Methylergometrin HF 0.2mg/mL rastvor za injekciju

metilergometrin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Methylergometrin HF 0.2mg/mL rastvor za injekciju
Opis
Lek Methylergometrin HF je lek koji se koristi za prevenciju i lečenje krvarenja iz materice posle porođaja i pobačaja, kao i za druge poremećaje materice tokom porođaja. Ne sme se koristiti kod trudnoće i dojenja. Smatra se terapijski sigurnim za odrasle ispod 65 godina.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
rastvor za injekciju; 0.2mg/mL; ampula, 50x1mL
Broj rešenja
‍515-01-02505-18-001
JKL
‍0141135
EAN
‍8600097400855
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
08.07.2019.
Datum važenja rešenja
08.07.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
1.198,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
1.198,80 RSD
Doplata
-
DDD
0,2 mg
Cena na listi lekova RFZO
1.198,80 RSD
Doplata
-
DDD
0,2 mg

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Primena leka Methylergometrin HF je indikovana:

  • u prevenciji i lečenju hemoragije usled atonije uterusa posle porođaja i pobačaja;
  • za lečenje subinvolucije uterusa;
  • pod potpunom supervizijom specijaliste akušera lek se može primeniti za skraćenje drugog porođajnog doba, neposredno po rađanju prednjeg ramena deteta.

Intramuskularna primena: 0,1 ili 0,2 mg posle rađanja prednjeg ramena deteta, nakon istiskivanja placente ili za vreme puerperijuma. Doza se može ponoviti po potrebi u intervalima od 2 do 4 sata, najviše do 5 pojedinačnih doza.

Intravenska primena: u hitnim stanjima 0,1 mg ili 0,2 mg primeniti sporo u trajanju od najmanje 60 sekundi (videti odeljak 4.4).

  • Trudnoća
  • Hipertenzija, uključujući preeklampsiju i eklampsiju
  • Preosetljivost na metilergometrin, ergometrin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1).

Opšta upozorenja

Methylergometrin HF ne treba rutinski davati intravenskim putem zbog mogućnosti provociranja naglo nastalog hipertenzivnog ili cerebrovaskularnog događaja. Ukoliko se proceni da je intravenska primena

neophodna u vitalnim indikacijama, lek Methylergometrin HF treba davati sporo, najmanje tokom 60 sekundi uz pažljivo praćenje krvnog pritiska. Strogo voditi računa da se lek ne ubrizga intraarterijski ili periarterijski.

Lek koristiti s oprezom u toku drugog porođajnog doba. Retko se javlja potreba za manuelnim otklanjanjem zaostale placente ukoliko se koristi pravilna tehnika i obezbedi dovoljno vremena za spontano odvajanje placente.

Koronarna bolest srca

Potreban je oprez pri primeni metilergometrina kod pacijentkinja sa već postojećom koronarnom bolešću srca ili sa faktorima rizika za njen nastanak (npr. pušenje, gojaznost, dijabetes, povišen holesterol), jer u tom slučaju raste rizik od nastanka ishemije ili infarkta usled vazospazma izazvanog metilergometrinom.

Posebna predostrožnost je potrebna kod okluzivnih vaskularnih bolesti, teške kardijalne, hepatičke i renalne insuficijencije, nestabilne angine pektoris, infarkta miokarda i cerebrovaskularnog insulta u anamnezi, tranzitornog ishemijskog ataka (TIA), koronarne arterijske bolesti, stenoze mitralnih valvula i sepse.

Pedijatrijska populacija

Nije utvrđena efikasnost i bezbednost primene kod pedijatrijske populacije.

Gerijatrijska populacija

Kliničke studije sa metilergometrinom nisu sprovedene na dovoljnom broju pacijenata starosti ≥ 65 godina, da bi se utvrdilo da li postoji razlika u terapijskom odgovoru u odnosu na mlađe ispitanike. Prijavljeni podaci iz kliničkog iskustva nisu ukazali na razlike u terapijskom odgovoru između mlađih i starijih pacijenata. Uopšteno, izbor doze kod starijih osoba treba odrediti s oprezom, obično započinjući sa manjim dozama iz doznog opsega, zbog oštećene funkcije jetre, bubrega ili srca, pridruženih bolesti ili konkomitantne terapije.

Mogućnost medicinske greške

Kao posledica medicinske greške, prijavljena je nenamerna primena metilergometrina kod novorođenčadi. U slučajevima nenamernog izlaganja novorođenčadi metilergometrinu, prijavljene su sledeće neželjene reakcije: respiratorna depresija, konvulzije, cijanoza i oligurija. U takvim slučajevima uobičajeno se primenjuje simptomatska terapija. Ipak, u teškim slučajevima, potrebna je respiratorna i kardiovaskularna potpora.

Metilergometrin je novorođenim bebama greškom davan umesto vitamina K i vakcine protiv hepatitisa B, lekova koji se inače uobičajeno daju nakon rođenja. U cilju smanjenja rizika od slučajne primene, metilergometrin treba držati odvojeno od lekova koji su namenjeni za primenu kod novorođenčadi.

Lek Methylergometin HF sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno esencijalnog ‘’slobodnog natrijuma’’.

Ergot alkaloidi su supstrati CYP3A4 enzima.

Nisu poznate farmakokinetičke interakcije koje uključuju druge P450 izoenzime citohroma.

Interakcije sa lekovima čija se primena ne preporučuje

Inhibitori CYP 3A4 (npr. makrolidni antibiotici i inhibitori proteaza)

Zabeležena su retka ozbiljna neželjena dejstva kod istovremene primene lekova iz grupe ergot alkaloida (dihidroergotamin ili ergotamin) i snažnih inhibitora enzima CYP 3A4 (makrolidni antibiotici i inhibitori proteaze), koja rezultiraju vazospazmom i ishemijom mozga i/ili ekstremiteta. Iako ovakve interakcije nisu bile prijavljene kod primene metilergometrina, potentne inhibitore CYP3A4 ne treba primenjivati istovremeno sa metilergometrinom. Primeri nekih potentnih inhibitora CYP3A4 su: makrolidni antibiotici (npr. eritromicin, troleandomicin, klaritromicin), inhibitori proteaza ili inhibitori reverzne transkriptaze (npr.

ritonavir, indinavir, nelfinavir, delavirdin) ili antigljivični lekovi iz grupe azola (npr. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol).

Interakcije sa lekovima čija se primena može razmotriti

Manje potentni inhibitori CYP 3A4

Oprez je potreban prilikom istovremene primene manje potentnih inhibitora CYP 3A4 (npr. sakvinavir, nefazodon, flukonazol, sok od grejpfuta, fluoksetin, fluvoksamin, zileuton, klotrimazol, cimetidin, kvinopristin/dalfopristin) i metilergometrina, jer može doći do povišene izloženosti metilergometrinu.

Vazokonstriktori, triptani, simpatomimetici i drugi ergot alkaloidi

Savetuje se oprez pri istovremenoj primeni metilergometrina sa drugim vazokonstriktorima i ergot alkaloidima.

Prostaglandini

Savetuje se oprez pri istovremenoj upotrebi prostaglandina.

Beta-blokatori

Savetuje se oprez pri istovremenoj primeni metilergometrina sa beta-blokatorima. Istovremena primena sa beta-blokatorima može pojačati vazokonstriktorni efekat ergot alkaloida.

Anestetici

Anestetici kao što su halotan i metoksifluran mogu da oslabe uterotoničko dejstvo metilergometrina.

Induktori CYP3A4

Snažni induktori CYP3A4 (npr. nevirapin, rifampicin) smanjuju farmakološko dejstvo metilergometrina.

Gliceriltrinitrat i drugi antianginalni lekovi

S obzirom na to da metilergometrin maleat izaziva vazokonstrikciju, može se očekivati slabljenje efekta gliceriltrinitrata i drugih antianginalnih lekova.

Trudnoća

Nisu sprovedene reproduktivne studije sa metilergometrinom na životinjama. Takođe nije poznato da li metilergometrin maleat može izazvati oštećenje ploda ili može imati uticaj na reproduktivne sposobnosti. Primena metilergometrina je kontraindikovana u trudnoći zbog uterotoničkog dejstva.

Porođaj

Zbog svog uterotoničkog dejstva, metilergometrin se koristi nakon porođaja da bi se pomogla involucija uterusa, smanjila hemoragija i skratilo treće porođajno doba.

Dojenje

Zbog mogućih neželjenih reakcija na odojče i uticaja na smanjenje stvaranja mleka, metilergometrin ne treba koristiti za vreme dojenja. Žene ne treba da doje u toku lečenja metilergometrinom i najmanje 12 sati nakon primene poslednje doze. Mleko izlučeno u ovom periodu treba baciti.

Metilergometrin može da izazove pojavu vrtoglavice i konvulzija. Zbog toga je potreban oprez prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Najčešće neželjeno dejstvo je hipertenzija, u težim slučajevima udružena sa konvulzijama i/ili glavoboljom. Hipotenzija je takođe bila prijavljena. Abdominalni bol (usled kontrakcije uterusa), nauzeja i povraćanje su

se javljali povremeno. Retko su bila zabeležena sledeća neželjena dejstva: akutni infarkt miokarda, prolazni bol u grudima, vazokonstrikcija, vazospazam, spazam koronarnih arterija, bradikardija, tahikardija, dispneja, hematurija, tromboflebitis, hiperhidratacija, halucinacije, grčevi u nogama, vrtoglavica, tinitus, nazalna kongestija, dijarea, preznojavanje, palpitacije, ospa i neprijatan ukus u ustima.

Postoje retki izolovani izveštaji pojave anafilaktičke reakcije bez dokazane uzročne povezanosti sa primenom metilergometrina.

Postmarketinško iskustvo

Sledeća neželjena dejstva potiču iz postmarketinškog perioda praćenja leka i predstavljaju spontane prijave. Imajući u vidu da su ova neželjena dejstva prijavljena dobrovoljno iz populacije čija veličina nije poznata, ne može se proceniti njihova učestalost, te se definišu kao neželjena dejstva sa nepoznatom učestalošću.

Poremećaji nervnog sistema: Cerebrovaskularni insult, parestezije

Kardiološki poremećaji: Ventrikularna fibrilacija, ventrikularna tahikardija, angina pektoris, atrioventrikularni blok

Zloupotreba leka i zavisnost: Nisu zabeleženi slučajevi zloupotrebe leka kao ni fizičke ili psihičke zavisnosti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi akutnog predoziranja su: nauzeja, povraćanje, oligurija, abdominalni bol, utrnulost i osećaj mravinjanja u ekstremitetima, povećan krvni pritisak u težim slučajevima praćen hipotenzijom, respiratorna depresija, hipotermija, konvulzije i koma.

Imajući u vidu da je predoziranje metilergometrinom retko, nije utvrđena letalna doza kod ljudi. Oralna LD50 (u mg/kg) kod miševa je 187, kod pacova 93 i kod kunića 4,5. Zabeleženo je nekoliko slučajeva zadesnog predoziranja novorođenčadi parenteralnim metilergometrinom, gde je doza od 0,2 mg izazvala izražene simptome predoziranja. Međutim, do oporavka je došlo u svim slučajevima, osim u jednom gde je bila zabeležena respiratorna depresija, hipotermija, hipertonus sa nekontrolisanim pokretima i konvulzije.

Isto tako, prijavljeno je nekoliko slučajeva zadesnog trovanja kod dece uzrasta od 1 do 3 godine, koja su unela do 10 tableta (2 mg) metilergometrina bez vidljivih štetnih efekata. Jedini simptomi predoziranja kod pacijentkinje koja je greškom uzela 4 tablete postpartalno bili su parestezije i osećaj hladne i vlažne kože.

Terapija akutnog predoziranja je simptomatska i podrazumeva:

  • uklanjanje leka izazivanjem povraćanja, gastrolavažom, čišćenjem creva i suportivnom diurezom
  • održavanje adekvatne ventilacije, naročito ako je došlo do konvulzija ili kome
  • korekcija hipotenzije odgovarajućim lekovima
  • kontrola konvulzija odgovarajućim antikonvulzivnim lekovima
  • kontrola perifernog vazospazma zagrevanjem ekstremiteta.
Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

ATC šifra: G02AB01

Mehanizam delovanja

Metilergometrin je polusintetski derivat prirodnog ergometrina, alkaloida ražene glavnice (Secale cornutum). Metilergometrin direktno deluje na glatke mišiće uterusa i povećava tonus, brzinu i amplitudu ritmičkih kontrakcija. U terapijskim dozama metilergometrin dovodi do brzog i održivog tetaničkog uterotoničkog efekta, zahvaljujući čemu se skraćuje treće porođajno doba i smanjuje gubitak krvi. Osim toga, izaziva kontrakciju glatkih mišića krvnih sudova, pa može povisiti centralni venski i arterijski krvni pritisak.

Resorpcija

Posle intramuskularne primene metilergometrin se brzo resorbuje, biološka raspoloživost je 78%, dejstvo počinje za 2-5 minuta i traje 3 sata. Posle intravenske primene dejstvo metilergometrina nastupa odmah i traje 45 minuta. Lek se ne akumulira u organizmu.

Distribucija

Posle intravenske primene, metilergometrin brzo distribuira iz plazme u periferna tkiva. Prosečan volumen distribucije iznosi 56,1 L. Lek prolazi u mleko žena koje doje i ne primenjuje se u periodu dojenja.

Metabolizam i eliminacija

Metilergometrin se metaboliše u jetri, posle peroralne primene podleže metabolizmu prvog prolaza i zato je biološka raspoloživost posle oralne primene manja od biološke raspoloživosti posle intramuskularne injekcije. Posle intravenske primene koncentracija metilergometrina u plazmi se smanjuje na dvofazni način. Inicijalno poluvreme eliminacije je 1-5min, a terminalno ½ do 1sat. Posle intramuskularne primene koncentracija leka u plazmi opada na isti način i srednje poluvreme eliminacije je 3,39 sati (1,5 – 12,7 sati). Metilergometrin se najvećim delom eliminiše fecesom, dok se mala količina izlučuje urinom. Posle intravenske primene oko 3% nepromenjenog leka se eliminiše urinom.

Eksperimentalna ispitivanja su pokazala da primena metilergometrina kod skotnih životinja u periodu gestacije dovodi do resorpcije i/ili gubitka embriona i fetusa. U ovim kratkotrajnim ispitivanjima nije zabeleženo teratogeno dejstvo metilergometrina. Nisu sprovedena ispitivanja mutagenog i kancerogenog potencijala ovog leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

  • maleinska kiselina
  • glicin
  • natrijum-hlorid
  • tiourea
  • voda za injekcije.

Nema podataka o inkompatibilnosti.

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka: 3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja leka: upotrebiti odmah

Čuvati na temperaturi do 25 oC, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je ampula zapremine 1 mL od stakla I hidrolitičke grupe, sa identifikacionom tačkom i prvim žutim i drugim braon prstenom.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 blistera sa po 5 ampula, (ukupno 50 ampula) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Methylergometrin HF sadrži aktivnu supstancu metilergometrin maleat, koja je polusintetski derivat ergometrina, prirodnog alkaloida ražene glavnice. Ovaj lek povećava tonus, brzinu i snagu ritmičkih kontrakcija glatkih mišića materice, zahvaljujući čemu se skraćuje treće porođajno doba i smanjuje gubitak krvi.

Lek Methylergometrin HF se koristi za:

  • prevenciju i lečenje krvarenja iz materice posle porođaja i pobačaja;
  • za lečenje subinvolucije uterusa (poremećaj fiziološkog smanjenja materice posle porođaja);
  • pod potpunom supervizijom specijaliste akušera lek se može primeniti za skraćenje drugog porođajnog doba, neposredno po rađanju prednjeg ramena deteta.
  • ukoliko ste trudni
  • ukoliko imate hipertenziju (visok krvni pritisak), uključujući preeklampsiju i eklampsiju (komplikacije u toku trudnoće)
  • ukoliko imate preosetljivost na metilergometrin, ergometrin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (videti odeljak 6).

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite Methylergometrin HF.

Obavestite Vašeg lekara pre nego što počnete da primate lek Methylergometrin HF ukoliko:

  • imate oboljenje jetre ili bubrega
  • imate oboljenje srca (stenoza mitralne valvule, srčana slabost)
  • imate koronarnu bolest srca (anginu pektoris) ili faktore rizika za njen nastanak (npr. pušenje, gojaznost, šećernu bolest, povećane vrednosti holesterola)
  • ukoliko ste ranije imali infarkt miokarda (srčani udar)
  • ukoliko ste ranije imali cerebrovaskularni insult (šlog) ili tranzitorni ishemijski atak (prolazni prekid snabdevanja mozga krvlju),
  • imate oboljenje krvnih sudova (Reynaud-ova bolest).

Nije utvrđena efikasnost i bezbednost primene kod dece i adolescenata do 18 godina.

Kliničim studijama nije utvrđeno da li postoji razlika u terapijskom odgovoru starijih od 65 godina u odnosu na mlađe ispitanike.

Poseban oprez pri upotrebi leka potreban je u drugom porođajnom dobu. Posebna predostrožnost je potrebna ukoliko je pacijentkinja u stanju sepse.

Lek Methylergometrin HF ne treba rutinski davati intravenskim putem zbog mogućnosti provociranja naglo nastalog hipertenzivnog ili cerebrovaskularnog događaja. Ukoliko se proceni da je intravenska primena neophodna u vitalnim indikacijama, lek Methylergometrin HF treba davati sporo, najmanje tokom 60 sekundi uz pažljivo praćenje krvnog pritiska. Strogo voditi računa da se lek ne ubrizga intraarterijski ili periarterijski.

Mogućnost medicinske greške

Prijavljena je, kao posledica medicinske greške, nenamerna primena metilergometrina kod novorođenčadi. U slučajevima nenamernog izlaganja neonatusa metilergometrinu, prijavljivani su simptomi kao respiratorna depresija, konvulzije, cijanoza i oligurija. Uobičajena je simptomatska terapija. Ipak, u teškim slučajevima, potrebna je respiratorna i kardiovaskularna potpora. Lek Metilergometrin HF je novorođenim bebama greškom davan umesto vitamina K i vakcine protiv hepatitisa B, lekova koji se inače uobičajeno daju nakon

rođenja. U cilju smanjenja rizika od slučajne primene, metilergometrin treba držati odvojeno od lekova koji su namenjeni za primenu kod novorođenčadi.

Drugi lekovi i lek Methylergometrin HF

Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ukoliko primate, donedavno ste primali ili ćete možda primati bilo koje druge lekove. Ovo je važno zato što neke lekove ne treba uzimati ili koristiti zajedno sa metilergometrinom.

Posebno obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:

Sledeći lekovi mogu da pojačaju delovanje leka Methylergometrin HF:

  • antibiotici iz grupe makrolida, kao što su: eritromicin, troleandomicin, klaritromicin (lekovi za lečenje bakterijskih infekcija)
  • kvinopristin/dalfopristin (antibiotik)
  • inhibitori proteaza ili inhibitori reverzne transkriptaze, kao što su: ritonavir, indinavir, nelfinavir, sakvinavir, delavirdin (lekovi za lečenje HIV infekcije)
  • lekovi za lečenje gljivičnih infekcija, kao što su: ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, flukonazol, klotrimazol
  • antidepresivi: nefazodon, fluoksetin, fluvoksamin
  • cimetidin (lek za lečenje čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu)
  • zileuton (lek za lečenje astme)
  • beta-blokatori (lekovi za lečenje bolesti srca)
  • drugi ergot alkaloidi
  • triptani (lekovi za lečenje migrene), kao što su eletriptan, rizatriptan, sumatriptan
  • simpatomimetici (lekovi koji sužavaju krvne sudove), uključujući i one koji ulaze u sastav lokalnih anestetika
  • prostaglandini
  • sok od grejpfruta.

Sledeći lekovi mogu da smanje dejstvo leka Methylergometrin HF:

  • nevirapin
  • rifampicin
  • anestetici kao što su halotan i metoksifluran.

S obzirom na to da metilergometrin izaziva suženje krvnih sudova, može se očekivati slabljenje efekta gliceriltrinitrata (nitroglicerina) i drugih lekova za lečenje angine pektoris pod dejstvom metilergometrina.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

Nije poznato da li lek može izazvati oštećenje ploda ili imati uticaj na plodnost.

Lek se ne sme primenjivati u periodu trudnoće, jer pojačava tonus, brzinu i snagu ritmičkih kontrakcija materice.

Za vreme terapije lekom Methylergometrin HF, majke ne smeju da doje i moraju sačekati bar 12 sati nakon primene poslednje doze metilergometrina, pre započinjanja dojenja. Mleko izlučeno u ovom periodu treba baciti.

Ukoliko imate neka pitanja, obratite se Vašem lekaru.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nakon primene ovog leka možete osetiti vrtoglavicu. Ne upravljajte vozilima i ne obavljajte druge aktivnosti za koje je potrebna pojačana pažnja, pre nego što utvrdite kako lek deluje na Vas.

Lek Methylergometrin HF sadrži natrijum

Lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno esencijalnog ‘’slobodnog natrijuma’’.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Lek Methylergometrin HF rastvor za injekciju, ćete uvek primiti pod kontrolom medicinskog osoblja u bolnici. Ukoliko imate neku dilemu oko primene leka, proverite sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom.

Ovaj lek možete da primite samo nakon porođaja ili pobačaja.

Intramuskularna primena: 0,1 ili 0,2 mg posle rađanja prednjeg ramena deteta, nakon istiskivanja posteljice ili za vreme puerperijuma. Doza se može ponoviti po potrebi u intervalima od 2 do 4 sata, najviše do 5 pojedinačnih doza.

Intravenska primena: u hitnim stanjima 0,1 mg ili 0,2 mg primeniti sporo u trajanju od najmanje 60 sekundi.

Ako ste primili više leka Methylergometrin HF nego što treba

Lek Methylergometrin HF, rastvor za injekciju će Vam dati medicinsko osoblje, tako da postoji mala verovatnoća da dođe do predoziranja. Međutim, ukoliko osetite neželjene reakcije, ili mislite da ste primili veću dozu leka, odmah se obratite Vašem lekaru.

Simptomi predoziranja su: mučnina, povraćanje, smanjeno izlučivanje mokraće, bol u stomaku, utrnulost i osećaj mravinjanja po ekstremitetima, povišeni krvni pritisak, u težim slučajevima pad krvnog pritiska (vrtoglavica, nesvestica), otežano disanje, pad telesne temperature, konvulzije i koma.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek). Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek). Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek).

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek). Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.

Ukoliko se javi neko od sledećih neželjenih dejstava, odmah se obratite Vašem lekaru:

Najčešće neželjeno dejstvo je porast krvnog pritiska, u težim slučajevima udružen sa konvulzijama i/ili glavoboljom. Hipotenzija (smanjenje krvnog pritiska) je takođe bila prijavljena. Bol u stomaku (usled kontrakcije uterusa), mučnina i povraćanje su se javljali povremeno. Retko su bila zabeležena sledeća neželjena dejstva: akutni infarkt miokarda (srčani udar), prolazni bol u grudima, vazokonstrikcija (suženje krvnih sudova), vazospazam, spazam koronarnih arterija, bradikardija (usporen srčani rad), tahikardija (ubrzan srčani rad), otežano disanje, krv u mokraći, zapaljenje površinskih vena, intoksikacija vodom, halucinacije, grčevi u nogama, nesvestica, zujanje u ušima, začepljen nos, proliv, preznojavanje, subjektivni osećaj lupanja srca, ospa i neprijatan ukus u ustima. Postoje retki izolovani izveštaji pojave anafilaktičke reakcije bez dokazane uzročne povezanosti sa primenom metilergometrina.

Sledeća neželjena dejstva potiču iz postmarketinškog perioda praćenja leka i predstavljaju spontane prijave. Imajući u vidu da su ova neželjena dejstva prijavljena dobrovoljno iz populacije čija veličina nije poznata, ne može se proceniti njihova učestalost, te se definišu kao neželjena dejstva sa nepoznatom učestalošću.

Poremećaji nervnog sistema: moždani udar, osećaj mravinjanja po telu.

Kardiološki poremećaji: ventrikularna fibrilacija (nepravilan srčani rad), ventrikularna tahikardija (ubrzan rad srca), angina pektoris, atrioventrikularni blok (blok u sprovođenju srčanih impulsa).

Nisu zabeleženi slučajevi zloupotrebe leka kao ni fizičke ili psihičke zavisnosti. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju ''Važi do:''. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25 o C, u kutiji radi zaštite od svetlosti. Rok upotrebe nakon otvaranja: upotrebiti odmah

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca:

1 ampula (1 mL) sadrži: metilergometrin maleat 0,2 mg

Pomoćne supstance su:

  • maleinska kiselina
  • glicin
  • natrijum-hlorid
  • tiourea
  • voda za injekcije

Kako izgleda lek Methylergometrin HF i sadržaj pakovanja

Rastvor za injekciju. Izgled:Bistar, bezbojan rastvor.

Unutrašnje pakovanje je ampula zapremine 1 mL od stakla I hidrolitičke grupe sa identifikacionom tačkom i prvim žutim i drugim braon prstenom.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 blistera sa po 5 ampula, (ukupno 50 ampula) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

HEMOFARM AD VRŠAC

Beogradski put b.b., Vršac, Republika Srbija Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Jul, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-02505-18-001 od 08.07.2019.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Primena leka Methylergometrin HF je indikovana:

  • u prevenciji i lečenju hemoragije usled atonije uterusa posle porođaja i pobačaja;
  • za lečenje subinvolucije uterusa;
  • pod potpunom supervizijom specijaliste akušera lek se može primeniti za skraćenje drugog porođajnog doba, neposredno po rađanju prednjeg ramena deteta.

Doziranje i način primene

Intramuskularna primena: 0,1 ili 0,2 mg posle rađanja prednjeg ramena deteta, nakon istiskivanja placente ili za vreme puerperijuma. Doza se može ponoviti po potrebi u intervalima od 2 do 4 sata, najviše do 5 pojedinačnih doza.

Intravenska primena: u hitnim stanjima 0,1 mg ili 0,2 mg primeniti sporo u trajanju od najmanje 60 sekundi (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Kontraindikacije

  • Trudnoća
  • Hipertenzija, uključujući preeklampsiju i eklampsiju
  • Preosetljivost na metilergometrin, ergometrin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci).

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Opšta upozorenja

Methylergometrin HF ne treba rutinski davati intravenskim putem zbog mogućnosti provociranja naglo nastalog hipertenzivnog ili cerebrovaskularnog događaja. Ukoliko se proceni da je intravenska primena neophodna u vitalnim indikacijama, lek Methylergometrin HF treba davati sporo, najmanje tokom 60 sekundi uz pažljivo praćenje krvnog pritiska. Strogo voditi računa da se lek ne ubrizga intraarterijski ili periarterijski.

Lek koristiti s oprezom u toku drugog porođajnog doba. Retko se javlja potreba za manuelnim otklanjanjem zaostale placente ukoliko se koristi pravilna tehnika i obezbedi dovoljno vremena za spontano odvajanje placente.

Koronarna bolest srca

Potreban je oprez pri primeni metilergometrina kod pacijentkinja sa već postojećom koronarnom bolešću srca ili sa faktorima rizika za njen nastanak (npr. pušenje, gojaznost, dijabetes, povišen holesterol), jer u tom slučaju raste rizik od nastanka ishemije ili infarkta usled vazospazma izazvanog metilergometrinom.

Posebna predostrožnost je potrebna kod okluzivnih vaskularnih bolesti, teške kardijalne, hepatičke i renalne insuficijencije, nestabilne angine pektoris, infarkta miokarda i cerebrovaskularnog insulta u anamnezi, tranzitornog ishemijskog ataka (TIA), koronarne arterijske bolesti, stenoze mitralnih valvula i sepse.

Pedijatrijska populacija

Nije utvrđena efikasnost i bezbednost primene kod pedijatrijske populacije.

Gerijatrijska populacija

Kliničke studije sa metilergometrinom nisu sprovedene na dovoljnom broju pacijenata starosti ≥ 65 godina, da bi se utvrdilo da li postoji razlika u terapijskom odgovoru u odnosu na mlađe ispitanike. Prijavljeni podaci iz kliničkog iskustva nisu ukazali na razlike u terapijskom odgovoru između mlađih i starijih pacijenata. Uopšteno, izbor doze kod starijih osoba treba odrediti s oprezom, obično započinjući sa manjim dozama iz doznog opsega, zbog oštećene funkcije jetre, bubrega ili srca, pridruženih bolesti ili konkomitantne terapije.

Mogućnost medicinske greške

Kao posledica medicinske greške, prijavljena je nenamerna primena metilergometrina kod novorođenčadi. U slučajevima nenamernog izlaganja novorođenčadi metilergometrinu, prijavljene su sledeće neželjene reakcije: respiratorna depresija, konvulzije, cijanoza i oligurija. U takvim slučajevima uobičajeno se primenjuje simptomatska terapija. Ipak, u teškim slučajevima, potrebna je respiratorna i kardiovaskularna potpora.

Metilergometrin je novorođenim bebama greškom davan umesto vitamina K i vakcine protiv hepatitisa B, lekova koji se inače uobičajeno daju nakon rođenja. U cilju smanjenja rizika od slučajne primene, metilergometrin treba držati odvojeno od lekova koji su namenjeni za primenu kod novorođenčadi.

Lek Methylergometin HF sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno esencijalnog ‘’slobodnog natrijuma’’.

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Ergot alkaloidi su supstrati CYP3A4 enzima.

Nisu poznate farmakokinetičke interakcije koje uključuju druge P450 izoenzime citohroma.

Interakcije sa lekovima čija se primena ne preporučuje

Inhibitori CYP 3A4 (npr. makrolidni antibiotici i inhibitori proteaza)

Zabeležena su retka ozbiljna neželjena dejstva kod istovremene primene lekova iz grupe ergot alkaloida (dihidroergotamin ili ergotamin) i snažnih inhibitora enzima CYP 3A4 (makrolidni antibiotici i inhibitori proteaze), koja rezultiraju vazospazmom i ishemijom mozga i/ili ekstremiteta. Iako ovakve interakcije nisu bile prijavljene kod primene metilergometrina, potentne inhibitore CYP3A4 ne treba primenjivati

istovremeno sa metilergometrinom. Primeri nekih potentnih inhibitora CYP3A4 su: makrolidni antibiotici (npr. eritromicin, troleandomicin, klaritromicin), inhibitori proteaza ili inhibitori reverzne transkriptaze (npr. ritonavir, indinavir, nelfinavir, delavirdin) ili antigljivični lekovi iz grupe azola (npr. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol).

Interakcije sa lekovima čija se primena može razmotriti

Manje potentni inhibitori CYP 3A4

Oprez je potreban prilikom istovremene primene manje potentnih inhibitora CYP 3A4 (npr. sakvinavir, nefazodon, flukonazol, sok od grejpfuta, fluoksetin, fluvoksamin, zileuton, klotrimazol, cimetidin, kvinopristin/dalfopristin) i metilergometrina, jer može doći do povišene izloženosti metilergometrinu.

Vazokonstriktori, triptani, simpatomimetici i drugi ergot alkaloidi

Savetuje se oprez pri istovremenoj primeni metilergometrina sa drugim vazokonstriktorima i ergot alkaloidima.

Prostaglandini

Savetuje se oprez pri istovremenoj upotrebi prostaglandina.

Beta-blokatori

Savetuje se oprez pri istovremenoj primeni metilergometrina sa beta-blokatorima. Istovremena primena sa beta-blokatorima može pojačati vazokonstriktorni efekat ergot alkaloida.

Anestetici

Anestetici kao što su halotan i metoksifluran mogu da oslabe uterotoničko dejstvo metilergometrina.

Induktori CYP3A4

Snažni induktori CYP3A4 (npr. nevirapin, rifampicin) smanjuju farmakološko dejstvo metilergometrina.

Gliceriltrinitrat i drugi antianginalni lekovi

S obzirom na to da metilergometrin maleat izaziva vazokonstrikciju, može se očekivati slabljenje efekta gliceriltrinitrata i drugih antianginalnih lekova.

Plodnost, trudnoća i dojenje

Trudnoća

Nisu sprovedene reproduktivne studije sa metilergometrinom na životinjama. Takođe nije poznato da li metilergometrin maleat može izazvati oštećenje ploda ili može imati uticaj na reproduktivne sposobnosti. Primena metilergometrina je kontraindikovana u trudnoći zbog uterotoničkog dejstva.

Porođaj

Zbog svog uterotoničkog dejstva, metilergometrin se koristi nakon porođaja da bi se pomogla involucija uterusa, smanjila hemoragija i skratilo treće porođajno doba.

Dojenje

Zbog mogućih neželjenih reakcija na odojče i uticaja na smanjenje stvaranja mleka, metilergometrin ne treba koristiti za vreme dojenja. Žene ne treba da doje u toku lečenja metilergometrinom i najmanje 12 sati nakon primene poslednje doze. Mleko izlučeno u ovom periodu treba baciti.

Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama

Metilergometrin može da izazove pojavu vrtoglavice i konvulzija. Zbog toga je potreban oprez prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva

Najčešće neželjeno dejstvo je hipertenzija, u težim slučajevima udružena sa konvulzijama i/ili glavoboljom. Hipotenzija je takođe bila prijavljena. Abdominalni bol (usled kontrakcije uterusa), nauzeja i povraćanje su se javljali povremeno. Retko su bila zabeležena sledeća neželjena dejstva: akutni infarkt miokarda, prolazni bol u grudima, vazokonstrikcija, vazospazam, spazam koronarnih arterija, bradikardija, tahikardija, dispneja, hematurija, tromboflebitis, hiperhidratacija, halucinacije, grčevi u nogama, vrtoglavica, tinitus, nazalna kongestija, dijarea, preznojavanje, palpitacije, ospa i neprijatan ukus u ustima.

Postoje retki izolovani izveštaji pojave anafilaktičke reakcije bez dokazane uzročne povezanosti sa primenom metilergometrina.

Postmarketinško iskustvo

Sledeća neželjena dejstva potiču iz postmarketinškog perioda praćenja leka i predstavljaju spontane prijave. Imajući u vidu da su ova neželjena dejstva prijavljena dobrovoljno iz populacije čija veličina nije poznata, ne može se proceniti njihova učestalost, te se definišu kao neželjena dejstva sa nepoznatom učestalošću.

Poremećaji nervnog sistema: Cerebrovaskularni insult, parestezije

Kardiološki poremećaji: Ventrikularna fibrilacija, ventrikularna tahikardija, angina pektoris, atrioventrikularni blok

Zloupotreba leka i zavisnost: Nisu zabeleženi slučajevi zloupotrebe leka kao ni fizičke ili psihičke zavisnosti.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje

Simptomi akutnog predoziranja su: nauzeja, povraćanje, oligurija, abdominalni bol, utrnulost i osećaj mravinjanja u ekstremitetima, povećan krvni pritisak u težim slučajevima praćen hipotenzijom, respiratorna depresija, hipotermija, konvulzije i koma.

Imajući u vidu da je predoziranje metilergometrinom retko, nije utvrđena letalna doza kod ljudi. Oralna LD50 (u mg/kg) kod miševa je 187, kod pacova 93 i kod kunića 4,5. Zabeleženo je nekoliko slučajeva zadesnog predoziranja novorođenčadi parenteralnim metilergometrinom, gde je doza od 0,2 mg izazvala izražene simptome predoziranja. Međutim, do oporavka je došlo u svim slučajevima, osim u jednom gde je bila zabeležena respiratorna depresija, hipotermija, hipertonus sa nekontrolisanim pokretima i konvulzije.

Isto tako, prijavljeno je nekoliko slučajeva zadesnog trovanja kod dece uzrasta od 1 do 3 godine, koja su unela do 10 tableta (2 mg) metilergometrina bez vidljivih štetnih efekata. Jedini simptomi predoziranja kod pacijentkinje koja je greškom uzela 4 tablete postpartalno bili su parestezije i osećaj hladne i vlažne kože.

Terapija akutnog predoziranja je simptomatska i podrazumeva:

  • uklanjanje leka izazivanjem povraćanja, gastrolavažom, čišćenjem creva i suportivnom diurezom
  • održavanje adekvatne ventilacije, naročito ako je došlo do konvulzija ili kome
  • korekcija hipotenzije odgovarajućim lekovima
  • kontrola konvulzija odgovarajućim antikonvulzivnim lekovima
  • kontrola perifernog vazospazma zagrevanjem ekstremiteta.

Lista pomoćnih supstanci

  • maleinska kiselina
  • glicin
  • natrijum-hlorid
  • tiourea
  • voda za injekcije.

Inkompatibilnost

Nema podataka o inkompatibilnosti.

Rok upotrebe

Rok upotrebe pre prvog otvaranja leka: 3 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja leka: upotrebiti odmah

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25 oC, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je ampula zapremine 1 mL od stakla I hidrolitičke grupe, sa identifikacionom tačkom i prvim žutim i drugim braon prstenom.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 blistera sa po 5 ampula, (ukupno 50 ampula) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info