DicloRapid® 75mg gastrorezistentna kapsula, tvrda

diklofenak

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
DicloRapid® 75mg gastrorezistentna kapsula, tvrda
Opis
DicloRapid® je nesteroidni antiinflamatorni lek koji se koristi za brzo ublažavanje bolova i upala kod reumatskih bolesti, migrene i postoperativnih bolova.
Farmaceutski oblik
gastrorezistentna kapsula, tvrda
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

gastrorezistentna kapsula, tvrda; 75mg; blister, 2x10kom
Broj rešenja
‍515-01-02390-22-001
JKL
‍1162246
EAN
‍8606007082067
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
14.06.2023.
Datum važenja rešenja
14.06.2073.
Maksimalna odobrena cena leka
221,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek DicloRapid je namenjen odraslim osobama. Simptomatska terapija bola i inflamacije, koji su udruženi sa:

  • artritičnim stanjima: reumatoidnim artritisom, osteoartritisom, ankilozirajućim spondilitisom, akutnim gihtom;
  • akutnim mišićno-koštanim poremećajima, kao što su periartritis, tendinitis, tenosinovitis, burzitis;
  • bolnim posttraumatskim otocima ili inflamacijama.

Doziranje

Doziranje diklofenaka zavisi od težine kliničke slike, odnosno od stanja pacijenta. Preporučeni raspon doza za odrasle iznosi između 50 mg i 150 mg diklofenak-natrijuma dnevno kao 1 ili 2 podeljene doze.

Pojedinačna doza ne treba da bude veća od 75 mg diklofenak-natrijuma.

uzrastpojedinačna doza:ukupna dnevna doza:
odrasli12

O trajanju terapije odlučuje lekar.

Kod reumatskih bolesti može biti potrebna dugotrajna terapija. Kod dugotrajne terapije treba smanjiti ukupnu dnevnu dozu, ukoliko je moguće, na 75 mg diklofenak-natrijuma, u skladu sa terapijskim odgovorom.

Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju moguću meru primenom najmanje efektivne doze tokom najkraćeg perioda potrebnog za postizanje kontrole simptoma (videti odeljak 4.4).

Posebne populacije

Stariji pacijenti:

Nije potrebno posebno prilagođavanje doze. Starije pacijente treba pratiti sa posebnom pažnjom, zbog povećane verovatnoće pojave neželjenih dejstava (videti odeljak 4.4).

Oštećenje funkcije bubrega:

Kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije bubrega nije potrebno smanjenje doze leka (za pacijente sa teškim oštećenjem funkcije bubrega videti odeljak 4.3).

Oštećenje funkcije jetre (videti odeljak 5.2):

Kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije jetre nije potrebno smanjenje doze leka (za pacijente sa teškim poremećajem funkcije jetre, videti odeljak 4.3).

Pedijatrijska populacija

Lek DicloRapid je kontraindikovan za primenu kod dece i adolescenata, videti i odeljak 4.3. Način primene

Lek DicloRapid, gastrorezistentnu kapsulu treba progutati celu, sa dovoljnom količinom tečnosti (čašom vode), jedan do dva sata pre obroka i treba je uzeti na prazan želudac.

  • preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1,
  • aktivni gastrični ili intestinalni ulkus, krvarenje ili perforacija,
  • gastrointestinalno krvarenje ili perforacija u istoriji bolesti, povezani sa ranijom primenom drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). Aktivan ili u istoriji bolesti poznati rekurentni peptički ulkus/hemoragija (dve ili više različitih epizoda dokazanih ulceracija ili krvarenja),
  • cerebrovaskularno krvarenje ili drugi aktivni poremećaji krvarenja,
  • poznata preosetljivost na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne antireumatske/antiinflamatorne lekove, koja se manifestuje kao bronhospazam, astma, rinitis ili urtikarija,
  • poremećaji hematopoeze nepoznate etiologije,
  • teška insuficijencija jetre ili bubrega,
  • potvrđena kongestivna srčana insuficijencija (NYHA II-IV), ishemijska bolest srca, bolest perifernih arterija i/ili cerebrovaskularna bolest,
  • poslednji trimestar trudnoće (videti odeljak 4.6).

Deca i adolescenti mlađi od 18 godina ne smeju da koriste ovaj lek zbog velikog sadržaja aktivne supstance.

Potrebno je izbegavati istovremenu primenu leka DicloRapid sa drugim nesteroidnim antiinflamatornim lekovima, uključujući i selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2, zato što ne postoje dokazi koji ukazuju na sinergističku korist, a pri tome postoji potencijalna opasnost od pojave aditivnih neželjenih dejstava.

Kao i drugi lekovi iz grupe NSAIL, diklofenak, zbog svojih farmakodinamskih svojstava, može da maskira znakove i simptome infekcije.

Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju moguću meru primenom najmanje efektivne doze u najkraćem vremenskom periodu neophodnom za kontrolu simptoma (videti odeljak 4.2 i gastrointestinalne i kardiovaskularne rizike navedene u nastavku).

Kao i kod primene drugih NSAIL, veoma retko se mogu javiti alergijske reakcije uključujući anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije pri primeni diklofenaka kod pacijenata koji nisu ranije koristili ovaj lek. Reakcije preosetljivosti mogu progredirati u Kounis-ov, ozbiljnu alergijsku reakciju koja može dovesti do infarkta miokarda. Simptomi takvih reakcija mogu uključivati bol u grudima koji se javlja zajedno sa alergijskom reakcijom na diklofenak.

Stariji pacijenti:

Na osnovu medicinskih podataka savetuje se oprez kod starije populacije. Konkretno, preporučuje se primena najmanje efektivne doze kod iscrpljenih starijih pacijenata, kao i kod onih sa malom telesnom masom. Kod starijih pacijenata je povećana učestalost pojave neželjenih dejstava usled primene NSAIL, a posebno gastrointestinalnog krvarenja i perforacija koje mogu imati smrtni ishod (videti odeljak 4.2).

Gastrointestinalna dejstva:

Gastrointestinalna (GI) krvarenja, ulceracije ili perforacije (od kojih neke mogu imati i smrtni ishod), mogu da se jave u bilo kom trenutku tokom terapije NSAIL, sa ili bez upozoravajućih simptoma i prethodnih gastrointestinalnih događaja u istoriji bolesti. Ove pojave najčešće imaju teže posledice kod starijih pacijenata.

Kao i prilikom primene svih NSAIL, uključujući diklofenak, obavezan je pažljiv medicinski nadzor, pri čemu je potreban poseban oprez pri propisivanju diklofenaka pacijentima sa simptomima koji ukazuju na gastrointestinalne poremećaje ili sa gastričnim ili intestinalnim ulceracijama, krvarenjem ili perforacijom u istoriji bolesti (videti odeljak 4.8). Rizik od gastrointestinalnog krvarenja, ulceracija ili perforacije raste sa povećanjem doze NSAIL kod pacijenata sa ulkusom u istoriji bolesti, posebno ukoliko je bio praćen komplikacijama u vidu hemoragije ili perforacije (videti odeljak 4.3), kao i kod starijih pacijenata.

Kako bi se smanjio rizik od gastrointestinalne toksičnosti kod pacijenata sa ulkusom u istoriji bolesti, posebno ukoliko je došlo do razvoja komplikacija kao što su krvarenje ili perforacija, kao i kod starijih pacijenata, terapiju treba započeti i održavati primenom najmanje efektivne doze.

Kod ovih pacijenata, kao i kod pacijenata kojima je neophodna terapija lekovima koji sadrže male doze acetilsalicilne kiseline, ili drugim lekovima koji mogu povećati rizik od GI neželjenih dejstava (videti informacije u nastavku i odeljak 4.5), potrebno je razmotriti primenu lekova sa protektivnim dejstvom (npr. misoprostolom ili inhibitorima protonske pumpe).

Potrebno je upozoriti pacijente kod kojih je ranije dolazilo do pojave GI toksičnosti, a posebno ako su u pitanju stariji pacijenti, da prijave lekaru svaki neuobičajeni abdominalni simptom (naročito krvarenja u gastrointestinalnom traktu), posebno ako se jave na početku lečenja.

Potreban je oprez kod pacijenata kod kojih se istovremeno primenjuju drugi lekovi koji mogu povećati rizik od nastanka ulkusa ili krvarenja, kao sto su sistemski kortikosteroidi, antikoagulantni lekovi (npr. varfarin), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina ili antiagregacioni lekovi kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak 4.5).

Potreban je pažljiv medicinski nadzor i oprez kod pacijenata sa ulceroznim kolitisom ili sa Crohn-ovom bolešću zbog mogućeg pogoršanja njihovog stanja (videti odeljak 4.8).

Ukoliko tokom primene diklofenaka dođe do krvarenja ili ulceracija u gastrointestinalnom traktu, terapiju treba odmah prekinuti.

NSAIL, uključujući diklofenak, mogu biti povezani sa povećanim rizikom od gastrointestinalnog curenja iz anastomoze. Preporučuje se pažljiv medicinski nadzor i oprez pri primeni diklofenaka nakon gastrointestinalne hirurške intervencije.

Dejstvo na kožu:

Ozbiljne reakcije na koži, od kojih neke i sa smrtnim ishodom, kao što su eksfolijativni dermatitis, Stevens- Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza, su veoma retko prijavljene prilikom upotrebe lekova iz grupe NSAIL (videti odeljak 4.8). Uočeno je da kod pacijenata postoji najveći rizik od pojave ovih reakcija na početku terapije. Terapiju diklofenakom treba prekinuti čim se pojave osip na koži, lezije mukoze ili bilo koji drugi znak preosetljivosti.

Kardiovaskularna i cerebrovaskularna dejstva:

Potrebno je odgovarajuće praćenje i savetovanje pacijenata sa hipertenzijom i/ili kongestivnom srčanom insuficijencijom (NYHA-1) u istoriji bolesti, zato što su prijavljeni slučajevi zadržavanja tečnosti i pojave edema, povezani sa terapijom lekovima iz grupe NSAIL.

Klinička ispitivanja i epidemiološki podaci ukazuju da primena diklofenaka, posebno pri velikim dozama (150 mg dnevno) i kod dugotrajne terapije, može biti povezana sa malim povećanjem rizika od arterijskih trombotičkih događaja (na primer infarkt miokarda ili moždani udar) (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Pacijenti sa značajnim faktorima rizika za pojavu kardiovaskularnih događaja (npr. hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus, pušenje) treba da primenjuju diklofenak tek nakon pažljive procene od strane lekara. S obzirom da rizik za pojavu kardiovaskularnih događaja raste sa povećanjem doze i sa dužinom trajanja terapije, neophodno je da terapija traje što kraće uz primenu najmanje efektivne dnevne doze. Potrebno je periodično proceniti potrebu pacijenta za simptomatskom terapijom kao i odgovor na nju.

Dejstvo na jetru:

Potreban je pažljiv medicinski nadzor pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre u slučaju propisivanja diklofenaka, jer može doći do egzacerbacije osnovne bolesti.

Kao i prilikom primene drugih NSAIL, moguće je povećanje vrednosti jednog ili više enzima jetre. Tokom dugotrajne terapije diklofenakom preporučuje se redovno praćenje parametara funkcije jetre kao mera predostrožnosti. Ukoliko poremećene vrednosti testova funkcije jetre perzistiraju ili se pogoršavaju, ukoliko se razviju klinički znaci ili simptomi oštećenja funkcije jetre ili dođe do pojave drugih reakcija (npr. eozinofilija, osip), primenu diklofenaka treba prekinuti. Za vreme terapije diklofenakom moguć je nastanak hepatitisa bez prodromalnih simptoma.

Potreban je oprez ukoliko se diklofenak primenjuje kod pacijenata koji imaju hepatičku porfiriju, jer je diklofenak potencijalni „okidač” napada.

Oštećenje funkcije bubrega i srca:

Kako su zabeleženi retencija tečnosti i edemi povezani sa primenom NSAIL, poseban oprez je potreban kod pacijenata sa oštećenjem funkcije srca i bubrega, hipertenzijom u anamnezi, starijih, pacijenata koji istovremeno uzimaju diuretike ili lekove koji imaju značajni uticaj na funkciju bubrega, kao i kod pacijenata sa značajnim smanjenjem volumena ekstracelularne tečnosti iz bilo kog razloga (npr. pre ili posle hirurške intervencije) (videti odeljak 4.3). U ovakvim slučajevima, kao posebna mera predostrožnosti tokom terapije diklofenakom, preporučuje se praćenje funkcije bubrega. Prekid primene leka dovodi do oporavka funkcije bubrega na stanje pre započinjanja terapije.

Nakon primene velikih doza ili više NSAIL prijavljeni su slučajevi akutne insuficijencije bubrega kod pacijenata na terapiji tenofovir dizoproksil fumaratom i sa prisutnim faktorima rizika za poremećaj funkcije bubrega. Potrebno je odgovarajuće praćenje funkcije bubrega u slučaju istovremene primene tenofovir dizoproksil fumarata i NSAIL.

Hematološka dejstva:

Kao i sa drugim NSAIL, diklofenak može izazvati privremenu inhibiciju agregacije trombocita. Preporučuje se pažljivo praćenje pacijenata sa poremećajima hemostaze. I, kod produžene terapije diklofenakom preporučuje se praćenje krvne slike.

Respiratorni i alergijski poremećaji:

Kod pacijenata sa astmom, sezonskim alergijskim rinitisom, otokom nazalne sluzokože (polipi u nosu), hroničnom opstruktivnom bolešću pluća ili hroničnim infekcijama respiratornog trakta (naročito ukoliko su povezane sa simptomima sličnim alergijskom rinitisu), potreban je oprez zbog češće pojave neželjenih dejstava na NSAIL, kao što su egzacerbacija astme (tzv. intolerancija na analgetike/analgetska uzrokovana astma), Quincke-ov edem i urtikarija. Zato se kod ovih pacijenata preporučuje poseban oprez (spremnost da se brzo reaguje). Ovo se odnosi i na pacijente koji su alergični na druge supstance (promene na koži, pruritus ili urtikarija).

Ostale mere predostrožnosti

Kod pacijenata koji boluju od sledećih bolesti, diklofenak se može koristiti tek nakon pažljive analize i upoređivanja rizika sa potencijalnim koristima leka:

  • inducibilne porfirije,
  • sistemskog eritematoznog lupusa (SLE) i mešovite bolesti vezivnog tkiva.

Pažljiv i strog medicinski nadzor neophodan je kod:

  • pacijenata sa gastrointestinalnim poremećajima,
  • pacijenata sa kardiovaskularnim poremećajima,
  • pacijenata sa ranijim oštećenjem funkcije bubrega,
  • pacijenata sa poremećajem funkcije jetre,
  • pacijenata odmah nakon velikih hirurških intervencija,
  • starijih pacijenata,
  • pacijenata sa respiratornim i alergijskim poremećajima,
  • pacijenata koji ispoljavaju alergijske reakcije na druge supstance,
  • pacijenata sa hematološkim poremećajima,
  • pacijenata kod kojih postoji rizik od infekcije.

Kao i kod primene drugih NSAIL, veoma retko se mogu javiti alergijske reakcije uključujući anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije pri primeni diklofenaka kod pacijenata koji nisu ranije koristili ovaj lek. Pri prvoj pojavi reakcija preosetljivosti pri primeni leka DicloRapid, treba prekinuti lečenje. Treba pokrenuti neophodne postupke za uklanjanje simptoma, koje treba da vode lekari specijalisti.

Podaci o uticaju na plodnost kod žena navedeni su u odeljku 4.6.

Ostale informacije

Tokom dugotrajne primene diklofenaka potrebno je redovno kontrolisati funkciju jetre, bubrega kao i krvnu sliku.

Dugotrajna primena analgetika, može dovesti do glavobolje koja se ne sme lečiti povećanom dozom leka.

Stalna upotreba analgetika, a posebno kombinacija nekoliko analgetika, može dovesti do trajnog oštećenja funkcije bubrega i opasnosti od insuficijencije bubrega (analgetske nefropatije).

Istovremeno konzumiranje alkohola povećava rizik od neželjenih dejstava izazvanih diklofenakom, posebno onih koja se javljaju u gastrointestinalnom traktu i centralnom nervnom sistemu.

Drugi NSAIL uključujući salicilate:

Istovremena primena drugih NSAIL može da poveća rizik od nastanka gastrointestinalnih ulkusa i krvarenja usled sinergističkog dejstva. Zato se ne preporučuje istovremena primena diklofenaka i drugih NSAIL (videti odeljak 4.4).

Kortikosteroidi

Istovremena primena ovih lekova povećava rizik od gastrointestinalnih ulceracija ili krvarenja (videti odeljak 4.4).

Selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (engl. Selective serotonin reuptake inhibitors, SSRI)

Istovremena primena može da poveća rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti odeljak 4.4).

Antikoagulansi i antiagregacioni lekovi

Preporučuje se oprez, s obzirom na to da istovremena primena jer istovremena može da poveća rizik od krvarenja (videti odeljak 4.4). Iako klinička ispitivanja ne ukazuju na to da diklofenak utiče na aktivnost antikoagulantnih lekova, postoje slučajevi sa povećanim rizikom od krvarenja kod pacijenata koji istovremeno primenjuju dikofenak i antikoagulanse. Zato se preporučuje pažljivo praćenje ovih pacijenata.

Digoksin, fenitoin i preparati litijuma

Istovremena primena diklofenaka i digoksina ili fenitoina ili preparata litijuma može da dovede do povećanja koncentracije ovih supstanci u serumu. Zato je neophodno pratiti koncentracije litijuma u serumu. Preporučuje se i praćenje koncentracije digoksina i fenitoina u serumu.

Diuretici i antihipertenzivni lekovi

Kao i drugi NSAIL, i diklofenak primenjen istovremeno sa diureticima ili antihipertenzivnim lekovima (npr. beta-blokatorima, inhibitorima angiotezin konvertujućeg enzima (ACE), antagonisti angiotenzina II) može da smanji njihovo antihipertenzivno dejstvo. Zato, ovu kombinaciju lekova treba primenjivati sa oprezom, posebno kod starijih pacijenata i potrebno je periodično kontrolisati krvni pritisak. Pacijenti treba da budu odgovarajuće hidrirani i praćenje funkcije bubrega nakon uvođenja istovremene terapije, i periodično nakon toga, posebno kod istovremene primene sa diureticima i ACE inhibitorima zbog povećanog rizika od nefrotoksičnosti. Istovremena primena diklofenaka i diuretika koji štede kalijum može dovesti do povećanja koncentracije kalijuma u serumu, zbog čega je potrebno pratiti koncentraciju kalijuma u serumu (videti odeljak 4.4).

Antidijabetici

Kliničke studije su pokazale da se diklofenak može da se primenjuje istovremeno sa oralnim antidijabeticima bez uticaja na njihovo kliničko dejstvo. Međutim, prijavljeni su izolovani slučajevi pojave hipoglikemijskih i hiperglikemijskih dejstava, zbog čega je bilo neophodno korigovati dozu antidijabetika tokom terapije diklofenakom. Zato je potrebno praćenje koncentracije glukoze u krvi tokom istovremene primene antidijabetske terapije i diklofenaka.

Metotreksat

Diklofenak može da inhibira tubularni renalni klirens metotreksata i time poveća koncentraciju metotreksata. Preporučuje se oprez kada se NSAIL, uključujući i diklofenak, primenjuju u periodu kraćem od 24 sata pre ili nakon terapije metotreksata, jer to može dovesti do povećanja koncentracije metotreksata u krvi i povećanja toksičnog dejstva ovog leka.

Probenecid i sulfinpirazon

Lekovi koji sadrže probenecid ili sulfinpirazon mogu da odlože izlučivanje diklofenaka.

Takrolimus

NSAIL (kao što je diklofenak) mogu da povećaju renalnu toksičnost takrolimusa.

Ciklosporin

Diklofenak, kao i drugi NSAIL, može da pojača nefrotoksičnost ciklosporina zbog dejstva na prostaglandine bubrega. Zato diklofenak treba primenjivati u manjim dozama u odnosu na doze koje bi primili pacijenti koji nisu na terapiji ciklosporinom.

Hinolonski antibakterijski lekovi

Prijavljeni su pojedinačni slučajevi konvulzivnih napada, koje su mogle biti posledica istovremene primene hinolona i NSAIL.

Holestipol i holestiramin

Ovi lekovi mogu da izazovu odlaganje ili smanjenje resorpcije diklofenaka. Zato, preporučuje se da se diklofenak primenjuje najmanje 1 sat pre ili 4 do 6 sati nakon primene holestipola/holestiramina.

Snažni CYP2C9 inhibitori

Preporučuje se oprez kada se diklofenak propisuje istovremeno sa snažnim CYP2C9 inhibitorima (kao što su sulfinpirazon i vorikonazol), koji mogu da dovedu do značajnog povećanja maksimalnih koncentracija diklofenaka u plazmi i izloženosti ovom leku, zato što inhibitorno deluju na metabolizam diklofenaka.

Trudnoća

Inhibicija sinteze prostaglandina može nepovoljno da utiče na trudnoću i/ili razvoj embriona/fetusa. Podaci iz epidemioloških studija ukazuju na postojanje povećanog rizika od pobačaja i nastanka kardioloških malformacija i gastroshize nakon primene inhibitora prostaglandina tokom ranih faza trudnoće. Ukupan rizik od nastanka kardiovaskularnih malformacija je povećan sa manje od 1% do približno 1,5%. Pretpostavlja se da se rizik povećava sa povećanjem doze i trajanjem terapije.

Kod životinja je pokazano da primena inhibitora sinteze prostaglandina povećava verovatnoću gubitka ploda u periodu pre i nakon implantacije kao i rizik od smrti embriona/fetusa. Dodatno, povećana incidenca različitih malformacija, uključujući kardiovaskularne, prijavljena je u ispitivanjima na životinjama koje su primale inhibitor sinteze prostaglandina tokom perioda organogeneze.

Od 20. nedelje trudnoće pa nadalje, primena diklofenaka može uzrokovati oligohidramnion koji je posledica poremećaja funkcije bubrega kod fetusa. To se može dogoditi ubrzo nakon početka terapije i obično je reverzibilno nakon prekida terapije. Pored toga, bilo je izveštaja o suženju ductus arteriosus-a nakon terapije tokom drugog trimestra, od kojih je većina nestala nakon prestanka terapije. Dakle, lek DicloRapid ne treba primenjivati tokom prvog i drugog trimesta trudnoće, osim ukoliko je neophodno. Ukoliko je neophodna terapija ovim lekom kod žena koje pokusavaju da zatrudne ili kod trudnica tokom prvog i drugog trimesta trudnoće, potrebno je primeniti najmanju efektivnu dozu i trajanje terapije ograničiti na najkraći mogući period. Antenatalni monitoring radi otkrivanja moguće pojave oligohidramniona i suženja ductus arteriosus-a treba razmotriti nakon izloženosti diklofenaku nekoliko dana od 20. gestacijske nedelje i nadalje. Primena diklofenaka mora se prekinuti ako se utvrdi oligohidramnion ili suženje ductus arteriosus-a.

Tokom poslednjeg trimestra trudnoće svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu:

  • da izloze fetus sledećim rizicima:
  • kardiopulmonalnoj toksičnosti (prevremeno suzenje/zatvaranje ductus arteriosus-a i plućna hipertenzija);
  • poremećaju funkcije bubrega (videti prethodo navedeno)
  • kod majke i novorođenčeta da prouzrokuju:
  • moguće produženje vremena krvarenja, dejstvo koje nastaje usled inhibicije agregacije trombocita, koje se može javiti čak i pri primeni malih doza;
  • inhibiciju kontrakcija uteresa, što dovodi do odloženog ili produženog porođaja.

Usled toga, lek DicloRapid je kontraindikovan tokom trećeg trimestra trudnoće (videti odeljak 4.3 i 5.3).

Dojenje

Diklofenak i njegovi metaboliti se u malim količinama izlučuju u majčino mleko. Ne treba primenjivati diklofenak tokom dojenja kako bi se izbegla neželjena dejstva kod odojčeta.

Plodnost

Primena diklofenaka, može da utiče na plodnost kod žena, te se ne preporučuje kod žena koje planiraju trudnoću. Kod žena koje imaju poteškoće sa začećem ili su podvrgnute ispitivanju neplodnosti, treba razmotriti prekid terapije ovim lekom.

Pacijenti kod kojih su se javili poremećaji vida, vertigo, pospanost ili drugi poremećaji centralnog nervnog sistema tokom primene diklofenaka, ne treba da upravljaju vozilima niti rukuju mašinama.

Ovo se posebno odnosi na primenu alkohola tokom terapije diklofenakom.

Neželjena dejstva su podeljena po učestalosti na sledeće grupe:

veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 to < 1/10),

povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retko (≥ 1/10 000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10000),

nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Treba imati na umu da su navedena neželjena dejstva uglavnom dozno-zavisna i razlikuju se od pacijenta do pacijenta. Rizik od pojave gastrointestinalnog krvarenja (gastritis, erozije, ulkusi) se povećava sa povećanjem doze i trajanjem terapije.

Najčešće prijavljena neželjena dejstva su gastrointestinalne prirode. Mogu se javiti peptički ulkus, perforacije ili gastrointestinalna krvarenja, ponekad sa smrtnim ishodom, posebno kod starijih osoba (videti odeljak 4.4). Nakon primene leka primećeni su i mučnina, povraćanje, dijareja, flatulencija, konstipacija, problemi sa varenjem, bol u abdomenu, melena, hematemeza, ulcerativni stomatitis, pogoršanje kolitisa i Crohn-ove bolesti (videti odeljak 4.4). Retko je prijavljivan i gastritis.

Edem, hipertenzija i srčana insuficijencija su prijavljeni tokom terapije NSAIL.

Podaci iz kliničkih ispitivanja i epidemioloških istraživanja ukazuju na povećan rizik od pojave arterijskih trombotičkih događaja (infarkt miokarda ili moždani udar) u vezi sa primenom diklofenaka, posebno u velikim dozama (150 mg dnevno) tokom dužeg vremenskog perioda (videti odeljak 4.3. i 4.4).

Infekcije i infestacije

Veoma retko: pogoršanje infektivnih oboljenja (npr. razvoj nekrotizirajućeg fasciitisa) se dovodi u vezu sa sistemskom primenom nesteroidnih antiinfalmatornih lekova. Ovakve reakcije mogu biti uslovljene mehanizmom delovanja ove grupe lekova.

Ukoliko dođe do pojave simptoma infekcije ili se simptomi pogoršaju tokom primene diklofenaka, pacijenti treba odmah da se jave lekaru. Potrebno je utvrditi da li postoje indikacije za primenu antiinfektivne/antibiotske terapije.

Veoma retko: simptomi aseptičnog meningitisa, uključujući ukočenost vrata, glavobolju, mučninu, povraćanje, groznicu ili poremećaj svesti. Pacijenti koji pate od autoimunih oboljenja (sistemski eritematozni lupus, mešana bolest vezivnog tkiva) su skloniji ovim reakcijama.

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Veoma retko: poremećaji hematopoeze (hemolitička i aplastična anemija, leukopenija, agranulocitoza, trombocitopenija, pancitopenija).

Početni simptomi mogu biti: povišena telesna temperatura, bol u grlu, površinske rane u ustima, simptomi slični gripu, teška iscrpljenost, krvarenja iz nosa i krvarenje na koži. Tokom dugotrajne terapije potrebno je redovno pratiti krvnu sliku.

Poremećaji imunskog sistema

Retko: preosetljivost, anafilaktičke i anafilaktoidne reakcije (uključujući hipotenziju, tahikardiju i šok).

Veoma retko: angioneurotski edem uključujući oticanje lica, jezika i unutrašnjosti larinksa sa konstrikcijom disajnih puteva, dispnea.

Ukoliko dođe do pojave ovih simptoma - što je moguće i pri prvoj primeni leka - neophodno je hitno potražiti medicinsku pomoć.

Psihijatrijski poremećaji

Veoma retko: dezorijentacija, nesanica, razdražljivost, psihotične reakcije, depresija, anksioznost i noćne more.

Poremećaji nervnog sistema

Česta: poremećaji CNS-a, kao što su glavobolja, vrtoglavica i zamor. Retko: pospanost.

Veoma retko: cerebrovaskularni događaj, parestezija, poremećaj ukusa, poremećaj memorije, konvulzije i tremor.

Poremećaji oka

Veoma retko: poremećaji vida (zamućen vid, diplopija).

Poremećaji uha i labirinta

Često: vertigo.

Veoma retko: tinitus i prolazni poremećaji sluha.

Kardiološki poremećaji

Veoma retko: palpitacije, bol u grudima, srčana insuficijencija, edem i infarkt miokarda. Nepoznato: Kounis sindrom

Vaskularni poremećaji

Veoma retko: hipertenzija, vaskulitis.

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Retko: astma (uključujući dispneu). Veoma retko: pneumonitis.

Gastrointestinalni poremećaji

Često: mučnina, povraćanje, dijareja, dispepsija, flatulencija, bol u abdomenu, anoreksija.

Retko: gastritis, gastrointestinalna krvarenja, hematemeza, hemoragična dijareja, melena, gastrointestinalni ulkus (sa ili bez krvarenja ili perforacija).

Veoma retko: pankreatitis, kolitis (uključujući hemoragični kolitis i pogoršanje ulcerativnog kolitisa ili Crohn- ove bolesti) (videti odeljak 4.4), stomatitis, uključujući ulcerativni stomatitis, glositis, ezofagealne lezije, konstipacija, stenoze creva slične dijafragmi.

Nepoznato: ishemijski kolitis

Ukoliko dođe do pojave jakog bola u gornjem delu abdomena, melene ili hematemeze, savetuje se prekid terapije diklofenakom i konsultacija sa lekarom.

Hepatobilijarni poremećaji

Često: povećanje vrednosti transaminaza u serumu Retko: hepatitis, žutica, poremećaji jetre

Veoma retko: fulminantni hepatitis (bez prodromalnih simptoma), hepatička nekroza, hepatička insuficijencija. Neophodno je redovno pratiti vrednosti parametara funkcije jetre.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Često: osip na koži.

Retko: urtikarija.

Veoma retko: egzantem, bulozne reakcije, kao što su Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyell-ov sindrom). Ekcem, eritem, multiformni eritem, eksfolijativni dermatitis, gubitak kose, reakcije fotosenzitivnosti, purpura (uključujući i alergijsku purpuru), pruritus.

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Često: razvoj edema, posebno kod pacijenata sa sistemskom hipertenzijom ili oštećenjem funkcije bubrega. Veoma retko: oštećenje tkiva bubrega (intersticijalni nefritis, papilarna nekroza), koje može biti povezano sa akutnom insuficijencijom bubrega, proteinurija i/ili hematurija, nefrotski sindrom. Zato treba redovno pratiti funkciju bubrega.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi

Ne postoje specifični klinički simptomi predoziranja diklofenakom. Simptomi predoziranja podrazumevaju poremećaje centralnog nervnog sistema kao što su glavobolja, vrtoglavica, pospanost, tinitus, konvulzije (kod dece mioklonični napadi) i nesvestica, kao i bol u abdomenu, mučnina, povraćanje, gastrointestinalno krvarenje i

dijareja. U slučaju izrazitog trovanja moguća je pojava akutne insuficijencije bubrega i oštećenja funkcije jetre. U nastavku se može javiti hipotenzija, respiratorna depresija i cijanoza.

Terapijske mere

Ne postoji specifičan antidot.

Lečenje akutnog trovanja NSAIL, uključujući i diklofenakom, se u osnovi sastoji od suportivnih i simptomatskih mera. Suportivno i simptomatsko lečenje je potrebno primeniti kod komplikacija kao što su hipotenzija, insuficijencija bubrega, konvulzije, gastrointestinalni poremećaji i respiratorna depresija.

Specifične mere, kao što su forsirana diureza, dijaliza ili hemoperfuzija, obično ne pomažu u eliminaciji NSAIL, zbog visokog afiniteta zavezivanje za proteine plazme i ekstenzivnog metabolizma.

Primena aktivnog uglja se može razmotriti u slučaju primene potencijalno toksične doze, i ispiranje želuca samo u toku 60 minuta nakon primene doze koja potencijalno može ugroziti život pacijenta.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antiinflamatorni i antireumatski proizvodi; nesteroidni antiinflamatorni i antireumatski proizvodi

ATC šifra: M01AB05

Diklofenak je nesteroidni antiinflamatorni lek/analgetik za koji je pokazano da svoju aktivnost ispoljava inhibicijom sinteze prostaglandina kod uobičajenih životinjskih eksperimentalnih modela zapaljenja. Kod ljudi, diklofenak ublažava bol usled inflamacije, smanjuje otoke i snižava povišenu telesnu temperaturu. Diklofenak inhibira ADP i kolagenom indukovanu agregaciju trombocita.

Nakon oralne primene uobičajenih gastrorezistentnih oblika, diklofenak se potpuno resorbuje distalno od želuca. Nakon primene jedne gastrorezistentne kapsule diklofenaka, srednja maksimalna koncentracija u plazmi (Cmax) od 1595 nanograma/mL (5385,78 nmol/L) se postiže za približno 40 minuta (medijalna vrednost Tmax). Površina ispod krive koncentracija/vreme (PIK 0-∞) iznosi približno 1818 nanograma/mL x h.

Nakon intramuskularne primene, maksimalne koncentracije u plazmi se postižu nakon 10-20 minuta, a nakon rektalne primene za otprilike 30 minuta. Oralno primenjena doza diklofenaka podleže ekstenzivnom metabolizmu prvog prolaza; samo 35 – 70 % resorbovane supstance dospeva u nepromenjenom obliku u posthepatičnu cirkulaciju. Otprilike 30% aktivne supstance se izlučuje u metabolizovanom obliku putem fecesa.

Otprilike 70 % se eliminiše preko bubrega nakon biotransformacije u jetri (hidroksilacija i konjugacija) u obliku farmakološki neaktivnih metabolita. Poluvreme eliminacije iznosi otprilike 2 sata i uglavnom ne zavisi od funkcije jetre i bubrega. Vezivanje za proteine plazme iznosi otprilike 99 %.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosni farmakologije, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi koji prevazilaze one koji su već opisani u drugim delovima Sažetka karakteristika leka. U studijama na životinjama, hronična toksičnost diklofenaka primećena je uglavnom kao lezije i ulceracije gastrointestinalnog trakta. U dvogodišnjoj studiji toksičnosti, kod pacova koji su primali diklofenak, primećeno je dozno-zavisno povećanje incidence tromboze krvnih sudova srca.

U eksperimentalnim studijama reproduktivne toksičnosti na životinjama, diklofenak je doveo do inhibicija ovulacije kod kunića kao i do poremećaja implantacije i ranog embrionalnog razvoja kod pacova. Period gestacije i vreme trajanja porođaja su bili produženi. Embriotoksični potencijal diklofenaka ispitivan je na tri vrste životinja (pacov, miš i kunić). Smrt fetusa i zastoj u rastu zabeleženi su pri dozama koje su toksične za majku. Na osnovu raspoloživih podataka, diklofenak je svrstan u grupu neteratogenih lekova. Doze manje od onih koje su toksične za majku nisu imale uticaj na postnatalni razvoj potomstva.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Sastav gastrorezistentnih peleta:

celuloza, mikrokristalna; povidon K25;

silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni;

metakrilna kiselina-etilakrilat kopolimer (1:1) neutralisan sa natrijum-hidroksidom; propilenglikol;

talk.

Sastav tvrde želatinske kapsule (telo/kapa):

želatin;

eritrozin (E127); titan-dioksid (E171);

gvožđe-oksid, žuti (E172); natrijum-laurilsulfat.

Nije primenljivo.

4 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Unutrašnje pakovanje je blister (PVC/PVDC-aluminijumski) sa 10 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera sa po 10 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih (ukupno 20 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek DicloRapid sadrži aktivnu supstancu diklofenak-natrijum, koja pripada grupi antiinflamatornih i antireumatskih lekova (nesteroidni antiinflamatorni lekovi, NSAIL).

Lek DicloRapid se koristi za terapiju simptoma bola i zapaljenja kod odraslih koji su udruženi sa:

  • artritičnim stanjima: reumatoidnim artritisom (hronično zapaljenje zglobova), osteoartritisom (degenerativno oboljenje zglobova), ankilozirajućim spondilitisom (zapaljenjska bolest kičme i velikih zglobova), akutnim gihtom (nagomilavanje mokraćne kiseline u zglobovima),
  • akutnim mišićno-koštanim poremećajima, kao što su periartritis („ukrućeno (smrznuto) rame“), tendinitis (zapaljenje tetiva), tenosinovitis (zapaljenje tetiva i sinovijalnog omotača), burzitis (zapaljenje serozne kese zglobova – zatvorene vreće ispunjene tečnošću u unutrašnjosti zgloba),
  • bolnim posttraumatskim otocima ili zapaljenjima.
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na diklofenak-natrijum ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6),
  • ako imate ili ste ranije imali gastrični ulkus (čir na želucu) ili intestinalni ulkus, krvarenje ili perforaciju,
  • ukoliko ste imali prethodna gastrointestinalna krvarenja ili perforacije usled primene NSAIL,
  • ako imate aktivni ili rekurentni peptički ulkus (čir) ili krvarenje (dve ili više različitih epizoda dokazanih ulceracija ili krvarenja),
  • ukoliko ste ranije imali reakcije preosetljivosti kao što su, otok lica i usana (angioedem), probleme sa disanjem, bol u grudnom košu, curenje nosa, osip na koži ili bilo koji drugi tip alergijske reakcije, nakon primene ibuprofena, acetilsalicilne kiseline ili drugih nesteroidnih antireumatskih/antiinflamator- nih lekova,
  • ako imate neobjašnjive poremećaje u formiranju krvi,
  • ako imate moždano krvarenje (cerebrovaskularno krvarenje) ili bilo koji aktivan poremećaj krvarenja,
  • ako imate tešku insuficijenciju (slabost) jetre ili bubrega,
  • ako Vam je utvrđena bolest srca i/ili cerebrovaskularna bolest npr. ukoliko ste imali srčani udar, moždani udar, „mali“ moždani udar (TIA-tranzitorni ishemijski atak) ili imate začepljenje krvnih sudova koji snabdevaju srce ili mozak ili ste imali hirurški zahvat radi uklanjanja ili premošćavanja začepljenja,
  • ako imate ili ste imali probleme sa perifernom cirkulacijom krvi (bolest perifernih arterija),
  • ako ste u trećem trimestru trudnoće.

Deca i adolescenti mlađi od 18 godina ne smeju da koriste ovaj lek zbog velikog sadržaja aktivne supstance.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek DicloRapid.

Treba izbegavati istovremenu primenu leka DicloRapid sa drugim nesteroidnim antiinflamatornim lekovima, uključujući i selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2.

Kao i drugi lekovi iz grupe NSAIL, može da maskira znakove i simptome infekcije.

Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju moguću meru primenom najmanje efektivne doze tokom najkraćeg vremenskog perioda potrebnog za postizanje kontrole simptoma.

Stariji pacijenti

Na osnovu medicinskih podataka savetuje se oprez kod starije populacije. Konkretno, preporučuje se primena najmanje efektivne doze kod iscrpljenih starijih pacijenata, kao i kod onih sa malom telesnom masom. Kod starijih pcijenata je povećana učestalost pojave neželjenih dejstava usled primene NSAIL, a posebno

gastrointestinalnog krvarenja i perforacija koje mogu imati smrtni ishod.

Gastrointestinalna bezbednost

Gastrointestinalna (GI) krvarenja, ulceracije ili perforacije, koje mogu imati i smrtni ishod, prijavljivane su tokom terapije NSAIL, uključujući diklofenak, i mogu da se jave u bilo kom trenutku tokom terapije, sa ili bez upozoravajućih simptoma i bez obzira na prethodnu pojavu ozbiljnih GI događaja. Ove pojave najčešće imaju teže posledice kod starijih pacijenata.

Rizik od pojave krvarenja, ulceracija ili perforacija u gastrointestinalnom traktu raste sa povećanjem doze NSAIL, kod pacijenata koji su ranije imali ulkus, posebno ukoliko je došlo do razvoja komplikacija kao što su krvarenje ili perforacija (videti odeljak Šta treba da znate pre nego što uzmete lek DicloRapid), kao i kod starijih pacijenata.

U cilju smanjenja rizika od gastrointestinalne toksičnosti kod pacijenata koji su ranije imali ulkus, posebno ukoliko je došlo do razvoja komplikacija kao što su krvarenje ili perforacija, kao i kod starijih pacijenata, lečenje treba započeti i održavati primenom najmanje efektivne doze. Kod ovih pacijenata, kao i kod pacijenata kojima je neophodna terapija malom dozom acetilsalicilne kiseline, ili drugim lekovima koji mogu povećati rizik od GI neželjenih dejstava, potrebno je razmotriti kombinovanu terapiju zaštitnim lekovima (npr. misoprostolom ili inhibitorima protonske pumpe).

Ukoliko je ranije dolazilo do pojave GI toksičnosti, posebno ako ste starijeg životnog doba, prijavite lekaru svaki neuobičajeni simptom u stomaku, posebno ako se javi na početku lečenja.

Potreban je poseban oprez ukoliko istovremeno primenjujete druge lekove koji mogu povećati rizik od nastanka ulkusa ili krvarenja, kao sto su sistemski kortikosteroidi, antikoagulansi kao što je varfarin, selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina koji se koriste za lečenje depresivnih stanja ili antitrombotici kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak Drugi lekovi i lek DicloRapid).

Ukoliko tokom primene diklofenaka dođe do krvarenja ili ulceracija u gastrointestinalnom traktu, terapiju treba odmah prekinuti.

Ukoliko ste ranije imali gastrointestinalna oboljenja (ulcerozni kolitis ili Kronovu bolest), potreban je oprez pri primeni NSAIL jer je moguće pogoršanje stanja bolesti. Neophodan je strog medicinski nadzor.

Ako ste nedavno imali ili ćete imati operaciju na želucu ili crevima, obavestite Vašeg lekara pre nego što uzmete lek DicloRapid, jer ovaj lek može ponekad usporiti zarastanje rana nakon operacije.

Dejstvo na kožu

Veoma retki slučajevi ozbiljnih reakcija na koži sa crvenilom i plikovima, od kojih su neke imale i smrtni ishod, uključujući eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu (Lyell-ov sindrom) (videti odeljak 4) su prijavljivani u vezi sa primenom NSAIL. Najveći rizik za nastanak ovih reakcija je na početku terapije, jer je njihova pojava primećena najčešće tokom prvog meseca lečenja. Lečenje diklofenakom treba prekinuti čim dođe do prve pojave reakcija na koži, oštećenja sluzokože ili drugih znakova preosetljivosti i odmah se obratiti lekaru.

Kardiovaskularna bezbednost

Primena diklofenaka može biti povezana sa povećanim rizikom od pojave srčanog napada („infarkt miokarda“) ili moždanog udara. Rizik je veći pri primeni velikih doza i lečenja tokom dužeg vremenskog perioda. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu ili trajanje lečenja.

Obavestite Vašeg lekara pre primene diklofenaka ukoliko:

  • ste pušač,
  • imate šećernu bolest,
  • imate insuficijenciju (slabost) srca (NYHA I), anginu pektoris, krvne ugruške, povišen krvni pritisak, povišene vrednosti holesterola ili triglicerida u krvi

Dejstvo na jetru

Neophodan je poseban oprez (konsultacija sa lekarom ili farmaceutom) pre primene diklofenaka kod pacijenata

sa oštećenjem funkcije jetre, jer može doći do pogoršanja njihovog stanja.

Kao i prilikom primene drugih NSAIL, uključujući diklofenak, može doći do povećanja vrednosti jednog ili više enzima jetre. Tokom produžene terapije ovim lekom, potrebno je praćenje funkcije jetre kao mera opreza. Ako se izmenjene vrednosti testova funkcije jetre nastave ili se pogoršaju, ili se jave klinički znaci i simptomi koji ukazuju na bolest jetre ili se jave drugi simptomi (npr. eozinofilija, osip), primenu diklofenaka treba prekinuti. Može se razviti i hepatitis, bez upozoravajućih simptoma.

Potreban je oprez pri primeni diklofenaka kod pacijenata sa hepatičkom porfirijom (genetski poremećaj metabolizma porfirina), jer može izazvati pojavu napada.

Oštećenje funkcije bubrega i srca

Kako je zabeleženo zadržavanje tečnosti i otoci povezani sa primenom NSAIL, poseban oprez je potreban kod pacijenata sa oštećenjem funkcije srca i bubrega, pacijenata sa hipertenzijom, starijih, pacijenata, ili pri istovremenoj primeni diuretika ili lekova koji imaju značajni uticaj na funkciju bubrega.

Diklofenak treba oprezno primenjivati i kod pacijenata sa značajnim smanjenjem volumena ekstracelularne tečnosti iz bilo kog razloga (npr. pre ili posle hirurške intervencije).

Praćenje funkcije bubrega se preporučuje kao mera opreza kada se diklofenak primenjuje u takvim slučajevima. Prekid primene leka dovodi do oporavka funkcije bubrega na stanje pre započinjanja terapije.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko imate infekciju HIV-1 ili hepatitis B i usled toga uzimate lekove koji sadrže tenofovir. Istovremena primena velikih doza ili više NSAIL i tenofovir dizoproksil fumarata može dovesti do akutne insuficijencije bubrega kod pacijenata sa prisutnim faktorima rizika za poremećaj funkcije bubrega.

Respiratorni i alergijski poremećaji

Kod osoba sa alergijskim reakcijama (reakcije na koži, svrab, koprivnjača), pacijenata sa astmom, polenskom kijavicom, otokom nazalne sluzokože (polipi u nosu), hroničnom opstruktivnom bolešću pluća ili hroničnim infekcijama respiratornog trakta (naročito ukoliko su povezane sa simptomima sličnim alergijskom rinitisu), potreban je poseban oprez zbog povećanog rizika od alergijskih reakcija na NSAIL. Simptomi mogu biti astmatični napad (analgetska astma), oticanje kože i sluzokože (Quincke-ov edem) ili koprivnjača (urtikarija).

Poseban oprez pri primeni diklofenaka je potreban ukoliko:

  • imate određeni kongenitalni poremećaj stvaranja krvi (inducibilna porfirija)
  • imate određene autoimune bolesti (sistemski lupus eritematozus i mešovite bolesti vezivnog tkiva).

Pažljiv medicinski nadzor je potreban ukoliko:

  • ste imali oštećenje funkcije bubrega,
  • imate ozbiljno oštećenje funkcije jetre,
  • ste nedavno imali velike hirurške intervencije,
  • imate alergije (kao što su reakcije na koži nakon primene lekova, astma, polenska kijavica), hronično oticanje sluzokože nosa ili hroničnu respiratornu bolesti sa opstrukcijom disajnih puteva.

Kao i kod primene drugih NSAIL, veoma retko se mogu javiti alergijske reakcije uključujući anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije pri primeni diklofenaka kod pacijenata koji nisu ranije koristili ovaj lek. Pri prvoj pojavi reakcija preosetljivosti treba prekinuti primenu leka DicloRapid. Treba pokrenuti neophodne postupke za uklanjanje simptoma, koje treba da vode lekari specijalisti.

Ostale važne informacije

Budući da diklofenak može da prikrije znake i simptome infekcije, uključujući i povišenu telesnu temperaturu, treba ga primenjivati sa oprezom kod pacijenata kod kojih postoji rizik od infekcije. Ukoliko dođe do pojave simptoma infekcije (kao što je crvenilo, znojenje, povišena telesna temperatura, bol i groznica) ili se postojeći simptomi pogoršaju, odmah se obratite lekaru.

Ukoliko primenjujete lekove koji razređuju krv (antikoagulansi, antitrombocitni lekovi) ili smanjuju vrednost glukoze u krvi istovremeno sa lekom DicloRapid, neophodno je pratiti koagulacioni status i vrednost šećera u krvi.

Diklofenak može prolazno da spreči agregaciju krvnih pločica (trombocita). Zbog toga je potrebno pacijentima koji imaju poremećaje koagulacije obezbediti stalni nadzor.

Tokom dugotrajne primene diklofenaka potrebno je redovno kontrolisati funkciju jetre, bubrega, kao i krvnu sliku.

Ako je potrebno da se podvrgnete hirurškom zahvatu, obavestite Vašeg lekara ili stomatologa da koristite lek DicloRapid.

Dugotrajna primena analgetika može dovesti do glavobolje koja se ne sme lečiti povećanom dozom leka. Ukoliko često patite od glavobolje, obratite se lekaru za savet.

Stalna upotreba analgetika, a posebno kombinacija nekoliko analgetika, može dovesti do trajnog oštećenja funkcije bubrega i opasnosti od insuficijencije bubrega (analgetske nefropatije).

Deca i adolescenti:

Deca i adolescenti mlađi od 18 godina ne smeju da koriste ovaj lek, videti i deo Lek DicloRapid ne smete uzimati.

Drugi lekovi i lek DicloRapid

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Drugi NSAIL uključujući salicilate:

Istovremena primena drugih NSAIL može da poveća rizik od nastanka gastrointestinalnih ulkusa i krvarenja. Zato se ne preporučuje istovremena primena diklofenaka i drugih NSAIL (videti odeljak 2 Upozorenja i mere opreza).

Digoksin, fenitoin i litijum:

Istovremena primena diklofenaka i digoksina (lek koji se koriste za lečenje srčane slabosti), fenitoina (lek koji se koristi za lečenje epileptičnih napada) ili litijuma (lek koji se koristi za lečenje nekih psihičkih oboljenja) može povećati koncentraciju ovih lekova u krvi. Zato je neophodno pratiti vrednost litijuma u serumu. Preporučuje se i praćenje vrednosti digoksina i fenitoina u serumu.

Kortikosteroidi (lekove za lečenje zapaljenskih stanja):

Istovremena primena ovih lekova povećava rizik od gastrointestinalnih ulceracija ili krvarenja.

Određeni antidepresivi (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI)), lekove koji se koriste za lečenje depresije:

Istovremena primena može da poveća rizik od gastrointestinalnog krvarenja.

Antikoagulansi i antiagregacijski lekovi:

NSAIL mogu da povećaju dejstvo antikoagulanasa i antiagregacijskih lekova (lekovi koji razređuju krv/sprečavaju zgrušavanje krvi, poput varfarina i acetilsalicilne kiseline). Istovremena primena može da poveća rizik od gastrointestinalnog krvarenja.

Diuretici i antihipertenzivi:

NSAIL mogu da smanje dejstvo diuretika (lekovi koji se koriste za pojačano izlučivanje mokraće) i drugih antihipertenzivnih lekova (lekova za koriste za lečenje srčanih oboljenja i snižavanje povišenog krvnog pritiska npr. beta-blokatora, inhibitora angiotezin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori), antagonisti angiotenzina II). Istovremena primena može da poveća rizik od oštećenja funkcije bubrega.

Ukoliko imate oštećenje funkcije bubrega (dehidrirani pacijenti ili stariji pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega) istovremena primena ACE inhibitora ili antagonista angiotenzina II i inhibitora ciklooksigenaze može da izazove dalje oštećenje funkcije bubrega, uključujući i akutnu insuficijenciju bubrega, koja je obično reverzibilnog karaktera.

Zato, ovu kombinaciju lekova treba primenjivati sa oprezom, posebno kod starijih pacijenata. Neophodna je odgovarajuća hidratacija i praćenje funkcije bubrega nakon započinjanja istovremene terapije, i redovno u toku

terapije. Istovremena primena diklofenaka i diuretika koji štede kalijum može dovesti do hiperkalemije (povećanja vrednosti kalijuma), zbog čega je potrebno pratiti koncentraciju kalijuma u krvi.

Antidijabetici:

Prijavljeni su pojedinačni slučajevi izmenjenih vrednosti šećera u krvi nakon primene diklofenaka, zbog kojih je neophodno prilagođavanje doze antidijabetika tokom terapije diklofenakom. Zato je potrebno praćenje vrednosti glukoze u krvi tokom istovremene primene antidijabetske terapije i diklofenaka.

Metotreksat:

Primena diklofenaka manje od 24 sata pre ili nakon metotreksata (lek koji se koristi za lečenje raka ili nekih zapaljenskih bolesti), može da dovede do povećanja vrednosti metotreksata u krvi i povećanja toksičnog dejstva ovog leka.

Probenecid i sulfinpirazon:

Lekovi koji sadrže probenecid ili sulfinpirazon (lekovi koji se koristi za lečenjei gihta) mogu da odlože izlučivanje diklofenaka. Ovo može dovesti do nakupljanja diklofenaka u organizmu i posledičnih neželjenih dejstava.

Ciklosporin i takrolimus:

NSAIL, kao što je diklofenak, mogu da povećaju renalnu toksičnost ciklosporina i takrolimusa (lekovi koji utiču na imunski sistem, koriste se za lečenje nekih zapaljenskih bolesti i nakon transplantacije).

Hinolonski antibiotici:

Prijavljeni su pojedinačni slučajevi epileptičnih napada, za koje se sumnja da su posledica istovremene primene hinolona (lekovi koji se koriste za lečenje infekcija) i diklofenaka.

Holestipol i holestiramin:

Ovi lekovi mogu da izazovu odlaganje ili smanjenje resorpcije diklofenaka. Zato se preporučuje da se diklofenak primenjuje najmanje 1 sat pre ili 4 do 6 sati nakon primene holestipola/holestiramina.

Sulfinpirazon i vorikonazol (snažni CYP2C9 inhibitori):

U slučaju primene lekova koji sadrže sulfinpirazon i vorikonazol (koji se koristi za lečenje gljivičnih infekcija) može doći do nakupljanja diklofenaka u organizmu i posledičnih neželjenih dejstava.

Uzimanje leka DicloRapid sa alkoholom

Treba izbegavati konzumiranje alkohola tokom primene leka DicloRapid. Neka neželjena dejsta, kao ona što se dešavaju u gastrointestinalnom traktu ili centralnom nervnom sistemu su verovatnija kada se alkohol uzima zajedno sa lekom DicloRapid.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Ukoliko ostanete trudni tokom primene leka DicloRapid, obavestite lekara o tome. Lek DicloRapid ne treba koristiti tokom prvih šest meseci trudnoće, bez prethodne konsultacije sa lekarom.

Lek DicloRapid se ne sme primenjivati tokom poslednja tri meseca trudnoće jer može štetno uticati na plod ili dovesti do problerma pri porođaju. Lek može dovesti do problema sa bubrezima i srcern kod Vašeg nerođenog deteta. Može uticati na Vašu ili detetovu sklonost ka krvarenju te dovesti do toga da porođaj nastupi kasnije ili traje duže od očekivanog.

Ako Vam je potrebno lečenje tokom tog perioda ili dok pokušavate da zatrudnite, morate uzirnati najmanju dozu tokorn najkraćeg rnogućeg perioda. Ako se uzirna duže od nekoliko dana nakon 20. nedelje trudnoće, lek

DicloRapid može dovesti do problema sa bubrezima kod Vašeg nerođenog deteta ako se uzima duže od nekoliko dana, što može dovesti do smanjenja količine plodove vode koja okružuje dete (oligohidramnion) ili do sužavanja krvnih sudova (ductus arteriosus) u srcu bebe. Ako Varn je lečenje potrebno duže od nekoliko dana, Vaš lekar može preporučiti dodatno praćenje.

Dojenje

Lek DicloRapid ne treba primenjivati tokom dojenja da bi se izbegle neželjene reakcije koje se mogu javiti kod odojčeta, jer se diklofenak i njegovi metaboliti u malim količinama izlučuju u mleko.

Plodnost

Primena diklofenaka može da utiče na plodnost i da oteža začeće. Obavestite lekara ukoliko planirate trudnoću ili imate problema da zatrudnite.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Pri primeni leka DicloRapid mogu se javiti poremećaji vida, vertigo, pospanost ili drugi poremećaji centralnog nervnog sistema, Ako se kod Vas jave ova neželjena dejstva nemojte da upravljate vozilima ili rukujete mašinama.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje

Doziranje diklofenaka zavisi od težine kliničke slike, odnosno od stanja pacijenta. Preporučeni raspon doza za odrasle iznosi između 50 mg i 150 mg diklofenak-natrijuma dnevno, kao 1 ili 2 podeljene doze.

Pojedinačna doza ne treba da bude veća od 75 mg diklofenak-natrijuma.

UzrastPojedinačna doza:Ukupna dnevna doza:
Odrasli12

Način primene

Lek DicloRapid je namenjen za oralnu upotrebu.

Lek DicloRapid, gastrorezistentnu kapsulu treba progutati celu, sa dovoljnom količinom tečnosti (čašom vode), jedan do dva sata pre obroka i treba je uzeti na prazan želudac.

O trajanju terapije odlučuje lekar.

Kod reumatskih bolesti može biti potrebna dugotrajna terapija. Kod dugotrajne terapije treba smanjiti ukupnu dnevnu dozu, ukoliko je moguće, na 75 mg diklofenak-natrijuma, u skladu sa terapijskim odgovorom.

Neželjena dejstva se mogu svesti na najmanju moguću meru primenom najmanje efektivne doze tokom najkraćeg vremensog perioda potrebnog za postizanje kontrole simptoma.

Obratite se lekaru ako smatrate da lek DicloRapid suviše jako ili suviše slabo deluje na Vas.

Ako ste uzeli više leka DicloRapid nego što treba

Uzimajte lek DicloRapid onako kako vam je to preporučio lekar ili u skladu sa uputstvima o primeni navedenim u ovom uputstvu. Ukoliko osećate da terapija koju primate nije odgovarajuća za ublažavanje bola, nemojte sami povećavati dozu bez konsultacije sa lekarom.

Simptomi prekomernog doziranja mogu biti znaci poremećaja centralnog nervnog sistema, kao što su glavobolja,

vrtoglavica, pospanost, tinitus (zujanje u ušima), gubitak svesti (kod dece može doći do miokloničnih epileptičkih napada), zatim bol u stomaku, mučnina i povraćanje. Takođe se može javiti gastrointestinalno krvarenje, proliv, kao i poremećaji rada jetre i bubrega. Može doći do pada krvnog pritiska, usporenog/plitkog disanja (respiratorna depresija) i pojave modre boje kože i sluzokože (cijanoza).

Nema specifičnog antidota.

U slučaju predoziranja lekom DicloRapid, obavezno se obratite svom lekaru koji će odlučiti koje mere treba preduzeti.

Ako ste zaboravili da uzmete lek DicloRapid

Ukoliko zaboravite da uzmete lek, uzmite sledeću dozu u predviđeno vreme i nastavite po uobičajenom rasporedu.

Ne uzimajte duplu dozu leka da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite da uzimate lek DicloRapid i odmah obavestite svog lekara ukoliko primetite:

  • blagi grčevi i osetljivost trbuha, koja se javlja ubrzo nakon početka lečenja lekom DicloRapid, praćena krvarenjem iz debelog creva ili krvavom stolicom, obično u roku od 24 sata od pojave bolova u trbuhu (znaci ishemijskog kolitisa),
  • bol u grudnom košu, što može biti znak potencijalno ozbiljne alergijske reakcije poznate pod nazivom Kunisov sindrom.

Treba imati na umu da su navedena neželjena dejstva uglavnom dozno-zavisna i razlikuju se od pacijenta do pacijenta. Rizik od pojave gastrointestinalnog krvarenja (zapaljene i oštećenje gastrointestinalne sluzokože, ulkusi) se povećava sa povećanjem doze i trajanjem terapije.

Najčešće prijavljena neželjena dejstva su po prirodi gastrointestinalna. Mogu se javiti peptički ulkus, perforacije ili gastrointestinalna krvarenja, koja ponekad imaju smrtni ishod, posebno kod starijih pacijenata (videti odeljak 2 Upozorenja i mere opreza). Nakon primene leka primećeni su i mučnina, povraćanje, dijareja, nadutost, konstipacija, problemi sa varenjem, bol u stomaku, crna stolica, povraćanje krvi, ulcerativni stomatitis, pogoršanje stanja kolitisa i Kronove bolesti (videti odeljak 2 Upozorenja i mere opreza). Ređe je prijavljivano zapaljenje sluzokože želuca.

Zadržavanje tečnosti (edem), povišen krvni pritisak i srčana insuficijencija su prijavljeni tokom terapije NSAIL.

Primena diklofenaka može biti povezana sa povećanim rizikom od srčanog napada („infarkt miokarda“) ili moždanog udara.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • poremećaji centralnog nervnog sistema kao što su glavobolja, vrtoglavica, zamor
  • vertigo
  • mučnina
  • povraćanje
  • proliv
  • poremećaji varenja
  • gasovi
  • bol u stomaku
  • gubitak apetita
  • povećanje vrednosti enzima jetre u krvi (transaminaze u serumu)
  • osip na koži
  • edem (zadržavanje tečnosti u organizmu, npr. periferni edem) posebno kod pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom ili oštećenjem funkcije bubrega

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • reakcije preosetljivosti su moguće i mogu se manifestovati u vidu pada krvnog pritiska, ubrzanog srčanog ritma i šoka koji može ugroziti život.

Ukoliko dođe do pojave ovih simptoma - što je moguće i pri prvoj primeni leka neophodno je potražiti medicinsku pomoć. U ovim slučajevima treba prekinuti terapiju i odmah se obratiti lekaru.

  • pospanost
  • astma (uključujući kratak dah)
  • gastritis
  • gubitak krvi kroz gastrointestinalni trakt
  • povraćanje krvi
  • krvavi proliv
  • krv u stolici
  • stomačni ili crevni ulkusi (sa ili bez krvarenja ili perforacija)
  • poremećaj funkcije jetre
  • zapaljenje jetre, sa ili bez žutice (bolest jetre koja izaziva žutu prebojenost kože i beonjača)

(u veoma retkim slučajevima može biti veoma ozbiljno (fulminantno), čak i bez prethodnih upozoravajućih simptoma)

  • koprivnjača

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • poremećaji stvaranja krvi i krvnih elemenata (hemolitička i aplastična anemija, leukopenija, agranulocitoza, trombocitopenija, pancitopenija)

Početni simptomi mogu biti: povišena telesna temperatura, bol u grlu, površinske rane u ustima, simptomi slični gripu, teška iscrpljenost, krvarenja iz nosa i krvarenje na koži. U slučaju pojave ovih simptoma, treba odmah prekinuti terapiju i posavetovati se sa lekarom. Pacijenti koji pate od ovih simptoma ne treba da pokušavaju da se sami leče lekovima protiv bolova. Tokom dugotrajne terapije potrebno je redovno pratiti krvnu sliku

  • edem koji podrazumeva oticanje lica, jezika i unutrašnjosti grkljana sa sužavanjem disajnih puteva i kratkim udahom. U ovim slučajevima treba prekinuti terapiju i odmah se obratite lekaru
  • pogoršanje infektivnih oboljenja (npr. razvoj nekrotizirajućeg fasciitisa) se dovodi u vezu sa primenom nesteroidnih antiinfalmatornih lekova, kojima pripada i diklofenak

Ukoliko dođe do pojave simptoma infekcije (npr. crvenilo, oticanje, blago do izrazito povišena telesna temperatura, bol) ili se simptomi pogoršaju tokom primene diklofenaka, pacijenti treba odmah da se jave lekaru

  • jaka glavobolja, mučnina, povraćanje, povišena telesna temperatura, ukočenost vrata ili poremećaj svesti (znaci aseptičnog meningitisa)

Pacijenti koji pate od autoimunih oboljenja (sistemski eritematozni lupus, mešovita bolest vezivnog tkiva) su skloniji ovim reakcijama.

  • moždani udar
  • poremećaj osetljivosti (parestezija)
  • poremećaj čula ukusa
  • poremećaj pamćenja
  • konvulzije
  • drhtavica
  • poremećaj vida
  • zamućen vid
  • dupla slika
  • zujanje u ušima (tinitus)
  • poremećaj sluha
  • psihotične reakcije
  • dezorijentacija
  • nesanica
  • agitacija
  • razdražljivost
  • depresija
  • anksioznost
  • noćne more
  • palpitacije
  • bol u grudima
  • srčana insuficijencija
  • otoci
  • infarkt miokarda
  • povišen krvni pritisak
  • zapaljenje krvnih sudova (vaskulitis)
  • zapaljenje pluća (pneumonitis)
  • zapaljenje sluzokože usne duplje (stomatitis, uključujući ulcerozni stomatitis)
  • zapaljenje jezika
  • oštećenje jednjaka
  • otežano pražnjenje creva
  • zapaljenje debelog creva (kolitis) uključujući hemoragijski kolitis i pogoršanje Kronove bolesti i/ili ulceroznog kolitisa (posebna vrsta zapaljenja debelog creva povezanog sa čirevima)
  • zapaljenje pankreasa
  • sužavanje (strikture) creva
  • nekroza jetre
  • oštećenje jetre, posebno kod dugotrajne terapije. Neophodno je redovno pratiti vrednosti funkcije jetre.
  • gubitak kose
  • svrab na koži
  • ljuštenje kože
  • osip kože praćen crvenilom (eritem, ekcem, egzantem)
  • preosetljivost na svetlost
  • sitna, tačkasta krvarenja na koži (purpura)
  • ozbiljne bulozne reakcije na koži, kao što su Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza (Lyell-ov sindrom)
  • oštećenje tkiva bubrega (intersticijalni nefritis, papilarna nekroza), koje može biti povezano sa akutnim otkazivanjem bubrega (insuficijencija bubrega), proteini u urinu (proteinurija) i/ili krv u urinu (hematurija)
  • nefrotski sindrom (akumulacija tečnosti u organizmu sa izlučivanjem velikih količina proteina u urin).

Ukoliko dođe do pojave jakog bola u gornjem delu stomaka, tamne stolice ili krvi u stolaci, treba prekinuti lečenje diklofenakom i odmah obavestiti lekara.

Smanjeno izlučivanje urina, akumulacija tečnosti u organizmu i opšte loše stanje organizma mogu biti znaci oboljenja bubrega ili čak otkazivanja bubrega.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Lek čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek DicloRapid posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je dikofenak-natrijum.

Jedna gastrorezistentna kapsula, tvrda sadrži 75 mg diklofenak-natrijuma.

Pomoćne supstance:

Sastav gastrorezistentnih peleta: celuloza, mikrokristalna; povidon K25; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; metakrilna kiselina-etilakrilat kopolimer (1:1) neutralisan sa natrijum-hidroksidom; propilenglikol; talk.

Sastav tvrde želatinske kapsule (telo/kapa): želatin; eritrozin (E 127); titan-dioksid (E 171); gvožđe-oksid, žuti (E172); natrijum-laurilsulfat.

Kako izgleda lek DicloRapid i sadržaj pakovanja

Gastrorezistentna kapsula, tvrda.

Tvrde želatinske kapsule broj 2, crvene boje, punjene peletama bele do bledožućkaste boje.

Unutrašnje pakovanje je blister (PVC/PVDC-aluminijumski) sa 10 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera sa po 10 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih (ukupno 20 gastrorezistentnih kapsula, tvrdih) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvolei proizvođač:

PHARMASWISS D.O.O., BEOGRAD, Batajnički drum 5A, Beograd, Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jun, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02390-22-001 od 14.06.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info