kod bakterijskog meningitisa
Lokalna primena:
Doziranje
Doziranje zavisi od tipa i težine bolesti i od individualnog odgovora pacijenta na terapiju. Načelno, početne doze su relativno visoke, pri čemu kod akutnih teških oblika bolesti moraju biti značajno više nego kod hroničnih bolesti.
Ukoliko nije drugačije propisano, preporučuje se sledeće doziranje:
Sistemske indikacije:
Odrasli: što je pre moguće 8-20 mg i.v, zatim po potrebi ponovljene injekcije od 8 mg svaka 4 h.
Deca: 0,15-0,3 mg/kg telesne mase i.v. ili per os tj. 1,2 mg/kg telesne mase inicijalno kao bolus, zatim 0,3 mg/kg na svakih 4-6 sati.
Aminofilin i sekretolitici se mogu dodatno administrirati.
Lokalna primena:
Lokalna infiltraciona ili injekciona terapija se uobičajeno sprovodi sa 4-8 mg; kod davanja injekcije u male zglobove dovoljna je doza od 2 mg deksametazon-21-dihidrogen fosfata.
Način primene
Lek Dexamethasone Sopharma, rastvor za injekciju, daje se sporom (2-3 minuta) intravenskom injekcijom ili infuzijom, premda se može davati i intramuskularno ukoliko postoji problem sa venama, a cirkulatorna funkcija pacijenta je očuvana. Lek Dexamethasone Sopharma se takođe može dati infiltracijom ili intraartikularno. Trajanje primene zavisi od indikacija.
Srazmerno niže doze mogu biti dovoljne ili može biti potrebna redukcija doze kod pacijenata sa hipotireoidizmom ili cirozom jetre.
Intraartikularne injekcije treba tretirati kao otvorenu hirurgiju zglobova i moraju se davati pod striktno aseptičnim uslovima. Po pravilu je dovoljno jednokratno davanje intraartikularne injekcije za uspešno olakšanje simptoma. Ukoliko je neophodno ponovno davanje injekcije, to treba sprovesti najranije nakon 3-4 nedelje. Broj injekcija po zglobu mora biti ograničen na 3 do 4. Medicinsko praćenje zgloba je neophodno, naročito nakon ponavljanih injekcija.
Infiltracija: Lek Dexamethasone Sopharma infiltrira se u područje najvećeg bola ili na mestu pripoja tetiva. Oprez, zabranjeno je davati injekciju u tetivu! Davanje injekcija u kratkim razmacima treba izbegavati, preduzimanje mera za obezbeđivanje striktnih aseptičnih uslova je neophodno.
Napomene u vezi sa korišćenjem rastvora
Smeju se koristiti samo bistri rastvori. Sadržaj ampule je namenjen samo za jednokratnu upotrebu. Preostalu količinu rastvora treba uništiti.
Za detalje o kompatibilnosti sa infuzionim rastvorima pogledati odeljak 6.6.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju drugu pomoćnu supstancu navedenu u odeljku 6.1. Intraartikularna injekcija je kontraindikovana kod:
Infiltracija bez dodatne kauzalne terapije je kontraindikovana kod postojanja infekcija područja koje treba tretirati ; isto se odnosi na subkonjunktivalnu primenu kod oboljenja očiju izazvanih virusima, bakterijama i gljivicama i kod kornealnih povreda i ulceracija.
U izolovanim slučajevima primene deksametazona zabeležena je pojava ozbiljnih anafilaktičkih reakcija sa cirkulatornim kolapsom, srčanim zastojem, aritmijama, bronhospazmom i/ili smanjenjem ili povećanjem krvnog pritiska.
Terapija deksametazonom može da poveća rizik od bakterijskih, virusnih, gljivičnih, parazitskih i oportunističkih infekcija usled imunosupresivnog dejstva. Simptomi postojeće ili nastupajuće infekcije mogu biti maskirani, što može otežati dijagnozu. Latentne infekcije, kao što su tuberkuloza i hepatitis B, se mogu ponovo aktivirati.
Ako se tokom terapije deksametazonom dogodi fizički značajna stresna situacija (saobraćajna nesreća, hirurška intervencija, porođaj itd.), neophodno je privremeno povećati dozu. Terapija deksametazonom treba da bude propisana za sledeća oboljenja samo ako je strogo indikovano i neophodno, uz primenu odgovarajuće antiinfektivne terapije:
Dalje, terapiju deksametazonom treba sprovoditi samo ako je jasno indikovano i ako je neophodno, uz dodatnu specifičnu terapiju u slučaju:
-psihijatrijskih oboljenja (navedeno i u anamnezi), uključujući suicidalnost. U ovim slučajevima preporučuje se neurološka i psihijatrijska opservacija.- glaukom uskog i širokog ugla: preporučuje se oftalmološki pregled i pridružena terapija
Poremećaji vida
Poremećaji vida se mogu javiti prilikom sistemske i topikalne primene kortikosteroida. Ako se kod pacijenta jave simptomi kao što su zamućen vid ili drugi poremećaji vida, potrebno je razmotriti potrebu da se pacijent obrati oftalmologu, radi procene mogućeg uzroka. Ovi uzroci uključuju, ali nisu ograničeni na: kataraktu, glaukom ili retke bolesti kao što su centralna serozna horioretinopatija, koja je zabeležena nakon primene sistemskih ili topikalnih kortikosteroida.
Usled mogućeg rizika od intestinalne perforacije, deksametazon treba primenjivati samo u slučajevima ako je to od vitalnog značaja i pod adekvatnim medicinskim nadzorom, u slučaju:
Kod pacijenata na visokim dozama glukokortikoida, znaci peritonealne iritacije mogu da se manifestuju nakon gastrointestinalne perforacije.
Treba uzeti u obzir da pacijentima sa dijabetesom, a koji su na na terapiji deksametazonom mogu biti potrebne više doze insulina ili oralnih antidijabetika.
Tokom terapije deksametazonom potreno je često praćenje krvnog pritiska naročito prilikom primene visokih doza i kod pacijenata sa hipertenzijom koju je teško regulisati.
Pacijente sa teškom srčanom insuficijencijom treba pažljivo pratiti usled rizika od pogoršanja njihovog stanja.
Tokom primene visokih doza deksametazona, može se javiti bradikardija. Takođe se se može javiti i anafilaktička reakcija.
Istovremena upotreba fluorohinolona i kortikosteroida povećava rizik za pojavu problema sa tetivama, kao što su tendinitisi i rupture tetiva.
U toku terapije deksametazonom, može inicijalno doći do pogoršanja postojeće mijastenije gravis.
Vakcinacija inaktivisanim vakcinama je generalno moguća. Ipak, treba uzeti u obzir da je imunski odgovor inhibiran visokim dozama kortikosteroida i da je samim tim uspeh vakcinacije kompromitovan.
Prilikom primene visokih doza deksametazona, potrebno je obezbediti adekvatan unos kalijuma i restrikciju unosa natrijuma. Tokom terapije neophodno je pratiti koncentraciji kalijuma u serum.
Nagli prekid terapije koja je trajala više od 10 dana može dovesti do pogoršanja, tj. recidiva osnovnog oboljenja, kao i nastanka sindroma adrenokortikalne insuficijencije Zbog toga, kod planiranog prekida terapije dozu treba smanjivati postepeno.
Specifična virusna oboljenja (varicella, morbili) mogu postati veoma ozbiljna kod pacijenata na terapiji glukokortikoidima. Naročito su ugroženi pacijenti sa oslabljenim imunskim sistemom (imunokompromitovani) koji nisu imali morbile ili varičelu. Ako tokom terapije deksametazonom, ovi pacijenti dođu u kontakt sa pacijentima koji boliju od morbila ili varičele, profilaktičku terapiju je potrebno započeti, ako je potrebno.
U postmarketinškom periodu, prijavljeni su slučajevi sindroma lize tumora kod pacijenata sa hematološkim malignitetima, nakon primene deksametazona, kao monoterapije ili u kombinaciji sa hemoterapijskim lekovima. Pacijenti sa velikim rizikom od sindroma lize tumora, kao što su pacijenti sa velikom brzinom proliferacije, velikom tumorskom masom i visokom osetljivosti na citotoksične lekove, treba da budu pažljivo praćeni i treba preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti.
Prilikom intravenske primene, lek treba injektovati polako (u trajanju od 2-3 minuta), jer se prilikom brzog davanja mogu javiti bezopasna, kratkotrajna sporedna dejstva, koja traju do 3 minuta u vidu osećaja trnjenja ili parestezija,
Deksametazon je lek namenjen za kratkotrajnu upotrebu. Ako se ovaj lek primenjuje neadekvatno tokom dugog vremenskog perioda, savetuje se dodatni oprez, kao što je opisano za dugotrajnu upotrebu lekova koji sadrže glukokortikoide.
Prilikom lokalne primene mora se voditi računa o mogućim neželjenim sistemskim dejstvima i interakcijama. Intraartikularna primena glukokortikosteroida povećava rizik od infekcije zgloba. Dugotrajna i ponavljana primena glukokortikosteroida u zglobove koji nose telesnu masu može dovesti do pogoršanja degenerativnih promena u zglobu. Mogući razlog tome je preterano opterećenje zgloba nakon prestanka bolova ili drugih simptoma.
Deca i adolescenti
Prevremeno rođena deca:
Nakon ranog početka terapije dozom od 0,25 mg/kg dva puta dnevno (< 96 sati postpartalno) kod prevremeno rođene dece sa hroničnim oboljenjem pluća, dostupni podaci ukazuju na dugotrajne neželjene efekta na neurološki razvoj.
Tokom faze rasta kod dece, treba pažljivo proceniti odnos koristi i rizika primene deksametazona kod dece. Novorođenčad i mala deca na kontinuiranoj terapiji kortikosteroidima zahtevaju posebno praćenje njihovog rasta i razvoja.
Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata sa povećanim rizikom od osteoporoze, deksametazon se može primenjivati samo nakon individualne procene odnosa koristi i rizika.
Upotreba deksametazona može dovesti do pozitivnih rezultata na doping kontroli u sportu.
Estrogeni (npr. inhibitori ovulacije) mogu produžiti poluvreme eliminacije glukokortikoida i mogu potencirati kortikoidno dejstvo.
Lekovi koji indukuju CYP3A4, kao što su rifampicin, fenitoin, karbamazepin, barbiturati i primidon: dejstvo kortikosteroida može biti smanjeno.
Lekovi koji inhibiraju CYP3A4 (kao što su ketokonazol, itrakonazol, ritonavir i kobicistat) mogu smanjiti klirens deksametazona, što može dovesti do povećanog rizika od sistemskih neželjenih dejstava i adrenalne supresije/Kušingovog sindroma. Ove kombinacije treba izbegavati osim ako korist prevazilazi povećan rizik
od sistemskih neželjenih dejstava kortikosteroida. U tom slučaju pacijente treba pratiti radi uočavanja neželjenih dejstava kortikosteroida.
Efedrin: metabolizam glukokortikoida može biti ubrzan, a samim tim njihova efikasnost smanjena. ACE inhibitori: povećan rizik od promene u laboratorijskim rezultatima krvne slike
Kardiotonični glikozidi: glikozidni efekat može biti pojačan kao posledica nedostatka kalijuma Saluretici/laksativi: može doći do pojačane ekskrecije kalijuma
Antidijabetici: hipoglikemijski efekat može biti smanjen
Kumarinski derivati: antikoagulantno dejstvo može biti smanjeno ili povećano. Prilagođavanje doze antikoagulanasa može biti potrebno prilikom istovremene primene ovih lekova
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi/antireumatici (NSAIL), salicilati i indometacin: povećan rizik od gastrointestinalne ulceracije i hemoragije
Nedepolarizujući miorelaksansi: relaksacija mišića može biti produžena
Atropin, drugi antiholinergici: moguće je dalje povećanje intraokularnog pritiska prilikom istovremene primene sa deksametazonom
Prazikvantel: moguće je smanjenje koncentracije prazikvantela u krvi
Hlorokvin, hidroksihlorokvin, meflokvin: povećan rizik od miopatije, kardiomiopatija
Protirelin: povećanje TSH uzrokovano protirelinom može biti smanjeno prilikom primene deksametazona
Imunosupresivne supstance povećana sklonost ka infekcijama i moguće pogoršanje ili manifestacija latentnih infekcija (Dodatno za cikolosportin: postoji povećan rizik od cerebralnih konvulzija. Ciklosporin: povećan rizik od cerebralnih konvulzija
Fluorohinoloni: istovremena primena fluorohinolona i kortikosteroida povećava rizik od problema sa tetivama kao što su tendinitis i ruptura tetive
Ostale inkompatibilnosti:
Deksametazon-natrijumfosfat ne treba mešati u istom špricu sa daunorubicinom, doksorubicinom, vankomicinom, doksapramom, HCl i glikopirolatom.
Trudnoća:
Deksametazon prolazi kroz placentu. Tokom trudnoće, naročito tokom prva tri meseca, terapija se može započeti samo nakon pažljive procena odnosa koristi i rizika.
Kod dugotrajne primene glukokortikoida tokom trudnoće, ne može se isključiti pojava poremećaja rasta fetusa.
U eksperimentima sprovedenim na životinjama, deksametazon je uzrokovao rascep nepca (videti odeljak 5.3). Postoje diskusije o povećanom riziku od rascepa nepca fetusa kod ljudi kao posledica primene glukokortikoida tokom prva tri meseca trudnoće. U slučaju terapije na kraju trudnoće, postoji rizik od atrofije adrenalne kore fetusa što može zahtevati supstitucionu terapiju kod novorođenčadi, koju treba postepeno smanjivati.
Dojenje
Deksametazon prolazi u majčino mleko. Do sada, nije ustanovljeno da ovo može naškoditi novorođenčetu. Ipak, primenu tokom dojenja treba ograničiti. Ako se u zavisnosti od bolesti zahteva primena većih doza leka, dojenje treba prekinuti.
Do sada, nije ustanovljeno da primena deksametazona utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Rizik od pojave neželjenih dejstava je nizak pri kratkotrajnoj terapiji deksametazonom, osim kod terapije visokim parenteralnim dozama leka, kada je potrebno uzeti u obzir poremećaj ravnoteže elektrolita, edeme, povećan krvni pritisak, akutna srčana insuficijencija, poremećaji srčanog ritma ili spazmi, kao i infekcije sa kliničkim manifestacijama čak i pri kratkotrajnoj primeni. Takođe, potrebno je obratiti pažnju i na pojavu peptičkog ulkusa (često uzrokovanog stresom) koji može imati asimptomatski tok usled terapije kortikosteroidima, kao i smanjenje tolerancije na glukozu.
Neželjena dejstva su navedena u skladu sa MedDRA klasama sistema organa i kategorijama učestalosti: veoma česta (≥1/10); česta (≥ 1/100 do <1/10); povremena (≥1/1 000 do < 1/100); retka (≥1/10 000 do < 1/1 000); veoma retka (<1/10 000); nepoznata učestalot (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Sledeća neželjena dejstva se mogu pojaviti u velikoj meri u odnosu na primenjenu dozu i trajanje terapije i frekvenca se ne može proceniti:
Infekcije i infestacije:
Maskiranje simptoma infekcije, pojava, egzacerbacija ili reaktivacija virusnih, gljivičnih, bakterijskih infekcija, infekcije uzrokovane parazitima, kao i oportunističke infekcije, aktivacija strongiloidaze (videti odeljak 4.4).
Poremećaji krvi i limfnog sistema:
Umerena leukocitoza, limfopenija, eozinopenija, policitemija
Poremećaji imunskog sistema:
Reakcije preosetljivosti (npr. egzantem kao reakcija na primenu leka), ozbiljne anafilaktičke reakcije kao što je aritmija, bronhospazam, povećanje ili smanjenje krvnog pritiska, cirkulatorni kolaps, srčani zastoj, slabljenje imunskog odgovora.
Endokrinološki poremećaji:
Adrenalna supresija i indukcija Kušingovog sindroma (tipični simptomi su pojava ovalnog lica tj "mesečasto lice", gojaznost i pletora).
Poremećaji metabolizma i ishrane:
Retencija natrijuma sa edemima, povećana ekskrecija kalijuma (oprez: poremećaji srčanog ritma), povećanje telesne mase, smanjenje tolerancije na glukozu, dijabetes melitus, hiperholesterolemija i hipertrigliceridemija, povećan apetit.
Psihijatrijski poremećaji:
Depresija, iritabilnost, euforija, povećan libido, psihoze, manije, halucinacije, afektivna labilnost, anksioznost, poremećaji spavanja, sucidalnost.
Poremećaji nervnog sistema:
Pseudotumor mozga - povećan intrakranijalni pritisak sa papiledemom (pseudotumor cerebri), obično nakon terapije (naročito kod dece), latentna epilepsija i povećana osetljivost na napade kod pacijenata sa epilepsijom.
Poremećaji oka
Katarakta, naročito sa posteriornim supkapsularnim zamućenjem, glaukom , pogoršanje simptoma kornealne ulceracije, akceleracija virusnih, gljivičnih, bakterijskih inflamacija oka, pogoršanje bakterijske kornealne infekcije, ptoza, midrijaza, hemoza, jatrogena perforacija sklere, u retkim slučajevima reverzibilni egzoftalmus.
Vaskularni poremećaji:
Hipertenzija, povećan rizik od arterioskeloze i tromboze, vaskulitis (takođe kao posledica obustave primene leka nakon dugotrajne terapije), povećana kapilarna fragilnost
Gastrointestinalni poremećaji:
Peptički ulkus, gastrointestinalna hemoragija, pankreatitis, oboljenja želuca.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva:
Striae rubrae, atrofije, telangiektazija, petehije,ekhimoza, hipertrihoza, sterodine akne, dermatitis sličan rozacei (oralna primena), promene u pigmentacije kože, usporeno zarastanje rana
Lokalna primena:
Lokalna iritacija i simptomi intolerancije su mogući (osećaj toplote, produžen bol). Razvoj atrofije kože i supkutanog tkiva se ne može isključiti, ako kortikosteroidi nisu pažljivo injektovani u šupljinu zgloba.
Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkiva:
Miopatija, mišićna atrofija i slabost, osteoporoza (u zavisnosti od doze, moguće je jedino pri kratkotrajnoj primeni), aseptička nekroza, oboljenja tetiva, tendinitis, ruptura tetive, epiduralna lipomatoza, inhibicija rasta dece.
Intraartikularna primena glukokortikoida povećava rizik od infekcije zgloba. Produžena i ponovljena primena glukokortikoida u zglob koji trpi opterećenje dovodi do egzacerbacije degenerativnih promena u zglobu. Moguć razlog za ovo je dodatno opterećenje zgloba nakon prestanka bola ili drugih simptoma.
Poremećaji reproduktivog sistema i dojki:
Poremećaj sekrecije reproduktivnih hormona (kao posledica javljaju se iregularne menstruacije koje vode do amenoreje, hirzutizma, impotencije).
Opšti poremećaji i rekacije na mestu primene:
Intravenska primena:
Lek treba injektovati polako (tokom 2-3 minuta), pošto brza injekcija može uzrokovati kratkotrajne efekte koji nisu štetni, traju do 3 minuta i javljaju se kao trnjenje ili parestezija, naročito ako se injekcija da previše brzo.
Uticaj na testove: reakcije kože kod alergijskih testova mogu biti smanjene.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi:
Akutna intoksikacija deksametazonom nije poznata. Hronično predoziranje može da potencira pojavu neželjenih efekata (videti odeljak 4.8), naročito kod onih koji nisu povezani sa endokrinim sistemom, metabolizmom i disbalansom elektrolita.
Deksametazon je monofluorni glukokortikosteroid sa izraženim antialergijskim, antiinflamatornim i efektom stabilizacije ćelijske membrane, kao i sa efektima na metabolizam ugljenih hidrata, proteina i masti.
Glukokortikosteroidni efekat deksametazona je oko 7,5 puta jači od prednizolona i prednizona i 30 puta jači od hidrokortizona; deksametazon nema mineralokortikoidne efekte.
Glukokortikosteroidi slični deksametazonu ispoljavaju svoju biološku aktivnost aktiviranjem transkripcije kortikosteroid-senzitivnih gena. Antiinflamatorni, imunosupresivni i antiproliferativni efekti postižu se, između ostalog, redukcijom stvaranja, oslobađanja i aktivnosti medijatora zapaljenja i preko inhibicije specifičnih funkcija i migracije inflamatornih ćelija. Uz to, kortikosteroidi mogu da inhibiraju efekte senzibilisanih T-limfocita i makrofaga na ciljne ćelije.
Ukoliko je potrebna dugotrajna terapija kortikosteroidima, mora se uzeti u obzir moguća indukcija tranzitorne adrenokortikalne insuficijencije. Mogućnost pojave supresije hipotalamo-pituitarno- adrenokortikalne osovine pored ostalog zavisi i od individualnih činilaca.
Deksametazon se dozno zavisno vezuje za albumine plazme. U vrlo visokim dozama, najveći deo cirkuliše slobodno u krvi. U hipoalbuminemiji koncentracija nevezanog (aktivnog) kortikosteroida raste. Nakon i.v. administracije radioaktivno obeleženog deksametazona kod ljudi su registrovane maksimalne vrednosti deksametazona u cerebrospinalnoj tečnosti nakon 4 sata, koje su iznosile oko jedne šestine njegove istovremene koncentracije u plazmi.
Sa biološkim poluvremenom eliminacije od preko 36 časova, deksametazon pripada grupi glukokortikosteroida sa veoma dugim delovanjem. Zbog dugog delovanja deksametazon kod svakodnevne kontinuirane primene može dovesti do kumulacije i predoziranja.
Prosečno poluvreme eliminacije (iz seruma) deksametazona kod odraslih iznosi približno 250 min (± 80 min). Deksametazon se najvećim delom eliminiše putem bubrega u obliku slobodnog deksametazonskog alkohola. Delom se metaboliše; metaboliti se takođe izlučuju najvećim delom putem bubrega, u obliku glukuronata ili sulfata. Oštećena bubrežna funkcija ne utiče značajno na eliminaciju deksametazona. Kod težih oboljenja jetre, s druge strane, poluvreme eliminacije je produženo.
Akutna toksičnost
U okviru prvih 7 dana LD50 za deksametazon posle jednokratne oralne primene iznosi 16 g/kg telesne mase kod miševa i preko 3 g/kg telesne mase kod pacova. Posle jednokratne supkutane aplikacije, LD50 u prvih 7 dana iznosi preko 700 mg/kg telesne mase kod miševa i približno 120 mg/kg telesne mase kod pacova.
Praćenje tokom 21 dana je pokazalo da se ove vrednosti pomeraju naniže, što se može tumačiti kao posledica teških infekcija usled imunosupresije izazvane hormonima.
Hronična toksičnost
Nema dostupnih podataka o hroničnoj toksičnosti kod ljudi i životinja. Nisu poznati simptomi intoksikacije izazvani kortikosteroidima. Kod dugotrajne terapije dozama preko 1,5 mg/dan mora se očekivati pojava izraženih neželjenih dejstava (videti odeljak 4.8).
Mutageni i karcinogeni potencijal
Dostupni podaci iz istraživanja na glukokortikosteroidima ne pokazuju bilo kakav dokaz o postojanju klinički releventnih genotoksičnih svojstava.
Reproduktivna toksičnost
U eksperimentima na životinjama deksametazon je izazivao rascep nepca kod pacova, miševa, hrčaka, kunića, pasa i primata, ali ne i kod konja i ovaca. U nekim slučajevima, ove devijacije su bile povezane sa defektima centralnog nervnog sistema i srca. Kod primata su uočene promene u mozgu nakon izlaganja deksametazonu. Takođe, uočeni su i intrauterini poremećaji rasta. Svi ovi efekti su zabeleženi prilikom primene visokih doza leka.
Dinatrijum-edetat;
Propilenglikol;
Natrijum-citrat;
Natrijum-hidroksid 10%; Voda za injekcije.
U odsustvu studija kompatibilnosti, lek se ne sme mešati sa ostalim lekovima.
2 godine.
Čuvati na temperaturi ispod 25°S.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati!
Primarno pakovanje
Lek se pakuje u ampule od bezbojnog stakla (Tip I), zapremine 1 mL, sa zelenim prstenom na gornjem delu ampule i oznakom za otvaranje ampule.
Sekundarno pakovanje
Deset (10) ampula u blister stripu od PVC folije za blistere za amplule. Jedan (1) blister je pakovan u kartonsku kutija sa Uputstvom za lek.
Parenteralne lekove treba vizuelno pregledati radi uočavanja čestica i diskoloracije pre primene. Nema posebnih zahteva.
Dexamethasone Sopharma, rastvor za injekciju sadrži deksametazon kao aktivnu supstancu, koja poseduje svojstva glukokortikoidnih hormona, koji se stvaraju u kori nadbubrega i ispoljavaju antiinflamatorna, antialergijska i imunosupresivna svojstva. Takođe, utiče na metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina, kao i na ravnatožu elektrolita.
Dexamethasone Sopharma, rastvor za injekciju se koristi u svim stanjima, gde je indikovana primena glukokortikoida.
Sistemska primena:
Lokalna primena:
Intraartikularna injekcija je kontraindikovana kod:
Kontraidikovana je infiltracija u slučaju infekcije bez dodatne uzročne terapije.
Upozorenja i mere opreza
Obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre primene leka Dexamethasone Sopharma.
U izolovanim slučajevima primene deksametazona zabeležena je pojava ozbiljnih anafilaktičkih reakcija sa cirkulatornim kolapsom, srčanim zastojem, aritmijama, bronhospazmom i/ili smanjenjem ili povećanjem krvnog pritiska.
Deksametazon može da oslabi Vaš imunski sistem, tako da lakše možete da dobijete infekcije. Steroidi mogu takođe da pogoršaju infekcije koje već imate, ili reaktiviaju infekcije koje ste nedavno imali (kao što je tuberkuloza i hepatitis B).
Deksametazon treba primenjivati sa oprezom u sledećim slučajevima:
Usled mogućeg rizika od intestinalne perforacije (pucanje zida creva), deksametazon treba primenjivati samo u slučajevima ako je to od vitalnog značaja i pod adekvatnim medicinskim nadzorom, u slučaju:
Kod pacijenata, koji primaju visokeu dozea glukokortikoida, mogu da se manifestuju znaci peritonealne iritacije nakon gastrointestinalne perforacije .
Možda će Vam biti potrebna posebna nega, čak i nakon kratkotrajne terapije lekom Dexamethasone Sopharma ukoli ste:
Primena deksametazona može doveti do pozitivnih rezulata na doping kontroli.
Naglo smanjenje doze ili obustava primene kortikosteroida nakon kontinuirane primene može dovesti do akutne adrenalne insuficijencije. Sindrom obustave primene može takođe uključiti groznicu, mijalgiju (bol u
mišićima), artralgiju (bol u zglobovima), rhinitis (zapaljenje sluznice nosa), konjunktivitis, bolne čvoriće na koži koje svrbe i gubitak telesne mase.
Obustavu terapije kortikosteroidima, naročito nakon dugotrajne upotrebe, treba polako sprovesti, uz postepeno smanjenje doze.
Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata sa povećanim rizikom od osteoporoze, vaš doktor će odlučiti da li je lek Dexamethasone Sopharma odgovarajući za Vas.
Pedijatrijska populacija
Novorođenčad i mala deca na kontinuiranoj terapiji kortikosteroidima zahtevaju posebno praćenje njihovog rasta i razvoja.
Drugi lekovi i Dexamethasone Sopharma
Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ako ste do nedavno uzimali ili ćete možda uzeti bilo koji drugi lek.
Obavestite Vašeg lekara, ako izimate bilo koji od sledećih lekova:
Lek Dexamethasone Sopharma ne treba mešati u istom špricu sa daunorubicinom, doksorubicinom, vankomicinom, doksapram HCL i glikopirolatom.
Trudnoća i dojenje
Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek ako ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, ako dojite.
Deksametazon se može koristiti tokom trudnoće samo u slučajevima kada je to hitno i kada očekivana korist po majku prevazilazi potencijalni rizik za fetus. Pošto se kortikosteroidi izlučuju u majčino mleko i mogu da izazovu neželjene reakcije kod novorođenčeta, majke ne treba da doje tokom terapije deksametazonom.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ovaj lek ne utiče na aktivnu pažnju i reakcije.
Lek Dexamethasone Sopharma sadrži natrijum u količini manjoj od 1 mmol (23 mg) po dozi, odnosno esencijalnog "slobodnog natrijuma".
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je Vaš lekar ili farmaceut rekao. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek Dexamethasone Sopharma, rastvor za injekciju, se primenjuje intravenski, intramuskularno, intraartikularno ili infiltracijom, Dozu će odrediti Vaš lekar na osnovu indikacije i terapijskog odgovora. Inicijalna doza može da varira od 0,5 mg do 20 mg dnevno. U slučaju akutnih, životno ugrožavajućih stanja, doze mogu biti i veće. Parenteralna primena se preporučuje ne duže od 48-72 sata i nakon toga potrebno je nastaviti sa oralnom terapijom.
Ako ste primili više leka Dexamethasone Sopharma nego što treba
Slučajevi predoziranja glukokortikoidima su retko zabeleženi. U slučaju predoziranja, preporučuje se suportivna terapija.
Ako naglo prestanete da primate lek Dexamethasone Sopharma
Naglo smanjenje doze ili obustava primene lekova kao Dexamethasone Sopharma nakon kontinuirane primene može dovesti do akutne adrenalne insuficijencije. Sindrom obustave primene može takođe uključiti groznicu, mijalgiju (bol u mišićima), artralgiju (bol u zglobovima), rinitis (zapaljene sluznice nosa), konjunktivitis, bolne čvoriće na koži koji svrbe i gubitak telesne mase .
Obustavu terapije kortikosteroidima, naročito nakon dugotrajne upotrebe, treba polako sprovesti, uz postepeno smanjenje doze.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Visoke doze deksametazona se obično primenjuju tokom kratkog vremenskog perioda; stoga neželjena dejstva su retko beležena. Izuzimajući ozbiljne alergije, sva druga neželjena dejstva su povezana sa dugotrajnom terapijom.
Simptomi teške akutne alergijske reakcije mogu da uključe:
Sledeće neželjene reakcije su moguće:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Nemojte upotrebljavati lek Dexamethasone Sopharma nakon datuma isteka roka koji je naveden na kutiji leka. Datum isteka roka se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi ispod 25°S. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati!
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Dexamethasone Sopharma
Aktivna supstanca je deksametazon.
Jedna ampula od 1 mL sadrži 4,37 mg deksametazon-natrijum-fosfata, što odgovara 4 mg deksametazon- fosfata.
Pomoćne supstance su: dinatrijum-edetat; propilenglikol; natrijum-citrat; natrijum-hidroksid 10%; voda za injekcije.
Kako izgleda lek Dexamethasone Sopharma i sadržaj pakovanja
Bistar rastvor, praktično bez čestica.
Primarno pakovanje
Lek se pakuje u ampule od bezbojnog stakla (Tip I), zapremine 1 mL, sa zelenim prstenom na gornjem delu ampule i oznakom za otvaranje ampule.
Sekundarno pakovanje
Deset (10) ampula u blister stripu od PVC folije za blistere za amplule. Jedan (1) blister je pakovan u kartonsku kutija sa Uputstvom za lek.
Nosilac dozvole
SOPHARMA TRADING D.O.O. BEOGRAD-NOVI BEOGRAD
Bulevar Zorana Đinđića 2a, Beograd,
Proizvođač
SOPHARMA AD
16 Iliensko Shosse Str., Sofija,
Bugarska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Novembar, 2018.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-04862-16-001 od 13.11.2018.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA
Terapijske indikacije Sistemska primena:
Lokalna primena:
Doziranje i način primene Doziranje
Doziranje zavisi od tipa i težine bolesti i od individualnog odgovora pacijenta na terapiju. Načelno, početne doze su relativno visoke, pri čemu kod akutnih teških oblika bolesti moraju biti značajno više nego kod hroničnih bolesti.
Ukoliko nije drugačije propisano, preporučuje se sledeće doziranje:
Sistemske indikacije:
Odrasli: što je pre moguće 8-20 mg i.v, zatim po potrebi ponovljene injekcije od 8 mg svaka 4 h.
Deca: 0,15-0,3 mg/kg telesne mase i.v. ili per os tj. 1,2 mg/kg telesne mase inicijalno kao bolus, zatim 0,3 mg/kg na svakih 4-6 sati.
Aminofilin i sekretolitici se mogu dodatno administrirati.
Lokalna primena:
Lokalna infiltraciona ili injekciona terapija se uobičajeno sprovodi sa 4-8 mg; kod davanja injekcije u male zglobove dovoljna je doza od 2 mg deksametazon-21-dihidrogen fosfata.
Način primene
Lek Dexamethasone Sopharma, rastvor za injekciju, daje se sporom (2-3 minuta) intravenskom injekcijom ili infuzijom, premda se može davati i intramuskularno ukoliko postoji problem sa venama, a cirkulatorna funkcija pacijenta je očuvana. Lek Dexamethasone Sopharma se takođe može dati infiltracijom ili intraartikularno. Trajanje primene zavisi od indikacija.
Srazmerno niže doze mogu biti dovoljne ili može biti potrebna redukcija doze kod pacijenata sa hipotireoidizmom ili cirozom jetre.
Intraartikularne injekcije treba tretirati kao otvorenu hirurgiju zglobova i moraju se davati pod striktno aseptičnim uslovima. Po pravilu je dovoljno jednokratno davanje intraartikularne injekcije za uspešno olakšanje simptoma. Ukoliko je neophodno ponovno davanje injekcije, to treba sprovesti najranije nakon 3-4 nedelje. Broj injekcija po zglobu mora biti ograničen na 3 do 4. Medicinsko praćenje zgloba je neophodno, naročito nakon ponavljanih injekcija.
Infiltracija: Lek Dexamethasone Sopharma infiltrira se u područje najvećeg bola ili na mestu pripoja tetiva. Oprez, zabranjeno je davati injekciju u tetivu! Davanje injekcija u kratkim razmacima treba izbegavati, preduzimanje mera za obezbeđivanje striktnih aseptičnih uslova je neophodno.
Napomene u vezi sa korišćenjem rastvora
Smeju se koristiti samo bistri rastvori. Sadržaj ampule je namenjen samo za jednokratnu upotrebu. Preostalu količinu rastvora treba uništiti.
Za detalje o kompatibilnosti sa infuzionim rastvorima pogledati odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).
Kontraindikacije
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju drugu pomoćnu supstancu navedenu u odeljku Lista pomoćnih supstanci
Intraartikularna injekcija je kontraindikovana kod:
Infiltracija bez dodatne kauzalne terapije je kontraindikovana kod postojanja infekcija područja koje treba tretirati; isto se odnosi na subkonjunktivalnu primenu kod oboljenja očiju izazvanih virusima, bakterijama i gljivicama i kod kornealnih povreda i ulceracija.
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
U izolovanim slučajevima primene deksametazona zabeležena je pojava ozbiljnih anafilaktičkih reakcija sa cirkulatornim kolapsom, srčanim zastojem, aritmijama, bronhospazmom i/ili smanjenjem ili povećanjem krvnog pritiska.
Terapija deksametazonom može da poveća rizik od bakterijskih, virusnih, gljivičnih, parazitskih i oportunističkih infekcija usled imunosupresivnog dejstva. Simptomi postojeće ili nastupajuće infekcije mogu biti maskirani, što može otežati dijagnozu. Latentne infekcije, kao što su tuberkuloza i hepatitis B, se mogu ponovo aktivirati.
Ako se tokom terapije deksametazonom dogodi fizički značajna stresna situacija (saobraćajna nesreća, hirurška intervencija, porođaj itd.), neophodno je privremeno povećati dozu. Terapija deksametazonom treba da bude propisana za sledeća oboljenja samo ako je strogo indikovano i neophodno, uz primenu odgovarajuće antiinfektivne terapije:
Dalje, terapiju deksametazonom treba sprovoditi samo ako je jasno indikovano i ako je neophodno, uz dodatnu specifičnu terapiju u slučaju:
-psihijatrijskih oboljenja (navedeno i u anamnezi), uključujući suicidalnost. U ovim slučajevima preporučuje se neurološka i psihijatrijska opservacija.- glaukom uskog i širokog ugla: preporučuje se oftalmološki pregled i pridružena terapija
Poremećaji vida
Poremećaji vida se mogu javiti prilikom sistemske i topikalne primene kortikosteroida. Ako se kod pacijenta jave simptomi kao što su zamućen vid ili drugi poremećaji vida, potrebno je razmotriti potrebu da se pacijent obrati oftalmologu, radi procene mogućeg uzroka. Ovi uzroci uključuju, ali nisu ograničeni na: kataraktu, glaukom ili retke bolesti kao što su centralna serozna horioretinopatija, koja je zabeležena nakon primene sistemskih ili topikalnih kortikosteroida.
Usled mogućeg rizika od intestinalne perforacije, deksametazon treba primenjivati samo u slučajevima ako je to od vitalnog značaja i pod adekvatnim medicinskim nadzorom, u slučaju:
Kod pacijenata na visokim dozama glukokortikoida, znaci peritonealne iritacije mogu da se manifestuju nakon gastrointestinalne perforacije.
Treba uzeti u obzir da pacijentima sa dijabetesom, a koji su na na terapiji deksametazonom mogu biti potrebne više doze insulina ili oralnih antidijabetika.
Tokom terapije deksametazonom potreno je često praćenje krvnog pritiska naročito prilikom primene visokih doza i kod pacijenata sa hipertenzijom koju je teško regulisati.
Pacijente sa teškom srčanom insuficijencijom treba pažljivo pratiti usled rizika od pogoršanja njihovog stanja.
Tokom primene visokih doza deksametazona, može se javiti bradikardija. Takođe se se može javiti i anafilaktička reakcija.
Istovremena upotreba fluorohinolona i kortikosteroida povećava rizik za pojavu problema sa tetivama, kao što su tendinitisi i rupture tetiva.
U toku terapije deksametazonom, može inicijalno doći do pogoršanja postojeće mijastenije gravis.
Vakcinacija inaktivisanim vakcinama je generalno moguća. Ipak, treba uzeti u obzir da je imunski odgovor inhibiran visokim dozama kortikosteroida i da je samim tim uspeh vakcinacije kompromitovan.
Prilikom primene visokih doza deksametazona, potrebno je obezbediti adekvatan unos kalijuma i restrikciju unosa natrijuma. Tokom terapije neophodno je pratiti koncentraciji kalijuma u serum.
Nagli prekid terapije koja je trajala više od 10 dana može dovesti do pogoršanja, tj. recidiva osnovnog oboljenja, kao i nastanka sindroma adrenokortikalne insuficijencije Zbog toga, kod planiranog prekida terapije dozu treba smanjivati postepeno.
Specifična virusna oboljenja (varicella, morbili) mogu postati veoma ozbiljna kod pacijenata na terapiji glukokortikoidima.Naročito su ugroženi pacijenti sa oslabljenim imunskim sistemom (imunokompromitovani) koji nisu imali morbile ili varičelu. Ako tokom terapije deksametazonom, ovi pacijenti dođu u kontakt sa pacijentima koji boliju od morbila ili varičele, profilaktičku terapiju je potrebno započeti, ako je potrebno.
U postmarketinškom periodu, prijavljeni su slučajevi sindroma lize tumora kod pacijenata sa hematološkim malignitetima, nakon primene deksametazona, kao monoterapije ili u kombinaciji sa hemoterapijskim lekovima. Pacijenti sa velikim rizikom od sindroma lize tumora, kao što su pacijenti sa velikom brzinom proliferacije, velikom tumorskom masom i visokom osetljivosti na citotoksične lekove, treba da budu pažljivo praćeni i treba preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti.
Prilikom intravenske primene, lek treba injektovati polako (u trajanju od 2-3 minuta), jer se prilikom brzog davanja mogu javiti bezopasna, kratkotrajna sporedna dejstva, koja traju do 3 minuta u vidu osećaja trnjenja ili parestezija,
Deksametazon je lek namenjen za kratkotrajnu upotrebu. Ako se ovaj lek primenjuje neadekvatno tokom dugog vremenskog perioda, savetuje se dodatni oprez, kao što je opisano za dugotrajnu upotrebu lekova koji sadrže glukokortikoide.
Prilikom lokalne primene mora se voditi računa o mogućim neželjenim sistemskim dejstvima i interakcijama. Intraartikularna primena glukokortikosteroida povećava rizik od infekcije zgloba. Dugotrajna i ponavljana primena glukokortikosteroida u zglobove koji nose telesnu masu može dovesti do pogoršanja degenerativnih promena u zglobu. Mogući razlog tome je preterano opterećenje zgloba nakon prestanka bolova ili drugih simptoma.
Deca i adolescenti
Prevremeno rođena deca:
Nakon ranog početka terapije dozom od 0,25 mg/kg dva puta dnevno (< 96 sati postpartalno) kod prevremeno rođene dece sa hroničnim oboljenjem pluća, dostupni podaci ukazuju na dugotrajne neželjene efekta na neurološki razvoj.
Tokom faze rasta kod dece, treba pažljivo proceniti odnos koristi i rizika primene deksametazona kod dece. Novorođenčad i mala deca na kontinuiranoj terapiji kortikosteroidima zahtevaju posebno praćenje njihovog rasta i razvoja.
Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata sa povećanim rizikom od osteoporoze, deksametazon se može primenjivati samo nakon individualne procene odnosa koristi i rizika.
Upotreba deksametazona može dovesti do pozitivnih rezultata na doping kontroli u sportu.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Estrogeni (npr. inhibitori ovulacije) mogu produžiti poluvreme eliminacije glukokortikoida i mogu potencirati kortikoidno dejstvo.
Lekovi koji indukuju CYP3A4, kao što su rifampicin, fenitoin, karbamazepin, barbiturati i primidon: dejstvo kortikosteroida može biti smanjeno.
Lekovi koji inhibiraju CYP3A4 (kao što su ketokonazol, itrakonazol, ritonavir i kobicistat) mogu smanjiti klirens deksametazona, što može dovesti do povećanog rizika od sistemskih neželjenih dejstava i adrenalne supresije/Kušingovog sindroma. Ove kombinacije treba izbegavati osim ako korist prevazilazi povećan rizik od sistemskih neželjenih dejstava kortikosteroida. U tom slučaju pacijente treba pratiti radi uočavanja neželjenih dejstava kortikosteroida.
Efedrin: metabolizam glukokortikoida može biti ubrzan, a samim tim njihova efikasnost smanjena. ACE inhibitori: povećan rizik od promene u laboratorijskim rezultatima krvne slike
Kardiotonični glikozidi: glikozidni efekat može biti pojačan kao posledica nedostatka kalijuma Saluretici/laksativi: može doći do pojačane ekskrecije kalijuma
Antidijabetici: hipoglikemijski efekat može biti smanjen
Kumarinski derivati: antikoagulantno dejstvo može biti smanjeno ili povećano. Prilagođavanje doze antikoagulanasa može biti potrebno prilikom istovremene primene ovih lekova
Nesteroidni antiinflamatorni lekovi/antireumatici (NSAIL), salicilati i indometacin: povećan rizik od gastrointestinalne ulceracije i hemoragije
Nedepolarizujući miorelaksansi: relaksacija mišića može biti produžena
Atropin, drugi antiholinergici: moguće je dalje povećanje intraokularnog pritiska prilikom istovremene primene sa deksametazonom
Prazikvantel: moguće je smanjenje koncentracije prazikvantela u krvi
Hlorokvin, hidroksihlorokvin, meflokvin: povećan rizik od miopatije, kardiomiopatija
Protirelin: povećanje TSH uzrokovano protirelinom može biti smanjeno prilikom primene deksametazona
Imunosupresivne supstance povećana sklonost ka infekcijama i moguće pogoršanje ili manifestacija latentnih infekcija (Dodatno za cikolosportin: postoji povećan rizik od cerebralnih konvulzija. Ciklosporin: povećan rizik od cerebralnih konvulzija
Fluorohinoloni: istovremena primena fluorohinolona i kortikosteroida povećava rizik od problema sa tetivama kao što su tendinitis i ruptura tetive
Ostale inkompatibilnosti:
Deksametazon-natrijumfosfat ne treba mešati u istom špricu sa daunorubicinom, doksorubicinom, vankomicinom, doksapramom, HCl i glikopirolatom.
Plodnost, trudnoća i dojenje
Trudnoća:
Deksametazon prolazi kroz placentu. Tokom trudnoće, naročito tokom prva tri meseca, terapija se može započeti samo nakon pažljive procena odnosa koristi i rizika.
Kod dugotrajne primene glukokortikoida tokom trudnoće, ne može se isključiti pojava poremećaja rasta fetusa.
U eksperimentima sprovedenim na životinjama, deksametazon je uzrokovao rascep nepca (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka ). Postoje diskusije o povećanom riziku od rascepa nepca fetusa kod ljudi kao posledica primene glukokortikoida tokom prva tri meseca trudnoće. U slučaju terapije na kraju trudnoće, postoji rizik od atrofije adrenalne kore fetusa što može zahtevati supstitucionu terapiju kod novorođenčadi, koju treba postepeno smanjivati.
Dojenje
Deksametazon prolazi u majčino mleko. Do sada, nije ustanovljeno da ovo može naškoditi novorođenčetu. Ipak, primenu tokom dojenja treba ograničiti. Ako se u zavisnosti od bolesti zahteva primena većih doza leka, dojenje treba prekinuti.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Do sada, nije ustanovljeno da primena deksametazona utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Neželjena dejstva
Rizik od pojave neželjenih dejstava je nizak pri kratkotrajnoj terapiji deksametazonom, osim kod terapije visokim parenteralnim dozama leka, kada je potrebno uzeti u obzir poremećaj ravnoteže elektrolita, edeme, povećan krvni pritisak, akutna srčana insuficijencija, poremećaji srčanog ritma ili spazmi, kao i infekcije sa kliničkim manifestacijama čak i pri kratkotrajnoj primeni. Takođe, potrebno je obratiti pažnju i na pojavu peptičkog ulkusa (često uzrokovanog stresom) koji može imati asimptomatski tok usled terapije kortikosteroidima, kao i smanjenje tolerancije na glukozu.
Neželjena dejstva su navedena u skladu sa MedDRA klasama sistema organa i kategorijama učestalosti: veoma česta (≥1/10); česta (≥ 1/100 do <1/10); povremena (≥1/1 000 do < 1/100); retka (≥1/10 000 do < 1/1 000); veoma retka (<1/10 000); nepoznata učestalot (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Sledeća neželjena dejstva se mogu pojaviti u velikoj meri u odnosu na primenjenu dozu i trajanje terapije i frekvenca se ne može proceniti:
Infekcije i infestacije:
Maskiranje simptoma infekcije, pojava, egzacerbacija ili reaktivacija virusnih, gljivičnih, bakterijskih infekcija, infekcije uzrokovane parazitima, kao i oportunističke infekcije, aktivacija strongiloidaze (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Poremećaji krvi i limfnog sistema:
Umerena leukocitoza, limfopenija, eozinopenija, policitemija
Poremećaji imunskog sistema:
Reakcije preosetljivosti (npr. egzantem kao reakcija na primenu leka), ozbiljne anafilaktičke reakcije kao što je aritmija, bronhospazam, povećanje ili smanjenje krvnog pritiska, cirkulatorni kolaps, srčani zastoj, slabljenje imunskog odgovora.
Endokrinološki poremećaji:
Adrenalna supresija i indukcija Kušingovog sindroma (tipični simptomi su pojava ovalnog lica tj "mesečasto lice", gojaznost i pletora).
Poremećaji metabolizma i ishrane:
Retencija natrijuma sa edemima, povećana ekskrecija kalijuma (oprez: poremećaji srčanog ritma), povećanje telesne mase, smanjenje tolerancije na glukozu, dijabetes melitus, hiperholesterolemija i hipertrigliceridemija, povećan apetit.
Psihijatrijski poremećaji:
Depresija, iritabilnost, euforija, povećan libido, psihoze, manije, halucinacije, afektivna labilnost, anksioznost, poremećaji spavanja, sucidalnost.
Poremećaji nervnog sistema:
Pseudotumor mozga - povećan intrakranijalni pritisak sa papiledemom (pseudotumor cerebri), obično nakon terapije (naročito kod dece), latentna epilepsija i povećana osetljivost na napade kod pacijenata sa epilepsijom.
Poremećaji oka
Katarakta, naročito sa posteriornim supkapsularnim zamućenjem, glaukom , pogoršanje simptoma kornealne ulceracije, akceleracija virusnih, gljivičnih, bakterijskih inflamacija oka, pogoršanje bakterijske kornealne infekcije, ptoza, midrijaza, hemoza, jatrogena perforacija sklere, u retkim slučajevima reverzibilni egzoftalmus.
Vaskularni poremećaji:
Hipertenzija, povećan rizik od arterioskeloze i tromboze, vaskulitis (takođe kao posledica obustave primene leka nakon dugotrajne terapije), povećana kapilarna fragilnost
Gastrointestinalni poremećaji:
Peptički ulkus, gastrointestinalna hemoragija, pankreatitis, oboljenja želuca.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva:
Striae rubrae, atrofije, telangiektazija, petehije,ekhimoza, hipertrihoza, sterodine akne, dermatitis sličan rozacei (oralna primena), promene u pigmentacije kože, usporeno zarastanje rana
Lokalna primena:
Lokalna iritacija i simptomi intolerancije su mogući (osećaj toplote, produžen bol). Razvoj atrofije kože i supkutanog tkiva se ne može isključiti, ako kortikosteroidi nisu pažljivo injektovani u šupljinu zgloba.
Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkiva:
Miopatija, mišićna atrofija i slabost, osteoporoza (u zavisnosti od doze, moguće je jedino pri kratkotrajnoj primeni), aseptička nekroza, oboljenja tetiva, tendinitis, ruptura tetive, epiduralna lipomatoza, inhibicija rasta dece.
Intraartikularna primena glukokortikoida povećava rizik od infekcije zgloba. Produžena i ponovljena primena glukokortikoida u zglob koji trpi opterećenje dovodi do egzacerbacije degenerativnih promena u zglobu. Moguć razlog za ovo je dodatno opterećenje zgloba nakon prestanka bola ili drugih simptoma.
Poremećaji reproduktivog sistema i dojki:
Poremećaj sekrecije reproduktivnih hormona (kao posledica javljaju se iregularne menstruacije koje vode do amenoreje, hirzutizma, impotencije).
Opšti poremećaji i rekacije na mestu primene:
Intravenska primena:
Lek treba injektovati polako (tokom 2-3 minuta), pošto brza injekcija može uzrokovati kratkotrajne efekte koji nisu štetni, traju do 3 minuta i javljaju se kao trnjenje ili parestezija, naročito ako se injekcija da previše brzo.
Uticaj na testove: reakcije kože kod alergijskih testova mogu biti smanjene. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje
Simptomi:
Akutna intoksikacija deksametazonom nije poznata. Hronično predoziranje može da potencira pojavu neželjenih efekata (videti odeljak Neželjena dejstva), naročito kod onih koji nisu povezani sa endokrinim sistemom, metabolizmom i disbalansom elektrolita.
Lista pomoćnih supstanci
Dinatrijum-edetat;
Propilenglikol;
Natrijum-citrat;
Natrijum-hidroksid 10%; Voda za injekcije.
Inkompatibilnost
U odsustvu studija kompatibilnosti, lek se ne sme mešati sa ostalim lekovima.
Rok upotrebe
2 godine.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati na temperaturi ispod 25°S.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati!
Priroda i sadržaj pakovanja
Primarno pakovanje
Lek se pakuje u ampule od bezbojnog stakla (Tip I), zapremine 1 mL, sa zelenim prstenom na gornjem delu ampule i oznakom za otvaranje ampule.
Sekundarno pakovanje
Deset (10) ampula u blister stripu od PVC folije za blistere za amplule. Jedan (1) blister je pakovan u kartonsku kutija sa Uputstvom za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Parenteralne lekove treba vizuelno pregledati radi uočavanja čestica i diskoloracije pre primene. Nema posebnih zahteva.