Enalapril/HCT TEVA 20mg+6mg tableta

enalapril , hidrohlortiazid

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Enalapril/HCT TEVA 20mg+6mg tableta
Opis
Enalapril/HCT TEVA je lek koji kombinuje enalapril i hidrohlortiazid, koristi se za lečenje hipertenzije kod odraslih. Enalapril smanjuje pritisak, dok hidrohlortiazid eliminiše višak tečnosti iz organizma.
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
tableta; 20mg+6mg; blister, 3x10kom
Broj rešenja
‍515-01-04186-22-002
JKL
‍1401083
EAN
‍8600064203168
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
23.11.2023.
Datum važenja rešenja
23.11.2028.
Maksimalna odobrena cena leka
522,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
328,30 RSD
Doplata
-
DDD
1 tableta
Cena na listi lekova RFZO
328,30 RSD
Doplata
-
DDD
1 tableta
Indikacije za RFZO
Za lečenje arterijske hipertenzije ( I10 i I11 ) ukoliko se tromesečno lečenje pojedinačnim lekovima koji se koriste za lečenje hipertenzije, uključujući lečenje sa više pojedinačnih lekova istovremeno, pokazalo nedovoljno efikasno.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija esencijalne hipertenzije kod odraslih pacijenata kod kojih krvni pritisak nije adekvatno kontrolisan primenom monoterapije ACE inhibitorom.

Doziranje

Preporučeno doziranje jejedna tableta jednom dnevno.

Prethodnaterapija diureticima

Nakon početka primene leka Enalapril/HCT TEVA, jačine 20 mg/6 mg, može doći do pojave simptomatske hipotenzije; šanse za to su veće kod pacijenata kod kojih je nastupila hipovolemija kao posledica ranije propisane terapije diureticima. Dva do tri dana pre započinjanja terapije lekom Enalapril/HCT TEVA treba prekinuti primenu diuretika (videti odeljak 4.5).

Doziranjekod insuficijencije bubrega

Pošto početna doza enalapril-maleata kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom čiji je klirens kreatinina >30 mL/min i <80 mL/min iznosi 5-10 mg, lek Enalapril/HCT TEVA se ne preporučuje kao početna terapija kod ovih pacijenata (videti odeljak 4.4).

Primena leka Enalapril/HCT TEVA je kontraindikovana kod pacijenata sa klirensom kreatinina <30 mL/min.

Pedijatrijski pacijenti

Lek Enalapril/HCT TEVA se ne preporučuje za primenu kod dece mlađe od 18 godina zbog nedostatka podataka o bezbednosti i efikasnosti.

Način primene

Za oralnu primenu.

1 od 18

 Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedenih u odeljku 6.1.

 Teško oštećenjefunkcijebubrega (klirens kreatinina ≤30 mL/min).  Anurija.

 Angioneurotski edemu anamnezi povezan sa prethodnomprimenom ACE inhibitora.

 Nasledni ili idiopatski angioedem.

 Preosetljivost na derivatesulfonamida.

 Drugi i treći trimestar trudnoće(videti odeljke4.4 i 4.6).  Teško oštećenjefunkcijejetre.

 Istovremena primena leka Enalapril/HCT TEVA sa lekovima koji sadrže aliskiren je kontraindikovana kod pacijenata sa dijabetes melitusom ili oštećenjem funkcije bubrega (brzina glomerularne filtracije < 60 mL/min/1,73 m2) (videti odeljke 4.5 i 5.1).

 Istovremena primena sa kombinacijom sakubitril/valsartan zbog povećanog rizika za razvoj angioedema. Sa primenom ovog leka se ne sme započeti najmanje 36 sati od poslednje doze kombinacije sakubitril/valsartan i obrnuto (videti odeljke 4.4. i 4.5).

Enalapril-maleat i hidrohlortiazid

Hipotenzijai disbalans tečnosti i elektrolita

Simptomatska hipotenzija se retko sreće kod pacijenata sa nekomplikovanom hipertenzijom. Ukoliko se kod pacijenata sa hipertenzijomprimenjuje lek Enalapril/HCT TEVA, veća je verovatnoća od ispoljavanja simptomatske hipotenzije ukoliko je u pitanju pacijent sa smanjenim volumenom, npr. usled terapije diureticima, restrikcije unosa soli, dijareje ili povraćanja (videti odeljke 4.5 i 4.8). Kod tih pacijenata treba sprovoditi određivanje elektrolita u serumu u redovnim vremenskim intervalima. Treba obratiti posebnu pažnju na pacijente sa ishemijskom bolešću srca ili cerebrovaskularnom bolešću kod kojih nagli pad krvnog pritiska može da dovede do infarkta miokarda ili cerebrovaskularnog događaja. Kod hipertenzivnih pacijenata sa srčanom insuficijencijom, sa ili bez udružene insuficijencijebubrega, zapažena je pojava simptomatske hipotenzije.

Ukoliko se hipotenzija javi, pacijenta treba postaviti u ležeći položaj i, ukoliko je potrebno, primeniti intravensku infuziju fiziološkograstvora. Prolazna hipotenzivna reakcija ne predstavlja kontraindikaciju za dalje doziranje leka, koja se nesmetano može nastaviti nakon što je došlo do porasta krvnog pritiska povećanjem volumena.

Oštećenjefunkcije bubrega

LekEnalapril/HCT TEVA netreba primenjivati kod pacijenata sa insuficijencijombubrega (klirens kreatinina <80 mL/min i >30 mL/min), sve dok titriranje enalaprila ne ukaže na potrebu da se primenjuju doze prisutne u tableti sa fiksnom kombinacijom (videti odeljak 4.2).

Kod nekih hipertenzivnih pacijenata, bez vidljivog ranije postojećeg oboljenja bubrega, javilo se povećanje vrednosti uree i kreatinina u krvi kada je enalapril primenjivan istovremeno sa diureticima (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat, Oštećenje funkcije bubrega; Hidrohlortiazid, Oštećenje funkcije bubrega u odeljku 4.4). Ako do ovoga dođe, terapiju lekom Enalapril/HCT TEVA treba prekinuti. Ova situacija povećava mogućnost manifestacije ranije postojeće stenoze bubrežne arterije, (videti Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat, Renovaskularna hipertenzija u odeljku 4.4).

Dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)

Postoje dokazi da istovremena primena ACE inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ili aliskirena povećava rizik od hipotenzije, hiperkalemije i smanjene bubrežne funkcije (uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju). Uskladu sa tim, ne preporučuje se dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin-aldosteron kombinovanom primenom ACE inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ili aliskirena (videti odeljke 4.5 i 5.1).

2 od 18

Ako se terapija dvostrukomblokadom RAAS sistema smatra neophodnom, može se sprovesti isključivo pod nadzorom lekara specijaliste i uz pažljivo praćenje funkcije bubrega, koncentracije elektrolita i vrednosti krvnog pritiska.

ACE inhibitori i blokatori receptora angiotenzina II se ne smeju primenjivati istovremeno kod pacijenata sa dijabetesnom nefropatijom.

Hiperkalemija

Kombinovana primena enalaprila i diuretika u malim dozama ne isključuje mogućnost pojave hiperkalemije (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Eenalapril-maleat, Hiperkalemija u odeljku 4.4).

Litijum

Istovremena primena litijuma sa enalaprilomi diureticima se generalno nepreporučuje(videti odeljak 4.5).

Laktoza

Lek Enalapril/HCT TEVA sadrži 157,45 mg laktoze, monohidrata po tableti. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, potpunim nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ne smeju koristiti ovaj lek.

Enalapril-maleat

Stenoza aorte/hipertrofičnakardiomiopatija

Kao i sve vazodilatatore, ACE inhibitore treba davati sa oprezom pacijentima sa levom ventrikularnom valvularnom opstrukcijom i opstrukcijom u izlaznom delu leve komore i izbegavati u slučajevima kardiogenog šoka i hemodinamski značajne opstrukcije.

Oštećenjefunkcije bubrega

Bubrežna insuficijencija vezana za enalapril, zabeležena je prevashodno kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom ili osnovnim oštećenjem funkcije bubrega, uključujući i stenozu bubrežnearterije. Ako se prepozna na vreme i leči na odgovarajući način, bubrežna insuficijencija koja je povezana sa terapijom enalaprilom, obično je reverzibilna (videti odeljak 4.2 i deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat – hidrohlortiazid, Oštećenje funkciji bubrega; Hidrohlortiazid, Oštećenje funkcije bubrega u odeljku 4.4).

Renovaskularnahipertenzija

Postoji povećan rizik od hipotenzije i insuficijencije bubrega kada se ACE inhibitorima leče pacijenti sa bilateralnom stenozom bubrežnih arterija ili stenozom arterijejedinog bubrega koji je u funkciji. Gubitak funkcije bubrega može da se javi sa samo blagim promenama kreatinina u serumu. Kod ovih pacijenata terapija treba da se započne pod strogim medicinskim nadzorom uz male doze, pažljivo titriranje doza i praćenje funkcije bubrega.

Transplantacija bubrega

Nema iskustava u pogledu primene enalaprila kod pacijenata sa nedavno presađenim bubregom. Zbog toga se ne preporučuje terapija enalaprilom.

Pacijenti na hemodijalizi

Primena enalaprila nije indikovana kod pacijenata kojima je potrebna dijaliza, usled insuficijencije bubrega. Anafilaktoidne reakcije su prijavljivane kod pacijenata na dijalizi visokopropusnim membranama (npr. AN69®) koji su istovremeno uzimali ACE inhibitore. Kod ovih pacijenata treba razmotriti primenu drugog tipa membrane za dijalizu ili druge vrste antihipertenzivnih lekova.

Insuficijencijajetre

ACE inhibitori se retko dovode u vezu sa sindromom koji počinje holestatskom žuticom ili hepatitisom i koji se razvija do fulminantne hepatičke nekroze, a (ponekad) i do smrti. Mehanizam ovog sindroma nije razjašnjen. Pacijenti koji su dobijali ACE inhibitore i kod kojih se javila žutica ili izraženo povećanje

3 od 18

koncentracije enzima jetre treba da prekinu uzimanje ACE inhibitora i da se na odgovarajući način medicinski prate (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Hidrohlortiazid, Oboljenje jetre u odeljku 4.4).

Neutropenija/agranulocitoza

Kod pacijenata koji primenjuju ACE inhibitore zabeležene su neutropenija/agranulocitoza, trombocitopenija i anemija. Kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega, kod kojih nema drugih komplikacija, neutropenija se retko javlja. Enalapril treba veoma obazrivo koristiti kod pacijenata sa kolagenim oboljenjem krvnih sudova, kod pacijenata koji su na imunosupresivnoj terapiji, zatim na terapiji alopurinolom ili prokainamidom, kao i kod onih kod kojih je prisutna kombinacija ovih komplikujućih faktora, naročito ako od ranije postoji oslabljena funkcija bubrega. Kod nekih od ovih pacijenata razvila se i ozbiljna infekcija, koja u nekoliko slučajeva nije mogla da se suzbije intenzivnom terapijom antibioticima. Ako se enalapril primenjuje kod ovih pacijenata, savetuje se periodično praćenje broja belih krvnih zrnaca, a pacijente treba uputiti da prijave svaki znak pojave infekcije.

Hiperkalemija

ACE inhibitori mogu izazvati hiperkalemiju jer inhibiraju oslobađanje aldosterona. Njihov uticaj je uglavnom neprimetan kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega. Međutim, kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega i/ili kod pacijenata koji uzimaju suplemente kalijuma (uključujući zamene za so), diuretike koji štede kalijum, trimetoprim ili kotrimoksazol, takođe poznat i kao trimetoprim/sulfametoksazol, a posebno antagoniste aldosterona ili blokatore angiotenzinskih receptora, može doći do hiperkalemije.

Diuretike koji štede kalijumi blokatore angiotenzinskih receptora treba primenjivati uz oprez kod pacijenata koji uzimaju ACE inhibitore, kao i uz redovno praćenje funkcije bubrega i koncentracije kalijuma u serumu (videti odeljak 4.5).

Pacijenti sa dijabetesom

Pacijentima sa dijabetesom koji se leče oralnim antidijabeticima ili insulinom, prilikom otpočinjanja terapije ACE inhibitorom, treba reći da obrate pažnju na znake hipoglikemije, naročito tokom prvog meseca od početka kombinovane terapije (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Hidrohlortiazid, Metabolička i endokrina dejstva u odeljku 4.4 i odeljak 4.5).

Preosetljivost/angioneurotski edem

Tokom lečenja inhibitorima angiotenzin konvertujućeg enzima, uključujući enalapril-maleat, prijavljeni su slučajevi angioedema lica, ekstremiteta, usana, jezika, glotisa i/ili grla. Ako se angioedem pojavi, terapiju lekom Enalapril/HCT TEVA treba odmah prekinuti i uvesti odgovarajuće praćenje da bi se obezbedilo potpuno povlačenje simptoma pre otpuštanja pacijenta. Čaki u slučajevima kada se pojavi samo oticanje jezika bez respiratornih problema, može biti potreban produžen nadzor nad pacijentom, jer lečenje antihistaminicima i kortikosteroidima možda neće biti dovoljno.

Veoma retko su zabeleženi i fatalni ishodi prouzrokovani angioedemom povezanim sa edemom larinksa ili jezika. Kod nekih pacijenata sa edemom koji zahvata jezik, glotis ili larinks može da dođe do opstrukcije disajnih puteva, pogotovu kod onih pacijenata kod kojih je u prošlosti na disajnimputevima obavljena neka hirurška intervencija. Kada je prisutan angioedem jezika, glotisa ili grla, koji verovatno može da izazove

opstrukciju disajnih puteva, treba odmah primeniti odgovarajuću terapiju adrenalinom (0,3 mL do 0,5 mL rastvora adrenalina u odnosu 1:1000 daje se supkutano) i/ili mere koje obezbeđuju prohodnost disajnih puteva.

Kod pacijenata crne rase koji su uzimali ACE inhibitore zabeleženo je češće pojavljivanje angioedema u poređenju sa pacijentima drugih rasa. Međutim, uopšteno deluje da pacijenti crne rase imaju povećan rizik od pojave angioedema.

Pacijenti koji su ranije imali angioedem koji nije povezan sa uzimanjem ACE inhibitora imaju povećan rizik za pojavu angioedema tokom terapije ACE inhibitorima (videti odeljak 4.3).

Istovremena primena ACE inhibitora sa kombinacijom sakubitril/valsartan je kontraindikovana zbog 4 od 18

povećanog rizika od angioedema. Lečenje kombinacijom sakubitril/valsartan ne sme se započeti pre isteka 36 sati od poslednje doze enalaprila. Lečenje enalaprilom ne sme se započeti pre isteka 36 sati od poslednje doze kombinacije sakubitril/valsartan (videti odeljke 4.3 i 4.5).

Istovremena primena ACE inhibitora sa racekadotrilom, m-TOR inhibitorima (engl. mammalian target of rapamycin, mTOR) (npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus) i vildagliptinom može povećati rizik od nastanka angioedema (npr. oticanje disajnih puteva ili jezika, sa ili bez oštećenja respiratorne funkcije) (videti odeljak 4.5). Potreban je oprez prilikom uvođenja u terapiju racekadotrila, mTOR inhibitora (npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus) i vildagliptina kod pacijenta koji već uzima ACE inhibitor.

Anafilaktoidnereakcijetokomdesenzibilizacije na otrov hymenoptera

Kod pacijenata koji su dobijali terapiju ACE inhibitorima tokom desenzibilizacije na otrov hymenoptera, retko su se javljale anafilaktoidne reakcije opasne po život. Ove reakcije se mogu izbeći privremenim obustavljanjem terapije ACE inhibitorima pre svake desenzibilizacije.

Anafilaktoidnereakcije tokomafereze lipoproteina male gustine (LDL)

Retko se kod pacijenata na terapiji ACE inhibitorima tokom LDL – afereze dekstran-sulfatom mogu javiti anafilaktoidne reakcije koje ugrožavaju život. Ove reakcije se mogu izbeći privremenim prekidom terapije ACE inhibitorom pre svake afereze.

Kašalj

Kašalj je prijavljen tokom primene ACE inhibitora. Karakteristično, kašalj je neproduktivan, uporan i prestaje sa obustavomterapije. Kašalj izazvan ACE inhibitorima treba razmatrati kao deo diferencijalne dijagnoze kašlja.

Hirurškeintervencije/anestezija

Kod pacijenata koji se podvrgavaju velikim hirurškim operacijama ili tokomanestezije lekovima koji dovode do hipotenzije, enalapril može blokirati stvaranje angiotenzina II sekundarno, usled kompenzatornog oslobađanja renina. Ukoliko dođe do pojave hipotenzije za koju se smatra da je nastala kao posledica ovog mehanizma, ona može biti korigovana nadoknadom volumena (videti odeljak 4.5).

Trudnoća

ACE inhibitore ne treba uvoditi u terapiju tokom trudnoće. Osim ako se ne smatra da je nastavak terapije ACE inhibitorima neophodan, pacijentkinje koje planiraju trudnoću treba prebaciti na neku od alternativnih antihipertenzivnih terapija, koje imaju utvrđen bezbednosni profil za upotrebu tokom trudnoće. Kada se utvrdi trudnoća, lečenje ACE inhibitorima treba odmah prekinuti i, ukoliko je moguće, treba otpočeti alternativnu terapiju (videti odeljke 4.3 i 4.6).

Etničkerazlike

Kao i drugi ACE inhibitori, enalapril je očigledno manje efikasan u snižavanju krvnog pritiska kod pripadnika crne rase nego kod drugih populacija, verovatno zato što je kod osoba crne rase koje su obolele od hipertenzije karakteristična niska vrednost renina.

Hidrohlortiazid

Oštećenjefunkcije bubrega

Tiazidi možda nisu odgovarajući diuretici za primenu kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega i nisu efikasni pri klirensu kreatinina od 30 mL/min ili manjem (tj. umerena do teška insuficijencija bubrega) (videti odeljak 4.2 i deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat – hidrohlortiazid, Oštećenjefunkcijebubrega; Enalapril-maleat, Oštećenje funkcije bubrega u odeljku 4.4).

Insuficijencija jetre

Tiazide treba oprezno koristiti kod pacijenta sa oštećenom funkcijom jetreili progresivnim oboljenjem jetre, pošto male promene ravnoteže tečnosti i elektrolita mogu da izazovu hepatičku komu (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat, Insuficijencija jetre u odeljku 4.4).

5 od 18

Metabolička i endokrina dejstva

Terapija tiazidima može da smanji toleranciju na glukozu. Može biti potrebno prilagođavanje doze antidijabetika, uključujući insulin (videti deo Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka, Enalapril-maleat, Pacijenti sa dijabetesom u odeljku 4.4).

Može doći do povećanja koncentracije holesterola i triglicerida tokom terapije tiazidnim diureticima, međutim, pri dozi od 12,5 mg, nije prijavljena ili je prijavljena mala povezanost. Osim toga, u kliničkim istraživanjima sa 6 mg hidrohlortiazida nisu zabeležena klinički značajna dejstva na koncentracije glukoze, holesterola, triglicerida, natrijuma, magnezijuma ili kalijuma u serumu.

Terapija tiazidima može precipitirati pojavu hiperurikemije i/ili gihta kod nekih pacijenata. Deluje da je ovo dejstvo na hiperurikemiju zavisno od doze. Osim toga, enalapril može da poveća koncentraciju mokraćne kiseline u urinu i tako može da umanji hiperurikemično dejstvo hidrohlortiazida.

Kao tokomsvake terapije diureticima, potrebnoje periodično određivanje koncentracije elektrolita u serumu.

Tiazidi (uključujući i hidrohlortiazid) mogu da izazovu disbalans elektrolita i tečnosti (hipokalemija, hiponatremija i hipohloremična alkaloza). Znakovi upozorenja disblansa tečnosti ili elektrolita su kserostomija (neuobičajeno suva usta), žeđ, slabost, letargija, pospanost, uznemirenost, bol u mišićima ili grčenje mišića, zamor mišića, hipotenzija, oligurija, tahikardija i poremećaji u gastrointestinalnomtraktu kao što su mučnina i povraćanje.

Iako se hipokalemija može razviti tokom upotrebetiazidnih diuretika, istovremena terapija enalaprilom može da umanji hipokalemiju izazvanu diureticima. Rizik od pojave hipokalemije veći je kod pacijenata sa cirozom jetre, kod pacijenata sa brzom diurezom, pacijenata koji ne unose oralno dovoljno elektrolita, kao i onih koji istovremeno dobijaju terapiju kortikosteroidima ili kortikotropinom (ACTH) (videti odeljak 4.5).

Kod edematoznih pacijenata može da se pojavi hiponatremija u toplim vremenskim uslovima. Nedostatak hlorida je generalno blag i obično ne zahteva terapiju.

Tiazidi mogu da smanje izlučivanje kalcijuma putem urina i da izazovu povremeno blago povećanje njegove koncentracijeu serumu, čak i ako ne postoji poznat poremećaj u metabolizmu ovog elektrolita. Izražena hiperkalcemija može biti dokaz postojanja latentnog hiperparatireoidizma. Terapiju tiazidima treba prekinuti pre ispitivanja funkcije paratiroidnih žlezda.

Pokazalo se da tiazidi pojačavaju urinarno izlučivanje magnezijuma, što može da dovede do hipomagnezemije.

Poremećaji oka

Efuzija horioidee, akutna miopija i sekundarni glaukom zatvorenog ugla:

Sulfonamidi ili derivati sulfonamida mogu izazvati idiosinkratsku reakciju, koja dovodi do efuzije horioidee uz smanjenje vidnog polja, prolazne miopije ili akutnog glaukoma zatvorenog ugla. Simptomi uključuju iznenadni početak smanjene oštrine vida ili bol u oku i obično se javljaju u roku od nekoliko sati do nekoliko nedelja od početka uzimanja leka. Nelečeni akutni glaukom zatvorenog ugla može da dovede do trajnog gubitka vida. Primarna terapija podrazumeva obustavljanje hidrohlortiazida što je moguće pre. Može se ukazati potreba za brzom medikamentoznom ili hirurškom terapijom ukoliko se intraokularni pritisak ne stavi pod kontrolu. Faktori rizika za razvoj akutnog glaukoma zatvorenog ugla mogu uključivati prethodne alergije na sulfonamide ili penicilin.

Akutna respiratorna toksičnost

Nakon primene hidrohlortiazida zabeleženi su veoma retki teški slučajevi akutne respiratorne toksičnosti, uključujući akutni respiratorni distres sindrom (ARDS). Plućni edem se obično razvija u roku od nekoliko minuta do nekoliko sati nakon primene hidrohlortiazida. Na početku simptomi uključuju dispneju, povišenu telesnu temperaturu, pogoršanje funkcije pluća i hipotenziju. Ako se sumnja na ARDS, potrebno je prekinuti

6 od 18

primenu leka Enalapril/HCT TEVA i primeniti odgovarajuću terapiju. Hidrohlortiazid se ne sme davati pacijentima koji su prethodno imali ARDS nakon primene hidrohlortiazida.

Antidoping test

Hidrohlortiazid sadržan u ovom leku može dati pozitivan rezultat na antidoping testu.

Preosetljivost

Kod pacijenata koji su na terapiji tiazidima, mogu se javiti reakcije preosetljivosti, bilo da postoji alergija ili bronhijalna astma u anamnezi ili ne postoji. Tokom terapije tiazidima, prijavljeno jepogoršanje ili aktiviranje sistemskog eritemskog lupusa.

Nemelanomski karcinom kože

Povećani rizik od nemelanomskog karcinoma kože (eng. non-melanoma skin cancer, NMSC) [bazocelularni karcinom (eng. basal cell carcinoma, BCC) i planocelularni karcinom (eng. squamous cell carcinoma, SCC)] kod povećanekumulativne izloženosti hidrohlortiazidu zabeležen jeu dve epidemiološkestudije zasnovane na Nacionalnom registru malignih oboljenja Danske. Fotosenzibilizirajuće dejstvo hidrohlortiazida može da predstavlja mogući mehanizam za nastanak NMSC.

Pacijente koji uzimaju hidrohlortiazid potrebno je informisati o riziku od NMSC-a i savetovati da povremeno pregledaju svoju kožu kako bi uočili pojavu svake nove lezije i da hitno prijave svaku sumnjivu leziju na koži. Pacijente treba posavetovati o mogućim preventivnim merama, kao što je ograničavanje izlaganja sunčevoj svetlosti i UV zracima i, u slučaju izloženosti, korišćenje odgovarajuće zaštite, radi minimiziranja rizika od karcinoma kože. Sumnjive lezije na koži potrebno je hitno pregledati, potencijalno uključujući histološke preglede uzorka dobijenog biopsijom. Takođe može da bude potrebno da se razmotri opravdanost primene hidrohlortiazida kod pacijenata koji su ranije imali NMSC (takođe videti odeljak 4.8).

Enalapril-maleat – Hidrohlortiazid

Dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)

Podaci iz kliničkih studija pokazuju da je dvostruka blokada sistema renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS) kombinovanom primenom ACE inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ili aliskirena povezana sa većom učestalošću neželjenih događaja kao što su hipotenzija, hiperkalemija i smanjena funkcija bubrega (uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju) u poređenju sa primenom samo jednog leka koji deluje na RAAS (videti odeljke 4.3, 4.4 i 5.1.)

Drugi antihipertenzivni lekovi

Istovremena primena ovih lekova može da pojača hipotenzivno dejstvo enalaprila i hidrohlortiazida. Istovremena primena nitroglicerina i drugih nitrata ili drugih vazodilatatora može još više da snizi krvni pritisak.

Litijum

Reverzibilno povećanje koncentracije litijuma u serumu i povećanje njegove toksičnosti zabeleženi su tokom istovremene terapijelitijumom i ACE inhibitorima. Istovremena primena tiazidnih diuretika može dalje da poveća koncentraciju litijuma i da sa ACE inhibitorima poveća rizik od toksičnosti litijuma.

Upotreba leka Enalapril/HCT TEVA sa litijumom se ne preporučuje. Ako se pokaže da je kombinacija neophodna, treba pažljivo pratiti koncentraciju litijuma u serumu (videti odeljak 4.4).

Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2 (COX-2) Istovremena primena leka Enalapril/HCT TEVA i nesteroidnih antiinflamatornih lekova uključujući selektivne inhibitore ciklooksigenaze-2 (COX-2 inhibitore), može da smanji dejstvo diuretika, kao i drugih antihipertenzivnih lekova. Dakle, antihipertenzivno dejstvo antagonista receptora angiotenzina II, ACE inhibitora ili diuretika može biti smanjeno dejstvom lekova iz grupe NSAIL, uključujući selektivne COX-2 inhibitore.

7 od 18

Istovremena primena lekova iz grupe NSAIL (uključujući COX-2 inhibitore) i antagonista receptora angiotenzina II (ARA) ili ACE inhibitora aditivno deluje na povećanje koncentracije kalijuma u serumu, što može da izazove slabljenje funkcije bubrega. Ove pojave su obično reverzibilne. Retko se može javiti akutna insuficijencija bubrega, naročito kod pacijenata kod kojih je bubrežna funkcija već ugrožena, (kao štosu starije osobe ili hipovolemični pacijenti, uključujući one na terapiji diureticima). Zbog toga se ova kombinacija mora oprezno primenjivati kod pacijenata sa ugroženom funkcijom bubrega.

Enalapril-maleat

Lekovi koji povećavaju rizik od nastanka angioedema

Istovremena upotreba ACE inhibitora i kombinacije sakubitril/valsartan je kontraindikovana usled povećanog rizika od angioedema (videti odeljak 4.3 i 4.4).

Istovremena primena ACE inhibitora sa racekadotrilom, mTOR inhibitorom(npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus) i vildagliptinom može povećati rizik od nastanka angioedema (videti odeljak 4.4).

Diuretici koji štede kalijum, suplementi kalijuma, ili drugi lekovi koji mogu povećati koncentraciju kalijuma u krvi

Iako koncentracija kalijuma u serumu uopšteno ostaje u okviru normalnih vrednosti, kod pojednih pacijenata koji se leče enalaprilom može doći do hiperkalemije. Diuretici koji štede kalijum (npr. spironolakton, triamteren ili amilorid), suplementi kalijuma ili zamene za kuhinjsku so koje sadrže kalijum, mogu dovesti do značajnog povećanja koncentracije kalijuma u serumu. Potreban je oprez i prilikom istovremene primene enalaprila sa lekovima koji povećavaju koncentraciju kalijuma u serumu, kao sto su trimetoprim ili kotrimoksazol (trimetoprirn/sulfometoksazol), jer je poznato da trimetoprim deluje kao diuretik koji štedi kalijum, kao i amilorid. Zbog toga se istovremena primena enalaprila sa ovim lekovima ne preporučuje. Ako je lečenje nabrojanim lekovima istovremeno neophodno, treba ih oprezno koristiti i često kontrolisati koncentraciju kalijuma u krvi.

Ciklosporin

Tokom istovremene primene ACE inhibitora sa ciklosporinom može doći do hiperkalemije. Preporučuje se često kontrolisanje vrednosti kalijuma u serumu.

Heparin

Tokomistovremene primene ACE inhibitora sa heparinom moze doći do hiperkalemije. Preporučuje se često kontrolisanje vrednosti kalijuma u serumu.

Diuretici (tiazidni ili diuretici Henleovepetlje)

Ranija terapija velikim dozama diuretika može da dovede do smanjenja volumena tečnosti i rizika od hipotenzije prilikom otpočinjanja terapije enalaprilom (videti odeljke 4.2 i 4.4). Hipotenzivna dejstva mogu se umanjiti ukidanjem diuretika, povećanjem volumena ili unosa soli.

Triciklični antidepresivi/antipsihotici/anestetici

Istovremena primena određenih anestetika, tricikličnihantidepresiva i antipsihotika sa ACE inhibitorima može da izazove još veće sniženje krvnog pritiska (videti odeljak 4.4).

Simpatomimetici

Simpatomimetici mogu da smanjeantihipertenzivno dejstvo ACE inhibitora (videti odeljak4.5)

Antidijabetici

Rezultati epidemioloških studija navode na zaključak da istovremena primena ACE inhibitora i antidijabetika (insulina, oralnih hipoglikemika) može da prouzrokuje veće smanjenje koncentracije glukoze u krvi uz rizik da se pojavi hipoglikemija. Izgleda da se ovaj fenomen češće javlja tokom prvih nedelja primene kombinovane terapije i kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljke 4.4 i 4.8).

Alkohol

Alkohol pojačava hipotenzivno dejstvo ACE inhibitora (videti odeljak4.5).

8 od 18

Acetilsalicilnakiselina, trombolitici i β-blokatori

Enalapril se bezbedno može primenjivati istovremeno sa acetilsalicilnom kiselinom(u kardiološkim dozama), tromboliticima i β-blokatorima.

Zlato

Retko su zabeležene nitritoidne reakcije (simptomi uključuju crvenilo na licu, mučninu, povraćanje i hipotenziju) kod pacijenata na terapiji parenteralnim preparatima zlata (npr. natrijum-aurotiomalat) i istovremenoj terapiji ACE inhibitorima, uključujući i enalapril.

Hidrohlortiazid

Nedepolarizujući mišićni relaksanti

Tiazidi mogu da pojačaju odgovor organizma na tubokurarin.

Alkohol, barbiturati ili opioidnianalgetici

Može doći do pojačavanja ortostatske hipotenzije (videti odeljak 4.5).

Antidijabetici (oralni antidijabetici i insulin)

Upotreba antidijabetka i tiazidnih diuretika može da zahteva prilagođavanje doze antidijabetika (videti odeljke 4.4 i 4.8).

Holestiramini holestipol

Resorpcija hidrohlortiazida se smanjuje u prisustvu jonoizmenjivačkih smola. Pojedinačna doza holestiramina ili holestipola vezuje hidrohlortiazidi smanjuje njegovu resorpciju iz gastrointestinalnogtrakta i do 85% (holestiramin) i 43% (holestipol).

ProduženjeQT intervala(npr. hinidin, prokainamid, amjodaron, sotalol) Povećani rizik od pojave torsades de pointes.

Glikozidi digitalisa

Hipokalemija može da senzibilizuje ili da prenaglasi odgovor srca na toksična dejstva digitalisa, (npr. pojačana iritabilnost komora).

Kortikosteroidi, ACTH

Mogu da dovedu do povećanoggubitka elektrolita, naročitodo hipokalemije.

Diuretici koji neštede kalijum (npr. furosemid), karbenoksolonili zloupotreba laksativa Hidrohlortiazidmože da poveća gubitak kalijuma i/ili magnezijuma.

Vazoaktivni amini, (npr. noradrenalin)

Moguć je smanjen odgovor na presorne amine (videti odeljak 4.5).

Citostatici (npr. ciklofosfamid, metotreksat)

Tiazidi mogu da smanje izlučivanje citotoksičnih lekova putem bubrega i da pojačaju njihovo mijelosupresivno dejstvo.

Pedijatrijskapopulacija

Samo kod odraslihosoba su sprovođenestudijeinterakcija.

9 od 18

Trudnoća

ACEinhibitori:

Primena ACE inhibitora sene preporučuje tokomprvog trimestra trudnoće (videti odeljak 4.4). Primena ACE inhibitora je kontraindikovana tokom drugog i trećeg trimestra trudnoće (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Na osnovu epidemioloških podataka koji se odnose na rizik od teratogenog dejstva nakon izloženosti ACE inhibitorima tokom prvog trimestra trudnoće nije se mogao doneti konačan zaključak; ipak, ne sme se isključiti malo povećanje rizika. Osim ako se nastavak terapije ACE inhibitorima ne smatra neophodnim, pacijentkinje koje planiraju trudnoću treba prevesti na alternativnu antihipertenzivnu terapiju za koju postoji dokazan bezbednosni profil za primenu u trudnoći.

Kad se ustanovi trudnoća, odmah treba prekinuti terapiju ACE inhibitorima i započeti, ako je moguće, alernativnu terapiju.

Poznato je da izloženost ACE inhibitorima tokom drugog i trećeg trimestra trudnoće izaziva fetotoksičnost (smanjenje funkcije bubrega, oligohidramnion, usporeno okoštavanje lobanje) i neonatalnu toksičnost (bubrežna insuficijencija, hipotenzija, hiperkalemija). Zabeleženi su slučajevi maternalneoligohidramnioze, koja može predstavljati smanjenu funkciju bubrega kod fetusa, i koja može uzrokovati kontrakture ekstremiteta, kraniofacijalne deformacije i hipoplaziju pri razvoju pluća.

Ukoliko dođedoizloženostiACEinhibitoruoddrugogtrimestratrudnoće, preporučujeseultarzvučnipregled bubrežne funkcije i lobanje fetusa. Novorođenčad čije su majke koristile ACE inhibitore treba pažljivo pratiti zbog moguće hipotenzije (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Hidrohlortiazid:

Postoji ograničeno iskustvo sa hidrohlortiazidom tokom trudnoće, naročito tokom prvog trimestra. Podaci dobijeni iz animalnih studija nisu dovoljni. Hidrohlortiazid prolazi placentu. Na osnovu farmakološkog mehanizma dejstva hidrohlortiazida, njegova primena tokom drugog i trećeg trimestra može da ugrozi fetoplacentalnu perfuziju i prouzrokuje ikterus, poremećaj balansa elektrolita i trombocitopeniju kod fetusa i novorođenčeta.

Hidrohlortiazid ne treba primenjivati kod gestacijskog edema, gestacione hipertenzije ili preeklampsije usled rizika od smanjenja volumena plazme i placentalne hipoperfuzije, bez povoljnih efekata na tok bolesti.

Hidrohlortiazid ne treba koristiti u terapiji esencijalne hipertenzije u trudnoći, izuzev u situacijama kada nije moguće koristiti druge oblike terapije.

Dojenje

Enalapril:

Ograničeni farmakokinetički podaci pokazuju da se veoma male koncentracije nalaze u majčinom mleku (videti odeljak 5.2). Iako se čini da ove koncentracije nisu klinički relevantne, primena leka Enalapril/HCT TEVA kod žena u periodu laktacije se ne preporučuje kada je u pitanju dojenje nedonoščadi i tokom prvih nekoliko nedelja nakon porođaja u terminu zbog hipotetičkog rizika od ispoljavanja efekata na kardiovaskularnu ili renalnu funkciju i zato što nema dovoljno kliničkog iskustva. Primena enalaprila za vreme dojenja starije odojčadi smatra se opravdanom samo ukoliko je neophodna za majku, pri čemu dete treba pažljivo pratiti zbog moguće pojave neželjenih reakcija.

Hidrohlortiazid:

Hidrohlortiazid se izlučuje u majčino mleko u malim količinima. Primena tiazida u velikim dozama koje uzrokuju intenzivnu diurezu može inhibirati produkciju mleka. Primena leka Enalapril/HCT TEVA tokom perioda dojenja se ne preporučuje. Ukoliko se lek Enalapril/HCT TEVA ipak mora primenjivati tokom dojenja, doze treba održavati što je moguće manjim.

10 od 18

Prilikomupravljanja vozilima ili rukovanja mašinama, treba imati u vidu da se povremeno mogu javiti vrtoglavica ili osećaj zamora (videti odeljak 4.8).

Lek Enalapril/HCT TEVA se obično dobro podnosi. U kliničkimstudijama, ispoljena neželjena dejstva su obično bila blaga i prolaznog karaktera, i kod najvećeg broja pacijenata nisu zahtevala prekid terapije. Najčešća neželjena dejstva prijavljena za vreme kliničkih studija su bila glavobolja i kašalj.

Sledeća neželjena dejstva su bila prijavljivana prilikom primene monoterapije enalaprila ili hidrohlortiazida ili njihove kombinacije bilo tokom kliničkih studija ili nakon stavljanja leka na tržište.

Tabela 1. Neželjena dejstva leka Enalapril/HCT TEVA

Nepoznato (učestalost se ne može odrediti na osnovu dostupnih podataka)
Neoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)Nemelanom ski karcinom kože (bazocelular ni karcinom i planocelular ni karcinom)
Neutropenija, smanjenje vrednosti hemoglobina, smanjenje vrednosti hematokrita, trombocitopenija agranulocitoza, depresija koštane srži, leukopenija pancitopenija, limfadenopatija, autoimunska oboljenja
Sindrom neadekvatne sekrecije antidiuretsko g hormona (SIADH)
Hipokalemija, povećana koncentracija holesterola i triglicerida, hiperurikemija

11 od 18

Konfuzija, somnolencija, nesanica, nervoza, parestezije, vertigo, smanjen libido**
Poremećaji okaZamućenvidEfuzija horioidee
Poremećaji uha i labirinta
Naleti crvenila, palpitacije, infarkt miokarda ili cerebrovaskularni događaj*, moguće kao posledica preterane hipotenzije kod pacijenata visokog rizika (videti odeljak 4.4)
Plućni infiltrati, respiratorni poremećaji (uključujući pneumonitis i plućni edem), rinitis, alergijski alveolitis/ eozinofilna pneumonijaAkutni respiratorni distres sindrom (ARDS) (videti odeljak4.4)
Ileus, pankreatitis, povraćanje, dispepsija, konstipacija, anoreksija, iritacija želuca, suva usta, peptičkiulkus, flatulencija**
Insuficijencija jetre,nekroza jetre (može biti fatalna), hepatitis – bilo hepatocelularni ili holestatski, žutica, holecistitis (naročito kod pacijenata sa postojećom holelitijazom)

12 od 18

Zabeležen je kompleks simptoma koji može uključivati nešto ili sve od sledećeg: povišena telesna temperatura, serozitis, vaskulitis, mialgija/ miozitis, artralgija/ artritis, pozitivan ANA test (antinuklearna antitela),
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Poremećaji bubrega i urinarnog sistemaRenalna disfunkcija, renalna insuficijencija, proteinurijaOligurija, intersticijal ninefritis
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Hiperkalemija, povećana koncentracija kreatinina u serumuPovećana koncentracija uree u krvi, hiponatremijaPovećane koncentracije enzima jetrei bilirubina u serumu

* Incidenca je u kliničkim istraživanjima bila slična onoj koja sejavila u grupi sa placebom i aktivnoj kontrolnoj grupi.

**Prijavljeno samo u dozama od 12,5 mg i 25 mg hidrohlortiazida.

13 od 18

*** Učestalost pojave grčeva u mišićima definisana jekao česta ako se odnosi na doze hidrohlortiazida od 12,5 mg i 25 mg, i kao povremena ako se odnosi na dozu hidrohlortiazida od 6 mg.

Opis određenih neželjenih reakcija

Nemelanomski karcinom kože: na osnovu dostupnih podataka iz epidemioloških studija, između hidrohlortiazida i nemelanomskog karcinoma kože (NMSC) primećena je povezanost zavisna od kumulativne doze (videti odeljke 4.4 i 5.1).

Prijavljivanjeneželjenihreakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nisu dostupni specifični podaci o lečenju predoziranja lekom Enalapril/HCT TEVA. Terapija je simptomatska i suportivna. Treba prekinuti terapiju lekom Enalapril/HCT TEVA i pacijenta pažljivo pratiti. Predložene mere uključuju izazivanje povraćanja, primenu aktivnog uglja, primenu laksativa u slučaju nedavnog unosa i korekciju dehidratacije, disbalansa elektrolita i hipotenzije ustanovljenim procedurama.

Enalapril-maleat

Najčešći znak predoziranja, do sada zabeležen, je izrazita hipotenzija, koja počinje oko šest sati nakon unosa tableta, praćena je blokadom renin-angiotenzinskog sistema i stuporom. Simptomi povezani sa predoziranjem ACE inhibitorima mogu biti cirkulatorni šok, poremećaji ravnoteže elektrolita, insuficijencija bubrega, hiperventilacija, tahikardija, palpitacije, bradikardija, vrtoglavica, anksioznost i kašalj. Zabeležena je koncentracija enalaprilata u serumu koja je bila 100 puta i 200 puta veća od koncentracije koja se uobičajeno detektuje prilikom primene terapijskih doza leka, nakon unosa 300 mg odnosno 440 mg enalapril-maleata.

Preporučena terapija za predoziranje je intravenska infuzija fiziološkog rastvora. Ako se javi hipotenzija, pacijenta treba postaviti u ležeći položaj sa podignutim nogama. Ako je dostupna, može biti korisna infuzija angiotenzina II i/ili može se razmotriti primena intravenskih kateholamina. Ako je ingestija nedavna, potrebno je preduzeti mere za eliminisanje enalapril-maleata (npr. povraćanje, gastrična lavaža, primena adsorbenasa i natrijum-sulfata). Enalaprilat može biti uklonjen iz sistemske cirkulacije hemodijalizom(videti odeljak 4.4). Pejsmejker je indikovan za bradikardiju koja ne reaguje na terapiju. Neprekidno treba pratiti vitalne parametre kao i koncentracije elektrolita i kreatinina u serumu.

Hidrohlortiazid

Najčešći znaci trovanja koji su primećeni su oni koje prouzrokuje pad koncentracije elektrolita u serumu (hipokalemija, hipohloremija, hiponatremija) i dehidratacija nastala usled povećane diureze. Ako je bio primenjen i digitalis, hipokalemija može da naglasi srčanu aritmiju.

14 od 18

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

ATCšifra: C09BA02

Lek Enalapril/HCT TEVA predstavlja kombinaciju inhibitora angiotenzin konvertujućeg enzima (enalapril-maleat) i diuretika (hidrohlortiazid) koji su efikasni u lečenju hipertenzije. Angiotenzin konvertujući enzim (ACE) je peptidil dipeptidaza koja katalizuje konverziju angiotenzina I u vazokonstriktornu supstancu angiotenzin II. Nakon resorpcije, enalapril se hidrolizuje do enalaprilata, koji inhibira ACE. Posledica inhibicije ACE jesmanjenje angiotenzina II u plazmi, što dovodi do povećanja aktivnosti renina u plazmi (zbog uklanjanja negativne povratne sprege oslobađanja renina) i smanjene sekrecije aldosterona. Hidrohlortiaziduobičajeno ne utičena normalan krvni pritisak.

Lek Enalapril/HCT TEVA deluje na smanjenje krvnog pritiska i ima diuretički efekat. Enalapril i hidrohlortiazid se koriste samostalno ili u kombinaciji za lečenje hipertenzije. Iako hidrohlortiazid u dozi od 6 mg u poređenju sa placebom ne ispoljava klinički značajno dejstvo na sniženje krvnog pritiska, klinički sinergistički efekat se dobija na krvni pritisak ako se 6 mg hidrohlortiazida kombinuje sa enalaprilom. Efekat sniženja krvnog pritiska je znatno veći od onog kada se primeni samo enalapril. Pored toga, efekat smanjenja krvnog pritiska leka Enalapril/HCT TEVA se održava tokom najmanje 24 sata.

ACE je identičan kininazi II. Zbog toga enalapril može da blokira i razgradnju bradikinina, potencijalnog vazodilatatornog peptida. Međutim, još uvek nije razjašnjena uloga koju ovaj događaj ima u ukupnom terapijskom dejstvu enalaprila.

Mehanizamdejstva

Iako se smatra da je mehanizam pomoću koga enalapril snižava krvni pritisak primarno putem supresije sistema renin-angiotenzin-aldosteron, koji igra presudnu ulogu u regulaciji krvnog pritiska, enalapril deluje antihipertenzivno čak i kod hipertenzivnih pacijenata sa niskim sadržajem renina.

Farmakodinamskadejstva

Primena enalaprila kod pacijenata sa hipertenzijom dovodi do smanjenja krvnog pritiska u ležećem i stajaćem položaju, bez značajnijeg povećanja frekvence rada srca.

Simptomatska ortostatska hipertenzija se ne javlja često. Kod nekih pacijenata, terapiju treba nastaviti nekoliko nedelja kako bi se postiglo optimalno smanjenje krvnog pritiska. Naglo prekidanje enalapril-maleata nije propraćeno brzim povećanjem krvnog pritiska.

Efektivna inhibicija delovanja ACE se obično javlja 2 do 4 sata nakon oralne primene pojedinačne doze enalaprila. Obično efekat sniženja krvnog pritiska nastupa nakon sat vremena, pri čemu maksimalno sniženje krvnog pritiska nastupa 4 do 6 sati nakon primene. Trajanje efekta zavisi od doze. Ali u preporučenim dozama, efekat smanjenja krvnog pritiska i hemodinamski efekti se održavaju najmanje 24 sata.

U hemodinamskim studijama sa enalaprilom kod pacijenata sa esencijalnom hipertenzijom, smanjenje krvnog pritiska je bilo praćeno smanjenjem perifernog arterijskog otpora sa povećanjem minutnog volumena srca i malo ili nimalo promena u frekvenci rada srca. Nakon primene enalapril-maleata došlo je do povećanja renalne perfuzije; stopa glomerularne filtracije je bila nepromenjena. Nije bilo indikacija za zadržavanje natrijuma ili vode. Ali kod pacijenata sa niskom glomerularnom filtracijom pre početka lečenja, ova stopa je obično bila povećana.

Antihipertenzivna terapija sa enalaprilom dovodi do značajnogsmanjenja hipertrofije leve komore, uz zadržavanje sistolne funkcije leve komore.

Efekat kombinacije fiksne doze enalaprila i hidrohlortiazida na mortalitet i morbiditet nije ispitivan.

15 od 18

Dvostruka blokada

Dva velika randomizovana, kontrolisana ispitivanja (ONTARGET (engl. ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) i VA NEPHRON-D (engl. The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)) ispitivala su primenu kombinacije ACE inhibitora i blokatora receptora angiotenzina II.

ONTARGET je bilo ispitivanje sprovedeno kod pacijenata sa kardiovaskularnom ili cerebrovaskularnom bolešću u anamnezi, ili sa dijabetes melitusom tipa 2 sa dokazanim oštećenjem ciljnog organa. VA NEPHRON-D je bilo ispitivanje kod pacijenata sa dijabetes melitusomtipa 2 i dijabetesnom nefropatijom.

Ova ispitivanja nisu pokazala nikakav značajan povoljan efekat na bubrežne i/ili kardiovaskularne ishode i mortalitet, a bio je uočen povećani rizik od hiperkalemije, akutnog oštećenja bubrega i/ili hipotenzije u poređenju sa monoterapijom. S obzirom na njihova slična farmakodinamska svojstva, ti rezultati su

relevantni i za druge ACE inhibitore i blokatore receptora angiotenzina II.

ACE inhibitori i blokatori receptora angiotenzina II ne smeju se, prema tome, istovremeno primenjivati kod pacijenata sa dijabetesnom nefropatijom.

ALTITUDE (engl. Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) je bilo ispitivanje osmišljeno za testiranje koristi dodavanja aliskirena standardnoj terapiji sa ACE inhibitorom ili antagonistom receptora angiotenzina II kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 2 i hroničnom bolešću bubrega, kardiovaskularnom bolešću ili i jednom i drugom. Ispitivanje je bilo prekinuto pre vremena zbog povećanog rizika od neželjenog ishoda. Kardiovaskularna smrt i moždani udar su numerički bili učestaliji u grupi koja je primala aliskiren nego u onoj koja je primala placebo, a neželjeni događaji i ozbiljni neželjeni događaji od značaja (hiperkalemija, hipotenzija i bubrežna disfunkcija) bili su češće zabeleženi u grupi koja je primala aliskiren nego u onoj koja je primala placebo.

Nemelanomski karcinom kože:

Na osnovu dostupnih podataka iz epidemioloških studija, između hidrohlortiazida i nemelanomskog karcinoma kože (NMSC) primećena je povezanost zavisna od kumulativne doze. Jedna studija uključila je populaciju koja se sastojala od 71 533 slučaja bazocelularnog karcinoma (BCC) i 8 629 slučajeva planocelularnog karcinoma (SCC), uparenih sa 1 430 833, odnosno 172 462 kontrole u populaciji. Velika upotreba hidrohlortiazida (≥50 000 mg kumulativno) bila je povezana sa prilagođenim OR od 1,29 (95% CI: 1,23-1,35) za BCC i 3,98 (95% CI: 3,68-4,31) za SCC. Primećena je jasna povezanost odgovora i kumulativne doze i za BCC i za SCC. Druga studija pokazala je moguću povezanost između karcinoma usana (SCC) i izlaganja hidrohlortiazidu: 633 slučaja karcinoma usana upareno je sa 63 067 kontrola u populaciji, primenom strategije uzorkovanja iz rizične grupe (eng. risk-set sampling). Pokazana je povezanost odgovora i kumulativne doze sa prilagođenim OR 2,1 (95% CI: 1,7-2,6) sa povećanjem na OR 3,9 (3,0-4,9) za veliku upotrebu hidrohlortiazida (~25 000 mg) i na OR 7,7 (5,7-10,5)za najveću kumulativnu dozu (~100 000 mg) (takođe videti odeljak 4.4).

Resorpcija

Oralno primenjen enalapril-maleat sebrzo resorbuje, a njegove maksimalne koncentracije u serumu se javljaju u roku od jednog sata. Na osnovu prisustva u urinu, stepen resorpcije enalaprila iz oralno primenjenog enalapril-maleata je približno 60%. Na resoprciju oralno primenjenog enalaprila ne utiče prisustvo hrane u gastrointestinalnom traktu.

Nakon resorpcije, oralni enalapril se brzo i obimno hidrolizuje u enalaprilat, snažan inhibitor angiotenzin konvertujućeg enzima. Maksimalna koncentracija enalaprilata u serumu javlja se 3 do 4 sata nakon oralne doze enalapril-maleata. Glavne supstance u urinu su enalaprilat (oko 40% od unete doze) i nepromenjen enalapril. Osim konvertovanja u enalaprilat, nema dokaza o značajnijem metabolizmu enalaprila.

Profil koncentracije enalaprilata u serumu pokazuje produženu terminalnu fazu, verovatno povezanu sa vezivanjem za ACE. Kod ispitanika sa normalnomfunkcijom bubrega, koncentracije enalaprilata u stanju

16 od 18

ravnoteže u serumu se dostižu nakon četvrtog dana primene enalapril-maleata. Na resorpciju oralno primenjenog enalapril-maleata ne utiče prisustvo hrane u gastrointestinalnom traktu. Stepen resorpcije i hidrolize enalaprila sličan je kod različitih doza u preporučenom terapijskom opsegu.

Distribucija

U opsegu terapijskih koncentracija, vezivanje enalaprilata za proteine humane plazme nije veće od 60%.

Metabolizam i biokonverzija

Osim konvertovanja u enalaprilat, nema dokaza o značajnijem metabolizmu enalaprila. Hidrohlortiazid se ne metaboliše, ali se veoma brzo eliminiše putem bubrega.

Eliminacija

Ekskrecija enalaprila se pre svega odigrava preko bubrega. Glavne supstance u urinu su enalaprilat, u količini koja iznosi oko 40% doze i neizmenjeni enalapril (oko 20%). Hidrohlortiazid se ne metaboliše, ali se veoma brzo eliminiše putem bubrega. Najmanje 61% oralne doze se eliminiše u neizmenjenom obliku tokom

24 sata.

Oštećena funkcija bubrega

Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega, povećan je stepen izloženosti enalaprilu i enalaprilatu. Kod pacijenata sa blagom do umerenom bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina 40-60 mL/min), vrednost parametra PIK za enalaprilat u stanju ravnoteže nakon primene u dozi od 5 mg jednom dnevno je iznosio oko dva puta više u odnosu na pacijente sa normalnom funkcijom bubrega. Kod teških oštećenja bubrega (klirens kreatinina <30 mL/min), parametar PIK je bio povećan približno 8 puta. Efektivno poluvreme eliminacije enalaprilata nakon ponovljenih doza enalapril-maleata je produženo kod ovog stepena oštećenja bubrega, a vreme do stabilizovanja se odlaže (videti odeljak 4.2). Enalapril se može ukloniti iz cirkulacije hemodijalizom. Klirens prilikom dijalize iznosi 62 mL/min.

Periodlaktacije

Nakon pojedinačne oralne doze od 20 mg primenjene kod 5 žena nakon porođaja, prosečne maksimalne koncentracije enalaprila u mleku su bile 1,7 mikrograma/L (od 0,54 do 5,9 mikrograma/L), 4 do 6 sati nakon primene. Prosečna maksimalna koncentracija enalaprilata je bila 1,7 mikrograma/L (od 1,2 do

2,3 mikrograma/L); vreme postizanja maksimalnih koncentracija je bilo različito tokom perioda od 24 sata. Uzimajući u obzir maksimalne koncentracije u mleku, procenjeni maksimalni unos kod dece koja se hrane samo majčinim mlekom bi bio oko 0,16% doze prilagođene telesnoj masi majke. Žene koje su uzimale

10 mg enalaprila dnevno oralnim putem tokom 11 meseci, imale su maksimalne koncentracije enalaprila u mleku od 2 mikrograma/L 4 sata nakon primene i maksimalne koncentracije enalaprilata od

0,75 mikrograma/L 9 sati nakon primene. Ukupna količina enalaprila i enalaprilata merenih u mleku tokom 24 sata je bila 1,44 mikrograma/L, odnosno 0,63 mikrograma/L. Koncentracije enalaprilata u mleku nije bilo moguće detektovati (<0,2 mikrograma/L) 4 sata nakon primene pojedinačne doze enalaprila od 5 mg kod jedne žene i10 mg kod dve žene; koncentracije enalaprila nisu određene.

Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik kod ljudi. Ovi podaci su dobijeni iz konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponavljanih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala. Studije reproduktivne toksičnosti ukazuju na to da enalapril ne utiče na plodnost i reprodukciju kod pacova i nije teratogen. U studiji u kojoj su ženke pacova dobijale enalapril pre parenja i tokom gestacije, primećen je povećan stepen smrtnosti potomaka tokom laktacije. Izgleda da aktivna supstanca prolazi placentu i izlučuje se u majčino mleko. Zaključak je da su ACE inhibitori kao grupa lekova fetotoksični kada se primenjuju u drugom ili trećem trimestru trudnoće.

Hidrohlortiazidprolazi placentu, ali nei krvno-moždanu barijeru.

17 od 18

6. FARMACEUTSKI PODACI

Kroskarmeloza-natrijum; Laktoza, monohidrat; Magnezijum-stearat;

Skrob,kukuruznipreželatinizovan; Natrijum-hidrogenkarbonat;

Pigment Blend PB 20948 Blue: laktoza, monohidrat; Indigo Carmine Lake E132.

Nijeprimenljivo

3 godine.

Lek ne upotrebljavati nakon isteka roka upotrebe.

Čuvati na temperaturi do 25 °C.

Unutrašnje pakovanje je Alu (20 μm)/Alu (130 μm) blister sa 10 tableta i Alu (20 μm)/Alu (170 μm) blister sa 10 tableta.

Spoljašnjepakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera (ukupno 30 tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Šta je lekEnalapril/HCT TEVA

Lekar Vam je propisao lek Enalapril/HCT TEVA za lečenje Vaše hipertenzije (visok krvni pritisak).

LekEnalapril/HCT TEVAsadrži aktivnesupstance enalapril-maleat i hidrohlortiazid:

 enalapril pripada grupi lekova koji se nazivaju inhibitori angiotenzin-konvertujućeg enzima (ACE inhibitori), i delujetako što dovodi do širenja krvnih sudova.

 hidrohlortiazidpripada grupi lekova koji se nazivaju diuretici (lekovi koji povećavaju izlučivanje urina), koji deluju tako što povećavaju količinu urina koji se stvara.

Zajedno, enalapril i hidroklorotiazid pomažu u smanjenju visokog krvnog pritiska.

Lek Enalapril/HCT TEVA ne smete uzimati:

 ukoliko ste alergični (preosetljivi) na enalapril-maleat, hidrohlortiazid, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);

 ukoliko ste ranije uzimali terapiju lekovima iz iste grupe kojoj pripada enalapril (ACE inhibitori) i imali ste alergijske reakcije praćene oticanjem lica, usana, jezika i/ili grla sa poteškoćama prilikom gutanja ili disanja. Nemojte uzimati ovaj lek ukoliko ste ikada imali ovakvu reakciju bez utvrđenog uzroka, ili ukoliko je kod Vas dijagnostikovan nasledni angioedem ili idiopatski angioedem (bez utvrđenog uzroka);

 ukoliko ste alergični (preosetljivi) na derivate sulfonamida (obratite se Vašem lekaru ukoliko niste sigurni koji lekovi su derivati sulfonamida);

 ukoliko ne možete da mokrite;

 ukoliko imate ozbiljne probleme sa bubrezima;

 ukoliko imate dijabetes (šećernu bolest) ili oštećenu funkciju bubrega, a uzimate lekove za sniženje krvnog pritiska koji sadrže aliskiren;

 ukoliko ste trudni duže od tri meseca (takođe je bolje izbegavati primenu leka Enalapril/HCT TEVA i u ranoj fazi trudnoće - videti odeljak „Trudnoća i dojenje”);

 ukoliko imate teška oštećenja funkcije jetre;

 ako ste uzimali ili trenutno uzimate kombinaciju sakubitril/valsartan, lek koji se primenjuje u terapiji dugotrajne (hronične) srčane slabosti kod odraslih osoba, jer postoji povećan rizik od pojave angioedema (brzo oticanje potkožnogtkiva u predelu, npr. grla).

Nemojte uzimati lek Enalapril/HCT TEVA ako se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate lek Enalapril/HCT TEVA.

Upozorenja i mere opreza

Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutompre nego što uzmete lek Enalapril/HCT TEVA.

Obavestite svog lekara o svim zdravstvenim problemima koje imate ili ste imali i o bilo kakvim alergijama:  ukoliko ste imali probleme sa disanjem ili plućima (uključujući upalu pluća ili tečnost u plućima)

nakon uzimanja hidrohlortiazida u prošlosti. Ako osetite ozbiljan nedostatak vazduha ili otežano disanje nakon uzimanja leka Enalapril/HCT TEVA, odmah potražite medicinsku pomoć.

 ukoliko imate srčane bolesti, poremećaje krvi, probleme sa jetrom, ako ste na dijalizi, ako se lečite diureticima (lekovi koji povećavaju izlučivanje urina) ili ako ste nedavno patili od jakog povraćanja ili dijareje. Takođe obavestite svog lekara ako sledite ishranu sa malo soli, uzimate suplemente kalijuma, lekove koji štede kalijum, zamene za so koje sadrže kalijum ili druge lekove koji mogu povećati koncentraciju kalijuma u krvi, kao što je heparin (lek koji se koristi za sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka) i lekovi koji sadrže trimetoprim kao što je kotrimoksazol, (takođe poznat i kao trimetoprim/sulfametoksazol) (lekovi koji se koriste za lečenje infekcija), ukoliko imate dijabetes ili

2 od 9

bilo kakve probleme sa bubrezima (uključujući i transplantaciju bubrega), jer mogu uzrokovati visoku koncentraciju kalijuma u krvi, što može biti ozbiljan zdravstveni problem. U ovim slučajevima, Vaš lekar će možda morati da prilagodi dozu leka Enalapril/HCT TEVA ili da prati koncentraciju kalijuma u krvi. Ako imate dijabetes i uzimate oralne antidijabetike ili insulin, morate redovno kontrolisati krv zbog moguće pojave smanjene koncentracije glukoze u krvi, posebno tokom prvog meseca terapije lekom Enalapril/HCT TEVA. Obavestite svog lekara ako ste ikada imali alergijsku reakciju sa oticanjem lica, usana, jezika i/ili grla, sa otežanim gutanjem ili disanjem. Pripadnici crne rase su u većem riziku za ove vrste reakcija na ACE inhibitore.

 ako planirate da se podvrgnete LDL-aferezi (uklanjanje holesterola iz krvi pomoću aparata), ili tretmanu desenzibilizacije kako biste smanjili alergijsku reakciju na ubode pčela ili osa.

 ako Vam se pojavi nizak krvni pritisak (što se može manifestovati kao nesvestica ili vrtoglavica, posebno kada naglo ustanete).

 Pre bilo kakve hirurške intervencije ili anestezije (uključujući i stomatološku intervenciju), obavestite svog lekara ili stomatologa da uzimate lek Enalapril/HCT TEVA, jer može doći do naglog pada krvnog pritiska nakon primanja anestezije.

 ako imate kolagena oboljenja krvnih sudova, uzimate imunosupresivnu terapiju (koristi se u lečenju autoimunskih poremećaja (npr. reumatoidni artritis), ili nakon transplantacije organa.

 ako uzimate lekove alopurinol (koristi se u lečenju gihta) ili prokainamid (koristi se za lečenje poremećaja srčanog ritma).

 Obavestite svog lekara ako ste imali ili ćete imati anti-doping test, jer ovaj lek može dati pozitivan rezultat. 

 ako mislite da ste trudni (ili postoji mogućnost da zatrudnite). Primena ovog leka se ne preporučuje tokom rane trudnoće, i lek se ne sme primenjivati ako ste trudni duže od tri meseca, jer može doći do ozbiljnih oštećenja ploda ukoliko se koristi u tomperiodu (vidite odeljak „Trudnoća i dojenje”).

 ako uzimate bilo koji od sledećih lekova, rizik za nastanak angioedema (brzo oticanje potkožnog tkiva, npr. grla) može biti povećan:

racekadotril, lek koji se koristi za lečenje proliva

lekove koji se koriste za sprečavanje organizma da odbaci transplantirani organ i u terapiji pojedinih vrsta raka (npr. temsirolimus, sirolimus, everolimus) ili

vildaglipitin, lek koji se koristi u terapiji dijabetes melitusa.

 ako ste imali rak kože ili ako Vam se pojavi neočekivana lezija (promena) na koži tokom lečenja. Lečenje hidrohlortiazidom, naročito dugotrajna primena uz visoke doze, može da poveća rizik od nekih vrsta raka kože ili usana (nemelanomski karcinom kože). Zaštitite svoju kožu od izlaganja suncu i UV zracima za vreme uzimanja leka Enalapril/HCT TEVA.

 reciteVašem lekaru ako uzimate neki od sledećih lekova za lečenje visokog krvnog pritiska: - blokatore receptora angiotenzina II (ARB, takođe poznati kao sartani – npr. valsartan,

telmisartan, irbesartan), posebno ako imate probleme sa bubrezima povezane sa šećernom bolešću,

- aliskiren.

 ukoliko primetite slabljenje vida ili osetite bol u oku. Ovo mogu biti simptomi nakupljanja tečnosti u sloju oka u kome se nalaze krvni sudovi (efuzija horioidee) ili povećanje očnog pritiska i obično se javljaju u određenom vremenskom periodu, u roku od nekoliko sati do nekoliko nedelja od početka uzimanja leka Enalapril/HCT TEVA. Ukoliko se ne leči, ovo stanje može dovesti do trajnog gubitka

vida. Ukoliko ste ranije imali alergiju na peniciline ili sulfonamide, možete biti pod povećanim rizikom od razvoja ovih neželjenih reakcija.

Vaš lekar može vršiti redovne kontrole funkcije bubrega, krvnog pritiska i koncentracije elektrolita (npr. kalijuma) u krvi.

Pogledajte takođe informacije u delu „Lek Enalapril/HCT TEVA ne smete uzimati”.

Decai adolescenti

Bezbednost i efiksnost leka Enalapril/HCT TEVA kod ove populacije nisu utvrđeni.

3 od 9

Drugi lekovi i lek Enalapril/HCT TEVA

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Vaš lekar će možda morati da promeni Vašu dozu leka koju primenjujete i/ili sprovede druge mere opreza.

Uopšteno, lek Enalapril/HCT TEVA se može uzimati istovremeno sa drugim lekovima. Radi određivanja odgovarajuće doze ovog leka, veoma je važno da Vaš lekar zna da li uzimate neki od sledećih lekova:

 blokatore receptora angiotenzina II (ARB) ili aliskiren (videti takođe informacije u delu „Lek Enalapril/HCT TEVA ne smete uzimati” kao i „Upozorenja i mere opreza”),

 druge antihipertenzive (lekovi za snižavanje visokog krvnog pritiska)

 diuretike (lekovi koji povećavaju izlučivanje urina)

 suplemente kalijuma ili zamene za kuhinjsku so koje sadrže kalijum i druge lekove koji mogu povećati koncentraciju kalijuma u krvi (na primer, trimetoprim i kotrimoksazol za infekcije uzrokovane bakterijama; ciklosporin, imunosupresivni lek koji se koristi za sprečavanje odbacivanja transplantiranog organa i heparin, lek koji se koristi za razređivanje krvi kako bi se sprečilo stvaranje krvnih ugrušaka). Pogledajte i informacije navedene u odeljku „Upozorenja i mere opreza“,

 prokainamid, amjodaron ili sotalol (koristese u lečenju poremećaja srčanog ritma),  digitalis (koristi se za lečenje problema sa srčanimritmom),

 holestiraminili holestipol (koristeseu kontroli koncentracije holesterola)  karbenoksolon (koristi se u lečenju čira na želucu),

 prekomerna upotreba laksativa

 lekove protiv bolova, kao što su morfin ili anestetici, zato što krvni pritisak može previše da se snizi

 barbiturate(sedativi koji sekoristeza nesanicu ili epilepsiju)

 litijum, (lekovi koji se koriste za lečenje manične depresije ili bipolarnih poremećaja),  triciklične antidepresive (koriste se u terapiji depresije),

 antipsihotike (lekovi koji se koriste za lečenje šizofrenije),

 simpatomimetike (lekovi koji se koriste za lečenje određenih problema sa srcem i krvnim sudovima i neki lekovi protiv prehlade),

 antidijabetike (lekovi koji se koriste za lečenje dijabetesa),

 nesteroidne antiinflmatorne lekove (NSAIL) (lekovi koji se koriste za lečenje bola i artritisa, uključujući i lečenje zlatom),

 kortikosteroide (koriste se u lečenju određenih stanja kao što su reumatizam, artritis, alergijska stanja, astma ili određeni poremećaji krvi),

 ACTH (za testiranje da li Vaše nadbubrežne žlezde dobro rade),  alopurinol (koristi se u lečenju gihta),

 mTOR inhibitore (npr. temsirolimus, sirolimus, everolimus) (lekovi koji se koriste u lečenju nekih vrsta raka ili u sprečavanju odbacivanja transplantiranog organa usled aktivnosti imunog sistema). Pogledajte i informacije navedene u odeljku „Upozorenja i mere opreza“,

 lekove koji sadrže inhibitor neprilizina, kao što je sakubitril (dostupan u kombinaciji sa fiksnom dozom sa valsartanom), racekadotril ili vildagliptin. Može povećati rizik od angioedema (otok lica, usana, jezika ili grla sa otežanim gutanjem ili disanjem). Pogledajte i informacije navedene u odeljku „Lek Enalapril/HCT TEVA ne smete uzimati“ i u odeljku „Upozorenja i mere opreza“,

 citostatike (lekovi koji se koriste za lečenje raka).

Uzimanje leka Enalapril/HCT TEVA sa hranom ili pićima

Lek se može uzimati tokom ili nakon jela sa dovoljnom količinom tečnosti.

4 od 9

Trudnoća i dojenje

Trudnoća

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da stetrudni ili planiratetrudnoću, obratitese Vašem lekaru za savet prenego što uzmete ovaj lek. Lekar će Vam savetovati da prestanete da uzimate lek Enalapril/HCT TEVA pre nego što zatrudnite, ili odmah pošto saznate da ste trudni, i da pređete na terapiju drugim lekom umesto leka Enalapril/HCT TEVA. Primena leka Enalapril/HCT TEVA se ne preporučuje tokom trudnoće, a ne sme se uzimati posle trećeg meseca trudnoće jer može ozbiljno da ugrozi bebu.

Dojenje

Obavestite Vašeg lekara ukoliko dojite ili nameravate da započnete sa dojenjem. Primena leka Enalapril/HCT TEVA se ne preporučuje tokom perioda dojenja.

Upravljanjevozilima i rukovanje mašinama

Individualni odgovori na lekove mogu varirati. Pojedina neželjena dejstva koja su prijavljena tokom upotrebe ovog leka mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama (videti odeljak Moguća neželjena dejstva).

LekEnalapril/HCT TEVA sadrži laktozu

Lek Enalapril/HCT TEVA sadrži laktozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere obratite se Vašem lekaru pre uzimanja ovog leka.

Vaš lekar će odlučiti o odgovarajućoj dozi na osnovu Vašeg stanja i na osnovu toga da li uzimate druge lekove.

Preporučena doza jejedna tableta dnevno. Većina ljudi ovaj lek uzima sa malo vode. Prethodno lečenje diureticima treba prekinuti 2-3 dana pre početka lečenja ovim lekom.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Veoma je važno da uzimate ovaj lek onoliko dugo koliko Vam je lekar propisao. Nemojteuzimati veću dozu leka od propisane.

Ako ste uzeli veću dozu leka Enalapril/HCT TEVA nego što treba

Odmah se obratite lekaru ako mislite da ste uzeli više tableta nego što je trebalo. Najčešći znaci i simptomi predoziranja su vrtoglavica ili nesvestica usled pada krvnog pritiska, jaka žeđ, kašalj, zbunjenost, ubrzano disanje, anksioznost, smanjenje količine izlučene mokraće ili ubrzan ili usporen rad srca.

U slučaju predoziranja ili slučajnog gutanja, odmah se posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom ili pozovite službu hitne medicinske pomoći. Preporučuje se da odnesete pakovanje leka i uputstvo za lek zdravstvenom radniku.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Enalapril/HCT TEVA

Trebalo bi da uzimate ovaj lek kako je propisano. Nemojte uzimati duplu dozu kako biste nadoknadili propuštene doze. Ukoliko zaboravite da popijete lek, uzmite sledeću dozu u predviđeno vreme.

Ako naglo prestanete da uzimate lekEnalapril/HCT TEVA

Nemojte prestati da uzimate lek, osim ako Vamto nije rekao Vaš lekar.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

5 od 9

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Učestalost neželjenih dejstava prikazana je na sledeći način:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek) Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek) Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek) Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Neoplazme, benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe) Nepoznato: rak kože i usana (nemelanomski rak kože)

Poremećaji krvi

Povremeno: anemija (uključujući aplastičnu i hemolitičku anemiju)

Retko: promene vrednosti krvi, kao što je manji broj belih ili crvenih krvnih zrnaca, smanjene vrednosti hemoglobina, manji broj trombocita u krvi, otečene žlezde na vratu, u pazuhu ili preponama, autoimunska oboljenja

Endokrini poremećaji

Nepoznato: prekomerno lučenje antidiuretskog hormona, što uzrokuje zadržavanje tečnosti u organizmu, slabost, umor ili konfuziju.

Poremećaji metabolizma i ishrane

Često: smanjena koncentracija kalijuma u krvi, povećana koncentracija holesterola ili triglicerida u krvi, povećana koncentracija mokraćne kiseline u krvi

Povremeno: smanjena koncentracija glukoze u krvi (hipoglikemija), smanjena koncentracija magnezijuma u krvi (hipomagnezemija), bolest praćena bolom, oticanjem zglobova uzrokovano kristalima mokraćne kiseline (giht)*

Retko: povećana koncentracija glukoze u krvi

Veoma retko: povećana koncentracija kalcijuma u krvi (hiperkalcemija)

Poremećaji nervnog sistema

Često: glavobolja, depresija, nesvestica (sinkopa), poremećaj ukusa

Povremeno: zbunjenost, pospanost, nesanica, nervoza, neobjašnjivi osećaj peckanja (parestezija), vertigo, smanjen libido*

Retko: neobični snovi, problemi sa spavanjem, povremena slabost mišića usled smanjene koncentracije kalijuma (pareza)

Poremećaji oka

Veoma često: zamućen vid

Neopznato: slabljenje vida ili bol u očima usled visokog očnog pritiska (mogući znaci nakupljanja tečnosti u vaskularnom sloju oka (horioidalni izliv)).

Poremećaji uha Povremeno: zujanje u ušima

Srčani i vaskularni poremećaji Veoma često: vrtoglavica

Često: nesvestica zbog pada krvnog pritiska (uključujući pad krvnog pritiska pri naglom ustajanju), angina pektoris ili bol u grudima, nepravilni otkucaji srca, ubrzan rad srca

Povremeno: naleti crvenila, ubrzan ili nepravilan rad srca (palpitacije), infarkt miokarda, moguć moždani udar usled preterano niskog krvnog pritiska kod visokorizičnih pacijenata (pacijenti sa abnormalnim protokom krvi u srce i/ili mozak)

6 od 9

Retko: slab dotok krvi u ekstremitete (Raynaud-ov sindrom)

Respiratorni poremećaji Veoma često: kašalj Često: otežano disanje

Povremeno: curenje iz nosa, bol u grlu i promuklost, stezanje u grudima povezano sa astmom

Retko: zapaljenje nosa, nakupljanje tečnosti ili drugih supstanci u plućima (vidljivo na rendgenskom snimku), otežano disanje, respiratorni distres (uključujući pneumonitis, plućni edem, alergijski alveolitis/eozinofilnu pneumoniju)

Veoma retko: akutni respiratorni distres sindrom (znakovi uključuju teški respiratorni distres, povišenu telesnu temperaturu, slabost i zbunjenost)

Gastrointestinalni poremećaji Veoma često: mučnina

Često: proliv, bol u stomaku

Povremeno: sporo kretanje hrane kroz creva (ileus), zapaljenje gušterače (pankreatitis), povraćanje, probavne smetnje (dispepsija), otežano pražnjenje creva (konstipacija), nedostatak apetita, bol u želucu ili iritacija želuca, suva usta, peptički čir, prekomerni gasovi u želucu ili crevima*

Retko: bol u ustima (stomatitis/aftozni čir), oticanje jezika (glositis) Veoma retko: oticanje creva (intestinalni angioedem)

Poremećaji jetre i žučne kese

Retko: zapaljenje jetre (hepatitis), oslabljena funkcija jetre što može biti sa smrtnim ishodom, žuta prebojenost očiju ili kože (žutica), problemi sa žučnom kesom

Poremećaji kože

Često: osip, alergijske reakcije sa oticanjem lica, usana, jezika i/ili grla sa otežanim gutanjem ili disanjem Povremeno: pojačano znojenje (dijaforeza), svrab (pruritus), koprivnjača (urtikarija), gubitak kose (alopecija) Retko: teška reakcija preosetljivosti sa visokom temperaturom, osip (multiformni eritem), Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza (ozbiljan kožni poremećaj praćen pojavom crvene kože sa plikovima koja se ljušti), teški kožni osip praćen gubitkom kože i kose (eksfolijativni dermatitis), kožni eritematozni lupus (imunsko oboljenje), crveni osip sa ljuštenjem kože (eritroderma), male kožne vezikule ispunjene tečnošću (pemfigus), ljubičaste ili crvene tačkice na koži (purpura).

Nepoznato: grupa simptoma koji mogu da uključuju sve ili neke od sledećih simptoma: povišena telesna temperatura, zapaljenje krvnih sudova (serozitis/vaskulitis), bol u mišićima (mijalgija/miozitis), bol u zglobovima (artralgija/artritis). Može se javiti i osip, fotosenzibilnost ili druge kožne manifestacije.

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva Često: grčevi u mišićima**

Povremeno: bol u zglobovima*

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Povremeno: problemi sa bubrezima (disfunkcija bubrega), oslabljena funkcija bubrega, belančevine u mokraći (proteinurija)

Retko: smanjeno izlučivanje mokraće (oligurija), bolest bubrega (intersticijalni nefritis)

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki Povremeno: impotencija

Retko: uvećanje dojki kod muškaraca (ginekomastija)

Opšti poremećaji Veoma često: slabost

Često: bol u grudima, zamor

Povremeno: malaksalost, povišena telesna temperatura

Ispitivanja:

Često: povećana koncentracija kalijuma u krvi, povećana koncentracija kreatinina u krvi

7 od 9

Povremeno: povećana koncentracija uree u krvi, smanjena koncentracija natrijuma u krvi Retko: povećane vrednosti enzima jetre ili bilirubina.

Povremeno i retko se mogu javiti i druga neželjena dejstva, a neka od njih mogu biti i ozbiljna. Za više informacija o neželjenim dejstvima leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Odmah prijavite ove ili bilo koje druge neobične simptome svom lekaru ili farmaceutu.

Veoma je važno da odmah prestanete da uzimate lek Enalapril/HCT TEVA i potražite hitnu medicinsku pomoć ako počnete da osećate sledeće simptome:

- ako se pojavi otok lica, usta, usana, jezika i/ili grla koji može uzrokovati poteškoće pri gutanju ili disanju - ako se pojavi otok šaka, stopala ili gležnjeva

- ako imate koprivnjaču

Početna doza može uzrokovati pad krvnog pritiska u većoj meri u odnosu na nivoe tokom nastavka lečenja. Možda ćete to primetiti kao nesvesticu ili vrtoglavicu, a ležanje će Vam pomoći. Ako ste zabrinuti, obratite se svom lekaru.

Ako primetite bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se svom lekaru ili farmaceutu. Ovo uključuje i sve moguće neželjene reakcije koje nisu navedene u ovom uputstvu.

* Prijavljeno samo kod doza hidrohlortiazida od 12,5 mg i 25 mg.

** Učestalost pojave grčeva u mišićima definisana je kao česta ako se odnosi na doze hidrohlortiazida od 12,5 mg i 25 mg, i kao povremena ako se odnosi na dozu hidrohlortiazida od 6 mg.

Prijavljivanjeneželjenihreakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Enalapril/HCT TEVA posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

8 od 9

Šta sadrži lek Enalapril/HCT TEVA

Aktivnesupstance:enalapril-maleat i hidrohlortiazid.

Jedna tableta sadrži 20 mg enalapril-maleata i 6 mg hidrohlortiazida.

Pomoćne supstance: kroskarmeloza-natrijum; laktoza, monohidrat; magnezijum-stearat; skrob, kukuruzni preželatinizovan; natrijum-hidrogenkarbonat; pigment Blend PB 20948 Blue: laktoza, monohidrat; Indigo Carmine Lake E132.

Kako izgleda lek Enalapril/HCT TEVA i sadržaj pakovanja

Tableta.

Okrugle, bikonveksnetabletesvetlo plaveboje, prečnika 9 mm.

Unutrašnje pakovanje je Alu (20 μm)/Alu (130 μm) blister sa 10 tableta i Alu (20 μm)/Alu (170 μm) blister sa 10 tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera (ukupno 30 tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole

ACTAVIS D.O.O. BEOGRAD Đorđa Stanojevića 12, Beograd

Ovo uputstvo je poslednjiput odobreno Novembar, 2023.

Režimizdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datumdozvole: 515-01-04186-22-002 od 23.11.2023.

9 od 9

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info