Lek Flugalin je indikovan za terapiju reumatskih bolesti, osteoartritisa, ankilozirajućeg spondilitisa, mišićno- skeletnih poremećaja i povreda kao što su periartritis, „smrznuto rame“, bursitis, tendinitis, tenosinovitis, bol u donjem delu leđa, povrede usled iščašenja i istezanja mišića i tetiva.
Lek Flugalin je zbog svog analgetskog delovanja indikovan i za ublažavanje blagih do umerenih bolova u stanjima kao što su zubobolja, postoperativni bol, dismenoreja i migrena.
Za oralnu upotrebu. Najbolje je tablete uzeti uz obrok ili nakon obroka.
Neželjena dejstva se mogu smanjiti primenom najmanjih efektivnih doza u najkraćem mogućem periodu potrebnom za kontrolu simptoma (videti odeljak 4.4).
Odrasli:
150mg do 200 mg na dan podeljeno u dve, tri ili četiri doze. Kod pacijenata sa teškim simptomima, bolestima koje su nedavno nastale ili tokom akutnog pogoršanja bolesti, ukupna dnevna doza se može povećati na 300 mg u podeljenim dozama.
Za dismenoreju može se primeniti doza od 100 mg kada simptomi počnu, a zatim doza od 50 mg ili 100 mg u intervalima od četiri do šest sati. Maksimalna dnevna doza ne sme preći 300 mg.
Deca:
Ne preporučuje se primena kod dece mlađe od 12 godina.
Starije osobe:
Kod starijih osoba povećan je rizik od ozbiljnih neželjenih reakcija. Iako starije osobe generalno dobro podnose flurbiprofen, kod pojedinih pacijenata, naročito onih sa oštećenom funkcijom bubrega moguće je sporije izlučivanje nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). U ovakvim slučajevima flurbiprofen treba koristiti uz oprez, a doziranje treba individualno prilagoditi pacijentu.
Ukoliko je NSAIL neophodan, treba primenjivati najmanju efikasnu dozu u najkraćem mogućem periodu. Pacijenta treba redovno pratiti zbog mogućih gastrointestinalnih krvarenja tokom terapije NSAIL.
Flurbiprofen je kontraindikovan kod pacijenata sa poznatom preosetljivošću (astma, urtikarija ili alergija) na flurbiprofen ili bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Flurbiprofen je kontraindikovan kod pacijenata kod kojih su ranije ispoljene reakcije preosetljivosti (astma, rinitis, angioedem ili urtikarija) na flurbiprofen, aspirin ili druge NSAIL.
Flurbiprofen je takođe kontraindikovan kod pacijenata sa gastrointestinalnim krvarenjem u anamnezi ili perforacijama povezanim sa ranijom terapijom NSAIL. Flurbiprofen ne treba da primenjivati kod pacijenata sa anamnezom ili aktivnim ulceroznim kolitisom, Crohn-ovom bolešću, rekurentnim peptičkim ulkusom ili gastrointestinalnim krvarenjem (definisano kao dve ili više razdvojenih epizoda dokazane ulceracije ili krvarenja).
Flurbiprofen je kontraindikovan kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom, renalnom i hepatičkom insuficijencijom (videti odeljak 4.4).
Flurbiprofen je kontraindikovan u trećem trimestru trudnoće (videti odeljak 4.6).
Neželjena dejstva mogu se smanjiti upotrebom najmanje efektivne doze u najkraćem mogućem periodu potrebnom za kontrolu simptoma (videti odeljak 4.2 i gastrointestinalne i kardiološke rizike).
Pri dužoj primeni lekova protiv bolova može se javiti glavobolja koja se ne sme lečiti povećanjem doze leka.
Pri istovremenoj primeni NSAIL sa alkoholom, češće se javljaju neželjeni događaji koji su u vezi sa aktivnom suspstancom, naročito koji su u vezi sa gastrointestinalnim traktom ili centralnim nervnim sistemom.
Lek Flugalin tablete sadrži saharozu, glukozu i laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze, intolerancijom na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza-izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.
Istovremenu primenu leka Flugalin i drugih NSAIL, uključujući selektivne inhibitore enzima cikooksigenaze-2 (COX-2), treba izbegavati zbog potencijalnog aditivnog efekta (videti odeljak 4.5).
Starije osobe
Starije osobe imaju povećanu učestalost od neželjenih dejstava na NSAIL, naročito od gastrointestinalnog krvarenja i perforacija, koje mogu biti smrtonosne (videti odeljak 4.2).
Gastrointestinalno krvarenje, ulceracije i perforacije
Flurbiprofen treba davati pažljivo kod pacijenata sa anamnezom gastrointestinalnih bolesti (ulcerozni kolitis, Chron-ova bolest) jer se ova stanja mogu pogoršati.
Opisani su slučajevi gastrointestinalnog krvarenja, ulceracija i perforacija u bilo koje vreme tokom primene svih NSAIL. Ovi neželjeni događaji mogu biti smrtonosni i mogu se javiti sa ili bez upozoravajućih simptoma koji ih najavljuju, kao i bez ranije anamneze ozbiljnih gastrointestinalnih događaja.
Rizik od gastrointestinalnog krvarenja, ulceracija ili perforacija je veći sa povećanjem doze flurbiprofena, kod pacijenata sa anamnezom ulcera, naročito ako je bilo komplikacija sa krvarenjem ili perforacijama (videti odeljak 4.3) i kod starijih osoba. Kod ovih pacijenata treba započeti terapiju sa najmanjom mogućom dozom. Kod ovih pacijenata treba uzeti u razmatranje primenu kombinovane preventivne terapije sa protektivnim lekovima (kao što je misoprostol ili inhibitori protonske pumpe), kao i kod pacijenata koji istovremeno koriste niske doze acetilsalicilne kiseline ili druge lekove koji povećavaju rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti dole i odeljak 4.5).
Pacijenti sa anamnezom gastrointestinalnih oboljenja, naročito ukoliko su starije osobe, treba da prijave bilo koji neuobičajen abdominalni simptom (pogotovo gastrointestinalno krvarenje) i to naročito ako se dogodi u početnim fazama terapije.
Savetuje se oprez kod pacijenata koji istovremeno koriste lekove koji mogu povećati rizik od ulceracija ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulanasi kao što je varfarin, selektivni inhibitori preuzimanja serotonina ili antitromobolitici kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak 4.5).
Ukoliko se kod pacijenata na terapiji flurbiprofenom pojavi gastrointestinalno krvarenje ili ulceracija, terapiju treba odmah prekinuti.
Respiratorni poremećaji
Oprez je potreban pri primeni leka flurbiprofena kod pacijenata koji boluju ili su bolovali od bronhijalne astme, s obzirom na to da je bilo prijavljeno da primena NSAIL mogu izazvati bronhospazam kod ovih pacijenata.
Srčana, bubrežna i hepatična insuficijencija
Primena NSAIL može dovesti do dozno-zavisnog smanjenja u nastanku prostaglandina i izazvati renalnu insuficijenciju. Pacijenti sa najvećim rizikom od ovih reakcija su oni sa insuficijencijom bubrega i srca, disfunkcijom jetre, oni koji uzimaju diuretike i stariji pacijenti. Kod navedenih pacijenata treba pratiti renalnu funkciju (videti odeljak 4.3).
Flurbiprofen treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa anamnezom srčane insuficijencije ili hipertenzije jer je u toku primene flurbiprofena opisana i pojava edema.
Preporučuje se oprez pri primeni flurbiprofena kod pacijenata koji istovremeno uzimaju lekove koji povećavaju rizik od ulceracija ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulansi kao što je varfarin, selektivni inhibitori preuzimanja serotonina ili inhibitori agregacije trombocita kao što je acetilsalicilna kiselina (videti odeljak 4.5).
Dejstvo na kardivaskularni i cerebrovaskularni sistem
Odgovarajuće praćenje i saveti su neophodni kod pacijenata sa anamnezom hipertenzije i/ili blage do umerene srčane insuficijencije, jer je opisana retencija tečnosti i nastanak edema povezan sa primenom flurbiprofena i primenom NSAIL.
Klinička ispitivanja i epidemiološki podaci ukazuju da primena nekih NSAIL (naročito visoke doze NSAIL i u toku duže primene) može dovesti do malog povećanja rizika od arterijskih trombotičkih događaja kao što su infarkt miokarda ili moždani udar. Nema dovoljno podataka koji bi isključili ovaj rizik tokom primene flurbiprofena.
Pacijenti sa nekontrolisanom hipertenzijom, kongestivnom srčanom insuficijencijom, ustanovljenom ishemijskom bolešću srca, bolešću perifernih arterija i/ili cerebrovaskularnom bolešću treba da primenjuju flurbiprofen samo nakon pažljivog razmatranja i procene. Slično razmatranje treba uraditi i pre uvođenja
dugotrajne primene leka kod pacijenata sa faktorima rizika od nastanka kardiovaskularnih događaja (npr. hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus, pušenje).
Dermatološko dejstvo
U vezi sa primenom NSAIL veoma retko su prijavljene izuzetno ozbiljne i potencijalno fatalne kožne reakcije, uključujući eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu (videti odeljak 4.8). Najveći rizik od nastanka ovih reakcija imaju pacijenti na početku terapije. U većini slučajeva nastupanje ovakvih reakcija dešava se tokom prvog meseca terapije. Terapiju flurbiprofenom treba prekinuti pri prvoj pojavi osipa na koži, mukoznih lezija ili drugih znakova preosetljivosti.
Dejstvo na bubrege
Potreban je oprez prilikom uvođenja terapije NSAIL kao što je flurbiprofen kod pacijenata koji su značajno dehidrirani.
Hematološko dejstvo
Flurbiprofen, kao i drugi NSAIL, može inhibirati agregaciju trombocita i produžiti vreme krvarenja. Zbog toga flurbiprofen treba primenjivati sa posebnim oprezom kod pacijenata kod kojih postoji mogućnost abnormalnog krvarenja.
Sistemski eritemski lupus (SLE) i mešovita oboljenja vezivnog tkiva
Može biti povećan rizik od aseptičnog meningitisa (naročito kod pacijenata sa postojećim autoimunim oboljenjima, kao što su sistemski eritemski lupus i mešovita oboljenja vezivnog tkiva) sa simptomima ukočenosti vrata, glavoboljom, mučninom, povraćanjem, groznicom ili dezorjentacijom (videti odeljak 4.8).
Potreban je oprez kod pacijenata na terapiji bilo kojim od navedenih lekova, jer su kod nekih pacijenata opisane interakcije lekova i flurbiprofena.
Diuretici, ACE inhibitori i antagonisti angiotenzina II: NSAIL mogu umanjiti dejstvo diuretika i drugih antihipertenzivnih lekova. Diuretici mogu povećati rizik od nefrotoksičnosti usled primene NSAIL. Kod nekih pacijenata sa kompromitovanom bubrežnom funkcijom (npr. dehidratisani pacijenti ili starije osobe sa kompromitovanom bubrežnom funkcijom) istovremena primena ACE inhibitora ili antagonista angiotenzina II i lekova koji inhibiraju ciklooksigenazu može dovesti do daljeg oštećenja renalne funkcije, uključujući moguću akutnu bubrežnu insuficijenciju, koja je obično reverzibilna. Interakcije treba uzeti u razmatranje kod pacijenata koji istovremeno primenjuju flurbiprofen i ACE inhibitore ili antagoniste angiotenzina II. Kombinacije ovih lekova treba primenjivati sa oprezom, naročito kod starijih osoba. Pacijenti treba da budu odgovarajuće hidrirani i treba razmotriti praćenje renalne funkcije nakon započinjanja istovremene primene lekova, kao i periodično praćenje renalne funkcije u toku terapije.
Litijumove soli: smanjeno izlučivanje litijuma.
Metotreksat: preporučuje se oprez prilikom istovremene primene flurbiprofena i metotreksata, jer NSAIL mogu povećati nivo metotreksata.
Antikoagulansi: NSAIL mogu pojačati dejstvo antikoagulanasa, kao što je varfarin (videti poglavlje 4.4).
Inhibitori agregacije trombocita: povećan rizik od gastrointestinalnog krvarenja (videti odeljak 4.4).
Acetilsalicilna kiselina: kao i kod drugih lekova koji sadrže NSAIL, istovremena primena flurbiprofena i acetilsalicilne kiseline se ne preporučuje zbog potencijalnog povećanja rizika od neželjenih dejstava.
Kardiotonični glikozidi: NSAIL mogu pogoršati srčanu insuficijenciju, smanjiti stepen glomerularne filtracije i povećati nivo kardiotoničnih glikozida u plazmi.
Ciklosporin: povećan rizik od nefrotoksičnosti.
Kortikosteroidi: sa NSAIL povećan rizik od gastrointestinalnih ulceracija ili krvarenja (videti odeljak 4.4).
Selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI): povećan rizik od gastrointestinalnog krvarenja sa NSAIL (videti poglavlje 4.4).
Drugi analgetici i selektivni inhibitori ciklooksigenaze 2 (COX-2): izbegavati istovremenu primenu dva ili više NSAIL, uključujući COX-2 inhibitore, jer mogu da povećaju rizik od nastanka neželjenih dejstava (videti odeljak 4.4).
Mifepriston: NSAIL ne treba koristiti 8-12 dana nakon primene mifepristona, jer NSAIL mogu smanjiti dejstvo mifepristona.
Hinolonski antibiotici: istraživanja na životinjama pokazuju da NSAIL mogu povećati rizik od konvulzija dovedenih u vezu sa primenom hinolonskih antibiotika. Pacijenti koji istovremeno primenjuju NSAIL i hinolonske antibiotike imaju veći rizik od razvoja konvulzija.
Takrolimus: moguće je povećanje rizika od nefrotoksičnosti kada se NSAIL primenjuju istovremeno sa takrolimusom.
Zidovudin: povećan rizik od hematološke toksičnosti pri istovremenoj primeni NSAIL i zidovudina. Postoje dokazi o povećanom riziku od hemartroze i hematoma kod HIV(+) osoba, pacijenata sa hemofilijom koji istovremeno primaju zidovudin i flurbiprofen.
Studije nisu uspele da pokažu interakciju između flurbiprofena i tolbutamida ili antacida. Do sada ne postoje dokazi da flurbiprofen interferira sa standardnim laboratorijskim testovima.
Poremećaj plodnosti kod žena
Flurbiprofen može smanjiti plodnost kod žena i ne preporučuje se njegova primena kod žena koje nameravaju da zatrudne. Kod žena koje imaju poteškoća da ostanu u drugom stanju ili su na ispitivanju plodnosti, treba razmotriti prekid terapije flurbiprofenom.
Trudnoća
Inhibicija sinteze prostaglandina može nepovoljno uticati na trudnoću i/ili na embriofetalni razvoj. Podaci iz epidemioloških studija ukazuju na povećan rizik spontanih pobačaja, srčanih malformacija i gastrošize nakon primene inhibitora sinteze prostaglandina u ranoj trudnoći. Apsolutni rizik od srčanih malformacija je povećan sa manje od 1% na otprilike 1,5%. Smatra se da se rizik povećava sa povećanjem doze i dužine trajanja terapije. Kod životinja je primena inhibitora sinteze prostaglandina povećala pre- i postimplatacione gubitke i embriofetalnu smrtnost. Pored toga, povećana je incidenca različitih malformacija, uključujući kardiovaskularne, ukoliko se inhibitori sinteze prostaglandina daju u periodu organogeneze. Flurbiprofen ne treba primenjivati u toku prvog i drugog trimestra trudnoće, osim ukoliko nije neophodno. Kada se flurbiprofen daje ženama koje pokušavaju da zatrudne ili tokom prvog i drugog trimestra trudnoće, doze treba da su najniže, a terapija što je kraće moguća.
U toku trećeg trimestra trudnoće, inhibitori sinteze prostaglandina imaju sledeće rizike za fetus:
Primena inhibitora sinteze prostaglandina na kraju trudnoće može imati sledeće rizike po majku ili novorođenče:
Zbog toga je flurbiprofen kontraindikovan u trećem trimestru trudnoće.
Porođaj
Početak porođaja može biti odložen i trajanje porođaja se može produžiti sa većom tendencijom krvarenja kod majke i deteta.
Dojenje
Flurbiprofen se izlučuje u majčino mleko, međutim, izlučena količina je samo mali deo doze koju je uzela majka. Flurbiprofen se ne preporučuje za upotrebu kod dojilja.
U ograničenom broju do sada dostupnih studija uočeno je da se NSAIL mogu izlučiti u majčino mleko u veoma malim koncentracijama. Zbog toga se, ako je moguće, primena NSAIL izbegava u periodu dojenja.
Pri uzimanju NSAIL moguće su neželjene reakcije kao što su vrtoglavica, pospanost, zamor i
Poremećaji vida. U slučaju njihovog ispoljavanja, pacijenti ne treba da upravljaju vozilima i rukuju mašinama.
Gastrointestinalni poremećaji: Najčešća opažena neželjena dejstva su gastrointestinale prirode. Može se javiti peptički ulkus, perforacije ili gastrointestinalno krvarenje, ponekad fatalno, naročito kod starijih osoba (videti odeljak 4.4). Nauzeja, povraćanje, dijareja, flatulencija, konstipacija, dispepsija, bol u abdomenu, melena, hematemeza, ulcerativni stomatitis i pogoršanje kolitisa i Chron-ove bolesti (videti odeljak 4.3 i 4.4) mogu se javiti posle primene flurbiprofena. Ređe se javljaju gastritis. Panakreatitis se javlja veoma retko.
Poremećaji imunskog sistema: Prijavljene su reakcije preosetljivosti u toku primene flurbiprofena i to: a) nespecifična alergijska reakcija i anafilaksa, b) reaktivnost respiratornog trakta uključujući astmu, pogoršanje astme, bronhospazam ili dispnea ili c) razni kožni poremećaji uključujući različite tipove osipa, pruritus, urtikarija, purpura, angioedema, i veoma retko, multiformni eritem, bulozne dermatoze (uključujući Stevens- Johnson-ov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu).
Infekcije i infestacije: Opisani su slučajevi pogoršanja inflamatornih procesa (npr. pojava nekrotizirajućeg fasciitisa) koji se podudaraju sa primenom NSAIL. Ukoliko se pojave ili pogoršaju znaci infekcije u toku primene flurbiprofena savet pacijentima je da se bez odlaganja obrate lekaru.
Kardiovaskularni i cerebrovaskularni poremećaji: Prijavljeni su slučajevi nastanka edema, hipertenzije i srčane insuficijencije dovedeni u vezu sa terapijom NSAIL.
Klinička ispitivanja i epidemiološki podaci ukazuju na to da primena flurbiprofena (naročito visokih doza i u toku duže primene) može povećati rizik od arterijskih trombotičkih događaja kao što su infarkt miokarda ili moždani udar (videti odeljak 4.4).
Sledeće neželjene reakcije mogu biti povezane sa flurbiprofenom i prikazane su prema MedDRA klasifikaciji učestalosti: Veoma često (≥1/10), Često (≥1/100 do <1/10), Povremeno (≥1/1 000 do <1/100), Retko (≥1/10 000 do <1/1 000), Veoma retko (<1/10 000) i Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjena reakcija |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Povremeno | anemija |
Veoma retko | leukopenija, agranulocitoza, aplastična anemija, neutropenija, trombocitopenija, hemolitička | |
Poremećaji imunskog sistema | Povremeno | hipersenzitivnost |
Retko | anafilaktička reakcija | |
Psihijatrijski poremećaji | Retko | depresija, konfuzija |
Veoma retko | halucinacije | |
Poremećaji nervnog sistema | Često | glavobolja, vrtoglavica |
Povremeno | parestezija | |
Retko | somnolence, nesanica | |
Nepoznato | optički neuritis, | |
Poremećaji oka | Povremeno | oštećenje vida |
Poremećaji uha i labirinta | Povremeno | tinitus, vertigo |
Respiratorini, torakalni i | Povremeno | astma, dispnea |
Retko | bronhospazam | |
Gastrointestinalni poremećaji | Često | dispepsija, dijareja, mučnina, povraćanje, abdominalni bol, flatulencija, konstipacija, melena, |
Povremeno | gastritis, ulkus duodenuma, ulkus | |
Veoma retko | pankreatitis | |
Nepoznato | kolitis i Crohn-ove bolesti | |
Hepatobilijarni poremećaji | Veoma retko | žutica, holestatska žutica, |
nepoznato | hepatitis | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Povremeno | osip, urtikarija, pruritus, purpura, |
Veoma retko | teški oblici reakcija na koži (multiformni etitem, bulozne reakcije, uključujući Stevens- Johnson-ov sindrom i toksičnu | |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Retko | različiti oblici nefrotoksičnosti kao što su tubulointersticijalni nefritis, nefrotski sindrom, insuficijencija bubrega i akutno |
Nepoznato | glomerulonefritis | |
Opšti poremećaji i reakcije na | Često | umor, slabost, edem |
Kardiološki poremećaji | Povremeno | srčana insuficijencija |
Vaskularni poremećaji | Povremeno | hipertenzija |
Ispitivanja | Često | abnormalne vrednosti testova |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Često | zadržavanje tečnosti |
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi
Simptomi predoziranja uključuju glavobolju, mučninu, povraćanje, epigastričan bol, gastrointestinalno krvarenje, retko dijareju, dezorijentisanost, ekscitaciju, komu, pospanost, vrtoglavicu, tinitus, nesvesticu i povremeno konvulzije. U slučaju značajnog trovanja moguća je akutna renalna insuficijencija i oštećenja jetre.
Tererapijske mere
Pacijente treba lečiti simptomatski. U toku prvog sata nakon unosa potencijalno toksične doze treba razmotriti primenu aktivnog uglja. Alternativno, kod odraslih osoba se može primeniti gastrična lavaža u toku prvog sata od uzimanja doze potencijalno opasne po život.
Potrebno je omogućiti dobru diurezu. Pažljivo pratiti funkciju bubrega i jetre.
Pacijente treba posmatrati najmanje četiri sata od unosa potencijalno toksičnih količina leka. Učestale ili produžene konvulzije tretiraju se intravenskom primenom diazepama.
Ostale mere zavise od kliničke slike pacijenta.
Farmakoterapijska grupa: antiinflamatorni i antireumatski lekovi, derivati propionske kiseline
ATC šifra: M01AE09
Flurbiprofen ima analgetska, antiinflamatorna i antipiretska svojstva za koja se smatra da potiču od sposobnosti leka da inhibira sintezu prostaglandina.
Flurbiprofen se brzo resorbuje iz gastrointestinalnog trakta, sa maksimalnom koncentracijom u serumu 90 minuta nakon oralne primene leka. Oko 99% flurbiprofena se vezuje za proteine i ima poluvreme eliminacije oko 3 do 4 sata.
Stepen urinarnog izlučivanja flurbiprofena i njegova dva glavna metabolita ([2-(2-fluoro-4-hidroksi-4- bifenilil) propionska kiselina] i [2-(2-fluoro-3-hidroksi-4-metoksi-4-bifenilil) propionska kiselina]) u slobodnom i konjugovanom stanju slična su za rektalni i oralni put primene. Metabolički obrasci kvantitativno su slični za oba puta primene.
Nije primenljivo.
Tabletno jezgro:
skrob, kukuruzni, sušen; skrob, kukuruzni; laktoza, bezvodna; povidon;
magnezijum-stearat; stearinska kiselina.
Obloga tablete:
saharoza; glukoza;
silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; talk;
titan-dioksid; sandarak; karnauba vosak.
Nije primenljivo.
3 godine
Čuvati na temperaturi do 25C.
Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister koji sadrži 10 obloženih tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 PVC/Al blistera (ukupno 30 obloženih tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Flugalin pripada grupi nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). Ovi lekovi mogu se koristiti za ublažavanje bola i zapaljenja (crvenilo, toplota i oticanje) u sledećim stanjima:
Lek Flugalin se može primenjivati za ublažavanje blagih do umerenih bolova u stanjima kao što su zubobolja, bol posle operacije, bolne menstruacije i migrena.
Aktivna supstanca leka Flugalin je flurbiprofen.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Flugalin:
Drugi lekovi i lek Flugalin
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, kao što su:
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Upotrebu leka Flugalin u toku trudnoće i dojenje treba izbegavati. U trećem trimestru trudnoće lek Flugalin ne smete primenjivati.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Flugalin može izazvati vrtoglavicu, pospanost ili umor i/ili probleme sa vidom. Ukoliko lek kod Vas izaziva neke od ovih tegoba nemojte voziti ili rukovati mašinama.
Lek Flugalin sadrži glukozu, saharozu i laktozu
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre primene ovog leka.
Ostale informacije o leku Flugalin
Vaš lekar Vam može propisati drugi lek koji ćete uzimati zajedno sa lekom Flugalin, kako bi se zaštitio Vaš želudac, ako misli da postoji rizik od čira na želucu ili krvarenja u želucu.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek popiti sa čašom vode uz obrok ili nakon obroka. Odrasli:
Uobičajena dnevna doza je 150 do 200 mg, podeljeno u nekoliko doza tokom dana. Ako primenjujete lek Flugalin od 50 mg, pićete lek tri do četiri puta u toku dana. Ako primenjujete lek Flugalin od 100 mg, pićete lek jednom do dva puta u toku dana. Ponekad se može desiti da Vam lekar propiše obe jačine leka. Lekar može povećavati dozu leka najviše do 300 mg na dan.
Dismenoreja (bol u toku mesečnog krvarenja kod žena):
Na početku nastanka bola 100 mg (dve tablete leka Flugalin od 50 mg ili jedna tableta leka Flugalin od 100 mg), a potom 50 mg ili 100 mg na svakih 4 do 6 sati. Maksimalna doza je 300 mg u toku dana.
Starije osobe:
Neke starije osobe podložnije su pojavi neželjenih dejstava. Vaš lekar će uzeti u obzir Vaše godine kada bude propisivao dozu leka i pratiće Vas zbog moguće pojave neželjenih dejstava.
Deca:
Ne preporučuje se primena kod dece mlađe od 12 godina.
Ako ste uzeli više leka Flugalin nego što treba
Ako ste uzeli više leka Flugalin nego što je trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili idite u odeljenje hitne pomoći u najbližoj bolnici. Obavezno ponesite pakovanje leka sa sobom.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Flugalin
Ako ste zaboravili da uzmete lek Flugalin, zaboravljenu dozu uzmite čim se setite, osim ako je blizu vreme za sledeću dozu. Nemojte uzimati duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Ako Vam se pojavi neko od navedenih stanja u bilo kom trenutku lečenja, odmah prestanite da uzimate lek Flugalin i potražite hitnu medicinsku pomoć:
Obratite se Vašem lekaru odmah i prestanite da koristite lek ako imate:
Lek Flugalin je dovođen u vezu sa otkazivanjem rada srca što se dešava kada srce ne radi kako treba. Simptomi uključuju umor, gubitak energije i daha, oticanje nogu zbog nagomilavanja tečnosti u organizmu. Lekovi kao što je Flugalin mogu biti povezani sa malim povećanjem rizika od srčanog udara (infarkta miokarda) ili moždanog udara.
Veoma retko Flugalin može izazvati aseptični meningitis (zapaljenje zaštitnih moždanih ovojnica). Ostala neželjena dejstva koja su takođe prijavljena uključuju:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Flugalin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25C.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je flurbiprofen.
Flugalin, 50 mg, obložena tableta: jedna obložena tableta sadrži 50 mg flurbiprofena. Flugalin, 100 mg, obložena tableta: jedna obložena tableta sadrži 100 mg flurbiprofena.
Pmoćne supstance su:
Jezgro tablete: skrob, kukuruzni, sušen; laktoza, bezvodna; povidon; magnezijum-stearat; stearinska kiselina. Obloga tablete: saharoza; glukoza; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; talk; titan-dioksid; sandarak; karnauba vosak.
Kako izgleda lek Flugalin i sadržaj pakovanja
Izgled: okrugle, konveksne, obložene tablete, bele boje.
Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister koji sadrži 10 obloženih tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 PVC/Al blistera (ukupno 30 obloženih tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD-NOVI BEOGRAD,
Beograd - Novi Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 115 a
Proizvođač:
FAMAR L´AIGLE - L´AIGLE, Francuska, L´Aigle, Zone Industrielle N°1, Route de Crulai
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Mart, 2019
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Flugalin, 50 mg, obložena tableta: 515-01-01383-18-001 od 15.03.2019.
Flugalin, 100 mg, obložena tableta: 515-01-01384-18-001 od 15.03.2019.