CETRAXAL 2mg/mL kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru

ciprofloksacin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
CETRAXAL 2mg/mL kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru
Opis
Lek CETRAXAL su kapi za uši sa ciprofloksacinom za lečenje zapaljenja spoljašnjeg uha izazvanog bakterijama kod odraslih i dece starije od 1 godine.
Farmaceutski oblik
kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru; 2mg/mL; jednodozni kontejner, 15x0.25mL
Broj rešenja
‍515-01-04361-22-001
JKL
‍7090820
EAN
‍8606107960197
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
02.08.2023.
Datum važenja rešenja
02.08.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
925,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek CETRAXAL, 2 mg/mL, kapi za uši, rastvor, je indikovan za terapiju akutnog zapaljenja spoljašnjeg uha (acute otitis externa) kod odraslih i dece od 1 godine i starije, kod kojih ne postoji oštećenje bubne opne, ukoliko je zapaljenje izazvano mikroorganizmima osetljivim na ciprofloksacin (videti odeljke 4.4 i 5.1).

Tokom primene terapije lekom CETRAXAL, 2 mg/mL, kapi za uši, rastvor, treba uzeti u obzir zvanične smernice o adekvatnoj primeni antibiotika.

Odrasli i deca uzrasta 1 godine i starija

Ukapati sadržaj jednog jednodoznog kontejnera u obolelo uho dva puta dnevno tokom 7 dana.

Pedijatrijski pacijenti mlađi od 1 godine

Bezbednost i efikasnost leka CETRAXAL nije utvrđena kod dece mlađe od 1 godine. Ne postoje dostupni podaci. Videti odeljak 4.4.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre

S obzirom na to da je koncentracija leka u plazmi zanemarljiva, nije potrebno prilagođavanje doze kod ove grupe pacijenata.

Način primene

  • Mere opreza pre rukovanja i primene leka: Rastvor treba zagrejati tako što ćete jednodozni kontejner držati u ruci par minuta, kako bi se izbegla pojava vrtoglavice, do koje može da dođe ukoliko se u ušni kanal primeni hladan rastvor.
  • Pacijent treba da legne tako da mu obolelo uho bude okrenuto na gore, a zatim treba ukapati kapi povlačeći ušnu školjku radi lakše primene. Pacijent u ovom položaju treba da ostane oko 5 minuta, da bi kapi lakše prodrle u uho. Po potrebi postupak ponoviti i sa drugim uhom.
  • Nakon primene treba odbaciti jednodozni kontejner, ne treba ga čuvati za ponovnu primenu.
  • Ukoliko se radi lakše primene koristi tampon za uši, prvu dozu treba udvostručiti (2 jednodozna kontejnera umesto 1).

Preosetljivost na aktivnu supstancu ciprofloksacin ili bilo koji antibiotik iz grupe hinolonskih antibiotika, kao i na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Ovaj lek je namenjen za aurikularnu upotrebu (primenu u uho), nije namenjen za oftalmološku primenu, niti primenu u vidu inhalacije ili injekcije.

Kod primene lekova u uho, potrebno je pažljivo praćenje da bi se na vreme utvrdilo da li je potrebna primena drugih terapijskih mera.

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost ovog leka su utvrđene u kontrolisanim kliničkim ispitivanjima u pedijatrijskoj populaciji uzrasta od 1 godine i starijoj. Iako postoji veoma malo podataka o pacijentima mlađim od 1 godine kod kojih je lečeno akutno zapaljenje spoljašnjeg uha, ne postoje razlike u samom procesu bolesti kod ovih pacijenata koje bi isključile primenu ovog leka kod pacijenata mlađih od 1 godine. Na osnovu veoma ograničenog broja podataka, lekar bi trebalo da proceni koristi terapije u odnosu na poznate i nepoznate rizike ukoliko propisuje ovaj lek pacijentima mlađim od 1 godine.

Bezbednost i efikasnost primene leka CETRAXAL nisu ispitivane u slučaju perforacije bubne opne. Zbog toga, lek CETRAXAL treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata kod kojih postoji ili se sumnja na perforaciju bubne opne, kao i kod pacijenata kod kojih postoji rizik od perforacije bubne opne.

Ukoliko se pojavi osip na koži ili bilo koji drugi znak preosetljivosti, treba odmah prekinuti sa primenom leka CETRAXAL. Kod nekih pacijenata koji su primali sistemske hinolone prijavljene su ozbiljne reakcije preosetljivosti, neke i sa smrtnim ishodom, pri čemu su se neke od njih javile već nakon primene prve doze leka. U slučaju pojave ozbiljne akutne reakcije preosetljivosti može biti potrebno hitno medicinsko lečenje.

Kao i kod drugih antibiotika, primena ovog leka može da dovede do prekomernog rasta neosetljivih mikroorganizama, kao što su neki sojevi bakterija i gljivica. Ukoliko se razvije superinfekcija, treba započeti odgovarajuću terapiju.

Ukoliko se i nakon nedelju dana terapije neki znaci i simptomi nastave, potrebno je dodatno ispitivanje i procena bolesti i terapije.

Kod nekih pacijenata koji su primali sistemske hinolone prijavljena je pojava umerene ili ozbiljne osetljivosti kože na sunce. Zbog mesta primene ovog leka, ne očekuju se fotoalergijske reakcije.

Nisu sprovedene studije interakcije sa lekom CETRAXAL.

S obzirom na to da se nakon primene ovog leka u uho očekuju male koncentracije leka u plazmi, malo je verovatno da ciprofloksacin može da ima sistemske interakcije sa drugim lekovima.

Ne preporučuje se istovremena primena drugih lekova u uho.

Trudnoća

Ne postoje podaci o primeni ciprofloksacina u obliku kapi za uho kod trudnica. Postoje određeni podaci o oralnoj primeni ciprofloksacina kod trudnica. Nakon primene u uho nije primećena reproduktivna toksičnost. Međutim, nakon sistemske izloženosti, studije na životinjama ne ukazuju na direktne ili indirektne štetne efekte u pogledu reproduktivne toksičnosti (videti odeljak 5.3).

Budući da je sistemska izloženost ciprofloksacinu nakon primene u uho zanemarljiva, ne očekuju se štetni efekti ovog leka tokom trudnoće. Lek CETRAXAL može da se koristi u trudnoći.

Dojenje

Nakon sistemske primene, ciprofloksacin se izlučuje u majčino mleko. Nije poznato da li se ciprofloksacin izlučuje u majčino mleko nakon primene u uho. Budući da je sistemska izloženost ciprofloksacinu nakon primene u uho kod dojilja zanemarljiva, ne očekuju se efekti na odojče. Lek CETRAXAL može da se primenjuje tokom dojenja.

Plodnost

Studije na životinjama nakon oralne primene ciprofloksacina ne ukazuju na uticaj ovog leka na plodnost.

Lek CETRAXAL nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama.

U jednom kliničkom ispitivanju Faze III učestvovalo je 319 pacijenata koji su bili na terapiji lekom CETRAXAL.

Najčešće prijavljene neželjene reakcije su: pruritus uha koji se javljao kod 0,9% pacijenata lečenih ciprofloksacinom, kao i glavobolja i bol na mestu primene koji su se javili kod oko 0,6% pacijenata.

Sve neželjene reakcije povezane sa primenom leka su prema učestalosti javljanja bile povremene (1/1000 do <1/100) i navedene su u nastavku teksta:

Poremećaji uha i labirinta

Povremeno: pruritus uha, tinitus

Poremećaji nervnog sistema

Povremeno: vrtoglavica, glavobolja

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Povremeno: dermatitis

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Povremeno: bol na mestu primene

Kod lokalne primene fluorohinolona veoma retko su primećeni (generalizovani) osip, toksična epidermoliza, eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom i urtikarija.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije

Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Potencijalni rizik predoziranja je zanemarljiv, budući da celo pakovanje leka sadrži ukupno 7,5 mg ciprofloksacina.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi za uho (otologici), antiinfektivi

ATC šifra: S02AA15 Mehanizam dejstva

Kao antibiotik iz glupe fluorohinolona, ciprofloksacin ispoljava baktericidno dejstvo tako što inhibira i

topoizomerazu II (DNK girazu) i topoizomerazu IV, koje su potrebne za replikaciju, transkripciju, reparaciju i rekombinaciju bakterijske DNK.

Odnos farmakokinetike i farmakodinamike (FK/FD)

Nije opisan farmakodinamski odnos pri lokalnoj primeni. Kod farmaceutskih oblika za lokalnu primenu, koncentracije koje se postižu in situ su značajno veće od koncentracija u plazmi.

Mehanizam rezistencije

U In vitro ispitivanjima rezistencija na ciprofloksacin može nastati postepeno, procesom mutacije ciljnog mesta na DNK girazi i topoizomerazi IV. Stepen ukrštene rezistencije između ciprofloksacina i drugih fluorohinolona je različit. Pojedinačne mutacije ne moraju dovesti do kliničke rezistencije, ali višestruke mutacije generalno dovode do kliničke rezistencije na veliki broj ili sve aktivne supstance iz te grupe.

Rezistencija nastala usled nepropustljivosti i/ili aktivnog mehanizma ispumpavanja aktivne supstance iz ćelije (efluks pumpama), može imati različit efekat na osetljivost na fluorohinolone, koji zavisi od fizičko- hemijskih svojstava samih fluorohinolona, ali i od afiniteta bakterijskog transportnog sistema za svaki od njih. Svi in vitro mehanizmi rezistencije su često primećeni i kod kliničkih izolata. Mehanizmi rezistencije koji inaktivišu druge antibiotike, kao promena propustljivosti membrane (česta kod Pseudomonas aeruginosa) i efluksni mehanizmi mogu uticati na osetljivost na ciprofloksacin.

Prijavljena je plazmidima posredovana rezistencija kodirana qnr-genima

Granične vrednosti

Kod većine lekova za lokalnu primenu farmakološki podaci su ograničeni, a podaci koji povezuju lečenje i ishode ne postoje. Zbog toga EUCAST predlaže da se koriste vrednosti epidemioloških preseka (ECOFFs) za osetljivost lekova za lokalnu primenu.

Epidemiološke granične vrednosti na osnovu EUCAST. ECOFF ≤ mg/mL

  • Enterobacteriaceae 0,125 mg/L
  • Staphylococcus spp. 1 mg/L
  • Pseudomonas aeruginosa 0,5 mg/L

Prevalenca stečene rezistencije može varirati u zavisnosti od geografskog područja i vremenskih uslova za pojedine vrste, pa su poželjni lokalni podaci o rezistenciji, posebno u slučaju lečenja teških oblika infekcija.

Ove informacije treba koristiti samo orijentaciono pri utvrđivanju verovatnoće da li je mikroorganizam osetljiv na ovaj antibiotik.

Na osnovu raspoloživih podataka sledeća tabela predstavlja osetljivost glavnih patogena u okviru odobrenih indikacija na ciprofloksacin.

SOJEVI KOD KOJIH STEČENA REZISTENCIJA MOŽE DA PREDSTAVLJA PROBLEM
Aerobni Gram pozitivni mikroorganizmi Staphylococcus aureus
Aerobni Gram negativni mikroorganizmi Pseudomonas aeruginosa

Napomena: Kod farmaceutskih oblika za lokalnu primenu, koncentracije koje se postižu in situ su značajno veće od koncentracija u plazmi. I dalje postoje nejasnoće u vezi sa kinetikom koncentracija in situ, lokalnim fizičkim i hemijskim uslovima koji mogu da modifikuju dejstvo antibiotika i stabilnost proizvoda in situ.

Koncentracije ciprofloksacina u plazmi nisu izmerene nakon primene 0,25 mL leka CETRAXAL 0,2% (ukupna doza: 0,5 mg ciprofloksacina). Očekuje se da su sistemski nivoi u plazmi zanemarljivi ili veoma mali, mada se ne očekuje značajan sistemski prolaz ciprofloksacina u normalnim uslovima primene. Čak i kada bi se resorbovala cela količina ciprofloksacina nakon primene u oba uha (ukupna doza 1 mg), mala je verovatnoća da bi koncentracija leka u plazmi mogla da se detektuje kod ljudi uzimajući u obzir da je volumen distribucije ciprofloksacina 180 L (informacija EUCAST-a), a 5 nanograma/mL limit detekcije.

U studijama karcinogenosti kao i reproduktivne i razvojne toksičnosti nisu pronađeni značajni podaci. Ciprofloksacin se dobro podnosi kada se primenjuje kako na neoštećenu tako i na kožu sa abrazijama u spoljašnjem ušnom kanalu.

U ispitivanjima na životinjama toksičnost je primećena samo pri dozama većim od najveće doze primenjene u uho.

Pokazalo se da ciprofloksacin i drugi hinoloni izazivaju artropatiju nakon oralne primene kod nezrelih životinja većine testiranih vrsta. Stepen oštećenja hrskavice je zavisio od starosti, vrste i doze. Kod primene 30 mg/kg ciprofloksacina, efekat na zglobove je bio minimalan.

Dok su kod nekih mladunaca zglobovi osetljivi na degenerativne uticaje fluorohinolona (najviše kod pasa), mladunci zamoraca kod kojih je ciprofloksacin primenjivan u srednje uho u trajanju od mesec dana, nisu ispoljili strukturne ni funkcionalne promene kohlearnih ćelija niti lezije na slušnim koščicama povezane sa primenom leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Povidon K90F (E1201); Glicerol (E422);

Voda, prečišćena;

Natrijum-hidroksid (E524)

Mlečna kiselina (za podešavanje pH vrednosti).

Nije primenljivo.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka: 2 godine

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja jednodoznog kontejnera, sadržaj treba iskoristiti odmah. Neiskorišćenu količinu leka treba odmah odbaciti.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja kesice: 8 dana.

Čuvati na temperaturi do 30 C. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je jednodozni kontejner od polietilena male gustine (LDPE) zapremine 0,5 mL sa 0,25 mL rastvora.

Intermedijerno pakovanje je kesica od aluminijumske folije, u kojoj se nalazi petnaest jednodoznih kontejnera, a koja je zapečaćena i pruža odgovarajuću zaštitu leka od svetlosti.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna kesica od aluminijumske folije sa 15 jednodoznih kontejnera i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek CETRAXAL, 2 mg/mL, kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru je rastvor za aurikularnu primenu (primenu u uho) koji sadrži ciprofloksacin kao aktivnu supstancu. Ciprofloksacin pripada grupi antibiotika pod imenom fluorohinoloni. Ciprofloksacin deluje tako što ubija bakterije koje izazivaju infekcije. Lek CETRAXAL, 2 mg/mL, kapi za uši, rastvor je namenjen za lečenje akutnog zapaljenja spoljašnjeg uha izazvanog bakterijama osetljivim na ciprofloksacin kod odraslih i dece starije od 1 godine, u slučaju kada nema oštećenja bubne opne (videti odeljak 2. Šta treba da znate pre nego što primenite lek CETRAXAL).

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na ciprofloksacin, neki od lekova iz grupe hinolona ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmacetom pre nego što primenite lek CETRAXAL, posebno vodite računa:

  • Ukoliko nakon započinjanja terapije dođe do pojave urtikarije (koprivnjače), osipa na koži ili bilo kog drugog simptoma alergije (npr. naglo oticanje lica, grla ili kapaka, otežanog disanja), morate odmah da prekinete sa primenom leka i obratite se lekaru. Pojava ozbiljnih reakcija preosetljivosti zahteva hitno lečenje.
  • Ovaj lek se primenjuje isključivo u uho. Ne sme da se guta, primenjuje u vidu injekcije niti inhalacije. Ne sme da se primenjuje u oko.
  • Obratite se lekaru ukoliko ne dođe do povlačenja simptoma nakon nedelju dana terapije.
  • Kao i kod drugih antibiotika, ponekad može doći do razvoja dodatnih infekcija prouzrokovanih mikroorganizmima na koje ciprofloksacin ne deluje. U slučaju pojave takve infekcije, lekar će započeti odgovarajuće lečenje.
  • Lek CETRAXAL, 2 mg/mL, kapi za uši, rastvor treba da se primenjuje sa oprezom kod pacijenata

koji imaju ili postoji sumnja da imaju perforaciju (oštećenje) bubne opne, kao i kod pacijenata kod kojih postoji rizik od pojave perforacije bubne opne.

Deca

Lek CETRAXAL se primenjuje kod dece od 1 godine i starije. Obratite se lekaru za savet ukoliko je Vaše dete mlađe od 1 godine.

Drugi lekovi i lek CETRAXAL

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta. Ne preporučuje se istovremena primena sa drugim preparatima za uši.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Lek CETRAXAL može da se primenjuje tokom trudnoće i dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek CETRAXAL ne utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ovaj lek se primenjuje u uho. Ne sme da se guta, primenjuje u vidu injekcije niti inhalacije.

Doziranje

Preporučena doza za decu (uzrasta od 1 godine i stariju) i odrasle: Sadržaj jednog jednodoznog kontejnera ukapati u bolno uho, dva puta dnevno tokom 7 dana.

Način primene

Rastvor zagrejte tako što ćete jednodozni kontejner držati u ruci par minuta, kako bi se izbegla pojava vrtoglavice, do koje može da dođe ukoliko se u ušni kanal primeni hladan rastvor. Lezite tako da Vam bolno uho bude okrenuto na gore, a zatim ukapajte kapi povlačeći ušnu školjku radi lakše primene. Ostanite u ovom položaju oko 5 minuta, da bi kapi lakše prodrle u uho. Kad ustanete, ipak može da se desi da neka kap iscuri iz uha. Pokupite je maramicom. Po potrebi postupak ponoviti i sa drugim uhom.

Ukoliko je ušni kanal uzak, potrebno je da povlačite ušnu školjku na gore kako bi lek mogao da dođe do bubne opne.

Veoma je važno da pratite pažljivo ova uputstva kako bi se obezbedila što bolja efikasnost leka u uhu. Ukoliko nakon primene kapi držite glavu uspravno ili je prebrzo pomerite, može se desiti da iscuri deo leka i tako ne dođe u ušni kanal.

Nakon primene treba odbaciti jednodozni kontejner, ne treba ga čuvati za ponovnu primenu.

Ako ste primenili više leka CETRAXAL nego što treba

S obzirom na to da se ovaj lek nalazi u jednodoznom kontejneru-pakovanju, slučajna primena prekomerne doze je malo verovatna. Ukoliko se ipak desi da ste primenili više doza ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu za savet.

Ako ste zaboravili da primenite lek CETRAXAL

Nikada ne primenjujte dvostruku dozu da biste nadoknadili propuštenu.

Ukoliko ste zaboravili da stavite kapi, stavite ih kada se setite, a ako je uskoro vreme za narednu dozu, sačekajte pa je primenite prema utvrđenom redosledu doziranja.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek CETRAXAL

Veoma je važno da primenjujete lek onoliko dugo koliko vam je to propisao lekar, čak i u slučaju kada se simptomi povuku. Ne prekidajte terapiju pre vremena, jer simptomi infekcije mogu da se vrate.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Svrab uha, zujanje u ušima (tinitus),
  • Glavobolja,
  • Vrtoglavica,
  • Lokalne reakcije ili iritacije na koži (dermatitis),
  • Bol na mestu primene.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:

  • Osip,
  • Plikovi i pucanje tkiva (toksična epidermoliza),
  • Crvenilo i ljuštenje kože (eksfolijativni dermatitis),
  • Ozbiljne alergijske reakcije praćene povišenom telesnom temperaturom-groznicom, pojavom crvenih pečata po koži, bolom u zglobovima i/ili problemima sa očima (Stevens-Johnson-ov sindrom),
  • Alergija na koži praćena svrabom i ispupčenjima iznad nivoa kože (urtikarija)

Ukoliko neko od neželjenih dejstava postane ozbiljno ili ukoliko primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek CETRAXAL, posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 30 °C. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Nakon otvaranja jednodoznog kontejnera, sadržaj treba primeniti odmah. Neiskorišćenu količinu leka treba odmah odbaciti.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja kesice: 8 dana.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je ciprofloksacin-hidrohlorid.

Jedan mililitar rastvora sadrži 2 mg ciprofloksacina u obliku ciprofloksacin-hidrohlorida.

Jedan jednodozni kontejner sadrži 0,25 mL rastvora koji sadrži 0,58 mg ciprofloksacin-hidrohlorida, što odgovara 0,50 mg ciprofloksacina.

  • Pomoćne supstance su: povidon K90F (E1201); glicerol (E422); voda, prečišćena; natrijum-hidroksid (E524) i mlečna kiselina (za podešavanje pH vrednosti).

Kako izgleda lek CETRAXAL i sadržaj pakovanja

Kapi za uši, rastvor u jednodoznom kontejneru.

Bistar, sterilan vodeni rastvor koji ne sadrži konzervanse.

Unutrašnje pakovanje je jednodozni kontejner od polietilena male gustine (LDPE) zapremine 0,5 mL sa 0,25 mL rastvora.

Intermedijerno pakovanje je kesica od aluminijumske folije, u kojoj se nalazi petnaest jednodoznih kontejnera, a koja je zapečaćena i pruža odgovarajuću zaštitu leka od svetlosti.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna kesica od aluminijumske folije sa 15 jednodoznih kontejnera i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

AMICUS SRB D.O.O.

Milorada Jovanovića 9, Beograd

Proizvođač:

LABORATORIOS SALVAT, S.A.

C/ Gall, 30-36, Esplugues de Llobregat, Barcelona, Španija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Avgust, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-04361-22-001 od 02.08.2023.

Saveti za primenu antibiotika

Antibiotici se koriste za lečenje bakterijskih infekcija. Oni ne deluju na viruse. Ukoliko vam je lekar propisao antibiotik, to znači da vam je on potreban za lečenje bolesti koju imate. Uprkos primeni antibiotika, neke bakterije mogu da prežive i razmožavaju se. Ovaj fenomen se naziva rezistencija: primena nekih antibiotika postaje neefikasna.

Pogrešna upotreba antibiotika povećava mogućnost rezistencije. Do rezistencije može doći i ako ne poštujete:

  • Doziranje
  • Raspored primene doza
  • Trajanje terapije.

Da biste očuvali efikasnost ovog leka:

  • Primenjujte antibiotik samo kada vam je propisan.
  • Strogo se pridržavajte propisane doze.
  • Ne koristite lek ponovo bez lekarskog recepta, čak ni za lečenje slične bolesti.
  • Nikada ne dajte svoj antibiotik drugoj osobi; možda ne odgovara njihovoj bolesti.
  • Nakon završetka lečenja, vratite neiskorišćeni lek u apoteku radi pravilnog uništavanja.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info