Fosavance® 70mg+5600i.j. tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Fosavance® 70mg+5600i.j. tableta
Opis chat-gpt
Fosavance® 70mg+5600i.j. je lek koji sadrži aktivne supstance 'alendronska kiselina, holekalciferol' i koristi se za lečenje osteoporoze i sprečavanje gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze, kao i za smanjenje rizika od preloma kičmenih pršljenova i kuka.
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1059121
Maksimalna cena leka
552,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
552,20 RSD
Doplata
304,81 RSD
DDD
10 mg
Indikacije za RFZO
Za lečenje osteoporoze kod pacijenata posle menopauze radi primarne i sekundarne prevencije osteoporotičnih fraktura (M80; M81).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja specijаliste (internista ili reumatolog ili fizijatar ili ortoped ili ginekolog) kada je osteoporoza verifikovana DEXA T vrednost u L 1- 4 ≤ -2,5 ili ≤ -2,5 u Total/Neck.
EAN
8606111403062
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000457040 2023 59010 007 000 515 021 04 001
Datum važenja: 17.07.2024 - 17.07.2074

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Fosavance je indikovan u terapiji osteoporoze kod žena u postmenopauzi kod kojih postoji rizik od nedostatka vitamina D. Smanjuje rizik od nastanka fraktura kičmenih pršljenova i kuka.

Doziranje

Preporučena doza je jedna tableta jednom nedeljno.

Pacijentkinjama treba reći da, ukoliko propuste da uzmu redovnu dozu leka Fosavance, potrebno je da uzmu jednu tabletu onog jutra nakon što se sete da su zaboravile da uzmu lek. Ne smeju uzimati dve tablete u istom danu, već je potrebno da se vrate na ustaljeni režim doziranja od jedne tablete jednom nedeljno, na dan koji su same odabrale na početku terapije.

Zbog prirode oboljenja tj. razvoja osteoporoze, lek Fosavance je namenjen za dugotrajnu primenu.Optimalno trajanje terapije bisfosfonatima u lečenju osteoporoze nije ustanovljeno. Potreba za kontinuiranom terapijom treba biti procenjena periodično, na osnovu koristi i potencijalnih rizika leka Fosavance na individualnoj osnovi, posebno posle 5 ili više godina primene.

Potrebno je da pacijentkinje uzimaju suplemente kalcijuma ukoliko je unos kalcijuma hranom nedovoljan (videti odeljak 4.4). Dodatna suplementacija vitaminom D treba da bude razmotrena individualno, uzimajući u obzir količinu vitamina D koju pacijentkinja uzima putem suplemenata vitamina i dodataka ishrani.

Ekvivalentnost unete količine vitamina D3 od 5600 i.j. jednom nedeljno uzimanjem leka Fosavance i dnevne doze vitamina D od 800 i.j. nije ispitivana.

Stariji pacijenti

U kliničkim studijama nije uočena razlika u bezbednosti ili efikasnosti primene alendronata vezana za godine života. Stoga nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijentkinja.

Oštećenje funkcije bubrega

Usled nedostatka iskustva, primena leka Fosavance se ne preporučuje kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega kod kojih je klirens kreatinina manji od 35 mL/min. Nije potrebno prilagođavati dozu kod pacijentkinja kod kojih je klirens kreatinina veći od 35 mL/min.

Pedijatrijska populaciia

Bezbednost i efikasnost leka Fosavance kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina nije ustanovljena. S obzirom da nema dostupnih podataka o primeni kombinacije alendronska kiselina/holekalciferol, ovaj lek ne treba propisivati deci i adolescentima mlađim od 18 godina. Trenutno dostupni podaci o primeni alendronske kiseline u pedijatrijskoj populaciji opisani su u odeljku 5.1.

Način primene

Oralna primena.

Da bi se omogućila adekvatna resorpcija alendronata:

Lek Fosavance mora da se uzima samo sa običnom vodom (nikako sa mineralnom vodom) najmanje 30 minuta pre uzimanja prvog dnevnog obroka, napitka ili nekog drugog leka (uključujući antacide, suplemente kalcijuma i vitamine). Ostali napici (uključujući mineralnu vodu), hrana i neki lekovi mogu da smanje resorpciju alendronata (videti odeljke 4.5 i 4.8).

Da bi se smanjio rizik od pojave nadražaja sluzokože jednjaka i drugih sličnih neželjenih reakcija potrebno je strogo poštovati sledeća uputstva (videti odeljak 4.4):

  • Lek Fosavance treba uzeti ujutru nakon ustajanja i popiti ga sa punom čašom obične vode (količina vode ne sme biti manja od 200 mL).
  • Pacijentkinje treba da progutaju celu tabletu leka Fosavance. Pacijentkinje ne treba da drobe ili žvaću tabletu, niti da dozvole da se tableta rastopi u ustima zbog mogućnosti razvoja orofaringealnih ulceracija.
  • Pacijentkinje ne smeju da legnu najmanje 30 minuta nakon uzimanja leka Fosavance i dok ne uzmu svoj prvi dnevni obrok.
  • Lek Fosavance se ne sme uzimati uveče pre spavanja ili ujutru pre ustajanja.
  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Abnormalnosti jednjaka i drugi faktori koji usporavaju pražnjenje jednjaka, kao što su to striktura jednjaka ili ahalazija.
  • Nemogućnost stajanja ili uspravnog sedenja najmanje 30 minuta.
  • Hipokalcemija.

Alendronat

Neželjene reakcije gornjeg dela gastrointestinalnog trakta

Alendronat može da izazove lokalnu iritaciju sluzokože gornjeg dela gastrointestinalnog trakta. S obzirom na to da postoji mogućnost da se pogorša postojeće oboljenje, treba biti obazriv kada se alendronat daje pacijentkinjama koje imaju aktivna oboljenja gornjeg dela gastrointestinalnog trakta, kao što su disfagija, oboljenje jednjaka, gastritis, duodenitis, ulkusi ili pacijentkinje koje su u skorije vreme (u toku prethodne godine) imale neko veće oboljenje gastrointestinalnog trakta poput peptičkog ulkusa, aktivnog gastrointestinalnog krvarenja, ili hirurškog zahvata u gornjem delu gastrointestinalnog trakta, osim piloroplastike (videti odeljak 4.3). Kod pacijentkinja sa potvrđenim Baretovim ezofagusom lekari treba da na individualnom nivou procene korist i potencijalni rizik od primene alendronata.

Neželjene reakcije na jednjaku (koje su ponekad teške i zahtevaju hospitalizaciju pacijentkinja), poput ezofagitisa, ezofagealnih ulkusa i ezofagealnih erozija, a koje su retko praćene strikturom jednjaka, zabeležene su kod pacijentkinja koje su primale alendronat. Stoga, lekari moraju da obrate pažnju na pojavu bilo kakvih znakova ili simptoma koji ukazuju na moguće reakcije na jednjaku, a pacijentkinje treba uputiti da prestanu sa uzimanjem alendronata i da potraže pomoć lekara ukoliko primete simptome iritacije jednjaka kao što su disfagija, bol prilikom gutanja ili retrosternalni bol ili novonastala gorušica ili pogoršanje postojeće gorušice (videti odeljak 4.8).

Rizik od pojave teških neželjenih reakcija na jednjaku izgleda da je veći kod pacijentkinja koje ne uzimaju alendronat na pravilan način i/ili koje nastavljaju sa uzimanjem alendronata i nakon pojave simptoma koji ukazuju na to da je došlo do iritacije jednjaka. Veoma je važno da se pacijentkinji daju potpuna i detaljna uputstva o doziranju i primeni ovog leka, koja će pacijentkinja u potpunosti razumeti (videti odeljak 4.2). Pacijentkinje treba upozoriti da nepridržavanje ovih uputstava može da poveća rizik od pojave problema sa jednjakom.

Iako u opsežnim kliničkim ispitivanjima alendronata nije zabeležen povećani rizik, ipak postoje retki izveštaji (iz postmarketinškog praćenja) o pojavi gastričkog i duodenalnog ulkusa gde su neki slučajevi bili teški i sa komplikacijama (videti odeljak 4.8).

Osteonekroza vilice

Osteonekroza vilice, koja se obično javlja nakon ekstrakcije zuba i/ili lokalne infekcije (uključujući osteomijelitis), zabeležena je kod pacijentkinja sa karcinomom koje dobijaju terapiju u kojoj su primarno primenjeni intravenski bisfosfonati. Mnoge od ovih pacijentkinja su takođe primale hemioterapiju i kortikosteroide. Osteonekroza vilice takođe je zabeležena kod pacijentkinja sa osteoporozom koje su primale terapiju oralnim bisfosfonatima.

Sledeće faktore rizika je potrebno uzeti u obzir prilikom procene individualnog rizika od razvoja osteonekroze vilice:

  • Potentnost bisfosfonata (najviše zolendronske kiseline), način primene (videti gore) i kumulativne doze
  • Maligno oboljenje, hemioterapija, radioterapija, kortikosteroidi, inhibitori angiogeneze, pušenje
  • Dentalno oboljenja u anamnezi, loša oralna higijena, periodontalno oboljenje, invazivne stomatološke procedure i prisustvo proteze koja loše naleže

Pre početka terapije oralnim bisfosfonatima, kod pacijentkinja sa lošim dentalnim statusom, potrebno je razmotriti stomatološki pregled uz primenu adekvatnih preventivnih stomatoloških mera.

Dok primaju terapiju, ove pacijentkinje treba da izbegavaju, ukoliko je to moguće, bilo koje invazivne stomatološke hirurške intervencije. Kod pacijentkinja kod kojih se, u toku terapije bisfosfonatima, pojavi osteonekroza vilice, stomatološka hirurška intervencija može još više da pogorša njihovo stanje.

Za pacijentkinje koje ipak moraju da se podvrgnu stomatološkom hirurškom zahvatu ne postoje raspoloživi podaci da li bi prestanak uzimanja bisfosfonata smanjio rizik za pojavu osteonekroze vilice. Plan lečenja svake pacijentkinje mora da se zasniva na dobroj kliničkoj proceni lekara, a na osnovu odnosa koristi i rizika za svaku pacijentkinju posebno.

Tokom terapije bisfosfonatima, sve pacijentkinje je potrebno ohrabriti da održavaju dobru oralnu higijenu, da idu na redovne stomatološke preglede, i da odmah prijave ukoliko primete bilo koji simptom kao što su klaćenje zuba, bol ili otok.

Osteonekroza spoljašnjeg slušnog kanala

Osteonekroza spoljašnjeg slušnog kanala prijavljena kod primene bisfosfonata, uglavnom je povezana sa dugotrajnom terapijom. Mogući faktori rizika za pojavu osteonekroze spoljašnjeg slušnog kanala uključuju primenu steroida i hemioterapije i/ili lokalne faktore rizika poput infekcije ili traume. Mogućnost nastanka osteonekroze spoljašnjeg slušnog kanala treba razmotriti kod pacijentkinja koji primaju bisfosfonate, a imaju simptome koji zahvataju uho, kao što su bol ili iscedak, ili hronične infekcije uha.

Bol u mišićno-koštanom sistemu

Kod pacijentkinja koje su uzimale bisfosfonate zabeleženi su slučajevi bola u kostima, zglobovima i/ili mišićima. U postmarketinškom iskustvu, ovi simptomi su retko bili teški i/ili su dovodili do onesposobljenosti pacijentkinja (videti odeljak 4.8). Vreme koje je proteklo do pojave simptoma varira u opsegu od jednog dana do nekoliko meseci nakon početka terapije. Kod većine pacijentkinja došlo je do povlačenja simptoma nakon obustavljanja terapije. Kod drugih je došlo do ponovne pojave simptoma kada im je ponovo dat isti lek ili neki drugi bisfosfonat.

Atipične frakture femura

Atipične subtrohanterne frakture femura i frakture dijafize femura su prijavljene tokom terapije bisfosfonatima, prvenstveno kod pacijentkinja koji su bili na dugotrajnoj terapiji osteoporoze. Ove poprečne i kratke kose frakture se mogu javiti bilo gde duž femura, od neposredno ispod manjeg trohantera do neposredno iznad suprakondilarnog ispupčenja. Ove frakture su se dešavale nakon minimalne ili nikakve fizičke traume, a kod nekih pacijenatkinja je zabeležen bol u butinama ili preponama, koji je često karakterističan za stres frakturu, a taj bol se pojavio više nedelja ili meseci pre nego što je došlo do potpune frakture femura. Frakture su često bilateralne i stoga je potrebno da se kod pacijentkinja koje primaju bisfosfonate, a koje su imale frakturu dijafize femura, pregleda i drugi femur. Takođe je zabeleženo da ove frakture teško zarastaju. Potrebno je razmotriti prekid terapije bisfosfonatima kod pacijentkinja kod kojih se posumnja na atipičnu frakturu femura, dok se ne proceni njihovo stanje, na osnovu odnosa koristi i rizika i koristi za svaku pacijentkinju posebno.

Tokom terapije bisfosfonatima pacijentkinjama se savetuje da prijave bilo koji bol u butinama, kukovima ili preponama, i svaka pacijentkinja kod koje se manifestuju ovakvi simptomi treba biti pregledana u cilju dijagnostifikovanja nepotpunih fraktura femura.

Oštećenje funkcije bubrega

Primena leka Fosavance se ne preporučuje kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega kod kojih je klirens kreatinina manji od 35 mL/min (videti odeljak 4.2).

Metabolizam kosti i minerala

Treba uzeti u obzir i druge razloge za pojavu osteoporoze osim deficijencije estrogena i godina života.

Hipokalcemija mora da se koriguje pre početka terapije lekom Fosavance (videti odeljak 4.3). Drugi poremećaji koji utiču na metabolizam minerala (poput deficijencije vitamina D i hipoparatireoidizma) takođe treba da se efektivno regulišu pre početka terapije ovim lekom. Količina vitamina D koja se nalazi u leku Fosavance nije dovoljna za korekciju deficijencije vitamina D. Kod pacijentkinja sa ovakvim stanjima, tokom terapije lekom Fosavance, treba pratiti koncentraciju kalcijuma u serumu i simptome hipokalcemije.

Zbog pozitivnih uticaja alendronata na povećanje mineralizacije kostiju, može doći do smanjenja koncentracije kalcijuma i fosfata u serumu, naročito kod pacijentkinja koje su na terapiji glukokortikoidima, a kod kojih resorpcija kalcijuma može biti smanjena. Ova smanjenja su obično mala i asimptomatska.

Međutim, postoje retki izveštaji o simptomatskoj hipokalcemiji, koja je povremeno bila teška i često se dešavala kod pacijentkinja koje su imale neko od predisponirajućih stanja (npr. hipoparatireoidizam, deficijencija vitamina D i malapsorpcija kalcijuma) (videti odeljak 4.8).

Holekalciferol

Vitamin D3 može da poveća stepen hiperkalcemije i/ili hiperkalciurije kada se daje pacijentkinja koje imaju oboljenja povezana sa neregulisanim prekomernim stvaranjem kalcitriola (npr leukemija, limfom, sarkoidoza). Kod ovih pacijentkinja treba pratiti koncentracije kalcijuma u urinu i serumu.

Kod pacijentkinja sa malapsorpcijom može doći do neadekvatne resorpcije vitamina D3. Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Ovaj lek sadrži laktozu, bezvodnu i saharozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu ili fruktozu, potpunim nedostatkom laktaze, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharaza-izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.

Alendronat

Ako se uzimaju istovremeno, hrana i napici (uključujući i mineralnu vodu), suplementi kalcijuma, antacidi i neki oralni lekovi, mogu da utiču na resorpciju alendronata. Stoga, pacijentkinje moraju, nakon uzimanja alendronata, da sačekaju najmanje 30 minuta pre nego što oralno uzmu neki drugi lek (videti odeljke 4.2 i 5.2).

S obzirom da je primena NSAIL povezana sa gastrontestinalnom iritacijom, potreban je oprez kod istovremene primene alendronata sa ovim lekovima.

Holekalciferol

Olestra, mineralna ulja, orlistat, i jonoizmenjivačke smole (npr. holestiramin, holestipol) mogu da smanje resorpciju vitamina D. Antikonvulzivi, cimetidin i tiazidi mogu da povećaju katabolizam vitamina D. Može se razmotriti davanje dodatnih suplementa vitamina D, ali to treba učiniti za svaku pacijentkinju posebno.

Lek Fosavance je namenjen samo za primenu kod žena u postmenopauzi i stoga se ne treba primenjivati u periodu trudnoće i dojenja.

Trudnoća

Nema podataka ili su podaci o primeni alendronata kod trudnica ograničeni. Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost. Kada je alendronat dat ženkama pacova u toku trudnoće, uzrokovao je otežan porođaj koji je povezan sa hipokalcemijom (videti odeljak 5.3). Ispitivanja na životinjama pokazala su hiperkalcemiju i reproduktivnu toksičnost pri primeni velikih doza vitamina D (videti odeljak 5.3). Lek Fosavance ne treba primenjivati tokom trudnoće.

Dojenje

Nije poznato da li se alendronat/metaboliti izlučuju u majčino mleko. Ne može se isključiti rizik po novorođenče/odojče. Holekalciferol i neki njegovi aktivni metaboliti prolaze u majčino mleko. Lek Fosavance ne treba primenjivati tokom dojenja.

Plodnost

Bisfosfonati se ugrađuju u koštani matriks, iz koga se postepeno oslobađaju tokom godina. Količina bisfosfonata koja se ugradi u kost odraslih, a samim tim i količina koja se oslobađa ponovo u sistemsku cirkulaciju, direktno je u vezi sa primenjenom dozom i trajanjem terapije bisfosfonatima (videti odeljak 5.2). Nema podataka o riziku po fetus kod ljudi. Međutim, postoji teoretski rizik od oštećenja fetusa, pre svega skeleta, ukoliko žena ostane trudna nakon završetka ciklusa terapije bisfosfonatima. Nije ispitivan uticaj

varijabli, kao što su vreme koje protekne od prekida terapije bisfosfonatima do začeća, koji je tačno bisfosfonat primenjen, kao i način primene (intravenski u odnosu na oralni), na rizik.

Lek Fosavance nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Mogu se ispoljiti određene neželjene reakcije, npr. zamagljen vid, vrtoglavica i jak bol u kostima, mišićima ili zglobovima (videti odeljak 4.8) koje mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Najčešće prijavljene neželjene reakcije su neželjene reakcije gornjeg dela gastrointestinalnog trakta uključujući abdominalni bol, dispepsiju, ezofagealni ulkus, disfagiju, abdominalnu distenziju i regurgitaciju kiseline (>1%).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Sledeće neželjene reakcije na alendronat zabeležene su u kliničkim studijama i/ili nakon stavljanja leka u promet.

Nisu zabeležene nikakve druge dodatne neželjene reakcije na kombinaciju alendronata i holekalciferola. Učestalost je definisana kao: veoma često (1/10); često (1/100 do 1/10), povremeno (1/1000 do

1/100), retko (1/10000 do 1/1000), veoma retko (1/10000).

Klasa sistema organaUčestalostNeželjena reakcija
Poremećaji imunskog sistemaRetkoreakcije preosetljivosti uključujući urtikariju i angioedem
Poremećaji metabolizmaRetkosimptomatska hipokalcemija, često udružena sa
Poremećaji nervnog sistema:Čestoglavobolja, ošamućenost†
Poremećaji okaPovremenoinflamacija oka (uveitis, skleritis, episkleritis)
Poremećaji uha i labirintaČestovertigo†
Veoma retkoosteonekroza spoljašnjeg slušnog kanala
Gastrointestinalni poremećajiČestoabdominalni bol, dispepsija, konstipacija, dijareja, flatulencija, ezofagealni ulkus*, disfagija*, abdominalna distenzija, regurgitacija kiseline. mučnina, povraćanje, gastritis, ezofagitis*, ezofagealne erozije*, melena†
Poremećaji kože i potkožnog tkivaČestoalopecija†, pruritus†
Poremećaji mišićno- koštanog sistems i vezivnog tkivaVeoma čestobol u mišićno-koštanom sistemu (u kostima, mišićima ili zglobovima) koji je ponekad jak†§
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneČestoastenija†, periferni edemi†
§ Videti odeljak 4.4.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Alendronat

Simptomi

Usled oralnog predoziranja može doći do pojave hipokalcemije, hipofosfatemije i neželjenih reakcija u gornjem delu gastrointestinalnog trakta poput nadražaja želuca, gorušice, ezofagitisa, gastritisa ili ulkusa. Terapija

Nema dostupnih specifičnih podataka o terapiji predoziranja alendronatom. U slučaju predoziranja lekom Fosavance, pacijentu treba dati mleko ili antacide da bi se vezao alendronat. Zbog rizika od nadražaja sluznice jednjaka, ne sme da se izaziva povraćanje, a pacijenta treba držati u potpuno uspravnom položaju.

Holekalciferol

Tokom dugotrajne terapije nije zabeležena pojava toksičnosti izazvane vitaminom D kod generalno zdravih odraslih osoba, pri dozama manjim od 10000 i.j. dnevno. U jednom kliničkom ispitivanju kod zdravih odraslih osoba, primena vitamina D3 u dozi od 4000 i.j. dnevno, u trajanju do pet meseci, nije bila povezana sa hiperkalciurijom ili hiperkalcemijom.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi u terapiji oboljenja kostiju; bisfosfonati, kombinacije

ATC šifra: M05BB03 Mehanizam dejstva

Alendronat

Natrijum-alendronat je bisfosfonat koji inhibira resorpciju kostiju posredovanu osteoklastima bez direktnog uticaja na formiranje kostiju. Pretklinička ispitivanja su pokazala da se alendronat prevashodno vezuje na mestima aktivne resorpcije. Time inhibira aktivnost osteoklasta bez uticaja na nakupljanje osteoklasta ili njihovo vezivanje za kost. Kost formirana u toku terapije alendronatom je normalnog kvaliteta.

Holekalciferol (vitamin D3)

Vitamin D3 se stvara u koži konverzijom 7-dehidroholesterola u vitamin D3 pod dejstvom ultraljubičastih zraka. Ukoliko ne postoji adekvatna izloženost sunčevoj svetlosti, vitamin D3 se mora unositi hranom.

Vitamin D3 se pretvara u 25-hidroksivitamin D3 u jetri i tu se deponuje do trenutka kada je potreban organizmu. Konverzija u bubrezima u 1,25-dihidroksivitamin D3 (kalcitriol), aktivni hormon koji vrši mobilizaciju kalcijuma, je precizno regulisana. Glavno dejstvo 1,25-dihidroksivitamina D3 jeste da poveća resorpciju kalcijuma i fosfata iz creva, kao i da reguliše koncentraciju kalcijuma u serumu, izlučivanje kalcijuma i fosfata preko bubrega, formiranje i resorpciju kostiju.

Vitamin D3 je potreban za normalno formiranje kostiju. Do insuficijencije vitamina D dolazi kada su i izloženost sunčevoj svetlosti i unošenje kroz hranu nedovoljni. Insuficijencija je povezana sa negativnim balansom kalcijuma, gubitkom koštane mase i povećanim rizikom za nastanak preloma kostiju. U teškim slučajevima, deficijencija može da dovede do sekundarnog hiperparatireoidizma, hipofosfatemije, slabosti proksimalnih mišića i osteomalacije, što još više povećava rizik od padova i preloma kostiju kod osoba sa osteoporozom. Dodatni unos vitamina D smanjuje ove rizike, kao i njihove posledice.

Osteoporoza se definiše kao mineralna gustina kostiju (BMD) kičme ili kuka, koja je za 2,5 standardne devijacije (SD) manja od srednje normalne vrednosti za zdravu mladu populaciju ili kao prethodna fraktura nastala zbog krhkosti kostiju, bez obzira na vrednosti BMD.

Klinička efikasnost i bezbednost

Klinička ispitivanja leka Fosavance

Dejstvo manje doze leka Fosavance (alendronat 70 mg/vitamin D3 2800 i.j.) na status vitamina D dokazano je u 15-nedeljnoj multinacionalnoj studiji, koja je uključivala 682 pacijentkinje u postmenopauzi sa osteoporozom (vrednosti 25-hidroksivitamina D u serumu na početku ispitivanja bile su: srednja vrednost, 56 nanomol/L 22,3 nanogram/mL, opseg, 22,5 – 225 nanomol/L 9-90 nanogram/mL). Pacijentkinje su primile manju dozu (70 mg/2800 i.j.) leka Fosavance (n=350) ili su primale lek Fosamax (alendronat) u dozi od 70 mg (n=332) jednom nedeljno; bilo je zabranjeno dodavanje suplemenata vitamina D. Nakon 15 nedelja terapije, srednje vrednosti 25-hidroksivitamina D u serumu bile su značajno veće (26%) u grupi koja je primala lek Fosavance u dozi od 70 mg/2800 i.j. (56 nanomol/L 23 nanogram/mL), nego u grupi koja je primala samo alendronat (46 nanomol/L 18,2 nanogram/mL). Procenat pacijenata sa insuficijencijom vitamina D (25-hidroksivitamin D u serumu  37,5 nanomol/L  15 nanogram/mL), bio je značajno smanjen za 62,5% u grupi koja je primala lek Fosavance (u dozi od 70 mg/2800 i.j.) u odnosu na grupu koja je dobijala samo alendronat (12% nasuprot 32%) u toku 15 nedelja. Procenat pacijenata sa deficijencijom vitamina D (25-hidroksivitamin D u serumu  22,5 nanomol/L  9 nanogram/mL), bio je značajno smanjen za 92% u grupi koja je primala lek Fosavance (u dozi od 70 mg/2800 i.j.) u odnosu na grupu koja je dobijala samo alendronat (1% nasuprot 13%). U ovoj studiji, srednje vrednosti 25-hidroksivitamina D u serumu kod pacijentkinja sa insuficijencijom vitamina D na početku ispitivanja (vrednost 25-hidroksivitamina D, 22,5 do 37,5 nanomol/L 9 do  15 nanograma/mL), povećale su se sa 30 nanomol/L (12,1 nanogram/mL) na 40 nanomol/L (15,9 nanogram/mL) u 15-oj nedelji u grupi koja je primala lek Fosavance (u dozi od 70 mg/2800 i.j.) (n=75), a smanjile sa 30 nanomol/L (12,0 nanogram/mL) na početku ispitivanja na 26 nanomol/L (10,4 nanogram/mL) u 15-oj nedelji u grupi koja je primala samo alendronat (n=70).

Nije bilo razlika između dve ispitivane grupe u srednjim vrednostima kalcijuma u serumu, fosfata u serumu ili kalcijuma u 24-satnom uzorku urina.

Dejstvo manje doze leka Fosavance (alendronat 70 mg/vitamin D3 2800 i.j.), uz dodatak 2800 i.j. vitamina D3 do ukupno 5600 i.j (količina vitamina D3 u većoj dozi leka Fosavance), primenjeno jednom nedeljno, dokazano je u 24-nedeljnom nastavku studije, koja je uključivala 619 pacijentkinja u postmenopauzi sa osteoporozom. Pacijentkinje u grupi vitamin D3 2800 primale su lek Fosavance (u dozi od 70 mg/2800 i.j.) (n=299), a pacijentkinje u grupi vitamin D3 5600 primale su lek Fosavance (u dozi od 70 mg/2800 i.j.) uz dodatak 2800 i.j. vitamina D3 (n=309), jednom nedeljno. Bilo je dozvoljeno dodavanje suplemenata vitamina

D. Nakon 24 nedelje terapije, srednje vrednosti 25-hidroksivitamina D u serumu bile su značajno veće u grupi Vitamin D3 5600 (69 nanomol/L 27,6 nanogram/mL) nego u grupi vitamin D3 2800 (64 nanomol/L

25,5 nanogram/mL). Procenat pacijentkinja sa insuficijencijom vitamina D bio je 5,4% u grupi Vitamin D3 2800 nasuprot 3,2% u grupi Vitamin D3 5600, tokom 24-nedeljnog nastavka studije. Procenat pacijentkinja sa deficijencijom vitamina D bio je 0,3% u grupi Vitamin D3 2800 nasuprot 0% u grupi Vitamin D3 5600.

Nije bilo razlika između dve ispitivane grupe u srednjim vrednostima kalcijuma u serumu, fosfata u serumu ili kalcijuma u 24-satnom uzorku urina. Na kraju 24-nedeljnog nastavka studije, procenat pacijentkinja sa hiperkalciurijom nije bio statistički značajno različit između dve ispitivane grupe.

Klinička ispitivanja alendronata

Terapijska ekvivalentnost alendronata u dozi od 70 mg jednom nedeljno (n=519) i alendronata u dozi od 10 mg jednom dnevno (n=370), dokazana je u jednogodišnjoj multicentričnoj studiji kod žena u postmenopauzi sa osteoporozom. Srednja vrednost povećanja od početne vrednosti BMD u lumbalnom delu kičmenog stuba nakon godinu dana bila je 5,1% (95% CI: 4,8, 5,4%) u grupi koja je primala 70 mg jednom nedeljno i 5,4% (95% CI: 5,0, 5,8%) u grupi koja je primala 10 mg jednom dnevno. Srednje vrednosti povećanja BMD bile su 2,3% i 2,9% u vratu femura i 2,9% i 3,1% u celom kuku u grupi koja je primala 70 mg jednom nedeljno, odnosno u grupi koja je primala 10 mg jednom dnevno. Dve ispitivane grupe takođe su bile slične po pitanju povećanja vrednosti BMD na drugim mestima na skeletu.

Uticaj alendronata na koštanu masu i incidencu fraktura kod žena u postmenopauzi ispitivan je u dve studije inicijalne efikasnosti identičnog dizajna (n=994), kao i u ispitivanju intervencija kod preloma kostiju (engl. Fracture Intervention Trial, FIT) (n=6459).

U studijama inicijalne efikasnosti, povećanje srednje vrednosti BMD u grupi koja je primala alendronat u dozi od 10 mg jednom dnevno u odnosu na placebo nakon tri godine iznosilo je 8,8%, 5,9%, odnosno 7,8% na kičmenom stubu, vratu femura, odnosno trohanteru. Takođe je došlo do značajnog povećanja ukupnog BMD celog skeleta. Uočeno je smanjenje od 48% (3,2% za alendronat u odnosu na 6,2% za placebo) u grupi pacijenata koji su lečeni alendronatom, a koji su imali jednu ili više fraktura kičmenih pršljenova u odnosu na one koji su primali placebo. U dvogodišnjem produžetku ovih studija, vrednost BMD kičmenog stuba i trohantera nastavila je da se povećava, a vrednost BMD vrata femura i ukupnog skeleta je održan na istom nivou.

FIT ispitivanje se sastojalo od dve placebom kontrolisane studije u kojima je alendronat primenjivan kao dnevna terapija (5 mg dnevno tokom dve godine i 10 mg dnevno tokom još jedne ili dve dodatne godine):

  • FIT 1: Trogodišnja studija sa 2027 pacijentkinja koje su imale najmanje jedan prethodni prelom kičmenog pršljena (kompresivni) na početku studije. U ovoj studiji, dnevna primena alendronata smanjila je incidencu  1 novog preloma kičmenog pršljena za 47% (7,9% kod alendronata u odnosu na 15,0% kod placeba). Pored toga, uočeno je statistički značajno smanjenje incidence preloma kuka (1,1% nasuprot 2,2%, što je smanjenje od 51%).
  • FIT 2: Četvorogodišnja studija sa 4432 pacijentkinje sa malom koštanom masom ali bez prethodnih preloma kičmenog pršljena na početku studije. U ovoj studiji uočena je značajna razlika u analizi podgrupe žena sa osteoporozom (37% opšte populacije, prema prethodno navedenoj definiciji osteoporoze) u incidenci preloma kuka (alendronat 1,0% nasuprot placebo 2,2%, što je smanjenje od 56%) i u incidenci  1 preloma kičmenog pršljena (2,9% nasuprot 5,8%, što je smanjenje od 50%).

Laboratorijska ispitivanja

U kliničkim studijama, asimptomatsko, blago i prolazno smanjenje vrednosti kalcijuma i fosfata u serumu, približno 18% i 10%, tim redom, kod pacijentkinja koje su bile na terapiji alendronatom u dozi od

10 mg/dnevno, nasuprot smanjenju kod pacijentkinja koje su dobijale placebo, a kod kojih je smanjenje bilo približno 12% i 3%. Međutim, incidenca smanjenja vrednosti kalcijuma u serumu na vrednosti <8,0 mg/dL (2,0 mmol/L) i vrednosti fosfata u serumu na vrednosti ≤2,0 mg/dL (0,65 mmol/L) bile su slične u obe ispitivane grupe.

Pedijatrijska populacija

Natrijum-alendronat je ispitivan na malom broju pacijenata mlađih od 18 godina koji su oboleli od osteogenesis imperfecta. Rezultati ovih ispitivanja su nedovoljni da bi opravdali primenu natrijum- alendronata kod pacijenta sa osteogenesis imperfecta.

Alendronat

Resorpcija

U odnosu na intravensku referentnu dozu, prosečna bioraspoloživost alendronata nakon oralne primene kod žena bila je 0,64%, za doze u opsegu od 5 mg do 70 mg, kada je lek primenjivan ujutru natašte dva sata pre uzimanja standardnog doručka. Slično, bioraspoloživost je smanjena na procenjenih 0,46% i 0,39% kada je alendronat primenjen jedan sat ili pola sata pre standardnog doručka. U studijama osteoporoze, alendronat je bio efektivan kada je primenjen najmanje 30 minuta pre uzimanja prvog dnevnog obroka ili napitka.

Količina alendronata u leku Fosavance (70 mg/5600 i.j.), koji sadrži kombinaciju aktivnih supstanci, bioekvivalentna je količini alendronata koja se nalazi u monokomponentnoj tableti od 70 mg.

Bioraspoloživost je bila zanemarljiva bez obzira na to da li je alendronat primenjen uz standardni doručak ili do dva sata nakon doručka. Istovremena primena alendronata i kafe ili soka od pomorandže smanjila je bioraspoloživost za oko 60%.

Kod zdravih ispitanika, oralno primenjen prednizolon (20 mg tri puta dnevno tokom pet dana) nije doveo do klinički značajne promene u bioraspoloživosti alendronata nakon oralne primene (prosečno povećanje od 20% do 44%).

Distribucija

Ispitivanja na pacovima pokazala su da se alendronat privremeno distribuira u meka tkiva nakon intravenske primene doze od 1 mg/kg, ali se nakon toga brzo ponovo distribuira u kosti ili se izlučuje putem urina.

Prosečna vrednost volumena distribucije u stanju ravnoteže, ne uključujući kosti, iznosi najmanje 28 litara kod ljudi. Koncentracija alendronata u plazmi nakon primene terapijskih oralnih doza je isuviše mala da bi se uradilo analitičko određivanje ( 5 nanogram/mL). Vezivanje za proteine plazme kod ljudi je oko 78%.

Biotransformacija

Nema dokaza da se alendronat metaboliše kod životinja ili ljudi.

Eliminacija

Nakon primene pojedinačne intravenske doze 14C alendronata, oko 50% radioaktivnosti se izluči putem urina u toku prva 72 sata, a malo ili ništa radioaktivnosti se izluči putem fecesa. Nakon primene pojedinačne intravenske doze od 10 mg, bubrežni klirens alendronata iznosi 71 mL/min, a sistemski klirens ne prelazi 200 mL/min. Koncentracije u plazmi opadaju za više od 95% u toku prvih šest sati nakon intravenske primene. Terminalno poluvreme eliminacije kod ljudi procenjeno je na preko deset godina, što je odraz otpuštanja alendronata iz skeleta. Alendronat se ne izlučuje acido-baznim transportnim sistemom u bubrezima kod pacova i stoga se ne očekuje da remeti izlučivanje drugih lekova koji se kod ljudi izlučuju preko ovog sistema.

Holekalciferol

Resorpcija

Kod zdravih odraslih ispitanika (žene i muškarci), nakon primene leka Fosavance u dozi od 70 mg/5600 i.j. natašte dva sata pre uzimanja obroka, srednja vrednost površina ispod krive serum-koncentracija-vreme (PIK0-80 sati) za vitamin D3 (nije prilagođeno za vrednosti endogenog vitamina D3) bila je 490,2 nanogramsat/mL. Srednja vrednost maksimalne koncentracije u serumu (Cmax) vitamina D3 bila je 12,2 nanogram/mL, a medijana vremena do postizanja maksimalne koncentracije u serumu (Tmax) bila je 10,6 sati. Bioraspoloživost 5600 i.j. vitamina D3 iz leka Fosavance, slična je bioraspoloživosti 5600 i.j. vitamina D3 kada se daje u monoterapiji.

Distribucija

Nakon resorpcije, vitamin D3 ulazi u krv u sastavu hilomikrona. Vitamin D3 se brzo distribuira uglavnom u jetri gde se i metaboliše u 25-hidroksivitamin D3 koji je i najveći depo ovog vitamina. Manje količine vitamina D3 se distribuiraju u masno i mišićno tkivo i deponuju kao vitamin D3, odakle se kasnije oslobađaju u cirkulaciju. Vitamin D3 u cirkulaciji se vezuje za vitamin-D vezujući protein.

Biotransformacija

Vitamin D3 se brzo metaboliše hidroksilacijom u jetri u 25-hidroksivitamin D3, a nakon toga se metaboliše u bubrezima u 1,25-dihidroksivitamin D3 koji je biološki aktivni oblik. Do dalje hidroksilacije dolazi pre eliminacije. Mala količina vitamina D3 podleže glukuronidaciji pre eliminacije.

Eliminacija

Kada se radioaktivno-obeleženi vitamin D3 primeni kod zdravih ispitanika, prosečna vrednost izlučene radioaktivnosti u urinu nakon 48 sati iznosila je 2,4%, a prosečna vrednost izlučene radioaktivnosti u fecesu nakon 4 dana iznosila je 4,9%. U oba slučaja, izlučena radioaktivnost skoro isključivo je bila u obliku metabolita. Srednja vrednost poluvremena eliminacije vitamina D3 u serumu nakon primene oralne doze leka Fosavance (70 mg/2800 i.j.) iznosi oko 24 sata.

Oštećenje funkcije bubrega

Pretkliničke studije pokazuju da se alendronat, koji se nije deponovao u kostima, brzo izlučuje putem urina. Kod životinja, nije dokazano da dolazi do zasićenja deponovanja u kosti nakon dugotrajne primene leka u kumulativnim intravenskim dozama i do 35 mg/kg. Mada nema dostupnih kliničkih podataka, verovatno je da je, kao i kod životinja, eliminacija alendronata preko bubrega smanjena kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega. Stoga, može da se očekuje nešto veća kumulacija alendronata u kostima kod pacijentkinja sa oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.2).

Nisu sprovedene pretkliničke studije sa kombinacijom alendronata i holekalciferola. Alendronat

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti

ponovljenih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi. Ispitivanja na pacovima su pokazala da je primena alendronata tokom trudnoće bila povezana sa otežanim okotom koji je bio povezan sa hipokalcemijom. U studijama na pacovima kojima su davane velike doze, došlo je do povećane incidence nepotpune osifikacije kod fetusa. Nije poznato da li se ovo odnosi i na ljude.

Holekalciferol

U studijama na životinjama uočena je reproduktivna toksičnost, pri primeni doza koje su bile daleko iznad terapijskog opsega za ljude.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Celuloza, mikrokristalna (E460), Laktoza, bezvodna,

Trigliceridi, srednje dužine lanaca, Želatin,

Kroskarmeloza-natrijum, Saharoza,

Silicijum-dioksid, koloidni, Magnezijum stearat (E572), Butilhidroksitoluen (E321), Skrob, modifikovani (kukuruzni),

Natrijum-aluminijum-silikat (E554).

Nije primenjivo.

18 meseci.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister koji sadrži 4 tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister sa 4 tablete i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Tableta leka Fosavance sadrži dve aktivne supstance: alendronsku kiselinu (koja se uobičajeno naziva alendronat) i holekalciferol poznat kao vitamin D3.

Šta je alendronat?

Alendronat pripada grupi nehormonskih lekova koji se nazivaju bisfosfonati. Alendronat sprečava gubitak koštane mase do koga dolazi kod žena nakon menopauze i pomaže ponovnu izgradnju kostiju. Smanjuje rizik za nastanak preloma kičmenih pršljenova i kuka.

Šta je vitamin D?

Vitamin D je važan sastojak hrane, koji je neophodan za resorpciju kalcijuma i zdravlje kostiju. Organizam može pravilno da resorbuje kalcijum iz hrane samo uz dovoljne količine vitamina D. Mali broj namirnica sadrži vitamin D. Glavni izvor vitamina D je u koži gde se on stvara pri izlaganju sunčevoj svetlosti tokom leta. Sa starenjem, u našoj koži se stvara sve manje vitamina D. Nedostatak vitamina D može da dovede do gubitka koštane mase i do pojave osteoporoze. Veliki nedostatak vitamina D može da izazove slabost mišića što dovodi do padova, a time i do većeg rizika za nastanak preloma.

Čemu je namenjen lek Fosavance?

Vaš lekar Vam je propisao lek Fosavance za lečenje osteoporoze, kao i zbog toga što kod Vas postoji rizik od nedostatka vitamina D. On smanjuje rizik od nastanka preloma kičmenih pršljenova i kuka kod žena nakon menopauze.

Šta je osteoporoza?

Osteoporoza je smanjenje gustine i slabljenje kostiju. Uobičajena je kod žena posle menopauze. U menopauzi jajnici prestaju da stvaraju ženski hormon, estrogen, koji pomaže očuvanju zdravlja kostiju kod žena. Zbog toga dolazi do gubitka koštane mase pri čemu kosti postaju slabije. Žene kod kojih menopauza nastupi ranije imaju veći rizik za nastanak osteoporoze.

Na početku je osteoporoza obično bez simptoma. Međutim, ukoliko se ne leči, može da dovede do preloma kostiju. Iako su obično bolni, prelomi kičmenih pršljenova mogu da prođu nezapaženo, sve dok ne dovedu do smanjenja visine. Do preloma može da dođe tokom običnih, svakodnevnih aktivnosti, kao što je na primer podizanje tereta ili usled manjih povreda koje ne bi izazvale prelom kod zdrave kosti. Najčešća mesta preloma su kuk, kičma ili ručni zglob, i pored bola, mogu se pojaviti i ozbiljniji problemi poput pogrbljenog držanja (grbavost) i gubitka pokretljivosti.

Kako se može lečiti osteoporoza?

Pored terapije lekom Fosavance, Vaš lekar će Vam preporučiti promenu životnih navika, radi poboljšanja Vašeg opšteg stanja, kao što su:

Prestanak pušenja Pušenje ubrzava gubitak koštane mase, pa time povećava i rizik od nastanka preloma.

Vežbanje Kao i mišićima, i kostima je potrebno redovno vežbanje, da bi ostale čvrste i zdrave. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što počnete sa programom vežbanja.

Uravnotežena ishrana Vaš lekar će Vas posavetovati šta treba da promenite u svojoj ishrani i da li treba da uzimate neke vitaminske ili mineralne dodatke ishrani (suplemente).

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na alendronsku kiselinu, holekalciferol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ukoliko imate neki problem sa jednjakom (cevasti organ koji povezuje usta sa želucem), kao što su suženje jednjaka ili otežano gutanje.
  • Ukoliko ne možete da stojite ili sedite uspravno najmanje 30 minuta.
  • Ukoliko Vam je Vaš lekar rekao da imate male vrednosti kalcijuma u krvi.

Ukoliko smatrate da se nešto od gore navedenog odnosi na Vas, ne smete da uzimate lek Fosavance. Najpre se obratite Vašem lekaru i pridržavajte se dobijenih uputstava.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Fosavance:

  • ako imate probleme sa bubrezima,
  • ako imate ili ste nedavno imali probleme sa gutanjem ili sa varenjem,
  • ako Vam je Vaš lekar rekao da imate Baretov jednjak (stanje koje nastaje usled promena u ćelijama koje izgrađuju donji deo jednjaka),
  • ako Vam je rečeno da imate teškoće sa resorpcijom minerala u želucu ili crevima (sindrom malapsorpcije),
  • ako su imate loše zdravlje zuba, ako imate oboljenje desni, ako planirate vađenje zuba ili ako nemate odgovarajuću stomatološku zaštitu,
  • ako imate maligno oboljenje,
  • ako primate hemioterapiju ili idete na zračenje,
  • ako uzimate inhibitore angiogeneze (kao što je bevacizumab ili talidomid), koji se primenjuju u terapiji malignih oboljenja,
  • ako uzimate kortikosteroide (kao što su prednizon ili deksametazon), koji se primenjuju u terapiji stanja kao što su astma, reumatoidni artritis i teške alergije
  • ako ste pušač ili ste bili pušač (jer pušenje može da poveća rizik od pojave stomatoloških problema).

Vaš lekar Vam može savetovati da odete na stomatološki pregled, pre početka terapije lekom Fosavance.

Jako je bitno da redovno održavate dobru oralnu higijenu tokom terapije lekom Fosavance. Treba da idete na redovne stomatološke preglede tokom terapije, kao i da obavestite Vašeg lekara ili stomatologa ukoliko primetite bilo koji problem sa ustima ili zubima kao što je klimanje zuba, bol ili otok.

Nadražaj, zapaljenje ili čirevi na jednjaku, obično su praćeni simptomima kao što su bol u grudima, gorušica, otežano ili bolno gutanjem, a naročito ako pacijentkinja ne uzme tabletu leka Fosavance sa punom čašom vode i/ili ukoliko legne ne sačekavši da prođe 30 minuta posle uzimanja leka. Ove neželjene reakcije mogu da se pogoršaju ako pacijentkinja nastavi da uzima Fosavance i nakon pojave ovih simptoma.

Deca i adolescenti

Lek Fosavance ne treba da se daje deci i adolescentima mlađim od 18 godina.

Drugi lekovi i lek Fosavance

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Suplementi kalcijuma, antacidi i neki lekovi koji se uzimaju oralnim putem mogu da utiču na resorpciju leka Fosavance ukoliko se primene istovremeno. Iz tog razloga, važno je da postupate prema uputstvima datim u odeljku 3. i da sačekate najmanje 30 minuta pre nego što uzmete bilo koji lek ili suplement koji se uzima oralnim putem.

Određeni lekovi za terapiju reumatizma ili dugotrajnog bola, koji se zovu nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), kao što su npr. acetilsalicilna kiselina ili ibuprofen, mogu prouzrokovati digestivne probleme.

Stoga, potreban je oprez kada se ovi lekovi uzimaju u isto vreme kada i lek Fosavance.

Neki lekovi ili dodaci ishrani, uključujući veštačke zamene masti, mineralna ulja, lekove za smanjenje telesne mase, orlistat i lekove za smanjenje vrednosti holesterola, holestiramin i holestipol, verovatno mogu da spreče da vitamin D iz leka Fosavance dospe u Vaš organizam. Lekovi za terapiju epilepsije (kao fenitoin ili fenobarbital) mogu da umanje dejstvo vitamina D. U pojedinačnim slučajevima se može razmotriti uzimanje dodatne količine vitamina D.

Uzimanje leka Fosavance sa hranom i pićima

Ako uzimate lek Fosavance zajedno sa hranom i pićem (uključujući i mineralnu vodu), verovatno će dejstvo ovog leka biti smanjeno. Iz tog razloga, važno je da postupate prema uputstvima datim u odeljku 3. Morate sačekati najmanje 30 minuta pre nego što uzmete hranu ili napitke (osim vode).

Trudnoća i dojenje

Lek Fosavance je namenjen isključivo za primenu kod žena u postmenopauzi. Ne treba da uzimate lek Fosavance ako ste trudni ili mislite da ste trudni ili ukoliko dojite.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Izvesne neželjene reakcije, npr. zamagljen vid, vrtoglavica i jak bol u kostima, mišićima ili zglobovima, koje su prijavljene prilikom primene leka Fosavance, mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama (videti odeljak 4). Ukoliko primetite bilo koju od navedenih neželjenih reakcija, ne treba da upravljate vozilima ili rukujete mašinama, dok se ne budete osećali bolje.

Lek Fosavance sadrži sadrži laktozu, bezvodnu i saharozu.

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Uzmite jednu tabletu leka Fosavance jednom nedeljno.

Pažljivo pratite sledeća uputstva:

  • Odaberite jedan dan u nedelji koji najviše odgovara Vašim uobičajenim aktivnostima. Svake nedelje, na odabrani dan, uzmite jednu tabletu leka Fosavance.

Veoma je važno da pratite uputstva navedena pod brojevima 2), 3), 4) i 5), koja će pomoći da tableta leka Fosavance brzo stigne do Vašeg želuca i da se smanji mogućnost nadražaja jednjaka.

  • Ujutru, posle ustajanja, a pre uzimanja prvog dnevnog obroka, napitka ili nekog drugog leka, progutajte celu tabletu leka Fosavance sa punom čašom obične vode (ne mineralne vode), pri čemu količina vode ne sme da bude manja od 200 mL, kako bi se lek Fosavance pravilno resorbovao.
  • Ne uzimajte lek sa mineralnom vodom (negaziranom ili gaziranom).
  • Ne uzimajte lek sa kafom ili čajem.
  • Ne uzimajte lek sa sokom ili mlekom.

Nemojte da drobite ili žvaćete tabletu ili da dozvolite da Vam se otopi u ustima, jer postoji mogućnost nastanka ranica u ustima.

  • Ne smete da legnete – morate da ostanete u uspravnom položaju (sedeći, stojeći ili hodajući) najmanje 30 minuta posle uzimanja tablete. Ne smete da legnete sve dok ne uzmete svoj prvi dnevni obrok.
  • Ne uzimajte lek Fosavance uveče pre spavanja ili ujutru pre ustajanja.
  • Prestanite da uzimate lek Fosavance i obratite se svom lekaru ako osetite bol ili teškoće prilikom gutanja, bol u grudima, novonastalu gorušicu ili pogoršanje postojeće gorušice.
  • Nakon što progutate tabletu leka Fosavance, potrebno je da sačekate najmanje 30 minuta pre nego što uzmete svoj prvi dnevni obrok ili napitak ili neki drugi lek, uključujući antacide, suplemente kalcijuma i vitamine. Lek Fosavance deluje samo ako se uzima na prazan želudac.

Ako ste uzeli više leka Fosavance nego što treba

Ukoliko greškom uzmete više tableta nego što treba, popijte punu čašu mleka i odmah se obratite Vašem lekaru. Ne smete da sami izazivate povraćanje i ne smete da legnete.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Fosavance

Ako propustite da uzmete dozu, popijte samo jednu tabletu leka Fosavance sledećeg jutra nakon što se setite. Ne smete da uzmete dve tablete u istom danu! Nastavite da uzimate jednu tabletu jednom nedeljno, prema uobičajenom rasporedu na odabrani dan.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Fosavance

Važno je da uzimate lek Fosavance onoliko dugo koliko Vam je Vaš lekar to propisao. Pošto nije poznato koliko dugo je potrebno uzimati lek Fosavance, periodično treba da se posavetujete sa Vašim lekarom o potrebi nastavka terapije ovim lekom da biste utvrdili da li je lek Fosavance i dalje odgovarajući za Vas.

Kartica sa uputstvom za pacijenta je priložena u pakovanju leka Fosavance. Ona sadrži važne informacije koje će Vas podsetiti kako se pravilno uzima lek Fosavance.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Odmah se obratite Vašem lekaru ako primetite neko od sledećih neželjenih dejstava, koja mogu biti ozbiljna, i zbog kojih će Vam možda trebati hitan medicinski tretman:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • gorušica, otežano gutanje, bol pri gutanju, čirevi na jednjaku, koji mogu da izazovu bol u grudima, gorušicu ili otežano ili bolno gutanje.

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • alergijske reakcije kao što je koprivnjača; oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, što može izazvati otežano disanje ili gutanje; teške reakcije na koži,
  • bol u ustima i/ili vilici, oticanje i pojava ranica u ustima, ukočenost ili osećaj težine u vilici, ili klimanje zuba. Ovo sve mogu biti znaci oštećenja kosti vilice (osteonekroza) koje je, uopšteno, povezana sa usporenim zarastanjem rane ili infekcijom, koji se javljaju često nakon vađenja zuba. Obratite se Vašem lekaru ili stomatologu ukoliko osetite ove simptome,
  • retko se može desiti neuobičajen prelom butne kosti kod pacijentkinja na dugotrajnoj terapiji ostoporoze. Obratite se Vašem lekaru ako osetite bol, slabost ili nelagodnost u butinama, kuku ili preponama, jer to mogu biti rani znaci mogućeg preloma butne kosti,
  • jak bol u kostima, mišićima i/ili zglobovima.

Ostala neželjena dejstva uključuju

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • jak bol u kostima, mišićima i/ili zglobovima

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • oticanje zglobova
  • bol u stomaku, nelagodnost u želucu ili podrigivanje posle jela, otežano pražnjenje creva, osećaj težine u želucu ili nadutost, proliv, gasovi;
  • gubitak kose; svrab
  • glavobolja; vrtoglavica
  • umor; oticanje ruku ili nogu.

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • mučnina, povraćanje;
  • nadražaj ili zapaljenje jednjaka ili želuca;
  • crna stolica ili stolica poput katrana;
  • zamagljen vid; bol ili crvenilo očiju
  • osip, crvenilo kože
  • simptomi slični gripu prolaznog karaktera, kao što su bol u mišićima, osećaj opšteg lošeg stanja, i ponekad povišena telesna temperatura koja se javlja obično na početku terapije.
  • poremećaj čula ukusa

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • simptomi malih vrednosti kalcijuma u krvi, uključujući grčeve ili stezanje u mišićima i/ili osećaj trnjenja u prstima ili oko usta;
  • čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu (ponekad težak ili praćen krvarenjem);
  • suženje jednjaka;
  • osip koji se pogoršava tokom izlaganja sunčevoj svetlosti;
  • čirevi u ustima.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • obratite se Vašem lekaru ukoliko imate bol u uhu, iscedak iz uha, i/ili infekciju uha. Ovo mogu biti znaci oštećenja kosti u uhu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van domašaja i vidokruga dece.

Ne smete koristiti lek Fosavance posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji leka i na blisteru, nakon oznake "EXP". Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivne supstance su: natrijum-alendronat, trihidrat i holekalciferol (vitamin D3).

Jedna tableta sadrži 70 mg alendronske kiseline (u obliku natrijum-alendronat, trihidrata) i 140 mikrograma (5600 i.j.) holekalciferola (vitamin D3).

  • Pomoćne supstance su: celuloza, mikrokristalna (E460); laktoza, bezvodna; trigliceridi, srednje dužine lanaca; želatin; kroskarmeloza-natrijum; saharoza; silicijum-dioksid, koloidni; magnezijum-stearat (E572); butilhidroksitoluen (E321); skrob, modifikovani (kukuruzni) i natrijum-aluminijum-silikat (E554).

Kako izgleda lek Fosavance i sadržaj pakovanja

Tableta.

Duguljaste, na krajevima zaobljene tablete, bele do skoro bele boje, sa utisnutom oznakom "270" na jednoj strani i oznakom u obliku kosti na drugoj strani.

Unutrašnje pakovanje je Al/Al blister koji sadrži 4 tablete.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister sa 4 tablete i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

MERCK SHARP & DOHME D.O.O.

Omladinskih brigada 90a/1400 Beograd – Novi Beograd

Proizvođač:

MERCK SHARP & DOHME B.V.

Waarderweg 39, Haarlem, Holandija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-00742-18-002 od 01.03.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info