Darob® mite 80mg tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Darob® mite 80mg tableta
Opis chat-gpt
Darob® mite 80mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'sotalol' i koristi se za terapiju poremećaja srčanog ritma sa izrazitom blokadom beta-receptora, uključujući ventrikularne i supraventrikularne tahikardije.
INN
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1107018
Maksimalna cena leka
454,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
454,10 RSD
Doplata
227,05 RSD
DDD
0,16 g
Indikacije za RFZO
Poremećaj ritma srca (I47; I48; I49).
RFZO Napomena
Lek se u terapiju uvodi na osnovu mišljenja kardiologa ili interniste.
EAN
5099151010407
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Registracija
Broj rešenja: 515-01-03531-19-001
Datum važenja: 17.07.2020 - 17.07.2070
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-03531-19-001
Datum važenja: 17.07.2020 - 17.07.2070

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Simptomatska ventrikularna tahikardija koja je životno ugrožavajuća (opasna po život)
  • Simptomatska supraventrikularna tahikardija koja zahteva lečenje, poput:
  • profilakse hronične atrijalne fibrilacije nakon električne kardioverzije
  • profilakse paroksizmalne atrijalne fibrilacije.

Za prelazak na lek Darob mite kod ventrikularnih aritmija potreban je stalni kardiološki nadzor i sme se izvoditi samo ukoliko postoji oprema za hitnu kardiološku intervenciju uz mogućnost stalnog nadzora.

Za vreme lečenja moraju se u redovnim razmacima sprovoditi kontrolni pregledi (npr. standardni EKG ili dugoročni EKG po potrebi). Proveru terapije treba sprovesti u slučaju individualnih pogoršanja EKG parametara, kao što su produženje QRS intervala ili QT intervala za više od 25 % ili PQ intervala za više od 50% ili produženje QT intervala na više od 500 milisekundi ili kod povećanog broja ili težine aritmija.

Simptomatska ventrikularna tahikardija koja je životno ugrožavajuća

U početku terapije uzimati 2 puta dnevno po 1 tabletu (2 puta po 80 mg sotalol-hidrohlorida). Kod nedovoljnog efekta doza se može povećati na 3 puta dnevno po 1 tabletu (3 puta po 80 mg sotalol- hidrohlorida), sve do 2 puta dnevno po 2 tablete (2 puta po 160 mg sotalol-hidrohlorida).

Kod aritmija koje ugrožavaju život i pri nedovoljnoj efikasnosti, dnevna doza se može povećati na 6 tableta dnevno (480 mg sotalol-hidrohlorida) podeljeno u dve ili tri pojedinačne doze. Povećanje doze u tim slučajevima je moguće samo ako je potencijalna korist veća od povećanog rizika od mogućih teških neželjenih efekata (posebno proaritmogena neželjena dejstva).

Doza se sme povećati tek nakon primene leka najmanje 2-3 dana.

Pre početka lečenja lekom Darob mite, potrebno je prilagoditi doze antiaritmika koji su se primenjivali do početka primene leka Darob mite, ukoliko stanje pacijenta to dozvoljava. Pacijenta je potrebno pažljivo pratiti u narednih 2 do 3 dana tj. 4 poluvremena eliminacije leka. Nakon prestanka primene amjodarona, primenu leka Darob mite treba započeti samo sa QTc intervalom ispod 450 milisekundi (videti odeljak 4.4). Kod nekih pacijenata koji su primali lidokain intravenski, lečenje je započeto bez primećenih neželjenih efekata.

Atrijalna fibrilacija

U početku lečenja uzimati 2 puta dnevno po 1 tabletu (2 puta po 80 mg sotalol-hidrohlorida). Kod nedovoljnog efekta doza se može povećati na 3 puta dnevno po 1 tabletu (3 puta po 80 mg sotalol- hidrohlorida). Ova se doza kod pacijenata sa paroksizmalnom atrijalnom fibrilacijom ne sme prekoračiti.

Kod bolesnika sa hroničnom atrijalnom fibrilacijom doza se može kod nedovoljnog efekta povećati na maksimalno 2 puta dnevno po 2 tablete (2 puta po 160 mg sotalol-hidrohlorida).

Doza se sme povećati tek nakon primene leka najmanje 2-3 dana.

Preporučeno doziranje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega:

S obzirom na to da se lek može akumulirati nakon ponovljenog doziranja kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega, dozu treba prilagoditi u skladu sa renalnim klirensom, vodeći računa o srčanoj frekvenci (ne ispod 50 otkucaja/min) i kliničkom odgovoru. Kod pacijenata sa jako oslabljenom funkcijom bubrega, preporučuje se primena leka Darob mite samo uz čestu EKG-kontrolu, kao i uz kontrolu koncentracije leka u serumu.

Ukoliko se klirens kreatinina smanji na 10-30 mL/min (koncentracija kreatinina u serumu 2-5 mg/dL), doza se mora smanjiti na četvrtinu. Ukoliko je klirens kreatinina <10 mL/min (koncentracija kreatinina u serumu

>5 mg/dL), ukoliko se uopšte primenjuje lek, treba ga primenjivati sa oprezom (videti tabelu ispod).

Klirens kreatinina (mL/min)Preporučena doza
>60Uobičajena doza
30-60½ uobičajene doze
10-30¼ uobičajene doze
<10Ne primenjivati ili primenjivati samo uz oprez

Pacijente nakon infarkta miokarda ili sa veoma ograničenim srčanim minutnim volumenom potrebno je pažljivo nadzirati prilikom promene antiaritmika (na primer monitoring). Za vreme lečenja u redovnim razmacima treba sprovoditi kontrolne preglede.

Kod pacijenata sa koronarnom srčanom bolešću i/ili srčanim aritmijama ili pacijenata koji su na dugotrajnoj terapiji, prekid terapije se mora sprovesti postepeno, jer bi nagli prekid mogao dovesti do pogoršanja bolesti.

Trajanje primene ovog leka određuje lekar.

Tablete se moraju progutati cele, pre obroka, sa dosta tečnosti (npr. 1 čaša vode).

Lek Darob mite se ne sme uzimati uz obrok, jer se uz istovremeno uzimanje hrane (posebno mleka i mlečnih proizvoda) može smanjiti resorpcija aktivne supstance, sotalol-hidrohlorida, iz gastrointestinalnog trakta.

Deca i adolescenti

Bezbednost i efikasnost sotalol-hidrohlorida nije ustanovljena kod dece i adolescenata starosti do 18 godina.

Stariji pacijenti

Kod terapije starijih pacijenata mora se voditi računa o mogućoj oslabljenoj funkciji bubrega.

Darob mite se ne sme uzimati kod:

  • poznate preosetljivosti na aktivnu supstancu sotalol-hidrohlorid i sulfonamide ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • NYHA IV srčane insuficijencije, dekompezovana srčane insuficijencije
  • akutnog infarkta miokarda
  • šoka
  • anestezije koja dovodi do smanjenja minutnog volumena srca
  • sindroma sinusnog čvora, AV bloka 2. i 3. stepena, osim ukoliko nije prisutan pejsmejker
  • SA bloka
  • bradikardije (< 50 otkucaja u minuti)
  • bubrežne insuficijencije
  • postojećeg produženja QT intervala
  • hipokalijemije
  • hipomagnezemije
  • hipotenzije
  • u kasnim stadijumima poremećaja periferne cirkulacije
  • hroničnih opstruktivnih bolesti pluća ili bronhijalne astme u anamnezi
  • metaboličke acidoze
  • nelečenog feohromocitoma (videti odeljak 4.4)

Kontraindikovana je intravenska primena blokatora kalcijumskih kanala, verapamila ili diltiazema, ili drugih antiaritmika (kao što je dizopiramid), kod pacijenata koji primaju sotalol-hidrohlorid (osim u jedinicama intenzivne nege).

Preporučuje se posebno pažljivo praćenje kod:

  • pacijenata sa oslabljenom funkcijom bubrega (redukcija doze, videti odeljak 4.2), potrebno je redovno pratiti koncentraciju kreatinina i/ili koncentraciju sotalol-hidrohlorida u serumu.
  • dijabetes melitusa sa jako različitim vrednostima glukoze u krvi ili istorijom spontanih hipoglikemijskih faza; simptomi hipoglikemije (posebno tahikardija) mogu ostati prikriveni terapijom sotalol-hidrohlorida. Koncentraciju glukoze u krvi treba pratiti za vreme terapije sotalol- hidrohloridom.
  • strogog gladovanja
  • hipertireoidizma, adrenergički simptomi mogu biti prikriveni. Kod pacijenata kod kojih se sumnja na tireotoksikozu potreban je oprez kako bi se izbegli efekti naglog prestanka beta blokade. Ovo može dovesti do pogoršanja simptoma hipertireoidizma uključujući tireotoksikološke krize.
  • poremećaja periferne cirkulacije, kao što je Raynaud-ov sindrom i intermitentna klaudikacija: može dovesti do pogoršanja simptoma, naročito na početku lečenja.
  • pacijenata sa feohromocitomom (videti odeljak 4.3), sotalol-hidrohlorid se ne sme primenjivati dok se ne uspostavi blokada α-receptora.

Proaritmija: Često se javljaju proaritmogeni efekti u vidu izmena ili potenciranja aritmija, a koji često mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja srčane funkcije sa srčanim zastojem kao mogućom posledicom. Aritmogeni efekti mogu se desiti naročito kod pacijenata sa aritmijama koje ugrožavaju život i ograničenom funkcijom leve komore.

Sotalol-hidrohlorid produžava QT interval pa se mogu razviti ventrikularne tahiaritmije (uključujući

Torsades de pointes), naročito u slučaju prekomernog doziranja i posledično izražene bradikardije.

Postmarketinško iskustvo: Najozbiljniji neželjeni događaj povezan sa primenom antiaritmika je potenciranje postojeće aritmije ili okidanje novih aritmija.

U slučaju istovremene primene sa antiaritmicima I grupe, neophodno je izbegavati lekove koji produžavaju QRS interval (naročito lekove hinidinskog tipa), jer se u suprotnom može javiti produženje QT intervala i inicirati ventrikularne aritmije. Takođe se mora izbegavati istovremena primena sa drugim antiaritmicima III grupe, da bi se isključilo dalje produžavanje QT intervala.

Lekovi koji produžavaju QT interval mogu dovesti do nastanka torsades de pointes, polimorfne manifestacije ventrikularne tahikardije, povezane sa produženjem QT intervala.

Dosadašnje iskustvo ističe povezanost između rizika od nastanka torsades de pointes i produženja QT intervala, smanjenja srčane frekvence, smanjenja koncentracije kalijuma i magnezijuma u plazmi (moguće kao posledica primene diuretika), velike zapremine plazme (moguće usled predoziranja ili otkazivanja funkcije bubrega) i istovremene primene sotalol-hidrohlorida sa drugim lekovima uključujući antidepresive ili antiaritmike I grupe, a koji se mogu dovesti u vezu sa torsades de pointes.

Izgleda da je rizik kod žena veći za nastanak torsades de pointes, jer je EKG zapis urađen neposredno pre ili nakon epizode pokazivao zanačajno produženje QT intervala i značajno proširenje QTc intervala. U kliničkim studijama lečenje lekom Darob mite uglavnom nije ni započinjano kod pacijenata kod kojih je QTc interval bio veći od 450 milisekundi pre početka lečenja. Doze leka Darob mite treba povećavati veoma oprezno kod pacijenata za produženim QT intervalima.

Ozbiljne proaritmije (perzistentna ventrikularna tahikardija, ventrikularna fibrilacija ili torsades de pointes) uopšteno govoreći su dozno zavisne i normalno se javljaju ubrzo nakon otpočinjanja lečenja ili nakon ushodne titracije doza.

Iako su u mnogim slučajevima torsades de pointes prolazne ili povezane sa simptomima (npr. sinkopa), ovo stanje se može razviti u ventrikularnu fibrilaciju.

Kliničke studije aritmija: U kliničkim studijama 4,3% od 3257 pacijenata sa aritmijama je prijavilo novu ili pojačanu ventrikularnu aritmiju uključujući perzistentnu ventrikularnu tahikardiju (otprilike 1%) i torsades de pointes (2,4%). Smrt je potencijalno povezana za lekom u otprilike 1% svih pacijenata. U slučaju pacijenata sa manje ozbiljnim ventrikularnim ili supraventrikularnim aritmijama, učestalost torsades de pointes je bila 1%, odnosno 1,4%.

Učestalost (izražena u %) ozbiljnih, dozno zavisnih proaritmija kod
Dnevna doza (mg)Učestalost ozbiljnihBroj pacijenata (n)
1 - 800(0/72)
81 – 1600,5%(4/838)
161 - 3201,8%(17/960)
321 - 4804,5%(21/471)
481 - 6404,6%(15/327)
> 6406,8%(7/103)

*torsades de pointes ili nova perzistentna VT/VF.

Drugi faktori rizika za nastanak torsades de pointes uključuju značajno produženje QTc intervala i anamnezu kardiomegalije ili dekompenzovane srčane insuficijencije. Pacijenti sa perzistentnim ventrikualrnim tahikardijama i anamnezom dekompenzovane srčane insuficijencije imaju najveći rizik od razvoja ozbiljnih proaritmija (7%).

Proaritmije se mogu očekivati ne samo na početku lečenja već i sa svakim povećnjem doze leka. Neželjene reakcije obično nastaju u roku od 7 dana od započinjanja terapije ili povećanja doze. Početna dnevna doza od 2 puta po 80 mg i postepeno povećanje doze smanjuje rizik od proaritmija (videti odeljak 4.2). Lek Darob mite treba da se primenjuje sa oprezom kada je QTc veći od 500 milisekundi; potrebno je pažljivo razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije kada je QT interval veći od 550 milisekundi. Uzimajući u obzir brojne rizike povezane sa torsades de pointes, potrebno je da se lečenje primenjuje sa oprezom, bez obzira na QTc intervala.

Psorijaza: U pojedinim slučajevima beta-blokatori mogu dovesti do pojave psorijaze. Simptomi psorijaze se mogu pojačati ili izazvati pojavu egzantema nalik psorijazi.

Anafilaksa: Blokada beta-receptora od strane sotalol-hidrohlorida može povećati osetljivost pacijenta prema alergenima i povećati ozbiljnost anafilaktičkih reakcija. Teške anafilaktičke reakcije se zbog toga mogu javiti kod pacijenata sa dokumentovanim teškim reakcijama preosetljivosti i kod pacijenata koji su na terapiji desenzitizacije. Kod ovih pacijenata može se desiti da ne reaguju na standardne doze epinefrina koje se koriste za lečenje alergijskih reakcija.

Nagli prekid terapije: Pacijenti kod kojih se prekida terapija beta blokatorima moraju da se prate na hiperosetljivost na kateholamine. Povremeno su bila prijavljena pogoršanja angine pektoris, aritmija i u nekim slučajevima infarkt miokarda nakon naglog prekida primene beta blokatora. Zbog toga se savetuje pažljivo praćenje pacijenata kojima se prekida dugotrajno lečenje lekom Darob mite, naročito u slučaju pacijenata sa ishemijskom bolesti srca. Ako je moguće, dozu je potrebno postepeno smanjivati tokom jedne do dve nedelje. Kako je koronarna arterijska bolest česta i može ostati neprimećena kod pacijenata koji uzimaju lek Darob mite, moguće je uočiti maskiranu koronarnu insuficijenciju kod pacijenata sa aritmijama nakon naglog prekida lečenja.

Srčana insuficijencija: Beta blokatori mogu dalje oslabiti kontraktilnost miokarda i dovesti do teške srčane insuficijencije. Potreban je oprez na početku lečenja pacijenata sa difunkcijom leve komore (uz npr. ACE inhibitore, diuretike i kardiotonične glikozide i sl.). Preporučuje se oprez i započinjanje lečenja sa malim početnim dozama.

Izmene u ravnoteži elektrolita: Lek Darob mite ne treba da se daje pacijentima sa hipokalemijom ili hipomagnezemijom dok se ne uspostavi normalan nivo elektrolita, jer ova stanja mogu produžiti QT interval i povećati rizik od nastanka torsades de pointes. U slučaju teških ili perzistentnih dijareja ili kod istovremene primene sa lekovima koji dovode do gubitka magnezijuma i/ili kalijuma, veoma pažljivo se mora kontrolisati nivo elektrolita i acido bazna ravnoteža.

Promene u elektrokardiogramu: Značajno produženje QT inervala > 550 ms može ukazati na toksičnost i treba da se izbegava. Sinusna bradikardija (srčana frekvenca manja od 50 otkucaja u minuti) primećena je kod 13% pacijenata u kliničkim studijama koji su primali lek Darob mite. Bradikardija per se povećava rizik od nastanka torsades de pointes. Sinusna pauza, sinusni zastoj i disfunkcija sinusnog čvora javila se kod manje od 1% pacijenata. Učestalost AV bloka 2 i 3 stepena je bila oko 1%.

Određivanje metanefrina: Usled prisustva sotalol-hidrohlorida u urinu, vrednosti metanefrina mogu biti lažno povećane pri fotometrijskom određivanju. Pacijentima na terapiji sotalol-hidrohloridom i kod kojih se sumnja da postoji feohromocitom, treba proveriti urin tehnikom HPLC sa stacionarnom fazom.

Deca i adolescenti: Bezbednost i efikasnost sotalol-hidrohlorida nije ustanovljena kod dece i adolescenata uzrasta do 18 godina.

Laktoza: Ovaj lek sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Kod istovremenog uzimanja sotalol-hidrohlorida i blokatora kalcijumskih kanala kao što su nifedipin, verapamil ili diltiazem ili drugih antiaritmika (kao što je dizopiramid), može doći do značajnog pada krvog pritiska. Takođe, zbog kumulativnog delovanja na sinusni i AV čvor, mogu se javiti bradikardijarne aritmije, ozbiljni poremećaji provođenja između pretkomora i komora i srčana insuficijencija.

Kontraindikovana je intravenska primena blokatora kalcijumskih kanala tipa verapamila ili diltiazema, ili drugih antiaritmika (kao što je dizopiramid), kod bolesnika koji primaju sotalol-hidrohlorid (osim u jedinicama intenzivne nege).

Istovremena primena sa antiaritmicima I grupe (naročito lekovima hinidinskog tipa) i drugim antiaritmicima III grupe, može dovesti do prekomernog produženja QT intervala i povećanja rizika od pojave ventrikularnih

aritmija. Istovremena primena sotalol-hidrohlorida sa drugim lekovima koji imaju svojstva blokiranja beta- receptora može dovesti do aditivnih efekata II grupe (izraženi pad krvnog pritiska i sniženje frekvence srca).

Kod istovremene primene sotalol-hidrohlorida i lekova koji mogu produžiti QT-interval, kao što su trici- i tetraciklični antidepresivi (imipramin, maprotilin), antihistaminici (astemizol, terfenadin), hinolonski antibiotici (npr. sparfloksacin), makrolidni antibiotici (eritromicin), probukol, haloperidol i halofantrin, postoji povećan rizik od pojave proaritmogenih dejstava (torsades de pointes).

Lek Darob mite ne utiče značajno na koncentraciju digoksina u serumu nakon pojedinačne ili ponovljene doze leka. Proaritmije se češće javljaju kod pacijenata istovremeno lečenih digoksinom i sotalol- hidrohloridom. Proaritmije mogu biti praćene dekompenzovanom srčanom insuficijencijom - poznati faktor rizika od proaritmija kod pacijenata lečenih digoksinom.

Kod istovremene primene sotalol-hidrohlorida i noradrenalina ili MAO-inhibitora, kao i posle naglog završetka istovremenog davanja klonidina, može doći do naglog rasta krvnog pritiska.

Kod istovremene primene sotalol-hidrohlorida i agonista beta-2-receptora, kao što su salbutamol, terbutalin i izoprenalin, može biti potrebno povećati dozu agonista beta-2-receptora.

Kod istovremene primene sotalol-hidrohlorida i tricikličnih antidepresiva, barbiturata, fenotiazina i narkotika (uključujući opioide), kao i antihipertenziva, diuretika i vazodilatatora može doći do značajnog pada krvnog pritiska.

Negativno inotropno dejstvo sotalol-hidrohlorida i narkotika ili antiaritmika može biti aditivno.

Negativno hronotropno i negativno dromotropno dejstvo sotalol-hidrohlorida, može biti pojačano istovremenom primenom rezerpina, klonidina, alfa-metildope, gvanfacina i kardiotoničnih glikozida. Kod pacijenata treba pažljivo pratiti znake hipotenzije i/ili izražene bradikardije, jer to može dovesti do sinkope.

Neuromuskularna blokada izazvana tubokurarinom može se pojačati dejstvom blokiranja beta-receptora.

Kod istovremene primene sotalol-hidrohlorida i insulina ili oralnih antidijabetika može, posebno uz istovremeno fizičko opterećenje, doći do pojave hipoglikemije, čiji simptomi mogu ostati prikriveni.

Kod istovremenog davanja diuretika koji ne štede kalijum (npr. furosemid ili hidrohlortiazid) ili drugih lekova koji dovode do gubitka kalijuma ili magnezijuma, postoji povećana opasnost od pojave aritmije izazvane hipokalijemijom.

Mora se izbegavati istovremena primena tricikličnih antidepresiva ili alkohola sa sotalol-hidrohloridom, zbog mogućnosti izazivanja ventrikularnih aritmija (opisani su izolovani slučajevi).

Trudnoća

Sotalol-hidrohlorid se u periodu trudnoće sme primeniti samo nakon stroge procene rizika i koristi, jer ne postoji dovoljno iskustava o primeni kod trudnica. Ispitivanja na životinjama pokazala su reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Lek prolazi kroz placentu i kod fetusa se javljaju farmakološki aktivne koncentracije. Zbog toga kod fetusa ili novorođenčadi može doći do pojave bradikardije, hipotenzije i hipoglikemije. Zbog toga, lečenje treba završiti 48 – 72 sata pre predviđenog termina porođaja. Novorođenčad se moraju određeno vreme nakon rođenja strogo pratiti, da bi se uočila pojava znakova beta- blokade.

Dojenje

Sotalol-hidrohlorid se akumulira u mleku dojilja, pri čemu se postiže koncentracija aktivne supstance koja je 3 –5 puta veća od koncentracije u plazmi majke. Lečenje sotalol-hidrohloridom ne preporučuje se u periodu

dojenja. Ako majka za vreme lečenja sotalol-hidrohloridom doji, potrebno je odojče pratiti, da bi se uočila pojava znakova beta-blokade.

Ovaj lek može, i kod propisane primene, negativno uticati na sposobnosti upravljanja vozilom, rukovanja mašinama ili rada sa obaveznim merama zaštite. To se naročito odnosi na početak lečenja, kod povećanja doze, kod promene leka, kao i u slučaju istovremenog uzimanja alkohola.

Lek Darob mite većina pacijenata dobro podnosi. Najčešća neželjena dejstva su dejstva usled blokade beta receptora.

Uopšteno govoreći neželjena dejstva su prolazna i retko zahtevaju prekid ili obustavu lečenja. To su dispneja, malaksalost, nesvestica, glavobolja, groznica, prekomerna bradikardija i/ili hipotenzija. Ova neželjena dejstva uobičajeno prestaju sa smanjenjem doze leka. Najznačajnije neželjeno dejstvo su posledične proaritmije, uključujući torsades de pointes.

Klasifikacija neželjenih dejstava je bazirana prema učestalosti pojavljivanja, kao što sledi: Veoma često: (≥ 1/10)

Često: (≥ 1/100 < 1/10)

Povremeno: (≥ 1/1000 < 1/100) Retko: (≥ 1/10000 < 1/1000) Veoma retko: (< 1/10000)

Nepoznate učestalosti: (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Neželjena dejstva su navedena na osnovu informacija iz kliničkih studija i postmarketinškog praćenja.

Poremećaji metabolizma i ishrane

Nepoznate učestalosti: povećana koncentracija ukupnog holesterola i triglicerida, smanjenje HDL holesterola

Psihijatrijski poremećaji

Često: anksioznost, konfuzija, poremećaji sna, promene raspoloženja, halucinacije, intenzivni snovi, depresivno raspoloženje, depresija

Poremećaji nervnog sistema

Često: astenija, nesvestica, umor, pospanost, glavobolja, parestezija, disgeuzija i osećaj hladnoće u rukama i nogama

Poremećaji oka

Često: poremećaj vida Povremeno: konjunktivitis

Veoma retko: keratokonjunktivitis, smanjeno suzenje očiju (naročito pri nošenju kontaktnih sočiva)

Poremećaji uha i labirinta

Često: oštećenje sluha

Kardiološki poremećaji

Često: torsades de pointes, aritmija, dispneja, bol u grudima, neželjeni pad krvnog pritiska, pogoršanje srčane insuficijencije, bradikardija, palpitacije, promene u EKG-u, poremećaj AV-sprovođenja, sinkopa i presinkopna stanja, edemi

Veoma retko: pojačanje napada angine pektoris i poremećaji periferne cirkulacije

Vaskularni poremećaji

Često: hipotenzija

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Često: dispneja

Povremeno: dispneja se može javiti kod pacijenata sa opstruktivnom bolesti pluća Veoma retko: alergijski bronhitis sa fibrozom

Gastrointestinalni poremećaji

Često: abdominalni bol, mučnina, povraćanje, proliv, dispepsija, flatulencija, suva usta

Poremećaji kože i potkožnog tkiva Često: inflamacija, svrab, egzantem Povremeno: alopecija

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva

Često: grčevi mišića ili mišićna slabost

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki

Često: impotencija

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Često: groznica, umor Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi

Simptomi predoziranja sotalol-hidrohloridom zavise posebno od početnog stanja miokarda (funkcija leve komore, srčane aritmije). U slučaju izražene srčane insuficijencije, čak i niže doze mogu pogoršati stanje miokarda.

Klinička slika zavisi od stepena predoziranja (2 - 16 grama se smatra ozbiljnim predoziranjem). Najčešće se javljuju kardiovaskularni i simptomi centralnog nervnog sistema kao što su: umor, gubitak svesti, dilatacija zenice i povremeno i generalizovani napadi, hipotenzija, hipoglikemija, bradikardija, sa mogućom kulminacijom u asistoli (EKG često prikazuje ritam bekstva), dekompenzovana srčana insuficijencija kao i atipične ventrikularne tahikardije (torsade de pointes) i kardiovaskularni šok.

Predoziranje sotalol-hidrohloridom se retko završava sa smrtnim ishodom.

Terapijske mere

Pored opštih mera za eliminaciju supstance, moraju se pratiti i korigovati vitalni parametri, ako je potrebno, pod intenzivnim medicinskim nadzorom.

Preporučuju se sledeće mere:

  • Bradikardija: atropin (1-2 mg i.v., bolus), drugi antiholinergik, beta adrenergični agonist ili transvenski pejsmejker
  • Srčani blok (drugog i trećeg stepena): transvenski pejsmejker
  • Hipotenzija: betasimpatikomimetici u zavisnosti od telesne mase i efekta: dopamin, dobutamin, izoprenalin, orciprenalin, adrenalin (epinefrin) mogu biti korisniji od izoproterenola ili norepinefrina, u zavisnosti od preovlađujućih okolnosti
  • Glukagon: inicijalno 1-10 mg intravenski, potom 2-2,5 mg na sat kao kontinuirana infuzija
  • Bronhospazam: aminofilin ili aerosol agoniste beta-2 receptora
  • Torsades de pointes: elektrokardiokonverzija, transvenski pejsmejker, epinefrin i/ili magnezijum sulfat.

Kod refraktorne bradikardije treba sprovesti privremeno lečenje pejsmejkerom. Sotalol-hidrohlorid se može ukloniti dijalizom.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Blokatori beta adrenergičkih receptora, neselektivni

ATC šifra: C07AA07

D,L-sotalol-hidrohlorid je hidrofilni antiaritmik III grupe sa izraženom aktivnošću blokade beta-receptora. Antiaritmijsko dejstvo III grupe zasniva se na akutnom produženju terminalne faze monofaznog akcionog potencijala bez uticaja na brzinu sprovođenja. Apsolutni refraktorni period se produžava. Elektrofiziološki mehanizam delovanja vezan je za desno-rotirajući i levo-rotirajući izomer i javlja se u pretkomori, AV- čvoru, akcesorskim snopovima i u komori.

Blokada beta-receptora, bez intrinzičke simpatomimetske aktivnosti, vezana za levo-rotirajući izomer, utiče istom jačinom na beta-1 i beta-2 receptore. Supstanca, zavisno od visine tonusa simpatikusa, snižava srčanu frekvencu, kontraktilnost miokarda i aktivnost renina u plazmi i povećava brzinu AV-provođenja. Inhibicijom beta-2 receptora može uticati na povećanje tonusa glatke muskulature.

75-90% doze sotalol-hidrohlorida se resorbuje iz gastrointestinalnog trakta. Zbog nepostojanja efekta prvog prolaza, apsolutna bioraspoloživost iznosi 75-90%. Maksimalne koncentracije u plazmi postižu se 2 do 3 sata nakon oralne upotrebe. Volumen distribucije iznosi 1,6 – 2,4 L/kg. Lek se ne vezuje za proteine plazme (0%).

Do sada nisu identifikovani farmakološki aktivni metaboliti.

Sotalol-hidrohlorid se eliminiše isključivo preko bubrega. Bubrežni klirens iznosi 120 mL/min i odgovara ukupnom telesnom klirensu.

Poluvreme eliminacije iz plazme iznosi oko 15 sati, ali kod terminalne insuficijencije bubrega može se produžiti do 42 sata.

Pretklinički podaci na bazi uobičajenih ispitivanja farmakološke bezbednosti, hronične toksičnosti, genotoksičnosti i kancerogenosti ne pokazuju posebni rizik za ljude.

Reproduktivno-toksikološka ispitivanja na pacovima i kunićima ne upućuju na teratogena dejstva sotalol- hidrohlorida. Prilikom primene doza koje su se kretale iznad doze u humanoj primeni pojavili su se

embrioletalni efekti kod pacova i kunića kao i smanjena porođajna težina, promenjena gustina receptora u mozgu pacova, kao i promene ponašanja kod pacova.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Laktoza, monohidrat;

Magnezijum-stearat;

Skrob, kukuruzni.

Nije primenljivo.

3 godine

Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

Unutrašnje pakovanje je prozirni PVC/Alu blister sa 10 tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 blistera sa po 10 tableta (ukupno 50 tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek Darob mite sadrži aktivnu supstancu sotalol-hidrohlorid.

Lek Darob mite je lek za terapiju poremećaja srčanog ritma, antiaritmik III grupe, sa izrazitom blokadom beta-receptora.

Lek Darob mite se primenjuje za lečenje:

  • poremećaja srčanog ritma opasnih po život sa ubrzanim otkucajima srca koji nastaju u komorama srca (simptomatske ventrikularne tahikardije koja je opasna po život)
  • poremećaja srčanog ritma sa ubrzanim otkucajima srca, koji zahtevaju lečenje, a koji nastaju u delovima srca iznad srčanih komora (simptomatske supraventrikularne tahikardije), poput:
  • prevencije hronične nepravilne frekvence srca, kao posledice patološki pojačane stimulacije pretkomora (prevencija hronične atrijalne fibrilacije) posle električne kardioverzije
  • prevencije napada nastupajuće nepravilne frekvence srca zbog patološki pojačane stimulacije pretkomora (prevencija paroksizmalne atrijalne fibrilacije).
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na sotalol-hidrohlorid i sulfonamide ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)
  • kod izrazito oslabljene funkcije srca (NYHA IV srčana insuficijencija; dekompenzovana srčana insuficijencija)
  • kod akutnog srčanog udar (infarkt miokarda)
  • kod šoka
  • kod anestezije koja dovodi do smanjenja količine krvi koju izbaci srce
  • kod ozbiljnih poremećaja sprovođenja nadražaja između pretkomora i komora srca (AV blok 2. i 3. stepena), osim ukoliko nije prisutan pejsmejker
  • kod srčanog bloka sa poremećajem provođenja od sinusnog čvora prema pretkomorama
  • kod aritmija zbog poremećene funkcije sinusnog čvora, koji se mogu manifestovati npr. kao usporavanje frekvence srca (ispod 60 otkucaja u minuti, sinusna bradikardija) ili kao naizmenično usporavanje ili ubrzavanje frekvence srca (sindrom bradikardija-tahikardija), srčani blok sa smetnjama provođenja od sinusnog čvora prema pretkomori srca (sinoatrijalni blok) ili kao izostanak stvaranja nadražaja u sinusnom čvoru (sinusni zastoj)
  • kod pulsa u mirovanju ispod 50 otkucaja u minuti pre početka lečenja
  • kod postojećeg produženja QT intervala (specifična EKG-promena)
  • ako imate bubrežnu insuficijenciju
  • kod smanjene koncentracije kalijuma u krvi
  • kod smanjene koncentracije magnezijuma u krvi
  • kod veoma sniženog krvnog pritiska
  • u kasnim stadijumima poremećaja cirkulacije krvi u rukama i/ili nogama
  • kod teških bolesti disajnih puteva uzrokovanih suženjem disajnih puteva (bronhijalna astma)
  • kod prevelike kiselosti krvi uzrokovane metabolizmom (metabolička acidoza)
  • kod nelečenog tumora srži nadbubrežne žlezde (feohromocitom) (videti „Upozorenja i mere opreza“).

Zabranjena je intravenska primena blokatora kalcijumskih kanala, kao što su verapamil ili diltiazem ili drugih antiaritmika (kao što je dizopiramid) kod pacijenata koji su na terapiji lekom Darob mite (osim u jedinicama intenzivne nege).

Upozorenja i mere opreza

  • razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete Darob mite
  • kod bolesnika sa oslabljenom funkcijom bubrega treba redovno kontrolisati serumski kreatinin i/ili koncentraciju sotalol-hidrohlorida u serumu.
  • za vreme terapije lekom Darob mite, kod dijabetičara može doći do hipoglikemije (sniženje koncentracije glukoze u krvi).
  • simptomi hipoglikemije (naročito ubrzana frekvenca srca i drhtanje prstiju) mogu biti prikriveni. O tome treba posebno voditi računa kod strogog gladovanja i kod dijabetičara sa promenljivom koncentracijom šećera u krvi ili spontanim fazama niske koncentracije šećera u krvi.
  • kod bolesnika sa povećanom aktivnošću štitaste žlezde ili ako se razvije predoziranje hormonima štitaste žlezde, potreban je oprez pri primeni leka Darob mite jer mogu biti prikriveni simptomi kao što su ubrzani puls i nemir.
  • kod poremećaja periferne cirkulacije, kao što su suženje krvnih sudova u prstima na rukama ili nogama (Raynaud-ov sindrom) ili intermitentna klaudikacija, može doći do pogoršanja tegoba, naročito na početku terapije.
  • kod hormonski indukovanog tumora srži nadbubrežne žlezde (feohromocitom; videti „Lek Darob mite ne smete uzimati“), lek Darob mite se ne sme primenjivati dok se ne uspostavi blokada alfa- receptora.
  • kod bolesnika sa psorijazom u ličnoj ili porodičnoj anamnezi, primenu beta-blokatora (npr. Darob mite) treba početi tek nakon stroge procene koristi i rizika. Ovakvi lekovi mogu dovesti do pojave psorijaze, pojačati simptome psorijaze ili izazvati pojavu osipa nalik psorijazi.

Sotalol-hidrohlorid može svojim svojstvima blokiranja beta receptora povećati osetljivost na alergene i povećati ozbiljnost akutnih generalizovanih alergijskih reakcija (anafilaktičke reakcije). Kod bolesnika sa dokumentovanim teškim reakcijama preosetljivosti i kod bolesnika kod kojih je u toku terapija za slabljenje ili uklanjanje alergijske reakcije (terapija desenzitizacije) postoji pojačan rizik od pojave prekomernih anafilaktičkih reakcija. Lek Darob mite kod tih bolesnika treba koristiti samo ukoliko je neophodno.

Često se mogu javiti proaritmogena dejstva u obliku promena ili pojačanja poremećaja srčanog ritma, a koja mogu dovesti do značajnog oštećenja srčane funkcije, sa mogućim nastankom srčanog zastoja. Aritmije (aritmogeni efekat) se naročito može javiti kod pacijenata sa životno ugrožavajućim srčanim aritmijama i oštećenjem funkcije leve komore.

S obzirom na to da sotalol-hidrohlorid produžava QT interval (parametar u EKG-u) može doći, naročito u slučaju predoziranja i time izraženijeg usporenja otkucaja srca, do pojave nepravilnih otkucaja srca (tahiaritmije uključujući torsades de pointes).

Ozbiljne proaritmije (perzistentna ventrikularna tahikardija, atrijalna flater/fibrilacija ili torsades de pointes) uglavnom zavise od doze i najčešće se javljaju neposredno nakon otpočinjanja lečenja ili povećanja doze leka.

Posle srčanog udara ili kod oslabljene funkcije srca, postoji povećan rizik za nastanak poremećaja srčanog ritma (aritmije), pa je potrebna stroga kontrola na početku terapije lekom Darob mite.

Prilikom istovremene primene sa antiaritmicima I grupe, neophodno je izbegavati lekove koji mogu proširiti QRS-kompleks (parametar u EKG-u) (posebno supstance slične hinidinu), jer u suprotnom može doći do prekomernog produženja QT intervala uz povećan rizik od nastanka ventrikularnih aritmija. Takođe se mora izbegavati istovremena primena sa drugim antiaritmicima III grupe, da ne bi došlo do prekomernog produženja QT intervala.

Iskustvo pokazuje da se usled široke primene različitih lekova za lečenje poremećaja srčanog ritma (antiaritmika) pogoršanje postojeće i izazivanje nove srčane aritmije treba smatrati kao najozbiljnije neželjeno dejstvo.

Kod jakog ili dugotrajnog proliva i kod istovremenog davanja lekova koji dovode do gubitka magnezijuma i/ili kalijuma, neophodno je strogo kontrolisati ravnotežu elektrolita, kao i kiselo-baznu ravnotežu. Ne treba da uzimate Darob mite ako imate nedostatak kalijuma (hipokalemiju) ili nedostatak magnezijuma

(hipomagnezemiju). Primena Darob mite u slučajevima nedostatka kalijuma ili magnezijuma može dovesti do neželjenih promena u brzini srčanog ritma.

Drugi lekovi i lek Darob mite

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Prilikom istovremene primene leka Darob mite i blokatora kalcijumskih kanala, kao što su nifedipin, verapamil ili diltiazem (lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska), može doći do značajnog sniženja krvnog pritiska. Zbog kumulativnog delovanja na sinusni i AV čvor, može se javiti usporena frekvenca srca (bradikardija) i poremećaj provođenja između pretkomora i komora (videti odeljak 2).

Kod istovremene primene sa antiaritmicima (lekovi protiv poremećaja srčanog ritma) I grupe (posebno supstance slične hinidinu) i drugim antiaritmicima III grupe, povećan je rizik od prekomernog produženja QT intervala i pojave ventrikularne aritmije.

Istovremena primena leka Darob mite sa drugim lekovima koji imaju svojstva blokiranja beta-receptora može dovesti do jačeg sniženja krvnog pritiska i sniženja frekvence srca.

Kod istovremene primene leka Darob mite i lekova koji mogu produžiti QT interval, kao što su triciklični i tetraciklični antidepresivi (imipramin, maprotilin), antihistaminici (astemizol, terfenadin), hinolonski antibiotici (npr. sparfloksacin), makrolidni antibiotici (eritromicin), aktivne supstance kao što su probukol, haloperidol i halofantrin, postoji povećan rizik od pojave određenih srčanih aritmija (torsades de pointes).

Lek Darob mite ne utiče značajno na nivo digoksina (lek za jačanje srčanog mišića) u krvi nakon pojedinačne ili ponovljene doze leka. Poremećaj srčanog ritma (proaritmije) se češće javlja kod pacijenata koji istovremeno koriste digoksin i sotalol-hidrohlorid. Ovo može biti u vezi sa dekompenzovanom srčanom insuficijencijom, poznatim faktorom rizika od nastanka proaritmija kod pacijenata lečenih digoksinom.

Kod istovremene primene leka Darob mite i noradrenalina ili MAO-inhibitora (lek protiv depresije), kao i posle naglog prekida istovremene primene klonidina (lek protiv visokog krvnog pritiska), krvni pritisak može prekomerno porasti.

Prilikom istovremene primene lekova protiv bronhospazma i astme (agonisti beta-2 receptora, kao što su salbutamol, terbutalin i izoprenalin) i leka Darob mite, može doći do potrebe za povećanim doziranjem tih lekova.

Kod istovremene primene leka Darob mite i lekova za lečenje psihičkih bolesti (fenotiazini, određeni antidepresivi), epilepsije (barbiturati), anestetika i lekova za sniženje krvnog pritiska, diuretika ili vazodilatatora (lekova za širenje krvnih sudova) može doći do značajnog pada krvnog pritiska.

Darob mite i anestetici, odnosno lekovi za lečenje poremećaja srčanog ritma, imaju zbirni efekat na smanjenje kontraktilne snage srca (negativni inotropni efekat).

Dejstva leka Darob mite na smanjenje frekvence i provođenja nadražaja u srcu (negativni hronotropni i negativni dromotropni efekti) mogu se pojačati kod istovremene primene lekova poput rezerpina, klonidina, alfa-metildope, gvanfacina i kardiotoničnih glikozida (lekovi protiv srčane insuficijencije).

Vaš lekar će Vas pažljivo pratiti na znake niskog krvnog pritiska (hipotenzije) i/ili sporijih srčanih otkucaja (bradikardija).

Neuromuskularna blokada (blokada veze između nerava i mišića) izazvana tubokurarinom (lek za opuštanje mišića) može se pojačati primenom leka Darob mite.

Kod istovremene primene leka Darob mite i insulina ili oralnih antidijabetika može se, posebno uz istovremeno fizičko opterećenje, izazvati hipoglikemija, a njeni simptomi mogu ostati prikriveni.

Kod istovremene primene sa diureticima koji ne štede kalijum (npr. furosemid, hidrohlortiazid) ili drugim lekovima koji dovode do gubitka kalijuma ili magnezijuma, postoji povećana opasnost od pojave poremećaja srčanog ritma, izazvanih sniženim koncentracijama kalijuma u krvi.

Mora se izbegavati istovremena primena tricikličnih antidepresiva (lekovi protiv depresije) ili alkohola i leka Darob mite, zbog mogućnosti izazivanja ventrikularnih aritmija (opisani su pojedinačni slučajevi).

Vodite računa o tome da se ovi podaci mogu odnositi i na lekove koje ste donedavno uzimali.

Uzimanje leka Darob mite sa hranom, pićima i alkoholom

Za vreme terapije lekom Darob mite treba izbegavati alkohol, jer može izazvati poremećaje srčanog ritma. Darob mite ne smete uzimati zajedno sa mlekom i mlečnim proizvodima.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Ako ste trudni, možete koristiti sotalol-hidrohlorid, aktivni sastojak leka Darob mite, samo ako Vaš lekar smatra to apsolutno neophodnim, jer nema dovoljno iskustava sa primenom ovog leka kod trudnica. Zbog moguće pojave neželjenih efekata kod novorođenčadi (snižena srčana frekvencija, snižen krvni pritisak, snižena koncentracija šećera u krvi), terapiju treba prekinuti 48–72 sata pre predviđenog termina porođaja. Kod novorođenčadi se mora određeno vreme nakon rođenja strogo pratiti eventualna pojava znakova beta- blokade (snižena frekvenca srca, sniženi krvni pritisak).

Dojenje

Sotalol-hidrohlorid, aktivni sastojak leka Darob mite, akumulira se u mleku dojilja. Terapija lekom Darob mite se ne preporučuje u periodu dojenja. Ako u periodu dojenja morate uzimati sotalol-hidrohlorid, kod Vašeg odojčeta treba pratiti pojavu znakova beta-blokade (snižena frekvenca srca, snižen krvni pritisak).

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ovaj lek može, i kod propisane primene, uticati na sposobnosti prilikom upravljanja vozilom, rukovanja mašinama ili rada bez sigurnog oslonca. To se naročito odnosi na početak lečenja, kod povećanja doze, kod promene leka, kao i u slučaju istovremenog uzimanja alkohola.

Lek Darob mite sadrži laktozu

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Uvođenje i praćenje terapije lekom Darob mite

Za prelazak na lek Darob mite kod ventrikularnih aritmija potreban je stalni kardiološki nadzor i sme se izvoditi samo ukoliko postoji oprema za hitnu kardiološku intervenciju uz mogućnost stalnog nadzora. Za vreme lečenja moraju se u redovnim razmacima sprovoditi kontrolni pregledi (npr. standardnim EKG-om ili dugoročni EKG po potrebi). Proveru terapije treba sprovesti u slučaju individualnih pogoršanja EKG parametara, kao što su produženje QRS intervala ili QT intervala za više od 25% ili PQ intervala za više od 50% ili produženje QT intervala na više od 500 milisekundi ili kod povećanog broja ili težine aritmija.

Poremećaji srčanog ritma sa ubrzanom frekvencom srca koji nastaju u komori

U početku lečenja uzimati 2 puta dnevno po 1 tabletu (2 puta po 80 mg sotalol-hidrohlorida). Kod nedovoljnog efekta doza se može povećati na 3 puta dnevno po 1 tabletu (3 puta po 80 mg sotalol- hidrohlorida), sve do 2 puta dnevno 2 tablete (2 puta po 160 mg sotalol-hidrohlorida).

Kod aritmija koje ugrožavaju život i pri nedovoljnoj efikasnosti, dnevna doza se može povećati na 6 tableta dnevno (480 mg sotalol-hidrohlorida) podeljeno u dve ili tri pojedinačne doze. Povećanje doze u tim slučajevima je moguće samo ako je potencijalna korist veća od povećanog rizika od mogućih teških neželjenih efekata.

Doza se sme povećati tek nakon primene leka najmanje 2-3 dana.

Fibrilacija pretkomora

U početku lečenja uzimati 2 puta dnevno po 1 tabletu (2 puta po 80 mg sotalol-hidrohlorida). Kod nedovoljnog efekta doza se može povećati na 3 puta dnevno po 1 tabletu (3 puta po 80 mg sotalol- hidrohlorida). Ova se doza kod pacijenata sa paroksizmalnom atrijalnom fibrilacijom ne sme prekoračiti.

Kod bolesnika sa hroničnom atrijalnom fibrilacijom doza se može kod nedovoljnog efekta povećati na maksimalno 2 puta dnevno po 2 tablete (2 puta po 160 mg sotalol-hidrohlorida).

Doza se sme povećati tek nakon primene leka najmanje 2-3 dana.

Preporučeno doziranje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega

S obzirom na to da se lek može akumulirati nakon ponovljenog doziranja kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega, dozu treba prilagoditi u skladu sa renalnim klirensom, vodeći računa o srčanoj frekvenci (ne ispod 50 otkucaja/min) i kliničkom odgovoru. Kod pacijenata sa jako oslabljenom funkcijom bubrega, preporučuje se primena leka Darob mite samo uz čestu EKG-kontrolu, kao i uz kontrolu koncentracije leka u serumu.

Ukoliko se klirens kreatinina (merilo funkcije bubrega) smanji na 10-30 mL/min (koncentracija kreatinina u serumu 2-5mg/dL), doza se mora smanjiti na četvrtinu. Ukoliko je klirens kreatinina <10 mL/min (koncentracija kreatinina u serumu >5mg/dL), ukoliko se uopšte primenjuje lek, treba ga primenjivati sa oprezom.

Pacijente nakon srčanog udara (infarkta miokarda) ili sa veoma ograničenim srčanim minutnim volumenom potrebno je pažljivo nadzirati prilikom promene na lek Darob mite.

Tablete se moraju progutati cele, pre obroka, sa dosta tečnosti (npr. 1 čaša vode).

Lek Darob mite se ne sme uzimati uz obrok, jer se uz istovremeno uzimanje hrane (posebno mleka i mlečnih proizvoda) može smanjiti resorpcija aktivne supstance, sotalol-hidrohorida, iz gastrointestinalnog trakta.

Ukoliko mislite da lek Darob mite suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Primena kod dece i adolescenata

Bezbednost i efikasnost sotalol-hidrohlorida nije ustanovljena kod dece i adolescenata uzrasta do 18 godina.

Starije osobe

Kod starijih osoba mora se voditi računa o mogućoj oslabljenoj funkciji bubrega.

Ako ste uzeli više leka Darob mite nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Darob mite nego što bi trebalo, odmah se obratite Vašem lekaru koji će, ukoliko je potrebno, primeniti hitne mere.

Zavisno od stepena predoziranja, mogući su sledeći simptomi: umor, gubitak svesti, proširenje zenica, epileptični napadi, sniženje krvnog pritiska, sniženje koncentracije šećera u krvi, usporena frekvenca srca sve do zastoja srca, srčana slabost, ubrzana frekvenca srca, simptomi kardiovaskularnog šoka.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Darob mite

Ukoliko ste zaboravili da uzmete dozu leka, ne uzimajte duplu dozu da bi naknodaliti propuštenu dozu, već nastavite terapiju kao što je propisano.

Ukoliko se ponovo jave poremećaji srčanog ritma, odmah obavestite svog lekara.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Darob mite

Ne prekidajte lečenje bez prethodne konsultacije sa lekarom.

Kod pacijenata sa ishemijskom bolešću srca i/ili poremećajima srčanog ritma, kao i kod pacijenata koji su na dugotrajnoj terapiji lekom Darob mite, prekid terapije se mora sprovesti postepeno jer nagli prekid terapije može dovesti do pogoršanja bolesti.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Neželjena dejstva su obično privremena i samo u retkim slučajevima je potrebno prekinuti primenu leka.

Klasifikacija neželjenih dejstava je bazirana prema učestalosti pojavljivanja, kao što sledi: Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

Veoma retka(mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Poremećaji metabolizma i ishrane

Nepoznata učestalost: povećani nivoi ukupnog holesterola i triglicerida, smanjenja HDL holesterola

Psihijatrijski poremećaji

Česta: anksioznost, konfuzija, poremećaji sna, promene raspoloženja, halucinacije, intenzivni snovi, depresivno raspoloženje, depresija

Poremećaji nervnog sistema

Česta: astenija, nesvestica, umor, pospanost, parestezija (gubitak osećaja), glavobolja, disgeuzija (poremećaj čula ukusa), osećaj hladnoće u rukama i nogama

Poremećaji oka

Česta: poremećaj vida Povremena: konjunktivitis

Veoma retka: keratokonjunktivitis, smanjeno suzenje očiju (naročito pri nošenju kontaktnih sočiva)

Poremećaji uha i labirinta

Česta: oštećenje sluha

Kardiološki poremećaji

Česta: torsades de pointes, aritmije, teškoće sa disanjem, bol u grudima, neželjeni pad krvnog pritiska, pogoršanje srčane insuficijencije, usporen srčani ritam (bradikardija), palpitacije, promene u EKG-u, poremećaj AV-sprovođenja, kratke nesvestice (sinkopa) ili stanja koja uzrokuju nesvesticu (presinkopne situacije), otoci (nakupljanje tečnosti u tkivima)

Veoma retka: pojačanje napada angine pektoris i poremećaji periferne cirkulacije

Vaskularni poremećaji

Često: hipotenzija (nizak krvni pritisak)

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Česta: nedostak vazduha (dispneja)

Povremena: kod pacijenata sa opstruktivnom bolesti pluća može se javiti nedostatak vazduha (respiratorni distres).

Veoma retka: alergijski bronhitis sa patološkim promenama vezivnog tkiva

Gastrointestinalni poremećaji

Česta: bol u stomaku, mučnina, povraćanje, proliv, poremećaj varenja, nadutost i suva usta

Poremećaji kože i potkožnog tkiva Česta: zapaljenje, svrab, osip (egzantem) Povremena: gubitak kose

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva

Česta: grčevi mišića ili slabost mišića

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki

Česta: impotencija (erektilna disfunkcija)

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Česta: groznica, umor Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Darob mite posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je sotalol-hidrohlorid. Jedna tableta sadrži 80 mg sotalol-hidrohlorida.

Pomoćne supstance su: natrijum-skrobglikolat (tip A); silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; hidroksipropilceluloza; laktoza monohidrat; magnezijum-stearat; skrob, kukuruzni.

Kako izgleda lek Darob mite i sadržaj pakovanja

Okrugle, blago konveksne tablete bele boje, na jednoj strani je utisnuta oznaka „80”, a na drugoj strani se nalazi kosim površinama utisnuta podeona linija.

Podeona linija služi samo da olakša lomljenje da bi se lek lakše progutao, a ne za podelu na jednake doze.

Unutrašnje pakovanje je prozirni PVC/Alu blister sa 10 tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 blistera sa po 10 tableta (ukupno 50 tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD – NOVI BEOGRAD,

Bulevar Mihajla Pupina 115a, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač

MCDERMOTT LABORATORIES LIMITED T/A GERARD LABORATORIES T/A MYLAN DUBLIN,

Unit 35/36 Baldoyle Industrial Estate, Grange Road, Dublin, Irska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jul, 2020

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-03531-19-001 od 17.07.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info