Mestinon® 60mg obložena tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Mestinon® 60mg obložena tableta
Opis chat-gpt
Mestinon® 60mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'piridostigmin-bromid' i koristi se za povećanje mišićne snage kod pacijenata sa mišićnom slabošću uzrokovanom mijastenijom gravis.
Farmaceutski oblik
obložena tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1088055
Maksimalna cena leka
2.919,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 90/2024 od 15.11.2024)
Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Cena na listi lekova RFZO
2.595,70 RSD
Doplata
50,00 RSD
DDD
0,18 g
EAN
5099151922618
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 515-01-02777-19-001
Datum važenja: 06.05.2020 - 06.05.2070

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Mestinon je inhibitor holinesteraze i indikovan je za terapiju mijastenije gravis kod dece, adolescenata i odraslih.

Doziranje

Doza piridostigmin-bromida za terapiju mijastenije gravis mora biti određena individualno, na osnovu težine bolesti i terapijskog odgovora. Zbog toga, preporuke o doziranju služe samo kaosmernice.

Odrasli

Za terapiju odraslih, preporučeno doziranje je jedna do tri obložene tablete leka Mestinon dva do četiri puta dnevno (120 mg do 720 mg piridostigmin-bromida dnevno).

Deca

Za decu mlađu od 6 godina, preporučuje se inicijalna dnevna doza od 30 mg piridostigmin-bromida (obložene tablete leka Mestinon od 60 mg nisu deljive, tako da nije moguće dobiti adekvatnu dozu za primenu kod dece mlađe od 6 godina primenom ovih tableta), a za decu uzrasta od 6 do 12 godina, preporučuje se inicijalna dnevna doza od 60 mg dnevno.

Doza se može postepeno povećavati, sa povećanjima od maksimalno 30 mg piridostigmin-bromida dnevno. Dnevna doza obično iznosi 30 mg do 360 mg piridostigmin-bromida.

Adolescenti

Posebne preporuke za doziranje leka kod adolescenata nisu dostupne. Doza se zasniva na težini bolesti uz istovremeno pažljivo razmatranje preporučenih doza za decu i odrasle.

Stariji pacijenti

Nema posebnih preporuka za doziranje leka kod starijih pacijenata.

Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega

Piridostigmin-bromid se prvenstveno izlučuje nepromenjen putem bubrega. Iz tog razloga će pacijentima sa oštećenom funkcijom bubrega možda biti potrebne niže doze leka. Potrebna doza leka zbog toga treba da bude određena individualno, na osnovu terapijskog efekta (videti odeljak 4.4).

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Nema posebnih preporuka za doziranje leka kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre.

Način primene

Tablete treba progutati cele, sa dovoljno tečnosti (pola do puna čaša vode).

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Mehanička opstrukcija gastrointestinalnih ili urinarnih puteva.

Potreban je poseban oprez prilikom upotrebe leka Mestinon:

  • kod pacijenata sa opstruktivnim bolestima pluća kao što su bronhijalna astma i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP).

Potreban je oprez pri upotrebi leka Mestinon kod:

  • pacijenata sa aritmijama, kao što su bradikardija i atrioventrikularni blok (AV blok). Stariji pacijenti su podložniji aritmijama češće nego mlađi odrasli pacijenti.
  • infarkta miokarda, dekompenzovane srčane insuficijencije
  • hipotenzije
  • vagotonije
  • peptičkog ulkusa
  • pacijenata posle operacije gastrointestinalnog trakta
  • epilepsije
  • Parkinsonove bolesti
  • hipertireodizma
  • pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega (videte odeljak 4.2)

U slučaju postojanja ovih bolesti, potrebno je pažljivo proceniti povećan rizik u odnosu na korist terapije.

Veoma visoke doze piridostigmin-bromida mogu zahtevati primenu atropina ili drugih antiholinergika kako bi se neutralisao muskarinski efekat, a zadržao nikotinski efekat.

Predoziranje piridostigmin-bromidom može dovesti do holinergičke krize. Holinergička kriza se mora razlikovati od mijastenične krize koja se može javiti zbog pogoršanja bolesti. I holinergička i mijastenična kriza se mogu manifestovati kao izrazita ili povećana mišićna slabost.

Mijastenična kriza može zahtevati intenzivniju terapiju inhibitorom holinesteraze (npr. Mestinon 60).

U slučaju holinergičke krize, odmah treba prekinuti terapiju piridostigmin-bromidom i započeti odgovarajuće suportivne mere uključujući veštačko disanje (videti odeljak 4.9).

Piridostigmin-bromid se prvenstveno izlučuje u nepromenjenom obliku putem bubrega i zato ga treba koristiti sa oprezom kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega. Pacijentima sa oštećenjem funkcije bubrega mogu biti potrebne manje doze leka (videti odeljak 4.2).

Pacijenti sa retkim, naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu, glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ili nedostatkom saharoza-izomaltaze, ne smeju koristiti ovaj lek.

Imunosupresivni lekovi

Istovremena terapija imunosupresivima ili steroidima može povećati efekat piridostigmin-bromida. Međutim, novo uvođenje kortikosteroida u terapiju može inicijalno pogoršati simptome mijastenije gravis.

Timektomija

Nakon timektomije, može biti potrebno smanjenje doze leka

Metilceluloza

Metilceluloza sprečava resorpciju piridostigmin-bromida. Zbog toga treba izbegavati istovremenu primenu lekova koji sadrže metilcelulozu kao pomoćnu supstancu.

Antiholinergici

Atropin i skopolamin antagonizuju muskarinsko dejstvo piridostigmin-bromida. Smanjena intestinalna pokretljivost izazvana ovim lekovima može da inhibira resorpciju piridostigmin-bromida.

Mišićni relaksansi

Piridostigmin-bromid antagonizuje dejstvo nedepolarizujućih mišičnih relaksanasa (npr. pankuronijuma, vekuronijuma).

Blokirajuće dejstvo depolarizujućih miorelaksanasa (npr. suksametonijum) može biti produženo pod dejstvom piridostigmin-bromida.

Drugi lekovi

Aminoglikozidni antibiotici (npr. neomicin i kanamicin), lokalni anestetici i neki opšti anestetici, antiaritmici i druge supstance koje interferiraju sa neuromuskularnom transmisijom, mogu da utiču na dejstvo piridostigmin-bromida.

Treba izbegavati istovremenu primenu leka Mestinon i spoljašnju primenu na velikim površinama tela N,N- dietil-m-toluamida (DEET, repelent za insekte), koji se nalazi u Autanu i drugim sličnim proizvodima, jer piridostigmin-bromid može povećati toksičnost DEET-a.

Plodnost

Ispitivanja na životinjama nisu pokazala nikakav uticaja na plodnost muškaraca ili žena (videti odeljak 5.3).

Trudnoća

Nema dovoljno podataka o upotrebi leka Mestinon tokom trudnoće.

U ispitivanja na životinjama, piridostigmin-bromid nije pokazao teratogene efekte nakon oralne primene. Međutim, pri dozama koje su toksične za majku, primećena je fetalna toksičnost i efekti na potomstvo (videti odeljak 5.3).

Piridostigmin-bromid prolazi placentalnu barijeru. Kako se ozbiljnost mijastenije gravis često značajno menja u trudnoći, posebna pažnja se mora posvetiti sprečavanju predoziranja da bi se izbegla pojava holinergičke krize.

Zbog toga je primena leka Mestinon tokom trudnoće dozvoljena samo ako je neophodno. Novorođenčad treba pratiti zbog mogućih uticaja leka.

Intravenska primena inhibitora holinesteraze može izazvati prevremeni porođaj. Postoji rizik od prevremenog porođaja posebno kod upotrebe leka pri kraju trudnoće. Nije poznato da li postoji rizik od prevremenog porođaja kod oralne primene leka.

Dojenje

Piridostigmin-bromid je detektovan u niskim koncentracijama u plazmi novorođenčadi/dece žena koje doje, a koje su na terapiji. Podaci dobijeni za ograničen broj slučajeva, ne pokazuju uticaj na novorođenčad/decu koja doje. Ako je lečenje potrebno, odojčad treba pratiti zbog mogućih uticaja leka ili prestanka dojenja.

Zbog toga što piridostigmin-bromid može dovesti do poremećaja akomodacije ili suženja zenica, može imati uticaja na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Ukoliko osnovna bolest nije dovoljno kompenzovana ili ukoliko postoje holinergički efekti nakon relativnog predoziranja lekom Mestinon, psihofizička sposobnost prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama može biti narušena.

Kao i svi holinergički lekovi, lek Mestinon može imati neželjena dejstva na funkciju autonomnog nervnog sistema.

Muskarinska neželjena dejstva mogu uključiti: mučninu, povraćanje, dijareju, grčeve u stomaku, gastrointestinalni hipermotilitet, kao i povećanu bronhijalnu sekreciju, hipersalivaciju, bradikardiju i miozu. Primarni nikotinski efekti su: grčevi u mišićima, fascikulacije i mišićna slabost.

Neželjena dejstva su navedena prema sistemima organa i učestalosti. Kategorije učestalosti su sledeće: Veoma često (≥ 1/10);

Često (≥ 1/100 do <1/10); Povremeno (≥ 1/1000 do <1/100); Retko (≥ 1/10000 do <1/1.000); Veoma retko (<1/10000),

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka). Zabeležena su sledeća neželjena dejstva:

Poremećaji imunskog sistema

Nepoznata učestalost : Preosetljivost na lek

Psihijatrijski poremećaji

Ukoliko su prisutne organske moždane promene, mogu se javiti psihopatološki simptomi, pa čak i psihoze tokom terapije piridostigmin-bromidom; postojeći simptomi se mogu intenzivirati.

Poremećaji nervnog sistema Nepoznata učestalost : Sinkopa

Poremećaji oka

Nepoznata učestalost : mioza, pojačano lučenje suza, poremećaji akomodacije (npr. zamućen vid)

Kardiološki poremećaji

Nepoznata učestalost : aritmija (uključujući bradikardiju, tahikardiju, AV blok), Princmetalova angina

Vaskularni poremećaji

Nepoznata učestalost : crvenilo, hipotenzija

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Nepoznata učestalost : povećana bronhijalna sekrecija povezana sa bronhijalnom opstrukcijom; pacijenti sa astmom mogu imati respiratorne probleme.

Gastrointestinalni poremećaji

Nepoznata učestalost : mučnina, povraćanje, dijareja, gastrointestinalni hipermotilitet, hipersalivacija, abdominalni simptomi (npr, slabost, bol, grčevi).

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Retko: osip kože (obično nestane nakon obustave primene leka. Ne treba koristiti lekove koji sadrže bromide)

Nepoznata učestalost : hiperhidroza, urtikarija

Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva

Nepoznata učestalost : povećana mišićna slabost, fascikulacije (mišićni trzaji), tremor, grčevi u mišićima ili hipotonija

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Nepoznata učestalost : povećan nagon za mokrenjem.

Pojava neželjenih dejstava je obično dozno zavisna.

Tokom terapije lekom Mestinon (prvenstveno pri oralnim dozama većim od 150 mg do 200 mg piridostigmin-bromida na dan) može se javiti pojačano znojenje, salivacija, lučenje suza, povećana bronhijalna sekrecija, mučnina, povraćanje, dijareja, grčevi u stomaku (zbog povećane gastrointestinalne aktivnosti), povećan nagon za mokrenjem, mišićni tremor, grčevi u mišićima, mišićna slabost ili poremećaji akomodacije oka (videti odeljak 4.9). Nakon uzimanja većih doza (500 mg do 600 mg piridostigmin-bromida dnevno, oralno) bradikardija kao i neželjene kardiovaskularne reakcije i hipotenzija se mogu javiti.

Kod pacijenata sa hroničnom opstruktivnom bolesti pluća (HOBP), može doći do opstrukcije respiratornih puteva pored već povećane bronhijalne sekrecije. Pacijenti sa astmom mogu razviti respiratorne probleme.

Navedena neželjena dejstva takođe mogu biti znak predoziranja ili holinergičke krize. Zbog toga, uzrok pojave neželjenih dejstva u svakom slučaju treba da bude razjašnjen (videti odeljak 4.9).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje lekom može da izazove holinergičku krizu koja zahteva pažljivo praćenje. Ukoliko se takva situacija ne prepozna, može doći do respiratorne paralize koja može biti životno ugrožavajuća.

Simptomi holinergičke krize:

Muskarinski efekti

Hipersalivacija, lakrimacija, rinoreja, jako znojenje, povećana bronhijalna sekrecija, bronhospazam, crvenilo kože, mioza i poremećaji akomodacije, vrtoglavica, mučnina i povraćanje, pojačana peristaltika i dijareja, nevoljna mikcija i defekacija praćena grčevima u stomaku, ekstremna bradikardija do tačke srčanog zastoja, pad krvnog pritiska do tačke cirkulatornog kolapsa, periodična sinusna tahikardija, plućni edem.

Nikotinski efekti

Povremeni grčevi u mišićima, fascikulacije, adinamija, opšta slabost do tačke paralize koja u veoma ozbiljnim slučajevima može uzrokovati apneu i cerebralnu anoksiju.

Simptomi poremećaja centralnog nervnog sistema uključuju nemir, konfuziju, nerazgovetan govor, nervozu, razdražljivost i vizuelne halucinacije. Takođe se mogu javiti i konvulzije i koma.

Terapija holinergičke krize:

  • odmah prekinuti primenu inhibitora acetilholinesteraze. Prekid treba da traje tri do četiri dana.
  • u slučaju ozbiljne depresije disanja, uvesti veštačko disanje
  • spora intravenska primena atropina (1 mg do 2 mg atropin-sulfata)(svakih 5 do 30 minuta, ako je potrebno) i smanjenje doze u skladu sa kliničkim stanjem (naročito je potrebno pratiti puls)
  • bez plazma terapije
  • za respiratornu kongestiju zbog guste sluzi: intenzivna respiratorna higijena, tečnost primenjena intravenski, sekretolitici, ako je potrebno, bronholitici.
  • oprezan nastavak terapije inhibitorima acetilholinesteraze, na primer, počevši sa 0,5 mg piridostigmin-bromida primenjenog parenteralno svakih 4 do 6 sati ili 20 mg piridostigmin-bromida oralno četiri puta dnevno.

Terapija poremećaja akomodacije:

Midriatici, na primer, tropikamid (pratiti krvni pritisak!).

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Ostali lekovi koji deluju na nervni sistem; antiholinesteraze

ATC šifra: N07AA02

Piridostigmin je reverzibilni inhibitor acetilholinesteraze, enzima koji metaboliše i deaktivira acetilholin. Samim tim on povećava koncentraciju acetilholina na neuromišićnim spojnicama skeletnih mišića.

Piridostigmin ne prolazi krvno-moždanu barijeru. Efekat piridostigmina traje duže nego efekat neostigmine. Početak dejstva piridostigmina je nešto sporiji od početka dejstva neostigmina, generalno počinje nakon 30 do 60 minuta. U poređenju sa neostigminom, muskarinski efekti i rizik od posledičnih neželjenih dejstava je umereniji pri primeni piridostigmina.

Resorpcija

Samo 22 do 25% piridostigmina se resorbuje posle peroralne primene. Brzina i obim resorpcije se razlikuju u velikoj meri od pojedinca do pojedinca.

Zdravim dobrovoljcima je dat piridostigmin-bromid oralno u dnevnim dozama od 120mg, 120mg do 370mg i 180mg do 1440mg, a izmerena bioraspoloživost nakon oralne primene je bila redom 7,6%, 18,9% i 3 do 4%. Odgovarajuće vrednosti za Cmax su bile redom 40 do 60 mikrograma/L, 20 mikrograma/L do 100 mikrograma/L i 180 mikrograma/L, a odgovarajuće tmax 3h do 4 h, 1,5h do 6h i 1,5h. Ovako niska i izuzetno varijabilna bioraspoloživost, koja je zabeležena u svim studijama, pripisuje se niskom stepenu resorpcije piridostigmin-bromida. Kod pacijenata sa mijastenijom gravis bioraspoloživost može opasti na 3,3%.

Distribucija

Piridostigmin-bromid se ne vezuje za protein plazme. Volumen distribucije nakon intravenske primene je 1,03 do 1,43 L/kg kod zdravih dobrovoljaca a 1,76 L/kg kod pacijenata sa miastenijom gravis i 0,53 do 1,1 L/kg kod operisanih pacijenata.

Koncentracija piridostigmina u mleku je bila 36 do 113% od izmerene koncentracije piridostigmina u plazmi žena koje doje; to znači da odojčad uzimaju veoma malu dozu leka tokom dojenja (oko 0,1% doze koju je uzela majka po kilogramu telesne mase).

Biotransformacija

Samo mali deo piridostigmin-bromida se metaboliše tako što se hidrolizuje od strane holinesteraze iz plazme. Glavni metabolit piridostigmin-bromida je hidrolizovani proizvod 3-hidroksi-N-metil-piridin.

Eliminacija

Eliminacije iz plazme počinje veoma brzo sa klirensom od 0,65 L/h/kg kod zdravih dobrovoljaca i 0,29 do 1,0 L/h/kg kod pacijenata sa miastenijom gravis i 0,52-0,98 L/h/kg kod operisanih pacijenata.

Intravenski primenjen piridostigmin-bromid se prvenstveno izlučuje preko bubrega (75-90%) i to u nepromenjenom obliku ili u obliku neaktivnih metabolita u odnosu približno 4:1. Nakon oralne primene leka, ukupno 5 do 15% primenjene doze se izlučuje u nepromenjenom obliku preko bubrega na dozno-zavisan način. Ovo ukazuje na nizak stepen resorpcije piridostigmina nakon oralne primene.

Nakon intravenske primene, poluvreme eliminacije kod zdravih dobrovoljaca je 1,51 do 1,74h, kod pacijenata sa miastenijom gravis je 1,05h, a kod operisanih pacijenata 0,38 do 1,86h. Nakon oralne primene poluvreme eliminacije je iznosilo 3-4h.

Nakon oralne primene toksične doze, pacovi su preminuli od posledica akutnog respiratornog distres sindroma. Oštećenje neuromišićnih sinapsi dijafragme je otkriveno nakon histološke analize. Dugotrajna primena leka kod pacova je dovela do inhibicije plazma holinesteraze i eritrocitne acetilholinesteraze.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih in vivo i in vitro farmakoloških ispitivanja genotoksičnosti ne ukazuju na klinički značajan genotoksični potencijal piridostigmin-bromida.

Pretklinička ispitivanja karcinogenog potencijala piridostigmin-bromida nisu rađena.

Ispitivanja reproduktivne toksičnosti piridostigmin-bromida na životinjama su sprovedena na pacovima nakon oralne primene leka. Nisu uočeni efekti na plodnost kod muškaraca i žena. U ispitivanjima embriotoksičnosti u dozama toksičnim za majku, primećeno je povećanje stepena resorpcije i odloženo okoštavanje kod fetusa. U perinatalnim/postnatalnim ispitivanjima, smanjena je veličina i telesna masa potomaka tretiranih majki.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Jezgro tablete:

Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Skrob, kukuruzni;

Povidon K30;

Talk;

Skrob, preželatinizovan;

Magnezijum-stearat.

Obloga:

Saharoza;

Skrob, pirinčani;

Talk;

Arapska guma, osušena raspršivanjem; Parafin, čvrsti;

Parafin, tečni, laki;

Gvožđe(III)-oksid, žuti (E 172); Gvožđe(III)-oksid, crveni (E 172).

Nije primenjivo.

4 godine.

Nakon prvog otvaranja, rok upotrebe leka je 3 meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

Unutrašnje pakovanje: staklena bočica smeđe boje, hidrolitičke otpornosti III, zatvorena zatvaračem sa navojem od polietilena visoke gustine. U jednoj staklenoj bočici se nalazi 150 obloženih tableta.

Spoljašnje pakovanje: složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 staklena bočica sa 150 obloženih tableta i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Lek Mestinon se koristi kod dece, adolescenata i odraslih u terapiji mijastenije gravis. Kod pacijenata koji boluju od mijastenije gravis, mišići se brzo zamaraju i slabe, a u teškim slučajevima mogu biti i paralizovani. Mijastenija gravis nastaje usled prekomerne aktivnosti proteina koji se naziva holinesteraza.

Aktivna supstanca leka Mestinon, piridostigmin-bromid, spada u grupu lekova inhibitora holinesteraze. Ove supstance sprečavaju razgradnju acetilholina, supstance koja prenosi nervne impulse do mišića. Na taj način se pojačava dejstvo acetilholina i dovodi do povećanja mišićne snage kod pacijenata sa mišićnom slabošću.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na piridostigmin-bromid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci

ovog leka (navedene u odeljku 6).

  • ukoliko imate zatvor ili ne možete da mokrite (mehanička opstrukcija digestivnog ili urinarnog trakta)

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre uzimanja leka Mestinon.

Ukoliko imate bolesti disajnih puteva, kao što su astma, bronhitis i ako imate osećaj zviždanja u grudima, poteškoće pri disanju ili hronični kašalj (hronična opstruktivna bolest pluća), uzimanje ovog leka može da izazove opasno sužavanje donjih disajnih puteva ili smanjenje funkcije pluća. Iz tog razloga, potreban je poseban oprez pri upotrebi leka Mestinon ukoliko imate ove bolesti.

Ukoliko imate bolesti srca, kao što su dekompenzovana srčana slabost (simptomi koji se ispoljavaju u stanju mirovanja), poremećaje sprovođenja srčanog impulsa (AV blok), poremećaje srčanog ritma kao što su usporen rad srca ili ste nedavno imali srčani udar, Vaš lekar će pažljivo razmotriti korist terapije lekom Mestinon u odnosu na potencijalni rizik.

Stariji pacijenti su podložniji poremećajima srčanog ritma nego mlađi odrasli pacijenti.

Lek Mestinon treba uzimati sa oprezom ukoliko imate:

  • nizak krvni pritisak
  • prekomerna aktivnost vagusnog nerva (sa simptomima kao što su nizak krvni pritisak, slab puls, sužene zenice)
  • čir na želucu
  • kod stanja nakon operacije gastrointestinalnog trakta
  • epilepsiju
  • Parkinsonovu bolest
  • povećanu aktivnost štitaste žlezde
  • oboljenje bubrega

Uzimanje veoma visokih doza piridostigmin-bromida može zahtevati davanje atropina ili drugih antiholinergika da bi se suzbio muskarinski efekat, a zadržao nikotinski efekat.

Predoziranje ovim lekom može da dovede do holinergičke krize koja se manifestuje kao izražena ili povećana slabost mišića (videti odeljak 3 “Ako ste uzeli više leka Mestinon nego što treba”).

Pacijenti sa oboljenjem bubrega

Lek Mestinon se prvenstveno izlučuje nepromenjen preko bubrega. Iz tog razloga, će pacijentima sa bolestima bubrega možda trebati manje doze leka (videti odeljak 3 “Kako se uzima lek Mestinon”).

Drugi lekovi i Mestinon

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Lekovi koji smanjuju funkciju imunskog sistema (imunosupresivi)

Vaš lekar će možda morati da smanji propisanu dozu leka ukoliko istovremeno koristite steroide ili druge lekove koji smanjuju funkciju imunskog sistema.

Međutim, novo uvođenje kortikosteroida u terapiju može inicijalno pogoršati simptome mijastenije gravis.

Timektomija

Nakon hirurškog uklanjanja timusa (grudna žlezda), Vaš lekar će možda morati da Vam smanji propisanu dozu leka.

Metilceluloza

Metilceluloza sprečava resorpciju ovog leka. Zbog toga treba izbegavati istovremenu upotrebu lekova koji sadrže metilcelulozu kao pomoćnu supstancu.

Antiholinergici

Atropin i skopolamin inhibiraju muskarinski efekat piridostigmin-bromida, aktivne supstance leka Mestinon. Smanjena pokretljivost creva uzrokovana ovim supstancama može da ometa resorpciju piridostigmin- bromida.

Lekovi koji izazivaju privremeno opuštanje skeletnih mišića (miorelaksansi)

Piridostigmin-bromid može inhibirati efekat nekih lekova koji se koriste za opuštanje mišića tokom operacije (npr. pankuronijum, vekuronijum).

Piridostigmin-bromid može produžiti efekat drugih lekova koji se koriste za opuštanje mišića (miorelaksansi) (npr. suksametonijum).

Drugi lekovi

Aminoglikozidni antibiotici (npr. neomicin i kanamicin), lokalni anestetici i neki opšti anestetici, lekovi za poremećaje srčanog ritma i druge supstance koje ometaju neuromišićnu transmisiju, mogu da utiču na dejstvo piridostigmin-bromida.

Treba izbegavati istovremeno uzimanje leka Mestinon i spoljašnju primenu N,N-dietil-m-toluamida (DEET, supstanca koja odbija insekte), nalazi se npr u Autanuu, na velikoj površini kože.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete ovaj lek.

Trudnoća

Lek Mestinon možete koristiti tokom trudnoće samo ako Vaš lekar smatra da je to apsolutno neophodno. Posebno treba izbegavati visoke doze leka.

Intravenska primena inhibitora holinesteraza, koji pripadaju istoj grupi kao i lek Mestinon, može da izazove prevremeni porođaj. Rizik od prevremenog porođaja postoji naročito na kraju trudnoće.

Nije poznato da li postoji rizik od prevremenog porođaja i tokom oralne primene leka.

Dojenje

Male količine piridostigmin-bromida, aktivne supstance leka Mestinon, prelaze u majčino mleko. Podaci dobijeni za ograničen broj slučajeva, ne pokazuju uticaj na novorođenčad/decu koja sisaju.

Ako je terapija lekom Mestinon neophodna, odojčad treba pratiti zbog mogućih uticaja leka ili prestanka dojenja.

Plodnost

Ispitivanja na životinjama su pokazala da lek Mestinon nema uticaj na plodnost muškaraca ili žena.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Zbog toga što može dovesti do smanjenja oštrine vide ili suženja zenica, piridostigmin-bromid može imati uticaja na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja žvozilom i rukovanja mašinama. Ukoliko osnovna bolest nije dovoljno kontrolisana ili ukoliko se jave holinergički efekti nakon relativnog predoziranja lekom Mestinon (videti odeljak “Ako ste uzeli više leka Mestinon nego što treba”), psihofizička sposobnost prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama može biti narušena.

Lek Mestinon sadrži saharozu.

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Lek Mestinon uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutim.

Doza leka Mestinon se mora odrediti individualno, na osnovu težine bolesti i odgovora na terapiju. Zbog toga, sledeće preporuke o doziranju služe samo kao smernice.

Odrasli

Preporučena doza za odrasle je 1 do 3 tablete leka Mestinon od 60 mg, dva do četiri puta dnevno (što je ekvivalentno količini od 120 mg do 720 mg piridostigmin-bromida dnevno).

Deca

Preporučena početna dnevna doza, za decu mlađu od 6 godina je 30 mg piridostigmin-bromida (obložene tablete leka Mestinon od 60 mg nisu deljive, tako da nije moguće dobiti adekvatnu dozu za primenu kod dece mlađe od 6 godina primenom ovih tableta), a za decu od 6 do 12 godina, 1 tableta dnevno (što je ekvivalentno količini od 60 mg piridostigmin-bromida dnevno).

Lekar može postepeno povećavati preporučenu dozu leka, sa povećanjima od maksimalno 30mg piridostigmin-bromida dnevno.

Dnevna doza obično iznosi 30 mg do 360 mg piridostigmin-bromida (što je ekvivalentno maksimumu od 6 obloženih tableta dnevno).

Adolescenti

Posebne preporuke za doziranje leka kod adolescenata nisu dostupne. Doza se zasniva na težini bolesti uz istovremeno pažljivo razmatranje preporučenih doza za decu i odrasle.

Stariji pacijenti

Nema posebnih preporuka za doziranje lek kod starijih pacijenata.

Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega

Piridostigmin-bromid se prvenstveno izlučuje nepromenjen putem bubrega. Iz tog razloga će pacijentima sa oštećenom funkcijom bubrega možda biti potrebne niže doze leka. Vaš lekar će zbog toga potrebnu dozu leka odrediti individualno, na osnovu terapijskog efekta.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Nema posebnih preporuka za doziranje leka kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre.

Način primene

Tablete treba progutati cele, sa dovoljno tečnosti (pola do puna čaša vode).

Trajanje terapije

Vaš lekar će odlučiti koliko će trajati terapija.

Ako ste uzeli više leka Mestinon nego što treba

U svakom slučaju, odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko ste uzeli više leka Mestinon nego što je trebalo. Uzimanje prevelike količine ovog leka (predoziranje) može, između ostalog, da izazove i holinergičku krizu koja može da dovede do izražene ili povećane mišićne slabosti uključujući i paralizu. Ukoliko se ne prepozna takva situacija, postoji rizik od paralize mišića disajnih puteva koja može biti životno ugrožavajuće, i može dovesti do apneje i hipoksije mozga u posebno teškim slučajevima.

Mogu se javiti i drugi simptomi kao što su izuzetno spori otkucaji srca uključujući i srčani udar, pad krvnog pritiska uključujući i gubitak svesti, vrtoglavica, mučnina i povraćanje, nevoljno mokrenje, pražnjenje creva praćeno grčevima, proliv, povećana sekrecija u donjem delu disajnih puteva koja je povezana sa suženjem disajnih puteva, plućni edem (nakupljanje tečnosti u plućima), povećano lučenje suza i pljuvačke, pojačano znojenje, crvenilo kože, sužavanje zenica, grčevi u mišićima i nevoljno trzanje mišića.

Simptomi poremećaja centralnog nervnog sistema uključuju uznemirenost, zbunjenost, nerazgovetan govor, nervozu, razdražljivost i vizuelne halucinacije. Takođe se mogu javiti i konvulzije i koma (videti odeljak 4

„Moguća neželjena dejstva“).

Ako ste zaboravili da uzmete lek Mestinon

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Mestinon

Razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što prestanete da uzimate lek Mestinon.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Sledeća neželjena dejstva se mogu javiti u toku terapije lekom Mestinon:

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • Osip (obično nestane nakon prestanka uzimanja leka. Ne treba upotrebljavati lekove koji sadrže bromide)

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): Poremećaji imunskog sistema

  • preosetljivost na lek

Psihijatrijski poremećaji

Ukoliko su prisutne organske moždane promene, mogu se javiti psihopatološki simptomi, pa čak i psihoze tokom terapije lekom Mestinon; postojeći simptomi se mogu intenzivirati.

Poremećaji nervnog sistema

  • gubitak svesti (sinkopa) Poremećaji oka
  • suženje zenica
  • povećano lučenje suza
  • poremećaji oštrine vida

Kardiološki poremećaji

  • poremećaj srčanog ritma (npr. ubrzan rad srca), ubrzan puls, usporen rad srca, poremećaji srčane provodljivosti (AV blok),
  • Princmetalova angina

Vaskularni poremećaji

  • crvenilo
  • nizak krvni pritisak

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

  • povećano lučenje sekreta u donjim disajnim putevima povezano sa suženjem disajnih puteva; pacijenti sa astmom mogu imati probleme sa disanjem.

Gastrointestinalni poremećaji

  • mučnina, povraćanje, proliv
  • povećana gastrointestinalna aktivnost, neprijatan bol i grčevi u stomaku
  • pojačano lučenje pljuvačke

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

  • prekomerno znojenje
  • koprivnjača

Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva

  • povećana mišićna slabost
  • smanjen tonus mišića
  • nevoljno trzanje mišiča
  • podrhtavanje
  • grčevi u mišićima

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

  • povećan nagon za mokrenjem

Pojava neželjenih dejstava je obično dozno zavisna:

Tokom terapije lekom Mestinon (prvenstveno pri primeni doza većih od 150 mg do 200 mg piridostigmin- bromida na dan, oralno) može se javiti pojačano znojenje, pojačano lučenje pljuvačke, pojačano lučenje suza, povećano lučenje sekreta u donjim disajnim putevima, mučnina, povraćanje, proliv, grčevi u stomaku (zbog povećane gastrointestinalne aktivnosti), povećan nagon za mokrenjem, podrhtavanje, grčevi u mišićima, mišićna slabost i smanjenje oštrine vida.

Nakon uzimanja većih doza (500 mg do 600 mg piridostigmin-bromida dnevno, uzeto oralnim putem) može se javiti usporen rad srca, neželjene kardiovaskularne reakcije i veoma nizak kvni pritisak (videti odeljak 3 “Ako ste uzeli više leka Mestinon nego što treba”).

Navedena neželjena dejstva takođe mogu biti znak predoziranja ili holinergičke krize. U svakom slučaju, Vaš lekar treba da razjasni uzrok neželjenih dejstava.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Mestinon posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju leka nakon

„Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja je 3 meseca. Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca je piridostigmin-bromid.

Jedna obložena tableta leka Mestinon sadrži 60 mg piridostigmin-bromida.

Pomoćne supstance su:

Jezgro tablete: silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; skrob, kukuruzni; povidon K30; talk; skrob, preželatinizovan; magnezijum-stearat.

Obloga: saharoza; skrob, pirinčani; talk; arapska guma, osušena raspršivanjem; parafin, čvrsti; parafin, tečni, laki; gvožđe(III)-oksid, žuti (E 172); gvožđe(III)-oksid, crveni (E 172).

Kako izgleda lek Mestinon i sadržaj pakovanja

Okrugle, bikonveksne obložene tablete, belonarandžaste ili svetlonarandžaste boje. Jezgro tablete je bele do skoro bele boje.

Unutrašnje pakovanje: staklena bočica smeđe boje, hidrolitičke otpornosti III, zatvorena zatvaračem sa navojem od polietilena visoke gustine. U jednoj staklenoj bočici se nalazi 150 obloženih tableta.

Spoljašnje pakovanje: složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 staklena bočica sa 150 obloženih tableta i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole za lek:

PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD NOVI-BEOGRAD, Bulevar

Mihajla Pupina 115 a, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač:

ICN POLFA RZESZOW S.A.,

Przemyslowa 2, Rzeszow, Poljska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2020.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02777-19-001 od 06.05.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info