Kolistimetat-natrijum je indikovan kod odraslih i dece, uključujući i novorođenčad, za terapiju teških infekcija uzrokovanih određenim aerobnim Gram-negativnim bakterijama, kod pacijenata sa ograničenim mogućnostima lečenja (videti odeljke 4.2, 4.4, 4.8 i 5.1).
Treba razmotriti zvanične preporuke o odgovarajućoj upotrebi antibakterijskih lekova.
Prilikom određivanja doze koja će se primenjivati i trajanja lečenja trebalo bi uzeti u obzir težinu infekcije kao i klinički odgovor pacijenta. Potrebno je pridržavati se terapijskih smernica.
Doza se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.) kolistimetat-natrijuma (CMS). Na kraju ovog odeljka nalazi se tabela konverziju doze kolistimetat-natrijuma izražene u i.j. u mg CMS, kao i u mg aktivnosti kolistinske baze (engl. colistine base activity, CBA).
Doziranje
Sledeće preporuke za doziranje temelje se na ograničenim populacijskim farmakokinetičkim podacima, koji su prikupljeni od kritično obolelih pacijenata (videti deo 4.4):
Odrasli i adolescenti
Doza održavanja iznosi 9 miliona i.j./dan podeljena na 2-3 pojedinačne doze.
Kod kritično obolelih pacijenata, potrebno je primeniti udarnu dozu od 9 miliona i.j. Nije ustanovljen najprokladniji vremenski interval do prve doze održavanja.
Modeliranje pokazuje da bi u nekim slučajevima pacijentima sa očuvanom bubrežnom funkcijom mogle biti potrebne udarna doza i doza održavanja i do 12 miliona i.j. Međutim, kliničko iskustvo sa primenom takvih doza je vrlo ograničeno i bezbednost nije ustanovljena.
Udarna doza primenjuje se kako u slučaju pacijenata s normalnom, tako i onih sa oštećenjem funkcije bubrega, uključujući i pacijente koji primaju supstitucionu terapiju bubrežne insuficijencije.
Oštećenje funkcije bubrega
Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega, potrebno je prilagođavati dozu, ali su dostupni farmakokinetički podaci o primeni leka kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega veoma ograničeni.
Sledeće prilagođene doze su preporučene kao smernica.
Preporučuje se smanjenje doze kod pacijenata sa klirensom kreatinina < 50 mL/min: Preporučuje se doziranje dva puta dnevno.
klirens kreatinina (mL/min) | Dnevna doza |
< 50-30 | 55-7,5 MIU |
< 30-10 | 4,5-5,5 MIU |
<10 | 3,5 MIU |
MIU = milion internacionalnih jedninica
Hemodijaliza i kontinuirana hemo(dija)filtracija
Izgleda da kolistin može da se dijalizira standardnom hemodijalizom i kontinuiranom veno-venskom hemo(dija)filtracijom (engl. continuous venovenous haemo(dia)filtration, skr. CVVHF, CVVHDF). Dostupni su vrlo ograničeni podaci iz populacijskih farmakokinetičkih ispitivanja prikupljeni od veoma malog broja pacijenata na supstitucionoj terapiji bubrežne insuficijencije. Zbog toga se ne mogu dati definitivne preporuke za doziranje. Mogu se razmotriti sledeći režimi doziranja.
Hemodijaliza
Dani bez hemodijalize: 2,25 miliona i.j./dan (2,2-2,3 miliona i.j./dan).
Dani hemodijalize: 3 miliona i.j./dan onim danima kada se sprovodi hemodijaliza, pri čemu se ta doza primenjuje nakon hemodijalize.
Preporučuju se doziranje dva puta dnevno.
CVVHF/CVVHDF
Kao kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega. Preporučuju se doziranje tri puta dnevno.
Oštećenje funkcije jetre
Nema podataka o primeni leka kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre. Savetuje se oprez kada se kolistimetat-natrijum primenjuje kod ovih pacijenata.
Starije osobe
Smatra se da nije potrebno prilagođavanje doze u slučaju starijih pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega.
Pedijatrijska populacija
Podaci koji podržavaju režim doziranja kod pedijatrijskih pacijenata, veoma su ograničeni. Prilikom odabira doze potrebno je uzeti u obzir zrelost bubrega. Doza se mora bazirati na telesnoj masi bez masnog tkiva.
Deca telesne težine ≤ 40kg
Doza od 75 000-150 000 i.j./kg/dan, podeljena u 3 pojedinačne doze.
Kod dece telesne mase veće od 40 kg, potrebno je uzeti u obzir preporuke za doziranje za odrasle. Kod dece sa cističnom fibrozom zabeležena je upotreba doza većih od 150 000 i.j./kg/dan.
Nema podataka o primeni ili visini udarne doze kod kritično obolele dece.
Nisu utvrđene preporuke za doziranje leka kod dece sa oštećenjem funkcije bubrega.
Intratekalna i intraventrikularna primena
Na osnovu ograničenih podataka, kod odraslih pacijenata se preporučuju sledeće doze: Intraventrikularni put
125 000 i.j./dan
Intratekalno primenjene doze ne smeju da budu veće od onih preporučenih za intraventrikularnu primenu (ne veće od 125 000 i.j./dan).
Ne mogu se dati posebne preporuke za doziranje kod intratekalne i intraventrikularne primene kod dece. Način primene
Kolistimetat-natrijum se primenjuje intravenski u obliku spore infuzije u trajanju od 30 do 60 minuta.
Pacijenti sa ugrađenim venskim implatibilnim sistemom (engl. totally implantable venous access device, TIVAD), mogu podneti bolus injekciju do 2 miliona i.j. u 10mL, koja se primenjuje minimalno 5 minuta (videti odeljak 6.6).
Kolistimetat-natrijum podleže hidrolizi u vodenom rastvoru na aktivnu supstancu kolistin. Prilikom pripreme doze, naročito kada je potrebno kombinovati veći broj bočica, rekonstitucija potrebne doze mora se sprovesti strogom primenom aseptične tehnike (videti odeljak 6.6).
Tabela za konverziju doze
U Evropskoj uniji se doza kolistimetat-natrijuma (CMS) mora propisivati i primenjivati isključivo izražena u internacionalnim jedinicama (i.j.). Na pakovanju leka navodi se broj i.j. po bočici.
Zbog različitih načina izražavanja jačine doze, dešavale su se zabune i medicinske grešake. U SAD-u i drugim delovima sveta, doza se izražava u miligramima aktivnosti kolistinske baze (mg CBA).
Sledeća tabela za konverziju služi samo informativno, te se navedene vrednosti moraju posmatrati isključivo kao nominalne i približne.
Tabela konverzija kolistimetat-natrijuma
Jačina | ≈ masa KMN (mg)* | |
i.j. | ≈ mg CBA | |
12 500 | 0,4 | 1 |
150 000 | 5 | 12 |
1 000 000 | 34 | 80 |
4 500 000 | 150 | 360 |
9 000 000 | 300 | 720 |
* Nominalna jačina aktivne supstance leka = 12 500 i.j./mg
Preosetljivost na kolistimetat-natrijum (kolistin), ili na polimiksin B, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci koje su navedene u odeljku 6.1.
Kad god je to moguće, trebalo bi razmotriti intravensku primenu kolistimetat-natrijuma istovremeno sa drugim antibakterijskim lekom, uzimajući u obzir osetljivost patogena na terapiju. S obzirom na to da je primećen razvoj rezistencije na intravenski primenjeni kolistin, naročito kada se primenjuje u monoterapiji, istovremenu primenu s drugim antibakterijskim lekom potrebno je razmotriti da bi se sprečio razvoj rezistencije.
Klinički podaci o delotvornosti i bezbednosti intravenske primene kolistimetat-natrijuma su ograničeni. Preporučene doze za sve populacione podgrupe takođe se temelje na ograničenim podacima (kliničkim i farmakokinetičkim/farmakodinamičkim podacima). Naročito su ograničeni podaci koji se odnose na bezbednost primene visokih doza (većih od 6 miliona i.j./dan) i primene udarnih doza, ali i podaci u vezi sa posebnim grupama (pacijentima sa oštećenom funkcijom bubrega i pedijatrijsku populaciju). Kolistimetat- natrijum bi trebalo primenjivati samo kada drugi, češće propisivani antibiotici nisu delotvorni ili podesni za primenu.
Hemoptizija
Hemoptizija je komplikacija kod cistične fibroze do koje češće dolazi kod odraslih pacijenata. Upotreba kolistimetat-natrijuma kod pacijenata sa klinički značajnom hemoptizijom trebalo bi da se preduzima ili nastavlja samo u slučaju da se smatra da će koristi od lečenja biti veće od rizika indukovanja daljeg krvarenja.
Oštečenje funkcije bubrega
Zabeleženo je oštećenje bubrežne funkcije, obično nakon upotrebe intravenskih ili intramuskularnih doza koje su veće od preporučenih, kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega ili u slučajevima neuspeha da se smanji intravenska ili intramuskularna doza kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega ili u slučajevima kada se lek koristio istovremeno sa drugim nefrotoksičnim lekovima (pogledati odeljak 4.5). Taj efekat je obično reverzibilan posle prekida terapije.
Bubrežnu funkciju potrebno je pratiti kod svih pacijenata na početku lečenja i redovno za vreme njegovog trajanja. Dozu kolistimetat-natrijuma potrebno je prilagođavati u skladu sa klirensom kreatinina (pogledati odeljak 4.2). Kod pacijenata s hipovolemijom ili pacijenata koji primaju druge potencijalno nefrotoksične lekove postoji povećan rizik od nefrotoksičnosti kolistina (pogledati odeljke 4.5 i 4.8).
U nekim istraživanjima prijavljeno je da je nefrotoksičnost povezana sa kumulativnom dozom i trajanjem lečenja. Koristi od produženog trajanja lečenja trebalo bi da se uravnoteže sa potencijalno povećanim rizikom od bubrežne toksičnosti.
Preporučuje se oprez kada se kolistimetat-natrijum primenjuje kod odojčadi mlađe od 1 godine jer u toj starosnoj grupi bubrežna funkcija još nije potpuno zrela. Osim toga, nije poznat učinak nezrele bubrežne i metaboličke funkcije na pretvaranje kolistimetat-natrijuma u kolistin.
Preosetljivost
U slučaju alergijske reakcije, lečenje kolistimetat-natrijumom mora da se prekine i moraju se primeniti odgovarajuće mere.
Oštećenje funkcije nervnog sistema
Prijavljeno je da visoke koncentracije kolistimetat-natrijuma u serumu, koje mogu da budu povezane sa predoziranjem ili sa nemogućnošću da se smanji doza kod pacijenata s oštećenjem funkcije bubrega, dovode do neurotoksičnih dejstava kao što su parestezija lica, mišićna slabost, vrtoglavica, nerazgovetan govor, vazomotorička nestabilnost, smetnje vida, konfuzija, psihoza i apneja. Potrebno je pratiti moguću pojavu perioralne parestezije i parestezije ekstremiteta, što su znakovi predoziranja (pogledati odeljak 4.9).
Istovremena upotreba sa nedepolarizirajućim mišićnim relaksansima ili antibakterijskim sredstvima sa sličnim neurotoksičnim dejstvima takođe može da proizvede neurotoksičnost.
Smanjivanje doze kolistimetat-natrijuma može da ublaži simptome.
Mijastenija gravis
Poznato je da kolistimetat-natrijum smanjuje presinaptičko oslobađanje acetil-holina na neuromuskularnim čvorištima i treba ga koristiti sa najvećom pažnjom i samo ako je to nužno potrebno.
Intramuskularna primena
Prijavljeno je da dolazi do respiratornog zastoja (aresta) nakon intramuskularne primene kolistimetat- natrijuma. Poremećena bubrežna funkcija povećava mogućnost pojave apneje i neuromuskularne blokade nakon primene kolistimetat-natrijuma.
Intratekalna ili intraventrikularna primena
Intravenozno primenjen, kolistimetat-natrijum ne prolazi kroz krvno-moždanu barijeru u meri koja bi bila klinički značajna. Intratekalna ili intraventrikularna primjena kolistimetat-natrijuma u lečenju meningitisa nije sistemski istražena kliničkim ispitivanjima, te je podupiru samo prikazi slučajeva. Podaci koji se odnose na doziranje vrlo su ograničeni. Najčešće primećeno neželjeno dejstvo primene KMN-a bio je aseptični meningitis (pogledati odeljak 4.8).
Porfirija
Kod pacijenata sa porfirijom kolistimetat-natrijum bi trebalo primenjivati sa velikim oprezom.
Oboljenje povezano sa Clostridium difficile
Prilikom primene gotovo svih antibakterijskih lekova prijavljena je pojava kolitisa povezanog sa primenom antibiotika i pseudomembranoznog kolitisa, što znači da se te komplikacije mogu javiti i prilikom primene kolistimetat-natrijuma. Težina tih komplikacija može da se kreće u rasponu od blagih do opasnih po život. Važno je da se ta dijagnoza razmotri u slučaju pacijenata kod kojih se tokom ili nakon primene kolistimetat- natrijuma pojavi dijareja (pogledati odeljak 4.8).
Trebalo bi razmotriti prekid lečenja i primenu specifične terapije za bakteriju Clostridium difficile. Ne smeju se primenjivati lekovi koji inhibiraju peristaltiku.
Otpornost na mikrobe
Prijavljeno je da su tokom kliničke upotrebe mukoidni sojevi Pseudomonas aeruginosa stekli rezistenciju na kolistimetat-natrijum. Na pacijentima koji su podvrgnuti dugotrajnim terapijama, uz redovne posete klinici, trebalo bi obaviti i ispitivanje osetljivosti na kolistimetat-natrijum i ponavljati ga kad god pacijent doživi pogoršanje (pogledati odeljak 5.1).
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po bočici i zbog toga se smatra da u suštini nema natrijuma.
Istovremenu primenu intravenskog kolistimetat-natrijuma sa drugim lekovima koji imaju potencijalno nefrotoksično ili neurotoksično dejstvo trebalo bi preduzimati uz veliki oprez.
Trebalo bi biti oprezan i prilikom istovremene upotrebe sa drugim formulacijama kolistimetat-natrijuma, zato što ima malo iskustva sa takvim situacijama i postoji mogućnost aditivne toksičnosti.
Nisu sprovedena istraživanja interakcija in vivo. Mehanizam konverzije kolistimetat-natrijuma u aktivnu supstancu kolistin nije okarakterisan. Mehanizam klirensa kolistina, uključujući i njegov prolaz kroz bubrege, takođe je nepoznat. Ni kolistimetat-natrijum ni kolistin u in vitro istraživanjima na ljudskim hepatocitima nije indukovao aktivnost nijednog ispitanog enzima P450 (CYP) (CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19 i 3A4/5).
Kada se kolistimetat-natrijum primenjuje istovremeno s drugim lekovima za koje se zna da inhibiraju ili indukuju enzime koji metabolišu lekove, ili s lekovima koji su poznati supstrati za mehanizme bubrežnih transportera, potrebno je uzeti u obzir mogućnost interakcije među tim lekovima.
Zbog učinka koji kolistin ima na otpuštanje acetilholina, nedepolarizirajući mišićni relaksansi se u slučaju pacijenata koji primaju kolistimetat-natrijum moraju primenjivati uz oprez zato što bi njihov učinak mogao da bude produžen (pogledati odeljak 4.4).
Istovremeno lečenje kolistimetat-natrijumom i makrolidima kao što su azitromicin i klaritromicin ili fluorohinolonima kao što su norfloksacin i ciprofloksacin mora da se sprovodi uz oprez kod pacijenata sa mijastenijom gravis (pogledati odeljak 4.4).
Plodnost
Istraživanja sprovedena na životinjama nisu dovoljna u pogledu reproduktivnih dejstava. Ovaj lek bi kod trudnica trebalo primenjivati samo ako koristi od njega nadmašuju sve potencijalne rizike.
Trudnoća
Bezbednost primene kolistimetat-natrijuma u trudnoći nije utvrđena. Postoje dokazi da kolistimetat-natrijum prolazi kroz barijeru koju čini placenta, te zbog toga postoji rizik od toksičnosti za fetus ako se primenjuje u slučaju trudnih pacijentkinja (pogledati odeljak 5.3).
Dojenje
Kolistimetat-natrijum se izlučuje u majčino mleko, te bi trebalo izbegavati dojenje tokom lečenja.
Prijavljeno je da je nakon parenteralnog lečenja kolistimetat-natrijumom došlo do pojave neurotoksičnost koju su karakterisale vrtoglavica, zbunjenost ili smetnje sa vidom.
Pacijenti moraju da budu upozoreni da ne smeju da upravljaju vozilima ili da koriste mašine ako se pojavi bilo koje od takvih dejstava.
Neželjena dejstva su navedena u tabeli u nastavku prema MedDRA klasifikaciji sistema organa i kategoriji učestalosti:
Veoma često (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 do < 1/10), povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retka (≥ 1/10,000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10,000), nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Neželjene reakcije koje su najčešće prijavljivane nakon intravenske primene su oštećenje funkcije bubrega, a ređe i insuficijencija bubrega, i to obično posle primene doza koje su više od preporučenih kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega, ili posle neuspeha da se smanji doza u slučaju pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega, ili kada se lek koristio istovremeno sa drugim nefrotoksičnim antibakterijskim sredstvima. Dejstvo je obično reverzibilno kada se lečenje prekine, a retko je potrebna intervencija (dijaliza).
Visoke koncentracije kolistimetat-natrijuma u serumu koje mogu da budu povezane sa predoziranjem ili sa nemogućnošću da se smanji doza kod pacijenata s oštećenjem funkcije bubrega, mogu da dovedu do neurotoksičnih dejstava kao što su parestezija lica, mišićna slabost, vrtoglavica, nerazgovetan govor, vazomotorička nestabilnost, smetnje vida, konfuzija, psihoza i apneja. Istovremena primena sa nedepolarizirajućim mišićnim relaksansima ili antibakterijskim sredstvima sa sličnim neurotoksičnim dejstvima takođe može da proizvede neurotoksičnost. Smanjivanje doze kolistimetat-natrijuma može da ublaži simptome.
Poznato je da se pojavljuju i reakcije preosetljivosti kao što su osip i angioedem. U slučaju pojave tih reakcija, lečenje kolistimetat-natrijumom trebalo bi prekinuti.
MedDRA klasifikacija sistema organa | Učestalost | Prijavljene štetne reakcije |
Poremećaji imunskog sistema | Nepoznato | Reakcije preosetljivosti kao što su osip i |
Poremećaji nervnog sistema | Veoma često | Neurotoksičnost u vidu facijalne, |
Nepoznato | Vrtoglavica |
Ataksija | ||
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Veoma česta | Pruritus (svrab) |
Poremećaj bubrega i urinarnog sistema | Veoma česta | Oštećenje funkcije bubrega koje se vidi na osnovu povećane koncentracije kreatinina |
Retko | Insuficijencija bubrega | |
Opšti poremećaji i reakcije | Nepoznato | Reakcija na mestu primene leka. |
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje može da dovede do apneje, mišićne slabosti i oštećenja bubrega. Antidot nije dostupan.
Mere prilikom predoziranja podrazumevaju terapije za olakšavanje simptoma i mere namenjene povećanju klirensa kolistimetat-natrijuma, kao što su podsticanje diureze osmotskim diureticima kakav je manitol, peritonealna dijaliza ili produžena hemodijaliza.
Farmakoterapijska grupa: antibakterijski lekovi za sistemsku primenu, drugi antibakterijski lekovi, polimiksini.
ATC šifra: J01XB01 Mehanizam dejstva
Kolistin je ciklični polipeptidni antibakterijski lek koji pripada grupi polimiksina. Polimiksini deluju tako što oštećuju ćelijsku membranu, a rezultati tog fiziološkog efekta su smrtonosni za bakteriju. Polimiksini selektivno deluju na aerobne Gram-negativne bakterije koje imaju hidrofobnu spoljašnju membranu.
Rezistencija
Rezistentna bakterija se karakteriše modifikacijom fosfatnih grupa na lipopolisaharidu, koji se supstituiše sa etanolamin ili aminoarabinozom. Prirodno rezistentne Gram-negativne bakterije, kao što su Proteus mirabilis i Burkholderia cepacia, pokazuju kompletnu supstituciju njihovog lipidnog fosfata sa etanolaminom ili aminoarabinozom.
Očekuje se ukrštena rezistencija između kolistina (polimiksina E) i polimiksina B. S obzirom na to da se mehanizam delovanja polimiksina razlikuje od onoga koji imaju drugi antibakterijski lekovi, ne očekuje se da će rezistencija na kolistin i polimiksin koja je prouzrokovana prethodno opisanim mehanizmom stvoriti rezistenciju na druge grupe lekova.
Farmakokinetički/farmakodinamički odnos
Za polimiksine je poznato da imaju baktericidni uticaj na osetljive bakterije, koji zavisi od koncentracije. Smatra se da je fAUC/MIC povezan sa kliničkom efikasnošću.
Granične vrednosti prema EUCAST-u:
Osetljiv (S) | Rezistentan (R) a | |
Acinetobacter | S ≤ 2 | R > 2 mg/L |
Enterobacteriaceae | S ≤ 2 | R > 2 mg/L |
Pseudomonas spp | S ≤ 4 | R > 4 mg/L |
a Granične vrednosti odnose se na dozu od 2-3 miliona i.j. x 3. Može biti potrebno primeniti udaru dozu (9 miliona i.j.).
Osetljivost
Prevalencija stečene rezistencije za određene vrste može da se razlikuje po geografskim regijama i vremenskim razdobljima za određene sojeve, te je poželjno imati lokalne podatke koji se odnose na rezistenciju, osobito kod lečenja teških infekcija. Ako je potrebno trebalo bi potražiti savet stručnjaka u slučaju da je lokalna prevalencija rezistencije takva da je korist leka upitna, makar kod nekih vrsta infekcija.
Vrste koje su obično osetljive |
Acinetobacter baumannii Haemophilus influenzae Klebsiella spp Pseudomonas aeruginosa |
Vrste kod kojih stečena rezistencija može predstavljati problem |
Stenotrophomonas maltophilia |
Inherentno rezistentni mikroorganizmi |
Burkholderia cepacia i srodne vrste Vrste roda Proteus |
Podaci o farmakokinetici kolistimetat-natrijuma i kolistina su ograničene. Postoje naznake da se farmakokinetika kod pacijenata u kritičnom stanju razlikuje od one kod pacijenata sa manje teškim fiziološkim poremećajima kao i od one kod zdravih dobrovoljaca. Sledeći podaci zasnovani su na ispitivanjima u kojima su se koncentracije kolistimetat-natrijuma i kolistina u plazmi određivale HPCL metodom (engl. high performance liquid chromatography).
.
Nakon infuzije kolistimetat-natrijuma, neaktivni lek se pretvara u aktivni kolistin. Pokazalo se da se maksimalne koncentracija kolistina u plazmi mogu dostići sa odlaganjem i do 7 sati nakon primene kolistimetat-natrijuma kod kritično obolelih pacijenata.
Distribucija
Volumen distribucije kolistina kod zdravih dobrovoljaca je nizak i približno odgovara ekstracelularnoj tečnosti. Volumen distribucije značajno je povećan kod kritično obolelih pacijenata. Vezivanje za proteine je umereno, a smanjuje se pri višim koncentracijama. Ako nema inflamacije moždanih ovojnica, penetracija u cerebrospinalnu tečnost je minimalna, ali se u slučaju inflamacije moždanih ovojnica povećava.
Kolistimetat-natrijum i kolistin pokazuju linearnu farmakokinetiku u klinički relevantnom rasponu doza. Eliminacija
Procenjuje se da se kod zdravih ispitanika približno 30% kolistimetat-natrijuma konvertuje u kolistin. Njegov klirens zavisi od klirensa kreatinina, a kako se bubrežna funkcija smanjuje, veći udeo kolistimetat- natrijuma se konvertuje u kolistin. Kod pacijenata sa veoma slabom funkcijom bubrega (klirens kreatinina < 30 mL/min) obim konverzije može dostići čak 60% do 70%. Kolistimetat-natrijum se pretežno eliminiše preko bubrega glomerularnom filtracijom. Kod zdravih ispitanika, 60% do 70% kolistimetat-natrijuma se izlučuje urinom u neizmenjenom obliku u roku od 24 sata.
Eliminacija aktivnog kolistina nije u potpunosti okarakterisana. Kolistin se u velikoj meri reapsorbuje u bubrežnim tubulima, te se može ukloniti nebubrežnim procesima ili bubrežnim metabolizmom, pri čemu je moguće nagomilavanje u bubrezima. U slučaju oštećenja funkcije bubrega klirens kolistina je smanjen, što može biti posledica povećane konverzije kolistimetat-natrijuma.
Prijavljeno je da poluvreme eliminacije kolistina kod zdravih ispitanika iznosi približno 3 sata, a kod osoba sa cističnom fibrozom približno 4 sata, sa ukupnim klirensom od približno 3 L/sat. Kod kritično obolelih pacijenata prijavljeno je da se poluvreme eliminacije produžava do priblićno 9-18 sati.
Nisu sprovedena ispitivanja o mutagenosti ili karcinogenost.
Nisu primećena neželjena dejstva na plodnost ili reprodukciju na pacovima pri dozi od 9,3 mg/kg/dan (0,30 puta maksimalna dnevna doza kod ljudi izražene u mg/mm2). Međutim, istraživanja na životinjama nisu dovoljna za procenu dejstva na reprodukciju.
Kolistimetat-natrijum dat intramuskularno tokom organogeneze zečeva u dozama od 4,15 i 9,3 mg/kg rezultirao je talipes varusom kod 2,6%, odnosno 2,9% fetusa. Ove doze iznose 0,25- i 0,55 puta maksimalna dnevna doza kod ljudi izražene u mg/mm2. Pored toga, pojačana reapsorpcija pojavila se pri dozi od 9,3 mg/kg. Kolistimetat-natrijum nije bio teratogen kod pacova pri dozama od 4,15 ili 9,3 mg/kg. Te doze su 0,13- i 0,30 puta maksimalna dnevna doza kod ljudi izražene u mg/mm2.
Lek ne sadrži pomoćne supstance.
Treba izbegavati mešanje rastvora koji sadrže kolistimetat-natrijum sa drugim rastvorima za injekcije ili infuzije.
Dodavanje drugih antibiotika kao što su eritromicin, tetraciklin ili cefalotin u rastvore kolistimetat-natrijuma može da dovede do taloženja.
Rok upotrebe je 24 meseca.
Rekonstituisani rastvor treba upotrebiti odmah.
Sa mikrobiološkog stanovišta, osim ako način otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja ne uključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije, proizvod bi trebalo upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi skladištenja tokom upotrebe su odgovornost korisnika.
Rastvore za injekcije koji su razblaženi iznad prvobitne zapremine bočice i/ili imaju koncentraciju < 80.000 i.j./mL trebalo bi odmah primeniti.
Primenjena zapremina rastvora za intratekalnu ili intraventrikularnu primenu ne sme da pređe 1 mL (rekonstituisana koncentracija 125.000 i.j./mL).
Lek čuvati na temperaturi do 25 °C.
Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije/razblaživanja leka, pogledati odeljak 6.3. Ne koristite ovaj lek ako primetite vidljive promene.
Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica (tip I) od 7 mL ili 10 mL, zatvorena sa čepom od brombutil gume (tip I) preko koga se nalazi aluminijumski prsten sa flip-off plastičnim poklopcem.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i uputstvo za lek.
Neiskorišćeni lek ili otpadni materijal bi trebalo odložiti u skladu sa lokalnim propisima.
Intravenska upotreba
Bolusna injekcija
Sadržaj bočice rastvorite sa ne više od 10 ml vode za injekcije ili 0,9% natrijum hlorida.
Maksimalna doza koja se može dati kao intravenska injekcija je 2 miliona i.j. razblaženih u 10 mL i ubrizgavanih u roku od najmanje 5 minuta.
Infuzija
Sadržaj rekonstituisane bočice može se razblažiti, obično sa 50 mL ili 9 mg/mL natrijum-hlorida i primeniti u roku od približno 30 minuta.
Rastvor bi posle rekonstitucije trebalo da bude bistar i bez čestica u njemu. Ako se primete čestice u suspenziji, rastvor mora da se odbaci.
Intratekalni i intraventrikularni put
Zapremina koja se primenjuje ne bi trebalo da bude veća od 1 mL (rekonstituisane koncentracije od 125 000 i.j./mL). Rekonstituisani proizvod bi trebalo odmah primeniti.
Tokom rekonstitucije, lagano protresite da bi se izbegla pojava pene.
Rastvor je namenjen jednokratnoj upotrebi. Neiskorišćeni rastvor odbaciti. Otpad se mora odlagati u skladu sa lokalnim propisima.
Ovaj lek je antibiotik. On pripada grupi antibiotika koji se nazivaju polimiksini.
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma je antibiotik koji se koristi za intravensku upotrebu, daje se pomoću injekcije i koristi se za lečenje nekih vrsta teških infekcija koje izazivaju određene bakterije. Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma se koristi kada drugi antibiotici nisu odovarajući za upotrebu.
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma ne smete primati:
Ako ste alergični (preosetljivi) na kolistimetat-natrijum, kolistin ili druge polimiksine.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što počnete da upotrebljavate lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma:
Kod prevremeno rođenih i novorođenih beba, treba posebno obratiti pažnju prilikom korišćenja leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma zbog bubrega koji nisu još u potpunosti razvijeni.
Drugi lekovi i lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma
Ukoliko bolujete od mijastenije gravis, a uz to uzimate druge antibiotike koji se nazivaju makrolidi (kao što su azitromicin, klaritromicin ili eritromicin) ili antibiotike koji se nazivaju fluorohinoloni (kao što su ofloksacin, norfloksacin i ciprofloksacin), uzimanje leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma dodatno povećava rizik od pojave mišićne slabosti i teškoća prilikom disanja.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet pre nego što počnete da koristite ovaj lek.
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma daje se trudnicama samo u slučaju kada očekivana korist od upotrebe leka nadmašuje bilo kakav potencijalni rizik.
Dojenje treba prekinuti tokom primanja leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma zato što ovaj lek može da se izluči u mleko.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Prilikom primene leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma mogu se javiti vrtoglavica, zbunjenost ili poteškoće sa vidom. Nemojte upravljati vozilima niti rukovati mašinama dok ti simptomi ne nestanu.
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po bočici, tj.suštinski je bez natrijuma
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma će Vam dati Vaš lekar u obliku infuzije u venu tokom perioda od 30 do 60 minuta.
Uobičajena dnevna doza kod odraslih iznosi 9 miliona internacionalnih jedinica koja je podeljena u dve ili tri doze. Ako ste teško bolesni, dobićete veću dozu od 9 miliona internacionalnih jedinica, jednom, na početku lečenja.
U nekim slučajevima Vaš lekar može da odluči da primeni veću dnevnu dozu, do najviše 12 miliona internacinalnih jedinica.
Uobičajena dnevna doza kod dece telesne mase do 40kg iznosi 75 000 do 150 000 internacionalnih jedinica po kilogramu telesne mase, podeljena u 3 doze.
Više doze se ponekad primenjuju kod pacijenata sa cističnom fibrozom.
Deca i odrasli koji imaju probleme sa bubrezima, uključujući i osobe na dijalizi, obično primaju niže doze. Vaš lekar će nadgledati funkciju Vaših bubrega tokom lečenja lekom Colistimetato de Sodio Altan Pharma.
Ako ste primili više leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma nego što treba
Ako ste primili više leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma nego što bi trebalo, mogli biste da imate teškoća sa disanjem, mišićnu slabost i da iskusite promenu u funkciji bubrega.
U slučaju unošenja prevelike doze ili ako slučajno progutate lek, odmah kontaktirajte Vašeg lekara, farmaceuta ili nadležnu toksikološku informacionu službu i ukažite im na to koji lek i koju količinu ste uneli u sebe.
Ako ste zaboravili da primite lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma
Ne koristite dvostruku dozu kako biste nadoknadili onu koju ste zaboravili.
U slučaju da primate ovaj lek intravenskim putem i ako nije prošlo više od 3 sata od trenutka kad je trebalo da primite dozu, možete da zatražite davanje odgovarajuće doze. Ako je od trenutka kada je trebalo da primite dozu prošlo više od 3 sata, morate da sačekate termin za davanje sledeće doze.
Ako naglo prestanete da primate lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma
Vaš lekar će odlučiti koliko dugo će trajati terapija lekom Colistimetato de Sodio Altan Pharma. Ne prekidajte lečenje ranije zato što postoji rizik da će doći do infekcije.
Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa upotrebom ovog leka, pitajte svog lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.
U slučaju leka Colistimetato de Sodio Altan Pharma, neželjena dejstva uglavnom mogu da utiču na nervni sistem i rad bubrega.
Poremećaji nervnog sistema
Osećaj mravinjanja (trnci), utrnulost područja oko usana i lica, vrtoglavica, nerazgovetan govor, problemi sa vidom, konfuzija (zbunjenost), mentalni problemi ili crvenilo (crvenilo lica).
Poremećaji u funkcionisanju bubrega i urinarnog trakta (sistema)
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma može da utiče na funkciju bubrega, naročito ako je doza previsoka ili se lek uzima istovremeno sa drugim lekovima koji imaju dejstva vezana za bubrege.
Opšti poremećaji i promene na mestu primene leka
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma može da izazove alergijske reakcije kao što je osip na koži. Ako se to dogodi, odmah obavestite Vašeg lekara zato što je možda potrebno da se lečenje prekine.
Nakon davanja intravenske injekcije, može se dogoditi da osetite blagi bol na mestu ubrizgavanja injekcije. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Lek čuvati na temperaturi do 25 °C.
Lek treba upotrebiti odmah nakon rastvaranja.
Ne smete koristiti lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Ne koristite ovaj lek ako primetite vidljive promene.
Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma
Aktivna supstanca je kolistimetat-natrijum. Jedna bočica sadrži milion internacionalnih jedinica (i.j.) što odgovara 80 mg kolistimetat-natrijuma.
Lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma ne sadrži pomoćne supstance.
Kako izgleda lek Colistimetato de Sodio Altan Pharma i sadržaj pakovanja
Prašak za rastvor za injekciju/infuziju. Liofilizovani prašak bele boje.
Pakovanje sadrži 10 bočica. Bočice su staklene bočice od stakla tipa I sa čepom tipa I i aluminijumskim prstenom i flip-off plastičnim poklopcem.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica i uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
LIFE PARMA D.O.O., Beogradskog Bataljona 4, Beograd-Čukarica
Proizvođač:
ALTAN PHARACEUTICALS S.A., Avda. de la Contitucion, 198-199, Poligono Industrial Monte Boyal, Cassarubious del Monte, 45950 Toledo, Španija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Mart 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi
Broj i datum dozvole:
515-01-01606-20-001 od 23.03.2021.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM RADNICIMA
Terapijske indikacije
Kolistimetat-natrijum je indikovan kod odraslih i dece, uključujući i novorođenčad, za terapiju teških infekcija uzrokovanih određenim aerobnim Gram-negativnim bakterijama, kod pacijenata sa ograničenim mogućnostima lečenja (videti odeljak Doziranje i način primene kao i odeljke 4.4, 4.8 i 5.1 Sažetka karakteristika leka).
Treba razmotriti zvanične preporuke o odgovarajućoj upotrebi antibakterijskih lekova.