Entakapon je indikovan kao dodatak standardnim lekovima levodopa/benzerazid ili levodopa/karbidopa za upotrebu kod odraslih pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti i kod fluktuacija motornih funkcija pri kraju dejstva terapijske doze leka, koje se ne mogu stabilizovati navedenim kombinacijama.
Entakapon treba koristiti samo uz kombinaciju levodopa/benzerazid ili levodopa/karbidopa. Način propisivanja ovih lekova koje sadrže levodopu je primenljiv i kod njihove istovremene upotrebe sa entakaponom.
Doziranje
Jedna tableta od 200 mg uzima se sa svakom dozom levodope/ inhibitora dopa dekarboksilaze. Maksimalna preporučena doza je 200 mg deset puta na dan, tj. 2000 mg entakapona.
Entakapon pojačava dejstvo levodope. Zato, da bi se smanjile neželjene dopaminergičke reakcije povezane sa levodopom npr. diskinezije, mučnina, povraćanje i halucinacije, često je potrebno da se prilagodi doza levodope u prvim danima odnosno nedeljama nakon započinjanja terapije entakaponom. Dnevnu dozu levodope treba smanjiti za otprilike 10–30% , što se postiže produženjem intervala doziranja i/ili tako što će se smanjiti količina levodope po dozi, u skladu sa kliničkim stanjem pacijenta.
Ako se terapija entakaponom obustavi, neophodno je da se prilagode doze drugih lekova koji se koriste u terapiji Parkinsonove bolesti, posebno levodope, da bi se postigao zadovoljavajući stepen kontrole simptoma Parkinsonove bolesti.
Entakapon neznatno povećava (5-10%) bioraspoloživost levodope u standardnim lekovima levodopa/benzerazid u odnosu na standardne lekove levodope/karbidope. Zbog toga pacijenti koji uzimaju standardne lekovelevodope/benzerazida, mogu imati potrebu za većim smanjenjem doze levodope nakon uvođenja entakapona.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega
Insuficijencija bubrega ne utiče na farmakokinetiku entakapona pa nema potrebe za prilagođavanjem doze. Međutim, kod pacijenata koji su na dijalizi, trebalo bi razmotriti produženje intervala doziranja (videti odeljak 5.2).
Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre
Videti odeljak 4.3.
Stariji pacijenti (≥65 godina)
Kod starijih pacijenata nije potrebno prilagođavanje doze entakapona.
Pedijatrijska populacija
Bezbednost i efikasnost primene leka Comtan kod dece mlađe od 18 godina nije utvrđena. Nema dostupnih podataka.
Način primene
Entakapon se primenjuje oralno i istovremeno sa svakom dozu levodope/karbidope ili levodope/benzerazida. Entakapon se može uzimati sa hranom ili bez nje (videti odeljak 5.2).
U retkim slučajevima kod pacijenata obolelih od Parkinsonove bolesti pojavljuje se rabdomioliza usled teških diskinezija ili neuroleptičnog malignog sindroma (NMS).
NMS, uključujući rabdomiolizu i hipertermiju, odlikuje se motornim simptomima (rigidnost, mioklonus, tremor), promenama mentalnog statusa (npr. agitacija, konfuzija, koma), hipertermija, autonomna disfunkcija (tahikardija, nestabilan krvni pritisak) i povećanom koncentracijom kreatin fosfokinaze u serumu. U pojedinačnim slučajevima mogu se javiti samo neki od ovih simptoma i/ili nalaza.
U kontrolisanim ispitivanjima u kojima je primena entakapona bila naglo obustavljena, nisu zabeleženi ni NMS ni rabdomioliza u vezi sa lečenjem entakaponom. Otkada se nalazi na tržištu, zabeleženi su izolovani slučajevi NMS posebno po naglom obustavljanju ili smanjenju doze entakapona i drugih dopaminergičkih lekova koji se istovremeno koriste. Kada se to smatra neophodnim, obustavljanje entakapona i druge dopaminergičke terapije treba izvoditi polako, pa ako se znaci i/ili simptomi i pojave, uprkos sporom obustavljanju entakapona, može biti neophodno povećanje doze levodope.
Terapiju entakaponom treba oprezno primenjivati kod pacijenata sa ishemijskom bolešću srca.
Zbog svog mehanizma delovanja, entakapon može da utiče na metabolizam lekova koji sadrže kateholsku grupu i pojača njihovo dejstvo. Prema tome, entakapon treba davati sa oprezom pacijentima koji se leče lekovima koji se metabolišu katehol-O-metil transferazom (COMT), npr. rimiterol, izoprenalin, adrenalin, noradrenalin, dopamin, dobutamin, alfa-metildopa, i apomorfin (videti i odeljak 4.5).
Entakapon se uvek daje kao dodatak terapiji levodopom. Otuda, sve mere predostrožnosti koje važe za terapiju levodopom treba uzeti u obzir i kada se daje terapija entakaponom. Entakapon povećava bioraspoloživost levodope iz standardnih lekova levodopa/benzerazid za 5–10% više nego iz standardnih lekova levodopa/karbidopa. Prema tome, neželjene dopaminergičke reakcije mogu da budu češće kada se entakapon dodaje terapiji levodopa/benzerazid (videti i odeljak 4.8). Da bi se smanjile neželjene dopaminergičke reakcije povezane sa levodopom, često je neophodno da se prilagodi doza levodope u prvih nekoliko dana ili nedelja po uvođenju terapije entakaponom u skladu sa kliničkim stanjem pacijenta (videti odeljke 4.2 i 4.8).
Entakapon može da pogorša ortostatsku hipotenziju izazvanu levodopom. Entakapon treba davati sa oprezom pacijentima koji uzimaju druge lekove koji mogu da izazovu ortostatsku hipotenziju.
U kliničkim studijama, neželjena dopaminergička dejstva, npr. diskinezije, bile su češće kod pacijenata koji su primali entakapon i dopaminske agoniste (kao što je bromokriptin), selegilin ili amantadin u poređenju sa onima koji su primali placebo sa ovom kombinacijom. Doze drugih antiparkinsonika se možda moraju korigovati nakon započinjanja terapije entakaponom.
U kombinaciji sa levodopom, entakapon se dovodi u vezu sa somnolencijom i epizodama naglog nastupa sna kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću, pa je zato potreban oprez kada se upravlja vozilima ili rukuje mašinama (videti i odeljak 4.7).
Kod pacijenata sa dijarejom preporučuje se praćenje telesne mase kako bi se izbegla mogućnost prekomernog gubitka telesne mase. Dugotrajna ili uporna dijareja koja se javlja tokom upotrebe entakapona može biti znak kolitisa. Ako se javi dugotrajna ili uporna dijareja, treba prekinuti sa primenom leka i razmotriti odgovarajuću medicinsku terapiju i ispitvanje.
Pacijente treba redovno pratiti zbog razvoja poremećaja kontrole impulsa. Pacijenti i njihovi staratelji treba da budu upozoreni da su simptomi poremećaja ponašanja kod poremećaja kontrole impulsa, uključujući i patološko kockanje, pojačani libido i hiperseksualnost, kompulzivno trošenje i kupovanje, unošenje prekomerne količine hrane i kompulzivna ishrana, prijavljeni kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću koji su na terapiji dopaminskim agonistima i/ili drugim dopaminergičkim lekovima kao što je lek Comtan u kombinaciji sa levodopom. Ukoliko se ovi simptomi jave, preporučuje se razmatranje daljeg lečenja.
Kod pacijenata koji imaju progresivnu anoreksiju, asteniju i gubitak telesne mase u relativno kratkom vremenskom periodu, treba razmotriti opštu kontrolu zdravstvenog stanja uključujući i testove za proveru funkciju jetre.
Lek Comtan tablete sadrže saharozu. Prema tome, pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaze-izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.
Kada se uzima po preporučenoj šemi doziranja, nema interakcija između entakapona i karbidope. Farmakokinetička interakcija sa benzerazidom nije ispitivana.
U ispitivanjima pojedinačne doze kod zdravih dobrovoljaca, nisu zabeležene interakcije između entakapona i imipramina, kao ni između entakapona i moklobemida. Slično tome, nisu zabeležene ni interakcije između entakapona i selegilina u ispitivanjima ponavljnih doza kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. Međutim, još uvek je ograničeno iskustvo kliničke primjene entakapona sa nekoliko lekova, uključujući MAO-A inhibitore, triciklične antidepresive, inhibitore preuzimanja noradrenalina kao što su desipramin, maprotilin i venlafaksin, i lekova koji se metabolišu preko COMT (npr. jedinjenja sa kateholskom strukturom: rimiterol, izoprenalin, adrenalin, noradrenalin, dopamin, dobutamin, alfa-metildopa, apomorfin i paroksetin). Kada se ovi lekovi koriste istovremeno sa entakaponom potreban je oprez (videti i odeljke 4.3 i 4.4).
Entakapon se može koristiti sa selegilinom (selektivni inhibitor MAO-B), ali dnevna doza selegilina ne sme da pređe 10 mg.
Entakapon može da formira helate sa gvožđem u gastrointestinalnom traktu. Entakapon i preparate gvožđa treba uzimati u razmaku od najmanje 2-3 sata (videti odeljak 4.8).
Entakapon se vezuje na mesto II na humanom albuminu, za koje se vezuju i neki drugi lekovi, uključujući diazepam i ibuprofen. Kliničke studije interakcije sa dijazepamom i nesteroidnim antiinflamatornim lekovima nisu sprovedene. Prema in vitro ispitivanjima, ne očekuje se značajnije istiskivanje u terapijskim koncentracijama lekova.
Zbog svog afiniteta prema citohrom P450 2C9 in vitro (videti odeljak 5.2), entakapon može potencijalno da interferira sa lekovima čiji metabolizam zavisi od ovog izoenzima, kao što je S-varfarin. Međutim, u jednoj studiji interakcije na zdravim dobrovoljcima, entakapon nije menjao koncentraciju S-varfarina u plazmi, dok je vrednost PIK za R-varfarin u proseku povećana za 18% [CI90 11–26%]. Vrednosti INR su u proseku povećane za 13% [CI90 6–19%]. Prema tome, preporučuje se kontrola vrednosti INR kada se terapija entakaponom započinje kod pacijenata koji primaju varfarin.
Trudnoća
Nisu uočeni očigledni teratogeni ili primarni fetotoksični uticaji u ispitivanjima na životinjama u kojima su koncentracije izloženosti entakaponu bili značajno veći od terapijskih. S obzirom na to da nema iskustava kod trudnica, entakapon ne treba koristiti tokom trudnoće.
Dojenje
U ispitivanjima na životinjama entakapon se izlučivao u mleko. Bezbednost entakapona kod odojčadi nije utvrđena. Žene ne treba da doje tokom terapije entakaponom.
Lek Comtan u kombinaciji sa levodopom može imati veliki uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Entakapon može, uz levodopu, da izazove vrtoglavicu i simptomatski ortostatizam. Prema tome, treba biti oprezan kada se upravlja vozilima ili rukuje mašinama.
Pacijenti koji se leče entakaponom u kombinaciji sa levodopom i prisutnom somnolencijom i/ili epizodama iznenadnog nastupa sna moraju biti upućeni da se uzdrže od upravljanja vozilima ili učestvovanja u aktivnostima u kojima bi umanjena budnost mogla biti opasna za njih ili druge osobe zbog rizika od ozbiljne povrede ili smrti (npr. rukovanje mašinama) sve dok ponavljanje takvih epizoda ne prestane (videti i odeljak 4.4).
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešća neželjena dejstva koja izaziva entakapon odnose se na pojačanu dopaminergičku aktivnost i javljaju se najčešće na početku terapije. Smanjenje doze levodope smanjuje težinu i učestalost ovih reakcija. Druga velika klasa neželjenih reakcija su gastrointestinalni simptomi, uključujući mučninu, povraćanje, abdominalni bol, konstipaciju i dijareju. Entakapon može da preboji urin u crveno-smeđe, ali je ovo bezopasna pojava.
Obično su neželjena dejstva entakapona blaga do umerena. U kliničkim studijama najčešće neželjene reakcije koje dovode do obustavljanja terapije entakaponom su gastrointestinalni simptomi (npr. dijareja, 2,5%) i pojačane dopaminergičke neželjene reakcije na levodopu (npr. diskinezije, 1,7%).
Diskinezije (27%), mučnina (11%), dijareja (8%), abdominalni bol (7%) i suva usta (4,2%) bili su značajno češći kod pacijenata koji su primali entakapon nego kod placeba u ukupnim podacima kliničkih studija sa 406 pacijenata koji su uzimali lek i 296 pacijenata koji su uzimali placebo.
Neke od ovih reakcija, kao što su diskinezije, mučnina i abdominalni bol mogu da budu češće kod većih doza (1400 do 2000 mg na dan) nego sa manjim dozama entakapona.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Sledeće neželjene reakcije na lek, navedene u nastavku, u Tabeli 1, prikupljene su iz kliničkih studija sa entakaponom i od uvođenja entakapona na tržište.
Tabela 1* Neželjene reakcije na lek
Psihijatrijski poremećaji | |
Poremećaji nervnog sistema | |
Kardiološki poremećaji** | |
Gastrointestinalni poremećaji | |
Hepatobilijarni poremećaji | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene |
* Neželjene reakcije su klasifikovane po učestalosti, počevši od najčešćih, po sledećoj podeli: Veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥1/10000 do
<1/1000); veoma retko (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka, jer se validna procena ne može izvesti iz kliničkih ispitivanja ili epidemioloških studija ).
** Stope incidence infarkta miokarda i drugih događaja ishemijske bolesti srca (0,43% odnosno, 1,54%) su izvedene iz analize 13 dvostruko-slepih studija koje su obuhvatale 2082 pacijenta sa fluktuacijama motornih funkcija pri kraju dejstva terapijske doze leka koji su uzimali enatkapon.
Opis odabranih neželjenih rekacija
Entakapon u kombinaciji sa levodopom u vezi je sa izolovanim slučajevima izražene dnevne somnolencije i epizodama iznenadnog nastupa sna.
Poremećaji kontrole impulsa: patološko kockanje, pojačani libido i hiperseksualnost, kompulzivno trošenje i kupovanje, unošenje prekomerne količine hrane i kompulzivna ishrana, mogu se javiti kod pacijenata koji su lečeni dopaminskim agonistima i/ili drugim dopaminergičkim lekovima kao što je lek Comtan u kombinaciji sa levodopom (videti odeljak 4.4).
Zabeleženi su izolovani slučajevi NMS (neuroleptičkog malignog sindroma) kod naglog smanjenja doze ili obustavljanja entakapona i drugih dopaminergičkih lekova.
Zabeleženi su izolovani slučajevi rabdomiolize. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Post-marketinški podaci uključuju izolovane slučajeve predoziranja sa najvećom dnevnom dozom entakapona od 16000 mg. Akutni znaci i simptomi u ovim slučajevima predoziranja bili su konfuzija, smanjena aktivnost, somnolencija, hipotonija, prebojavanje kože i urtikarija. Terapija akutnog predoziranja je simptomatska.
Farmakoterapijska grupa: Antiparkinsonici; ostali dopaminergički lekovi
ATC šifra: N04BX02
Entakapon pripada novoj terapijskoj klasi, inhibitorima katehol-O-metil transferaze (COMT). On je reverzibilni, specifični inhibitor COMT uglavnom perifernog delovanja, koji je napravljen za istovremeno davanje sa lekovima levodope. Entakapon smanjuje metabolički gubitak levodope do 3-O-metildope (3- OMD) tako što inhibira enzim COMT. To dovodi do povećane vrednosti PIK levodope. Količina levodope dostupna mozgu se povećava. Na taj način entakapon produžava klinički odgovor na levodopu.
Entakapon inhibira enzim COMT uglavnom u perifernim tkivima. Inhibicija COMT u eritrocitima blisko prati koncentracije entakapona u plazmi, i na taj način jasno pokazuje reverzibilnu prirodu inhibicije COMT.
Kliničke studije
U drugoj fazi III dvostruko-slepe studije na ukupno 376 pacijenata sa Parkinsonovom bolešću i fluktuacijama motornih funkcija pri dejstvu leka na kraju terapijske doze, primenjivani su entakapon ili placebo uz svaku dozu levodope/ inhibitora dopa dekarboksilaze. Rezultati su prikazani u Tabeli 2. U studiji I, dnevno trajanje „ON“ faze (sati) je uzeto iz dnevnika koje su pacijenti vodili kod kuće a u studiji II, mereno je prema proporciji dnevnog trajanja „ON“ faze.
Tabela 2: Dnevno trajanje „ON“ faze (srednja vrednost ± SD)
Studija I: dnevno trajanje „ON“ faze (sati) | |||
Entakapon (n=85) | Placebo (n=86) | Razlika | |
Početna vrednost | 9,3±2,2 | 9,2±2,5 | |
8-24 nedelje | 10,7±2,2 | 9,4±2,6 | 1 sat 20 min |
Studija II: udeo dnevnog trajanja „ON“ faze (%) | |||
Entakapon (n=103) | Placebo (n=102) | Razlika | |
Početna vrednost | 60,0±15,2 | 60,8±14,0 | |
8-24 nedelje | 66,8±14,5 | 62,8±16,80 | 4,5% (0 sati 35 min) |
U „OFF“ fazi uočena su odgovarajuća smanjenja.
U studiji I procenat (%) promene trajanja „OFF“ faze u odnosu na početnu vrednost iznosio je -24% u grupi koja je primala entakaponom i 0% u grupi koja je primala placebo. Odgovarajuće vrednosti u studiji II bile su -18% i -5%.
Opšte karakteristike aktivne supstance
Resorpcija
Postoje velike intra- i interindividualne varijacije u resorpciji entakapona.
Maksinalna koncentracija (Cmax) u plazmi obično se postiže otprilike jedan sat posle oralnog unošenja tablete entakapona od 200 mg. Ova supstanca podleže ekstenzivnom metabolizmu prvog prolaza. Biološka raspoloživost entakapona iznosi otprilike 35% posle oralne doze. Hrana nema uticaja na resorpciju entakapona u značajnoj meri.
Distribucija
Posle resorpcije iz gastrointestinalnog trakta, entakapon se brzo distribuira u periferna tkiva sa volumenom distribucije od 20 litara u ravnotežnom stanju (Vdss). Približno 92% ove doze eliminiše se tokom ß-faze sa kratkim poluvremenom eliminacije od 30 minuta. Ukupni klirens entakapona iznosi otprilike 800 mL/min.
Entakapon se u velikoj meri vezuje za proteine plazme, uglavnom za albumin. U humanoj plazmi, nevezana frakcija iznosi otprilike 2,0% u rasponu terapijske koncentracije. U terapijskim koncentracijama entakapon ne istiskuje druge supstance koje se ekstenzivno vezuju (npr. varfarin, salicilnu kiselinu, fenilbutazon ili
diazepam), a takođe, ni jedna od ovih supstanci pri terapijskim ili većim koncentracijama ne istiskuje entakapon.
Biotransformacija
Mala količina entakapona, njegov (E)-izomer, konvertuje se u njegov (Z)-izomer. (E)-izomer predstavlja 95% vrednosti PIK entakapona. Na (Z)-izomer i tragove drugih metabolita odlazi preostalih 5%.
Podaci iz in vitro studija u kojima su korišćeni mikrozomalni preparati humane jetre ukazuju na to da entakapon inhibira citohrom P450 2C9 (IC50 ~4 mikromolara). Entakapon pokazuje neznatnu ili nikakvu inhibiciju drugih vrsta izoenzima P450 (CYP1A2, CYP2A6, CYP2D6, CYP2E1, CYP3A i CYP2C19) (videti odeljak 4.5).
Eliminacija
Eliminacija entakapona odvija se uglavnom metaboličkim putevima mimo bubrega. Procenjeno je da se 80– 90% unete doze eliminiše fecesom, iako ovo nije potvrđeno kod ljudi. Približno 10–20% se izlučuje urinom. Samo tragovi entakapona se nalaze u urinu u neizmenjenom obliku. Najveći deo (95%) ovog leka koji se izlučuje urinom konjugovan je sa glukuronskom kiselinom. Od metaboilita koji se nalaze u urinu samo otprilike 1% se formira oksidacijom.
Karakteristike kod pacijenata
Farmakokinetička svojstva entakapona slična su i kod mlađih i kod starijih odraslih pacijenata. Metabolizam ovog leka usporen je kod pacijenata sa blagom do umerenom insuficijencijom jetre (Child-Pugh klasa A i B), što dovodi do povećane koncentracije entakapona u plazmi, i u fazi resorpcije, i u fazi eliminacije (videti odeljak 4.3). Insuficijencija bubrega ne utiče na farmakokinetiku entakapona. Međutim, kod pacijenata na dijalizi može se uzeti u obzir duži interval doziranja.
Pretklinički podaci ne ukazuje na poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih ispitivanja farmakološke bezbednosti, toksičnosti ponavljanih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala. U ispitivanjima toksičnosti ponavljanih doza, zabeležena je anemija najverovatnije usled osobine entakapona da vrši helaciju gvožđa. Što se tiče reproduktivne toksičnosti, smanjena telesna masa fetusa i neznatno usporeni razvoj kostiju zabeleženi su kod kunića pri sistemskom izlaganju u terapijskom rasponu doza.
Jezgro tablete:
Celuloza, mikrokristalna; Manitol;
Kroskarmeloza-natrijum; Hidrogenizovano biljno ulje; Magnezijum-stearat;
Film (obloga) tablete:
Hipromeloza;
Polisorbat 80;
Glicerol 85%; Saharoza; Magnezijum-stearat;
Gvožđe (III)-oksid, žuti (E 172);
Gvožđe (III)-oksid, crveni (E 172); Titan-dioksid (E 171).
Nije primenljivo.
3 godine.
Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), staklena bočica
Unutrašnje pakovanje je bočica, smeđa staklena, (hidrolitička grupa III) sa belim sigurnosnim polipropilenskim zatvaračem koja sadrži 30 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 30 film tableta i Uputstvo za lek.
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), plastična bočica
Unutrašnje pakovanje je bočica, bela od polietilena visoke gustine (HDPE) sa belim sigurnosnim polipropilenskim zatvaračem koja sadrži 30 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 30 film tableta i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Comtan tablete sadrže entakapon i zajedno sa levodopom se koriste za lečenje Parkinsonove bolesti. Lek Comtan poboljšava dejstvo levodope u uklanjanju simptoma Parkinsonove bolesti. Lek Comtan nema dejstvo na uklanjanje simptoma Parkinsonove bolesti ako se koristi bez levodope.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzimete lek Comtan:
Recite Vašem lekaru ako Vi, ili član Vaše porodice/staratelj primetite da imate potrebu ili želju za ponašanjem koje nije uobičajeno ili ukoliko ne možete da se oduprete impulsu, nagonu ili iskušenju za vršenjem aktivnosti koje mogu naškoditi Vama ili drugima. Ovakva ponašanja se nazivaju poremećaji kontrole impulsa i podrazumevaju kockanje koje dovodi do zavisnosti, prekomerno uzimanje hrane ili trošenje novca, nenormalno izražen seksualni nagon ili prekomerna zaokupljenost seksualnim mislima ili osećanjima. Vaš lekar će možda morati da razmotri Vaše dalje lečenje.
Pošto ćete lek Comtan, tablete koristiti istovremeno sa lekom koji sadrži levodopu, molimo pročitajte i uputstvo za taj lek.
Kada počnete da uzimate lek Comtan možda će biti potrebno da se prilagodi doza drugih lekova za lečenje Parkinsonove bolesti. Pratite uputstva koja vam je dao Vaš lekar.
Neuroleptični maligni sindrom (NMS) je ozbiljna, ali retka reakcija na određene lekove i posebno se može javiti kada se primena leka Comtan i drugih lekova za lečenje Parkinsonove bolesti naglo prekine ili doza naglo smanji. Za karakteristike NMS videti odeljak 4. Moguća neželjena dejstva. Vaš lekar Vas može posavetovati da polako obustavljate terapiju lekom Comtan i drugim lekovima za lečenje Parkinsonove bolesti.
Kada uzimate lek Comtan zajedno sa levodopom može se javiti pospanost i ponekad iznenadno upadnete u san. Ako uočite da se to dešava, ne smete da vozite ili rukujete sa alatom ili mašinama (videti odeljak:
„Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama“).
Drugi lekovi i lek Comtan
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzmeti bilo koje druge lekove. Posebno naglasite Vašem lekaru ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ne koristite lek Comtan tokom trudnoće ili ako dojite.
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Comtan u kombinaciji sa levodopom može da snizi Vaš krvni pritisak, zbog čega možete da osetite zbunjenost ili vrtoglavicu. Posebno budite oprezni kada vozite ili kada koristite alate i mašine.
Dodatno, lek Comtan u kombinaciji sa levodopom može da izazove pospanost, ili se može dogoditi da iznenada utonete u san.
Nemojte da upravljate vozilima, niti da koristite mašine ako primetite ova neželjena dejstva.
Lek Comtan sadrži sukrozu, pomoćnu supstancu sa potvrđenim dejstvom
Lek Comtan sadrži šećer koji se naziva sukroza. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ako niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek Comtan se uzima zajedno sa lekovima koji sadrže levodopu (bilo lekovi sa levodopom/karbidopom ili lekovi sa levodopom/benzerazidom). Istovremeno možete uzimati i druge lekove za lečenje Parkinsonove bolesti.
Preporučena doza leka Comtan je jedna tableta od 200 mg sa svakom dozom levodope. Maksimalna preporučena doza je 10 tableta na dan, tj. 2000 mg leka Comtan .
Ako ste na dijalizi zbog poremećaja rada bubrega, Vaš lekar će Vam možda reći da povećate razmak između doza.
Pri prvom otvaranju bočice: uklonite zatvarač i zatim palcem pritisnite zaštitnu foliju tako da je probijete. Videti sliku 1.
Slika 1.
Primena kod dece i adolescenata
Iskustvo sa lekom Comtan kod pacijenta mlađih od 18 godina je ograničeno. Zato se ne preporučuje primena leka Comtan kod dece.
Ako ste uzeli više leka Comtan nego što treba
U slučaju predoziranja, odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj bolnici
Ako ste zaboravili da uzmete lek Comtan
Ako zaboravite da uzmete lek Comtan uz Vašu dozu levodope, treba da nastavite terapiju tako što ćete uzeti narednu tabletu leka Comtan uz narednu dozu levodope.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Comtan
Nemojte prestati da uzimate lek Comtan ukoliko Vam to nije rekao Vaš lekar.
Ako prestanete da uzimate lek, lekar će možda morati ponovo da prilagodi dozu Vaših drugih lekova za lečenje Parkinsonove bolesti. Naglo obustavljanje leka Comtan i drugih lekova za lečenje Parkinsonove bolesti može da dovede do neželjenih reakcija. Videti odeljak 2. „Upozorenja i mere opreza“.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Neželjena dejstva koja izaziva lek Comtan obično su blaga do umerena.
Neka neželjena dejstva su često izazvana pojačanim dejstvom terapije levodopom i najčešće se javljaju na početku terapije. Ako osetite neko od ovih neželjenih dejstava na početku terapije lekom Comtan, treba da se obratite svom lekaru koji će možda odlučiti da promeni Vašu dozu levodope.
Veoma često (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata pacijenata koji uzimaju lek):
Retko (mogu da se jave se kod najviše 1 na 1000 pacijenata pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Kada se uzimaju veće doze leka Comtan:
U dozama od 1400 do 2000 mg dnevno, sledeća neželjena dejstva su češća:
Ostala važna neželjena dejstva koja se mogu javiti:
Možda ćete osetiti i sledeća neželjena dejstva:
Obavestite svog lekara ako doživite nešto od prethodno navedenog; lekar će sa Vama razgovarati o načinu kako da ukloni ili umanji ove simptome.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Comtan posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji i bočici nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je: entakapon.
Jedna film tableta sadrži 200 mg entakapona.
Pomoćne substance su:
Jezgro tablete: celuloza, mikrokristalna; manitol; kroskarmeloza-natrijum; hidrogenizovano biljno ulje; magnezijum-stearat
Film (obloga) tablete : hipromeloza; polisorbat 80; glicerol 85%;saharoza; magnezijum-stearat; gvožđe (III)- oksid, žuti (E 172); gvožđe (III)-oksid, crveni (E 172); titan-dioksid (E 171).
Kako izgleda lek Comtan i sadržaj pakovanja
Film tableta.
Braonkasto-narandžasta ovalna, film tableta, koja na jednoj strani ima utisnutu oznaku „Comtan“.
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), staklena bočica
Unutrašnje pakovanje je bočica, smeđa staklena, (hidrolitička grupa III) sa belim sigurnosnim polipropilenskim zatvaračem koja sadrži 30 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 30 film tableta i Uputstvo za lek.
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), plastična bočica
Unutrašnje pakovanje je bočica, bela od polietilena visoke gustine (HDPE) sa belim sigurnosnim polipropilenskim zatvaračem koja sadrži 30 film tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa 30 film tableta i Uputstvo za lek.
Napomena:
Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onu vrstu unutrašnjeg pakovanja leka, i uslove čuvanja koji se odnose na datu seriju leka (tj. da se navedu samo vrsta unutrašnjeg pakovanja leka, rok upotrebe i uslovi čuvanja date serije leka, a ostali da se izostave).
Nosilac dozvole
BEOHEM - 3 D.O.O.
Trstenjakova 9 Beograd - Rakovica
Proizvođač
Roonstrasse 25 und Obere Turnstrasse 8 Nurnberg, Nemačka
Joensuunkatu 7 Salo, Finska
Napomena:
Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Maj, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), staklena bočica
515-01-03820-19-001 od 06.05.2020.
Comtan, film tablete, 30 x (200mg), plastična bočica
515-01-03320-19-001 od 21.05.2020.
Napomena: Ovo Uputstvo za lek je korigovano u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 515-14-00125-2020-8- 003 od 18.06.2020.