Brimica® Genuair® 12mcg/doza+340mcg/doza prašak za inhalaciju

formoterol , aklidinijum-bromid

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Brimica® Genuair® 12mcg/doza+340mcg/doza prašak za inhalaciju
Opis
Brimica Genuair je lek sa aktivnim supstancama formoterol-fumarat i aklidinijum, namenjen ublažavanju simptoma HOPB-a opuštanjem mišića disajnih puteva.
Farmaceutski oblik
prašak za inhalaciju
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
prašak za inhalaciju; 12mcg/doza+340mcg/doza; inhaler, 1x60doza
Broj rešenja
‍515-01-00464-21-003
JKL
‍7114008
EAN
‍4013054025390
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
16.03.2022.
Datum važenja rešenja
16.03.2072.
Maksimalna odobrena cena leka
4.297,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
3.252,40 RSD
Doplata
-
DDD
2 inh.
Cena na listi lekova RFZO
3.252,40 RSD
Doplata
-
DDD
2 inh.
Indikacije za RFZO
Hronična opstruktivna bolest pluća kod odraslih za umereno teške, teške i veoma teške ( II, III ili IV stadijum) oblike bolesti (J44).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja pulmologa ili pneumoftiziologa ili alergologa ili imunologa ili interniste u službi pulmologije.

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Brimica Genuair je indikovan kao terapija održavanja bronhodilatatorima radi olakšavanja simptoma hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) kod odraslih pacijenata.

Doziranje

Preporučena doza je jedna inhalacija dva puta dnevno.

Ukoliko se jedna doza propusti, potrebno je da se uzme što pre i zatim sledeću dozu treba uzeti u uobičajeno vreme. Ne sme se uzeti dvostruka doza kako bi se nadoknadila propuštena doza.

Starije osobe

Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata (videti odeljak 5.2).

Oštećenje funkcije bubrega

Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega (videti odeljak 5.2).

Oštećenje funkcije jetre

Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre (videti odeljak 5.2).

Pedijatrijska populacija

Nema relevantne primene leka Brimica Genuair kod dece i adolescenata (mlađe od 18 godina) za indikaciju HOBP.

Način primene

Za inhalacionu upotrebu.

Potrebno je obučiti pacijente kako ispravno da primene lek, s obzirom na to da Genuair inhalator možda funkcioniše drugačije od inhalatora koje su pacijenti prethodno koristili. Važno je pacijentima napomenuti da pažljivo pročitaju uputstvo za upotrebu navedeno u okviru Uputstva za lek.

Pre prve upotrebe, potrebno je otvoriti zatvorenu kesicu i izvaditi inhalator. Kesicu i sredstvo za sušenje treba odbaciti.

Za uputstva za upotrebu videti odeljak 6.6.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na pomoćnu supstancu navedenu u odeljku 6.1.

Astma:

Lek Brimica Genuair se ne sme koristiti kod astme; nisu sprovedena klinička ispitivanja primene leka Brimica Genuair u terapiji astme.

Paradoksalni bronhospazam:

Tokom kliničkih ispitivanja nije primećen paradoksalni bronhospazam pri preporučenoj dozi leka Brimica Genuair. Medjutim, paradokslani bronhospazam je primećen u drugim inhalacionim terapijama. Ako dođe do toga, lečenje treba prekinuti i razmotriti upotrebu drugih lekova.

Nije za akutnu upotrebu

Brimica Genuair se ne sme koristiti za lečenje akutnih epizoda bronhospazma. Kardiovaskularna dejstva

Brimica Genuair treba koristiti oprezno kod pacijenata sa infarktom miokarda u prethodnih 6 meseci, nestabilnom anginom, novodijagnostikovanom aritmijom u prethodna 3 meseca, QTc (Bazzettova formula) iznad 470 ms ili hospitalizacijom u prethodnih 12 meseci zbog srčane insuficijencije klase III i IV (prema NYHA klasifikaciji) Pacijenti sa ovim dijagnozama nisu bili uključeni u klinička ispitivanja.

ß2-adrenergički agonisti mogu kod nekih pacijenata uzrokovati povećanje broja otkucaja i krvnog pritiska, promene na elektrokardiogramu (EKG-u), kao što su ravnanje T talasa, depresija ST segmenta i produženje QTc intervala. Ako dodje do takvih dejstava, potrebno je razmotriti prekid terapije.

Poseban oprez je potreban pri primeni ß2-adrenergičkih agonista dugog dejstva kod pacijenata sa produženjem QTc intervala u anamnezi ili sa poznatim produženjem QTc intervala ili kod pacijenata lečenih lekovima koji utiču na QTc interval (videti odeljak 4.5).

Sistemska dejstva

Lek Brimica Genuair treba pažljivo koristiti kod pacijenata sa teškim kardiovaskularnim poremećajima, konvulzijama, tireotoksikozom i feohromocitomom.

Pri visokim dozama ß2-adrenergičkih agonista mogu se primetiti metabolički efekti hiperglikemije i hipokalemije. U kliničkim ispitivanjima faze III, učestalost značajnog povećanja glukoze u krvi sa lekom

Brimica Genuair bila je niska (0,1%) i slična placebu. Hipokalemija je uglavnom prolazna i ne zahteva nadoknadu. Kod pacijenata sa teškim HOBP-om hipokalemija može biti potencirana hipoksijom i istovremenim lečenjem (videti odeljak 4.5). Hipokalemija povećava sklonost srčanim aritmijama

U skladu sa svojim antiholinergičkim dejstvom, lek Brimica Genuair treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa simptomatskom hiperplazijom prostate, retencijom urina ili sa glaukomom ugla (iako je veoma mala verovatnoća direktnog kontakta leka sa očima). Suva usta, koja su zabeležena tokom terapije antiholinergicima, dugoročno mogu biti povezana sa zubnim karijesom.

Sadržaj laktoze:

Pacijenti sa retkim naslednim poremećajem intolerancije na galaktozu, potpunim nedostatkom laktaze ili malapsorpcijom glukoze i galaktoze, ne smeju koristiti ovaj lek.

Lekovi za HOBP

Istovremena primena Brimica Genuair sa drugim lekovima koji sadrže antiholinergike i/ili dugodelujuće ß2- adrenergičke agoniste nije ispitana i ne preporučuje se.

Iako nisu sprovedena formalna ispitivanja interakcije lekova in vivo, Brimica Genuair je primenjivan istovremeno sa drugim lekovima za HOBP uključujući kratkodelujuće ß2-adrenergičke bronhodilatatore, metilksantine, kao i oralne i inhalacione steroide bez kliničkih dokaza o interakciji lekova.

Lečenje hipokalemije

Istovremeno lečenje derivatima metilksantina, steroidima i diureticima koji ne štede kalijum može uzrokovati moguće hipokalemijsko dejstvo ß2-adrenergičkih agonista. Iz tog razloga se preporučuje oprez kod njihove istovremene primene (videti odeljak 4.4).

ß-adrenergički blokatori

ß-adrenergički blokatori mogu oslabiti ili antagonizovati dejstva ß2-adrenergičkih agonista. Ukoliko je neophodno primeniti ß-adrenergičke blokatore (uključujući kapi za oči), preporuka je da se koriste kardioselektivni beta-adrenergički blokatori, iako i njih teba primenjivati sa oprezom.

Druge farmakodinamičke interakcije

Brimica Genuair sa oprezom moraju primenjivati pacijenti koji se leče lekovima za koje se zna da dovode do produženja QTc intervala, kao što su inhibitori monoaminooksidaze, triciklični antidepresivi, antihistaminici ili makrolidi, zato što delovanje formoterola (ativne supstance u leku Brimica Genuair) na kardiovaskularni sistem, može biti potencirano ovim lekovima. Lekovi sa potvrđenim dejstvom na produženje QTc interavalapovezuju se sa povišenim rizikom od ventrikularnih aritmija.

Metaboličke interakcije

Ispitivanja in vitro su pokazala da se ne očekuju interakcije prilikom upotrebe terapijske doze aklidinijuma ili njegovih metabolita sa lekovima koji su supstrati P-glikoproteina (P-gp) ili lekovima koji se metabolišu preko enzima citohroma P450 (CYP450) i esteraze. Formoterol ne inhibira enzime CYP450 u terapijski relevantnim koncentracijama (videti odeljak 5.2).

Trudnoća

Nema podataka o upotrebi Brimica Genuair kod trudnica.

Ispitivanja na životinjama su pokazala fetotoksičnost samo pri dozama koje su značajno više od maksimalne izloženosti aklidinijumu kod ljudi, kao i neželjena dejstva u ispitivanjima reprodukcije s formoterolom pri vrlo visokim nivoima sistemske izloženosti (videti odeljak 5.3).

Lek Brimica Genuair može se koristiti tokom trudnoće samo ako je očekivana korist veća od potencijalnog rizika.

Dojenje

Nije poznato da li se aklidinijum (i/ili njegovi metaboliti) ili formoterol izlučuju u mleko dojilja. Kako su ispitivanja na pacovima pokazala da se male količine aklidinijuma (i/ili njegovih metabolita) i formoterola izlučuju u mleko, upotreba leka Brimica Genuair kod dojilja sme se razmotriti samo ako je korist za ženu veća od bilo kog mogućeg rizika za dete.

Plodnost

Ispitivanja na pacovima su pokazala blago smanjenje plodnosti samo pri mnogo višim dozama od maksimalne izloženosti aklidinijumu i formoterolu kod ljudi (videti odeljak 5.3). Smatra se da je mala verovatnoća da će lek Brimica Genuair primenjen u preporučenoj dozi uticati na plodnost ljudi.

Lek Brimica Genuair ne utiče ili zanemarljivo utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Pojava zamagljenog vida ili nesvestice može uticati na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Prikaz bezbednosnog profila zasniva se na iskustvu sa lekom Brimica Genuair i njegovim pojedinačnim komponentama.

Sažetak o bezbednosnom profilu

Iskustvo o bezbednosti leka Brimica Genuair sastoji se od izlaganja preporučenoj terapijskoj dozi u kliničkim ispitivanjima do 12 meseci i od iskustva nakon stavljanja leka u promet.

Neželjene reakcije povezane sa lekom Brimica Genuair bile su slične onima od pojedinačnih komponenti. Budući da Brimica Genuair sadrži aklidinijum i formoterol, vrsta i ozbiljnost neželjenih reakcija vezanih za svaku od komponenti mogu se očekivati i za lek Brimica Genuair.

Najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek Brimica Genuair bile su nazofaringitis (7,9%) i glavobolja (6,8%).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Program kliničkog razvoja leka Brimica Genuair sproveden je na pacijentima sa umerenim ili teškim HOBP- om. Ukupno 1222 pacijenta bila su lečena lekom Brimica Genuair u dozi od 340 mikrograma/12 mikrograma. Učestalost neželjenih dejstava navedenih u nastavku je zasnovana na grubim stopama incidence zabeleženih sa lekom Brimica Genuair u dozi od 340 mikrograma/12 mikrograma u zajedničkoj analizi randomizovanih, placebom kontrolisanih kliničkih ispitivanja faze III u trajanju od najmanje šest meseci ili na iskustvu sa pojedinačnim komponentama.

Učestalost ispoljavanja neželjenih reakcija se definiše prema kategorijama učestalosti: veoma česta (≥1/10); česta (≥1/100 do <1/10); povremena (≥1/1000 do <1/100); retka (≥1/10000 do <1/1000); veoma retka (<1/10000) i nepoznate učestalosti (nije moguće ustanoviti učestalost na osnovu raspoloživih podataka).

Klasa sistema organaNajprikladniji terminUčestalost
Nazofaringitis
Infekcija urinarnog
Sinusitis
Apsces zuba
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostRetka
AngioedemNepoznata
Poremećaji metabolizma i ishraneHipokalemijaPovremena
HiperglikemijaPovremena
NesanicaČesta
Anksioznost
AgitacijaPovremena
Glavobolja
Nesvestica
Tremor
DizgeuzijaPovremeno
Poremećaji okaZamagljen vidPovremena
Tahikardija
Produžen QTc interval
Palpitacije
KašaljČesta
DisfonijaPovremena
Iritacija grla
Bronhospazam,Retka
Dijareja Mučnina
StomatitisPovremena
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsipPovremena
Poremećaji mišićno-koštanogMialgijaČesta
Poremećaji bubrega i urinarnogRetencija mokraćePovremena
Povećane vrednostiČesto
Povišen krvni pritisakPovremeno

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Ograničeni su podaci o zbrinjavanju predoziranja lekom Brimica Genuair. Visoke doze leka Brimica Genuair mogu dovesti do preteranih antiholinergičnih i/ili ß2-adrenergičkih znakova i simptoma, od kojih su najčešći zamagljen vid, suva usta, mučnina, mišićni spazam, tremor , glavobolja, palpitacije i hipertenzija.

U slučaju predoziranja upotrebu leka Brimica Genuair treba prekinuti. Potrebno je pacijentu pružiti simptomatsku i potpornu terapiju.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji se primenjuju u opstruktivnim bolestima disajnih puteva; adrenergici u kombinaciji sa antiholinergicima

ATC šifra: R03AL05 Mehanizam dejstva:

Brimica Genuair sadrži dva bronhodilatatora: formoterol je dugodelujući ß2-adrenergički agonist, a aklidinijum je dugodelujući antagonist muskarinskih receptora (poznat i pod nazivom antiholinergik). Kombinacija tih supstanci koje imaju različit mehanizam dejstva rezultira aditivnim dejstvom u poredjenju sa onim koji se postiže sa svakom od supstanci pojedinačno. Kao posledica različitih gustina muskarinskih receptora i ß2-adrenergičkih receptora u centralnim i perifernim disajnim putevima pluća, muskarinski antagonisti bi trebalo da budu efikasniji u opuštanju centralnih disajnih puteva, a ß2-adrenergički agonisti bi trebali biti efikasniji u opuštanju perifernih disajnih puteva; opuštanje i centralnih i perifernih disajnih puteva kombinovanim lečenjem može doprineti pozitivnom efektu na funkciju pluća. Dodatne informacije o ove dve supstance navedene su u nastavku.

Aklidinijum je kompetitivni, seletivni antagonist muskarinskih receptora, sa dužim vremenom vezivanja za M3 u odnosu na M2 receptore. M3 receptori učestvuju u kontrakciji glatkih mišića disajnih puteva. Inhalirani aklidinijum-bromid deluje lokalno u plućima kao antagonist M3 receptora glatkih mišića disajnih puteva i izaziva bronhodilataciju. Aklidinijum ima dokazane koristi za pacijente koji imaju HOBP u vidu smanjenja simptoma, poboljšanja zdravstvenog statusa specifičnog za bolest, smanjenju stopa egzarcerbacije i poboljšanju u toleranciji telesnog napora. S obzirom na to da se aklidinijum-bromid brzo razgradjuje u plazmi, nivo sistemskih antiholinergičkih neželjenih dejstava je nizak.

Formoterol je jak selektivni β2-adrenergički agonist. Bronhodilataciju uzrokuje direktno opuštanje glatkih mišića disajnih puteva, što je posledica povećanja cikličnog AMP-a preko aktivacije adenilat ciklaze. Uz poboljšanje funkcije pluća, formoterol dokazano poboljšava simptome i kvalitet života pacijenata sa HOBP.

Farmakodinamska dejstva

Klinička ispitivanja efikasnosti su pokazala da lek Brimica Genuair dovodi do klinički značajnog poboljšanja plućne funkcije (mereno forsiranim izdisajnim volumenom u prvoj sekundi [FEV1]) tokom 12 sati nakon primene.

Brimica Genuair je pokazao brzi početak delovanja u roku od 5 minuta od prve inhalacije u odnosu na placebo (p0,0001). Početak delovanja leka Brimica Genuair bio je uporediv sa dejstvom brzodelujućeg β2- agonista formoterola u dozi od 12 mikrograma. Maksimalno bronhodilatatorno dejstvo (najviša vrednost FEV1) u odnosu na početnu vrednost postignuto je od prvog dana (304mL) i održavano je tokom razdoblja lečenja od 6 meseci (326mL).

Elektrofiziologija srca

Nisu zabeleženi klinički značajni efekti leka Brimica Genuair na EKG parametre (uključujući QT interval) u poredjenju sa aklidinijumom, formoterolom i placebom u ispitivanjima faze III u trajanju od 6 do 12 meseci sprovedenim na oko 4000 pacijenata koji su imali HOBP. 24-satnim Holter praćenjem podgrupe od 551 pacijenta, od kojih je 114 primalo lek Brimica Genuair dva puta dnevno, nisu zabeležena klinički značajna dejstva leka Brimica Genuair na srčani ritam.

Klinička efikasnost i bezbednost

U fazi III programa kliničkog razvoja leka Brimica Genuair bilo je uključeno oko 4000 pacijenata sa kliničkom dijagnozom HOBP i sastojao se od dva 6-mesečna randomizirana, placebom i aktivnim lekom kontrolisana ispitivanja (ACLIFORM-COPD i AUGMENT), 6-mesečnog produžetka ispitivanja AUGMENT i daljeg 12-mesečnog randomiziranog, kontrolisanog ispitivanja. Tokom ovih ispitivanja pacijentima je bilo dozvoljeno da nastave svoju terapiju inhalacionim kortikosteroidima, niskim dozama oralnih kortikosteroida, terapiju kiseonikom (ukoliko je kraća od 15 sati dnevno) ili metilksantinima, kao i da koriste salbutamol kao lek za hitno ublažavanje simptoma.

Efikasnost je procenjena merenjem funkcije pluća, prema simptomatskim ishodima, zdravstvenom stanju specifičnom za bolest, upotrebe terapije za brzo ublažavanje simptoma i pojavi pogoršanja. U dugoročnim studijama bezbednosti, lek Brimica Genuair je bio povezan sa održanim efektom kod primene u razdoblju dužem od 1 godine bez dokaza o tahifilaksiji.

Efekti na funkciju pluća

Brimica Genuair u dozi od 340/12 mikrograma dva puta dnevno dosledno je pokazao klinički značajna poboljšanja u funkciji pluća (na osnovu procene FEV-a, forsiranog vitalnog kapaciteta i inspiratornog kapaciteta) u poredjenju sa placebom. U ispitivanjima faze III klinički značajni bronhodilatatorni efekti uočeni su u roku od 5 minuta nakon prve doze i održali su se za vreme intervala doziranja. U ispitivanjima faze III koja su trajala 6 meseci i godinu dana, efekat je održan tokom vremena.

FEV1 jedan sat nakon primene doze i najniži FEV1 (u poredjenju sa aklidinijumom u dozi od 400 mikrograma, odnosno formoterolom u dozi od 12 mikrograma) definisani su kao koprimarni parametri praćenja u oba 6-mesečna pivotalna ispitivanja faze III kako bi se dokazali bronhodilataroni doprinosi formoterola odnosno aklidinijuma u leku Brimica Genuair.

U ispitivanju ACLIFORM-COPD, Brimica Genuair je pokazao poboljšanje u FEV1 jedan sat nakon doze u odnosu na placebo od 299 mL, i u odnosu na aklidinijum od 125mL (oba p0,0001), kao i poboljšanje najnižeg FEV1 u odnosu na placebo od 143 mL i u odnosu na formoterol od 85 mL (oba p0,0001). U ispitivanju AUGMENT Brimica Genuair je pokazao poboljšanja u FEV1 jedan sat nakon doze u odnosu na placebo od 284 mL i u odnosu na aklidinijum od 108 mL (oba p0,0001), kao i poboljšanja najnižeg FEV1, u odnosu na placebo od 130 mL (p0,0001) i u odnosu na formoterol od 45 mL (p=0,01).

Zdravstveno stanje povezano sa bolešću i ublažavanje simptoma

Nedostatak vazduha i drugi simptomatski ishodi:

Lek Brimica Genuair je doveo do klinički značajnog poboljšanja simptoma nedostatka vazduha (procenjeno pomoću Prelaznog indeksa dispneje [Transition Dyspnoea Index -TDI]) uz poboljšanje u ukupnom rezultatu TDI nakon 6 meseci u poredjenju sa placebom od 1,29 jedinica u ispitivanju ACLIFORM-COPD (p0,0001), odnosno 1,44 jedinice u ispitivanju AUGMENT (p0,0001). Procenat pacijenata sa klinički značajnim poboljšanjem u ukupnom rezultatu TDI (definisano kao porast od najmanje 1 jedinice) bio je veći sa Brimica Genuair nego sa placebom u ispitivanju ACLIFORM-COPD (64,8% u poredjenju sa 45,5%; p0,0001) i u ispitivanju AUGMENT (58,1% u poredjenju sa 36,6%; p0,0001).

Zajednička analiza ova dva ispitivanja pokazala je da je Brimica Genuair povezan sa statistički značajno većim poboljšanjem u ukupnom rezultatu TDI u poredjenju sa aklidinijumom (0,4 jedinice, p0,016) ili formoterolom (0,5 jedinica, p0,009). Pored toga, veći procenat pacijenata koji su primali Brimica Genuair reagovali su klinički značajnim poboljšanjem u ukupnom rezultatu TDI u poredjenju sa aklidinijumom ili formoterolom (61,9% u poredjenju sa 55,7% i 57,0%; p0,056 i p0,100).

Lek Brimica Genuair je poboljšao dnevne simptome HOBP-a kao što su „nedostatak vazduha“, „simptomi u grudima“, „kašalj i ispljuvak“ (procenjeno prema E-RS ukupnom rezultatu), kao i ukupne noćne i ukupne ranojutarnje simptome, kao i simptome koji ograničavaju ranojutarnje aktivnosti, u poredjenju sa placebom, aklidinijumom i formoterolom, ali poboljšanja nisu bila uvek statistički značajna.

Aklidinijum/formoterol nije statistički značajno smanjio prosečni broj noćnih budjenja uzrokovanih HOBP- om u poredjenju sa placebom ili formoterolom.

Kvalitet života povezan sa zdravljem:

Brimica Genuair je pokazao klinički značajno poboljšanje zdravstvenog stanja povezanog sa bolešću (procenjenog pomoću upitnika St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ)) u ispitivanju AUGMENT, uz poboljšanje u SGRQ ukupnom rezultatu od -4,35 jedinica (p0,0001) u poredjenju sa placebom. Procenat pacijenata u ispitivanju AUGMENT koji su postigli klinički značajno poboljšanje od početne vrednosti u SGRQ ukupnom rezultatu (definisano kao smanjenje od najmanje 4 jedinice) bio je veći sa lekom Brimica Genuair nego sa placebom (58,2% u odnosu na 38,7%; p0,001). U ispitivanju ACLIFORM-HOBP primećeno je samo malo smanjenje u SGRQ ukupnom rezultatu u poredjenju sa placebom, zbog neočekivano velikog odgovora na placebo (p0,598), a procenat pacijenata koji su postigli klinički značajno poboljšanje od početne vrednosti bio je 55,3% sa lekom Brimica Genuair i 53,2% sa placebom (p0,669).

U zajedničkoj analizi ova dva ispitivanja, Brimica Genuair je pokazao značajna poboljšanja u SGRQ ukupnom rezultatu u poredjenju sa formoterolom (-1,7 jedinica; p0,018) ili aklidinijumom (-0,79 jedinica; p0,273). Uz to, veći procenat pacijenata koji su primali lek Brimica Genuair odgovorio je klinički značajnim poboljšanjem u SGRQ ukupnom rezultatu u poredjenju sa aklidinijumom ili formoterolom (56,6% u poredjenju sa 53,9% i 52,2%; p0,603 i p0,270).

Smanjenje pogoršanja HOBP-a

Zajednička analiza efikasnosti dva 6-mesečna ispitivanja faze III pokazala je statistički značajno smanjenje (od 29%) stope umerenih ili teških pogoršanja (koje zahtevaju lečenje antibioticima ili kortikosteroidima ili dovode do hospitalizacije) sa lekom Brimica Genuair u poredjenju sa placebom (stopa po pacijentu po godini: 0,29 u odnosu na 0,42; p0,036).

Pored toga, lek Brimica Genuair je statistički značajno odložio vreme do prve umerene ili teške egzarcerbacije u poredjenju sa placebom (hazard ratio 0,70; p0,027).

Upotreba lekova za hitno ublažavanje simptoma

Lek Brimica Genuair je smanjio upotrebu lekova za hitno ublažavanje simptoma tokom 6 meseci u poređenju sa placebom (za 0,9 udisaja dnevno (p0,0001)), aklidinijumom (za 0,4 udisaja dnevno (p0,001)) i formoterolom (za 0,2 udisaja dnevno (p0,062)).

Plućni volumeni, izdržani fizički napor i fizička aktivnost

Efekat leka Brimica Genuair na plućne volumene, izdržani fizički napor i fizičku aktivnost, ispitivan je u paralelnom, randomizovanom, placebom kontrolisanom kliničkom ispitivanju u trajanju od 8 nedelja kod pacijenata koji imaju HOBP sa hiperinflacijom (funkcionalni rezidualni kapacitet [FRC] >120%).

Nakon 4 nedelje terapije, lek Brimica Genuair pokazao je naznake poboljšanja u poređenju sa placebom u promeni vrednosti jutarnjeg FRC-a pre primene doze (najniža koncentracija leka) u odnosu na početnu vrednost, što predstavlja primarni parametar praćenja, međutim razlika nije bila statistički značajna (-0,125 L; 95% CI:-0,259, 0,010; p=0,069*).

Lek Brimica Genuair je pokazao poboljšanje, u poređenju sa placebom, u plućnim volumenima 2-3 sata nakon primene doze (FRC=-0,366 L [95% CI=-0,515, -0,216; p<0,0001]; rezidualni volumen [RV]=-0,465 L [95% CI:-0,648, -0,281; p<0,0001] i inspirijumski kapacitet [IC]=0,293 L [95% CI: 0,208, 0,378; p<0,0001]).

Lek Brimica Genuair takođe je pokazao poboljšanja u vremenu izdržanog fizičkog napora u poređenju sa placebom nakon 8 nedelja terapije (55 sekundi [95% CI: 5,6, 104,8; p=0,0292]; početna vrednost: 456 sekundi).

Nakon 4 nedelja terapije, lek Brimica Genuair povećao je broj koraka po danu u poređenju sa placebom (731 korak/dan; 95% CI: 279, 1181; p=0,0016) i smanjio procenat neaktivnih pacijenata (<6000 koraka po danu) [40,8% u poređenju sa 54,5%; p<0,0001]. Poboljšanje u ukupnom PROactive skoru opažena su kod pacijenata lečenih lekom Brimica Genuair u poređenju sa placebom (p=0,0002).

Bihevioralni intervencijski program dodat je u obe ispitivane grupe u trajanju od dodatne 4 nedelje. Broj koraka po danu u grupi pacijenata lečenih lekom Brimica Genuair održavan je rezultirajući učinkom terapije od 510 koraka po danu (p=0,1588) u poređenju sa placebom i u smanjenju procenta neaktivnih pacijenata (<6000 koraka po danu) u poređenju sa placebom (41,5% u poređenju sa 50,4%; p=0,1134).

*Budući da nije postignuta statistička značajnost primarnog parametra praćenja, sve p-vrednosti sekundarnih parametara praćenja ispitivane su pri nominalnom nivou značajnosti od 0,05, i nije moguće izvesti formalni statistički zaključak.

Pedijatrijska populacija

Evropska Agencija za lekove je izuzela obavezu podnošenja rezultata ispitivanja sa lekom Brimica Genuair u svim podgrupama pedijatrijske populacije sa HOBP (videti odeljak 4.2 za informacije o upotrebi u pediatrijskoj populaciji)

Kada su aklidinijum i formoterol primenjivani zajedno putem inhalacije, farmakokinetika svake komponente nije pokazala značajne razlike od onih kada su lekovi primenjivani odvojeno.

Resorpcija

Nakon inhalacije pojedinačne doze leka Brimica Genuair od 340/12 mikrograma, aklidinijum i formoterol su se brzo resorbovali u plazmu, postižući maksimalnu koncentraciju u plazmi u roku od 5 minuta od inhalacije kod zdravih ispitanika, a u roku od 24 minuta od inhalacije kod pacijenata sa HOPB. Najviše koncentracije aklidinijuma i formoterola u plazmi u stanju dinamičke ravnoteže primećene kod pacijenata koji imaju HOBP i primali su Brimica Genuair dva puta dnevno tokom 5 dana postignute su u roku od 5 minuta nakon inhalacije i iznosile su 128 pikograma/mL, odnosno 17 pikograma/mL.

Distribucija

Ukupno taloženje aklidinijuma u plućima, udahnutog preko Genuair inhalatora, bilo je u proseku oko 30% izmerene doze. Vezivanje aklidinijuma za proteine plazme određeno in vitro najverovatnije odgovara vezivanju metabolita za proteine plazme zbog brze hidrolize aklidinijuma u plazmi; vezivanje za proteine plazme bilo je 87% za metabolite karboksilne kiseline i 15% za alkoholni metabolit. Glavni protein plazme koji vezuje aklidinijum je albumin.

Vezivanje formoterola za proteine plazme iznosi od 61% do 64% (34% uglavnom za albumin). Nema zasićenosti na mestima vezivanja u rasponu koncentracija koji se dostiže terapijskim dozama.

Biotransformacija

Aklidinijum se brzo i obimno hidrolizuje na svoje farmakološki neaktivne metabolite, derivate alkohola i karboksilne kiseline. Vrednosti kiselinskog metabolita u plazmi su oko 100 puta više od vrednosti alkoholnog metabolita i nepromenjene aktivne supstance nakon inhalacije. Do hidrolize dolazi i hemijskim (neenzimskim) i enzimskim putem sa esterazama, pri čemu je butirilholinesteraza glavna humana esteraza uključena u hidrolizu. Nakon taloženja u plućima ili nakon gutanja aklidinijum prolazi obimnu sistemsku i pred-sistemsku hidrolizu, što za posledicu ima nisku apsolutnu bioraspoloživost udahnutog aklidinijuma (<5%). Biotransformacija putem enzima CYP450 ima manju ulogu u ukupnom metaboličkom klirensu aklidinijuma. Ispitivanja In vitro su pokazala da aklidinijum u terapijskoj dozi ili njegovi metaboliti ne inhibiraju niti indukuju enzime citohroma P450 (CYP450) i ne inhibiraju esterazu (karboksilesteraza, acetilholinesteraza i butirilholinesteraza). Ispitivanja In vitro su pokazala da aklidinijum i njegovi metaboliti nisu supstrati ili inhibitori P-glikoproteina.

Formoterol se eliminiše primarno putem metobilizma. Značajni put uključuje direktnu glukuronidaciju, sa O- demitalacijom, posle koje sledi konjugacija u glukoronid koja je dalji metabolički put. U O-demetilaciji formoterola uključeni su izoenzimi CYP2D6, CYP2C19, CYP2C9 i CYP2A6 citohroma P450. Formoterol ne inhibira enzime CYP450 pri terapijski značajnim koncentracijama.

Eliminacija

Nakon inhalacije leka Brimica Genuair od 340/12 mikrograma, uz uzorkovanje plazme do 24 sata nakon primene doze, opaženo terminalno poluvreme eliminacije za aklidinijum-bromid bilo je u rasponu 11-33 sata, a za formoterol 12-18 sati.

Srednja vrednost efektivnih poluvremena* opaženih i za aklidinijum i za formoterol (na osnovu brzine akumulacije) su otprilike 10 sati.

*Poluvreme u skladu sa akumulacijom leka na bazi poznatog režima doziranja

Nakon intravenske primene 400 mikrograma radioobeleženog aklidinijuma kod zdravih ispitanika, oko 1% doze se izlučilo u urinu kao neizmenjeni aklidinijum-bromid. Do 65% doze je bilo eliminisano u obliku metabolita u urinu i do 33% u obliku metabolita u stolici. Nakon inhalacije aklidinijuma od 200 mikrograma, odnosno 400 mikrograma kod zdravih ispitanika ili pacijenata sa HOBP-om, izlučivanje neizmenjenog aklidinijuma mokraćom je bilo veoma nisko tj. oko 0,1% primenjene doze, ukazujući da bubrežni klirens ima malu ulogu u ukupnom klirensu aklidinijuma iz plazme.

Najveći deo doze formoterola metaboliše se u jetri nakon čega sledi bubrežna eliminacija. Nakon inhalacije, 6% do 9% isporučene doze formoterola izlučuje se u urinu nepromenjeno ili kao direktni konjugat formoterola.

Posebne populacije

Stariji pacijenti

Nisu sprovedena farmakokinetička ispitivanja sa aklidinijumom/formoterolom kod starijih pacijenata.

S obzirom na to da kod starijih pacijenta nije potrebno prilagođavanje doze, ni aklidinijuma, ni formoterola, nije potrebno ni prilagodjavanje doze formoterola/aklidinijuma.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre i bubrega

Nema podataka o specifičnoj upotrebi formoterol/aklidinijum kod pacijenata sa oštećenjem jetre ili bubrega. S obzirom na to da za pacijente sa oštećenjem jetre ili bubrega nije potrebno prilagođavanje doze, ni aklidinijuma, ni formoterola, nije potrebno ni prilagođavanje doze formoterol/aklidinijum.

Rasa

Nakon ponovljenih inhalacija leka Brimica Genuair 340/12 mikrograma, sistemska izloženost aklidinijumu i formoterolu, mereno preko PIK (površina ispod krive) vrednosti, slična je kod pacijenata Japanaca i pripadnika bele rase.

Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik za ljude sa aklidinijumom i formoterolom, na osnovu konvencionalnih studija farmakološke bezbednosti, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i kancerogenosti, reproduktivne i razvojne toksičnosti.

U pretkliničkim studijama, obzirom na reproduktivnu toksičnost (fetotoksični efekti) i plodnost (blago smanjenje stope začeća, broja žutih tela i pre- i postimplantacijskih gubitaka) zapažena su dejstva samo pri izloženosti dozama dovoljno većim od maksimalno preporučene doze za ljude, a koja su od malog značaja za kliničku upotrebu.

Formoterol je pokazao smanjenje plodnosti (implantacijski gubici) kod pacova, kao i smanjeno rano postnatalno preživljavanje i smanjenje porođajne mase pri visokoj sistemskoj izloženosti formoterolu. Malo povišenje u incidenciji lejomioma materice primećeno je kod pacova i miševa, efekat za koji se smatra da je efekat razreda kod pacova nakon dugotrajne izloženosti visokim dozama β2-adrenergičkih agonista.

Pretklinička ispitivanja koja su istraživala efekte formoterola/aklidinijuma na kardiovaskularne parametre pokazala su povišenu srčanu frekvenciju i aritmije pri izloženostima koje su znatno veće od maksimalne izloženosti kod ljudi, što ukazuje na njihov mali značaj za kliničku primenu. Ovi efekti su poznati kao preterani farmakološki odgovor, zapaženi kod β2-agonista.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Laktoza, monohidrat.

Nije primenjivo.

3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: Upotrebiti u roku od 60 dana nakon otvaranja kesice.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Genuair inhalator čuvati zaštićen u zatvorenoj kesici do početka primene leka.

Genuair inhalator je sredstvo koje se sastoji od više delova, izrađeno od plastike (polikarbonata, akrilonitril - butadien - stirena, polioksimetilena, poliester - butilen - tereftalata, polipropilena, polistirena) i nerđajućeg čelika. Bele je boje sa ugrađenim pokazivačem doze i narandžastim dugmetom za doziranje. Nastavak za usta je prekriven narandžastom zaštitnom kapicom koja se može skidati. Inhalator se nalazi u zatvorenoj zaštitnoj kesici od višeslojnog aluminijuma, koja sadrži kesicu sa sredstvom za sušenje, u kartonskoj kutiji.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 inhalator sa 60 doza i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima

Uputstvo za upotrebu

Početak

Pročitajte ovo uputstvo za upotrebu pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek.

Upoznajte se sa delovima inhalatora Genuair.

Kontrolni prozorčić

Zeleno = inhalator je spreman za upotrebu

Pokazivač Narandžasto dugme

Zaštitna

kapica Kontrolni prozorčić

Crveno = potvrđuje pravilnu inhalaciju

Nastavak za usta

Slika A

Pre upotrebe:

  • Pre prve upotrebe otvorite zatvorenu kesicu i izvadite inhalator. Bacite kesicu i sredstvo za sušenje.
  • Nemojte pritisnuti narandžasto dugme dok ne budete spremni da primenite dozu.
  • Da biste skinuli kapicu, lagano pritisnite strelice na njenim bočnim stranama i povucite kapicu (Slika B).

Slika B

  • KORAK: Pripremite dozu
  • Pogledajte kroz otvor nastavka za usta i uverite se da ga ništa ne blokira (Slika C).
  • Pogledajte kontrolni prozorčić (mora biti crven, Slika C).

Ovde pritisnite i povucite

CRVENO

Proverite otvor nastavka za usta

Slika C

  • Držite inhalator vodoravno, tako da nastavak za usta bude usmeren prema Vama, a narandžasto dugme okrenuto prema gore (Slika D).

Slika D

  • Pritisnite narandžasto dugme do kraja da biste pripremili dozu (Slika E).

Kada pritisnete dugme do kraja, boja kontrolnog prozorčića menja se iz crvene u zelenu

  • Otpustite narandžasto dugme (Slika F).

Slika E Slika F

Stanite i proverite:

  • Uverite se da je kontrolni prozorčić sada zelene boje (Slika G).

Vaš je lek spreman za inhalaciju. Pređite na ‘2. KORAK: Inhalirajte lek’.

ZELENO

Slika G

  • KORAK: Inhalirajte lek
  • Odmaknite inhalator od usta i izdahnite do kraja. Nikada nemojte izdisati u inhalator (Slika I).

Slika I

  • Držeći glavu uspravno, stavite nastavak u usta i čvrsto ga obuhvatite usnama (Slika J).

Slika J

  • Udahnite snažno i duboko kroz usta. Udišite što duže možete.
  • Izvadite inhalator iz usta.
  • Zadržite dah koliko god možete.
  • Odmaknite inhalator i polako izdahnite.

Stanite i proverite:

  • Uverite se da je kontrolni prozorčić sada crvene boje (Slika K). To znači da ste pravilno inhalirali lek.

CRVENO

Slika K

Vratite zaštitnu kapicu na nastavak za usta nakon svake primene (Slika M) kako biste sprečili ulazak prašine ili drugih materijala u inhalator. Ako izgubite kapicu, bacite inhalator.

Slika M Dodatne informacije

Šta učiniti ako slučajno pripremite dozu?

Držite zaštitnu kapicu na inhalatoru dok ne dođe vreme za inhaliranje leka, a zatim je skinite i počnite od koraka 1.6.

Kako radi pokazivač doze?

  • Pokazivač doze pokazuje ukupan broj doza koje su preostale u inhalatoru (Slika N).
  • Svaki inhalator pri prvoj upotrebi sadrži 60 doza
  • Svaki put kad pripremite dozu pritiskom na narandžasto dugme, pokazivač doze malo se pomakne prema sledećem broju (50, 40, 30, 20, 10 ili 0).

Kada treba da nabavite novi inhalator?

Novi inhalator treba da nabavite:

  • ako inhalator koji imate izgleda oštećeno ili ako izgubite kapicu, ili
  • kada se u pokazivaču doze pojavi crvena traka, što znači da se približavate zadnjoj dozi (Slika N)
  • ako je inhalator koji imate prazan (Slika O).

Slika N

Kako ćete znati da je inhalator prazan?

Kada se narandžasto dugme ne vraća u početni položaj, već se zaključa u srednjem položaju, došli ste do poslednje doze (Slika O). Iako je narandžasto dugme zaključano, ipak možete inhalirati poslednju dozu. Nakon toga više ne možete koristiti taj inhalator, već treba da započnete upotrebu novog.

Slika O

Kako se čisti inhalator?

NIKADA nemojte čistiti inhalator vodom, jer to može oštetiti lek.

Ako želite da očistite inhalator, jednostavno obrišite spoljni deo nastavka za usta suvom krpom ili papirnom maramicom.

Dokumenta

Lek sadrži dve aktivne supstance, formoterol-fumarat, dihidrat i aklidinijum. Obe pripadaju grupi lekova pod nazivom bronhodilatatori. Bronhodilatatori opuštaju mišiće u disajnim putevima što omogućava da se disajni putevi više otvore i pomaže Vam da lakše dišete. Genuair inhalator prilikom udisaja dostavlja aktivne supstance direktno u Vaša pluća.

Čemu je namenjen lek Brimica Genuair

Brimica Genuair se koristi kod odraslih pacijenata koji imaju poteškoće u disanju zbog bolesti pluća koja se naziva hronična opstruktivna bolest pluća (HOPB), kod koje su disajni putevi i alveole u plućima oštećeni ili zatvoreni. Otvarajući disajne puteve lek pomaže kod ublažavanja simptoma kao što je nedostatak vazduha. Redovno uzimanje leka Brimica Genuair će smanjiti uticaj HOBP-a na svakodnevni život.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na formoterol, aklidinijum-bromid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što uzmete lek Brimica Genuair ako imate neko od sledećih stanja/simptoma:

  • ako imate astmu. Ovaj lek ne treba koristiti za lečenje astme;
  • ako imate probleme sa srcem;
  • ako imate epilepsiju;
  • ako imate probleme sa štitastom žlezdom (tireotoksikozu);
  • ako imate tumor u jednoj od nadbubrežnih žlezda (feohromocitom);
  • ako imate poteškoće prilikom mokrenja ili tegobe uzrokovane uvećanjem prostate;
  • ako imate bolest oka koja se naziva glaukom zatvorenog ugla, koja uzrokuje visok očni pritisak.

Prekinite sa uzimanjem Brimica Genuair i odmah zatražite lekarsku pomoć ako primetite bilo šta od sledećeg:

  • ako Vam se pojavi iznenadno stezanje u grudima, kašalj, zviždanje ili nedostatak vazduha neposredno nakon uzimanja leka. Vidite odeljak 4.

Lek Brimica Genuair se koristi u terapiji održavanja (dugotrajnoj) kod HOBP-a. Ne treba da se primenjuje za lečenje iznenadnog napada nedostatka vazduha ili zviždanja u plućima.

Ako se uobičajeni simptomi HOPB-a (nedostatak vazduha, zviždanje u plućima, kašalj) ne poboljšaju ili se pogoršaju dok koristite lek Brimica Genuair, nastavite da koristite lek, ali obratite se što pre svom lekaru, jer će Vam možda trebati još jedan lek.

Ako vidite krugove (halo) oko svetla ili obojene slike, osećate bol u očima ili neugodnost ili Vam se privremeno zamagli vid, odmah se posavetujte sa lekarom.

Suva usta, zabeležena uz lekove kao što je Brimica Genuair, mogu nakon dugotrajnog uzimanja leka biti povezana sa pojavom zubnog karijesa. Zato je neophodno da vodite računa o higijeni usta.

Deca i adolescenti

Brimica Genuair nije namenjen deci i adolescentima mlađim od 18 godina.

Drugi lekovi i Brimica Genuair

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ako uzimate lek Brimica Genuair sa drugim lekovima, dejstva leka Brimica Genuair ili drugih lekova mogu se promeniti.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate:

-bilo koje lekove koji su slični leku Brimica Genuair za lečenje problema sa disanjem.

-lekove koji snižavaju količinu kalijuma u Vašoj krvi. Tu spadaju:

  • kortikosteroidi koji se uzimaju na usta (kao što je prednizolon),
  • diuretici (kao što su furosemid ili hidrohlortiazid),
  • određeni lekovi kojima se leče problemi sa disanjem (kao što je teofilin).

-lekove koji se nazivaju beta blokatorima, koji se mogu koristiti za lečenje visokog krvnog pritiska ili drugih problema sa srcem (kao što su atenolol ili propranolol) ili za lečenje glaukoma (kao što je timolol).

-lekove koji mogu uzrokovati promenu u električnoj aktivnosti srca koja se naziva produženje QT intervala (što se zapaža na elektrokardiogramu). Među njima su lekovi za lečenje:

  • depresije (kao što su inhibitori monoaminooksidaze ili triciklički antidepresivi),
  • bakterijskih infekcija (kao što su eritromicin, klaritomicin, telitromicin),
  • alergijskih reakcija (antihistaminici).

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Ne treba da uzimate Brimica Genuair ako ste trudni ili dojite, osim ako to ne odredi Vaš lekar.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Malo je verovatno da će Brimica Genuair uticati na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Kod nekih pacijanata ovaj lek može uzrokovati zamagljen vid ili vrtoglavicu. Ako imate bilo koju od ovih neželjenih reakcija nemojte voziti, niti upravljati mašinama dok vrtoglavica ne prestane, a Vaš vid se vrati u normalu.

Lek Brimica Genuair sadrži laktozu

Ovaj lek sadrži laktozu. Ako Vam je Vaš lekar rekao da ne podnosite neke šećere, pre uzimanja ovog leka obratite se svom lekaru.

Uvek uzimajte lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar ili farmaceut. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.

  • Preporučena doza je jedna inhalacija ujutro i jedna inhalacija uveče.
  • Lek Brimica Genuair možete uzeti bilo kada pre ili nakon jela ili pića.
  • Dejstvo leka Brimica Genuair traje 12 sati; zato je neophodno da pokušate da upotrebljavate Brimica Genuair uvek u isto vreme ujutro i uveče. Na taj način osiguravate da uvek postoji dovoljno leka u Vašem telu da Vam olakša disanje tokom dana i noći . To će Vam takođe pomoći da se setite da je neophodno uzeti lek.
  • Preporučenu dozu mogu koristiti stariji pacijenti i pacijenti sa oštećenjem bubrega i jetre. Nije potrebno prilagođavati dozu.
  • Lek Brimica Genuair je namenjen za inhalacionu upotrebu.
  • Uputstvo za upotrebu: Za instrukcije kako da upotrebljavate Genuair inhalator pogledajte uputstvo za upotrebu na kraju Uputstva za lek. Ukoliko niste sigurni kako se koristi, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

HOPB je dugotrajna bolest; zato je lek Brimica Genuair namenjen za dugotrajnu upotrebu. Lek se mora koristiti svakog dana, dva puta dnevno, a ne samo kada imate probleme sa disanjem ili druge simptome HOBP.

Ako ste uzeli više leka Brimica Genuair nego što treba

Ukoliko mislite da ste možda uzeli više leka Brimica Genuair nego što je trebalo, veća je verovatnoća da ćete imati neko od neželjenih dejstava, kao što su zamagljen vid, suva usta, mučnina, drhtavica, glavobolja, osećaj lupanja srca ili povišeni krvni pritisak. Zato morate odmah da se obratite svom lekaru ili da odete u najbližu ambulantu hitne pomoći. Pokažite pakovanje leka Brimica Genuair. Možda će Vam biti potrebna lekarska pomoć.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Brimica Genuair

Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka Brimica Genuair, jednostavno je uzmite što je pre moguće i zatim uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme. Nemojte uzimati duplu dozu kako biste nadoknadili propuštenu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Brimica Genuair

Ovaj lek je za dugotrajnu primenu. Ukoliko želite da prekinete lečenje, najpre razgovarajte sa svojim lekarom, jer bi moglo doći do pogoršanja Vaših simptoma.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prekinite sa uzimanjem leka i odmah se obratite lekaru ako primetite bilo šta od sledećeg:

  • Oticanje lica, grla, usana ili jezika (sa ili bez poteškoća u disanju ili gutanju), izbočine na koži koje izazivaju jak svrab (koprivnjača), jer to mogu biti znaci alergijske reakcije. Učestalost ovih neželjenih dejstava se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka.
  • Ako Vam se pojavi iznenadno stezanje u grudima, kašalj, zviždanje pri disanju ili nedostatak vazduha neposredno nakon uzimanja leka. To mogu biti znaci stanja poznatog kao „paradoksalni bronhospazam“, što predstavlja preteranu i produženu kontrakciju mišića disajnih puteva, do čega dolazi neposredno nakon lečenja bronhodilatatorom. Ova neželjena dejstva mogu se pojaviti retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek).

Neka neželjena dejstva mogu biti ozbiljna: ako dobijete bilo koje od ovih neželjenih dejstava, odmah obavestite lekara.

Povremena: mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek

  • Slabost u mišićima, trzanje mišića i/ili abnormalni srčani ritam, jer bi to mogli biti znaci smanjenja količine kalijuma u krvi
  • Umor, pojačana žeđ i/ili češća potreba za mokrenjem nego što je uobičajeno, jer bi to mogli biti znaci povećane količine šećera u krvi.
  • Osećaj lupanja srca, jer može biti znak neuobičajeno brzih otkucaja srca ili abnormalnog srčanog ritma

Retka: mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek

  • Iznenadne poteškoće u disanju ili gutanju, oticanje jezika, grla, usana ili lica, osip na koži i/ili svrab - mogu biti znaci alergijske reakcije

Ostala neželjena dejstva koja se mogu pojaviti dok koristite lek Brimica Genuair

Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

  • Kombinacija upaljenog grla i curenja nosa - mogu biti znaci nazofaringitisa
  • Glavobolja
  • Bolno i/ili često mokrenje - mogu biti znaci infekcije mokraćnog sistema
  • Kašalj
  • Proliv
  • Zapušen, pun nos ili curenje iz nosa i/ili bol ili osećaj pritiska u obrazima ili čelu - mogu biti simptomi sinuzitisa.
  • Vrtoglavica
  • Grčevi u mišićima
  • Mučnina
  • Problemi sa spavanjem
  • Suva usta
  • Bol u mišićima
  • Apsces (infekcija) u tkivima kod korena zuba
  • Povišene vrednosti mišićnog proteina koji se naziva kreatin fosfokinaza u krvi
  • Drhtavica
  • Anksioznost

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Ubrzani otkucaji srca (tahikardija)
  • Bolovi ili stezanje u grudima (angina pektoris)
  • Zamagljen vid
  • Promene u zvuku glasa (disfonija)
  • Poteškoće sa mokrenjem ili osećaj da bešika nije potpuno ispražnjena (urinarna retencija)
  • Abnormalni nalaz srca (produženje QT intervala) koji može dovesti do poremećaja srčanog ritma
  • Promenjen osećaj ukusa (disgeuzija)
  • Nadraženost grla
  • Zapaljenje sluzokože usne duplje (stomatitis)
  • Povišen krvni pritisak
  • Uznemirenost
  • Osip
  • Svrab na koži Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Brimica Genuair posle isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici inhalatora, spoljašnjem pakovanju leka i kesici inhalatora nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Genuair inhalator čuvati zaštićen u zatvorenoj kesici do početka primene leka.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: Upotrebiti u roku od 60 dana nakon otvaranja kesice.

Nemojte koristiti lek Brimica Genuair ukoliko primetite da je pakovanje oštećeno ili su vidljivi znaci oštećenja.

Nakon uzimanja poslednje doze, inhalator treba ukloniti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance su formoterol-fumarat, dihidrat i aklidinijum-bromid.

Jedna isporučena doza (doza oslobođena iz nastavka za usta) sadrži 11,8 mikrograma formoterol-fumarat, dihidrata i 396 mikrograma aklidinijum-bromida što odgovara 340 mikrograma aklinidijuma.

  • Pomoćna supstanca je laktoza, monohidrat (videti kraj odeljka 2 pod „Brimica Genuair sadrži laktozu“ za više informacija).

Kako izgleda lek Brimica Genuair i sadržaj pakovanja

Brimica Genuair je beli ili gotovo beli prašak za inhalaciju.

Genuair inhalator je bele boje s ugrađenim pokazivačem doze i narandžastim dugmetom za doziranje. Nastavak za usta pokriven je narandžastom zaštitnom kapicom koja se može skidati. Inhalator se nalazi u zatvorenoj zaštitnoj kesici od višeslojnog aluminijuma, koja sadrži kesicu sa sredstvom za sušenje. Nakon što se iz kesice izvadi inhalator, potrebno je baciti kesicu i sredstvo za sušenje.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 1 inhalator sa 60 doza i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO BERLIN-CHEMIE AG BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)

Đorđa Stanojevića 14 Beograd-Novi Beograd

Proizvođač:

INDUSTRIAS FARMACEUTICAS ALMIRALL, S.A.,

Ctra. de Martorell 41-61, Sant Andreu de la Barca, Barselona, Španija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept

Broj i datum dozvole:

515-01-00464-21-003 od 16.03.2022.

Uputstva za upotrebu

Ovaj deo sadrži informacije o načinu upotrebe Genuair inhalatora. S obzirom na to da Genuair inhalator može da radi drugačije u odnosu na inhalatore koje ste ranije koristili, važno je da pročitate ovo uputstvo. Ako imate pitanja o načinu upotrebe inhalatora obratite se svom lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu za pomoć.

Uputstvo za upotrebu je podeljeno na sledeće delove:

  • Početak
  • 1. korak: Pripremite dozu
  • 2. korak: Inhalirajte lek
  • Dodatne informacije

Početak

Pročitajte ovo uputstvo za upotrebu pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek.

Upoznajte se sa delovima inhalatora Genuair.

Kontrolni prozorčić

Zeleno = inhalator je spreman za upotrebu

Pokazivač Narandžasto dugme

Zaštitna

kapica Kontrolni prozorčić

Crveno = potvrđuje pravilnu inhalaciju

Nastavak za usta

Slika A

Pre upotrebe:

  • Pre prve upotrebe otvorite zatvorenu kesicu i izvadite inhalator. Bacite kesicu i sredstvo za sušenje.
  • Nemojte pritisnuti narandžasto dugme dok ne budete spremni da primenite dozu.
  • Da biste skinuli kapicu, lagano pritisnite strelice na njenim bočnim stranama i povucite kapicu (Slika B).

Slika B

  • KORAK: Pripremite dozu

Ovde pritisnite i povucite

  • Pogledajte kroz otvor nastavka za usta i uverite se da ga ništa ne blokira (Slika C).
  • Pogledajte kontrolni prozorčić (mora biti crven, Slika C).

CRVENO

Proverite otvor nastavka za usta

Slika C

  • Držite inhalator vodoravno, tako da nastavak za usta bude usmeren prema Vama, a narandžasto dugme okrenuto prema gore (Slika D).

Slika D

  • Pritisnite narandžasto dugme do kraja da biste pripremili dozu (Slika E).

Kada pritisnete dugme do kraja, boja kontrolnog prozorčića menja se iz crvene u zelenu

  • Otpustite narandžasto dugme (Slika F).

Slika E Slika F

Stanite i proverite:

  • Uverite se da je kontrolni prozorčić sada zelene boje (Slika G).

Vaš je lek spreman za inhalaciju. Pređite na ‘2. KORAK: Inhalirajte lek’.

ZELENO

Slika G

  • KORAK: Inhalirajte lek
  • Odmaknite inhalator od usta i izdahnite do kraja. Nikada nemojte izdisati u inhalator (Slika I).

Slika I

  • Držeći glavu uspravno, stavite nastavak u usta i čvrsto ga obuhvatite usnama (Slika J).

Slika J

  • Udahnite snažno i duboko kroz usta. Udišite što duže možete.
  • Izvadite inhalator iz usta.
  • Zadržite dah koliko god možete.
  • Odmaknite inhalator i polako izdahnite.

Stanite i proverite:

  • Uverite se da je kontrolni prozorčić sada crvene boje (Slika K). To znači da ste pravilno inhalirali lek.

CRVENO

Slika K

Vratite zaštitnu kapicu na nastavak za usta nakon svake primene (Slika M) kako biste sprečili ulazak prašine ili drugih materijala u inhalator. Ako izgubite kapicu, bacite inhalator.

Slika M Dodatne informacije

Šta učiniti ako slučajno pripremite dozu?

Držite zaštitnu kapicu na inhalatoru dok ne dođe vreme za inhaliranje leka, a zatim je skinite i počnite od koraka 1.6.

Kako radi pokazivač doze?

  • Pokazivač doze pokazuje ukupan broj doza koje su preostale u inhalatoru (Slika N).
  • Svaki inhalator pri prvoj upotrebi sadrži 60 doza
  • Svaki put kad pripremite dozu pritiskom na narandžasto dugme, pokazivač doze malo se pomakne prema sledećem broju (50, 40, 30, 20, 10 ili 0).

Kada treba da nabavite novi inhalator?

Novi inhalator treba da nabavite:

  • ako inhalator koji imate izgleda oštećeno ili ako izgubite kapicu, ili
  • kada se u pokazivaču doze pojavi crvena traka, što znači da se približavate zadnjoj dozi (Slika N)
  • ako je inhalator koji imate prazan (Slika O).

Slika N

Kako ćete znati da je inhalator prazan?

Kada se narandžasto dugme ne vraća u početni položaj, već se zaključa u srednjem položaju, došli ste do poslednje doze (Slika O). Iako je narandžasto dugme zaključano, ipak možete inhalirati poslednju dozu. Nakon toga više ne možete koristiti taj inhalator, već treba da započnete upotrebu novog.

Slika O

Kako se čisti inhalator?

NIKADA nemojte čistiti inhalator vodom, jer to može oštetiti lek.

Ako želite da očistite inhalator, jednostavno obrišite spoljni deo nastavka za usta suvom krpom ili papirnom maramicom.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info