliko se takođe pojavi nedostatak kiseonika u organizmu (hipoksija) uz nedostatak kalijuma, to može pogoditi srčani rad. U takvim slučajevima, preporuka je da Vam Vaš lekar redovno kontroliše vrednost kalijuma u krvi.

Rizik od akutnog povećanja očnog pritiska (napad glaukoma, vidite deo Kada uzimate lek Berodual, posebno vodite računa) se povećava ukoliko ipratropijum-bromid sam ili u kombinaciji sa beta2-adrenergikom (kao što je fenoterol koji ulazi u sastav leka Berodual) u obliku aerosola dođe u kontakt sa očima.

Uzimanje leka Berodual sa hranom i pićima

Ne postoje ograničenja.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Trudnoća

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate trudnoću, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre uzimanja ovog leka.

Neklinički podaci u kombinaciji sa iskustvom kod ljudi koje je dostupno, pokazali su da nema dokaza o neželjenom dejstvu fenoterola ili ipratropijuma na trudnoću. Međutim, i pored toga, treba se pridržavati uobičajenih mera opreza kada je u pitanju primena lekova tokom trudnoće.

Inhibitorni efekat fenoterola na kontrakcije materice treba uzeti u obzir, naročito u periodu pred sam porođaj. Upotreba beta2-agonista (kao što je fenoterol koga sadrži lek Berodual) pri kraju trudnoće ili u visokim dozama može da dovede do neželjenih efekata na novorođenče (tremor (nevoljno drhtanje), tahikardija (ubrzan rad srca), variranje vrednosti šećera u krvi, hipokalemija).

Dojenje

Neklinička ispitivanja su pokazala da se fenoterol izlučuje u majčino mleko. Nije poznato da li se u mleko izlučuje i ipratropijum, pa nije verovatno da ipratropijum dospe u odojče u većoj meri, posebno kada se primenjuje u vidu aerosola. Budući da se mnogi lekovi izlučuju u majčino mleko, treba biti oprezan kada se Berodual primenjuje kod dojilja.

Plodnost

Klinički podaci o uticaju kombinacije ipratropijum-bromida i fenoterol-hidrobromida na plodnost nisu dostupni. Nekliničke studije obavljene sa pojedinačnim komponentama ipratropijum-bromidom i fenoterol- hidrobromidom nisu pokazale neželjena dejstva na plodnost.

U svakom slučaju treba da obavestite lekara ako ste trudni ili mislite da ste možda trudni. Vaš lekar će Vam propisati lek Berodual samo nakon pažljive procene odnosa korist/rizik.

Upotreba kod dece

Lek Berodual se sme primenjivati kod dece samo po savetu lekara i pod nadzorom odraslih.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nisu sprovedene studije o uticaju leka Berodual na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Međutim, može se dogoditi da osetite neželjena dejstva kao što su vrtoglavica, tremor (nevoljno drhtanje), poremećaj akomodacije (poremećaji prilagođavanja oka na različite udaljenosti), proširene zenice i zamućen vid. Ako osetite ova neželjena dejstva, treba da izbegavate potencijalno opasne aktivnosti kao što su upravljanje vozilima ili rukovanje mašinama.

Lek Berodual sadrži benzalkonijum hlorid

Ovaj lek sadrži konzervans benzalkonijum hlorid (100 mikrograma/mL). Benzalkonijum hlorid može da izazove šištanje i otežano disanje (bronhospazmi – spastičko suženje disajnih puteva), posebno ukoliko imate astmu.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Samo za inhalaciju primenom raspršivača

Terapiju treba započeti i sprovoditi pod nadzorom lekara, npr. u bolničkom okruženju. Terapija kod kuće može da se preporuči pacijentima kada je niska doza rastvora kratkodelujućeg beta-agoniste za bronhodilataciju, kao što je inhalacija leka Berodual N, rastvora za inhalaciju pod pritiskom, bila nedovoljna da se ublaže simptomi, i to posle konsultacija sa iskusnim lekarom. Može se preporučiti i kod pacijenata kojima je potrebna terapija rastvorom za raspršivanje iz drugih razloga (npr. problem sa rukovanjem inhalatorima sa dozatorom) ili postoji potreba za većom dozom kod iskusnih pacijenata.

Terapiju rastvorom za raspršivanje treba uvek započeti najnižom preporučenom dozom. Dozu treba prilagoditi individualnim potrebama i uskladiti sa težinom akutne epizode. Primenu leka treba prekinuti čim se postigne dovoljno olakšanje disanja.

Postarajte se da rastvor ili inhalirani aerosol ne dođe u kontakt sa očima. Rastvor za raspršivanje inhalirajte preko odgovarajućih usnika. Ukoliko usnik nije dostupan, nego umesto njega koristite masku za inhaliranje rastvora za raspršivanje, neophodno je da maska bude odgovarajuća (da dobro naleže). Ukoliko postoji predispozicija za pojavu glaukoma potrebno je posebno voditi računa da sa zaštite oči tokom inhalacije.

Uputstvo za primenu Berodual rastvora za raspršivanje

Rastvor za raspršivanje je namenjen samo za primenu putem odgovarajućeg raspršivača (nebulizatora) i ne sme se primenjivati oralno.

Razblažiti Berodual, rastvor za raspršivanje, fiziološkim rastvorom (0,9%) do konačne zapremine od 3-4 mL i u obliku aerosola inhalirati dok se ne postigne dovoljno poboljšanje simptoma.

Svaki put pre primene razblaženi, spreman za upotrebu, rastvor mora da bude sveže pripremljen. Potrebno je razblažen, spreman za upotrebu, rastvor primeniti neposredno nakon pripreme.

Inhalaciju je bolje vršiti u sedećem ili stajaćem položaju. Sledite uputstva za upotrebu inhalatora tokom primene leka.

Svu preostalu količinu razblaženog rastvora treba odbaciti.

Trajanje inhalacije se može kontrolisati zapreminom razblaženog rastvora.

Rastvor za inhalaciju se može primenjivati putem različitih na tržištu dostipnih raspršivača. Izloženost leku u plućima i sistemska izloženost leku zavise od toga koji se raspršivač koristi i, zavisno od efikasnosti uređaja, može biti viša nego prilikom primene leka Berodual N, rastvora za inhalaciju pod pritiskom, koji se primenjuje pomoću inhalatora sa dozatorom.

Doziranje

Preporučuju se sledeće doze leka Berodual za odrasle i adolescente uzrasta iznad 12 godina:

U terapiji akutnih napada iznenadnih bronhijalnih spazama, u zavisnosti od težine akutne epizode, mogu se primeniti za inhalaciju, doze u rasponu između 1,0-2,5 mL (20-50 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

Za izuzetno teške slučajeve mogu se primeniti za inhalaciju doze do 4 mL (80 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

U ciljanoj prevenciji napada astme izazvane naporom ili pre predviđenog kontakta sa alergenom, mogu se primeniti za inhalaciju doze od 0,1-0,2 mL (2-4 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja sa 2-3 mL fiziološkog rastvora. Ukoliko postoji mogućnost, lek Berodual je potrebno primeniti 10-15 minuta pre događaja koji može da izazove napad.

Preporučuju se sledeće doze za decu uzrasta od 6 do 12 godina:

U terapiji akutnih napada astme, u zavisnosti od težine akutne epizode i uzrasta, mogu se primeniti za inhalaciju doze u rasponu između 0,5 -2,0 mL (10 i 40 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

U ciljanoj prevenciji napada astme izazvane naporom ili pre predviđenog kontakta sa alergenom, mogu se primeniti za inhalaciju doze od 0,1-0,2 mL (2-4 kapi) leka Berodual, nakon razblaženja sa 2-3 mL fiziološkog rastvora. Ukoliko postoji mogućnost, lek Berodual je potrebno primeniti 10-15 minuta pre događaja koji može izazvati napad.

Deca mlađa od 6 godina:

Zbog ograničenog broja podataka o primeni leka Berodual u ovoj uzrasnoj grupi, primena ovog leka se preporučuje samo pod lekarskim nadzorom i to u sledećim dozama:

0,1 mL (2 kapi) po kg telesne mase, do maksimalno 0,5 mL (10 kapi), nakon razblaženja fiziološkim rastvorom do zapremine 3-4 mL.

Posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom ukoliko imate utisak da je dejstvo leka Berodual rastvor za raspršivanje suviše slabo ili prejako.

Ako ste uzeli više leka Berodual nego što treba

U zavisnosti od stepena predoziranja, sledeći neželjeni efekti, tipični za beta2-adrenergičku stimulaciju, se mogu javiti: crvenilo lica, ošamućenost, glavobolja, tahikardija (ubrzan rad srca), palpitacije (osećaj da Vam srce jako lupa), aritmija (nepravilni otkucaji srca), pad krvog pritiska ili čak šok, povećanje krvnog pritiska, uznemirenost, bol u gudima, uzbuđenost, moguće pojave ekstrasistola (poremećaj srčanog ritma) i teškog tremora (nevoljno drhtanje) posebno prstiju, ali takođe i celog tela.

Povećana vrednost šećera u krvi (hiperglikemija) se može javiti.

Nakon oralnog predoziranja lekom Berodual mogu se javiti gastrointestinalne tegobe, uključujući mučninu i povraćanje.

Metabolička acidoza (stanje povećane kiselosti krvi), kao i hipokalemija su takođe zabeležene sa fenoterolom kada je primenjivan u dozama većim nego što je preporučeno za odobrene indikacije za lek Berodual.

Simptomi predoziranja ipratropijum bromidom (na pr. suva usta, poremećaji vida) su blagi, jer je sistemska dostupnost inhaliranog ipratropijum bromida vrlo niska.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka nego što bi trebalo, odmah potražite medicinsku pomoć.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Berodual

Ne smete uzimati duplu dozu da bi nadoknadili preskočenu dozu. Narednu dozu uzmite u predviđeno vreme.

Ukoliko stalno uzimate lek u dozi manjoj od propisane, postoji rizik da se Vaše stanje pogorša.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Berodual

U slučaju prevremenog prekida primene leka Berodual, problemi sa disanjem mogu da se ponovo jave ili pogoršaju. U svakom slučaju, posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što prestanete da uzimate Berodual.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): kašalj

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): nervoza, glavobolja, vrtoglavica i podrhtavanje skeletnih mišića (tremor), ubrzani rad srca (tahikardija), osećaj snažnog lupanja srca (palpitacije), upala grla, poremećaj glasa, mučnina, povraćanje, suva usta, povišenje krvnog pritiska (sistolnog).

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): trenutne alergijske reakcije, hipersenzitivnost (preosetljivost), snižena vrednost kalijuma u krvi, uznemirenost, mentalne promene, povišeni očni pritisak (glaukom), povišeni unutrašnji očni pritisak, poremećaj akomodacije, proširene zenice, zamućen vid, bol u oku, crvenilo beonjača, otok rožnjače, obojena kružna polja (haloi) oko izvora svetlosti, nepravilan rad srca, atrijalna fibrilacija (veoma brz, nepravilan srčani ritam), supraventrikularna tahikardija (abnormalno brz srčani ritam), nedovoljno snabdevanje srčanog mišića krvlju, suženje disajnih puteva, iritacija grla, otok ždrela (faringealni edem), otok usta i grla, iznenadan grč mišića larinksa (grkljana), inhalacijom izazvano (paradoksalno) suženje disajnih puteva, suvo grlo, zapaljenje sluzokože usta i jezika, prolazni gastrointestinalni poremećaj, proliv, zatvor, gorušica, osip, koprivnjača, svrab, angioedem (brzi razvoj otoka kože i sluzokože što može da dovede do otežanog disanja), tačkasta potkožna krvarenja, pojačano znojenje, mišićna slabost, mišićni grčevi, bol u mišićima, zadržavanje mokraće, smanjenje krvnog pritiska (dijastolnog), trombocitopenija (smanjenje broja krvnih pločica).

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): povišene vrednosti šećera u krvi.

Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka: hiperaktivnost.

Kao i kod druge inhalacione terapije, znaci lokalne iritacije grla se mogu javiti i pri inhalaciji leka Berodual Vodite računa da, naročito ako patite od cistične fibroze, možete biti skloniji poremećajima gastrointestinalne pokretljivosti tokom terapije sa inhalacionim antiholinergicima (koje sadrži Berodual).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece. Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja je 6 meseci, na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca:

1mL (=20 kapi) rastvora za raspršivanje sadrži:

0,261 mg ipratropijum-bromida (što odgovara 0,25 mg ipratropijum-bromida, bezvodnog) i 0,50 mg fenoterol-hidrobromida.

Pomoćne supstance: benzalkonijum-hlorid; dinatrijum-edetat, dihidrat; natrijum-hlorid; hlorovodonična kiselina, koncentrovana; voda, prečišćena.

Kako izgleda lek Berodual i sadržaj pakovanja

Rastvor za raspršivanje

Bistar, bezbojan do skoro bezbojan rastvor bez suspendovanih čestica.

Bočica od tamnog stakla (tip III) sa plastičnom kapaljkom od polietilena (PE) i sa zatvaračem sa navojem od polipropilena (PP).

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 bočicu rastvora za raspršivanje, 1 x 20 mL

i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole za lek:

BOEHRINGER INGELHEIM SERBIA D.O.O. BEOGRAD

Milentija Popovića 5a, Beograd

Proizvođač:

ISTITUTO DE ANGELI S.R.L.

Localita Prulli, 103/C, Firenze, Reggello, Italija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može izdavati uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-00519-21-002 od 11.01.2022.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info