Lyumjev® 100j./mL rastvor za injekciju

insulin lispro

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Lyumjev® 100j./mL rastvor za injekciju
Opis
Lek Lyumjev je rastvor za injekciju sa insulinom lispro za lečenje dijabetesa kod odraslih osoba, deluje brzo i pomaže u kontroli šećera u krvi.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

rastvor za injekciju; 100j./mL; bočica staklena, 1x10mL
Broj rešenja
‍515-01-03284-20-004
JKL
‍0041508
EAN
‍8606106511444
Vrsta rešenja
Registracija
Datum rešenja o stavljanju leka u promet
22.05.2023.
Datum važenja rešenja
22.05.2028.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Terapija odraslih osoba koje imaju dijabetes melitus.

Doziranje

Lek Lyumjev je insulin koji se uzima uz obrok, a primenjuje se supkutanom injekcijom 0–2 minuta pre početka obroka, uz mogućnost primene do 20 minuta nakon početka obroka (videti odeljak 5.1).

Lek Lyumjev 100 jedinica/mL pogodan je za primenu kontinuiranom supkutanom infuzijom insulina (engl. Continuous subcutaneous insulin infusion, CSII), i koristi se i kao bolusni i kao bazalni insulin.

Pri određivanju početne doze potrebno je uzeti u obzir tip dijabetesa, telesnu masu pacijenta i koncentracije šećera u krvi.

Brz početak dejstva mora biti uzet u obzir prilikom propisivanja leka Lyumjev (videti odeljak 5.1). Kontinuirano prilagođavanje doze leka Lyumjev mora se zasnivati na metaboličkim potrebama pacijenta, rezultatima praćenja koncentracije glukoze u krvi, a u cilju glikemijske kontrole. Radi

smanjenja rizika od hipoglikemije ili hiperglikemije možda će biti potrebno prilagođavanje doze kod prelaska pacijenta sa nekog drugog insulina, promena u fizičkoj aktivnosti, promena istovremeno primenjenih lekova, promena navika u ishrani (tj. količine i vrste hrane, rasporeda obroka), promene funkcija bubrega ili jetre ili tokom akutne bolesti (videti odeljke 4.4 i 4.5).

Prelazak sa drugog insulina koji se primenjuje uz obrok

Ako pacijent prelazi sa nekog drugog insulina koji se primenjuje uz obrok na lek Lyumjev, prelazak se može sprovesti prema principu „jedinica za jedinicu“. Potentnost insulinskih analoga, uključujući lek Lyumjev, izražava se u jedinicama. Jedna (1) jedinica leka Lyumjev odgovara 1 internacionalnoj jedinici (i.j.) humanog insulina ili 1 jedinici drugih brzodelujućih insulinskih analoga.

Propuštene doze

Pacijenti koji zaborave dozu uz obrok treba da prate koncentraciju glukoze u krvi kako bi utvrdili da li im je potrebna doza insulina, i da nastave sa primenom leka prema uobičajenom rasporedu uz sledeći obrok.

Posebne populacije

Stariji pacijenti (≥ 65 godina)

Bezbednost i efikasnost leka Lyumjev utvrđene su kod starijih pacijenata starosti od 65 do 75 godina. Preporučuje se pažljivo praćenje koncentracije glukoze i individualno prilagođavanje doze insulina (videti odeljke 4.8, 5.1 i 5.2). Iskustvo sa lečenjem pacijenata starosti od ≥ 75 godina je ograničeno.

Oštećenje funkcije bubrega

Potrebe za insulinom mogu biti smanjene u slučaju oštećenja funkcije bubrega. Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega treba pojačano pratiti koncentraciju glukoze i individualno prilagoditi dozu leka.

Oštećenje funkcije jetre

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre potrebe za insulinom mogu biti smanjene zbog smanjene sposobnosti glukoneogeneze i slabije razgradnje insulina. Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre treba pojačano pratiti koncentracije glukoze i individualno prilagoditi dozu leka.

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka Lyumjev kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina još uvek nije ustanovljena. Trenutno dostupni podaci su opisani u odeljku 5.2, ali nije moguće dati preporuku o doziranju.

Način primene

Pre početka lečenja lekom Lyumjev pacijente treba naučiti pravilnoj upotrebi i tehnici ubrizgavanja. Pacijentima treba reći da:

  • Pre primene leka uvek provere nalepnicu na insulinu.
  • Pre primene vizuelno pregledaju lek Lyumjev i bace ga ako primete da sadrži čestice ili da je promenio boju.
  • Uvek rotiraju mesto injekcije ili infuzije unutar istog područja kako bi se smanjio rizik od lipodistrofije i kutane amiloidoze (videti odeljke 4.4 i 4.8).
  • Sa sobom nose rezervni ili alternativni pribor za primenu u slučaju da se njihov sistem primene leka pokvari.

Supkutana injekcija

Lek Lyumjev treba primeniti supkutanom injekcijom u abdomen, nadlakticu, butinu ili glutealnu regiju (videti odeljak 5.2).

Lek Lyumjev generalno treba primenjivati u kombinaciji sa insulinom srednje dugog ili dugog dejstva. Ako se primenjuje istovremeno sa drugim insulinom, potrebno je odabrati drugo mesto ubrizgavanja.

Treba pripaziti da se prilikom ubrizgavanja leka iglom ne uđe u krvni sud. Pribore za primenu treba baciti ako bilo koji deo izgleda slomljeno ili oštećeno. Nakon svakog ubrizgavanja upotrebljenu iglu treba baciti.

Lyumjev bočice

Ako je potrebno da se lek primeni supkutano špricem, treba da se koristi bočica. Špric mora da ima oznake za 100 jedinica/mL.

Pacijenti koji koriste bočice nikada ne smeju deliti igle ili špriceve sa drugim osobama.

CSII (insulinska pumpa)

Može se primenjivati pumpa pogodna za infuziju insulina. Za punjenje rezerovara pumpe koristi se lek Lyumjev, 100 jedinica/mL u bočici.

Pacijenti koji koriste pumpu treba da slede uputstva koja su dobili uz pumpu i komplet za infuziju. Potrebno je koristiti odgovarajući rezervoar i kateter za pumpu.

Pri punjenju rezervoara pumpe treba da se koristi igla odgovarajuće dužine kako ne bi došlo do oštećenja rezervoara pumpe. Komplet za infuziju (cevčicu i kanilu) treba menjati u skladu sa uputstvima za upotrebu priloženim uz komplet za infuziju.

Kvar pumpe ili začepljenje kompleta za infuziju može dovesti do brzog povećanja koncentracije glukoze (videti odeljak 4.4).

Intravenska upotreba

Ako je potrebna primena intravenskom injekcijom, dostupan je lek Lyumjev, 100 jedinica/mL u bočicama. Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim insulinima ili drugim lekovima osim onih navedenih u odeljku 6.6.

Za uputstvo o razblaživanju leka pre primene videti odeljak 6.6.

Intravenska primena leka Lyumjev, 100 jedinica/mL mora se sprovoditi pod medicinskim nadzorom.

Hipoglikemija.

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili neku od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, ime i broj serije primenjenog leka potrebno je jasno evidentirati.

Hipoglikemija

Hipoglikemija je najčešće neželjeno dejstvo insulinske terapije. Vreme nastanka hipoglikemije obično odražava vremenski profil delovanja primenjenih formulacija insulina. Zbog bržeg nastanka delovanja leka Lyumjev hipoglikemija može nastupiti ranije nakon injekcije/infuzije tog leka nego nakon primene drugih insulina koji se uzimaju uz obrok (videti odeljak 5.1).

Hipoglikemija može nastupiti iznenada, a njeni simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe ili menjati tokom vremena kod iste osobe. Teška hipoglikemija može uzrokovati konvulzije, dovesti do gubitka svesti i biti opasna po život, ili smrtonosna. Osećaj nastupanja simptoma hipoglikemije može biti slabije izražen kod pacijenata koji dugo boluju od šećerne bolesti.

Hiperglikemija

Primena neodgovarajućih doza ili prekid lečenja mogu izazvati hiperglikemiju i dijabetičnu ketoacidozu, stanja koja mogu biti opasna po život.

Pacijente treba naučiti kako da prepoznaju znakove i simptome ketoacidoze i uputiti ih da u slučaju sumnje na ketoacidozu odmah potraže pomoć.

Tehnika ubrizgavanja

Pacijente treba uputiti da neprekidno rotiraju mesto ubrizgavanja kako bi se smanjio rizik od nastanka lipodistrofije i kožne amiloidoze. Na mestima na kojima su se javile te reakcije postoji potencijalni rizik od odložene resorpcije insulina i pogoršanja kontrole glikemije nakon primene injekcija insulina. Zabeleženo je da iznenadna promena mesta injekcije i primena na nezahvaćenom području dovode do hipoglikemije. Nakon promene mesta ubrizgavanja preporučuje se praćenje koncentracije glukoze u krvi, a može se razmotriti i prilagođavanje doze antidijabetika.

Potrebe za insulinom i prilagođavanje doze

Promene insulina i njegove koncentracije, proizvođača, vrste ili načina primene mogu da utiču na kontrolu glikemije i pacijenta učiniti podložnijim hipoglikemiji ili hiperglikemiji. Te promene treba sprovoditi uz oprez i pod strogim medicinskim nadzorom, uz češće praćenje koncentracije glukoze. Kod pacijenata sa dijabetesom tip 2 možda će biti potrebno prilagođavanje doze istovremeno primenjivanih antidijabetika (videti odeljke 4.2 i 4.5).

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre treba pojačano pratiti koncentraciju glukoze i individualno prilagoditi dozu leka (videti odeljak 4.2).

Potrebe za insulinom mogu se povećati tokom bolesti ili emocionalnih tegoba.

Prilagođavanje doze može biti potrebno i ako pacijent pojača fizičku aktivnost ili promeni uobičajenu ishranu. Vežbanje neposredno nakon obroka može povećati rizik od hipoglikemije.

Hiperglikemija i ketoacidoza usled kvara insulinske pumpe

Kvar insulinske pumpe ili kompleta za infuziju insulina može dovesti do brzog razvoja hiperglikemije i ketoacidoze. Neophodno je brzo prepoznati i korigovati uzrok hiperglikemije ili ketoze. U međuvremenu će možda biti potrebne supkutane injekcije leka Lyumjev.

Tiazolidindioni (TZD) u kombinaciji sa insulinom

TZD-i mogu uzrokovati dozno povezano zadržavanje tečnosti, naročito kada se uzimaju u kombinaciji sa insulinom. Zadržavanje tečnosti može uzrokovati ili pogoršati insuficijenciju srca. Pacijente koji uzimaju insulin i TZD treba pratiti zbog mogućih znakova i simptoma srčane insuficijencije. Ako dođe do srčane insuficijencije, treba razmotriti prekid primene TZD-a.

Preosetljivost i alergijske reakcije

Kod primene insulinskih preparata, uključujući lek Lyumjev, mogu da se jave ozbiljne, po život opasne, generalizovane alergijske reakcije, uključujući anafilaksu. Ako dođe do reakcija preosetljivosti, treba prekinuti primenu leka Lyumjev.

Greške u doziranju

Pacijenti sa oštećenjem vida ne smeju primenjivati lek Lyumjev bez pomoći osobe obučene za njegovu primenu.

Kako bi se izbegle greške u doziranju zbog zamene leka Lyumjev i drugih insulina, pacijenti treba uvek da provere nalepnicu na insulinu pre svake injekcije.

Pacijenti treba uvek da upotrebe novu iglu za svako ubrizgavanje kako bi sprečili infekcije i začepljenje igle. Ako je igla začepljena, treba je zameniti novom iglom.

Pomoćne supstance

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je “bez natrijuma”.

Sledeće supstance mogu smanjiti potrebu pacijenta za insulinom: antidijabetici (oralni ili za ubrizgavanje), salicilati, sulfonamidi, neki antidepresivi (inhibitori monoaminooksidaze [MAO inhibitori], selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina), inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori), blokatori receptora za angiotenzin II ili analozi somatostatina.

Sledeće supstance mogu da povećaju potrebe za insulinom: oralni kontraceptivi, kortikosteroidi, hormoni štitaste žlezde, danazol, simpatomimetici, diuretici ili hormon rasta.

Alkohol može da pojača ili oslabi uticaj leka Lyumjev na snižavanje koncentracije glukoze u krvi. Konzumiranje velikih količina etanola istovremeno sa primenom insulina može dovesti do teške hipoglikemije.

Beta-blokatori mogu da sakriju znakove i simptome hipoglikemije.

TZD-i mogu uzrokovati dozno-zavisno zadržavanje tečnosti, posebno kada se uzimaju u kombinaciji sa insulinom, i tako pogoršati srčanu insuficijenciju (videti odeljak 4.4).

Trudnoća

Veliki broj podataka dobijenih kod trudnica (više od 1000 trudnoća) ukazuje da insulin lispro ne uzrokuje malformacije i da nema toksičan uticaj na fetus/novorođenče. Lek Lyumjev se može primenjivati tokom trudnoće ako je to klinički potrebno.

Od suštinskog značaja je da trudnica koja prima insulin (insulin-zavisni ili gestacioni dijabetes) bude pod adekvatnom kontrolom tokom trudnoće. Potrebe za insulinom obično se smanjuju tokom prvog trimestra, a povećavaju u drugom i trećem trimestru trudnoće. Nakon porođaja potrebe za insulinom obično se brzo vraćaju na vrednosti pre trudnoće. Pacijentkinjama sa dijabetesom treba reći da obaveste lekara ako su trudne ili planiraju trudnoću. Kod trudnica sa dijabetesom neophodno je strogo kontrolisati koncentraciju glukoze.

Dojenje

Lek Lyumjev se može primenjivati tokom dojenja. Dojiljama sa dijabetesom možda će biti potrebno prilagođavanje doze insulina, ishrane ili oboje.

Plodnost

U ispitivanjima na životinjama insulin lispro nije uzrokovao poremećaj plodnosti.

Hipoglikemija može oslabiti sposobnost pacijenta da se koncentriše i reaguje. To može da predstavlja rizik u situacijama u kojima su takve sposobnosti posebno važne (npr. upravljanje vozilima ili rukovanje mašinama).

Pacijente treba upozoriti da preduzmu potrebne mere predostrožnosti, kako bi izbegli hipoglikemiju tokom vožnje. To je posebno važno kod pacijenata kod kojih je svesnost nastupanja upozoravajućih znakova hipoglikemije smanjena ili izostaje kao i kod pacijenata sa čestim epizodama hipoglikemije. U takvim slučajevima treba proceniti da li je preporučljivo upravljati vozilima.

Sažetak bezbednosnog profila

Najčešće prijavljena neželjena reakcija tokom lečenja je hipoglikemija (veoma često) (videti odeljke 4.2, 4.4 i 4.9).

U sledećoj tabeli neželjene reakcije iz kliničkih ispitivanja su navedene prema MedDRA klasifikaciji organskih sistema i prema opadajućoj učestalosti pojavljivanja: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do < 1/10), povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retko (≥ 1/10000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10000) i nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

Tabela 1: Neželjene reakcije

MedDRA klasifikacijaVeoma čestoČestoPovremenoNepoznata
PoremećajiHipoglikemija
Poremećaji kože i potkožnog tkivaLipodistrofijaKožna amiloidoza
Osip
Pruritus
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneReakcije na mestu infuzijeaReakcije naEdem
Alergijske

aPrijavljeno u studiji PRONTO-Pump-2

bPrijavljeno u studijama PRONTO-T1D i PRONTO-T2D

cVideti odeljak 4.8 Opis odabranih neželjenih dejstva Opis odabranih neželjenih reakcija

Hipoglikemija

Hipoglikemija je najčešće primećena neželjena reakcija kod pacijenata koji primaju insulin. U kliničkim ispitivanjima faze 3 trajanja 26 nedelja, incidenca ozbiljne hipoglikemije iznosila je 5,5% kod pacijenata sa dijabetes melitusom tip 1, i 0,9% kod pacijenata sa dijabetesom tip 2 (videti Tabele 2 i 3).

Simptomi hipoglikemije obično se javljaju iznenada. Mogu da uključuju bezvoljnost, konfuziju, palpitacije, znojenje, povraćanje i glavobolju.

Ni u jednom od ispitivanja nije bilo klinički značajnih razlika u učestalosti hipoglikemije kod primene leka Lyumjev ili komparatora (drugi lek koji sadrži insulin lispro). U ispitivanjima u kojima su se lek Lyumjev i komparator primenjivali u različito vreme u odnosu na obroke nije bilo klinički značajnih razlika učestalosti hipoglikemije.

Zbog bržeg nastupanja delovanja leka Lyumjev hipoglikemija može nastupiti ranije nakon injekcije tog leka nego nakon primene drugih insulina koji se uzimaju uz obrok.

Alergijske reakcije

Kod primene bilo kog insulina, uključujući lek Lyumjev, mogu se javiti ozbiljne, po život opasne, generalizovane alergijske reakcije, uključujući anafilaksu, generalizovane kožne reakcije, angioedem, bronhospazam, hipotenziju i šok.

Reakcije na mestu injekcije / infuzije

Kao i kod drugih insulinskih terapija, kod pacijenata se mogu javiti osip, crvenilo, upala, bol, modrice ili svrab na mestu primene injekcije ili infuzije leka Lyumjev.

U studijama PRONTO-T1D i PRONTO-T2D (primena višestrukih dnevnih injekcija) reakcije na mestu injekcije su se javile kod 2,7% pacijenata na terapiji lekom Lyumjev. Ove reakcije su obično bile blage i po pravilu su se povlačile tokom nastavka lečenja. Od ukupno 1116 pacijenata lečenih lekom Lyumjev, 1 terapija je prekinuta zbog reakcija na mestu injekcije ( < 0,1%).

U studiji PRONTO-Pump-2, reakcije na mestu infuzije bile su prijavljene kod 38% pacijenata lečenih lekom Lyumjev. Ti događaji su većinom bili blagi. Od ukupno 215 pacijenata lečenih lekom Lyumjev, bilo je 7 prekida terapija zbog reakcija na mestu infuzije (3,3%).

Imunogenost

Primena insulina može uzrokovati stvaranje antitela na insulin. Prisustvo antitela na lek nije imalo klinički značajnog uticaja na farmakokinetiku, efikasnost ni bezbednost leka Lyumjev.

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Na mestu primene može doći do lipodistrofije i kožne amiloidoze koja može odložiti lokalnu resorpciju insulina. Kontinuirana rotacija mesta ubrizgavanja unutar preporučenih injekcionih zona može pomoći u ublažavanju ili sprečavanju takvih reakcija (videti odeljak 4.4).

Edem

Kod primene insulinske terapije prijavljeni su slučajevi edema, naročito ako se prethodno loša metabolička kontrola poboljšala intenziviranjem insulinske terapije.

Posebne populacije

Rezultati kliničkih ispitivanja insulina lispro generalno ne ukazuju ni na kakve razlike u učestalosti, vrsti i težini neželjenih reakcija uočenih kod starijih pacijenata i pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre u odnosu na šire iskustvo u opštoj populaciji. Podaci o bezbednosti primene kod vrlo starih pacijenata (≥ 75 godina) ili pacijenata sa umerenim do teškim oštećenjem funkcije bubrega ili jetre su ograničeni (videti odeljak 5.1).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje izaziva hipoglikemiju praćenu simptomima koji uključuju bezvoljnost, konfuziju, palpitacije, znojenje, povraćanje i glavobolju.

Hipoglikemija se može javiti kao posledica prevelike količine insulina lispro u odnosu na unos hrane, potrošnju energije ili i jedno i drugo. Blage epizode hipoglikemije obično se mogu lečiti oralnom primenom glukoze. Teže epizode praćene komom, konvulzijama ili neurološkim poremećajima mogu se lečiti glukagonom ili intravenskom primenom koncentrovane glukoze. Možda će biti potrebno održavati unos ugljenih hidrata i nadgledati pacijenta, jer se nakon prividnog kliničkog poboljšanja

hipoglikemija može ponovno javiti. Možda će biti potrebno prilagođavanje doze leka, rasporeda obroka ili fizičke aktivnosti.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji se upotrebljavaju u dijabetesu (antidijabetici); insulini i analozi, parenteralni, brzog dejstva

ATC šifra: A10AB04 Mehanizam dejstva

Primarno delovanje leka Lyumjev je regulacija metabolizma glukoze. Insulini, uključujući insulin lispro koji je aktivna supstanca leka Lyumjev, ostvaruju svoje specifično dejstvo vezivanjem za insulinske receptore. Insulin vezan za receptore snižava koncentraciju glukoze u krvi stimulišući periferno preuzimanje glukoze u poprečno-prugaste mišiće i masno tkivo, i inhibirajući stvaranje glukoze u jetri. Insulini vrše inhibiciju lipolize i proteolize i time pospešuju sintezu proteina.

Lek Lyumjev je formulacija insulina lispro koja sadrži citrat i treprostinil. Citrat povećava lokalni protok krvi u krvnim sudovima, a treprostinil stimuliše lokalnu vazodilataciju kako bi se postigla brža resorpcija insulina lispro.

Farmakodinamsko dejstvo

Rano i kasno delovanje insulina

Tzv. „clamp“ ispitivanje glukoze (engl. glucose clamp study) sprovedeno je kod 40 pacijenata sa dijabetesom tip 1 koji su primili jednu supkutanu dozu od 15 jedinica leka Lyumjev odnosno leka Humalog. Rezultati su prikazani na Slici 1. Pokazalo se da je lek Lyumjev jednako potentan kao Humalog primenjen u istom broju jedinica, ali njegovo delovanje nastupa brže i traje kraće.

  • Lek Lyumjev je počeo da deluje 20 minuta nakon primene doze, 11 minuta brže nego lek Humalog.
  • Tokom prvih 30 minuta nakon doze lek Lyumjev je imao trostruko veće dejstvo na snižavanje koncentracije glukoze u odnosu na lek Humalog.
  • Maksimalno dejstvo leka Lyumjev na snižavanje koncentracije glukoze se javilo 1-3 sata nakon injekcije.
  • Kasno delovanje insulina, tj. ono od 4 sata nakon primene do završetka „clamp“ testa glukoze, bilo je 54% manje uz lek Lyumjev nego uz lek Humalog.
  • Trajanje delovanja leka Lyumjev iznosilo je 5 sati, što je 44 minuta kraće u odnosu na lek Humalog.
  • Ukupna količina infuzijom date glukoze tokom „clamp“ testa bila je uporediva između lekova Lyumjev i Humalog.

Slika 1. Srednja vrednost brzine infuzije glukoze (GIR) kod pacijenata sa dijabetesom tip 1 nakon supkutane injekcije leka Lyumjev ili leka Humalog (u dozi od 15 jedinica)

Slično tome, brže rano delovanje i slabije kasno delovanje insulina uočeni su i kod primene leka Lyumjev kod pacijenata sa dijabetesom tip 2.

Ukupno i maksimalno dejstvo leka Lyumjev na snižavanje koncentracije glukoze povećavali su se povećanjem doze unutar terapijskog opsega. Rani početak dejstva i ukupno delovanje insulina bili su slični kad se lek Lyumjev primenjivao u abdomen, nadlakticu ili butinu.

Snižavanje postprandijalne koncentracije glukoze (PPG)

U poređenju sa lekom Humalog, lek Lyumjev je u testu sa standardnim obrokom snizio postprandijalnu koncentraciju glukoze tokom petočasovnog trajanja testa (promena u odnosu na onu pre obroka PIK(0-5 h)).

  • Tokom petočasovnog testa sa obrokom kod pacijenata sa dijabetesom tip 1 lek Lyumjev je u odnosu na lek Humalog snizio postprandijalnu koncentraciju glukoze za 32% kada se primenjivao na početku obroka i za 18% kada se primenjivao 20 minuta nakon početka obroka.
  • Tokom petočasovnog testa sa obrokom kod pacijenata sa dijabetesom tip 2 lek Lyumjev je u odnosu na lek Humalog snizio postprandijalnu koncentraciju glukoze za 26% kada se primenjivao na početku obroka i za 24% kada se primenjivao 20 minuta nakon početka obroka.

Poređenje lekova Lyumjev 200 jedinica/mL i Lyumjev 100 jedinica/mL

Maksimalno i ukupno sniženje koncentracije glukoze bili su uporedivi kod leka Lyumjev 200 jedinica/mL odnosno leka Lyumjev 100 jedinica/mL. Pri prelasku pacijenata sa jedne jačine leka na drugu nije potrebno preračunavanje doze.

Klinička efikasnost i bezbednost

Efikasnost leka Lyumjev evaluirana je u 4 randomizovane, aktivno kontrolisane studije kod odraslih.

Dijabetes tip 1 – odrasli

PRONTO-T1D ispitivanje koje je trajalo 26 nedelja, sa ciljnim vrednostima (engl. treat-to-target), u kojoj je procenjena efikasnost leka Lyumjev procenjivana kod 1222 pacijenta čija je terapija uključivala višestruke dnevne injekcije. Pacijenti su bili randomizovani za slepu studiju sa lekom Lyumjev uz obrok, slepu studiju sa lekom Humalog uz obrok ili otvorenu studiju sa lekom Lyumjev nakon obroka. Svi su se lekovi primenjivali u kombinaciji sa insulinom glarginom ili insulinom degludek. Lek Lyumjev ili lek Humalog primenjeni uz obrok ubrizgavali su se 0-2 minuta pre početka obroka, dok se lek Lyumjev primenjen nakon obroka ubrizgavao 20 minuta nakon početka obroka.

Rezultati efikasnosti prikazani su u Tabeli 2 i na Slici 2.

Ciljna vrednost HbA1c od < 7% postignuta je kod 37,4% pacijenata koji su primenjivali lek Lyumjev uz obrok, 33,6% onih koji su primenjivali lek Humalog uz obrok kao i kod 25,6% onih koji su primenjivali lek Lyumjev nakon obroka.

Doze bazalnog i bolusnog insulina kao i ukupne doze insulina bile su slične među terapijskim grupama u 26. nedelji.

Nakon perioda od 26 nedelja dve grupe lečene u slepoj studiji nastavile su lečenje do 52. nedelje. Vrednost HbA1c nije se statistički značajno razlikovala između lečenih grupa na kraju ispitivanja (52. nedelja).

Tabela 2: Rezultati kliničkog ispitivanja u trajanju od 26 nedelja bazal-bolus terapijom kod pacijenata sa dijabetesom tip 1

Lyumjev uz obrokHumalog uz obrok +Lyumjev nakon obroka + bazalni insulin
Broj randomizovanih ispitanika (N)451442329
HbA1c (%)
Početak  26. nedelja7,34  7,217,33  7,297,36  7,42
Promena od početne vrednosti-0,13-0,050,08
Razlika između lečenja-0,08 [-0,16; -0,00]C0,13 [0,04; 0,22]D
HbA1c (mmol/mol)
Početak  26. nedelja56,7  55,356,7  56,156,9  57,6
Promena od početne vrednosti-1,4-0,60,8
Razlika između lečenja-0,8 [-1,7; 0,00]C1,4 [0,5; 2,4]D
Porast koncentracije glukoze 1 sat nakon obroka (mg/dL) A
Početak  26. nedelja77,3  46,471,5  74,376,3  87,5
Promena od početne vrednosti-28,6-0,712,5
Razlika između lečenja-27,9 [-35,3; -20,6]C,E13,2 [5,0; 21,4]D
Porast koncentracije glukoze 1 sat nakon obroka (mmol/L) A
Početak  26. nedelja4,29  2,573,97  4,134,24  4,86
Promena od početne vrednosti-1,59-0,040,70
Razlika između lečenja-1,55[-1,96; -1,14]C,E0,73 [0,28; 1,19]D
Porast koncentracije glukoze 2 sata nakon obroka (mg/dL) A
Početak  26. nedelja112,7  72,7101,6  103,9108,0  97,2
Promena od početne vrednosti-34,7-3,5-10,2
Razlika između lečenja-31,2 [-41,1; -21,2]C,E-6,7 [-17,6; 4,3] D
Porast koncentracije glukoze 2 sata nakon obroka (mmol/L) A
Početak  26. nedelja6,26  4,045,64  5,775,99  5,40
Promena od početne vrednosti-1,93-0,20-0,56
Razlika između lečenja-1,73 [-2,28; -1,18]C,E-0,37 [-0,98; -0,24]D
Telesna masa (kg)
Početak  26. nedelja77,3  77,977,3  78,277,6  78,1
Promena od početne vrednosti0,60,80,7
Razlika između lečenja-0,2 [-0,6; 0,1]A-0,1 [-0,5; 0,3]D
Teška hipoglikemija B (% pacijenata)5,5%5,7%4,6%

Vrednosti za 26. nedelju i promene od početnih vrednosti baziraju se na srednjim vrednostima dobijenim metodom najmanjih kvadrata (prilagođene srednje vrednosti).

U uglastim zagradama ([ ]) je naveden interval poverenja od 95%.

A Test uz obrok

B Teška hipoglikemija definiše se kao epizoda tokom koje je pacijentu potrebna pomoć druge osobe zbog neuroloških poremećaja.

C Razlika između leka Lyumjev uz obrok i leka Humalog uz obrok.

D Razlika između leka Lyumjev nakon obroka i leka Humalog uz obrok.

E Statistički značajno u korist leka Lyumjev uz obrok.

Slika 2. Vremenski tok povećanja koncentracije glukoze u krvi tokom testa tolerancije uz mešani obrok u 26. nedelji kod pacijenata sa dijabetesom tip 1

Lyumjev i Humalog primenjeni uz obrok

Lyumjev + 20 = Lyumjev se ubrizgavao 20 minuta nakon početka obroka.

*p < 0,05 za uporedno poređenje lekova Lyumjev i Humalog

^p < 0,05 za uporedno poređenje lekova Lyumjev + 20 i Humalog #p < 0,05 za uporedno poređenje lekova Lyumjev + 20 i Lyumjev

Kontinuirano praćenje koncentracije glukoze (GGM) kod dijabetesa tip 1 – odrasli

U jednoj podgrupi pacijenata (N = 269) sprovedena je ocena profila ambulantno izmerenih koncentracija glukoze tokom 24 časa dobijenih slepim kontinuiranim praćenjem vrednosti glukoze. U poređenju sa pacijentima lečenim lekom Humalog, kod onih koji su primenjivali lek Lyumjev uz obrok u 26. nedelji utvrđeno je statistički značajno poboljšanje kontrole postprandijalne koncentracije glukoze na osnovu ocene kontinuiranog praćenja povećanja koncentracije glukoze ili površine ispod krive PIK utvrđenih kontinuiranim praćenjem 0 - 2 časa, 0 - 3 časa i 0 - 4 časa nakon obroka. Kod pacijenata koji su primenjivali lek Lyumjev uz obrok prijavljeno je statistički značajno duže vreme unutar ciljnog raspona (od 6 sati ujutru do ponoći), koje je iznosilo 603 minuta u rasponu (3,9 do 10 mmol/L, 71 - 180 mg/dL), odnosno 396 minuta u rasponu (3,9 do 7,8 mmol/L,

71 - 140 mg/dL), što je 44 odnosno 41 minuta duže u odnosu na pacijente koji su primenjivali lek Humalog.

Dijabetes tip 2 – odrasli

PRONTO-T2D ispitivanje koje je trajalo 26 nedelja, sa ciljnim vrednostima kod kojeg se efikasnost leka Lyumjev procenjivala kod 673 pacijenata koji su bili randomizovani za slepu studiju sa lekom Lyumjev uz obrok ili slepu studiju sa lekom Humalog uz obrok, oba leka su se primenjivala u kombinaciji sa bazalnim insulinom (insulinom glarginom ili insulinom degludek) u sklopu bazal-bolus režima lečenja. Lek Lyumjev uz obrok ili lek Humalog uz obrok ubrizgavali su se 0 - 2 minuta pre početka obroka.

Rezultati efikasnosti prikazani su u Tabeli 3 i na Slici 3.

Ciljnu vrednost HbA1c od < 7% postiglo je 58,2% pacijenata koji su primenjivali lek Lyumjev uz obrok kao i 52,5% onih koji su primenjivali lek Humalog uz obrok.

Doze bazalnog i bolusnog insulina kao i ukupne doze insulina bile su slične među lečenim grupama na kraju ispitivanja.

Tabela 3: Rezultati kliničkog ispitivanja u trajanju od 26 nedelja bazal-bolus terapije kod pacijenata sa dijabetesom tip 2

Lyumjev uz obrokHumalog uz obrok
Broj randomizovanih ispitanika (N)336337
HbA1c (%)
Početak  26. nedelja7,28  6,927,31  6,86
Promena od početne vrednosti-0,38-0,43
Razlika između lečenja0,06 [-0,05; 0,16]
HbA1c (mmol/mol)
Početak  26. nedelja56,0  52,156,4  51,5
Promena od početne vrednosti-4,1-4,7
Razlika između lečenja0,6 [-0,6; 1,8]
Porast koncentracije glukoze 1 sat nakon obroka (mg/dL)A
Početak  26. nedelja76,6  63,177,1  74,9
Promena od početne vrednosti-13,8-2,0
Razlika između lečenja-11,8 [-18,1; -5,5]C
Porast koncentracije glukoze 1 sat nakon obroka
Početak  26. nedelja4,25  3,504,28  4,16
Promena od početne vrednosti-0,77-0,11
Razlika između lečenja-0,66[-1,01; -0,30]C
Porast koncentracije glukoze 2 sata nakon obroka (mg/dL)A
Početak  26. nedelja99,3  80,499,6  97,8
Promena od početne vrednosti-19,0-1,6
Razlika između lečenja-17,4 [-25,3; -9,5]C
Porast koncentracije glukoze 2 sata nakon obroka (mmol/L)A
Početak  26. nedelja5,51  4,475,53  5,43
Promena od početne vrednosti-1,06-0,09
Razlika između lečenja-0,96 [-1,41; -0,52]C
Telesna masa (kg)
Početak  26. nedelja89,8  91,390,0  91,6
Promena od početne vrednosti1,41,7
Razlika između lečenja-0,2 [-0,7; 0,3]
Teška hipoglikemija (% pacijenata)B0,9%1,8%

Vrednosti za 26. nedelju i promene od početnih vrednosti baziraju se na srednjim vrednostima dobijenim metodom najmanjih kvadrata (prilagođene srednje vrednosti).

U uglastim zagradama ([ ]) naveden je interval poverenja od 95%. Navedena je razlika između leka Lyumjev uz obrok i leka Humalog uz obrok.

A Test uz obrok

B Teška hipoglikemija definiše se kao epizoda tokom koje je pacijentu potrebna pomoć druge osobe zbog neuroloških poremećaja.

C Statistički značajno u korist leka Lyumjev uz obrok.

Slika 3. Vremenski tok porasta koncentracije glukoze u krvi tokom testa tolerancije uz mešani obrok u 26. nedelji kod pacijenata sa dijabetesom tip 2

PPG = postprandijalna glukoza

Lyumjev i Humalog primenjeni uz obrok

Podaci su srednje vrednosti prema metodi najmanjih kvadrata (standardno odstupanje); *p < 0,05

Dijabetes tip 1 – odrasli. CSII

PRONTO-Pump je bilo 12-nedeljno dvostruko slepo ukršteno ispitivanje (2 perioda od 6 nedelja) u kome se evaluirala kompatibilnost i bezbednost lekova Lyumjev i Humalog primenjenih eksternim sistemom za CSII kod pacijenata koji su tokom čitave studije nosili uređaj za kontinuirano praćenje koncentracije glukoze. Nije bilo statistički značajnih razlika između lečenja s obzirom na stopu odnosno incidencu neispravnog funkcionisanja infuzijskog kompleta (n = 49).

U prvom delu ukrštene studije lek Lyumjev je ostvario brojčano veće sniženje srednje vrednosti HbA1c u odnosu na lek Humalog. Uz lek Lyumjev sniženje je bilo -0,39% [-4,23 mmol/mol] u odnosu na početnu vrednost od 6,97% [52,68 mmol/mol] dok je uz lek Humalog sniženje bilo -0,25% [- 2,78 mmol/mol] u odnosu na početnu vrednost od 7,17% [54,89 mmol/mol]. U odnosu na Humalog, uz lek Lyumjev je zabeleženo statistički značajno duže srednje vreme trajanja ciljnog raspona koncentracije glukoze od 71 do 140 mg/dL (3,9 - 7,8 mmol/L) unutar 1 odnosno 2 sata nakon početka doručka.

PRONTO-Pump-2 je bilo 16-nedeljno randomizovano (1:1), dvostruko slepo ispitivanje u kojem je evaluirana efikasnost leka Lyumjev kod 432 pacijenta sa dijabetesom tip 1 koji su u tom trenutku bili na kontinuiranoj supkutanoj infuziji insulina. Pacijenti su bili slepo randomizovani ili na lek Lyumjev (N=215) ili na lek Humalog (N=217). Primena bolusa leka Lyumjev ili leka Humalog uz obrok započeta je od 0 do 2 minuta pre obroka.

U 16. nedelji, lek Lyumjev se pokazao neinferiornim u odnosu na lek Humalog u snižavanju HbA1c. Smanjenje pri primeni leka Lyumjev je bilo -0,06% [- 0,7 mmol/mol] u odnosu na početnu vrednost od 7,56 % [59,1 mmol/mol], a smanjenje pri primeni leka Humalog je bilo -0,09% [- 1,0 mmol/mol] u odnosu na početnu vrednost od 7,54 % [58,9 mmol/mol]. Razlika između terapija je bila 0,02% [95 % CI: - 0,06, 0,11] i 0,3 mmol/mol [95 % CI: - 0,6, 1,2], redom u poređenju sa lekom Humalog.

Nakon testa sa standardizovanim obrokom, terapija lekom Lyumjev je pokazala statistički značajno smanjene postprandijalnih koncentracija glukoze nakon 1 sata i 2 sata. Razlika između terapija je bila – 1,34 mmol/L [95 % CI: -2,00; - 0,68] i -1,54 mmol/L [95 % CI:- 2,37; - 0,72], redom u poređenju sa lekom Humalog.

Posebne populacije pacijenata Stariji pacijenti

U dve kliničke studije u trajanju od 26 nedelja (PRONTO-T1D i PRONTO-T2D), od ukupno 1116 pacijenata sa dijabetesom tip 1 ili tip 2 koji su primali Lyumjev, 187 pacijenata (17%) imalo je ≥ 65 godina, a 18 (2%) od 1116 pacijenata je imalo ≥ 75 godina. Razlike u sveukupnoj bezbednosti i efikasnosti između starijih i mlađih pacijenata nisu bile uočene.

Resorpcija

Kod zdravih ispitanika i pacijenata sa dijabetesom resorpcija insulina lispro bila je brža, a trajanje izloženosti kraće nakon primene leka Lyumjev nego nakon primene leka Humalog. Kod pacijenata sa dijabetesom tip 1 primećeno je sledeće:

  • Insulin lispro dospeo je u krvotok približno 1 minut nakon injekcije leka Lyumjev, što je bilo 5 minuta brže u odnosu na lek Humalog.
  • Vreme do postizanja 50% maksimalne koncentracije leka bilo je 14 minuta kraće uz lek Lyumjev nego uz lek Humalog.
  • Nakon injekcije leka Lyumjev koncentracija insulina lispro u krvotoku tokom prvih 15 minuta bila je sedmostruko veća, a tokom prvih 30 minuta trostruko veća nego nakon primene leka Humalog.
  • Maksimalna koncentracija insulina lispro dostignuta je 57 minuta nakon primene leka Lyumjev.
  • Koncentracija insulina lispro u krvotoku 3 sata nakon primene leka bila je 41% manja uz lek Lyumjev nego uz lek Humalog.
  • Trajanje izloženosti insulinu lispro bilo je 60 minuta kraće kod primene leka Lyumjev nego kod primene leka Humalog.
  • Ukupna izloženost insulinu lispro (odnos i 95% CI: 1,03 [0,973; 1,09]) i maksimalna koncentracija leka (odnos i 95% CI: 1,06 [0,97; 1,16]) bili su uporedivi uz lek Lyumjev i lek Humalog.

Kod pacijenata sa dijabetesom tip 1 varijabilnost koncentracije leka Lyumjev između dana (engl. day- to-day variability) (CV %) iznosila je 13% za ukupnu izloženost insulinu lispro (PIK, 0 - 10 h) i 23% za maksimalnu koncentraciju insulina lispro (Cmax). Apsolutna bioraspoloživost insulina lispro nakon supkutane primene leka Lyumjev u abdomen, nadlakticu i bedro iznosila je približno 65%. Brža resorpcija insulina lispro održana je nezavisno od mesta injiciranja (abdomen, nadlaktica i bedro). Nema dostupnih podataka o izloženosti nakon injekcije leka u stražnjicu.

Maksimalna koncentracija i vreme do postizanja maksimalne koncentracije bili su uporedivi kod primene leka u abdomen i nadlakticu, dok je kod primene leka u bedro vreme do postizanja maksimalne koncentracije bilo duže, a maksimalna koncentracija manja.

Ukupna izloženost insulinu lispro i njegova maksimalna koncentracija proporcionalno su se povećavale sa povećanjem supkutane doze leka Lyumjev unutar raspona doze od 7 do 30 jedinica.

CSII

Resorpcija insulina lispro bila je brža kada se Lyumjev primenjivao kontinuiranom supkutanom infuzijom (CSII) kod pacijenata sa dijabetesom tip 1.

  • Vreme do postizanja 50% maksimalne koncentracije leka iznosilo je 14 minuta, što je 9 minuta kraće nego uz lek Humalog.
  • Raspoloživost insulina lispro tokom prvih 30 minuta nakon primene leka bila je 1,5 puta veća uz lek Lyumjev nego uz lek Humalog.

Poređenje lekova Lyumjev 200 jedinica/mL i Lyumjev 100 jedinica/mL

Rezultati studije sprovedene kod zdravih ispitanika su pokazali da je nakon primene jedne doze od 15 jedinica lek Lyumjev 200 jedinica/mL bioekvivalentan sa lekom Lyumjev 100 jedinica/mL, u odnosu na površinu ispod krive koncentracije insulina lispro u serumu tokom vremena od nulte tačke do beskonačnosti, i u odnosu na maksimalnu koncentraciju insulina lispro. Nakon primene leka Lyumjev 200 jedinica/mL zabeležena je slična brža resorpcija insulina lispro kao i kod primene leka Lyumjev 100 jedinica/mL. Pri prelasku pacijenata sa jedne jačine leka na drugu nije potrebno preračunavanje doze.

Distribucija

Geometrijska srednja vrednost (% koeficijenta varijacije [engl. coefficient of variation, CV %]) volumena distribucije insulina lispro (Vd) iznosila je 34 L (30%) nakon intravenske primene leka Lyumjev u obliku bolus injekcije u dozi od 15 jedinica kod zdravih ispitanika.

Eliminacija

Geometrijska srednja vrednost (CV %) klirensa insulina lispro iznosila je 32 L/sat (22%), dok je medijana poluvremena eliminacije insulina lispro iznosila 44 minuta nakon intravenske primene leka Lyumjev u obliku bolus injekcije u dozi od 15 jedinica kod zdravih ispitanika.

Posebne populacije pacijenata

Kod odraslih ispitanika starosna dob, pol i rasa nisu uticali na farmakokinetiku ni farmakodinamiku leka Lyumjev.

Pedijatrijska populacija

Deca (6-11 godina) i adolescenti (12-17 godina) sa dijabetesom tip 1 koji primaju dnevno višestruke injekcije i kontinuiranu supkutanu infuziju insulina (engl. Continuous subcutaneous insulin infusion, CSII) ispitivani su u studiji ukrštenog dizajna, kako bi se utvrdila farmakokinetika i farmakodinamika insulina lispro nakon primene lekova Lyumjev i Humalog u dozi od 0,2 jedinice/kg.

Sveukupno su farmakokinetičke razlike između lekova Lyumjev i Humalog kod dece i adolscenata bile slične onima uočenim kod odraslih. Nakon supkutane injekcije, lek Lyumjev je pokazao bržu resorpciju sa većom ranom izloženošću insulinu lispro kod dece (6-11 godina) i adolescenata (12-17 godina), dok su ukupna izloženost, maksimalna koncentracija i vreme do postizanja maksimalne koncentracije ostali slični u poređenju sa lekom Humalog. Nakon supkutane bolus infuzije kod terapije kontinuiranom supkutanom infuzijom insulina (CSII) uočen je trend brže resorpcije kod dece i adolescenata, dok su ukupna izloženost, maksimalna koncentracija i vreme do postizanja maksimalne koncentracije bili slični u poređenju sa lekom Humalog.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega i jetre

Nije poznato da li oštećenje funkcije bubrega ili jetre utiče na farmakokinetiku insulina lispro.

Pretklinički podaci ne ukazuju na poseban rizik za ljude na osnovu konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, karcinogenog potencijala, reproduktivne i razvojne toksičnosti nakon izlaganja insulinu lispro.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Glicerol

Magnezijum-hlorid, heksahidrat Metakrezol

Natrijum-citrat, dihidrat Treprostinil-natrijum Cink-oksid

Voda za injekcije

Hlorovodonična kiselina i natrijum-hidroksid (za podešavanje pH vrednosti)

Lek se ne sme mešati sa drugim insulinima ili drugim lekovima, osim onih navedenih u odeljku 6.6.

Pre upotrebe

2 godine

Nakon prve upotrebe

28 dana

Lyumjev, 100 jedinica/mL, rastvor za injekciju u bočici

Kada se bočica razblažuje za intravensku upotrebu

Pokazano je da je lek u primeni fizički i hemijski stabilan tokom 14 dana na temperaturi od 2 do 8°C i tokom 20 sati na temperaturi od 20 do 25°C ako je zaštićen od svetlosti. Sa mikrobiološke tačke gledišta lek treba odmah primeniti. Ako se ne primeni odmah, trajanje i uslovi čuvanja leka pre primene su odgovornost korisnika. Lek se načelno ne bi smeo čuvati duže od 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, osim u slučajevima kada je razblaživanje izvedeno u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima (videti odeljak 6.6).

Pre upotrebe

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Nakon prve upotrebe

Čuvati na temperaturi do 30°C. Ne zamrzavati.

Lyumjev, 100 jedinica/mL, rastvor za injekciju u bočici

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je bočica od providnog stakla tip I, zatvorena čepom od halobutila i zaštitnom aluminijumskom kapicom, zapremine 10 mL.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.

Lek Lyumjev mora biti bistar i bezbojan. Ne sme se upotrebiti ako je mutan, obojen ili ako sadrži čestice ili grudvice.

Lek Lyumjev se ne sme upotrebiti ako je bio zamrznut.

Pre svake upotrebe uvek se mora pričvrstiti nova igla. Ista se igla ne sme ponovno upotrebiti. Pakovanje ne sadrži igle.

Intravenska upotreba

Za intravensku primenu lek Lyumjev treba razblažiti do koncentracije od 0,1 do 1,0 jedinica/mL u 5% rastvoru za injekciju glukoze ili 0,9% rastvoru za injekciju natrijum-hlorida (9 mg/mL). Dokazano je da su kese od polivinil-hlorida kompatibilne sa kopolimerima etilena-propilena i poliolefina.

Preporučuje se da se se sistem pripremi puštanjem pripremljenog rastvora kroz njega pre nego što se počne davati infuzija pacijentu.

CSII

Lek Lyumjev, 100 jedinica/mL u bočicama se u pumpi za kontinuiranu infuziju insulina sme koristiti najviše 9 dana. Ispitane su cevčice čiji je unutrašnji zid napravljen od polietilena ili poliolefina i utvrđeno je da su one kompatibilne za upotrebu sa pumpom.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Lyumjev, 100 jedinica/mL, rastvor za injekciju sadrži aktivnu supstancu insulin lispro. Koristi se za lečenje dijabetesa (šećerne bolesti) kod odraslih osoba. To je insulin koji se primenjuje uz obrok, a deluje brže od drugih lekova koji sadrže insulin lispro. Lek Lyumjev sadrži sastojke koji ubrzavaju resorpciju insulina lispro u telo.

Dijabetes je stanje u kojem organizam ne proizvodi dovoljnu količinu insulina ili ga ne koristi efikasno, što za posledicu ima efekte poput visoke vrednosti šećera u krvi. Lek Lyumjev je insulinski preparat koji se koristi za lečenje dijabetesa i kontrolu vrednosti šećera u krvi. Efikasno lečenje dijabetesa, uz dobru kontrolu vrednosti šećera u krvi, sprečava dugoročne komplikacije dijabetesa.

Lečenje lekom Lyumjev doprinosi dugotrajnoj kontroli vrednosti šećera u krvi i sprečavanju komplikacija dijabetesa. Lek Lyumjev ostvaruje maksimalan uticaj 1 do 3 sata nakon primene, a dejstvo mu traje do 5 sati. Lek Lyumjev treba da primenite na početku obroka ili do 20 minuta nakon početka obroka.

Lekar će Vam možda reći da lek Lyumjev primenjujete zajedno sa insulinom dugog ili srednje dugog dejstva. Nemojte menjati insulin, osim ako Vam to ne kaže lekar.

  • ako mislite da Vam vrednost šećera u krvi pada (hipoglikemija). U nastavku ćete naći uputstva kako postupiti u slučaju niske vrednosti šećera u krvi (pogledajte u odeljku 3 pod “Ako primenite više leka Lyumjev nego što bi trebalo“).
  • ako ste alergični (preosetljivi) na insulin lispro ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Lyumjev. Ako ne vidite dobro, trebaće Vam pomoć osobe obučene za primenu injekcija.

  • Niska vrednost šećera u krvi (hipoglikemija).

Niska vrednost šećera u krvi može biti ozbiljna, a nelečena hipoglikemija može dovesti i do smrti.

Lek Lyumjev počinje snižavati vrednost šećera u krvi brže nego neki drugi insulini koji se primenjuju uz obrok. Nakon primene leka Lyumjev hipoglikemija može nastupiti ranije. Ako često imate hipoglikemiju ili je teško prepoznajete, porazgovarajte o tome sa Vašim lekarom ili medicinskom sestrom. Ako Vam sadašnja insulinska terapija dobro reguliše vrednost šećera u krvi ili ako već dugo imate dijabetes, možda nećete osetiti upozoravajuće simptome kada se vrednost šećera u krvi previše smanji. Upozoravajući znakovi navedeni su u nastavku ovog uputstva. Za simptome pogledajte deo “Uobičajeni problemi kod dijabetesa“.

Morate pažljivo planirati vreme obroka kao i učestalost i intenzitet fizičke aktivnosti. Isto tako, morate pažljivo da pratite vrednost šećera u krvi čestim merenjem šećera u krvi. Promene vrste insulina koji uzimate mogu uzrokovati prekomeran porast ili pad vrednosti šećera u krvi. Ako ste izloženi riziku od niskih vrednosti šećera u krvi, možda ćete morati češće meriti vrednost šećera u krvi. Lekar će Vam možda morati promeniti doze drugih lekova koje uzimate za lečenje dijabetesa.

  • Visoka vrednost šećera u krvi (hiperglikemija).

Prekid insulinske terapije ili uzimanje nedovoljnih količina insulina može dovesti do visokih vrednosti šećera u krvi (hiperglikemije) i dijabetične ketoacidoze, ozbiljnih stanja koja mogu dovesti i do smrti. Za simptome pogledajte deo “Uobičajeni problemi kod dijabetesa“.

  • Ako koristite insulinsku pumpu i ona se pokvari, potrebno je odmah da rešite problem kako ne bi došlo do visokih vrednosti šećera u krvi. U slučaju kvara pumpe možda ćete morati primeniti injekciju leka Lyumjev napunjenim insulinskim penom ili špricem.
  • Ako u kombinaciji sa insulinom uzimate lekove iz grupe lekova za lečenje dijabetesa koji se zovu tiazolidindioni ili glitazoni, poput pioglitazona, što pre obavestite lekara ako primetite znakove insuficijencije srca, kao što su neuobičajeni nedostatak vazduha, naglo povećanje telesne mase ili lokalizovano oticanje uzrokovano zadržavanjem tečnosti (edem).
  • U slučaju ozbiljne alergijske reakcije na insulin ili neki drugi sastojak leka Lyumjev prestanite da primenjujete ovaj lek i odmah pozovite hitnu pomoć.
  • Uvek proverite naziv i vrstu insulina na kutiji i nalepnici nakon što dobijete lek u apoteci. Uverite se da ste dobili lek Lyumjev koji Vam je propisao lekar.
  • Sačuvajte pakovanje leka ili zabeležite broj serije naveden na pakovanju kako biste u slučaju neželjene reakcije mogli navesti taj broj kada je budete prijavljivali (pogledajte deo „Prijavljivanje neželjenih reakcija“).
  • Uvek upotrebite novu iglu za svako ubrizgavanje da biste sprečili infekciju i začepljenje igle. Ako je igla začepljena, zamenite je novom iglom.
  • Kožne promene na mestu ubrizgavanja

Potrebno je menjati mesto ubrizgavanja kako bi se sprečile promene na koži kao što su kvržice ispod kože. Može se dogoditi da insulin ne deluje dovoljno dobro ako ga ubrizgavate u područje zahvaćeno kvržicama (videti deo “Kako primenjivati lek Lyumjev“). Obratite se Vašem lekaru ako trenutno ubrizgavate insulin u područje zahvaćeno kvržicama pre nego što ga počnete davati u drugo područje. Vaš lekar može da Vam kaže da pažljivije pratite vrednosti šećera u krvi i da prilagodite dozu insulina ili drugih antidijabetika.

Deca i adolescenti

Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece ili adolescenata jer nema iskustva sa njegovom primenom kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i lek Lyumjev

Obavestite Vašeg lekara, medicinsku sestru ili farmaceuta ukoliko uzimate, do nedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Neki lekovi utiču na vrednost šećera u krvi - to znači da će možda biti potrebno da promenite dozu insulina.

Vrednost šećera u krvi se može smanjiti (hipoglikemija) ako uzimate:

  • druge lekove za lečenje dijabetesa (koji se primenjuju kroz usta ili injekcijom)
  • sulfonamidske antibiotike (za lečenje infekcija)
  • acetilsalicilnu kiselinu (za lečenje bola i blago povišene telesne temperature i sprečavanja zgrušavanja krvi)
  • neke antidepresive (inhibitore monoaminooksidaze ili selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina)
  • neke inhibitore angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitore) (na primer kaptopril, enalapril) (za lečenje nekih srčanih tegoba ili visokog krvnog pritiska)
  • blokatore receptora angiotenzina II (za lečenje visokog krvnog pritiska ili srčanih tegoba)
  • analoge somatostatina (kao što je oktreotid, koji se koristi za lečenje retke bolesti kod koje telo stvara previše hormona rasta)

Vrednost šećera u krvi se može povećati (hiperglikemija) ako uzimate:

  • danazol (za lečenje endometrioze)
  • tablete za kontracepciju (pilule za sprečavanje začeća)
  • zamensku terapiju hormonima štitaste žlezde (za lečenje tegoba sa štitastom žlezdom)
  • ljudski hormon rasta (za lečenje nedostatka hormona rasta)
  • diuretike (za lečenje visokog krvnog pritiska ili prekomernog nakupljanja vode u telu)
  • simpatomimetike (za lečenje ozbiljnih alergijskih reakcija ili kao sastojak nekih lekova za lečenje prehlade)
  • kortikosteroide (za lečenje astme ili autoimunskih bolesti)

Beta blokatori (koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska, aritmije ili angine) otežavaju prepoznavanje upozoravajućih znakova niske vrednosti šećera u krvi.

Primena leka Lyumjev sa alkoholom

Vrednosti šećera u krvi se mogu povećati ili sniziti ako pijete alkohol. Stoga se može promeniti i količina insulina koja Vam je potrebna, pa vrednost šećera u krvi treba da merite češće nego obično.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Količina insulina koja Vam je potrebna obično se smanjuje u prva 3 meseca trudnoće, a povećava tokom preostalih 6 meseci. Nakon porođaja Vaše će se potrebe za insulinom verovatno vratiti na količinu koja Vam je bila potrebna pre trudnoće.

Nema ograničenja vezanih za lečenje lekom Lyumjev tokom dojenja. Ako dojite, možda ćete morati da promenite unos insulina ili ishranu.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Vaša sposobnost koncentracije i reagovanja može da bude oslabljena ako imate hipoglikemiju. Imajte to na umu u svim situacijama u kojima sebe i druge možete izložiti riziku (npr. vožnja automobila ili rukovanje mašinama). Posavetujte se sa lekarom u vezi sa vožnjom:

  • ako imate česte epizode hipoglikemije
  • ako su upozoravajući znakovi hipoglikemije slabiji ili izostaju.

Lek Lyumjev sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je “bez natrijuma”.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je objasnio Vaš lekar, farmaceut ili medicinska sestra. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Oni će Vam reći koliko tačno leka Lyumjev treba da koristite, kada da ga uzmete i koliko često. Takođe će Vam reći koliko često treba da posećujete savetovalište za dijabetes.

Sa sobom uvek treba da imate rezervni insulin i još jedan pribor za injekciju u slučaju da Vam zatrebaju. Ako ste slepi ili slabovidi, trebaće Vam pomoć druge osobe za primenu injekcija.

Lekar će Vam možda reći da uz lek Lyumjev uzimate i insulin dugog ili srednje dugog delovanja. Ubrizgajte ih odvojeno. Lek Lyumjev se ne sme mešati sa drugim insulinima.

Kada ubrizgati lek Lyumjev

Lek Lyumjev je insulin koji se primjenjuje uz obrok. Lek Lyumjev treba da primenite na početku obroka ili minut ili dva pre početka obroka; možete ga primeniti i do 20 minuta nakon početka obroka.

Koliko insulina primeniti

Lekar će Vam na osnovu Vaše vrednosti šećera u krvi i telesne mase odrediti dozu i objasniti

  • Koliko leka Lyumjev treba da primenite uz svaki obrok.
  • Kako i kada treba da izmerite vrednost šećera u krvi.
  • Kako promeniti Vašu dozu insulina zavisno od Vaše vrednosti šećera u krvi.
  • Šta da učinite ako promenite ishranu ili intenzitet fizičke aktivnosti, ako ste bolesni ili ako uzimate druge lekove.
  • Ako promenite vrstu insulina koju koristite, možda ćete morati da uzimate više ili manje leka nego pre. To može važiti samo za prvu injekciju, ali može biti i postepena promena tokom nekoliko nedelja ili meseci.

Nemojte primeniti lek Lyumjev

  • Ako ne izgleda poput vode. Lek Lyumjev mora biti bistar, bezbojan i ne sme sadržati čvrste čestice. Proverite pre svakog ubrizgavanja.
  • Ako lek Lyumjev nije bio pravilno čuvan (pogledajte deo “Kako čuvati lek Lyumjev“).
  • Ako je plastični poklopac bočice oštećen, nemojte koristiti lek.

Gde ubrizgati lek Lyumjev

  • Lek Lyumjev ubrizgajte pod kožu (supkutana injekcija).
  • Nemojte ubrizgavati lek direktno u venu. Samo lekar sme primeniti lek Lyumjev u venu. On će to učiniti u izuzetnim slučajevima kao što je hirurški zahvat ili ako ste bolesni, a vrednost šećera Vam je previsoka.
  • Pazite da lek ubrizgate najmanje 1 cm od mesta primene prethodne injekcije i da menjate mesta primene (nadlaktica, butina, debelo meso ili trbuh) kako su Vas naučili.
  • Ako uz lek Lyumjev treba istovremeno da primenite još jedan insulin, odaberite drugo mesto za ubrizgavanje.

Kako ubrizgati lek Lyumjev iz bočice

  • Najpre operite ruke.
  • Pre ubrizgavanja leka očistite kožu kako su Vam pokazali. Očistite gumeni čep na bočici, ali ga nemojte vaditi.
  • Upotrebite novi, sterilni špric i iglu da probijete gumeni čep i izvučete željenu količinu leka Lyumjev. Lekar, medicinska sestra ili osoblje u klinici objasniće Vam kako ćete to učiniti. Nemojte deliti Vaše igle i špriceve sa drugim osobama.
  • Lek ubrizgajte pod kožu, kako su Vas naučili. Nakon ubrizgavanja ostavite iglu u koži 5 sekundi kako biste bili sigurni da ste primili celu dozu.

Primena leka Lyumjev u insulinskoj pumpi

  • Za infuziju leka Lyumjev smeju da se koriste samo određene insulinske infuzione pumpe.
  • Pažljivo sledite uputstva priložena uz infuzionu pumpu.
  • Pazite da koristite odgovarajući rezervoar i kateter za pumpu. Važno je da pri punjenju rezervoara koristite iglu odgovarajuće dužine kako ne bi došlo do oštećenja pumpe.
  • Promenite set za infuziju (cevčice i iglu) u skladu sa uputstvima koje ste dobili uz infuzioni set.
  • U slučaju pojave ponovljenih ili teških epizoda niske vrednosti šećera u krvi obavestite o tome Vašeg lekara ili medicinsku sestru.
  • Kvar pumpe ili začepljenje infuzionog kompleta mogu uzrokovati brz porast vrednosti šećera. Ako posumnjate na prekid protoka leka Lyumjev, sledite uputstva za upotrebu pumpe i po potrebi obavestite lekara ili medicinsku sestru.
  • U slučaju neispravnog rada pumpe možda ćete morati da primenite injekciju leka Lyumjev.

Nakon ubrizgavanja

Ako niste sigurni koliko ste leka ubrizgali, proverite vrednost šećera u krvi pre nego što odlučite da li Vam je potrebna još jedna injekcija.

Ako primenite više leka Lyumjev nego što bi trebalo

Ako primenite previše leka Lyumjev, ili ako niste sigurni koliko ste ubrizgali, može doći do niske vrednosti šećera u krvi. Proverite vrednost šećera u krvi.

Ako Vam je vrednost šećera u krvi niska (hipoglikemija), a možete se sami lečiti, uzmite tablete glukoze, šećer ili popijte zaslađeni napitak. Potom pojedite voće, keks ili sendvič u skladu sa uputstvima lekara ili medicinske sestre i odmorite se. To često pomaže da se oporavite od niske vrednosti šećera u krvi ili manjeg predoziranja insulinom. Ponovo proverite vrednost šećera u krvi nakon 15 - 20 minuta, sve dok se ne stabilizuje.

Ako se ne možete sami lečiti (teška hipoglikemija) jer osećate preveliku ošamućenost, slabost ili konfuziju, teško govorite, izgubili ste svest ili imate konvulzije, možda ćete morati da primite glukagon. Može da Vam ga da neko ko zna kako se primenjuje. Nakon glukagona pojedite glukozu ili šećer. Ako glukagon ne bude delovao, moraćete da odete u bolnicu ili da pozovete hitnu pomoć. Zamolite lekara da Vam objasni kako deluje glukagon.

Recite svima sa kojima provodite vreme da imate dijabetes. Kažite im šta bi se moglo dogoditi ako Vam je vrednost šećera u krvi previše smanjena, uključujući i rizik od nesvestice.

Recite im da Vas u slučaju da se onesvestite moraju okrenuti na bok da bi sprečili gušenje i odmah pozvati hitnu pomoć kao i da Vam ne smeju davati nikakvu hranu ni piće zbog opasnosti od gušenja.

Ako ste zaboravili da primenite lek Lyumjev

Ako ste zaboravili da primenite insulin ili ako ste primenili manje insulina nego što bi trebalo, ili ako niste sigurni koliko ste ubrizgali, vrednost šećera u krvi može postati previsoka (hiperglikemija). Izmerite vrednost šećera u krvi kako biste utvrdili da li treba da primenite dozu insulina. Nastavite da primenjujete lek prema uobičajenom rasporedu uz sledeći obrok.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Lyumjev

Nemojte prestati da primenjujete insulin niti da menjate lek, osim ako Vam to ne kaže lekar. Ako primenite manje leka Lyumjev nego što bi trebalo, mogu da se jave visoke vrednosti šećera u krvi.

Ako se visoka vrednost šećera u krvi (hiperglikemija) ne leči, to može postati vrlo ozbiljno i uzrokovati glavobolju, mučninu, povraćanje, bol u stomaku, dehidrataciju, nesvesticu, komu pa čak i smrt (videti odeljak 4). Tri jednostavna koraka za smanjenje rizika od hipoglikemije ili hiperglikemije su:

  • Uvek sa sobom nosite rezervne špriceve i rezervnu bočicu leka Lyumjev.
  • Uvek sa sobom nosite nešto što će pokazati da bolujete od dijabetesa.
  • Uvek sa sobom nosite šećer.

U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Niska vrednost šećera u krvi (hipoglikemija) je veoma često neželjeno dejstvo insulinske terapije (može da se javi kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju ovaj lek). Može biti vrlo ozbiljna. Ako Vam šećer u krvi padne prenisko, možete da izgubite svest. Ozbiljna hipoglikemija može prouzrokovati oštećenje mozga i biti opasna po život. Ako imate simptome snižene vrednosti šećera u krvi, odmah preduzmite mere da povisite vrednost šećera u krvi. Pogledajte u odeljku 3 deo “Ako primenite više leka Lyumjev nego što bi trebalo“.

Alergijske reakcije su česte (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju ovaj lek). Mogu biti ozbiljne i uključivati sledeće simptome:

  • osip po celom telu
  • otežano disanje
  • zviždanje u grudima
  • pad krvnog pritiska
  • ubrzani otkucaji srca
  • znojenje

Ako Vam se javi ozbiljna alergijska reakcija (uključujući anafilaktički šok) na insulin ili neki drugi sastojak leka Lyumjev prestanite primenjivati ovaj lek i odmah pozovite hitnu pomoć.

Ostala neželjena dejstva uključuju Veoma česta

Reakcije na mestu infuzije. Kod nekih osoba se mogu javiti crvenilo, bol, otok ili svrab oko mesta infuzije insulina. Ako primetite reakcije na mestu infuzije, obavestite lekara.

Česta

Reakcije na mestu ubrizgavanja. Kod nekih osoba javiće se crvenilo, bol, oticanje ili svrab na mestu ubrizgavanja insulina. Te se reakcije obično povlače u roku od nekoliko minuta do nekoliko nedelja bez potrebe za prekidom lečenja lekom Lyumjev. Ako primetite reakcije na mestu ubrizgavanja, obavestite lekara.

Povremena (mogu se javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju ovaj lek)

Kožne promene na mestu ubrizgavanja: Ako ubrizgavate insulin prečesto na istom mestu, masno tkivo na tom mestu može da se stanji (lipoatrofija) ili zadeblja (lipohipertrofija). Kvržice ispod kože takođe mogu biti uzrokovane nakupljanjem proteina zvanog amiloid (kožna amiloidoza). Može se dogoditi da insulin ne deluje dovoljno dobro ako ga ubrizgavate u područje zahvaćeno kvržicama. Promenite mesto ubrizgavanja prilikom svake injekcije kako biste pomogli sprečavanje takvih promena na koži.

Ostala moguća neželjena dejstva

Oticanje ruku ili zglobova zbog zadržavanja vode (edem), naročito na početku insulinske terapije ili kod promene lekova za lečenje šećerne bolesti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Uobičajeni problemi kod dijabetesa Niska vrednost šećera u krvi

Niska vrednost šećera u krvi (hipoglikemija) znači da nema dovoljno šećera u krvi. Može nastupiti:

  • ako primenite previše leka Lyumjev ili drugog insulina;
  • ako preskočite ili odlažete obroke ili promenite ishranu;
  • ako intenzivno vežbate ili radite neposredno pre ili posle obroka;
  • ako dobijete infekciju ili se razbolite (naročito ako imate proliv ili povraćate);
  • ako se promeni Vaša potreba za insulinom, na primer u slučaju smanjenja Vaše telesne mase ili ako imate tegobe sa bubrezima ili jetrom koje su se pogoršale.

Pogledajte deo “Ako primenite više leka Lyumjev nego što bi trebalo“.

Prvi simptomi niske vrednosti šećera u krvi obično nastupaju brzo i uključuju:

  • zamor
  • ubrzan srčani rad
  • nervozu ili drhtavicu
  • mučninu
  • glavobolju
  • hladan znoj

Ako niste sigurni da ćete prepoznati upozoravajuće simptome, izbegavajte situacije poput vožnje u kojima zbog hipoglikemije možete izložiti riziku sebe ili druge.

Visoka vrednost šećera u krvi (hiperglikemija) i dijabetična ketoacidoza

Hiperglikemija (previsoka vrednost šećera u krvi) znači da su vrednosti šećera u Vašem telu previsoke. Hiperglikemija može nastupiti:

  • ako ne primenite insulin;
  • ako primenite manje insulina nego što je Vašem telu potrebno;
  • ako je količina ugljenih hidrata koje jedete nesrazmerna sa količinom insulina koji uzimate; ili
  • ako imate povišenu telesnu temperaturu ili infekciju ili ako ste pod emocionalnim stresom.

Rani simptomi hiperglikemije su:

  • izrazita žeđ
  • glavobolja
  • pospanost
  • često mokrenje

Hiperglikemija može dovesti do dijabetične ketoacidoze. Prvi simptomi se javljaju polako tokom nekoliko sati ili dana. Dodatni simptomi uključuju:

  • mučninu i/ili povraćanje
  • bol u stomaku
  • ubrzani puls
  • otežano disanje
  • umerene ili velike količine ketona u mokraći. Ketoni nastaju kada telo za proizvodnju energije sagoreva masnoće umesto glukoze.

U slučaju da Vam se pojavi bilo koji od ovih simptoma i visoka vrednost šećera u krvi odmah potražite lekarsku pomoć.

Pogledajte deo “Ako ste zaboravili da primenite lek Lyumjev“.

Bolest

Ako ste bolesni, naročito ako imate mučninu ili povraćate, možda će se promeniti Vaša potreba za insulinom. Čak i kad jedete manje nego obično, i dalje Vam treba insulin. Uradite analizu urina ili krvi, sledite uputstva u slučaju bolesti i obavestite lekara.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Lyumjev posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“ i na bočici nakon oznake „EXP. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ne zamrzavati.

Čuvati u spoljašnjem pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Pre prve upotrebe

Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C).

Nakon prve upotrebe

Čuvati na temperaturi do 30°C.

Bočicu baciti nakon 28 dana čak iako u njoj još ima rastvora.

Neupotrebljeni lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Pitajte Vašeg farmaceuta kako da bacite lekove koje više ne koristite. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je insulin lispro. Jedan mL rastvora sadrži 100 jedinica insulina lispro. Jedna bočica sadrži 1000 jedinica insulina lispro u 10 mL rastvora.
  • Pomoćne supstance su metakrezol, glicerol, magnezijum-hlorid, heksahidrat, natrijum-citrat, dihidrat, treprostinil-natrijum, cink-oksid, voda za injekcije. Za podešavanje pH vrednosti mogu se koristiti natrijum- hidroksid ili hlorovodonična kiselina (videti deo “Lek Lyumjev sadrži natrijum“ na kraju odeljka 2).

Kako izgleda lek Lyumjev i sadržaj pakovanja

Lek Lyumjev, 100 jedinica/mL, rastvor za injekciju je bistar, bezbojan, vodeni rastvor u bočici. Jedna bočica sadrži 1000 jedinica insulina lispro u 10 mL rastvora.

Unutrašnje pakovanje je bočica od providnog stakla tip I, zatvorena čepom od halobutila i zaštitnom aluminijumskom kapicom, zapremine 10 mL.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO ELI LILLY (SUISSE) SA, BEOGRAD (NOVI BEOGRAD), Vladimira Popovića 38-40,

Beograd

Proizvođač:

ELI LILLY AND COMPANY, Lilly Corporate Center, Indianapolis, IN, SAD

LILLY FRANCE - FEGERSHEIM, Zone Industrielle, 2 rue du Colonel Lilly, Fegersheim, Francuska

Napomena:

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-03284-20-004 od 22.05.2023.

Sledeće informacije namenjene su isključivo zdravstvenim radnicima:

U slučaju da je potrebna intravenska primena, lek Lyumjev 100 jedinica/mL je dostupan u bočicama.

Za intravensku primenu leka Lyumjev treba razblažiti do koncentracije od 0,1 do 1,0 jedinica/mL u 5% rastvoru za injekciju glukoze ili rastvoru natrijum-hlorida 9 mg/mL (0,9%) za injekciju. Preporučuje se da se sistem pripremi puštanjem pripremljenog rastvora kroz njega pre nego što se pacijentu počne davati infuzija. Dokazano je da su kese od polivinil-hlorida kompatibilne sa kopolimerima etilena-propilena i poliolefina.

Pokazano je da je lek u primeni fizički i hemijski stabilan tokom 14 dana na temperaturi od 2 do 8°C ili tokom 20 sati na temperaturi od 20 do 25°C ako je zaštićen od svetlosti. Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba odmah primeniti. Ako se ne primeni odmah, rok i uslovi čuvanja leka pre primene su odgovornost korisnika, i ne bi trebalo biti duži od 24 sata na temperaturi od 2°C do 8°C, osim u slučajevima kada je razblaženje izvedeno u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info