Vakcina HEXAXIM (D-Hib-aP-IPV-T-HB) je indikovana za primarnu vakcinaciju i revakcinaciju odojčadi i dece uzrasta od 6 nedelja protiv difterije, invanzivnih oboljenja izazvanih Haemophilus influenzae tip b (Hib), pertusisa, poliomijelitisa, tetanusa i hepatitisa B.
Vakcinu treba koristiti u skladu sa nacionalnim preporukama za imunizaciju.
Primarna vakcinacija
Primarna imunizacija sastoji se od primene dve doze vakcine (u razmacima od najmanje osam nedelja) ili od primene tri doze vakcine (u razmacima od najmanje četiri nedelje) u skladu sa zvaničnim nacionalnim preporukama.
Svi programi vakcinacije, uključujući Prošireni program vakcinacije (engl. Expanded Program on Immunisation, EPI,) SZO za uzraste od 6, 10, 14 nedelja života, mogu se primenjivati nezavisno od toga da li je dete na rođenju primilo dozu vakcine protiv hepatitisa B ili nije.
U slučaju da je na rođenju dete primilo dozu vakcine protiv hepatitisa B, vakcina HEXAXIM se može primeniti, od 6. nedelje života, kao druga doza vakcine protiv hepatitisa B. Ako je neophodno da dete primi drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B pre navedenog uzrasta, treba primeniti monovalentnu vakcinu protiv hepatitisa B.
Kada je doza vakcine protiv hepatitisa B primenjena na rođenju, sekvencijalni ‘heksavalentni / petovalentni / heksavalentni’ raspored primarne vakcinacije odojčadi, odnosno vakcina Hexaxim i petovalentna D-Hib-aP- IPV-T vakcina, može se koristiti u skladu sa zvaničnim preporukama.
Revakcinacija
Nakon primarne vakcinacije od dve doze vakcinom HEXAXIM, buster doza se mora primeniti. Nakon primarne vakcinacije od tri doze vakcinom HEXAXIM, trebalo bi primeniti buster dozu .
Revakcinaciju treba sprovesti najmanje 6 meseci nakon primljene poslednje doze, u skladu sa nacionalnim preporukama za imunizaciju. Mora se primeniti bar jedna doza vakcine koja sadrži Hib.
Dodatne informacije:
Ukoliko na rođenju dete nije primilo dozu vakcine protiv hepatitisa B, neophodno je primeniti dozu vakcine protiv hepatitisa B kao revakcinu. Vakcina HEXAXIM se može koristiti za revakcinaciju.
Nakon primarne vakcinacije od tri doze vakcinom HEXAXIM prema EPI programu SZO (6, 10, 14 nedelja života) i ako dete nije primilo vakcinu protiv hepatitisa B na rođenju, neophodna je revakcinacija dozom vakcine protiv hepatitisa B. Treba primeniti bar jednu buster dozu protiv poliomijelitisa. Vakcina HEXAXIM se može koristiti za revakcinaciju.
Ako je dete na rođenju primilo vakcinu protiv hepatitisa B, nakon treće doze primarne vakcinacije, za revakcinaciju se mogu koristiti vakcina HEXAXIM ili petovalentna D-Hib-aP-IPV-T vakcina.
Vakcina HEXAXIM se može koristiti za revakcinaciju kod osoba koje su prethodno vakcinisane drugom šestovalentnom ili petovalentnom D-Hib-aP-IPV-T vakcinom uz dodatak monovalentne vakcine protiv hepatitisa B.
Druga pedijatrijska populacija
Bezbednost i efikasnost primene vakcine HEXAXIM kod dece mlađe od 6 nedelja nije dokazana. Nema raspoloživih podataka.
Nema raspoloživih podataka za stariju decu (pogledati deo 4.8 i 5.1).
Način primene
Vakcina se primenjuje intramuskularno.
Preporučeno mesto aplikacije je antero-laterarna strana butine, a kod dece starije od 15 meseci života u deltoidni mišić.
Za uputstva o rukovanju i odlaganju vakcine videti deo 6.6.
Vakcinu protiv pertusisa ne treba primenjivati kod osoba sa nekontrolisanim neurološkim poremećajima ili epilepsijom sve dok se ne odredi odgovarajuća terapija, oboljenje stabilizuje i dok koristi ne budu jasno veće od rizika.
Osim bolesti koje izazivaju Corynebacterium diphtheriae, Clostridium tetani, Bordetella pertussis, hepatitis B virus, poliovirus ili Haemophilus influenzae tip b, vakcina HEXAXIM neće sprečiti bolesti koje izazivaju drugi patogeni mikroorganizmi. Ipak, može se očekivati da će se vakcinacijom sprečiti pojava hepatitisa D, s obzirom na to da se hepatitis D (koji izaziva delta virus) ne javlja ako nema infekcije hepatitisom B.
Vakcina HEXAXIM neće Vam pružiti zaštitu od infekcije hepatitisom čiji su uzročnici drugi virusi hepatitisa, npr. hepatitisa A, hepatitisa C ili hepatitisa E, ili drugi patogeni mikroorganizmi koji napadaju jetru.
Zbog dugog perioda inkubacije hepatitisa B, postoji mogućnost da se, u vreme vakcinacije, otkrije do tada neprimećena hepatitis B infekcija. U takvim slučajevima, vakcina ne može da spreči hepatitis B infekciju.
Vakcina HEXAXIM ne štiti od zaraznih bolesti koje izazivaju druge vrste Haemophilus influenzae ili od meningitisa drugog porekla.
Pre imunizacija
Kod pacijenata koje boluju od umerenih do teških akutnih febrilnih bolesti ili infekcija, vakcinaciju treba odložiti. Vakcinaciju ne bi trebalo odlagati zbog postojanja blažih infekcija i/ili blago povišene temperature.
Vakcinaciji treba da prethodi pregled medicinske dokumentacije (naročito podataka o prethodnim vakcinacijama i mogućim neželjenim reakcijama ). Primena vakcine HEXAXIM mora se pažljivo razmotriti
kod pacijenata koje u istoriji imaju ozbiljne ili teške reakcije u periodu od 48 sati nakon primene vakcine koja sadrži slične komponente.
Pre primene injekcije nekog od bioloških lekova, lice odgovorno za primenu mora da preduzme sve poznate mere predostrožnosti za sprečavanje alergijskih reakcija ili reakcija druge vrste. Kao i za ostale vakcine koje se primenjuju injekciono, odgovarajuća medicinska terapija i mere nadzora moraju biti na raspolaganju, za slučaj da se nakon primene vakcine javi anafilaktička reakcija.
Ako je poznato da se javio neki od sledećih događaja nakon primene neke od vakcina protiv pertusisa, odluku o nastavku primene vakcina koje sadrže pertusis komponentu treba doneti nakon pažljivog razmatranja:
Mogu postojati određene okolnosti, na primer velika učestalost pojave pertusisa, kada potencijalna korist od primene vakcine prevazilazi moguće rizike po pacijenta.
Postojanje febrilnih konvulzija u anamnezi, konvulzija u porodičnoj anamnezi, sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (engl. Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) u porodičnoj anamnezi ne predstavlja kontraindikacije za primenu vakcine HEXAXIM. Pacijente sa febrilnim konvulzijama u anamnezi treba pažljivo pratiti, jer se ovi neželjeni događaji mogu javiti u periodu od 2 do 3 dana nakon vakcinacije.
Ukoliko se nakon primanja prethodne vakcine koja sadrži toksoid tetanusa, javi sindrom Guillain-Barré ili brahijalni neuritis, odluka o primeni vakcine koja sadrži toksoid tetanusa mora se zasnivati na pažljivoj proceni odnosa potencijalne koristi i mogućih rizika, poput činjenice da li je primarna vakcinacija završena ili ne. Vakcinacija je, obično, opravdana kod odojčadi kod kojih program primarne imunizacije nije potpun ( tj. koja su primila manje od tri doze).
Imunosupresivna terapija ili imunodeficijencija mogu da smanje imunogenost vakcine. Zato se preporučuje da se vakcinacija odloži do okončanja ove terapije ili do ozdravljenja. Nezavisno od toga, preporučuje se vakcinacija kod dece sa hroničnom imunodeficijencijom, npr. HIV infekcijom, uprkos potencijalno smanjenom odgovoru antitela.
Posebne populacije:
Nema podataka o primeni vakcine kod prevremeno rođene odojčadi. Mogao bi se, međutim, uočiti slabiji imunski odgovor, a stepen kliničke zaštite nije poznat.
Imunski odgovor na vakcinu u kontekstu genetskog polimorfizma nije proučavan.
Kod pacijenata sa hroničnom insuficijencijom bubrega uočen je smanjen odgovor na komponentu vakcine protiv hepatitisa B, s obzirom na to treba razmišljati o primeni dodatnih doza vakcine protiv hepatitisa B u skladu sa koncentracijom antitela protiv HBsAg (anti-HBsAg).
Mere opreza pri primeni
Vakcina se ne sme primeniti intravaskularno, intradermalno ili supkutano.
Kao i druge vakcine koje se primenjuju putem injekcije, vakcina se mora oprezno primeniti kod pacijenata sa trombocitopenijom ili poremećajem krvarenja, s obzirom na to da se kod ovih pacijenata nakon intramuskularne primene može javiti krvarenje.
Potrebno je razmotriti potencijalni rizik od pojave apneje i potrebu za monitoringom respiratorne funkcije unutar perioda od 48 do 72 sati nakon primene primarne imunizacije kod prevremeno rođene odojčadi (rođenih pre ili u toku 28. nedelje gestacije) i posebno kod odojčadi sa respiratornom nezrelošću u anamnezi. S obzirom na to da je u navedenoj grupi odojčadi korist od vakcinacije velika, primenu vakcine ne treba obustaviti ili odložiti.
Interferencija sa laboratorijskim testovima
S obzirom na to da se Hib kapsularni polisaharidni antigen izlučuje putem urina, 1 do 2 nedelje nakon vakcinacije može se uočiti postojanje pozitivnog urinarnog testa. Zato, u tom periodu potrebno je primeniti druge vrste testova radi potvrde prisustva Hib infekcije tokom navedenog perioda.
Podaci o istovremenoj primeni vakcine HEXAXIM i polisaharidne konjugovane vakcine protiv pneumokoka ne pokazuju klinički značajno ometanje imunskog odgovora na svaki od antigena posebno.
Podaci o istovremenoj primeni buster doze vakcine HEXAXIM i vakcine protiv malih boginja, zauški i rubele ne pokazuju klinički značajno ometanje imunskog odgovora na svaki od antigena posebno. Postoji mogućnost da dođe do klinički značajnog ometanja imunskog odgovora na vakcinu HEXAXIM i vakcinu protiv varičele, pa ove vakcine ne treba primenjivati istovremeno.
Podaci o istovremenoj primeni vakcina protiv rotavirusa nisu pokazale da postoji klinički značajno ometanje imunskog odgovora na svaki od antigena posebno.
Podaci o istovremenoj primeni vakcine HEXAXIM i konjugovane vakcine protiv meningokoka C ili konjugovane vakcine protiv meningokoka grupe A, C, W-135 i Y nisu pokazali da postoji klinički značajno ometanje imunskog odgovora na svaki od antigena posebno.
Ukoliko se razmišlja o istovremenoj primeni sa nekom drugom vakcinom, imunizaciju treba sprovesti korišćenjem dva različita injekciona mesta.
Vakcina HEXAXIM se ne sme mešati sa drugim vakcinama ili drugim lekovima za parenteralnu primenu.
Klinički značajnije interakcije sa drugim lekovima ili biološkim lekovima nisu zabeležene, osim u slučaju imunosupresivne terapije (videti odeljak 4.4),.
Interferencija sa laboratorijskim testovima: videti odeljak 4.4
Nije primenljivo. Ova vakcina nije namenjena za primenu kod žena u reproduktivnom periodu.
Nije primenljivo.
a – Sažetak bezbednosnog profila
U kliničkim studijama kod ispitanika koji su primili vakcinu HEXAXIM, najčešće prijavljene reakcije obuhvataju bol na mestu primene injekcije (vakcine), razdražljivost, plač i crvenilo na mestu primene vakcine
Nakon prve primenjene doze uočen je nešto veći stepen reaktogenosti, nego posle primene sledećih doza. Bezbednost vakcine HEXAXIM kod dece starije od 24 meseca nije proučavana u kliničkim studijama.
b- Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Učestalost neželjena reakcija su klasifikovane na sledeći način:
Veoma često (1/10) Često (1/100 do < 1/10)
Povremeno (1/1000 do < 1/100) Retko (1/10000 do < 1/1000) Veoma retko (<1/10000)
Nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Tabela 1: Neželjena dejstva iz kliničkih studija i prijavljena nakon stavljanja na tržište
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjeni događaji |
Povremeno | Reakcija preosetljivosti | |
Retko | Anafilaktička reakcija* | |
Poremećaji metabolizma i ishrane | Veoma često | Anoreksija (smanjen apetit ) |
Poremećaji nervnog sistema | Veoma često | Plač, somnolencija |
Često | Neuobičajeni plač (dugotrajni plač) | |
Retko | Konvulzije sa ili bez povišene telesne temperature* | |
Veoma retko | Hipotonične reakcije ili hipotonično- hiporesponzivne epizode (HHE) | |
Gastrointestinalni poremećaji | Veoma često | Povraćanje |
Često | Dijareja | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Retko | Osip |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Veoma često | Bol, crvenilo, oticanje na mestu primene vakcine, |
Često | Induracija (otvrdnuće) na mestu injekcije | |
Povremeno | Nodula (kvržica) na mestu injekcije | |
Retko | Obimni otok ekstremiteta† |
*Neželjene reakcije prijavljivane spontano.
†Videti opis pod c
c – Opis odabranih neželjenih dejstava
Obimni otok ekstremiteta: kod dece su prijavljene reakcije na mestu primene (> 50 mm), uključujući otok ekstremiteta koje se može proširiti od mesta primene do jednog ili oba susednog
zgloba. Ove reakcije se javljaju unutar 24-72 sata nakon vakcinacije i mogu biti povezane sa simptomima kao što su eritem, osećaj topline, osetljivost na dodir ili bol na mestu primene. Povlače se spontano tokom 3-5 dana.
Rizik po svoj prilici zavisi od broja prethodno primljenih doza vakcine koja sadrži acelularni pertusis, rizik postaje veći nakon 4. i 5. doze.
d – Potencijalna neželjena dejstva (tj. neželjena dejstva zabeležena pri primeni drugih vakcina koje sadrže jednu ili više supstanci vakcine HEXAXIM, a ne pri primeni same vakcine HEXAXIM)
Poremećaji nervnog sistema
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Apneja kod prevremeno rođene odojčadi (rođenih pre ili u toku 28. nedelje gestacije) (videti, odeljak 4.4)
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Nakon primene vakcina koje sadrže Haemophilus influenzae tip b mogu se javiti edematozne reakcije koje zahvataju jedan ili oba donja ekstremiteta. Ako se ova reakcija javi, javlja se uglavnom nakon primarnih injekcija i u periodu od prvih nekoliko sati nakon vakcinacije. Ovu reakciju mogu da prate simptomi koji obuhvataju cijanozu, crvenilo, prolaznu purpuru i jak plač. Svi događaji prolaze spontano, bez posledica, u periodu od 24 sata.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja.
Farmakoterapijska grupa: Bakterijske i virusne vakcine, kombinacije
ATC šifra: J07CA09
Imunogenost vakcine HEXAXIM kod dece starije od 24 meseca nije proučavana u kliničkim studijama.
Podaci dobijeni na osnovu kliničkih studija za svaku od komponenti vakcine navedeni su u tabelama u daljem tekstu.
Tabela 1: Stope seroprotekcije/serokonverzije* mesec dana nakon vakcinacije sa 2 ili 3 doze vakcine HEXAXIM
Dve doze | Tri doze | ||||
3-5 meseci | 6-10-14 | 2-3-4 | 2-4-6 | ||
% | % | % | % | ||
Anti-difterični | 99,6 | 97,6 | 99,7 | 97,1 | |
Anti-tetanusni | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
Anti-PT | |||||
(Serokonverzija‡‡) | 93,4 | 93,6 | 88,3 | 96,0 | |
(Odgovor na vakcinaciju₴) | 98,4 | 100,0 | 99,4 | 99,7 | |
Anti-FHA | |||||
(Serokonverzija‡‡) | 92,5 | 93,1 | 90,6 | 97,0 | |
(Odgovor na vakcinaciju₴) | 99,6 | 100,0 | 99,7 | 99,9 | |
sa vakcinom protiv | / | 99,0 | / | 99,7 | |
bez vakcine protiv hepatitisa B na | 97,2 | 95,7 | 96,8 | 98,8 | |
Anti-polio tip 1 | 90,8 | 100,0 | 99,4 | 99,9 | |
Anti-polio tip 2 | 95,0 | 98,5 | 100,0 | 100,0 | |
Anti-polio tip 3 | 96,7 | 100,0 | 99,7 | 99,9 | |
Anti-PRP | 71,5 | 95,4 | 96,2 | 98,0 |
*Opšteprihvaćeno kao zamena (PT, FHA) ili korelat zaštite (druge komponente) N = Broj analiziranih vakcinisanih osoba (prema definisanom protokolu)
* * 3, 5 meseci života bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju (Finska, Švedska)
6, 10, 14 nedelja života uz vakcinu protiv hepatitisa B na rođenju ili bez nje (Južnoafrička Republika)
†† 2, 3, 4 meseca života bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju (Finska)
‡ 2, 4, 6 meseci života bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju (Argentina, Meksiko, Peru) i uz vakcinu protiv hepatitisa B na rođenju (Kostarika i Kolumbija)
‡‡ Serokonverzija: povećanje od najmanje 4 puta u poređenju sa stepenom pre vakcinacije ( pre 1. doze)
₴ Odgovor na vakcinaciju: Ako je koncentracija antitela pre vakcinacije <8EU/mL, onda nakon vakcinacije koncentracija antitela treba da bude ≥8EU/mL. U suprotnom, koncetracija antitela posle vakcinacije treba da bude veća ili jednaka (≥) pre vakcinisanog nivoa
Tabela 2: Stope seroprotekcije/serokonverzije* mesec dana nakon revakcinacije vakcinom HEXAXIM
Buster vakcinacija u | |||||
3-5 meseci | 6-10-14 | 2-3-4 | 2-4-6 | ||
% | % | % | % | ||
Anti-difterični | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 97,2 | |
Anti-tetanusni | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
Anti-PT | |||||
94,4 | 86,0 | 96,2 | |||
(Serokonverzija‡‡) | 94,3 | ||||
100,0 | 98,8 | 100,0 | |||
(Odgovor na vakcinaciju₴) | 98,0 | ||||
Anti-FHA | 97,6 | 99,4 | 94,3 | 98,4 | |
(Odgovor na vakcinaciju₴) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
sa vakcinom protiv | / | 100,0 | / | 99,7 | |
bez vakcine protiv | 96,4 | 98,5 | 98,9 | 99,4 | |
Anti-polio tip 1 | 100,0 | 100,0 | 98,9 | 100,0 | |
Anti-polio tip 2 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
Anti-polio tip 3 | 99,6 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | |
Anti-PRP | 93,5 |
6, 10, 14 nedelja života uz vakcinu protiv hepatitisa B na rođenju ili bez nje (Južnoafrička Republika)
†† 2, 3, 4 meseca života bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju (Finska)
‡ 2, 4, 6 meseci života bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju ( Meksiko) i uz vakcinu protiv hepatitisa B na rođenju (Kostarika i Kolumbija)
‡‡ Serokonverzija: povećanje od najmanje 4 puta u poređenju sa stepenom pre vakcinacije ( pre 1. doze)
₴ Odgovor na vakcinaciju: Ako je koncentracija antitela (pre 1. doze) <8EU/mL, onda nakon vakcinacije koncentracija antitela treba da bude ≥8EU/mL. U suprotnom, koncetracija antitela posle vakcinacije treba da bude veća ili jednaka (≥) pre vakcinisanog nivoa ( pre 1. doze)
Imunski odgovor na Hib ( PRP) i antigene pertusisa nakon dve doze u 2 i 4 mesecu života
Imunski odgovor na antigene Hib (PRP) i antigene pertusisa (PT i FHA) je procenjivan nakon primene 2 doze kod jednog manjeg broja pacijenata koji su primili vakcinu HEXAXIM (N=148) u 2., 4., 6. mesecu života. Imunski odgovor na antigene PRP, PT i FHA antigene mesec dana nakon dve doze vakcine primljene u 2. i 4. mesecu života bio je sličan imunskom odgovoru posmatranom mesec dana nakon primene dve doze vakcine u 3. i 5. mesecu života: anti-PRP titar ≥0,15mikrograma/mL kod 73,0% posmatranih pojedinaca, odgovor anti-PT vakcine kod 97,9% posmatranih pojedinaca i anti-FHA vakcine kod 98,6% posmatranih pojedinaca.
Perzistentnost imunskog odgovora
Studije o dugoročnoj perzistentnosti antitela izazvane vakcinom nakon različitih primarnih serija za odojče / dete i prateći vakcinu protiv hepatitisa B, primenjene po rođenju ili nisu pokazali održavanje vrednosti iznad utvrđenih zaštitnih nivoa ili pragova antitela za antigene vakcine (vidi tabelu 3).
Pored toga, dokazano je da imunitet protiv komponente hepatitisa B vakcine traje do devet godina nakon primarne serije koja se sastoji od jedne doze vakcine protiv hepatitisa B, primenjene po rođenju, nakon čega sledi serija od 3 doze kod 2, 4 , i 6 meseci bez obezbeđivanja (toodler booster), gde je 49,3% vakcina imalo antitela ≥ 10 mi.j. / mL sa geometrijskim srednjim koncentracijama na 13,3 (95% CI: 8,82 - 20,0) mi.j. / mL. Imunološka memorija protiv hepatitisa B dokazana je prisustvom anamnestičkog odgovora na izazovu hepatitis B vakcinacije u dobi od 9 godina kod 93% vakcina sa razvojem geometrijskih srednjih koncentracija na 3692 (95% CI: 1886-7225) mi.j./ mL nakon vakcinacije.
Tabela 3: Stopa serološke zaštite u uzrastu od 4,5 godine nakon vakcinacije vakcinom Heksaksim
Granična vrednost antitela | Primarna vakcinacija u 6-10-14 nedelji života i buster vakcinacija sa 15-18 meseci | Primarna vakcinacija u 2- 4-6 mesecu života i buster vakcinacija sa 12- 24 meseca | |
Bez vakcinacije protiv hepatitisa B na rođenju | Sa vakcinacijom protiv hepatitisa B na rođenju | Sa vakcinacijom protiv hepatitisa B na rođenju | |
N=173 | N=103b | N=220c % | |
% | % | % | |
Antidifterija (≥ 0,01 | 98,2 | 97 | 100 |
Anti-tetanus (≥ 0,01 | 100 | 100 | 100 |
L26, Anti- | 42,5 | 23,7 | 22,2 |
Anti-FHAe | 93,8 | 89,0 | 85,6 |
Anti-HBs (≥ 10 | 73,3 | 96,1 | 92,3 |
Anti-Polio tip 1 | NAd | NAd | 99,5 |
Anti-Polio tip 2 | NPd | NPd | 100 |
Anti-Polio tip 3 | NPd | NPd | 100 |
Anti-PRP (≥ 0,15 | 98,8 | 100 | 100 |
N = Broj analiziranih osoba (po protokolu)
a: Generalno prihvaćeni surogati (PT, FHA) ili korelati zaštita (ostale komponente)
b: 6, 10, 14 nedelja sa i bez hepatitis B vakcinacije na rođenju (Republika Južna Afrika) c: 2, 4, 6 meseci sa vakcinacijom hepatitisa B pri rođenju (Kolumbija)
d: Zbog Nacionalnog dana imunizacije u zemlji (engl. National Immunisation Days in the country, OPV),
Rezultati polio nisu analizirani
e: 8 EU / mL odgovara 4 LLOK (Donja granica Kvantifikacija u enzimsko vezanom imunosorbentnom testu ELISA).
Vrednost LLOK za anti-PT i anti-FHA je 2 EU / mL
Efikasnost i efektivnost u zaštiti od pertusisa
Efikasnost antigena acelularnog pertusisa (aP) u sastavu vakcine HEXAXIM protiv najtežeg tipičnog oblika pertusisa prema definiciji SZO (paroksizmalni kašalj u trajanju 21 dan ili duže) dokumentovana je randomizovanom dvostruko-slepom studijom kod odojčadi kod koje je sprovedena primarna vakcinacija primenom 3 doze D-aP-T vakcine u izrazito endemskoj zemlji (Senegal). Studija je pokazala potrebu za revakcinacijom male dece.
Dugotrajna sposobnost antigena acelularnog pertusisa (aP) koji je sadržan u vakcini HEXAXIM je da smanjuje incidencu pertusisa i kontroliše pojavu pertusisa u detinjstvu, pokazalo je 10-godišnje praćenje pertusisa u Švedskoj koja je koristila petovalentnu D-Hib-aP-IPV-T vakcinu primenjenu po programu 3, 5, 12 meseci života. Rezultati dugotrajnog praćenja pokazali su dramatično smanjenje incidence pertusisa nakon primljene druge doze, nezavisno od vakcine koja je korišćena.
Efikasnost u zaštiti protiv Hib invazivnih oboljenja
Efektivnost kombinovanih vakcina (petovalentnih i šestovalentnih, uključujući i vakcine koje sadrže Hib antigen kakva je i vakcina HEXAXIM) protiv Hib invanzivnih oboljenja potvrđena je u Nemačkoj, preko opsežne (period praćenja duži od 5 godina) studije postmarketinškog praćenja. Efektivnost vakcine je bila na nivou od 96,7% u slučaju kompletne primarne vakcinacije, odnosno 98,5% u slučaju revakcinacije (nezavisno od prethodno primenjenih vakcina).
Nisu izvođene farmakokinetičke studije.
Pretklinički podaci zasnovani na konvencionalnim studijama toksičnosti ponovljenih doza i studijama lokalne podnošljivosti, ne ukazuju na postojanje posebne opasnosti za ljude.
Na mestu injekcije uočene su hronične histološke inflamacijske promene, za koje se očekuje se da će se veoma sporo povlačiti.
Aluminijum-hidroksid, hidratisani; Dinatrijum-hidrogenfosfat; Kalijum-dihidrogenfosfat; Trometamol;
Saharoza;
Esencijalne aminokiseline uključujući L-fenilalanin; Voda za injekcije;
Natrijum hidroksis, sirćetna kiselina ili hlorovodonična kiselina ( za podešavanje pH). Za adsorbent: pogledati odeljak 2.
U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ova vakcina se ne sme mešati sa drugim vakcinama ili lekovima.
3 godine.
Čuvati u frižideru(na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Napunjen injekcioni špric čuvati u originalnoj kutiji radi zaštite od svetlosti. Gotov proizvod je stabilan na temperaturi do 25°C 72 sata.
Na kraju ovog perioda vakcinu HEXAXIM treba iskoristiti ili odbaciti. Ovi su podaci namenjeni kao smernice za zdravstvene radnike samo u slučaju privremenog temperaturnog odstupanja.
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric (staklo tip I) sa klipnim zatvaračem (halobutil) i kapicom (halobutil) uz dodatak 2 igle, koji sadrži 0,5 mL suspenzije za injekciju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjen injekcioni špric, uz dodatak dve igle i Uputstvo za lek.
Promućkati pre primene dok se ne dobije homogena, neprovidna i beličasta suspenzija.
Pre primene, potrebno je vizuelno pregledati suspenziju u napunjenom injekcionom špricu kako bi se potvrdilo odsustvo stranih čestica i/ili neuobičajen izgled vakcine. Ukoliko se primeti bilo šta od navedenog, vakcinu ne treba primenjivati.
Igla se mora postaviti čvrsto na špric okretom za jednu četvrtinu kruga.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Vakcina HEXAXIM (D-Hib-aP-IPV-T-HB) se koristi za zaštitu od zaraznih bolesti.
Vakcina HEXAXIM pomaže u zaštiti protiv difterije, invazivnih bolesti koje izaziva Haemophilus influenzae tip b, pertusisa (velikog kašlja), dečije paralize (poliomijelitisa) tetanusa, ihepatitisa B. Vakcina HEXAXIM se daje deci uzrasta od 6 nedelja.
Vakcina deluje tako što podstiče organizam na stvaranje vlastite zaštite (antitela) protiv bakterija i virusa koji izazivaju sledeće infekcije:
Važne informacije o zaštiti koju vakcina pruža
Da biste bili sigurni da je vakcina HEXAXIM odgovarajuća za Vaše dete, veoma je važno da obavestite svog lekara ili medicinsku sestru ukoliko se nešto u nastavku od navedenog odnosi na Vaše dete. U slučaju nekih nejasnoća, posavetujte se sa svojim lekarom,farmaceutom ili medicinskom sestrom.
Vakcina HEXAXIM se ne sme koristiti:
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vaše dete primi vakcinu HEXAXIM:
Drugi lekovi i vakcina HEXAXIM
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko Vašem detetu dajete, donedavno ste davali ili ćete možda davati bilo koje druge lekove.
Vakcina HEXAXIM može se primeniti istovremeno sa drugim vakcinama, na primer vakcinom protiv pneumokoknih infekcija, vakcinom protiv malih boginja, zauški, rubele, vakcinom protiv rotavirusa ili vakcinom protiv meningokokne infekcije.
Kada se istovremeno daje sa drugim vakcinama, vakcina HEXAXIM, biće primenjena na neko drugo injekciono mesto.
Vakcinu HEXAXIM će Vašem detetu dati lekar ili medicinska sestra, obučeni za primenu vakcina i postupanje u slučaju pojave bilo kakve neubičajene teške alergijske reakcije nakon primene vakcine (videti odeljak 4. Moguća neželjena dejstva).
Vakcina HEXAXIM se primenjuje putem injekcije u mišić (intramuskularni način primene) u gornji deo natkolenice ili gornji deo nadlaktice Vašeg deteta. Vakcina se ne sme primeniti u krvni sud, u kožu ili potkožno.
Preporučene su sledeće doze vakcine:
Primarna vakcinacija:
Opšte preporučena šema vakcinacije obuhvata primarnu vakcinaciju koja se sastoji od dve injekcije primenjene u intervalu od 2 meseca ili tri injekcije u intervalima od jednog do dva meseca (u razmacima od po najmanje četiri nedelje).
Vakcinu treba koristiti u skladu sa nacionalnim preporukama za imunizaciju.
Revakcinacija:
Nakon primarne vakcinacije, u skadu sa nacionalnim preporukama, dete treba revakcinisati najmanje 6 meseci nakon poslednje primenjene doze primarne vakcinacije. Vaš lekar će odlučiti kada Vaše dete treba revakcinisati.
Ako ste zaboravili da primite vakcinu HEXAXIM
Ako propustite zakazani termin vakcinacije Vašeg deteta, važno je da se posavetujete sa Vašim lekarom, koji će odlučiti kada Vaše dete mora primiti propuštenu dozu.
Važno je da pratite uputstva svog lekara ili medicinske sestre da bi Vaše dete završilo vakcinaciju. U suprotnom, Vaše dete možda neće biti u potpunosti zaštićeno od bolesti.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ove vakcine, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ova vakcina može da prouzrokuje neželjena dejstava, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji dobijaju ovu vakcinu.
Ozbiljne alergijske reakcije (anafilaktička reakcija)
Ukoliko se neki od sledećih simptoma pojave nakon napuštanja ustanove u kojoj je Vaše dete primilo vakcinu, javite se lekaru ODMAH:
Kad se navedeni znaci ili simptomi (znaci i simptomi anafilaktičke reakcije) jave, obično nastaju ubrzo posle primene vakcine, dok je dete još uvek na klinici ili u ambulanti.
Posle primene ove vakcine, ozbiljne alergijske reakcije javljaju se retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji prime vakcinu).
Ostala neželjena dejstva
Ako se kod Vašeg deteta javi neko od sledećih neželjenih dejstava, o tome treba da obavestite svog lekara, medicinsku sestru ili farmaceuta.
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju vakcinu) su:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju vakcinu) su:
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju vakcinu) su:
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primaju vakcinu) su:
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji primaju vakcinu) su:
Potencijalna neželjena dejstva
Ostala neželjena dejstva koja nisu navedena, zabeležena su pri primeni drugih vakcina koje sadrže antigene difterije, tetanusa, pertusisa, poliomijelitisa, hepatitisa B, a ne pri primeni vakcine HEXAXIM:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti vakcinu HEXAXIM posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.
Napunjen injekcioni špric čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivne supstance:
Jedna doza1 (0,5 mL) sadrži:
Toksoid difterije .......................................................................................najmanje 20 i.j.2
Polisaharid Haemophilus Influenzae tip b 12 mikrograma
konjugovan sa tetanus proteinom .. 22-36 mikrograma
Bordetella pertussis antigeni
Toksoid pertusisa 25 mikrograma
Filamentozni hemaglutinin 25 mikrograma
(Inaktivisani)4 Poliovirus
tip 1 (Mahoney soj) ........................................................40 D.j.5
tip 2 (MEF-1 soj) .............................................................8 D.j.5
tip 3 (Saukett soj) ............................................................32 D.j.5
Toksoid tetanusa ........................................................................................najmanje 40 i.j.2,3
Hepatitis B virus površinski antigen 6 10 mikrograma
1 : adsorbovan na aluminijum-hidroksid, hidratisani (0,6 mg Al3+)
2 : kao donja granica poverenja (p= 0,95)
3 : Ili ekvivalentna aktivnost određena evaluacijom imunogenosti
4 : proizveden na Vero ćelijama
5: jedinica antigena D ili ekvivalentna količina antigena određena odgovarajućom imunohemijskom metodom
6: proizveden na ćelijama kvasnica Hansenula polymorpha tehnologijom rekombinantne DNK metodom
Pomoćne supstance:
Aluminijum-hidroksid, hidratisani; dinatrijum-hidrogenfosfat; kalijum-dihidrogenfosfat; trometamol; saharoza; esencijalne aminokiseline uključujući L-fenilalanin i voda za injekcije.
Natrijum hidroksid, sirćetna kiselina ili hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH).
Vakcina može da sadrži u tragovima glutaraldehid, formaldehid, neomicin, streptomicin, i polimiksin B.
Kako izgleda vakcinu HEXAXIM i sadržaj pakovanja
Suspenzija za injekciju u napunjenom injekcionom špricu. Beličasta, neprovidna suspenzija.
Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric (staklo tip I) sa klipnim zatvaračem (halobutil) i kapicom (halobutil) uz dodatak 2 igle, koji sadrži 0,5 mL suspenzije za injekciju
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan napunjen injekcioni špric, uz dodatak dve igle i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole
SANOFI AVENTIS D.O.O. BEOGRAD
Španskih boraca 3/VI, Beograd-Novi Beograd
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Septembar, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-05026-19-001 od 14.09.2020.
< >
Ne sme se primeniti intradermalno ili intravaskularno. Ne primenjivati intravaskularnom injekcijom: obezbedite da igla ne prodre u krvni sud.