Kod odraslih muškaraca
Terapija lekom Gonal-f treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju plodnosti. Doziranje
Preporuke o doziranju date za Gonal-f su one koje se koriste za urinarni FSH. Klinička procena leka Gonal-f ukazuje da njegove dnevne doze, način davanja i procedure za praćenje terapije ne treba da se razlikuju od onih koje se trenutno koriste za preparate koji sadrže urinarni FSH. Savetuje se pridržavanje preporučenoj početnoj dozi navedenoj dalje u tekstu.
Komparativne kliničke studije su pokazale da je u proseku pacijentima potrebna niža kumulativna doza i kraće trajanje terapije lekom Gonal-f u odnosu na urinarni FSH. Zbog toga se smatra opravdanim korišćenje manjih doza leka Gonal-f nego urinarnog FSH, ne samo da bi se postigao dobar razvoj folikula već i da bi se izbegao sindrom ovarijalne hiperstimulacije (videti odeljak 5.1.).
Žene sa anovulacijom (uključujući policistični ovarijalni sidrom PCOS)
Gonal-f može da se daje u vidu serije dnevnih injekcija. Kod pacijentkinja koje imaju menstruaciju, terapiju lekom treba započeti u toku prvih sedam dana menstrualnog ciklusa.
Uobičajeno korišćen režim počinje sa 75-150 i.j. FSH dnevno i povećava se, preporučljivo je, za 37,5 ili 75 i.j. u 7- dnevnim ili poželjno 14-dnevnim intervalima po potrebi, da bi se postigao odgovarajući, ali ne prenaglašeni odgovor. Lečenje treba da bude prilagođeno odgovoru pojedinačnog pacijenta, prema proceni koja se vrši merenjem veličine folikula ultrazvukom i/ili praćenjem koncentracije estrogena u serumu. Maksimalna dnevna doza obično nije viša od 225 i.j. FSH. Ukoliko pacijentkinja ne odgovori adekvatno posle 4 nedelje terapije, ciklus treba da se obustavi i pacijentkinja treba da se podvrgne daljoj proceni nakon čega može da započne
terapiju sa višom početnom dozom od one u prethodnom ciklusu.
Kada se dobije optimalni odgovor, 24 – 48 sati nakon poslednje injekcije leka Gonal-f treba dati pojedinačnu injekciju od 250 mikrograma rekombinantnog humanog horiogonadotropina alfa (r-hCG) ili 5000 i.j. do
10000 i.j. hCG. Pacijentkinji se preporučuje da ima seksualni odnos na dan i sledećeg dana nakon primene hCG. Alternativno, može da se izvede intrauterina inseminacija (IUI).
Ukoliko se dobije prenaglašeni odgovor, terapija treba da se obustavi i hCG ne treba da se daje (videti odeljak 4.4). Terapija treba ponovo da počne sledećeg ciklusa sa nižom dozom od one u prethodnom ciklusu.
Žene koje su podvrgnute ovarijalnoj stimulaciji radi razvoja multiplih folikula pre in vitro oplodnje ili druge asistirane reproduktivne tehnologije:
Uobičajeno korišćen režim za superovulaciju uključuje davanje 150 – 225 i.j. leka Gonal-f dnevno, sa početkom terapije drugog ili trećeg dana ciklusa. Terapija se nastavlja dok se ne postigne odgovarajući folikularni razvoj (procena se vrši praćenjem koncentracije estrogena u serumu i/ili ultrazvučnim pregledom), sa dozom koja je prilagođena odgovoru pacijentkinje, obično ne preko 450 i.j. dnevno. Uglavnom se odgovarajući folikularni razvoj postiže u proseku desetog dana terapije (opseg 5 do 20 dana).
Pojedinačna injekcija od 250 mikrograma r-hCG ili 5000 i.j. do 10000 i.j. hCG se daje 24 – 48 sati nakon poslednje injekcije leka Gonal-f da bi se indukovala finalna folikularna maturacija.
Nishodna regulacija agonistima gonadotropin oslobađajućeg hormona (GnRH) se sada često koristi radi supresije oslobađanja endogenog LH i kontrole toničkih vrednosti LH. U uobičajeno korišćenom protokolu, Gonal-f počinje da se daje otprilike 2 nedelje nakon početka terapije agonistima, a zatim se oba leka daju dok se ne postigne adekvatni folikularni razvoj. Npr. nakon 2 nedelje terapije agonistima, daje se 150 – 225 i.j. Gonal-f prvih 7 dana. Zatim se doza prilagođava prema odgovoru jajnika.
Sveukupno iskustvo sa IVF ukazuje da stopa uspeha terapije uglavnom ostaje stabilna tokom prva četiri pokušaja i postepeno se smanjuje nakon toga.
Žene sa anovulacijom usled teške LH i FSH deficijencije:
Kod žena sa LH i FSH deficijencijom (hipogonadotropni hipogonadizam), cilj terapije lekom Gonal-f zajedno sa lutropinom alfa je da se razvije jedan zreo Graafov folikul iz koga će se nakon primene humanog horionskog gonadotropina (hCG ) osloboditi oocit. Gonal-f treba davati u seriji dnevnih injekcija istovremeno sa lutropinom alfa. Pošto su ove pacijentkinje amenoreične i imaju nisku endogenu sekreciju estrogena, terapija može da počne bilo kada.
Preporučena terapija počinje sa 75 i.j. lutropina alfa dnevno sa 75-150 i.j. FSH. Terapija treba da bude prilagođena individualnom odgovoru pacijentkinje procenjenog merenjem veličine folikula ultrazvukom i odgovorom estrogena.
Ukoliko se povećanje doze FSH pokaže potrebnim, promena doze treba da bude po mogućstvu u 7-dnevnim ili- 14 – dnevnim intervalima i po mogućstvu sa povećanjem za 37.5 – 75 i.j.. Produženje trajanja stimulacije može da bude prihvatljivo u bilo kom ciklusu do 5 nedelja.
Kada se dobije optimalni odgovor, pojedinačna injekcija od 250 mikrograma r-hCG ili 5000 i.j. do 10000 i.j. hCG treba da se da 24 – 48 sati nakon poslednje injekcije leka Gonal-f i lutropina alfa. Pacijentkinji se preporučuje da ima seksualni odnos na dan ili sledećeg dana nakon hCG administracije. Alternativno, može da se izvede intrauterina inseminacija (IUI).
Može se razmotriti podrška lutealnoj fazi jer nedostatak supstanci sa luteotrofnom aktivnošću (LH/hCG) nakon
ovulacije može da dovede do preranog kolapsa žutog tela.
Ukoliko se dobije prenaglašeni odgovor, terapija treba da bude obustavljena i hCG ne treba da se daje. Terapija treba ponovo da počne sledećeg ciklusa sa nižom dozom FSH od one u prethodnom ciklusu.
Muškarci sa hipogonadotropnim hipogonadizmom:
Gonal-f treba dati u dozi od 150 i.j. tri puta nedeljno, istovremeno sa hCG, minimum 4 meseca. Ukoliko u ovom periodu pacijent ne odreaguje, kombinovana terapija može da se nastavi; dosadašnje kliničko iskustvo ukazuje da terapija od najmanje 18 meseci može da bude neophodna da bi se postigla spermatogeneza.
Posebne populacije
Starije osobe
Nema relevantne indikacije za upotrebu leka Gonal F kod starijih osoba.. Bezbednost i efikasnost leka Gonal-f kod starijih pacijenata nije ispitana.
Oštećenje funkcije bubrega ili jetre
Bezbednost, efikasnost i farmakokinetika leka Gonal-f kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega i jetre nije ispitana.
Pedijatrijska populacija
Nema relevantne indikacije za upotrebu leka Gonal f kod pedijatrijske populacije.
Način primene
Gonal-f je namenjen za supkutano davanje. Injekciju treba dati svakog dana u isto vreme.
Prva injekcija leka Gonal-f treba da se primeni pod direktnim medicinskim nadzorom. Samoadministracija leka Gonal-f treba da se izvodi samo od strane pacijenata koji su dobro motivisani, adekvatno obučeni i kojima je dostupan savet stručnjaka. Mesto primene treba menjati.
Za instrukcije o rekonstituciji i administraciji leka Gonal-f, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju, videti odeljak 6.6 i Uputstvo za lek.
Gonal-f ne sme da se koristi kada ne može da se dobije adekvatan odgovor, kao što je:
Sledljivost
Kako bi se poboljšala sledivost bioloških lekova, potrebno je jasno evidentirati naziv i broj serije primenjenog leka.
Opšte preporuke
Gonal-f je moćna gonadotropna supstanca koja može da izaziva blage do teške neželjene reakcije, i treba da se koristi jedino od strane lekara koji su potpuno upoznati sa problemima neplodnosti i njihovim lečenjem.
Terapija gonadotropinom zahteva određenu vremensku obavezu lekara i zdravstvenog osoblja, kao i dostupnost odgovarajuće opreme za praćenje. Kod žena, sigurna i efektivna upotreba leka Gonal-f zahteva praćenje odgovora jajnika samo ultrazvukom, ili po mogućstvu u kombinaciji sa redovnim merenjem vrednosti estradiola u serumu. Može da postoji stepen varijabiliteta u odgovoru pacijenata na FSH administraciju, odgovor na FSH kod nekih pacijenata može biti slab a kod drugih prenaglašen. Treba koristiti najnižu efektivnu dozu leka u odnosu na cilj terapije kako kod žena tako i kod muškaraca.
Porfirija
Pacijenti sa porfirijom ili porodičnom anamnezom porfirije treba da budu pažljivo praćeni tokom terapije lekom Gonal-f. Pogoršanje ili prva pojava ovog stanja može da zahteva obustavljanje terapije.
Terapija žena
Pre početka terapije, neplodnosti para treba da se proceni potencijalno postojanje kontraindikacija za trudnoću. Posebno, treba ispitati postojanje hipotiroidizma, adrenokortikalne deficijencije, hiperprolaktinemije i tumora hipofize ili hipotalamusa i treba dati odgovarajuću specifičnu terapiju.
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula, bilo u okviru terapije za anovulatornu neplodnost ili u sklopu ART procedure, može doći do uvećanja jajnika ili razvoja hiperstimulacije. Pridržavanjem preporučenog režima doziranja leka Gonal-f i pažljivim praćenjem terapije može se smanjiti učestalost ovakvih pojava. Brzo prepoznavanje znakova folikularnog razvoja i maturacije zahteva lekara koji je iskusan u tumačenju rezultata relevantnih testova.
U kliničkim studijama je pokazano povećanje ovarijalne senzitivnosti na Gonal-f kada se primenjivao zajedno sa
lutropinom alfa. Ukoliko se ukaže potreba za povećanjem doze FSH , adaptacija doze po mogućstvu treba da bude u 7 ili 14 dnevnim intervalima i to za 37.5 – 75 i.j..
Nije izvedeno direktno poređenje Gonal-f/LH i humanog menopauzalnog gonadotropina (hMG). Poređenje sa podacima iz literature sugeriše da je stopa dobijene ovulacije sa Gonal-f/LH slična onoj dobijenoj sa hMG.
Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS)
Određeni stepen uvećanja jajnika je očekivani efekat kontrolisane stimulacije jajnika. Češće se viđa kod žena sa sindromom policističnih jajnika i obično se povlači bez terapije.
SOHS je medicinska pojava koja se razlikuje od nekomplikovanog uvećanja jajnika. SOHS je sindrom koji može da se manifestuje sa rastućim stepenom ozbiljnosti. Obuhvata primetno uvećanje jajnika, visoke vrednosti polnih steroida u serumu i porast u vaskularnom permeabilitetu koji rezultuje nakupljanjem tečnosti u peritonealnim, pleuralnim i retko perikardijalnim šupljinama.
U ozbiljnim slučajevima SOHS mogu se uočiti sledeći simptomi: abdominalni bol, abdominalna distenzija, ozbiljno uvećanje jajnika, povećanje telesne mase, dispneja, oligurija i gastrointestinalni simptomi uključujući mučninu, povraćanje i dijareju. Klinička procena može da pokaže postojanje hipovolemije, hemokoncentraciju, disbalans elektrolita, ascit, hemoperitoneum, pleuralnu efuziju, hidrotoraks ili akutni plućni distres. Veoma retko, teški SOHS može da bude zakomplikovan torzijom jajnika ili tromboembolijskim događajima kao što su plućna embolija, ishemijski moždani udar i infarkt miokarda.
Nezavisni faktori rizika za razvoj SOHS su sindrom policističnih jajnika sa visokim apsolutnim ili brzorastućim vrednostima estradiola u serumu (npr. > 900 pikograma/mL ili >3300 pikomola/L kod anovulacije; >3300 pikograma/mL ili > 11000 pikomola/L kod ART) i veliki broj ovarijalnih folikula (npr. >3 folikula ≥ 14mm u prečniku kod anovulacije; ≥20 folikula kod ≥ 12mm u prečniku kod ART).
Pridržavanje preporučenim dozama leka Gonal-f, režimu davanja i pažljivo praćenje terapije će smanjiti na minimum učestalost pojave ovarijalne hiperstimulacije i višestruke trudnoće (videti odeljke 4.2 i 4.8). Praćenje ciklusa stimulacije ultrazvukom kao i merenje vrednosti estradiola se proporučuju radi ranog otkrivanja faktora rizika za nastanak ovarijalne hiperstimulacije.
Postoje dokazi koji ukazuju na to da hCG ima glavnu ulogu u izazivanju SOHS i da ovaj sindrom može biti još ozbiljniji i produženiji ukoliko dođe do trudnoće. Zbog toga, ukoliko se pojave znaci ovarijalne hiperstimulacije kao što su vrednosti estradiola u serumu >5500 pikograma/mL ili >20200 pikomola/L i/ili ≥ 40 folikula savetuje se obustavljanje upotrebe hCG, a pacijentu se savetuje da se uzdrži od koitusa ili da koristi metode kontracepcije najmanje 4 dana. SOHS može brzo da napreduje (u 24 sata ili nekoliko dana) i da postane ozbiljno medicinsko stanje. Najčešće, SOHS se javlja nakon prekida hormonske terapije i dostiže maksimum otprilike sedmog do desetog dana nakon terapije. Pacijente zbog toga treba pratiti najmanje dve nedelje nakon primene hCG-a.
Blagi ili umereni SOHS obično prestaje spontano. Ukoliko dođe do teškog SOHS treba obustaviti terapiju gonadotropinom ukoliko još uvek traje, pacijentkinju treba hospitalizovati i započeti odgovarajuću terapiju za SOHS.
Višestruka trudnoća
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute indukciji ovulacije, učestalost višestruke trudnoće je povećana u poređenju sa prirodnim začećem. Većina višestrukih začeća rezultira blizancima. Višestruka trudnoća, pogotovo visokog reda, nosi povećani rizik od neželjenih maternalnih i perinatalnih ishoda.
Da bi se smanjio na minimum rizik od višestruke trudnoće, preporučuje se pažljivo praćenje odgovora jajnika.
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute ART procedurama rizik od višestruke trudnoće je povezan uglavnom sa brojem prenesenih embriona, njihovim kvalitetom i starošću pacijentkinje.
Pacijentkinjama treba predočiti rizik od višestrukih rođenja pre početka terapije.
Neuspela trudnoća
Učestalost neuspelih trudnoća pobačajima ili abortusima je veća kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji folikularnog rasta radi indukcije ovulacije ili ART u odnosu na prirodno začeće.
Ektopična trudnoća
Žene sa anamnezom oboljenja jajovoda su izložene riziku od ektopične trudnoće, bilo da je trudnoća nastala spontanim začećem ili usled terapije plodnosti. Prevalencija ektopične trudnoće posle ART je veća u poređenju sa istom u normalnoj populaciji.
Neoplazme reproduktivnog sistema
Zabeležene su neoplazme jajnika i druge neoplazme reproduktivnog sistema, kako benigne tako i maligne kod žena koje su bile podvrgnute multiplim primenama lekova u terapiji neplodnosti. Još uvek nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava osnovni rizik od ovih tumora kod neplodnih žena ili ne.
Kongenitalna malformacija
Prevalenca kongenitalnih malformacija posle ART može da bude neznatno veća nego nakon spontanog začeća. Smatre se da je ovo posledica razlike u roditeljskim karakteristikama (npr. starost majke, karakteristike sperme) i usled višestrukih trudnoća.
Tromboembolijski događaji
Kod žena sa skorijim ili trenutnim tromboembolijskim događajem ili kod žena sa opšte prepoznatim faktorima rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična i porodična anamneza, terapija gonadotropinima može dalje da poveća rizik za nastanak ovakvih događaja. Kod ovih žena, korist od primene gonadotropina mora da bude dobro procenjena. Takođe treba imati u vidu i da trudnoća sama po sebi kao i sindrom ovarijalne hiperstimulacije nosi povećani rizik od tromboembolijskih događaja.
Terapija muškaraca
Povećane vrednosti endogenog FSH ukazuju na primarnu testikularnu insuficijenciju. Takvi pacijenti ne reaguju na Gonal-f/hCG terapiju. Gonal-f ne treba koristiti kada se ne može dobiti željeni odgovor.
Analiza sperme se preporučuje 4 do 6 meseci nakon započinjanja terapije radi procene odgovora.
Sadržaj natrijuma
Gonal-f sadrži manje od 1 mmoL natrijuma (23 mg) po dozi, što znači da je suštinski bez natrijum.
Istovremena upotreba leka Gonal-f sa drugim agensima koji stimulišu ovulaciju (npr. hCG, klomifen citrat) može da potencira folikularni odgovor, dok istovremena upotreba agonista ili antagonista GnRH radi izazivanja desenzitizacije hipofize može da poveća dozu leka Gonal-f koja je neophodna da izazove adekvatni ovarijalni odgovor. Nijedna druga klinički značajna interakcija sa lekovima nije prijavljena tokom terapije lekom Gonal-f.
Upotreba tokom trudnoće
Nema indikacije za upotrebu leka Gonal-f tokom trudnoće. Podaci dobijeni na ograničenom broju izloženih trudnoća (manje od 300 trudnoća) ne pokazuju pojavu malformacija ili fetalno/neonatalne toksičnosti prilikom upotrebe folitropina alfa.
Nije primećen teratogeni efekat ni tokom studija na životinjama. (videti odeljak 5.3). U slučaju izloženosti tokom trudnoće, klinički podaci nisu dovoljni da isključe teratogeni efekat leka Gonal-f.
Upotreba tokom dojenja
Gonal-f nije indikovan za upotrebu tokom dojenja. Plodnost
Gonal-f je indikovan za lečenje neplodnosti. (videti odeljak 4.1)
Očekuje se da Gonal-f nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Najčešće prijavljivane neželjene reakcije su glavobolja, ovarijalne ciste i reakcije vezane za mesto injekcije (npr. Bol, eritem, hematom, otok, i/ili iritacija na mestu iniciranja).
Blagi ili umereni sindrom ovarijalne hiperstimulacije je često prijavljivan i treba ga smatrati rizikom procedure stimulacije jajnika. Ozbiljan SOHS je povremen (videti odeljak 4.4).
Tromboembolizam se može dogoditi veoma retko (videti odeljak 4.4).
Sledeće definicije se primenjuju za učestalost:
Veoma česta (≥ 1/10) Česta (≥ 1/100 do <1/10)
Povremena (≥ 1/1000 do <1/100) Retka (≥ 1/10000 do <1/1000) Veoma retka (<1/10000)
Terapija kod žena:
Poremećaji imunskog sistema
Veoma retki: Blage do ozbiljne reakcije hipersenzitivnosti uključujući reakcije anafilakse i šok
Poremećaji nervnog sistema Veoma česti: Glavobolja
Vaskularni poremećaji
Veoma retko: Tromboembolizam (povezan ili nepovezan sa SOHS).
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji Veoma retki: Egzacerbacija ili pogoršanje astme
Gastrointestinalni poremećaji
Često: Abdominalni bol, distenzija abdomena, nelagodnost u abdomenu, mučnina, povraćanje, dijareja
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki Veoma česti: Ovarijalne ciste
Česti: Blag ili umeren SOHS (uključujući pridruženu simptomatologiju)
Povremeni: Ozbiljan SOHS (uključujući pridruženu simptomatologiju) (vidjeti odeljak 4.4) Retki: Komplikacija ozbiljnog SOHS
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Veoma česti: Reakcije vezane za mesto davanja injekcije (npr. bol, eritem, hematom, otok i/ili iritacija na mestu primene)
Terapija kod muškaraca
Poremećaji imunskog sistema
Veoma retki: Blage do teške reakcije hipersenzitivnosti uključujući anafilaktičke reakcije i šok
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji Veoma retki: Egzacerbacija ili pogoršanje astme
Poremećaji kože i potkožnog tkiva Česti: Akne
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki
Česti: Ginekomastija, varikokele (proširenje ili otok krvnih sudova)
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Veoma česti: Reakcije vezane za mesto davanja injekcije (npr. bol, eritem, hematom, otok i/ili iritacija na mestu primene)
Ispitivanja
Česti: Povećanje telesne mase. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Efekti predoziranja lekom Gonal-f su nepoznati, ali bez obzira postoji mogućnost da se pojavi sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS), (videti odeljak 4.4).
Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema; gonadotropini.
ATC kod: G03GA05
Kod žena, najvažniji efekat koji se dobija parenteralnom primenom FSH je razvoj zrelih Graafovih folikula. Kod žena sa anovulacijom, cilj terapije lekom Gonal-f je nastajanje pojedinačnog zrelog Graafovog folikula iz koga se oslobađa jajašce nakon administracije hCG.
Klinička efikasnost i bezbednost kod žena
U kliničkim studijama, pacijenti sa teškom FSH i LH deficijencijom su definisani vrednostima LH u serumu
<1.2 i.j./L merenim u centralnoj laboratoriji. Međutim, treba uzeti u obzir da postoje varijacije između LH merenja izvedenim u različitim laboratorijama.
Tokom kliničkih studija koje su poredile r-hFSH (folitropin alfa) i urinarni FHS u procesu tehnologije asistirane reprodukcije i indukcije ovulacije, Gonal-f je pokazao veću efikasnost od urinarnog FSH u smislu niže ukupne doze i kraćeg perioda terapije potrebnog za sazrevanje folikula (videti tabelu u nastavku teksta).
Tokom tehnologije asistirane reprodukcije, Gonal-f je u manjoj dozi i u kraćem vremenskom periodu u odnosu na urinarni FSH, omogućio dobijanje značajno većeg broja oocita.
Tabela: Rezultati studije GF 8407 (randomizovana studija sa paralelnim grupama koja poredi efikasnost i bezbednost leka Gonal-f sa urinarnim FSH kod ART).
GONAL-f | urinarni FSH | |
Broj dobijenih oocita | 11,0 ± 5,9 | 8,8 ± 4,8 |
Dani potrebne stimulacije sa FSH | 11,7 ± 1,9 | 14,5 ± 3,3 |
Ukupna potrebna doza FSH | 27,6 ± 10,2 | 40,7 ± 13,6 |
Potreba da se poveća doza (%) | 56,2 | 85,3 |
Razlike između 2 grupe su bile statistički značajne (p< 0,05) za sve navedene kriterijume.
Klinička efikasnost i bezbednost kod muškaraca
Kod muškaraca sa manjkom FSH, primena Gonal-f istovremeno sa hCG-om najmanje 4 meseca indukuje spermatogenezu.
Nakon intravenske administracije, Gonal-f se distribuira u prostoru vanćelijske tečnosti sa inicijalnim poluvremenom eliminacije od približno 2 sata i eliminiše se iz organizma sa terminalnim poluvremenom eliminacije od približno jednog dana. Stanje ravnoteže volumena distribucije i ukupan klirens je 10 L, odnosno 0,6 L/h. Jedna osmina doze leka Gonal-f se ekskretuje urinom.
Nakon supkutane primene, apsolutna biološka raspoloživost je približno 70%. Nakon ponovljene primene, Gonal-f se akumulira 3 puta postižući stanje ravnoteže u roku od 3 do 4 dana. Kod žena kod kojih je suprimirana endogena sekrecija gonadotropina, pokazano je da Gonal-f efektivno stimuliše folikularni razvoj i steroidogenezu, uprkos nemerljivim vrednostima LH.
Pretklinički podaci ne pokazuju dodatni rizik za pacijente od već pomenutih u drugim odeljcima ovog sažetka karakteristiika leka, a koji su dobijeni na osnovu konvencionalnih studija o pojedinačnoj i ponovljenoj doznoj toksičnosti i genotoksičnosti.
Smanjenje plodnosti je prijavljeno kod pacova izloženih farmakološkim dozama folitropina alfa (≥ 40 i.j./kg/dnevno) u produženim periodima, kroz smanjenu plodnost.
Primenjen u visokim dozama (≥ 5 i.j./kg/dnevno) folitropin alfa uzrokuje smanjenje broja vijabilnih fetusa bez teratogenosti, i otežane porođaje slične onima koji su primećeni kod primene urinarnog hMG. Međutim, kako Gonal-f nije indikovan u trudnoći, ovi podaci su od ograničenog kliničkog značaja.
Saharoza
Natrijum dihidrogenfosfat, monohidrat Dinatrijum-fosfat, dihidrat
Metionin Polisorbat 20 Fosforna kiselina Natrijum-hidroksid
Rastvarač:
Voda za injekcije
Ovaj medicinski proizvod ne treba da se koristi sa drugim medicinskim proizvodima izuzev onima pomenutim u odeljku 6.6.
3 godine.
Odmah upotrebiti nakon prvog otvaranja i rekonstitucije.
Čuvati na temperaturi do 25 oC, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije i prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3
Farmaceutski oblik leka Gonal-f 75 i.j. je prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.
Prašak se nalazi u bočicama od 3 mL (tip I stakla), sa gumenim čepom (bromobutil guma) i aluminijumskom
,,flip-off" zatvaračem. Rastvarač za rekonstituciju se nalazi u napunjenom injekcionom špricu od 1mL (od stakla tip I), sa gumenim čepom.
Spoljašnje pakovanje je kartonska kutija u kojoj se nalazi blister u kome se nalazi: jedna bočica sa praškom koja sadrži 75 i.j. folitropina alfa i jedan napunjen injekcioni špric sa 1 mL vode za injekcije, jedna igla (1,2 x 40mm) i jedna igla (0,33 x 12mm).
Sadržaj pakovanja: Jedna bočica sa praškom koja sadrži 75 i.j. folitropina alfa i jedan napunjeni injekcioni špric sa 1mL vode za injekcije.
Za jednokratnu upotrebu.
Pre upotrebe Gonal - f treba rastvoriti sa datim rastvaračem. (videti deo ,,Uputstvo za piripremu rastvora za injekciju i načina primene Gonal-f praška i rastvarača“ u Uputstvu za lek).
Gonal- f se može rastvoriti i pripremljenim rastvorom lutropina alfa i dati kao jedna injekcija. U ovom slučaju lutropin alfa treba rastvoriti prvo, a onda taj rastvor koristiti za rastvaranje praška Gonal- f
Studije su pokazale da istovremena primena sa lutropinom alfa, ne utiče značajno na aktivnost, stabilnost, farmakokinetiku i farmakodinamiku aktivne supstance.
Rekonstituisani rastvor ne treba koristiti ukoliko nije bistar ili sadrži vidljive čestice.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Gonal-f je medicinski proizvod koji sadrži folitropin alfa. Folitropin alfa je vrsta folikulo-stimulirajućeg hormona (FSH) koji pripada familiji hormona koji se zovu gonadotropini. Gonadotropini su uključeni u reprodukciju i plodnost.
Kod odraslih žena, Gonal-f se koristi:
Kod odraslih muškaraca, Gonal-f se koristi:
Lekar koji ima iskustva u lečenju neplodnosti treba da ispita Vašu plodnost i plodnost Vašeg partnera pre početka terapije.
Lek Gonal-f ne smete primati:
Ako ste žena:
Ako ste muškarac:
Ne koristite Gonal-f ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što počnete da koristite ovaj lek.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Gonal-f. Porfirija
Pre nego što započnete terapiju, recite Vašem lekaru ukoliko Vi imate ili bilo koji član Vaše porodice ima porfiriju (nemogućnost razlaganja porfirina koja može da se prenosi sa roditelja na decu).
Odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko:
U slučaju navedenih pojava Vaš lekar može da preporuči prekid terapije. Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS)
Ukoliko ste žena, ova terapija povećava rizik od razvijanja sindroma ovarijalne hiperstimulacije (SOHS). Ovo se dešava kada se Vaši folikuli previše razviju i postanu velike ciste. Ukoliko dobijete bol u donjem abdomenu, naglo počnete da dobijate na težini, osećate mučninu ili povraćate ili otežano dišete, odmah se javite Vašem lekaru koji može da Vam savetuje obustavljanje terapije (videti odeljak 4).
U slučaju da ne ovulirate i pridržavate se preporučene doze i rasporeda primene, pojava SOHS je manje verovatna. Terapija lekom Gonal-f retko dovodi do teških oblika SOHS ukoliko se ne da lek koji indukuje finalno sazrevanje folikula (koji sadrži humani horionski gonadotropin, hCG). Ukoliko razvijate SOHS Vaš lekar može da Vam ne da hCG u tom terapijskom ciklusu i može vas savetovati da se uzdržavate od polnog odnosa ili koristite kontraceptivne metode najmanje četiri dana.
Višestruke trudnoće
Kada se koristi Gonal-f, imate veći rizik od ,, višestrukih trudnoća’’ sa (više od jednog deteta, uglavnom blizanci), nego kod prirodnog začeća. Višestruke trudnoće mogu da dovedu do medicinskih komplikacija kod Vas i Vaših beba. Možete smanjiti rizik od nastanka višestruke trudnoće koristeći tačnu dozu leka Gonal-f u tačno vreme. Kada se podvrgnete asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji rizik od nastanka višestruke trudnoće je povezan sa Vašom starošću, kvalitetom i brojem oplođenih jajašaca ili embriona.
Pobačaji
Kada se podvrgavate asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji ili stimulaciji, postoji veći rizik od pojave pobačaja nego prilikom normalnog začeća.
Problemi sa koagulacijom krvi (tromboembolijski događaji)
Ukoliko ste u prošlosti ili skoro imali trombove u nozi ili plućima, srčani ili moždani udar, ili se ovo događalo u Vašoj porodici, onda možete da imate veći rizik da se ovi problemi jave ili se pogoršaju tokom terapije lekom Gonal-f.
Muškarci sa visokim vrednostima FSH u krvi
Ukoliko ste muškarac, povećane vrednosti FSH u krvi ukazuje na oštećenje testisa. Gonal-f obično nije efikasan u ovakvim slučajevima.
Kako bi pratio terapiju, Vaš lekar Vam može zatražiti da uradite analizu sperme 4 do 6 meseci nakon započinjanja terapije.
Deca
Gonal-f nije indikovan za upotrebu kod dece.
Drugi lekovi i Gonal-f
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Trudnoća i dojenje
Nemojte koristiti lek Gonal-f ukoliko ste trudni ili dojite.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ne očekuje se da će ovaj lek uticati na Vašu sposobnost da upravljate vozilima i rukujete mašinama.
Lek Gonal-f sadrži natrijum
Lek Gonal-f sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. U koliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Upotreba ovog leka
Koliko se uzima
Vaš lekar će odlučiti koliko leka treba da uzmete i koliko često. Dole navedene doze su izražene u internacionalnim jedinicama (i.j.).
Žene
Ukoliko ne ovulirate i imate neredovne cikluse ili uopšte nemate cikluse
Ukoliko Vaš lekar ne uoči željeni odgovor nakon 4 nedelje terapije, taj terapijski ciklus lekom Gonal-f treba da bude obustavljen. Za naredni terapijski ciklus, Vaš lekar će Vam propisati višu početnu dozu leka Gonal-f od one u prethodnom ciklusu.
Ukoliko Vaš organizam preterano odgovori, terapija treba da bude obustavljena i hCG ne treba da se daje (vidjeti odjeljak 2, SOHS). Za naredni ciklus, Vaš lekar će da propiše nižu dozu od one u prethodnom ciklusu.
Ukoliko ne ovulirate, nemate uopšte cikluse i dijagnostifikovano je da imate niske vrednosti FSH i LH hormona
Ukoliko Vaš lekar ne uoči željeni odgovor nakon 5 nedelja terapije, taj terapijski ciklus lekom Gonal-f treba da bude obustavljen. Za naredni terapijski ciklus, Vaš lekar će Vam propisati višu početnu dozu leka Gonal-f od one u prethodnom ciklusu.
Ukoliko Vaše telo preterano odgovori, terapija treba da bude obustavljena i hCG ne treba da se daje (videti odelak 2, SOHS). Za naredni ciklus, Vaš lekar će da propiše nižu dozu od one u prethodnom ciklusu.
Ukoliko je namera da se dobije veći broj jajnih ćelija za proces asistirane reproduktivne tehnologije
„rekombinantnog hCG” (r-hCG, hCG koji je nastao u laboratoriji posebnom DNK tehnikom), ili 5000 do 10000 i.j. hCG, 24 do 48 sati nakon Vaše poslednje injekcije leka Gonal-f. Ovo će pomoći sazrevanje Vaših jajnih ćelija.
U ostalim slučajevima, Vaš lekar može prvo da zaustavi Vašu ovulaciju korišćenjem agonista ili antagonista gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH). Terapija lekom Gonal-f počinje otprilike dve nedelje nakon početka terapije agonistima. Gonal-f i GnRH agonisti se zatim zajedno daju dok se ne razviju željeni folikuli. Npr. nakon dve nedelje terapije agonistima GnRH, narednih 7 dana daje se 150 do 225 i.j. leka Gonal-f. Ova doza se onda prilagođava u skladu sa odgovorom Vaših jajnika.
Muškarci
Ako ste primili više leka Gonal-f nego što treba
Efekti predoziranja lekom Gonal-f su nepoznati, bez obzira može se očekivati sindrom hiperstimulacije ovarijuma, koji je detaljno opisan u odeljku 4. Međutim, ovo će se jedino dogoditi ukoliko se primeni i hCG (videti odeljak 2, SOHS).
Ako ste zaboravili da primite lek Gonal-f
Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu. Molimo Vas kontaktirajte Vašeg lekara čim primetite da ste zaboravili da uzmete propisanu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Učestalost neželjenih dejstava navedena u nastavku teksta je definisana korišćenjem sledeće konvencije:
Ozbiljna neželjena dejstva kod žena
Ozbiljna neželjena dejstva kod muškaraca i žena
Ukoliko primetite bilo koje od prethodno navedenih neželjenih dejstava treba odmah da obavestite Vašeg lekara koji može da Vam savetuje da prestanete uzimati leka Gonal-f.
Ostala neželjena dejstva kod žena
Veoma česta
Česta
Veoma retka
Ostala neželjena dejstva kod muškaraca
Veoma česta
Česta
Veoma retka
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinaska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
Website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van domašaja i vidokruga dece.
Ne smete koristiti lek Gonal-f posle isteka roka upotrbe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjem pakovanju nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Ne koristite Gonal-f ukoliko primetite bilo koju promenu, ukoliko rastvoren lek sadrži čestice ili nije bistar. Odmah upotrebiti nakon prvog otvaranja i rekonstitucije.
Neupotrebljivi leovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Gonal-f ne treba da se meša sa ostalim lekovima u istom špricu, osim sa lutropinom alfa, gde je dozvoljeno mešanje. Studije su pokazale da ova 2 leka mogu da se koriste sa istim špricom zajedno bez ikakvih opasnosti.
Šta sadrži lek Gonal-f
Kako izgleda lek Gonal-f i sadržaj pakovanja
Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet:
MERCK D.O.O. BEOGRAD, Beograd - Novi Beograd, Omladinskih brigada 90 v
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Jun, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-02824-19-002 od 11.06.2020.
Uputstvo za pripremu rastvora za injekciju i načina primene Gonal-f praška i rastvarača