Lek Luveris 75 IU u kombinaciji sa preparatom folikulostimulirajućeg hormona (FSH) se preporučuje za stimulaciju folikularnog razvoja kod odraslih žena sa teškim deficitom luteinizirajućeg hormona (LH) i FSH. U kliničkim ispitivanjima, ove pacijentkinje su definisane na osnovu endogenog serumskog nivoa LH <1,2 i.j./L.
Terapija lekom Luveris 75 IU treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju poremećaja plodnosti.
Doziranje
Kod žena sa deficitom LH i FSH, cilj terapije lekom Luveris 75 IU zajedno sa FSH, je da se razvije jedan zreo de Grafov folikul iz koga će se, nakon primene humanog horiogonadotropina (hCG), osloboditi oocit. Lek Luveris 75 IU treba davati u seriji dnevnih injekcija simultano sa FSH. Pošto su ove pacijentkinje amenoreične i imaju nisku endogenu sekreciju estrogena, terapija se može započeti u bilo kom trenutku.
Lek Luveris 75 IU treba primenjivati istovremeno sa folitropinom alfa.
Terapiju treba prilagoditi individualnom odgovoru pacijentkinje koji se procenjuje merenjem veličine folikula utrazvukom i merenjem estrogenog odgovora. Preporučeni režim doziranja počinje sa 75 i.j. lutropina alfa (tj. jedna bočica leka Luveris 75 IU) dnevno zajedno sa 75-150 i.j. FSH.
U kliničkim ispitivanjima, pokazano je da lek Luveris 75 IU povećava osetljivost jajnika na folitropin alfa. Ukoliko je potrebno dalje povećanje doze FSH, prilagođavanje doze bi trebalo da bude nakon intervala od 7- 14 dana i poželjno je sa povećanjima za 37,5 i.j.-75 i.j.. Prihvatljivo je produžiti trajanje stimulacije bilo kog pojedinačnog ciklusa do 5 nedelja.
Kada se dobije optimalni odgovor, pojedinačna injekcija od 250 mikrograma rekombinantnog humanog horiogonadotropina (r-hCG) ili 5000 i.j. do 10000 i.j. hCG treba da se da 24–48 sati nakon poslednje injekcije leka Luveris 75 IU i FSH-a. Pacijentkinji se preporučuje da ima polni odnos na dan primene hCG i naredni dan.
Alternativno, može da se izvede intrauterina inseminacija (IUI).
Može se razmotriti i podrška lutealnoj fazi, budući da nedostatak supstanci sa luteotrofičnom aktivnošću (LH/hCG) nakon ovulacije može da dovede do preranog propadanja žutog tela.
Ukoliko dođe do prenaglašenog odgovora, potrebno je obustaviti terapiju i ne primenjivati hCG. Terapiju treba ponovo započeti sledećeg ciklusa sa nižom dozom FSH od one u prethodnom ciklusu.
Posebne populacije
Stariji pacijenti
Nema relevantne primene leka Luveris 75 IU kod starijih pacijenata. Bezbednost i efikasnost leka Luveris 75 IU kod starijih pacienata nisu ustanovljene.
Oštećenje funkcije bubrega i jetre
Bezbednost, efikasnost i farmakokinetika leka Luveris 75 IU kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nisu ustanovljene.
Pedijatrijska populacija
Nema relevantne primene leka Luveris 75 IU kod pedijatrijske populacije.
Način primene
Lek Luveris 75 IU je namenjen za supkutanu primenu. Primena prve injekcije leka Luveris 75 IU treba da bude pod medicinskim nadzorom. Prašak treba da se rekonstituiše sa priloženim rastvaračem neposredno pred primenu. Samo pacijentkinje koje su dobro motivisane, odgovarajuće obučene i kojima je savet stručnjaka lako dostupan mogu samostalno primenjivati lek Luveris 75 IU.
Za instrukcije u vezi rekonstitucije leka pre primene, videti odeljak 6.6.
Lek Luveris 75 IU se ne sme primenjivati kod pacijenata sa:
Lek Luveris 75 IU se ne sme koristiti u stanjima kod kojih trudnoća nije moguća kao što su:
Sledljivost
Da bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog proizvoda trebaju biti jasno zabeleženi.
Opšte preporuke
Pre početka terapije, infertilitet para treba da bude ocenjena kao ogovarajući, a navodne kontraindikacije za trudnoću procenjene. Dodatno, treba ispitati da li kod pacijentkinja postoje hipotiroidizam, adrenokortikalna deficijencija i hiperprolaktinemija i primeniti odgovarajuću specifičnu terapiju.
Porfirija
Kod pacijentkinja sa porfirijom ili sa porodičnom anamnezom porfirije lek Luveris 75 IU može da poveća rizik od pojave akutnih napada. Pogoršanje ili prva pojava ovog stanja može zahtevati prekid terapije.
Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS)
Određeni stepen uvećanja jajnika je očekivani efekat kontrolisane ovarijalne stimulacije. Češće se javlja kod žena sa sindromom policističnih jajnika i obično prolazi bez terapije.
Za razliku od nekomplikovanog uvećanja jajnika, SOHS je stanje koje može da se manifestuje sa rastućim stepenima ozbiljnosti. Obuhvata značajno uvećanje jajnika, visok nivo polnih steroida u serumu i povećanje vaskularnog permeabiliteta koja može da dovede do nakupljanja tečnosti u peritonealnoj, pleuralnoj i retko u perikardijalnoj šupljini.
Simptomi blagog SOHS mogu uključivati bol u abdomenu, abdominalnu nelagodnost i distenziju ili uvećanje jajnika. Simptomi umerenog SOHS mogu dodatno da budu mučnina, povraćanje, ultazvučna potvrda dijagnoze ascitesa ili značajnog uvećanja jajnika.
Teški slučajevi SOHS uključuje simptome poput značajnog uvećanja jajnika, povećanja telesne mase, dispneje ili oligurije. Kliničkom procenom može se otkriti i pojava hipovolemije, hemokoncentracije, neravnoteže elektrolita, ascitesa, pleuralne efuzije ili akutnog plućnog distresa. Veoma retko, teški oblici SOHS mogu biti praćeni komplikacijama kao što su torzija jajnika ili tromboembolijski događaji, poput plućne embolije, ishemijskog moždanog udara ili infarkta miokarda.
U nezavisne rizike za pojavu SOHS ubrajaju se mlađi uzrast pacijenta, mala telesna masa, sindrom policističnih jajnika, visoke doze egzogenih gonadotropina, visok apsolutni ili brzorastući nivo serumskog estradiola, prethodne epizode SOHS ili veliki broj ovarijalnih folikula u razvoju kao i veliki broj uzetih oocita tokom ciklusa asistirane reproduktivne tehnologije (ART).
Pridržavanje preporučenoj dozi leka Luveris 75 IU i FSH i režimu primene može smanjiti rizik od pojave ovarijalne hiperstimulacije. Praćenje ciklusa stimulacije ultrazvukom kao i nivoa estradiola se preporučuju radi ranog otkrivanja faktora rizika.
Postoje dokazi koji ukazuju da hCG igra ključnu ulogu kao okidač za pojavu SOHS i da ovaj sindrom može biti teži i trajati duže ukoliko dođe do trudnoće. Zbog toga se preporučuje, da u slučaju pojave znakova SOHS, ne davati hCG i savetovati pacijentkinju da se uzdrži od polnog odnosa ili da koristi barijerne metode kontracepcije tokom najmanje 4 dana. Kako SOHS može veoma brzo da uznapreduje (u toku 24 sata) ili da
tokom nekoliko dana postane ozbiljan medicnski događaj, pacijentkinje treba pratiti najmanje još 2 nedelje nakon primene hCG.
Blagi i umereni oblici SOHS obično prestaju spontano. Ukoliko dođe do pojave teškog oblika SOHS, preporučuje se da se obustavi terapija gonadotropinom, ukoliko još traje, i da se pacijentkinja hospitalizuje i započne odgovarajuća terapija.
Torzija jajnika
Torzija jajnika je zabeležena nakon terapije drugim gonadotropinima. Ovo može biti povezano sa drugim faktorima rizika kao što su SOHS, trudnoća, prethodna operacija abdomena, torzija jajnika u anamnezi, ranija pojava ili postojanje cisti na jajnicima kao i sindrom policističnih jajnika. Oštećenje jajnika zbog smanjenog dotoka krvi se može svesti na minimum ranom dijagnostikom i neodložnom detorzijom jajnika.
Višestruka trudnoća
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute indukciji ovulacije, učestalost višestrukih trudnoća je povećana u poređenju sa prirodnim začećem. U najvećem broju slučajeva višestruke trudnoće su blizanačke. Višestruke trudnoće, posebno one sa većim brojem plodova, donosi povećani rizik od neželjenih matrenalnih i perinatalnih ishoda.
Za minimizaciju rizika od višestrukih trudnoća sa velikim brojem plodova, preporučuje se pažljivo praćenje odgovora jajnika.
Kod pacijentkinja koje su podvrgnute ART – a rizik od višestruke trudnoće je povezan uglavnom sa brojem vraćenih embriona, njihovim kvalitetom i starošću pacijentkinje.
Neuspela trudnoća
Učestalost neuspelih trudnoća koje se završe spontanim pobačajem ili abortusom je viša kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula radi indukcije ovulacije ili ART-a nego nakon prirodnog začeća.
Ektopična trudnoća
Žene sa oboljenjem jajovoda u anamnezi su izložene riziku od ektopične trudnoće, bilo da je trudnoća nastala spontanim začećem ili usled terapije infertiliteta. Prevalencija ektopične trudnoće posle ART procedure je veća u poređenju sa istom u opštoj populaciji.
Kongenitalne anomalije
Učestalost kongenitalnih malformacija nakon primene ART može da bude neznatno povećana nego nakon spontanog začeća. Ovo može biti usled roditeljskih faktora uticaja (npr. starost majke, genetika), asistirane reproduktivne tehnologije ili višestrukih trudnoća.
Tromboembolijski događaji
Kod žena sa nedavnim ili trenutno postojećim tromboembolijskim događajem, ili kod žena sa opšte prepoznatim faktorima rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična i porodična anamneza, trombofilija ili izražena gojaznost (indeks telesne mase veći od 30 kg/m2), terapija gonadotropinima može dalje da poveća rizik za pogoršanje ili pojavu ovih dogođaja. Kod ovih žena, korist od primene gonadotropina mora da bude procenjena u odnosu na rizik. Međutim treba imati u vidu i da trudnoća sama po sebi kao i SOHS takođe nose povećan rizik od tromboembolijskih događaja.
Neoplazme reproduktivnog sistema
Prijavljene su neoplazme jajnika i drugih reproduktivnih organa, kako benigne tako i maligne, kod žena koje su bile lečene primenom različitih terapijskih protokola u terapiji infertiliteta. Još uvek nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava rizik od ovih tumora kod žena sa infertilitetom.
Sadržaj natrijuma
Lek Luveris 75 IU sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.
Nisu sprovedena ispitivanja interakcija.
Lek Luveris 75 IU ne sme da se daje u kombinaciji sa drugim lekovima, osim sa folitropinom alfa, za koji su studije pokazale da istovremena primena značajno ne menja aktivnost, stabilnost, farmakokinetiku ili farmakodinamska svojstva aktivnih supstanci.
Trudnoća
Nema indikacija za primenu leka Luveris 75 IU tokom trudnoće.
Podaci dobijeni na ograničenom broju trudnica ne ukazuju na neželjene reakcije gonadotropina na trudnoću, embriogeni ili fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj, nakon kontrolisane ovarijalne stimulacije. Nije primećen teratogeni efekat leka Luveris 75 IU tokom ispitivanja na životinjama. Nema dovoljno kliničkih podataka, koji bi isključili teratogeni efekat leka Luveris 75 IU, u slučaju izloženosti leku tokom trudnoće.
Dojenje
Lek Luveris 75 IU nije indikovan za upotrebu tokom dojenja.
Plodnost
Lek Luveris 75 IU je indikovan za stimulaciju razvoja folikula, u kombinaciji sa FSH (videti odeljak 4.1).
Lek Luveris 75 IU nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Lek Luveris 75 IU se koristi za stimulaciju razvoja folikula u kombinaciji sa folitropinom alfa. U tom smislu, teško je pripisati neželjena dejstva bilo kojoj od primenjenih supstanci.
U kliničkoj studiji, blage i umerene reakcije na mestu primene injekcije (modrice, bol, crvenilo, svrab i otok) prijavljeni su kod 7,4%, tj. 0,9% datih injekcija. Nije prijavljena nijedna teška reakcija na mestu primene injekcije.
Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS) je uočen kod manje od 6% pacijenata koji su primali lek Luveris 75 IU. Nije zabeležen nijedan teški SOHS (videti odeljak 4.4).
U retkim slučajevima, torzija adneksa (komplikacija uvećanja jajnika) i hemoperitoneum su dovedeni u vezu sa terapijom humanim menopauzalnim gonadotropnom. Iako ove neželjene reakcije nisu uočene, mogu se javiti i prilikom primene leka Luveris 75 IU.
Može se javiti i ektopična trudnoća, pogotovu kod žena sa oboljenjem jajovoda u anamnezi. Lista neželjenih dejstava:
Za određivanje učestalosti (događaj/broj pacijenata) korišćena je sledeća nomenklatura: veoma česta (≥1/10), česta (≥1/100 do <1/10), povremena (≥1/1000 do <1/100), retka (≥1/10000 do <1/1000), veoma retka (<1/10000), nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Sledeća neželjena dejstva mogu biti primećena nakon upotrebe leka Luveris 75 IU: Poremećaji imunskog sistema
Veoma retka: blage do teške reakcije preosetljivosti uključujući i anafilaktičku reakciju ili šok.
Poremećaj nervnog sistema Često: glavobolja.
Vaskularni poremećaji
Veoma retka: tromboembolija, obično povezana sa teškim SOHS.
Gastrointestinalni poremećaji
Česta: abdominalni bol, nelagodnost u abdomenu, mučnina, povraćanje, dijareja.
Poremećaj reproduktivnog sistema i dojki
Česta: blag do umeren SOHS (uključujući udruženu simptomatologiju), ovarijalne ciste, bol dojke, bol u karlici.
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Česta: reakcije na mestu administracije (npr. bol, eritem, hematom, oticanje i/ili iritacija na mestu primene injekcije)
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Efekti predoziranja lekom Luveris 75 IU nisu poznati, bez obzira može se očekivati pojava SOHS-a (videti odeljak 4.4).
Pojedinačne doze od 40000 i.j. lutropina alfa su primenjivane zdravim ženskim volonterima bez pojave ozbiljnih neželjenih dejstava i dobro su se podnosile.
Terapija
Terapija zavisi od simptoma.
Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema; gonadotropini
ATC šifra: G03GA07
Lutropin alfa je rekombinantni humani luteinizirajući hormon (r-hLH), glikoprotein koji se sastoji od nekovalentno vezanih alfa i beta podjedinica. Luteinizirajući hormon se vezuje za ovarijalne tekalne ćelije (i ćelije granuloze) i testikularne Leydig-ove ćelije, preko receptora koji vezuje i humani horiogonadotropni hormon (hCG). Ovaj LH/CG transmembranski receptor je član super-familije receptora vezanih za G-protein; specifično, ima veliki vanćelijski domen. In vitro afinitet za vezivanje rekombinantnog hLH za LH/CG receptor na tumorskim Leydig-ovim ćelijama (MA-10) je između onog za vezivanje hCG i vezivanje pituitarnog hLH, ali unutar istog reda veličine.
U jajnicima, tokom folikularne faze, LH stimuliše tekalne ćelije da sekretuju androgene, koje će se koristiti kao supstrat za enzim aromataza granuloza ćelija da proizvode estradiol, i na taj način podržava FSH indukovan razvoj folikula. Na sredini ciklusa visok nivo LH dovodi do stvaranja žutog tela i ovulacije. Nakon ovulacije, LH stimuliše stvaranje progesterona u žutom telu povećavanjem konverzije holesterola u pregnenolon.
Kod stimulacije razvoja folikula kod anovulatornih žena sa deficitom FSH i LH, primarni efekat davanja lutropina alfa je povećanje folikularne sekrecije estradiola, čiji rast (folikula) je stimulisan sa FSH.
U kliničkim ispitivanjima, uzeti su pacijenti sa serumskim nivoom LH <1,2 i.j./L merenim u centralnoj laboratoriji. Međutim, treba uzeti u obzir da postoje varijacije između merenja LH izvedenim u različitim laboratorijama.
U ovim studijama stepen ovulacije po ciklusu bio je 70-75%.
Farmakokinetika lutropina alfa proučavana je kod ženskih dobrovoljaca, sa desenzitizacijom hipofize, primenom doza od 75 i.j. do 40000 i.j. Farmakokinetski profil lutropina alfa je sličan hLH dobijenom iz urina.
Resporpcija
Nakon supkutane primene, apsolutna bioraspoloživost je približno 60%.
Distribucija
Nakon intravenske primene, lutropin alfa se brzo distribuira sa inicijalnim poluvremenom eleminacije od približno jednog sata. Volumen distribucije u stanju ravnoteže iznosi približno 10-14 L. Srednje vreme zadržavanja iznosi približno 5 sati.
Lutropin alfa pokazuje linearnu farmakokinetiku, što se procenjuje na osnovu površine ispod krive (PIK) koja je direktno proporcionalna primenjenoj dozi. Farmakokinetika lutropina alfa nakon pojedinačne i ponovljene primene leka Luveris 75 IU bitno se ne razlikuje i stepen akumulacije lutropina alfa je minimalan. Ne postoji farmakokinetička interakcija sa folitropinom alfa kada se primenjuju istovremeno.
Eliminacija
Nakon intravenske adimistracije leka Luveris 75 IU, lutropin alfa se eleminiše iz tela sa terminalnim poluvremenom eliminacije od približno 10-12 sati. Nakon supkutane primene terminalno poluvreme eliminacije je neznatno produženo. Ukupni klirens iznosi približno 2 L/sat i manje od 5% doze se izlučuje urinom.
Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbedonosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala, ne pokazuju poseban rizik pri primeni leka
kod ljudi. Kao što se i očekuje od heterologne proteinske prirode hormona, nakon određenog vremena lutropin alfa je doveo do proizvodnje antitela kod eksperimentalnih životinja što je dovelo do snižavanja merljivih koncentracija LH u serumu, ali nije sasvim sprečilo njegovo biološko dejstvo. Nisu uočeni znaci toksičnosti zbog razvoja antitela na lutropin alfa.
Pri dozama od 10 i.j./kg/dan i većim, ponovljena primena lutropina alfa kod gravidnih ženki pacova i kunića izazvala je oštećenje reproduktivne funkcije, uključujući i resorpciju ploda i smanjeni porast telesne mase ženki. Ipak, nije uočena pojava teratogenog efekta usled primene leka ni na jednom životinjskom modelu.
Druge studije su pokazale da lutropin alfa nije mutagen.
Prašak:
Saharoza;
Dinatrijum-fosfat, dihidrat;
Natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat; Polisorbat 20;
Fosforna kiselina, koncentrovana (za podešavanje pH); Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH);
L-Metionin; Azot.
Rastvarač:
Voda za injekcije
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim onih navedenihu odeljku 6.6.
3 godine.
Čuvati na temperaturi do 25oC.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog neutralnog stakla (tip I) volumena 3 mL koja je zatvorena sa bromobutilnim čepom zaštićenim aluminijumskim prstenom i „flip-off“ zatvaračem u kojoj se nalazi prašak i bočica od 2 mL ili 3 mL od bezbojnog neutralnog stakla (Tip I) sa gumenim čepom obloženim teflonom u kojoj se nalazi rastvarač.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedna bočica sa rastvaračem i Uputstvo za lek.
Za neposrednu i jednokratnu upotrebu nakon prvog otvaranja i rekonstitucije.
Prašak se mora rekonstituisati sa rastvaračem pre upotrebe, pažljivim mućkanjem. Rekonstituisani rastvor ne treba upotrebiti ukoliko sadrži čestice ili ukoliko nije bistar.
Lek Luveris 75 IU se može mešati sa folitropinom alfa i primeniti zajedno sa njim u istoj injekciji. U ovom slučaju treba prvo rekonstituisati lek Luveris 75 IU i onda ga iskoristiti za rekonstituciju praška folitropina alfa.
Da bi se izbeglo injektovanje velikih zapremina, jedna bočica leka Luveris 75 IU se može rekonstituisati zajedno sa jednom ili dve bočice folitropina alfa, 75 i.j. u 1 mL rastvarača.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Luveris 75 IU je lek koji sadrži lutropin alfa, rekombinantni luteinizirajući hormon (LH) koji je u osnovi sličan prirodnom hormonu koji je normalno prisutan kod ljudi, ali je proizveden biotehnološkim postupkom. Pripada familiji hormona koji su nazvani gonadotropini, koji su uključeni u normalnu kontrolu reprodukcije.
Čemu je namenjen lek Luveris 75 IU
Lek Luveris 75 IU se preporučuje za lečenje žena kod kojih je pokazano da imaju veoma niske vrednosti određenih hormona koji učestvuju u prirodnom reproduktivnom ciklusu. Lek se koristi zajedno sa još jednim hormonom nazvanim folikulostimulirajući hormon, FSH, da bi doveli do razvoja folikula koji se nalaze u jajnicima, i predstavljaju strukture u kojima sazrevaju jajne ćelije (ova). Nakon toga, lečenje se nastavlja jednom dozom humanog horionskog gonadotropina (hCG), što vodi oslobađanju jajne ćelije iz folikula (ovulacija).
Ne smete uzimati ovaj lek ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Luveris 75 IU. Pre nego što započnete lečenje, treba proceniti plodnost kod Vas i Vašeg partnera
Ne poreporučuje se upotreba leka Luveris 75 IU ukoliko bolujete od bilo kog stanja koje onemogućava normalnu trudnoću, kao što je nemogućnost normalne funkcije jajnika (primarna ovarijalna disfunkcija) ili malformacija polnih organa.
Porfirija
Recite vašem lekaru pre početka tretmana ukoliko Vi ili neki od članova Vaše porodice bolujete od porfirije (nemogućnost razlaganja porfirina koja se prenosi sa roditelja na decu).
Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SHOS)
Terapija lekom Luveris 75 IU deluje stimulativno na jajnike.
Ovaj lek povećava rizik da se kod Vas razvije stanje koje se naziva sindrom hiperstimulacije jajnika (SOHS). Do ovog sindroma dolazi usled prekomernog rasta folikula, koji postaju velike ciste. Ukoliko osetite bol u donjem delu stomaka, ako naglo počnete da dobijate na težini, osećate mučninu ili povraćate ili otežano dišete, odmah obavestite Vašeg lekara, koji Vas može savetovati da prekinete sa upotrebom ovog leka (videti odeljak 4. ”Ozbiljna neželjena dejstva”).
Međutim, ukoliko ne dođe do ovulacije i ukoliko se pridržavate preporučene doze i režima primene leka, pojava SOHS je manje verovatna. Terapija lekom Luveris 75 IU retko može dovesti do teškog oblika SOHS, izuzev u slučajevima kada se primeni lek koji treba da izazove finalno sazrevanje folikula (koji sadrži hCG) (videti odeljak 3. ”Doziranje”). Ukoliko dođe do razvoja SOHS, Vaš lekar Vam možda neće dati hCG u tom ciklusu terapije i može Vas zamoliti da se uzdržite od polnih odnosa ili da koristite barijerne metode kontracepcije najmanje četiri dana.
Vaš lekar će omogućiti pažljivo praćenje odgovora jajnika, ultrazvučnim pregledima i biohemijskim analizama pre i u toku terapije.
Višestruke trudnoće
Kada primenjujete lek Luveris 75 IU, postoji veća šansa za začeće više od jednog ploda (višestruke trudnoće, najčešće blizanačke), u poređenju sa prirodnim začećem. Višestruke trudnoće mogu dovesti do komplikacija kako za Vas, tako i za Vaše bebe. Ukoliko se primenjuje preporučena doza i režim primene leka Luveris 75 IU, rizik od pojave višestruke trudnoće može biti svedena na minimum. Kada ste podvrgnuti tehnologijama asistirane reprodukcije, rizik od pojave višestruke trudnoće zavisi od Vaših godina kao i od kvaliteta i broja vraćenih oplođenih jajašaca ili embriona.
Spontani pobačaji
U slučaju stimulacije jajnika radi stvaranja jajne ćelije, postoji veća verovatnoća za pojavu spontanog pobačaja nego u opštoj populaciji žena.
Ektopične trudnoće
Kod žena sa oboljenjem jajovoda u anamnezi, može doći do pojave ektopičnih trudnoća (trudnoće gde se embrion usađuje van materice) bez obzira da li je trudnoća nastala spontanim začećem ili tokom terapije infertiliteta.
Problemi sa koagaluacijom krvi (tromboembolijski događaji)
Recite Vašem lekaru pre nego što počnete sa upotrebom leka Luveris 75 IU ukoliko ste Vi ili neko iz Vaše porodice imali trombove u nozi ili u plućima, srčani udar ili šlog. Možete imati veći rizik za nastanak ozbiljnih trombova ili pogoršanje već postojećih trombova usled terapije lekom Luveris 75 IU.
Tumori reproduktivnih organa
Kod žena koje su tokom terapije infertiliteta bile podvrgnute višestrukim režimom primene lekova, prijavljeni su benigni i maligni tumori jajnika i drugih reproduktivnih organa.
Urođeni defekti
Urođeni defekti nakon Asistirane reproduktivnih tehnologija (ART) mogu biti neznatno češći nego nakon spontanog začeća. Različitit faktori prisutni kod roditelja kao što su starost majke, genetika, kao i procedure asistiranih reproduktivnih tehnologija i multiple trudnoće, mogu doprineti pojavi urođenih defekata.
Deca i adolescenti
Lek Luveris 75 IU nije namenjen za upotrebu kod dece i adolescenata uzrasta do 18 godina.
Drugi lekovi i lek Luveris 75 IU
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Lek Luveris 75 IU se ne sme davati u kombinaciji sa drugim lekovima u istoj injekciji, izuzev sa folitropinom alfa, ukoliko je tako propisao Vaš lekar.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Lek Luveris 75 IU ne smete koristiti ukoliko ste trudni ili dojite. Pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet pre upotrebe bilo kog leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Luveris 75 IU nema ili ima zamenarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Lek Luveris 75 IU sadrži natrijum.
Lek Luveris 75 IU sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma..
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Upotreba leka Luveris 75 IU
U toku lečenja dozu i raspored primene koji Vam najviše odgovara odrediće Vaš lekar.
Doziranje
Lek Luveris 75 IU se obično primenjuje svakodnevno najduže do 3 nedelje, istovremeno sa injekcijama FSH.
Uobičajena početna doza je 75 i.j. (jedna bočica) leka Luveris 75 IU zajedno sa 75 i.j. ili 150 i.j. FSH.
U zavisnosti od Vašeg odgovora, Vaš lekar može povećati dozu FSH za 37,7-75 i.j. u 7-dnevnim do 14- dnevnim intervalima.
Vaš lekar može odlučiti da produži lečenje do 5 nedelja.
Kada se postigne željeni odgovor, primićete jednu injekciju hCG-a 24-48 sati nakon primene poslednjih injekcija leka Luveris 75 IU i FSH. Preporučuje se da onog dana kada ste primili hCG imate polni odnos, kao i narednog dana. Alternativno, može da se sprovede intrauterina inseminacija (IUI).
Ukoliko se razvije prenaglašen odgovor, lečenje treba prekinuti i obustaviti primenu hCG (videti odeljak 4. “Sindrom ovarijalne hiperstimulacije”). Za sledeći ciklus, Vaš lekar će prepisati FSH u nižoj dozi nego što je bila u prethodnom ciklusu.
Način primene
Lek Luveris 75 IU je namenjen za supkutanu primenu, što znači da se daje injekcijom pod kožu. Svaka bočica je namenjena za jednokratnu upotrebu.
Ukoliko sami sebi dajete injekciju leka Luveris 75 IU, molimo Vas da pažljivo pročitate sledeća uputstva:
Pažljivo spustite špric na radnu površinu, vodeći računa da ne dotaknete iglu.
Takođe možete pomešati lek Luveris 75 IU i folitropin alfa, umesto da svaki lek ubrizgavate pojedinačno. Nakon rastvaranja Luveris 75 IU praška, uvucite rastvor ponovo u špric i ubrizgajte ponovo u kontejner u kojem se nalazi prašak folitropina alfa. Kad se prašak rastvori, uvucite rastvor ponovo u špric. Proverite da li se u rastvoru vide čestice, i nemojte ga koristiti ukoliko rastvor nije bistar.
U 1 ml rastvarača mogu se rastvoriti do 3 bočice praška.
Uklonite sve korišćene predmete: kada ste završili sa primenom injekcije, odmah uklonite sve igle i prazne staklene bočice u kontejner za odlaganje oštrih predmeta. Sav neiskorišćeni sadržaj mora da se odbaci.
Ako ste primili više leka Luveris 75 IU nego što treba:
Efekti predoziranja lekom Luveris 75 IU su nepoznati, ali ipak postoji mogućnost pojave sindroma ovarijalne hiperstimulacije (videti odeljak 4). Ipak, pojava ovih efekata je moguća samo ukoliko se ubrizga hCG (videti odeljak 2 „Upozorenja i mere opreza”)
Ako ste zaboravili da primenite lek Luveris 75 IU
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu. Molimo Vas obratite se Vašem lekaru. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Način navođenja učestalosti neželjenih dejstava:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Ozbiljna neželjena dejstva
Obratite se odma Vašem lekara ukoliko primetite bilo koje od ozbiljnih neželjenih dejstava navedenih u nastavku teksta. Lekar Vam može savetovati da prestanete sa primenom leka Luveris 75 IU.
Alergijske reakcije
Alergijske reakcije kao što je osip, crvenilo kože, koprivnjača, oticanje lica sa poteškoćama u disanju, mogu ponekad biti ozbiljni. Ova neželjena dejstva su veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek).
Sindrom ovarijalne hiperstimulacije
Druga česta neželjena dejstva
Torzije (uvrtanje) jajnika i krvarenje u stomačnoj duplji nisu primećeni prilikom upotrebe leka Luveris 75 IU, ali su prijavljeni kao retki slučajevi prilikom terapije humanim menopauzalnim gonadotropinom (hMG), lekom dobijenim iz urina koji takođe sadrži i LH.
Ektopična trudnoća (trudnoće gde se embrion usađuje van materice) se može javiti kod žena, posebno onih sa anamnezom bolesti jajovoda.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
vebsajt: www.alims.gov.rs
i-mejl: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Luveris 75 IU posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do:“ i bočicama nakon „EXP:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25°C.
Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Upotrebiti odmah posle rekonstitucije.
Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite bilo koji vidljivi znak neispravnosti.
Rastvor se ne sme koristiti ukoliko sadrži strane čestice, nečistoće ili ukoliko nije bistar.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je lutropin alfa. Jedna bočica sadrži 75 i.j. (internacionalnih jedinica) lutropin alfa. Lutropin alfa je rekombinantni humani luteinizirajući hormon, r-hLH, proizveden putem rekombinantne DNK tehnologije.
Pomoćne supstance praška su polisorbat 20; saharoza; natrijum - dihidrogen fosfat, monohidrat; dinatrijum – fosfat, dihidrat; fosforna kiselina, koncentrovana; natrijum - hidroksid; L-metionin i azot.
Rastvarač je voda za injekcije.
Kako izgleda lek Luveris 75 IU i sadržaj pakovanja
Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju. Izgled praška: beli liofilizirani pelet.
Izgled rastvarača: bistar bezbojan rastvor.
Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog neutralnog stakla (tip I) volumena 3 mL koja je zatvorena sa bromobutilnim čepom zaštićenim aluminijumskim prstenom i „flip-off“ zatvaračem u kojoj se nalazi prašak i bočica od 2 mL ili 3 mL od bezbojnog neutralnog stakla (Tip I) sa gumenim čepom obloženim teflonom u kojoj se nalazi rastvarač.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom, jedna bočica sa rastvaračem i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole
MERCK D.O.O. BEOGRAD, Omladinskih brigada 90 v, Beograd - Novi Beograd
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Novembar, 2021.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-04131-15-002 od 09.11.2021.