Daktanol® 2% oralni gel

Prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) lek nije registrovan u Republici Srbiji. Lek može biti u postupku obnove dozvole ili više neće biti prisutan na tržištu Republike Srbije. Spisak svih registrovanih lekova u Srbiji možete pronaći na ovom linku.
  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Daktanol® 2% oralni gel
Opis chat-gpt
Daktanol® 2% je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'mikonazol' i koristi se za lečenje i prevenciju gljivičnih infekcija u ustima, grlu, jednjaku, želucu i crevima.
INN
Farmaceutski oblik
oralni gel
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍2157101
Maksimalna cena leka
300,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8608808105389
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02167-18-001
Datum važenja: 25.02.2019 - 25.02.2024

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Oralna terapija gljivičnih infekcija orofarinksa i gastrointestinalnog trakta. Daktanol, oralni gel se primenjuje kod odraslih, dece i odojčadi starije od 4 meseca.

Odojčad i deca od 4 do 24 meseca:

1,25 mL (1/4 kafene kašike; ekvivalentno je približno 25 mg) gela, četiri puta dnevno, nakon obroka. Svaka doza bi trebalo da bude podeljena u manje porcije, a gel bi trebalo primenjivati na zahvaćenu površinu/e čistim prstom. Gel ne bi trebalo primenjivati na zadnji zid ždrela zbog opasnosti od mogućeg gušenja. Gel ne bi trebalo da se guta odmah nego da se drži u ustima što je moguće duže.

Odrasli i deca starija od 2 godine:

2,5 mL (pola kafene kašike; ekvivalentno je približno 50 mg) gela, četiri puta dnevno, nakon obroka. Gel ne bi trebalo da se guta odmah nego da se drži u ustima što je moguće duže.

Terapiju bi trebalo produžiti bar nedelju dana nakon povlačenja simptoma.

Kod oralne kandidijaze preporučuje se da se gelom premaže i zubna proteza i tako premazana ostavi preko noći.

Kandidijaza gastrointestinalnog trakta

Lek se može primenjivati kod odojčadi (≥ 4 meseca starosti), dece i odraslih koji imaju problema sa gutanjem tableta. Doza je 20 mg po kilogramu telesne mase na dan, podeljena u četiri doze. Ukupna dnevna doza ne bi trebalo da pređe 250 mg (10 mL oralnog gela) četiri puta dnevno.

Terapiju bi trebalo produžiti bar nedelju dana nakon povlačenja simptoma.

Preosetljivost na mikonazol, ostale derivate imidazola ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Kod novorođenčadi i odojčadi mlađih od 4 meseca ili kod onih kod kojih refleks gutanja još uvek nije dobro razvijen (videti odeljak 4.4).

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre.

Istovremena primena leka kod osoba koje u terapiji koriste lekove koji podležu metabolizmu posredstvom enzima CYP3A4 (videti odeljak 4.5 Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija):

  • lekovi koji produžavaju QT-interval (astemizol, cisaprid, dofetilid, mizolastin, pimozid, kinidin, sertindol, terfenadin);
  • ergot alkaloidi;
  • inhibitori HMG-CoA reduktaze (simvastatin i lovastatin);
  • triazolam i oralni midazolam.

Mikonazol se sistemski resorbuje i poznato je da inhibira CYP2C9 i CYP3A4 (videti odeljak 5.2 Farmakokinetički podaci) što može da dovede do produženog dejstva varfarina. Zabeležena je pojava krvarenja, neka su bila i sa smrtnim ishodom, kada su se istovremeno primenjivali mikonazol oralni gel i varfarin (videti odeljke 4.5 Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija i 4.8 Neželjena dejstva). Ukoliko se razmatra istovremena primena leka Daktanol oralni gel i oralnog antikoagulansa kao što je varfarin, antikoagulantni efekat treba pažljivo pratiti i titrirati (videti odeljak 4.5).

Potrebno je savetovati pacijenta da prekine primenu mikonazola i potraži savet lekara ako primeti neočekivano krvarenje ili pojavu modrica, krvarenje iz nosa, iskašljavanje krvi, krv u mokraći, kao katran crnu stolicu ili povraćeni sadržaj koji izgleda kao talog crne kafe.

Teške reakcije preosetljivosti, uključujući anafilaksu i angioedem, zabeležene su u toku terapije mikonazolom (videti odeljak 4.8). Ako neka reakcija ukazuje na preosetljivost ili iritaciju, treba prekinuti terapiju mikonazolom.

Preporučljivo je pratiti koncentracije mikonazola i fenitoina u plazmi ukoliko se koriste istovremeno u terapiji.

Kod pacijenata koji uzimaju oralne antidijabetike (kao što su derivati sulfonilureje), istovremena terapija mikonazolom može pojačati terapijski efekat ovih lekova i dovesti do neželjene hipoglikemije. Stoga treba razmotriti preduzimanje odgovarajućih mera koje su navedene u odeljku 4.5 Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija.

Opasnost od gušenja kod odojčadi i male dece

Neophodan je poseban oprez kada se gel nanosi kod odojčadi i male dece (uzrasta od 4 meseca do 2 godine), jer može doći do opstrukcije grla gelom i gušenja. Iz tog razloga lek ne nanositi na zadnju stranu grla. Svaku dozu gela neophodno je podeliti u manje porcije i primenjivati na zahvaćenu površinu/e čistim prstom. Nakon primene leka neko vreme posmatrati pacijenta zbog mogućeg gušenja. Takođe, zbog rizika od gušenja, gel se ne sme nanositi na bradavicu dojilje da bi se lek tako primenio kod odojčeta.

Važno je uzeti u obzir razlike u sazrevanju funkcije gutanja kod odojčadi, pogotovo kada se mikonazol gel primenjuje kod odojčadi uzrasta 4 do 6 meseci. Donju starosnu granicu treba pomeriti na 5-6 meseci za prevremeno rođenu decu ili kod odojčadi koja imaju sporiji neuromuskulatorni razvoj.

Ozbiljne reakcije na koži (npr.toksična epidermalna nekroliza i Stevens-Johnson-ov sindrom) zabeležene su kod pacijenata koji su primali mikonazol oralni gel (videti odeljak 4.8). Preporučuje se da se pacijenti informišu o znacima ozbiljnih kožnih reakcija i da se sa primenom Daktanol oralnog gela prekine odmah ukoliko se primeti osip na koži.

Ovaj lek sadrži manjue količine etanola (alkohola), manje od 100 mg po dozi. Ovaj lek sadrži benzojevu kiselinu. Blag iritant kože, očiju i mukoznih membrana.

Kada se bilo koji lekovi koriste istovremeno, potrebno je u odgovarajućim uputstvima pronaći informaciju o njihovom metabolisanju. Mikonazol može da inhibira metabolizam lekova koji se metabolišu pomoću CYP3A4 i CYP2C9 enzima. Ovo može da dovede do povećanja efekta i/ili prolongiranja njihovog dejstva, kao i povećane mogućnosti neželjenih reakcija.

Kontraindikovana je istovremena oralna primena mikonazola kod osoba koje koriste u terapiji lekove koji podležu metabolizmu posredstvom enzima CYP3A4 (videti odeljak 4.3 Kontraindikacije):

  • lekovi koji produžavaju QT-interval (astemizol, cisaprid, dofetilid, mizolastin, pimozid, kinidin, sertindol, terfenadin);
  • ergot alkaloidi;
  • inhibitori HMG-CoA reduktaze (simvastatin i lovastatin);
  • triazolam i oralni midazolam.

Ukoliko se mikonazol primenjuje oralno istovremeno sa nekim od sledećih lekova sa dole navedene liste, neophodan je oprez usled mogućnosti pojačanog ili produženog terapijskog efekta

i/ili neželjenih dejstava ovih lekova. Ako je neophodno, treba redukovati dozu i, ukoliko je moguće, pratiti njihovu koncentraciju u plazmi:

Lekovi koji podležu metabolizmu od strane enzimskog sistema CYP2C9 (videti odeljak 4.4. Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka):

  • oralni antikoagulansi (varfarin);
  • oralni antidijabetici (derivati sulfonilureje);
  • fenitoin.

Ostali lekovi koji podležu metabolizmu od strane enzimskog sistema CYP3A4:

  • inhibitori HIV proteaze (sakvinavir);
  • antineoplastici (vinca alkaloidi, busulfan i docetaksel);
  • neki blokatori kalcijumovih kanala (dihidropiridini, verapamil);
  • neki imunosupresivi (ciklosporin, takrolimus, sirolimus (= rapamicin));
  • ostali lekovi: karbamazepin, cilostazol, dizopiramid, buspiron, alfentanil, sildenafil, alprazolam, brotizolam, midazolam IV, rifabutin, metilprednizolon, trimetreksat, ebastin i reboksetin.

Studije na eksperimentalnim životinjama su pokazale da mikonazol nema teratogeni efekat, ali se fetalna toksičnost ispoljava pri visokim oralnim dozama. Značaj ovoga kod ljudi nije poznat.

Primenu mikonazol oralnog gela, kao i ostale antimikotike iz grupe imidazola, treba izbegavati tokom trudnoće ukoliko je moguće. Neophodno je izbalansirati potencijalni rizik u odnosu na korist primene leka.

Nije poznato da li se mikonazol izlučujeu majčino mleko. Potreban je oprez prilikom propisivanja Daktanol, oralnog gela ženama koje doje.

Lek ne utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Bezbednost mikonazola u obliku oralnog gela je ispitivana kod 111 pacijenata sa oralnom kandidijazom ili mikozom, koji su učestvovali u pet kliničkih studija. Od 111 pacijenata, odraslih sa oralnom kandidijazom ili mikozom je bilo 88. Oni su učestvovali u jednoj randomizovanoj, aktivno kontrolisanoj, dvostruko slepoj kliničkoj studiji i u tri otvorene kliničke studije. Preostala 23 pacijenta su bila deca sa oralnom kandidijazom koja su učestvovala u jednoj randomizovanoj, kontrolisanoj, otvorenoj kliničkoj studiji (novorođenčad, odojčad i deca uzrasta  1 mesec do 10,7 godina). Ovi pacijenti su uzeli najmanje jednu dozu mikonazola u obliku oralnog gela i dali podatke o bezbednosti.

Na osnovu prikupljenih podataka o bezbednosti iz ovih 5 kliničkih studija (odrasli i pedijatrijski pacijenti), najčešće prijavljena neželjena reakcija (incidenca ≥ 1%) je bila nauzeja (6,3%), neobičan ukus leka (3,6%), povraćanje (3,6%), neprijatan osećaj u ustima (2,7%), regurgitacija (1,8%) i suva usta (1,8%). Disgeuzija je prijavljena kod 0,9% pacijenata.

Odrasli pacijenti

Na osnovu podataka o bezbednosti mikonazola oralnog gela iz 4 kliničke studije, česta neželjena dejstva uključuju nauzeju (4,5%), neobičan ukus leka (4,5%), neprijatan osećaj u ustima (3,4%), suva usta (2,3%), disgeuziju (1,1%) i povraćanje (1,1%).

Pedijatrijski pacijenti

U jednoj kliničkoj studiji kod pedijatrijske populacije, učestalost pojave nauzeje (13,0%) kao i povraćanja (13,0%) je bila veoma česta, dok se regurgitacija javljala često (8,7%). Na osnovu postmarketinškog iskustva, gušenje se može javiti kod odojčadi i male dece (videti odeljak 4.3 Kontraindikacije i odeljak 4.4 Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Očekuje se da učestalost, vrsta i težina ostalih neželjenih dejstava koja se javljaju kod dece budu slična kao kod odraslih.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Kod pacijenata koji su istovremeno sa mikonazol oralnim gelom koristili oralne antikoagulanse kao što je varfarin, zabeleženo je povećanje vrednosti INR-a i krvarenja kao što su epistaksa, kontuzija, hematurija, melena, hematemeza, hematomi i hemoragije (videti odeljke 4.4 i 4.5). Neki neželjeni događaji su se završili smrtnim ishodom.

Tabela A uključuje sve identifikovane neželjene reakcije, uključujući i one koje su zabeležene u postmarketinškom periodu.

Učestalost pojave neželjenih dejstava je prikazana u skladu sa sledećom konvencijom: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥1/10000 do

<1/1000); veoma retko (<1/10000); nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Tabela A: Neželjene reakcije kod pacijenata lečenih mikonazolom u obliku oralnog gela

Neželjene reakcije na lek
Učestalost
ČestoPovremenoNepoznata
Poremećaji imunskog sistemaAnafilaktička reakcija, hipersenzitivnost
Poremećaji nervnog sistemaDisgeuzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
GastrointestinalniSuva usta, nauzeja,
poremećajineprijatan osećaj u ustima, povraćanje, regurgitacijaDijareja, stomatitis, diskoloracija jezika
Hepatobilijarni poremećajiHepatitis
Angioedem, toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnson sindrom, urtikarija, osip, akutna generalizovana egzantematozna pustuloza, reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka.Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi

Ukoliko dođe do akcidentalne ingestije veće količine leka, može se javiti povraćanje i dijareja.

Terapija

Terapija je simptomatska i suportivna. Nema specifičnog antidota.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Antidijaroici, intestinalni antiinflamatorni/antiinfektivni lekovi Stomatološki preparati; Antiinfektivi i antiseptici za lokalno-oralnu primenu

ATC šifra: A07AC01 i A01AB09

Mikonazol poseduje antifungalnu aktivnost protiv najčešćih dermatofita i kvasnica, kao i antibakterijsku aktivnost protiv gram-pozitivnih bacila i koka.

Mikonazol inhibira biosintezu ergosterola u gljivicama i menja sastav lipidnih komponenti membrane, što dovodi do nekroze gljivične ćelije.

Resorpcija

Nakon oralne primene oralnog gela mikonazol se sistemski resorbuje. Posle primene oralnog gela u dozi od 60 mg, maksimalna koncentracija u plazmi se postiže posle dva sata i iznosi 31 do 49 nanograma/mL.

Distribucija

Resorbovani lek se u visokom procentu (88,2%) vezuje za proteine plazme (primarno albumine) i za eritrocite (10,6%).

Biotransformacija i eliminacija

Resorbovani mikonazol se opsežno metaboliše. Manje od 1% primenjene doze nepromenjeno se izlučuje urinom. Poluvreme eliminacije iznosi 20 do 25 sati kod većine pacijenata, takođe i kod onih sa oštećenjem renalne funkcije. Koncentracija mikonazola u plazmi umereno se može smanjiti za oko 50% hemodijalizom. Oko 50% oralne doze mikonazola se eliminiše prvenstveno fecesom delom u nepromenjenom obliku, a delimično u obliku metabolita.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija lokalne iritacije, toksičnosti pojedinačnih i ponavljanih doza, genotoksičnosti i reproduktivne toksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

karbomer 934 P; saharin-natrijum;

dinatrijum-edetat; benzojeva kiselina (E 210); glicerol;

trolamin; etanol 96%;

esencija oranž 05096; voda, prečišćena.

Nije primenljivo.

3 godine

Posle prvog otvaranja čuvati na temperaturi do 25oC, u originalnom pakovanju, najduže 28 dana.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja posle prvog otvaranja videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je dvostruko lakirana aluminijumska tuba sa gumiranim prstenom na otvoru plašta, zatvorenog grla sa plastičnim zatvaračem od polietilena bele boje sa trnom i navojima.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna tuba sa 40 g oralnog gela i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka i ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Daktanol, oralni gel se primenjuje u terapiji i prevenciji gljivičnih infekcija usne duplje, grla, jednjaka, želuca i creva. Lek Daktanol, oralni gel u svom sastavu sadrži aktivnu supstancu mikonazol, koja deluje tako što uništava gljivice.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na mikonazol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6). ili na neki sličan lek protiv gljivica;
  • ukoliko imate problema sa jetrom.

Lek nije namenjen za primenu kod odojčadi mlađe od 4 meseca, jer postoji rizik od gušenja.

Nemojte primenjivati lek ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što počnete da primenjujete lek Daktanol, oralni gel.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite Lek Daktanol, oralni gel.

Lek Daktanol, oralni gel je lepljiv. To mu omogućava da se zadrži u ustima što je moguće duže. Izuzetno je važno da budete oprezni kada nanosite lek Daktanol, oralni gel detetu ili odojčetu jer može doći do zapadanja leka duboko u grlo, zatvaranja grkljana i gušenja. Uvek nanesite gel u prednji deo usta - nikad ga ne nanosite duboko, u zadnji deo grla.

Ako se Vaše odojče leči Daktanol oralnim gelom, a vi dojite, ne stavljajte gel na svoje bradavice kako bi ga odojče na taj način uzelo.

Analiza krvi

Ukoliko koristite lekove protiv zgrušavanja krvi (oralni antikoagulansi, kao što je varfarin) ili fenitoin (lek protiv epilepsije), Vaš lekar će možda tražiti da se proveri koncentracija lekova u krvi, zbog čega će biti potrebno da uradite analizu krvi.

Drugi lekovi i Daktanol

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lek Daktanol oralni gel nemojte primenjivati i obavestite svog lekara ako ste na terapiji nekim od sledećih lekova:

  • lekovi koji se koriste u terapiji alergijskog rinitisa i drugih alergijskih bolesti (antihistaminici, kao što su terfenadin, astemizol ili mizolastin);
  • cisaprid (lek koji se koristi za digestivne smetnje);
  • lekovi koji snižavaju nivo holesterola u krvi (simvastatin, lovastatin);
  • midazolam (za oralnu upotrebu) i triazolam (lekovi za smirenje i za terapiju nesanice);
  • pimozid ili sertindol (lekovi koji se koriste u terapiji psihičkih poremećaja, tj. stanja koja utiču na misli, osećanja i ponašanje);
  • lekovi za uspostavljanje pravilnog srčanog ritma (antiaritmici, kao što su kinidin i dofetilid);
  • ergotamin (lek koji se koristi u terapiji migrene).

Ne započinjite sa primenom leka Daktanol oralni gel i obavezno recite svom lekaru ukoliko ste na terapiji nekim od gore navedenih lekova.

Obavestite svog lekara ili stomatologa pre nego što uzmete ili ste već na terapiji nekim od sledećih lekova:

  • lekovi protiv zgrušavanja krvi (oralni antikoagulansi), kao što je varfarin;
  • lekovi koji se koriste u lečenju osoba sa HIV infekcijom (inhibitori HIV proteaze), kao što je sakvinavir;
  • lekovi koji se koriste u terapiji malignih oboljenja - antineoplastici kao što su busulfan, docetaksel i grupa lekova poznata kao „vinka alkaloidi”;
  • lekovi koji deluju na srce i krvne sudove - blokatori kalcijumovih kanala (dihidropiridini, verapamil);
  • lekovi koji se obično primenjuju nakon transplantacije organa i utiču na smanjenje imunskog odgovora organizma - imunosupresivi kao što su ciklosporin, takrolimus, rapamicin (drugi naziv je sirolimus);
  • lekovi koji se koriste u terapiji epilepsije (fenitoin, karbamazepin);
  • alfentanil (koristi se u terapiji bola);
  • lekovi za smirenje koji utiču i na uspostavljanje sna (trankilizeri), kao što su buspiron, alprazolam ili brotizolam;
  • midazolam, ukoliko se primenjuje intravenski (lek za smirenje koji utiče i na uspostavljanje sna);
  • rifabutin (lek koji se koristi u terapiji tuberkuloze);
  • metilprednizolon primenjen oralno ili u vidu injekcije (lek koji se koristi kod zapaljenjskih procesa);
  • ebastin (lek koji se primenjuje kod alergijskih stanja);
  • reboksetin (lek za depresiju);
  • derivati sulfonilureje kao što su hlorpropamid i glibenklamid (oralni antidijabetici);
  • sildenafil (lek koji se koristi kod pacijenata koji imaju problem sa erekcijom);
  • trimetreksat (lek koji se koristi u terapiji upale pluća).

Obavestite svog lekara ili stomatologa pre nego što uzmete ili ste već na terapiji nekim od navedenih lekova. Možda će biti potrebno da Vam se izmeni terapija.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre primene ovog leka.

Možda ćete biti u situaciji da koristite lek Daktanol oralni gel ukoliko Vaš lekar proceni da je neophodno.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek ne utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ovaj lek sadrži manjue količine etanola (alkohola), manje od 100 mg po dozi.

Ovaj lek sadrži benzojevu kiselinu. Blag iritant kože, očiju i mukoznih membrana.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje:

Vaš lekar će reći koliko ćete leka Daktanol, oralnog gela uzimati i koliko dugo će trajati terapija. Najverovatnije će lekar preporučiti sledeći terapijski režim u zavisnosti od vrste infekcije:

Infekcije usta i grla:

  • Odrasli i deca starija od 2 godine: 2,5 mL gela (pola kafene kašike), četiri puta dnevno, nakon obroka.
  • Odojčad i deca od 4 do 24 meseca: 1,25 mL gela (1/4 kafene kašike), četiri puta dnevno, nakon obroka. Svaka doza bi trebalo da bude podeljena u manje porcije.

Infekcije želuca i creva:

  • Odrasli, deca i odojčad uzrasta preko 4 meseca: doza je 20 mg po kilogramu telesne mase na dan, podeljeno u četiri doze. Ukupna dnevna doza ne bi trebalo da pređe 10 mL oralnog gela, četiri puta dnevno.

Ukoliko je odojče uzrasta 4-6 meseci, ali je prevremeno rođeno ili pokazuje sporiji razvoj, konsultujte lekara pre primene ovog leka.

Konsultujte se sa svojim lekarom ukoliko su simptomi prisutni i nakon primene leka.

Svaka tuba leka Daktanol je zatvorena - koristite zatvarač sa trnom (čep) da biste otvorili tubu. Lek Daktanol oralni gel je namenjen samo za oralnu primenu.

Način primene leka:

  • Kod infekcije usta i grla gel zadržite u ustima što je moguće duže. Nemojte odmah da ga progutate.
  • Kod lokalizovane infekcije u ustima malu količinu gela stavite direktno na zahvaćeni predeo čistim prstom.
  • Ukoliko nosite zubnu protezu, skinite je uveče pre spavanja, premažite gelom i tako premazanu ostavite preko noći. Na taj način se sprečava širenje infekcije preko proteze.
  • Ne treba uzimati više od preporučene doze leka.
  • Lek Daktanol, oralni gel nanesite posle obroka.
  • Ukoliko gel dajete detetu ili odojčetu koje je uzrasta 4 meseca i starije, gel uvek nanesite u prednji deo usta i vodite računa da ne dođe do zapadanja leka duboko u zadnji deo grla, jer to predstavlja potencijalnu opasnost od gušenja.

Trajanje terapije

Terapiju bi trebalo produžiti bar nedelju dana nakon povlačenja simptoma. Ovo će sprečiti ponovnu pojavu simptoma.

Ako ste primenili više leka Daktanol nego što treba

Ukoliko Vi ili Vaše dete slučajno progutate veću količinu leka, odmah se obratite svom lekaru ili idite u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Ako ste zaboravili da primenite lek Daktanol

Ukoliko ste zaboravili da primenite lek, učinite to čim se setite, a onda sledeću dozu gela nanesite u uobičajeno vreme.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Daktanol

Ne treba prekidati terapiju bez savetovanja sa svojim lekarom.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.

Odmah prekinite sa primenom leka i potražite medicinsku pomoć ukoliko primetite neku od sledećih neželjenih reakcija jer to mogu biti znaci teškog oblika alergijske reakcije:

  • iznenadni otok lica, usana, jezika ili grla; otežano gutanje; koprivnjača (urtikarija) i otežano disanje (angioedem, anafilaktička reakcija), teška iritacija, crvenilo i pojava plikova na koži. Ovo mogu biti znaci teške alergijske reakcije.
  • ozbiljne kožne reakcije, sa osipom po celoj površini kože, ljuštenjem kože ili pojavom plikova koji sadrže gnoj (praćeno groznicom) u regiji usta, oko očiju i genitalija (toksična epidermalna nekroliza ili Stevens Johnson-ov sindrom).
  • omaglica, svrab po celom telu, zviždanje u grudima, otežano disanje.
  • ako uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi (npr.varfarin): iznenadno krvarenje ili pojava modrica, krvarenje iz nosa, iskašljavanje krvi, krv u mokraći, kao katran crna stolica, povraćeni sadržaj koji izgleda kao talog crne kafe.

Ostale neželjene reakcije:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • suva usta;
  • mučnina;
  • povraćanje;
  • osećaj neprijatnosti u ustima;
  • regurgitacija (nevoljno vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak);
  • neobičan ukus leka.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • gubitak ili poremećaj čula ukusa.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • gušenje;
  • dijareja (proliv);
  • hepatitis (zapaljenje jetre);
  • zapaljenje sluznice usne duplje;
  • promena boje jezika;
  • osip sa bubuljicama / plikovima ispunjenih gnojem (akutna generalizovana egzantematozna pustuloza).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Daktanol posle isteka roka upotrebe naznačenog na blisteru i spoljnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage. Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja.

Posle prvog otvaranja čuvati na temperaturi do 25oC, u originalnom pakovanju, najduže 28 dana.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je:

1 g oralnog gela sadrži 20 mg mikonazola.

Pomoćne supstance su:

karbomer 934 P; saharin-natrijum; dinatrijum-edetat; benzojeva kiselina (E 210); glicerol; trolamin; etanol 96%; esencija oranž 05096; voda, prečišćena.

Kako izgleda lek Daktanol i sadržaj pakovanja

Neprovidan gel, skoro bele do žućkasto-bele boje, mirisa na pomorandžu.

Unutrašnje pakovanje je dvostruko lakirana aluminijumska tuba sa gumiranim prstenom na otvoru plašta, zatvorenog grla sa plastičnim zatvaračem od polietilena bele boje sa trnom i navojima.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna tuba sa 40 g oralnog gela i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet:

GALENIKA AD BEOGRAD, Batajnički drum b.b., Beograd

Proizvođač:

GALENIKA AD BEOGRAD, Batajnički drum b.b., Beograd, Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02167-18-001 od 25.02.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info