MENOPUR® 600i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

menotrofin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
MENOPUR® 600i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
MENOPUR® je lek koji sadrži hormon folikul-stimulišući hormon (FSH) i luteinizirajući hormon (LH) i koristi se za stimulaciju ovarijalne funkcije u žena koje imaju problema sa plodnošću.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 600i.j.; bočica sa praškom i napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 1x1mL
Broj rešenja
‍515-01-03660-18-001
JKL
‍0044087
EAN
‍8606007084498
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
20.06.2019.
Datum važenja rešenja
20.06.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
14.923,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
14.923,00 RSD
Doplata
-
DDD
75 i.j.
Cena na listi lekova RFZO
14.923,00 RSD
Doplata
-
DDD
75 i.j.
Indikacije za RFZO
1. Sekundarni hipogonadotropizam (hipotalamusno i/ili pituitarno oštećenje). 2. Lečenje neplodnosti žene u postupku BMPO (N97).
RFZO Napomena
Za indikaciju pod tačkom 1. lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja endokrinologa zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou. Za indikaciju pod tačkom 2. lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja ginekologa zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na sekundarnom ili tercijarnom nivou.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek MENOPUR je indikovan za lečenje sterilnosti u slučaju:

  • anovulacije (uključujući policistični ovarijalni sindrom (PCOD)) kod žena koje nisu reagovale na terapiju klomifen citratom.
  • kontrolisane hiperstimulacije ovarijuma u cilju izazivanja razvoja multiplih folikula za asistirane reproduktivne metode (ART) (npr. in vitro fertilizacija/transfer embriona (IVF/ET), intrafalopijalni transfer gameta (GIFT) i intracitoplazmatska injekcija sperme (ICSI)).

Terapija lekom MENOPUR treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju problema sa fertilitetom.

Doziranje

Nije moguće odrediti jedinstvenu šemu doziranja zbog značajnih interindividualnih razlika u reakciji ovarijuma na primenu egzogenih gonadotropina. Zbog toga je doziranje individualno i u zavisnosti od reakcije ovarijuma. Lek MENOPUR se može primenjivati kao monoterapija ili u kombinaciji sa agonistima odnosno antagonistima gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH). Doziranje i trajanje lečenja se mogu menjati zavisno od aktuelnog protokola lečenja.

Žene sa anovulacijom (uključujući PCOD):

Cilj lečenja lekom MENOPUR je razvoj jednog Grafovog folikula iz koga će se nakon primene humanog horionog gonadotropina (hCG) osloboditi oocit.

Primenu leka MENOPUR treba započeti u toku prvih 7 dana menstrualnog ciklusa. Preporučena početna doza je 75 – 150 i.j. dnevno tokom najmanje 7 dana. Dalje doziranje prilagođava se individualnom odgovoru pacijentkinje, na osnovu kliničkih rezultata (ultrazvučni pregled, sam ili u kombinaciji sa određivanjem nivoa estradiola). Doziranje ne treba da se prilagođava češće od svakih 7 dana. Preporučeno povećanje doze je 37,5 i.j. po prilagođavanju; ne sme da bude veće od 75 i.j.. Maksimalna dnevna doza ne sme biti veća od 225 i.j.. Ukoliko nakon 4 nedelje primene leka nema adekvatnog odgovora kod pacijentkinje, terapiju treba prekinuti i pacijentkinji preporučiti terapiju većom početnom dozom u odnosu na onu iz prethodno prekinute terapije.

Ukoliko se postigne optimalan odgovor, jedan dan nakon primene poslednje doze leka MENOPUR, treba dati pojedinačnu injekciju hCG u dozi od 5000 do 10000 i.j.. Pacijentkinji se preporučuje da ima koitus na dan primene i jedan dan posle primene hCG injekcije. Alternativno može da se izvede intrauterina inseminacija. U slučaju prejakog odgovora na primenu leka MENOPUR, terapija se prekida i hCG se ne primenjuje (videti poglavlje 4.4). U tom slučaju, pacijentkinji se savetuje neki fizički metod kontracepcije ili izbegavanje koitusa do početka narednog menstrualnog krvarenja.

Žene kod kojih se sprovodi kontrolisana ovarijumska hiperstimulacija u cilju izazivanja razvoja multiplih folikula za asistirane reproduktivne tehnologije (ART):

U protokolu, koji uključuje nishodnu regulaciju agonistom GnRH receptora, lečenje lekom MENOPUR treba započeti otprilike 2 nedelje nakon početka primene agonista GnRH.

U protokolu koji uključuje nishodnu regulaciju antagonistom GnRH receptora, lečenje lekom MENOPUR treba započeti 2. ili 3. dana menstrualnog ciklusa. Preporučena početna doza leka MENOPUR iznosi od 150 – 225 i.j. dnevno tokom najmanje 5 dana terapije. Dalje prilagođavanje doze treba odrediti na osnovu kliničkog praćenja (ultrazvučni pregled, sam ili u kombinaciji sa praćenjem koncentracije estradiola), u skladu sa individualnim odgovorom pacijentkinje, pri čemu ne sme da premaši 150 i.j. po prilagođavanju.

Maksimalna dnevna doza ne sme biti veća od 450 i.j. Uglavnom se ne preporučuje trajanje terapije duže od 20 dana.

Kada odgovarajući broj folikula dostigne odgovarajuću veličinu, treba da se primeni jedna injekcija hCG u dozi do 10000 i.j radi indukovanja konačnog sazrevanja folikula u sklopu pripreme za uzimanje oocita. Pacijentkinje moraju biti pod stalnim nadzorom lekara tokom najmanje 2 nedelje nakon primene

hCG. U slučaju prejakog odgovora na primenu leka MENOPUR, terapija se prekida i hCG se ne primenjuje (videti odeljak 4.4). U tom slučaju, pacijentkinji se savetuje neki fizički metod kontracepcije ili izbegavanje koitusa do početka narednog menstrualnog krvarenja.

Oštećenje funkcije bubrega/jetre

Pacijentkinje sa oštećenjem funkcije bubrega i jetre nisu bile uključene u klinička ispitivanja (videti poglavlje 5.2).

Pedijatrijska populacija

Nema relevantne primene leka u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene

Lek MENOPUR se primenjuje u vidu supkutane (s.c.) injekcije nakon rekonstitucije sa priloženim rastvaračem. Prašak se rekonstituiše neposredno pre primene. Rekonstituisani rastvor je namenjen za više injekcija i može se koristiti do 28 dana.

Opšte

Treba izbegavati mućkanje. Rastvor se ne sme primeniti ukoliko sadrži čestice ili nije bistar.

Primena leka MENOPUR kontraindikovana je kod:

  • preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • tumora hipofize ili hipotalamusa
  • karcinoma ovarijuma, uterusa ili dojke
  • trudnica i dojilja
  • ginekoloških krvarenja nepoznate etiologije
  • cista ovarijuma ili uvećanih ovarijuma, osim kod policističnog ovarijalnog sindroma

Lek MENOPUR se ne sme koristiti u stanjima kod kojih nije izvestan pozitivan ishod lečenja, kao što su:

  • primarna insuficijencija ovarijuma
  • malformacije polnih organa inkompatibilne sa trudnoćom
  • fibroidni tumori uterusa inkompatibilni sa trudnoćom

Lek MENOPUR je potentna gonadotropna supstanca koja može da izazove blage kao i teške neželjene reakcije, i treba da se koristi jedino od strane lekara koji su potpuno upoznati sa problemima infertiliteta i njihovim lečenjem.

Lečenje gonadotropinom zahteva angažovanost lekara i ostalih zdravstvenih radnika, kao i praćenje reakcije ovarijuma redovnim ultrazvučnim pregledima, ili redovnim ultrazvučnim pregledima u kombinaciji sa određivanjem serumskih nivoa estradiola. Uočene su razlike među pacijentkinjama u jačini odgovora na primenu menotrofina, kod nekih i veoma slab odgovor. Uvek treba primenjivati najniže efikasne doze leka.

Prva injekcija leka MENOPUR treba biti data pod direktnim medicinskim nadzorom.

Pre početka terapije, infertilitet para treba da bude ocenjen kao odgovarajući, a navodne kontraindikacije za trudnoću procenjene. Posebno, treba ispitati postojanje hipotireoidizama, adrenokortikalne deficijencije, hiperprolaktinemije i tumora hipofize ili hipotalamusa i treba primeniti odgovarajuću specifičnu terapiju..

Kod pacijentkinja koje se podvrgavaju stimulaciji rasta folikula, bilo da je u pitanju lečenje anovulatornog infertiliteta ili u sklopu ART procedure, može doći do uvećanja ovarijuma ili do hiperstimulacije. Učestalost navedenih događaja znatno se smanjuje poštovanjem preporučenog režima doziranja i pažljivim nadzorom pacijenta. Neophodno je da lekar ima iskustvo u tumačenju znakova koji ukazuju na stepen razvoja i zrelost folikula.

Ovarijalni hiperstimulacioni sindrom (OHSS)

Ovarijalni hiperstimulacioni sindrom je sindrom koji se se razlikuje od nekomplikovanog uvećanja ovarijuma po ozbiljnosti kliničke slike i koji podrazumeva značajno uvećanje ovarijuma, visoke nivoe polnih hormona u serumu i povećanje vaskularne propustljivosti, koje može da ima za posledicu nakupljanje tečnosti u peritonealnoj, pleuralnoj i ređe, perikardijalnoj šupljini.

Sledeći simptomi mogu biti prisutni kod teških slučajeva OHSS-a: abdominalni bol, abdominalna distenzija, značajno uvećanje ovarijuma, porast telesne mase, dispneja, oligurija i gastrointestinalni simptomi, kao što su mučnina, povraćanje i dijareja. Kliničkom evaluacijom mogu da se otkriju: hipovolemija, hemokoncentracija, poremećaj ravnoteže elektrolita, ascites, hemoperitoneum, pleuralni izliv, hidrotoraks, akutni plućni distres i tromboembolijski događaji.

Snažna reakcija ovarijuma na primenu gonadotropina retko podrazumeva OHSS, osim u slučaju kada se primeni hCG za indukciju ovulacije. U slučaju ovarijumske hiperstimulacije ne treba davati hCG, a pacijentkinju treba savetovati da se uzdrži od koitusa, ili da koristi barijerne metode kontracepcije tokom najmanje 4 dana. OHSS može brzo da progredira (u periodu od 24 h do nekoliko dana) u veoma ozbiljan

medicinski problem, zbog čega pacijentkinje treba pažljivo pratiti tokom najmanje 2 nedelje posle primene hCG.

Pridržavanje preporučenom doziranju i načinu primene leka MENOPUR i pažljivo praćenje toka lečenja smanjiće incidencu hiperstimulacije ovarijuma i multiplih trudnoća (videti poglavlja 4.2 i 4.8). Kod ART procedura, aspiracija svih folikula pre ovulacije može da smanji pojavu hiperstimulacije.

OHSS može da bude teži i dugotrajniji, ukoliko dođe do trudnoće. Najčešće se OHSS javlja po prekidu hormonske terapije i dostiže svoj maksimum 7-10 dana posle terapije. Najčešće se OHSS spontano povlači sa pojavom menstruacije.

U slučaju teške OHSS, primenu gonadotropina treba obustaviti, a pacijentkinju hospitalizovati i započeti lečenje OHSS.

Sindrom se javlja sa većom učestalošću kod pacijentkinja sa policističnom bolešću ovarijuma.

Višestuka trudnoća

Višestruke trudnoće, posebno one sa većim brojem plodova, nose povećani rizik od neželjenih maternalnih i perinatalnih ishoda.

Kod pacijentkinja koje su podvrgnute postupku indukcije ovulacije pojava višestrukih trudnoća i porođaja je veća u poređenju sa prirodnim začećem.. Većina višestrukih trudnoća su blizanačke. Kako bi se smanjio rizik od višestrukih trudnoća preporučuje se pažljivo praćenje odgovora ovarijuma.

Kod žena koje se podvrgavaju ART procedurama, rizik od višestruke trudnoće zavisi uglavnom od broja vraćenih embriona, njihovog kvaliteta i starosti pacijentkinje.

Pacijentkinjama pre otpočinjanja terapije treba predočiti potencijalni rizik od višestuke trudnoće.

Neuspela trudnoća

Incidenca neuspelih trudnoća koje se završe spontanim pobačajem ili abortusom je viša kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula radi indukcije ovulacije ili kod ART-a nego nakon prirodnog začeća.

Ektopična trudnoća

Žene sa oboljenjem jajovoda u istoriji bolesti su izložene riziku od ektopične trudnoće, bilo da je trudnoća nastala spontanim začećem ili usled terapije fertiliteta. Prevalenca ektopične trudnoće posle IVF-a procenjena je na 2 do 5%, u poređenju sa 1 do 1,5% u opštoj populaciji.

Neoplazme reproduktivnog sistema

Prijavljene su neoplazme jajnika i drugih reproduktivnih organa, kako benigne tako i maligne kod žena koje su prošle više ciklusa lečenja neplodnosti. Još uvek nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava osnovni rizik od ovih tumora kod žena sa infertilitetom ili ne.

Kongenitalne malformacije

Prevalenca kongenitalnih malformacije nakon ART može da bude neznatno viša nego nakon spontanog začeća. Smatra se da je ovo posledica razlika u roditeljskim karakteristikama (npr. starost majke, karakteristike sperme) i usled višestrukih trudnoća.

Tromboembolijski događaji

Kod žena sa prepoznatim opšte poznatim faktorima rizika od nastanka tromboembolijskih događaja, kao što su pozitivna lična ili porodična anamneza, izražena gojaznost (BMI ˃30 kg/m2) ili trombofilija, mogu imati povećani rizik od venskih ili arterijskih tromboembolijskih događaja, tokom ili nakon terapije

gonadotropinima. Kod ovih žena mora da se proceni korist od primene gonadotropina u odnosu na mogući rizik terapije. Treba istaći i da trudnoća sama po sebi nosi povećani rizik od tromboembolijskih događaja.

Nisu rađene kliničke studije čiji su predmet istraživanja interakcije sa lekom MENOPUR.

Iako nema kliničkih podataka, pretpostavlja se da bi istovremena primena leka MENOPUR i klomifen-citrata mogla da pojača odgovor folikula. Kada se primenjuju agonisti receptora GnRH za postizanje hipofizne desenzitizacije, moguće je da se javi potreba za primenom veće doze leka MENOPUR u cilju postizanja adekvatnog odgovora folikula.

Lek MENOPUR je indikovan za primenu kod neplodnosti (videti odeljak 4.1).

Trudnoća

Lek MENOPUR je kontraindikovan tokom trudnoće (videti odeljak 4.3).

Nema podataka o primeni menotrofina u trudnoći ili su podaci ograničeni. Studije na životinjama u svrhu procene efekata leka MENOPURA tokom trudnoće nisu sprovedene (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Lek MENOPUR je kontraindikovan tokom dojilja (videti odeljak 4.3).

Nisu sprovedena ispitivanja uticaja leka na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. Smatra se da lek MENOPUR verovatno nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Najozbiljnije i najčešće neželjene reakcije tokom primene leka MENOPUR u kliničkim studijama su OHSS, abdominalni bol, glavobolja, abdominalna distenzija i bol na mestu primene injekcije sa incidencom do 5%. Neželjene reakcije tokom primene leka MENOPUR kod žena u kliničkim studijama navedena su u tabeli u nastavku prema klasama sistema organa i učestalosti javljanja. Neželjene reakcije primećena u postmarketinškom periodu navedena su pod nepoznatom učestalošću (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Klasa sistema organaČestoPovremeno (≥1/1000 doRetkoNepoznata učestalost
Poremećaji okaPoremećaji vidaa
Gastrointestinalni poremećajiabdominalni bol, abdominalna distenzija, mučnina,Povraćanje, nelagodnost u abdomen, dijareja
Opšti poremećaji i reakcije naReakcije na mestu primene injekcijebZamorPireksija, slabost
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivostic
IspitivanjaPovećanje
telesne mase
Poremećaji mišićno- koštanog sistema iBol u koštano- mišićnom
Poremećaji nervnogglavoboljavrtoglavica
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiOHSSe,Ciste na ovarijumima,Torzija ovarijumae
Poremećajiakne, osipSvrab, urtikarija
Vaskularni poremećajiNaleti vrućineTromboembolijae

a Pojedinačni slučajevi privremenog slepila, diplopije, midrijaze, skotoma, fotopsije, plutajućih čestica u staklastom telu, zamagljenog vida i oštećenja vida bili su prijavljeni kao poremećaji vida tokom postmarketinškog perioda.

b Najčešće prijavljivana reakcija na mestu primene injekcije je bila bol na mestu primjene inekcije.

c Slučajevi lokalizovanih ili generalizovanih alergijskih reakcija, uključujući anafilaktičke reakcije, zajedno sa pripadajućom simptomatologijom su retko prijavljivani.

d Bol u koštano-mišićnom sistemu obuhvata artralgiju, bol u leđima, bol u vratu i bol u ekstremitetima.

eGastrointestinalni simptomi udruženi sa OHSS, kao što su osećaj abdominalne distenzije ili nelagode, mučnina, povraćanje i dijareja prijavljeni su tokom kliničkog ispitivanja leka MENOPUR. U teškim slučajevima OHSS-a, ascites i nakupljanje tečnosti u karlici, pleuralni izliv, dispneja, oligurija, tromboembolijski događaji i torzija ovarijuma su prijavljeni kao retke komplikacije.

f Bol u karlici obuhvata bol ovarijuma i bol adneksa materice.

g Problemi sa dojkama obuhvataju bol u dojkama, osetljivost dojki na dodir, nelagoda u dojkama, bolne bradavice i oticanje dojki.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Iako dejstva predoziranja nisu poznati, može se očekivati da se javi sindrom ovarijalne hiperstimulacije (videti odeljak 4.4).

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema, gonadotropini

ATC šifra: G03GA02

Lek MENOPUR se dobija iz urina žena u postmenopauzi. Humani horioni gonadotropin (hCG) koji je prirodno prisutan hormon u urinu žena u postmenopauzi nalazi se u leku MENOPUR i doprinosi aktivnosti luteinizirajućeg hormona.

Lek Menotrofin, koji ima i FSH i LH aktivnost, stimuliše rast i razvoj folikula jajnika, kao i proizvodnju polnih steroidnih hormona kod žena koje nemaju primarnu insuficijenciju ovarijuma. FSH primarno stimuliše jačanje folikula u početnom stadijumu folikulogeneze, dok je LH odgovoran za sintezu polnih hormona u ovarijumu i učestvuje u fiziološkim procesima stvaranja odgovarajućeg pre-ovulatornog folikula. FSH bez prisustva LH može da stimuliše razvoj folikula, ali nastali folikuli se ne razvijaju normalno, što je povezano sa niskim nivoima estradiola i nemogućnošću luteinizacije kao u slučaju normalne stimulacije ovulacije.

U skladu sa LH stimulacijom sinteze polnih hormona, nivoi estradiola prilikom primene leka MENOPUR viši su nego kod primene preparata sa rekombinantnim FSH kod IVF/ICSI metoda sa nishodnom regulacijom. O ovome se mora voditi računa kada se praćenje pacijenta vrši na osnovu nivoa estradiola. Nije primećena razlika u nivoima estradiola kod pacijentkinja sa anovulacijom u slučaju primene protokola sa nisko-doznom indukcijom ovulacije.

Postoje podaci o farmakokinetici FSH iz leka MENOPUR. Nakon 7 dana ponovljenih doza od 150 i.j. leka MENOPUR, kod nishodno-regulisanih zdravih ženskih dobrovoljaca, maksimalne koncentracije FSH u plazmi (u odnosu na osnovni nivo) (srednja vrednost ± SD) iznosile su 8,9 ± 3,5 i.j./L i 8,5 ± 3,2 i.j./L kod

s.c. i i.m. primene. Maksimalne koncentracije FSH postižu se u roku od 7 časova kod oba načina primene. Nakon ponovljene primene, poluvreme eliminacije FSH (srednja vrednost ± SD) iznosi 30 ± 11 časova kod

s.c. primene, odnosno 27 ± 9 časova kod i.m primene. Iako individualni profili koncentracije LH u funkciji vremena ukazuju na povećanje koncentracije posle primene leka MENOPUR, dostupni podaci su oskudni i ne mogu se upotrebiti za farmakokinetičku procenu.

Menotrofin se uglavnom eliminiše preko bubrega.

Farmakokinetika leka MENOPUR nije ispitivana kod pacijenata sa poremećajem funkcije jetre ili bubrega.

Pretklinički podaci ne ukazuju ni na kakvu posebnu opasnost za ljude, što se ne uočava ni iz opsežnog kliničkog iskustva. Ispitivanja reproduktivne toksičnosti za procenu delovanja leka MENOPUR nisu sprovedena tokom trudnoće ili posle porođaja s obzirom na to da MENOPUR nije indikovan tokom tih perioda.

Lek MENOPUR se sastoji od hormona prirodno prisutnih u telu i ne očekuje se da je genotoksičan. Ispitivanja karcinogenosti nisu sprovedena s obzirom na to da je MENOPUR indikovan za kratkotrajnu primenu.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

Laktoza monohidrat; Polisorbat 20;

Dinatrijum-fosfat, heptahidrat (pufer i za podešavanje pH vrednosti); Fosforna kiselina (za podešavanje pH vrednosti)

Rastvarač:

m-Krezol;

Voda za injekcije.

Zbog nepostojanja studija kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Prašak: 3 godine.

Rastvarač: 3 godine.

Nakon rekonstitucije, rastvor se može čuvati najduže 28 dana na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Čuvati u frižideru (2°C-8°C). Ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja leka nakon rekonstitucije, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje:

Prašak: bočica zapremine 2 mL od bezbojnog stakla, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim čepom (halobutil) i zatvaračem.

Rastvarač: napunjen injekcioni špric zapremine 1 mL, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim zatvaračem (elastomer) i gumenim čepom (halobutil).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom (1 x 600 i.j.), jedan napunjen injekcioni špric sa rastvaračem za rekonstituciju (1x1 mL),jedna igla za rekonstituciju i 9 špriceva za jednokratnu upotrebu sa podeocima u FSH/LH jedinicama sa fiksiranim iglama i Uputstvo za lek.

Prašak se mora rastvoriti priloženim rastvaračem.

Igla za rekonstituciju stavi se na špric. Ukupna količina rastvarača se ubrizga u bočicu sa praškom.

Lek MENOPUR 600 i.j. se mora rekonstituisati jednim napunjenim injekcionim špricem sa rastvaračem pre primene. Prašak se brzo rastvori i nastane bistar rastvor. Ukoliko se prašak ne rastvori potpuno, bočicu treba lagano valjati obema šakama dok se ne dobije potpuno bistar rastvor. Treba izbegavati mućkanje.

Špricevi za jednokratnu primenu sa već pričvršćenim iglama imaju podeoke u FSH/LH jedinicama od 37,5- 600 i.j.

Izvucite rekonstituisani rastvor iz bočice u špric za primenu injekcije u skladu sa propisanom dozom i primenite dozu odmah.

1 mL rekonstituisanog rastvora sadrži 600 i.j. FSH i LH.

Jedna bočica rekonstituisanog leka MENOPUR 600 i.j. je namenjena isključivo za primenu kod jednog pacijenta.

Rastvor se ne sme primeniti ukoliko sadrži čestice ili nije bistar.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek MENOPUR sadrži aktivnu supstancu menotrofin. Menotrofin je visokoprečišćen humani menopauzalni gonadotropin (hMG), koji pripada grupi polnih hormona koji se zovu „gonadotropini”.

Lek MENOPUR sadrži dva hormona koji se zovu folikulostimulirajući hormon (FSH) i luteinizirajući hormon (LH).FSH i LH su prirodni hormoni koji se luče i kod muškaraca i kod žena. Oni potpomažu normalan rad reproduktivnih organa. FSH i LH koji se nalaze u leku MENOPUR dobijaju se iz urina žena u postmenopauzi.

Lek MENOPUR se koristi za lečenje neplodnosti kod žena u sledeća dva slučaja:

  • Kod žena kod kojih ne dolazi do ovulacije (do stvaranja jajne ćelije), i koje nisu odreagovale na terapiju lekom koja se zove klomifen-citrat.
  • Kod žena u cilju izazivanja razvoja nekoliko folikula (koji sadrže jajne ćelije) kod žena u sklopu asistiranih reproduktivnih tehnologija (procedure koje mogu da pomognu da zatrudnite) kao što je

,,in vitro oplodnja”, ,,prenos jajne ćelije i spermatozoida u jajovod”, i ,,prenos zigota u jajovod”.

Lek MENOPUR je prašak u bočici koji treba rastvoriti sa tečnošću (rastvaračem) pre korišćenja. Primenjuje se injekcijom pod kožu.

Pre nego sto počnete lečenje lekom MENOPUR, vi i vaš partner treba da odete ne pregled kod lekara koji će ustanoviti uzroke problema sa neplodnošću. Posebno treba obratiti pažnju na sledeća stanja kako bi se moglo primeniti odgovarajuće lečenje:

  • Nedovoljno aktivna štitasta ili nadbubrežna žlezda
  • Povišen nivo hormona prolaktina (hiperprolaktinemija)
  • Tumori hipofize (žlezde smeštene na bazi mozga)
  • Tumori hipotalamusa (područje mozga smešteno ispod dela koji se naziva talamus)

Ako znate da imate neko od navedenih stanja, obavezno obavestite lekara pre nego što započnete lečenje lekom MENOPUR.

Lek MENOPUR ne smete koristiti:

  • Ako ste preosetljivi (alergični) na menotrofin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)
  • Ako imate rak uterusa (materice), jajnika, dojke, hipofize ili hipotalamusa (delovi mozga)
  • Ako imate uvećanje jajnika ili ciste koje nisu izazvane policističnim ovarijalnim sindromom (sindrom policističnih jajnika)
  • (osim ako to nije uzrokovano policističnim oboljenjem jajnika)
  • Ako imate bilo kakavu malformaciju (promenu u građi) polnih organa.
  • Ako imate krvarenje iz vagine nepoznatog uzroka
  • Ako imate fibrome materice
  • Ako ste trudni ili dojite
  • Ako ste ušli u prevremenu menopauzu

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek MENOPUR.

Kada uzimate lek MENOPUR, posebno vodite računa:

  • Ako osetite bolove u stomaku
  • Ako se pojavi otok u predelu stomaka
  • Ako se javi osećaj mučnine
  • Ako se javi povraćanje
  • Ako dobijete proliv
  • Ako se javi povećanje telesne mase
  • Ako dođe do pojave otežanog disanja
  • Ako se smanji potreba za mokrenjem

Odmah obavestite svog lekara, čak i ako se simptomi pojave nekoliko dana nakon poslednje primljene injekcije.

To bi mogli da budu znaci pojačane aktivnosti jajnika koja bi mogla da postane ozbiljna.

Ako se simptomi pogoršaju, lečenje neplodnosti treba prekinuti, a ove simptome lečiti u bolnici.

Ukoliko se pridržavate propisanih doza i pažljivo pratite tok lečenja, verovatnoća nastanka ovih simptoma će biti manja.

Ako prekinete sa primenom leka MENOPUR, može se dogoditi da i dalje osećate simptome. Odmah kontaktirajte svog lekara ako se pojavi bilo koji od navedenih simptoma.

Tokom primene ovog leka, vaš lekar će organizovati ultrazvučne preglede i povremenu analizu krvi, radi praćenja vašeg odgovora na lečenje.

Lečenje hormonima kao što je lek MENOPUR može povećati rizik od:

  • Vanmaterične trudnoće (ektopična trudnoća-trudnoća koja se razvija izvan materice) ako u anamnezi imate bolesti jajovoda.
  • Spontanih pobačaja
  • Višestruke trudnoće (blizančka trudnoća, trojke, itd.)
  • Kongenitalnih malformacija (fizička oštećenja deteta prisutna po rođenju).

Kod nekih žena koje su primale terapiju za lečenje neplodnosti razvili su se tumori na jajnicima i na drugim reproduktivnim organima. Još uvek nije poznato da li lečenje hormonima kao što je lek MENOPUR može izazvati takve probleme.

Kod žena koje su trudne postoji veća verovatnoća da se jave krvni ugrušci (tromboze) u krvnim sudovima (venama i arterijama). Lečenje neplodnosti može povećati verovatnoću njihovog nastanka, posebno kod žena sa prekomernom telesnom masom ili kod žena u čijoj porodici (krvni srodnici) postoji pozitivna anamneza pojave krvnih ugrušaka. Ukoliko mislite da se nešto od navedenog odnosi na vas, javite se lekaru.

Primena kod dece

Nema relevantnih podataka o primeni leka MENOPUR kod dece.

Drugi lekovi i lek MENOPUR

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Klomifen citrat je još jedan od lekova koji se koristi u lečenju neplodnosti. Ukoliko primenjujete lek MENOPUR istovremeno sa klomifen citratom, dejstvo leka na jajnike može biti povećano.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Ako ste trudni ili dojite nemojte primenjivati lek MENOPUR.

Plodnost

Lek MENOPUR je indikovan za primenu kod neplodnosti.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Malo je verovatno da MENOPUR utiče na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Žene koje nemaju ovulaciju (ne stvaraju jajne ćelije):

Lečenje treba započeti u toku prvih 7 dana menstrualnog ciklusa (1. dan je prvi dan menstrualnog krvarenja). Lek treba primati svaki dan tokom najmanje 7 dana.

Početna doza obično iznosi 75-150 i.j. dnevno. Doza se može povećati u zavisnosti od odgovora pacijenta do maksimalno 225 i.j. dnevno. Određenu dozu treba primati najmanje 7 dana pre nego što se doza promeni.

Preporučuje se da se doza svaki put poveća za 37,5 i.j. (ali ne za više od 75 i.j.). Ciklus lečenja treba prekinuti ako nakon 4 nedelje nema odgovora na terapiju.

Kada se postigne zadovoljavajući odgovor na terapiju, potrebno je dati jednu injekciju drugog hormona, pod imenom humani horionski gonadotropin (hCG), u dozi od 5000 do 10000 i.j., 1 dan nakon poslednje injekcije leka MENOPUR. Vi bi trebalo da imate polne odnose na dan primene hCG injekcije i ponovo sutradan. Umesto toga može se izvesti i veštačka insemenacija (direktno ubrizgavanje sperme u matericu). Vaš lekar će pažljivo pratiti vaše napredovanje tokom najmanje 2 nedelje nakon primene hCG injekcije.

Lekar će pratiti uticaj terapije lekom MENOPUR. U zavisnosti od napredovanja vašeg stanja, lekar se može odlučiti da prekine terapiju i ne primeni hCG injekciju. U tom slučaju, će vas posavetovati da koristite fizički metod kontracepcije (npr. prezervativ) ili da se uzdržavate od seksualnih odnosa do početka sledećeg menstrualnog ciklusa.

Žene koje su podvrgnute proceduri asistirane reproduktivne tehnologije:

Ukoliko primate i terapiju GnRH agonistom (lekom koji potpomaže delovanje gonadotropin oslobađajućeg hormona), lek MENOPUR treba započeti oko 2 nedelje nakon početka terapije GnRH agonistom.

Takođe, ukoliko ste na terapiji GnRH antagononistom, terapiju lekom MENOPUR treba započeti 2. ili 3. dana menstrualnog ciklusa (1. dan je prvi dan menstrualnog krvarenja).

Lek treba primenjivati svakog dana tokom najmanje 5 dana. Početna doza leka MENOPUR uobičajeno iznosi 150 – 225 i.j.. Doza se može povećati u zavisnosti od odgovora pacijenta do maksimalno 450 i.j. dnevno. Preporučuje se da se doza ne povećava za više od 150 i.j. po korekciji doze. Lečenje ne treba da traje duže od 20 dana.

Ako je prisutan dovoljan broj folikula, primeniće se pojedinačna injekciju leka pod nazivom humani horionski gonadotropin (hCG) u dozi do 10000 i.j. da bi se indukovala ovulacija (otpuštanje jajne ćelije). Lekar će pažljivo pratiti napredovanje tokom najmanje 2 nedelje od primene hCG injekcije.

Lekar će pratiti ishod lečenja lekom MENOPUR. U zavisnosti od napredovanja vašeg stanja, lekar može da

odluči da prekine terapiju lekom MENOPUR i ne primeni hCG injekciju. U tom slučaju, će vas posavetovati da koristite fizički metod kontracepcije (npr. prezervativ) ili da se uzdržavate od polnih odnosa do početka sledećeg menstrualnog ciklusa.

Uputstvo za upotrebu

Ukoliko vam je lekar odredio da sami primenjujete lek MENOPUR, neophodno je da se pridržavate uputstava koje vam je lekar dao.

Prvu injekciju leka MENOPUR treba da primenite u prisustvu lekara.

Lek MENOPUR je u obliku praška i treba ga rastvoriti pre primene rastvaračem koji se nalazi u jednom špricu.

Rastvarač koji treba da koristite za rastvaranje leka MENOPUR nalazi se u špricu i nalazi se u istom pakovanju.

LEK MENOPUR 600 i.j. mora biti rastvoren rastvaračem iz šprica pre primene.

S obzirom na to da ova bočica sadrži količinu leka dovoljnu za nekoliko dana primene, potrebno je da špricem izvučete samo onu količinu leka koju vam je propisao lekar. Lekar vam je propisao dozu leka MENOPUR izraženu u i.j. (internacionalnim jedinicama), treba da upotrebite jedan od 9 špriceva za primenu sa podeocima u FSH/LH jedinicama.

Da biste ovo uradili:

1234
  • Uklonite zaštitni poklopac sa bočice sa praškom i gumeni poklopac sa napunjenog šprica u kome se nalazi rastvarač. (slika 1)
  • Pričvrstite debelu iglu (iglu za rekonstituciju) za napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem i uklonite zaštitni poklopac. (slika 2)
  • Ubodite iglu u centar gumenog zatvarača bočice i polako ubrizgajte svu tečnost kako bi se izbeglo stvaranje mehurića. (slika 3)
  • Kada se dodaje rastvarač stvara se dodatni pritisak u bočici. Zbog toga, pustite klip šprica da se podigne sam oko 10 sekundi. Ovo će ukloniti povišen pritisak u bočici (slika 4).

Izvadite špric i iglu za rekonstituciju.

  • Trebalo bi da se prašak brzo rastvori (u roku od 2 minuta) i da se dobije bistar rastvor. Iako je potrebna mala količina rastvarača da bi se dobio bistar rastvor, neophodno je uneti čitavu količinu rastvarača. Da bi se prašak brže rastvorio, kružnim pokretima blago zavrtite sadržaj u bočici (slika 5) Nemojte mućkati da se ne bi stvorili mehurići.

Ukoliko rastvor nije bistar ili ukoliko sadrži vidljive čestice nemojte ga koristiti.

Sadržaj bočice sa praškom je sada rastvoren rastvorom iz jednog šprica i spreman za primenu.

  • Uzmite špric za primenu injekcije sa fiksiranom iglom i ubodite iglu u bočicu. Okrenite bočicu naopako i izvucite propisanu dozu leka MENOPUR u špric za primenu injekcije. (slika 6).

ZAPAMTITE: S obzirom na to da ova bočica sadrži količinu leka dovoljnu za nekoliko dana primene, potrebno je da špricem izvučete samo onu količinu leka koju vam je propisao lekar.

  • Uklonite špric sa bočice i uvucite malu količinu vazduha u špric (slika 7)
  • Blago lupkajte špric za primenu injekcije da bi svi mehurići vazduha isplivali na vrh (slika 8). Pažljivo pritisnite klip šprica dok ne izađe prva kap rastvora na igli.

Lekar ili medicinska sestra će vam objasniti gde da primenite injekciju (npr. prednji deo butine, abdomen, itd.). Pre primene, dezinfikujte mesto primene uz pomoć alkoholnog tupfera.

  • Da bi primenili injekciju, uštipnite kožu da bi se napravio nabor, i ubodite iglu jednim brzim pokretom pod uglom od 90 stepeni u odnosu na telo. Pritisnite klip šprica lagano da bi ubrizgali rastvor (slika 9) a onda izvadite iglu.

Nakon što uklonite špric, pritisnite mesto primene injekcije da biste sprečili bilo kakvo krvarenje. Lagana masaža mesta primene injekcije može pomoći da se rastvor rasporedi ispod kože.

Nemojte odlagati iskorišćeni materijal u kućno smeće, već ga odložite u skladu sa važećim propisima.

  • Kod primene sledećih injekcija ovog rekonstituisanog rastvora leka MENOPUR, pratite uputstva data u koracima 6. do 9.

Ako ste primenili više leka MENOPUR nego što je trebalo

Ako ste primenili više leka MENOPUR nego što je trebalo, obavestite lekara ili medicinsku sestru. Efekat predoziranja lekom MENOPUR je nepoznat, ipak može se očekivati razvoj hiperstimulacije ovarijuma.

Ako ste zaboravili da primenite lek MENOPUR

Ukoliko smatrate da ste propustili dozu leka MENOPUR, ne uzimajte duplu dozu leka već se odmah obratite lekaru ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek..

Lečenje lekom MENOPUR može prouzrokovati pojačanu aktivnost jajnika što može dovesti do nastanka sindroma hiperstimulacije jajnika - OHSS-a, posebno kod žena koje imaju policistične jajnike. Simptomi ovog oboljenja su: bol u stomaku, oticanje stomaka, mučnina, povraćanje, dijareja, povećanje telesne mase.

Teže forme ove bolesti mogu retko dovesti i do nakupljanja tečnosti u stomaku, karličnoj i/ili grudnoj šupljini, otežanog disanja, smanjenog izlučivanja koncentrovanog urina, pojave krvnih ugrušaka u krvnim sudovima (stanje poznato kao tromboembolija) i uvrtanja jajnika (torzija jajnika), ispoljava se kao jak bol u donjem delu stomaka. Ukoliko osetite neki od ovih simptoma, odmah se obratite lekaru, čak i ako se simptomi razviju nekoliko dana nakon primene poslednje injekcije.

Alergijske reakcije (reakcije preosetljivosti) mogu se javiti tokom primene ovog leka. Simptomi ovakvih reakcija mogu biti: osip, svrab, oticanje grla i otežano disanje. Ako osetite bilo koji od ovih simptoma,odmah se obratite lekaru.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Bol u stomaku
  • Glavobolja
  • Mučnina
  • Otečen ili naduven stomak
  • Bol u karlici
  • Prekomerna stimulacija jajnika koja uzrokuje pojačanu aktivnost (sindrom hiperstimulacije jajnika)
  • Lokalne reakcije na mestu injekcije (poput bola, crvenila, modrica, oticanja i/ili svraba)

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Povraćanje
  • Nelagodnost u stomaku
  • Dijareja (proliv)
  • Zamor
  • Vrtoglavica
  • Ciste na jajnicima
  • Problemi sa dojkama (obuhvataju bol u dojkama, osetljivost dojki na dodir, nelagoda u dojkama,bolne bradavice i oticanje dojki)
  • Naleti vrućine

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Akne
  • Osip

Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.

  • Poremećaji vida
  • Povišena telesna temperatura
  • Osećaj slabosti
  • Alergijske reakcije
  • Povećanje telesne mase
  • Bol u mišićima i zglobovima (na pr. bol u leđima, bol u vratu i bol u rukama i nogama)
  • Uvrtanje jajnika (torzija jajnika) kao komplikacija povećane aktivnosti jajnika zbog prekomerne stimulacije
  • Svrab
  • Koprivnjača
  • Krvni ugrušci kao komplikacija povećane aktivnosti jajnika zbog prekomerne stimulacije

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek MENOPUR posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Pre rekonstitucije čuvati u frižideru (2°C - 8°C). Ne zamrzavati.

Nakon rekonstitucije, rastvor se može čuvati najviše 28 dana na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati. Rekonstituisani rastvor ne treba primenjivati ukoliko sadrži vidljive čestice ili ako nije bistar.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je menotrofin.

Jedna bočica praška sadrži visokoprečišćeni menotrofin (humani menopauzalni gonadotropin, HMG) koji odgovara aktivnosti 600 i.j. humanog folikulostimulirajućeg hormona (hFSH) i 600 i.j. humanog luteinizirajućeg hormona (hLH).

Nakon rekonstitucije, 1 mL rekonstituisanog rastvora sadrži 600 i.j. visoko prečišćenog menotrofina.

Pomoćne supstance praška su: laktoza monohidrat; polisorbat 20; dinatrijum-fosfat heptahidrat (pufer i za podešavanje pH vrednosti); fosforna kiselina (za podešavanje pH vrednosti).

Pomoćne supstance rastvarača su: voda za injekcije; m-krezol.

Kako izgleda lek MENOPUR i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.

Prašak za rastvor za injekciju: bele do skoro bele boje. Rastvarač za rastvor za injekciju: bistar, bezbojan rastvor.

Unutrašnje pakovanje:

Prašak: bočica zapremine 2 mL od bezbojnog stakla, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim čepom (halobutil) i zatvaračem.

Rastvarač: napunjen injekcioni špric zapremine 1 mL, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim zatvaračem (elastomer) i gumenim čepom (halobutil).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom (1 x 600 i.j.), jedan napunjen injekcioni špric sa rastvaračem za rekonstituciju (1x1 mL),jedna igla za rekonstituciju i 9 špriceva za jednokratnu upotrebu sa podeocima .

Nosilac dozvole i Proizvođač Nosilac dozvole

FERRING PHARMACEUTICALS D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD

Gospodar Jevremova 47, Beograd

Proizvođač

FERRING - LEČIVA, A.S.

K. Rybniku 475, Prag, Jesenice, Češka

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Jun, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-03660-18-001 od 20.06.2019.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Lek MENOPUR je indikovan za lečenje sterilnosti u slučaju:

  • anovulacije (uključujući policistični ovarijalni sindrom (PCOD)) kod žena koje nisu reagovale na terapiju klomifen citratom.
  • kontrolisane hiperstimulacije ovarijuma u cilju

gameta (GIFT) i intracitoplazmatska injekcija sperme (ICSI)).

Doziranje i način primene

Terapija lekom MENOPUR treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju problema sa fertilitetom.

Doziranje

Nije moguće odrediti jedinstvenu šemu doziranja zbog značajnih interindividualnih razlika u reakciji ovarijuma na primenu egzogenih gonadotropina. Zbog toga je doziranje individualno i u zavisnosti od reakcije ovarijuma. Lek MENOPUR se može primenjivati kao monoterapija ili u kombinaciji sa agonistima odnosno antagonistima gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH). Doziranje i trajanje lečenja se mogu menjati zavisno od aktuelnog protokola lečenja.

Žene sa anovulacijom (uključujući PCOD):

Cilj lečenja lekom MENOPUR je razvoj jednog Grafovog folikula iz koga će se nakon primene humanog horionog gonadotropina (hCG) osloboditi oocit.

Primenu leka MENOPUR treba započeti u toku prvih 7 dana menstrualnog ciklusa. Preporučena početna doza je 75 – 150 i.j. dnevno tokom najmanje 7 dana. Dalje doziranje prilagođava se individualnom odgovoru pacijentkinje, na osnovu kliničkih rezultata (ultrazvučni pregled, sam ili u kombinaciji sa određivanjem nivoa estradiola). Doziranje ne treba da se prilagođava češće od svakih 7 dana. Preporučeno povećanje doze je 37,5 i.j. po prilagođavanju; ne sme da bude veće od 75 i.j.. Maksimalna dnevna doza ne sme biti veća od 225 i.j.. Ukoliko nakon 4 nedelje primene leka nema adekvatnog odgovora kod pacijentkinje, terapiju treba prekinuti i pacijentkinji preporučiti terapiju većom početnom dozom u odnosu na onu iz prethodno prekinute terapije.

Ukoliko se postigne optimalan odgovor, jedan dan nakon primene poslednje doze leka MENOPUR, treba dati pojedinačnu injekciju hCG u dozi od 5000 do 10000 i.j.. Pacijentkinji se preporučuje da ima koitus na dan primene i jedan dan posle primene hCG injekcije. Alternativno može da se izvede intrauterina inseminacija. U slučaju prejakog odgovora na primenu leka MENOPUR, terapija se prekida i hCG se ne primenjuje (videti poglavlje Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). U tom slučaju, pacijentkinji se savetuje neki fizički metod kontracepcije ili izbegavanje koitusa do početka narednog menstrualnog krvarenja.

Žene kod kojih se sprovodi kontrolisana ovarijumska hiperstimulacija u cilju izazivanja razvoja multiplih folikula za asistirane reproduktivne tehnologije (ART):

U protokolu, koji uključuje nishodnu regulaciju agonistom GnRH receptora, lečenje lekom MENOPUR treba započeti otprilike 2 nedelje nakon početka primene agonista GnRH.

U protokolu koji uključuje nishodnu regulaciju antagonistom GnRH receptora, lečenje lekom MENOPUR treba započeti 2. ili 3. dana menstrualnog ciklusa. Preporučena početna doza leka MENOPUR iznosi od 150 – 225 i.j. dnevno tokom najmanje 5 dana terapije. Dalje prilagođavanje doze treba odrediti na osnovu kliničkog praćenja (ultrazvučni pregled, sam ili u kombinaciji sa praćenjem koncentracije estradiola), u skladu sa individualnim odgovorom pacijentkinje, pri čemu ne sme da premaši 150 i.j. po prilagođavanju.

Maksimalna dnevna doza ne sme biti veća od 450 i.j. Uglavnom se ne preporučuje trajanje terapije duže od 20 dana.

Kada odgovarajući broj folikula dostigne odgovarajuću veličinu, treba da se primeni jedna injekcija hCG u dozi do 10000 i.j radi indukovanja konačnog sazrevanja folikula u sklopu pripreme za uzimanje oocita. Pacijentkinje moraju biti pod stalnim nadzorom lekara tokom najmanje 2 nedelje nakon primene

hCG. U slučaju prejakog odgovora na primenu leka MENOPUR, terapija se prekida i hCG se ne primenjuje (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka ). U tom slučaju, pacijentkinji se savetuje neki fizički metod kontracepcije ili izbegavanje koitusa do početka narednog menstrualnog krvarenja.

Oštećenje funkcije bubrega/jetre

Pacijentkinje sa oštećenjem funkcije bubrega i jetre nisu bile uključene u klinička ispitivanja (videti poglavlje Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka ).

Pedijatrijska populacija

Nema relevantne primene leka u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene

Lek MENOPUR se primenjuje u vidu supkutane (s.c.) injekcije nakon rekonstitucije sa priloženim rastvaračem. Prašak se rekonstituiše neposredno pre primene. Rekonstituisani rastvor je namenjen za više injekcija i može se koristiti do 28 dana.

Opšte

Treba izbegavati mućkanje. Rastvor se ne sme primeniti ukoliko sadrži čestice ili nije bistar.

Kontraindikacije

Primena leka MENOPUR kontraindikovana je kod:

  • preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci .
  • tumora hipofize ili hipotalamusa
  • karcinoma ovarijuma, uterusa ili dojke
  • trudnica i dojilja
  • ginekoloških krvarenja nepoznate etiologije
  • cista ovarijuma ili uvećanih ovarijuma, osim kod policističnog ovarijalnog sindroma

Lek MENOPUR se ne sme koristiti u stanjima kod kojih nije izvestan pozitivan ishod lečenja, kao što su:

  • primarna insuficijencija ovarijuma
  • malformacije polnih organa inkompatibilne sa trudnoćom
  • fibroidni tumori uterusa inkompatibilni sa trudnoćom Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Lek MENOPUR je potentna gonadotropna supstanca koja može da izazove blage kao i teške neželjene reakcije, i treba da se koristi jedino od strane lekara koji su potpuno upoznati sa problemima infertiliteta i njihovim lečenjem.

Lečenje gonadotropinom zahteva angažovanost lekara i ostalih zdravstvenih radnika, kao i praćenje reakcije ovarijuma redovnim ultrazvučnim pregledima, ili redovnim ultrazvučnim pregledima u kombinaciji sa određivanjem serumskih nivoa estradiola. Uočene su razlike među pacijentkinjama u jačini odgovora na primenu menotrofina, kod nekih i veoma slab odgovor. Uvek treba primenjivati najniže efikasne doze leka.

Prva injekcija leka MENOPUR treba biti data pod direktnim medicinskim nadzorom.

Pre početka terapije, infertilitet para treba da bude ocenjen kao odgovarajući, a navodne kontraindikacije za trudnoću procenjene. Posebno, treba ispitati postojanje hipotireoidizama, adrenokortikalne deficijencije, hiperprolaktinemije i tumora hipofize ili hipotalamusa i treba primeniti odgovarajuću specifičnu terapiju.

Kod pacijentkinja koje se podvrgavaju stimulaciji rasta folikula, bilo da je u pitanju lečenje anovulatornog infertiliteta ili u sklopu ART procedure, može doći do uvećanja ovarijuma ili do hiperstimulacije. Učestalost navedenih događaja znatno se smanjuje poštovanjem preporučenog režima doziranja i pažljivim nadzorom pacijenta. Neophodno je da lekar ima iskustvo u tumačenju znakova koji ukazuju na stepen razvoja i zrelost folikula.

Ovarijalni hiperstimulacioni sindrom (OHSS)

Ovarijalni hiperstimulacioni sindrom je sindrom koji se se razlikuje od nekomplikovanog uvećanja ovarijuma po ozbiljnosti kliničke slike i koji podrazumeva značajno uvećanje ovarijuma, visoke nivoe polnih hormona u serumu i povećanje vaskularne propustljivosti, koje može da ima za posledicu nakupljanje tečnosti u peritonealnoj, pleuralnoj i ređe, perikardijalnoj šupljini.

Sledeći simptomi mogu biti prisutni kod teških slučajeva OHSS-a: abdominalni bol, abdominalna distenzija, značajno uvećanje ovarijuma, porast telesne mase, dispneja, oligurija i gastrointestinalni simptomi, kao što su mučnina, povraćanje i dijareja. Kliničkom evaluacijom mogu da se otkriju: hipovolemija,hemokoncentracija, poremećaj ravnoteže elektrolita, ascites, hemoperitoneum, pleuralni izliv, hidrotoraks,akutni plućni distres i tromboembolijski događaji.

Snažna reakcija ovarijuma na primenu gonadotropina retko podrazumeva OHSS, osim u slučaju kada se primeni hCG za indukciju ovulacije. U slučaju ovarijumske hiperstimulacije ne treba davati hCG, a pacijentkinju treba savetovati da se uzdrži od koitusa, ili da koristi barijerne metode kontracepcije tokom najmanje 4 dana. OHSS može brzo da progredira (u periodu od 24 h do nekoliko dana) u veoma ozbiljan medicinski problem, zbog čega pacijentkinje treba pažljivo pratiti tokom najmanje 2 nedelje posle primenehCG.

Pridržavanje preporučenom doziranju i načinu primene leka MENOPUR i pažljivo praćenje toka lečenja smanjiće incidencu hiperstimulacije ovarijuma i multiplih trudnoća (videti poglavlja Doziranje i način primene i Neželjena dejstva). Kod ART procedura, aspiracija svih folikula pre ovulacije može da smanji pojavu hiperstimulacije.

OHSS može da bude teži i dugotrajniji, ukoliko dođe do trudnoće. Najčešće se OHSS javlja po prekidu hormonske terapije i dostiže svoj maksimum 7-10 dana posle terapije. Najčešće se OHSS spontano povlači sa pojavom menstruacije.

U slučaju teške OHSS, primenu gonadotropina treba obustaviti, a pacijentkinju hospitalizovati i započeti lečenje OHSS.

Sindrom se javlja sa većom učestalošću kod pacijentkinja sa policističnom bolešću ovarijuma.

Višestuka trudnoća

Višestruke trudnoće, posebno one sa većim brojem plodova, nose povećani rizik od neželjenih maternalnih i perinatalnih ishoda.

Kod pacijentkinja koje su podvrgnute postupku indukcije ovulacije pojava višestrukih trudnoća i porođaja je veća u poređenju sa prirodnim začećem.. Većina višestrukih trudnoća su blizanačke. Kako bi se smanjio rizik od višestrukih trudnoća preporučuje se pažljivo praćenje odgovora ovarijuma.

Kod žena koje se podvrgavaju ART procedurama, rizik od višestruke trudnoće zavisi uglavnom od broja vraćenih embriona, njihovog kvaliteta i starosti pacijentkinje.

Pacijentkinjama pre otpočinjanja terapije treba predočiti potencijalni rizik od višestuke trudnoće.

Neuspela trudnoća

Incidenca neuspelih trudnoća koje se završe spontanim pobačajem ili abortusom je viša kod pacijentkinja koje su podvrgnute stimulaciji rasta folikula radi indukcije ovulacije ili kod ART-a nego nakon prirodnog začeća.

Ektopična trudnoća

Žene sa oboljenjem jajovoda u istoriji bolesti su izložene riziku od ektopične trudnoće, bilo da je trudnoća nastala spontanim začećem ili usled terapije fertiliteta. Prevalenca ektopične trudnoće posle IVF-a procenjena je na 2 do 5%, u poređenju sa 1 do 1,5% u opštoj populaciji.

Neoplazme reproduktivnog sistema

Prijavljene su neoplazme jajnika i drugih reproduktivnih organa, kako benigne tako i maligne kod žena koje su prošle više ciklusa lečenja neplodnosti. Još uvek nije utvrđeno da li terapija gonadotropinima povećava osnovni rizik od ovih tumora kod žena sa infertilitetom ili ne.

Kongenitalne malformacije

Prevalenca kongenitalnih malformacije nakon ART može da bude neznatno viša nego nakon spontanog začeća. Smatra se da je ovo posledica razlika u roditeljskim karakteristikama (npr. starost majke, karakteristike sperme) i usled višestrukih trudnoća.

Tromboembolijski događaji

Kod žena sa prepoznatim opšte poznatim faktorima rizika od nastanka tromboembolijskih događaja, kao što su pozitivna lična ili porodična anamneza, izražena gojaznost (BMI ˃30 kg/m2) ili trombofilija, mogu imati povećani rizik od venskih ili arterijskih tromboembolijskih događaja, tokom ili nakon terapije gonadotropinima. Kod ovih žena mora da se proceni korist od primene gonadotropina u odnosu na mogući rizik terapije. Treba istaći i da trudnoća sama po sebi nosi povećani rizik od tromboembolijskih događaja.

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Nisu rađene kliničke studije čiji su predmet istraživanja interakcije sa lekom MENOPUR.

Iako nema kliničkih podataka, pretpostavlja se da bi istovremena primena leka MENOPUR i klomifen-citrata mogla da pojača odgovor folikula. Kada se primenjuju agonisti receptora GnRH za postizanje hipofizne desenzitizacije, moguće je da se javi potreba za primenom veće doze leka MENOPUR u cilju postizanja adekvatnog odgovora folikula.

Plodnost, trudnoća i dojenje Plodnost

Lek MENOPUR je indikovan za primenu kod neplodnosti (videti odeljak Terapijske indikacije).

Trudnoća

Lek MENOPUR je kontraindikovan tokom trudnoće (videti odeljak Kontraindikacije).

Nema podataka o primeni menotrofina u trudnoći ili su podaci ograničeni. Studije na životinjama u svrhu procene efekata leka MENOPURA tokom trudnoće nisu sprovedene (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka Sažetka karakteristika leka).

Dojenje

Lek MENOPUR je kontraindikovan tokom dojilja (videti odeljak Kontraindikacije).

Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama

Nisu sprovedena ispitivanja uticaja leka na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. Smatra se da lek MENOPUR verovatno nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva

Najozbiljnije i najčešće neželjene reakcije tokom primene leka MENOPUR u kliničkim studijama su OHSS, abdominalni bol, glavobolja, abdominalna distenzija i bol na mestu primene injekcije sa incidencom do 5%. Neželjene reakcije tokom primene leka MENOPUR kod žena u kliničkim studijama navedena su u tabeli u nastavku prema klasama sistema organa i učestalosti javljanja. Neželjene reakcije primećena u postmarketinškom periodu navedena su pod nepoznatom učestalošću (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

Klasa sistema organaČestoPovremeno (≥1/1000 doRetkoNepoznata učestalost
<1/100)do < 1/1000)
Poremećaji okaPoremećaji vidaa
Gastrointestinalni poremećajiabdominalni bol, abdominalna distenzija, mučnina,Povraćanje, nelagodnost u abdomen, dijareja
Opšti poremećaji i reakcije naReakcije na mestu primene injekcijebZamorPireksija, slabost
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivostic
IspitivanjaPovećanje telesne
Poremećaji mišićno- koštanog sistema iBol u koštano- mišićnom
Poremećaji nervnogglavoboljavrtoglavica
Poremećaji reproduktivnog sistema iOHSSe,Ciste na ovarijumima,Torzija ovarijumae
Poremećajiakne, osipSvrab, urtikarija
Vaskularni poremećajiNaleti vrućineTromboembolijae

a Pojedinačni slučajevi privremenog slepila, diplopije, midrijaze, skotoma, fotopsije, plutajućih čestica u staklastom telu, zamagljenog vida i oštećenja vida bili su prijavljeni kao poremećaji vida tokom postmarketinškog perioda.

b Najčešće prijavljivana reakcija na mestu primene injekcije je bila bol na mestu primjene inekcije.

c Slučajevi lokalizovanih ili generalizovanih alergijskih reakcija, uključujući anafilaktičke reakcije, zajedno sa pripadajućom simptomatologijom su retko prijavljivani.

d Bol u koštano-mišićnom sistemu obuhvata artralgiju, bol u leđima, bol u vratu i bol u ekstremitetima.

eGastrointestinalni simptomi udruženi sa OHSS, kao što su osećaj abdominalne distenzije ili nelagode,mučnina, povraćanje i dijareja prijavljeni su tokom kliničkog ispitivanja leka MENOPUR. U teškim slučajevima OHSS-a, ascites i nakupljanje tečnosti u karlici, pleuralni izliv, dispneja, oligurija, tromboembolijski događaji i torzija ovarijuma su prijavljeni kao retke komplikacije.

f Bol u karlici obuhvata bol ovarijuma i bol adneksa materice.

g Problemi sa dojkama obuhvataju bol u dojkama, osetljivost dojki na dodir, nelagoda u dojkama, bolne bradavice i oticanje dojki.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje

Iako dejstva predoziranja nisu poznati, može se očekivati da se javi sindrom ovarijalne hiperstimulacije (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

FARMACEUTSKI PODACI

Lista pomoćnih supstanci

Prašak:

Laktoza monohidrat;

Polisorbat 20;

Dinatrijum-fosfat, heptahidrat (pufer i za podešavanje pH vrednosti); Fosforna kiselina (za podešavanje pH vrednosti)

Rastvarač:

m-Krezol;

Voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Zbog nepostojanja studija kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Rok upotrebe

Prašak: 3 godine.

Rastvarač: 3 godine.

Nakon rekonstitucije, rastvor se može čuvati najduže 28 dana na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati u frižideru (2°C-8°C). Ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja leka nakon rekonstitucije, videti odeljak Rok upotrebe.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje:

Prašak: bočica zapremine 2 mL od bezbojnog stakla, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim čepom (halobutil) i zatvaračem.

Rastvarač: napunjen injekcioni špric zapremine 1 mL, hidrolitičke otpornosti tip 1 sa gumenim zatvaračem (elastomer) i gumenim čepom (halobutil).

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa praškom (1 x 600 i.j.), jedan napunjen injekcioni špric sa rastvaračem za rekonstituciju (1x1 mL),jedna igla za rekonstituciju i 9

špriceva za jednokratnu upotrebu sa podeocima u FSH/LH jedinicama sa fiksiranim iglama i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Prašak se mora rastvoriti priloženim rastvaračem.

Igla za rekonstituciju stavi se na špric. Ukupna količina rastvarača se ubrizga u bočicu sa praškom.

Lek MENOPUR 600 i.j. se mora rekonstituisati jednim napunjenim injekcionim špricem sa rastvaračem pre primene. Prašak se brzo rastvori i nastane bistar rastvor. Ukoliko se prašak ne rastvori potpuno, bočicu treba lagano valjati obema šakama dok se ne dobije potpuno bistar rastvor. Treba izbegavati mućkanje.

Špricevi za jednokratnu primenu sa već pričvršćenim iglama imaju podeoke u FSH/LH jedinicama od 37,5- 600 i.j.

Izvucite rekonstituisani rastvor iz bočice u špric za primenu injekcije u skladu sa propisanom dozom i primenite dozu odmah.

1 mL rekonstituisanog rastvora sadrži 600 i.j. FSH i LH.

Jedna bočica rekonstituisanog leka MENOPUR 600 i.j. je namenjena isključivo za primenu kod jednog pacijenta.

Rastvor se ne sme primeniti ukoliko sadrži čestice ili nije bistar.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info