Cerezyme® 400j. prašak za koncentrat za rastvor za infuziju

imigluceraza

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
Cerezyme® 400j. prašak za koncentrat za rastvor za infuziju
Opis
Cerezyme® je lek koji sadrži aktivnu supstancu imiglucerazu i koristi se u lečenju Gošeove bolesti tipa 1 ili tipa 3, koja utiče na nivo glukozilceramida u organizmu.
Farmaceutski oblik
prašak za koncentrat za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

prašak za koncentrat za rastvor za infuziju; 400j.; bočica staklena, 1x400j.
Broj rešenja
‍515-01-00729-22-001
JKL
‍0055002
EAN
‍8606102386046
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
18.01.2023.
Datum važenja rešenja
18.01.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
143.869,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Cerezyme (imigluceraza) je indikovan za dugotrajnu upotrebu kao enzimska supstituciona terapija kod pacijenata sa potvrđenom dijagnozom ne-neuropatske (Tip 1) ili hronične neuropatske (Tip 3) Gošeove bolesti, koji ispoljavaju klinički značajne ne-neurološke manifestacije ove bolesti.

Ne-neurološke manifestacije Gošeove bolesti uključuju jedno ili više od sledećih stanja:

  • anemiju, nakon isključivanja drugih uzroka, kao što je nedostatak gvožđa,
  • trombocitopeniju,
  • oboljenje kostiju, nakon isključivanja drugih uzroka kao što je nedostatak vitamina D,
  • hepatomegaliju ili splenomegaliju.

Terapija se sprovodi pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju Gošeove bolesti. Doziranje

Zbog heterogenosti i multisistemske prirode Gošeove bolesti, doziranje treba da bude individualizovano za svakog pacijenta, na osnovu sveobuhvatne procene svih kliničkih manifestacija ove bolesti. Kada se za

sve značajne kliničke manifestacije utvrdi da određeni pacijent povoljno reaguje, doze i učestalost primene mogu se prilagoditi bilo cilju održavanja postignutih optimalnih parametara za sve značajne kliničke manifestacije ili cilju daljeg poboljšanja ovih kliničkih parametara koji se još uvek nisu normalizovali.

Čitav raspon režima doziranja se pokazao efikasnim za neke ili za sve ne-neurološke manifestacije ove bolesti. Inicijalne doze od 60 j./kg telesne mase na svake dve nedelje, pokazale su poboljšanje u hematološkim i visceralnim parametrima tokom 6 meseci terapije i kontinuirana upotreba je ili zaustavila progresiju ili dovela do poboljšanja koštanih poremećaja. Primena sasvim malih doza, kao što je 15 j./kg telesne mase svake druge nedelje pokazalo se korisnim za poboljšanje hematoloških parametara i organomegalije, ali ne i za promene na kostima. Uobičajena učestalost infuzije jeste jednom na svake dve nedelje; za ovu učestalost infuzije dostupan je najveći broj podataka.

Pedijatrijska populacija

Za pedijatrijsku populaciju nije potrebno prilagođavanje doze.

Efikasnost leka Cerezyme na neurološke simptome Gošeove bolesti ili kod pacijenata sa hroničnom ne- neuropatskim tipom Gošeove bolesti nije utvrđena i stoga se ne može preporučiti poseban režim doziranja za navedene manifestacije (tipove) Gošeove bolesti.

Način primene

Nakon rekonstitucije i razblaženja, pripremljeni lek daje se intravenskom infuzijom. Pri inicijalnim infuzijama leka Cerezyme, brzina infuzije ne treba da bude veća od 0,5 j./kg telesne mase u jednoj minuti. Pri kasnijim infuzijama leka Cerezyme, brzina infuzije se može povećati, ali ne sme biti veća od 1,0 j./kg telesne mase u jednoj minuti. Povećanje brzine infuzije treba sprovoditi pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka.

Primena infuzije u kućnim uslovima, može se razmotriti samo za pacijente koji su tokom prethodnih nekoliko meseci dobro podnosili svoje infuzije. Odluka za dalju primenu infuzije kod kuće donosi se na osnovu procene i preporuke lekara koji leči pacijenta. Infuzija sprovedena od strane pacijenta ili njegovog staratelja u kućnim uslovima zahteva obuku od strane zdravstvenog stručnjaka u kliničkim (bolničkim) uslovima. Pacijentu ili staratelju treba dati instrukcije u vezi sa infuzionom tehnikom i vođenjem dnevnika terapije. Pacijenti kod kojih su se ispoljili neželjeni događaji u toku infuzije, odmah treba da obustave infuzioni proces i da potraže medicinsku negu od strane zdravstvenog stručnjaka. Nakon toga, može biti potrebno da se primena infuzije nastavi u kliničkim (bolničkim) uslovima. Ukoliko se infuzija daje u kućnim uslovima, doza i brzina infuzije treba da ostanu konstantne i ne smeju se menjati bez nadzora zdravstvenog stručnjaka.

Za instrukcije o rekonstituciji i razblaživanju leka pre njegove neposredne primene, videti odeljak 6.6.

Medicinski ili zdravstveni stručnjaci podstiču se da registruju osobe obolele od Gošeove bolesti, uključujući i one sa hroničnim neuropatskim manifestacijama u ,,ICGG Registar obolelih od Gošeove bolesti” (engl.

International Collaborative Gaucher Group, Gaucher Registry) (videti odeljak 5.1).

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Preosetljivost

Sadašnji podaci (na osnovu skrining testa ELISA i potvrđujućeg testa radioimunoprecipitacije) ukazuju da se tokom prve godine terapije, IgG antitela na imiglucerazu stvaraju kod približno 15% lečenih pacijenata. Izgleda da se kod pacijenata koji su razvili igG antitela, to najverovatnije dešava u toku prvih 6 meseci terapije i veoma retko će se IgG antitela na lek Cerezyme razviti nakon 12 meseci terapije. Predlaže se da

pacijenti, za koje se sumnja da slabije reaguju na terapiju, periodično budu kontrolisani na prisustvo IgG antitela na imiglucerazu.

Pacijenti sa antitelima na imiglucerazu imaju i veći rizik od reakcija preosetljivosti (videti odeljak 4.8). Ako se kod pacijenta ispolji reakcija koja ukazuje na preosetljivost, savetuje se odmah potom testiranje na prisustvo antitela na imiglucerazu. Kao i kod intravenske primene drugih proteinskih lekova, moguće su ozbiljne alergijske reakcije, ali se one povremeno javljaju. Ukoliko se jave, preporučuje se odmah prekinuti infuziju leka Cerezyme i započeti odgovarajuće lečenje. Za hitno lečenje, treba se pridržavati postojećih medicinskih standarda.

Kod pacijenata kod kojih su se razvila antitela ili simptomi preosetljivosti na lek Ceredaze (algluceraza), Cerezyme (imigluceraza) se mora primenjivati uz oprez.

Natrijum

Ovaj lek sadrži 41 mg natrijuma, što odgovara 2% maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma za odraslu osobu po preporukama SZO. Primenjuje se intravenski u 9 mg/mL (0,9%) rastvoru natrijum-hlorida (videti odeljak 6.6). Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Praćenje

U cilju poboljšanja praćenja bioloških medicinskih proizvoda, ime i broj serije primenjenog leka treba jasno zabeležiti.

Nisu sprovedena ispitivanja interakcija.

Trudnoća

Dostupno je samo ograničeno iskustvo sa 150 ishoda trudnoća (primarno zasnovano na spontanom prijavljivanju i pretraživanju literature), koje pokazuje da je primena leka Cerezyme korisna u kontroli osnovnog Gošeovog oboljenja u periodu trudnoće. Dodatno, ovi podaci ukazuju da lek Cerezyme ne dovodi do malformacija kod fetusa, mada postoje statistički dokazi niske malformativne toksičnosti ovog leka.

Fetalna smrt prijavljena je retko, mada nije sasvim jasno da li je povezana sa primenom leka Cerezyme ili sa osnovnim Gošeovim oboljenjem.

Nisu sprovedena ispitivanja na životinjama u vezi sa uticajem leka Cerezyme na reproduktivnu funkciju, trudnoću, embriofetalni razvoj, parturiciju i postnatalni razvoj. Nije poznato da li lek Cerezyme prolazi kroz placentu do fetusa koji se razvija.

Kod osoba koje su trudne ili planiraju trudnoću, a imaju Gošeovu bolest, zahteva se procena odnosa između koristi i rizika od primene leka Cerezyme i to za svaku trudnoću posebno. Pacijentkinje sa Gošeovim oboljenjem koje zatrudne, u toku trudnoće i puerperijuma mogu imati period povećane aktivnosti samog oboljenja. Ovo uključuje povećan rizik od koštanih manifestacija, egzacerbacije citopenije, hemoragije, kao i povećanu potrebu za transfuzijom. Poznato je da se oba perioda (i trudnoća i laktacija) karakterišu supresijom maternalne homeostaze kalcijuma i ubrzanim metabolizmom kostiju (engl bone turnover). Ovo može doprineti pogoršanju koštanog poremećaja u Gošeovoj bolesti.

Kod prethodno nelečenih žena savetuje se razmatranje početka terapije pre koncepcije, u cilju postizanja optimalnog zdravstvenog stanja. Kod žena koje su prethodno primale lek Cerezyme treba razmotriti nastavak terapije i u toku trudnoće. Neophodno je pažljivo praćenje trudnoće i kliničkih manifestacija Gošeove bolesti, u cilju individualnog doziranja, prema potrebama pacijenta i njegovom odgovoru na primenjenu terapiju.

Dojenje

Nije poznato da li se aktivna supstanca ovog leka izlučuje u majčino mleko, ali je verovatno da se ovaj enzim razgrađuje u digestivnom traktu deteta.

Lek Cerezyme nema ili ima zanemarljivo dejstvo na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije su u sledećoj Tabeli navedene prema klasifikaciji sistema organa i učestalosti ispoljavanja ( česte (od ≥1/100 do <1/10), povremene (od ≥1/1000 do <1/100) i retke (od ≥1/10000 do <1/1000). Unutar svake grupe učestalosti prikazane u opadajućem nizu prema ozbiljnosti.

MeDRA klasifikacijaČestoPovremenoRetko
Poremećaji nervnogvrtoglavica, glavobolja, paretezije
Kardiološki poremećajitahikardija*, cijanoza*
Vaskularni poremećajinaleti crvenila*, hipotenzija*
Respiratorni, torakalni idispnea*, kašalj*
Gastrointestinalni poremećajimučnina, povraćanje, abdominalni grčevi, proliv
Poremećaji imunskog sistemareakcije preosetljivostianafilaktoidne reakcije
Poremećaji kože iurtikarija/angioedem*,
Poremećaji mišićno-artralgija, bol u leđima*
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneosećaj nelagodnosti na mestu primene infuzije, pečenje na mestu primene infuzije, oticanje na mestu primene infuzije, sterilni apsces na mestu primene infuzije, osećaj nelagodnosti u grudima*,

Ukupno, kod približno 3% pacijenata primećeni su simptomi koji ukazuju na preosetljivost (označeni * u prethodnoj tabeli). Početak takvih simptoma dešava se tokom same infuzije ili neposredno nakon infuzije. Ovi simptomi generalno povoljno reaguju na lečenje antihistaminicima i/ili kortikosteroidima. Ukoliko se ovakvi simptomi ispolje, pacijentima se savetuje da prekinu dalju primenu infuzije i da se obrate svom lekaru.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja ovim lekom. Kod pacijenata su primenjivane doze sve do 240 j./kg telesne mase svake druge nedelje.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Ostali proizvodi koji deluju na bolesti digestivnog sistema i metabolizma; enzimi

ATC šifra: A16AB02 Mehanizam dejstva

Gošeova bolest je redak, recesivni nasledni metabolički poremećaj, koji nastaje kao rezultat nedostatka lizozomalnog enzima kisele β-glukozidaze. Ovaj enzim razgrađuje glukozilceramid (ključna komponenta ćelijske membrane sa lipidnom strukturom) i to na glukozu i ceramid. Kod osoba koje boluju od Gošeove bolesti, degradacija glikozilceramida je insuficijentna, što dovodi do akumulacije velikih količina ovog supstrata unutar lizozoma u makrofagama (tzv. ,,Gošeove ćelije”), dovodeći do široke sekundarne patologije.

Gošeove ćelije tipično se nalaze u jetri, slezini i koštanoj srži, a u manjem obimu i u plućima, bubrezima i tankom crevu. Klinički, Gošeova bolest je heterogeni fenotipski spektar simptoma. Najčešće manifestacije bolesti su hepatosplenomegalija, trombocitoipenija, anemija i patologija skeleta. Poremećaji skeleta su karakteristike Gošeove bolesti koje najviše onesposobljavaju pacijenta. Koštane manifestacije uključuju infiltraciju koštane srži, osteonekrozu, bolove u kostima i koštane krize, osteopeniju i osteoporozu, patološke frakture i poremećaj rasta. Gošeova bolest povezana je sa povećanom produkcijom glukoze i povećanim utroškom energije u mirovanju, što može dovesti do pojave umora i kaheksije. Pacijenti sa Gošeovom bolešću takođe mogu imati inflamatorni profil nižeg nivoa (blagi inflamatorni proces). Dodatno, ova bolest je povezana i sa povećanim rizikom od poremećaja imunoglobulina, poput hiperimunoglobilinemije, poliklonske gamopatije i monoklonske gamopatije (engl. monoclonal gammopathy of undetermined significance, MGUS) neutvrđenog značaja, kao i multiplog mijeloma. Prirodna istorija Gošeove bolesti obično pokazuje progresiju uz rizik od ireverzibilnih komplikacija na različitim organima tokom vremena. Kliničke manifestacije Gošeove bolesti mogu loše uticati na kvalitet života pacijenta. Gošeova bolest povezana je sa povećanim morbiditetom i ranim mortalitetom. Znaci i simptomi ispoljeni u detinjstvu, tipično ukazuju na teži oblik ove bolesti. Kod dece, Gošeova bolest može dovesti do zastoja u rastu i odlaganja puberteta.

Plućna hipertenzija je poznata komplikacija Gošeove bolesti. Pacijenti koji su podvrgnuti splenektomiji imaju povećan rizik od plućne hipertenzije. Terapija lekom Cerezyme smanjuje potrebu za splenektomijom u većini slučajeva, a rana terapija ovim lekom povezana je sa smanjenim rizikom od pojave plućne hipertenzije. Radi utvrđivanja prisustva plućne hipertenzije, preporučuje se rutinska kontrola i evaluacija pacijenta nakon dijagnoze Gošeove bolesti i tokom vremena. Pacijenti kod kojih se utvrdi plućna hipertenzija, treba da primaju adekvatne doze leka Cerezyme u cilju obezbeđene kontrole osnovne Gošeove bolesti i da se kod njih proceni potreba za uvođenjem specifične terapije plućne hipertenzije.

Farmakodinamski efekti

Imigluceraza (rekombinantna β-glukocerebrozidaza koja ima afinitet za makrofage), supstituiše enzim koji je deficitaran, hidrolizujući glukozilceramid i tako koriguje inicijalnu patofiziologiju i sprečava sekundarnu patologiju. Lek Cerezyme smanjuje veličinu slezine i jetre, poboljšava ili normalizuje trombocitopeniju i anemiju, poboljšava ili normalizuje mineralnu gustinu kostiju i gustinu koštane srži i smanjuje ili uklanja bol u kostima i koštane krize. Ovaj lek smanjuje potrošnju energije u mirovanju. Pokazano je da poboljšava oba aspekta kvaliteta života obolelih od Gošeove bolesti (i mentalni i fizički). Cerezyme smanjuje hitotriozidazu, biomarker za akumulaciju glukozilceramida u makrofagama i za praćenje odgovora na tretman. Kod dece, pokazano je da Cerezyme omogućava normalan razvoj u pubertetu i da indukuje potreban rast dovodeči do normalne visine i mineralne gustine kostiju u odraslom dobu.

Klinička efikasnost i bezbednost

Brzina i stepen odgovora pacijenta na tretman lekom Cerezyme su dozno-zavisni. Uopšteno, poboljšanje kod sistema sa bržim oporavkom (kao što je hematološki), može se primetiti daleko brže nego kod sistema sa sporijim oporavkom (kao što je koštani).

Analizom kohortne grupe pacijenata (n=528) sa tipom 1 Gošeove bolesti evidentiranih u ICGG Registru (engl. International Collaborative Gaucher Group (ICGG) Gaucher Registry), vremenski i dozno-zavisni efekti leka Cerezyme primećeni su za hematološke i visceralne parametre (broj trombocita, koncentracija hemoglobina, volumen slezine i jetre), u okviru raspona doza od 15, 30 i 60 j./kg telesne mase primenjene svake druge nedelje. Pacijenti tretirani sa 60 j./kg telesne mase svake druge nedelje pokazali su brže poboljšanje i veći obim maksimalnih efekata tretmana, u poređenju sa pacijentima koji su primali niže doze.

Slično, kod 342 pacijenta evidentirana u ovom Registru, analiza mineralne gustine kostiju primenom dual energy rendgenske apsorciometrije (DXA) nakon 8 godina terapije, pokazala je postizanje normalne mineralne gustine kostiju pri primeni leka Cerezyme u dozi od 60 j./kg telesne mase svake druge nedelje, ali ne i pri primeni nižih doza od 15 i 30 j./kg telesne mase svake druge nedelje (Wenstrup i saradnici, 2007).

U studiji koja je pratila dve kohorte pacijenata lečenih medijanom doze od 80 j./kg telesne mase svake 4 nedelje i 30 j./kg telesne mase svake 4 nedelje, kod pacijenata sa opterećenjem koštane srži (engl. bone marrow burden score) ≥ 6 bodova, smanjenje skora za 2 boda nakon 24 meseca primene leka Cerezyme postignuto je kod većeg broja pacijenata (33%, n=22) u kohorti koja je primala višu dozu, nego u kohorti koja je primal nižu doza leka (10%, n=13) (de Fost i saradnici, 2006).

Lečenje lekom Cerezyme u dozi od 60 j./kg telesne mase svake druge nedelje doveo je do ranog poboljšanja koštanih bolova već nakon 3 meseca lečenja, do smanjenja koštanih kriza u toku 12 meseci lečenja, kao i do poboljšanja mineralne gustine kostiju nakon 24 meseca lečenja (Sims i saradnici, 2008).

Uobičajena frekvencija primene infuzije je jednom u 2 nedelje (videti odeljak 4.2). Terapija održavanja odnosno, primena infuzije jednom u 4 nedelje (Q4) u istoj kumulativnoj dozi kao i kod primene leka svake 2 nedelje (Q2), proučavana je kod odraslih pacijenata sa stabilnim rezidualnim Gošeovim oboljenjem tipa 1. Promene (u odnosu na početne vrednosti) u nivou hemoglobina, broju trombocita, volumena jetre i slezine, koštanoj krizi i bolesti kostiju obuhvaćene su prethodno definisanim složenim parametrom praćenja efikasnosti tretmana, dok su postizanje i održavanje utvrđene Gošeove bolesti (terapijski ciljevi za hematološke i visceralne parametre) obuhvaćeni dodatnim parametrom praćenja efikasnosti. Pri tome je 63% Q4- tretiranih i 81% Q2-tretiranih pacijenata postiglo složeni parametar praćenja nakon 24 meseci lečenja; postignuta razlika, na osnovu 95%CI (-0,357 i 0,058), nije bila statistički značajna. Dodatno, 89% Q4- lečenih i 100% Q2-lečenih pacijenata postiglo je terapijske ciljeve (dodatni parametar efikasnosti); postignuta razlika nije bila statistički značajna, prema 95%CI (-0,231 i 0,060). Stoga bi Infuzioni režim Q4 mogao biti terapijska opcija za određene odrasle pacijente sa stabilnim Gošeovim oboljenjem tipa 1, ali su klinički podaci ograničeni.

Nisu sprovedene kontrolisane kliničke studije o efikasnosti leka Cerezyme u regulisanju neuroloških manifestacija Gošeovog oboljenja. Stoga se ne mogu doneti bilo kakvi zaključci u vezi sa efikasnošću supstitucione enzimske terapije na neurološke manifestacije ovog oboljenja.

Medicinski ili zdravstveni stručnjaci podstiču se da registruju osobe obolele od Gošeove bolesti, uključujući i one sa hroničnim neuropatskim manifestacijama u ,,ICGG Registar obolelih od Gošeove bolesti”. U ovaj registar anonimno se beleže podaci o pacijentima. Ciljevi ,,Registra obolelih od Gošeove bolesti – ICGG”

jesu da se unapredi razumevanje Gošeove bolesti i da se proceni delotvornost terapije enzimske nadoknade, što bi konačno trebalo da dovede do bezbednije i efikasnije upotrebe leka Cerezyme.

Tokom jednosatne intravenske infuzije 4 doze (7,5; 15; 30; 60 j./kg) imigluceraze, stanje ravnoteže (steady- state) enzimske aktivnosti postiže se u roku od 30 minuta. Posle infuzije, enzimska aktivnost u plazmi brzo opada sa poluvremenom eliminacije u rasponu od 3,6 do 10,4 minuta. Klirens iz plazme kreće se u rasponu od 9,8 do 20,3 mL/min/kg (srednja vrednost ±SD, 14,5 ± 4,0 mL/min/kg). Volumen distribucije korigovan za telesnu masu kreće se od 0,09 do 0,15 L/kg (srednja vrednost ±SD, 0,12 ± 0,02 L/kg). Ove promene izgleda nisu pod uticajem doze niti trajanja infuzije. Međutim, ispitivanje je obavljeno kod samo 1 ili 2 pacijenta pri svaki nivo doze i za svaku brzinu infuzije.

Pretklinički podaci ne otkrivaju nikakve posebne opasnosti za ljude, na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti pojedinačne doze i ponovljenih doza, kao i genotoksičnosti.

6. FARMACEUTSKI PODACI

manitol,

natrijum-citrat (za podešavanje pH),

limunska kiselina, monohidrat (za podešavanje pH), polisorbat 80.

U odsustvu ispitivanja inkompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Neotvorene bočice:

3 godine

Razblaženi rastvor:

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek se mora odmah upotrebiti. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja leka pre upotrebe su odgovornost korisnika i ne sme se prekoračiti 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, zaštićeno od svetlosti.

Čuvati u frižideru (2 °C do 8 °C).

Za uslove čuvanja nakon razblaživanja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je bočica od 20 mL od borosilikatnog (prozirnog) stakla tipa I. Zatvarač se sastoji od silikonizovanog butilnog čepa sa flip-off poklopcem sa evidencijom otvaranja.

Da bi se dobila odgovarajuća zapremina i omogućilo tačno doziranje, svaka bočica je napunjena tako da sadrži višak od 0,6 mL.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.

Jedna bočica leka Cerezyme samo je za jednokratnu upotrebu.

Prašak za koncentrat za infuziju se mora rekonstituisati vodom za injekcije, razblažiti sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida za intravensku upotrebu i onda primeniti intravenskom infuzijom.

Broj bočica koje treba rekonstituisati treba na osnovu individualnog režima doziranja po svakom pacijentu i izvaditi ih iz frižidera.

Povremeno, doza se može malo prilagoditi da bi se izbeglo bacanje delimično iskorišćene bočice. Doze se mogu zaokruživati do najbliže pune bočice, sve dotle dok mesečno data doza ostaje suštinski neizmenjena.

Koristiti aseptičnu tehniku

Rekonstituisanje

Rekonstituisati sadržaj u svakoj bočici sa 10,2 mL vode za injekcije; izbegavati naglo sipanje vode za injekcije na prašak i blagim mešanjem sprečiti stvaranje pene u rastvoru. Volumen rekonstituisanog rastvora je 10,6 mL, a pH vrednost rekonstituisanog rastvora iznosi približno 6,2.

Pre obaveznog daljeg razblaživanja, rekonstituisani rastvor u svakoj bočici (koji je bistar, bezbojan i bez stranih čestica) treba podvrgnuti vizuelnoj inspekciji da bi se isključilo prisustvo stranih čestica i promena boje. Ne smeju se koristiti bočice koje pokazuju prisustvo stranih čestica i promenu boje. Nakon rekonstitucije, rastvor treba odmah razblažiti i ne treba ga čuvati za dalju upotrebu.

Razblaživanje

Rekonstituisani rastvor sadrži 40 jedinica imigluceraze po mL. Rekonstituisana zapremina omogućava tačno uzimanje 10,0 mL (što odgovara 400 jedinica) iz svake bočice. Izvući 10,0 mL rekonstituisanog rastvora iz svake bočice i pomešati ove zapremine. Potom treba razblažiti ove pomešane zapremine sa 0,9% rastvora natrijum-hlorida za intravensku infuziju do ukupne zapremine od 100 do 200 mL. Blago promešati rastvor za infuziju.

Primena

Preporučuje se primena razblaženog rastvora pomoću posebnog filtera od 0,2 mikrometara, niskovezujućeg za proteine, kako bi se proteinske čestice uklonile. Ovo neće dovesti do bilo kakvog gubitka u aktivnosti imigluceraze. Preporučuje se da se razblaženi rastvor da u roku od 3 sata. Proizvod razblažen u 0,9% rastvoru natrijum-hlorida za intravensku infuziju će zadržati hemijsku stabilnost ako se čuva do 24 sata na 2 °C do 8 °C zaštićeno od svetla. Međutim, mikrobiološka bezbednost će zavisiti od aseptičnog obavljanja rekonstitucije i dilucije.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Cerezyme sadrži aktivnu supstancu imiglucerazu i primenjuje se u lečenju pacijenata sa potvrđenom dijagnozom Gošeove bolesti tipa 1 ili tipa 3, koji ispoljavaju simptome ove bolesti kao što su: anemija (mali broj crvenih krvnih zrnaca), sklonost ka krvarenju (zbog malog broja trombocita, koji su vrsta krvnih ćelija), povećanje slezine ili jetre, ili oboljenje kostiju.

Osobe obolele od Gošeove bolesti imaju male vrednosti enzima nazvanog kisela beta-glukozidaza. Ovaj enzim pomaže organizmu da kontroliše vrednosti glukozilceramida u krvi. Glukozilceramid je supstanca koja se prirodno nalazi u organizmu, sačinjena od šećera i masti. Kod Gošeove bolesti, nivoi glukozilceramida mogu biti previše visoki.

Lek Cerezyme je veštački enzim koji se zove imigluceraza i može da zameni prirodni enzim kiselu beta- glukozidazu, koja nedostaje ili nije dovoljno aktivna kod osoba koje boluju od Gošeove bolesti.

Informacije u ovom Uputstvu primenjuju se kod svih grupa pacijenata, uključujući decu, adolescente, odrasle i starije pacijente.

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na imiglucerazu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog

leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek Cerezyme:

  • Ukoliko ste na terapiji lekom Cerezyme, kod Vas se mogu ispoljiti alergijske reakcije tokom primene leka ili ubrzo nakon prestanka njegove primene. Ukoliko se kod Vas ispolje takve reakcije, odmah o tome obavestite Vašeg lekara. Vaš lekar može ispitati da li imate alergijsku reakciju na imiglucerazu.
  • Neki pacijenti koji boluju od Gošeove bolesti, imaju visok krvni pritisak u plućima (plućna hipertenzija). Uzroci mogu biti nepoznati ili to može nastati usled problema sa srcem, plućima ili jetrom. Ovo se može desiti bilo da su pacijenti na terapiji lekom Cerezyme ili da nisu. Ali, ukoliko osetite bilo kakav nedostatak daha (otežano disanje), morate to saopštiti Vašem lekaru.

Drugi lekovi i Cerezyme

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lek Cerezyme se ne sme davati pomešan sa drugim lekovima u istoj infuziji (infuzija kap po kap).

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Preporučuje se oprez prilikom primene leka Cerezyme tokom trudnoće i dojenja.

Lek Cerezyme sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži 41 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To odgovara 2% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa soli za odraslu osobu. Primenjuje se u intravenskom rastvoru 0,9%

natrijum-hlorida. Ovo treba uzeti u obzir kod pacijenata koji su na na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Upustva za pravilnu upotrebu

Cerezyme se daje kao infuzija kap po kap u venu (intravenska infuzija).

Lek Cerezyme, prašak za koncentrat za rastvor za infuziju, se pre primene meša sa sterilnom vodom.

Lek Cerezyme se primenjuje pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju Gošeove bolesti. Vaš lekar može predložiti da infuziju primate kod kuće, ukoliko ispunjavate potrebne uslove za takvu primenu leka Cerezyme. Ukoliko želite da infuziju primate kod kuće, molimo Vas da se obratite Vašem lekaru.

Doziranje leka biće posebno prilagođeno Vama. Vaš lekar će Vam odrediti dozu na osnovu težine simptoma Vaše bolesti, kao i drugih faktora. Preporučeno doziranje leka Cerezyme je 60 jedinica/kg telesne mase, primenjenih jednom svake dve nedelje.

Vaš lekar će pažljivo pratiti Vaš odgovor na terapiju i može menjati (smanjiti ili povećati) Vašu dozu, sve dok ne utvrdi najbolju dozu koja dobro kontroliše Vaše simptome.

Kada utvrdi Vašu optimalnu dozu, Vaš lekar će i dalje nastaviti da prati Vaše zdravstveno stanje (Vaš odgovor na terapiju), da bi bio siguran da dobijate pravu dozu leka. Ovo može činiti na svakih 6 do 12 meseci.

Nedostaju informacije o delovanju leka Cerezyme na simptome centralnog nervnog sistema (mozga) kod pacijenata sa hroničnim neuropatskim Gošeovim oboljenjem. Stoga se i ne može preporučiti poseban režim doziranja leka kod ovih pacijenata.

ICGG– Internacionalni registar obolelih od Gošeove bolesti

Možete zamoliti Vašeg lekara da unese Vaše podatke u Internacionalni registar obolelih od Gošeove bolesti. Svrha ovog Registra je povećanje razumevanja ovog oboljenja i provera koliko je enzimska terapija (kao što je lek Cerezyme) dobra u regulisanju ove bolesti. Ovo može dovesti do poboljšanja u bezbednoj i delotvornoj primeni leka Cerezyme. Vaši podaci biće uneti u ovaj Registar anonimno i niko neće znati da se odnose na Vas.

Ako ste primili više leka Cerezyme nego što treba

Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja lekom Cerezyme.

Ako ste zaboravili da primite lek Cerezyme

Ukoliko ste propustili infuziju, molimo Vas da se obratite Vašem lekaru.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • nedostatak daha
  • kašalj
  • koprivnjača (lokalno oticanje kože ili suzokože usta i grla)
  • svrab
  • kožni osip

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • vrtoglavica
  • glavobolja
  • osećaj peckanja, trnjenja (,,žmarci”) ili utrnulost kože
  • ubrzan rad srca (povećan broj otkucaja u minuti)
  • plavičasta boja kože
  • naleti crvenila
  • pad krvnog pritiska
  • povraćanje
  • mučnina
  • grčevi u predelu trbuha
  • proliv
  • bol u zglobovima
  • nelagodnost na mestu primene infuzije
  • pečenje na mestu primene infuzije
  • oticanje na mestu primene infuzije
  • sterilno gnojno zapaljenje na mestu primene infuzije
  • nelagodnost u grudima
  • groznica (povišena telesna temperatura)
  • ukočenost
  • umor
  • bol u leđima

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • anafilaktoidna reakcija

Neka neželjena dejstva prvenstveno su zabeležena tokom primene leka pacijentima ili ubrzo nakon završetka primene ovog leka. Ovo je uključivalo svrab, crvenilo lica, koprivnjaču (lokalno oticanje kože ili suzokože usta i ždrela), nelagodnost u grudima, ubrzan rad srca, plavičastu boju kože, nedostatak daha (otežano disanje), osećaj peckanja, trnjenja (,,žmarci”) ili utrnulost kože, pad krvnog pritiska i bol u leđima. Ukoliko se kod Vas ispolji bilo koji od navedenih simptoma, molimo Vas da o tome odmah obavestite Vašeg lekara. Može biti potrebno da Vam se daju dodatni lekovi radi sprečavanja alergijske reakcije (npr. antihistaminici i/ili kortikosteroidi).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka.

Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Cerezyme posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Neotvorene bočice:

Čuvati u frižideru (2 °C do 8 °C).

Razblaženi rastvor:

Preporučuje se upotreba leka Cerezyme odmah nakon mešanja praška sa sterilnom vodom. Rekonstituisani rastvor u bočici se ne može čuvati i mora se odmah razblažiti u infuzionoj kesi. Samo se razblaženi rastvor može čuvati do 24 sata i to na hladnom (2 °C - 8 °C) i tamnom mestu.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je imigluceraza. Imigluceraza je promenjeni oblik enzima kisela beta-

glukozidaza prirodno prisutnog kod ljudi, koji se proizvodi tehnologijom rekombinantne DNK. Jedna bočica leka sadrži 400 jedinica imigluceraze. Nakon rekonstitucije (pripreme), rastvor sadrži 40 jedinica imigluceraze po mililitru (40 j./mL).

  • Pomoćne supstance su: manitol; natrijum-citrat; limunska kiselina, monohidrat i polisorbat 80.

Kako izgleda lek Cerezyme i sadržaj pakovanja

Cerezyme je beli ili skoro beli prašak. Nakon rekonstitucije rastvor je bistar, bezbojan i bez prisustva vidljivih čestica. Rekonstituisani rastvor se mora dodatno razblažiti.

Unutrašnje pakovanje je bočica od 20 mL od borosilikatnog (prozirnog) stakla tipa I. Zatvarač se sastoji

od silikonizovanog butilnog čepa sa flip-off poklopcem sa evidencijom otvaranja.

Da bi se dobila odgovarajuća zapremina i omogućilo tačno doziranje, svaka bočica je napunjena tako da sadrži višak od 0,6 mL.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole:

AMICUS SRB D.O.O.

Milorada Jovanovića 9, Beograd

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-00729-22-001 od 18.01.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info