Dilcoran 80mg tableta sa produženim oslobađanjem

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Dilcoran 80mg tableta sa produženim oslobađanjem
Opis chat-gpt
Dilcoran 80mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'pentaeritritiltetranitrat' i koristi se za prevenciju i dugotrajnu terapiju bolova u grudima zbog poremećaja prokrvljenosti u koronarnim krvnim sudovima.
Farmaceutski oblik
tableta sa produženim oslobađanjem
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1102430
Maksimalna cena leka
131,70 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
8600097010474
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-05046-19-001
Datum važenja: 02.12.2020 - 02.12.2025

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Profilaksa i dugoročna terapija angine pektoris.

Napomena:

Lek Dilcoran nije pogodan za lečenje akutnog napada angine pektoris.

Doziranje

Doziranje treba odrediti individualno. Za odrasle važe sledeće preporuke za doziranje:

Uobičajeno 2-3 puta dnevno 1 tableta leka Dilcoran (odgovara 160 do 240 mg pentaeritritiltetranitrata dnevno).

Način primene

Oralna primema

Tabletu uzetii celu sa dovoljno tečnosti (npr. čaša vode).

  • Preosetljivost na pentaeritritiltetranitrat (PETN) ili bilo koju od pomoćnih supstanci leka videti odeljak 6.1.
  • Trauma glave
  • Cerebralna krvarenja
  • Izrazita anemija
  • Izrazita hipotenzija ili hipovolemija
  • Akutni infarkt miokarda
  • Istovremena primena sa lekovima iz grupe inhibitora fosfodiesteraze tip 5 (PDE5), npr. sildenafil, tadalafil, vardenafil (videti odeljak 4.5).

Pentaeritritiltetranitrat treba primenjivati uz oprez u sledećim stanjima:

  • Hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija
  • Konstriktivni perikarditis
  • Stanja i bolesti udruženi sa povećanim vrednostima intrakranijalnog pritiska
  • Stenoza aortnih/mitralnih valvula
  • Tamponada srca
  • Male vrednosti pritiska punjenja srca
  • Hipertireoidizam.

Oprez je takođe potreban i kod pacijenata sa posturalnom hipotenzijom, kao i kod pacijenata na terapiji diureticima. Određena opreznost pri terapiji ovim lekom se savetuje kod starijih, zbog opasnosti razvijanja posturalne hipotenzije. Simptomi hipotenzije mogu da ukažu na predoziranje, zbog čega je neophodno korigovati terapijski režim leka. Ekscesivnu hipotenziju bi trebalo izbegavati u dužim periodima.

Tokom terapije pentaeritritiltetranitratom treba izbegavati konzumiranje alkohola, s obzirom na to da može doći do povećanja hipotenzivnog efekta leka.

Formulacije ovog leka kao tablete sa produženim oslobađanjem treba izbegavati kod pacijenata sa gastričnim hipermotilitetom ili malapsorpcionim sindromom.

Tolerancija može da se razvije kada se kontinuirano primenjuju nitrati zbog čega se preporučuje da slobodan period bez nitrata u plazmi bude 10 do 12 časova kako bi se minimizirao ovaj fenomen. Zbog toga je neophodno primenjivati druge vazodilatatorne lekove da bi se postigla puna antianginalna protekcija u periodu od 24 časa. Obustava primene nitrata mora da bude postepena kako bi se izbegla precipitacija akutnog napada angine pektoris.

Lek sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Lek sadrži ricinusovo ulje, koje može izazvati stomačne tegobe i dijareju. Lek sadrži azo boju, koja može izazvati alergijsku reakciju.

Lek sadrži propilparahidroksibenzoat, koji može izazvati alergijske reakcije, čak i odložene.

Istovremena primena alkohola i pentaeritritiltetranitrata može povećati hipotenzivni efekat.

Hipotenziju prouzrokovanu pentaeritritiltetranitratom mogu potencirati kalcijumski antagonisti, antihipertenzivni lekovi, fenotiazini i triciklični antidepresivi.

Kada se pentaeritritiltetranitrat primenjuje zajedno sa difenhidraminom i/ili meprobamatom može da nastane povećanje koncentracije PETN u plazmi. Pretpostavlja se da ovi lekovi povećavaju njegovu resorpciju.

Istovremena primena sa sildenafilom dovodi po potenciranja hipotenzivnog efekta. Sildenafil inhibiše fosfodiesterazu tip 5 (PDE5) koja je odgovorna za metaboličku degradaciju cikličnog guanozin monofosfata (cGMP). Organski nitrati ispoljavaju svoje dejstvo aktivacijom guanilat ciklaze, koja povećava cGMP. Usled povećanog cGMP dolazi do potenciranja hipotenzivnog efekta, pa je stoga istovremena upotreba sildenafila i organskih nitrata kontraindikovana (videti odeljak 4.3). Nije poznato kada se može početi sa bezbednom primenom organskih nitrata nakon primene sildenafila.

Takođe je kontraindikovana istovremena primena sa tadalafilom i vardenafilom, koji imaju isti mehanizam dejstva kao i sildenafil.

Trudnoća

Nema dovoljno kliničkog iskustva na osnovu koga se može utvrditi bezbednost primene pentaeritritiltetranitrata kod trudnica. Nisu sprovođene kliničke studije o primeni pentaeritritiltetranitrata kod trudnica. Stoga je pri primeni leka potrebna pažljiva procena odnosa koristi za majku i mogućeg rizika za plod.

Dojenje

Ne postoje klinički podaci o uticaju pentaeritritiltetranitrata u humanom mleku na novorođenčad koja su mu bila izložena. Postoje dokazi da se nitrati izlučuju u mleko i mogu izazvati methemoglobinemiju kod novorođenčadi. Kod žena koje doje lek se može primeniti uz oprez i pažljivu procenu odnosa koristi za majku i rizika za novorođenče.

Na početku terapije pentaeritritiltetranitratom ne preporučuje se upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama, zbog moguće smanjene psihofizičke sposobnosti (usled vazodilatacije cerebralnih krvnih sudova).

Neželjena dejstva rangirana prema organskom sistemu i učestalosti javljanja mogu biti: veoma česta (>1/10), često (>1/100 i <1/10), povremeno (>1/1000 i <1/100), retko (>1/10 000 i <1/1000) i veoma retko (˂1/10000), uključujući i izolovane slučajeve.

Pentaeritritiltetranitrat, kao i drugi organski nitrati, može prouzrokovati sledeća neželjena dejstva:

Nepoznata
Kardiološki poremećajiBradikardija, tahikardija
Poremećaji nervnog sistemaGlavobolja1, vrtoglavica, slabost i
Gastrointestinalni poremećajiNauzeja, povraćanje
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsipVazodilatacija i crvenilo kože, izražena
stopala, rosacea
Vaskularni poremećajiOrtostatska hipotenzija,Sinkopa, cirkulatorni kolaps, hipotenzija
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivosti3
Poremećaji krvi i limfnog sistemaMethemoglobinemija
Poremećaji okaZamućen vid
  • Glavobolja je najčešći neželjeni efekat primene pentaeritritiltetranitrata. Uglavnom se javlja nakon nekoliko dana do dve nedelje od početka primene leka. Ovaj neželjeni efekat može da se izbegne primenom malih doza PETN na početku lečenja, koje se zatim povećavaju. Isto tako, glavobolja koja se pojavi u toku lečenja, može da se smanji ili otkloni smanjenjem doza PETN, kao i uzimanjem nekog analgetika.
  • Vrtoglavica, slabost i uznemirenost se javljaju kao posledica cerebralne ishemije.
  • Kod pacijenata koji su preosetljivi na pentaeritritiltetranitrat mogu se javiti teška hipotenzija, nauzeja, povraćanje, slabost, uznemirenost, bledilo, preznojavanje i kolaps.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Prilikom predoziranja pentaeritritiltetranitratom pojavljuju se i razvijaju sledeći simptomi: nagli pad arterijske tenzije, izrazita i stalna glavobolja, vertigo, palpitacije, poremećaj vida, crvenilo kože, pojačano znojenje (da bi koža u kasnijem stadijumu trovanja postala hladna i cijanotična). Pojavljuje se isto tako nauzeja, dijareja (koja može biti krvava), sinkopa (posebno pri uspravnom položaju tela), methemoglobinemija sa cijanozom i anoksijom. Zatim se razvijaju teži simptomi trovanja: inicijalna hiperpneja, dispneja i usporeno disanje, usporenje pulsa, parcijalni blok srca, povećanje intrakranijalnog pritiska. U poslednjem stadijumu trovanja, manifestuju se: paraliza, kloničke konvulzije i koma. Trovanje se može završiti letalnim ishodom, usled cirkulatornog kolapsa.

Lečenje predoziranja pentaeritritiltetranitratom sprovodi se, pre svega, ispiranjem želuca (ako je to moguće i svrsishodno), postavljanjem otrovanog u koma položaj i pokretanjem ekstremiteta. Neophodna je primena veštačkog disanja, ili kiseonika. Adrenergički agonisti (efedrin) se koriste kao suportivna terapija za uspostavljanje tonusa kardiovaskularnog sistema. Ako se već razvila methemoglobinemija, primenjuje se metilensko plavilo u dozi od 1-2 mg/kg i.v.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

ATC šifra: C01DA05

Pentaeritritiltetranitrat deluje direktno relaksirajući glatku muskulaturu krvnih sudova i dovodeći do vazodilatacije. Taj efekat je izraženiji na postkapilarnim kapacitivnim krvnim sudovima i velikim arterijama, posebno reaktivnim delovima koronarnih arterija. Vazodilatacija u sistemskom vaskularnom sistemu dovodi do povećanja venskog kapaciteta, smanjuje priliv venske krvi u srce, smanjuje se volumen ventrikula, kao i prethodno opterećenje srca („preload‘‘). Manji radijus ventrikula i smanjena napetost zidova smanjuju potrebu miokarda za energijom tj. kiseonikom.

Smanjenje pritiska punjenja srca doprinosi boljoj perfuziji subendokardijalnih slojeva zida koji su ugroženi ishemijom i poboljšava regionalnu pokretljivost zida i udarni volumen. Dilatacija velikih krvnih sudova u blizini srca dovodi do smanjenja kako sistemskog (smanjenje naknadnog opterećenja -„afterload‘‘), tako i pulmonalnog perifernog otpora.

Na molekularnom nivou, nitrati deluju preko stvaranja azot-monoksida (NO), koji odgovara vazodilatatoru koji se stvara u organizmu - EDRF-u (endothelium derived relaxing factor). Stvaranjem cikličnog guanozin monofosfata (cGMP) posredstvom EDRF-a dolazi do relaksacije ćelija glatkih mišića.

Resorpcija

Nakon oralne primene iz gastrointestinalnog trakta se resorbuje oko 60% pentaeritritiltetranitrata. Potentnost dejstva određuje prvi metabolit PENT-a, PE trinitrat, koji je hidrosolubilan.

Biotransformacija

Dolazi do brze razgradnje na metabolite dinitrat i mononitrat, koji su takođe farmakološki aktivni, kao i na osnovno jedinjenje pentaeritrit (PE). Nakon primene pojedinačnih doza PETN-a od 40-80 mg, plato koncentracija metabolita dinitrata i mononitrata u plazmi se može uočiti za oko 4 sata. Utvrđeno je da je poluvreme eliminacije iz plazme za PE mononitrat 6,3-8,1 sati.

Pretpostavlja se da se iz forme konjugata sa glukuronskom kiselinom vrši oslobađanje aktivnih metabolita i njihova reapsorpcija.

Eliminacija

Fecesom se izlučuju neresorbovani PETN, PE, kao i mali udeo dinitrata i mononitrata. Glavni metaboliti u urinu su PE i PE mononitrat.

Pentaeritritiltetranitrat ima malu akutnu i hroničnu toksičnost.

48-časovnim određivanjem LD50 kod pacova nakon oralne doze, dobijena je vrednost > 900 mg/kg, Kod ispitivanja hronične toksičnosti, doze do 200 mg/kg dnevno u trajanju od 4 nedelje, nisu pokazale primarno toksično dejstvo. To se odnosi na procenjene hematološke i biohemijske parametre, rezultate funkcionalnih testova jetre i bubrega, kao i patomorfološku procenu.

6. FARMACEUTSKI PODACI

  • Stearinska kiselina
  • Laktoza, monohidrat
  • Karmeloza-natrijum
  • Ricinusovo ulje, hidrogenizovano
  • Makrogol 4000
  • Magnezijum-stearat
  • Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni
  • FDC Yellow No. 6 C.I. 15985 E 110

Nema podataka o inkompatibilnosti.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti i vlage.

Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister. Jedan blister sadrži 10 tableta sa produženim oslobađanjem. Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Lek Dilcoran sadrži pentaeritritiltetranitrat, koji spada u grupu organskih nitrata.

Lek Dilcoran se koristi za prevenciju (sprečavanje) i dugotrajnu terapiju bolova u grudima zbog poremećaja prokrvljenosti u koronarnim krvnim sudovima (angina pektoris).

Napomena:

Lek Dilcoran nije pogodan za lečenje akutnog napada angine pektoris.

  • ste alergični (preosetljivi) na pentaeritritiltetranitrat ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka (videti odeljak 6)
  • ste imali neku povredu glave
  • ste imali moždano krvarenje
  • imate izrazitu anemiju (smanjen broj crvenih krvnih zrnaca)
  • imate izrazitu hipotenziju (nizak krvni pritisak) ili hipovolemiju (manjak cirkulišuće tečnosti)
  • ste doživeli akutni infarkt miokarda (srčani udar)
  • uzimate lekove iz grupe inhibitora fosfodiesteraze tip 5 (lekovi za potenciju), npr. sildenafil, tadalafil, vardenafil (videti odeljak Drugi lekovi i Dilcoran).

Upozorenja i mere opreza

Posebno vodite računa:

  • ako imate posturalnu hipotenziju (pad krvnog pritiska pri zauzimanju uspravnog položaja)
  • ako ste na terapiji diureticima (lekovi za izbacivanje suvišne tečnosti iz organizma)
  • ako spadate u grupu starijih pacijenata (imate više od 65 godina), zbog mogućnosti pada krvnog pritiska pri zauzimanju uspravnog položaja
  • ako imate gastrični hipermotilitet ili malapsorpcioni sindrom (poremećaji organa za varenje)
  • ako bolujete od drugih srčanih bolesti kao što su hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija, konstriktivni perikarditis, stenoza aortnih/mitralnih valvula, male vrednosti pritiska punjenja komora i tamponada srca
  • ako bolujete od hipertireoidizma (pojačana funkcija štitaste žlezde)
  • ako imate povećane vrednosti intrakranijalnog pritiska (pritisak unutar lobanje).

Tokom terapije lekom Dilcoran treba izbegavati konzumiranje alkohola, s obzirom na to da može doći do pojačanja hipotenzivnog efekta leka.

Drugi lekovi i Dilcoran

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Obratite pažnju ako istovremeno uzimate lek Dilcoran i neki od sledećih lekova:

  • sildenafil, tadalafil i vardenafil (lekovi za potenciju) - potenciraju pad krvnog pritiska koji nastaje pri primeni leka Dilcoran, pa je istovremena primena ovih lekova kontraindikovana (videti odeljak Lek Dilcoran ne smete uzimati);
  • kalcijumski antagonisti i drugi lekovi protiv povišenog krvnog pritiska; fenotiazini i triciklični antidepresivi (lekovi za lečenje psihičkih poremećaja);
  • difenhidramin (lek protiv alergije) i meprobamat (lek protiv anksioznosti) – može doći do povećanja koncentracije leka Dilcoran u krvi.

Uzimanje leka Dilcoran sa hranom, pićima i alkoholom

Prisustvo hrane ili bezalkoholnih pića ne utiče na dejstvo leka Dilcoran. U toku terapije ovim lekom izbegavati alkohol.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Trudnoća

Nema dovoljno kliničkog iskustva na osnovu koga se može utvrditi bezbednost primene pentaeritritiltetranitrata kod trudnica. Stoga se lek kod trudnica primenjuje samo na izričit zahtev lekara.

Dojenje

Nije poznato da li se pentaeritritiltetranitrat izlučuje u mleko dojilja, pa u toku perioda dojenja lek koristiti samo u slučaju izričitog zahteva lekara. U slučaju uzimanja leka u toku perioda dojenja, voditi računa o mogućim dejstvima leka na odojče.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Na početku terapije lekom Dilcoran ne preporučuje se upravljanje vozilima i rukovanje mašinama, zbog moguće smanjene psihofizičke sposobnosti (usled širenja krvnih sudova mozga).

Lek Dilcoran sadrži laktozu

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Lek Dilcoran sadrži ricinusovo ulje

Može izazvati stomačne tegobe i dijareju (proliv).

Lek Dilcoran sadrži azo boju (E 110)

Može izazvati alergijske reakcije.

Lek Dilcoran sadrži propilparahidroksibenzoat (E 216)

Može izazvati alergijske reakcije, čak i odložene.

Lek Dilcoran uzimajte uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Način primene

Lek Dilcoran, tablete sa produženim oslobađanjem se primenjuju oralno. Tablete uzimajte sa dovoljno tečnosti (npr. sa čašom vode).

Doziranje

Osim ukoliko lekar ne propiše drugačije, uobičajena doza je:

2 do 3 puta dnevno po 1 tableta leka Dilcoran (što odgovara dozi od 160 – 240 mg pentaeritritiltetranitrata dnevno).

Trajanje terapije

O trajanju terapije lekom Dilcoran odlučuje nadležni lekar.

Ako ste uzeli više leka Dilcoran nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka od one koja Vam je preporučena ili je neko drugi slučajno uzeo Vaš lek, odmah se obratiti lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.

Prilikom predoziranja lekom Dilcoran pojavljuju se i razvijaju sledeći simptomi: nagli pad krvnog pritiska, izrazita i stalna glavobolja, vrtoglavica, lupanje srca, poremećaj vida, crvenilo kože, pojačano znojenje (da bi koža u kasnijem stadijumu trovanja postala hladna i cijanotična). Pojavljuje se isto tako mučnina, proliv (koji može biti krvav), kratkotrajni gubitak svesti (posebno pri uspravnom položaju tela), methemoglobinemija sa cijanozom i anoksijom. Zatim se razvijaju teži simptomi trovanja: inicijalna hiperpneja (ubrzano disanje), dispneja (otežano disanje) i usporeno disanje, usporenje pulsa, parcijalni blok srca, povećanje intrakranijalnog pritiska. U poslednjem stadijumu trovanja, manifestuju se: paraliza, kloničke konvulzije i koma. Trovanje se može završiti letalnim ishodom, usled cirkulatornog kolapsa.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Dilcoran

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu. Sledeću dozu leka Dilcoran uzmite prema propisanom režimu doziranja.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Dilcoran

Ne prekidajte lečenje lekom Dilcoran bez savetovanja sa lekarom, čak iako se osećate bolje, jer to može dovesti do pogoršanja Vašeg zdravstvenog stanja.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

Glavobolja, vrtoglavica, slabost i uznemirenost, osip, ortostatska hipotenzija (pad krvnog pritiska u stojećem položaju).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

Mučnina i povraćanje.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

Zamućen vid.

Neželjena dejstva koja se javljaju sa nepoznatom učestalošću (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

Crvenilo kože (posebno ruku i stopala), rosacea (vrsta kožnog oboljenja), reakcije preosetljivosti (izrazit pad krvnog pritiska, mučnina, povraćanje, slabost, uznemirenost, bledilo, preznojavanje i kolaps), methemoglobinemija, sinkopa (kratkotrajni gubitak svesti), cirkulatorni kolaps, bradikardija (usporen rad srca), tahikardija (ubrzan rad srca), hipotenzija.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem

neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Dilcoran posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon „Važi do:“ Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti i vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je pentaeritritiltetranitrat.

Jedna tableta sa produženim oslobađanjem sadrži 80 mg pentaeritritiltetranitrata (u obliku smeše pentaeritritil tetranitrata razblaženog sa laktozom monohidrat u odnosu 1:5 i 0,1% propilparahidroksibenzoata).

Pomoćne supstance su:

stearinska kiselina, laktoza, monohidrat; karmeloza-natrijum, ricinusovo ulje, hidrogenizovano; makrogol 4000, magnezijum-stearat, silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; FDC Yellow No. 6 C.I. 15985 E 110

Kako izgleda lek Dilcoran i sadržaj pakovanja

Elipsoidna, bikonveksna, dvoslojna, svetlonarandžasto i narandžasto obojena tableta sa podelom u obliku žljeba na obe strane.

Podeona linija nije namenjena deljenju tablete.

Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister. Jedan blister sadrži 10 tableta sa produženim oslobađanjem. Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 2 blistera (ukupno 20 tableta sa produženim oslobađanjem i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

HEMOFARM AD VRŠAC, Beogradski put bb, Vršac, Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Decembar,2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-05046-19-001 od 02.12.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info