FEIBA NF 500j./20mL prašak i rastvarač za rastvor za infuziju

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
FEIBA NF 500j./20mL prašak i rastvarač za rastvor za infuziju
Opis chat-gpt
FEIBA NF 500j./20mL se koristi za zaustavljanje krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i B koji imaju inhibitore, kao i za profilaksu krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima, kao i kod pacijenata sa stečenim inhibitorima faktora VIII.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za infuziju
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Proizvođači
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0066044
Maksimalna cena leka
76.161,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
49.786,40 RSD
Doplata
-
DDD
10000 i.j.
Indikacije za RFZO
Za dokazane inhibitore na koagulacioni faktor VIII i faktor IX, na osnovu mišljenja hematologa ili interniste ili pedijatra u centrima za lečenje hemofilije.
EAN
642621014761
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-00348-22-001
Datum važenja: 19.12.2022 - 19.12.2027

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Terapija krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII.
  • Terapija krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima faktora IX, ako nije dostupna ni jedna druga specifična terapija (videti odeljak 5.1).
  • Terapija krvarenja kod pacijenata koji nemaju hemofiliju ali imaju stečene inhibitore faktora VIII.
  • Profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII koji su imali obilno krvarenje ili su izloženi visokom riziku od pojave obilnog krvarenja.

Terapiju treba da otpočne i vodi lekar sa iskustvom u lečenju poremećaja koagulacije.

Doziranje

Doziranje i trajanje terapije zavisi od ozbiljnosti poremećaja hemostaze, mesta i dužine krvarenja kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Doziranje i učestalost primene trebalo bi uvek da se određuje prema kliničkoj efikasnosti kod svakog pacijenta individualno.

Po pravilu, preporučuje se doza od 50-100 j. FEIBA NF po kg telesne mase. Ipak, pojedinačna doza od 100 j./kg telesne mase i maksimalna dnevna doza od 200 j./kg telesne mase se ne smeju prekoračiti, osim ako ozbiljnost krvarenja opravdava upotrebu većih doza. Videti odeljak 4.4.

Primena leka u pedijatrijskoj populaciji

Iskustvo u primeni leka Feiba NF kod dece mlađe od 6 godina je ograničeno; isti režim doziranja koji se primenjuje kod odraslih treba da se prilagodi kliničkom stanju deteta.

FEIBA NF se ne sme primenjivati u sledećim situacijama ukoliko su dostupne terapijske alternative ovom leku:

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Diseminovana intravaskularna koagulacija (DIC)
  • Akutna tromboza ili embolija (uključujući infarkt miokarda) Videti odeljak 4.4.

UPOZORENJA

Praćenje

Kako bi se olakšalo praćenje bioloških lekova, treba jasno evidentirati ime i serijski broj primenjenog leka. Reakcije preosetljivosti

Lek FEIBA NF može izazvati naglu pojavu reakcija preosetljivosti alergijskog tipa, koje uključuju urtikariju, angioedem, gastrointestinalne manifestacije, bronhospazam i hipotenziju. Ove reakcije mogu biti ozbiljne i mogu biti sistemske (na primer anafilaksa sa urtikarijom i angioedem, bronhospazam i cirkulatorni šok). Prijavljene su takođe i druge reakcije na primenu infuzije, kao što su drhtavica, pireksija i hipertenzija.

Pacijenti treba da budu informisani o ranim znacima reakcija preosetljivosti, na primer eritem, osip na koži, generalizovana urtikarija, svrab, otežano disanje/dispnea, stezanje u grudima, opšte neraspoloženje, vrtoglavica i pad krvnog pritiska pa sve do alergijskog šoka.

U slučaju prvih znakova ili simptoma reakcije na primenu infuzije/reakcija preosetljivosti, primena leka FEIBA NF se mora odmah prekinuti i moraju se preduzeti odgovarajuće medicinske mere.

Kada se razmatra ponovna primena leka FEIBA NF kod pacijenata kod kojih se sumnja na razvoj reakcije preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka, pažljivo se mora proceniti odnos očekivane koristi i rizika, uzimajući u obzir preosetljivost pacijenta (alergičan ili nije alergičan), i uključujući potencijalnu preventivnu terapiju ili alternativni terapijski proizvod.

Trombotski i tromboembolijski događaji

Trombotski i tromboembolijski događaji, uključujući diseminovanu intravaskularnu koagulaciju (DIC), vensku trombozu, plućnu emboliju, infarkt miokarda, i moždani udar, mogu da se jave pri terapiji lekom FEIBA NF.

Neki od ovih događaja se javljaju pri terapiji dozama većim od 200 j. po kg dnevno ili kod pacijenata sa drugim faktorima rizika (uključujući DIC, uznapredovalo aterosklerotsko oboljenje, povrede ili septikemije) za tromboembolijske događaje. Istovremena primena sa rekombinovanim faktorom VIIa verovatno povećava rizik od razvoja tromboembolijskih događaja. Rizik od trombotskih i tromboembolijskih događaja se može povećati primenom visokih doza leka FEIBA NF.

Moguće prisustvo ovakvih faktora rizika se uvek mora uzeti u obzir kod pacijenata sa urođenom ili stečenom hemofilijom.

Lek FEIBA NF treba primenjivati sa posebnom pažnjom i samo ako ne postoji alternativna terapija kod pacijenata sa povećanim rizikom od tromboembolijskih komplikacija. Ovo uključuje, ali se ne ograničava na, pacijente sa istorijom koronarne bolesti srca, oboljenje jetre, DIC, arterijskom ili venskom trombozom, postoperativno imobilisane, starije pacijente i novorođenčad.

Trombolitička mikroangiopatija (TMA) nije prijavljena u kliničkim studijama sa lekom FEIBA NF. Slučajevi TMA su prijavljeni u kliničkim studijama sa emicizumabom, gde su ispitanici primili lek FEIBA NF kao deo terapije za probojna krvarenja (klinička diskusija u Evropskom javnom izveštaju o proceni (engl. European Public Assesment Report, EPAR) za emicizumab, videti takođe Oldenburg i sar. Emicizumab Prophylaxis in Hemophilia A with Inhibitors. N. Engl J Med 2017:377:809-818).

Bezbednost i efikasnost primene leka FEIBA NF kod pacijenata sa probojnim krvarenjem koji primaju emicizumab, nije ustanovljena.

Stoga, neophodna je procena korist-rizik primene leka FEIBA NF kod pacijenata na terapiji emicizumabom, i neophodno je pažljivo praćenje ovih pacijenata od strane lekara (videti takođe odeljak 4.5).

Ukoliko se primete znaci ili simptomi trombotskih ili tromboembolijskih događaja, infuziju treba odmah prekinuti i primeniti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere.

Ne smeju se prekoračiti pojedinačne doze od 100 j./kg telesne mase i dnevna doza od 200 j./kg telesne mase, osim ako ozbiljnost krvarenja ne opravdava upotrebu veće doze. Kada se primenjuje za zaustavljanje krvarenja, lek treba davati samo dok se ne postigne neophodan terapeutski cilj.

Kontrola terapije

Ne smeju se prekoračiti pojedinačne doze od 100 j./kg telesne mase i dnevne doze od 200 j./kg telesne mase. Pacijente koji primaju dozu od 100 j./kg telesne mase ili više moraju se pažljivo kontrolisati posebno radi uočavanja razvoja DIC i/ili pojave simptoma akutne koronarne ishemije i simptoma trombotskih i tromboembolijskih događaja. Visoke doze FEIBA NF treba davati samo onoliko dugo koliko je apsolutno neophodno da se zaustavi krvarenje.

U slučaju pojave klinički značajnih promena krvnog pritiska ili brzine pulsa, respiratornog distresa, kašlja ili bola u grudima, infuziju treba odmah prekinuti i preduzeti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere. Značajni laboratorijski parametri koji ukazuju na DIC su smanjena vrednost fibrinogena, smanjen broj trombocita i/ili prisustvo fibrin/fibrinogen degradacionih produkata (FDP). Ostali parametri koji ukazuju na DIC su jasno produženo trombinsko vreme, protrombinsko vreme ili aPTT. Kod pacijenata sa hemofilijom koji imaju inhibitore ili kod pacijenata sa stečenim inibitorima faktora VII, IX i/ili XI, aPTT je produžen usled osnovne bolesti.

Za vreme terapije lekom FEIBA NF, pacijenti sa hemofilijom sa inhibitorima ili pacijenti sa stečenim inhibitorima faktora koagulacije mogu imati u isto vreme i povećanu sklonost ka krvarenju i povećan rizik od tromboze.

Laboratorijski testovi i klinička efikasnost

In vitro testovi za kontrolu efikasnosti, kao što su aPTT, vreme koagulacije pune krvi (WBCT) i tromboelastogram (TEG) ne moraju biti u korelaciji sa kliničkom slikom. Zbog toga, pokušaji da se normalizuju ove vrednosti povećavanjem doze FEIBA NF ne mogu uvek biti uspešni, čak se i ne preporučuju zbog potencijalnog rizika od nastajanja DIC usled predoziranja.

Značaj broja trombocita

U slučaju neadekvatnog odgovora na terapiju lekom FEIBA NF, preporučuje se određivanje broja trombocita, jer je za efikasnost FEIBA NF neophodno da ima dovoljan broj funkcionalno intaktnih trombocita.

MERE PREDOSTROŽNOSTI

Trombotske i tromboembolijske komplikacije

U sledećim situacijama, lek FEIBA NF bi trebalo primeniti samo ako nema reakcija na terapiju odgovarajućim koncentratima faktora koagulacije, na primer u slučaju visokog titra inhibitora i po život opasnih hemoragija ili rizičnih krvarenja (na primer, postraumatski ili postoperativno)

  • Diseminovana intravaskularna koagulacija (DIC): laboratorijski nalazi i/ili klinički simptomi.
  • Oštećenje jetre: usled usporene razgradnje aktiviranih faktora koagulacije, pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre imaju povećan rizik za razvoj DIC.
  • Koronarna bolest srca, akutna tromboza i/ili embolizam.

Pacijente koji primaju lek FEIBA NF treba pratiti na razvoj DIC, akutne koronarne ishemije, i na znakove i simptome drugih trombotskih i tromboembolijskih događaja. Odmah po pojavi prvih znakova ili simptoma trombotskih ili tromboembolijskih događaja, infuziju treba odmah prekinuti i pokrenuti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere.

Neodgovarajući odgovor na antiinhibitorski kompleks faktora VIII

Zbog specifičnosti faktora kod svakog pacijenata, odgovor na ovaj lek može biti različit. U slučaju krvarenja kada pacijenti pokazuju nedovoljan odgovor na jedan proizvod, oni mogu reagovati na drugi proizvod. Zato bi u slučaju nedovoljnog odgovora na ovaj lek, trebalo razmotriti primenu drugog leka.

Anamnestički odgovori

Primena leka FEIBA NF kod pacijenata sa inhibitorima može dovesti do početnog ,,anamnestičkog” povećanja nivoa inhibitora. Nakon nastavka primene leka FEIBA NF, nivo inhibitora se može vremenom smanjiti. Klinički i objavljeni podaci pokazuju da se efikasnost leka FEIBA NF ne smanjuje.

Interferencija sa laboratorijskim testovima

Nakon primene visokih doza leka FEIBA NF, prolazno povećanje pasivno prenesenih antitela na hepatitis B površinski antigen može dovesti do pogrešnog tumačenja pozitivnih rezultata serološih testova.

Lek FEIBA NF sadrži izohemaglutinine krvne grupe (anti-A i anti-B). Pasivna transmisija antitela na antigene eritrocita, npr A, B, D, može uticati na neke serološke testove za antitela eritrocita, kao što je aglutininski test (engl. Coombs test).

Pedijatrija

Prikazi slučajeva i podaci ograničenih kliničkih ispitivanja pokazuju da lek FEIBA NF može da se koristi kod dece mlađe od 6 godina. Potrebno je primeniti isti režim doziranja kao i kod odraslih, ali prilagođeno kliničkom stanju deteta.

Stariji pacijenti

Postoje samo ograničeni podaci kliničkih ispitivanja o upotrebi leka FEIBA NF kod starijih pacijenata.

Profilaksa kod pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima

S obzirom na to da je ova bolest retka, dostupni su samo ograničeni klinički podaci o profilaksi krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (literaturni prikazi slučajeva, n=4, i klinički podaci u profilaktičkoj studiji 090701, n=1).

Prenos infektivnih agenasa

Standardne mere za prevenciju infekcija, koje su posledica upotrebe lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme, uključuju selekciju donora, ispitivanje prisutnosti specifičnih markera infekcije u pojedinačnim donacijama i sveukupnoj prikupljenoj (engl. ,,pool”) plazmi, kao i uvođenje efektivnih proizvodnih koraka za

inaktivaciju i uklanjanje virusa. Uprkos ovome, kada se koriste lekovi pripremljeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infektivnih agenasa se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge patogene.

Smatra se da su preduzete mere efikasne za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), i virus bez omotača kao što je hepatitis A virus (HAV). Preduzete mere mogu imati ograničeno dejstvo na viruse bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu biti ozbiljne za trudnice (fetalne infekcije) i za osobe sa imunodeficijencijom ili povećanom eritropoezom (na primer hemolitička anemija).

Preporučuje se odgovarajuća vakcijancija (hepatitis A i B) pacijenata koji redovno/ponovno primaju lek proizveden iz humane plazme, uključujući i lek FEIBA NF.

Upozorenja vezana za pomoćne supstance

Lek FEIBA NF sadrži približno 80 mg natrijuma po bočici, što je ekvivalentno 4% maksimalnog dnevnog unosa od 2g, prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije za odraslu osobu.

Nisu sprovedene odgovarajuće i dobro kontrolisane studije kombinovane ili sekvencijalne primene leka FEIBA NF i rekombinovanog faktora VIIa, antifibrinolitika ili emicizumab. Treba uzeti u obzir moguću pojavu tromboembolijskih događaja kada se primenjuju sistemski antifibrinolitici kao što su traneksaminska kiselina ili aminokapronska kiselina za vreme terapije lekom FEIBA NF. Zbog toga, antifibrinolitici ne treba da se primenjuju 6 do 12 sati nakon primene leka FEIBA NF.

U slučaju istovremene primene rFVIIa ne mogu se isključiti moguće interakcije leka u skladu sa dostupnim in vitro podacima i kliničkim studijama (koje potencijalno može dovesti do neželjenih reakcija kao što su tromboembolijski događaji).

Kliničko iskustvo iz kliničkog ispitivanja sa emicizumabom ukazuje da možda postoji potencijalna lek-lek interakcija sa emicizumabom kada se lek FEIBA NF kotisti kao deo terapijskog režima za probojna krvarenja, što može da ima za rezultat tromboembolijski događaj i trombotičku mikroangiopatiju (videti odeljak 4.4.).

Nema odgovarajućih podataka o upotrebi leka FEIBA NF kod trudnica i dojilja. Zdravstveni radnici treba da procene mogući rizik i da propisuju lek FEIBA NF samo kada je jasno indikovano, a pri tome moraju uzeti u obzir činjenicu da tokom trudnoće i perioda nakon porođaja postoji povećan rizik od tromboembolijskih događaja, i nekoliko komplikacija trudnoće je povezano sa povećanim rizikom za razvoj DIC.

Ispitivanja na životinjama koje su u reproduktivnom periodu nisu sprovedena i efekti leka FEIBA NF na plodnost nisu ustanovljeni u kontrolisanim kliničkim studijama.

Videti odeljak 4.4 za informacije o infekciji parvovirusom B19.

Lek FEIBA NF nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek FEIBA NF može izazvati naglu pojavu reakcija preosetljivosti alergijskog tipa, koje uključuju urtikariju, angioedem, gastrointestinalne manifestacije, bronhospazam i pad krvnih pritiska; ove reakcije mogu biti

ozbiljne i mogu biti sistemske (na primer anafilaksa sa urikarijom i i angioedem, bronhospazam i cirkulatorni šok). Videti i odeljak 4.4 Reakcije preosetljivosti.

Neželjene reakcije prikazane u ovom odeljku su zabeležene iz postmarketinškog iskustva kao i iz 2 studije sa lekom FEIBA NF za terapiju epizoda krvarenja kod pedijatrijskih i odraslih pacijenata sa hemofilijom A ili B i inhibitorima na faktor VIII ili IX. Jedna studija je takođe uključila i pacijenta sa stečenom hemofilijom i inhibitorima na faktor VIII (2 do 49 pacijenata). Dodate su i neželjene reakcije iz treće studije u kojoj se upoređivala profilaksa sa terapijom po potrebi (engl. on-demand treatment).

Kategorije učestalosti neželjnih reakcija su definisane prema sledećoj konvenciji: Veoma često ≥1/10

Često ≥1/100 do <1/10 Povremeno ≥1/1000 do <1/100 Retko ≥1/10000 do <1/1000 Veoma retko <1/10000

Nepoznato: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka

Neželjena dejstva
Klasifikacija sistema organa (SOC)Preporučeni važeći MedDRAUčestalost*
Poremećaji krvi i limfnog sistemaDiseminovana intravaskularna koagulacija (DIC)Nepoznato
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostc UtrikarijaČesto Nepoznato
Poremećaji nervnog sistemaParestezija HipoestezijaNepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato Često Nepoznato Često
Kardiološki poremećajiInfarkt miokardaNepoznato
Vaskularni poremećajiTromboza Venska trombozaNepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiPlućna embolija BronhospazamNepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato
Gastrointestinalni poremećajiPovraćanje DijarejaNepoznato Nepoznato Nepoznato
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsećaj utrnulosti lica Angioedem UrtikarijaNepoznato Nepoznato
OsipcČesto
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene (promene na mestu primene injekcije)Bol na mestu primene injekcije MalaksalostNepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato Nepoznato
IspitivanjaSnižen krvni pritisakNepoznato Često

*Precizna procena učestalosti ovih neželjenih reakcija nije moguća iz dostupnih podataka

aPovećanje titra inhibitora (anamnestički odgovor) (nije preporučeni MeDRA termin) je povećanje prethodno prisutnih titara inibitora koji se javljaju nakon primene FEIBA NF. Videti odeljak 4.4.

b Neželjene reakcije zabeležena u originalnim i profilaktičkim studijama. Prikazana učestalost je samo iz profilaktičke studije.

c Neželjene reakcije zabeležene u profilaktičkim studijama. Prikazana učestalost je iz profilaktičke studije.

Reakcije koje se karakteristične ovoj grupi lekova

Ostali simptomi reakcija preosetljivosti na lekove proizvedene iz plazme uključuju letargiju i nemir. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi irizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

Fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Rizik od trombotskih i tromboembolijskih događaja (uključujući DIC, infarkt miokarda, vensku trombozu, i plućnu emboliju) može biti povećan kada se primenjuju visoke doze leka FEIBA NF.

Neki od zabeleženih tromboembolijskih događaja se dešavaju pri dozama većim od 200 j./kg ili kod pacijenata sa drugim faktorima rizika za tromboembolijske događaje. Ako se primete znaci ili simptomi trombotskih ili tromboembolijskih događaja, mora se odmah prekinuti primena infizije, i moraju se preduzeti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere. Videti odeljak 4.4.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici; faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD03

Iako je lek FEIBA NF razvijen ranih sedamdesetih godinama XX veka, i njegova antiinhibitorska aktivnost pokazana i u in vitro i u in vivo uslovima, njegov način delovanja je još uvek predmet naučnih rasprava. Prema saznanjima iz ispitivanja aktivnosti, FEIBA NF se sastoji od protrombinskog kompleksa zimogena koji su ujedno i prokoagulanti (protrombin FVII, FIX, FX) i antikoagulanti (protein C) i nalaze se u relativno

jednakim količinama sa proizvoljnom FEIBA NF jedinicom potentnosti, ali sadržaj prokoagulantnog enzima u njima je relativno nizak. Prema tome, FEIBA NF sadrži proenzime protrombinskog kompleksa faktora, ali ujedno i veoma male količine njihovih proizvoda aktivacije, pri čemu je sadržaj FVII najveći. [Turecek PL i Swarz HP. Chapet 4: Factor Eight Inhibitor Bypassing Activity, in Production of Plasma Proteins for Therapeutic Use, eds. Joseph Bertolini, Neil Goss, John Curling, Wiley 2013, ISBN: 978-0-470-92431-0].

Skoriji stručni radovi otkrili su ulogu specifičnih komponenti aktiviranog protrombinskog kompleksa, zimogen protrombin (FII) i aktivirani faktor X (FXa), u mehanizmu delovanja FEIBA NF.[Turecek PL, Varadi K, Gritish H, et al. Factor Xa and Protrombin: Mechanism of Action of FEIBA, Vox Sang. 77:72-79, 1999].

FEIBA NF kontroliše krvarenje indukcijom i olakšavanjem nastanka trombina, tj. postupka za koji je presudno stvaranje protrombinaza-kompleksa. Brojna biohemijska in vitro i in vivo ispitivanja pokazala su da FXa i protrombin imaju kritičnu ulogu u aktivnosti leka FEIBA NF. Osim protrombina i FXa, FEIBA sadrži druge proteine protrombinskog kompleksa koji bi takođe mogli doprineti hemostazi kod pacijenata sa hemofilijom i sa inhibitorma.

Terapija pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima

Iskustvo u terapiji pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima faktora IX je ograničeno zbog toga što se radi o retkoj bolesti. Tokom kliničkih ispitivanja pet pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima je bilo lečeno lekom FEIBA NF ili po potrebi, ili profilaktički, ili zbog hirurških intervencija:

U prospektivnom otvorenom randomiziranom, paralelnom kliničkom ispitivanju kod pacijenata sa hemofilijom A ili B sa trajno visokim titrom inhibitora (090701, PROOF), 36 pacijenata bilo je randomizovano ili u grupu sa profilaktičkim lečenjem tokom 12 meseci±14 dana ili u grupu sa lečenjem po potrebi (engl. on-demand arm). U grupi gde je sprovedeno profilaktičko lečenje, 17 pacijenata je primilo 85±15 j./kg leka FEIBA NF koji je primenjivan svaki drugi dan i u grupi sa lečenjem po potrebi, 19 pacijenata je lečeno individualno u skaldu sa procenom lekara. Dva pacijenta sa hemofilijom B sa inhibitorima je lečeno u grupi sa lečenjem po potrebi i jedan pacijent sa hemofilijom B je lečen u grupi sa profilaksom.

Medijana ABR (engl. annualized bleeding rate) za sve vrste epizoda krvarenja kod pacijenata u grupi sa profilaksom (medijana ABR=7,9) bio je manji nego kod pacijenata u grupi sa lečenjem po potrebi (medijana=27,7), što iznosi do 72,5% smanjena u medijanama ABR-a između grupa.

U drugom završenom prospektivnom neintervencijskom ispitivanju primene leka FEIBA NF pre hiruškog zahvata (PASS_INT-003, SURF) sprovedene su ukupno 34 hiruške procedure kod 23 pacijenta. Većina pacijenata (18) je imala urođenu hemofiliju A sa inhibitorima, dva pacijenta su imala hemofiliju B sa inhibitorima i tri pacijenta je imalo stčenu hemofiliju A sa inhibitorima. Izlaganje leku FEIBA NF je trajalo od 1 do 28 dana, sa srednjom vrednošću 9 dana i medijanom od 8 dana. Srednja kumulativna doza iznosila je 88,347 j., i medijana doza je bila 59,000 j.. Najduže izlaganje leku FEIBA NF kod pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima bilo je 21 dan i maksimalna primenjena doza je bila 7324 j..

Osim toga, dostupno je još 36 prikaza slučaja kada je FEIBA NF korišćena za terapiju i prevenciju epizoda krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima faktora IX (24 pacijenta sa hemofilijom B sa inhibitorima su bili na terapiji krvarenja, 4 pacijenta sa hemofilijom B sa inhibitorima su bili na prafilaksi i 8 pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima bilo je lečeno zbog hirurškog postupka).

Postoje takođe i izolovani slučajevi o upotrebi leka FEIBA NF u terapiji pacijenata sa stečenim inhibitorima faktora X, XI i XIII.

S obzirom na to da je aktivni princip leka FEIBA NF još uvek predmet rasprava, nije moguće doneti zaključak o farmakokinetičkim svojstva leka FEIBA NF.

Na osnovu ispitivanja akutne toksičnosti koja su sprovedena na faktor VIII knockout miševima i normalnim miševima i pacovima sa dozama većim od humane maksimalne dnevne doze (200 j./kg telesne mase), može se zaključiti da su neželjeni efekti posle primene FEIBA NF pre svega posledica hiperkoagulacije uzrokovane farmakološkim osobinama leka.

Toksikološke studije pri ponovljenom doziranju kod životinja su neizvodljive, zbog smetnji koje izazivaju antitela koja se razvijaju na heterologe proteine.

Pošto humani koagulacioni faktori nisu karcinogeni ili mutageni, eksperimentalna ispitivanja na životinjama, posebno na heterologim vrstama ne smatraju se neophodnim.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak: natrijum-hlorid;

natrijum-citrat.

Rastvarač: voda za injekcije.

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa rastvaračem navedenim u odeljku 6.6.

Kao i kod ostalih lekova za koagulaciju krvi, efikasnost i podnošljivost ovog leka može biti narušena mešanjem sa drugim lekovima. Savetuje se da se pre i posle primene leka FEIBA NF, ispere zajednički venski pristup odgovarajućim rastvorom, na primer izotoničnim fiziološkim rastvorom.

Koagulacioni faktori, dobijeni iz humane plazme se mogu adsorbovati na unutrašnjoj površini nekih pribora za injekciju/infuziju. Ukoliko bi se ovo desilo, došlo bi do neuspeha terapije. Zato, samo odobreni plastični pribor za infuziju se može koristiti za primenu leka FEIBA NF.

2 godine.

Dokazana hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog leka je 3 sata na temperaturi do 25 °C.

Sa mikrobiološkog stanovišta, pripremljeni lek treba upotrebiti odmah, osim kada postupak rekonstitucije isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije (kontrolisani i validirani aseptični uslovi). Ukoliko se pripremljeni rastvor ne primeni odmah, vreme I uslovi čuvanja pre primene su odgvornost korisnika.

Rekonstituisani lek se ne sme držati u frižideru.

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Čuvati na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon rastvaranja, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je:

Za prašak: bezbojna staklena bočica ((staklo hidrolitičke otpornosti tip II) čija je površina tretirana. Za rastvarač: bezbojna staklena bočica (staklo hidrolitičke otpornosti tip I), čija je površina tretirana. Bočice su zatvorene butil gumenim čepovima.

Pakovanje sadrži:

1 bočicu sa 500 j. praška za rastvor za infuziju

1 bočicu sa 20 mL vode za injekcije

1 Baxject II HI-Flow sredstvo za pripremu rastvora 1 špric za jednokratnu upotrebu

1 iglu za jednokratnu upotrebu

1 leptir iglu sa stezaljkom1 Uputstvo za lek

Lek FEIBA NF se mora rekonstituisati neposredno pre primene. Pripremljen rastvor treba odmah upotrebiti (rastvor ne sadrži konzervanse).

Lagano rotirajte dok se sav prašak ne rastvori. Budite sigurni da se sav lek FEIBA NF rastvorio, jer ukoliko to nije obezbeđeno, manje jedinica FEIBA NF će proći kroz filter uređaja.

Nakon rastvaranja, rastvor bi trebalo prekontrolisati na prisustvo čestica ili obojenosti, pre primene. Ne upotrebljavati rastvore koji su zamućeni ili imaju talog.

Jednom otvorene bočice se ne smeju ponovo koristiti..

Ne koristiti ako je komplet za primenu , sterilna barijera leka ili pakovanje oštećeni ili ako pokazuju bilo kakav znak oštećenja.

Za pripremu rastvora FEIBA NF, koristiti samo priloženu vodu za injekcije i komplet za rekonstituciju priložen u pakovanju. Ako se koriste sredstva koja nisu priložena u pakovanju FEIBA NF, obezbedite da se upotrebi odgovarajući filter sa veličinom pora od najmanje 149 mikrometara.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon negove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima

Rekonstitucija praška za rastvor za infuziju sa Baxject II Hi- Flow:

  • Zagrejati neotvorenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) do sobne temperature (15 °C do 25 °C), na primer koristeći vodeno kupatilo nekoliko minuta (maksimalno do 37 °C), ukoliko je potrebno.
  • Ukloniti zaštitne poklopce i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem i dezinfikovati gumene čepove na obe bočice. Postavite bočice na ravnu površinu.
  • Otvoriti pakovanje Baxject II Hi-Flow sredstva, povlačeći zaštitnu foliju, pazeći da pri tome ne dodirnete sadržaj pakovanja (slika a). Za sada ne vaditi sredstvo iz pakovanja.
  • Postaviti pakovanje iznad bočice sa rastvaračem i ubodite providni plastični šiljak kroz gumeni čep bočice sa rastvaračem (slika b). Privući ivice pakovanja i izvući Baxject II Hi-Flow sredstvo iz pakovanja (slika c). Ne skidati plavi zaštitni poklopac sa Baxject II Hi-Flow sredstva.
  • Tako postavljen sistem sa Baxject II Hi-Flow, okrenuti da bočica sa rastvaračem bude sa gornje strane sistema. Ubodite ljubičasti plastični šiljak kroz gumeni čep bočice sa lekom FEIBA NF. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa lekom FEIBA NF (slika d).
  • Lagano rotirajte(ali ne mućkajte), ceo sistem sve dok se sav prašak ne rastvori. Proverite da li se sav prašak leka FEIBA NF potpuno rastvorio, jer u protivnom aktivna supstanca neće proći kroz filter uređaja.

Sl. a Sl. b Sl. c

Uputstvo za primenu infuzije:

Tokom celog postupka koristite aseptičnu tehniku:

  • Uklonite plavi zaštitni poklopac sa Baxject II HI-Flow sredstva. Čvrsto povežite špric sa Baxject II Hi-Flow sredstvom. NE DOZVOLITE DA VAZDUH UĐE U ŠPRIC (slika e). Da bi ste obezbedili čvrstu povezanost šprica i Baxject II Hi-Flow sredstva, preporučuje se upotreba luer lock šprica (okrećite špric u pravcu kazaljke na satu sve dok se ne dođe do stop pozicije - pozicije kada prestaje okretanje).
  • Okrenite sistem tako da bočica sa rastvorenim lekom FEIBA NF bude na vrhu. Povucite rastvor FEIBA NF u špric laganim povlačenjem klipa unazad i obezbedite da se čvrsta povezanost Baxject II Hi-Flow sredstva i šprica održava tokom celog procesa izvlačenja leka. (slika f)
  • Odvojite špric.
  • Ukoliko se pojavi pena u špricu, sačekajte dok pena nestane. Polako primenite rastvor intravenski sa priloženim infuzionim setom (ili iglom za jednokratnu upotrebu).

Sl. d Sl. e Sl. f

Ne sme se prekoračiti brzina primene od 2 j. FEIBA NF po kg telesne mase po minutu.

Lek FEIBA NF je lek proizveden iz humane plazme, koji omogućava hemostazu (zaustavljanje krvarenja) i u slučaju smanjenja vrednosti ili nedostatka pojedinih faktora koagulacije.

Lek FEIBA NF se koristi za terapiju krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A koji imaju inhibitore.

Lek FEIBA NF se koristi za terapiju krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B koji imaju inhibitore, ako drugo specifično lečenje nije dostupno.

Lek FEIBA NF se primenjuje i za profilaksu krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima koji su imali obilno krvarenje ili su izloženi velikom riziku od obilnog krvarenja.

Lek FEIBA NF takođe može da se koristi u terapiji krvarenja kod pacijenata koji nemaju hemofiliju, ali imaju stečene inhibitore faktora VIII.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko imate bilo kakve alergije (preosetljivosti). Obavestite Vašeg lekara ako ste na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma.

Lek FEIBA NF ne smete primati:

U sledećim situacijama, Vaš lekar će primeniti lek FEIBA NF samo ako nema odgovora na terapiju drugim odgovarajućim koncentratima faktora koagulacije, na primer u slučaju visokog titra inhibitora.

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na antiinhibitorskikompleks faktora VIII ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ako postoji diseminovana intravaskularna koagulacija (DIK). (DIK je potrošna koagulopatija, stanje opasno po život kod kojeg dolazi do preterane koagulacije krvi sa izraženim stvaranjem krvnih ugrušaka u krvnim sudovima. Ovo dovodi do potrošnje faktora koagulacije u celom telu).
  • U slučaju infarkta miokarda, akutne tromboze i/ili embolije: lek FEIBA NF treba koristiti samo kod po život opasnih krvarenja.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što počnete da primate lek FEIBA NF, zato što se mogu javiti reakcije preosetljivosti, što je slučaj sa svim lekovima proizvedenim iz plazme koji se primenjuju intravenski. Da bi ste prepoznali na vreme alergijsku reakciju, morate biti svesni mogućih ranih simptoma reakcije preosetljivosti kao što su:

  • eritem (crvenilo kože);
  • osip na koži;
  • koprivnjača (urtikarija);
  • svrab po celom telu;
  • oticanje usana i jezika;
  • otežano disanje/dispnea;
  • stezanje u grudima;
  • opšta nelagodnost;
  • vrtoglavica;
  • pad krvnog pritiska.

Ostali simptomi reakcija preosetljivosti na proizvode koji su derivati krvi uključuju letargiju i nemir.

Ako se javi jedan ili više ovih simptoma, odmah prekinite primenu infuzije i odmah pozovite Vašeg lekara. Navedeni simptomi mogu biti rani znaci anafilaktičkog šoka. Ozbiljni simptomi zahtevaju hitne mere pomoći.

Vaš lekar će ponovo primeniti lek FEIBA NF kod pacijenta kod kojih se sumnja na preosetljivost na lek ili na bilo koju od pomoćnih supstanci, samo posle pažljive procene odnosa očekivane koristi i rizika pri ponovnom izlaganju i/ili ukoliko se ne očekuje reakcija na drugu preventivnu terapiju ili drugi lek.

  • Ako ste osetili velike promene u krvnom pritisku ili brzini pulsa, poteškoće u disanju, kašalj ili bol u grudima, odmah prekinite infuziju i pozovite Vašeg lekara. Vaš lekar će primeniti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere.
  • Kod pacijenta sa hemofilijom sa inhibitorima ili stečenim inhibitorima faktora koagulacije. Ovi pacijenti, koji se leče lekom FEIBA NF, mogu imati u isto vreme i povećanu sklonost ka krvarenju kao i povećan rizk od tromboze.

Trombotski i tromboembolijski događaji, uključujući diseminovanu intravaskularnu koagulaciju (DIK), vensku trombozu, plućnu emboliju, infarkt miokarda i moždani udar su se javili tokom lečenja lekom FEIBA NF. Istovremena primena sa rekombinovanim faktorom VIIa može povećati rizik od razvoja tromboembolijskih događaja. U slučaju terapije velikim dozama leka FEIBA NF, rizik od trombotskih i tromboembolijskih događaja se povećava.

U studiji koju je sprovela druga kompanija radi procene emicizumaba (leka za sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A), neki pacijenti koji su imali probojna krvarenja, lečeni su lekom FEIBA NF kako bi se kontrolisalo krvarenje, i kod nekih od ovih pacijenata se razvila trombotička mikroangiopatija (TMA). TMA je ozbiljno i potencijalno životno ugrožavajuće stanje. Kod ljudi kod kojih je prisutno ovo stanje, zid krvnih sudova može biti oštećen i u malim krvnim sudovima se mogu razviti ugrušci. U nekim slučajevima ovo može uzrokovati oštećenje bubrega i drugih organa. U slučaju probojnih krvarenja kod profilakse emicizmabom, odmah se obratite Vašem lekaru ili Centru za lečenje hemofilije.

Kada su lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme (tečni deo krvi), preduzimaju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta. Te mere uključuju: pažljiv odabir donora krvi i plazme, kako bi se uverili da su osobe rizične za prenos infekcija isključene; ispitivanje svake donacije i sveukupne prikupljene plazme na prisustvo virusa/infekcije. Proizvođači ovih lekova takođe uključuju odgovarajuće korake pri obradi krvi i plazme koje inaktivišu ili uklanjaju viruse. Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge tipove infekcija.

Preduzete mere su delotvorne kod virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, i kod virusa bez omotača kao što je hepatitis A virus. Preduzete mere mogu imati ograničeno dejstvo na viruse bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu biti ozbiljne za trudnice (infekcije ploda) i za osobe sa oslabljenim imunskim sistemom ili sa nekim oblicima anemija (na primer anemija srpastih ćelija ili hemolitička anemija).

Vaš lekar može preporučiti odgovarajuću vakcinaciju protiv virusa hepatitis A i B ako ste na redovnoj ili ponovljenoj terapiji antiinihibitorskim kompleksom faktora VIII, dobijenim iz humane plazme.

Posle primene velikih doza leka FEIBA NF, prolazno povećanje pasivno prenesenih antitela na površinski antigen hepatitis B virusa može dovesti do pogrešnog tumačenja pozitivnih rezultata seroloških testova iz krvi.

Lek FEIBA NF je proizveden iz plazme i može sadržati supstance koje reaguju kada se daju pacijentima kroz infuziju, uzrokujući prisustvo izohemaglutinina (antitela koja uzrokuju adheziju eritrocita od druge osobe). Ovaj proces može dovesti do netačnih rezultata testova iz krvi.

Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka FEIBA NF zabeleži ime pacijenta i broj serije leka kako bi se održala veza između pacijenta i primljene serije leka.

Drugi lekovi i lek FEIBA NF

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Nisu sprovedene odgovarajuće i dobro kontrolisane studije kombinovane ili uzastopne upotrebe leka FEIBA NF i rekombinovanog faktora VIIa, antifibrinolitika ili emicizumaba. Treba uzeti u obzir moguću pojavu tromboembolijskih događaja kada se primenjuju sistemski antifibrinolitici kao što su traneksaminska kiselina ili aminokapronska kiselina za vreme terapije lekom FEIBA NF. Zato, antifibrinolitici ne treba da se primenjuju 6 do 12 sati nakon primene leka FEIBA NF.

U slučaju istovremene primene rFVIIa ne mogu se isključiti moguće interakcije leka u skladu sa dostupnim in vitro podacima i kliničkim studijama, koje potencijalno mogu dovesti do neželjenih reakcija kao što su tromboembolijski događaji.

ObavestiteVašeg lekaru ako ste lečeni lekom FEIBA NF nakon što ste primali emicizumab (lek za sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A) jer postoje specifična upozorenja i mere opreza koje se moraju uzeti u obzir. Vaš lekar će možda morati da Vas pažljivo prati.

Kao i ostali lekovi koji sadrže faktore koagulacije krvi, lek FEIBA NF se ne sme mešati sa drugim lekovima pre primene jer ovo može smanjiti efikasnost i podnošljivost leka. Savetuje se da se ispere zajednički pristup veni fiziološkim rastvorom, pre i posle primene leka FEIBA NF.

Trudnoća, dojenje i polodnost

Vaš lekar će odlučiti da li možete koristiti lek FEIBA NF za vreme trudnoće i dojenja. Zbog povećanog rizika od tromboze za vreme trudnoće, lek FEIBA NF treba primenjivati samo pod pažljivom lekarskom kontrolom i samo ako je to apsolutno neophodno.

Informacije o infekciji parvovirusom B19 date su u odeljku Upozorenja i mere opreza.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ne postoje pokazatelji koji bi ukazivali da lek FEIBA NF može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama

Lek FEIBA NF sadrži natrijum

Lek FEIBA NF sadrži približno 80 mg natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) po bočici. To odgovara 4% preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma za odraslu osobu.

Rastvorite liofilizirani prašak leka FEIBA NF sa priloženim rastvaračem i primenite rastvor intravenski.

Uvek primenjujte lek FEIBA NF onako kako Vam je Vaš lekar objasnio. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom.

Uzimajući u obzir težinu Vašeg poremećaja koagulacije krvi, mesto i obim krvarenja, kao i Vaše opšte stanje i odgovor na terapiju, Vaš lekar će prema tome odrediti dozu i interval doziranja za Vas. Ne menjajte dozu koju Vam je lekar odredio i ne prekidajte sa primenom leka bez konsultacije sa lekarom.

Obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu ako imate utisak da je dejstvo leka FEIBA NF suviše slabo ili suviše jako.

Zagrejte lek na sobnu temperaturu ili temperaturu tela pre primene, ukoliko je potrebno.

Lek FEIBA NF rastvorite neposredno pre upotrebe. Pripremljeni rastvor treba odmah upotrebiti (lek ne sadrži konzervanse).

Lagano rotirajte dok se sav prašak ne rastvori. Budite sigurni da se lek FEIBA NF u potpunosti rastvorio, u suprotnom će manje jedinica leka FEIBA NF proći kroz filter uređaja.

Ne upotrebljavati rastvore koji su zamućeni ili imaju talog. Jednom otvorene bočice se ne smeju ponovo koristiti

Koristite samo priloženi rastvarač (vodu za injekcije) i komplet za rekonstituciju priložen u pakovanju.

Ako se koriste sredstva koja nisu priložena u pakovanju leka FEIBA NF, obezbedite da se upotrebi odgovarajući filter sa veličinom pora od najmanje 149 mikrometara.

Ne upotrebljavati lek, ako je njegova sterilna barijera narušena ili pakovanje oštećeno ili ako pokazuje bilo kakve znakove oštećenja.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima

Rekonstitucija praška za rastvor za infuziju sa Baxject II Hi-Flow:

  • Zagrejati neotvorenu bočicu koja sadrži rastvarač (voda za injekcije) do sobne temperature ili maksimalno do 37 °C, ukoliko je potrebno, na primer koristeći vodeno kupatilo nekoliko minuta.
  • Ukloniti zaštitne poklopce i sa bočice sa praškom i sa bočice sa rastvaračem i dezinfikovati gumene čepove na obe bočice. Postavite bočice na ravnu površinu.
  • Otvoriti pakovanje Baxject II Hi-Flow sredstva povlačeći zaštitnu foliju, pazeći da pri tome ne dodirnete sadržaj pakovanja (slika a). Za sada ne vaditi sredstvo iz pakovanja.
  • Postaviti pakovanje iznad bočice sa rastvaračem i ubodite providni plastični šiljak kroz gumeni čep bočice sa rastvaračem (slika b). Privući ivice pakovanja i izvući Baxject II Hi-Flow sredstvo iz pakovanja (slika c). Ne skidati plavi zaštitni poklopac sa Baxject II Hi-Flow sredstvo.
  • Tako postavljen sistem sa Baxject II Hi-Flow, okrenuti da bočica sa rastvaračem bude sa gornje strane sistema. Ubodite ljubičasti plastični šiljak kroz gumeni čep bočice sa lekom FEIBA NF. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa lekom FEIBA NF (slika d).
  • Lagano rotirajte (ali ne mućkajte), ceo sistem sve dok se sav prašak ne rastvori. Proverite da li se sav prašak leka FEIBA NF potpuno rastvorio, jer u protivnom aktivna supstanca neće proći kroz filter uređaja.

Sl. a Sl. b Sl. c

Uputstvo za primenu infuzije:

Tokom celog postupka koristite aseptičnu tehniku:

  • Uklonite plavi zaštitni poklopac sa Baxject II HI-Flow sredstva. Čvrsto povežite špric sa Baxject II Hi-Flow sredstvom. NE DOZVOLITE DA VAZDUH UĐE U ŠPRIC (slika e). Da bi ste obezbedili čvrstu povezanost šprica i Baxject II Hi-Flow sredstva, preporučuje se upotreba luer lock šprica (okrećite špric u pravcu kazaljke na satu sve dok se ne dođe do stop pozicije - pozicije kada prestaje okretanje).
  • Okrenite sistem tako da bočica sa rastvorenim lekom FEIBA NF bude na vrhu. Povucite rastvor leka FEIBA NF u špric laganim povlačenjem klipa unazad i obezbedite da se čvrsta povezanost Baxject II Hi-Flow sredstva i šprica održava tokom celog procesa izvlačenja leka. (slika f)
  • Odvojite špric.
  • Ukoliko se pojavi pena u špricu, sačekajte dok pena nestane. Polako primenite rastvor intravenski sa priloženim infuzionim setom (ili iglom za jednokratnu upotrebu).

Sl. d Sl. e Sl. f

Ne sme se prekoračiti brzina davanja infuzije od 2 j. leka FEIBA NF/kg telesne mase po minutu.

Ako ste primili više leka FEIBA NF nego što treba

Odmah obavestite Vašeg lekara. Predoziranje lekom FEIBA NF može povećati rizik od neželjenih dejstava, kao što su tromboembolizam (stvaranje krvnog ugruška u krvnim sudovima), potrošna koagulopatija (DIK) ili infarkt miokarda. Neki od prijavljenih tromboembolijskih događaja su se dogodili prilikom upotrebe doza većih od 200 j./kg ili kod pacijenata sa drugim faktorima rizika za tromboembolijske događaje. Ako se pojave znaci ili simptomi trombotičkih i tromboembolijskih događaja, infuzija se mora odmah zaustaviti i moraju se primeniti odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mere.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

preosetljivosti, glavobolja, vrtoglavica, hipotenzija, osip, pozitivni nalaz na antitela na površinski antigen hepatitis B virusa.

Neželjena dejstva nepoznate učestalosti: učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka.

Poremećaji krvi i limfnog sistema: potrošna koagulopatija (DIK), povećan titar inhibitora

Poremećaji imunskog sistema: anafilaktičke reakcije, osip po celom telu (urtikarija)

Poremećaji nervnog sistema: osećaj ukočenosti ekstremiteta (hipoestezija), neuobičajen ili smanjen osećaj (parestezija), moždani udar (zbog tromboze, embolije), pospanost (somnolencija), promena čula ukusa (disgeuzija)

Kardiološki poremećaji: srčani udar (infarkt miokarda), osećaj lupanja srca (tahikardija)

Vaskularni poremećaji: stvaranja krvnog ugruška sa pojavom u krvnim sudovima (tromboembolijski događaji, venska i arterijska tromboza), povećanje krvnog pritiska (hipertenzija), naleti crvenila

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji: začepljenje plućne arterije (plućna embolija), sužavanje disajnih puteva (bronhospazam), zviždanje prilikom disanja, kašalj, nedostatak vazduha (dispnea)

Gastrointestinalni poremećaji: povraćanje, dijareja, nelagodnost u trbuhu, mučnina

Poremećaji kože i potkožnog tkiva: osećaj ukočenosti lica, oticanje lica, jezika i usana (angioedem), koprivnjača po celom telu (urtikarija), svrab (pruritus)

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene: bol na mestu primene injekcije, opšta nelagodnost, osećaj toplote, drhtavica, groznica (povišena telesna temperatura), bol u grudima, nelagodnost u grudima

Ispitivanja: pad krvnog pritiska

Brza intravenska infuzija može dovesti do bola prilikom primene leka i osećaja ukočenosti lica i ekstremiteta, kao i smanjenje krvnog pritiska.

Infarkt miokarda se javlja usled primene doze veće od maksimalne dnevne dozei/ili usled produžene primene leka i/ili kod postojanja faktora rizika za tromboembolizam.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek FEIBA NF posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Dokazana hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog leka je 3 sata na temperaturi do 25 °C.

Sa mikrobiološkog stanovišta, pripremljeni lek treba upotrebiti odmah, osim kada postupak rekonstitucije isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije (kontrolisani i validirani aseptični uslovi). Ukoliko se pripremljeni rastvor ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja pre primene su odgovrnost korisnika

Rekonstituisani lek se ne sme čuvati u frižideru.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći zaštiti životne sredine.

Prašak:

  • Aktivna supstanca je: antiinhibitorskikompleks faktora VIII. 1 mL sadrži 25 j. antiinhibitorskog kompleksa faktora VIII.

Jedna bočica leka FEIBA NF, sadrži 500 jedinica (U-engl. Unit) abtiinhibitorskog kompleksa faktora VIII u 200-600 mg proteina humane plazme.

Lek FEIBA NF takođe sadrži faktore II, IX, X, uglavnom u neaktivnom obliku, kao i aktivirani faktor VII. Antigen koagulacionog faktora VIII (F VIII C: Ag) je prisutan u koncentraciji do 0,1 j./1 j leka FEIBA NF. Faktori kalikrein-kinin sistema, ako su uopšte prisutni, prisutni su u tragovima.

  • Pomoćne supstance su:

prašak: natrijum-hlorid i natrijum-citrat rastvarač: voda za injekcije

Kako izgeda lek FEIBA NF i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za infuziju.

Liofilizat: beo do skoro beo ili svetlo zelen prašak ili trošna masa. Rastvarač: bistra, bezbojna tečnost.

Rekonstituisani rastvor: bezbojan do bledo žut, bistar do blago opalescentan rastvor bez vidljivih čestica. pH vrednost rekonstituisanog rastvora je između 6,8 i 7,6.

Unutrašnje pakovanje je:

za prašak: bezbojna staklena bočica ((staklo hidrolitičke otpornosti tip II) čija je površina tretirana. za rastvarač: bezbojna staklena bočica (staklo hidrolitičke otpornosti tip I), čija je površina tretirana. Bočice su zatvorene butil gumenim čepovima.

Spoljašnje pakovanje leak je složiva kartonska kutija koja sadrži:

  • 1 bočicu sa 500 j. praška za rastvor za infuziju;
  • 1 bočicu sa 20 mL vode za injekcije;
  • 1 Baxject II Hi-Flow sredstvo za pripremu rastvora;
  • 1 špric za jednokratnu upotrebu;
  • 1 iglu za jednokratnu upotrebu;
  • 1 leptir igla sa stezaljkom;
  • Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

FARMIX DOO BEOGRAD, Koče Kapetana 36, Beograd Proizvođač:

TAKEDA MANUFACTURING AUSTRIA AG,

Industriestrasse 67, Beč, Austrija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Decembar, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

Broj dozvole: 515-01-00348-22-001 od 19.12.2022.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Terapijske indikacije

  • Terapija krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII.
  • Terapija krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima faktora IX, ako nije dostupna ni jedna druga specifična terapija (videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka).
  • Terapija krvarenja kod pacijenata koji nemaju hemofiliju ali imaju stečene inhibitore faktora VIII.
  • Profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII koji su imali obilno krvarenje ili su izloženi visokom riziku od pojave obilnog krvarenja.

Doziranje i način primene

Terapiju treba da otpočne i vodi lekar sa iskustvom u lečenju poremećaja koagulacije.

Doziranje

Doziranje i trajanje terapije zavisi od ozbiljnosti poremećaja hemostaze, mesta i dužine krvarenja kao i od kliničkog stanja pacijenta.

Doziranje i učestalost primene trebalo bi uvek da se određuje prema kliničkoj efikasnosti kod svakog pacijenta individualno.

Po pravilu, preporučuje se doza od 50-100 j. FEIBA NF po kg telesne mase. Ipak, pojedinačna doza od 100 j./kg telesne mase i maksimalna dnevna doza od 200 j./kg telesne mase se ne smeju prekoračiti, osim ako ozbiljnost krvarenja opravdava upotrebu većih doza. Videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka u Sažetku karakteristika leka.

Primena leka u pedijatrijskoj populaciji

Iskustvo u primeni leka Feiba NF kod dece mlađe od 6 godina je ograničeno; isti režim doziranja koji se primenjuje kod odraslih treba da se prilagodi kliničkom stanju deteta.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info