Lek Elonva je indikovan za kontrolisanu stimulaciju jajnika u kombinaciji sa antagonistima gonadotropin- oslobađajućeg hormona (engl. Gonadotropin Releasing Hormone, GnRH) u cilju razvoja višestrukih folikula kod žena u okviru postupka biomedicinski potpomognute oplodnje (engl. Assisted Reproductive Technology, ART).
Terapija lekom Elonva treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju problema sa plodnošću.
Doziranje
Kod lečenja žena u reproduktivnom dobu, doza leka Elonva zasniva se na telesnoj masi i starosti.
Žene starije od 36 godina i telesne mase manje od 50 kilograma nisu bile ispitivane.
Telesna masa | ||||
Manja od 50 kg | 50–60 kg | Veća od 60 kg | ||
Starost | 36 godina ili mlađe | 100 mikrograma | 100 mikrograma | 150 mikrograma |
Starije od 36 | Nisu ispitivane. | 150 mikrograma | 150 mikrograma |
Preporučene doze leka Elonva ustanovljene su samo u ciklusu lečenja sa antagonistom GnRH koji se primenjivao od 5. ili 6. dana stimulacije i nadalje (videti odeljke 4.1, 4.4 i 5.1).
1. dan stimulacije:
Lek Elonva treba primeniti kao jednokratnu supkutanu injekciju, po mogućnosti u zid abdomena, tokom rane folikularne faze menstrualnog ciklusa.
Lečenje antagonistom GnRH treba započeti 5. ili 6. dana stimulacije zavisno od odgovora jajnika, tj. broja i veličine folikula koji se razvijaju. Istovremeno određivanje koncentracije estradiola u serumu može takođe biti korisno. Antagonist GnRH se koristi za sprečavanje prevremenog naglog povećanja koncentracije luteinizirajućeg hormona (LH).
8. dan stimulacije
Sedam dana nakon upotrebe injekcije leka Elonva 1. dana stimulacije, terapija kontrolisanom stimulacijom jajnika može biti nastavljena dnevnim injekcijama (rekombinantnog) folikulostimulirajućeg hormona [(rek)FSH] sve dok se ne postigne kriterijum za oslobađanje finalnog zrelog oocita (3 folikula ≥ 17 mm). Dnevna doza (rekombinantnog) FSH može zavisiti od odgovora jajnika. Kod pacijentkinja kod kojih je odgovor bio normalan, preporučuje se dnevna doza od 150 i.j. (rek) FSH. Zavisno od odgovora jajnika, primena rekombinantnog FSH se može izostaviti na dan kada se primenjuje humani horionski gonadotropin (hCG). Uopšteno, odgovarajući razvoj folikula se u proseku postiže do devetog dana lečenja (raspon od 6 do 18 dana).
Čim se primete tri folikula ≥ 17 mm, istog dana ili sledećeg, primenjuje se jednokratna injekcija od 5000 i.j. do 10000 i.j. hCG kako bi se podstaklo konačno sazrevanje oocita. U slučaju prekomernog odgovora jajnika, videti preporuku u odeljku 4.4 kako bi se smanjio rizik za razvoj sindroma hiperstimulacije jajnika (engl. ovarian hyperstimulation syndrome, OHSS).
Posebne grupe pacijentkinja
Oštećenje funkcije bubrega:
Nisu sprovedena klinička ispitivanja kod pacijentkinja sa insuficijencijom bubrega. S obzirom na to da brzina eliminacije korifolitropina alfa može biti smanjena kod pacijentkinja sa insuficijencijom bubrega, ne preporučuje se primena leka Elonva kod ove grupe pacijentkinja (videti odeljke 4.4 i 5.2).
Oštećenje funkcije jetre:
Iako nisu dostupni podaci o primeni kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije jetre, ne očekuje se da bi oštećenje funkcije jetre uticalo na eliminaciju korifolitropina alfa (videti odeljak 5.2).
Pedijatrijska populacija
Primena leka Elonva nije relevantna u pedijatrijskoj populaciji unutar odobrene indikacije.
Način primene
Supkutanu injekciju leka Elonva može primeniti sama pacijentkinja ili njen partner ako im je lekar dao odgovarajuća uputstva. Samo pacijentkinje koje su dobro motivisane, odgovarajuće obučene i kojima je savet stručnjaka lako dostupan mogu samostalno primenjivati lek Elonva.
≥ 11 mm, izmerenih ultrazvučnim pregledom.
Sledljivost
Kako bi se poboljšala sledljivost u primeni bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog leka treba da budu jasno zabeleženi.
Procena neplodnosti pre početka lečenja
Pre početka terapije, potrebno je odgovarajući proceniti neplodnost para. Sa posebnom pažnjom kod žena treba proveriti moguće postojanje hipotiroidizma, adrenokortikalne insuficijencije, hiperprolaktinemije, tumora hipofize ili hipotalamusa i uvesti odgovarajuće lečenje. Pre početka lečenja lekom Elonva treba proceniti zdravstvena stanja koja su kontraindikacije za trudnoću.
Doziranje tokom ciklusa stimulacije
Lek Elonva je namenjena za jednokratnu supkutanu injekciju. Dodatne injekcije leka Elonva ne treba primeniti u okviru istog ciklusa (videti odeljak 4.2).
Nakon primene leka Elonva ne treba primeniti dodatne lekove koje sadrže FSH pre 8. dana stimulacije (videti odeljak 4.2).
Insuficijencija bubrega
Kod pacijentkinja sa blagom, umerenom ili teškom isuficijencijom bubrega može biti smanjena brzina eliminacije korifolitropina alfa (videti odeljke 4.2 i 5.2). Zato, se kod ovih žena ne preporučuje primena leka Elonva.
Nije preporučeno kod protokola sa GnRH agonistima
Ograničeni su podaci o istovremenoj primeni leka Elonva sa agonistima GnRH. Rezultati malog nekontrolisanog ispitivanja ukazuju na jači odgovor jajnika nego u kombinaciji sa antagonistom GnRH. Iz ovih razloga se istovremena primena leka Elonva sa agonistima GnRH ne preporučuje (videti odeljak 4.2).
Sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS)
Sindrom hiperstimulacije jajnika je medicinski događaj različit od nekomplikovanog uvećanja jajnika. Klinički simptomi i znakovi blagog do umerenog OHSS-a su bol u abdomenu, mučnina, dijareja, blago ili umereno uvećanje jajnika i ciste na jajniku. Težak oblik OHSS može ugroziti život. Klinički znaci i simptomi teškog OHSS-a su velike ciste na jajniku, akutni bol u abdomenu, ascites, pleuralni izliv, hidrotoraks, dispneja, oligurija, hematološki poremećaji i povećanje telesne mase. U retkim slučajevima mogu se javiti venska ili arterijska tromboembolija povezana sa OHSS-om. Takođe su prijavljene prolazne izmenjene vrednosti testova funkcije jetre, povezane sa OHSS-om, koje ukazuju na poremećaje funkcije jetre, uz morfološke promene na biopsiji jetre ili bez njih.
OHSS može da bude izazvan primenom hCG kao i trudnoćom (endogeni hCG). Rani OHSS se obično javlja unutar 10 dana od primene hCG-a, može biti povezan sa prekomernim odgovorom jajnika na stimulaciju gonadotropinom. Kasni OHSS se javlja više od 10 dana nakon početka primene hCG-a, a kao rezultat hormonskih promena u trudnoći. Zbog rizika razvoja OHSS-a, pacijentkinje treba pratiti najmanje 2 nedelje nakon primene hCG-a.
Žene sa poznatim faktorima rizika za pojačan odgovor jajnika su naročito sklone razvoju OHSS nakon lečenja lekom Elonva. Kod žena koje imaju prvi ciklus stimulacije jajnika kod kojih su faktori rizika samo delimično poznati, preporučuje se pažljivo praćenje ranih znakova i simptoma OHSS.
Potrebno je pratiti trenutnu kliničku praksu za smanjenje rizika od OHSS-a u toku postupka biomedicinski potpomognute oplodnje (engl. Assisted Reproductive Technology, ART). Kako bi se smanjio rizik od OHSS-a, važno je pridržavati se preporučene doze i ciklusa lečenja lekom Elonva kao i pažljivo pratiti odgovor jajnika. Kako bi se pratio rizik od OHSS-a, pre početka lečenja i u redovnim intervalima tokom lečenja treba ultrazvučno proveravati razvoj folikula. Istovremeno određivanje koncentracije estradiola u serumu može takođe biti korisno; u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje sa 18 ili više folikula, od 11 mm ili više u prečniku, postoji povećan rizik od OHSS-a.
Ako se razvije OHSS, potrebno je primeniti i pridržavati se standardnog i odgovarajućeg lečenja OHSS-a. Torzija (uvrtanje) jajnika
Nakon lečenja gonadotropinima, uključujući lek Elonva, prijavljena je torzija jajnika. Ovo može da bude povezano sa stanjima kao što su sindrom hiperstimulacije ovarijuma (OHSS), trudnoća, ranija operacija u predelu abdomena, torzija jajnika u anamnezi, ranija ili postojeća cista na jajniku. Oštećenje jajnika zbog smanjenog dotoka krvi se može svesti na minimum, ranom dijagnostikom i neodložnom detorzijom jajnika.
Višeplodne trudnoće
Višeplodne trudnoće i porođaji zabeleženi su kod svih oblika lečenja gonadotropinima, uključujući lek Elonva. Pre početka lečenja potrebno je upozoriti pacijentkinje i njihove partnere na potencijalne rizike za majku (trudnoća i komplikacije pri porođaju) i novorođenče (mala porođajna telesna masa). Kod žena u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje (ART) rizik od višeplodnih trudnoća je povezan uglavnom sa brojem vraćenih embriona.
Ektopična trudnoća
Žene sa poremećajem plodnosti u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje imaju povećanu incidencju
vanmateričnih trudnoća. Zato je važno rano ultrazvučno potvrditi da se radi o materičnoj trudnoći i isključiti mogućnost vanmaterične trudnoće.
Kongenitalne malformacije
Incidencija kongenitalnih malformacija nakon postupka biomedicinski potpomognute oplodnje može da bude neznatno povećana nego nakon spontanog začeća. Smatra se da su razlog tome razlike u osobina roditelja (npr. starost majke, osobine sperme) kao i veća incidencija višeplodnih trudnoća.
Neoplazme jajnika i druge neoplazme reproduktivnog sistema
Prijavljene su neoplazme jajnika i drugih reproduktivnih organa, kako benigne tako i maligne, kod žena koje su bile lečene primenom različitih terapijskih protokola u terapiji neplodnosti. Još uvek nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava rizik od ovih tumora kod žena sa poremećajem plodnosti.
Vaskularne komplikacije
Tromboembolijski događaji, povezani ili nezavisni od OHSS, zabeleženi su nakon lečenja gonadotropinima, uključujući i lek Elonva. Intravaskularna tromboza, koja može nastati u venskim ili arterijskim krvnim sudovima, može dovesti do smanjenog protoka krvi u vitalne organe ili ekstremitete. Kod žena sa opšte poznatim faktorima rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična ili porodična anamneza, teška gojaznosti ili trombofilije, lečenje gonadotropinima može dodatno povećati rizik. Kod tih žena treba proceniti korist i rizike primene gonadotropina. Međutim, treba znati da i sama trudnoća nosi povećan rizik od tromboze.
Natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.
Nisu sprovedena ispitivanja interakcija leka Elonva sa drugim lekovima. Metaboličke interakcije sa drugim lekovima se ne očekuju jer korifolitropin alfa nije supstrat enzima citohroma P450.
Lek Elonva može uzrokovati lažno pozitivne rezultate hCG testa za utvrđivanje trudnoće ako se test primenjuje tokom postupka ART za vreme faze stimulacije jajnika. To može biti posledica ukrštene reaktivnosti nekih hCG testova za utvrđivanje trudnoće sa peptidom na karboksilnom kraju beta subjedinice leka Elonva.
Trudnoća
U slučaju nehotične izloženosti leku Elonva tokom trudnoće, nema dovoljno kliničkih podataka koji bi mogli isključiti neželjen ishod po trudnoću. Istraživanja na životinjama pokazala su reproduktivnu toksičnost (videti pretkliničke podatke o bezbednosti primene u odeljku 5.3). Lek Elonva nije indikovana za primenu u trudnoći.
Dojenje
Lek Elonva nije indikovana za primenu tokom dojenja.
Plodnost
Lek Elonva je indikovana za primenu u lečenju neplodnosti (videti odeljak 4.1)
Nisu sprovedena klinička ispitivanja procene sposobnosti upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Lek Elonva može uzrokovati vrtoglavicu. Žene treba savetovati da ukoliko osete vrtoglavicu ne treba da upravljaju vozilima ili rukuju mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešća neželjena dejstva zabeležena u kliničkim ispitivanjima za vreme lečenja lekom Elonva (N=2397) su nelagodnost u karlici (6,0%), OHSS (4,3% videti odeljak 4.4), glavobolja (4,0%), bol u karlici (2,9%),
mučnina (2,3%), umor (1,5%), bolna osetljivost dojki (1,3%).
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
U tabeli u nastavku navedena su glavna neželjena dejstva iz kliničkih ispitivanja zabeležena kod žena koje su lečene lekom Elonva. Neželjena dejstva su navedena prema klasi sistema organa i učestalosti pojavljivanja na veoma često (≥ 1/10), često (≥1/100 do 1/10), povremeno (≥1/1000 do 1/100), retko (≥1/10000 do
<1/1000) i veoma retko (< 1/10000). U okviru iste kategorije učestalosti neželjena dejstva su navedena u padajućem nizu prema ozbiljnosti.
Klasa sistema organa Učestalost Neželjena reakcija
Poremećaji imunskog sistema
Nepoznato reakcije preosetljivosti, lokalne i generalizovane, uključujući osip*
Psihijatrijski poremećaji Povremeno promene raspoloženja
Poremećaji nervnog Često glavobolja
sistema
Povremeno vrtoglavica
Vaskularni poremećaji Povremeno naleti vrućine
Gastrointestinalni poremećaji
Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkiva
Trudnoća, puerperijum i perinatalna stanja Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Često mučnina
Povremeno distenzija abdomena, povraćanje, dijareja, konstipacija
Povremeno bol u leđima
Povremeno spontani pobačaj
Često OHSS, bol u karlici, nelagodnost u karlici, osetljivost dojki
Povremeno torzija jajnika, bol u adneksama materice, preuranjena ovulacija, bol u dojkama
Često umor
Povremeno hematom na mestu primene injekcije, bol na mestu primene injekcije, nadražljivost
Ispitivanja Povremeno povišena vrednost alanin
aminotransferaza, povišena vrednost aspartat aminotransferaza
Povrede, trovanja i proceduralne komplikacije
Povremeno bol pri postupku
*Neželjene reakcije su zabeležene praćenjem nakon stavljanja leka u promet. Opis odabranih neželjenih reakcija
Dodatno su zabeležene ektopična trudnoća i višeplodna trudnoća. Smatra se da su povezane sa biomedicinski potpomognutom oplodnjom ili posledičnom trudnoćom.
U retkim slučajevima, kao i kod drugih gonadoropina, tromboembolija je povezana sa lečenjem lekom Elonva.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinksa sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: + 381 (0)11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Više od jedne injekcije leka Elonva u okviru jednog ciklusa ili suviše velike doze leka Elonva i/ili (rek) FSH mogu povećati rizik od OHSS-a (videti OHSS u odeljku 4.4.)
Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema; gonadotropini
ATC kod: G03GA09
Mehanizam dejstva
Korifolitropin alfa je dizajniran kao kontinuirani stimulator folikula istog farmakodinamskog profila kao i (rek) FSH, ali sa izrazito produženim trajanjem u odnosu na aktivnost FSH. S obzirom na to da mogućnost iniciranja i održavanja rasta većeg broja folikula tokom cele nedelje, jednokratna supkutana injekcija leka Elonva u preporučenoj dozi može zameniti prvih sedam injekcija bilo kojeg (rek) FSH koji se primenjuje jednom dnevno u ciklusu kontrolisane stimulacije jajnika. Dugotrajna aktivnost FSH postignuta je dodavanjem peptida sa karboksilnim krajem beta-podjedinice humanog horionskog gonadotropina (hCG) na beta-lanac humanog FSH. Korifolitropin alfa ne pokazuje nikakvu intrinzičnu LH/hCG aktivnost.
Klinička efikasnost i bezbednost
U tri randomizovana, dvostruko slepa, klinička ispitivanja, lečenje jednom supkutanom injekcijom leka Elonva u dozi od 100 mikrograma (ispitivanje ENSURE) ili 150 mikrograma (ispitivanja ENGAGE i PURSUE) tokom
prvih sedam dana kontrolisane stimulacije jajnika bilo je poređeno sa lečenjem dnevnom dozom rekFSH od 150, 200, odnosno 300 i.j. Supresija hipofize pomoću antagonista GnRH (injekcija ganireliks-acetata u dnevnoj dozi od 0,25 mg) primenjivana je u svakom od ova tri klinička ispitivanja.
U ispitivanju ENSURE, 396 zdravih žena sa očuvanom ovulacijom starosti od 18 do 36 godina i telesne mase od 60 kg ili manje bilo je lečeno tokom jednog ciklusa dozom od 100 mikrograma leka Elonva uz supresiju hipofize antagonistom GnRH u sklopu ART postupka. Primarni parametar praćenja efikasnosti bio je broj dobijenih oocita. Medijana ukupnog trajanja stimulacije iznosila je 9 dana u obe grupe, što pokazuje da su bila potrebna dva dana primene rekFSH da bi se završila stimulacija jajnika od 8. dana stimulacije i nadalje (u ovom ispitivanju rekFSH je primenjen na dan hCG-a).
U ispitivanju ENGAGE, 1506 zdravih žena sa očuvanom ovulacijom starosti od 18 do 36 godina i telesne mase veće od 60 kg, ali manje ili jednake 90 kg bilo je lečeno tokom jednog ciklusa dozom od 150 mikrograma leka Elonva uz supresiju hipofize antagonistom GnRH u sklopu ART postupka. Ko-primarni parametri praćenja efikasnosti bili su stopa trudnoće u toku i broj dobijenih oocita. Medijana ukupnog trajanja stimulacije iznosila je 9 dana u obe grupe, što pokazuje da su bila potrebna dva dana primene rekFSH da bi se završila stimulacija jajnika od 8. dana stimulacije i nadalje (u ovom ispitivanju rekFSH je primenjen na dan hCG-a).
U ispitivanju PURSUE, 1390 zdravih žena sa očuvanom ovulacijom starosti od 35 do 42 godine i telesne mase od 50 kg ili veće bilo je lečeno tokom jednog ciklusa dozom od 150 mikrograma leka Elonva uz supresiju hipofize antagonistom GnRH u sklopu ART programa. Primarni parametar praćenja efikasnosti bila je stopa vijabilnih trudnoća. Broj dobijenih oocita bio je ključni sekundarni parametar praćenja efikasnosti. Medijana ukupnog trajanja stimulacije bila je 9 dana u obe grupe, što pokazuje da je bio potreban jedan dan primene rekFSH da se završi stimulacija jajnika od 8. dana stimulacije i nadalje (u ovom ispitivanju rekFSH nije primenjen na dan hCG-a).
Broj dobijenih oocita
U sva tri ispitivanja, lečenje jednom injekcijom leka Elonva u dozi od 100 ili 150 mikrograma tokom prvih sedam dana kontrolisane stimulacije jajnika dovelo je do većeg broja dobijenih oocita u poređenju sa dnevnom dozom rekFSH. Međutim, razlike su se nalazile unutar unapred definisanih granica ekvivalencije (ENGAGE i ENSURE) ili neinferiornosti (PURSUE). Videti Tabelu 1.
Tabela 1: Srednja vrednost broja oocita dobijenih u ispitivanjima ENSURE, ENGAGE i PURSUE Populacija planirana za lečenje (ITT)
ENSURE | ENGAGE | PURSUE | ||||
Lek Elonva 100 | rekFSH 150 i.j. | Lek Elonva 150 | rekFSH 200 i.j. | Lek Elonva 150 | rekFSH 300 i.j. | |
N=268 | N=128 | N=756 | N=750 | N=694 | N=696 | |
Srednja vrednost | 13,3 | 10,6 | 13,8 | 12,6 | 10,7 | 10,3 |
Razlika | 2,5 [1,2; 3,9] | 1,2 [0,5; 1,9] | 0,5 [-0,2; 1,2] |
Trudnoća iz ciklusa sa svežim embrionima u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE
U ispitivanju ENGAGE, neinferiornost je bila dokazana stopama trudnoća u toku za lek Elonva u odnosu na rekFSH, gde je stopa trudnoća u toku definisana kao prisutnost najmanje jednog fetusa sa radom srca
procenjenim najmanje 10 nedelja nakon transfera embriona.
U ispitivanju PURSUE, neinferiornost je bila dokazana stopom vijabilnih trudnoća za lek Elonva u odnosu na rekFSH, gde je stopa vijabilnih trudnoća definisana kao procenat ispitanica sa najmanje jednim fetusom sa radom srca procenjenim 5 do 6 nedelja nakon transfera embriona.
Rezultati trudnoće iz ispitivanja ENGAGE i PURSUE u ciklusima sa svežim embrionima prikazani su u Tabeli 2.
Tabela 2: Rezultati trudnoće u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE u ciklusima sa svežim embrionima Populacija planirana za lečenje (ITT)
Parametar | Ciklusi sa svežim embrionima u ispitivanju ENGAGE† | Ciklusi sa svežim embrionima u ispitivanju PURSUE‡ | ||||
Lek Elonva 150 | rekFSH 200 i.j. | Razlika [95% CI] | Lek Elonva 150 | rekFSH 300 i.j. | Razlika [95% CI] | |
N=756 | N=750 | N=694 | N=696 | |||
Stopa vijabilnih | 39,9% | 39,1% | 1,1 [-3,8; 5,9] | 23,9% | 26,9% | -3,0 [-7,3; 1,4] |
Stopa trudnoća u | 39,0% | 38,1% | 1,1 [-3,8; 5,9] | 22,2% | 24,0% | -1,9 [-6,1; 2,3] |
Stopa | 35,6% | 34,4% | 1,3 [-3,5; 6,1] | 21,3% | 23,4% | -2,3 [-6,5; 1,9] |
†Primarni parametar praćenja efikasnosti u ispitivanju ENGAGE bila je stopa trudnoća u toku (procenjeno najmanje 10 nedelja nakon transfera embriona).
‡Primarni parametar praćenja efikasnosti u ispitivanju PURSUE bila je stopa vijabilnih trudnoća definisana kao procenat ispitanica sa najmanje jednim fetusom sa radom srca procenjenim 5 do 6 nedelja nakon transfera embriona.
*Stopa živorođenih bila je sekundarni parametar praćenja efikasnosti u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE.
U ovim kliničkim ispitivanjima bezbednosni profil jednokratne injekcije leka Elonva je uporediv sa dnevnim injekcijama rekombinantnog FSH .
Trudnoća iz ciklusa sa odmrznutim embrionima (engl. Frozen-Thawed Embryo Transfer, FTET) u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE
U ispitivanje praćenja FTET-a za ENGAGE bile su uključene žene kojima je odmrznut bar jedan embrion za transfer sve do najmanje jednu godinu nakon krioprezervacije. Srednja vrednost broja embriona transferovanih u FTET ciklusima u ispitivanju ENGAGE iznosila je 1,7 u obe lečene grupe.
U ispitivanje praćenja FTET-a za PURSUE bile su uključene žene kojima je odmrznut bar jedan embrion za transfer unutar dve godine od datuma poslednje krioprezervacije za ovo ispitivanje. Srednja vrednost broja embriona transferovanih u FTET ciklusima u ispitivanju PURSUE iznosila je 2,4 u obe lečene grupe. Ovo ispitivanje je dalo i podatke o bezbednosti primene leka za odojčad rođenu nakon transfera krioprezerviranih embriona.
U ispitivanju praćenja FTET-a maksimalni broj FTET ciklusa bio je 5 za ENGAGE, odnosno 4 za PURSUE. Rezultati trudnoće iz prva dva FTET ciklusa u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE prikazani su u Tabeli 3.
Tabela 3: Rezultati trudnoće iz FTET ciklusa u ispitivanjima ENGAGE i PURSUE Populacija planirana za lečenje (eng. intet-to-treat, ITT)
FTET ciklusi u ispitivanju ENGAGE | FTET ciklusi u ispitivanju PURSUE | |||||||||||
Lek Elonva | rekFSH | Lek Elonva | rekFSH | |||||||||
n | N | % | n | N | % | n | N | % | n | N | % | |
FTET ciklus 1a | ||||||||||||
Trudnoća u toku | 55 | 148 | 37,2 | 45 | 147 | 30,6 | 43 | 152 | 28,3 | 42 | 145 | 29,0 |
Živorođeni | - | - | - | - | - | - | 43 | 152 | 28,3 | 41 | 145 | 28,3 |
FTET ciklus 2a | ||||||||||||
Trudnoća u toku | 9 | 38 | 23,7 | 9 | 31 | 29,0 | 8 | 23 | 34,8 | 6 | 14 | 42,9 |
Živorođeni | - | - | - | - | - | - | 8 | 23 | 34,8 | 6 | 14 | 42,9 |
n = broj ispitanika sa događajem; N = ukupan broj ispitanika
apo transferu embriona.
Kongenitalne malformacije prijavljene kod odojčadi rođenih nakon ciklusa sa odmrznutim embrionima (FTET)
Nakon primene leka Elonva, 61 odojče rođeno je nakon ciklusa sa odmrznutim embrionima (FTET) u
nastavku ispitivanja PURSUE, dok je 607 odojčadi rođeno nakon ciklusa biomedicinski potpomognute oplodnje sa svežim embrionima u kombinovanim ispitivanjima ENSURE, ENGAGE i PURSUE. Stope kongenitalnih malformacija (kombinovano – većih i manjih) prijavljene za odojčad rođenu nakon FTET ciklusa u nastavku ispitivanja PURSUE (16,4%) bile su slične onima koje su bile prijavljene za odojčad rođenu nakon ciklusa biomedicinski potpomognute oplodnje gde embrioni nisu bili zamrznuti u kombinovanim ispitivanjima ENSURE, ENGAGE i PURSUE (16,8%) .
Imunogenost
Od 2511 žena lečenih lekom Elonva kod kojih je procenjivano stvaranje antitela nakon lečenja, kod njih četiri (0,16%) dokazano je stvaranje antitela, uključujući tri koje su bile izložene leku Elonva jedanput i jednu koja je bila izložena leku Elonva dvaput. U svakom slučaju, ta antitela nisu bila neutrališuća i nisu ometala odgovor na stimulaciju ili normalne fiziološke odgovore osovine hipotalamus-hipofiza-jajnici. Dve od tih četiri žena zatrudnele su tokom istog ciklusa lečenja u kojem su otkrivena antitela, što ukazuje na to da prisustvo ne- neutrališućih antitela nakon stimulacije lekom Elonva nije klinički značajno.
Pedijatrijska populacija
Evropska Agencija za lekove je odložila obavezu prijave rezultata ispitivanja leka Elonva u jednoj ili više podgrupa pedijatrijskih pacijenata sa hipogonadotropnim hipogonadizmom (za informacije o upotrebi u pedijatrijskoj populaciji videti odeljak 4.2).
Farmakokinetički parametri korifolitropina alfa bili su procenjeni nakon supkutane primene kod žena podvrgnutih ciklusu lečenja kontrolisanom stimulacijom jajnika.
Zbog dugog poluvremena eliminacije, nakon primene preporučene doze, koncentracija korifolitropina alfa u serumu je dovoljna za održavanje rasta većeg broja folikula tokom cele nedelje. To opravdava zamenu prvih sedam dnevnih injekcija rekombinantnog FSH sa jednom supkutanom injekcijom leka Elonva u kontrolisanoj stimulaciji jajnika radi razvoja višestrukih folikula i trudnoće u sklopu biomedicinski potpomognute oplodnje (videti odeljak 4.2).
Telesna masa je odlučujući faktor u izloženosti korifolitropinu alfa. Izloženost korifolitropinu alfa nakon jedne supkutane injekcije traje 665 sati*nanogram/mL (PIK, 426-1037 sati*nanogram/mL1) i slična je kod pacijentkinja sa telesnom masom jednakom ili manjom od 60 kg nakon primene 100 mikrograma korifolitropina alfa i kod pacijentkinja sa telesnom masom većom od 60 kg nakon primene 150 mikrograma korifolitropina alfa.
Resorpcija
Nakon jedne supkutane injekcije leka Elonva, maksimalna koncentracija korifolitropina alfa u serumu iznosi 4,24 nanograma/mL (2,49-7,21 nanograma/mL1) i postiže se 44 sata (35-57 sati1) nakon primene. Apsolutna bioraspoloživost iznosi 58% (48-70%1).
Distribucija
Distribucija, metabolizam i eliminacija korifolitropina alfa je veoma slična ostalim gonadotropinima poput FSH, hCG i LH. Nakon resorpcije u krv, korifolitropin alfa se većinom distribuira u jajnike i bubrege. Volumen distribucije u stanju ravnoteže iznosi 9,2 L (6,5-13,1L1). Izloženost korifolitropinu alfa povećava se proporcionalno dozi, u rasponu od 60 mikrograma do 240 mikrograma.
Eliminacija
Poluvreme eliminacije korifolitropina alfa iznosi oko 70 sati (59-82 sata1), a klirens je 0,13 L/h (0,10-0,18 L/h1). Eliminacija korifolitropina alfa se pretežno odvija putem bubrega i brzina eliminacije može biti smanjena kod pacijenata sa insuficijencijom bubrega (videti odeljke 4.2 i 4.4). Metabolizam u jetri u manjem obimu doprinosi eliminaciji korifolitropina alfa.
Ostale posebne populacije
Oštećenje funkcije jetre
Iako nisu dostupni podaci o pacijentkinjama sa oštećenjem funkcije jetre, malo je verovatno da oštećenje funkcije jetre utiče na farmakokinetički profil korifolitropina alfa.
1 predviđeni raspon za 90% korisnica
Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih ispitivanja toksičnosti pojedinačne i ponovljenih doza i bezbednosne farmakologije.
Ispitivanja reproduktivne tokičnosti na pacovima i kunićima pokazala su da korifolitropin alfa ne utiče štetno na plodnost. Kod pacova i kunića, primena korifolitropina alfa pre ili neposredno nakon parenja, kao i za vreme ranog graviditeta pokazala je embriotoksično dejstvo. Primena pre parenja na kunićima je pokazala teratogeno dejstvo. Smatra se da su i embriotoksičnost i teratogenost posledica superovulacijskog stanja u kojem životinja ne može podržati broj embriona iznad svoje fiziološke granice. Značaj ovih nalaza na upotrebu leka Elonva u kliničkoj praksi je ograničen.
Natrijum-citrat, dihidrat;
Saharoza;
Polisorbat 20; L-metionin;
Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH); Hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH); Voda za injekcije.
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.
3 godine.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Radi lakše upotrebe, pacijentkinja može čuvati lek Elonva na temperaturi do 25°C, ali ne duže od mesec dana.
Napunjen injekcioni špric čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Unutrašnje pakovanje gotovog leka je napunjeni injekcioni špric od 1 mL od borosilikatnog stakla hidrolitičke otpornosti tip I, sa klipom od bromobutil gume i kapicom na vrhu. Špric je opremljen automatskim sigurnosnim sistemom koji sprečava povrede iglom nakon upotrebe. Jedan napunjeni injekcioni špric sadrži 0,5 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjeni injekcioni špric, jedna injekciona igla i Uputstvo za lek.
Ne koristiti lek Elonva ako rastvor nije bistar.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa
važećim propisima.
Lek Elonva sadrži aktivnu supstancu korifolitropin alfa i pripada grupi lekova koji se zovu gonadotropni hormoni. Gonadotropni hormoni imaju važnu ulogu u plodnosti i razmnožavanju kod ljudi. Jedan od tih gonadotropnih hormona je hormon koji stimuliše folikule (FSH) i potreban je kod žena za rast i razvoj folikula (male, okrugle kesice u vašim jajnicima koje sadrže jajne ćelije) u jajnicima.
Lek Elonva se koristi kako bi se postigla trudnoća kod žena koje se leče od neplodnosti, na primer vantelesnom oplodnjom (engl. in vitro fertilization, IVF). Vantelesna oplodnja uključuje sakupljanje jajnih ćelija iz jajnika, oplodnju istih u laboratoriji, i prenos embriona u matericu nakon nekoliko dana. Lek Elonva uzrokuje, pomoću kontrolisane stimulacije jajnika, istovremeni rast i razvoj nekoliko folikula.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što primenite lek Elonva. Sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS)
Lečenje gonadotropnim hormonima kao što je lek Elonva može uzrokovati sindrom hiperstimulacije jajnika
(OHSS). To je ozbiljno zdravstveno stanje u kojem su jajnici preterano stimulisani, a folikuli koji rastu postaju veći od normalnih. U retkim slučajevima, težak oblik OHSS može biti opasan po život. Zato je veoma važno da ste pod stalnim nadzorom lekara. Da bi proverio delovanje lečenja, Vaš lekar će Vam raditi ultrazvučne preglede jajnika. Takođe Vaš lekar će možda da Vamproverava vrednosti hormona u krvi (videti odeljak 4).
OHSS izaziva naglo nakupljanje tečnosti u predelu stomaka i grudnog koša i može dovesti do nastanka krvnih ugrušaka. Odmah se obratite svom lekaru:
Lek Elonva možete koristiti samo jedanput u okviru istog ciklusa, jer se inače može povećati šansa za razvoj sindroma hiperstimulacije jajnika.
Pre početka lečenja lekom Elonva veoma je važno da obavestite svog lekara ako ste ikada imali sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS).
Torzija jajnika
Torzija jajnika je uvrtanje jajnika. Uvrtanje jajnika može da dovede do prekida dotoka krvi u jajnike.
Pre početka lečenja lekom Elonva veoma je važno da obavestite svog lekara, ako ste:
Krvni ugrušak (tromboza)
Lečenje gonadotropnim hormonima kao što je lek Elonva (kao i trudnoća) mogu povećati rizik za razvoj krvnog ugruška (tromboze). Tromboza je stvaranje krvnih ugrušaka u krvnim sudovima.
Krvni ugrušci mogu da izazovu ozbiljna zdravstvena stanja, poput:
Molimo da o tome razgovarate sa lekarom pre početka lečenja, a posebno:
Višeplodne trudnoće ili urođeni nedostaci
Iako se prenese samo jedan embrion u matericu postoji povećana šansa za dobijanje blizanaca ili čak i više od dvoje dece. Višeplodne trudnoće nose povećan zdravstveni rizik i za majku i za njenu novorođenčad. Višeplodne trudnoće i specifične osobine parova koji imaju problem neplodnosti (npr. životno doba žene, izvesni problemi sa spermom, genetsko nasleđe oba roditelja) mogu takođe biti povezane sa povećanim rizikom od nastanka urođenih nedostataka ploda.
Komplikacije u trudnoći
Ako lečenje lekom Elonva rezultuje trudnoćom, veća je šansa za nastanak vanmaterične trudnoće (ektopične trudnoće). Zato je važno da Vaš lekar ranim ultrazvučnim pregledom isključi moguću vanmateričnu trudnoću.
Tumori jajnika i drugi tumori reproduktivnog sistema
Zabeleženi su tumori jajnika i drugi tumori reproduktivnog sistema kod žena koje su lečene od neplodnosti. Nije poznato da li terapija lekovima za plodnost povećava rizik od ovih tumora kod žena koje imaju problema sa plodnošću.
Druga zdravstvena stanja
Dodatno, pre početka lečenja lekom Elonva, obavestite svog lekara:
Drugi lekovi i lek Elonva
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primenjujete, donedavno ste primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove.
Ako tokom lečenja od neplodnosti lekom Elonva uradite test za utvrđivanje trudnoće, test Vam može lažno pokazati da ste trudni. Vaš lekar će Vas posavetovati kada možete početi da koristite testove za utvrđivanje trudnoće. U slučaju da je test za utvrđivanje trudnoće pozitivan, obratite se Vašem lekaru.
Trudnoća i dojenje
Lek Elonva ne treba primenjivati ako ste već trudni ili mislite da biste mogli biti trudni ili ako dojite. Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom pre uzimanja ovog leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Elonva može uzrokovati vrtoglavicu. Ako osetite vrtoglavicu, ne treba da upravljate vozilima ili rukujete mašinama.
Lek Elonva sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek Elonva se koristi kod žena koje se leče od neplodnosti, kao na primer postupkom vantelesne oplodnje (IVF). Za vreme tog lečenja lek Elonva se upotrebljava u kombinaciji sa lekom (tzv. GnRH antagonistom) koji sprečava prerano oslobađanje jajne ćelije iz jajnika. Lečenje antagonistom GnRH obično počinje 5 do 6 dana nakon upotrebe injekcije leka Elonva.
Ne preporučuje se primena leka Elonva u kombinaciji sa agonistom GnRH (drugi lek koji sprečava prerano oslobađanje jajne ćelije iz jajnika).
Doziranje
Kod lečenja žena u reproduktivnom dobu, doza leka Elonva zasniva se na telesnoj masi i starosti.
Žene starije od 36 godina i telesne mase manje od 50 kilograma nisu bile ispitane.
Telesna masa | ||||
Manja od 50 kg | 50–60 kg | Veća od 60 kg | ||
Starost | 36 godina ili mlađe | 100 mikrograma | 100 mikrograma | 150 mikrograma |
Starije od 36 godina | Nisu ispitane | 150 mikrograma | 150 mikrograma |
Tokom prvih sedam dana lečenja lekom Elonva, ne treba da koristite (rekombinantni) folikulostimulirajući hormon ((rek)FSH). Sedam dana nakon injekcije leka Elonva, lekar može odlučiti da nastavite Vaš ciklus stimulacije sa nekim drugim gonadotropnim hormonom, kao što je (rek)FSH. Lečenje može potrajati nekoliko dana dok se ne utvrdi prisustvo dovoljnog broja folikula odgovarajuće veličine, što se može proveriti ultrazvučnim pregledom. Tada se prekida lečenje (rek)FSH i davanjem hCG-a (humanog horionskog gonadotropina) se podstiče završna faza sazrevanja jajnih ćelija. Jajne ćelije se prikupljaju uz jajnika 34-36 sati kasnije.
Kako se primenjuje lek Elonva
Lečenje lekom Elonva treba da nadgleda lekar sa iskustvom u lečenju neplodnosti.
Lek Elonva se mora ubrizgati pod kožu (supkutano) u kožni nabor (koji stisnete između palca i kažiprsta) najbolje ispod pupka. Injekciju Vam može dati zdravstveni radnik (npr. medicinska sestra). Ako Vas je lekar pažljivo obučio, injekciju Vam može dati i Vaš partner, ili možete dati sami sebi. Uvek primenite lek Elonva tačno onako kako Vam je to rekao Vaš lekar. Ako niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom. Na kraju ovog uputstva se nalaze detaljna „Uputstva za pravilnu primenu leka“.
Nemojte ubrizgati lek Elonva u mišić.
Lek Elonva se dostavlja u napunjenom injekcionom špricu sa automatskim sigurnosnim sistemom, koji nakon korišćenja sprečava povrede iglom.
Ako ste primili više leka Elonva nego što treba
Ako mislite da ste primenili previše leka Elonva ili (rek)FSH, odmah se javite svom lekaru.
Ako ste zaboravili da primite lek Elonva
Ako zaboravite da ubrizgate lek Elonva na dan kada ste trebali, odmah se javite svom lekaru. Ne ubrizgavajte lek Elonva pre nego što se posavetujete sa svojim lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ozbiljna neželjena dejstva
Moguća komplikacija lečenja gonadotropnim hormonima kao što je lek Elonva je neželjena hiperstimulacija jajnika. Verovatnoća da se dogodi ova komplikacija može se smanjiti pažljivim praćenjem broja folikula koji sazrevaju. Vaš lekar će obavljati ultrazvučni pregled Vaših jajnika kako bi pažljivo pratio broj folikula koji sazrevaju. Takođe, lekar Vam može proveriti vrednosti hormona u krvi. Prvi simptomi hiperstimulacije jajnika su bol u predelu stomaka, mučnina ili proliv. Hiperstimulacija jajnika se može razviti u medicinsko stanje koje se zove sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS), koji može biti ozbiljan medicinski problem. U težim slučajevima može dovesti do uvećanja jajnika, nakupljanja tečnosti u predelu stomaka i/ili grudima (što može izazvati naglo povećanje telesne mase zbog nakupljanja tečnosti), krvnih ugrušaka u krvnim sudovima.
Odmah se javite lekaru ako imte bol u stomaku (abdomenu) ili neki drugi simptom hiperstimulacije jajnika, čak i ako se javi više dana nakon primene injekcije.
Verovatnoća da se razvije neko neželjeno dejstvo opisana je u sledećim kategorijama:
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Takođe su prijavljene vanmaterična trudnoća (ektopična trudnoća) kao i višeplodna trudnoća. Smatra se da ova neželjena dejstva nisu povezana sa primenom leka Elonva, već sa postupkom biomedicinski potpomognute oplodnje ili posledičnom trudnoćom.
U retkim slučajevima, krvni ugrušci (tromboza), koji su nastali unutar krvnog suda, odvojili se, išli krvotokom i blokirali drugi krvni sud (tromboembolija) su povezani sa lečenjem lekom Elonva, kao i sa drugim gonadotropinima.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Elonva posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“ i na nalepnici nakon „EXP“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca..
Čuvanje u apoteci:
Čuvati lek u frižideru na temperaturi od 2°C do 8°C. Ne zamrzavati.
Čuvanje kod pacijenta:
Imate dve mogućnosti:
Napunjen injekcioni špric čuvajte u originalnom pakovanju (kartonskoj kutiji) radi zaštite od svetlosti.
Nemojte upotrebljavati lek Elonva ako:
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
-Aktivna supstanca je korifolitropin alfa.
Elonva, 100 mikrograma/0,5 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu:
Jedan napunjeni injekcioni špric sadrži 100 mikrograma korifolitropina alfa u 0,5 mL rastvora za injekciju.
Elonva, 150 mikrograma/0,5 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu:
Jedan napunjeni injekcioni špric sadrži 150 mikrograma korifolitropina alfa u 0,5 mL rastvora za injekciju.
-Pomoćne supstance su: natrijum-citrat, dihidrat; saharoza; polisorbat 20; L-metionin; voda za injekcije. Za podešavanje pH može se koristiti natrijum-hidroksid i/ili hlorovodonična kiselina.
Kako izgleda lek Elonva i sadržaj pakovanja
Rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu.
Bistar i bezbojan vodeni rastvor.
Unutrašnje pakovanje gotovog leka je napunjeni injekcioni špric od 1 mL od borosilikatnog stakla hidrolitičke otpornosti tip I, sa klipom od bromobutil gume i kapicom na vrhu. Špric je opremljen automatskim sigurnosnim sistemom koji sprečava povrede iglom nakon upotrebe. Jedan napunjeni injekcioni špric sadrži 0,5 mL rastvora za injekciju.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjeni injekcioni špric, jedna injekciona igla i Uputstvo za lek.
Lek Elonva je dostupan u dve jačine: 100 mikrograma i 150 mikrograma korifolitropina alfa u rastvoru za injekcije.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole
ORGANON D.O.O., Milutina Milankovića 1i, Beograd - Novi Beograd
Proizvođač
N.V. ORGANON, Kloosterstraat 6, Oss, Holandija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
April, 2022.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Elonva, 100 mikrograma/0,5 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu:
515-01-02500-21-001 od 19.04.2022.
Elonva, 150 mikrograma/0,5 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu:
515-01-02501-21-001 od 19.04.2022.
UPUTSTVO ZA PRAVILNU PRIMENU LEKA
Delovi Elonva napunjenog injekcionog šprica sa iglom
Priprema injekcije
Injiciranje