Levometadon hidrohlorid, aktivna supstanca leka Lefisyo, se koristi:
- kod odraslih kao deo integrisanog programa supstitucione terapije zavisnosti od opijata/opioida koji uključuje medicinsku, socijalnu i psihološku negu. Supstitucionu terapiju levometadon hidrohloridom treba da sprovodi lekar sa iskustvom u lečenju zavisnosti od opijata/opioida, poželjno u centrima specijalizovanim za lečenje zavisnosti od opijata/opioida;
- kao privremena supstitucija, npr. u slučaju hospitalizacije.
Doziranje i način primene određuju lekari sa iskustvom u lečenju pacijenata zavisnih od droge i lekari specijalizovani za lečenje zavisnosti od droga.
Dozu primenjuje isključivo lekar ili medicinsko osoblje koje je lekar ovlastio. Pacijent nikada ne meri količinu koju treba uzeti. Doza se daje pacijentu samo za neposrednu primenu ili za primenu kod kuće sa tačno naznačenim informacijama saglasno načinu primene i načinučuvanja, odnosnomora se koristiti prema uputstvima lekara.
Doziranje se zasniva na pojavi simptoma apstinencije (obustave) i mora se prilagoditi svakom pacijentu u skladu sa njegovom individualnom situacijom i subjektivnim osećanjima. Generalno, jednom kada se doza odredi, cilj je da se dostigne održavanje najnižom mogućom dozom.
Da bi se izbeglo predoziranje, 15 do 20 mg levometadon hidrohlorida (ekvivalentno 3 do 4 mL rastvora) od početne doze uzima se prvog dana ujutru. U zavisnosti od subjektivnog i objektivnog efekta, dodatna potrebna količina od 10 do 25 mg levometadon hidrohlorida (2
1 od 15
do 5 mLrastvora) uzima se uveče prvog dana. Kod pacijenata sa niskim ili nepoznatim pragom tolerancije (npr. po izlasku iz zatvora), početna doza ne bi trebalo da bude veća od 15 mg levometadon hidrohlorida (3 mL rastvora).
Posle 1 do 6 dana, dnevna doza se primenjuje jednom ujutru. Prelazak na doziranje jednom dnevno ujutru se obično vrši u koracima od 5 mg levometadon hidrohlorida (1 mL rastvora).
U slučaju nedovoljne efikasnosti (pojava apstinencijalnih simptoma), lekar može povećavati dozu za 5 do 10 mg levometadon hidrohlorida (1 do 2 mL rastvora)dnevno.
Doza održavanja se obično dostiže nakon 1 do 6 dana. Doza može biti i do 60 mg levometadon hidrohlorida (12 mL rastvora), a upojedinim slučajevima može biti i znatno veća. Doze veće od 50 do 60 mg levometadon hidrohlorida smeju se koristiti samo u opravdanim pojedinačnim slučajevima i samo ako se može isključiti istovremena upotreba.
Napomena
Interakcije i/ili indukcija enzima drugim agensima (videti odeljak 4.5) mogu povećati dnevnu potrebnu količinu levometadona. Stoga, čak i kod pacijenata sa stabilnom dozom, treba obratiti pažnju na potencijalne simptome obustave i prilagoditi dozu ako je potrebno.
Levometadon je približno dvostruko efikasniji od metadon racemata. Postoje dokazi da se razgradnja levometadona povećava kada se daje metadon racemat, pa se ovaj odnos može promeniti. Ovo se mora uzeti u obzir pridoziranju.
Stariji pacijenti
Preporučuje se smanjenje doze kod starijih pacijenata (videti odeljak 4.4).
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega i/ili jetre
Preporučuje se smanjenje doze kod pacijenata koji imaju bolest bubrega ili tešku hroničnu bolest jetre (videti odeljak 4.4).
Deca i adolescenti
Nema dostupnih podataka o lečenju dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Stoga se ne preporučuje upotreba leka Lefisyokod dece i adolescenata (videti odeljak 4.4).
Način primene i trajanje terapije
Lek Lefisyo se sme koristiti samo oralno, pod medicinskim nadzorom. Uobičajeno, lek se može uzimati nerazređen ili sa vodom za piće ili voćnim sokom (npr. sok od pomorandže ili sirup od maline).
Pacijent dobija potrebnu dozu za trenutnu upotrebu od svog lekara ili medicinskog osoblja koje je lekar ovlastio. Potrebnu količinu meri isključivo lekar ili medicinsko osobljekoje je lekar ovlastio.
Lekar mora obavestiti pacijenta da je oralna primena jedini odobreni i bezbedan način primene ovog leka. Pored toga, lekar mora naglasiti potencijalne posledice svake zloupotrebe.
Terapiju koja se primenjuje kod kuće mora propisati lekar.
Recept kojim se propisuje uzimanje leka kod kuće ne sme se izdati ako su lekarski pregledi i upitnici pokazali da pacijent:
- konzumira supstance koje su pri istovremenojupotrebi sa supstitucionom terapijom opasne za pacijenta,
- još uvek nema stabilnu prilagođenu dozu, uzimajući u obzir razvoj tolerancije, - zloupotrebljava supstance.
2 od 15
Propisivanje doze i priprema leka se mora odvijati u zdravstvenoj ustanovi pod nadzorom zdravstvenog radnika (videti i deo 6.6).
Trajanje lečenja u okviru celokupnog terapijskog režima u skladu je sa napretkom supstitucione terapije, ustanovljenim terapijskim ciljem i individualnim potrebama pacijenta.
Trajanje lečenja može se kretati od kratkotrajnog (npr. supstituciona terapija kod pacijenata zavisnih od droge tokom hospitalizovanog lečenja) do dugotrajnog lečenja.
Lek Lefisyose ne sme koristiti u slučaju:
- preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1,
- lečenja MAO inhibitorima ili u periodu od dve nedelje od prestanka lečenja MAO inhibitorima.
Antagonisti narkotika ili drugi agonisti/antagonisti (npr. pentazocin i buprenorfin) ne smeju se koristiti tokom lečenja lekom Lefisyo, osim za lečenje predoziranja.
Levometadon se može koristiti u terapiji pacijenata zavisnih od opijata/opioida samo od strane lekara ovlašćenih za pružanje supstitucionog lečenja, jer standardne doze koje se koriste u supstitucionom lečenju mogu izazvati ozbiljnu intoksikaciju ili čak biti fatalne kod pacijenata koji nemaju toleranciju na opijate.
Stroga indikacija i poseban medicinski nadzor su potrebni uslučaju: - trudnoće i dojenja (videti odeljak 4.6);
- oštećene svesti;
- istovremene upotrebe drugih lekova i supstanci koje deluju depresorno na CNS ilirespiratorni sistem;
- poremećaja kod kojih se mora izbegavati depresija respiratornog centra; - povećanog intrakranijalnog pritiska;
- hipotenzije kod hipovolemije;
- hipertrofije prostate sa nakupljanjem rezidualnog urina; - pankreatitisa;
- poremećaja žučnih kanala;
- opstruktivnihi upalnihporemećaja creva; - feohromocitoma;
- hipotireoidizama;
- umerenog do ozbiljnog oštećenja respiratornog centra i respiratorne funkcije; - bradikardije;
- lečenja antiaritmicima klase I i III.
Pluća i disanje
Kao i druge opioide, lek Lefisyotreba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa: - astmom;
- hroničnom opstruktivnom bolešćupluća; - plućnim srcem (cor pulmonale);
- veoma ograničenom respiratornom rezervom;
- već postojećim oštećenjem respiratorne funkcije;
3 od 15
- hipoksijom ili hiperkapnijom.
Čak i u standardnim terapijskim dozama narkotika, ovi pacijenti mogu iskusiti smanjenu respiratornu aktivnost uz istovremeno povećanje otpora disajnih puteva, što može dovesti do apnee.
Kod pacijenata koji imaju predispoziciju za takve atopijske pojave, postojeća astma, kožni osip i abnormalnosti krvne slike (eozinofilija) mogu se pogoršati.
Intrakranijalni pritisak
Respiratorni depresorni efekat narkotika i njihov kapacitet za povećanje pritiska cerebrospinalne tečnosti mogu se značajno povećati ukoliko već postoji povećan intrakranijalni pritisak. S obzirom na profil efikasnosti levometadona kao μ-agoniste, on se mora koristiti izuzetno oprezno i treba ga koristiti samo ako se smatra neophodnim za lečenje takvih pacijenata.
Rizici od istovremene upotrebe leka Lefisyo i sedativa kao što su benzodiazepini ili lekovi slični benzodiazepinima
Istovremena primena leka Lefisyo i sedativnih lekova, kao što su benzodiazepini ili lekovi slični benzodiazepinima, može dovesti do pojave sedacije, depresije disanja, kome i smrti. Zbog ovih rizika, istovremeno propisivanje sa ovim sedativnim lekovima treba biti ograničeno na pacijente kod kojih druge metode lečenja nisu moguće.
Ako se donese odluka o propisivanju leka Lefisyo istovremeno sa sedativnim lekovima, potrebno je primenitinajnižuefikasnu dozu, a trajanje lečenja treba da budešto kraće. Pacijente treba pažljivo pratiti zbog znakova i simptoma respiratorne depresije i sedacije. Zbog toga se izričito preporučuje da pacijenti i njihovi negovatelji budu informisani o tim simptomima (videti odeljak 4.5).
Rizik od istovremene upotrebe alkohola
Istovremena upotreba opioida, uključujući levometadon i alkohola, može dovesti do sedacije, respiratorne depresije, kome i smrti. Treba izbegavati konzumiranje alkohola tokom lečenja levometadonom (videti odeljak 4.5.).
Istovremena upotreba
Zloupotreba droga, alkohola i lekova tokom supstitucione tearpije može dovesti do životno ugrožavajućih stanja i mora se izbegavati po svaku cenu.
Treba vršiti redovne testove urina kako bi se otkrilo bilo kakvo istovremeno konzumiranje drugih nedozvoljenih droga.
Pacijenti sa visokim rizikom
Lečenje se mora izvoditi sa izuzetnim oprezom u sledećim slučajevima: - Veoma ranjivi pacijenti:
Pokušaji samoubistva opijatima, posebno u kombinaciji sa antidepresivima, alkoholom i drugim lekovima koji deluju na centralni nervni sistem, deo su kliničkih karakteristika zavisnosti. Kod pacijenata sa nekontrolisanom upotrebom lekova i upornim visoko rizičnim ponašanjem, uprkos odgovarajućoj farmakoterapiji, treba razmotriti individualnu evaluaciju i planiranje lečenja, koje može uključivati stacionarnu negu.
- Akutni stomačniporemećaji:
Kao i kod ostalih μ-agonista, lečenje lekom Lefisyo može maskirati dijagnozu ili klinički tok kod pacijenata koji pate od akutnih stomačnih poremećaja. Zbog toga pacijente sa znacima akutnih stomačnih poremećaja tokom supstitucionog lečenja treba pažljivo nadgledati dok se ne postavi precizna dijagnoza.
- Pacijenti sa produženim QT intervalom ili sa sumnjom na ovo stanje ili pacijenti sa poremećajem ravnoteže elektrolita, posebno hipokalemijom/srčanom aritmijom:
Prilikom korišćenja agonista μ-opioidnih receptora mora se uzeti u obzir moguće
4 od 15
produženje QT intervala i posledična pojava polimorfne ventrikularne tahikardije (torsade de pointes).
Kao opšte pravilo, sve pacijente treba ispitati o prethodnim bolestima srca i neobjašnjivim sinkopama pre započinjanja terapije. Pacijenta treba obavestiti o mogućnosti nastanka srčane aritmije.
Pre početka terapije i posle dve nedelje od početka lečenja mora se uraditi EKG, kako bi se potvrdio efekat supstitucionog agensa na QT interval i kako bi se kvantifikovao ovaj efekat. Takođe, preporučuje se izvođenje EKG-a pre povećanja doze i praćenje EKG-a najmanje jednom godišnje. U slučaju neobjašnjive sinkope, treba razmotriti mogućnost da je uzrok tome srce. Kada god se promeni lek iz dodatne terapije, treba razmotriti mogućnost interakcija koje utiču na QT interval.
Adrenalna insuficijencija
Levometadon treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa insuficijencijom nadbubrežne žlezde, jer opioidi mogu smanjiti proizvodnju kortizola.
Opioidi mogu da dovedu do reverzibilne insuficijencije nadbubrežne žlezde, što zahteva praćenje i supstitucionu terapijuglukokortikoidima. Simptomi adrenalneinsuficijencije mogu uključiti mučninu, povraćanje, gubitak apetita, umor, slabost, vrtoglavicu ili nizak krvni pritisak.
Smanjena koncentracija polnihhormona i povećana koncentracija prolaktina
Dugotrajna upotreba opioida može biti povezana sa smanjenim koncentracijama polnih hormona i povećanom koncentracijom prolaktina. Simptomi uključuju smanjen libido, impotenciju ili amenoreju.
Hipoglikemija
Hipoglikemija je primećena u slučaju predoziranja ili povećanja doze metadona (racemske mešavine levometadona i dekstrometadona). Tokom povećanja doze preporučuje se redovno praćenje šećera u krvi (videti odeljke 4.8 i4.9).
Potencijal izazivanja zavisnosti
Levometadon ima visok potencijal izazivanja zavisnosti i može izazvati zavisnost u slučajevima produžene i ponavljane upotrebe. Može se razviti fizička i psihička zavisnost, kao i tolerancija. U slučaju naglog prekida ili upotrebe antagonista opijata, treba očekivati ozbiljne, ponekad i životno ugrožavajućesimptome obustave.
Dodatne informacije
Kod starijih pacijenata i pacijenata sa bolestima bubrega, teškim hroničnim oboljenjem jetre ili kod pacijenata lošeg opšteg zdravlja, preporučuje se smanjenje doze (videti odeljak 4.2).
Kada koristite levometadon, važno je imati na umu da je levometadon otprilike dvostruko efikasniji od racemata metadona (videti odeljak 4.2).
Upotreba leka Lefisyo kod osoba koje nisu tolerantne na opijate je životno ugrožavajuća i može rezultirati smrtnim ishodom zbog prestanka disanja. Zbog toga se ovaj lek mora čuvati bezbedno, a posebno van vidokruga i domašaja dece.
Lek Lefisyonamenjen je samo za oralnu upotrebu. Intravenska zloupotreba leka Lefisyomože dovesti do ozbiljnih neželjenih efekata, na primer, sepse, flebitisa i plućne embolije, pa čak i do smrti.
5 od 15
Deca i adolescenti
Upotreba leka Lefisyokod dece i adolescenata mlađih od 18 godina se ne preporučuje zbog nedostatka kliničkih podataka o njegovoj efikasnosti i bezbednosti.
Doping kontrole
Upotreba leka Lefisyomože dovesti do pozitivnih rezultata u doping kontroli. Pored toga, zloupotreba leka Lefisyou svrhudopinga može dovesti do rizika po zdravlje.
Na efekte levometadona mogu uticati i farmakodinamičke i farmakokinetičke interakcije. Pored toga, u zavisnosti od kliničkih karakteristika, u slučaju interakcija opisanih u sledećem odeljku, možda će biti potrebno prilagođavanje doze levometadona i/ili leka koji se istovremeno koristi.
Sledeće kombinacije su kontraindikovane (videti odeljak 4.3):
- Ako su MAO inhibitori korišćeni u poslednjih 14 dana pre upotrebe opioida (npr. petidina), primećena su životno ugrožavajuća dejstva (depresorna i ekscitatorna u smislu njihovih simptoma) na centralni nervni sistem, disanje i cirkulaciju. Takve reakcije se ne mogu isključiti ni za levometadon.
- Pentazocin i buprenorfin mogu izazvati simptome obustave kod pacijenata zavisnih od heroina ili na supstitucionoj terapiji metadonom. Buprenorfin se sme primenjivati najranije 20 sati nakon prestanka uzimanja leka Lefisyo.
Ako se levometadon i drugi lekovi ili supstance koriste istovremeno, moraju se uzeti u obzir sledeće interakcije:
Uzajamno pojačavanje depresornog efekta na centralni nervni sistem ili na respiratorni sistem može se desiti kada se levometadon koristi sa depresorima centralnog nervnog sistema i respiratornim depresorima, na primer:
- jaka sredstva protiv bolova (uključujući druge opijate); - alkohol (videti odeljak 4.4);
- derivati fenotiazina;
- barbiturati i druge tablete za spavanje ili narkotici; - triciklični antidepresivi.
Sedativni lekovi kao što su benzodiazepini ili lekovi slični benzodiazepinima: Istovremena upotreba opioida sa sedativnim lekovima kao što su benzodiazepini ili lekovi slični benzodiazepinima povećava rizik od sedacije, depresije disanja, kome i smrti zbog aditivnog depresornog dejstva na CNS. Dozu i trajanje istovremene primene potrebno je ograničiti (videti odeljak 4.4).
Serotonergični lekovi:
Serotoninski sindrom se može javiti pri istovremenoj primeni metadona (racemske mešavine levometadona i dekstrometadona) sa petidinom, MAO inhibitorima i serotonergičnim lekovima (kao što su selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI), inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i norepinefrina (SNRI) i triciklični antidepresivi).
Simptomi serotoninskog sindroma uključuju promenu mentalnog statusa, nestabilnost autonomnog nervnog sistema, neuromuskularne poremećaje i/ili gastrointestinalne simptome.
Efekat levometadona može se pojačati antihipertenzivima, kao što su: - rezerpin;
6 od 15
- klonidin; - urapidil; - prazosin.
Koncentracija levometadona u plazmi može se povećati, a trajanje delovanja produžiti lekovima i supstancama koje inhibiraju enzimsko raspadanje levometadona u jetri (sistem citohroma P450[CYP]), kao što su:
- cimetidin;
- antimikotici (npr. itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol, flukonazol); - makrolidni antibiotici;
- antiaritmici; - kontraceptivi;
- selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI), kao što su setralin, fluvoksamin, fluoksetin i paroksetin;
- ciprofloksacin.
Kod ljudi, levometadon se N-demetiluje pomoću nekoliko CYP izoenzima, prvenstveno uz učešće CYP3A4, CYP2B6, CYP2C19 i CYP2D6 izoenzima.
Koncentracija levometadona u plazmi može se smanjiti, a trajanje delovanja skratiti lekovima i supstancama koje pospešuju enzimsko raspadanje levometadona u jetri (induktori enzima), kao što su:
- karbamazepin; - fenobarbital; - fenitoin;
- rifampicin; - kantarion;
- spironolakton;
- fusidinska kiselina; - flunitrazepam;
- efavirenz; - nevirapin;
- nelfinavir; - ritonavir;
- amprenavir; - metamizol.
Može doći do simptoma obustave.
Pažljivo praćenje pacijenata zbog pojave kliničkih simptoma predoziranja, subdoziranja i simptoma obustave i odgovarajuće prilagođavanje doze se takođe preporučuje kada se levometadon koristi istovremeno sa drugim lekovima ili supstancama koje se metabolišu preko enzima jetre ili mogu uticati na vezivanje za proteine (levometadon se pretežno vezuje za alfa-kiseli glikoprotein i albumin, videti odeljak 5.2), kao i nakon prestanka upotrebe takvih lekova ili supstanci.
Na primer, nakon istovremene upotrebe antiretrovirusnih lekova, zabeleženo je da se koncentracija antiretrovirusnih lekova u plazmi ili smanjuje (didanozin i stavudin) ili se povećava (zidovudin), dok koncentracija levometadona u plazmi ostaje nepromenjena. Potrebno je pažljivo praćenje ovih pacijenata zbog adekvatnog kliničkog odgovora ili znakova toksičnosti.
Trudnoća
7 od 15
Upotreba levometadona tokom trudnoće mora biti strogo indikovana i potrebno je izvršiti odgovarajuće medicinsko praćenje, poželjno je u specijalizovanom medicinskom centru. Nema dostupnih podataka iz prospektivnih studija o upotrebi levometadona kod trudnica. Epidemiološke studije o riziku od malformacija kod dece izložene metadonu in utero su kontradiktorne i ne uzimaju u obzir različite efekte distorzije. Uzročna povezanost između upotrebe metadona kod trudnica i rizika od urođenih malformacija do danas nije dokazana. Studije na životinjama pokazale su dokaze o reproduktivnoj toksičnosti kada se koristi metadon (videti odeljak 5.3).
Tokom trudnoće mora se obezbediti adekvatna supstitucija i prevencija simptoma obustave kako bi se smanjili štetni efekti na fetus. Smanjenje doze ili ukidanje leka tokom trudnoće uvek se mora sprovoditi uz pažljivo praćenje majke i tek nakon pažljive procene odnosa rizik/korist.
Zbog potencijalne indukcije enzima tokom trudnoće (na osnovu kliničkih podataka o farmakokinetici metadona), kod nekih trudnica može biti potrebno povećanje doze ako se pojave simptomi obustave.
Da bi se zaštitio fetus, možda će biti potrebno podeliti dnevnu dozu kako bi se sprečile visoke maksimalne koncentracije u plazmi i nadoknadila ubrzana razgradnja levometadona, sprečavajući na taj način simptome obustave.
Levometadon prolazi placentnu barijeru i može, kada se primenjuje pre i tokom porođaja, rezultirati respiratornom depresijom kod novorođenčadi. Otprilike 60-80% novorođenčadi zahteva stacionarno lečenje zbog sindroma obustave kod novorođenčadi. Povlačenje kod novorođenčadi mora se obaviti u odgovarajućoj pedijatrijskoj jedinici intenzivne nege, jer hronična terapija lekom Lefisyo može dovesti do stvaranja navike i zavisnosti kod fetusa, kao i do neonatalnog simptoma obustave što zahteva lečenje. Prilagođavanje doze (posebno smanjenje doze) može biti potrebno u roku od 1 do 2 nedelje nakon porođaja.
Deca majki koje primaju supstitucionu terapiju metadonom imala su srazmerno nižu porođajnu težinu i manji obim glave od dece koja nisu bila izložena lekovima. Pored toga, kod dece koja su prenatalno izložena metadonu, zabeležena je povećana učestalost upale srednjeg uha i neuroloških stanja sa poremećajima sluha, kašnjenja u mentalnom i motoričkom razvoju i abnormalnosti oka. Sumnja se da postoji veza između primene metadona i povećane incidence sindroma iznenadne smrti kod odojčadi.
Dojenje
Levometadon se izlučuje u majčino mleko u malom stepenu.
Neželjeni efekti, uključujući respiratornu depresiju i pomračenje svesti, koji mogu biti fatalni, prijavljeni su kod odojčadi izloženih metadonu (racemska mešavina levometadona i dekstrometadona) preko majčinog mleka. U ovim slučajevima identifikovani su faktori koji doprinose tome, uključujući istovremenu upotrebu lekova koji deprimiraju centralni nervni sistem, genetski faktori i predoziranje.
Prilikom donošenja odluke o tome da li se dojenje može preporučiti pacijentima koji se leče levometadonom treba potražiti savet kliničkog specijaliste. Takođe je potrebno uzeti u obzir da li je žena na stabilnoj dozi održavanja levometadona i da li je nastavila da koristi nedozvoljene supstance. Ako se donese odluka da se doji, doza levometadona treba da bude što niža. Lekari koji propisuju levometadon treba da savetuju dojilje da prate novorođenče zbog pojave sedacije i poteškoća sa disanjem i da potraže hitnu medicinsku pomoć ako se to dogodi. Iako količina levometadona izlučenog u majčino mleko nije dovoljna da u potpunosti suzbije simptome obustave kod odojčadi, može umanjiti težinu sindroma neonatalne apstinencije. Ako je neophodno prekinuti dojenje, to treba činiti postepeno, jer naglo odvikavanje može pojačati simptome obustave kod novorođenčadi.
8 od 15
Plodnost
Metadon verovatno ne utiče na plodnost kod žena. Studije na muškarcima koji su primali terapiju održavanja metadonom pokazale su da metadon smanjuje koncentraciju testosterona u serumu i značajno smanjuje zapreminu ejakulata i pokretljivost sperme. Broj spermatozoida ispitanika koji su primali metadon bio je dvostruko veći od onog u kontrolnoj grupi, kao rezultat smanjene količinesemene tečnosti u ejakulatu.
Lek Lefisyoima snažan uticaj na psihofizičke aktivnosti, za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima, ni rad sa mašinama.
Učestalost neželjenih dejstava opisuje se prema sledećim konvencijama: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do < 1/100); retko (≥1/10 000 do < 1/1000); veoma retko (<1/10000); nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Kao i kod primene drugih jakih opioida, treba razmotriti odgovarajuću profilaksu poznatih neželjenih efekata povezanih sa opioidima (kao što je zatvor).
Simptomi obustave kod opijata obično se javljaju na početku supstitucione terapije. Takvi simptomi uključuju anksioznost, anoreksiju, nehotično trzanje i pomeranje, grčeve u crevima, depresiju, dijareju, povraćanje, povišenu telesnu temperaturu, naizmeničnu drhtavicu i valunge(nalete vrućine), zevanje, naježenu kožu gubitak težine, tahikardiju, curenje iz nosa, kijanje, širenje zenica, razdražljivost, pospanost, fizički bol, nesvesticu, jako znojenje, pojačano suzenje, mučninu, nemir, grčeve u stomaku i tremor.
Ostali mogući neželjeni efekti:
Poremećaji metabolizma i ishrane Povremeno do često:
Gubitak apetita. Nepoznata učestalost: Hipoglikemija.
Psihijatrijski poremećaji Povremeno do često: Euforija i disforija.
Poremećaji nervnog sistema Povremeno do često:
Vrtoglavica, sedacija, konfuzija, dezorijentacija, glavobolja, nesanica, nemir.
Poremećaji oka Povremeno do često: Zamućen vid.
Kardiološki poremećaji Povremeno do često: Palpitacije, bradikardija. Retko do veoma retko:
Srčana aritmija (sinkopa), zastoj srca.
9 od 15
Vaskularni poremećaji Retko do vrlo retko:
Krvarenje(hemoragija), ortostatska hipotenzija, ograničenje cirkulacije, šok.
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji Povremeno do često:
Respiratorna depresija. Retko do veoma retko: Respiratorni arest.
Gastrointestinalni poremećaji Povremeno do često:
Povraćanje, mučnina, suva usta, zatvor.
Hepatobilijarni poremećaji Povremeno do često: Bilijarna diskinezija.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva Povremeno do često:
Koprivnjača i drugi osip, svrab.
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema Povremeno do često:
Smanjena zapremina urina, poremećaji mokrenja.
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki Povremeno do često:
Smanjen libido i/ili smanjena potencija (videti odeljak 4.6).
Opšti poremećaji Povremeno do često:
Naleti znojenja, umor, slabost, edem. Retko do veoma retko:
Crvenilo
Prijavljivanjeneželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuiranopraćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije(ALIMS):
Agencija za lekovei medicinska sredstva Srbije Nacionalnicentar za farmakovigilancu VojvodeStepe458, 11221 Beograd
Republika Srbija
faks: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
10 od 15
Životno ugrožavajuća intoksikacija može se javiti čak i pri dozama nižim od standardnih doza koje se koriste u supstitucionom lečenju, posebno kod osoba koje nemaju razvijenu tolerancijuna opijate (posebno kod dece). Kod dece uzrasta do 5 godina to se može dogoditi u dozama od približno 0,5 mg levometadona, kod starije dece se može javiti u dozama od približno 1,5 mg, a kod odraslih od približno 10 mg levometadona.
Smanjivanje doze preporučuje se u slučajevima kada pacijenti pokazuju znake i simptome prekomernog dejstva levometadona koje karakterišu simptomi kao što su „neobičan osećaj“, smanjena sposobnost koncentracije, pospanost i potencijalno vrtoglavica u stojećem položaju.
Predoziranje karakterišu respiratorna depresija (Cheyne–Stokes disanje, cijanoza), ekstremna pospanost sa tendencijom ka poremećajima svesti do kome, mioza, opuštanje skeletnih mišića, lepljiva koža i ponekad bradikardija i hipotenzija. Prijavljena je hipoglikemija.
Veliko predoziranje može prouzrokovati zastoj disanja, cirkulatorni kolaps, srčani zastoj i smrt.
Hitne medicinske mere ili, ako je potrebno, mere intenzivne nege (npr. intubacija i ventilacija) moraju se odmah preduzeti. Specifični antagonisti opijata (npr. nalokson) mogu se koristiti za lečenje simptoma predoziranja. Pojedinačni antagonisti opijata se međusobno razlikuju u pogledu doziranja (pogledajte podatke od proizvođača!). Posebno treba napomenuti da levometadon može imati dugotrajan efekat na depresiju disanja (do 75 sati), dok antagonisti opijata deluju mnogo kraće (1 do 3 sata). Stoga će možda biti potrebne dodatne injekcije kada se antagonistički efekti povuku. Možda će biti potrebne mere kako bi se sprečio gubitak telesne toplote i terapija nadoknade tečnosti.
U slučaju oralnog predoziranja levometadonom, ispiranje želuca sme se izvršiti tek nakon antagonizacije. Zaštita respiratornog trakta intubacijom je posebno važna kada se vrši ispiranje želuca, kao i pre primene antagonista (moguće je povraćanje). U lečenju predoziranja ne sme se koristiti alkohol, barbiturati, bemegrid, fenotiazini i skopolamin.
Levometadon se ne može dijalizovati.
Farmakoterapijska grupa: Ostali lekovi koji deluju na nervni sistem, lekovi koji se koriste kod poremećaja zavisnosti.
ATCšifra: N07BC05
Levometadon hidrohlorid je potpuno sintetski opioidni analgetik koji se, kao osnovni derivat difenilmetana, može strukturno dobiti iz morfina.
Levometadon je R (-) enantiomer metadona. S (+) enantiomer ima samo 1/50 analgetičkog efekta R (-) enantiomera. Klinički efekti levometadona u lečenju zavisnosti od opijata/opioida zasnivaju se na dva mehanizma. Prvo, levometadon, kao sintetski opioidni agonist, ima efekte slične morfinu koji mogu suzbiti simptome obustave kod ljudi zavisnih od opijata/opioida. Drugo, hronična oralna upotreba levometadona, zavisno od doze i trajanja supstitucije, može dovesti do razvoja tolerancije koja blokira subjektivno euforični efekat parenteralno primenjenih opijata.
11 od 15
Efekat supstitucije započinje 1 do 2 sata nakon oralne primene i traje 6 do 8 sati sa jednom dozom. Uz ponavljanu primenu, kako se postiže farmakokinetička ravnoteža, trajanje delovanja se povećava na 22 do 48 sati tako da je dovoljna primena jednom dnevno.
Kao opioidni agonist, levometadon izaziva produženu respiratornu depresiju, koja je najizraženija nakon 4 sata i može trajati i do 75 sati. Pored klasičnih opioidnih efekata, kao što su sedacija, euforija i mioza, farmakološki efekti levometadona uključuju bradikardiju, hipotenziju, bronhokonstrikciju i antidiurezu. Posle duže upotrebe, levometadon takođe uzrokuje zavisnost uporedivu sa heroinom i morfinom.
Produženje QT intervala
Kliničke studije na 39 pacijenata pokazale su da prelazak sa metadona na levometadon uzrokuje skraćivanje izmenjenog QRc intervala i ukazuje na to da levometadon ima bolji bezbednosni profil za srce. Studije na sporim CYP2B6 metabolizerima ukazuju da rizik od produženja QTc intervala kod ovih pacijenata može biti povećan odloženom razgradnjom (S)-enantiomera sadržanog u racematumetadona.
Resorpcija
Levometadon se brzo resorbuje nakon oralne primene. Apsolutna bioraspoloživost nakon oralne primene je u proseku oko 82%.
Distribucija
U dnevnoj dozi levometadona od 30 mg oralno, stanje ravnoteže u plazmi dostiže se nakon 4 do 5 dana. Levometadon pokazuje relativno veliki volumen distribucije od 3 do 4 L/kg. To znači da je visoko lipofilna supstanca i da se u značajnim količinama akumulira u perifernom tkivu, masti, mišićima i koži. Vezivanje za serumske proteine je približno 85%. Prvenstveno se vezuje za alfa-kiseli glikoprotein i albumin.
Levometadon se izlučuje u majčino mleko i prolazi placentarnu barijeru. Koncentracija levometadona je niža u krvi pupčane vrpce od koncentracije u krvnoj plazmi majke. Ne postoji povezanost između koncentracije u krvnoj plazmi majke/koncentracije u krvi pupčane vrpce i nivoa u amnionskojtečnosti.
Biotransformacija
Levometadon se N-demetiluje CYP izoenzimima, uključujući CYP3A4, 2D6, 2B6 i 2C19.
Do danas su identifikovana 32 metabolita metadona. Međutim, samo 2% primenjene doze čine dva farmakološki aktivna metabolita. Metadon i njegovi metaboliti se akumuliraju pre svega u plućima, jetri, bubrezima, slezini i mišićima.
Eliminacija
Levometadon hidrohlorid i njegovi metaboliti se eliminišu putem bubrega i žuči. Eliminacija putem bubrega, koja zavisi od pH vrednosti, glavni je put eliminacije kod većih doza, približno 60% se eliminiše kao nepromenjeni metadon nakon primene više od 160 mg. 10-45% ukupne količine izlučuje se putem žuči.
Terminalno poluvreme eliminacije u plazmi podložno je značajnim individualnim varijacijama (14 do 55 sati). Produžava se kada se lek uzima duže vreme, kod starijih pacijenata i kod hroničnih oboljenja jetre.
Levometadon se ne može dijalizovati. Međutim, ne postoji rizik od akumulacije kod anurije, jer se u ovom slučaju lek izlučuje samo fecesom.
12 od 15
Smrt usled prestanka disanja nastupa nakon akutnog predoziranja. Vrednosti LD50 levometadona nakon intravenske primene su 13,6 do 28,7 mg/kg kod miševa i 8,7 mg/kg kod pacova.
Najvažniji organi na koje je bilo uticaja kod laboratorijskih životinja nakon subhronične i hronične primene bili su respiratorni sistem (respiratorna depresija) i jetra (povećana aktivnost SGPT, hipertrofija ćelija jetre, promene u citoplazmi eozinofila).
Mutageni i potencijal za razvoj tumora
In vitro i in vivo studije o genotoksičnosti metadona dale su kontradiktorne rezultate sa znacima slabog klastogenog potencijala. Međutim, iz ovih rezultata trenutno se ne može utvrditi rizik pri kliničkoj upotrebi. Dugotrajna ispitivanja na pacovima i miševima nisu pružila dokaze o kancerogenom potencijalu.
Reproduktivna toksičnost
Levometadon nije dovoljno ispitivan. Za procenu se mogu koristiti rezultati iz istraživanja na D, L-metadonu.
Kod pacova, primena 20 mg/kg/dan metadona tokom 5 dana dovela je do smanjenja težine prostate, semenih kesica i testisa. Potomci muških pacova lečenih metadonom (do 38 mg/kg/dan) imali su povećanu stopu neonatalnog mortaliteta od 74%.
Mladunci ženki pacova zavisnih od metadona pokazali su usporen postnatalni rast mozga, smanjenu telesnu težinu i povećan neonatalni mortalitet. Muški potomci pacova koji su primali oralnu terapiju metadonom od 14. do 19. dana trudnoće pokazali su značajno smanjenje koncentracijetestosterona u krvi (moguć je antagonizam naloksonom).
Glicerol E422; Natrijum–benzoat E211;
Limunska kiselina, monohidrat E330; Voda, prečišćena.
Nije primenjivo.
2 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja je 90 dana, kada se čuva na temperaturi do 25ºC u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Rastvor za trenutnu upotrebu koji je razblažen voćnim sokom (npr. sok od pomorandže ili sirup od maline) ili vodom za piće, treba upotrebiti u roku od 7 dana, kada se čuva u boci, zaštićenood svetlosti, na temperaturi do 25°C.
13 od 15
Rastvor za upotrebu kod kuće koji je razblažen vodom za piće ili konzerviranim i viskoznim razblaživačima, treba iskoristiti u roku od 3 meseca, kada se čuva u boci, zaštićeno od svetlosti, na temperaturi do 25°C. Preparat namenjen za upotrebu kod kuće čuvajte van domašaja dece.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja, videti odeljak 6.3.
Lefisyo, oralni rastvor, 100 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 125 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 100 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 100 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 500 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 500 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 500 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 500 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 1000 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 1000 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 1000 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 1000 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Napomena za medicinsko osoblje
Lek Lefisyoza upotrebu kod kućemože se pripremiti razblaživanjem vodom za piće u razmeri 1:2 (jedan deo leka Lefisyoi dva dela vode), ili konzerviranim i viskoznim razblaživačima u razmeri 1:1.
Ako je lek Lefisyo propisan za terapiju kod kuće, pakuje se u pojedinačne dnevne doze i obeležava tačno naznačenim informacijama saglasno načinu primene i načinu čuvanja leka. Pacijent prima ove dnevne doze u zdravstvenoj ustanovi i uzima ih u obliku oralnih doza po uputstvu lekara.
Ovaj lek sadrži aktivnu supstancu levometadon-hidrohlorid, koja pripada grupi opioidnih analgetika.
Lek Lefisyose koristi:
- kod odraslih, kao deo integrisanog programa supstitucione (zamenske) terapije zavisnosti od opijata/opioida koji uključuje medicinsku, socijalnu i psihološku negu. Supstitucionu terapiju levometadon-hidrohloridom treba da sprovodi lekar sa iskustvom u lečenju zavisnosti od opijata/opioida, poželjno je u centrima specijalizovanim za lečenje zavisnosti od opijata/opioida;
- kao privremena zamena (supstitucija), npr. u slučaju hospitalizacije.
Lek Lefisyo ne smete uzimati:
- ukolikoste alergični (preosetljivi) na levometadon-hidrohlorid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene uodeljku 6),
- ukolikoste na terapiji inhibitorima monoaminooksidaze (MAO inhibitorima) –lekovi koji se koriste za lečenjeParkinsonove bolesti ilidepresije, ili ako ste uzimali ove lekove u protekle dve nedelje,
- ukoliko ste na terapiji lekovima koji mogu da neutrališuili da promene efekat leka Lefisyo, kao što su pentazocin i buprenorfin. Međutim, ovi lekovi se mogu koristiti u terapiji predoziranja lekom Lefisyo.
Upozorenjai mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što uzmete lek Lefisyo ako se bilo šta od navedenog odnosi na Vas. Tada će Vaš lekar sprovesti lečenje samo ukoliko je neophodno. Ovo se posebno odnosi u slučaju:
- trudnoćei dojenja, - poremećaja svesti,
- istovremene primene drugih lekova koji potiskuju određene moždane funkcije (npr. kontrola disanja) (videti odeljak „Drugi lekovi i lek Lefisyo“ i „Uzimanje leka Lefisyo sa hranom, pićima i alkoholom“),
- istovremena primena leka Lefisyo sa sedativnim lekovima ili tabletama za spavanje (kao što su benzodiazepini i slični lekovi): ovo može dovesti do pospanosti, plitkog i oslabljenog disanja i kome, a može dovesti i do smrtnog ishoda (videti takođe „Drugi lekovi i lek Lefisyo“).
- bolesti kod kojih se respiratorna depresija mora izbegavati, kao što su: astma,
bolest pluća sa hronično suženim disajnim putevima, srčana slabost izazvana teškim oboljenjem pluća,
umerena do teška respiratorna depresija i dispnea, niska vrednost kiseonika u krvi,
povećana vrednost ugljen dioksida u krvi.
Kod ovih bolesti može doći do otežanog disanja ili do zaustavljanja disanja čak i pri normalnim dozama leka Lefisyo. Može doći do pogoršanja postojeće astme ili osipa na koži i abnormalnosti krvne slike, posebno ako ste skloni alergijama.
- povećan intrakranijalni pritisak: ovo se može dalje povećavati, - nizak krvni pritisak izazvan dehidratacijom,
- uvećanje prostate sa nepotpunim pražnjenjem bešike, - zapaljenjepankreasa,
- poremećaji žučnih kanala,
2 od 15
- opstruktivni i zapaljenski poremećaji creva,- feohromocitom, tumor nadbubrežne žlezde koji oslobađa hormone,
- hipotireoidizam,
- rizik od samoubistva:
Pokušaji samoubistava opijatima, posebno u kombinaciji sa određenim lekovima koji se koriste za lečenje depresije (antidepresivi), alkoholom i drugim supstancama, poput benzodiazepina, mogu biti jedna od kliničkih karakteristika zavisnosti od supstanci. Razgovarajte sa svojim lekarom ili specijalizovanim savetovalištem ako ne možete da prestanete da istovremeno konzumirate takve supstance,
- teški stomačni poremećaji:
Lečenje lekom Lefisyomože čak da prikrije ozbiljne stomačne probleme. Kod prvih znakova stomačnih poremećaja, trebalo bi da budete pod redovnim medicinskim nadzorom dok se ne utvrdi tačan uzrok,
- pacijenti sa srčanim aritmijama ili produženom ventrikularnom aktivnošću, poznatom kao produženje QT intervala, ili poremećajima elektrolitnog balansa, posebno u slučaju niskih vrednosti kalijuma u krvi. Određeni opijati mogu uticati na srčanu provodljivost (produženje QT intervala na EKG-u). To može prouzrokovati opasan poremećaj srčanog ritma (prebrzi, aritmični rad srca, „torsade de pointes“). Molimo Vas da odmah obavestite svog lekara ako Vam se javinepravilan rad srca ili nesvestica,
- lečenje antiaritmicima klase I i III, - usporen srčani ritam.
Kod starijih pacijenata i pacijenata sa bolestima bubrega, teškim hroničnim oboljenjem jetre ili lošeg opšteg zdravlja, dozu treba smanjiti.
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Lefisyo ako imate poremećaj nadbubrežne žlezde. Vaše lečenje treba izvoditi sa oprezom.
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom ako Vam se tokom uzimanja leka Lefisyo jave neki od sledećih simptoma: slabost, umor, nedostatak apetita, mučnina, povraćanje ili nizak krvni pritisak. Ovo može biti simptom smanjenog lučenja hormona kortizola od strane nadbubrežnih žlezda i možda ćete morati da uzimate dodatnu hormonskuterapiju.
Dugotrajna upotreba opioida može prouzrokovati smanjenje vrednosti polnih hormona i povećane vrednosti hormona prolaktina. Obratite se svom lekaru ako imate simptome poput smanjenog libida, impotencije ili odsustva menstruacije(amenoreja).
Dodatne informacije
U slučajevima dugotrajne i ponovljene upotrebe, levometadon može da izazove fizičku i psihičku zavisnost i navikavanje sa gubitkom efikasnosti, što je poznato kao tolerancija. Prestanak upotrebe nakon ponovljene upotrebe ili kod zavisnosti od opijata, ili prilikom primene antagoniste opijata (supstanca koja može blokirati efekte opijata) može pokrenuti apstinencijalni sindrom (sindrom obustave).
Kod ljudi koji nisu navikli na ponavljano ili redovno uzimanje opioida uzimanje leka Lefisyo može biti opasno po život i može prouzrokovati smrt usled zaustavljanja disanja. Zbog toga se lek mora čuvati bezbedno, a naročito van vidokruga i domašaja dece.
Lek Lefisyo namenjen je samo za oralnu upotrebu. Zloupotreba leka Lefisyo ubrizgavanjem u venu uzrokuje predoziranje i po život opasne neželjene efekte, poput trovanja krvi, upale vena i blokade krvnih sudova u plućima krvnim ugruškom.
Zloupotreba droge i lekova tokom supstitutivnog lečenja može dovesti do incidenata opasnih po život i mora se apsolutno izbegavati.
3 od 15
Lekar će obavljati redovne testove urina kako bi otkrio bilo kakvu istovremenu upotrebu droge.
Vaš lekar će možda želeti da uradi dodatne testove pre i tokom terapije lekom Lefisyo, npr. iz Vaše krvi.
Kada koristite levometadon, važno je imati na umu da je levometadon otprilike dvostruko efikasniji od metadon racemata (videti takođe odeljak 3 „Kako se uzima lek Lefisyo“).
Decai adolescenti
Upotreba leka Lefisyo kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina se ne preporučuje, zbog nedostatka kliničkih podataka o njegovoj efikasnosti i bezbednosti.
Efekti zloupotrebe u svrhu dopinga
Uzimanje leka Lefisyo može dovesti do pozitivnih rezultata u doping kontroli. Pored toga, zloupotreba leka Lefisyou svrhu dopinga može dovesti do rizika po zdravlje.
Drugi lekovi i lek Lefisyo
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Uzimanje drugih lekova može uticati na potrebnu dnevnu dozu leka Lefisyo.
Razgovarajte sa svojim lekarom ako primetite znake pojačanog dejstva ili simptome obustave leka Lefisyo
Sledeći lekovi se ne smeju uzimati istovremeno sa lekom Lefisyo:
- inhibitori monoaminooksidaze: lekovi koji se koriste za lečenje depresije ili Parkinsonove bolesti. Terapiju ovim lekovima treba prekinuti najmanje 14 dana pre lečenja lekom Lefisyo. U suprotnom, mogu se javiti supresivni ili stimulišući efekti na disanje i cirkulacijukoji suopasni po život,
- pentazocin, buprenorfin: lekovi koji se koriste za lečenje jakih bolova.
Simptomi obustave se mogu pojaviti ako se ovi lekovi koriste istovremeno sa lekom Lefisyo. Buprenorfin se sme primenjivati najranije 20 sati nakon prestanka uzimanja leka Lefisyo. U izuzetnim slučajevima, ovi lekovi se mogu uzimati istovremeno sa lekom Lefisyo ako se koriste za lečenje predoziranja lekom Lefisyo.
Obavestite svog lekara ako koristite neki od sledećih lekova jer mogu promeniti dejstvo leka Lefisyo:
- ostale lekove koji suprimiraju određene funkcije mozga (npr. kontrola disanja), kao što su:
• jaka sredstva protiv bolova (uključujući opioide),
• određeni lekovi koji se koriste za lečenje psihijatrijskih poremećaja čije se aktivne supstance obično završavaju sa „-azin“, kao što je fenotiazin,
• tablete za spavanje,
• antiepileptici, poznati kao barbiturati, čije aktivne supstance obično završavaju sa „-tal“, kao što je fenobarbital,
• narkotici,
• određeni lekovi koji se koriste za lečenje depresije poznati kao triciklični antidepresivi (npr. trimipramin i doksepin).
Kada se koriste istovremeno, mogu da izazovu uzajamno pojačavanje efekta na funkcije mozga i stoga mogu dovesti, na primer, do pospanosti ili plitkog i oslabljenog disanja (videti „Upozorenja i mere opreza“). Molimo Vas da se tačno pridržavate preporuka za doziranje koje Vam je dao lekar,
- sedativni lekovi i tablete za spavanje poznati kao benzodiazepini (obično se završavaju sa „-zepam“, kao što su diazepam, flunitrazepam) i slični lekovi (kao što je zolpidem).
4 od 15
Istovremena upotreba leka Lefisyo i sedativnih lekova, kao što su benzodiazepini ili slični lekovi, povećava rizik od pospanosti, otežanog disanja (respiratorna depresija), kome i može biti opasna po život. Zbog navedenog, istovremenu primenu treba razmotriti samo ukoliko druge metode lečenja nije moguće primeniti. Međutim, ako Vam lekar propiše lek Lefisyo zajedno sa sedativnim lekovima, on mora ograničiti doze i trajanje istovremene terapije. Obavestite Vašeg lekara o svim sedativnim lekovima koje uzimate i pomno sledite njegove preporuke za doziranje.
Može biti korisno da upoznate prijatelje ili rođake sa prethodno navedenim znakovima i simptomima. Obratite se Vašem lekaru ukoliko se pojave takvi simptomi.
- Lekovi koji povećavaju koncentraciju serotonina (neurotransmitera) u Vašem mozgu: rizik od neželjenih dejstava se povećava ako uzimate levometadon zajedno sa antidepresivima (npr. citalopram, duloksetin, escitalopram, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin, venlafaksin, klomipramin, imipramin, nortriptilin). Razgovarajte sa Vašim lekarom ako osetite simptome kao što su:
• promena mentalnog stanja (na primer, uzbuđenje, halucinacije, koma),
• ubrzan rad srca, nestabilan krvni pritisak, povišena telesna temperatura,
• prekomerni refleksi, poremećena koordinacija, ukočenost mišića,
• gastrointestinalni simptomi (npr. mučnina, povraćanje, dijareja),
Isto važi i za istovremenu upotrebu, na primer, jakog leka protiv bolova petidina sa levometadonom.
- lekovi koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska (npr. rezerpin, klonidin, urapidil i prazosin),
- cimetidin, lek koji se koristi za smanjenje stvaranja želudačne kiseline,
- lekovi koji se koriste za lečenje gljivičnih infekcija (npr. itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol, flukonazol),
- lekovi koji se koriste za lečenje poremećaja srčanog ritma (npr. antiaritmici klase I i III, kao što je amjodaron),
- kontraceptivne pilule,
- karbamazepini fenitoin, lekovi koji se koriste za lečenje epilepsije,
- lekovi koji se koriste za lečenje određenih bakterijskih infekcija, kao što su rifampicin, lekovi poznati kao makrolidni antibiotici, ciprofloksacin, fusidna kiselina,
- kantarion,
- spironolakton (diuretik),
- lekovi koji inhibiraju umnožavanje HIV-a (npr. efavirenz, nevirapin, nelfinavir, ritonavir, amprenavir, didanozin, stavudin, zidovudin),
- metamizol, lek za lečenje bola i povišene telesne temperature. Uzimanje lekaLefisyo sahranom, pićimai alkoholom
Ne konzumirajte alkohol u toku terapije lekom Lefisyo. Alkohol može nepredvidivo pojačati efekat leka i izazvati ozbiljnu intoksikaciju sa znacima i simptomima kao što su pospanost, plitko i oslabljeno disanje i koma, u nekim slučajevima čak i sa smrtnim ishodom.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Levometadon prolazi placentu i ulazi u krvotok fetusa. Lek Lefisyose može koristiti tokom trudnoće nakon pažljive procene odnosa koristi i rizika od strane lekara, po mogućnosti uz nadzor u specijalizovanom medicinskom centru.
Zbog metaboličkih promena tokom trudnoće, možda će biti potrebno da se poveća doza da bi se održala efikasnost lečenja.
Uzimajući u obzir Vaše nerođeno dete, lekar može da preporuči da sednevna doza podeli. Dugotrajna upotreba tokom trudnoće može dovesti do navikavanja i zavisnosti kod fetusa, kao i do simptoma obustave nakon rođenja koji često zahtevaju stacionarno lečenje. Pored
5 od 15
toga, levometadon - primenjen pre ili tokom rođenja - može prouzrokovati probleme sa disanjem kod novorođenčeta.
Dojenje
Razgovarajte sa svojim lekarom ako dojite ili razmišljate o dojenju dok uzimate levometadon, jer to može uticati na Vašu bebu. Pratite Vašu bebu zbog mogućih abnormalnih znakova i simptoma kao što su povećana pospanost (veća nego obično), poteškoće sa disanjem ili mlitavost. Odmah se obratite lekaru ako primetite bilo koji od ovih simptoma.
Plodnost
Prijavljeni su slučajevi da metadon uzrokuje seksualnu disfunkciju kod muškaraca koji su na terapiji održavanja.
Upravljanje vozilimai rukovanje mašinama
Lek Lefisyo ima snažan uticaj na psihofizičke aktivnosti, za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje vozilima, ni rad sa mašinama.
Lek Lefisyo sadrži 0,3 mg natrijum benzoata po mL.
Lek Lefisyo sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno esencijalnog "slobodnog natrijuma".
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lek Lefisyoje namenjen samo za oralnu upotrebu.
Zloupotreba leka Lefisyo ubrizgavanjem u venu uzrokuje predoziranje i po život opasne neželjene efekte, poput:
- trovanja krvi, - upale vena,
- blokade krvnih sudova u plućima krvnim ugruškom.
Doziranje se zasniva na pojavi simptoma obustave i mora se prilagoditi Vama u skladu sa Vašom individualnom situacijom. Generalno, jednom kada se doza odredi, cilj je da se dostigne održavanje najnižom mogućom dozom.
Da bi se izbeglo predoziranje, 15 do 20 mg levometadon hidrohlorida (ekvivalentno 3 do 4 mL rastvora) od početne doze uzima se prvog dana ujutru. U zavisnosti od subjektivnog i objektivnog efekta, dodatna potrebna količina od 10 do 25 mg levometadon hidrohlorida (2 do 5 mL rastvora) uzima se uveče prvog dana. Kod pacijenata sa niskim ili nejasnim pragom tolerancije (npr. po izlasku iz zatvora), početna doza ne bi trebalo da bude veća od 15 mg levometadon-hidrohlorida (3 mL rastvora).
Posle 1 do 6 dana, dnevna doza se primenjuje jednom ujutru. Prelazak na jednu dozu ujutru se obično vrši u koracima od 5 mg levometadon-hidrohlorida (1 mL rastvora).
U slučaju nedovoljne efikasnosti (pojava simptoma obustave), lekar može povećavati dozu za 5 do 10 mglevometadon-hidrohlorida (1 do 2 mL rastvora) dnevno.
Doza održavanja se obično dostiže nakon 1 do 6 dana. Doza može biti do 60 mg levometadon hidrohlorida (12 mL rastvora), a u pojedinim slučajevima može biti i znatno veća. Doze veće od 50 do 60 mg levometadon-hidrohlorida smeju se koristiti samo u opravdanim pojedinačnim slučajevima i samo ako se može isključiti bilo koja istovremena upotreba.
6 od 15
Način primene
Lek Lefisyo je spreman za upotrebu i može se uzimati nerazređen ili pomešan sa vodom za piće ili pićima, npr. sokom od pomorandže ili sirupom od maline.
Kada se uzima za neposrednu upotrebu, lek Lefisyo se mora progutati i uzimati pod medicinskim nadzorom. Pacijent prima potrebnu dozu za neposrednu upotrebu od svog lekara ili medicinskog osoblja koje je lekar ovlastio. Potrebnu količinu meri isključivo lekar ili osoba koju je lekar ovlastio.
Lekar mora da napiše recept za određenu količinu leka Lefisyo koji pacijent može samostalno da uzima, kao recept za primenu kod kuće. U tom slučaju, na osnovu lekarskog recepta, u zdravstvenoj ustanovi Vam izdaju lek Lefisyo koji se pakuje u dnevne doze (porcije). Doze se moraju uzimati u skladu sa uputstvima lekara odnosno prema tačno naznačenim infomacijama u skladu sa načinom primene i načinom čuvanja leka.
Trajanje lečenja u okviru celokupnog terapijskog režima u skladu je sa napretkom supstitucione terapije i individualnim osećanjima pacijenta. Cilj lečenja je apstinencija od droga.
Trajanje lečenja može se kretati od kratkotrajnog (npr. terapija zamene kod pacijenata zavisnih od droge tokom bolničkog lečenja) do dugotrajnog lečenja.
Stariji pacijenti i pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega i jetre
Kod starijih pacijenata i pacijenata sa bolestima bubrega, teškim hroničnim oboljenjem jetre ili lošeg opšteg zdravlja, dozu treba smanjiti.
Deca i adolescenti
Nema podataka o lečenju dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Upotreba leka Lefisyo se stoga ne preporučuje kod dece i adolescenata.
Napomena
Dnevna potreba za levometadonom može se povećati interakcijama sa drugim lekovima ili ako određeni lekovi povećavaju razgradnju leka Lefisyo (videti takođe odeljak 2 „Ostali lekovi i lek Lefisyo“). Zbog toga, čak i kod pacijenata sa stabilnom dozom, treba obratiti pažnju na potencijalne simptome obustavei prilagoditi dozu ako je potrebno.
Levometadon je približno dvostruko efikasniji od metadon racemata. Postoje dokazi da se razgradnja levometadona povećava kada se daje metadon racemat, pa se ovaj odnos može promeniti. Ovo se mora uzeti u obzir pri doziranju.
Ako ste uzeli višelekaLefisyo negošto treba
Ako sumnjate na predoziranje, odmah pozovite lekara! Držite ovo uputstvo pri ruci kako biste dali informacije lekaru. Lekar će odmah pokrenuti hitne medicinske mere.
Znaci predoziranja su: - neobičan osećaj,
- loša koncentracija, - pospanost,
- vrtoglavica pri ustajanju, - hladna i vlažna koža,
- niske vrednosti šećera u krvi,
- smanjeno disanje, koje može uzrokovati i pojavu plavih usana, - usporen rad srca i nizak krvni pritisak,
- izrazitosužene zenice,
- opuštanje skeletnih mišića,
7 od 15
- izrazita pospanost sa gubitkom svesti dokome. Može doći do smanjenja koncentracije šećera u krvi.
Masivna intoksikacija može dovesti do zastoja disanja, poremećaja cirkulacije, zastoja srca i smrti.
Uzimanje leka Lefisyo od strane ljudi koji nisu navikli na opijate može dovesti do smrti usled prestanka disanja. Ovo seodnosi na:
- decu mlađu od 5 godina pri dozi od 0,5 mglevometadon-hidrohlorida, - stariju decu pri dozi od 1,5 mglevometadon-hidrohlorida,
- odraslekoji nisu navikli na opioide u dozi od 10 mglevometadon-hidrohlorida.
Zato nikada nemojte davati lek Lefisyo drugim ljudima!
Informacije za lekare
Hitne medicinske mere ili, ako je potrebno, mere intenzivne nege (npr. intubacija i ventilacija) moraju se odmah preduzeti. Specifični antagonisti opijata (npr. nalokson) mogu se koristiti za lečenje simptoma predoziranja. Pojedinačni antagonisti opijata se međusobno razlikuju u pogledu doziranja (pogledajte podatke od proizvođača!). Posebno treba napomenuti da levometadon može imati dugotrajan efekat na depresiju disanja (do 75 sati), dok antagonisti opijata deluju mnogo kraće (1 do 3 sata). Stoga će možda biti potrebne dodatne injekcije kada se antagonistički efekti povuku. Možda će biti potrebne mere kako bi se sprečio gubitak telesne toplote i terapija nadoknade tečnosti.
U slučaju oralnog predoziranja levometadonom, ispiranje želuca sme se izvršiti tek nakon antagonizacije. Zaštita respiratornog trakta intubacijom je posebno važna kada se vrši ispiranje želuca, kao i pre primene antagonista (moguće je povraćanje). U lečenju predoziranja ne smese koristiti alkohol, barbiturati, bemegrid, fenotiazini i skopolamin.
Levometadon se ne može dijalizovati.
Ako ste zaboravili dauzmete lek Lefisyo
Propuštenu dozu uzmite istog dana, samo ako ste uzeli manje leka Lefisyo nego što je propisano i ako imate simptome obustave. Ni u kom slučaju ne povećavajte dozu propisanu za taj dan. Obavestite svog lekara ako niste osetili simptome obustave nakon uzimanja manje količine kako bi mogao prilagoditi dnevnu dozu.
Obustava levometadona
Ako je propisana doza levometadona preniska, tokom 24-časovnog intervala doziranja mogu se javiti simptomi obustave (zastoj krvi (kongestija) u predelu nosa, bolovi u stomaku, dijareja, bolovi u mišićima, anksioznost). Lekari koji leče moraju biti svesni da će dozu možda morati promeniti ako pacijenti prijave simptome obustave.
Akonagloprestanete dauzimate lek Lefisyo
Ne smete iznenada zaustaviti ili prekinuti lečenje ako lek uzimate duže vreme. Nagli prekid terapije lekom Lefisyomože dovesti do ozbiljnih, čak i po život opasnih simptoma obustave. Dugotrajno lečenje mora se prekinuti polako i postepeno.
Molimo Vas da razgovarate sa lekarom o svim promenama u svom lečenju.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
8 od 15
Sledeći simptomi obustave se često javljaju na početku terapije (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
– anksioznost,
– gubitak apetita,
– nevoljni trzaji mišića, – depresija,
– grčevi u crevima i stomaku, – mučnina, povraćanje,
– dijareja,
– povišena telesna temperatura, naizmenični naleti hladnoće i vrućine, – zevanje,
– naježena koža,
– gubitak telesne mase, – ubrzani rad srca,
– curenje nosa, kijavica, – proširene zenice,
– razdražljivost, – pospanost,
– fizički bol, – nesvestica,
– pojačano znojenje,
– pojačano suzenje oka, – nemir i drhtanje.
Moguća neželjena dejstva
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek) do povremena neželjena dejstva(mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
– plitko i oslabljeno disanje,
– mučnina, povraćanje, konstipacija (otežano pražnjenje creva), spazam bilijarnog trakta,
– palpitacije(subjektivni osećaj lupanja srca), usporen srčani ritam, – konfuzija, dezorijentacija,
– vrtoglavica, sedacija,
– ospe i drugi osipi, svrab,
– smanjena seksualna želja i/ili impotencija, – smanjen volumen urina, poremećaji mokrenja, – zadržavanje vode u tkivima,
– nesanica, uznemirenost, – gubitak apetita, slabost,
– odlično i loše raspoloženje, – znojenje, suva usta,
– zamućen vid, – glavobolja.
Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek) do veoma retka neželjena dejstva(mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
– crvenilo kože sa osećajem toplote, – zastoj u disanju,
– srčani zastoj,
– smanjen krvni pritisak kada naglo ustanete, – poremećaji cirkulacije,
– kratki periodi nesvestice koji se javljaju zbog nepravilnog srčanog ritma, – šok,
9 od 15
– krvarenje.
Nepoznataučestalost(ne može seproceniti na osnovu dostupnih podataka). - niske vrednosti šećera u krvi.
Napomena:
Jednom kada dostignete redovnu dnevnu dozu, neželjeni efekti se mogu smanjiti za nekoliko nedelja. Konstipacije (otežano pražnjenje creva) i pojačano znojenječesto traju i mogu se ublažiti odgovarajućim merama. Razgovarajte sa svojim lekarom o ovome.
Prijavljivanjeneželjenih reakcija
Ukoliko Vam seispolji bilokoja neželjena reakcija, potrebno jeda otome obavestitelekara, farmaceuta ili medicinskusestru. Ovo uključuje i svakumogućuneželjenureakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnjuna neželjenereakcijemožete da prijavite Agenciji za lekovei medicinska sredstva Srbije(ALIMS):
Agencija za lekovei medicinska sredstva Srbije Nacionalnicentar za farmakovigilancu VojvodeStepe458, 11221 Beograd
Republika Srbija website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Lefisyo posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja je 90 dana, kada se čuva na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Rastvor za trenutnu upotrebu koji je razblažen voćnim sokom (npr. sok od pomorandže ili sirup od maline) ili vodom za piće, treba upotrebiti u roku od 7 dana, kada se čuva u boci, zaštićenood svetlosti, na temperaturi do 25°C.
Rastvor za upotrebu kod kuće koji je razblažen vodom za piće ili konzerviranim i viskoznim razblaživačima, treba iskoristiti u roku od 3 meseca, kada se čuva u boci, zaštićeno od svetlosti, na temperaturi do 25°C. Preparat namenjen za upotrebu kod kuće čuvajte van domašaja dece.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Štasadrži lek Lefisyo
10 od 15
- Aktivna supstanca je levometadon-hidrohlorid.
1 mL oralnog rastvora sadrži 5mg levometadon-hidrohlorida.
- Pomoćne supstance su: glicerol E422; natrijum-benzoat E211; limunska kiselina, monohidrat E330 i voda, prečišćena.
Kako izgledalek Lefisyo i sadržaj pakovanja Lek Lefisyoje bistar, bezbojni oralnirastvor.
Lefisyo, oralni rastvor, 100 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 125 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 100 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 100 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 500 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 500 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 500 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 500 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 1000 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 1000 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 1000mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 1000mL rastvora i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvolei proizvođač
Nosilac dozvole ALKALOID D.O.O. BEOGRAD Prahovska 3,
Beograd
Proizvođač ALKALOID AD SKOPJE
Bulevar Aleksandar Makedonski 12, Skopje, Republika Severna Makedonija
Ovo uputstvo je poslednji putodobreno
Decembar, 2022.
Režim izdavanjaleka:
Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, shodno propisima o lekovima koji sadrže opojne droge.
Broj i datum dozvole:
Lefisyo, 5 mg/mL, oralni rastvor, 100 mL: 515-01-01225-21-001 od 06.12.2022. Lefisyo, 5 mg/mL, oralni rastvor, 500 mL: 515-01-01226-21-001 od 06.12.2022.
11 od 15
Lefisyo, 5 mg/mL, oralni rastvor, 1000 mL: 515-01-01227-21-001 od 06.12.2022
.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENjENE SU ISKLjUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNjACIMA:
Terapijske indikacije
Levometadon-hidrohlorid, aktivna supstanca leka Lefisyo, se koristi:
- kod odraslih kao deo integrisanog programa supstitucione terapije zavisnosti od opijata/opioida koji uključuje medicinsku, socijalnu i psihološku negu. Supstitucionu terapiju levometadon-hidrohloridom treba da sprovodi lekar sa iskustvom u lečenju zavisnosti od opijata/opioida, poželjno u centrima specijalizovanim za lečenje zavisnosti od opijata/opioida;
- kao privremena supstitucija, npr. u slučaju hospitalizacije.
Doziranje i način primene
Doziranje i način primene određuju lekari sa iskustvom u lečenju pacijenata zavisnih od droge i lekari specijalizovani za lečenje zavisnosti od droga.
Dozu primenjuje isključivo lekar ili medicinsko osoblje koje je lekar ovlastio. Pacijent nikada ne meri količinu koju treba uzeti. Doza se daje pacijentu samo za neposrednu primenu ili za primenu kod kuće sa tačno naznačenim informacijama saglasno načinu primene i načinu čuvanja, odnosnomora se koristiti prema uputstvima lekara.
Doziranje se zasniva na pojavi simptoma apstinencije (obustave) i mora se prilagoditi svakom pacijentu u skladu sa njegovom individualnom situacijom i subjektivnim osećanjima. Generalno, jednom kada se doza odredi, cilj je da se dostigne održavanje najnižom mogućom dozom.
Da bi se izbeglo predoziranje, 15 do 20 mg levometadon-hidrohlorida (ekvivalentno 3 do 4 mL rastvora) od početne doze uzima se prvog dana ujutru. U zavisnosti od subjektivnog i objektivnog efekta, dodatna potrebna količina od 10 do 25 mg levometadon-hidrohlorida (2 do 5 mLrastvora) uzima se uveče prvog dana. Kod pacijenata sa niskim ili nepoznatim pragom tolerancije (npr. po izlasku iz zatvora), početna doza ne bi trebalo da bude veća od 15 mg levometadon-hidrohlorida (3 mL rastvora).
Posle 1 do 6 dana, dnevna doza se primenjuje jednom ujutru. Prelazak na doziranjejednom dnevno ujutru se obično vrši u koracima od 5 mg levometadon hidrohlorida (1 mL rastvora).
U slučaju nedovoljne efikasnosti (pojava apstinencijalnih simptoma), lekar može povećavati dozu za 5 do 10 mg levometadon-hidrohlorida (1 do 2 mL rastvora) dnevno.
Doza održavanja se obično dostiže nakon 1 do 6 dana. Doza može biti i do 60 mg levometadon hidrohlorida (12 mL rastvora), a upojedinim slučajevima može biti i znatno veća. Doze veće od 50 do 60 mg levometadon-hidrohlorida smeju se koristiti samo u opravdanim pojedinačnim slučajevima i samo ako se može isključiti istovremena upotreba.
Napomena
Interakcije i/ili indukcija enzima drugim agensima mogu povećati dnevnu potrebnu količinu levometadona. Stoga, čak i kod pacijenata sa stabilnom dozom, treba obratiti pažnju na potencijalne simptome obustave i prilagoditi dozu ako je potrebno.
12 od 15
Levometadon je približno dvostruko efikasniji od metadon racemata. Postoje dokazi da se razgradnja levometadona povećava kada se daje metadon racemat, pa se ovaj odnos može promeniti. Ovo se mora uzeti u obzir pri doziranju.
Stariji pacijenti
Preporučuje se smanjenje doze kod starijih pacijenata.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega i/ili jetre
Preporučuje se smanjenje doze kod pacijenata koji imaju bolest bubrega ili tešku hroničnu bolest jetre.
Deca i adolescenti
Nema dostupnih podataka o lečenju dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Stoga se ne preporučuje upotreba leka Lefisyokod dece i adolescenata.
Način primene i trajanje terapije
Lek Lefisyo se sme koristiti samo oralno, pod medicinskim nadzorom. Uobičajeno, lek se može uzimati nerazređen ili sa vodom za piće ili voćnim sokom (npr. sok od pomorandže ili sirup od maline).
Pacijent dobija potrebnu dozu za trenutnu upotrebu od svog lekara ili medicinskog osoblja koje je lekar ovlastio. Potrebnu količinu meri isključivo lekar ili medicinsko osobljekoje je lekar ovlastio.
Lekar mora obavestiti pacijenta da je oralna primena jedini odobreni i bezbedan način primene ovog leka. Pored toga, lekar mora naglasiti potencijalne posledice svake zloupotrebe.
Terapiju koja se primenjuje kod kuće mora propisati lekar.
Recept kojim se propisuje uzimanje leka kod kuće ne sme se izdati ako su lekarski pregledi i upitnici pokazali da pacijent:
- konzumira supstance koje su pri istovremenojupotrebi sa supstitucionom terapijom opasne za pacijenta,
- još uvek nema stabilnu prilagođenu dozu, uzimajući u obzir razvoj tolerancije, - zloupotrebljava supstance.
Propisivanje doze i priprema leka se mora odvijati u zdravstvenoj ustanovi pod nadzorom zdravstvenog radnika (videti i deo 6.6).
Propisan lek za upotrebukod kućemože se pripremiti razblaživanjem leka Lefisyovodom za piće u razmeri 1:2 (jedan deo leka Lefisyoi dva dela vode), ili konzerviranim i viskoznim razblaživačima u razmeri 1:1.
Trajanje lečenja u okviru celokupnog terapijskog režima u skladu je sa napretkom supstitucione terapije, ustanovljenim terapijskim ciljem i individualnim potrebama pacijenta.
Trajanje lečenja može se kretati od kratkotrajnog (npr. supstituciona terapija kod pacijenata zavisnih od droge tokom hospitalizovanog lečenja) do dugotrajnog lečenja.
FARMACEUTSKI PODACI Lista pomoćnih supstanci
Glicerol E422; Natrijum–benzoat E211;
Limunska kiselina, monohidrat E330;
13 od 15
Voda, prečišćena.
Inkompatibilnost
Nije primenjivo.
Rok upotrebe
2 godine.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja je 90 dana, kada se čuva na temperaturi do 25º C u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Rastvor za trenutnu upotrebu koji je razblažen voćnim sokom (npr. sok od pomorandže ili sirup od maline) ili vodom za piće, treba upotrebiti u roku od 7 dana, kada se čuva u boci, zaštićenood svetlosti, na temperaturi do 25°C.
Rastvor za upotrebu kod kuće koji je razblažen vodom za piće ili konzerviranim i viskoznim razblaživačima, treba iskoristiti u roku od 3 meseca, kada se čuva u boci, zaštićeno od svetlosti, na temperaturi do 25°C. Preparat namenjen za upotrebu kod kuće čuvajte van domašaja dece.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja, videti odeljak Rok upotrebe.
Priroda i sadržaj pakovanja
Lefisyo, oralni rastvor, 100 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 125 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 100 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 100 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 500 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 500 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 500 mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 500 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Lefisyo, oralni rastvor, 1000 mL:
Unutrašnje pakovanje: boca od smeđeg stakla zapremine 1000 mL (hidrolitičke otpornosti III), koja sadrži 1000mL oralnog rastvora, zatvorena sigurnosnim zatvaračem za decu od polipropilena sa oznakom, RE oblogom i sigurnosnim prstenom.
Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 boca sa 1000mL rastvora i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba
14 od 15
ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Napomena za medicinsko osoblje
Lek Lefisyo namenjen za upotrebu kod kuće može se pripremiti razblaživanjem vodom za piće u razmeri 1:2 (jedan deo leka Lefisyo i dva dela vode), ili sa konzerviranim i viskoznim razblaživačima u razmeri 1:1
Ako je lek Lefisyo propisan za terapiju kod kuće, pakuje se u pojedinačne dnevne doze i obeležava tačno naznačenim informacijama saglasno načinu primene i načinu čuvanja leka. Pacijent prima ove dnevne doze u zdravstvenoj ustanovi i uzima ih u obliku oralnih doza po uputstvu lekara.
15 od 15