Curosurf® 120mg/1.5mL suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Curosurf® 120mg/1.5mL suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje
Opis chat-gpt
Curosurf® 120mg/1.5mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'poraktant alfa' i koristi se za terapiju respiratornog distres sindroma (RDS) kod prevremeno rođene dece i profilaksu kod dece sa rizikom od RDS.
Farmaceutski oblik
suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje
Vrsta leka
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0119160
Maksimalna cena leka
45.237,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
45.237,10 RSD
Doplata
-
DDD
0,16 g
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja tri lekara neonatologa ili pedijatra uz overu načelnika i direktora zdravstvene ustanove.
EAN
9088881342151
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02245-19-001
Datum važenja: 12.02.2020 - 12.02.2070
JKL
‍0119150
Maksimalna cena leka
90.474,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
90.474,20 RSD
Doplata
-
DDD
0,16 g
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja tri lekara neonatologa ili pedijatra uz overu načelnika i direktora zdravstvene ustanove.
EAN
9005639009951
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02244-19-001
Datum važenja: 12.02.2020 - 12.02.2070

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija kod prevremeno rođene novorođenčadi sa respiratornim distres sindromom (RDS).

Profilaktička primena kod prevremeno rođene novorođenčadi sa rizikom od respiratornog distres sindroma (RDS).

Doziranje:

Lek Curosurf mora da se primenjuje samo u bolničkim uslovima. Treba da ga primenjuju samo obučeni zdravstveni radnici sa iskustvom u primeni intenzivne terapije kod prevremeno rođene novorođenčadi, uz korišćenje aparata za ventilaciju i praćenje novorođenčadi sa rizikom od RDS-a.

Primena u lečenju: preporučena početna doza je 100-200 mg/kg (1,25-2,5 mL/kg) telesne mase koja se daje kao bolus. Mogu se primeniti i dodatne doze 100 mg/kg (1,25 mL/kg), u intervalima od 12 sati, kod novorođenčadi kod kojih je i dalje potrebna potpomognuta ventilacija i dodatni kiseonik (maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg).

Preporučuje se da se sa lečenjem započne što je pre moguće nakon što se postavi dijagnoza RDS-a.

Profilaksa:

Pojedinačnu dozu od 100-200 mg/kg (1,25 -2,5 mL/kg) telesne mase, treba primeniti što je pre moguće po rođenju (u roku od 15 minuta). Dodatne doze od po 100 mg/kg mogu se primeniti 6 do 12 sati posle prve doze, a zatim u razmacima od 12 sati u slučaju pojave RDS-a, koji zahteva primenu mehaničke ventilacije (maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg).

Način primene

Lek Curosurf je dostupan u bočicama spremnim za upotrebu koje se moraju čuvati u frižideru na temperaturi od +2C do +8C. Bočica se pre upotrebe mora zagrejati na sobnu temperaturu, npr., tako što će se držati u ruci nekoliko minuta a zatim se polako okreće gore – dole, nekoliko puta, bez mućkanja, kako bi suspenzija postala homogena.

Suspenzija se izvlači iz bočice pomoću sterilne igle i šprica prema uputstvu navedenom u odeljku 6.6. Lek Curosurf se može primeniti na jedan od sledećih načina:

  • Uz isključivanje novorođenčeta sa mehaničkog respiratora

Na trenutak isključiti novorođenče sa respiratora i direktno, preko endotrahealnog tubusa u donji deo dušnika ubrizgati suspenziju u vidu pojedinačnog bolusa u količini 1,25 do 2,5 mL/kg (100-200 mg/kg). Primeniti ručnu ventilaciju tokom jednog minuta a zatim ponovo priključiti novorođenče na respirator, pod istim uslovima kao i pre primene leka. Naredne doze (1,25 mL/kg) ukoliko je potrebno, mogu se primeniti na isti način.

ili

  • Bez isključivanja novorođenčeta sa respiratora

Primeniti suspenziju u količini 1,25 do 2,5 mL/kg (100-200 mg/kg) u vidu pojedinačnog bolusa direktno u donji deo dušnika pomoću katetera koji će se plasirati preko sukcionog otvora u endotrahealni tubus.

Naredne doze (1,25 mL/kg, što odgovara 100 mg/kg), ukoliko je potrebno, mogu se primeniti na isti način.

  • Primenom metode INtubacija SURfaktant Ekstubacija (INSURE)

Postoji i treća mogućnost primene putem intubacije isključivo u cilju primene surfaktanta. Doziranje je isto kao u tačkama a) i b). U ovom slučaju primenjuje se tehnika ručne ventilacije a posle ekstubacije može se primeniti nazalni CPAP (Kontinuirana ventilacija pod održavanjem pozitivnog pritiska).

  • Primenom metode Manje Invazivna Primena Surfaktanta sa tankim kateterom (engl. Less Invasive Surfactant Administration, LISA)

Kod novorođenčadi koja spontano dišu, lek Curosurf se može primeniti takođe putem manje invazivne metode za primenu surfaktanta uz korišćenje tankog katetera (LISA). Doziranje je isto kao u tačkama a), b) i

c). Kateter malog dijametra plasira se u traheju novorođenčeta koje je na CPAP-u, što obezbeđuje kontinuirano spontano disanje, uz direktnu vizualizaciju glasnih žica putem laringoskopije. Lek Curosurf se primenjuje u vidu pojedinačnog bolusa u trajanju od 0,5-3 minuta. Nakon primene leka Curosurf, odmah izvaditi kateter. Primenu CPAP-a treba nastaviti tokom celog postupka.

Koristiti tanke katetere sa CE oznakom za ovu namenu primene surfaktanta.

Bez obzira na način davanja, preporučuje se često praćenje gasova u krvi, jer posle primene, obično dolazi do neposrednog porasta PaO2 ili saturacije kiseonikom.

U svakom slučaju, preporučuje se kontinuirano transkutano praćenje PaO2 ili saturacije kiseonikom kako bi se izbegla hiperoksija.

Posebna populacija

Oštećenje funkcije bubrega ili jetre

Bezbednost i efikasnost primene leka Curosurf kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nije procenjena.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Za sada nisu poznate specifične kontraindikacije za lek Curosurf.

PRIMENA U LEČENJU

Pre započinjanja terapije lekom Curosurf opšte stanje novorođenčeta mora da se stabilizuje. Takođe se preporučuje korekcija acidoze, hipotenzije, anemije, hipoglikemije i hipotermije.

U slučaju refluksa mora da se prekine primena leka Curosurf i, ako je potrebno, povećati vrednost PIK inspiratornog pritiska sve dok se endotrahealni tubus ne pročisti.

Kod novorođenčadi kod koje je ventilacija značajno ugrožena u toku ili neposredno posle primene leka moguće da je došlo do zapušenja endotrahealnog tubusa mukusom, posebno ako je pre primene leka postojala obilna plućna sekrecija. Primena sukcije pre aplikacije leka može da smanji verovatnoću pojave zapušenja endotrahealnog tubusa mukusom, koji opstruira endotrahealni tubus. Ako se sumnja na zapušenje endotrahealnog tubusa, a opstrukcija ne uspe da se ukloni sukcijom, endotrahealni tubus mora se odmah zameniti.

Međutim, aspiracija trahealnog sekreta se ne preporučuje najmanje 6 sati posle aplikacije leka, osim u stanjima opasnim po život.

U slučaju pojave epizoda bradikardije, hipotenzije i smanjene saturacije kiseonikom (videti odeljak 4.8) treba prekinuti terapiju lekom Curosurf i primeniti odgovarajuće mere za normalizaciju brzine srčanog rada. Nakon stabilizacije stanja terapija se može nastaviti uz praćenje vitalnih funkcija novorođenčeta.

Posle terapije lekom Curosurf može da dođe do naglog poboljšanja reakcije pluća, što zahteva momentalno smanjivanje vrednosti PIK-a inspiratornog pritiska, bez čekanja na potvrdu kontrole gasnih analiza krvi.

Poboljšanje alveolarne izmene gasova može da ima za posledicu naglo povećanje koncentracije kiseonika u arterijskoj krvi. Da bi se izbegla hiperoksija, potrebno je brzo podešavanje koncentracije kiseonika u inspirijumu. U cilju održavanja odgovarajućih vrednosti oksigenacije krvi preporučuje se, uz povremene gasne analize krvi, kontinuirano praćenje transkutanog PaO2 ili saturacije kiseonikom.

U nastavku lečenja može da se koristi sistem za kontinuiranu nazalnu aeraciju sa natpritiskom (nCPAP), ali samo u odgovarajuće opremljenim ustanovama za izvođenje ovog postupka.

Novorođenčad tretirana surfaktantima moraju pažljivo da se prate, posebno na znake infekcije. Na najraniji znak infekcije mora odmah da se primeni odgovarajuća antibiotska terapija.

U slučajevima nezadovoljavajućeg odgovora na terapiju lekom Curosurf ili naglog recidiviranja, pre primene sledeće doze treba razmotriti mogućnost postojanja drugih komplikacija vezanih za nezrelost kao što je otvoreni duktus arteriozus ili druge plućne bolesti kao pneumonija.

Novorođenčad rođena nakon dugotrajne ruprture membrana (duže od 3 nedelje) mogu da imaju izvestan stepen plućne hipoplazije i zato da ne pokažu optimalan odgovor na lečenje egzogenim surfaktantom.

Primenom surfaktanta očekuje se ublažavanje težine respiratornog distres sindroma, ali se ne može očekivati potpuna eliminacija mortaliteta i morbiditeta koji su vezani za preveremeno rođenje jer su prevremeno rođena novorođenčad podložna i drugim komplikacijama vezanim za nezrelost. Posle primene leka Curosurf registrovana je prolazna depresija cerebroelektrične aktivnosti u trajanju od 2 do 10 minuta. Ovo je uočeno samo u jednoj studiji i njen značaj nije sasvim jasan.

Kada se lek Curosurf primenjuje putem manje invazivne (LISA) metode za primenu surfaktanta, zabeležana je povećana učestalost bradikardije, apnee i smanjene saturacije kiseonikom. Ova dejstva uglavnom kratko traju, nemaju uticaja za vreme primene i lako se rešavaju. Ukoliko ova dejstva postanu ozbiljna, treba prestati sa primenom surfaktana i lečiti komplikacije.

PROFILAKSA

Profilaksa surfaktantom može da se vrši samo u ustanovama gde postoji odgovarajuća neonatalna intenzivna nega, a prema sledećim preporukama:

  • profilaksu (u roku od 15 minuta po rođenju) treba primenjivati kod skoro sve novorođenčadi gestacijske starosti ispod 27 nedelja;
  • profilaksu treba razmatrati kod novorođenčadi preko 26 nedelja ali <30 nedelja gestacijske starosti ako je zahtevana intubacija u porođajnoj sali ili ako majka prenatalno nije primala kortikosteroide;

kod prenatalne primene kortikosteroida, surfaktant treba da se primeni samo kod pojave respiratornog distres sindroma (RDS)

  • uzimajući u obzir faktore rizika profilaksa se takođe preporučuje kod prevremeno rođene

novorođenčadi ako postoje neki od sledećih faktora rizika: perinatalna asfiksija, majka sa dijabetesom, višestruke trudnoće, novorođenče muškog pola sa porodičnom predispozicijom za RDS i carski rez.

Kod sve ostale prevremeno rođene novorođenčadi preporučuje se rana primena surfaktanta kod prvih znakova respiratornog distres sindroma (RDS).

Nema dostupnih informacija o dejstvima bilo koje početne doze osim 100 ili 200 mg/kg, o doziranju češćem nego na 12 sati ili o terapiji lekom Curosurf započetom posle 15 ili više sati od dijagnostikovanja RDS.

Primena leka Curosurf kod prevremeno rođene novorođenčadi sa teškom hipotenzijom nije ispitivana. Lek Curosurf sadrži natrijum hlorid

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je „bez natrijuma”.

Nisu poznate.

Nije relevantno.

Nije relevantno.

Neželjena dejstva leka zabeležena u toku kliničkih ispitivanja i u periodu nakon stavljanja leka u promet, prikazana su u nastavku teksta, a usaglašena prema klasifikaciji sistema organa i učestalosti ( na osnovu MedDRA klasifikacije) po sledećoj učestalosti: veoma često (≥1/10); često (između ≥1/100 do <1/10); povremeno (između ≥1/1000 do <1/100); retko (između ≥1/10000 do <1/1000); veoma retko (<1/10000); nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Klasa sistema organaNeželjene reakcijeUčestalost
Infekcije i infestacijeSepsaPovremeno
Poremećaji nervnog sistemaIntrakranijalna hemoragijaPovremeno
Kardiološki poremećajiBradikardijaRetko
Vaskularni poremećajiHipotenzijaRetko
Respiratorni, torakalni i medijastinalniBronhopulmonalna displazija,Retko
poremećajiPneumotoraks,Povremeno
Pulmonalna hemoragija,Retko
Hiperoksija,Nepoznato
Neonatalna cijanoza,Nepoznato
ApnejaNepoznato
Smanjena saturacija kiseonikomRetko
IspitivanjaPromenjen elektroencefalogramNepoznato
Povreda, trovanje i proceduralneKomplikacije endotrahealne intubacijeNepoznato

Apneja i sepsa mogu da se pojave kao posledica nezrelosti novorođenčeta.

Pojava intrakranijalnih hemoragija posle primene leka Curosurf je dovođena u korelaciju sa smanjenjem prosečnog arterijskog krvnog pritiska i rane pojave vrednosti PIK-a u arterijskoj oksigenaciji krvi (PaO2). Preporučuje se izbegavanje visoke vrednosti PaO2 i vrednosti PIK-a podešavanjem parametara respiratora neposredno po primeni leka Curosurf.

U do sada obavljenim kliničkim studijama je zabeležena blaga tendencija povećanja incidence otvorenog duktusa arteriozusa kod novorođenčadi koja su primala lek Curosurf (što se pokazalo i primenom drugih surfaktanata).

Uočeno je stvaranje antitela na proteinske komponente leka Curosurf, ali do sada bez podataka o kliničkoj značajnosti.

Prevremeno rođena novorođenčad imaju relativno veliku incidencu cerebralne hemoragije i cerebralne ishemije, opisane kao periventrikularna leukomalacija i hemodinamske anomalije kao što su otvoreni ductus arteriosus i postojanje fetalne cirkulacije uprkos pružanju intenzivne nege. Kod ove novorođenčadi takođe postoji veliki rizik od razvoja infekcija kao što su pneumonija i bakteremija (tj. septikemija). Konvulzije, takođe mogu da nastupe u perinatalnom periodu. Kod prevremeno rođene novorođenčadi uobičejeno je da se razviju hematološki poremećaji i poremećaji elektrolita koji se mogu pogoršati u slučaju teške bolesti i mehaničke ventilacije. U sklopu komplikacija zbog prevremenog rođenja mogu se razviti sledeći poremećaji povezani sa težinom bolesti i primenom mehaničke ventilacije neophodne za reoksigenaciju: pneumotoraks, intersticijalni plućni emfizem i krvarenje u plućima. Konačno, prolongirana upotreba visokih koncentracija kiseonika i mehaničke ventilacije povezana je sa razvojem bronhopulmonalne displazije i retinopatije kod prevremeno

rođene novorođenčadi.

LISA tehnika (Manje invazivna primena surfaktanta)

U kliničkim ispitivanjima, neka prolazna i blaga neželjena dejstva, bez uticaja za vreme primene, bila su više učestala u grupi koja je primala surfaktant putem LISA metode nego u kontrolnoj grupi koja je primala surfaktant putem standardne metode, naročito: desaturacija kiseonikom (57,4% iz grupe sa LISA metodom za primenu surfaktanta naspram 26,6% standardne grupe), apneja (21,8% naspram 12,8%), bradikardija (11,9%

naspram 2,8%), pena na ustima (21,8% naspram 2,8%), kašalj (7,9% naspram 0,9%), gušenje (6,9% naspram 1,8%) i kijavica (5% naspram 0%). Ove razlike između dve grupe mogu se opravdati tako što je sedacija manje učestala u grupi LISA metode za primenu surfaktanta naspram standardne grupe.

Većina ovih dejstava bila su lako rešiva.

Za vreme spontane komparativne kliničke studije Primena surfaktanta bez intubacije (engl. Nonintubated Surfactant Application, NINSAPP ) zabeleženo je nekoliko slučajeva nekrotičnog enterokolitisa koji su zahtevali hirurški zahvat (8,4% u grupi LISA metode za primenu surfaktanta i 3,8% u grupi standardne primene- intubacija/MV-mehanička ventilacija) i fokalne intersticijalne perforacije koja je zahtevala hirurški zahvat (11,2% u grupi LISA metode za primenu surfaktanta i 10,6% u standardnoj grupi), bez signifikantne statističke razlike između grupa. Ova dejstva mogu biti komplikacije prevremenog rođenja ili konsekvence drugih terapija koje su primenjivane kod ove prevremeno rođene novorođenčadi.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nema podataka o predoziranju posle upotrebe leka Curosurf. Ukoliko se to dogodi, i to samo kada ima jasnih kliničkih uticaja na disanje, ventilaciju ili oksigenaciju novorođenčeta, potrebno je aspirirati što veću količinu unete suspenzije i sprovesti suportivnu terapiju uz posebnu pažnju na balans tečnosti i elektrolita.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Ostali proizvodi za lečenje bolesti respiratornog sistema: plućni surfaktanti

ATC šifra: R07AA02

Plućni surfaktant je mešavina supstanci uglavnom fosfolipida i specifičnih proteina koji oblažu unutrašnju površinu alveola i mogu smanjiti površinski napon u plućima.

Ovakvo delovanje na smanjenje površinskog napona u plućima je neophodno za stabilizaciju alveola i da bi se izbegao kolaps na kraju izdisaja i tako održala odgovarajuća razmena gasova tokom celog disanjnog ciklusa.

Nedostatak plućnog surfaktanta bez obzira na razlog, dovodi do teške respiratorne insuficijencije koja je kod prevremeno rođenih novorođenčadi poznata kao respiratorni distres sindrom (RDS) ili bolest hijalinih membrana (HMD). RDS je glavni uzrok akutnog mortaliteta i akutnog morbiditeta prevremeno rođenih novorođenčadi. Takođe može biti uzrok dugotrajnih respiratornih i neuroloških poremećaja.

Lek Curosurf je razvijen da bi se nedostatak endogenog plućnog surfaktanta mogao zameniti intratrahealno primenjenim egzogenim surfaktantom.

Osobina leka Curosurf da smanjuje površinski napon potiče od njegove homogene raspodele u plućima odnosno raspoređivanja na međupovršini vazduh-tečnost u alveolama. Fiziološki i terapijski uticaji leka Curosurf kod nedostatka surfaktanta detaljno su ispitani na raznim životinjskim modelima.

Kod nezrelih fetusa kunića, dobijenih histerektomijom, koji su odmah bili žrtvovani, primena leka Curosurf dovela je do značajnog širenja pluća.

Posle primene leka Curosurf putem trahealne kanile, kod prevremeno okoćenih kunića, ventiliranih sa 100%- tnim kiseonikom, došlo je do značajnog poboljšanja udahnutog volumena i komplijanse pluća-grudni koš, u poređenju sa kontrolnim životinjama.

Takođe, tretiranje prevremeno okoćenih kunića lekom Curosurf (uz održavanje standardizovanog disajnog volumena od otprilike 10 mL/kg), poboljšalo je komplijansu u pneumotorakalnom sistemu, do vrednosti sličnih onima koji se viđaju kod potomstva okoćenog u terminu.

Klinička efikasnost i bezbednost

Velike internacionalne kako kontrolisane tako i otvorene kliničke studije dokumentovale su terapijski uticaj leka CUROSURF kod prevremeno rođene novorođenčadi sa RDS-om i kod prevremeno rođene novorođenčadi sa rizikom nastanka RDS-a

Prevremeno rođena novorođenčad koja su lečena jednom dozom leka CUROSURF (1,25-2,5 mL/kg što odgovara 100-200 mg/kg fosolipida) pokazala su brzo i značajno poboljšanje oksigenacije sa smanjenjem koncentracije udahnutog kiseonika (FiO2) i povećanjem PaO2 i PaO2/FiO2 i a/APO2 odnosa; smrtnost i incidenca glavnih plućnih komplikacija su smanjeni.

Kod primene druge ili treće doze od 100 mg/kg pokazalo se dalje smanjenje incidence pneumotoraksa i smrtnosti.

Spontana klinička studija primene surfaktanta bez intubacije (engl. Nonintubated Surfactant Application, NINSAPP) uporedila je primenu leka Curosurf putem LISA metode za primenu surfaktanta i putem standardne metode (intubacija, primena i mehanička ventilacija) u dve grupe prevremeno rođene novorođenčadi sa respiratornim distres sindromom (RDS) i gestacijskom starošću do 23 do 27 nedelja (Grupa sa LISA metodom za primenu surfaktanta, broj: 108, kontrolna grupa: broj 105). LISA metoda nije bila inferiorna u odnosu na standardnu metodu što se tiče primarnog cilja (preživljavanje bez bronhopulmonalne displazije u 36. gestacijskoj nedelji). Što se tiče sekundarnog cilja LISA metoda bila je superiorna, povećano preživljavanje bez glavnih komplikacija i smanjena učestalost drugih morbiditeta povezanih sa prevremenim rođenjem. Potreba za mehaničkom ventilacijom bila je signifikantno smanjena sa LISA metodom.

Lek Curosurf uglavnom ostaje u plućima posle intratrahealne primene kod tek okoćenih kunića uz poluvreme eliminacije 14C obeleženog dipalmitoil-fosfatidilholinom od 67 sati. Samo tragovi lipida surfaktanta mogu se naći u serumu i drugim organima, osim pluća, 48 sati posle primene.

Ispitivanja akutne toksičnosti na različitim životinjskim vrstama posle intraperitonealne i intratrahealne primene, nisu ukazala na plućnu ili sistemsku toksičnosti, kao i na mortalitet.

Ispitivanja subakutne toksičnosti posle intratrahealne primene kod pasa, kunića i pacova (14 dana) nisu ukazala na kliničke uticaje ili hematološke promene, kao ni na makroskopske promene. Štaviše pri intraperitonealnoj primeni leka Curosurf kod pacova nisu otkriveni bilo kakvi dokazi direktne toksičnosti (4 nedelje).

Lek Curosurf primenjen parenteralnim putem kod zamoraca nije izazvao anafilaktičke reakcije, niti stimulisao produkciju antitela koja se mogu detektovati putem pasivne kožne anafilaktičke reakcije. Anafilaktička reakcija nije uočena ni pri intratrahealnoj primeni. Takođe nema podataka o potencijalu za kožne senzibilizacije (Magnussonov i Kligmanov test).

Nema dokaza koji bi ukazali na mutagenu ili klastogenu aktivnost leka Curosurf.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Natrijum-hlorid; Voda za injekciju.

Nije poznata.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja: 18 meseci.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.

Lek čuvati u frižideru na temperaturi od 2 C do 8 C. Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svetlosti.

Samo za jednokratnu upotrebu. Posle prve aspiracije ne koristiti preostale količine leka iz bočice.

Neotvorene, nekorišćene bočice leka Curosurf koje su zagrejane do sobne temperature mogu se vratiti u frižider u toku 24 sata, nakon čega se lek može koristiti do kraja isteka roka upotrebe ako se čuva u frižideru na temperaturi od od 2 C do 8 C.

Ne zagrevati bočice do sobne temperature i ne vraćati u frižider više od jednog puta.

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 2 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 bočica sa po 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (240 mg/3 mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa 3 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Pre upotrebe, bočicu treba zagrejati do sobne temperature i pažljivo okrenuti gore-dole, bez mućkanja, da bi se dobila homogena suspenzija.

Suspenziju izvući iz bočice korišćenjem sterilne igle i šprica.

Za pravilno izvlačenje supenzije, pažljivo pratiti sledeća uputstva:

  • Pronaći urez („FLIP UP“) na plastičnom poklopcu u boji.
  • Podići urez i povući naviše.
  • Povući plastični poklopac sa aluminijumskim delom nadole.
  • i 5) Ukloniti ceo prsten povlačenjem aluminijumskog omotača.

6) i 7) Ukloniti gumeni poklopac radi izvlačenja sadržaja.

Za jednokratnu upotrebu. Odbaciti neiskorišćenu količinu leka koja je ostala u bočici. Neiskorišćene količine leka ne smeju se čuvati za dalju uporebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Curosurf sadrži aktivnu supstancu poraktant alfa. Spada u grupu lekova ostali proizvodi za lečenje bolesti respiratornog sistema. Lek Curosurf se koristi za terapiju respiratornog distres sindroma (RDS) kod prevremeno rođene dece, kao i profilaktički kod prevremeno rođene dece sa rizikom od nastanka respiratornog distres sindroma (RDS).

Unutrašnjost pluća je obložena supstancom koja se zove surfaktant. Ova supstanca sprečava da se ona slepe što omogućava normalno disanje. Neka novorođenčad, posebno prevremeno rođena deca, nemaju na rođenju dovoljnu količinu surfaktanta što dovodi do pojave respiratornog distres sindroma (RDS). Lek Curosurf je prirodni surfaktant koji se dobija iz svinjskih pluća, koji deluje na isti način kao što bi delovao surfaktant Vašeg deteta, pa će zato pomoći Vašem detetu da normalno diše sve dok samo ne počne da proizvodi sopstveni surfakt.

Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)

Upozorenja i mere opreza

Lekar treba da primeni lek Curosurf kod skoro sve prevremeno rođene dece, rođene pre 27. nedelje (u roku od 15 minuta po rođenju) da bi se sprečio nastanak respiratornog distres sindroma-profilaktička primena.

Lekar može da razmotri profilaktičku primenu kod prevremeno rođene dece uzrasta preko 26 nedelja, ali manje od 30 nedelja gestacijske starosti u sledećim slučajevima:

  • ukoliko je zahtevana intubacija u porođajnoj sali;
  • ukoliko majka prenatalno nije primila kortikosteroide.

Lekar može primeniti lek Curosurf kod prevremeno rođene dece u slučaju da je došlo do odsustva kiseonika tokom poslednjih nedelja trudnoće i/ili neposredno posle porođaja (perinatalna asfiksija) i u sledećim slučajevima: majke sa dijabetesom, višestruke trudnoće, novorođenčeta muškog pola sa porodičnom predispozicijom RSD i carski rez.

Kod ostale prevremeno rođene dece treba dati lek Curosurf čim nastanu rani znaci respiratornog distres sindroma.

Pre davanja leka Curosurf, lekar će proveriti da li je opšte stanje novorođenčeta stabilino stim što će korigovati na primer, pH krvi (acidoza), niski krvni pritisak (hipotenzija), smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (anemija), vrednost šećera u krvi (hipoglikemija), nisku telesnu temperaturu (hipotermija).

Primenom surfaktanta očekuje se ublažavanje težine respiratornog distres sindroma, ali se ne može očekivati da potpuno eliminiše bilo kakve probleme povezane sa prevremenim rođenjem (smrtnost i morbiditet), s obzirom na to da su prevremeno rođena deca podložna i drugim komplikacijama koje su povezane sa njihovom nezrelošću.

Postoji mogućnost da novorođenčad rođena posle produžene rupture membrana (duže od 3 nedelje) ne mogu da pokažu optimalan odgovor na egzogeni surfaktant.

Posle primene leka Curosurf registrovana je prolazna depresija cerebroelektrične aktivnosti u trajanju od 2 do 10 minuta.

Primena leka Curosurf kod prevremeno rođene dece sa teškim smanjenjem krvnog pritiska (hipotenzija) nije ispitivana.

Primena leka Curosurf kod prevremeno rođene dece sa oštećenjem funkcije jetre ili bubrega nije ispitivana.

Drugi lekovi i lek Curosurf

Nisu poznate interakcije leka Curosurfa sa drugim lekovima.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Nije primenjivo.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nije primenjivo.

Lek Curosurf sadrži natrijum hlorid

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je „bez natrijuma”.

Doziranje:

Lek Curosurf mora da se primenjuje samo u bolničkim uslovima od strane iskusnih i obučenih zdravstvenih radnika za intenzivnu negu prevremeno rođene dece, sa odgovarajućom opremom za ventilacionu potporu i praćenje novorođenčadi sa respiratornim distres sindromom.

Lek Curosurf je za endotarheopulmonalnu upotrebu.

Primena u lečenju: preoporučena početna doza je 100-200 mg/kg (1,25-2,5 mL/kg) telesne mase, a primenjuje se kao pojedinačna doza što je pre moguće po postavljanju dijagnoze RDS.

Mogu se primeniti i dodatne doze 100 mg/kg (1,25 mL/kg), u intervalima od 12 sati, kod prevremeno rođene dece kod kojih je i dalje potrebna potpomognuta ventilacija i dodatni kiseonik. Maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg.

Profilaksa:

Preoporučena početna doza je 100-200 mg/kg (1,25-2,5 mL/kg), a primenjuje se kao pojedinačna doza, što je pre moguće po rođenju, u roku od 15 minuta.

Dodatne doze od po 100 mg/kg mogu se primeniti 6 do 12 sati posle prve doze, a zatim 12 sati kasnije kod novorođenčadi sa perzistentnim RDS koja su i dalje na mehaničkoj ventilaciji (maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg).

Način primene

Videti odeljak „Sledeće informacije namenjene su isključivo zdravstenim stručnjacima“ koji je na kraju ovog Uputstva za lek.

Ako ste primenili više leka Curosurf nego što treba

Nema podataka o predoziranju posle upotrebe leka Curosurf. Ukoliko se to dogodi, i to samo kada ima jasnih kliničkih uticaja na disanje, ventilaciju ili oksigenaciju novorođenčeta, potrebno je aspirirati što veću količinu unete suspenzije i sprovesti suportivnu terapiju uz posebnu pažnju na balans tečnosti i elektrolita.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Moguća neželjena dejstva prema učestalosti navedena su u nastavku:

  • Povremena neželjena dejstva: (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): sepsa (trovanje krvi), krvarenje u mozgu (intrakranijalno), prisustvo vazduha u pleuralnoj šupljini (pneumotoraks)
  • Retka neželjena dejstva: (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): nizak krvni pritisak (hipotenzija), usporeni otkucaji srca (bradikardija), hronična bolest pluća (bronhopulmonarna displazija), plućno krvarenje, smanjen sadržaj kiseonika u krvi (smanjena saturacija kiseonikom).
  • Nepoznata učestalost: (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): poteškoće sa disanjem, prestanak disanja (apnea), intoksikacija kiseonikom (hiperoksija), plava prebojenost kože i usana (neonatalna cijanoza), poremećen nalaz moždanih aktivnosti (encefalogram), komplikacije u toku endotrahealne intubacije.
  • Zabeleženo je nekoliko izveštaja o perzistentnom otvorenom duktusu arteriosusu kod novorođenčeta koja su primila Curosurf.

Tokom primene leka Curosurf tankim kateterom, primećeni su neki blagi i prolazni neželjeni događaji: bradikardija, apneja, smanjena saturacija kiseonikom, pena u ustima, kašalj, gušenje i kijanje.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Curosurf posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljnjem pakovanju. nakon oznake „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati u frižideru na temperaturi od 2 C do 8 C. Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svetlosti.

Samo za jednokratnu upotrebu. Posle prve aspiracije ne koristiti preostale količine leka iz bočice.

Neotvorene, nekorišćene bočice leka Curosurf koje su zagrejane do sobne temperature mogu se vratiti u frižider u toku 24 sata, nakon čega se lek može koristiti do kraja isteka roka upotrebe ako se čuva u frižideru na temperaturi od 2 C do 8 C.

Ne zagrevati bočice do sobne temperature i ne vraćati u frižider više od jednog puta. Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Curosurf

Aktivna supstanca je poraktant alfa.

Curosurf, 120 mg/1,5 mL, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje:

Jedna bočica sadrži 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje.

Jedan mililitar suspenzije sadrži aktivnu supstancu poraktant alfa (fosfolipidna frakcija iz svinjskih pluća) 80 mg.

1,5 mL suspenzije sadrži 120 mg poraktanta alfa.

Curosurf, 240 mg/3 mL, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje:

Jedna bočica sadrži 3 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje.

Jedan mililitar suspenzije sadrži aktivnu supstancu poraktant alfa (fosfolipidna frakcija iz svinjskih pluća) 80 mg.

3 mL suspenzije sadrži 240 mg poraktanta alfa.

Pomoćne supstance su: natrijum-hlorid i voda za injekciju.

Kako izgleda lek Curosurf i sadržaj pakovanja

Suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje. Sterilna, homogena suspenzija bele do žute boje.

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica od 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 2 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 bočica od po 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (240 mg/3 mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica od 3 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

EUROFARM D.O.O. BEOGRAD

Boška Petrovića 3a Beograd Proizvođač

CHIESI FARMACEUTICI SPA

Via Palermo 26/A, Parma, Italija

CHIESI FARMACEUTICI S.P.A.

Via San Leonardo 96 Parma (PR), Italija

CHIESI PHARMACEUTICALS GMBH

Gonzagagasse 16/16 Beč, Austrija

Napomena:

Napomena:

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x 1,5mL, (120 mg/1,5mL): 515-01-02245-19-001 od 12.02.2020.

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 2 x 1,5mL, (120 mg/1,5mL):

515-01-02244-19-001 od 12.02.2020.

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x 3 mL (240 mg/3 mL):

515-01-02239-19-001 od 12.02.2020.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Terapija kod prevremeno rođene novorođenčadi sa respiratornim distres sindromom (RDS).

Profilaktička primena kod prevremeno rođene novorođenčadi sa rizikom od respiratornog distres sindroma (RDS).

Doziranje i način primene

Doziranje:

Lek Curosurf mora da se primenjuje samo u bolničkim uslovima. Treba da ga primenjuju samo obučeni zdravstveni radnici sa iskustvom u primeni intenzivne terapije kod prevremeno rođene novorođenčadi, uz korišćenje aparata za ventilaciju i praćenje novorođenčadi sa rizikom od RDS-a.

Primena u lečenju: preporučena početna doza je 100-200 mg/kg (1,25-2,5 mL/kg) telesne mase koja se daje kao bolus. Mogu se primeniti i dodatne doze 100 mg/kg (1,25 mL/kg), u intervalima od 12 sati, kod novorođenčadi kod kojih je i dalje potrebna potpomognuta ventilacija i dodatni kiseonik (maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg).

Preporučuje se da se sa lečenjem započne što je pre moguće nakon što se postavi dijagnoza RDS-a.

Profilaksa:

Pojedinačnu dozu od 100-200 mg/kg (1,25 -2,5 mL/kg) telesne mase, treba primeniti što je pre moguće po rođenju (u roku od 15 minuta). Dodatne doze od po 100 mg/kg mogu se primeniti 6 do 12 sati posle prve

doze, a zatim u razmacima od 12 sati u slučaju pojave RDS-a, koji zahteva primenu mehaničke ventilacije (maksimalna ukupna doza 300-400 mg/kg).

Način primene

Lek Curosurf je dostupan u bočicama spremnim za upotrebu koje se moraju čuvati u frižideru na temperaturi od +2C do +8C. Bočica se pre upotrebe mora zagrejati na sobnu temperaturu, npr., tako što će se držati u ruci nekoliko minuta a zatim se polako okreće gore – dole, nekoliko puta, bez mućkanja, kako bi suspenzija postala homogena.

Suspenzija se izvlači iz bočice pomoću sterilne igle i šprica prema uputstvu navedenom u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Lek Curosurf se može primeniti na jedan od sledećih načina:

  • Uz isključivanje novorođenčeta sa mehaničkog respiratora

Na trenutak isključiti novorođenče sa respiratora i direktno, preko endotrahealnog tubusa u donji deo dušnika ubrizgati suspenziju u vidu pojedinačnog bolusa u količini 1,25 do 2,5 mL/kg (100-200 mg/kg). Primeniti ručnu ventilaciju tokom jednog minuta a zatim ponovo priključiti novorođenče na respirator, pod istim uslovima kao i pre primene leka. Naredne doze (1,25 mL/kg) ukoliko je potrebno, mogu se primeniti na isti način.

ili

  • Bez isključivanja novorođenčeta sa respiratora

Primeniti suspenziju u količini 1,25 do 2,5 mL/kg (100-200 mg/kg) u vidu pojedinačnog bolusa direktno u donji deo dušnika pomoću katetera koji će se plasirati preko sukcionog otvora u endotrahealni tubus.

Naredne doze (1,25 mL/kg, što odgovara 100 mg/kg), ukoliko je potrebno, mogu se primeniti na isti način.

  • Primenom metode INtubacija SURfaktant Ekstubacija (INSURE)

Postoji i treća mogućnost primene putem intubacije isključivo u cilju primene surfaktanta. Doziranje je isto kao u tačkama a) i b). U ovom slučaju primenjuje se tehnika ručne ventilacije a posle ekstubacije može se primeniti nazalni CPAP (Kontinuirana ventilacija pod održavanjem pozitivnog pritiska).

  • Primenom metode Manje Invazivna Primena Surfaktanta sa tankim kateterom (engl. Less Invasive Surfactant Administration, LISA)

Kod novorođenčadi koja spontano dišu, lek Curosurf se može primeniti takođe putem manje invazivne metode za primenu surfaktanta uz korišćenje tankog katetera (LISA). Doziranje je isto kao u tačkama a), b) i

  • Kateter malog dijametra plasira se u traheju novorođenčeta koje je na CPAP-u, što obezbeđuje kontinuirano spontano disanje, uz direktnu vizualizaciju glasnih žica putem laringoskopije. Lek Curosurf se primenjuje u vidu pojedinačnog bolusa u trajanju od 0,5-3 minuta. Nakon primene leka Curosurf, odmah izvaditi kateter. Primenu CPAP-a treba nastaviti tokom celog postupka.

Koristiti tanke katetere sa CE oznakom za ovu namenu primene surfaktanta.

Bez obzira na način davanja, preporučuje se često praćenje gasova u krvi, jer posle primene, obično dolazi do neposrednog porasta PaO2 ili saturacije kiseonikom.

U svakom slučaju, preporučuje se kontinuirano transkutano praćenje PaO2 ili saturacije kiseonikom kako bi se izbegla hiperoksija.

Posebna populacija

Oštećenje funkcije bubrega ili jetre

Bezbednost i efikasnost primene leka Curosurf kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nije procenjena.

Lista pomoćnih supstanci

Natrijum-hlorid;

Voda za injekciju.

Inkompatibilnost

Nije poznata.

Rok upotrebe

Rok upotrebe pre prvog otvaranja: 18 meseci.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: lek upotrebiti odmah.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek čuvati u frižideru na temperaturi od 2 C do 8 C. Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svetlosti.

Samo za jednokratnu upotrebu. Posle prve aspiracije ne koristiti preostale količine leka iz bočice.

Neotvorene, nekorišćene bočice leka Curosurf koje su zagrejane do sobne temperature mogu se vratiti u frižider u toku 24 sata, nakon čega se lek može koristiti do kraja isteka roka upotrebe ako se čuva u frižideru na temperaturi od od 2 C do 8 C.

Ne zagrevati bočice do sobne temperature i ne vraćati u frižider više od jednog puta.

Priroda i sadržaj pakovanja

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 2 x (120 mg/1,5mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 bočica sa po 1,5 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Curosurf, suspenzija za endotraheopulmonalno ukapavanje, 1 x (240 mg/3 mL)

Unutrašnje pakovanje je bočica (zapremine 5 mL) od providnog stakla tip I, sa čepom od hlorbutil elastomera; aluminijumskom pertlom i flip off zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa 3 mL suspenzije za endotraheopulmonalno ukapavanje i Uputstvo za lek

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Pre upotrebe, bočicu treba zagrejati do sobne temperature i pažljivo okrenuti gore-dole, bez mućkanja, da bi se dobila homogena suspenzija.

Suspenziju izvući iz bočice korišćenjem sterilne igle i šprica.

Za pravilno izvlačenje supenzije, pažljivo pratiti sledeća uputstva:

  • Pronaći urez („FLIP UP“) na plastičnom poklopcu u boji.
  • Podići urez i povući naviše.
  • Povući plastični poklopac sa aluminijumskim delom nadole.
  • i 5) Ukloniti ceo prsten povlačenjem aluminijumskog omotača.

6) i 7) Ukloniti gumeni poklopac radi izvlačenja sadržaja.

Za jednokratnu upotrebu. Odbaciti neiskorišćenu količinu leka koja je ostala u bočici. Neiskorišćene količine leka ne smeju se čuvati za dalju uporebu.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info