Esmya® 5mg tableta

Prema podacima Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) lek nije registrovan u Republici Srbiji. Lek može biti u postupku obnove dozvole ili više neće biti prisutan na tržištu Republike Srbije. Spisak svih registrovanih lekova u Srbiji možete pronaći na ovom linku.
  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Esmya® 5mg tableta
Opis chat-gpt
Esmya® 5mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'ulipristal' i se koristi za regulisanje plodnosti i lečenje nepravilnosti menstrualnog ciklusa kod žena. Takođe se koristi za stimulaciju ovulacije kod žena koje imaju problema sa začećem.
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO

Pakovanja

JKL
‍1048332
Maksimalna cena leka
13.933,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
5997001306130
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00905-18-002
Datum važenja: 28.02.2019 - 28.02.2024

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Ulipristal-acetat je indikovan za jedan terapijski ciklus preoperativnog lečenja umerenih do teških simptoma fibroida uterusa, kod odraslih žena u reproduktivnom periodu.

Ulipristal-acetat je indikovan za intermitentno lečenje umerenih do teških simptoma fibroida uterusa, kod odraslih žena u reproduktivnom periodu, koje nisu podobne za operaciju.

Terapiju lekom Esmya uvode i prate lekari sa iskustvom u dijagnostikovanju i lečenju fibroida materice. Doziranje

Lečenje se sprovodi uzimanjem jedne tablete od 5 mg, jednom dnevno, u terapijskim ciklusima u trajanju do

3 meseca. Tablete se mogu uzeti sa ili bez hrane.

Lečenje treba uvek započinjati sa početkom menstruacije:

  • Prvi ciklus lečenja treba započeti tokom prve nedelje menstruacije
  • Ponovljene cikluse lečenja treba započeti najranije za vreme prve nedelje druge menstruacije nakon završetka prethodnog ciklusa.

Ordinirajući lekar treba da objasni pacijentkinji potrebu za postojanjem perioda tokom kojih se ne uzima lek. Ponovljeno intermitentno lečenje je ispitivano u trajanju do 4 intermitentna ciklusa.

Ako pacijentkinja propusti jednu dozu, potrebno je da uzme tabletu ulipristal-acetata što je pre moguće. Ako je prošlo više od 12 sati od propuštene doze, pacijentkinja ne treba da uzima propuštenu dozu, već jednostavno da nastavi terapiju po ustaljenom rasporedu.

Ukoliko simptomi i posle 10 dana primene leka Esmya i dalje traju ili se pogoršavaju potrebno je javiti se lekaru (videti odeljak 4.4).

Posebne populacije

Oštećenje funkcije bubrega

Ne preporučuje se prilagođavanje doze kod pacijentkinja sa blagim ili umerenim oštećenjem funkcije bubrega. Zbog nedostatka specifičnih kliničkih studija, ulipristal-acetat se ne preporučuje kod pacijentkinja sa teškim oštećenjem funkcije bubrega, osim u slučaju kada se stanje pacijentkinja pažljivo prati (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Pedijatrijska populacija

Upotreba ulipristal-acetata nije opravdana u pedijatrijskoj populaciji. Bezbednost i efikasnost ulipristal- acetata je utvrđena samo kod žena starosti 18 godina i starijih.

Način primene Oralna upotreba.

Tablete treba progutati sa čašom vode.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. Trudnoća i dojenje.

Genitalna krvarenja nepoznate etiologije ili drugih uzroka osim fibroida materice. Karcinom materice, grlića materice, jajnika ili dojke.

Postojećia oštećenja funkcije jetre.

Ulipristal-acetat bi trebalo propisati tek posle pažljivog postavljanja dijagnoze. Trudnoću treba isključiti pre započinjanja terapije. Ukoliko se sumnja na postojanje trudnoće pre započinjanja novog ciklusa lečenja, potrebno je uraditi test na trudnoću.

Kontracepcija

Istovremena primena pilula koje sadrže samo progestagen, intrauterinih sredstava koja oslobađaju progestagen ili kombinovanih oralnih kontraceptivnih lekova se ne preporučuje (videti odeljak 4.5). Iako većina žena koje su na terapiji ulipristal-acetatom ima anovulaciju, tokom lečenja se preporučuje nehormonski metod kontracepcije.

Promene na endometrijumu

Ulipristal-acetat ispoljava specifično farmakodinamsko delovanje na endometrijum:

Kod pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom mogu se uočiti histološke promene endometrijuma. Ove promene su reverzibilne po završetku lečenja.

Navedene histološke promene se označavaju kao “Promene endometrijuma povezane sa upotrebom modulatora progesteronskih receptora” (“Progesterone Receptor Modulator Associated Endometrial Changes” (PAEC)) i ne smeju se pogrešno protumačiti kao hiperplazija endometrijuma (videti odeljke 4.8 i 5.1).

Dodatno, tokom lečenja može doći i do reverzibilnog zadebljanja endometrijuma.

Tokom ponovljenog intermitentnog lečenja, preporučuje se periodično praćenje endometrijuma. Ovo uključuje godišnji ultrazvučni pregled nakon ponovne pojave menstrualnog krvarenja tokom intervala bez lečenja.

Ukoliko je uočeno zadebljanje endometrijuma koje perzistira nakon ponovne pojave menstruacije u toku perioda bez lečenja ili duže od 3 meseca nakon završetka terapijskih ciklusa i/ili ako se uoči izmena u obrascu krvarenja (videti odeljak “Obrazac krvarenja” u nastavku), potrebno je sprovesti ispitivanja koja obuhvataju i biopsiju endometrijuma, kako bi se isključilo postojanje drugih oboljenja, uključujući malignitet endometrijuma.

U slučaju hiperplazije (bez atipije), preporučeno je praćenje u skladu sa uobičajenom kliničkom praksom (npr. kontrolni pregled nakon 3 meseca). U slučaju atipične hiperplazije, treba sprovesti istraživanja i zbrinjavanje prema uobičajenoj kliničkoj praksi.

Pojedinačni terapijski ciklusi ne bi trebalo da traju duže od 3 meseca, s obzirom da nije poznat rizik od štetnog uticaja na endometrijum ukoliko se nastavi lečenja bez prekida.

Obrazac krvarenja

Pacijentkinje bi trebalo informisati da lečenje ulipristal-acetatom obično dovodi do značajnog smanjenja gubitka krvi tokom menstrualnog ciklusa ili do amenoreje u prvih 10 dana lečenja. Ukoliko se prekomerno krvarenje nastavi, pacijentkinje bi trebalo da obaveste svog lekara. Menstrualni ciklusi se obično ponovo uspostave u roku od 4 nedelje nakon završetka svakog ciklusa lečenja.

Ukoliko tokom ponovljenog intermitentnog lečenja, nakon početnog smanjenja krvarenja ili amenoreje, dođe do izmenjenog, perzistentnog ili neočekivanog obrasca krvarenja, kao što je intermenstrualno krvarenje, trebalo bi sprovesti ispitivanja endometrijuma koja obuhvataju i biopsiju endometrijuma, kako bi se isključilo postojanje drugih oboljenja, uključujući malignitet endometrijuma.

Ponovljeno intermitentno lečenje je ispitivano u trajanju do 4 intermitentna ciklusa. Oštećenje funkcije bubrega

Ne očekuje se da oštećenje bubrega značajno izmeni eliminaciju ulipristal-acetata. Zbog nedostatka specifičnih kliničkih studija, ulipristal-acetat se ne preporučuje kod pacijentkinja sa teškim oštećenjem funkcije bubrega, osim u slučaju kada se stanje pacijentkinja pažljivo prati (videti odeljak 4.2).

Oštećenje funkcije jetre

Nakon stavljanja leka u promet, prijavljeni su slučajevi oštećenja funkcije jetre i insuficijencije jetre (videti odeljak 4.3).

Pre započinjanja terapije moraju se sprovesti ispitivanja funkcije jetre. Lečenje se ne sme započeti ako vrednosti transaminaza (alanin transaminaze, ALT ili aspartat aminotransferaze, AST) prelaze dvostruku vrednost gornje fiziološke granice, > 2 x ULN - upper limit of normal (izolovani ili u kombinaciji sa bilirubinom > 2 x ULN).

Tokom terapije, ispitivanje funkcije jetre mora se vršiti jednom mesečno tokom prva 2 terapijska ciklusa. Za naredne terapijske cikluse, funkcija jetre mora se ispitati jednom pre svakog novog terapijskog ciklusa i kada je to klinički indikovano.

Ako se tokom terapije kod pacijentkinje pojave znaci ili simptomi koji mogu da ukažu na oštećenje jetre (umor, astenija, mučnina, povraćanje, bol u desnoj hipohondrijalnoj regiji, anoreksija, žutica), terapija se mora obustaviti, a pacijentkinju treba odmah pregledati i sprovesti testove funkcije jetre.

Kod pacijentkinja kod kojih se nivo transaminaza (ALT ili AST) poveća iznad trostruke vrednosti gornje fiziološke granice (> 3 ULN) tokom lečenja, terapija se mora odmah obustaviti, a pacijentkinje pažljivo pratiti.

Dodatno, ispitivanja funkcije jetre se moraju sprovesti 2-4 nedelje nakon završetka terapije. Istovremena terapija

Ne preporučuje se istovremena primena ulipristal-acetata i umerenih (npr. eritromicin, sok od grejpfruta, verapamil) ili snažnih (ketokonazol, ritonavir, nefazodon, itrakonazol, telitromicin, klaritromicin) inhibitora CYP3A4 (videti odeljak 4.5).

Ne preporučuje se istovremena primena ulipristal-acetata i snažnih induktora CYP3A4 (npr. rifampicin, rifabutin, karbamazepin, okskarbazepin, fenitoin, fosfenitoin, fenobarbital, primidon, kantarion, efavirenz, nevirapin, dugotrajna upotreba ritonavira)(videti odeljak 4.5).

Pacijentkinje koje boluju od astme

Ne preporučuje se upotreba leka Esmya kod žena sa teškom astmom, kod kojih astma nije adekvatno kontrolisana oralnim glukokortikoidima.

Potencijal drugih lekova da utiču na ulipristal-acetat:

Hormonski kontraceptivi

Ulipristal-acetat ima steroidnu strukturu i deluje kao selektivni modulator progesteronskih receptora sa pretežno inhibitornim uticajem na progesteronske receptore. S toga, hormonski kontraceptivi i progestageni mogu da smanje efikasnost ulipristal-acetata kompetitivnim dejstvom na progesteronske receptore. Zato se ne preporučuje istovremena primena više lekova koji sadrže progestagen (videti odeljak 4.4 i 4.6).

Inhibitori CYP3A4

Nakon primene umerenog inhibitora CYP3A4, eritromicin propionata (500 mg dva puta dnevno tokom 9 dana), kod zdravih ženskih dobrovoljaca, Cmax i PIK ulipristal-acetata su se povećale 1,2, odnosno 2,9 puta; a PIK aktivnog metabolita ulipristal-acetata se povećala 1,5 puta, dok se Cmax aktivnog metabolita smanjila 0,52 puta.

Nakon primene snažnog inhibitora CYP3A4, ketokonazola (400 mg jednom dnevno tokom 7 dana), kod zdravih ženskih dobrovoljaca, Cmax i PIK ulipristal-acetata su se povećale 2, odnosno 5,9 puta; a PIK aktivnog metabolita ulipristal-acetata se povećala 2,4 puta, dok se Cmax aktivnog metabolita smanjila 0,53 puta.

Nije potrebno prilagođavanje doze ulipristal-acetata kod pacijentkinja koje istovremeno uzimaju blage inhibitore CYP3A4. Ne preporučuje se istovremena primena umerenih ili snažnih inhibitora CYP3A4 i ulipristal-acetata. (videti odeljak 4.4).

Induktori CYP3A4

Primena snažnog induktora CYP3A4, rifampicina (300 mg dva puta dnevno tokom 9 dana), kod zdravih ženskih dobrovoljaca, značajno je smanjila Cmax i PIK ulipristal-acetata i njegovog aktivnog metabolita za 90% ili više i smanjila poluvreme eliminacije ulipristal-acetata 2,2 puta, što otprilike odgovara smanjenju izloženosti ulipristal-acetatu 10 puta. Ne preporučuje se istovremena primena ulipristal-acetata i snažnih CYP3A4 induktora (npr. rifampicin, rifabutin, karbamazepin, okskarbamazepin, fenitoin, fosfenitoin, fenobarbital, primidon, kantarion, efavirenz, nevirapin, dugotrajna upotreba ritonavira) (videti odeljak 4.4).

Lekovi koji utiču na pH želudca

Primena ulipristal-acetata (tablete od 10 mg) zajedno sa inhibitorom protonske pumpe, esomeprazolom (20 mg dnevno tokom 6 dana) dovela je do približno 65% niže srednje vrednosti Cmax i odložene T max (od srednje vrednosti od 0,75 sati na 1 sat) i 13% veće srednje vrednosti PIK. Ne očekuje se da ovakvo dejstvo lekova koji povećavaju pH želudca, prilikom svakodnevne terapije ulipristal-acetatom, bude od kliničkog značaja.

Potencijal ulipristal-acetata da utiče na druge lekove:

Hormonski kontraceptivi

Ulipristal-acetat može da ometa efekat hormonskih kontraceptiva (pilula koje sadrže samo progestagen, sistema koji oslobađaju progestagen ili kombinovanih oralnih kontraceptivnih pilula) i progestagena, koji se primenjuje iz drugih razloga. Zato se ne preporučuje istovremena primena lekova koji sadrže progestagen (videti odeljke 4.4 i 4.6). Lekove koji sadrže progestagen ne bi trebalo uzimati u roku od 12 dana nakon obustavljanja terapije ulipristal-acetatom.

P-gp supstrati

In vitro podaci pokazuju da ulipristal-acetat može inhibirati P-gp u klinički značajnim koncentracijama u gastrointestinalnom zidu tokom resorpcije. Istovremena primena ulipristal-acetata i P-gp supstrata nije ispitivana i zato se ne mogu isključiti interakcije . In vivo rezultati pokazuju da ulipristal-acetat (pojedinačna

doza od 10 mg) primenjen 1,5 sat pre primene P-gp supstrata feksofenadina (60 mg) nema klinički značajnih efekata na farmakokinetiku feksofenadina.

Stoga se preporučuje da istovremena primena ulipristal-acetata i P-gp supstrata (npr. dabigatran etaksilat, digoksin, feksofenadin) bude vremenski razdvojena bar 1,5 sat.

Kontracepcija kod žena

Ulipristal-acetat može stupiti u štetnu interakciju sa lekovima koji sadrže samo progestagen, sistemima koji oslobađaju progestagen ili kombinovanim oralnim kontraceptivnim pilulama, s toga se ne preporučuje istovremena upotreba ovih lekova. Iako većina žena koje su na terapiji ulipristal-acetatom imaju anovulaciju, tokom lečenja se preporučuje nehormonski metod kontracepcije (videti odeljke 4.4 i 4.5).

Trudnoća

Ulipristal-acetat je kontraindikovan za vreme trudnoće (videti odeljak 4.3). Ne postoje ili su ograničeni podaci o upotrebi ulipristal-acetata kod trudnica.

Iako teratogeni potencijal nije zabeležen, nema dovoljno podataka u pogledu reproduktivne toksičnosti kod životinja (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Raspoloživi toksikološki podaci, dobijeni u studijama na životinjama, su pokazali da se ulipristal-acetat izlučuje u mleko (za više detalja videti odeljak 5.3). Kod ljudi, ulipristal-acetat se izlučuje u majčino mleko. Efekat na novorođenčad/odojčad nije ispitivan. Rizik za novorođenčad/odojčad se ne može isključiti. Ulipristal-acetat je kontraindikovan za vreme dojenja (videti odeljak 4.3 i 5.2).

Plodnost

Većina žena koje uzimaju terapijske doze ulipristal-acetata imaju anovulaciju, međutim nije ispitivan nivo plodnosti kod žena koje su uzimale više doza ulipristal-acetata.

Ulipristal-acetat može imati blagi uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, jer je nakon uzimanja leka zabeležena pojava blage vrtoglavice.

Sažetak bezbednosnog profila leka

Bezbednost ulipristal-acetata je ispitivana kod 1053 žene sa fibroidima uterusa koje su lečene sa 5 ili 10 mg ulipristal-acetata tokom kliničkih studija III faze. Najčešći nalaz u kliničkim studijama je bila amenoreja (79,2%), koja se smatrala poželjnim ishodom kod pacijentkinja (videti odeljak 4.4).

Najčešće zabeležena neželjena reakcija na lek bili su naleti vrućine. Najveći broj zabeleženih neželjenih reakcija su bile blagog i umerenog karaktera (95,0%), nisu dovele do prekida lečenja (98,0%) i prolazile su spontano.

Od ovih 1053 žena, bezbednost ponovljenih intermitentnih ciklusa lečenja (od kojih je svaki bio ograničen na 3 meseca) procenjena je u dve studije III faze kod 551 žene sa fibroidima materice koje su dobijale 5 ili 10 mg ulipristal-acetata (uključujući 446 žena podvrgnutih lečenju tokom četiri intermitentna ciklusa lečenja, od kojih je 53 podvrgnuto lečenju tokom osam intermitentnih ciklusa lečenja) i pokazan je sličan bezbednosni profil onome koji je uočen kod primene samo jednog terapijskog ciklusa.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija na lek

Na osnovu objedinjenih podataka iz četiri kliničke studije faze III kod žena sa fibroidima uterusa, lečenih 3 meseca, prijavljene su sledeće neželjene reakcije na lek. Navedene neželjene reakcije su klasifikovane prema učestalosti javljanja i klasi sistema organa. Unutar svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su prikazane prema opadajućoj ozbiljnosti.

Učestalost neželjenih reakcija je prikazana kao veoma često (1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000), veoma retko (<1/10000) i nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Klasa sistema organaNeželjene reakcije tokom 1. ciklusa lečenja
Veoma čestoČestoPovremenoRetkoNepoznata učestalost
PoremećajiPreosetljivost na
Psihijatrijski poremećajiAnksioznost
PoremećajiGlavobolja*Vrtoglavice
Poremećaji uha iVertigo
Respiratorni, torakalni i medijastinalniEpistaksa
Gastrointestinalni poremećajiAbdominalni bol MučninaSuva usta KonstipacijaDispepsija Gasovi
Poremećaji kože i potkožnog tkivaAkneAlopecija** Suva kožaAngioedem
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnogMišićno-skeletni bolBol u leđima
Poremećaji bubrega iUrinarna inkontinencija
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiAmenoreja Zadebljanje endometrijum a*Naleti vrućine* Bol u karlici Ciste naKrvarenje iz uterusa* Metroragija Genitalni sekret Nelagodnost u dojkamaRuptura ciste na jajniku* Oticanje dojki
Opšti poremećaji iMalaksalostEdem Astenija
IspitivanjaPovećanje telesne masePovećanje koncentracije holesterola u krvi Povećanje koncentracije triglicerida u krvi

*Videti odeljak “Opis određenih neželjenih reakcija”

** Opisni termin “umereni gubitak kose” je kodiran kao “alopecija”.

Poređenjem ponovljenih ciklusa lečenja, ukupna učestalost neželjenih reakcija je bila manja u ponovljenim terapijskim ciklusima u odnosu na prvi ciklus, a pojedinačno, svaka neželjena reakcija je bila manje učestala ili je ostala u okviru iste kategorije učestalosti (osim dispepsije, koja je klasifikovana kao povremena neželjena reakcija u 3. terapijskom ciklusu, na osnovu pojavljivanja kod jedne pacijentkinje).

Opis određenih neželjenih reakcija

Zadebljanje endometrijuma

Kod 10-15% pacijentkinja zabeleženo je zadebljanje endometrijuma (> 16 mm utvrđeno ultrazvukom ili magnetnom rezonancom na kraju lečenja) prilikom primene ulipristal-acetata do kraja prvog tromesečnog ciklusa lečenja. U sledećim ciklusima, zadebljanje endometrijuma je ređe uočavano (4,9% na kraju drugog ciklusa i 3,5% na kraju četvrtog ciklusa). Ova pojava je reverzibilna nakon prestanka terapije i ponovnog otpočinjanja menstrualnog ciklusa.

Pored toga, reverzibilne promene endometrijuma su označene kao PAEC i razlikuju se od endometrijalne hiperplazije. Ako se uzorci tkiva nakon histerektomije ili biopsije endometrijuma šalju na histologiju, tada je potrebno obavestiti patologa da je pacijentkinja uzimala ulipristal-acetat (videti odeljke 4.4 i 5.1).

Naleti vrućine

Naleti vrućine su prijavljeni kod 8,1% pacijentkinja, ali je stopa učestalosti varirala tokom trajanja kliničkih studija. U kliničkoj studiji sa aktivnim komparatorom, učestalost je bila 24% (10,5% umereni ili ozbiljni) za ulipristal-acetat i 60,4% (39,6% umereni ili ozbiljni) kod pacijentkinja koje su primale leuprorelin. U placebo kontrolisanoj studiji, učestalost pojave naleta vrućine je bila 1,0 % za ulipristal-acetat i 0% za placebo. U toku prvog tromesečnog ciklusa lečenja u dve dugotrajne studije III faze, učestalost pri primeni ulipristal- acetata je bila 5,3% u prvoj i 5,8% u drugoj studiji.

Preosetljivost na lek

Kod 0,4% pacijenata u kliničkim studijama III faze zabeleženi su simptomi preosetljivosti na lek kao što su generalizovani edem, pruritus, osip, oticanje lica ili urtikarija.

Glavobolja

Blage ili umerene glavobolje su zabeležene kod 5,8 % pacijentkinja.

Ciste na jajnicima

Funkcionalne ciste na jajnicima su zabeležene tokom i posle lečenja kod 1,0% pacijentkinja i u većini slučajeva su se spontano povukle nakon nekoliko nedelja.

Krvarenje iz uterusa

Kod pacijentkinja sa obilnim menstrualnim krvarenjem usled fibroida uterusa, postoji rizik za prekomerno krvarenje, što može zahtevati hiruršku intervenciju. Nekoliko slučajeva je prijavljeno tokom terapije ulipristal-acetatom ili u roku od 2-3 meseca nakon prekida terapije.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Iskustvo u vezi predoziranja sa lekom ulipristal-acetat je ograničeno.

Pojedinačne doze od 200 mg na dan i dnevne doze od 50 mg tokom deset uzastopnih dana su primenjivane kod ograničenog broja žena i nisu zabeležena teška ili ozbiljna neželjena dejstva.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema, modulatori progesteronskih receptora.

ATC šifra: G03XB02

Ulipristal-acetat je oralno-aktivni, sintetički selektivni modulator progesteronskih receptora i karakteriše ga parcijalno, tkivno-specifično, antagonističko dejstvo na receptore za progesteron.

Mehanizam delovanja

Ulipristal-acetat ispoljava direktno dejstvo na endometrijum.

Ulipristal-acetat ispoljava direktno dejstvo na fibroide i smanjuje njihovu veličinu putem inhibicije proliferacije ćelija i indukcije apoptoze.

Farmakodinamski efekti Endometrijum

Kada se tokom menstrualnog ciklusa započne terapija dnevnom dozom od 5 mg, većina ispitanica (uključujući pacijentkinje sa miomom) će završiti prvi menstrualni ciklus, ali neće dobiti sledeću menstruaciju sve dok se potpuno terapija ne prekine. Kada se završi terapija ulipristal-acetatom, menstrualni ciklus se obično uspostavlja u roku od 4 nedelje.

Direktno dejstvo na endometrijum dovodi do klasno-specifičnih histoloških promena koje se nazivaju PAEC. Tipično, histološki se pojavljuje neaktivan i slabo proliferišući epitel zajedno sa asimetrijom strome i rastom epitela koji dovodi do nastanka upadljivih, cistično dilatiranih žlezda pomešanog estrogenog (mitotičkog) i progestinskog (sekretornog) epitelijalnog efekta.

Takav obrazac je primećen kod oko 60% pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom tokom 3 meseca. Ove promene su reverzibilne po prestanku terapije i ne treba ih mešati sa hiperplazijom endometrijuma.

Oko 5% žena u reproduktivnom periodu koje imaju obilno menstrualno krvarenje imaju zadebljanje endometrijuma veće od 16 mm. Kod oko 10-15 % pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom, endometrijum može zadebljati (> 16 mm) tokom prvog tromesečnog ciklusa terapije. Kod ponovljenih terapijskih ciklusa, zadebljanje endometrijuma je uočavano ređe (4,9% pacijentkinja nakon drugog ciklusa i 3,5% nakon četvrtog ciklusa terapije). Ovo zadebljanje se povlači nakon prekida terapije i uspostavljanja menstrualnih ciklusa. Ako se zadebljanje endometrijuma nastavi nakon ponovnog javljanja menstruacije ili posle 3 meseca nakon završetka terapijskih ciklusa, može biti potrebno ovu pojavu ispitati uobičajenim kliničkim metodama kako bi se isključili drugi mogući uzroci.

Hipofiza

Dnevna doza od 5 mg ulipristal-acetata inhibira ovulaciju kod većine pacijentkinja što pokazuju nivoi progesterona koji se održavaju na oko 0,3 nanograma/mL.

Dnevna doza od 5 mg ulipristal-acetata delimično snižava nivoe FSH, ali se serumska koncentracija estradiola održava na srednjem folikularnom opsegu kod većine pacijentkinja i slična je kao i kod pacijentkinja koje su primale placebo.

Ulipristal-acetat ne utiče na koncentraciju TSH, ACTH ili prolaktina u serumu.

Klinička efikasnost i bezbednost

Preoperativna primena:

Efikasnost fiksnih doza ulipristal-acetata od 5 mg i 10 mg jednom dnevno ispitivana je u dve randomizovane, dvostruko-slepe studije III faze, tokom 13 nedelja u koje su uključene pacijentkinje sa veoma obilnim menstrualnim krvarenjima uzrokovanim fibroidima uterusa.

Studija 1 je bila dvostruko-slepa, placebo kontrolisana. U studiju su uključene pacijentkinje, koje su imale anemiju (Hb <10,2 g/dL) i koje su primale gvožđe, 80 mg Fe++ oralno, kao dodatni lek. U Studiji 2 kao aktivni komparator je korišćen leuprorelin, 3,75 mg, primenjivan jednom mesečno, u vidu intramuskularne injekcije. U Studiji 2, korišćen je metod dvostrukog maskiranja (double dummy), da bi se studija održala slepom. U obe studije gubitak menstrualne krvi je procenjivan korišćenjem dijagrama Pictorial Bleeding Assessment Chart (PBAC). Vrednost PBAC > 100 u prvih 8 dana menstruacije predstavlja prekomerni gubitak menstrualne krvi.

U Studiji 1 zabeležena je statistički značajna razlika u smanjenju gubitka menstrualne krvi kod pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom, u poređenju sa pacijentkinjama koje su primale placebo (videti Tabelu 1 u nastavku), što dovodi do brže i efikasnije korekcije anemije nego primena samog gvožđa. Isto tako, kod pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom zabeleženo je veće smanjenje veličine mioma, procenjeno magnetnom rezonancom.

U Studiji 2, smanjenje gubitka menstrualne krvi je bilo uporedivo kod pacijentkinja lečenih ulipristal- acetatom i antagonistom gonadotropin-oslobađajućeg hormona (leuprorelin). Kod većine pacijentkinja lečenih ulipristal-acetatom krvarenje se zaustavilo u prvoj nedelji terapije (amenoreja).

Veličina tri najveća mioma je procenjena ultrazvukom na kraju lečenja (nedelja 13) i tokom još 25 nedelja bez terapije kod pacijentkinja kod kojih nije izvršena histerektomija ili miomektomija. Tokom ovog perioda, smanjenje veličine mioma se uglavnom održalo kod pacijentkinja prvobitno lečenih ulipristal-acetatom, ali je kod nekih pacijentkinja lečenih leuprorelinom zabeležen ponovni rast mioma.

Studija 1Studija 2
PlaceboUlipristal- acetatUlipristal- acetatLeuprorelin 3,75 mg/ mesecUlipristal- acetatUlipristal- acetat
Menstrualno krvarenje
Promena srednje vrednosti u 13. nedelji-59-274-268-268
Pacijentkinje sa3 (6,3%)6976 (81,7%)274 (80,4%)70 (75,3%)85 (89,5%)
Pacijentkinje čiji se menstrualni ciklus normalizovao (PBAC < 75) u 13.
Srednja vrednost+3,0%-21,2%3-12,3%4-53,5%-35,6%-42,1%
promene volumena mioma od početka terapije do 13

Tabela 1: Rezultati primarnih i odabranih sekundarnih parametara efikasnosti u studijama III Faze

aU Studiji 1, promena u ukupnom volumenu mioma u odnosu na početak terapije je merena magnetnom rezonancom. U Studiji 2, promene volumena tri najveća mioma su merene ultrazvukom. Podebljane vrednosti u osenčenim poljima ukazuju da postoji značajna razlika između ulipristal-acetata i kontrole.

Vrednosti su uvek bile u korist ulipristal-acetata.

P vrednosti: 1 = <0,001; 2 = 0,037; 3 = <0,002; 4 = <0,006.

Ponovljena intermitentna primena:

Efikasnost ponovljenih terapijskih ciklusa sa fiksnim dozama od 5 ili 10 mg ulipristal-acetata jednom dnevno procenjena je u dve studije III faze koje su procenjivale do 4 intermitentna 3-mesečna terapijska ciklusa kod pacijentkinja sa obilnim mestrualnim krvarenjem povezanim sa fibroidima uterusa. Studija 3 je bila otvorena i procenjivala je ulipristal-acetat od 10 mg, pri čemu je svaka 3-mesečna terapija bila praćena duplo-slepom terapijom progestinom ili placebom u trajanju od 10 dana. Studija 4 je bila randomizovana, duplo-slepa klinička studija u kojoj je procenjivan ulipristal-acetat od 5 ili 10 mg.

Studije 3 i 4 su pokazale efikasnost u kontrolisanju simptoma fibroida materice (npr. uterusno krvarenje) i smanjenju veličine fibroida nakon 2 i 4 ciklusa.

U studiji 3, efikasnost terapije je pokazana tokom više od 18 meseci ponovljenog, intermitentnog lečenja (4 ciklusa od 10 mg jednom dnevno), kod 89,7% pacijentkinja je postignuta amenoreja na kraju 4. ciklusa terapije.

U studiji 4, amenoreja je postignuta kod 61,9%, odnosno 72,7% pacijentkinja na kraju prvog i drugog terapijskog ciklusa zajedno (pri primeni doze od 5 mg, odnosno doze od 10 mg, p=0,032); kod 48,7% odnosno 60,5% pacijentkinja amenoreja je postignuta na kraju sva četiri ciklusa zajedno (pri primeni doze od 5 mg, odnosno doze od 10 mg, p=0,027). Na kraju 4. terapijskog ciklusa, procenjeno je da je 158 (69,6%) ispitanica u grupi koja je primala dozu od 5 mg i 164 (74,5%) ispitanica u grupi koja je primala dozu od 10 mg bilo u amenoreji (p=0,290).

Tabela 2: Rezultati primarnih i odabranih sekundarnih parametara efikasnosti u dugoročnim studijama II faze

ParametarNakon 2. terapijskog ciklusaNakon 4. terapijskog ciklusa
Studija 3aStudija 4Studija 3Studija 4
Broj pacijentkinja koje započinju 2. ili
Pacijentkinje uN=131N=205N=197N=107N=227N=220
11615216296158164
Pacijentkinje saNAN=199 175N=191 168NAN=202 148N=192 144
Srednja vrednost promene volumena

a Procena 2. ciklusa lečenja odgovara 2. ciklusu lečenja plus jedno menstrualno krvarenje.

b Pacijentkinje za koje nedostaju podaci nisu uključene u analizu.

c N i % uključuju pacijentkinje isključene tokom ispitivanja

d Kontrolisano krvarenje je definisano kao nepostojanje epizoda obilnih krvarenja i najviše 8 dana krvarenja (ne uključujući dane u kojima se javlja tačkasto krvarenje) tokom poslednja 2 meseca ciklusa lečenja.

Nalazi na endometrijumu:

U svim studijama III faze, uključujući i ispitivanja ponovljenog intermitentnog lečenja, hiperplazija je uočena kod ukupno 7 od 789 ispitanica kod kojih je sprovedena odgovarajuća biopsija (0,89 %). U većini slučajeva endometrijum se spontano vratio na normalnu debljinu nakon ponovne pojave menstrualnog krvarenja tokom intervala bez lečenja. Incidenca hiperplazije se nije povećavala sa ponovljenim ciklusima lečenja, uključujući podatke dobijene za 340 žena koje su primile do 4 ciklusa ulipristal-acetata od 5 ili 10 mg i ograničene podatke dobijene za 43 žene koje su primile do 8 ciklusa ulipristal-acetata od 10 mg. Uočena učestalost odgovara podacima za kontrolne grupe i prevalenci objavljenoj u literaturi za žene sa simptomima predmenopauze koje pripadaju datoj starosnoj grupi (prosečno 40 godina).

Pedijatrijska populacija

Evropska agencija za lekove povukla je obavezu podnošenja rezultata ispitivanja leka Esmya u svim podgrupama pedijatrijske populacije sa lejomiomom uterusa (videti odeljak 4.2. za informacije o upotrebi u pedijatrijskoj populaciji).

Resorpcija

Posle oralne primene pojedinačne doze od 5 mg ili 10 mg, ulipristal-acetat se brzo resorbuje, Cmax od 23,5 ± 14,2 ng / mL i 50,0 ± 34,4 ng / mL koja se javlja otprilike 1 sat posle uzimanja, a sa PIK0-∞ od 61,3 ± 31,7 nanograma.h / mL i 134,0 ± 83,8 nanograma.h / mL. Ulipristal-acetat se brzo transformiše u farmakološki aktivan metabolit sa Cmax od 9,0 ± 4,4 nanograma / mL i 20,6 ± 10,9 nanograma / mL koji se takođe javlja otprilike 1 sat posle uzimanja, a sa PIK0-∞ od 26,0 ± 12,0 nanograma.h / mL i 63,6 ± 30.1 nanograma.h / mL. Primena ulipristal-acetata (tablete od 30 mg), zajedno sa doručkom sa visokim procentom masti je rezultirala približno 45% nižom srednjom Cmax i odloženim Tmax (od srednje vrednosti koja je 0,75 sati na 3 sata) i 25% većom srednjom vrednošću PIK0-∞ u odnosu na primenu leka natašte. Slični rezultati dobijeni su za aktivni mono-N-demetilovani metabolit. Ne očekuje se da ovaj kinetički efekat hrane bude od kliničkog značaja za svakodnevnu primenu tableta ulipristal-acetata.

Distribucija

Ulipristal-acetat se u visokoj meri vezuje za proteine plazme (> 98%), uključujući i albumine i alfa-1-kisele glikoproteine, lipoproteine visoke i niske gustine.

Ulipristal-acetat i njegov aktivni mono-N-demetilovani metabolit se izlučuju u majčino mleko sa srednjim PIKt mleko/plazma odnosom od 0, 74 ± 0, 32 za ulipristal-acetat.

Biotransformacija / Eliminacija

Ulipristal-acetat se lako pretvara u mono-N-demetilovani, a zatim u di-N-demetilovani metabolit. In vitro podaci pokazuju da je ovo pretežno posredovano izoformom citohroma P450 3A4 (CYP3A4). Glavni put eliminacije je preko fecesa, a manje od 10 % se izlučuje urinom. Terminalno poluvreme eliminacije ulipristal-acetata iz plazme, nakon pojedinačne doze od 5 mg ili 10 mg se procenjuje na oko 38 sati, sa srednjom vrednošću oralnog klirensa (CL/F) od oko 100 L/h.

In vitro podaci pokazuju da ulipristal-acetat i njegov aktivni metabolit ne inhibiraju CYP1A2, 2A6, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 i 3A4, niti indukuju CYP1A2 u klinički relevantnim koncentracijama. Stoga, nije verovatno da će primena ulipristal-acetata uticati na klirens lekova koji se metabolišu preko ovih enzima.

In vitro podaci pokazuju da ulipristal-acetat i njegov aktivni metabolit nisu supstrati za P-gp (ABCB1). Posebne populacije

Farmakokinetičke studije sa ulipristal-acetatom nisu sprovođene kod žena sa oštećenjem funkcije bubrega ili

jetre. Zbog CYP-posredovanog metabolizma, očekuje se da oštećenje funkcije jetre može da promeni eliminaciju ulipristal-acetata, što dovodi do povećane izloženosti. Lek Esmya je kontraindikovan kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Pretklinički podaci ne pokazuju posebnu opasnost za ljude na osnovu konvencionalnih farmakoloških studija bezbednosti, toksičnosti nakon ponovljenih doza i genotoksičnosti.

Većina podataka dobijenih u opštim studijama toksičnosti su se odnosili na njegovo dejstvo na progesteronske receptore (i pri većim koncentracijama na glukokortikoidne receptore), sa antiprogesteronskom aktivnošću zabeleženom pri izlaganju dozama sličnim terapijskim. U studiji koja je trajala 39 nedelja, na cynomolgus majmunima, histološke promene nalik PAEC zabeležene su prilikom primene malih doza.

Zbog njegovog mehanizma dejstva, embrioletalni efekat ulipristal-acetata je zabeležen kod pacova, kunića (u ponavljanim dozama većim od 1 mg/kg), zamoraca i majmuna. Bezbednost za ljudski embrion nije utvrđena. U dozama koje su dovoljno niske da se zadrži gestacija kod životinjskih vrsta, nije zabeležen teratogeni potencijal.

Studije reproduktivne toksičnosti na pacovima, sa dozama čija primena rezultuje istim opsegom izloženosti kao humane doze, nisu pokazale uticaj ulipristal-acetata na smanjenje fertiliteta kod tretiranih životinja ili na potomstvo tretiranih ženki.

Studije karcinogenosti (sprovedene na miševima i pacovima) pokazuju da ulipristal-acetat nije karcinogen.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Celuloza, mikrokristalna Manitol

Natrijum-kroskarmeloza

Talk

Magnezijum-stearat

Nije primenjivo.

3 godine.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je troslojni transparentni PVC/PE/PVDC-aluminijumski blister (narandžaste boje) sa 14 tableta. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija, koja sadrži dva blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.

Neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Aktivna supstanca u leku Esmya je ulipristal-acetat. Lek se koristi za lečenje umerenih do teških simptoma fibroidnih tumora materice (često nazivanih miomi), koji ne predstavljaju maligne tumore uterusa (materice).

Lek Esmya je namenjen lečenju odraslih žena (starije od 18 godina) pre nego što uđu u menopauzu.

Kod nekih žena fibroidni tumori materice mogu da izazovu obilna menstrualna krvarenja (menstruacije), bol u karlici (nelagodnost u stomaku) i mogu stvarati pritisak na druge organe.

Ovaj lek deluje tako što modifikuje aktivnost progesterona, prirodnog hormona, koji se stvara u telu. Lek Esmya se može koristiti ili pre operacije fibroida materice ili za dugoročno lečenje fibroida kako bi se smanjila njihova veličina, zaustavilo ili smanjilo krvarenje i povećao broj crvenih krvnih zrnaca.

Trebalo bi da znate da većina žena nema menstrualno krvarenje (menstruaciju), tokom trajanja terapije i nekoliko nedelja kasnije.

Lek Esmya ne smete uzimati:

  • Ako ste alergični na ulipristal-acetat ili bilo koji drugi sastojak leka Esmya (navedeni u poglavlju 6).
  • Ako imate poremećaj funkcije jetre.
  • Ako ste trudni ili ako dojite.
  • Ako imate vaginalno krvarenje koje nije izazvano fibroidnim tumorima materice.
  • Ako imate kancer uterusa (materice), cerviksa (grlića materice), jajnika ili dojke.

Upozorenja i mere opreza

Kada uzimate lek Esmya, posebno vodite računa:

  • Pre započinjanja terapije lekom Esmya, biće urađena analiza krvi kako bi se ustanovilo koliko dobro funkcioniše Vaša jetra. U zavisnosti od rezultata ovih testova, lekar će doneti odluku da li je terapija lekom Esmya odgovarajuća za Vas. Ovi testovi će biti ponovljeni svakog meseca tokom prva dva terapijska ciklusa. Tokom narednih terapijskih ciklusa, Vaša jetra će biti proveravana pre svakog novog terapijskog ciklusa i ukoliko osetite bilo koji od simptoma opisanih u nastavku. Takođe treba uraditi dodatnu proveru Vaše jetre 2-4 nedelje nakon završetka lečenja.
  • Ako Vam se tokom lečenja javibilo koji znak oštećenja funkcije jetre kao što je mučnina ili povraćanje, iscrpljenost, izrazit umor, žutica (žuta prebojenost očiju ili kože), taman urin, svrab ili bol u gornjem delu stomaka, morate prekinuti terapiju i odmah se obratiti lekaru koji će proveriti funkciju Vaše jetre i odlučiti da li možete nastaviti terapiju.
  • Ako trenutno uzimate hormonsku kontracepciju (npr. lekove za kontrolu rađanja) (videti “Primena drugih lekova") treba koristiti alternativni pouzdan mehanički metod kontracepcije (kao što je kondom), uz primenu leka Esmya.
  • Ako imate poremećaj funkcije jetre ili bubrega obavestite svog lekara ili farmaceuta pre nego što uzmete lek Esmya.
  • Ako bolujete od teške astme, terapija lekom Esmya nije pogodna za Vas. Trebalo bi da razgovarate o tome sa svojim lekarom.

Lečenje lekom Esmya obično dovodi do značajnog smanjenja ili čak do zaustavljanja menstrualnog krvarenja (menstruacije) u prvih 10 dana lečenja. Međutim, ako i dalje budete imali preterano krvarenje, obavestite svog

lekara.

Menstrualni ciklus se uglavnom ponovo uspostavi u roku od 4 nedelje nakon završetka terapije lekom Esmya. Sluznica materice (endometrijum) može da zadeblja ili da se promeni kao posledica terapije lekom Esmya. Ove promene se povlače nakon završetka terapije lekom Esmya i ponovnog uspostavljanja menstrualnih ciklusa.

Deca i adolescenti

Lek Esmya ne smeju uzimati deca mlađa od 18 godina, zato što efikasnost i bezbednost ulipristal-acetata nisu utvrđeni za ovaj uzrast.

Drugi lekovi i Esmya

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste do nedavno uzimali druge lekove.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate neki od dole navedenih lekova, jer na njih može da utiče lek Esmya ili oni mogu da izmene dejstvo leka Esmya:

  • pojedini lekovi koji se koriste za lečenje oboljenja srca (npr. digoksin)
  • pojedini lekovi koji se koriste da spreče moždani udar i stvaranje krvnih ugrušaka (npr. dabigatran eteksilat)
  • pojedini lekovi koji se koriste za lečenje epilepsije (npr. fenitoin, fosfenitoin, fenobarbital, karbamazepin, okskarbamazepin, primidon)
  • pojedini lekovi koji se koriste za lečenje HIV infekcije (npr. ritonavir, efavirenz, nevirapin)
  • lekovi za lečenje određene bakterijske infekcije (npr. rifampicin, telitromicin, klaritromicin, eritromicin, rifabutin)
  • pojedinilekovi koji se koriste za lečenje gljivičnih infekcija (npr. ketokonazol (osim šampona), itrakonazol)
  • biljni lekovi koji sadrže kantarion (Hipericum perforatum) koji se koristi zbog depresije ili anksioznosti
  • pojedini lekovi koji se koriste za lečenje depresije (npr. nefazodon)
  • pojedini lekovi koji se koriste za lečenje hipertenzije (npr. verapamil).

Primena leka Esmya verovatno može dovesti do toga da neki hormonski kontraceptivi budu manje efikasni. Pored toga, hormonska kontraceptivna sredstva i progestageni (npr. noretindron ili levonorgestrel) takođe mogu dovesti do smanjenja efikasnosti leka Esmya. Zbog toga se ne preporučuje upotreba hormonskih kontraceptiva tokom uzimanja leka Esmya, pa treba koristiti alternativni mehanički metod kontracepcije, kao što je kondom.

Uzimanje leka Esmya sa hranom i pićima

Trebalo bi da izbegavate uzimanje soka od grejpfruta za vreme trajanja terapije lekom Esmya.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ne uzimajte lek Esmya ako ste trudni. Lečenje dok ste u drugom stanju može da utiče na trudnoću (nije poznato da li lek Esmya može štetno da utiče na Vaš plod ili da izazove pobačaj). Ako zatrudnite tokom terapije lekom Esmya, trebalo bi da prestanete sa uzimanjem leka i odmah kontaktirate Vašeg lekara ili farmaceuta.

Primena leka Esmya verovatno može dovesti do smanjenja efikasnosti nekih hormonskih kontraceptiva (videti deo "Primena drugih lekova").

Lek Esmya prelazi u majčino mleko. Zbog toga, nemojte dojiti Vašu bebu dok uzimate lek Esmya.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Upotreba leka Esmya može da izazove blagu vrtoglavicu (videti deo “Moguća neželjena dejstva”). Ukoliko primetite ovaj simptom, nemojte da upravljate motornim vozilom ili da rukujete mašinama.

Uvek uzimajte lek Esmya tačno onako kako vam je rekao Vaš lekar. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni.

Preporučena doza je jedna tableta od 5 mg dnevno, tokom ciklusa lečenja u trajanju do 3 meseca. Ako Vam je propisano više tromesečnih ciklusa lečenja lekom Esmya, svaki ciklus treba da započnete najranije tokom drugog menstrualnog perioda (menstruacije) posle završetka prethodnog ciklusa.

Lečenje lekom Esmya treba uvek započeti u prvoj nedelji menstrualnog ciklusa. Tabletu treba progutati sa čašom vode a može se uzimati sa ili bez hrane.

Ako ste uzeli više leka Esmya nego što treba

Iskustvo sa istovremenim uzimanjem nekoliko doza leka Esmya je ograničeno. Nije bilo slučajeva ozbiljnih neželjenih dejstava ukoliko je odjednom uzeto više doza leka Esmya.

Ipak treba da pitate svog lekara ili farmaceuta za savet ako ste uzeli više leka Esmya nego što bi trebalo.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Esmya

Ako propustite dozu za manje od 12 sati, uzmite lek čim se setite. Ako propustite dozu za više od 12 sati, preskočite propuštenu tabletu i uzmite sledeću tabletu,u uobičajeno vreme. Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili zaboravljenu tabletu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Esmya

Lek Esmya treba uzimati svakog dana tokom ciklusa lečenja koje traje do 3 meseca u kontinuitetu. Tokom trajanja ciklusa lečenja, nemojte prestati sa uzimanjem Vaših tableta bez saveta lekara, čak i ako se osećate bolje, jer se simptomi mogu ponovo pojaviti kasnije.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja u vezi sa upotrebom ovog leka, pitajte svog lekara ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite da koristite lek Esmya i odmah se obratite lekaru ako se kod Vas pojavi bilo koji od sledećih simptoma:

  • oticanje lica, jezika ili grla, otežano gutanje, koprivnjača i otežano disanje. Ovo su mogući simptomi angioedema (nepoznata učestalost).
  • mučnina ili povraćanje, izrazit umor, žutica (žuta prebojenost očiju ili kože), taman urin, svrab ili bol u gornjem delu stomaka. Ovi simptomi mogu biti znak da je došlo do oštećenja jetre (nepoznata učestalost). Videti takođe odeljak „Upozorenja i mere opreza“.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Smanjenje ili odsustvo menstrualnog krvarenja (amenoreja)
  • Zadebljanje sluznice materice (zadebljanje endometrijuma).

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja
  • vrtoglavica (vertigo)
  • bol u stomaku, mučnina
  • akne
  • bol u mišićima i kostima (mišićno-koštani bol)
  • stvaranje kesice tečnosti unutar jajnika (cista na jajniku), osetljivost ili bol u dojkama, bol u donjem abdomenu (karlici)
  • naleti vrućine
  • umor (malaksalost)
  • povećanje telesne mase.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • alergija na lek
  • anksioznost (uznemirenost)
  • promene raspoloženja
  • nesvestica (ošamućenost)
  • suva usta, zatvor
  • gubitak kose, suva koža, pojačano znojenje
  • bol u leđima
  • nekontrolisano curenje mokraće
  • krvarenje iz uterusa (materice), vaginalni iscedak, nenormalno vaginalno krvarenje, nelagodnost u dojkama
  • oticanje zbog zadržavanja tečnosti (edem)
  • ekstreman umor (astenija)
  • povećanje holesterola i triglicerida u krvi što se vidi iz rezultata analize krvi.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • krvarenje iz nosa
  • loša probava, nadimanje
  • pucanje ciste na jajniku
  • oticanje dojki.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Ne smete koristiti lek Esmya posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji i blisteru nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvanje

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je: ulipristal-acetat. Jedna tableta sadrži 5 mg ulipristal-acetata.

Pomoćne supstance su: celuloza mikrokristalna, manitol, natrijum-kroskarmeloza, talk, magnezijum-stearat.

Kako izgleda lek Esmya i sadržaj pakovanja

Okrugle, bikonveksne tablete, bele do skoro bele boje, sa utisnutom oznakom "ES5" sa jedne strane.

Unutrašnje pakovanje je troslojni transparentni PVC/PE/PVDC-aluminijumski blister (narandžaste boje) sa 14 tableta. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija, koja sadrži dva blistera (ukupno 28 tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO RICHTER GEDEON NYRT

Vladimira Popovića 6, Beograd

Proizvođač:

GEDEON RICHTER PLC.

Gyömröi ŭt. 19-21 1103 Budimpešta, Mađarska Ovo uputstvo je poslednji put odobreno: Februar 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-00905-18-002 od 28.02.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info