Elidel® 10mg/g krem

pimekrolimus

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Elidel® 10mg/g krem
Opis
Elidel® je lek koji sadrži pimekrolimus i koristi se za lečenje ekcema kod odraslih i dece starije od 2 godine. Posebno se preporučuje za pacijente kod kojih lokalni tretmani nisu efikasni ili nisu preporučljivi.
Farmaceutski oblik
krem
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

krem; 10mg/g; tuba, 1x30g
Broj rešenja
‍515-01-03283-19-001
JKL
‍4159251
EAN
‍4019338606965
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
06.05.2020.
Datum važenja rešenja
06.05.2070.
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
krem; 10mg/g; tuba, 1x15g
Broj rešenja
‍515-01-03280-19-001
JKL
‍4159350
EAN
‍4019338602202
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
06.05.2020.
Datum važenja rešenja
06.05.2070.
Maksimalna odobrena cena leka
1.186,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
1.186,00 RSD
Doplata
-
DDD
-
Cena na listi lekova RFZO
1.186,00 RSD
Doplata
-
DDD
-
Indikacije za RFZO
Atopijski dermatitis ( L20 ).
RFZO Napomena
Samo za decu. Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja dermatologa zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou.

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija pacijenata starosti 2 godine i starijih sa blagim do umerenim oblikom atopijskog dermatitisa kod kojih se terapija kortikosteroidima ne savetujeili nije moguća. Ovo može uključiti:

- nepodnošljivost lokalnihkortikosteroida - izostanak dejstva lokalnih kortikosteroida

- primenu na lice i vrat gde produžena povremena terapija lokalnim kortikosteroidima može bitineodgovarajuća .

Doziranje

Terapiju lekomElideltreba da uvede lekar sa iskustvom u dijagnostikovanju i lečenju atopijskog dermatitisa.

Lek Elidelse može primeniti kao kratkotrajna terapija znakova i simptoma atopijskog ekcema i kao povremena terapija kod dugotrajne prevencije progresije do razbuktavanja bolesti.

Terapiju lekom Elideltreba započeti kod pojave prvih znakova i simptoma atopijskog dermatitisa. Lek Elidel treba nanositi samo na delove kože koji su zahvaćeni atopijskim dermatitisom. Lek Elideltreba koristiti u što kraćem periodu, tokom perioda u kom se ispoljavaju znakovi i simptomi bolesti. Pacijent ili negovatelj treba da prekine sa primenomleka Elidelkada se znaci i simptomi povuku. LekElideltreba primenjivati povremeno i u kraćim vremenskim periodima, a ne kontinuirano.

Podaci iz kliničkih studija podržavaju povremenu primenu leka Elidelu periodu do 12 meseci.

Ako ne dođe do poboljšanja posle 6 nedelja primene ili ako dođe do egzacerbacije bolesti, terapiju lekom Elideltreba prekinuti. Treba ponovo ispitati dijagnozu atopijskog dermatitisa i razmotriti druge terapijske mogućnosti.

Odrasli

1 od 10

Lek Elidelnanetiu tankom sloju na zahvaćenu kožu dva puta dnevno i nežno i potpuno ga utrljati. Svaki deo kože zahvaćene atopijskim dermatitisom treba tretirati lekom Elideldok ne dođe do povlačenja bolesti i zatimprekinuti terapiju.

Lek Elidelse može primeniti na sve delove kože, uključujući glavu i lice, vrat i intertriginozne regije, osim na sluzokoži. Lek Elidelse ne sme primenjivati pod okluzijom (videti odeljak 4.4).

Kod dugotrajne terapije atopijskog dermatitisa (ekcema), terapiju lekom Elideltreba započeti kod pojave prvih znakova i simptoma atopijskog dermatitisa da bi se sprečilo razbuktavanjebolesti. Lek Elideltreba koristiti dva puta dnevno. Emolijensi se mogu nanositi odmah nakon primene leka Elidel.

Pedijatrijska populacija

Primena leka Elidel kod dece mlađe od2 godine se ne preporučuje dok ne budu dostupni dodatni podaci. Kod dece (2-11 godina) i adolescenata (12-17 godina) doziranje i način primene su isti kao za odrasle.

Stariji pacijenti

Atopijski dermatitis (ekcem) se retko viđa kod pacijenatastarostiod 65 godina i starijih. Kliničke studije sa lekom Elidel nisu uključile dovoljan broj pacijenata napred navedenestarosne dobi da bi se utvrdilo da li postoji drugačiji odgovor na terapiju nego kod mlađih pacijenata.

Način primene

Lek Elidel treba nanetiu tankom sloju na zahvećena područja, dva puta dnevno.

Preosetljivost na pimekrolimus, na druge makrolaktame ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljaku 6.1.

Lek Elidel ne bi trebalo da koriste pacijenti sa urođenom ili stečenom imunodeficijencijom ili pacijenti koji su na terapiji koja izaziva imunosupresiju.

Dugotrajni efekti na lokalniimuni odgovor kožei na učestalost pojave maligniteta kože nisu poznati. Lek Elidel ne treba primenjivati na potencijalno maligne ili premaligne lezije kože.

Lek Elidel ne treba primenjivati na površine zahvaćene akutnim virusnim infekcijama kože (herpes simplex, ovčijeboginje).

Efikasnost i bezbednost primene leka Elidel nije procenjena na klinički inficiranom atopijskom dermatitisu. Pre započinjanja terapije lekom Elidelinfekciju na mestu primene treba izlečiti.

Dok su pacijenti sa atopijskim dermatitisom predisponirani za površinske infekcije kože uključujući eczema herpeticum (Kapošijeva varičeliformna erupcija), terapija lekom Elidel može biti povezana sa povećanim rizikom od pojave herpes simplex virusne infekcije ili eczema herpeticum (manifestujući se kao rapidno širenje vezikula i erozivnih lezija). Ako je prisutna herpesna infekcija kože, primenu leka Elidel bi trebalo prekinuti dok se ne izleči virusna infekcija.

Pacijenti sa težim oblikom atopijskog dermatitisa mogu imati povećani rizik od bakterijske infekcije kože (impetigo) za vreme terapije lekom Elidel.

Upotreba leka Elidel može da izazove blage i prolazne reakcije na mestu primene, kao što su npr. osećaj topline i/ili osećaj pečenja. Ukoliko je lokalna reakcija kože ozbiljna, odnos rizik/korist terapije se mora ponovo proceniti.

Treba voditi računa da se izbegne kontakt sa očima i sluzokožom. Ako slučajno dospe u ove regione, krem bi trebalo potpuno obrisati i/ili isprati vodom.

2 od 10

Lekari bi trebalo da posavetuju pacijente o primeni adekvatnih mera zaštite od sunca, kao što su smanjenje vremena provedenog na suncu, upotreba krema za sunčanje i pokrivanje kože adekvatnom odećom (videti odeljak 4.5).

Lek Elidelsadrži cetilalkohol i stearilalkohol koji mogu izazvati lokalnu reakciju kože (npr. kontaktni dermatitis) i benzil alkohol, koji može da izazove alergijske reakcije i blagu lokalnu iritaciju. Lek Elidel takođe sadrži i propilenglikol(E 1520), koji može izazvati iritaciju kože.

Lek Elidelsadrži aktivnu supstancu pimekrolimus, koja je inhibitor kalcineurina. Kod pacijenata sa transplantiranim organom, produžena sistemska izloženost jakoj imunosupresiji posle sistemske primene kalcineurinskih inhibitora je povezana sa povećanim rizikom od pojave limfoma i maligniteta kože.

Slučajevi maligniteta, uključujući kožne i druge tipove limfoma, i karcinome kože su zabeleženi kod primene pimekrolimus krema (videti odeljak 4.8). Ipak, kod pacijenata sa atopijskim dermatitisom koji su na terapiji lekom Elidelnije utvrđena značajna sistemska izloženost pimekrolimusu.

U kliničkim studijama, za vreme upotrebe leka Elidel, registrovano je 14/1,544 (0,9%) slučajeva limfadenopatije. Ovi slučajevi limfadenopatije bili su obično vezani za infekcije i povukli su se posle odgovarajuće antibiotske terapije. Od tih 14 slučajeva, najveći broj njih ili je imao jasnu etiologiju oboljenja ili se oboljenje povuklo posle navedene terapije. Pacijenti koji upotrebljavaju lek Elidel, i kod kojih je došlo do razvoja limfadenopatije, moraju da budu podvrgnuti etiološkom ispitivanju limfadenopatije. Uodsustvu jasne etiologije limfadenopatije, ili u prisustvu akutne infektivne mononukleoze, primenu leka Elidel treba obustaviti. Pacijente, kod kojih dođe do limfadenopatije, treba pažljivo pratiti, kako bi seosiguralo da će se limfadenopatija povući.

Populacija sa potencijalno visokim rizikom od sistemske izloženosti

Primena leka Elidel, nije ispitivana kod pacijenata sa Neterton-ovim sindromom. Zbog potencijalnog rizika za povećanje sistemske resorpcije pimekrolimusa, primena leka Elidelse ne preporučuje kod pacijenata sa Neterton-ovim sindromom.

S obzirom da bezbednost primene leka Elidel nije ispitana kod pacijenata sa eritrodermijom, ne preporučuje se njegova primena kod ove populacije pacijenata.

Primena leka Elidelpod okluzijom kod pacijenata nije ispitivana. Ne preporučuje se nošenje okluzije na mestima aplikacije.

Kod pacijenata sa ozbiljnom inflamacijom i/ili oštećenjem kože, sistemska koncentracija pimekrolimusa može biti povišena.

Potencijalne interakcije između leka Elidel i drugih lekova nisu sistematski procenjivane. Pimekrolimus se isključivo metaboliše preko CYP 450 3A4. S obziromna to da je stepen resorpcije leka Elidel minimalan, malo je verovatno da će doći do interakcije između leka Elideli sistemski primenjenih lekova (videti odeljak 5.2).

Sadašnji podaci ukazuju da se lek Elidel može istovremeno koristiti sa antibioticima, antihistaminicima i kortikosteroidima (oralnim/nazalnim/inhalacionim).

S obzirom na minimalan stepen resorpcije, malo je verovatno da će doći do potencijalnih sistemskih interakcija sa vakcinama. Ipak, ova interakcija nije ispitivana. Zbog toga kod pacijenata sa ekstenzivnom bolešću preporučuje se vakcinacija u periodima kada se lek Elidel ne upotrebljava.

Primena pimekrolimusa na mesto vakcinacije, dok lokalne reakcije traju, nije ispitana i zbog toga se ne preporučuje.

Nema iskustava sa istovremenom primenom imunosupresivne terapije koja se daje kod atopijskog ekcema kao što su UVA, UVB, PUVA, azatioprin i ciklosporin A.

3 od 10

Lek Elidelnema fotokarcinogeni efekat kod životinja (videti odeljak 5.3). Ipak, s obziromna toda je relevantnost kod ljudi nepoznata trebalo bi izbegavati preterano izlaganje kože ultraljubičastoj svetlosti, uključujući i svetlost u solarijumu, ili terapiju PUVA, UVA ili UVB tokom terapije lekom Elidel.

Retki slučajevi crvenila, osipa, peckanja, svraba ili otoka su primećeni ubrzo nakon konzumacije alkohola kod pacijenata koji koriste pimekrolimus krem (videti odeljak 4.8).

Trudnoća

Nema adekvatnih podataka o upotrebi leka Elidelkod trudnica. Ispitivanja na životinjama gde je lek Elidel aplikovan na koži nisu ukazivala na direktneili indirektne štetne efekte na embrio/fetalnirazvoj. Ispitivanja kod životinja posle oralne primene pokazala su reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Zasnovano na minimalnom stepenu resorpcije pimekrolimusa posle lokalne aplikacije leka Elidel(videti odeljak 5.2), smatra se da je potencijalni rizik kod ljudi ograničen. Ipak, lek Elidelne bi trebalo koristiti tokom trudnoće.

Dojenje

Ispitivanja na životinjama o izlučivanju u mleku, posle lokalne primene, nisu sprovedena. Primena leka Elidel kod dojilja nije ispitivana. Nije poznato da li se pimekrolimus izlučuje u majčino mleko posle lokalne primene.

Zasnovano na minimalnom stepenu resorpcije pimekrolimusa posle lokalne primene leka Elidel(videti odeljak 5.2), smatra se da je potencijalnirizik kod ljudi ograničen. Treba biti oprezan kod primene leka Elidel kod dojilja.

Majke koje doje mogu primenjivati lek Elidel,ali ga ne bi trebalo nanositi na dojke da bi se izbeglo nenamerno oralno unošenje leka od strane novorođenčeta.

Fertilnost

Nepostoje klinički podaci o efektima pimekrolimusa na mušku ili žensku fertilnost (videti odeljak 5.3 Pretklinički podaci o bezbednosti leka.

Lek Elidelnema uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.

Najčešća neželjena dejstva posle primene leka bila su reakcije na mestu primene koje su registrovane kod oko 19% pacijenata lečenih sa lekom Elideli 16% pacijenata u kontrolnim grupama. Navedene reakcije javljale su se u ranoj fazi lečenja, bile su blage/umerene po težini i bile su kratkotrajne.

Neželjena dejstva su navedena prema sistemima organa i učestalosti. Kategorije učestalosti su sledeće: Veoma često(≥ 1/10);

Često(≥ 1/100 i <1/10); Povremeno(≥ 1/1.000 i <1/100); Retko(≥ 1/10.000 i <1/1.000); Veoma retko(<1/10.000),

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

Infekcije i infestacije
Povremena molluscum contagiosum
Poremećaji imunskog sistema
Veoma retka anafilaktička reakcija, uključujući teške oblike
Poremećaji metabolizma i ishrane
Retka netolerancija na alkohol (u većini slučajeva, crvenilo, osip, pečenje, svrab ili otok neposredno nakonkonzumacije alkohola)
Poremećaji kože i potkožnog tkiva

4 od 10

Čestainfekcije kože (folikulitis)
Povremenafurunkul, impetigo, herpes simplex, herpes zoster, herpes simplex dermatitis (ezcema herpeticum), kutani papilomi i pogoršanje stanja
Retkaalergijskereakcije (npr. osip, urtikarija, angioedem), diskoloracija kože (hipopigmentacija, hiperpigmentacija)
Opšti poremećaji i stanja na mestu primene
Veoma često pečenje na mestu aplikacije
Čestoreakcije na mestu aplikacije (iritacija, svrab i eritem)
Povremenoporemećaji na mestu aplikacije (osip, bol, parestezija, deskvamacija, suvoća, edem)

Postmarketinška iskustva: Slučajevi maligniteta, uključujući kožne i druge tipove limfoma, i karcinome kože, zabeleženi su kod pacijenata koji upotrebljavaju pimekrolimus krem (videti odeljak 4.4).

Slučajevi limfadenopatije su zabeleženi u postmarketinškoj fazi i u kliničkim ispitivanjima, ali nije utvrđena uzročna veza sa terapijom lekom Elidel (videti odeljak 4.4).

Prijavljivanje neželjenihreakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lekAgenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nema iskustava u predoziranju lekom Elidel.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Ostali dermatološki preparati. Agensi za atopijski dermatitis, isključujući kortikosteroide

ATC šifra: D11AH02

Mehanizam dejstva

Pimekrolimus je lipofilni antiinflamatorni derivat makrolaktama askomicina i ćelijsko selektivni inhibitor produkcije i oslobađanja proinflamatornih citokina.

Pimekrolimus se velikim afinitetom vezuje za makrofilin-12 i inhibira kalcijum-zavisnu fosfatazu, kalcineurin. Kao posledica dolazi do blokade sinteze inflamatornih citokina u T ćelijama.

Farmakodinamska dejstva

Pimekrolimus ispoljava snažnu antiinflamatornu aktivnost kod životinjskih modela inflamacije kože posle lokalne i sistemske primene. Kod svinjskog modela alergijskog kontaktnogdermatitisa, lokalno primenjen

5 od 10

pimekrolimus je efikasan kao i potentni kortikosteroidi. Za razliku od kortikosteroida, pimekrolimus ne dovodi do atrofije kože kod svinja i ne utiče na Langerhansove ćelije kože miša.

Pimekrolimus ne smanjujeprimarni imunski odgovor niti utiče na limfne čvorove kod miševa sa alergijskim kontaktnim dermatitisom. Lokalno primenjeni pimekrolimus resorbije kroz ljudsku kožu slično kao kortikosteroidi, ali znatno manje prolazi kroz nju, ukazujući na veoma mali potencijal sistemske resorpcije pimekrolimusa.

U zaključku, pimekrolimus ima za kožu selektivan farmakološki profil, koji se razlikuje od farmakološkog profila kortikosteroida.

Klinička efikasnost i bezbednost

Profil efikasnosti i bezbednostileka Elidelje procenjivana kod više od 2000 pacijenata uključenihu II i III fazu studija, uključujući odojčad (≥3 meseca), decu, adolescente i odrasle. Preko 1500 ovih pacijenata je lečeno lekom Elideli preko 500 su bili na kontrolnoj terapiji tj. sa vehikulumom(podlogom) leka Elideli/ili lokalnimkortikosteroidima.

Kratkotrajna (akutna) terapija:

Deca i adolescenti: Dve 6-nedeljne, vehikulumom kontrolisane studije sprovedene su na ukupno 403 pedijatrijska pacijenta uzrasta od2 do 17 godina. Pacijenti su koristili lek Elideldva puta dnevno. Podaci iz obe studije su objedinjeni.

Odojčad: Slična 6-nedeljna studija sprovedena je kod 186 pacijenata uzrasta od3 do 23 meseca. Kod ove tri 6-nedeljnestudije, rezultatiefikasnosti na kraju ispitivanja bili su sledeći:

Deca i adolescentiOdojčad
Parametar praćenjaKriterijum Elidel 1% (N=267) Vehikulum (N=136)P-vrednostElidel 1% (N=123)Vehikulum (N=63)P-vrednost
IGA*:Čisto ili skoro čisto1 34,8%18,4% 0,00154,5%23,8% 0,001
IGA*Poboljšanje259,9%33%nije urađeno 68%40%nije urađeno
Svrab: Odsutan ili blag56,6%33,8% 0,00172,4%33,3% 0,001
EASIo:Ukupno (srednja vrednost % promene)3 -43,6-0,7 0,001-61,8+7,35 0,001
EASIo:Glava/Vrat (srednja vrednost % promene)3 -61,1+0,6 0,001-74,0+31,48 0,001

*Globalna procena istraživača (engl. Investigators Global Assessment, IGA)

oIndeks težine i površine ekcema (engl. Eczema Area Severity Index, EASI): srednja vrednost % promeneu kliničkim znacima (eritem, infiltracija, ekskorijacija, lihenifikacija) i površine telazahvaćene bolešću

1: p-vrednost bazirana na CMH testu uz stratifikaciju prema centru 2: Poboljšanje=niži nivo IGA nego na početku

3: p-vrednost bazirana na ANCOVA modelu konačne vrednosti EASI 43. dana, sa centrom i terapijom kaofaktorima i početnom vrednošću EASI(1. dan) kao kovarijablom.

Značajno poboljšanje kod svraba je primećenotokomprve nedelje terapijekod 44% dece i adolescenata i kod 70% odojčadi.

6 od 10

Odrasli: Elidelje bio manje efikasan od 0,1% betametazon-17-valerata u kratkotrajnojterapiji(3 nedelje) kod odraslih sa umerenim do teškim atopijskim dermatitisom.

Dugotrajna terapija

Sprovedene su dve dvostruko slepe studije dugotrajneterapijeatopijskog dermatitisa kod 713 dece i adolescenata (2-17 godina) i 251 odojčeta (3-23 meseca). Lek Elidelje procenjen kao osnovna terapija.

Lek Elidelje primenjivankod prvih znakova svraba i crvenila da bi se sprečila progresija do razbuktavanja atopijskog dematitisa. Samo u slučajevima da razbuktavanjeteškog oblika bolesti nije kontrolisanolekom Elidel, započeta je primena srednje jakog lokalnog kortikosteroida. Kada je za lečenje razbuktavanja bolesti započeta terapija kortikosteroidima, terapija lekom Elidelje prekinuta. Kontrolna grupa je primala vehikulum leka Elidel, kako bi se očuvalo slepo sprovođenjestudije.

Obe studije pokazale su značajno smanjenje incidence razbuktavanja bolesti (p<0,001) u korist terapije lekomElidel; terapija lekom Elidelpokazala jebolju efikasnost u svim sekundarnim procenama (indeks težine i površine ekcema, globalna procena istraživača, procena od strane ispitanika)); svrab je stavljen pod kontrolu unutar nedelju dana terapije lekom Elidel. Više pacijenata na terapiji lekomElidel završilo je 6-mesečnu studiju [deca (61% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 34% kontrolnih pacijenata), odojčad (70% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 33% kontrolnih pacijenata)] i 12-mesečnu studiju [deca (51% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 28% kontrolnih pacijenata), odojčad (57% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 28% kontrolnih pacijenata)] bez razbuktavanja bolesti.

Primenom leka Elidelsmanjena je potreba za upotrebom lokalnih kortikosteroida: više pacijenata na terapiji lekom Elidel nije koristilokortikosteroide tokom 12 meseci [deca (57% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 32% kontrolnih pacijenata), odojčad (64% pacijenata na terapiji lekom Elidel u odnosu na 35% kontrolnih pacijenata)]. Efikasnost leka Elidelodržala se tokom vremena.

Randomizovana, dvostruko slepa, vehikulumom kontrolisana 6-mesečna studija sa paralelnim grupama, sličnog dizajna, je sprovedena kod 192 odrasla pacijenta sa umerenim do teškim oblikom atpoijskog dermatitisa. Tokom 24-nedeljnog terapijskog perioda, lečenje lokalnim kortikosteroidima je primenjeno u 14,2± 24,2 % dana u grupi sa lekom Elideli u 37,2± 34,6% dana u kontrolnoj grupi(p< 0,001). Ukupno 50,0% pacijenata na terapiji lekom Elidel nije imalo razbuktavanje bolesti u poređenju sa 24,0% pacijenata randomizovanih u kontrolnu grupu.

Jednogodišnja dvostruko slepa studija kod odraslih sa umerenim do teškim oblikom atopijskog dermatitisa je sprovedena da bi se uporedili lek Elidel i 0,1% triamcinolonacetonid krem (za trup i ekstremitete) plus 1% hidrokortizonacetat krem (za lice, vrat i intertriginozne regije). I lek Elidel i lokalni kortikosteroidi su primenjvani bez restrikcija. Polovina pacijenata u kontrolnoj grupi je dobijala lokalne kortikosteroide više od 95% dana trajanja studije. Lek Elidel je bio manje efikasanod 0,1% triamcinolonacetonid krema (za trup i ekstremitete) plus 1% hidrokortizonacetat krem (za lice, vrat i intertriginozne regije) u dugotrajnojterapiji (52 nedelje) kod odraslih sa umerenim do teškim oblikom atopijskog dermatitisa.

Dugotrajne kontrolisane kliničke studije su trajale 1 godinu. Postoje klinički podaci za primenu kod pedijatrijskihpacijenata u trajanju do 24 meseci.

Učestalost primene koja je veća od dva puta dnevno nije ispitivana.

Posebne studije

Studije tolerancije pokazale su da lek Elidel ne dovodi do kontaktne senzibilizacije, fototoksičnog ili fotosenzibilišućeg efekta, niti pokazuje bilo kakvu kumulativnu iritaciju.

Atrofogeni potencijal leka Elidelkod ljudi ispitivan jeu poređenju sa srednje i jako potentnim lokalnim steroidima (betametazon-17-valerat 0,1% krem, triamcinolonacetonid 0,1% krem) i vehikulumom kod 16 zdravih dobrovoljaca lečenihtokom 4 nedelje. Oba lokalna kortikosteroida dovela su do značajnog smanjenja debljine kože merene ehografijom, u poređenju sa lekom Elidel i vehikulumom, koji nisu izazvali smanjenje debljine kože.

7 od 10

Pedijatrijska populacija

Rezultati relevantnih studija kod odojčadi, dece i adolescenata su detaljno opisani iznad, u odeljku 5.1.

Podaci kod životinja

Bioraspoloživost pimekrolimusa kod patuljastih svinja posle pojedinačne dermalne doze (nanete tokom22 sata pod poluokluzijom) je bila 0,03%. Količina materije povezane sa aktivnom supstancomu koži na mestu primene (skoro u potpunosti pimekrolimus u neizmenjenom obliku) ostala je praktičnokonstantna tokom 10 dana.

Podaci kod ljudi Resorpcija kod odraslih

Sistemska izloženost pimekrolimusu ispitivana je kod 12 odraslih pacijenata sa atopijskim dermatitisom lečenihlekom Elidel dva puta dnevno tokom 3 nedelje. Površina tela (engl. body surface area, BSA) zahvaćena bolešću bila je u opsegu od 15-59%. 77,5% uzoraka imalo je koncentraciju pimekrolimusa u krvi ispod0,5 nanograma/ml, a 99,8% svih uzoraka bilo je ispod1 nanograma/mL. Najveća koncentracija pimekrolimusa u krvi, izmerena kod jednog pacijenta iznosila je 1,4 nanograma/mL.

Kod 40 odraslih pacijenata lečenih do godinu dana lekom Elidel, koji su imali 14-62% BSA zahvaćene bolešću na početku lečenja, 98% uzoraka imalo je koncentraciju pimekrolimusa u krvi ispod 0,5 nanograma/mL. Maksimalna koncentracija u krvi od 0,8 nanograma/ml izmerena je samo kod 2 pacijenta u 6. nedelji lečenja. Nije bilo povećanja koncentracija leka u krvi sa vremenom ni kod jednog pacijenta, tokom 12 meseci lečenja. Kod 8 odraslih pacijenata sa atopijskim dermatitisom, kod kojih se mogla kvantitativno izmeriti vrednost PIK-a, PIK(0-12h) vrednosti bile su u rasponu od 2,5 do 11,4 nanograma x h/mL.

Resorpcija kod dece

Sistemska izloženost pimekrolimusu ispitivana je kod 58 pedijatrijskih pacijenata uzrasta od3 meseca do 14 godina. BSA zahvaćena bolešću bila jeu opsegu od 10-92% . Ta deca su lečena lekom Elideldva puta dnevno tokom 3 nedelje, a petoronjih je lečeno do godinu dana "po potrebi".

Koncentracije pimekrolimusa u krvi subile konstantno niske, bez obzira na veličinu lečenih lezija ili na dužinu terapije. Bile su u rasponu sličnom onomkoji je izmeren kod odraslih pacijenata. Oko60% uzoraka imalo jekoncentraciju pimekrolimusa ispod 0,5 nanograma/mL, a 97% svih uzoraka bilo je ispod 2 nanograma/mL. Najveća koncentracija pimekrolimusa u krvi, izmerena kod 2 deteta uzrasta od8 meseci do 14 godina, iznosila je 2,0 nanograma/mL.

Kod odojčadi (uzrasta od3 do 23 meseci), najveća koncentracija u krvi izmerena kod jednog pacijenta iznosila je 2,6 nanograma/ml. Kod petoro dece lečenih tokom godinu dana, koncentracije u krvi bile su konstantno niske, (maksimalna koncentracija u krvi iznosila je 1,94 nanograma/ml kod 1 pacijenta). Nije bilo povećanja koncentracija leka u krvi sa vremenom niti kod jednog pacijenta, tokom 12 meseci lečenja.

Kod 8 pedijatrijskih pacijenata uzrasta 2-14 godina, PIK(0-12h) vrednosti su bile u rasponu od 5,4 do 18,8 nanograma x h/mL. PIK rasponi uočeni kod pacijenata sa 40% BSA zahvaćene bolešću na početku lečenja bili su komparabilni sa onim kod pacijenata sa 40% BSA zahvaćene bolešću.

Maksimalna površina tela koja je lečena u kliničkoj farmakološkoj studiji bila je 92% a do 100% u studiji faze III.

Distribucija

U skladu sa svojom selektivnošću za kožu, posle lokalne primene, koncentracije pimekrolimusa u krvi su veoma male. Usled toga, metabolizam pimekrolimusa se ne može odreditinakonlokalne primene.

In vitro ispitivanja vezivanja za proteine plazme su pokazala da je99,6% pimekrolimusa u plazmi vezano za proteine. Glavna frakcija pimekrolimusa u plazmi vezana je za različite lipoproteine.

Biotransformacija

Posle pojedinačne oralne primene radioaktivno obeleženog pimekrolimusa kod zdravih ispitanika, neizmenjenipimekrolimus bio je glavna komponenta povezana sa aktivnom supstancom u krvi, a postojali su ibrojni minorni metabolitiumerene polarnosti, koji su verovatno produkti O-demetilacije i oksigenacije. Nije uočen metabolizam pimekrolimusa na koži ljudi in vitro.

8 od 10

Eliminacija

Radioaktivnost povezana sa aktivnom supstancom uglavnom je izlučivana fecesom (78,4%), dok je samo mala frakcija (2,5%) nađena u urinu. Srednja vrednost ukupno otkriveneradioaktivnosti iznosila je 80,9%. Izvorni lek nije nađen u urinu, a manje od 1% radioaktivnosti u fecesu je pripadalo neizmenjenom pimekrolimus.

Konvencionalnestudijetoksičnosti ponovljenih doza, reproduktivne toksičnosti i karcinogenosti kod oralne primene, pri izloženostima dovoljno većim od onih kod ljudi, su pokazale efektečiji je klinički značaj zanemarljiv. Pimekrolimus nema genotoksični, antigenski, fototoksični, fotoalergijski ili fotokarcinogeni potencijal. Rezultati dobijeni pri dermalnoj primeni u studijama embrionalnog/fetalnog razvoja kod pacova i kunića i studijama karcinogenosti na miševima i pacovima su bili negativni.

Efekti na reproduktivne organe i promenjena funkcija polnih hormona primećenisu kod mužjaka i ženki pacova u studiji toksičnosti ponovljenih doza posle oralne primene 10 do 40 mg/kg/dnevno (=20 do 60 puta više od maksimalne izloženostikod čoveka nakon dermalne primene). Ovo se odražava iu rezultatima studija fertilnosti. Nivo pri kome se ne uočava štetan efekat (engl. No Observed Adverse Effect Level, NOAEL) na fertilnost ženki iznosi 10mg/kg/dnevno (= 20 puta više od maksimalne izloženosti kod čoveka nakondermalne primene). U studijama embriotoksičnosti pri oralnoj primeni kodkunića, povećan stepen resorpcije povezan sa toksičnošću po majku uočen je pri dozi od 20 mg/kg/dnevno (= 7 puta više od maksimalne izloženosti kod čoveka nakon dermalne primene); nije bilo uticaja na broj živih fetusa.

Dozno-zavisno povećanje incidence limfoma je uočeno kod svih doza u 39-nedeljnoj studiji toksičnosti pri oralnoj primeni kod majmuna. Znaci oporavka i/ili bar delimična reverzibilnost efekatasu zabeleženi nakon prekida doziranja kod nekoliko životinja. Budući da se NOAEL nije mogao odrediti, onemogućena je procena bezbednosne granice između nekarcinogene koncentracije kod majmuna i izloženosti kod pacijenata. Sistemska izloženost pri najnižem nivou pri kome je uočen neželjeni efekat (engl. Lowest Observed Adverse Effect Level, LOAEL) od 15 mg/kg/danje 31 put veća od maksimalne izloženosti zabeležene kod ljudi (pedijatrijski pacijenti). Rizik za ljude ne može se potpuno isključiti, s obzirom na to da je potencijal za lokalnu imunosupresiju kod dugotrajne primene pimekrolimusa u obliku krema nepoznat.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Trigliceridi, srednje dužine lanaca; oleilalkohol; propilenglikol(E1520); stearilalkohol;

cetilalkohol; glicerilmonostearat; natrijum-cetostearilsulfat; benzilalkohol;

limunska kiselina, bezvodna; natrijum-hidroksid i

voda, prečišćena.

Nije primenjivo.

2 godine.

9 od 10

Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja je 12 meseci.

Čuvati van domašaja ividokruga dece.

Čuvati na temperaturi do 250C. Ne zamrzavati. Čuvati tubu dobro zatvorenu.

Ne gutati krem.

Spoljašnje pakovanje je aluminijumska tuba sa fenol-epoksi zaštitnim unutrašnjim slojem laka i polipropilenskim zatvaračem sa navojem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži tubu od15g i 30g i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Elidel sadrži aktivnu supstancu pimekrolimus. Lek ne sadrži steroide.

Lek Elidel krem specifično leči zapaljenje kože koja se naziva atopijski dermatitis (ekcem). On deluje na ćelije u koži koje dovode do zapaljenja i karakterističnog crvenila i svraba kod ekcema.

Krem se koristi za terapiju znakova i simptoma blagog do umerenog ekcema (npr. crvenila i svraba) kod dece (uzrasta 2 godine i starije), adolescenata i odraslih. Ako se primeni kod ranih znakova i simptoma može da spreči napredovanje bolesti do teškog oblika.

Lek Elidel se koristi tek pošto drugi propisani lekovi i emolijensi (hidrantni kremovi) nisu delovali ili ako Vam lekar preporuči da ne bi trebalo da koristite druge lekove.

Obratite se lekaru ukoliko se Vaše stanje ne poboljša ili se pogorša nakon 6 nedelja.

Pažljivo se pridržavajte svih uputstava koje Vam je dao Vaš lekar. Pre primene leka pročitati uputstvo za lek.

Lek Elidel ne smete primeniti:

Ako ste alergični na pimekrolimus ili bilo koji drugi sastojak leka Elidel (navedenih u odeljku 6)

Kada uzimate lek Elidel, posebno vodite računa:

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom pre upotrebe leka Elidel ukoliko imate oslabljen imunski sistem (imunokompromitovan) bez obzira na uzrok.

Nije odobrena upotreba leka Elidel kod dece mlađe od 2 godine. Zbog toga lek ne treba koristiti u ovoj starosnoj grupi. Molimo Vas da se posavetujete sa svojim lekarom.

Lek Elidel krem se koristi jedino kod atopijskog dermatitisa. Ne koristite ga za druge promene po koži.

Lek Elidel namenjen je isključivo za spoljašnju upotrebu. Nemojte krem nanositi u nos, oči ili usta. Ukoliko krem slučajno dospe na ove delove, obrišite ga u potpunosti i isperite čistom vodom. Vodite računa da ga ne progutate ako se slučajno prenese u usta kada ga na primer nanesete na ruke.

Ne upotrebljavajte lek Elidel krem na površinama kože zahvaćenim aktivnom virusnom infekcijom, kao što su npr. ranice na usnama (herpes simplex) ili ovčije boginje.

Ukoliko dođe do infekcije kože, obratite se Vašem lekaru pre primene leka Elidel. Vaš lekar će zahtevati da primenite odgovarajuću terapiju za infekciju. Kada se infekcija na mestu tretmana povuče, može se početi sa primenom leka Elidel. Ako se Vaša koža inficira tokom terapije lekom Elidel, trebalo bi da obavestite Vašeg lekara o tome. Vaš lekar može zahtevati da prekinete sa primenom leka Elidel sve dok se infekcija adekvatno ne iskontroliše.

Lek Elidelmože biti povezan sa povećanim rizikom od teškog oblika herpes simpleks infekcije (eczema herpeticum). Tako da, ako se razviju bolne ranice bilo gde na Vašem telu, recite to odmah Vašemlekaru. Primenu leka Elideltreba prekinuti dok se infekcija ne izleči.

Lek Elidel može prouzrokovati reakciju na mestu nanošenjakao što je osećaj toplote i/ili osećaj pečenja. Ove reakcije su uglavnom blage i kratko traju. Recite odmah Vašemlekaru ako imate ozbiljnu reakciju na lek Elidel.

2 od 7

Ako koristite lek Elidel, nemojte prekrivati taj deo kože bandažom, odećom ili zavojem. Ali ipak možete da nosite normalnu odeću.

Izbegavajte preterano izlaganje kože suncu, sunčanim lampama isolarijumu tokom terapije lekom Elidel. Ukoliko posle primene leka Elidelvreme provodite napolju, nosite komotnu odeću, upotrebljavajte zaštitne kremeza sunčanje i smanjite vreme provedeno na suncu.

Ako imate eritrodermiju (crvenilo gotovo čitave kože) ili stanje kože poznato kao Netherton-ov sindrom, porazgovarajte sa Vašimlekarom pre početka upotrebe leka Elidel.

Takođe, razgovarajte sa Vašim lekarom pre upotrebe leka Elidelako imate bilo kakav malignitet (tumor) kože.

Ako Vaše limfne žlezde oteknuza vreme terapije lekomElidel, obavestite o tome Vašeglekara.

Deca

Upotreba leka Elidel kod dece mlađe od 2 godine se ne preporučuje dok dodatni podaci ne postanu dostupni.

Drugilekovi i Elidel

Kažite Vašemlekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Ne preporučuje se primena pimekrolimusa na mestu primene vakcine, sve dok lokalne reakcije traju.

Ako imate prošireni ekcem, terapiju lekomElidelbi trebalo prekinuti pre bilo koje vakcinacije. Vaš lekar će Vam ukazati da li je to neophodno.

Lek Elidel ne bi trebalo primenjivati u isto vreme sa terapijom ultraljubičastom svetlošću(npr. UVA, PUVA, UVB) ili kodsistemske primene imunosupresivnih lekova (npr. azatioprin i ciklosporin).

Malo je verovatno da će se dogoditi interakcije sa drugim lekovima koje primenjujete.

Uzimanje lekaElidelsahranomilipićima

U retkim slučajevima, može doći do pojave crvenila, osipa, peckanja, svraba ili otoka ubrzo nakon ispijanja alkohola.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Trudnoća

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da zatrudnite, posavetujte se sa Vašimlekarom ili farmaceutom pre upotrebe ovog leka. Ne bi trebalo koristiti lek Elidelza vreme trudnoće.

Dojenje

Nije poznato da li aktivna supstanca leka Elidelprelazi u mleko majke posle primene na koži. Ako dojite ne nanosite lek Elidelkrem na dojke.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Elidelkrem nema uticajna sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Elidel

3 od 7

Lek Elidelkrem sadrži cetilalkohol, stearilalkohol, benzil alkohol i propilen glikol (E 1520).

Cetilalkohol, stearilalkohol mogu izazvati lokalnekožnereakcije (npr. kontaktni dermatitis). Benzil alkohol može izazvati alergijske reakcije i blagu lokalnu iritaciju. Propilenglikol(E 1520) može izazvati iritaciju kože.

Lek Elidel uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa Vašimlekarom ili farmaceutom.

Možete da primenjujete lek Elidel krem na svim površinama kože, uključujući i kožu glave, lica i vrata i na kožnim naborima.

Krem nanositi na sledeći način:

Operite i osušite Vaše ruke.

Otvorite tubu (kada je prvi put koristite treba da probijete poklopac tube upotrebom šiljka na vrhu zatvarača).

Istisnite krem na Vaš prst.

Nanesite tanak sloj Elidel krema i potpuno prekrijte obolelo mesto na koži. Nanosite krem samo na delove kože zahvaćene ekcemom

Utrljajte blago i potpuno.

Vratite ponovo zatvarač na tubu.

Krem treba primenjivati dva puta dnevno, na primer jednom ujutru i jednom uveče. Možete koristiti hidrantne kreme (emolijense) sa lekomElidel. Ako koristite hidrantne kreme (emolijense), trebalo bi ih nanositi odmah nakon leka Elidel.

Nemojte se kupati, tuširati ili plivati odmah nakon nanošenja leka Elideljer bi to moglo da spere kremsa Vaše kože.

Koliko dugo treba primenjivati lek Elidel

Dugotrajni tretman bitrebalo da bude povremen i ne konstantan(stalno). Prekinite sa primenom leka Elidel odmah nakon iščezavanja ekcema.

Nastavite sa primenom krema onolikodugo koliko vam to propisuje Vaš lekar.

Prekinite terapijui posavetujte se sa Vašimlekarom ukoliko ne dođe do poboljšanja posle 6 nedelja ili se ekcem pogorša.

Kod dugotrajnog lečenja ekcema, započnite sa primenom leka Elidel krema odmah čim primetite znake i simptome (crvenilo i svrab). To će pomoći da se spreči napredovanje i razvoj teškog oblika oboljenja. Ukoliko se znaci i simptomi opet pojave, trebalo bi ponovo da započnete terapiju.

Ako ste uzeli više leka Elidel nego što je trebalo

Ukoliko nanesete više krema nego što je trebalo, jednostavno ga uklonite brisanjem.

Ako ste zaboravili da uzmete lekElidel

Ako ste zaboravili da uzmete lek Elidel krem, primenite krem što pre, čim se setite, a zatim nastavite sa primenom prema normalnom režimu doziranja. Međutim, ukoliko je skoro vreme za sledeću dozu, preskočite zaboravljenu dozu i nastavite sa normalnom rutinom doziranja. Nemojte nanositi dodatnu količinu krema da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ukoliko ste slučajno progutali krem

AkoVi ili neko drugi slučajno proguta lek Elidel krem, obavestite o tome Vašeg lekara.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Elidel

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

4 od 7

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Najčešća neželjena dejstva kod primene leka Elidelsu reakcije (npr. nelagodnost) na mestu nanošenja leka. Ove reakcije su uopšteno blage/umerene, javljaju se na početku primene leka i kratkotrajne su.

Sledeća neželjena dejstva mogu biti ozbiljna:

Retka neželjena dejstva (javljaju se kod manje od 1 na 1 000 pacijenata)

angioedem – znaci uključuju svrab, osip (koprivnjača), crvene tragove na rukama, nogama i grlu, oticanje grla i jezika, otok oko očiju i usana, otežano disanje i gutanje

Veoma retka neželjena dejstva(javljaju se kod manje od 1 na 10 000 pacijenata)

anafilaktička reakcija: osip kože uključujući svrab i crvenilo, oticanje ruku, stopala, zglobova, lica, usana, usta ili grla (ovi simptomi su takođe opisani kao angioedem i mogu izazvati teškoće u gutanju ili disanju) i možete imati osećaj kao da ćete se onesvestiti.

Ukoliko se neko od navedenih neželjenih dejstava javi nakon primene leka, odmah prekinite sa primenom leka Elidel krema i hitno se javite Vašem lekaru.

Ostala neželjena dejstva mogu da obuhvataju:

Veoma česta neželjena dejstva, (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata) Osećaj topline i/ili pečenja na mestu primene.

Česta neželjena dejstva, (javljaju se kod više od 1 na 100 pacijenata) Nadražaj (iritacija), svrab i crvenilo kože na mestu primene. Infekcija kože (npr. folikulitis).

Povremena neželjena dejstva, (javljaju se kod manje od 1 na 100 pacijenata)

Infekcije kože kao što su impetigo (bakterijska infekcija kože), herpes simpleks (ranice na usnama), herpes zoster, herpes simpleks dermatitis (ezcema herpeticum), kožni papilom, molluscum contagiosum (virusna infekcija kože), bradavice i furunkuli (čirevi).

Reakcije na mestu primene kao što su osip, bol, osećaj peckanja, blago ljuštenje kože, suvoća, oticanje i pogoršanje simptoma ekcema.

Retka neželjena dejstva, (javljaju se kod manje od 1 na 1 000 pacijenata)

Crvenilo lica, osip, pečenje, svrab ili otok ubrzoposle konzumiranja alkohola. Promene u boji kože (postaje tamnija ili svetlija u odnosu na okolnu kožu).

Slučajevi maligniteta, uključujući limfome i karcinome kože, zabeleženi su kod pacijenata koji koriste lek Elidel.

Slučajevi uvećanih limfnih žlezda su zabeleženi kod pacijenata koji koriste lek Elidel. Međutim, povezanost sa terapijom lekom Elidel nije uspostavljena.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanjeneželjenihreakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje isvaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovomuputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjenereakcije možete da prijavite Agencijiza lekovei medicinska sredstva Srbije(ALIMS):

5 od 7

Agencija za lekovei medicinska sredstva Srbije Nacionalnicentar za farmakovigilancu VojvodeStepe458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Elidel posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju leka nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Kada se jednom otvori tuba, lek treba da se upotrebi u roku od godinu dana.

Čuvanje

Čuvati na temperaturi do 250C. Ne zamrzavati. Čuvati tubu dobro zatvorenu.

Ne gutati krem.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

ŠtasadržilekElidel

Aktivna supstanca: Pimekrolimus,

Jedan gramkrema sadrži 10 mg pimekrolimusa.

Pomoćne supstance: trigliceridi, srednje dužine lanaca;oleilalkohol; propilenglikol(E 1520); stearilalkohol; cetilalkohol; glicerilmonostearat;natrijum-cetostearilsulfat; benzilalkohol; limunska kiselina, bezvodna; natrijum-hidroksid; prečišćena voda.

Lek Elidel sadrži 10 mg benzil alkohola i 50 mg propilen glikola (E 1520) u 1 g krema. Videti odeljak 2.

Kako izgledalekElidelisadržaj pakovanja

Homogeni krem bele boje.

Unutrašnje pakovanje je aluminijumska tuba sa fenol-epoksizaštitnim unutrašnjim slojemlaka i polipropilenskim zatvaračemsa navojem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija sadrži tubu od15g ili 30g i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole iproizvođač

Nosilac dozvole za lek:

PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD-NOVI BEOGRAD Bulevar Mihajla Pupina 115a, Beograd-Novi Beograd

Proizvođač:

MEDAMANUFACTURING - MERIGNAC, Avenue J.F. Kennedy, 33 700 Merignac, Francuska

Ovo uputstvo je poslednjiput odobreno

Maj, 2020.

6 od 7

Režimizdavanjaleka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj idatumdozvole:

Elidel, krem 1x‚15g (10mg/g): 515-01-03280-19-001 od 06.05.2020.

Elidel, krem 1x30g (10mg/g): 515-01-03283-19-001 od 06.05.2020.

7 od 7

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info