Kanazol® 100mg kapsula, tvrda

itrakonazol

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Kanazol® 100mg kapsula, tvrda
Opis
Kanazol® je lek sa aktivnom supstancom itrakonazolom, koristi se za lečenje gljivičnih infekcija u ustima, vagini, koži, noktima i drugim delovima tela.
Farmaceutski oblik
kapsula, tvrda
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
kapsula, tvrda; 100mg; blister, 2x5kom
Broj rešenja
‍515-01-03694-18-001
JKL
‍1327402
EAN
‍8605000800579
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
29.05.2019.
Datum važenja rešenja
29.05.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
751,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
697,50 RSD
Doplata
-
DDD
0,2 g
Cena na listi lekova RFZO
697,50 RSD
Doplata
-
DDD
0,2 g
Indikacije za RFZO
1. Tinea corporis disseminata ( B35.4 ), 2. Onychomycosis-pulsna terapija ( B35.1 ), 3. Tinea capitis rezistentna na druge oblike terapije ( B35.0 ), 4. Pityriasis versicolor ( B36.0 ).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja dermatologa.

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Vulvovaginalna kandidijaza
  • Pitrijaza (Pityriasis versicolor)
  • Dermatofitoze prouzrokovane mikroorganizmima osetljivim na itrakonazol
  • Oralna kandidijaza
  • Fungalni keratitis
  • Sistemske mikoze
  • Onihomikoze.

Lek Kanazol je preparat za oralnu primenu i lek treba uzeti neposredno posle obroka sa ciljem maksimalne resorpcije. Kapsule se moraju progutati cele.

Doziranje kod odraslih osoba za svaku indikaciju:

IndikacijaDoza
Vulvovaginalna kandidijaza200 mg (dve kapsule) dva puta dnevno (terapija traje 1 dan) ili
Pitrijaza (Pityriasis versicolor)200 mg (dve kapsule) jednom dnevno
Tinea corporis, tinea cruris100 mg jednom dnevno tokom 2 nedelje ili 200 mg (dve kapsule) jednom dnevno
Tinea pedis, tinea manuum100 mg jednom dnevno tokom 4
Oralna kandidijaza100 mg jednom dnevno tokom 2
Fungalni keratitis200 mg (dve kapsule) jednom dnevno

Režim doziranja se razlikuje u zavisnosti od vrste infekcije:

IndikacijaDoza*Prosečno trajanje terapije
Aspergiloza200 mg (dve kapsule) jednom2-5 meseci
Kandidijaza100-200 mg jednom dnevno3 nedelje-7 meseci
Nemeningealna kriptokokoza200 mg (dve kapsule) jednom dnevno1-6 meseci
Kriptokokni meningitis200 mg (dve kapsule) dva puta2 meseca-1 godina
Histoplazmoza200 mg (dve kapsule) jednom dnevno-
Sporotrihoza100 mg jednom dnevno3 meseca
Parakocidioidomikoza100 mg jednom dnevno6 meseci
Hromomikoza100-200 mg jednom dnevno6 meseci
Blastomikoza100 mg jednom dnevno-200 mg6 meseci

Pedijatriska populacija:

Efikasnost i bezbednost itakonazola kod dece i adolescenata do 18 godina starosti nije utvrđena. Trenutnodostupni podaci opisani su u odeljku 4.8 i 5.2, ali se ne može preporučiti primena u ovoj starosnoj populaciji.

Starije osobe:

Klinički podaci o upotrebi itrakonazola kod starijih pacijenata su ograničeni. Preporučuje se primena leka kod starijih osoba samo ako se utvrdi da potencijalna korist prevazilazi potencijalne rizike. Generalno, treba uzeti u obzir izbor doze leka kod starijih pacijenata, jer se odražava na veću učestalost smanjene funkcije jetre, bubrega, ili srca, prateće bolesti ili upotrebu drugih lekova (videti odeljak 4.4).

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega:

Podaci o upotrebi oralno primenjenog itrakonazola kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega su ograničeni. Kod pojedinih pacijenata sa renalnom insuficijencijom izloženost itrakonazolu je potencijalno smanjena. Potreban je oprez prilikom primene leka u ovoj populaciji i prilagođavanje doze treba uzeti u obzir.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre:

Podaci o upotrebi oralno primenjenog itrakonazola kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre su ograničeni. Potreban je oprez prilikom primene leka u ovoj populaciji (videti odeljak 5.2).

  • Kanazol kapsule su kontraindikovane kod pacijenata koji su preosetljivi na itrakonazol ili bilo koju pomoćnu supstancu koja ulazi u sastav leka.
  • Istovremena primena itrakonazola je kontraindikovana sa brojnim lekovima koji se metabolišu u jetri pomoću izoenzima CYP3A4. Istovremena primena itrakonazola sa ovim lekovima može dovesti do porasta koncentracije ovih lekova u krvi, što može dovesti do povećanja ili produženja terapeutskih i neželjenih efekata u takvoj meri da se mogu pojaviti potencijalno ozbiljne situacije. Na primer, povećanje koncentracije nekih od ovih lekova u krvi mogu dovesti do produženja QT-intervala i pojave ventrikularnih tahiaritmija uključujući i pojave torsades de pointes, potencijalno fatalne aritmije. Specifični primeri su navedeni u odeljku 4.5.
  • Itrakonazol se ne sme koristiti kod pacijenata sa ventrikularnom disfunkcijom kao što je kongestivna srčana insuficijencija ili sa istorijom ove bolesti, izuzev kao terapija životno-ugrožavajućih ili drugih ozbiljnih infekcija (videti odeljak 4.4.);

Itrakonazol se ne sme koristiti za vreme trudnoće, osim ukoliko je infekcija životno-ugrožavajuća (videti odeljak 4.6.);

  • Žene u reproduktivnom periodu prilikom primene leka itrakonazol treba da sprovode preventivne mere kontracepcije. Efektivna kontracepcija treba da se nastavi sve do menstruacije nakon završetka terapije lekom itrakonazol.

Unakrsna preosetljivost

Nema podataka o postojanju unakrsne preosetljivosti između itrakonazola i ostalih antifungalnih azola. Potreban je oprez ukoliko se lek propisuje pacijentima preostljivim na druge azole.

Dejstvo na srce

Studija u kojoj je itrakonazol intravenski primenjen kod zdravih dobrovoljaca, pokazala je prolazno, asimptomatsko smanjenje ejekcione frakcije leve komore; dejstvo koje se gubi pre primene sledeće infuzije. Nepoznato je u kojoj meri se ovaj klinički nalaz može odnositi na oralnu formulaciju leka.

Itrakonazol poseduje negativno inotropno dejstvo i postoje izveštaji o kongestivnoj srčanoj insuficijenciji povezani sa njegovom primenom. Srčana insuficijencija je češće zabeležena u spontanim prijavama pri primeni ukupne dnevne doze od 400 mg itakonazola, nego pri primeni manjih dnevnih doza, sugerišući da se rizik za nastanak srčane insuficijencije povećava sa porastom dnevne doze itrakonazola.

Itrakonazol ne bi trebalo koristiti kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom ili onih sa srčanom insuficijencijom u anamnezi, sem ukoliko korist od njegove primene jasno ne prevazilazi rizik. U individualnoj proceni odnosa koristi/rizika potrebno je uzeti u obzir ozbiljnost indikacije, režim doziranja leka (npr. ukupna dnevna doza) i individualne faktore rizika za nastanak kongestivne srčane insuficijencije. Ti faktori rizika podrazumevaju srčana oboljenja, poput ishemijskih i valvularnih oboljenja miokarda; značajna oboljenja pluća, poput hronične obstruktivne bolesti pluća; bubrežnu insuficijenciju i ostala oboljenja povezana sa pojavom edema. Ovakve pacijente treba obavestiti o tome koji su znaci i simptomi kongestivne srčane insuficijencije, terapiju sprovoditi oprezno i pratiti da li tokom primene itrakonazola dolazi do pojave znakova i simptoma kongestivne srčane insuficijencije; ukoliko se pojave, terapiju treba prekinuti.

S obzirom da kalcijimski antagonisti mogu imati negativno inotropno dejstvo, njihovom primenom može doći do sumiranja ovog dejstva sa onim koje poseduje itrakonazol. Takođe, itrakonazol inhibira metabolizam kalcijumskih antagonista. Zbog toga je potrebno s oprezom istovremeno primeniti itrakonazol i kalcijumske antagoniste (videti odeljak 4.5), zbog povećanog rizika od kongestivne srčane insuficijencije.

Dejstvo na jetru

Tokom primene itrakonazola zabeleženi su veoma retki slučajevi ozbiljne hepatotoksičnosti, uključujući i neke slučajeve fatalne akutne insuficijencije jetre. Većina ovih slučajeva odnosi se na pacijente koji su imali već postojeće oboljenje jetre, koji su uzimali lek za terapiju sistemskih infekcija, imali ostala značajna oboljenja i/ili su uzimali druge hepatotoksične lekove. Neki pacijenti nisu imali očigledne faktore rizika za nastanak hepatičkog oboljenja. Neki od ovih slučajeva pojavili su se tokom prvog meseca lečenja, a neki tokom prve nedelje.U slučaju upotrebe itrakonazola preporučuje se kontrola funkcije jetre. Potrebno je ukazati pacijentima na potrebu da obaveste svog lekara o pojavi znakova i simptoma koji ukazuju na pojavu hepatitisa, kao što su anoreksija, mučnina, povraćanje, slabost, abdominalni bol ili taman urin. Kod ovih pacijenata potrebno je lečenje odmah obustaviti i uraditi testove za utvrđivanje funkcije jetre.

Podaci o upotrebi oralno primenjenog itrakonazola kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre su ograničeni. Potreban je oprez prilikom primene leka u ovoj populaciji. Preporučuje se da se pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre koji koriste itrakonazol pažljivo prate. Preporučuje se da se produženo poluvreme eliminacije itrakonazola, zabeleženo u kliničkom ispitivanju pojedinačne oralne doze itrakonazol kapsula kod pacijenata sa cirozom, uzme u obzir prilikom odlučivanja da se započne terapija sa drugim lekovima koji se metabolišu pomoću izoenzima CYP3A4.

Kod pacijenata sa povišenim ili abnormalnim nivoima enzima jetre, sa aktivnom bolešću jetre ili pacijenti koji su imali oštećenje jetre izazvano korišćenjem hepatotoksičnih lekova, lečenje ne treba započinjati osim ukoliko je u pitanju ozbiljna ili životno-ugrožavajuća situacija gde očekivana korist prevazilazi rizik. Preporučuje se praćenje funkcije jetre kod pacijenata sa prethodno prisutnim oštećenjem funkcije jetre ili kod pacijenata koji su imali oštećenje jetre izazvano korišćenjem hepatotoksičnih lekova (videti odeljak 5.2).

Smanjen želudačni aciditet

U slučaju smanjene kiselosti želudačnog soka resorpcija itrakonazola je oslabljena. Kod pacijenata sa smanjenom kiselošću želuca, bilo od bolesti (npr. pacijenti sa ahlorhidrijom) ili zbog istovremene primene lekova (npr. pacijenti koji uzimaju lekove koji smanjuju kiselost želuca), preporučljivo je da se itrakonazol kapsule primene sa kiselim pićem (kao što je nedijetalna kola). Antifungalnu aktivnost treba pratiti i dozu itrakonazola povećati po potrebi. Pogledati odeljak 4.5.

Primena kod pedijatriskih pacijenata

Klinički podaci o upotrebi itrakonazola u pedijatrijskoj populaciji uzrasta do 18 godina su ograničeni.

Primena kod gerijatrijskih pacijenata

Klinički podaci o upotrebi itrakonazola kod starijih pacijenata su ograničeni. Preporučuje se primena leka kod starijih osoba samo ako se utvrdi da potencijalna korist prevazilazi potencijalne rizike. Generalno, treba uzeti u obzir izbor doze leka kod starijih pacijenata, zbog uticaja veće učestalosti smanjene funkcije jetre, bubrega ili srčane funkcije, pridruženih bolesti ili upotrebe drugih lekova.

Oštećena funkcija bubrega

Raspoloživi podaci o oralnoj primeni itrakonazola kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega su ograničeni. Izloženost itrakonazolu može biti nešto manja kod pacijenata sa renalnom insuficijencijom. Potreban je oprez prilikom primene leka u ovoj populaciji i prilagođavanje doze treba uzeti u obzir.

Gubitak sluha

Zabeleženi su slučajevi prolazanog ili trajanog gubitka sluha, kod pacijenata lečenih itrakonazolom. Kod nekih od ovih slučajeva istovremeno se primenjivao hinidin, što je kontraindikovano (videti odeljke 4.3 i 4.5). Gubitak sluha se obično povlači sa prekidom lečenja, ali kod nekih pacijenata može perzistirati.

Imunokompromitovani pacijenti

Kod nekih imunokompromitovanih pacijenata (npr. pacijenti sa neutropenijom, pacijenti sa AIDS-om ili transplantiranim organima) oralna bioraspoloživost itrakonazola može biti smanjena.

Pacijenti u trenutnoj životnoj opasnosti prouzrokovanoj sistemskim gljivičnim infekcijama

KANAZOL kapsule, zbog svojih farmakokinetičkih osobina (videtiodeljak 5.2), se ne preporučuju u inicijalnom lečenju sistemskih gljivičnih infekcija koje ugrožavaju život pacijenta.

Pacijenti sa AIDS-om

Kod pacijenata sa AIDS-om koji su lečeni od sistemskih gljivičnih infekcija, kao što su sporotrihoza, blastomikoza, histoplazmoza ili kriptokokoza (meningealna ili nemeningealna), kao i kod onih koji imaju rizik za nastanak relapsa, potrebno je da ordinirajući lekar razmotri da li postoji potreba za terapijom održavanja.

Neuropatija

Ukoliko tokom primene leka dođe do pojave neuropatije, koja se može povezati sa njegovom primenom, potrebno je obustaviti lečenje.

Cistična fibroza

Kod pacijenata sa cističnom fibrozom, varijabilnost terapijskog nivoa itrakonazola je primećena sa doziranjem peroralnog rastvora itrakonazola u stacionarnom stanju primenom 2,5 mg / kg dva puta dnevno. Ravnotežne oncentracije > 250 nanograma / mL su postignute u približno 50% ispitanika starijih od 16 godina, ali kod nijednog pacijenta mlađeg od 16 godina. Ako pacijent ne reaguje na terapiju lekom Kanazol, treba razmotriti prelazak na alternativnu terapiju.

Poremećaji metabolizma ugljenih hidrata

Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharoza-izomaltaze, ne smeju da koriste ovaj lek.

Unakrsna rezistencija

Ukoliko se u slučaju sistemske kandidijaze sumnja na flukonazol-rezistentan soj Candida spp., ne može se sa sigurnošću znati da li je osetljiv na itrakonazol, pa je neophodno testiranje osetljivosti soja pre početka upotrebe itrakonazola.

Potencijal za interakcije

Istovremena primena specifičnih lekova i itrakonazola može dovesti do promena u efikasnosti itrakonazola i/ili istovremeno primenjenih lekova, životno ugrožavajućih efekata i/ili iznenadne smrti. Lekovi koji su kontraindikovani, ne preporučuju se ili preporučuju se za upotrebu sa oprezom u kombinaciji sa itrakonazolom su navedeni u odeljku 4.5.

Itrakonazol se metaboliše uglavnom putem enzima citohrom CYP3A4. Ostale supstance koje ili imaju isti ovaj metabolički put ili menjaju aktivnost CYP3A4 mogu da utiču na farmakokinetiku itrakonazola. Slično tome, itrakonazol može modifikovati farmakokinetiku drugih supstanci koje imaju isti ovaj metabolički put. Itrakonazol je moćan inhibitor CYP3A4 i inhibitor P-glikoproteina. Kada se istovremeno koristite lekovi i itrakonazol, preporučuje se da se ordinirajući lekar informiše o putu metabolizma tih lekova i eventualnoj potrebi za prilagođavanjem doze.

Lekovi koji smanjuju plazma koncentraciju itrakonazola

Lekovi koji smanjuju želudačni aciditet (npr. lekovi koji neutrališu kiselinu kao što su aluminijum hidroksid, supresori sekrecije želudačne kiseline kao što su antagonisti H2 receptora i inhibitori protonske pumpe) smanjuju resorpciju itrakonazola iz itrakonazol kapsula. Preporučuje se da se ovi lekovi koriste sa oprezom kada se istovremeno primenjuju sa itrakonazol kapsulama:

  • Preporučuje se da se itrakonazol primenjuje sa kiselim pićem (kao što su nedijetalna kola) prilikom istovremene primene sa lekovima koji smanjuju želudačni aciditet.
  • Preporučuje se da se lekovi za neutralisanje želudačne kiseline (npr. aluminijum hidroksid) primenjuju najmanje 1 sat pre ili 2 sata nakon uzimanja kapsula.
  • Prilikom istovremene primene ovih lekova, preporučuje se da se prati antifungalna aktivnost i ukoliko je potrebno, poveća doza itrakonazola.

Istovremena primena itrakonazola sa potentnim induktorima enzima CYP3A4 može da smanji biološku raspoloživost itrakonazola i hidroksi-itrakonazola, toliko da se efikasnost može u značajnoj meri smanjiti. Primeri su:

  • Antibakterijski lekovi: izoniazid, rifabutin (videti odeljak pod naslovom Uticaj itrakonazola na povećanje plazma koncentracije drugih lekova), rifampicin.
  • Antikonvulzivi: karbamazepin (videti odeljak pod naslovom Uticaj itrakonazola na povećanje plazma koncentracije drugih lekova), fenobarbiton, fenitoin.
  • Antivirusni lekovi: efavirenz, nevirapin.

Stoga, ne preporučuje se primena snažnih induktora enzima CYP3A4 sa itrakonazolom. Preporučuje se da treba izbegavati upotrebu ovih lekova od 2 nedelje pre početka i tokom lečenja lekom itrakonazol, osim ako korist prevazilazi rizik od potencijalnog smanjenja efikasnosti itrakonazola. Prilikom istovremene primene ovih lekova, preporučuje se da se prati antifungalna aktivnost i ukoliko je potrebno, poveća doza itrakonazola.

Lekovi koji povećavaju plazma koncentraciju itrakonazola

Potentni inhibitori enzima CYP3A4 mogu da povećaju bioraspoloživost itrakonazola. Primeri su:

  • Antibakterijski lekovi: ciprofloksacin, klaritromicin, eritromicin,
  • Antivirusni lekovi: ritonavir-pojačan darunavir, ritonavir-pojačan fosamprenavir, indinavir (videti odeljak pod naslovom Uticaj itrakonazola na povećanje plazma koncentracije drugih lekova), ritonavir (videti takođe odeljak pod naslovom Uticaj itrakonazola na povećanje plazma koncentracije drugih lekova) i telaprevir.

Preporučuje se da se ovi lekovi koriste sa oprezom kada se primenjuju sa itrakonazol kapsulama. Preporuka je da se pacijentima koji moraju da primenjuju itrakonazol istovremeno sa potentnim inhibitorima CYP3A4 pažljivo prate znaci ili simptomi povećanja ili produženog farmakološkog efekta itrakonazola i ukoliko se smatra da je neophodno, smanji doza itrakonazola. Kada je potrebno, preporučuje se određivanje koncentracije itrakonazola u plazmi.

Uticaj itrakonazola na povećanje plazma koncentracije drugih lekova

Itrakonazol i njegov glavni metabolit, hidroksi-itrakonazol, mogu da inhibiraju metabolizam lekova koji se metabolišu putem enzima citohrom CYP3A4 i mogu da inhibiraju transport leka putem P-glikoproteina, što može dovesti do povećanja plazma koncentracija ovih lekova i/ili njihovih aktivnih metabolita kada se primenjuju sa itrakonazolom. Povišene koncentracije u plazmi ovih lekova mogu povećati ili produžiti njihove terapeutske efekte, a samim tim i povećati učestalost ispoljavanja neželjenih reakcija. Lekovi koji se metabolišu putem enzima CYP3A4, a za koje se zna da produžuju QT interval mogli bi biti kontraindikovani sa itrakonazolom, jer kombinacija može dovesti do ventrikularnih tahiaritmija, uključujući pojave torsade de pointes, potencijalno fatalne aritmije. Posle završene terapije, koncentracije itrakonazola u plazmi su toliko smanjene da se nakon 7 do 14 dana, u zavisnosti od primenjene doze i dužine trajanja terapije, skoro ne mogu detektovati. Kod pacijenata sa cirozom jetre, ili kod pacijenata koji primaju CYP3A4 inhibitore, koncentracije itrakonazola u plazmi opadaju postepenije. Ovo je posebno važno kada se započinje terapija lekovima na čiji metabolizam utiče itrakonazol.

Interakcije sa lekovima su kategorizovane na sledeći način:

  • "Kontraindikovana": Ni pod kojim okolnostima se lek ne primenjuje sa itrakonazolom, čak i do dve nedelje posle prekida terapije sa itrakonazolom.
  • "Ne preporučuje se": Preporučuje se da upotrebu leka treba izbegavati u toku terapije itrakonazolom i do dve nedelje posle prestanka terapije sa itrakonazolom, osim ako korist prevazilazi potencijalno veći rizik od pojave neželjenih efekata. Ako se istovremena primena ne može izbeći, preporučuje se kliničko praćenje znaka i simptoma povećanog ili produženog terapeutskog efekta ili neželjenih efekta ovih lekova i po potrebi, smanjiti dozu ili prekinuti terapiju. Kada je potrebno, preporučuje se određivanje koncentracije ovih lekova u plazmi.
  • "Upotreba sa oprezom": Preporučuje se pažljivo praćenje kada se lek primenjuje sa itrakonazolom. Po istovremenoj primeni, preporuka je da se pažljivo prate znaci ili simptomi povećanja ili produženog farmakološkog efekta ovih lekova i ukoliko se smatra da je neophodno, smanji doza leka. Kada je potrebno, preporučuje se određivanje koncentracije ovih lekova u plazmi.

Primeri lekova kod kojih može doći do povećanja plazma koncentracije pod uticajem itrakonazola, predstavljeni su po klasama lekova sa savetima u vezi sa istovremenom primenom sa itrakonazolom:

Klasa lekovaKontraindikovani lekoviNe preporučuje seUpotreba sa oprezom
Alfa blokatoritamsulosin
Analgeticilevacetilmetadol (levometadil), metadonfentanilalfentanil, buprenorfin (intravenski i sublingvalni),
Antiaritmicidizopiramid, dofetilid,digoksin
Antibakterijski lekovitelitromicin, kod pacijenata sa ozbiljnim oštećenjem funkcije bubrega ili ozbiljnimrifabutinatelitromicin
Antikoagulanti iticagrelorapiksaban,kumarini, cilostazol,
Antikonvulzivikarbamazepina
Antidiabeticirepaglinid, saksagliptin
Antihelmintici ihalofantrinprazikvantel
Antihistaminiciastemizol, mizolastin, terfenadinbilastin, ebastin
Antimigreniciergot alkaloidi, kao što su dihidroergotamin, ergometrin (ergonovin), ergotamin, metilergometrineletriptan
Antineoplasticiirinotekanaksitinib, dabrafenib, dasatinib, ibrutinib, nilotinib, sunitinib, trabektedinbortezomib, busulfan, docetaksel, erlotinib, gefitinib, imatinib, iksabepilon, lapatinib,
Antipsihotici, anksiolitici i hipnoticilurasidon, midazolam (oralna formulacija), pimozid, sertindol, triazolamalprazolam, aripiprazol, brotizolam, buspiron, haloperidol, midazolam (intravenski), perospiron, kvetiapin, ramelteon,
Antiviroticisimeprevirmaravirok, indinavirb, ritonavirb, sakvinavir
Beta blokatorinadolol
Blokatori kalcijumskihbepridil, felodipin,ostali dihidropiridini
Kardiovaskularni lekovi,ivabradin, ranolazinaliskiren, sildenafil,bosentan,
miorelaksansiu terapiji plućneriociguat
Diureticicieplerenon
Gastrointestinalni lekovicisaprid, domperidonaprepitant,
Imunosupresivieverolimusbudesonid, ciklesonid, ciklosporin, deksametazon, flutikazon, metilprednizolon, rapamicin (poznat i kao sirolimus), takrolimus,
Lekovi za regulisanjelovastatin, simvastatinatorvastatin
Lekovi za respiratornisalmeterol
SSRIs, Triciklični i sličnireboksetin
Urološki lekovifesoterodin, sa umerenim do teškim oštećenjem bubrega, ili umerenim do teškim oštećenjem jetre, solifenacin, sa teškim oštećenjem bubrega ilidarifenacin, vardenafilfesoterodin, imidafenacin, oksibutinin, sildenafil (terapija impotencije kod muškarca), solifenacin, tadalafil, tolterodin
Ostalokolhicin, kod pacijenata sakolhicin,alitretinoin (oralna
a Videti odeljak Lekovi koji smanjuju plazma koncentraciju itrakonazola

Uticaj itrakonazola na smanjenjenje plazma koncentracije drugih lekova

Istovremena primena itrakonazola sa nesteroidnim antiinflamatornim lekom meloksikam može prouzrokovati smanjenje plazma koncentracije meloksikama. Preporučuje se da se meloksikam istovremeno primenjuje sa itrakonazolom sa oprezom, kao i da se prate njegovi terapijski i neželjeni efekti. Ukoliko je potrebno, prilagoditi dozu leka meloksikam.

Pedijatrijska populacija

Studije koje proučavaju interakcije su se sprovodile kod odraslih ljudi.

Trudnoća

Kanazol se ne sme koristiti tokom trudnoće, izuzev kao terapija kada je pacijent u životnoj opasnosti gde potencijalna korist za majku prevazilazi potencijalni rizik za fetus (videti odeljak 4.3.).

Ispitivanja na životinjama pokazala su reproduktivnu toksičnost leka (videti odeljak 5.3.).

Iskustvo o upotrebi itrakonazola u trudnoći je ograničeno. U postmarketinškom periodu zabeleženi su slučajevi kongenitalnih malformacija. Slučajevi su uključivali skeletne, urogenitalne, kardiovaskularne, malformacije, malformacije na oku, kao i malformacije na hromozomima i multiple malformacije. U navedenim slučajevima nije utvrđena uzročno-posledična veza sa primenom itrakonazola.

Epidemiološki podaci o izloženosti itrakonazolu tokom prvog trimestra trudnoće - na kratkotrajnoj terapiji vulvovaginalne kandidijaze - nisu pokazali povećan rizik od malformacija u poređenju sa onima koji nisu bili izloženi bilo kakvom teratogenom uticaju.

Žene u reproduktivnom periodu:

Kod žena u fertilnom dobu preporučuje se upotreba kontraceptivnih mera predostrožnosti. Efikasna kontracepcija treba da se nastavi sve do menstruacije nakon završetka terapije itrakonazolom.

Period dojenja:

Veoma mala količina itrakonazola se izlučuje u mleko. Očekivana korist terapije itrakonazolom mora biti veća od potencijalnog ispoljavanja neželjenih efekata leka na detetu. U slučaju sumnje, majka ne treba da doji dok je na terapiji sa itrakonazolom.

Plodnost

Kod pacova, itrakonazol nije uticao na plodnost mužjaka ili ženke u dozama koje su pokazale znake opšte toksičnosti (videti odeljak 5.3). Efekat kod ljudi nije poznat.

Nisu sprovedene studije o uticaju itrakonazola na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili rada na mašinama. Prilikom upravljanja vozilom ili rada na mašinama treba uzeti u obzir neželjene reakcije koje se mogu pojaviti u nekim slučajevima, kao što su vrtoglavica, poremećaj vida i gubitak sluha (videti odeljak 4.8).

Sažeti prikaz bezbednosnog profila itrakonazola

Najčešće prijavljivane neželjene reakcije na lek itrakonazol kapsule zabeležene u kliničkim ispitivanjima i/ili spontanim prijavljivanjem su glavobolja, abdominalni bol i mučnina. Najozbiljnije neželjene reakcije su ozbiljne alergijske reakcije, srčana insuficijencija/kongestivna srčana insuficijencija/plućni edem, pankreatitis, ozbiljna hepatotoksičnost (uključujući i neke slučajeve fatalne akutne insuficijencije jetre) i ozbiljne kožne reakcije. Pogledajte odeljak Tabelarni prikaz neželjenih reakcija sa podacima o učestalosti i svim zabeleženim neželjenim reakcijama. Pogledajte odeljak 4.4 za dodatne informacije o drugim ozbiljnim neželjenim efektima.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Podaci o neželjenim reakcijama u tabeli su zabeleženi u otvorenim i dvostruko slepim kliničkim studijama koje su uključivale 8499 pacijenata koji su primali itrakonazol kapsule u terapiji dermatomikoza ili onihomikoza, kao i kroz spontana prijavljivanja.

Tabela ispod predstavlja neželjena dejstva koja su klasifikovana prema sistemima organa. Učestalost ispoljavanja neželjenih dejstava su definisana na sledeći način: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100 i <1/10), povremena (≥1/1.000 i <1/100), retka (≥1/10.000 i <1/1.000) i veoma retka (<1/10.000).

Neželjene reakcije
Infekcije i infestacije
povremenoSinusitis, infekcije gornjih respiratornih puteva, rinitis
Poremećaji krvi i limfnog
retkoLeukopenija
Poremećaji imunskog sistema
povremenoHipersenzitivnost*
retkoSerumska bolest, anafilaktične reakcije, angioneurotski edem
Poremećaji metabolizma i
ishrane
retkohipertrigliceridemija
Poremećaji nervnog sistema
čestoGlavobolja
retkoTremor, Parestezija, hipoastezija, dizgezija
Poremećaji oka
retkoPoremećaji vida (uključujući zamućen vid i diplopiju)
Poremećaji uha i centra za
retkoProlazni ili trajni gubitak sluha*, Tinitus (Zujanje u ušima)
Kardiološki poremećaji
retkoKongestivna srčana insuficijencija*
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
retkoDispneja
Gastrointestinalni poremećaji
čestoAbdominalni bol, mučnina
povremenoDijareja, povraćanje, konstipacija, dispepsija, flatulencija
retkoPankreatitis
Hepatobilijarni poremećaji
povremenoAbnormalana funkcija jetre
retkoOzbiljna hepatotoksičnost (uključujući neke slučajeve fatalne akutne
Poremećaji kože i potkožnog
povremenoUrtikarija, osip, pruritus
retkoToksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnson sindrom, akutna generalizovana egzantematozna pustuloza, Erythema Multiforme,
Poremećaji bubrega i
retkoPolakiurija (učestalo mokrenje)
Poremećaji reproduktivnog
povremenoPoremećaji menstrualnog ciklusa
retkoErektilna disfunkcija
Opšti poremećaji i reakcije
retkoEdem
Ispitivanja
retkopovećanje vrednosti kreatin fosfokinaze u krvi

*pogledati odeljak 4.4

Pedijatrijska populacija

Bezbednost primene itrakonazol kapsula je procenjena kod 165 pedijatrijskih pacijenata starosti od 1 do 17 godina, koji su učestvovali u 14 kliničkih ispitivanja (4 dvostruko-slepe, placebo kontrolisane studije; 9 otvorenih studija i 1 studija započeta kao otvorena studija posle koje je usledila dvostruko-slepa faza studije). Ovi pacijenti dobijali su najmanje jednu dozu itrakonazol kapsula za lečenje gljivičnih infekcija i na taj način su obezbeđeni podaci o bezbednosti primene.

Na osnovu bezbednosnih podataka objedinjenih iz ovih kliničkih ispitivanja, najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek u pedijatrijskoj populaciji su: glavobolja (3,0%), povraćanje (3,0%), abdominalni bol (2,4%), dijareja (2,4%), abnormalna funkcija jetre (1,2%), hipotenzija (1,2%), mučnina (1,2%) i urtikarija (1,2%). Generalno, priroda neželjenih reakcija u pedijatrijskoj populaciji je sličnakao kod odraslih ispitanika, ali učestalost je veća kod pedijatrijskih pacijenata.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi i znaci

Generalno, neželjeni efekti zabeleženi pri predoziranju su isti kao i neželjeni efekti koji se javljaju prilikom terapije itrakonazolom. (Pogledati odeljak 4.8)

Terapija

U slučaju predoziranja, terapija je simptomatska. Po potrebi može se primeniti aktivni ugalj. Itrakonazol se ne može ukloniti hemodijalizom. Ne postoji specifični antidot.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: antimikotici za sistemsku primenu, derivati triazola

ATC šifra: J02AC02

Mehanizam dejstva

Itrakonazol inhibira 14a-demetilazu gljivica, što dovodi do smanjenja ergosterola i poremećaja sinteze membrane gljivica.

PK / PD odnos

Odnos PK / PD za itrakonazol, i za triazole uopšte, je slabo shvaćeno. Itrakonazol, derivat triazola, je antimikotik sa širokim spektrom dejstva.

Mehanizmi rezistencije

Rezistencija na azole se uglavnom javlja polako i često je rezultat nekoliko genetskih mutacija. Opisani mehanizmi su:

  • prevelika ekspresija gena ERG11, koji kodira ciljni enzim 14α-demetilazu,
  • tačkaste mutacije gena ERG11 koje dovode do smanjenog afiniteta ciljne 14α-demetilaze za itrakonazol, i/ili
  • prevelika ekspresija transportera koja vodi do pojačanog efluksa iz ćelije gljivice.

Unakrsna rezistencija između različitih lekova iz grupe azola primećena je kod Candida spp., iako rezistencija na jednog pripadnika klase ne podrazumeva rezistenciju i na druge azole. Prijavljeni su sojevi Aspergillus fumigatus rezistentni na itrakonazol.

Granične vrednosti MIC

Određivanje Granične vrednosti za Candida vrstu je u postupku pripreme.

Aspergillus species1MIC granična vrednost (mg/mL)
≤S (osetljiv)>R (rezistentan)
A. flavus12
A. fumigatus12
A. nidulans12
A. terreus12
A. nigerNedovojno dokaza
Granične vrednosti nevezano zaNedovojno dokaza
1Preporučuje se monitoring koncentracija itrakonazola kod pacijenata oboljelih od gljivične infekcije

Prevalenca stečene rezistencije može se razlikovati geografski i vremenom za odabrane vrste, a poželjne su lokalne informacije o rezistenciji, posebno kada se leče teške infekcije. Po potrebi treba tražiti savet stručnjaka kada je lokalna prevalencija rezistencije u pitanju.

In vitro osetljivost gljivica na itrakonazol zavisi od veličine inokuluma, temperature inkubacije, faze rasta glivica i korišćene hranljive podloge. Iz ovih razloga, minimalna inhibitorna koncentracija itrakonazola može se značajno razlikovati. Osetljivost gljivica bazirana je na MIC90 <1 mg itrakonazol/L i prikazana je u donjoj tabeli. Ne postoji korelacija između in vitro osetljivosti i kliničke efikasnosti.

Najčešće osetljive vrste
Aspergillus spp.2
Blastomyces dermatitidis1
Candida albicans
Candida parapsilosis
Candida dubliniensis
Cladosporium spp.
Coccidioides immitis1
Cryptococcus neoformans
Epidermophyton floccosum
Fonsecaea spp. 1
Geotrichum spp.
Histoplasma spp.
Malassezia (formerly Pityrosporum) spp.
Microsporum spp.
Paracoccidioides brasiliensis1
Penicillium marneffei1
Pseudallescheria boydii
Sporothrix schenckii
Trichophyton spp.
Trichosporon spp.
Vrste kod kojih stečena rezistencija može da bude problem
Candida glabrata3
Candida krusei
Candida guillermondi3
Prirodno rezistentni mikroorganizmi
Absidia spp.
Fusarium spp.
Mucor spp.
Rhizomucor spp.
Rhizopus spp.
Scedosporium proliferans
Scopulariopsis spp.

1 Ovi mikroorganizmi se mogu sresti kod pacijenata koji su se vratili sa putovanja van Evrope

2Prijavljeni su sojevi Aspergillus fumigatus rezistentni na itraconazol.

3Prirodno intermedijarne osetljivosti.

Osnovne farmakokinetičke karakteristike:

Maksimalna plazma koncentracija itrakonazola se postiže u roku od 2 do 5 sati nakon oralne primene. Kao posledica nelinearne farmakokinetike, itrakonazol se akumulira u plazmi tokom višestrukog doziranja. Koncentracija u stanju ravnoteže se generalno postiže u roku od oko 15 dana, sa Cmax vrednostima 0,5 mikrogramag/mL, 1,1 mikrograma/mL i 2,0 mikrograma/mL nakon oralne primene 100 mg jednom dnevno, 200 mg jednom dnevno i 200 mg dva puta dnevno, redom. Terminalno poluvreme eliminacije itrakonazola se kreće od 16 do 28 sati nakon pojedinačne doze leka i povaćava se od 34 do 42 sata prilikom ponovljenog doziranja. Posle završene terapije, koncentracije itrakonazola u plazmi se smanjuju toliko da se za 7 do 14 dana, u zavisnosti od primenjene doze i dužine trajanja terapije, skoro ne mogu detektovati. Srednja vrednost ukupnog plazma klirensa itrakonazola nakon intravenske primene je 278 mL/min. Itrakonazol klirens opada pri većim dozama zbog zasićenosti hepatičnog metabolizma.

Resorpcija:

Nakon oralne primene, itrakonazol se brzo resorbuje. Maksimalna koncentracija nepromenjenog leka u plazmi postiže se u roku od 2 do 5 sati nakon oralne primene kapsula. Apsolutna biološka raspoloživost itrakonazola iznosi oko 55 %. Oralna biološka raspoloživost je najveća kada se kapsule uzimaju odmah nakon glavnog obroka.

Resorpcija itrakonazola je smanjena kod osoba sa smanjenom kiselošću želuca, kao što su osobe koje su uzimale lekove koji smanjuju sekreciju želudačne kiseline (npr. antagonisti H2 receptora, inhibitori protonske pumpe) ili kod osoba sa ahlorhidrijom izazvanom određenom bolešću (videti odeljke 4.4 i 4.5). Resorpcija itrakonazola kod ovih osoba u uslovima bez hrane se povećava kada se kapsule primene sa kiselim pićem (kao što su nedijetna kola). Kada su se itrakonazol kapsule primenile u pojedinačnoj dozi od 200 mg, u uslovima bez hrane sa nedijetnom kolom posle predhodne terapije lekom ranitidin, antagonistom H2-receptora, resorpcija itrakonazola je bila uporediva sa resorpcijom itrakonazola kada se kapsule primenjuju same. (Videti odeljak 4.5).

Izloženost itrakonazola je manja sa formulacijom kapsule u poređenju sa oralnim rastvorom kada se primenjuje ista doza leka (videti odeljak 4.4)

Distribucija:

Itrakonazol se u visokom stepenu vezuje za protein plazme (99,8%) i to uglavnom za albumine (99,6% za hidroksi-metabolit). Takođe ima i značajan afinitet za lipide. Samo 0.2 % itrakonazola u plazmi je prisutno u slobodnom obliku. Itrakonazol ima veliki prividni volumen distribucije (>700 L), što ukazuje na njegovu obimnu distribuciju u tkiva: koncentracije u plućima, bubrezima, jetri, kostima, želucu, slezini i mišićima su dva do tri puta veće u odnosu na koncentracije koje lek postiže u plazmi i preuzimanje leka u keratinska tkiva, posebno u kožu, je do četiri puta veće u odnosu na koncentracije leka u plazmi. Efikasnost kod infekcija cerebrospinalne tečnosti je dokazana, iako je koncentracija leka u cerebrospinalnoj tečnosti mnogo manja nego u plazmi.

Metabolizam:

Itrakonazol se u velikoj meri metaboliše preko jetre i tada nastaju brojni metaboliti. In vitro studije su pokazale da je CYP3A4 glavni enzim u metabolizmu itrakozanola. Jedan od glavnih metabolita je hidroksi-itrakonazol, čija se antifungalna aktivnost u in vitro uslovima može porediti sa itrakonazolom; koncentracija hidroksi-itrakonazola u plazmi je oko dva puta veća u odnosu na koncentraciju itrakonazola.

Eliminacija:

Itrakonazol se eliminiše uglavnom kao inaktivni metabolit putem urina (35%) i putem fecesa (54%), u toku jedne nedelje, nakon primene doze u obliku oralnog rastvora. Procenjuje se da se manje od 1% od intravenske doze itrakonazola i aktivnog metabolita hidroksi-itrakonazola eliminiše putem bubrega. Eliminacija fecesom nepromenjenog leka varira između 3-18% od doze.

Kako je redistribucija itrakonazola iz keratinoznih tkiva zanemarljiva, eliminacija itrakonazola iz ovih tkiva je povezana sa regeneracijom epiderma. Suprotno plazmi, koncentracija u koži perzistira 2 do 4 nedelje nakon prekida tretmana od 4 nedelje, a koncentracija u keratinu nokta - gde se itrakonazol može detektovati već 1 nedelju nakon početka lečenja perzistira najmanje šest meseci posle završetka tromesečnog tretmana.

Posebne populacije

Oštećena funkcija jetre

Itrakonazol se uglavnom metaboliše u jetri. Farmakokinetička studija je sprovedena sa šest zdravih ispitanika i 12 pacijenata sa cirozom jetre; obe grupe su dobile pojedinačnu dozu itrakonazola od 100 mg. Zabeležena je statistički značajno smanjenje u prosečnoj vrednosti Cmax (47%) i dvostruki porast poluvremena eliminacije itrakonazola (37 ± 17 u odnosu na 16 ± 5 sati) kod pacijenata sa cirozom u poređenju sa zdravim dobrovoljcima.

Međutim, ukupna izloženost itrakonazolu, na osnovu PIK, bila je slična kod pacijenata sa cirozom jetre i zdravih osoba.

Nisu dostupni podaci o dugotrajnoj primeni itrakonazola kod pacijenata sa cirozom jetre (Videti odeljak 4.2 i 4.4).

Oštećenje funkcije bubrega

Podaci o oralnoj upotrebi itrakonazola kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega su ograničeni. Farmakokinetička studija, u kojoj se primenjivala pojedinačna doza itrakonazola od 200 mg (četri doze od 50 mg) je sprovedena u tri grupe pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega (uremija: n=7, hemodijaliza: n=7, a kontinuirana ambulantna peritonealna dijaliza: n=5). Kod uremičnih ispitanika sa srednjim klirensom kreatinina 13 mL/min. × 1,73 m2, izlaganje itrakonazolu, na osnovu PIK, bilo je neznatno smanjeno u poređenju sa parametrima kod zdravih ispitanika. Ova studija nije pokazala nikakav značajan efekat hemodijalize ili kontinuirane ambulantne peritonealne dijalize na farmakokinetiku itrakonazola (Tmax, Cmax, a PIK0-8h). Poređenje plazma koncentracije i vremenskih profila pokazali su široke varijacije među ispitanicima u sve tri grupe.

Posle pojedinačne intravenske doze, srednje vrednosti terminalnog poluvremena eliminacije itrakonazola kod pacijenata sa blagim (definisano u ovoj studiji kao CLKR 50-79 mL/min), umerenim (definisano u ovoj studiji kao CLKR 20-49 mL/min), i teškim oštećenjem bubrega (definisano u ovoj studiji kao CLKR<20 mL/min) su slične sa vrednostima zabeleženim kod zdravih ispitanika (srednje vrednosti u opsegu od 42-49 sati kod pacijenata sa oštećenjem bubrega u poređenju sa 48 sati kod zdravih ispitanika). Ukupna izloženost

itrakonazolu, na osnovu PIK, je bila smanjena kod pacijenata sa umerenim i teškim oštećenjem bubrega za oko 30%, tj. 40%, u poređenja sa podacima kod ispitanika sa normalnom funkcijom bubrega.

Nisu dostupni podaci o dugotrajnoj primeni itrakonazola kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega. Dijaliza nema nikakav uticaj na poluvreme eliminacije ili klirens itrakonazola ili hidroksi-itrakonazola. (Videti odeljak 4.2).

Pedijatrijska populacija

Podaci o farmakokinetici itrakonazola u pedijatrijskoj populaciji su ograničeni. Sprovedene su kliničke farmakokinetičke studije kod dece i adolescenata uzrasta od 5 meseci do 17 godina u kojima se primenjivao itrakonazol kao kapsula, oralni rastvor ili intravenska formulacija. Pojedinačne doze leka u kapsuli i oralnog rastvora su bile u rasponu od 1,5 do 12,5 mg/kg/dan, primenjene jednom dnevno ili dva puta dnevno. Intravenska formulacija je bila primenjena ili kao jednokratna infuzija u dozi 2,5 mg/kg, ili kao infuzija 2,5 mg/kg jednom dnevno ili dva puta dnevno. Za iste dnevne doze, pri doziranju dva puta dnevno u poređenju sa pojedinačnom dnevnom dozom, obezbeđuju maksimalnu i minimalnu koncentraciju uporedivu sa pojedinačnim dnevnim doziranjem kod odraslih. Nisu zabeležene značajne razlike između različitih starostnih grupa posmatrajućiPIK i ukupni klirens itrakonazola, ali je primećena slaba povezanost između starostnih grupa i volumena distribucije, Cmax i terminalne konstante eliminacije itrakonazola. Prividni klirens itrakonazola i volumen distribucije zavise od telesne mase.

Studije akutne toksičnosti sa itrakonazolom kod miševa, pacova, zamoraca i pasa ukazuju na široku bezbednosnu granicu. Istraživanja sub (hronične) oralne toksičnosti kod pacova i pasa otkrila su nekoliko ciljnih organa ili tkiva: nadbubrežni korteks, jetra i mononuklearni fagocitni sistem, kao i poremećaje lipidnog metabolizma koji se prikazuju kao ćelije ksantoma u različitim organima.

Pri velikim dozama leka, histološka ispitivanja korteksa nadbubrežne žlezde pokazala su reverzibilno oticanje sa ćelijskom hipertrofijom zona retikularisa i fascikulata, koja je ponekad bila povezana sa stanjivanjem zone glomeruloze. Reversivne promene u jetri su pronađene u velikim dozama. Primećene su male promene u sinusoidnim ćelijama i vakuolaciji hepatocita, ukazujući na ćelijsku disfunkciju, ali bez vidljivog hepatitisa ili hepatocelularne nekroze. Histološke promene mononuklearnog fagosistema uglavnom su karakterisale makrofage sa povećanim proteinskim materijalom u različitim parenhimskim tkivima.

Nema indicija koje ukazuju na o mutageni potencijal itrakonazola.

Itrakonazol nije primarni kancerogen kod pacova ili miševa. Međutim, kod mužjaka pacova, postojala je veća incidenca sarkoma mekog tkiva, što se pripisuje povećanju ne-neoplastičnih, hroničnih inflamatornih reakcija vezivnog tkiva kao posledica povećanih nivoa holesterola i holesteroze u vezivnom tkivu.

Nema dokaza o primarnom uticaju na plodnost pri liječenju itrakonazolom. Utvrđeno je da itrakonazol u većim dozama može dovesti do povećanja toksičnosti gravidnih ženki, embriotoksičnosti i teratogenost kod pacova i miševa. Kod pacova teratogenost se ispoljavala u vidu glavnih skeletnih defekata; kod miševa, se ispoljavala od encefalocela i makroglosije.

Pokazano je da itrakonazol prelazi placentu kod pacova.

Kod mladih pasa primećena je značajno smanjena gustina kostiju nakon hronične upotrebe itrakonazola.

U tri toksikološke studije sprovedene na pacovima, itrakonazol je indukovao defekte kostiju. Inducirani defekti uključivali su smanjenu aktivnost koštane ploče, proređivanje zona kompakte velikih kostiju i povećana lomljivost kostiju.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Hipromeloza,

Bazni butil-metakrilat kopolimer; Saharoza,

Polietilenglikol 20000

Sastav kapsule

Kapa kapsule:

Titan-dioksid, Želatin,

Sunset yellow (E 110) Quinoline yellow (E 104)

Telo kapsule:

Želatin,

Titan-dioksid,

Sunset-yelow (E 110) Quinoline yelow (E 104)

Nisu poznate.

Tri (3) godine za proizvod u originalnom pakovanju. Lek ne koristiti po isteku roka označenog na pakovanju.

Lek čuvati na temperaturi do 25ºC, u originalnom pakovanju. Lek čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Unutrašnje pakovanje je PVC/PE/PVDC-Aluminijumski blister.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze dva blistera sa po 5 kapsula, tvrdih i Uputstvo za lek.

Kanazol, kapsule tvrde, 5 x 100 mg

Unutrašnje pakovanje je PVC/PE/PVDC-Aluminijumski blister.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan blister sa 5 kapsula, tvrdih i Uputstvo za lek.

Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Kanazol sadrži aktivnu supstancu itrakonazol koja pripada grupi antimikotika.

Kanazol se koristi za lečenje gljivičnih infekcija kao što su:

  • infekcije usne duplje;
  • vaginalne infekcije;
  • infekcije kože i noktiju;
  • infekcije koje zahvataju druge delove tela.

Nakon završetka terapije Kanazol kapsulama možda će biti potrebno nekoliko nedelja da se oboleli delovi kože u potpunosti očiste. Oporavak noktiju na prstima šaka i stopala može trajati i više meseci. Iako je lek već potpuno uništio gljivice koje su uzrokovale infekciju, Vaša koža i nokti će se vratiti u normalno stanje tek nakon perioda koji je potreban da se koža obnovi, a nokat ponovo izraste.

Lek Kanazol ne smete uzimati:

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na itrakonazol ili bilo koji drugi sastojak leka (videti odeljak 6);
  • Ukoliko ste trudni ili postoji mogućnost da zatrudnite, osim ako Vaš lekar ne kaže drugačije (videti odeljak Primena leka Kanazol u period trudnoće i dojenja);
  • Ukoliko imate ozbiljno oboljenje srca nazvano srčana insuficijencija (takođe nazvana kongestivna srčana insuficijencija ili CHF) osim ako Vas je tako savetovao Vaš lekar (pogledajte odeljak "Kada uzimate lek Kanazol, posebno vodite računa).

Ne koristite ovaj lek ako se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre upotrebe Kanazol kapsula.

Kada uzimate lek Kanazol, posebno vodite računa:

  • Ukoliko ste ikada imali problema sa bubrezima. Vaša doza Kanazol kapsula možda mora biti promenjena.
  • Ukoliko ste ikada imali problema sa funkcijom jetre kao što je žutica. Vaša doza Kanazol kapsula možda mora biti promenjena. Ukoliko se nakon upotrebe leka pojavi izrazit gubitak apetita, mučnina i povraćanje, umor, bol u stomaku, slabost u mišićima, ukoliko Vam koža ili beonjače požute, mokraća poprimi neobično tamnu boju, a stolica bledu boju, ukoliko počnete da gubite kosu, odmah prekinite upotrebu leka Kanazol i obratite se svom lekaru.
  • Ukoliko ste ikada imali problema sa srcem, uključujući i srčanu insuficijenciju (naziva se i kongestivna srčana insuficijencija). Kanazol može da pogorša Vaše stanje. Ukoliko se nakon uzimanja leka pojavi:
  • kratak dah,
  • neočekivan porast telesne mase,
  • ukoliko dođe do oticanja nogu ili trbuha,
  • ukoliko se osećate umornije nego inače,
  • ukoliko se noću budite uz otežano disanje,

prestanite da uzimate Kanazol kapsule i odmah se obratite lekaru. Ovo mogu biti znaci srčane insuficijencije.

  • Ukoliko bolujete od sindroma stečenog imunološkog deficita (AIDS) ili Vaš imuni sistem ne funkcioniše kako treba.
  • Ukoliko ste u prošlosti imali alergijsku reakciju na neki drugi lek koji se koristi u lečenju gljivičnih infekcija.
  • Ukoliko imate cističnu fibrozu.

Ukoliko niste sigurni da li se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre uzimanja Kanazol kapsula.

Deca i adolescenti

Kanazol kapsule ne treba da koriste deca i adolescenti ispod 18 godina.

Stariji pacijenti

Kanazol kapsule se obično ne daju starijim pacijentima. Međutim, lekar ih može propisati po potrebi.

Analiza krvi

Ukoliko koristite Kanazol kapsule duže od mesec dana Vaš lekar će možda želeti da uradi analizu krvi da bi ustanovio kakva je funkcija Vaše jetre.

Primena drugih lekova

Upozorite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste donedavno uzimali bilo koji drugi lek. Ovo se odnosi i na lekova koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, kao i biljne preparate.

Obavezno obavestite svog lekara i ne uzimajte lek Kanazol ukoliko koristite bilo koji od sledećih lekova:

  • Lekove protiv alergije kao što su terfenadin, astemizol ili mizolastin,
  • Lekove za smanjenje holesterola (lovastatin ili simvastatin),
  • Fesoterodin i solifenacin (kod pacijenata sa oboljenjima bubrega i jetre), u terapiji poremećaja rada bešike;
  • Lekove koji se koriste za lečenje srčanih aritmija (hinidin, dizopiramid, dronedaron ili dofetilid),
  • Telitromicin (kod pacijenata sa oboljenjima bubrega i jetre), antibiotik
  • Lek za sprečavanje zgrušavanja krvi poznat kao tikagrelor
  • Lekove za lečenje angine pektoris (bola u grudima) i visokog krvnog pritiska (bepridil, felodipin, lerkanidipin, ivabradin, ranolazin i nizoldipin),
  • Lekove protiv migrene poput dihidroergotamina i ergotamina,
  • Levacetilmetadol i metadon, koji se koriste za lečenje zavisnosti od droga (opioidna zavisnost)
  • Cisaprid, koji se koristi u lečenju problema sa varenjem,
  • Domperidon, lek koji sprečava mučninu i povraćanje,
  • Kolhicin, koji se koristi u terapiji oboljenja bubrega, jetre i gihta,
  • Eplerenon spada u grupu lekova poznatih kao diuretici,
  • Ergometrin (ergonovin) i metilergometrin (metilergonovin), koji se koriste nakon porođaja,
  • Halofantrin, koji se koristi u terapiji malarije,
  • Irinotekan, koji se koristi u terapiji malignih oboljenja,
  • Midazolam (oralna primena) ili triazolam koji se koriste za smirenje ili za spavanje,
  • Pimozid, lurasidon i sertindol koji se koriste u lečenju psihičkih poremećaja tj. stanja koja utiču na razmišljanje, osećanja i ponašanje.

Obavestite Vašeg lekara i ne počinjite terapiju sa lekom Kanazol ukoliko već uzimate neke od navedenih lekova. Takođe, potrebno je da ne uzimate navedene lekove u periodu od dve nedelje nakon završene terapije lekom Kanazol.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko već uzimate naredne navedene lekove jer se upotreba sa Kanazol

kapsulama ne preporučuje, osim ako lekar proceni da je to neophodno.

  • Lekovi koji se koriste u terapiji malignih oboljenja kao što su aksitinib, dabrafenib, dasatinib, ibrutinib, nilotinib, sunitinib i trabektedin
  • Aliskiren-u terapiji visokog krvnog pritiska
  • Kolhicin-u terapiji gihta
  • Everolimus-obično se koristi nakon transplantacije organa
  • Fentanil-korisiti se za ublažavanje jakog bola
  • Apiksaban i rivaroksaban-lek koji sprečava stvaranje krvnog ugruška
  • Salmeterol-lek u terapiji astme i drugih problema sa disanjem
  • Simeprevir-u terapiji nepatitis C
  • Tamsulosin-koristi se kod nekontrolisanog mokrenja kod muškaraca
  • Darifenacin-u terapiji poremećaja rada bešike
  • Tolvaptan i konivaptan-u terapiji niskog nivoa natrijuma u krvi
  • Vardenafil-u terapiji impotencije
  • Sildenafil-u terpaiji plućne hipertenzije

Takođe, potrebno je da ne uzimate navedene lekove u periodu od dve nedelje nakon završene terapije lekom KanazolL.

Potrebno je da ne uzimate navedene lekove dve nedelje pre i u periodu primene Kanazol kapsula, osim ukoliko lekar ne odluči drugačije:

  • Lekove za lečenje tuberkuloze (rifampicin, rifabutin, izoniazid)
  • Lekove za lečenje epilepsije (karbamazepin, fenitoin, fenobarbiton)
  • Lekovi koji se koriste u terapiji virusnih infekcija kao što su efavirenzil i nevirapin.

Obavestite Vašeg lekara pre uzimanja ili ukoliko već uzimate naredne navedene lekove.

Oni mogu da spreče ispravno delovanje Kanazol kapsula. Lekar će možda promeniti dozu leka KANAZOL ili određenih lekova koji se istovremeno koriste:

  • Snažni lekova za sprečavanje bolova kao što su alfentanil, sufentanil, buprenorfin (kao injekcija ili kao tableta ispod jezika) i oksikodon;
  • Lekovi za regulisanje loše probave, lečenje čira na želucu i gorušice, koji mogu da utiču na lučenje želudačne kiseline. Da bi organizam mogao adekvatno da iskoristi lek, potrebno je da u želucu postoji dovoljna količina kiseline. Iz tog razloga potrebno je sačekati najmanje jedan sat od uzimanja navedenih lekova da bi se uzeo Kanazol ili se ovi lekova mogu uzeti barem dva sata nakon uzimanja leka Kanazol. Ukoliko pijete lekova koji sprečavaju stvaranje želudačne kiseline, onda Kanazol treba uzeti sa nekim kola napitkom (nedijetalna kola);
  • Buspiron, alprazolam, brotizolam i midazolam-intravenska primena (koristi se za smirenje i kod nesanica);
  • Bortezomib, busulfan, docetaksel, erlotinib, gefitinib, imatinib, iksabepilon, lapatinib, ponatanib, trimetreksat, vinka alkaloidi (lekovi u terapiji malignih oboljenja);
  • Aripiprazol, haloperidol, perospiron, kvetiapin, ramelteon i risperidon koji se koriste u lečenju psihičkih poremećaja tj. stanja koja utiču na razmišljanje, osećanja i ponašanje;
  • Varfarin, cilostazol i dabigatran, lekovi koji sprečavaju zgrušnjavanje krvi (antikoagulansi);
  • Lekovi koji se koriste kod HIV infekcije (ritonavir, darunavir, indinavir, fosamprenavir i sakvinavir), takođe i maravirok;
  • Lekovi protiv bakterijskih infekcija kao što su ciprofloksacin, klaritromicin ili eritromicin;
  • Lekovi koji deluju na srce i krvne sudove kao što su nadolol, digoksin, riociguat i cilostazol ili blokatori kalcijumskih kanala poput dihidripiridina i verapamila;
  • Antibiotik telitromicin;
  • Bosentan-u terapiji visokog krvnog pritiska u krvnim sudovima pluća;
  • Lekovi koji se koriste u lečenju zapaljenja, astme i alergije (oralna ili injekciona primena) kao što su metilprednizolon, flutikazon, budesonid ili deksametazon;
  • Lekovi koji se obično daju nakon transplatacije organa (ciklesonid, ciklosporin, takrolimus, rapamicin (sirolimus) ili temsirolimus);
  • Lekovi u terapiji poremećaja rada mokraćne bešike-fesoterodin, imidafenacin, oksibutinin, solifenacin ili tolterodin;
  • Alitretinoin (oralna primena)-kod ekcema;
  • Aprepitant i domperidon-lekovi koji sprečavaju mučninu i povraćanje;
  • Atorvastatin (koristi se za snižavanje holesterola);
  • Cinaklacet-koristi se u terapiji preterano aktivne paratiroidne žlezde;
  • Ebastin-u terapiji alergije;
  • Eletriptan-u terapiji migrene;
  • Mozavaptan ili tolvaptan-u terapiji niskih vrednosti natrijuma u krvi;
  • Prazikvantel-koristi se u terapiji protiv glista;
  • Reboksetin-u terapiji depresije;
  • Repaglinid ili saksagliptin (lekovi u terapiji diabetesa);
  • Midazolam-u terapiji poremećaja sna;
  • Sildenafil i tadalafil- u terapiji impotencije.

Uzimanje leka Kanazol sa hranom, pićima i alkoholom

KANAZOL treba uzeti neposredno posle obroka jer se na taj način lek najbolje resorbuje.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Ako ste trudni, pokušavate da ostanete trudni ili ako dojite, posavetujte se sa lekarom. Lekar će odlučiti da li treba da uzimate ovaj lek.

  • Nemojte koristiti KanazolL kapsule za vreme trudnoće, osim ukoliko Vam ih je lekar propisao. Za vreme upotrebe Kanazol kapsula trebalo bi da uzimate kontraceptive, kako za vreme terapije ne biste ostali u drugom stanju.
  • Aktivna supstanca u Kanazol kapsulama se zadržava u organizmu još neko vreme nakon prestanka uzimanja. Nakon završetka terapije, morate nastaviti sa korišćenjem kontracepcije sve do narednog ciklusa (menstrualnog krvarenja). O tome koji tip kontracepcije da koristite posavetujte se sa svojim lekarom.
  • Ukoliko za vreme lečenja lekom Kanazol ostanete u drugom stanju, odmah prekinite terapiju i obratite se svom lekaru.
  • Ukoliko uzimate Kanazol kapsule nemojte dojiti, jer mala količina leka može da prođe u majčino mleko.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Kanazol može da izazove neželjene reakcije koje se mogu pojaviti u nekim slučajevima, kao što su vrtoglavica, poremećaj vida i gubitak sluha. Ukoliko imate ove simptome nemojte upravljati vozilom ili raditi na mašinama.

Lek Kanazol sadrži saharozu. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka. U sastav pomoćnih materija spada i azo boja sunset yellow (E 110), koja može izazvati alergijske reakcije kod pacijenata.

Lek Kanazol uzimajte uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

  • Uvek uzimajte Kanazol kapsule odmah nakon glavnog obroka, jer na taj način Vaš organizam lek može da iskoristi u najvećoj meri.
  • Progutajte cele kapsule sa dovoljnom količinom tečnosti.
  • Da bi organizam mogao adekvatno da iskoristi lek, u Vašem želucu mora postojati dovoljna količina kiseline. Lekovi za probavu, lečenje čira na želucu ili gorušice mogu da utiču na stvaranje kiseline u želucu. Iz tog razloga ove lekove treba uzeti barem dva sata nakon uzimanja leka Kanazol . Ukoliko uzimate lekove koji smanjuju proizvodnju želudačne kiseline, uzmite Kanazol kapsule sa nekim kola napitkom.

Vaš lekar će Vas savetovati koliko kapsula leka Kanazol treba da uzimate i koliko dugo. Uobičajeno je sledeće doziranje:

Kod gljivičnog oboljenja vagine:

  • dve kapsule ujutro i dve kapsule 12 sati nakon prve doze, terapija traje jedan dan ili
  • dve kapsule dnevno u trajanju od 3 dana.

Kod gljivičnog oboljenja usne duplje po jedna kapsula dnevno tokom 14 dana.

Kod gljivičnog oboljenja kože doziranje zavisi od infekcije. Lekar Vam može reći da uzimate:

  • 2 kapsule jednom dnevno tokom 7 dana, ili
  • 1 kapsula jednom dnevno tokom 14 dana, ili
  • 1 kapsula jednom dnevno tokom 28 dana.

Kod gljivičnih oboljenja ostalih delova tela: lekar će Vas savetovati koliko KANAZOL kapsula dnevno treba da uzimate i koliko dugo.

Ako ste uzeli više leka Kanazol nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Kanazol nego što je potrebno, odmah se obratite lekaru za pomoć.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Kanazol

  • Ukoliko ste zaboravili da uzmete lek kada je trebalo, uzmite preporučenu dozu čim se setite. Međutim, ukoliko je skoro vreme za uzimanje sledeće doze leka, preskočite zaboravljenu dozu i uzmite narednu u odgovarajuće vreme.
  • Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili preskočenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Kanazol

Nastavite sa upotrebom ovog leka onoliko dugo koliko to propiše Vaš lekar. Ne prekidajte sami terapiju jer ste počeli da se osećate bolje.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Lek Kanazol, kao i drugi lekovi, može imati neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Prekinite upotrebu Kanazol kapsula i odmah se obratite svom lekaru ako primetite ili posumnjate na sledeće slučajeve. Možda će Vam biti potrebna neodložna pomoć ako primetite:

  • nagle znake alergije kao što su osip, koprivnjača, ozbiljne iritacije kože, oticanje lica, usana i jezika ili drugih delova tela; ovo mogu biti znaci teške alergijske reakcije (dešava se u malom broju slučajeva),
  • pojavu ozbiljnih promena sa ljuštenjem i/ili osipom sa malim bubuljicama, sa plikovima na koži, u usnoj duplji, očima, genitalijama, praćeno temperaturom, groznicom, bolovima u mišićima i lošeg opšteg stanja (ova pojava se dešava retko),
  • mravinjanje, utrnulosti i slabosti u udovima (ova pojava se dešava retko),
  • nagli gubitak apetita, mučnina, povraćanje, neuobičajeni umor, bol u stomaku, slabost u mišićima, požutela boja kože i beonjača (žutica), neobično tamna mokraća, stolica blede boje, gubitak kose. Ovo mogu biti znaci poremećaja funkcije jetre (dešava se u malom broju slučajeva),
  • otežano disanje, neočekivan porast telesne težine, oticanje nogu i trbuha, neuobičajeni umor, buđenje usled otežanog disanja. Ovo mogu biti znaci ozbiljnog poremećaja funkcije srca. Kratak dah takođe može da bude znak vode u plućima (ova pojava se dešava retko).

Recite svom lekaru ili farmaceutu ukoliko primetite neko od sledećih neželjenih dejstava:

Neželjena dejstva koja se javljaju često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • bol u stomaku, mučnina
  • glavobolja

Neželjena dejstva koja se javljaju povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • poremećaj menstrualnog ciklusa
  • sinuzitis, curenje iz nosa, kašalj i prehlada
  • zatvor, proliv, gasovi, povraćanje, loša probava

Neželjena dejstva koja se javljaju retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • povećanje enzima jetre (vidi se u analizi krvi)
  • neuobičajena potreba za mokrenjem, više nego obično
  • problemi sa vidom, uključujući i zamagljen vid i viđenje duplih slika
  • promene čula ukusa,
  • poremećaj krvi koji može dovesti do povećanog rizika za pojavu infekcija
  • zujanje u ušima
  • gubitak sluha (možda trajan)
  • jak bol u gornjem delu stomaka, često sa mučninom i povraćanjem (zapaljenje pankreasa)
  • nakupljanje tečnosti pod kožom (edem)
  • neuobičajen gubitak kose (alopecija)
  • povišen nivo triglicerida u krvi (vidi se u analizi krvi)
  • svrab na koži, crvenilo i ljuštenje kože
  • osetljivost kože na sunce
  • poremećaji potencije
  • tremor.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Rok upotrebe

Nemojte koristiti lek posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju (″važi do″). Rok upotrebe ističe poslednjeg dana navedenog meseca.

Čuvanje

Lek čuvati na temperaturi do 25ºC, u originalnom pakovanju.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Kanazol

Aktivna supstanca: itrakonazol. Jedna kapsula, tvrda sadrži:

itrakonazol 100 mg

Pomoćne supstance su:

Hipromeloza, bazni butil-metakrilat kopolimer; saharoza, p olietilenglikol 20000.

Sastav kapsule: Kapa kapsule : titan-dioksid, želatin, sunset yellow (E 110), quinoline yellow (E 104) Telo kapsule : želatin, titan-dioksid, sunset-yelow (E 110), quinoline yelow (E 104)

Kako izgleda lek Kanazol i sadržaj pakovanja

Izgled:

Tvrde, neprovidne, dvodelne, želatinske kapsule, žute boje Nº0, punjene belim do bledo krem obojenim peletama.

Pakovanje:

Kanazol, kapsule tvrde, 10 x 100 mg

Unutrašnje pakovanje je PVC/PE/PVDC-Aluminijumski blister.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze dva blistera sa po 5 kapsula, tvrdih i Uputstvo za lek.

Kanazol, kapsule tvrde, 5 x 100 mg

Unutrašnje pakovanje je PVC/PE/PVDC-Aluminijumski blister.

S poljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan blister sa 5 kapsula, tvrdih i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač:

SLAVIAMED D.O.O. BEOGRAD, Bulevar oslobođenja 97, Beograd-Voždovac, Republika Srbija

SLAVIAMED D.O.O. BEOGRAD, Republika Srbija, Beograd, Bulevar oslobođenja 97;

mesto proizvodnje: SLAVIAMED D.O.O., Republika Srbija, Sremska Mitrovica, Rumska malta bb.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broji datum dozvole:

Kanazol, kapsula, tvrda 10 x 100 mg:

Broj i datum dozvole: 515-01-03694-18-001 od 29.05.2019.

Kanazol, kapsula, tvrda 5 x 100 mg:

Broj i datum dozvole: 515-01-03695-18-001 od 29.05.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info