Lek Hemlibra je indikovan za rutinsku profilaksu epizoda krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom A sa inhibitorima faktora VIII.
Lek Hemlibra se može primenjivati u svim starosnim grupama.
Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva sa lečenjem hemofilije i/ili poremećaja koagulacije.
Doziranje
Terapiju (uključujući rutinsku profilaksu) lekovima kojima se može premostiti delovanje inhibitora -
„bypassing“ agensima (npr. aPCC i rFVIIa) treba prekinuti dan pre započinjanja terapije lekom Hemlibra (videti odeljak 4.4).
Preporučena doza je 3 mg/kg jednom nedeljno tokom prve 4 nedelje (udarna doza), a nakon toga 1,5 mg/kg jednom nedeljno (doza održavanja), primenjeno u vidu subkutane injekcije.
Doza za pacijenta (u mg) kao i zapremina (u mL) izračunavaju se na sledeći način:
Telesna masa pacijenta (kg) x doza (3 mg/kg) = ukupna količina (mg) emicizumaba koju treba primeniti;
Telesna masa pacijenta (kg) x doza (1,5 mg/kg) = ukupna količina (mg) emicizumaba koju treba primeniti.
Ukupna zapremina leka Hemlibra koju treba primeniti u vidu subkutane injekcije izračunava se na sledeći način:
Ukupna količina (mg) emicizumaba koju treba primeniti ÷ koncentracija u bočici (mg/mL) = ukupna zapremina leka Hemlibra (mL) koju treba injektovati.
Prilikom pripreme ukupne zapremine koju treba primenti ne treba kombinovati različite koncentracije leka Hemlibra (30 mg/mL i 150 mg/mL).
Jednom injekcijom se ne sme primeniti zapremina veća od 2 mL. Primeri:
Telesna masa pacijenta je 60 kg:
Telesna masa pacijenta je 16 kg:
Trajanje terapije
Lek Hemlibra namenjen je za dugotrajnu profilaktičku terapiju.
Podešavanja doze tokom terapije
Ne preporučuju se nikakva podešavanja doze leka Hemlibra.
Zakasnele ili propuštene doze
Ukoliko pacijent propusti nedeljnu subkutanu injekciju leka Hemlibra, treba ga uputiti da propuštenu dozu primeni što je moguće pre, najkasnije dan pre sledeće planirane doze. Nakon toga pacijent treba da primeni sledeću dozu prema uobičajenom režimu doziranja. Pacijent ne treba da primeni dvostruku dozu kako bi nadoknadio propuštenu.
Posebne grupe pacijenata
Pedijatrijska populacija
Ne preporučuju se nikakva podešavanja doze za pedijatrijske pacijente (videti odeljak 5.2). Nema podataka o primeni kod pacijenata mlađih od godinu dana.
Starije osobe
Ne preporučuju se nikakva podešavanja doze za pacijente ≥ 65 godina (videti odeljak 5.2). Nema podataka o primeni kod pacijenata starijih od 75 godina.
Poremećaj funkcije bubrega i jetre
Ne preporučuju se nikakva podešavanja doze za pacijente sa blago poremećenom funkcijom bubrega ili blago i umereno poremećenom funkcijom jetre (videti odeljak 5.2). Emicizumab nije ispitivan kod pacijenata sa umereno ili teško poremećenom funkcijom bubrega ili teško poremećenom funkcijom jetre
Perioperativno zbrinjavanje
Bezbednost i efikasnost emicizumaba nisu formalno ispitivani u hirurškim uslovima. Ukoliko je u perioperativnom periodu potrebno primenjivati „bajpas“ agense (npr. aPCC i rFVIIa), videti smernice za doziranje „bajpas“ agenasa navedene u odeljku 4.4.
Indukcija imunološke tolerancije (ITI)
Bezbednost i efikasnost emicizumaba kod pacijenata koji primaju indukciju imunološke tolerancije još nisu ustanovljeni. Nema dostupnih podataka.
Način primene
Lek Hemlibra namenjen je isključivo za supkutanu upotrebu, i treba ga primeniti odgovarajućom aseptičnom tehnikom (videti odeljak 6.6).
Primenu treba ograničiti na preporučena mesta za davanje injekcije: abdomen, spoljni deo nadlaktice i butine (videti odeljak 5.2).
Primenu supkutane injekcije leka Hemlibra u spoljni deo nadlaktice treba da vrše negovatelj ili zdravstveni radnik.
Promena mesta ubrizgavanja injekcije može pomoći u sprečavanju ili smanjenju reakcija na mestu primene (pogledajte odeljak 4.8). Supkutana injekcija leka Hemlibra ne sme se primenjivati na mestima na kojima je koža crvena, prekrivena modricom, osetljiva ili tvrda, ili delove sa mladežima ili ožiljcima.
Tokom terapije lekom Hemlibra, poželjno je druge lekove za supkutanu primenu davati u druga anatomska mesta.
Primena od strane pacijenta odnosno negovatelja
Lek Hemlibra namenjen je za primenu pod nadzorom zdravstvenog radnika. Nakon pravilne obuke za tehniku davanja supkutanih injekcija, pacijent može sam sebi davati injekciju leka Hemlibra, ili mu je može davati negovatelj, ukoliko lekar utvrdi da je to prikladno.
Lekar i negovatelj treba da se utvrde da li je primereno da dete samo sebi daje injekciju leka Hemlibra. Ipak, ne preporučuje se da deca mlađa od 7 godina sama sebi daju injekcije.
Za sveobuhvatna uputstva o primeni leka Hemlibra, videti odeljak 6.6 i Upustvo za lek.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Sledljivost
Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, potrebno je jasno zabeležiti naziv i broj serije primenjenog leka.
Trombotička mikroangiopatija povezana sa lekom Hemlibra i aktiviranim koncentratom protrombinskog kompleksa
Slučajevi trombotičke mikroangiopatije (TMA) zabeleženi su u kliničkom ispitivanju kod pacijenata koji su primali profilaksu lekom Hemlibra kada je u toku 24 sata ili duže bila primenjivana prosečno kumulativna količina od >100 U/kg/24 sata aktiviranog koncentrata protrombinskog kompleksa (engl. activated prothrombin complex concentrate, aPCC) (videti odeljak 4.8). Lečenje TMA događaja obuhvatilo je i suportivno zbrinjavanje sa plazmaferezom i hemodijalizom ili bez njih. Dokazi poboljšanja primećeni su tokom nedelju dana nakon prestanka primene aPCC i prekida primene leka Hemlibra. Ovo brzo poboljšanje razlikuje se od uobičajenog kliničkog toka zabeleženog u atipičnom hemolitičkom uremičnom sindromu i
klasičnim TMA, kao što je trobotička trombocitopenična purpura (pogledajte odeljak 4.8). Jedan pacijent je nastavio da prima lek Hemlibra nakon otklanjanja TMA i primena leka Hemlibra je bila bezbedna..
Pacijente koji primaju profilaktički lek Hemlibra treba pratiti zbog pojave TMA prilikom primene aPCC. Lekar treba odmah da prestane sa davanjem aPCC i prekine terapiju lekom Hemlibra ukoliko se pojave klinički simptomi odnosno laboratorijski nalazi konzistentni sa TMA, i da postupi kako je klinički indikovano. Lekari i pacijenti/negovatelji treba da razmotre koristi i rizike nastavka profilakse lekom Hemlibra nakon potpunog otklanjanja TMA kod svakog bolesnika pojedinačno. U slučaju da je indikovan
„bajpasing“ agens za pacijenta koji prima profilaksu lekom Hemlibra, pogledajte smernice za doziranje
„bajpasing“ agensa u nastavku.
Treba postupati pažljivo kada se leče pacijenti koji su u velikom riziku od pojave TMA (npr. imaju prethodnu ličnu ili porodičnu anamnezu TMA), ili oni koji istovremeno primaju lekove za koje se zna da su faktori rizika za pojavu TMA (npr. ciklosporin, kinin, takrolimus).
Tromboembolija povezana sa lekom Hemlibra i aktiviranim koncentratom protrombinskog kompleksa
Ozbiljni trombotski događaji zabeleženi su u kliničkom ispitivanju sa pacijentima koji su primali profilaksu lekom Hemlibra kada je u toku 24 sata ili duže bila primenjivana proseno kumulativana količina od >100 U/kg/24 sata aktiviranog koncentrata protrombinskog kompleksa (aPCC) (pogledajte odeljak 4.8). Ni u jednom slučaju nije bila potrebna antikoagulantna terapija. Nakon prestanka primene aPCC i prekida primene leka Hemlibra, dokazi poboljšanja ili otklanjanja događaja zabeleženi su tokom jednog meseca (pogledajte odeljak 4.8). Jedan pacijent nastavio je da prima lek Hemlibra nakon otklanjanja trombotskog događaja i njegova terapija je bezbedno nastavljena.
Pacijente koji primaju profilaksu lekom Hemlibra treba pratiti zbog pojave tromboembolije prilikom primene aPCC. Lekar treba odmah da prestane sa davanjem aPCC i prekine terapiju lekom Hemlibra ukoliko se pojave klinički simptomi odnosno laboratorijski ili imidžing nalazi konzistentni sa trombotskim događajima, i da postupi kako je klinički indikovano. Lekari i pacijenti/negovatelji treba da razmotre koristi i rizike nastavka profilakse lekom Hemlibra nakon potpunog otklanjanja trombotskih događaja kod svakog pacijenta pojedinačno. U slučaju da je indikovan „bajpasing“ agens za pacijenta koji prima profilaksu lekom Hemlibra, pogledajte smernice za doziranje „bajpasing“ agensa u nastavku.
Smernice za doziranje „bajpasing“ agensa kod pacijenata koji primaju profilaktički lek Hemlibra
Terapiju „bajpasing“ agensima treba prekinuti dan pre otpočinjanja terapije lekom Hemlibra.
Lekari treba da porazgovaraju sa svim pacijentima odnosno negovateljima o tačnoj dozi i rasporedu uzimanja „bajpasing“ agensa, ukoliko su potrebni dok se prima profilaksa lekom Hemlibra.
Lek Hemlibra povećava koagulacioni potencijal pacijenta. Potrebna doza „bajpasing“ agensa stoga može biti manja od one koja se koristi kada se ne primenjuje profilaksa lekom Hemlibra. Doza i trajanje terapije
„bajpasing“ agensima zavisiće od lokacije i obima krvarenja, kao i kliničkog stanja pacijenta. Upotrebu aPCC treba izbegavati, osim ukoliko nisu dostupne nikakve druge terapijske opcije/alternative. Ukoliko je aPCC indikovan za pacijenta koji prima profilaktički lek Hemlibra, inicijalna doza ne bi trebalo da premašuje 50 U/kg, a preporučuje se i laboratorijsko praćenje (uključujući, ali se ne ograničavajući na, praćenje bubrežne funkcije, testiranje trombocita i procenu tromboze). Ukoliko se krvarenje ne može staviti pod kontrolu pomoću inicijalne doze aPCC do 50 U/kg, treba dati dodatne doze aPCC pod medicinskim nadozorom ili uputstvima, uzimajući u obzir laboratorijsko praćenje radi dijagnoze TMA ili tromboembolije i potvrdu krvarenja pre ponovne doze. Ukupna doza aPCC ne treba da premašuje 100 U/kg tokom prvih 24
sata terapije. Ordinirajući lekari moraju pažljivo da razmotre rizik od pojave TMA i tromboembolije u odnosu na rizik od krvarenja kada razmišljaju o terapiji aPCC preko maksimalnih 100 U/kg tokom prva 24 časa.
U kliničkim ispitivanjima nisu zabeleženi slučajevi TMA ili trombotskih događaja uz upotrebu samo aktiviranog rekombinantnog humanog FVII (rFVIIa) kod pacijenata koji su primali profilaksu lekom Hemlibra.
Smernica u pogledu doziranja „bajpasing“ agensa treba se pridržavati barem 6 meseci nakon prestanka primene profilakse lekom Hemlibra (pogledajte odeljak 5.2).
Uticaj emicizumaba na testove koagulacije
Emicizumab zamenjuje kofaktorsku aktivnost aktiviranog faktora VIII (FVIIIa) u kompleksu tenaze. Laboratorijski testovi koagulacije na bazi unutrašnjeg puta koagulacije, uključujući aktivirano vreme zgrušavanja (ACT), aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme (npr. aPTT), mere ukupno vreme koagulacije, uključujući i vreme potrebno da se faktor FVIII trombinom aktivira u FVIIIa. Takvi testovi na bazi unutrašnjeg puta koagulacije će sa primenom emicizumaba zabeležiti previše skraćena vremena koagulacije, za koja nije potrebna aktivacija trombinom. Previše skraćeno vreme unutrašnjeg puta koagulacije će onda poremetiti sve jednofaktorske testove na bazi aPTT, kao što je jednostepeni test određivanja aktivnosti FVIII (pogledajte odeljak 4.4, tabelu 1). Ipak, emicizumab ne utiče na jednofaktorske analize u kojima se koriste hromogene ili imunometode i one se mogu iskoristiti za praćenje parametara koagulacije tokom terapije, sa posebnim specifičnostima hromogenog testa analize FVIII koje su opisane u nastavku.
Hromogeni testovi aktivnosti faktora VIII mogu biti proizvedeni bilo sa humanim ili sa goveđim proteinima koagulacije. Testovi koji sadrže humane faktore koagulacije reaguju na emicizumab, ali mogu preceniti klinički hemostatski potencijal emicizumaba. Nasuprot tome, testovi koji sadrže goveđe faktore koagulacije nisu osetljivi na emicizumab (ne mere aktivnost emicizumaba) i mogu se upotrebiti za praćenje aktivnosti endogenog ili ubačenog faktora VIII, ili za merenje inhibitora FVIII.
Emicizumab ostaje aktivan u prisustvu inhibitora faktora VIII i stoga će dovesti do lažno negativnog rezultata Bethesda testova za funkcionalnu inhibiciju faktora VIII, koji se zasnivaju na koagulaciji. Umesto toga se može upotrebiti hromogeni Bethesda test, hromogeni test za faktor VIII na bazi goveđih proteina, koji nije osetljiv na emicizumab.
Ova dva farmakodinamska markera ne odražavaju pravo hemostatsko dejstvo emicizumaba in vivo (aPTT je previše skraćeno, a zabeležena aktivnost faktora VIII može biti precenjena), ali daju relativnu indikaciju prokoagulantnog dejstva emicizumaba.
Ukratko, rezultate laboratorijskih testova na bazi unutrašnjeg puta koagulacije kod pacijenata lečenih lekom Hemlibra ne treba koristiti za praćenje njegove aktivnosti, određivanje doze za nadoknadu faktora ili antikoagulanse, ili merenje titra inhibitora faktora VIII. Potreban je oprez ukoliko se koriste laboratorijski testovi na bazi unutrašnjeg puta, jer pogrešno tumačenje njihovih rezultata može da dovede do slabije terapije pacijenata koji imaju epizode krvarenja, što potencijalno može da rezultuje teškim krvarenjima ili krvarenjima opasnim po život.
Laboratorijski testovi na koje emicizumab ne utiče takođe su prikazani u tabeli 1 u nastavku. Zbog dugog poluvremena eliminacije, uticaj na koagulacione testove može potrajati do 6 meseci nakon poslednje doze (pogledajte odeljak 5.2).
Tabela 1 Rezultati testova koagulacije na koje utiče i na koje ne utiče emicizumab
Rezultati testova koagulacije na koje utiče emicizumab | Rezultati testova koagulacije na koje ne utiče emicizumab |
Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme (aPTT) | Bethesda testovi (goveđi hromogeni) za titar inhibitora FVIII |
1Za važne napomene u pogledu hromogenskih testova hromogenske aktivnosti FVIII, pogledajte odeljak 4.4. Pedijatrijska populacija
Nema podataka za decu mlađu od godinu dana. Hemostatski sistem koji je u razvoju kod novorođenčadi i odojčadi jeste dinamičan i evoluira, i relativne koncentracije pro- i anti-koagulantnih proteina kod tih pacijenata treba uzeti u obzir prilikom razmatranja procene koristi i rizika, uključujući i potencijalni rizik od pojave tromboze (npr. troboze u vezi sa centralnim venskim kateterom).
Nisu sprovedena odgovarajuće niti dobro kontrolisana ispitivanja interakcija između emicizumaba i drugih lekova.
Kliničko iskustvo ukazuje na to da postoji interakcija između emicizumaba i aPCC-a (videti odeljke 4.4 i 4.8).
Pretklinički eksperimenti su pokazali da postoji mogućnost pojave hiperkoagulabilnosti kada se uz emicizumab primenjuje rFVIIa ili FVIII. Emicizumab povećava potencijal za koagulaciju, stoga bi doza faktora koagulacije potrebna za postizanje hemostaze mogla biti manja od one koja se koristi kada nema profilakse lekom Hemlibra.
Iskustvo sa istovremenom primenom antifibrinolitika uz aPCC ili rFVIIa kod pacijenata koji primaju profilaktički emicizumab je ograničeno. Ipak, treba razmotriti mogućnost pojave trombotičkih događaja kada se sistemska primena antifibrinolitika primenjuje u kombinaciji sa aPCC ili rFVIIa kod pacijenata koji primaju emicizumab.
Žene u reproduktivnom dobu/kontracepcija
Žene u reproduktivnom dobu koje primaju lek Hemlibra treba da koriste efikasnu kontracepciju tokom lečenja i najmanje 6 meseci nakon prestanka terapije lekom Hemlibra (videti odeljak 5.2).
Trudnoća
Nisu sprovedena klinička ispitivanja o primeni emicizumaba kod trudnica. Nisu sprovedena predklinička ispitivanja o uticaju leka Hemlibra na reproduktivnost životinja. Nije poznato da li emicizumab može da ošteti fetus kada se daje trudnicama ili da li može da utiče na reproduktivnu sposobnost. Lek Hemlibra treba koristiti u trudnoći samo ako potencijalna korist za majku nadmašuje potencijalni rizik za fetus, uzimajući u obzir da je tokom trudnoće i nakon porođaja rizik za pojavu tromboze povećan i da se nekoliko tipova
komplikacija u toku trudnoće povezuje sa povećanim rizikom od diseminovane intravaskularne koagulacije (DIC).
Dojenje
Nije poznato da li se emicizumab izlučuje u majčino mleko. Nisu sprovedena ispitivanja za procenu uticaja emicizumaba na lučenje mleka ili njegovog prisustva u majčinom mleku. Poznato je da su humani IgG prisutni u humanom mleku. Potrebno je odlučiti da li će se prekinuti dojenje ili će se prekinuti/uzdržati od terapije lekom Hemlibra, imajući pritom na umu korist od dojenja za dete i korist od terapije lekom za majku.
Plodnost
Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva u pogledu reproduktivne toksičnosti (pogledajte odeljak 5.3). Nema dostupnih podataka o uticaju na plodnost kod ljudi. Stoga dejstvo emicizumaba na plodnost muškaraca i žena nije poznato.
Lek Hemlibra nema uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Najozbiljnije neželjene reakcije na lek (ADRs) zabeležene u kliničkim ispitivanjima sa lekom Hemlibra bile su trombotička mikroangiopatija (TMA) i trombotički događaji, uključujući trombozu kavernoznog sinusa (CST) i površinsku vensku trombozu uz istovremenu nekrozu kože (videti u nastavku i odeljak 4.4).
Najčešće neželjene reakcije na lek koje su zabeležene kod više od 10% pacijenata lečenih barem jednom dozom leka Hemlibra bile su: reakcije na mestu primene (19%), glavobolja (15%) i artralgija (10%).
Ukupno četiri pacijenta (2,1%) u kliničkim ispitivanjima koji su primali profilaktički lek Hemlibra prekinula su lečenje zbog neželjenih reakcija na lek, a to su bile TMA, nekroza kože i površinski tromboflebitis, kao i reakcija na mestu primene injekcije.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Sledeće neželjene reakcije na lek (ADRs) baziraju se na objedinjenim podacima iz dva klinička ispitivanja faze III (Studija BH29884 i Studija BH29992) i jednog kliničkog ispitivanja faze I/II (Studija ACE002JP), u kojima je ukupno 189 pacijenata muškog pola sa hemofilijom A primilo najmanje jednu dozu leka Hemlibra kao rutinsku profilaksu. Devedeset i četiri pacijenta (50%) bili su odrasli. Sedam od 189 pacijenata (4%) uključenih u populaciju za procenu bezbednosti bili su pacijenti bez inhibitora FVIII iz kliničkog ispitivanja faze I/II. Medijana dužine izloženosti u svim studijama bila je 38 nedelja (raspon: 0,8 do 177,2 nedelje).
Neželjene reakcije na lek iz kliničkih ispitivanja sa pacijentima koji su primili lek Hemlibra navedene su prema klasi sistema organa MedDRA (tabela 2). Odgovarajuće kategorije učestalosti za svaku neželjenu reakciju na lek zasnivaju se na sledećoj konvenciji o učestalosti: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥ 1/100 to
< 1/10), povremena (≥ 1/1,000 do < 1/100), retka ( 1/10,000 do < 1/1,000), veoma retka (< 1/10,000) i nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Tabela 2 Kratak pregled neželjenih reakcija iz objedinjenih kliničkih ispitivanja sa lekom Hemlibra
Klasa sistema organa (SOC) | Neželjene reakcije | Učestalost (%) |
Infekcije i infestacije | Tromboza kavernoznog sinusa | Povremeno |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Trombotička mikroangiopatija | Često |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja | Veoma često |
Vaskularni poremećaji | Površinski tromboflebitis | Povremeno |
Gastrointestinalni poremećaji | Dijareja | Često |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Nekroza kože | Povremeno |
Poremećaji mišićno-skeletnog, i vezivnog tkiva | Artralgija | Često |
Mijalgija | Često | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Reakcije na mestu primene | Veoma često |
Pireksija | Često |
Opis odabranih neželjenih reakcija
Trombotička mikroangiopatija
Događaji trombotičke mikroangiopatije (TMA) zabeleženi su kod 1,6% pacijenata (3/189) iz kliničkih ispitivanja i kod 8,3% pacijenata (3/36) koji su primili barem jednu dozu aPCC dok su bili na terapiji emicizumabom. Sva 3 ozbiljna trombotička događaja zabeležena su kada je za događaj do kog je došlo u toku terapije, u toku 24 sata ili duže bila primenjivana prosečno kumulativna količina od >100 U/kg/24 sata aktiviranog koncentrata protrombinskog kompleksa (pogledajte odeljak 4.4). Kod pacijenata su se javili trombocitopenija, mikroangiopatska hemolitička anemija i akutno oštećenje bubrega, bez teške deficijencije uaktivnostiADAMTS13.
Trombotički događaji
Ozbiljni trombotički događaji zabeleženi su kod 1,1% pacijenata (2/189) iz kliničkih ispitivanja i kod 5,6% pacijenata (2/36) koji su primili barem jednu dozu aPCC dok su bili na terapiji emicizumabom. Oba ozbiljna trombotička događaja zabeležena su kada za događaj do kog je došlo u toku terapije, u toku 24 sata ili duže bila primenjivana prosečno kumulativna količina od >100 U/kg/24 sata aktiviranog koncentrata protrombinskog kompleksa (pogledajte odeljak 4.4).
Karakterizacija interakcije između emicizumaba i terapije aPCC u pivotalnim kliničkim ispitivanjima
Pacijenti koji su primali profilaktički emicizumab primili su aPCC u 79 slučajeva, od kojih je u osam slučajeva (10,1%) u toku 24 sata ili duže bila primenjivana prosečno kumulativna količina od >100 U/kg/24 sata aktiviranog koncentrata protrombinskog kompleksa; dva od tih osam bila su povezana sa trombotičkim događajima, a tri od osam bila su povezana sa TMA (tabela 3). Nijedan TMA ili trombotički događaj nije bio povezan sa preostalim slučajevima primene aPCC-a. Od svih slučajeva primene aPCC terapije, 67,1% sastojalo se od samo jedne infuzije < 100 U/kg.
Tabela 3 Karakterizacija terapije sa aPCC* u studijama BH29884 i BH29992
Prosečna kumulativna količina aPCC-a tokom 24 sata (U/kg/24 sata) | |||
<50 | 50–100 | 100% | |
<24 sata | 6 | 47 | 13 |
24–48 sati | 0 | 3 | 1b |
>48 sati | 1 | 1 | 7a,a,a,b |
* Epizoda lečenja aPCC-om definiše se kao sve doze aPCC koje primi pacijent, iz bilo kog razloga, sve do pauze od 36 sati bez terapije.
a Trombotička mikroangiopatija
b Trombotički događaji
Reakcije na mestu primene
Reakcije na mestu primene (engl. injection site reactions (ISR)) prijavljivane su veoma često u kliničkim ispitivanjima. Sve reakcije na mestu primene u kliničkim ispitivanjima sa lekom Hemlibra nisu bile okarakterisane kao ozbiljne, a generalno su bile blagog do umerenog intenziteta. Većina reakcija na mestu primene prošla je bez terapije. Najčešći simptomi reakcija na mestu primene bili su eritem na mestu uboda (7,4 %), pruritus na mestu uboda (5,3%) i bol na mestu uboda (5,3%).
Pedijatrijska populacija
Ispitivana pedijatrijska populacija obuhvatila je ukupno 95 pacijenata, od kojih su 2 (2%) bila odojčad (uzrasta od 1 mesec do manje od 2 godine), 55 (58%) su bila deca (uzrasta 2 do manje od 12 godina) a 38 (40%) su bili adolescenti (uzrasta od 12 do manje od 18 godina).
Bezbednosni profil leka Hemlibra generalno je bio konzistentan kod odojčadi, dece, adolescenata i odraslih. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Iskustvo sa predoziranjem lekom Hemlibra je ograničeno. Simptomi
Slučajno predoziranje može dovesti do hiperkoagulabilnosti.
Zbrinjavanje
Pacijenti koji slučajno prime preveliku dozu treba odmah da se obrate svom lekaru, i treba ih pažljivo pratiti.
Farmakoterapijska grupa: antihemoragici, ostali sistemski hemostatici
ATC šifra: B02BX06 Mehanizam dejstva
Emicizumab premošćava aktivirani faktor IX i faktor X i tako ponovo uspostavlja funkciju aktiviranog faktora VIII koji nedostaje, a koji je potreban kako bi hemostaza bila delotvorna.
Emicizumab nema sličnu strukturu niti sekvencijalnu homologiju sa faktorom VIII i, kao takav, ne indukuje niti podstiče razvoj direktnih inhibitora za faktor VIII.
Farmakodinamika
Profilaktička terapija lekom Hemlibra skraćuje aPTT i povećava prikazanu aktivnost faktora VIII (uz upotrebu hromogenog testa sa humanim faktorima koagulacije). Ova dva farmakodinamska markera ne odražavaju pravo hemostatsko dejstvo emicizumaba in vivo (aPTT je previše skraćen, a zabeležena aktivnost faktora VIII može biti precenjena), ali daju relativnu indikaciju prokoagulantnog dejstva emicizumaba.
Klinička efikasnost i bezbednost
Pacijenti (uzrasta 12 do 75 godina) sa hemofilijom A i inhibitorima faktora VIII (Studija BH29884)
Profilaksa lekom Hemlibra procenjivana je u randomizovanoj, multicentričnoj, otvorenoj kliničkoj studiji kod 109 adolescenata i odraslih muškaraca (uzrasta 12 do 75 godina) sa hemofilijom A i inhibitorima faktora
VIII koji su prethodno primali terapiju „bajpasing“ agensima (aPCC i rFVIIa) za lečenje epizoda krvarenja ili kao profilaktičku terapiju.. U ovoj studiji pacijenti su primali nedeljno profilaksu lekom Hemlibra (grupe A, C i D) — 3 mg/kg jednom nedeljno tokom 4 nedelje, a nakon toga 1,5 mg/kg jednom nedeljno — ili nisu primali profilaksu (grupa B). Povećanje doze na 3 mg/kg jednom nedeljno bilo je dozvoljeno nakon 24 nedelje profilakse lekom Hemlibra u slučaju suboptimalne efikasnosti (tj. ≥ 2 spontana i klinički značajna krvarenja). Tokom studije kod dva pacijenta doza održanja povećana je na 3 mg/kg jednom nedeljno.
Pedeset i tri pacijenta koji su prethodno primali „bajpasing“ agense za lečenje epizoda krvarenja (po potrebi) bili su randomizovani u odnosu 2:1 da primaju profilaksu lekom Hemlibra (grupa A) ili da ne primaju profilaksu (grupa B), uz stratifikaciju prema stopi krvarenja u prethodne 24 nedelje (< 9 ili ≥ 9). Pacijenti randomizovani u grupu B mogli su da pređu na lek Hemlibra nakon najmanje 24 nedelje bez profilakse.
Četrdeset i devet pacijenata koji su prethodno lečeni profilaktički „bajpasing“ agensima uključeni su u granu C i primali suprofilaksu lekom Hemlibra. Pacijenti koji su prethodno primali „bajpasing“ agense za lečenje epizoda krvarenja (po potrebi) i koji su učestvovali u neintervencionoj studiji (NIS) pre uključivanja, ali koji nisu mogli da budu uključeni u Studiju BH29884 pre zatvaranja grana A i B, bili su uključeni u granu D i primali profilaksu lekom Hemlibra. NIS je opservaciona studija čiji je glavni cilj da prikupi detaljne kliničke podatke o epizodama krvarenja i korišćenju lekova za hemofiliju kod pacijenata sa hemofilijom A izvan intervencionog ispitivanja.
Primarni cilj studije bio je da se među pacijentima koji su prethodno primali “bajpasing” agense za lečenje epizoda krvarenja efekat nedeljne profilaktičke primene leka Hemlibra u poređenju sa odsustvom profilakse (grupa A u poređenju sa grupom B) na broj krvarenja za koja je bila neophodna terapija faktorima
koagulacije tokom vremena (najmanje 24 nedelje ili datum prekida primene). Drugi sekundarni ciljevi randomizovanog poređenja grana A i B bili su efikasnost nedeljne profilakse lekom Hemlibra u pogledu smanjenja broja svih krvarenja, spontanih krvarenja, krvarenja u zglobove i krvarenja u ciljane (“target”) zglobove, kao i procena pacijenata vezano za njihovo zdravstveno stanje i kvaliteta života u pogledu zdravlja. Srednje vreme izloženosti (+ standardna devijacija) za sve pacijente u studiji bilo je 21,38 nedelja (12,01). Srednja vremena izloženosti (+ standardna devijacija) za svaku terapijsku granu pojedinačno bila su 28,86 nedelja (8,37) za granu A, 8,79 (3,62) za granu B, 21,56 (11,85) za granu C i 7,08 (3,89) za granu D. Jedan pacijent u grupi A povukao se iz studije pre početka primene leka Hemlibra.
U studiji je takođe ispitivana efikasnost nedeljne profilakse lekom Hemlibra u poređenju sa primenom “bajpasing” agenasa za lečenje epizoda krvarenja (po potrebi) epizodnim (na zahtev) odn. profilaktički (odvojena poređenja) kod pacijenata koji su učestvovali u NIS pre uključivanja u studiju (grane A i C, tim redom). Samo pacijenti iz NIS bili su uključeni u ovo poređenje, jer su podaci o krvarenju i terapiji prikupljani sa istim nivoom granularnosti u oba perioda.
U studiji BH29884 ispunjeni su svi primarni i sekundarni ciljevi (pogledajte tabele 4 i 5 u nastavku).
Tabela 4 Studija BH29884: Pregled efikasnosti (ITT populacija)
Cilj | Grupa B: bez profilakse | Grupa A: 1,5 mg/kg leka Hemlibra nedeljno |
N=18 | N=35 | |
Lečena krvarenja | ||
ABR (95% CI) | 23,3 (12,33; 43,89) | 2,9 (1,69; 5,02) |
% redukcije (RR), p-vrednost | 87% (0,13), < 0,0001 | |
% pacijenata sa 0 krvarenja (95% CI) | 5,6 (0,1; 27,3) | 62,9 (44,9; 78,5) |
Medijana ABR (IDQ) | 18,8 (12,97;35,08) | 0 (0; 3,73) |
Sva krvarenja | ||
ABR (95% CI) | 28,3 (16,79; 47,76) | 5,5 (3,58; 8,60) |
% redukcije (RR), p-vrednost | 80% (0,20), < 0,0001 | |
% pacijenata sa 0 krvarenja (95% CI) | 5,6 (0,1; 27,3) | 37,1 (21,5; 55,1) |
Lečena spontana krvarenja | ||
ABR (95% CI) | 16,8 (9,94; 28,30) | 1,3 (0,73; 2,19) |
% redukcije (RR), p-vrednost | 92% (0,08), < 0,0001 | |
% pacijenata sa 0 krvarenja (95% CI) | 11,1 (1,4; 34,7) | 68,6 (50,7; 83,1) |
Lečena krvarenja u zglobove | ||
ABR (95% CI) | 6,7 (1,99; 22,42) | 0,8 (0,26; 2,20) |
% redukcije (RR), p-vrednost | 89% (0,11), 0,0050 | |
% pacijenata sa 0 krvarenja (95% CI) | 50,0 (26,0; 74,0) | 85,7 (69,7; 95,2) |
Lečena krvarenja u ciljne zglobove | ||
ABR (95% CI) | 3,0 (0,96; 9,13) | 0,1 (0,03; 0,58) |
% redukcije (RR), p-vrednost | 95% (0,05), 0,0002 | |
% pacijenata sa 0 krvarenja (95% CI) | 50,0 (26,0; 74,0) | 94,3 (80,8; 99,3) |
Odnos stopa i interval poverenja (CI) potiču iz modela negativne binomne regresije (NBR) i p-vrednosti iz stratifikovanog Wald testa, poredeći stope krvarenja između navedenih grupa. |
U intraindiviualnoj analizi, profilaksa lekom Hemlibra dovela je do statistički značajnog (p = 0,0003) i klinički značajnog smanjenja (79%) u stopi krvarenja za lečena krvarenja u poređenju sa prethodnom profilaksom „bajpasing“ agensom prikupljenim u NIS pre uključivanja u studiju (pogledajte tabelu 5).
Tabela 5 Studija BH29884: Izračunata godišnja stopa krvarenja za profilaksu lekom Hemlibra intraindividualno poređenje– lečena krvarenja (NIS pacijenti)
Cilj | Grupa CNIS: prethodna terapija profilaktičkim „bajpasing“ agensom | Grupa C: Hemlibra 1,5 mg/kg nedeljno |
N=24 | N=24 | |
Lečena krvarenja | ||
ABR (95% CI) | 15,7 (11,08; 22,29) | 3,3 (1,33; 8,08) |
% pacijenata sa 0 krvarenja | 12,5 (2,7; 32,4) | 70,8 (48,9; 87,4) |
Medijana ABR (IDQ) | 12,0 (5,73; 24,22) | 0,0 (0,00; 2,23) |
% redukcije | 79% | |
(RR), p-vrednost | (0,21), 0,0003 | |
Odnos stopa i interval poverenja (CI) potiču iz modela negativne binomne regresije (NBR) i p-vrednosti iz stratifikovanog Wald testa, poredeći ABR među navedenim grupama. |
U studiji BH29884, kvalitet života u vezi sa zdravljem za pacijente uzrasta ≥ 18 godina procenjivan je u 25. nedelji na osnovu Upitnika za kvalitet života koji je specifičan za hemofiliju (Haemophilia specific quality of life, Haem-A-QoL) za odrasle. Ukupni početni rezultati (srednji = 41,14 odnosno 44,58) i rezultati skale fizičkog zdravlja (srednji = 52,41 odnosno 57,19) bili su slični kod pacijenata koji su dobijali profilaktički lek Hemlibra i onih koji nisu dobijali profilaktički ovaj lek. U tabeli 6 prikazan je kratak pregled poređenja ukupnog rezultata Haem-A-QoL i rezultata fizičkog zdravlja nakon 24 nedelje terapije između grane koja je primala profilaksu lekom Hemlibra (grana A) i grane koja nije primala profilaksu (grana B) , korigovano za početne vrednosti. Nedeljna primena profilakse lekom Hemlibra pokazala je statistički značajno i klinički znatno poboljšanje u poređenju sa odsustvom profilakse u unapred određenim ciljevima studije ukupnog rezultata upitnika Haem-A-QoL i rezultata fizičkog zdravlja prilikom procene u 25. nedelji.
Tabela 6 Studija BH29884: Rezultat Haem-A-QoL kod pacijenata ≥ 18 godina nakon 24 nedelje
Ukupan rezultata | ||
Korigovana srednja vrednost | 43,21 | 29,2 |
Razlika u korigovanim srednjim | 14,01 (5,56, 22,45) | |
p-vrednost | 0,0019 | |
Fizičko zdravlje | ||
Korigovana srednja vrednost | 54,17 | 32,61 |
Razlika u korigovanim srednjim | 21,55 (7,89, 35,22) | |
p-vrednost | 0,0029 | |
Grupa B: obuhvata samo period bez profilakse. |
U studiji BH29884, zdravstveni status pacijenata procenjivan je pomoću EuroQoL upitnika sa pet dimenzija i pet nivoa (EuroQoL Five-Dimension-Five Levels Questionnaire EQ-5D-5L). U tabeli 7 prikazan je kratak pregled poređenja između grane koja je primala profilaksu lekom Hemlibra (grana A) i grane koja nije primala profilaksu (grana B) vezano za indeks korisnosti EQ-5D-5L i vizuelnoj analognoj skali nakon 24 nedelje terapije, korigovano za početne vrednosti. Nedeljna primena profilakse lekom Hemlibra pokazala je statistički značajno i klinički značajno poboljšanje u poređenju sa odsustvom profilakse u unapred ciljevima studije indeksa korisnosti EQ-5D-5L i vizuelnoj analognoj skali prilikom procene u 25. nedelji.
Tabela 7 Studija BH29884: EQ-5D-5L rezultati kod pacijenata ≥ 12 godina nakon 24 nedelje
Vizuelna analogna skala | ||
Korigovana srednja vrednost | 74,36 | 84,08 |
Razlika u korigovanim srednjim | -9,72 (-17,62, -1,82) | |
p-vrednost | 0,0171 | |
Rezultat indeksa korisnosti | ||
Korigovana srednja vrednost | 0,65 | 0,81 |
Razlika u korigovanim srednjim | -0,16 (-0,25, -0,07) | |
p-vrednost | 0,0014 |
Pedijatrijski pacijenti (uzrasta < 12 godina, ili 12 do 17 godina težine manje od 40 kg) sa hemofilijom A sa inhibitorima faktora VIII (Studija BH29992) (Interim analiza)
Nedeljna profilaksa lekom Hemlibra procenjivana je u multicentričnoj, otvorenoj kliničkoj studiji sa jednom granom pedijatrijskih pacijenata (uzrasta < 12 godina, ili 12 do 17 godina težine manje od 40 kg) sa hemofilijom A sa inhibitorima faktora VIII. Pacijenti su primali profilaksu lekom Hemlibra 3 mg/kg jednom nedeljno tokom 4 nedelje, a nakon toga 1,5 mg/kg jednom nedeljno.
U studiji je procenjivana farmakokinetiku, bezbednost i efikasnost, uključujući i efikasnost nedeljne profilakse lekom Hemlibra u poređenju sa prethodnim primenom „bajpasing“ agenasa za lečenje epizoda krvarenja odn. profilaktički kod pacijenata koji su učestvovali u NIS pre uključivanja (intraindividualno poređenje).
U vremeinterim analize u kliničku studiju je bilo uključeno 60 pacijenata muškog pola. Dva pacijenta uzrasta
< 2 godine, 17 pacijenata uzrasta 2 do < 6 godina, 38 pacijenata uzrasta 6 do < 12 godina i 3 pacijenta uzrasta 12 godina, što je 57 pacijenata koji su bili < 12 godina kod kojih je ispitivana efikasnost emicizumaba. Izračunata godišnja stopa krvarenja i procenat pacijenata sa nula krvarenja izračunati su za 23 pacijenta mlađih od 12 godina koji su primali nedeljnu profilaksu lekom Hemlibra u periodu od najmanje 12 nedelja (pogledajte tabelu 7). Medijana vremena opservacije za ove pacijente bila je 38,1 nedelja (raspon: 12,7 do 41,6 nedelja).
Rezultati interim analize efikasnosti za studiju BH29992 prikazani su u nastavku (pogledajte tabele 8 i 9). Ukupno 20 od 23 (87%) pacijenta imalo je nula lečenih krvarenja a 8 od 23 (34,8%) nije imalo nikakva krvarenja dok su primali profilaksu lekom Hemlibra (pogledajte tabelu 8).
Tabela 8 Studija BH29992: Pregled efikasnosti (interim analiza)
Cilj | ABR (95% CI) | Medijana ABR (IQR) N = 23 | % nula krvarenja (95% CI) |
Lečena krvarenja | 0,2 (0,06; 0,62) | 0 (0; 0) | 87 (66,4; 97,2) |
Sva krvarenja | 2,9 (1,75; 4,94) | 1,5 (0; 4,53) | 34,8 (16,4; 57,3) |
Lečena spontana krvarenja | 0,1 (0,01; 0,47) | 0 (0; 0) | 95,7 (78,1; 99,9) |
Lečena krvarenja u zglobove | 0,1 (0,01; 0,47) | 0 (0; 0) | 95,7 (78,1; 99,9) |
Lečena krvarenja u target zglobove | Nije moguće proceniti* | 0 (0; 0) | 100 (85,2; 100) |
*Nisu zabeležena krvarenja iz ciljanih zglobova
ABR = izračunata godišnja stopa krvarenja; CI = interval poverenja; IQR = interkvartilni raspon, 25. percentil do 75. percentila
U intra-individualnoj analizi, profilaksa lekom Hemlibra dovela je do klinički značajnog smanjenja (99%) u stopi lečenih krvarenja kod trinaest pedijatrijskih pacijenata nakon najmanje 12 nedelja terapije u poređenju sa njihovom stopom krvarenja zabeleženom u NIS pre uključivanja u studiju.
Tabela 9 Studija BH29992: Izračunata godišnja stopa krvarenja za profilaksu lekom Hemlibra intra-individualna analiza među pedijatrijskim pacijentima 12 godina (interim analiza) - lečena krvarenja (NIS pacijenti)
Cilj | Prethodna terapija „bajpasing“ agensom* (N 13) | Profilaksa lekom Hemlibra (N 13) |
Lečena krvarenja | ||
ABR (95% CI) | 17,2 (12,38; 23,76) | 0,2 (0,06; 0,76) |
% redukcije RR (95% CI) | 99% | |
% pacijenata sa nula krvarenja (95% CI) | 7,7 (0,2; 36) | 84,6 (54,6; 98,1) |
Medijana ABR (IQR) | 14,3 (11,02; 24,35) | 0 (0; 0) |
ABR = godišnja stopa krvarenja; CI = interval poverenja; RR = odnos stopa
* Prethodna profilaktička terapija za 12 pacijenata; prethodna terapija za lečenje epizoda krvarenja (po potrebi) za 1 ispitanika
Iskustvo sa primenom „bajpasing“ agenasa tokom hirurških zahvata i procedura je ograničeno. Upotreba
„bajpasing“ agenasa tokom hirurških zahvata i procedura bila je određena od strane istraživača. Imunogenost
Kao i sa svim terapijskim proteinima, postoji potencijal za imunski odgovor kod pacijenata lečenih emicizumabom. Ukupno je 389 pacijenata testirano na anti-emicizumab antitela u kliničkim ispitivanjima HAVEN 1-4. Manje od 5% pacijenata imalo je pozitivan nalaz na antiemicizumab antitela i <1% pacijenata je imalo antiemicizumab antitela sa neutrališućim potencijalom (na osnovu smanjenja vrednosti farmakokinetičkih parametara). Primećen je gubitak efikasnosti.
Podaci odražavaju broj pacijenata čiji su rezultati testova smatrani pozitivnim na antitela na emicizumab uz upotrebu enzimoimunotestom (enzyme-linked immunosorbent assay - ELISA). Nekoliko faktora može da utiče na rezultate testova imunogenosti, i oni obuhvataju osetljivost i specifičnost testova, rukovanje uzorcima, vreme prikupljanja uzoraka, lekovi koji se istovremeno uzimaju i osnovna bolest. Stoga poređenje incidence antitela na emicizumab sa incidencom antitela na druge preparate može da zavara.
U slučaju kliničkih znakova gubitka efikasnosti potrebno je razmotriti promenu terapije. Pedijatrijska populacija
Evropska agencija za lekove odložila je obavezu podnošenja rezultata studija sa lekom
Hemlibra u jednoj ili više podgrupa pedijatrijske populacije u lečenju nasledne deficijencije faktora VIII (za informacija o pedijatrijskoj primeni pogledajte odeljak 4.2).
Farmakokinetika emicizumaba određena je primenom ne-prostorne analize kod zdravih ispitanika i populacionom farmakokinetičkom analizom baze podataka koja se sastoji od 141 pacijenta sa hemofilijom A.
Resorpcija
Nakon subkutane primene kod pacijenata sa hemofilijom A, poluvreme resorpcije iznosilo je 1,7 dana.
Nakon višestruke subkutane primene doze od 3 mg/kg jednom nedeljno tokom prve 4 nedelje pacijentima sa hemofilijom A, srednja vrednost (±standardna devijacija) najnižih koncentracija emicizumaba u plazmi povećala se do 54,6±14,3 µg/mL u 5. nedelji. Najniže koncentracije u plazmi od približno 50 µg/mL održavane su nakon toga uz nedeljnu primenu doze od 1,5 mg/kg (slika 1).
Slika 1. Studije BH29884 (studija sa odraslim pacijentima i adolescentima) i BH29992 (pedijatrijska studija): srednja vrednost najnižnih koncentracija emicizumaba u plazmi neposredno pred primenu naredne doze (µg/ml)
Predviđena srednja vrednost (±SD) Cthrough i Cmax u stanju ravnoteže iznosila je 52,2±13,5 μg/mL odnosno 56,5±13,5 μg/mL. Srednja vrednost (±SD) odnosa Cmax/Ctrough u stanju ravnoteže iznosila je 1,07±0,03.
Kod zdravih ispitanika, apsolutna bioraspoloživost nakon subkutane primene 1mg/kg kretala se između 80,4% i 93,1% u zavisnosti od mesta injektovanja. Slični farmakokinetički profili zabeleženi su nakon subkutanog davanja u abdomen, nadlakticu i butinu. Emicizumab se može davati naizmenično u ova anatomska mesta (videti odeljak 4.2).
Distribucija
Volumen distribucije u stanju dinamičke ravnoteže, nakon primene jedne intravenske doze od 0,25 mg/kg emicizumaba kod zdravih ispitanika, iznosio je 106 mL/kg (tj. 7,4L za odraslu osobu od 70 kg).
Prividni volumen distribucije (V/F), procenjen na osnovu populacione PK analize, kod pacijenata sa hemofilijom A nakon više subkutanih doza emicizumaba iznosio je 11,4 L.
Metabolizam
Metabolizam emicizumaba nije ispitivan. IgG antitela prevashodno se katabolišu putem lipozomalne proteolize, nakon čega se eliminišu iz tela, ili ih telo ponovo koristi.
Eliminacija
Nakon intravenske primene doze od 0,25 mg/kg kod zdravih ispitanika, ukupni klirens emicizumaba bio je 3,26 mL/kg/dan (tj. 0,228 L/d za odraslu osobu od 70 kg), a srednja vrednost terminalnog poluvremena iznosila 26,7 dana.
Poluvreme eliminacije nakon jedne subkutane injekcije kod zdravih ispitanika, iznosilo je u proseku 4 do 5 nedelja.
Prividni klirens nakon višestrukih subkutanih injekcija kod pacijenata sa hemofilijom A, iznosio je 0,244 L dnevno, dok je prividno poluvreme eliminacije iznosilo 27,8 dana.
Linearnost doze
Emicizumab je, u rasponu doza od 0,3 do 3 mg/kg, pokazao farmakokinetiku proporcionalnu sa dozom kod pacijenata sa hemofilijom A nakon subkutane primene jednom nedeljno.
Posebne grupe pacijenata
Pedijatrijska populacija
Uticaj uzrasta na farmakokinetiku emicizumaba procenjen je u populacionoj farmakokinetičkoj analizi koja je obuhvatila 59 dece (mlađe od 12 godina) i 38 adolescenata (12 do 17 godina) sa hemofilijom A. Dodatna deskriptivna analiza farmakokinetičkih podataka prikupljenih iz studije BH29992 izvršena je na dva odojčeta (1 mesec do < 2 godine), 55 dece (≥ 2 godine do < 12 godina) i 3 adolescenta (12 do 17 godina).
Uzrast nije uticao na farmakokinetiku emicizumaba kod pedijatrijskih pacijenata.
Starije osobe
Uticaj životne dobi na farmakokinetiku emicizumaba procenjen je u populacionoj farmakokinetičkoj analizi koja je obuhvatila tri ispitanika starosti 65 godina i starijih (nijedan ispitanik nije bio stariji od 75 godina). Klirens se povećao sa starošću, ali nisu zabeležene nikakve klinički važne razlike u farmakokinetici emicizumaba između ispitanika mlađih od 65 godina i ispitanika sa 65 godina ili starijih.
Rasa
Analize populacione farmakokinetike kod pacijenata sa hemofilijom A pokazale su da rasa ne utiče na farmakokinetiku emicizumaba. Za ovaj demografski faktor nije potrebna korekcija doze.
Poremećena funkcija bubrega
Nisu sprovedene posebne studije uticaja poremećene funkcije bubrega na farmakokinetiku emicizumaba.
Bezbednost i efikasnost emicizumaba nije posebno ispitivana kod pacijenata sa poremećenom funkcijom bubrega. Postoje ograničeni podaci o upotrebi leka Hemlibra kod pacijenata sa blago poremećenom funkcijom bubrega. Nema dostupnih podataka o upotrebi leka Hemlibra kod pacijenata sa umereno do teško poremećenom funkcijom bubrega. Blago poremećena funkcija bubrega nije uticala na farmakokinetiku emicizumaba.
Emicizumab je monoklonsko antitelo i eliminiše se katabolizmom pre nego renalnom ekskrecijom te se ne očekuje da će za pacijente sa poremećenom funkcijom bubrega biti potrebna promena doze.
Poremećena funkcija jetre
Nisu sprovedene posebne studije uticaja poremećene funkcije jetre na farmakokinetiku emicizumaba. Većina pacijenata sa hemofilijom A u populacionoj farmakokinetskoj analizi imala je normalnu funkciju jetre (bilirubin i AST ≤ ULN, n=113) ili blago poremećenu funkciju jetre (bilirubin ≤ ULN i AST > ULN ili bilirubin < 1,0 do 1,5 × ULN i bilo koji AST, n=17). Blago oštećena funkcija jetre nije uticala na farmakokinetiku emicizumaba (pogledajte odeljak 4.2). Bezbednost i efikasnost emicizumaba nisu posebno ispitivani kod pacijenata sa poremećenom funkcijom jetre. Pacijenti sa blago i umereno poremećenom funkcijom jetre uključivani su u klinička ispitivanja. Nema dostupnih podataka o upotrebi leka Hemlibra kod pacijenata sa teško poremećenom funkcijom jetre.
Emicizumab je monoklonsko antitelo i eliminiše se katabolizmom (pre nego metabolizmom u jetri), te se ne očekuje da će za pacijente sa poremećenom funkcijom jetre biti potrebna promena doze.
Pretklinički podaci ne otkrivaju nikakve posebne opasnosti na osnovu studija akutne toksičnosti i toksičnosti ponovljene doze, uključujući bezbednosne farmakološke ciljeve i ciljeve reproduktivne toksičnosti.
Plodnost
Emicizumab nije izazvao nikakve promene na reproduktivnim organima mužjaka ili ženki makaki majmuna sve do najviše testirane doze od 30 mg/kg nedeljno (što odgovara 11 puta većoj izloženosti ljudi pri najvišoj dozi od 3 mg/kg nedeljno, na osnovu AUC).
Teratogenost
Nema dostupnih podataka u pogledu potencijalnih neželjenih dejstava emicizumaba na embriofetalni razvoj. Reakcije na mestu primene
Reverzibilno krvarenje, perivaskularna mononuklearna ćelijska infiltracija, degeneracija/nekroza subkutisa i oticanje endotelijuma u subkutisu zabeleženi su kod životinja nakon davanja supkutane injekcije.
L-Arginin L-Histidin
L-Asparaginska kiselina Poloksamer 188
Voda za injekcije
Nije primećena inkompatibilnost između leka Hemlibra i polipropilenskih ili polikarbonatnih špriceva i igala od nerđajućeg čelika.
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, s obzirom da nisu sprovedena ispitivanja kompatibilnosti.
Rok upotrebe pre otvaranja:
30 meseci.
Kada se izvade iz frižidera, neotvorene bočice se mogu čuvati na sobnoj temperaturi (ispod 30C) najviše 7 dana.
Nakon čuvanja na sobnoj temperaturi, neotvorene bočice se mogu vratiti u frižider. Ukoliko se čuvaju van frižidera, pa se zatim vrate u frižider, ukupno vreme čuvanja van frižidera ne sme biti duže od 7 dana. Bočice nikada ne treba izlagati temperaturama iznad 30°C. Bočice koje su čuvane na sobnoj temperaturi duže od 7 dana ili koje su bile izložene temperaturama iznad 30 C treba baciti.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja:
Sa mikrobiološke tačke gledišta, kada se lek prebaci iz bočice u špric, treba ga odmah primeniti. Ukoliko se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja leka u stanju spremnog za upotrebu su odgovornost korisnika.
Čuvati u frižideru (2°C –8°C). Ne zamrzavati. Bočice čuvati u spoljašnjem kartonskom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.
Hemlibra, 30 mg/mL, rastvor za injekciju
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 30 mg emicizumaba u 1 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju, 60mg/0,4mL
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 60 mg emicizumaba u 0,4 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju, 105mg/0,7mL
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 105 mg emicizumaba u 0,7 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 150 mg emicizumaba u 1 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Rastvor leka Hemlibra je sterilan, bez konzervansa i spreman za upotrebu kao supkutana injekcija koju ne treba razblaživati.
Rastvor leka Hemlibra pre primene treba vizuelno pregledati kako bi se potvrdilo da ne sadrži vidljive čestice i da nije došlo do promene boje. Rastvor leka Hemlibra je bezbojan do blago žućkast. Rastvor treba baciti ukoliko postoje vidljive čestice ili ukoliko je došlo do promene boje.
Ne mućkati.
Bočice leka Hemlibra, rastvor za injekciju, namenjene su isključivo za jednokratnu upotrebu.
Špric, transferna igla (ili adapter za bočicu) i injekciona igla su potrebni kako bi se rastvor leka Hemlibra izvukao iz bočice i primenio supkutano (pogledati preporuke u nastavku).
Za ubrizgavanje do 1 mL rastvora leka Hemlibra, treba upotrebiti špric volumena 1mL, dok za ubrizgavanje od 1 mL do 2 mL treba koristiti špric volumena 2 mL do 3 mL.
Videti „Uputstvo za upotrebu“ leka Hemlibra radi uputstava o rukovanju prilikom kombinovanja sadržaja više bočica u jednom špricu. Kada se za primenu propisane doze kombinuje sadržaj više bočica, ne smeju se mešati različite koncentracije leka Hemlibra (30 mg/mL i 150 mg/mL) .
Špric volumena 1 mL
Kriterijumi: Providan polipropilenski ili polikarbonatni špric sa Luer-lock vrhom, graduisan na 0,01 mL. Kada se koristi zajedno sa adapterom za bočicu, mora se koristiti špric od 1 mL sa malom zapreminom mrtvog prostora (providan polipropilenski ili polikarbonatni špric sa Luer-lock vrhom, graduisan na 0,01 mL).
Špric volumena 2 mL do 3 mL
Kriterijumi: Providan polipropilenski ili polikarbonatni špric sa Luer-lock vrhom, graduisan na 0,1 mL. Kada se koristi zajedno sa adapterom za bočicu, mora se koristiti špric od 3 mL sa malom zapreminom mrtvog prostora (providan polipropilenski ili polikarbonatni špric sa Luer-lock vrhom, graduisan na 0,01 mL).
Transferna igla ili adapter za bočicu
Kriterijumi za transfernu iglu: Nerđajući čelik sa Luer-lock spojnicom, veličina 18 G, dužina 35mm (1½″), poželjno sa poluzatupljenim vrhom.
Kriterijumi za adapter za bočicu: polikarbonatni sa Luer-lock spojnicom, sterilan, koji odgovara grlu bočice spoljašnjeg prečnika 15 mm, za jednokratnu upotrebu, bez lateksa i apirogen.
Injekciona igla
Kriterijumi: Nerđajući čelik sa Luer-lock spojnicom, veličina 26 G, poželjna dužina 9mm (3/8″) ili najviše 13mm (½″), po mogućnosti sa sigurnosnim zatvaračem za iglu.
Za dodatne informacije o primeni leka, videti odeljak 4.2 i uputstvo za lek (odeljak 7 Uputstvo za upotrebu).
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Hemlibra sadrži aktivnu supstancu „emicizumab“ koji spada u grupu lekova koji se nazivaju
„monoklonska antitela“. Monoklonska antitela su vrsta proteina i ona prepoznaju svoj cilj u organizmu i vezuju se za njega.
Čemu je lek Hemlibra namenjen
Lek Hemlibra se koristi za lečenje pacijenata svih uzrasta sa hemofilijom A kod kojih su se razvili inhibitori faktora VIII.
Ovaj lek sprečava krvarenje ili smanjuje broj epizoda krvarenja kod osoba sa ovim stanjem. Hemofilija A predstavlja nasledno stanje koje izaziva nedostatak faktora VIII, što je esencijalna supstanca za zgrušnjavanje krvi i zaustavljanje bilo kakvog krvarenja.
Kako funkcioniše lek Hemlibra
Pacijenti sa hemofilijom A obično se leče infuzijom zamenskog faktora VIII, ali kod nekih pacijenata nastaju inhibitori faktora VIII (antitela protiv faktora VIII) čime se zaustavlja funkcionisanje faktora VIII. Ipak, zbog toga što se struktura leka Hemlibra razlikuje od faktora VIII, inhibitori faktora VIII ne utiču na njega.
Upozorenja i mere opreza
Pre nego što počnete da koristite lek Hemlibra, veoma je važno da porazgovarate sa svojim lekarom o upotrebi lekova kojima se može premostiti delovanje inhibitora tzv. „bajpasing agensa“ (lekova koji će pomoći da se krv zgruša, ali koji funkcionišu na različiti način od faktora VIII). To je neophodno jer može biti potrebno promeniti terapiju „bajpasing“ agensima dok primate lek Hemlibra. Primeri „bajpasing“ agensa su aktivirani koncentrat protrombinskog kompleksa (aPCC) i rekombinantni FVIIa (rFVIIa). Ozbiljna i potencijalno opasna po život neželjena dejstva mogu se javiti kada se aPCC koristi kod pacijenata koji takođe primaju i lek Hemlibra: Potencijalna ozbiljna neželjena dejstva upotrebe aPCC dok se prima Hemlibra
Prestanite da koristite lek Hemlibra i aPCC i odmah se obratite lekaru ukoliko Vi ili Vaš negovatelj primetite bilo koji simptom trombotičke mikroangiopatije.
Prestanite da koristite lek Hemlibra i aPCC i odmah se obratite lekaru ukoliko Vi ili Vaš negovatelj primetite bilo koji simptom ugrušaka krvi u krvnim sudovima.
Deca mlađa od godinu dana
Kod dece mlađe od godinu dana, krvotok se još razvija. Ukoliko je Vaše dete mlađe od godinu dana, Vaš lekar može da propiše lek Hemlibra samo nakon što pažljivo razmotri očekivane koristi i rizike upotrebe ovog preparata.
Drugi lekovi i Hemlibra
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, ukoliko ste nedavno uzimali ili ćete možda uzeti neki drugi lek.
Laboratorijske analize
Recite svom lekaru ukoliko koristite lek Hemlibra pre nego što Vam budu urađene laboratorijske analize kako bi se izmerilo kako se zgrušava Vaša krv. Hemlibra u krvi može uticati na određene laboratorijske analize i dovesti do netačnih rezultata.
Trudnoća i dojenje
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ne postoji verovatnoća da ovaj lek utiče na Vašu sposobnost za upravljanje motornim vozilima ili rukovanje mašinama.
Lek Hemlibra se isporučuje u bočicama za jednu upotrebu kao rastvor spreman za upotrebu koji se ne mora razblaživati.
Doktor specijalizovan za lečenje pacijenata sa hemofilijom započeće Vašu terapiju lekom Hemlibra. Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom.
Vođenje evidencije
Svaki put kad upotrebite lek Hemlibra, zabeležite naziv i broj serije leka.
Koliko leka Hemlibra primeniti
Doza leka Hemlibra zavisi od Vaše težine i Vaš lekar
će izračunati količinu (u mg) i odgovarajuću zapreminu rastvora Hemlibra (u mL) za injekciju:
Različite koncentracije leka Hemlibra (30 mg/mL i 150 mg/mL) ne treba kombinovati prilikom pravljenja ukupne zapremine koja će se dati putem injekcije.
Količina rastvora leka Hemlibra koja se daje u svakoj injekciji ne sme biti viša od 2 mL.
Kako se primenjuje lek Hemlibra
Ukoliko sami sebi dajete injekciju leka Hemlibra ili ukoliko Vam je daje Vaš negovatelj, Vi ili Vaš negovatelj morate pažljivo pročitati i pratiti uputstva u odeljku 7 „Uputstvo za upotrebu“.
Gde se daje injekcija leka Hemlibra
Upotreba špriceva i igala
Primena kod dece i adolescenata
Hemlibra se može primenjivati kod adolescenata i dece svih uzrasta.
Ako ste primili više leka Hemlibra nego što treba
Ako ste upotrebili više leka Hemlibra nego što je trebalo, odmah o tome obavestite svog lekara. To je važno jer možete biti u riziku od pojave neželjenih dejstava kao što su ugrušci krvi. Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je rekao Vaš lekar, i proverite sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom ukoliko niste sigurni.
Ako ste zaboravili da primite lek Hemlibra
Ako naglo prestanete da primate lek Hemlibra
Nemojte da prestajete sa uzimanjem leka Hemlibra pre nego što porazgovarate sa svojim lekarom. Ukoliko prestanete da uzimate lek Hemlibra, možda više nećete biti zaštićeni od krvarenja.
Ukoliko imate bilo kojih daljih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ozbiljna neželjena dejstva kod primene aPCC u toku lečenja lekom Hemlibra
Prestanite da koristite lek Hemlibra i aPCC i odmah se obratite lekaru ukoliko Vi ili Vaš negovatelj primetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava:
Druga neželjena dejstva prilikom upotrebe leka Hemlibra
Veoma česta: mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
Česta: mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek
Povremena: mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek
- ugrušak krvi u veni blizu površine kože (površinski tromboflebitis) Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Lek se ne sme koristiti posle isteka roka upotrebe naznačenog na kartonskoj kutiji i bočici nakon oznake “Važi do“. Rok upotrebe odnosi se na poslednji dan navedenog meseca;
Čuvati u frižideru (2–8°C). Ne zamrzavati.
Bočice čuvati u spoljašnjem kartonskom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Kada se jednom izvade iz frižidera, neotvorene bočice se mogu čuvati na sobnoj temperaturi (ispod 30C) najviše 7 dana. Nakon čuvanja na sobnoj temperaturi, neotvorene bočice mogu se vratiti u frižider. Ukupno vreme tokom koga se lek može čuvati na sobnoj temperaturi ne treba da iznosi duže od 7 dana.
Bočice koje su čuvane na sobnoj temperaturi duže od 7 dana ili su bile izložene temperaturama iznad 30 C treba baciti.
Kada se lek Hemlibra prebaci iz bočice u špric, treba ga odmah upotrebiti. Rastvor u špricu ne sme se čuvati u frižideru.
Pre upotrebe leka, proverite da li u rastvoru ima čestica ili je došlo do promene boje. Rastvor treba da bude bezbojan do blago žut. Lek se ne sme koristiti ukoliko je zamućen, promenio boju ili ukoliko sadrži vidljive čestice.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Hemlibra®, 30 mg/mL, rastvor za injekciju: jedna bočica leka Hemlibra sadrži 30 mg (1 mL u koncentraciji od 30 mg/mL) emicizumaba.
Hemlibra®, 150 mg/mL, rastvor za injekciju: jedna bočica leka Hemlibra sadrži 60 mg (0,4 mL u koncentraciji od 150 mg/mL), 105 mg (0,7 mL u koncentraciji od 150 mg/mL) ili 150 mg (1 mL u koncentraciji od 150 mg/mL) emicizumaba.
Kako izgleda lek Hemlibra i sadržaj pakovanja
Hemlibra predstavlja rastvor za injekciju. To je bezbojni do blago žuti rastvor. Hemlibra, 30 mg/mL, rastvor za injekciju
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 30 mg emicizumaba u 1 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju, 60mg/0,4mL
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 60 mg emicizumaba u 0,4 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju, 105mg/0,7mL
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 105 mg emicizumaba u 0,7 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Hemlibra, 150 mg/mL, rastvor za injekciju
Bočica od providnog stakla tipa I, zapremine 3 mL sa zatvaračem od butil gume presvučenim slojem fluoro- smole, zapečaćena aluminijumskim poklopcem sa plastičnim flip-off diskom. Jedna bočica sadrži 150 mg emicizumaba u 1 mL rastvora za injekciju. Jedna kutija sadrži jednu bočicu.
Šta je potrebno za davanje leka Hemlibra, a ne nalazi se u ovom pakovanju
Špric, transferna igla, (ili adapter za bočicu) i injekciona igla potrebni su kako bi se rastvor leka Hemlibra izvukao iz bočice u špric i ubrizgao pod kožu (pogledajte odeljak 7. Uputstvo za upotrebu).
Špricevi
Igle
Adapteri za bočicu