Kalii chloridi UFAR 1g prašak za oralni rastvor

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Kalii chloridi UFAR 1g prašak za oralni rastvor
Opis chat-gpt
Kalii chloridi UFAR 1g je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'kalijum-hlorid' i koristi se za prevenciju i terapiju hipokalemije i stanja koja zahtevaju dodatni unos kalijuma, kao što su primena određenih lekova, gubitak kalijuma preko gastrointestinalnog trakta ili bubrega, i hipokalemija udružena sa hipohloremijskom alkalozom.
Farmaceutski oblik
prašak za oralni rastvor
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍2053247
Maksimalna cena leka
254,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Cena na listi lekova RFZO
237,50 RSD
Doplata
50,00 RSD
DDD
3g
RFZO Napomena
Uz diuretike Henleove petlje, nakon bolničkog lečenja, na osnovu mišljenja iz otpusne liste i kod preosetljivosti ili kontraindikacije na spironolakton.
EAN
8600101962430
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-04578-22-001
Datum važenja: 13.09.2023 - 13.09.2073

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek se koristi u prevenciji i terapiji hipokalemije, odnosno u stanjima koja zahtevaju dodatni unos kalijuma kao što su:

  • Primena lekova koji smanjuju količinu kalijuma: diuretici Henleove petlje, tiazidni diuretici, produžena upotreba kortikosteroida;
  • Primena kardiotoničnih glikozida ili antiaritmika, gde deplecija kalijuma može indukovati aritmije;
  • Smanjeni unos kalijuma zbog neadekvatne ishrane ili slabe resorpcije;
  • Gubitak preko gastrointestinalnog trakta kod težeg povraćanja (osim kod stenoze pilorusa) ili dijareje;
  • Povećani gubitak preko bubrega: primarni ili sekundarni hiperaldosteronizam, Kušingov sindrom, poremećaj tubularne funkcije bubrega;
  • Hipokalemija udružena sa hipohloremijskom alkalozom.

Kod nekomplikovane hipokalemije kao koristan vodič za doziranje može poslužiti sledeće:

Kada se koncentracija kalijuma u serumu smanji za 1 mmol (sa 4 mmol/L na 3 mmol/L) ukupni deficit kalijuma iznosi oko 200 mmol. Smanjenje serumskog kalijuma ispod 3 mmol/L ukazuje da je deficit ukupnog telesnog kalijuma oko 400 mmol.

Zbog sporog transfera iz ekstra- u intracelularni prostor kalijum treba davati postepeno i ne treba prekoračiti maksimalnu dnevnu dozu.

Ako se kalijum-hlorid koristi u prevenciji hipokalemije i u uslovima normalne ishrane, dnevne doze iznose 2 – 4 g (približno 25 - 50 mmol).

Ukupna dnevna doza kod odraslih osoba obično ne prelazi 100 mmol, koliki je i normalni dnevni unos kalijuma. Kod izrazite hipokalemije doza se može povećati, ali ne bi trebalo da bude veća od 150 mmol/dan. Ukupnu dnevnu dozu treba podeliti u 2 - 4 pojedinačne doze.

Kod istovremene primene sa diureticima, kalijum treba uzimati posle doze diuretika.

Terapija, uz redovno praćenje koncentracije kalijuma u krvi, treba da traje sve dok se ne koriguje hipokalemija i obezbedi stabilna količina kalijuma u organizmu.

Pedijatrijska populacija

Koristiti samo kada je neophodno.

Dnevna doza za decu iznosi 1 - 3 mmol/kg/dan ili 40 mmol/m2, maksimalno 3 mmol/kg/dan podeljeno u 2 - 4 doze.

Stariji pacijenti

Nije potrebno prilagođavanje doze, osim kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega (videti odeljak 4.4.). Način primene

Prašak za oralni rastvor treba rastvoriti u čaši vode i uzimati postepeno, uz jelo ili odmah posle jela.

  • Sve forme hiperkalemije mogu se javiti kod značajnijeg oštećenja funkcije bubrega (čak i ako nisu udružene sa manifestnom hiperkalemijom);
  • Nelečena Adisonova bolest;
  • Hiporeninski hipoaldosteronizam;
  • Akutna dehidratacija;
  • Stanja u kojima dolazi do ekstenzivne destrukcije ćelija – npr. teške opekotine;
  • Preosetljivost na unos kalijuma: hiperkalemijska periodična paraliza ili kongenitalna paramiotonija;
  • Metabolička acidoza; u slučaju metaboličke acidoze hipokalemiju ne lečiti kalijum-hloridom, nego alkalnim solima kalijuma kao što je kalijum-bikarbonat;
  • Istovremena primena sa diureticima koji štede kalijum (spironolakton, triamteren, amilorid) (videti odeljak 4.5.).

Lek Kalii chloridi UFAR, sam ili u kombinaciji sa drugim lekovima, može indukovati ulceracije gastrointestinalnog trakta, naročito donjih partija ezofagusa i tankog creva. Rizik je povećan kod pacijenata sa lokalnim, funkcionalnim ili mehaničkim poremećajima gastrointestinalnog trakta, kod kardiovaskularnih oboljenja, kod produžene terapije ili primene antiholinergika. Ukoliko se jave simptomi ili znaci koji ukazuju na ulceracije ili opstrukcije u gastrointestinalnom traktu odmah treba prekinuti terapiju kalijumom (videti odeljak 4.8.).

Hiperkalemija

Kalijum treba uz najveći oprez koristiti kod osoba sa težim oštećenjem funkcije bubrega ili jetre (rizik od hiperkalemije) ili kod peptičkog ulkusa, akutnog ili u anamnezi. Monitoring serumskog kalijuma i drugih elektrolita je od naročitog značaja kod pacijenata sa oboljenjem srca ili bubrega.

Neophodan je poseban oprez ukoliko se lek koristi istovremeno sa lekovima koji potencijalno povećavaju koncentraciju kalijuma, kao što su ACE inhibitori, antagonisti receptora angiotenzina II, nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), beta-blokatori, heparin, digoksin i ciklosporin (videti odeljak 4.5).

U toku dugotrajne suplementacije preporučuje se periodičnio određivanje koncentracije kalijuma u serumu, naročito ukoliko postoji povećani rizik od hiperkalemije (npr. oštećena funkcija bubrega ili oboljenje srca (videti odeljak 4.5).

Kod nekih pacijenata prilikom primene diuretika javlja se hipomagnezemija, koja otežava korekciju hipokalemije, pa treba istovremeno lečiti deficit oba jona.

Primena leka Kalii chloridi UFAR je kontraindikovana sa diureticima koji štede kalijum. Istovremena primena sa sledećim lekovima može izazvati hiperkalemiju:

  • ACE inhibitori,
  • nesteroidni antiinflamatorni lekovi,
  • ciklosporin,
  • beta-blokatori,
  • heparin,
  • digoksin

Neophodan je oprez prilikom istovremene primene sa lekovima iz grupe antiholinergika. Videti odeljak 4.3.

Trudnoća

Nema relevantnih kliničkih podataka o štetnosti kalijum-hlorida u trudnoći.

U studijama na životinjama nije zabeležen direktni ili indirektni štetni uticaj kalijum-hlorida na trudnoću, embrio/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj (videti odeljak 5.3).

Generalno, u prvom trimestru trudnoće, kad god je moguće treba izbegavati primenu lekova, a tokom cele trudnoće neophodno je pažljivo procenjivati odnos koristi i rizika.

Dojenje

Kod ljudi i životinja nije ispitivana ekskrecija kalijuma u majčino mleko.

Normalna koncentracija kalijuma u mleku iznosi 13 mmol/L. Pošto oralnom primenom leka nije moguće povećati ukupni telesni kalijum iznad gornje granice fizioloških vrednosti, mala je verovatnoća da će lek značajnije uticati na koncentraciju kalijuma u majčinom mleku.

Iako nema relevantnih kliničkih podataka o štetnosti kalijum-hlorida, u periodu dojenja lek treba koristiti samo ukoliko je potencijalna korist za majku veća od potencijalnog rizika za bebu.

Nema podataka koji bi ukazivali da lek utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva su retka, jer se i u slučaju ekscesnog unosa kalijum brzo izlučuje preko bubrega. Neželjena dejstava su navedena prema sledećim kategorijama učestalosti: veoma često (≥ 1/10);

često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000); nepoznato (učestalost se ne može proceniti iz dostupnih podataka).

Gastrointestinalni poremećaji:

Retko: mučnina, povraćanje, dijareja i abdominalni bol, što zahteva redukciju doze ili eventualno prekid terapije.

Nepoznata učestalost: opstrukcije, krvarenja ili ulceracije u jednjaku, želucu ili tankom crevu, sa perforacijama ili bez njih.

Navedena neželjena dejstva, po pravilu su udružena sa predisponirajućim faktorima kao što je usporena pasaža ili opstrukcije u gastrointestinalnom traktu. Registrovana su uglavnom,kod primene kalijuma u obliku tableta sa produženim oslobađanjem.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva:

Retko: svrab, osip, urtikarija.

Poremećaji metabolizma i ishrane:

Može doći do razvoja hiperkalemija kod pacijenata sa poremećajem ekskrecije kalijuma u bubregu, ili kod poremećaja metabolizma kalijuma (videti odeljke 4.3, 4.4 i 4.9).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Hiperkalemija otežava neuromuskularno provođenje zbog čega se razvija slabost i paraliza skeletne i glatke muskulature (parestezije, konvulzije, arefleksija, flakcidna paraliza), otežava disanje i gutanje (respiratorna paraliza), nastupa hipotenzija, šok, aritmije i zastoj srca.

Pošto ovi simptomi mogu i da izostanu, osnovni klinički parametri za diferencijalnu dijagnozu

hiperkalemije su povećanje koncentracije kalijuma u serumu (iznad 5 mmol/L) i karakteristični poremećaji u EKG-u (povećanje amplitude T talasa, gubitak P talasa, proširenje QRS kompleksa i depresija ST segmenta). Terapija: rastvor kalcijum-glukonata (10%), polako intravenski, a zatim infuzijom.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

ATC šifra: A12BA01

Kalijum je osnovni intracelularni katjon, važan za kontrakciju mišića, sprovođenje nervnih impulsa, dejstvo enzima, funkcije ćelijske membrane, acido-baznu ravnotežu i korišćenje glukoze.

Nadražaj srčanog mišića, sprovođenje nadražaja, kao i održavanje srčanog ritma zavise od koncentracije kalijuma u ekstracelularnoj tečnosti.

Membranski potencijal i nadražaj skeletnih i glatkih mišića takođe bitno zavise od koncentracije kalijuma. Normalna koncentracija kalijuma u serumu iznosi 3,5 - 5,0 mmol/L.

Hipokalemija izaziva karakteristične promene u radu srca i slabost mišića.

Kalijum iz hrane se u potpunosti resorbuje iz gastrointestinalnog trakta. Kod odraslih osoba dnevne potrebe iznose 50 – 100 mmol.

Kalijum se aktivno transportuje u ćelije, gde mu je koncentracija 40 puta veća nego van ćelije. Koncentracija ekstracelularnog kalijuma održava se u uskim granicama između 3,5 i 5,0 mmol/L. Stanje ravnoteže rezultat je izbalansiranog odnosa između unosa hranom i renalne ekskrecije kalijuma.

Kalijum se slobodno filtrira u glomerulima, a zatim praktično potpuno reapsorbuje u proksimalnom tubulu i Henleovoj petlji. Oko 10% kalijuma, u odnosu na filtrirani, izlučuje se urinom, što je posledica sekrecije kalijuma u distalnim tubulima, na mestu razmene Na+-K+, kao i u sabirnim kanalićima.

U fiziološkim uslovima dnevno se eliminiše mokraćom 60 - 90 mmol, stolicom 10 mmol (kalijum koji se sekretuje u digestivne sokove reapsorbuje se u daljim partijama GIT-a, a ekskretuje se preko mukoze kolona), a preko znoja 7,5 mmol kalijuma.

Kada sadržaj kalijuma u 24-časovnom urinu opadne na 10 mmol to je znak duboke deplecije ovog jona.

U eksperimentima na životinjama nakon pojedinačne ili ponavljane primene uočen je nizak toksični potencijal kalijum-hlorida. Kod primene tableta sa postepenim oslobađanjem velike doze leka su delovale iritabilno na gastrointestinalni trakt majmuna. U in vitro testovima genotoksičnosti dobijeni su pozitivni rezultati samo kod primene veoma velikih koncentracija kalijum-hlorida. U studijama, kalijum-hlorid nije pokazao kancerogeni potencijal.

Takođe, nema podataka da kalijum-hlorid ima teratogeni potencijal.

Ograničene informacije ukazuju na to da kalijum-hlorid ne ispoljava uticaj na razvoj mladunaca glodara.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Nema podataka o inkompatibilnosti.

5 godina.

Nakon rastvaranja lek je potrebno upotrebiti odmah.

Ovaj lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.

Za uslove čuvanja nakon rastvaranja leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je kesica (papir/PE) koja sadrži 1 g praška za oralni rastvor. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 10 kesica i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Lek sadrži aktivnu supstancu kalijum-hlorid.

Lek Kalii chloridi UFAR, prašak za oralni rastvor se koristi u prevenciji i terapiji hipokalemije (smanjene koncentracije kalijuma u krvi), odnosno u stanjima koja zahtevaju dodatni unos kalijuma kao što su:

  • Primena lekova koji smanjuju količinu kalijuma (npr. određenih diuretika (lekovi za izbacivanje viška tečnosti iz organizma); produžena upotreba kortikosteroida);
  • Primena kardiotoničnih glikozida (lekovi za lečenje srčane slabosti) ili antiaritmika (lekovi za lečenje poremećaja srčanog ritma), gde gubitak kalijuma može izazvati aritmije;
  • Smanjeni unos kalijuma zbog neadekvatne ishrane ili slabe resorpcije;
  • Gubitak kalijuma preko gastrointestinalnog trakta, npr. kod težeg povraćanja ili dijareje (proliva);
  • Povećani gubitak kalijuma preko bubrega (primarni ili sekundarni hiperaldosteronizam, Kušingov sindrom, poremećaj tubularne funkcije bubrega);
  • Hipokalemija udružena sa hipohloremijskom alkalozom (vrsta metaboličkog poremećaja).
  • ukoliko imate hiperkalemiju (povećane koncentracije kalijuma u krvi), npr. kod teškog oštećenja funkcije bubrega;
  • ako imate Adisonovu bolest (poremećaj funkcije nadbubrežne žlezde), a ne uzimate odgovarajuću terapiju;
  • ako imate hormonski poremećaj koji se naziva hipoaldosteronizam (smanjeno lučenje hormona nadbubrežne žlezde - aldosterona);
  • u stanju akutne dehidratacije;
  • ako imate veće povrede i opekotine (stanja u kojima dolazi do većeg oštećenja tkiva);
  • ako bolujete od hiperkalemijske periodične paralize ili kongenitalne paramiotonije;
  • ako imate metaboličku acidozu (povećana kiselost krvi usled metaboličkog poremećaja);
  • ako uzimate lekove iz grupe diuretika “koji štede kalijum”, kao što su spironolakton, triamteren ili amilorid. Ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas, ne smete koristiti ovaj lek.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Kalii chloridi UFAR:

  • Ukoliko imate oboljenje bubrega, jetre ili srca,
  • Ukoliko imate problema sa organima za varenje, npr. čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, ili bilo koji poremećaj funkcije creva;
  • Ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću,
  • Ukoliko dojite

Praćenje koncentracije kalijuma u krvi tokom terapije

Ukoliko imate problema sa srcem ili bubrezima, a lek Kalii chloridi UFAR uzimate duži vremenski period, lekar će Vas uputiti na laboratorijsku analizu krvi, kako bi se odredila koncentracija kalijuma i drugih biohemijskih parametara u krvi.

Vaš Lekar će Vam takođe proveravati i rad srca.

Ukoliko niste sigurni da li se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Drugi lekovi i lek Kalii chloridi UFAR

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lek Kalii chloridi UFAR, prašak za oralni rastvor ne smete uzmati ukoliko uzimate lekove iz grupe diuretika “koji štede kalijum”, kao što su spironolakton, triamteren ili amilorid.

Razgovarajte sa lekarom ako uzimate neki od sledećih lekova:

  • digoksin (lek koji pripada grupi kardiotoničnih glikozida, koji se koriste u terapiji srčane slabosti),
  • lekove koji se koriste u terapiji povišenog krvnog pritiska kao što su ACE inhibitori (npr. enalapril), antagonisti receptora angiotenzina II (npr. losartan), beta-blokatori (npr. propranolol, atenolol),
  • lekove za supresiju imunskog sistema kao što je ciklosporin,
  • lekove protiv bolova i zapaljenja, kao što su nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), npr. diklofenak,
  • lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi, kao što je heparin,
  • lekove koji spadaju u grupu antiholinergika, koji se koriste kod grčeva u trbuhu (spazmolitici) ili u terapiji astme.

Ukoliko uzimate neki od navedenih lekova, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ne preporučuje se primena leka Kalii chloridi UFAR u periodu trudnoće u dojenja, osim ukoliko lekar smatra da je neophodno.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nema podataka koji bi ukazivali da lek utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje leka Kalii chloridi UFAR zavisi od koncentracije kalijuma u serumu. Preporučene doze, u uslovima normalne ishrane su:

Odrasli: 2 g - 4 g dnevno (25 - 50 mmol) podeljeno u 2 - 4 doze, maksimalno 150 mmol dnevno.

Deca: 1 - 3 mmol/kg dnevno, podeljeno u 2 - 4 doze, maksimalno 3 mmol/kg dnevno.

Način primene

Lek Kalii chloridi UFAR, prašak za oralni rastvor se rastvori u čaši vode i uzima postepeno, uz jelo ili odmah posle jela.

Trajanje terapije

Terapija, uz praćenje koncentracije kalijuma u krvi, traje sve dok se ne obezbedi stabilna količina kalijuma u organizmu.

Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo treba da uzimate lek.

Ukoliko mislite da lek Kalii chloridi UFAR suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Ako ste uzeli više leka Kalii chloridi UFAR nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Kalii chloridi UFAR nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom! Ponesite kutiju leka.

Možda ćete osetiti blažu glavobolju ili nepravilan rad srca. U težem slučaju može doći do slabosti i paralize mišića, konvulzija, otežanog disanja i gutanja, pada krvnog pritiska, stanja šoka i srčanog zastoja.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Kalii chloridi UFAR

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu. Nastavite sa uobičajenim rasporedom uzimanja leka.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Kalii chloridi UFAR

Nemojte prekidati terapiju bez savetovanja sa Vašim lekarom. Kod dugotrajnije obustave uzimanja leka moguća je pojava hipokalemije.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Neželjena dejstva su retka, jer se i u slučaju prekomernog unosa kalijum brzo izlučuje preko bubrega. Neželjena dejstva su navedena prema sledećim kategorijama učestalosti:

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • svrab, osip, koprivnjača;
  • mučnina, povraćanje, dijareja i abdominalni bol; ova neželjena dejstva zahtevaju smanjenje doze ili prekid terapije.

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

  • opstrukcije (neprohodnost), krvarenja ili ulceracije (čirevi) u jednjaku, želucu ili tankom crevu, sa perforacijama ili bez njih.

Navedena neželjena dejstva, po pravilu su udružena sa predisponirajućim faktorima kao što je usporena pasaža ili opstrukcije u gastrointestinalnom traktu. Registrovana su uglavnom kod primene kalijuma u obliku tableta sa produženim oslobađanjem.

Hiperkalemija se može razviti kod pacijenata sa poremećajem izlučivanja kalijuma ili kod poremećaja metabolizma kalijuma.

Ukoliko imate problema sa srcem ili bubrezima može doći do pogoršanja stanja, u slučaju da se znatnije poveća koncentracija kalijuma u krvi (videti odeljak ”Upozorenja i mere opreza”).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Kalii chloridi UFAR posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ovaj lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od vlage.

Nakon rastvaranja lek je potrebno upotrebiti odmah.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je kalijum-hlorid.

Jedna kesica sadrži 1 g praška kalijum-hlorida, što odgovara 13,4 mmol jona kalijuma. Pomoćne supstance: lek Kalii chloridi UFAR ne sadrži pomoćne supstance.

Kako izgleda lek Kalii chloridi UFAR i sadržaj pakovanja

Prašak za oralni rastvor.

Izgled: beli ili skoro beli kristalni prašak ili bezbojni kristali u kesicama.

Unutrašnje pakovanje je kesica (papir/PE) koja sadrži 1 g praška za oralni rastvor. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 10 kesica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

UFAR D.O.O. BEOGRAD, Lipovički Put 308 b, Beograd – Barajevo, Republika Srbija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Septembar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-04578-22-001 od 13.09.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info