Folna kiselina pripada grupi B vitamina i neophodna je za normalno stvaranje i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.
Folna kiselina se koristi za:
Odrasli (uključujući starije pacijente):
Terapija megaloblastne anemije uzrokovane deficitom folata: 5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno tokom 4 meseca, u slučajevima malapsorpcije doza se može povećati do 15 mg dnevno (3 x 5 mg).
Trudnoća:
Kod utvrđenog deficita folne kiseline: 5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno tokom cele trudnoće.
Profilaksa deficita folne kiseline uzrokovane lekovima: 5 mg jednom nedeljno; doza folne kiseline se treba uzimati na dan kada se ne uzima lek koji inhibira folate (videti odeljak 4.5).
Profilaksa deficita folne kiseline kod hroničnih hemolitičkih stanja ili kod bubrežne dijalize: 5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno na 1-7 dana; učestalost primene zavisi od osnovne bolesti.
Za prevenciju defekta neuralne cevi kod žena sa rizikom od pojave defekta neuralne cevi fetusa: 5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno u periodu pre začeća i tokom prvog trimestra trudnoće.
Pedijatrijska populacija
Tablete nisu odgovarajući farmaceutski oblik za primenu kod dece mlađe od 6 godina.
U skladu sa tim, u navedenoj pedijatrijskoj populaciji treba primeniti pogodniji farmaceutski oblik folne kiseline.
Kod megaloblastne anemije, nastale zbog deficita folata:
Deca uzrasta 1-18 godina: 5 mg folne kiseline dnevno tokom 4 meseca; u slučajevima malapsorpcije doza se može povećati do 15 mg dnevno; doza održavanja je 5 mg na 1-7 dana.
Hemolitička anemija, poremećaji metabolizma:
Deca uzrasta 1-12 godina: 2,5 - 5 mg dnevno
Deca uzrasta 12-18 godina: 5 – 10 mg dnevno
Profilaksa deficita folne kiseline kod bubrežne dijalize:
Deca uzrasta 1-12 godina: 250 mikrograma/kg (maksimalno 10 mg) dnevno Deca uzrasta 12-18 godina: 5 – 10 mg dnevno
Način primene
Lek je namenjen za oralnu primenu.
Pacijente sa deficitom vitamina B12 ne treba lečiti folnom kiselinom osim u slučaju da se primenjuje zajedno sa odgovarajućom količinom hidroksikobalamina, jer može prikriti postojeće stanje, ali će se subakutno ireverzibilno oštećenje nervnog sistema nastaviti. Deficit vitamina B12 može nastati usled nedijagnostifikovane megaloblastne anemije, uključujući u toku ranog detinjstva, pernicioznu anemiju ili makrocitnu anemiju nepoznate etiologije i drugih uzroka deficita kobalamina, uključujući i dugotrajni vegetarijanski način ishrane.
Kod pacijenata koji mogu imati folat zavisne tumore potreban je poseban oprez kada se primenjuje folna kiselina.
Ovaj lek nije namenjen zdravim trudnicama kod kojih se preporučuje primena manjih doza, već je namenjen za trudnice sa deficitom folne kiseline i žene sa rizikom od ponovne pojave defekta neuralne cevi fetusa.
Posebno upozorenje o pomoćnim supstancama
Lek Folacin sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjima intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Trudnoća
Nema podataka o štetnim dejstvima usled primene folne kiseline tokom trudnoće. Naprotiv, primena preparata koji sadrže folnu kiselinu tokom trudnoće je često korisna. Nedostatak folne kiseline koji nije indukovan lekovima, ili poremećen metabolizam folata, je povezan sa pojavom urođenih malformacija i pojedinim defektima neuralne cevi. Uticaj lekova kao što su antikonvulzivi i pojedini antineoplastici na metabolizam folne kiseline, ili nedostatak folate izazvan lekovima, tokom rane trudnoće ima za posledicu kongenitalne anomalije. Nedostatak ovog vitamina ili njegovih metabolita mogu takođe da budu odgovorni za pojedine slučajeve spontanog abortusa ili zaostajanja intrauterinog rasta.
Dojenje
Folna kiselina se aktivno izlučuje u majčino mleko.Nakupljanje folata u mleku ima prednost u odnosu n potrebe majke za folatima. Koncentracija folne kiseline je relativno mala u kolostrumu, ali kako se laktacija nastavlja, koncentracija vitamina se povećava. Nisu primećena neželjena dejstva kod odojčadi čije su majke uzimale folnu kiseliu tokom dojenja.
Plodnost
Podaci o uticaju leka na plodnost nisu dostupni.
Lek Folacin nema uticaj na sposobnosti upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Neželjena dejstva su prikazana u skladu sa klasifikacijom sistema organa i kategorijama učestalosti javljanja upotrebom sledeće konvencije: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do
<1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000) i veoma retko (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Gastrointestinalni poremećaji
Retko: anoreksija, mučnina, abdominalna nadutost, flatulencija.
Poremećaji imunskog sistema
Retko: alergijske reakcije koje obuhvataju: eritem, osip, pruritus, urtikarija, dispneu i anafilaktičke reakcije (uključujući šok).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nisu uočeni slučajevi predoziranja. Ni veoma velike doze, ne bi tebalo da nanesu štetu pacijentu. Ne postoji potreba za primenom specijalnih procedura ili antidota.
Farmakoterapijska grupa: Antianemici, folna kiselina i derivati
ATC šifra: B03BB01
Mehanizam dejstva
Folna kiselina pripada grupi vitamina B (vitamin B9). Neophodna je za normalno stvaranje i sazrevanje eritrocita (eritropoeza). U organizmu se redukuje u tetrahidrofolat koji je koenzim aktivan u nekoliko metaboličkih procesa, uključujući sintezu purina, pirimidina i metionina, a prema tome i sintezu DNK i RNK.
Resorpcija
Folna kiselina se brzo resorbuje iz gastrointestinalnog trakta, uglavnom iz duodenuma i jejunuma. Folati iz hrane imaju otprilike polovinu bioraspoloživosti u odnosu na kristalnu formu folne kiseline. Prirodni folat poliglutamati su u velikoj meri dekonjuguju i redukuju do 5-metiltetrahidrofolata (5MTHF), dejstvom dihidrofolat reduktaze u crevima. Terapijski primenjena folna kiselina ulazi u portalnu cirkulaciju u najvećoj meri nepromenjena, jer je slab supstrat za dihidrofolat reduktaze.
Distribucija
Distribucija se odvija preko portalne cirkulacije. 5MTHF iz prirodnih folata se u velikoj meri vezuje za proteine plazme. Glavno mesto skladištenja folata je jetra; takođe se može naći u cerebrospinalnoj tečnosti i majčinom mleku.
Metabolizam
Terapijski primenjena folna kiselina se u plazmi i jetri metaboliše u metabolički aktivan oblik, 5- metiltetrahidrofolat (5MTHF). Folati podleže enterohepatičkoj cirkulaciji.
Eliminacija
Metaboliti folata se izlučuju urinom; ukoliko folati prevazilaze potrebe organizma izlučuju se nepromenjeni urinom. Folna kiselina se uklanja dijalizom.
Nema relevantnih podataka osim onih koji su navedeni u prethodnim odeljcima Sažetka karakteristika leka.
Laktoza, monohidrat; Celuloza, mikrokristalna; Magnezijum-stearat; Krospovidon;
Povidon.
Nije primenjivo.
3 godine
Čuvati na temperaturi do 25 °C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Unutrašnje pakovanje blister (beli neprozirni PVC/Al) koji sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera (ukupno 20 tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Lek Folacin sadrži aktivnu supstancu folnu kiselinu koja pripada grupi B vitamina (vitamin B9) i neophodna je za normalno stvaranje i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.
Folna kiselina se koristi:
Za lečenje:
Za prevenciju:
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Folacin.
Nedostatak vitamina B12 može nastati usled raznih oblika malokrvnosti uključujući i vegetarijanski način ishrane. Uzimanje folne kiseline može maskirati hematološke znakove ranije neprepoznatog nedostatka vitamina B12 (perniciozna anemija), a time omogućiti nastavak oštećenja nervnog sistema.
Zbog prethodno navedenog, ne treba da uzimate lek Folacin samostalno, bez nadzora lekara.
Ukoliko imate folat zavisni tumor ovaj lek treba da primenjujete sa povećanim oprezom i uz stalan nadzor Vašeg lekara.
Ovaj lek nije namenjen zdravim trudnicama kod kojih se preporučuje primena manjih doza, već je namenjen za trudnice sa nedostatkom folne kiseline i žene sa rizikom od ponovne pojave defekta neuralne cevi ploda.
Ukoliko se nešto od prethodno navedenog odnosi na Vas ili niste sigurni da li se odnosi na Vas, obratite se svom lekaru.
Drugi lekovi i lek Folacin
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Ovo se naročito odnosi na:
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Ovaj lek je namenjen za primenu u trudnoći radi sprečavanja nastanka oštećenja (defekta) neuralne cevi kod novorođenčadi. Folna kiselina se izlučuje se u majčino mleko. Nisu primećena neželjena dejstva kod odojčadi čije su majke uzimale folnu kiselinu tokom dojenja.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Folacin, nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Folacin sadrži laktozu, monohidrat.
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Način primene
Lek Folacin se primenjuje oralno. Tabletu progutati sa vodom. Tableta se može podeliti na jednake doze.
Doziranje
Uobičajene doze su:
Odrasli (uključujući i starije pacijente)
5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno tokom 4 meseca; u slučajevima lošije resorpcije, doza se može povećati do 15 mg dnevno.
5 mg (jedna tableta) folne kiseline jednom nedeljno; doza folne kiseline se treba uzimati na dan kada se ne uzima lek koji inhibira folate.
5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno na 1-7 dana u zavisnosti od unosa hranom i osnovne bolesti.
5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno tokom cele trudnoće.
Primena kod dece
Tablete nisu odgovarajući farmaceutski oblik za primenu kod dece mlađe od 6 godina. Kod dece mlađe od 6 godina treba primeniti pogodniji farmaceutski oblik folne kiseline.
Deca uzrasta 1-18 godina: 5 mg (jedna tableta) folne kiseline dnevno tokom 4 meseca; u slučajevima lošije resorpcije doza se može povećati do 15 mg dnevno; doza održavanja je 5 mg na 1-7 dana.
Deca uzrasta 1-12 godina: 2,5 - 5 mg dnevno
Deca uzrasta 12-18 godina: 5 – 10 mg dnevno
Ako ste uzeli više leka Folacin nego što treba
Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Folacin
Ukoliko ste zaboravili da uzmete lek Folacin, uzmite ga čim se setite, a sledeću dozu uzmite po uobičajenom rasporedu.
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Folacin
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Folacin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati na temperaturi do 25 °C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere pomažu očuvanju životne sredine.
Aktivna supstanca je: folna kiselina, hidrat.
Jedna tableta sadrži 5 mg folne kiseline, u obliku folna kiselina, hidrata.
Pomoćne supstance su: laktoza, monohidrat; celuloza, mikrokristalna; magnezijum-stearat; krospovidon; povidon.
Kako izgleda lek Folacin i sadržaj pakovanja
Žute tablete, blago mramoraste strukture, sa mogućim narandžastim tačkicama, glatke površine i oštrih, neoštećenih ivica, sa podeonom linijom sa jedne strane.
Unutrašnje pakovanje je blister (beli neprozirni PVC/Al) koji sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera (ukupno 20 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
JGL D.O.O. BEOGRAD-SOPOT
Milosava Vlajića 110A, Beograd - Sopot
Proizvođač:
Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Avgust, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-04292-22-001 od 15.08.2023.