Ca-C 1000 Calvive® 1000mg+327mg+1000mg šumeća tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Ca-C 1000 Calvive® 1000mg+327mg+1000mg šumeća tableta
Opis chat-gpt
Ca-C 1000 Calvive® 1000mg+327mg+1000mg je lek koji sadrži aktivne supstance 'askorbinska kiselina, kalcijum-karbonat, kalcijum-laktat-glukonat' i koristi se za nadoknadu povećanih potreba za kalcijumom i vitaminom C u organizmu, kao i u lečenju deficita ovih važnih nutrijenata. Konsultacija sa lekarom pre upotrebe je neophodna.
Farmaceutski oblik
šumeća tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
BR - Lek se može izdavati i bez recepta
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO

Pakovanja

JKL
‍1052251
EAN
8606111298002
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03488-18-001
Datum važenja: 12.09.2019 - 12.09.2024
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-03488-18-001
Datum važenja: 12.09.2019 - 12.09.2024

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Povećana potreba za kalcijumom i askorbinskom kiselinom, npr. kod trudnica, dojilja, tokom perioda ubrzanog rasta u detinjstvu i pubertetu, u starosti, kod infekcija i rekonvalescenata.
  • Lečenje deficita kalcijuma i vitamina C

Dnevne potrebe za kalcijumom i vitaminom C mogu biti zadovoljene normalnom i balansiranom ishranom. Pre prve primene potrebno je konsultovati lekara!

Odrasli i deca uzrasta 7 godina i starija: 1 šumeća tableta dnevno. Šumeća tableta se rastvori u čaši vode (200mL) i popije odmah.

  • Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Bolesti i/ili stanja koja rezultuju hiperkalcemijom i/ili hiperkalcurijom.
  • Nefrokalcinoza ili nefrolitijaza.

Za pacijente sa umerenom hiperkalcurijom (preko 300mg/24h =odnosno 7,5 mmoL/24 h) ili sa istorijom urolitijaze, obavezna je kontrola izlučivanja kalcijuma putem urina. Ako je potrebno, dozu treba smanjiti ili

terapiju treba prekinuti. Povećan unos tečnosti se preporučuje pacijentima koji su skloni formiranju kamenaca u urinarnom traktu.

Kod pacijenata sa oštećenom bubrežnom funkcijom, kalcijumove soli bi trebalo uzimati pod medicinskim nadzorom, sa praćenjem koncentracija kalcijuma i fosfata u serumu.

Tokom terapije visokim dozama, posebno tokom istovremene upotrebe vitamina D, postoji visok rizik od hiperkalcemije sa posledičnim oštećenjem funkcije bubrega. Kod ovih pacijenata treba pratiti koncentracije serumskog kalcijuma i funkciju bubrega.

Kod pacijenata sa teškom insuficijencijom bubrega, dnevni unos askorbinske kiseline ne bi trebalo da prelazi 50 do 100 mg/dan, zbog rizika od nastanka hiperoksalemije i formiranja depoa oksalata u bubrezima.

Kombinacija kalcijuma i askorbinske kiseline treba sa oprezom da bude korišćena kod pacijenata sa ekskrecijom oksalata putem bubrega.

Postoje literaturni podaci koji ukazuju na moguće povećanje resorpcije aluminijuma u prisustvu soli limunske kiseline. Ca-C 1000 Calvive šumeće tablete (koje sadrže soli limunske kiseline) bi trebalo da se koriste oprezno kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrežne funkcije, posebno kod onih koji dodatno koriste preparate koji sadrže aluminijum.

Ca-C 1000 Calvive treba držati van domašaja dece. Posebna upozorenja o pomoćnim supstancama Ca-C 1000 Calvive šumeća tableta sadrži:

  • saharozu – pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno -galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza-izomaltaze ne smeju koristiti ovaj lek.
  • natrijum –280 mg natrijuma po tableti. Ovo bi trebalo uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Informacije za osobe obolele od dijabetesa:

Ca-C 1000 Calvive sadrži 2 g šećera po šumećoj tableti.

Tiazidni diuretici smanjuju izlučivanje kalcijuma putem urina. Zbog povećanog rizika od hiperkalcemije, serumski kalcijum treba redovno pratiti kod istovremene primene kalcijuma sa tiazidnim diureticima.

Sistemski kortikosterodi smanjuju resorpciju kalcijuma.Tokom istovremene upotrebe bi moglo doći do potrebe za povećanjem doze leka Ca-C 1000 Calvive.

Ukoliko se tetraciklini primenjuju istovremeno sa preparatima kalcijuma, može doći do njihove slabije resorpcije. Zato tetracikline treba primenjivati najmanje 2 sata pre ili 4 do 6 sati posle oralno primenjenog Ca-C 1000 Calvive.

Toksičnost srčanih glikozida može se povećati zbog hiperkalcemije koja je posledica primene preparata kalcijuma. Pacijentima bi u tom slučaju trebalo pratiti elektrokardiogram i koncentraciju serumskog kalcijuma. Istovremeno primenjeni oralni bisfosfonati ili natrijum fluorid sa preparatima kalcijuma mogu smanjiti gastrointestinalnu resorpciju ili oralnih bisfosfonata ili natrijum fluorida. Zato oralne bisfosfonate treba primenjivati najmanje 3 sata pre upotrebe Ca-C 1000 Calvive. Istovremena terapija sa vitaminom D ili njegovim derivatima povećava resorpciju kalcijuma.

Oksalna kiselina (npr.u spanaću ili rabarbari) ili fitinska kiselina (npr.u celim zrnima) mogu inhibirati resorpciju kalcijuma stvaranjem nerastvornih jedinjenja sa jonima kalcijuma. Ne bi trebalo uzimati preparate kalcijuma 2 sata nakon konzumiranja hrane bogate oksalnom ili fitinskom kiselinom.

Istovremena primena askorbinske kiseline i antacida koji sadrže aluminijum može povećati resorpciju aluminjuma. Zato askorbinsku kiselinu ne treba istovremeno primenjivati sa antacidima koji sadrže aluminijum.

Askorbinska kiselina povećava raspoloživost gvožđa za građenje helata. Pošto Ca-C 1000 Calvive sadrži visoku dozu (>200mg) askorbinske kiseline, ovaj lek ne bi trebalo primenjivati zajedno sa deferoksaminom.

Visoke doze askorbinske kiseline, preko 1g/dan, mogu ometati metode određivanja glukoze u urinu bazirane na oksido-redukcionim reakcijama.

U periodu trudnoće, u slučaju nedostatka kalcijuma, lek Ca-C 1000 Calvive može da se koristi. Međutim, u slučaju dopune ishrani sa kojom se započinje tokom trećeg trimestra trudnoće, dnevni unos ne bi trebalo da premaši 1500 mg kalcijuma.

Kod trudnica bi trebalo izbegavati predoziranje kalcijumom, jer je trajna hiperkalcemija povezana sa štetnim učincima na razvoj fetusa.

Visoke doze askorbinske kiseline nisu preporučljive kod trudnica, zbog mogućih simptoma nedostatka ovog vitamina kod novorođenčadi i odojčadi.

Dojenje

Lek Ca-C 1000 Calvive se sme koristiti u periodu dojenja. Kalcijum i askorbinska kiselina se izlučuju u majčino mleko.

Lek Ca-C 1000 Calvive nema uticaj na psihofizičke sposobnosti upravljanja vozilima i rukovanje mašinama.

Lek Ca-C 1000 Calvive može da dovede do pojave reakcija preosetljivosti koje obuhvataju svrab, osip, urtikariju i druge sistemske alergijske reakcije kao što su anafilaktička reakcija, edem lica, angioneurotski edem. Pored povremenih slučajeva hiperkalcemije i hiperkalcurije uočeni su i retki slučajevi gastrointestinalnih poremećaja kao što su mučnina, dijareja, abdominalni bol, konstipacija, flatulencija, povraćanje. Dodatno, zapažena je pojava kalkulusa u urinarnom sistemu.

Neželjena dejstva u nastavku, navedena su po klasi sistema organa i učestalosti. Učestalost je izražena prema sledećim kategorijama: veoma često ( 1/10); često ( 1/100 do < 1/10); povremeno ( 1/1000 do < 1/100); retko ( 1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000); nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). U svakoj kategoriji učestalosti, redosled neželjnih dejstava kreće se od najozbiljnijih do najblažih.

Poremećaji imunskog sistema

Retko: hipersenzitivnost

Veoma retko: prijavljeni su pojedinačni slučajevi sistemskih alergijskih reakcija (anafilaktičke reakcije, edem lica, angioneurotski edem).

Poremećaji metabolizma i ishrane Povremeno: hiperkalcemija, hiperkalcurija Gastrointestinalni poremećaji

Retko: flatulencija, konstipacija, dijareja, mučnina, povraćanje, bol u stomaku

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Nepoznate učestalosti: urolitijaza (nastajanje kamenaca u urinarnom traktu nakon dugotrajne primene visokih doza kalcijuma sa askorbinskom kiselinom)

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Retko: osip, svrab, urtikarija Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje dovodi do hiperkalcurije i hiperkalcemije.

Simptomi hiperkalcemije obuhvataju: mučninu, povraćanje, žeđ, polidipsiju, poliuriju, dehidrataciju i konstipaciju.

Hronično predoziranje koje rezultuje hiperkalcemijom može uzrokovati vaskularnu kalcifikaciju i kalcifikaciju organa.

Do intoksikacije kalcijumom bi došlo, ako bi dnevni unos bio veći od 2000mg u toku nekoliko meseci.

Visoke doze askorbinske kiseline mogu dovesti do osmotske dijareje udružene sa abdominalnim simptomima.

Predoziranje askorbinskom kiselinom može dovesti do preopterećenja gvožđem kod pacijenata sa bolestima skladištenja gvožđa (kao što su sideroblastična anemija, hemohromatoza) i može dovesti do hemolize kod pacijenata sa kongenitalnom deficijencijom G-6-PD iz eritrocita.

Lečenje

U slučaju intoksikacije, lečenje kalcijumom treba odmah prekinuti i nadoknaditi manjak tečnosti. U slučaju kada predoziranje zahteva lečenje sprovodi se rehidratacija, a po potrebi se i.v. daje fiziološki rastvor. Diuretici Henleove petlje (npr. furosemid) se u tom slučaju mogu koristiti da pojačaju ekskreciju kalcijuma i da bi se sprečilo volumensko opterećenje. Tiazidne diuretike bi trebalo izbegavati. Kod pacijnata sa insuficijencijom bubrega, hidratacija je neefikasna i potrebna

je dijaliza. U slučaju trajne hiperkalcemije, treba isključiti druge moguće razloge (npr. hipervitaminoza vitaminima A ili D, primarni hiperparatireoidizam, maligne bolesti, bubrežnu insuficijenciju ili imobilizaciju).

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Kalcijum je esencijalni mineral neophodan za održavanje ravnoteže elektrolita u organizmu i za pravilno funkcionisanje brojnih regulatornih mehanizama. Nedostatak kalcijuma se povezuje sa neuromišićnim poremećajima i demineralizacijom kostiju.

Askorbinska kiselina (vitamin C) igra važnu ulogu u biološkim procesima oksidacije i redukcije i u ćelijskom disanju. Takođe je neophodan za formiranje kolagena i za obnavljanje tkiva.

Nedostatak kalcijuma i askorbinske kiseline može biti rezultat nepravilne ishrane ili se može pojaviti kod različitih stanja povezanih sa povećanim potrebama organizma za kalcijumom (videti odeljak 4.1).

Lek Ca-C 1000 Calvive, šumeće tablete, snabdeva organizam vitaminom C i jonizovanim kalcijumom u količinama dovoljnim da se podmire dnevne potrebe u periodima kada su te potrebe povećane.

Lek Ca-C 1000 Calvive sadrži dve kalcijumove soli, kalcijum-laktat-glukonat i kalcijum-karbonat, koje se lagano rastvaraju u vodi pri čemu nastaje aktivni jonizovani oblik iskoristivog kalcijuma.

Resorpcija

Približno 25-50% uzete doze kalcijuma se resorbuje, primarno u početnom delu tankog creva, i odvodi u vanćelijski kalcijum (exchangable calcium pool).

Distribucija i metabolizam

Kosti i zubi sadrže 99% kalcijuma u organizmu. Preostalih 1% nalazi se u ćelijskoj i vanćelijskim tečnostima. Od ukupnog serumskog kalcijuma 50% je u fiziološki aktivnom, jonizovanom obliku, 5% se nalazi u kompleksima sa citratima, fosfatima ili drugim anjonima. Preostalih 45% vezano je za proteine, primarno albumin.

Eliminacija

Kalcijum se izlučuje putem urina, stolice i znoja. Izlučivanje urinom zavisi od glomerularne filtracije i tubularne reapsorpcije.

Askorbinska kiselina

Askorbinska kiselina se nakon peroralnog uzimanja brzo resorbuje. Kao vitamin rastvorljiv u vodi, dobro se raspodeljuje u odgovarajućim tkivima (water-soluble tissues) i izlučuje putem mokraće.

Nema značajnih informacija u proceni sigurnosti, osim onoga što je navedeno u ostalim delovima Sažetka karakteristika leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

-Aroma, gorka

-Aroma limuna

-Limunska kiselina, bezvodna

-Makrogol 4000

-Natrijum-hidrogenkarbonat

-Saharin-natrijum

-Saharoza

-β-karoten 1% žuti

Nije primenjivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25 °C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od vlage. Čuvati u dobro zatvorenom kontejneru za tablete.

Unutrašnje pakovanje

Ca-C 1000 Calvive 10 šumećih tableta su pakovane u kontejner za tablete od polipropilena zatvoren polietilenskim zatvaračem sa desikantom.

Spoljašnje pakovanje

Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan kontejner za tablete i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Ca-C 1000 Calvive sadrži tri aktivne supstance; dve kalcijumove soli (kalcijum–laktat-glukonat i kalcijum-karbonat) i askorbinsku kiselinu (vitamin C).

Kalcijum je esencijalni mineral, potreban za stvaranje i održavanje kostiju. Kalcijum ima važnu ulogu u nekoliko organskih funkcija. Nepohodan je za nervnu, mišićnu i srčanu funkciju, kao i za zgrušavanje krvi. Takođe je potreban za pravilan rad brojnih hormona u organizmu. Da bi obavljao svoju funkciju, kalcijum mora u pojedninim tkivima biti u odgovarajućoj koncentraciji.

Vitamin C ima važnu ulogu u biohemijskim procesima. Takođe je neophodan za formiranje kolagena (pronađen je u kostima, hrskavici, koži i drugim tkivima) i za obnavljanje tkiva.

Lek Ca-C 1000 Calvive se uzima:

  • Kada potoji povećana potreba za kalcijumom i vitaminom C (kod trudnica, dojilja, tokom perioda ubrzanog rasta u detinjstvu i pubertetu, u starosti, kod infekcija i rekonvalescenata)
  • U lečenju deficita kalcijuma i vitamina C

Dnevne potrebe za kalcijumom i vitaminom C mogu biti zadovoljene normalnom i balansiranom ishranom. Pre prve upotrebe potrebno je konsultovati lekara!

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ako imate visoku koncentraciju kalcijuma u krvi (hiperkalcemija)
  • Ako imate visoku koncentraciju kalcijuma u urinu (hiperkalcurija)
  • Ako imate probleme sa bubrezima, koji uključuju: kamen u bubregu (nefrolitijaza), odlaganje kalcijuma u tkivu bubrega (nefrokalcinoza)

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Ca-C 1000 Calvive, ako Vi ili Vaše dete:

  • imate visoku koncentraciju kalcijuma u urinu (hiperkalcurija) sa blagim ili umerenim poremećajem bubrežne funkcije ili imate istoriju pojave kamenaca u bubregu. U ovom slučaju se preporučuje povećan unos tečnosti, a po potrebi može se doza kalcijuma smanjiti ili terapija prekinuti.
  • imate visok nivo oksalne kiseline u urinu.
  • bolujete od bubrežnog poremećaja. U ovom slučaju lek Ca-C 1000 Calvive koristite samo nakon savetovanja sa Vašim lekarom ili farmaceutom, posebno ako koristite proizvode koji sadrže aluminijum. U slučaju bubrežne insuficijencije, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre primene askorbinske kiseline (vitamina C).

Treba izbegavati visoke doze vitamina D i njegove derivate u periodu kada se koristi lek Ca-C 1000 Calvive, osim po preporuci lekara.

Drugi lekovi i Ca-C 1000 Calvive

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko Vi ili Vaše dete uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

  • Tiazidni diuretici (lekovi za izlučivanje tečnosti koji se koriste za snižavanje krvnog pritiska, u stanjima kod kojih dolazi zadražavanja viška tečnosti, kao kod srčane slabosti).
  • Sistemski kortikosterodi (lekovi protiv zapaljenja).
  • Srčani glikozidi (lekovi koji sadrže digitalis, a koriste se kod srčane slabosti).
  • Tetraciklini (lekovi iz grupe antibiotika). Ovi se lekovi primenjuju najmanje 2 sata pre ili 6 sati posle oralno primenjenog kalcijuma.
  • Oralni bisfosfonati (lekovi za lečenje poremećaja kostiju) ili natrijum fluorid. Ove lekove treba primenjivati najmanje 3 sata pre upotrebe leka Ca-C 1000 Calvive. Istovremena primena sa vitaminom D ili njegovim derivatima povećava resorpciju kalcijuma.
  • Antacidi koji sadrže aluminijum (lekovi koji pomažu neutralizaciju kiseline u želudcu).
  • Deferoksamin (lek koji se koristi za eliminaciju viška gvožđa iz organizma).

Nemojte uzimati više od 1g dnevno vitamina C, jer može dovesti do lažnih rezultata nekih testova krvi i urina (npr. određivanje glukoze).

Uzimanje leka Ca-C 1000 Calvive sa hranom i pićima

Resorpcija kalcijuma u crevu može biti smanjena usled konzumiranja određene hrane. Ne bi trebalo uzimati preparate kalcijuma 2 sata nakon konzumiranja npr. spanaća, rabarbare, cerealija sa celim zrnom.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ca-C 1000 Calvive možete upotrebljavati u periodu trudnoće i dojenja u slučaju nedostatka kalcijuma. Dnevni unos kalcijuma tokom poslednjeg trimestra trudnoće ne bi trebalo da prelazi 1500 mg.

U slučaju predoziranja kalcijumom tokom trudnoće odmah kontaktirajte svog lekara, jer to može imati štetan uticaj na razvoj ploda.

Nemojte uzimati više od preporučene doze za vreme trudnoće, jer visoka doza vitamina C u prenatalnom periodu može dovesti do simptoma nedostatka ovog vitamina kod novorođenčeta.

Kalcijum i vitamin C prelaze u majčino mleko, ali nemaju negativan uticaj na dete.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Ca-C 1000 Calvive nema uticaja na psihofizičke sposobnosti upravljanja vozilima i rukovanje mašinama.

Lek Ca-C 1000 Calvive sadrži:

Saharoza: u slučaju intoleranciju na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka. Natrijum: ako ste na dijeti sa smanjenim unosom natrijuma, morate uzeti u obzir da ovaj lek sadrži 280 mg natrijuma po šumećoj tableti.

Informacije za dijabetičare:

Ca-C 1000 Calvive sadrži 2g šećera po šumećoj tableti.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje

Odrasli i deca uzrasta 7 godina i starija: preporučena doza je 1 šumeća tableta dnevno.

Ca-C 1000 Calvive šumeću tabletu rastvorite u čaši vode (oko 200 mL) i odmah popijte. Nemojte gutati ili žvakati tabletu. Lek Ca-C 1000 Calvive se može uzeti sa hranom ili bez nje.

Ako ste uzeli više leka Ca-C 1000 Calvive nego što treba

Predoziranje može uzrokovati visoku koncentraciju kalcijuma u urinu (hiperkalcurija) i visoku koncentraciju kalcijuma u krvi (hipekalcemija).

Simptomi visoke koncentracije kalcijuma u krvi obuhvataju: mučninu, povraćanje, žeđ, pojačano unošenje tečnosti, pojačano mokrenje, gubitak tečnosti i zatvor. Dugotrajno predoziranje sa povećanom koncentracijom kalcijuma u krvi može dovesti do taloženja kalcijuma u telu.

Visoke doze vitamina C mogu izazvati diareju i poremećaje krvi kao što je hemoliza (pucanje krvnih ćelija).

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Ca-C 1000 Calvive nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Ako ste zaboravili da uzmete lek Ca-C 1000 Calvive

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu leka.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

PRESTANITE sauzimanjem leka Ca-C 1000 Calvive i odmah zatražite medicinsku pomoć ako Vi ili Vaše dete doživite neki od navedenih simptoma koji mogu biti znak alergijske reakcije:

  • teškoće pri disanju ili gutanju
  • oticanje lica, usana, jezika ili grla
  • intenzivan svrab kože sa crvenim osipom ili plikovima

Navedena neželjena dejstva su retka ili veoma retka (mogu da se jave kod 1 do 10 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećanje koncentracije kalcijuma u krvi (hiperkalcemija)
  • povećano izlučivanje kalcijuma mokraćom (hiperkalcurija)

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • gasovi, konstipacija, dijareja, mučnina, povraćanje, bol u stomaku, osip, svrab (pruritus), koprivnjača (urtikarija).

Neželjena dejstva nepoznate učestalosti (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • formiranje kamenaca u bubrezima ili bešici (u toku dugotrajnog lečenja visokim dozama kalcijuma u kombinaciji sa vitaminom C).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece!

Čuvati na temperaturi do 25 °C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od vlage. Čuvati u dobro zatvorenom kontejneru za tablete.

Ne smete koristiti lek Ca-C 1000 Calvive posle isteka roka upotrebe označenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance: askorbinska kiselina, kalcijum-karbonat i kalcijum-laktat-glukonat

Jedna šumeća tableta Ca-C 1000 Calvive sadrži: 1000 mg askorbinske kiseline, 327 mg kalcijum-karbonata (ekvivalentno 260 mg ili 6,5 mmol jonizovanog kalcijuma) i 1000 mg kalcijum-laktat-glukonata

Pomoćne supstance: aroma, gorka; aroma limuna; limunska kiselina, bezvodna; makrogol 4000; natrijum- hidrogenkarbonat; saharin-natrijum; saharoza; β-karoten

Kako izgleda lek Ca-C 1000 Calvive i sadržaj pakovanja

Okrugle, ravne tablete kosih ivica, skoro bele do žućkaste boje, prošarane tačkicama narandžasto-braon boje.

Unutrašnje pakovanje

Ca-C 1000 Calvive 10 šumećih tableta su pakovane u kontejner za tablete od polipropilena zatvoren polietilenskim zatvaračem sa desikantom.

Spoljašnje pakovanje

Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan kontejner za tablete i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO GLAXOSMITHKLINE EXPORT LIMITED, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)

Omladinskih brigada 88, Beograd

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Septembar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje bez lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-03488-18-001 od 12.09.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info