Durofilin® 125mg kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda

teofilin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Durofilin® 125mg kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda
Opis
Durofilin® je lek koji sadrži teofilin i koristi se za lečenje respiratornih bolesti poput astme, hronične opstruktivne bolesti pluća i bronhospazma. Pomaže u proširenju disajnih puteva i olakšava disanje.
Farmaceutski oblik
kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda; 125mg; blister, 4x10kom
Broj rešenja
‍515-01-00807-21-001
JKL
‍1114220
EAN
‍8600064103840
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
23.12.2021.
Datum važenja rešenja
23.12.2071.
Maksimalna odobrena cena leka
226,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
176,40 RSD
Doplata
-
DDD
0,4 g
Cena na listi lekova RFZO
176,40 RSD
Doplata
-
DDD
0,4 g

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Durofilin se koristi kao bronhodilatator za simptomatsku i profilaktičku terapiju reverzibilnih bronhospazama povezanih sa astmom i hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP), kada se prethodna konvencionalna terapija pokaže neuspešnom.

Teofilin ne treba koristiti kao lek prve linije za terapiju astme kod dece.

Lek Durofilin je namenjen za oralnu upotrebu. Doziranje:

Deca:

Lek Durofilin ne treba koristiti u terapiji kod dece mlađe od 6 godina. U tom slučaju treba koristiti druge farmaceutske oblike teofilina koji su pogodniji za primenu kod dece mlađe od 6 godina.

6-12 godina (20-35 kg) 125-250 mg dva puta dnevno (na 12 sati) starija od 12 godina: 250-500 mg dva puta dnevno (na 12 sati)

Odrasli: 250-500 mg dva puta dnevno (na 12 sati)

Stariji pacijenti:

Postoji tendencija, da se sa godinama smanjuje klirens teofilina, što vodi ka povećanju njegove koncentracije u serumu. Zato, smanjenje doze za odrasle može biti neophodno kod starijih pacijenata i savetuje se pažljivo praćenje ovih pacijenata.

Potrebno je za svakog pacijenta ponaosob titrirati dozu do odgovarajuće doze na osnovu kliničke procene. Takođe, može biti potrebno merenje koncentracija teofilina u plazmi.

Kao početna, preporučuje se najmanja doza za svaku grupu pacijenata. Ukoliko se ne postignu optimalni bronhodilatatorni efekti, doza se može postepeno povećavati. Ukupna doza ne treba da prelazi 24 mg/kg telesne mase za decu i 13 mg/kg za odrasle. Ipak, merenje koncentracije teofilina u plazmi 4-8 sati nakon unošenja leka i u toku najmanje 3 dana nakon svakog prilagođavanja doze, obezbeđuje tačniju procenu potrebne doze za pacijenta, posebno jer se mogu javiti značajne razlike u brzini eliminacije leka između pojedinaca.

Navedena tabela može služiti kao vodič za doziranje:

KONCENTRACIJA LEKA UREZULTATUPUTSTVO (ukoliko je klinički indikovano)
Manja od 5Suviše smanjenPovećati dozu za 25%
5 – 12*OdgovarajućOdržavati dozu
20-25Suviše povećanSmanjiti dozu za 10%
25-30Suviše povećanPropustiti narednu dozu i smanjiti sledeće doze za
Veća od 30Suviše povećanPropustiti naredne dve doze i smanjiti sledeće

Preporučuje se ponovna kontrola koncentracije leka u plazmi nakon prilagođavanja doze i na svakih 6-12 meseci.

Ne može se sa sigurnošću dokazati bioekvivalentncija između različitih lekova teofilina sa produženim oslobađanjem. Kada se jednom doza istitrira do efektivne doze, pacijent ne treba da prelazi sa leka Durofilin na terapiju drugim lekom sa produženim oslobađanjem derivata ksantina bez ponovne titracije doze i kliničke procene.

  • Preosetljivost na teofilin, druge lekove iz grupe ksantina ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Istovremena primena teofilina i efedrina kod dece.
  • Deca mlađa od 6 meseci.
  • Nedavni infarkt miokarda.
  • Akutna tahikardija.

Pušenje i konzumiranje alkohola mogu povećati klirens teofilina, što može zahtevati povećanje doze.

Preporučuje se pažljivo praćenje pacijenata sa kongestivnom insuficijencijom srca, hroničnih alkoholičara, pacijenata sa insuficijencijom jetre ili virusnim infekcijama, s obzirom na to da oni mogu

imati smanjen klirens teofilina, što može dovesti do povećanja koncentracije leka u plazmi u odnosu na uobičajenu vrednost.

Potreban je poseban oprez pri primeni ovog leka kod pacijenata sa peptičkim ulkusom, aritmijama srca, drugim kardiovaskularnim bolestima, hipertireoidizmom ili hipertenzijom.

Lek Durofilin ne treba istovremeno koristiti sa drugim lekovima koji sadrže derivate ksantina. Ukoliko je neophodno da se primeni aminofilin kod pacijenta koji već koristi lek Durofilin, potrebno je pratiti koncentraciju teofilina u plazmi.

Kod pacijenata koji u istoriji bolesti imaju podatke o konvulzijama treba razmotriti druge terapijske mogućnosti jer teofilin može prouzrokovati egzacerbaciju konvulzija.

Kod pacijenata koji dobijaju elektrokonvulzivnu terapiju potreban je poseban oprez, pošto teofilin može da produži napade. Moguća je pojava status epilepticus.

Kod pacijenata sa porfirijom ili teškom insuficijencijom bubrega lek Durofilin treba primenjivati sa oprezom i samo ukoliko je to neophodno.

Primena leka Durofilin kod starijih, kod pacijenata sa više različitih oboljenja, zatim kod teško bolesnih i/ili pacijenata na intenzivnoj nezi, povezana je sa povećanim rizikom od intoksikacije i zato je potrebno sprovoditi terapijski monitoring koncentracije teofilina za vreme primene leka (takođe videti odeljak 4.2.).

U slučaju nedovoljno ispoljenog dejstva nakon primene preporučene doze, kao i u slučaju pojave neželjenih dejstava, potrebno je praćenje koncentracije teofilina u plazmi.

Akutno febrilno oboljenje

Povišena telesna temperatura smanjuje klirens teofilina. Možda će biti neophodno smanjenje doze kako bi se izbegla intoksikacija.

Lek Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem sadrži saharozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza- izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem jačine 125 mg sadrži pomoćnu supstancu Briliant black

(E151) koja može izazvati alergijske reakcije.

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem jačine 250 mg sadrži pomoćnu supstancu Sunset yellow

(E110) koja može izazvati alergijske reakcije.

Poznato je da teofilin stupa u interakciju sa mnogim lekovima.

Zbog mnogih interakcija teofilina, preporučuje se praćenje koncentracija teofilina u serumu tokom dugotrajne primene leka Durofilin sa drugim lekovima. Ovo se odnosi i na period nakon prekida terapije.

Teofilin deluje sinergistički sa drugim lekovima koji sadrže ksantine, beta-simpatomimetike, kofein i slične supstance. Kafa pojačava dejstvo teofilina.

Lekovi koji povećavaju klirens teofilina, te zato može biti neophodno povećanje doze da bi se obezbedio terapijski uticaj su: barbiturati, karbamazepin, litijum, fenitoin, rifampicin, primidon, ritonavir, aminoglutetimid i sulfinpirazon.

Lekovi koji smanjuju klirens teofilina što može zahtevati smanjenje doze da bi se izbegla neželjena dejstva su: alopurinol, cimetidin, kortikosteroidi, diltiazem, makrolidni antibiotici (npr. eritromicin), furosemid, izoprenalin, oralni kontraceptivi, tiabendazol, hinoloni, hidrazid izonikotinske kiseline , propranolol, propafenon, meksiletin, tiklopidin, alfa-interferon, rofekoksib, pentoksifilin, fluvoksamin,

viloksazin, disulfiram, zileuton, fenilpropanolamin, BCG vakcina i verapamil.

Kod istovremene primene sa ciprofloksacinom, potrebno je smanjenje preporučene doze teofilina na maksimalno 60%, kod primene enoksacina na maksimalno 30% a kod primene grepafloksacina ili klinafloksacina 50%. I drugi hinoloni (npr. perfloksacin, pipemidinska kiselina) mogu da pojačaju dejstvo teofilina. Zato se preporučuje da se, kod istovremenog lečenja hinolonima, sprovodi često određivanje koncentracije teofilina uz praćenje terapije.

Koncentracije teofilina mogu da se povećavaju ili smanjuju u slučaju istovremen primene sa izoniazidom. Potrebno je praćenje koncentracije teofilina.

Pri istovremenoj primeni, teofilin smanjuje dejstvo litijuma, blokatora beta receptora, adenozina i benzodiazepina (npr. diazepam).

Teofilin pojačava diuretičko dejstvo diuretika.

Postoje podaci da istovremena primena pojedinih lekova iz klase fluorohinolona ili imipenem mogu smanjiti prag za mioklonički napad, ako se primenjuju istovremeno sa teofilinom.

Primena halotana povećava rizik za nastanak teških srčanih aritmija kod pacijenata koji primaju teofilin. Postoje izvesni podaci o interakciji između teofilina i vakcine protiv gripa.

Registrovani su izolovani slučajevi simptoma predoziranja teofilinom pri istovremenoj terapiji ranitidinom, aciklovirom ili zafirlukastom.

Ksantini mogu potencirati hipokalemiju ukoliko se primenjuju sa beta-2 agonistima, steroidima, diureticima ili u stanju hipoksije. Poseban oprez je potreban kod teških oblika astme. Zato se u ovim situacijama savetuje praćenje koncentracije kalijuma u krvi.

Potrebno je izbegavati istovremenu primenu teofilina i fluvoksamina. U slučajevima gde to nije moguće, pacijentima treba davati polovinu doze teofilina uz učestalije praćenje koncentracije leka u plazmi.

Koncentracije teofilina mogu biti smanjene pri istovremenoj primeni biljnog leka kantariona (Hypericum perforatum).

Nema dovoljno podataka o primeni teofilina tokom prvog trimestra trudnoće. Primenu leka Durofilin treba izbegavati tokom ovog perioda.

Tokom drugog i trećeg trimestra, teofilin treba primenjivati samo ukoliko je odnos koristi i rizika povoljan, s obzirom na to da teofilin prolazi kroz placentu i može ispoljiti simpatomimetska dejsta na fetus.

Vezivanje za protein plazme i izlučivanje teofilina mogu opadati sa napredovanjem trudnoće, tako da može biti potrebno smanjenje doze da bi se izbegla neželjena dejstva. Ako pacijentkinja prima teofilin pred kraj trudnoće, mogu da se inhibiraju kontrakcije. Novorođenčad koja su bila izložena prenatalno moraju biti pažljivo praćena zbog moguće pojave uticaja teofilina.

Teofilin prolazi u majčino mleko i u serumu odojčeta mogu biti dostignute terapijske koncentracije. Iz tog razloga, terapijsku dozu teofilina treba održavati na najmanjoj mogućoj vrednosti kod pacijentkinja koje doje. Dojenje bi trebalo obavljati neposredno pre primene doze leka.

Odojče treba pažljivo pratiti zbog eventualne pojave bilo kog dejstva teofilina. Dojenje treba prekinuti u slučaju potrebe za većim dozama.

Čak i kod pravilnog doziranja ovaj lek može da utiče na brzinu reagovanja u takvom obimu da je sposobnost upravljanja vozilima i mašinama ili rada na velikim visinama ili bez čvrstog oslonca smanjena. Ovome posebno doprinosi istovremena upotreba alkohola ili drugih lekova koji utiču na sposobnost regovanja.

Metabolizam, elektroliti

Promene koncentracije elektrolita u serumu, posebno hipokalemija, povećanje koncentracije kalcijuma u serumu, povećanje koncentracije kreatinina u serumu, hiperglikemija i hiperurikemija. Diureza (posebno kod dece).

Imunski sistem

Reakcije preosetljivosti na teofilin (na primer osip na koži, svrab, urtikarija, bronhospazam), uključujući anafilaktičke reakcije.

Nervni sistem

Glavobolja, uznemirenost, tremor, nemir, nesanica, vrtoglavica, konvulzije. Stimulacija centralnog nervnog sistema (CNS), posebno kod dece.

Kardiovaskularni sistem

Tahikardija, aritmija, palpitacije, pad krvnog pritiska.

Gastrointestinalni trakt

Gastrointestinalni poremećaji, mučnina, povraćanje, stimulacija sekrecije želudačne kiseline.

Usled smanjenja tonusa u donjem sfinkteru ezofagusa, postojeći gastroezofagealni refluks može da se intenzivira tokom noći.

Urogenitalni trakt

Pojačana diureza.

Više teška neželjena dejstva mogu da se jave u slučajevima individualne preosetljivosti ili predoziranja (koncentracija teofilina u krvi veća od 20 mikrograma/mL) (videti odeljak 4.9).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi intoksikacije

Kada su koncentracije teofilina u serumu između 20 i 25 mikrograma/mL, poznata neželjena dejstva teofilina se registruju sa većim intenzitetom (videti odeljak 4.8).

Toksična dejstva kao što su konvulzije, iznenadni pad krvnog pritiska, ventrikularna aritmija, kardiovaskularni kolaps, rabdomioliza i ozbiljni gastrointestinalni simptomi (kao što je gastrointestinalno krvarenje) mogu da se jave uglavnom kada su koncentracije teofilina u serumu veće od 25 mikrograma/mL.

Ove reakcije mogu da se jave i bez prethodnih blažih neželjenih dejstava. Deca posebno mogu imati reakcije preosetljivosti kod predoziranja teofilinom. Kada je predoziranje uzrokovano lekovima teofilina sa produženim oslobađanjem, pojava simptoma može biti odložena.

Kod pacijenata sa velikom individualnom ostljivošću na teofilin, teški simptomi predoziranja se mogu javiti i kada su koncentracije u serumu manje od prethodno navedenih.

Terapija predoziranja

Kod pacijenata sa blagim simptomima predoziranja:

Primenu leka treba prekinuti i odrediti koncentraciju teofilina u serumu. Ako se nastavlja sa lečenjem, prethodno primenjenu dozu treba smanjiti.

Terapija svih predoziranja teofilinom

Treba razmotriti gastričnu lavažu unutar 2 sata nakon oralne primene.

Za dalje uklanjanje teofilina kao i nakon predoziranja intravenski primenjenim teofilinom, treba ponavljano davati aktivni ugalj, ako je potrebno u kombinaciji sa laksansima brzog dejstva (na primer natrijum-sulfat).

Kod pacijenata sa CNS reakcijama (na primer nemir i konvulzije):

Diazepam intravenski, 0,1 – 0,3 mg/kg telesne mase, maksimalno do 15 mg.

U slučajevima životne ugroženosti:

  • pratiti vitalne funkcije;
  • održavati disajne puteve prohodnim (intubacija);
  • podrška kiseonikom;
  • ako je neophodno, intravenska nadoknada volumena plazma ekspanderima;
  • praćenje ravnoteže vode i elektrolita i, po potrebi, korekcija;
  • hemoperfuzija (videti u nastavku teksta).

Kod pacijenata sa životno ugrožavajućim poremećajima srčanog ritma:

Kod pacijenata koji nemaju astmu, treba primeniti propranolol intravenski (1 mg odraslima; 0,02 mg/kg telesne mase deci): ova doza se može ponavljati svakih 5 do 10 minuta do normalizovanja srčanog ritma ili do maksimalne doze od 0,1 mg/kg telesne mase.

Upozorenje:

Propranolol može da izazove težak oblik bronhospazma kod pacijenata sa astmom. Zbog toga, kod pacijenata sa astmom treba primeniti verapamil.

Kod posebno teških slučajeva predoziranja kod kojih je odgovor na navedene postupke nedovoljan, kao i kod pacijenata kod kojih je koncentracija teofilina u serumu veoma velika, brzo i potpuno uklanjanje leka se može postići hemoperfuzijom ili hemodijalizom. Međutim, ovo obično nije neophodno jer se teofilin metaboliše relativno brzo.

Dalje lečenje predoziranja lekom Durofilin bazira se na obimu i načinu intoksikacije i na postojećim simptomima.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji se primenjuju u opstruktivnim bolestima disajnih puteva; ksantini

ATC šifra: R03DA04

Mehanizam dejstva teofilina je nejasan mada postoje brojna farmakološka dejstva koja su uključena. Glavna od njih su:

  • inhibicija enzima fosfodiesteraze, što dovodi do povećanih nivoa cAMP;
  • antagonizam prema adenozinskim receptorima;
  • inhibicija intracelularnog oslobađanja kalcijuma;
  • stimulacija oslobađanja kateholamina;
  • antiinflamatorno dejstvo koje verovatno uključuje inhibiciju submukozne aktivnosti.

Resorpcija

Teofilin se u potpunosti resorbuje nakon oralne primene.

Nakon primene teofilina u obliku kapsula sa produženim oslobađanjem pri odgovarajućem režimu doziranja od dva puta dnevno, maksimalne koncentracije se postižu nakon 4-8 sati od primene, a stanje ravnoteže se postiže u roku od tri dana.

U ukrštenoj studiji sprovedenoj 2000. godine na 18 ispitanika, pokazano je da bioraspoloživost nije zavisila od unosa hrane. Profil koncentracije u zavisnosti od vremena sa i bez hrane su bili bioekvivalentni.

Distribucija

Bronhodilatatorno dejstvo teofilina je u korelaciji sa koncentracijom u plazmi; optimalni terapijski uticaj sa niskim rizikom od neželjenih dejstava, postiže se pri koncentracijama u plazmi od 5-20 mikrograma/mL.

Vezivanje teofilina za protein plazme iznosi, u terapijskom rasponu koncentracija, otprilike 60% (kod novorođenčadi i odraslih sa cirozom jetre otprilike 40%). Teofilin se iz krvotoka distribuira po svim tkivima organizma, sa izuzetkom masnog tkiva.

Efektivne koncentracije teofilina u plazmi: 5-12 mikrograma/mL (ne treba da pređu 20 mikrograma/mL).

Biotransformacija

Teofilin se metaboliše u jetri preko citohrom P450 sistema enzima (CYP1A2, CYP2E1, CYP3A3). Glavni metaboliti su 1,3-dimetil mokraćna kiselina (otprilike 40%), 3-metil-ksantin (otprilike 36%) i 1- metil mokraćna kiselina (otprilike 17%). Od toga je 3-metilksantin farmakološki aktivan, ali manje nego teofilin.

Eliminacija

Teofilin se uglavnom izlučuje putem bubrega.

Kod odraslih se urinom izlučuje otprilike 7-13% teofilina u nepromenjenom obliku. Kod novorođenčadi se, međutim, otprilike 50% izlučuje nepromenjeno, a značajna količina se eliminiše u obliku kofeina.

Metabolizam u jetri pokazuje značajnu individualnu varijabilnost, pa klirens, koncentracije u serumu i poluvreme eliminacije značajno variraju.

Najvažniji faktori koji utiču na klirens teofilina su:

  • životno doba;
  • telesna masa;
  • uhranjenost;
  • pušenje (kod pušača se teofilin metaboliše značajno brže);
  • uzimanje određenih lekova (videti odeljak 4.5);
  • bolesti i/ili funkcionalna oštećenja srca, pluća, jetre;
  • virusne infekcije.

Kod pacijenata sa poremećajem funkcije bubrega, može da dođe do kumulacije, delom farmakološki aktivnih metabolita teofilina.

Do smanjenja klirensa teofilina može doći kod pojačanog fizičkog napora i u slučaju izraženog hipotireoidizma, a do povećanja kod teške psorijaze.

Brzina eliminacije teofilina je pre svega zavisna od njegove koncentracije u plazmi. Pri koncentracijama u serumu koje su na gornjoj granici terapijskog raspona, javlja se saturacioni uticaj na klirens leka, tako da čak i mala povećanja doze mogu izazvati disproporcionalno povećanje koncentracije teofilina u serumu.

Farmakokinetičke osobine u posebnim populacijama pacijenata

Poluvreme eliminacije teofilina iz plazme veoma varira. Kod odraslih nepušača sa astmom bez drugih pratećih bolesti iznosi 7-9 sati, kod pušača 4-5 sati, kod dece 3-5 sati i može iznositi preko 24 sata kod nedonoščadi i pacijenata sa bolestima pluća, insuficijencijom srca i bolestima jetre.

Napredovanjem trudnoće može da raste volumen distribucije teofilina, smanjuje se vezivanje za proteine plazme i klirens, što može zahtevati smanjenje doze radi izbegavanja neželjenih dejstava.

Teofilin prolazi placentarnu barijeru i izlučuje se u majčino mleko. Ispitivanja su pokazala koeficijent mleko/plazma od 0,6 – 0,89. U zavisnosti od brzine klirensa kod deteta i koncentracije u serumu majke, može se javiti kumulacija kod dojenog novorođenčeta.

Na osnovu toksikoloških studija sprovedenih na životinjama ne mogu se predvideti druga neželjena dejstva, izuzev onih koja su dokumentovana tokom primene teofilina kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda, 125 mg:

Sadržaj kapsule:

Šećerne sfere;

Etilceluloza;

Povidon;

Talk.

Telo i kapa kapsule:

Želatin;

Patent blue (E131) (C.I. 42051);

Brilliant black (E151) (C.I. 28440); Titan-dioksid (E171) (C.I. 77891).

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda, 250 mg:

Sadržaj kapsule:

Šećerne sfere;

Etilceluloza;

Povidon;

Talk.

Telo i kapa kapsule:

Želatin;

Sunset yellow (E110) (C.I. 15985); Quinoline yellow (E104) (C.I. 47005); Titan-dioksid (E171) (C.I.77891).

Nije primenljivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Unutrašnje pakovanje je blister (Alu/PVC) sa po 10 kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrdih. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 4 blistera (ukupno 40 kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrdih) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Durofilin kao aktivnu supstancu sadrži teofilin, pripada grupi lekova koji se nazivaju bronhodilatatori i koji opuštaju i šire disajne puteve u Vašim plućima.

Lek Durofilin se koristi za:

  • tegobe sa disanjem izazvane astmom (za olakšanje simptoma ili sprečavanje pojave asmatičnih napada),
  • druga oboljenja pluća (za hronične opstruktivne bolesti pluća),kada se prethodna konvencionalna terapija pokaže neuspešnom.

Lek Durofilin je izrađen na takav način tako da se aktivna supstanca oslobađa polako u dužem vremenskom periodu kako bi Vam obezbedio pomoć duže vreme. To se naziva lek sa produženim oslobađanjem.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na teofilin, druge lekove iz grupe ksantina (lekovi slični teofilinu) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ako ste dete i istovremeno primenjujete efedrin (nalazi se u nekim lekovima za prehladu i dekongestivima (koriste za ublažavnje simptome zapušenog nosa);
  • ukoliko ste nedavno imali infarkt miokarda;
  • ukoliko imate akutnu tahikardiju (ubrzan rad srca).

Lek Durofilin se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 6 meseci.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Durofilin ukoliko:

  • imate ili ste ikada imali epileptičke napade;
  • imate dugotrajnih problema sa srcem ili jetrom;
  • imate virusnu infekciju;
  • ste imali problema sa alkoholizmom;
  • imate čir na želucu;
  • imate nepravilan srčani ritam;
  • imate povišen krvni pritisak;
  • imate probleme sa pojačanim radom štitaste žlezde (hipertireoidizam);
  • imate problema sa bubrezima;
  • imate retko oboljenje krvi koje se naziva porfirija;
  • uzimate druge lekove koji sadrže derivate ksantina;
  • pušite, pijete kafu ili alkohol (to može uticati na način kako Vaš organizam iskorišćava teofilin);
  • imate povišenu telesnu temperaturu.

Ako niste sigurni da li se nešto od prethodno navedenog odnosi na Vas, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Drugi lekovi i lek Durofilin

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Vaša doza leka Durofilin ili doza drugog leka će možda morati da se prilagodi, a koncentracija teofilina u krvi da se prati. Ovo se posebno odnosi na primenu sledećih lekova:

  • barbiturata (koriste se za lečenje problema sa spavanjem, uznemirenosti ili epilepsije);
  • benzodiazepina kao što je diazepam (koriste se za lečenje anksioznosti ili poteškoća sa spavanjem);
  • karbamazepina, fenitoina, primidona (koriste se za lečenje epilepsije);
  • litijuma, fluvoksamina, viloksazina (koriste se za lečenje depresije);
  • disulfirama (koriste se za lečenje alkoholizma);
  • rifampicina, eritromicina, imipenema, fluorohinolona, hinolona kao što je ciprofloksacin, enoksacin, perfloksacin, pipemidinska kiselina, grepafloksacina, klinafloksacin (antibiotici);
  • ritonavira, aciklovira (koriste se za lečenje virusnih infekcija (antivirotici));
  • sulfinpirazona, alopurinola (koriste se za lečenje gihta);
  • cimetidina, ranitidina (koriste se za lečenje čira);
  • kortikosteroida ili steroida (koriste se za lečenje različitih stanja uključujući reumatizam, artritis, alergijska stanja, određene kožne bolesti, astmu, ili određene poremećaje krvi);
  • aminoglutetimida (koristi se za lečenje Cushing-ovog sindroma i raka dojke);
  • izoniazida (hidrazid izonikotinske kiseline, koristi se za lečenje tuberkuloze);
  • diltiazema, izoprenalina, verapamila, propafenona, meksiletina, adenozina (koristi se za srčane tegobe);
  • tiklopidin (koristi se za sprečavanje nastanka krvnog ugruška);
  • beta-blokatora kao što je propranolol (za lečenje visokog krvnog pritiska i uznemirenosti (anksioznosti));
  • alfa-interferona (za lečenje određenih karcinoma (raka) ili hepatitis);
  • rofekoksiba (koristio se za lečenje artritisa; nije više u primeni);
  • pentoksifilina (koristio se za lečenje problema sa cirkulacijom i vaskularne demencije);
  • oralnih kontraceptiva (pilule za zaštitu od trudnoće);
  • tiabendazola (koristi se protiv parazita (glista));
  • vakcine protiv gripa ili BCG vakcine (vakcina protiv tuberkuloze);
  • fenilpropanolamina (u sastavu određenih lekova protiv kašlja i prehlade);
  • beta-2 agonista, zileutona, zafirlukasta (lekovi koji se koriste za lečenje astme);
  • halotana (opšti anestetik);
  • diuretika (tablete za izbacivanje tečnosti), kao što je furosemid;
  • biljnog leka kantariona (Hypericum perforatum);
  • drugih lekova koji sadrže ksantine, beta-simpatomimetike, kofein i slične supstance.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Lek Durofilin ne treba uzimati tokom prvog trimestra trudnoće, a tokom drugog i trećeg trimestu ga treba uzimati samo ukoliko lekar smatra da je to neophodno pošto teofilin može prolaziti kroz placentu. Smanjenje doze leka Durofilin može biti neophodno ukoliko se uzima tokom trudnoće. Ako se lek Durofilin uzima pred kraj trudnoće, može doći do inhibicije kontrakcija.

Uticaje teofilina treba pažljivo pratititi kod novorođenčadi ukoliko je lek Durofilin korišćen tokom trudnoće.

Lek Durofilin treba koristiti sa oprezom kod žena koje doje jer se teofilin izlučuje u majčino mleko. Ako je neophodno, dojenje bi trebalo obavljati neposredno pre uzimanja doze leka, a odojče treba pažljivo pratiti zbog moguće pojave bilo kog uticaja teofilina.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Durofilin može da utiče na Vašu brzinu reagovanja u takvom obimu da je sposobnost upravljanja vozilima, mašinama ili rada na visini ili bez čvrstog oslonca smanjena. Ovome posebno doprinosi istovremena upotreba alkohola ili drugih lekova koji utiču na brzinu reagovanja.

Lek Durofilin sadrži saharozu

Lek Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem sadrži saharozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem jačne 125 mg sadrži pomoćnu supstancu Briliant black

(E151) koja može izazvati alergijske reakcije.

Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem jačne 250 mg sadrži pomoćnu supstancu Sunset yellow

(E110) koja može izazvati alergijske reakcije.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Lek Durofilin je za oralnu upotrebu.

Uobičajeno doziranje leka Durofilin, kapsula sa produženim oslobađanjem je: Odrasli i deca starija od 12 godina:

250-500 mg dva puta dnevno (na 12 sati).

Deca mlađa od 6 godina

Lek Durofilin ne treba koristiti za lečenje dece mlađe od 6 godina. U tom slučaju treba koristiti druge farmaceutske oblike teofilina koji su pogodniji za primenu kod dece mlađe od 6 godina.

Lek Durofilin se ne sme koristiti kod dece mlađe od 6 meseci. Deca uzrasta od 6 do12 godina (20-35 kg)

125-250 mg dva puta dnevno (na 12 sati)

Stariji:

Ukoliko ste starijeg životnog doba Vaš lekar će se možda odlučiti da primeni doze koje su manje od prethodno navedenih doza za odrasle. U svakom slučaju, Vaš lekar će korigovati dozu leka Durofilin dok se ne postigne optimalni terapijski rezultat, a što može zahtevati i merenje vrednosti teofilina u serumu.

Potrebno je za svakog pacijenta ponaosob odrediti odgovarajuću dozu na osnovu kliničke procene. Takođe u nekim slučajevima je potrebno meriti vrednost teofilina u plazmi.

Kao početna, preporučuje se najmanja doza za svaku grupu pacijenata. Ukoliko se optimalni bronhodilatatorni uticaji ne postignu, doza se može postepeno povećavati. Uobičajeno je da dnevna doza ne prelazi 24 mg/kg telesne mase za decu, i 13 mg/kg za odrasle.

Kada Vam se jednom utvrdi odgovarajuća doza leka Durofilin, Vaš lekar ne bi trebalo da Vam propiše terapiju drugim derivatom ksantina bez ponovnog individualnog određivanja doze leka i kliničke procene.

Način primene

Lek Durofilin se uobičajerno koristi dva puta dnevno, ujutru i uveče (na 12 sati). Kapsulu treba progutati sa vodom. Kapsule se ne smeju žvakati.

Testiranje krvi

Lekar će verovatno uzeti uzorke Vaše krvi radi merenja vrednosti teofilina kako bi odredio dozu leka Durofilin za Vas. Vrednosti u krvi će biti potrebno kontrolisati svakih 6 ili 12 meseci.

Ako ste uzeli više leka Durofilin nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Durofilin nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili se javite odmah u ustanovu za hitnu medicinsku pomoć i obavestite da ste uzeli veću dozu teofilina.

Mogu Vam se javiti neželjna dejstva opisana u odeljku 4 ovog uputstva „Moguća neželjena dejstva”. U teškim slučajevima mogu da se jave napadi, nagli pad krvnog pritiska, ubrzan/nepravilan rad srca, gubitak svesti, bol/slabost u mišićima, ozbiljne gastrointestinalne tegobe (kao što je gastrointestinalno krvarenje).

Ako ste zaboravili da uzmete lek Durofilin

Ne uzimajte propuštenu dozu i pridržavajte se Vaše šeme doziranja tako što ćete sledeću dozu uzeti u uobičajeno vreme.

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ako prestanete da uzimate lek Durofilin

Posavetujte se sa lekarom pre nego što prestanete da uzimate lek i pridržavajte se njegovog uputstva. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako Vam se javi bilo koje od sledećih neželjenih dejstava prilikom primene leka Durofilin, prestanite sa uzimanjem leka i odmah se obratite Vašem lekaru: ozbiljne alergijske reakcije kao što su svrab, oticanje lica, usana, jezika, usta ili grla koje mogu dovesti do nedostatka daha, zviždanje ili poteškoće pri disanju. Ako Vam se jave palpitacije (osećaj lupanja srca), odmah se obratite lekaru.

Mogu da se jave sledeće reakcije, u težem obliku i u slučajevima uzimanja većih doza:

  • problemi sa želucem (iritacija, mučnina, povraćanje, nelagodnost, vraćanje kiseline iz želuca, posebno noću);
  • vrtoglavica;
  • glavobolja;
  • drhtanje;
  • napadi (konvulzije);
  • ubrzan rad srca, nepravilan ritam srca, snižen krvni pritisak;
  • potreba za čestim mokrenjem ili povećano izlučivanje mokraće;
  • osećaj uznemirenosti ili nemira
  • nesanica;
  • smanjena vrednost kalijuma u krvi, povećane vrednosti kalcijuma, kreatinina, šećera ili mokraćne kiseline u krvi.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

vebsajt: www.alims.gov.rs

i-mejl: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Durofilin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju i blisteru nakon „Važi do:” Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25 °C.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Durofilin, 125 mg, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda:

Aktivna supstanca je teofilin.

Jedna kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda sadrži 125 mg teofilina. Pomoćne supstance:

Sadržaj kapsule: šećerne sfere; etilceluloza; povidon; talk.

Telo i kapa kapsule: želatin; Patent blue (E131) (C.I. 42051); Brilliant black (E151) (C.I. 28440); titan- dioksid (E171) (C.I. 77891).

Durofilin, 250 mg, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda:

Aktivna supstanca je teofilin.

Jedna kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda sadrži 250 mg teofilina. Pomoćne supstance:

Sadržaj kapsule: šećerne sfere; etilceluloza; povidon; talk.

Telo i kapa kapsule: želatin; Sunset yellow (E110) (C.I. 15985), Quinoline yellow (E104) (C.I. 47005), titan-dioksid (E171) (C.I.77891).

Kako izgleda lek Durofilin i sadržaj pakovanja

Durofilin, 125 mg, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda:

Dvodelne želatinske kapsule, plave boje, ispunjene belim ili skoro belim peletama.

Durofilin, 250 mg, kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrda:

Dvodelne želatinske kapsule, žute boje, ispunjene belim ili skoro belim peletama.

Unutrašnje pakovanje je blister (Alu/PVC) sa 10 kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrdih. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 4 blistera (ukupno 40 kapsula sa produženim oslobađanjem, tvrdih) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

ACTAVIS D.O.O. BEOGRAD

Đorđa Stanojevića 12, Beograd

Proizvođač:

ZDRAVLJE AD LESKOVAC

Vlajkova 199, Leksovac, Republika Srbija Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Decembar, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

Durofilin, kapsule sa produženim oslobađanjem, tvrde, 40 x (125mg):

515-01-00807-21-001 od 23.12.2021.

Durofilin, kapsule sa produženim oslobađanjem, tvrde, 40 x (250mg):

515-01-00808-21-001 od 23.12.2021.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info