Optimalna doza Minirin Melt oralnog liofilizata se individualno titrira.
Jedan Minirin Melt oralni liofilizat od 60 mikrograma odgovara jednoj Minirin tableti od 0,1 mg (100 mikrograma), dok oralni liofilizat od 120 mikrograma odgovara tableti od 0,2 mg (200 mikrograma), a oralni liofilizat od 240 mikrograma odgovara tableti od 0,4 mg (400 mikrograma) (videti odeljak 5.2).
Oralni liofilizat se uzima stavljanjem ispod jezika, gde se rastvara bez potrebe za vodom, i to u istom vremenskom razmaku u odnosu na vreme unosa hrane, budući da hrana smanjenjem resorpcije utiče na
intenzitet i trajanje dejstva dezmopresina, posebno pri primeni nižih doza (videti odeljak 4.5).
Ukoliko se jave znaci retencije tečnosti i/ili hiponatremije (glavobolja, mučnina/povraćanje, povećanje telesne mase i u teškim slučajevima, konvulzije) lečenje treba obustaviti do potpunog oporavka bolesnika. Prilikom ponovnog nastavka lečenja obavezna je stroga restrikcija unosa tečnosti (videti odeljak 4.4).
Ukoliko se posle 4 nedelje primene leka u adekvatnim titriranim dozama ne postigne odgovarajući klinički efekat, lečenje treba prekinuti.
Preporuke specifične za indikaciju
Centralni dijabetes insipidus (CDI)
Doziranje je individualno, ali kliničko iskustvo pokazuje da se ukupna dnevna doza kreće u rasponu od 120 mikrograma do 720 mikrograma, sublingvalno. Preporučena početna doza za decu i odrasle je 60 mikrograma, primenjena sublingvalno, tri puta dnevno. Doziranje se potom prilagođava u zavisnosti od odgovora pacijenta. Kod većine bolesnika doza održavanja iznosi 60 mikrograma do 120 mikrograma, primenjena sublingvalno tri puta dnevno.
Primarna nokturalna enureza (PNE)
Preporučena početna doza je 120 mikrograma pre spavanja, primenjena sublingvalno. Ukoliko ova doza nije dovoljno efikasna, može se povećati do 240 mikrograma, datih sublingvalno. Unos tečnosti treba ograničiti. Minirin Melt je namenjen za tri meseca lečenja, a potreba za daljim nastavkom terapije procenjuje se u toku prekida primene leka od najmanje jedne nedelje.
Nokturija
Preporučena početna doza je 60 mikrograma pre spavanja, primenjena sublingvalno. Ukoliko se tokom prve nedelje pokaže da primenjena doza nije efikasna, ona se može povećati u nedeljnim intervalima na 120 mikrograma, a zatim i na 240 mikrograma. Unos tečnosti mora biti ograničen.
Kod bolesnika sa nokturijom, najmanje tokom 2 noći pre početka primene leka treba pratiti odnos učestalosti i volumena mokrenja kako bi se postavila dijagnoza nokturnalne poliurije. Nokturnalnom poliurijom smatra se noćna produkcija urina u volumenu većem od kapaciteta mokraćne bešike ili volumenu koji prevazilazi 1/3 od 24-časovne produkcije urina.
Posebna populacija
Stariji pacijenti:
Započinjanje terapije ne preporučuje se kod pacijenata starijih od 65 godina. Ukoliko se lek primenjuje kod starijih osoba, nivoe natrijuma u serumu treba meriti pre početka i 3 dana nakon otpočinjanja terapije ili povećanja doze leka, kao i u toku lečenja, ukoliko lekar smatra da je potrebno.
Oštećenje bubrega: videti odeljak 4.3.
Oštećenje jetre: videti odeljak 4.5.
Pedijatrijska populacija: Minirin Melt je indikovan kod centralnog dijabetesa insipidusa (CDI) i primarne nokturalne enureze (PNE), a preporučene pedijatrijske doze u ovim indikacijama iste su kao kod odraslih (videti preporuke specifične za indikaciju).
Posebna upozorenja:
Pri lečenju bilo primarne nokturalne enureze ili nokturije, unos tečnosti treba da bude ograničen na najmanju moguću meru u periodu od 1 h pre do 8 h posle primene leka. Terapija bez istovremenog ograničenja unosa tečnosti može da dovede do retencije vode i/ili hiponatremije, sa znakovima i simptomima upozorenja ili bez njih (glavobolja, mučnina, povraćanje, povećanje telesne mase i u teškim slučajevima - konvulzije). Svim pacijentima ili njihovim roditeljima treba naglasiti da se moraju pridržavati ove restrikcije unosa tečnosti.
Mere predostrožnosti:
Pre započinjanja terapije treba razmotriti mogućnost opstrukcije ili težih poremećaja funkcije mokraćne bešike (npr. benigna hiperplazija prostate, infekcija urinarnog trakta, kamenci i tumori mokraćne bešike). Kod bolesnika starijih od 65 godina, sa niskim nivoima serumskog natrijuma ili sa velikom zapreminom izlučenog urina (preko 2,8-3 L/24 h), postoji povećan rizik za razvoj hiponatremije.
Kod pacijenata sa stanjima koje karakteriše disbalans elektrolita i tečnosti, dezmopresin treba oprezno primenjivati. Terapiju dezmopresinom treba prekinuti u toku akutne interkurentne bolesti koju karakteriše disbalans elektrolita i tečnosti (npr. sistemska infekcija, visoka telesna temperatura tj. groznica ili gastroenteritis).
Kod pacijenata rizičnih za porast intrakranijalnog pritiska, potrebne su mere predostrožnosti.
Preporučuju se posebne mere opreza u cilju izbegavanja hiponatremije, uključujući smanjen unos tečnosti i češću kontrolu nivoa serumskog natrijuma, u slučaju:
Koncentraciju natrijuma u serumu treba proveriti pre početka i tokom prva tri dana primene dezmopresina, kao i pri svakom povećanju doze, a kada se optimalna doza dezmopresina ustanovi - dalje praćenje koncentracije natrijuma u serumu nije više potrebno.
Istovremena primena lekova koji oslobađaju antidiuretski hormon, kao što su triciklični antidepresivi, hlorpromazin i karbamazepin, kao i neki oralni antidijabetici iz grupe sulfonilureja i to posebno hlorpropamid, može dovesti do pojačanja antidiuretskog efekta i posledičnog povećanog rizika od retencije tečnosti (videti odeljak 4.4).
NSAIL mogu da izazovu retenciju vode i/ili hiponatremiju (videti odeljak 4.4).
Istovremena terapija loperamidom može imati za posledicu trostruko povećanje koncentracije dezmopresina u plazmi, što može da dovede do povećanog rizika od retencije vode i/ili hiponatremije. Mada nije ispitivano, pretpostavlja se da i drugi lekovi koji usporavaju intestinalni transport mogu imati slično dejstvo.
Istovremeno uzimanje dimetikona može da ima za posledicu smanjenu resorpciju dezmopresina.
Malo je verovatno da dezmopresin stupa u interakciju sa lekovima koji utiču na hepatički metabolizam, budući da in vitro studije sa ljudskim mikrozomima nisu pokazale da dezmopresin podleže bilo kakvom metabolizmu u jetri. Međutim, formalne in vivo studije interakcija dezmopresina sa drugim lekovima nisu sprovedene.
Standardni obrok sa 27% masti, uzet zajedno sa dezmopresinom ili 1,5 h pre njega, smanjuje i usporava resorpciju dezmopresina za oko 40%. Nije primećen značajan uticaj na farmakodinamske efekte leka (proizvodnju urina ili osmolalnost). Unos hrane može da utiče na intenzitet i trajanje antidiuretskog efekta pri nižim dozama dezmopresina (videti odeljak 4.2).
Trudnoća
Tokom izlaganja leku u trudnoći, kod ograničenog broja trudnica sa diabetes insipidus-om (n=53) i von- Willebrand-ovim oboljenjem (n=54), nisu primećena neželjena dejstva dezmopresina na trudnoću, fetus ili zdravlje novorođenčeta. Za sada nema drugih značajnih epidemioloških podataka. Studije na eksperimentalnim životinjama ne ukazuju na postojanje štetnog delovanja na tok trudnoće, razvoj embriona i fetusa, porođaj ili postnatalni razvoj.
Potreban je oprez pri propisivanju ovog leka trudnicama. Ukoliko se lek propisuje trudnicama preporučuje se monitoring krvnog pritiska zbog povećanog rizika od preeklampsije.
Studije o uticaju na plodnost nisu sprovedene. In vitro analize na modelu humanih kotiledona pokazale su da nema transplacentalnog transporta dezmopresina pri terapijskoj koncentraciji koja odgovara preporučenoj dozi.
Dojenje
Rezultati analize mleka dojilja koje su primile visoku dozu leka (300 mikrograma, nazalno), pokazuju da dezmopresin prelazi u majčino mleko, ali je količina koja može da se prenese do odojčeta mala i nedovoljna da bi uticala na diurezu. Nije ispitivano da li nakon ponovljenih doza dolazi do akumulacije leka u majčinom mleku.
Lek nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Primena leka Minirin Melt bez ograničenja unosa tečnosti može da dovede do retencije tečnosti i/ili hiponatremije, sa ili bez karakterističnih znakova i simptoma (glavobolja, mučnina, povraćanje, abdominalni bol, povećanje telesne mase, vrtoglavica, konfuzija i u teškim slučajevima - konvulzije i koma).
Kod odraslih, najčešće prijavljivani neželjeni efekat tokom terapije ovim lekom bila je glavobolja (12% slučajeva), zatim slede hiponatremija (6%), vrtoglavica (3%), hipertenzija (2%) i gastrointestinalni poremećaji ispoljeni u vidu mučnine (4%), abdominalnog bola (3%), dijareje (2%), povraćanja (1%) i konstipacije (1%). Znatno ređi bili su poremećaji spavanja i nivoa svesti, manifestovani u vidu insomnije (0,96%), somnolencije (0,4%) ili astenije (0,06%). Anafilaktičke reakcije nisu uočene u toku kliničkih ispitivanja, ali su pojedinačni slučajevi anafilakse prijavljeni spontano u postmarketinškom periodu.
Kod dece, najčešće prijavljivani neželjeni efekat tokom terapije ovim lekom bila je takođe glavobolja (1%), zatim slede psihijatrijski poremećaji u vidu emocionalne labilnosti (0,1%), agresije (0,1%), anksioznosti (0,05%), nagle promene ponašanja (0,05%) i noćne more (0,05%), koji su se uglavnom povukli nakon prekida terapije, kao i gastrointestinalni poremećaji u vidu abdominalnog bola (0,65%), mučnine (0,35%), povraćanja (0,2%) i dijareje (0,15%). Anafilaktičke reakcije takođe nisu primećene u toku kliničkih ispitivanja, ali su pojedinačni slučajevi anafilakse prijavljeni spontano u postmarketinškom periodu.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Odrasli
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija dat je na osnovu učestalosti neželjenih reakcija prijavljenih u toku kliničkih ispitivanja oralnog dezmopresina, u tretmanu nokturije kod odraslih pacijenata (N = 1.557), u kombinaciji sa postmarketinškim iskustvom u primeni ovog leka u svim indikacijama kod odraslih pacijenata, uključujući i centralni dijabetes insipidus (gde su prijavljeni pojedinačni slučajevi nepoznate učestalosti).
Klasifikaci | Veoma čest | Često | Povremeno | Retki | Veoma retko | Nepoznato | |
ja prema | ( ≥1/10) | (≥1/100 do | (≥1/1000 | do | (≥1/10000 | (<1/10000) | (ne može se |
sistemima | <1/10) | <1/100) | do | proceniti na | |||
organa | <1/1000) | osnovu dostupnih |
podataka) | ||||||
Poremećaji imunskog | anafilaktička reakcija | |||||
Poremećaji metabolizma i ishrane | hiponatremija* | dehidratacija**, hipernatremija** | ||||
Psihijatrijski poremećaji | insomnija | stanje konfuzije* | ||||
Poremećaji nervnog | glavobolja* | vrtoglavica* | somnolencija, parestezije | konvulzije*, astenija**, | ||
Poremećaji oka | poremećaji vida | |||||
Poremećaji uha i labirinta | vertigo* | |||||
Kardiološki poremećaji | palpitacije | |||||
Vaskularni poremećaji | hipertenzija | ortostatska hipotenzija | ||||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni | dispneja | |||||
nauzeja*, abdominalni bol*, dijareja, povraćanje*, | dispepsija, flatulencija, nadimanje i distenija | |||||
Poremećaji kože i potkožnog | preznojavanje, pruritus, | alergijski dermatitis | ||||
Poremećaji mišićno- kostnog sistema i | mišićni spazmi, mijalgija | |||||
Poremećaji bubrega i urinarnog | simptomi na nivou mokraćne bešike i uretralni | |||||
Opšti poremećaji i reakcije na | edem, umor | malaksalost*, bol u grudima, stanje slično |
porast telesne mase*, porast enzima jetre, |
* Hiponatremija može prouzrokovati glavobolju, abdominalni bol, mučninu, povraćanje, porast telesne mase, vrtoglavicu ili vertigo, konfuziju, malaksalost, oštećenje memorije i u ozbiljnim slučajevima - konvulzije i komu.
** Zabeleženo/uočeno samo kod indikacije centralni dijabetes insipidus (CDI)
Deca i adolescenti
Tabelarni prikaz dat je na osnovu učestalosti neželjenih reakcija prijavljenih u toku kliničkih ispitivanja oralnog dezmopresina, u tretmanu primarne nokturalne enureze kod dece i adolescenata (N = 1.923), u kombinaciji sa postmarketinškim iskustvom u primeni leka kod ovih pacijenata (gde su evidentirani i pojedinačni slučajevi nepoznate učestalosti)
Klasifikacija prema sistemima organa | Veoma česti (≥1/10) | Česti (≥1/100 do | Povremeni (≥1/1000 do | Retki (≥1/10000 do <1/1000) | Veoma retki (<1/10000) | Nepoznato (ne može se |
Poremećaji imunskog | anafilaktička reakcija | |||||
Poremećaji metababolizma i ishrane | hiponatremija* | |||||
emociona- lna labilnost**, agresija*** | simptomi anksioznosti | neuobičajeno ponašanje, emocionalni poremećaj, depresija, halucinacije, insomnija | ||||
Poremećaji nervnog sistema | glavobolja* | somnolencij a | poremećaj pažnje, psihomotorna | |||
Vaskularni poremećaji | povišen krvni | |||||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni | epistaksa | |||||
abdomina- lni bol*, nauzeja*, povraćanje* | ||||||
Poremećaji kože i potkožnog | alergijski dermatitis, osip, |
tkiva | preznojavanje, urtikarija | |||||
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | simptomi na nivou mokraćne bešike i uretralni | |||||
Opšti poremećaji i reakcije na | periferni edem, umor | iritabilnost |
* Hiponatremija može prouzrokovati glavobolju, abdominalni bol, mučninu, povraćanje, porast telesne mase, vrtoglavicu ili vertigo, konfuziju, malaksalost, oštećenje memorije i u ozbiljnim slučajevima, konvulzije i komu.
** Postmarketinško prijavljivanje podjednako je zastupljeno kod dece i adolescenata <18 godina.
*** Postmarketinško prijavljivanje skoro ekskluzivno se odnosilo na decu i adolescente <18 godina.
**** Postmarketinško prijavljivanje primarno se odnosilo na decu <12 godina.
Opis izabranih neželjenih reakcija
Hiponatremija je najozbiljnija neželjena reakcija pri primeni dezmopresina i može prouzrokovati glavobolju, abdominalni bol, mučninu, povraćanje, porast telesne mase, vrtoglavicu ili vertigo, konfuziju, malaksalost, oštećenje memorije i u ozbiljnim slučajevima - konvilzije i komu. Uzrok potencijalnoj hiponatremiji je predviđeni antidiuretički efekat ovog leka. Hiponatremija je reverzibilna i kod dece se često ispoljava pri promenama dnevnih navika koje utiču na unos tečnosti i/ili na perspiraciju. U kliničkim ispitivanjima oralnog dezmopresina kod odraslih pacijenata sa nokturijom, kod većine pacijenata kod kojih je primećen nizak nivo natrijuma, ova pojva se razvila tokom prvih dana tretmana ili pri povećanju doze. Stoga, kod obe populacije pacijenata (i kod dece i kod odraslih) posebnu pažnju treba posveti merama predostrožnosti (videti odeljak 4.4).
Posebne populacije
Stariji pacijenti i oni kod kojih se nivo natrijuma u serumu kreće u nižem rasponu normalnih vrednosti, mogu imati povećan rizik od razvoja hiponatremije (videti odeljak 4.4).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje dovodi do produženja dejstva leka, uz povećan rizika od retencije tečnosti i hiponatremije. Simptomi predoziranja uključuju glavobolju, mučninu, retenciju vode, hiponatremiju, oliguriju, konvulzije i edem pluća.
Toksičnost: Čak i uobičajene doze mogu dovesti do intoksikacije vodom, ukoliko unos tečnosti nije smanjen.
Doze od 0,3 mikrograma/kg i.v. i 2,4 mikrograma/kg intranazalno mogu kod odraslih i dece izazvati hiponatremiju i konvulzije. Sa druge strane, pri intranazalnoj primeni doza od 40 mikrograma kod bebe
stare 5 meseci ili 80 mikrograma kod deteta starog 5 godina, nisu se ispoljili bilo kakvi simptomi. Međutim, kod novorođenčeta je doza od 4 mikrograma data parenteralno, dovela do pojave oligurije i povećanja telesne mase.
Tretman: Lečenje hiponatremije je individualno, premda postoje sledeće opšte preporuke: prekid primene dezmopresina, restrikcija unosa tečnosti i simptomatski tretman, ukoliko postoji potreba (može se primeniti infuzija izotoničnog ili hipertoničnog rastvora natrijum hlorida). U slučaju retencije tečnosti sa teškim znacima (konvulzije, gubitak svesti) treba primeniti furosemid.
Farmakoterapijska grupa: Hormoni zadnjeg režnja hipofize; vazopresin i analozi
ATC šifra: H01BA02
Aktivna supstanca - dezmopresin je dezamino-8-D-arginin-vazopresin. On je strukturni analog prirodnog hormona hipofize, vazopresina. Razlika je u dezaminaciji cisteina i supstituciji L-arginina sa D-argininom. To je dovelo do značajnog produženja trajanja dejstva, kao i do potpunog izostanka presornog efekta pri primeni terapijskih doza.
Rezultati kliničkih ispitivanja primene dezmopresin tableta u terapiji nokturije pokazuju sledeće:
Tabela efikasnosti individualnih doza dezmopresin tableta (između 0,1 i 0,4 mg) tokom tri nedelje tretmana, u odnosu na placebo (zbirni podaci)
dezmopresin | placebo | statistički značajne | |||
parametar efikasnosti | srednja bazalna vrednost | srednja vrednost tokom tri nedelje | srednja bazalna vrednost | srednja vrednost tokom tri nedelje | |
broj noćnih | 2,97 | 1,68 | 3,03 | 2,54 | p< 0,0001 |
umokravanja | (0,84) | (0,86) | (1,10) | (1,05) | |
volumen noćne | 1,51 | 0,87 | 1,55 | 1,44 | p< 0,0001 |
diureze (mL/min) | (0,55) | (0,34) | (0,57) | (0,57) | |
vreme trajanja prvog perioda spavanja | 152 | 270 | 147 | 178 | p< 0,0001 |
U kliničkim ispitivanjima demopresin tableta, fazu titriranja doze prekinulo je 8% pacijenata usled pojave neželjenih efekata, dok je narednu dvostruko-slepu fazu prekinulo njih 2% (0,63% u grupi na dezmopresinu i 1,45% u grupi na placebu).
Resorpcija: Bioraspoloživost dezmopresina primenjenog sublingvalno u vidu oralnog liofilizata iznosi oko 0,25%. Istovremena primena hrane i dezmopresin tableta smanjuje stepen i brzinu resorpcije za oko 40%. Dezmopresin ispoljava umerene do izražene inter- i intraindividualne razlike u bioraspoloživosti.
Koncentracije dezmopresina u plazmi proporcionalno se povećavaju u zavisnosti od primenjene doze i
nakon primene doza od 200, 400 i 800 mikrograma, maksimalne koncentracije u plazmi (Cmax) iznose 14, 30 i 65 pg/mL. Vreme postizanja maksimalne koncentracije u plazmi (Tmax) iznosi od 0,5 - 2 sata od primene doze.
Tabela korelacije sadržaja dezmopresina u tabletama i oralnom liofilizatu
tablete | tablete | oralni liofilizat | oralni liofilizat |
dezmopresin-acetat | dezmopresin | dezmopresin-acetat | dezmopresin |
0,1 mg (100 mikrograma) | 89 mikrograma | 60 mikrograma | približno 67 mikrograma* |
0,2 mg (200 mikrograma) | 178 mikrograma | 120 mikrograma | približno 135 mikrograma* |
0,4 mg (400 mikrograma) | 356 mikrograma | 240 mikrograma | približno 270 mikrograma* |
* preračunato u svrhu poređenja
Distribucija: Distribucija dezmopresina najbolje je opisana pomoću dvokompartmentnog modela, sa volumenom distribucije tokom faze eliminacije od 0,3 - 0,5 L/kg. Pri tome, dezmopresin ne prolazi krvnomoždanu barijeru.
Biotransformacija: Metabolizam dezmopresina in vivo nije proučavan. Rezultati in vitro studija na humanim mikrozomima jetre pokazali su da nema značajnog metabolizma dezmopresina u jetri posredstvom sistema citohroma P-450. Malo je verovatno da se metabolizam dezmopresina kod ljudi odvija posredstvom ciohroma P-450 u jetri. Efekat dezmopresina na farmakokinetiku drugih lekova verovatno je minimalan, usled izostanka inhibicije hepatičkih enzima.
Eliminacija: Ukupan klirens dezmopresina iznosi do 7,6 L/h. Poluvreme eliminacije leka iz plazme je 2,8 sati. Kod zdravih osoba, frakcija nepromenjenog leka u urinu iznosi 52% (44% - 60%).
Linearnost: Nema pokazatelja nelinearnosti bilo kog farmakokinetičkog parametra dezmopresina, što znači da je farmakokinetika dezmopresina linearna.
Karakteristike kod posebnih populacija
Oštećenje bubrega:
U zavisnosti od stepena renalnog oštećenja, PIK (površina ispod krive) i t1/2 (poluvreme eliminacije) rastu sa težim oštećenjem bubrega. Kod pacijenata sa umerenim do teškim renalnim oštećenjem (klirens kreatinina
<50 ml/min), primena dezmopresina je kontraindikovana (videti odeljak 4.3).
Oštećenje jetre:
Studije nisu sprovedene.
Pedijatrijska populacija:
Populaciona farmakokinetika dezmopresin tableta proučavana je kod dece sa primarnom nokturalnom enurezom (PNE), pri čemu nisu detektovane značajne razlike u odnosu na odrasle pacijente.
Pretklinički podaci pokazali su da nema posebnih štetnih efekata pri primeni leka kod ljudi, na osnovu konvencionalnih farmakoloških studija, studija toksičnosti pojedinačne doze i toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti i reproduktivne toksičnosti.
Budući da je dezmopresin veoma sličan prirodnom peptidnom hormonu koji se sintetiše u ljudskom organizmu, nije bilo potrebe za sprovođenjem studija kancerogenosti.
želatin (ribljeg porekla) manitol (E 421)
limunska kiselina, bezvodna (E 330)
Nije poznato.
4 godine (48 meseci)
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.
Minirin Melt, 60 mikrograma, oralni liofilizat; Minirin Melt, 120 mikrograma, oralni liofilizat:
Unutrašnje pakovanje je aluminijum/aluminijum blister sa 10 oralnih liofilizata.
Spoljnje pakovanje je kartonska kutija koja sadrži 3 blistera (ukupno 30 oralnih liofilizata) i Uputstvo za lek.
Oralni liofilizat je lako lomljiv i ne može da se izbaci iz folije pritiskom, već mora prvo da se ukloni aluminijumska folija.
Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa vašećim propisima.
Lek Minirin Melt je oralni liofilizat. Liofilizati izgledaju kao tablete, ali su mnogo mekši i lakši. Namenjeni su za sublingvalnu primenu (stavljaju se pod jezik, gde će se potpuno rastvoriti).
Dezmopresin je antidiuretik (smanjuje stvaranje urina). Primenjuje se pod jezik, a namenjen je za lečenje:
Važno je napomenuti da dijabetes insipidus nije isto što i dijabetes melitus („šećerna bolest“).
Kada Vi ili Vaše dete uzimate lek Minirin Melt, posebno vodite računa:
Pre početka primene leka obavezno se posavetujte sa Vašim lekarom u slučaju da Vi ili Vaše dete:
Pre nego što otpočnete terapiju ovim lekom, od Vašeg lekara treba da dobijete prikladne savete u vezi sa unosom tečnosti.
Prekomeran unos tečnosti može dovesti do nagomilavanja vode u telu. Stoga, dok ste Vi ili Vaše dete na terapiji ovim lekom:
Primena drugih lekova:
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Istovremena primena nekih lekova može pojačati dejstvo leka Minirin Melt, uz povećan rizik prekomernog nakupljanja tečnosti u organizmu, a to su:
Neki lekovi, kao što je dimetikon (primenjuje se za smanjivanje gasova u crevima) mogu dovesti do slabijeg dejstva leka Minirin Melt.
Uzimanje leka Minirin Melt sa hranom ili pićima
Obavezno se pridržavajte uputstva lekara u vezi sa primenom leka i unosom hrane i tečnosti. Oralni liofilizat se uzima stavljanjem ispod jezika, gde se rastvara bez potrebe za vodom, i to u istom vremenskom razmaku u odnosu na vreme unosa hrane, budući da hrana smanjenjem resorpcije utiče na intenzitet i trajanje dejstva pri primeni nižih doza leka.
Trudnoća i dojenje:
Trudnoća
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek, pošto se u trudnoći preporučuje praćenje krvnog pritiska usled povećanog rizika od razvoja preeklampsije.
Simptomi preeklampsije uključuju visok krvni pritisak, edeme (oticanje usled nagomilavanja tečnosti) i proteinuriju (pojavu proteina u urinu).
Dojenje
Ukoliko dojite, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet, pre nego što počnete sa primenom ovog leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Minirin Melt ne utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Ukoliko mislite da lek suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu. Vaš lekar ce Vam propisati onu dozu leka Minirin Melt koja je najprikladnija za Vas. Ne smeju se uzimati veće doze leka od propisanih.
Noćno umokravanje / prekomerno mokrenje:
Preporučena početna doza je 120 mikrograma, primenjena pre spavanja, i to stavljanjem ispod jezika do potpunog rastvaranja. U zavisnosti od postignute regulacije noćnog umokravanja, lekar može promeniti dozu leka. Potreba za nastavkom terapije proverava se na svaka 3 meseca lečenja, i to u toku pauze u trajanju od 7 dana (na osnovu umokravanja tokom ove sedmodnevne pauze).
Centralni dijabetes insipidus:
Ukupna dnevna doza leka Minirin Melt kreće se u rasponu od 120 - 720 mikrograma. Preporučena početna doza za decu i odrasle je 60 mikrograma, primenjena stavljanjem pod jezik, tri puta dnevno. Doziranje se potom prilagođava u zavisnosti od odgovora pacijenta, a najčešće doze kod odraslih i dece su 60 ili 120 mikrograma tri puta dnevno.
Ako imate ekstremnu žeđ i stalnu produkciju velikih zapremina razređenog urina nakon hirurškog uklanjanja hipofize, lekar će Vam propisati najprikladniju dozu, na osnovu koncentracije Vašeg urina.
Način primene:
Budući da je oralni liofilizat lako lomljiv, ne može se izbaciti iz folije pritiskom, već foliju treba potpuno ukloniti cepajući perforaciju na blisteru, idući redom od početka blister trake (kao što je prikazano na slikama koje slede).
Slika 1. | Slika 2. | Slika 3. | Slika 4. |
Potpuno ukloniti kraj | Otcepiti po perforaciji | Sljuštiti foliju počev | Za sledeću |
blistera označen | deo blistera sa jednim | od ugla označenog | primenu leka |
simbolom šake. | liofilizatom kao što je | strelicom. Tek sada se | ponoviti |
prikazano na slici. | lek može izvaditi | postupak. |
Oralni liofilizat pažljivo izvaditi iz blistera, staviti pod jezik i držati do potpunog rastvaranja. Ukoliko se tokom vađenja iz blistera oralni liofilizat slomio na nekoliko delova, ne treba ga primeniti. U tom slučaju, treba uzeti sledeću dozu iz blistera.
Ako ste uzeli više leka Minirin Melt nego što je trebalo
Ukoliko ste slučajno uzeli veću dozu leka od preporučene, odmah se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu za savet.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Minirin Melt
Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka onda kada je trebalo, molimo Vas da se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu za savet.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da bi nadomestili preskočenu dozu!
Ako naglo prestanete da uzimate lek Minirin Melt
Ne treba da prekidate sa primenom ovog leka bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Kod odraslih:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): glavobolja
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
smanjena koncentracija natrijuma u krvi (hiponatrijemija), vrtoglavica, povišen krvni pritisak, mučnina, bol u trbuhu, proliv, povraćanje, otežano pražnjenje creva, urinarni simptomi, otok usled viška tečnosti u telu, umor
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
problemi sa spavanjem (nesanica), pospanost (somnolencija), osećaj trnjenja i bockanja (parestezija), oštećenje vida, vertigo, lupanje srca (palpitacije), nagli pad krvnog pritiska pri zauzimanju uspravnog položaja tela (može biti praćena vrtoglavicom), otežano disanje (dispneja), loše varenje (dispepsija), nadimanje, znojenje, svrab, osip, koprivnjača, grčevi u mišićima, bol u mišićima, malaksalost, bol u grudima, simptomi slični gripu, povećanje telesne mase, promene u funkciji jetre (povišene vrednosti enzima jetre), nizak nivo kalijuma u krvi
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): stanje konfuzije (zbunjenost), alergijske reakcije po koži
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): anafilaktička reakcija, napadi (konvulzije), koma
Samo za indikaciju dijabetes insipidus: dehidratacija, povišene vrednosti koncentracije natrijuma u krvi, astenija (hronična iscrpljenost i pospanost koja se ne popravlja odmaranjem)
Kod dece:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): glavobolja
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): emocionalna nestabilnost, agresivnost, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, proliv, urinarni simptomi, otok usled viška tečnosti u telu, umor
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
simptomi uznemirenosti (anksioznost), noćne more, nagle promene ponašanja, pospanost, visok krvni pritisak, razdražljivost
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
anafilaktičke reakcije, snižene vrednosti koncentracije natrijuma u krvi, neuobičajeno ponašanje, emocionalni poremećaj, depresija, halucinacije, problemi sa spavanjem (nesanica), poremećaj pažnje, hiperreaktivnost, napadi (konvulzije), krvarenje iz nosa, alergijske reakcije po koži, dermatitis, osip, znojenje, koprivnjača.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati van vidokruga i domašaja dece.
Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti i vlage.
Ne smete koristiti lek Minirin Melt posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Minirin Melt
Jedan oralni liofilizat Minirin Melt, 60 mikrograma sadrži 60 mikrograma dezmopresina (u obliku acetata) Jedan oralni liofilizat Minirin Melt, 120 mikrograma sadrži 120 mikrograma dezmopresina (u obliku acetata)
Kako izgleda lek Minirin Melt i sadržaj pakovanja
60 mikrograma: okrugli oralni liofilizat bele boje, sa utisnutom oznakom u obliku kapi sa jedne strane.
120 mikrograma: okrugli oralni liofilizat bele boje, sa utisnutom oznakom u obliku dve kapi sa jedne strane.
Minirin Melt, 60 mikrograma, oralni liofilizat Minirin Melt, 120 mikrograma, oralni liofilizat
Unutrašnje pakovanje je aluminijum/aluminijum blister sa 10 oralnih liofilizata.
Spoljnje pakovanje je kartonska kutija koja sadrži 3 blistera (ukupno 30 oralnih liofilizata) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
FERRING PHARMACEUTICALS D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD,
Beograd, Gospodar Jevremova 47
Proizvođač:
FERRING GMBH, Nemačka, Kiel, Wittland 11
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Maj, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Minirin Melt, 60 mikrograma, oralni liofilizat; 515-01-03675-18-002 od 29.05.2019.
Minirin Melt, 120 mikrograma, oralni liofilizat: 515-01-03676-18-002 od 29.05.2019.