Mirapexin je indikovan za lečenje znakova i simptoma idiopatske Parkinsonove bolesti kod odraslih. Može se koristiti kao monoterapija ili u kombinaciji sa levodopom, npr. tokom trajanja bolesti, pa sve do uznapredovalih stadijuma kada dejstvo levodope slabi ili postane nestalno, pa dolazi do fluktuacija terapijskog dejstva (fluktuacije na kraju doznog intervala ili „on/off“ fluktuacije).
Mirapexin je indikovan za simptomatsku terapiju umerenog do teškog oblika idiopatskog sindroma nemirnih nogu kod odraslih, u dozama do 0,54 mg baze (što odgovara 0,75 mg soli ) (videti odeljak 4.2).
Parkinsonova bolest
Dnevna doza se daje tako što se podeli u tri jednake doze koje se uzimaju 3 puta na dan.
Inicijalna terapija
Doze treba povećavati postepeno počevši od početne doze od 0,264 mg baze (0,375 mg soli) na dan i potom povećavati svakih 5–7 dana. Pod uslovom da pacijent ne ispolji nepodnošljiva neželjena dejstva, dozu treba titrirati tako da se postigne maksimalno terapijsko dejstvo.
Postepeno povećavanje doze Mirapexin tableta | ||||
Nedelja | Doza | Ukupna dnevna | Doza (mg soli) | Ukupna dnevna |
1 | 3 x 0,088 | 0,264 | 3 x 0,125 | 0,375 |
2 | 3 x 0,18 | 0,54 | 3 x 0,25 | 0,75 |
3 | 3 x 0,35 | 1,1 | 3 x 0,5 | 1,50 |
Ako je potrebno dodatno povećavanje doze, dnevnu dozu treba povećavati za po 0,54 mg baze (0,75 mg soli) u nedeljnim intervalima, do maksimalne doze od 4,5 mg soli (3,3 mg baze) na dan. Međutim, treba imati u vidu da se incidenca somnolencije povećava sa dozama većim od 1,5 mg (soli) na dan (videti odeljak 4.8).
Terapija održavanja
Individualna doza treba da bude u rasponu od 0,264 mg baze (0,375 mg soli) do maksimalnih 3,3 mg baze (4,5 mg soli) na dan. Tokom perioda povećavanja doze u pivotalnim studijama, efikasnost je zabeležena pri dnevnim dozama od 1,1 mg baze (1,5 mg soli). Dalja prilagođavanja doze treba uskladiti sa kliničkim odgovorom i pojavom neželjenih dejstava. U kliničkim ispitivanjima približno 5% pacijenata je lečeno dozama manjim od 1,1 mg baze (1,5 mg soli). U slučaju uznapredovale Parkinsonove bolesti, doze veće od 1,1 mg baze (1,5 mg soli) na dan mogu da dovedu do dodatne terapijske koristi kod onih pacijenata gde se planira smanjenje doze levodope. Preporučuje se da se doza levodope smanji i tokom povećavanja i tokom terapije održavanja lekom Mirapexin, zavisno od individualnog odgovora svakog pacijenta (videti odeljak 4.5).
Prekid terapije
Nagli prekid dopaminergičke terapije može da dovede do razvoja malignog neuroleptičnog sindroma. Dozu pramipeksola treba postepeno smanjivati za po 0,54 mg baze (0,75 mg soli) na dan, dok se dnevna doza ne smanji na 0,54 mg baze (0,75 mg soli), a tada dozu smanjivati za po 0,264 mg baze (0,375 mg soli) dnevno (videti odeljak 4.4).
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega
Eliminacija pramipeksola zavisi od bubrežne funkcije. Za započinjanje terapije preporučuje se sledeća šema doziranja:
Pacijentima sa klirensom kreatinina preko 50 mL/min nije potrebno smanjenje dnevne doze ni učestalosti doziranja.
Kod pacijenata kod kojih je klirens kreatinina između 20 i 50 mL/min, inicijalnu dnevnu dozu leka Mirapexin treba dati u dve podeljene doze, počevši od 0,088 mg baze (0,125 mg soli) dva puta na dan (0,176 mg baze dnevno /0,25 mg soli ). Maksimalna dnevna doza od 1,57 mg pramipeksola u obliku baze (2,25 mg soli ), ne treba da bude prekoračena.
Kod pacijenata kojima je klirens kreatinina ispod 20 mL/min, dnevna doza leka Mirapexin treba da se daje kao jedna doza i to počevši od 0,088 mg baze (0,125 mg soli) na dan. Maksimalna dnevna doza od 1,1 mg baze (1,5 mg soli) pramipeksola, ne treba da bude prekoračena.
Ako bubrežna funkcija tokom terapije održavanja počne da slabi, potrebno je smanjiti dnevnu dozu leka Mirapexin za isti procenat za koji je smanjen klirens kreatinina, npr. ako klirens kreatinina opadne za 30%, onda i dnevnu dozu leka Mirapexin treba smanjiti za 30%. Dnevna doza se može davati u dve podeljene doze, ako je klirens kreatinina između 20 i 50 mL/min, a kao samo jedna dnevna doza, ako je klirens kreatinina manji od 20 mL/min.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre
Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre smanjivanje doze se ne smatra neophodnim, pošto se oko 90% resorbovane aktivne supstance izlučuje preko bubrega. Međutim, potencijalni uticaj insuficijencije jetre na farmakokinetiku leka Mirapexin nije ispitivan.
Pedijatrijska populacija
Bezbednost i efikasnost leka Mirapexin kod dece mlađe od 18 godina nije utvrđena. Ne postoji relevantna upotreba leka Mirapexin za Parkinsonovu bolest u pedijatrijskoj populaciji.
Sindrom nemirnih nogu
Preporučena početna doza Mirapexin tableta je 0,088 mg baze (0,125 mg soli) jednom dnevno 2-3 sata pre odlaska na spavanje. Za pacijente kojima je potrebno dodatno ublažavanje simptoma, ova doza se može povećavati u intervalima od 4-7 dana do maksimalno 0,54 mg baze (0,75 mg soli) na dan (kao što je prikazano u tabeli u nastavku teksta).
Večernja doza – jednom dnevno (mg baze) | Večernja doza – jednom dnevno (mg soli) | |
1 | 0,088 | 0,125 |
2* | 0,18 | 0,25 |
3* | 0,35 | 0,50 |
4* | 0,54 | 0,75 |
*po potrebi
Odgovor pacijenta treba proceniti posle 3 meseca terapije i preispitati potrebu za nastavkom terapije. Ako se lečenje prekine više od nekoliko dana, treba ga započeti ponovo, titracijom doze kako je gore navedeno.
Prekid terapije
S obzirom na to da dnevna doza za lečenje sindroma nemirnih nogu neće prelaziti 0,54 mg baze (što odgovara 0,75 mg soli) lek Mirapexin se može obustaviti bez postepenog smanjivanja doze. U jednom placebo kontrolisanom ispitivanju u trajanju od 26 nedelja, „rebound“ fenomen simptoma sindroma nemirnih nogu (pogoršanje težine simptoma u poređenju sa početnim) zabeležen je kod 10% pacijenata (14 od 135) posle naglog prekida terapije. Pokazano je da je ovaj efekat sličan za sve primenjene doze.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega
Eliminacija pramipeksola zavisi od bubrežne funkcije. Pacijentima koji imaju klirens kreatinina veći od 20 mL/min nije potrebno smanjenje dnevne doze.
Upotreba Mirapexin tableta kod pacijenata na hemodijalizi ili sa teškim oštećenjem funkcije bubrega nije ispitivana.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre
Smatra se da nije potrebno smanjivati dozu kod pacijenata sa insuficijencijom jetre, budući da se približno 90% resorbovane aktivne supstance izlučuje preko bubrega.
Pedijatrijska populacija
Mirapexin se ne preporučuje kod dece i adolescenata do 18 godina zbog nedovoljno podataka o njegovoj bezbednosti i efikasnosti.
Turetov poremećaj
Pedijatrijska populacija
Mirapexin se ne preporučuje za upotrebu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina, jer efikasnost i bezbednost nisu utvrđene u ovoj populaciji. Mirapexin se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata sa Turetovim poremećajem, jer je odnos koristi i rizika za ovaj poremećaj negativan (videti odeljak 5.1.).
Način primene
Tablete treba uzimati oralno, progutati sa vodom i mogu se uzeti sa hranom ili bez nje.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Kada se propisuju Mirapexin tablete pacijentima sa Parkinsonovom bolešću koji imaju oštećenje funkcije bubrega, preporučuje se smanjivanje doze u skladu sa odeljkom 4.2.
Halucinacije
Halucinacije su poznata neželjena dejstva terapije dopaminskim agonistima i levodopom. Pacijente treba obavestiti da može da dođe do pojave halucinacija (uglavnom vizuelnih).
Diskinezija
Kod pacijenata sa uznapredovalom Parkinsonovom bolešću, koji uzimaju kombinovanu terapiju sa levodopom, može doći do pojave diskinezija tokom inicijalne titracije leka Mirapexin. Ako do njih dođe, treba smanjiti dozu levodope.
Distonija
Aksijalna distonija, uključujući antekolis, kamptokormiju i pleurototonus (Pisa sindrom), povremeno je zabeležena kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću nakon početka terapije ili postepenog povećanja doze pramipeksola. Iako distonija može da bude simptom Parkinsonove bolesti, simptomi kod tih pacijenata poboljšali su se nakon smanjenja doze iliobustavljanja pramipeksola. U slučaju pojave distonije potrebno je preispitati režim davanja dopaminergičkih lekova i razmotriti prilagođavanje doze pramipeksola.
Epizode naglog padanja u san i somnolencija
Primena pramipeksola je povezana sa somnolencijom i epizodama iznenadnog nastupa sna, posebno kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. Povremeno su prijavljivani i iznenadni nastupi sna tokom dnevnih aktivnosti, u nekim slučajevima bez svesnosti o tome ili prethodnih upozoravajućih znakova. Pacijenti moraju biti obavešteni i upozoreni da budu oprezni prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama tokom terapije lekom Mirapexin. Pacijenti koji su osetili pospanost i/ili epizode naglog padanja u san, ne smeju da voze, niti da rukuju mašinama. Pored toga, može se razmotriti smanjenje doze ili prekid terapije. Zbog mogućeg aditivnog dejstva, treba biti posebno oprezan kada pacijenti uzimaju druge sedative ili alkohol u kombinaciji sa pramipeksolom (videti odeljke 4.5, 4.7 i odeljak 4.8).
Poremećaj kontrole nagona
Pacijente treba redovno pratiti kako bi se primetio eventualni razvoj poremećaja kontrole nagona.
Pacijente i njihove staratelje treba upoznati sa činjenicom da se bihejvioralni simptomi poremećaja kontrole nagona, uključujući patološko kockanje, povišen libido, hiperseksualnost, kompulzivno trošenje novca ili kupovanje, prejedanje i kompulzivno prejedanje, mogu javiti kod pacijenata koji se leče dopaminskim agonistima, uključujući i Mirapexin. Ako se pojave ovakvi simptomi, treba razmisliti o smanjenju doze ili postepenom obustavljanju leka.
Manija i delirijum
Pacijente treba redovno pratiti zbog mogućeg razvoja manije i delirijuma. Pacijente i njihove staratelje treba upoznati sa činjenicom da postoji mogućnost pojave manije i delirijuma kod pacijenata koji su na terapiji pramipeksolom. Ako se pojave ovakvi simtomi, potrebno je razmotriti smanjenje doze ili postepeno obustavljanje leka.
Pacijenti sa psihičkim poremećajima
Pacijente sa psihičkim poremećajima treba lečiti dopaminskim agonistima samo ako potencijalna korist prevazilazi rizike. Istovremeno davanje antipsihotičkih lekova sa pramipeksolom treba da se izbegava (videti odeljak 4.5.).
Oftalmološko praćenje
Preporučuje se oftalmološko praćenje u redovnim intervalima ili ako dođe do poremećaja vida.
Teška kardiovaskularna bolest
U slučaju teške kardiovaskularne bolesti, treba biti oprezan. Preporučuje se praćenje krvnog pritiska, posebno na početku terapije, zbog opšteg rizika od posturalne hipotenzije povezane sa dopaminergičkom terapijom.
Maligni neuroleptični sindrom
Simptomi koji ukazuju na maligni neuroleptični sindrom prijavljivani su kod naglog prekida dopaminergičke terapije (videti odeljak 4.2.).
Sindrom obustave agonista dopamina
Da bi se prekinula terapija kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću, dozu pramipeksola je potrebno postepeno smanjivati (videti odeljak 4.2). Kad se smanjuje doza ili se obustavlja primena agonista dopamina, uključujući pramipeksol, može doći do nemotoričkih neželjenih dejstava. Simptomi uključuju apatiju, anksioznost, depresiju, zamor, znojenje i bol koji može biti intenzivan. Pacijente je neophodno obavestiti o ovome pre smanjenja doze agonista dopamina i redovno pratiti njihovo stanje nakon smanjenja doze. U slučaju perzistentnih simptoma, može biti neophodno da se doza pramipeksola privremeno poveća (videti odeljak 4.8).
Pojačanje sindroma nemirnih nogu
Prikazi u referentnoj literaturi ukazuju da terapija sindroma nemirnih nogu dopaminergičkim lekovima može da dovede do njegovog pojačanja. Ovo pojačanje se odnosi na raniji početak simptoma uveče (ili čak popodne), pogoršanje simptoma i širenje simptoma sa zahvatanjem i drugih ekstremiteta. Pojačanje je posebno ispitivano u jednom placebo kontrolisanom istraživanju u trajanju preko 26 nedelja. Pojačanje je zabeleženo kod 11,8% pacijenata u grupi koja je primala pramipeksol (N = 152) i kod 9,4% pacijenata u grupi koja je primala placebo (N = 149). Kaplan-Majerova analiza vremena do pojačanja sindroma nije pokazala značajnu razliku između grupa koje su primale pramipeksol i placebo.
Vezivanje za proteine plazme
Pramipeksol se vezuje za proteine plazme u veoma maloj meri (<20%) i kod ljudi se viđa neznatna biotransformacija. Prema tome, nije verovatno da dođe do interakcija sa drugim lekovima koji utiču na vezivanje za proteine plazme ili eliminaciju biotransformacijom. Budući da se antiholinergici uglavnom eliminišu biotransformacijom, malo je verovatno da može doći do interakcija između ovih lekova i pramipeksola. Interakcija sa antiholinergicima nije ispitivana. Selegilin i levodopa ne utiču na farmakokinetiku pramipeksola.
Inhibitori/kompetitori aktivnog puta eliminacije putem bubrega
Cimetidin smanjuje bubrežni klirens pramipeksola za oko 34%, verovatno putem inhibicije sistema odgovornog za sekretorni transport katjona u bubrežnim tubulima. Lekovi koji inhibišu ovu aktivnu bubrežnu tubularnu sekreciju ili se i sami eliminišu ovim putem, kao što su cimetidin, amantadin, meksiletin, zidovudin, cisplatin, hinin i prokainamid, mogu da uđu u interakciju sa pramipeksolom,
što dovodi do smanjenog klirensa pramipeksola. U slučaju istovremene terapije ovim lekovima treba razmotriti smanjivanje doze leka Mirapexin.
Kombinacija sa levodopom
Kada se Mirapexin daje u kombinaciji sa levodopom, preporučuje se da se pacijentima smanji doza levodope, a da se doze ostalih antiparkinsonika zadrže na konstantnom nivou, pri čemu se doza leka Mirapexin povećava.
Zbog mogućeg dodatnog dejstva, treba biti posebno oprezan kada pacijenti uzimaju druge sedativne lekove ili alkohol u kombinaciji sa pramipeksolom (videti odeljke 4.4, 4.7 i 4.8).
Antipsihotici
Istovremenu primenu antipsihotika sa pramipeksolom treba izbegavati (videti odeljak 4.4) ako se, na primer, očekuje antagonistički efekat.
Trudnoća
Dejstvo na trudnoću i dojenje nije ispitivano na ljudima. Pramipeksol nije imao teratogeno dejstvo kod pacova i kunića, ali je bio embriotoksičan kod pacova pri dozama koje su bile toksične i po majku (videti odeljak 5.3.).
Mirapexin ne treba koristiti u trudnoći osim ako potencijalna korist opravdava potencijalni rizik po fetus.
Dojenje
Kako terapija Mirapexin tabletama inhibira sekreciju prolaktina kod žena, očekuje se i inhibicija laktacije. Izlučivanje pramipeksola u majčino mleko nije ispitivano kod žena. Kod pacova koncentracija radioaktivnosti povezane sa aktivnom supstancom, bila je veća u mleku majke nego u plazmi. U odsustvu podataka iz humane populacije, lek Mirapexin ne treba koristiti tokom dojenja. Međutim, ako je njegova upotreba neizbežna, dojenje treba prekinuti.
Plodnost
Ispitivanja dejstva leka na fertilitet kod ljudi nisu sprovedena. U ispitivanjima na životinjama, pramipeksol je uticao na estrusni ciklus i smanjivao fertilitet ženki, što je i očekivano za dopaminski agonist. Međutim, ove studije nisu ukazale ni na direktno, ni na indirektno štetno dejstvo na fertilitet mužjaka.
Mirapexin može da ima veliki uticaj na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanje mašinama. Moguća je pojava halucinacija i somnolencije.
Pacijenti koji se leče Mirapexin tabletama, kod kojih je primećena pospanost i/ili epizode iznenadnog nastupa sna, moraju biti upozoreni da ne smeju da voze, niti da učestvuju u aktivnostima tokom kojih, zbog smanjene mogućnosti reagovanja mogu sebe i druge izložiti riziku od teške povrede ili smrti (npr. da upravljaju mašinama) dokle se te rekurentne epizode sna i somnolencija ne povuku (videti odeljke 4.4, 4.5 i 4.8).
Na osnovu analize objedinjenih, placebo-kontrolisanih ispitivanja koja su obuhvatila ukupno 1923 pacijenta koji su primali pramipeksol i 1354 pacijenta koji su primali placebo, neželjene reakcije na lek zabeležene su često u obe grupe: 63% pacijenata koji su primali pramipeksol i 52% pacijenata koji su primali placebo prijavili su po najmanje jedno neželjeno dejstvo.
Većina neželjenih reakcija se obično ispolji na početku terapije i najveći broj se povuče, čak i ukoliko se terapija nastavi.
Unutar klasifikacije po sistemima organa, neželjene reakcije su grupisane prema učestalostima ispoljavanja (broj pacijenata za koji se očekuje da će ispoljiti reakciju) koristeći sledeću konvenciju:
Veoma često ≥1/10; Često ≥1/100 do <1/10;
Povremeno ≥1/1000 do <1/100; Retko ≥1/10000 do <1/1000; Veoma retko <1/10000;
Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Parkinsonova bolest, najčešće neželjenje reakcije
Najčešće (≥ 5%) zabeležene neželjene reakcije na lek kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću i češće sa pramipeksolom nego sa placebom, bile su mučnina, diskinezija, hipotenzija, vrtoglavice, somnolencija, nesanica, konstipacija, halucinacija, glavobolja i zamor. Incidenca somnolencije povećavala se sa dozama većim od 1,5 mg pramipeksol soli na dan (videti odeljak 4.2). Češća neželjena reakcija u kombinaciji sa levodopom bila je pojava diskinezija. Hipotenzija može da se pojavi na početku terapije, posebno ako se pramipeksol titrira prebrzo.
Tabela 1: Parkinsonova bolest
Klasa sistema organa | Veoma često (≥1/10) | Često (≥1/100 do | Povremeno | Retko (≥1/10000 | Nepoznate učestalosti |
Infekcije i | pneumonija | ||||
Endokrini poremećaji | neadekvatna sekrecija antidiuretskog hormona1 | ||||
Psihijatrijski | Nesanica, | kompulzivno | manija | ||
poremećaji | halucinacije, | kupovanje, | |||
abnormalni | patološko | ||||
snovi, | kockanje, | ||||
konfuzija, | uznemirenost, | ||||
bihejvioralni | hiperseksualnost, | ||||
simptomi | pojava | ||||
poremećaja | sumanutih ideja, | ||||
kontrole | poremećaj | ||||
impulsa i | libida, paranoja, | ||||
kompulzivno | delirijum, | ||||
ponašanje | prejedanje1, | ||||
hiperfagija1 | |||||
Poremećaji nervnog sistema | somnolencija, vrtoglavica, | glavobolja | naglo padanje u san, amnezija, |
sinkopa | |||||
Poremećaji oka | poremećaj vida uključujući diplopiju, zamagljen vid, smanjenje oštrine | ||||
Kardiološki poremećaji | srčana insuficijencija1 | ||||
Vaskularni poremećaji | hipotenzija | ||||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | dispnea, štucanje | ||||
Gastrointestinalni poremećaji | mučnina | konstipacija, povraćanje | |||
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | preosetljivost, pruritus, ospa | ||||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | zamor, periferni edem | sindrom obustave agonista dopamina, uključujući apatiju, anksioznost, depresiju, zamor, | |||
Ispitivanja | smanjenje telesne mase uključujući | povećanje telesne mase |
1Ovo neželjeno dejstvo je zabeleženo nakon puštanja leka u promet (postmarketinško iskustvo). Sa sigurnošću od 95% kategorija učestalosti ne prelazi povremenu, ali može da bude niža. Precizna procena učestalosti nije moguća, jer se ovo neželjeno dejstvo nije pojavilo u bazi podataka kliničkih istraživanja na 2762 pacijenta sa Parkinsonovom bolešću koji su lečeni pramipeksolom.
Sindrom nemirnih nogu, najčešće neželjene reakcije
Najčešće (≥ 5%) prijavljene neželjene reakcije kod pacijenata sa sindromom nemirnih nogu koji su lečeni sa pramipeksolom su bile mučnina, glavobolja, vrtoglavica i zamor. Mučnina i zamor su bili češće prijavljivani kod pacijentkinja koje su uzimale lek Mirapexin (20,8%, odnosno 10,5%) u odnosu na pacijente muškog pola (6,7%, odnosno 7,3%).
Tabela 2: Sindrom nemirnih nogu
Klasa sistema organa | Veoma često (≥1/10) | Često (≥1/100 do | Povremeno | Nepoznate učestalosti |
Infekcije i | Pneumonija1 | |||
Endokrini poremećaji | neadekvatna sekrecija antidiuretskog hormona1 | |||
Psihijatrijski poremećaji | nesanica, abnormalni snovi | uznemirenost, konfuzija, halucinacije, poremećaji libida, pojava sumanutih ideja1, | ||
Poremećaji nervnog sistema | glavobolja vrtoglavica, somnolencija | naglo padanje u san, sinkopa, | ||
Poremećaji oka | poremećaj vida uključujući diplopiju, zamagljen vid, smanjenje oštrine | |||
Kardiološki | srčana insuficijencija1 | |||
Vaskularni poremećaji | hipotenzija | |||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | dispnea, štucanje | |||
Gastrointestinalni poremećaji | mučnina | konstipacija, povraćanje | ||
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | preosetljivost, pruritus, ospa | |||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | zamor | periferni edem | sindrom obustave agonista dopamina, uključujući |
anksioznost, depresiju, zamor, znojenje i | ||||
Ispitivanja | smanjenje telesne mase uključujući smanjenje apetita, povećanje telesne mase |
1Ovo neželjeno dejstvo je zabeleženo nakon puštanja leka u promet (postmarketinško iskustvo). Sa sigurnošću od 95% kategorija učestalosti ne prelazi povremenu, ali može da bude niža. Precizna procena učestalosti nije moguća, jer se ovo neželjeno dejstvo nije pojavilo u bazi podataka kliničkih istraživanja sa 1395 pacijenata sa Sindromom nemirnih nogu koji su lečeni pramipeksolom.
Opis odabranih neželjenih dejstava
Somnolencija
Pramipeksol se često dovodi u vezu sa somnolencijom i povremeno sa prekomernom pospanošću tokom dana, kao i epizodama naglog padanja u san (videti i odeljak 4.4).
Poremećaj libida
Pramipeksol može povremeno da se dovede u vezu sa poremećajima libida (pojačan ili oslabljen).
Poremećaji kontrole nagona
Patološkog kockanje, povišen libido, hiperseksualnost, kompulzivno trošenje novca ili kupovanje, prejedanje i kompulzivno prejedanje, mogu se javiti kod pacijenata koji su lečeni dopaminskim agonistima, uključujući i Mirapexin (videti odeljak 4.4).
U jednoj unakrsnoj, retrospektivnoj, skrining, kontrolnoj studiji kojom je obuhvaćeno 3090 pacijenata sa Parkinsonovom bolešću, 13,6% svih pacijenata koji su primali dopaminergičku ili ne-dopaminergičku terapiju ispoljilo je simptome poremećaja kontrole impulsa u prethodnih šest meseci. U ove manifestacije spadali su patološko kockanje, kompulzivna kupovina, prejedanje i kompulzivno seksualno ponašanje (hiperseksualnost). U moguće nezavisne faktore rizika za poremećaj kontrole impulsa spadaju dopaminergička terapija i veće doze dopaminergičke terapije, mlađi uzrast (≤ 65 godina), pacijenti koji nisu u braku (neoženjeni, neudate) i po sopstvenom priznanju slučajevi kockarskog ponašanja u porodici.
Sindrom obustave agonista dopamina
Kad se doza leka smanjuje ili se obustavlja primena agonista dopamina, uključujući pramipeksol, može doći do nemotoričkih neželjenih dejstava. Simptomi uključuju apatiju, anksioznost, depresiju, zamor, znojenje i bol (videti odeljak 4.4).
Srčana insuficijencija
U kliničkim ispitivanjima i na osnovu postmarketinškog iskustva, srčana insuficijencija se javljala kod pacijenata koji primaju pramipeksol. U jednoj farmakoepidemiološkoj studiji, upotreba pramipeksola je bila povezana sa pojačanim rizikom od srčane insuficijencije u poređenju sa neuzimanjem pramipeksola (zabeleženi koeficijent rizika 1,86; 95% CI, 1,21-2,85).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nema kliničkog iskustva sa masivnim predoziranjem. Očekivana neželjena dejstva treba da budu ona koja su povezana sa farmakodinamičkim profilom dopaminskog agoniste, uključujući mučninu, povraćanje, hiperkineziju, halucinacije, agitaciju i hipotenziju. Nema utvrđenog antidota za predoziranje dopaminskim agonistom. Ako su prisutni znaci stimulacije centralnog nervnog sistema, mogu biti indikovani neuroleptici. Postupanje u slučaju predoziranja može da iziskuje opšte potporne mere uz ispiranje želuca, intravensko davanje tečnosti, primenu aktivnog uglja i praćenje elektrokardiograma (EKG).
Mehanizam dejstva
Pramipeksol je dopaminski agonist i vezuje se visoko selektivno i specifično za D2 podgrupu dopaminskih receptora, od kojih poseban afinitet ima za D3 receptore, i punu intrinsičku aktivnost.
Pramipeksol ublažava motorni deficit povezan sa Parkinsonovom bolešću stimulacijom dopaminskih receptora u strijatumu. Ispitivanja na životinjama su pokazala da pramipeksol inhibira sintezu dopamina, oslobađanje i obrt dopamina.
Mehanizam delovanja pramipeksola u lečenju sindroma nemirnih nogu nije poznat, mada neurofarmakološki dokazi ukazuju na primarnu ulogu dopaminergičkog sistema.
Farmakodinamski efekti
U kliničkim studijama na dobrovoljcima zabeležen je dozno-zavisan pad nivoa prolaktina. U jednoj kliničkoj studiji na zdravim dobrovoljcima u kojoj su Mirapexin tablete sa produženim oslobađanjem titrirane brže (na svaka 3 dana) nego što je preporučeno sve do 3,15 mg pramipeksol baze (4,5 mg soli ) dnevno, zabeleženi su povećanje krvnog pritiska i ubrzanje pulsa. Ovakvo dejstvo nije zabeleženo u studijama na bolesnicima.
Klinička efikasnost i bezbednost kod Parkinsonove bolesti
Kod pacijenata pramipeksol ublažava znake i simptome idiopatske Parkinsonove bolesti. Placebo- kontrolisanim kliničkim studijama obuhvaćeno je približno 1800 pacijenata u stadijumima I-V po skali Hoehn & Yahr koji su lečeni pramipeksolom. Od njih, približno 1000 su bili u višim stadijumima bolesti, istovremeno lečeni levodopom i imali motorne komplikacija.
I u ranim i u uznapredovalim stadijumima Parkinsonove bolesti, efikasnost pramipeksola u kontrolisanim kliničkim ispitivanjima održavana je približno šest meseci. U otvorenim nastavcima studija koji su trajali i po više od tri godine, nije bilo znakova smanjenja efikasnosti.
U jednom kontrolisanom dvostruko slepom ispitivanju u trajanju od 2 godine, inicijalna terapija pramipeksolom značajno je usporila početak motornih komplikacija, i smanjila njihovu pojavu u poređenju sa inicijalnom terapijom levodopom. Ovo usporavanje motornih komplikacija sa pramipeksolom treba odmeriti u odnosu na veće poboljšanje motorne funkcije koje se postiže levodopom (što se meri srednjim promenama na skoru UPDRS). Ukupna incidenca halucinacija i somnolencije bila je veća u fazi povećanja doze u grupi koja je primala pramipeksol. Međutim, nije bilo značajnih razlika tokom faze održavanja. Ove
aspekte treba uzeti u obzir kada se započinje terapija pramipeksolom kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću.
Pedijatrijska populacija
Evropska agencija za lekove je ukinula obavezu podnošenja rezultata ispitivanja leka Mirapexin u svim podgrupama pedijatrijske populacije kod Parkinsonove bolesti (videti odeljak 4.2. za upotrebu u pedijatriji).
Klinička efikasnost i bezbednost kod sindroma nemirnih nogu
Efikasnost pramipeksola procenjivana je u četiri placebo kontrolisana ispitivanja kod približno 1000 pacijenata sa umerenim do veoma teškim sindromom nemirnih nogu.
Srednja promena u odnosu na početnu vrednost na skali Restless Legs Syndrome Rating Scale (IRLS) i Clinical Global Impression-Improvement (CGI-I) predstavljala je primarni cilj merenja efikasnosti. Za oba primarna parametra praćenja statistički značajne razlike uočene su u grupama pacijenata koji su primali 0,25 mg, 0,5 mg i 0,75 mg pramipeksol soli u odnosu na placebo grupu. Nakon 12 nedelja lečenja početni IRLS skor se poboljšao od 23,5 do 14,1 poena u placebo grupi, i od 23,4 do 9,4 poena u pramipeksol grupi (kombinovane doze). Zaokružena srednja razlika je bila – 4,3 jedinice (CI 95% -6,4; -2,1 jedinice, p
<0,0001). CGI-I stope odgovora (poboljšane, znatno poboljšane) su bile 51,2% i 72,0% u placebo, odnosno pramipeksol grupi (sa razlikom od 20% CI 95%: 8,1%; 31,8%, p<0,0005). Efikasnost terapije se ispoljila sa 0,088 mg baze (0,125 mg soli) dnevno nakon prve nedelje lečenja.
U placebo kontrolisanoj studiji polisomnografije tokom tri nedelje Mirapexin je značajno smanjio broj periodičnih pokreta ekstremiteta tokom vremena provedenog u krevetu.
Dugotrajna efikasnost je procenjivana u jednom placebo-kontrolisanom kliničkom ispitivanju. Posle 26 nedelja terapije dolazilo je do podešenog srednjeg smanjenja ukupnog skora IRLS za 13,7 bodova u grupi koja je primala pramipeksol, a 11,1 u grupi koja je primala placebo, sa statistički signifikantnom (p = 0,008) srednjom razlikom između terapija od -2,6.
Stope odgovora po skali CGI-I (poboljšane, znatno poboljšane) iznosile su 50,3% (80/159) u grupi koja je primala placebo, a 68,5% (111/162) u grupi koja je primala pramipeksol (p = 0,001), što odgovara broju od 6 pacijenata koje treba lečiti (number needed to treat, NNT) (95%CI: 3,5; 13,4).
Pedijatrijska populacija
Evropska agencija za lekove je odložila obavezu da se podnesu rezultati ispitivanja leka Mirapexin u jednoj ili više podgrupa pedijatrijske populacije kod sindroma nemirnih nogu (videti odeljak 4.2 upotreba u Pedijatrijskoj populaciji).
Klinička efikasnost i bezbednost kod Turetovog poremećaja
Efikasnost pramipeksola (0,0625-0,5 mg/dan) kod pedijatrijskih pacijenata uzrasta 6-17 godina sa Turetovim poremećajem, procenjivana je u jednoj šestonedeljnoj, dvostruko-slepoj, randomizovanoj, placebo kontrolisanoj studiji sa fleksibilnim dozama. Ukupno je randomizovano 63 pacijenta (43 da primaju pramipeksol, a 20 placebo). Primarni parametar praćenja bio je promena vrednosti Ukupnog skora tikova (TTS) na Jel globalnoj skali težine tikova (YGTSS) u odnosu na početne (predterapijske) vrednosti.
Nije primećena razlika između pramipeksola i placeba ni u primarnim, ni u sekundarnim parametrima praćenja ishoda, uključujući ukupan skor YGTSS, globalni utisak pacijenta o poboljšanju (PGI-I), Klinički globalni utisak o poboljšanju (CGI-I) ili Klinički globalni utisak o težini bolesti (CGI-S). Sledeći neželjeni događaji su zabeleženi kod najmanje 5% pacijenata u grupi koja je primala pramipeksol i bili su češći kod njih nego u grupi koja je primala placebo: glavobolja (27,9%, placebo 25,0%), somnolencija (7,0%, placebo 5,0%), mučnina (18,6%, placebo 10,0%), povraćanje (11,6%, placebo 0,0%), bol u gornjem delu abdomena
(7,0%, placebo 5,0%), ortostatska hipotenzija (9,3%, placebo 5,0%), mijalgija (9,3%, placebo 5,0%), poremećaj spavanja (7,0%, placebo 0,0%), dispnea (7,0%, placebo 0,0%) i infekcije gornjih disajnih puteva (7,0%, placebo 5,0%). Drugi značajni neželjeni događaji koji su dovodili do obustave ispitivanog leka kod pacijenata koji su primali pramipeksol, bili su konfuzno stanje, poremećaj govora i pogoršanje stanja (videti odeljak 4.2).
Resorpcija
Pramipeksol se brzo i potpuno resorbuje posle oralnoj upotrebi. Apsolutna biološka raspoloživost je veća od 90%, a maksimalne koncentracije u plazmi beleže se posle 1 do 3 sata. Brzina resorpcije se smanjuje unošenjem hrane, ali ne i ukupni obim resorpcije. Pramipeksol pokazuje linearnu kinetiku i relativno malu intervarijabilnost koncentracija u plazmi.
Distribucija
Kod ljudi je vezivanje pramipeksola za proteine veoma nisko (<20%), ali je volumen distribucije veliki (400 L). Kod pacova su zabeležene visoke koncentracije u moždanom tkivu (približno 8 puta veće nego u plazmi).
Biotransformacija
Pramipeksol se kod čoveka metaboliše samo u maloj meri.
Eliminacija
Bubrežna ekskrecija neizmenjenog pramipeksola je glavni put eliminacije. Približno 90% 14C-obeležene doze izluči se preko bubrega, dok se manje od 2% nalazi u fecesu. Ukupni klirens pramipeksola je približno 500 mL/min, a bubrežni klirens je približno 400 mL/min. Poluvreme eliminacije (t½ ) se kreće u rasponu od 8 časova kod mlađih do 12 časova kod starijih ispitanika.
Ispitivanja toksičnosti ponovljenih doza pokazala su da pramipeksol ima funkcionalna dejstva, uglavnom zahvatajući CNS i reproduktivni sistem žena, verovatno kao posledica prekomernog farmakodinamskog dejstva pramipeksola.
Kod patuljastih svinja zabeleženi su smanjenje dijastolnog i sistolnog pritiska i brzine srčanog rada, dok je kod majmuna zabeležena sklonost ka hipotenzivnom dejstvu.
Potencijalno dejstvo pramipeksola na reproduktivnu funkciju ispitivano je na pacovima i kunićima. Pramipeksol nije imao teratogeno dejstvo kod pacova i kunića, ali je bio embriotoksičan kada su davane maternotoksične doze. Zbog selekcije životinjskih vrsta i ograničenih parametara ispitivanja, neželjena dejstva pramipeksola na trudnoću i fertilitet žena nisu u potpunosti razjašnjena.
Kašnjenje seksualnog sazrevanja (na primer, odvajanje prepucijuma i formiranje vaginalnog otvora) zabeleženo je kod pacova. Značaj za humanu populaciju nije poznat.
Pramipeksol nije bio genotoksičan. U ispitivanjima kancerogenosti, pacovi muškog pola razvijali su hiperplaziju i adenome Lejdigovih ćelija, što se tumači dejstvom pramipeksola na inhibiciju prolaktina. Ovaj nalaz nije klinički relevantan za humanu populaciju. U istoj studiji pokazano je i da pri dozama od 2 mg/kg (u obliku soli) i većim, pramipeksol je bio povezivan sa degeneracijom retine kod albino pacova. Ovaj nalaz nije zabeležen kod pigmentiranih pacova, niti u dvogodišnjem ispitivanju kancerogenosti kod albino miša, niti u ma kojoj drugoj ispitivanoj vrsti.
Nema poznatih.
3 godine
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece! Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Mirapexin, 0,25 mg, tablete: 30 tableta (3 blistera x 10 tableta) Unutrašnje pakovanje leka je OPA/aluminijum/PVC-aluminijum blister
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 3 blistera sa po 10 tableta i Uputstvo za lek.
Mirapexin, 1 mg, tableta: 30 tableta (3 blistera x 10 tableta)
Unutrašnje pakovanje leka je OPA/aluminijum/PVC-aluminijum blister
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 3 blistera sa po 10 tableta i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Mirapexin sadrži aktivnu supstancu pramipeksol i pripada grupi lekova koji se zovu dopaminski agonisti, koji stimulišu dopaminske receptore u mozgu. Stimulacija dopaminskih receptora pokreće nervne impulse u mozgu koji pomažu da se kontrolišu pokreti tela.
Mirapexin se koristi za:
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete Mirapexin.
Upozorite svog lekara ako imate (ili ste imali) ma koje medicinsko stanje ili simptome, a posebno neko od sledećih:
Recite Vašem lekaru ako Vi ili lice koje o Vama brine primetite da Vam se javlja potreba ili neodoljiva želja da se ponašate na način koji nije uobičajen za Vas i da ne možete da odolite nagonu, porivu ili iskušenju da obavite određene radnje kojima možete da naškodite sebi ili drugima. Ovo su poremećaji kontrole nagona i mogu uključiti ponašanja kao što su zavisnost od kockanja, prejedanje ili prekomerno trošenje novca, abnormalno izraženi seksualni nagon ili preokupiranost seksualnim mislima ili osećanjima. Vaš lekar će možda morati da Vam prilagodi dozu ili obustavi primenu ovog leka.
Obavestite Vašeg lekara ako Vi ili Vaša porodica/negovatelj primetite da se kod Vas razvijaju simptomi manije (uznemirenost, osećaj ushićenja ili prekomernog uzbuđenja) ili delirijuma (smanjena svest, konfuzija, gubitak osećaja za realnost). Vaš lekar će možda morati da prilagodi ili obustavi primenu ovog leka.
Obavestite svog lekara ako osetite simptome kao što su depresija, apatija, teskoba, zamor, znojenje ili bol nakon prestanka terapije ili smanjenja doze leka Mirapexin. Ako problemi uporno traju duže od
nekoliko sedmica, možda će Vaš lekar morati da Vam prilagodi terapiju.
Obavestite svog lekara ako se kod Vas javlja nemogućnost držanja tela i vrata ravno i uspravno (aksijalna distonija). Ukoliko se ovo dogodi, Vaš lekar će možda želeti da Vam prilagodi ili promeni lekove.
Deca i adolescenti
Mirapexin se ne preporučuje za upotrebu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.
Drugi lekovi i Mirapexin
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primenjujete, donedavno ste primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove. Ovo uključuje i lekove, biljne preparate, dodatke hrani koje ste uzimali bez recepta.
Treba da izbegavate istovremenu primenu leka Mirapexin sa antipsihoticima. Vodite računa ako uzimate neki od sledećih lekova:
Ako uzimate levodopu, preporučuje se da se doza levodope smanji kada započinjete lečenje lekom Mirapexin.
Vodite računa ako uzimate bilo koji lek za smirenje (koji ima sedativno dejstvo) ili ako pijete alkohol. U tim slučajevima Mirapexin može da utiče na Vašu sposobnost da upravljate vozilima ili mašinama.
Uzimanje leka Mirapexin sa hranom i pićima
Treba da budete oprezni kada pijete alkohol tokom terapije lekom Mirapexin. Mirapexin se može uzimati sa hranom ili bez nje.
Trudnoća i dojenje
Recite svom lekaru ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Nije poznato kakvo je dejstvo leka Mirapexin na nerođeno dete. Prema tome, ne uzimajte Mirapexin ako ste trudni, osim ako Vam to lekar ne propiše .
Lek Mirapexin ne treba koristiti tokom dojenja. Mirapexin može da smanji stvaranje majčinog mleka. Takođe, on može da prođe u majčino mleko i dospe do Vaše bebe. Ako se upotreba leka Mirapexin ne može izbeći, treba prekinuti sa dojenjem.
Pre uzimanja bilo kog leka, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Mirapexin može da izazove halucinacije (da vidite, čujete ili osetite stvari koje nisu prisutne). Ako se ovo javi kod Vas, nemojte da vozite niti da rukujete mašinama.
Mirapexin je doveden u vezu sa pojavom pospanosti i epizodama naglog padanja u san, posebno kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću. Ako osećate ta neželjena dejstva, ne smete da vozite, niti upravljate mašinama. Ako se to desi, obavestite svog lekara.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom. Lekar će Vam reći i koja je prava doza za Vas.
Mirapexin se može uzimati sa hranom ili bez nje. Tablete progutajte sa vodom.
Parkinsonova bolest
Dnevna doza se daje tako što se podeli u tri jednake doze.
Tokom prve nedelje uobičajena doza je polovina tablete leka Mirapexin 0,25 mg (što odgovara 0,125 mg), tri puta na dan (što odgovara ukupnoj dnevnoj dozi od 0,375 mg na dan):
Prva nedelja | |
Broj tableta | pola tablete Mirapexin 0,25 mg, tri puta na dan |
Ukupna dnevna doza (mg) | 0,375 |
Ova doza se povećava na svakih 5-7 dana, po uputstvu Vašeg lekara, dok se simptomi ne stave pod kontrolu (doza održavanja).
Druga nedelja | Treća nedelja | |
Broj tableta | 1 tableta Mirapexin 0,25 mg tri puta na dan | 2 tablete Mirapexin 0,25 mg tri puta na dan |
Ukupna dnevna doza (mg) | 0,75 | 1,5 |
Uobičajena doza održavanja je 1,5 mg na dan. Međutim, ova doza se može povećavati još više. Ako je neophodno, Vaš lekar može da poveća Vašu dozu sve do 4,5 mg pramipeksola na dan. Moguća je i manja doza održavanja, odnosno pola tablete Mirapexin 0,25 mg 3 puta na dan.
Najniža doza održavanja | Najveća doza održavanja | |
Broj tableta | pola tablete Mirapexin 0,25 mg tri puta na dan | 6 tableta Mirapexin 0,25 mg tri puta na dan |
Ukupna dnevna doza (mg) | 0,375 | 4,5 |
Pacijenti sa oboljenjem bubrega:
Ako imate umereno do teško oboljenje bubrega, Vaš lekar će Vam propisati nižu dozu. U tom slučaju, moraćete da uzimate ove tablete samo jednom ili dva puta na dan. Ako imate umereno oboljenje bubrega, uobičajena početna doza je pola tablete Mirapexin 0,25 mg dva puta na dan. U slučajevima teškog oboljenja bubrega, uobičajena početna doza je samo pola tablete Mirapexin 0,25 mg na dan.
Sindrom nemirnih nogu
Uobičajena doza se uzima jednom dnevno, uveče, 2-3 sata pre odlaska na spavanje.
Tokom prve nedelje, uobičajena doza je pola tablete leka Mirapexin 0,25 mg jednom dnevno (što odgovara ukupnoj dnevnoj dozi od 0,125 mg):
Prva nedelja | |
Broj tableta | pola tablete Mirapexin 0,25 mg |
Ukupna dnevna doza (mg) | 0,125 |
Ova doza će se povećavati svakih 4-7 dana, po nalogu Vašeg lekara, sve dok se simptomi ne stave pod kontrolu (doza održavanja).
Druga nedelja | Treća nedelja | Četvrta nedelja | |
Broj tableta | 1 tableta | 2 tablete | 3 tablete |
Ukupna dnevna | 0,25 | 0,5 | 0,75 |
Dnevna doza ne treba da pređe dozu od 3 tablete leka Mirapexin 0,25 mg ili dozu od 0,75 mg (što odgovara 0,54 mg pramipeksol baze) na dan.
Ako prestanete da uzimate svoje tablete duže od nekoliko dana i želite da ponovo počnete lečenje, morate da počnete ispočetka od najniže doze. Onda polako ponovo podižete dozu, kao što ste to radili prvi put.
Posavetujte se sa svojim lekarom.
Vaš lekar će preispitati ovu terapiju posle 3 meseca da odluči da li da se lečenje nastavi ili ne.
Pacijenti sa oboljenjem bubrega
Ako imate teško oboljenje bubrega, Mirapexin možda nije pogodna terapija za Vas.
Ako ste uzeli više leka Mirapexin nego što treba
Ako slučajno uzmete previše tableta,
Ako ste zaboravili da uzmete lek Mirapexin
Ne brinite. Jednostavno tu dozu sasvim preskočite i uzmite narednu u vreme kada je to i predviđeno. Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Mirapexin
Nemojte prekidati da uzimate Mirapexin pre nego što se posavetujte sa svojim lekarom. Ako morate da prestanete da uzimate ovaj lek, Vaš lekar će Vam postepeno smanjivati dozu. Tako se smanjuje opasnost od pogoršavanja simptoma.
Ako patite od Parkinsonove bolesti, ne smete naglo da prekidate terapiju lekom Mirapexin. Nagli prekid može da izazove pojavu stanja koje se naziva maligni neuroleptički sindrom koji predstavlja veliki rizik po zdravlje. Simptomi ovog sindroma uključuju:
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva,
iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.. Procena ovih neželjenih dejstava zasniva se na sledećim učestalostima:
Veoma česta | mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek |
Česta | mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek |
Povremena | mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek |
Retka | mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek |
Veoma retka | mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek |
Nepoznata | Učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka |
Ukoliko ste oboleli od Parkinsonove bolesti, može doći do pojave sledećih neželjenih dejstava:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
posledicama.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
Recite Vašem lekaru ako Vam se javi ma koje od ovih ponašanja; on će razgovarati sa Vama o načinima da se simptomi ublaže ili stave pod kontrolu.
Za neželjena dejstva označena (*) nije moguće precizno utvrditi učestalost, jer ta neželjena dejstva nisu zabeležena u kliničkim ispitivanjima na 2762 pacijenta lečenih pramipeksolom. Kategorija učestalosti verovatno nije veća od „povremeno“.
Ukoliko imate sindrom nemirnih nogu, može doći do sledećih neželjenih dejstava:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
Recite Vašem lekaru ako Vam se javi ma koje od ovih ponašanja; on će razgovarati sa Vama o načinima da se simptomi ublaže ili stave pod kontrolu.
Za neželjena dejstva označena (*) nije moguće precizno utvrditi učestalost, jer ta neželjena dejstva nisu zabeležena u kliničkim ispitivanjima na 1395 pacijenata lečenih pramipeksolom. Kategorija učestalosti verovatno nije veća od „povremeno“.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Mirapexin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je pramipeksol
Jedna Mirapexin 0,25 mg tableta sadrži 0,25 mg pramipeksol-dihidrohlorid, monohidrata, što odgovara 0,18 mg pramipeksola.
Jedna Mirapexin 1 mg tableta sadrži 1 mg pramipeksol-dihidrohlorid, monohidrata, što odgovara 0,7 mg pramipeksola.
Pomoćne supstance su: manitol; skrob, kukuruzni, osušen; skrob, kukuruzni; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; povidon K25; magnezijum-stearat.
Kako izgleda lek Mirapexin i sadržaj pakovanja
Mirapexin, 0,25 mg, tablete
Tablete su bele, ovalnog oblika, ravnih površina i fasetiranih ivica, sa jedne strane tablete je utisnuta podeona linija između dve oznake „P7“, a sa druge strane je utisnuta podeona linija između dva simbola proizvođača Boehringer Ingelheim.
Tableta se može podeliti na jednake doze
Mirapexin 1,0 mg, tablete
Tablete su bele, okruglog oblika, ravnih površina i fasetiranih ivica, sa jedne strane tablete je utisnuta podeona linija između dve oznake „P9“, a sa druge strane je utisnuta podeona linija između dva simbola proizvođača Boehringer Ingelheim.
Tablete se mogu podeliti na jednake doze.
Mirapexin, 0,25 mg, tablete: 30 tableta (3 blistera x 10 tableta) Unutrašnje pakovanje leka je OPA/aluminijum/PVC-aluminijum blister
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 3 blistera sa po 10 tableta i Uputstvo za lek.
Mirapexin, 1 mg, tablete: 30 tableta (3 blistera x 10 tableta)
Unutrašnje pakovanje leka je OPA/aluminijum/PVC-aluminijum blister
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 3 blistera sa po 10 tableta i Uputstvo za lek
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:
BOEHRINGER INGELHEIM SERBIA D.O.O. BEOGRAD
Milentija Popovića, 5a Beograd
Proizvođač:
BOEHRINGER INGELHEIM PHARMA GMBH & CO.KG
Binger Strasse 173, Ingelheim am Rhein, Nemačka
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:
Oktobar, 2018.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
Mirapexin, 0,25 mg, tablete: 515-01-04495-17-001 od 01.10.2018.
Mirapexin, 1 mg, tablete: 515-01-04496-17-001 od 01.10.2018.