Nifelat® 20mg tableta sa produženim oslobađanjem

nifedipin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Nifelat® 20mg tableta sa produženim oslobađanjem
Opis
Lek Nifelat sadrži nifedipin, spada u grupu blokatora kalcijumskih kanala i koristi se za lečenje visokog krvnog pritiska ili angine pektoris. Opširnije pitajte svog lekara.
Farmaceutski oblik
tableta sa produženim oslobađanjem
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta
tableta sa produženim oslobađanjem; 20mg; blister, 3x10kom
Broj rešenja
‍515-01-02456-21-001
JKL
‍1402481
EAN
‍8600064105950
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
10.05.2022.
Datum važenja rešenja
10.05.2027.
Maksimalna odobrena cena leka
168,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
167,40 RSD
Doplata
-
DDD
30 mg
Cena na listi lekova RFZO
167,40 RSD
Doplata
-
DDD
30 mg

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek je indikovan za profilaksu hronične stabilne angine pektoris i lečenje blage do umerene hipertenzije.

Doziranje

Preporučena početna doza nifedipina može biti 10 mg na svakih 12 sati, sa daljom titracijom doze u skladu sa terapijskim odgovorom. Lek Nifelat tablete sa produženim oslobađanjem omogućavaju podešavanje inicijalne doze, koja se može prilagođavati do 40 mg na 12 sati, odnosno do maksimalne dnevne doze od 80 mg.

Istovremena primena nifedipina sa induktorima ili inhibitorima CYP3A4 može usloviti prilagođavanje doze nifedipina ili potpuni prestanak primene nifedipina (videti odeljak 4.5).

Dužina lečenja

Lečenje može trajati neograničeno.

Dodatne informacije u posebnim populacijama Pedijatrijska populacija

Nije ustanovljena bezbednost i efikasnost primene nifedipin tableta sa produženim oslobađanjem kod dece mlađe od 18 godina. Trenutno dostupni podaci o primeni nifedipina u terapiji hipertenzije u pedijatrijskoj populaciji su opisani u odeljku 5.1.

Stariji pacijenti (iznad 65 godina)

Farmakokinetika nifedipina je izmenjena kod starijih ljudi tako da mogu biti potrebne manje doze održavanja.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Nifedipin se primarno metaboliše u jetri, tako da je potreban pažljiv nadzor pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre, a u težim slučajevima je neophodno smanjenje doze leka.

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Na osnovu farmakokinetičkih podataka, nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega (videti odeljak 5.2).

Način primene Oralna primena.

Tabletu leka Nifelat treba progutati celu sa čašom vode, nezavisno od obroka. Lek Nifelat ne treba uzimati sa sokom od grejpfruta (videti odeljak 4.5).

Lek Nifelat se ne sme primenjivati u sledećim slučajevima:

  • kod pacijenata sa poznatom preosetljivošću na aktivnu supstancu, ili bilo koji drugi derivat dihidropiridina zbog postojanja teorijskog rizika od ukrštene preosetljivosti, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • kod kardiogenog šoka, klinički značajne aortne stenoze, nestabilne angine ili tokom mesec dana nakon preživljenog infarkta miokarda.
  • kod akutnih napada angine pektoris.
  • nije utvrđena bezbednost ovog leka u terapiji maligne hipertenzije.
  • Lek Nifelat se ne sme koristiti za sekundarnu prevenciju infarkta miokarda. Ovaj lek se ne sme primenjivati istovremeno sa rifampicinom, s obzirom na to se efikasne koncentracije leka u plazmi možda ne mogu postići usled enzimske indukcije (videti odeljak 4.5).

Lek Nifelat ne pripada grupi beta-blokatora i samim tim ne omogućava nagli prekid primene beta-blokatora. Svaki put kada se primena lekova iz ove grupe obustavlja, doze beta-blokatora treba postepeno smanjivati, najbolje tokom 8-10 dana.

Lek Nifelat se može primenjivati u kombinaciji sa beta-blokatorima kao i drugim antihipertenzivima, ali treba imati na umu mogućnost aditivnog dejstva koje može dovesti do posturalne hipotenzije. Lek Nifelat ne sprečava mogući povratni („rebound“) efekat povećanja krvnog pritiska po prekidu primene drugih antihipertenzivnih lekova.

Potreban je oprez kod pacijenata sa veoma niskim krvnim pritiskom (teška hipotenzija sa vrednošću sistolnog krvnog pritiska ispod 90 mmHg).

Lek Nifelat ne treba primenjivati tokom trudnoće osim ukoliko kliničko stanje trudnice ne zahteva terapiju nifedipinom. Lek Nifelat treba primenjivati kod žena sa teškom hipertenzijom koje ne reaguju na standardnu terapiju (videti odeljak 4.6).

Potrebno je pažljivo praćenje krvnog pritiska kada se nifedipin primenjuje sa intravenskim magnezijum- sulfatom, zbog mogućnosti izrazitog smanjenja krvnog pritiska, koje može ugroziti majku i fetus. Dalje informacije u vezi primene u trudnoći, potražite u odeljku 4.6.

Primena leka Nifelat se ne preporučuje tokom dojenja jer je utvrđeno da se nifedipin izlučuje u humano mleko i uticaj izloženosti nifedipina kod novorođenčeta nije poznat (videti odeljak 4.6).

Kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre potrebno je pažljivo praćenje, a u ozbiljnijim slučajevima može biti neophodno i smanjenje doze.

Lek Nifelat treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa smanjenom srčanom rezervom. Tokom primene nifedipina povremeno se javljalo pogoršanje srčane insuficijencije.

Pacijentima sa dijabetesom koji primenjuju lek Nifelat će možda biti neophodno podešavanje terapije i dodatno praćenje pacijenta.

Kod pacijenata na dijalizi sa malignom hipertenzijom i hipovolemijom, može doći do značajnog smanjenja krvnog pritiska.

Nifedipin se metaboliše putem enzimskog sistema citohrom P450 3A4. Lekovi za koje se zna da inhibiraju ili indukuju ovaj enzimski sistem mogu menjati metabolizam prvog prolaska ili klirens nifedipina (videti odeljak 4.5).

Lekovi koji su poznati inhibitori citohrom P450 3A4 sistema, i koji prema tome mogu dovesti do povećanja koncentracija nifedipina u plazmi, su na primer:

  • makrolidni antibiotici (npr. eritromicin)
  • inhibitori HIV-proteaze (npr. ritonavir)
  • azolni antimikotici (npr. ketokonazol)
  • antidepresivi, nefazodon i fluoksetin
  • kvinupristin/dalfopristin
  • valproinska kiselina
  • cimetidin

Nakon istovremene primene nifedipina sa nekim od ovih lekova, treba pratiti vrednosti krvnog pritiska i, po potrebi, razmotriti smanjenje doze nifedipina (videti odeljak 4.5).

Ovaj lek sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ne smeju koristiti ovaj lek.

Za primenu u posebnim populacijama pacijenata videti odeljak 4.2.

Nifedipin se metabolište putem P450 CYP3A4 enzimskog sistema, lokalizovanog u intestinalnoj mukozi i jetri. Prema tome, lekovi za koje se zna da inhibiraju ili indukuju ovaj enzimski sistem mogu menjati metabolizam prvog prolaska kroz jetru (nakon oralne primene) ili klirens nifedipina (videti odeljak 4.4).

Potrebno je uzeti u obzir obim i dužinu trajanja interakcija prilikom primene nifedipina sa sledećim lekovima:

Rifampicin: rifampicin snažno indukuje citohrom P450 3A4 enzimskog sistema. Nakon istovremene primene sa rifampcinom, bioraspoloživost nifedipina je bila značajno smanjena a time i efikasnost. U skladu sa tim, primena nifedipina u kombinaciji sa rifampicinom je kontraindikovana (videti odeljak 4.3).

Nakon istovremene primene nifedipina sa poznatim inhibitorima citohrom P450 3A4 sistema, potrebno je pratiti krvni pritisak i, po potrebi, razmotriti smanjenje doze nifedipina (videti odeljke 4.2 i 4.4). U velikom broju ovih slučajeva, do danas nisu sprovedene formalne studije koje bi procenile potencijal lek-lek interakcija između nifedipina i nabrojanih lekova.

Lekovi koji povećavaju izloženost nifedipinu:

  • Makrolidni antibiotici (npr. eritromicin)
  • inhibitori HIV proteaze (npr. ritonavir)
  • antimikotici iz grupe azola (npr. ketokonazol)
  • fluoksetin
  • nefazodon
  • kvinupristin/dalfopristin
  • cisaprid
  • valproinska kiselina
  • cimetidin
  • diltiazem

Nakon istovremene primene induktora P450 3A4 izoenzima, treba pratiti klinički odgovor na primenu nifedipina i, ukoliko je neophodno, razmotriti povećanje doze ovog leka. Ukoliko se doza nifedipina poveća tokom istovremene primene sa lekom induktorom mikrozomalnih enzima, po prekidu njegove primene treba razmotriti smanjenje doze nifedipina.

Lekovi koji smanjuju izloženost nifedipinu:

  • rifampicin (videti gornji tekst)
  • fenitoin
  • karbamazepin
  • fenobarbital

Uticaj nifedipina na druge lekove

Nifedipin može pojačati dejstvo na smanjenje krvnog pritiska istovremeno primenjenih antihipertenzivnih lekova.

Kada se nifedipin primenjuje istovremeno sa beta-blokatorima, pacijente treba pažljivo pratiti, s obzirom na to da je u pojedinačnim slučajevima utvrđeno pogoršanje srčane insuficijencije.

Digoksin: istovremena primena nifedipina i digoksina može dovesti do smanjenja klirensa digoksina i posledično do povećanja koncentracije digoksina u plazmi. U skladu sa tim, pacijenta treba podvrgnuti kontrolnim proverama simptoma predoziranja digoksinom i, ukoliko je neophodno, dozu srčanih glikozida treba smanjiti.

Hinidin: Istovremena primena sa nifedipinom može dovesti do smanjenja koncentracije hinidina u plazmi, i nakon prestanka primene nifedipina, u pojedinačnim slučajevima može doći do značajnog povećanja koncentracije hinidina u plazmi. Takođe, kada se nifedipin istovremeno primenjuje ili se obustavi njegova dalja primena, preporučuje se praćenje koncentracije hinidina u plazmi i, ukoliko je potrebno, preporučuje se podešavanje doze hinidina. Krvni pritisak treba pažljivo pratiti i, ukoliko je neophodno, dozu nifedipina treba smanjiti.

Takrolimus: Ovaj lek se metaboliše preko enzimskog sistema citohrom P450 3A4. Objavljeni podaci ukazuju da u pojedinačnim slučajevima doza takrolimusa, primenjena istovremeno sa nifedipinom, može biti smanjena. Nakon istovremene primene oba leka, treba pratiti koncentraciju takrolimusa u plazmi i, ukoliko je neophodno, razmotriti smanjenje doze ovog leka.

Interakcije sa hranom

Sok od grejpfruta inhibira enzimski sistem P450 3A4. Prema tome, primena nifedipina zajedno sa sokom od grejpfruta dovodi do povećanja koncentracija ovog leka u plazmi i produženog vremena delovanja nifedipina usled smanjenog efekta prvog prolaska kroz jetru ili smanjenog klirensa. Kao posledica navedenog, uticaj nifedipina na smanjenje krvnog pritiska može biti pojačan. Nakon redovne konzumacije soka od grejpfruta, ovaj uticaj može trajati najmanje tri dana od poslednjeg unosa soka od grejpfruta. Iz tog razloga, ne preporučuje se konzumacija grejpfruta/soka od grejpfruta za vreme terapije nifedipinom (videti odeljak 4.2).

Druge vrste interakcija

Nifedipin može lažno povećati vrednosti spektrofotometrijskih parametara vanililmandelične kiseline iz urina. Međutim, nema uticaja na vrednosti dobijene HPLC metodom.

Trudnoća

Lek Nifelat ne treba primenjivati u trudnoći, osim ukoliko kliničko stanje žene zahteva lečenje ovim lekom (videti odeljak 4.4).

Ispitivanja na životinjama su pokazala embriotoksičnost, fetotoksičnost i teratogenost (videti odeljak 5.3). Nisu sprovedene adekvatne dobro kontrolisane studije u populaciji trudnica.

Iz dostupnih kliničkih podataka ne može se utvrditi specifičan prenatalni rizik, iako je prijavljeno povećanje

incidence perinatalne asfiksije, porođaja putem carskog reza, kao i rađanje nedonoščadi i usporenje intrauterinog rasta. Nije utvrđeno da li pomenuti efekti nastaju usled postojeće hipertenzije, njenog lečenja ili specifičnog dejstva leka.

Dostupne informacije nisu dovoljne za odbacivanje neželjenih dejstava nifedipina kao uzroka malformacija kod nerođenih i novorođenih beba. Stoga primena nifedipina u trudnoći zahteva veoma pažljivu individualnu procenu odnosa koristi i rizika i treba je razmotriti samo ako su se sve druge terapijske mogućnosti pokazale neefikasne ili nijedna druga terapijska mogućnost nije indikovana.

Primećena je pojava akutnog plućnog edema kod primene blokatora kalcijumskih kanala, između ostalog i nifedipina, kao tokolitika tokom trudnoće (videti odeljak 4.8.), naročito u slučaju multiple trudnoće (blizanačke ili druge multiple trudnoće) kada su ovi lekovi primenjivani intravenski i/ili istovremeno sa beta- 2 agonistima.

Dojenje

Nifedipin se izlučuje u majčino mleko, u koncentraciji koja je uporediva sa koncentracijama leka u serumu majke. Kod formulacija nifedipina sa trenutnim oslobađanjem, preporučuje se odlaganje dojenja za 3-4 sata nakon primene leka kako bi se smanjila izloženost novorođenčeta leku (videti odeljak 4.4).

Plodnost

U pojedinačnim slučajevima in vitro fertilizacije, primena blokatora kalcijumskih kanala kao što je nifedipin je bila povezana sa reverzibilnim biohemijskim promenama u glavi spermatozoida koje su mogle dovesti do oštećenja funkcije spermatozoida. Kod muškaraca kod kojih se in vitro fertilizacija doniranjem semene tečnosti više puta pokazala neuspešnom, kada drugi uzrok nije utvrđen, kao mogući uzrok može se razmotriti primena blokatora kalcijumskih kanala kao što je nifedipin.

Reakcije na lek, koje variraju po intenzitetu između pacijenata, mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama (videti odeljak 4.8). Ovo se posebno odnosi na početak lečenja, promenu terapije i kombinovanje sa alkoholom.

U daljem tekstu su navedene neželjene reakcije na lek evidentirane tokom placebo-kontrolisanih studija sa nifedipinom, klasifikovane u skladu sa CIOMS III kategorizacijom učestalosti (baza podataka kliničkih studija: nifedipin n=2661; placebo n=1486, na dan 22.02.2006. i u ACTION kliničkoj studiji: nifedipin n=3825; placebo n=3840)

Neželjena dejstva sa kategorijom učestalosti „Često“ su zapažena sa incidencom manjom od 3%, sa izuzetkom edema (9,9%) i glavobolje (3,9%).

Učestalost prijavljenih neželjenih dejstava nifedipina je prikazana u sledećoj tabeli. U okviru svake grupe učestalosti, neželjena dejstva su poređana prema opadajućoj ozbiljnosti. Učestalost je definisana: često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100) i retko (≥1/10000 do <1/1000). Neželjena dejstva prijavljena tokom perioda postmaketinškog praćenja leka, i za koje učestalost nije mogla biti procenjena, označena su kao „nepoznato“.

Organski sistem (MedDRA)ČestoPovremenoRetkoNepoznato
Poremećaji krvi iAgranulocitoza,
Poremećaji imunskog sistemaAlergijske reakcije, Alergijski edem/angioedemSvrab, Koprivnjača, OsipAnafilaktičke/ anafilaktoidne reakcije
PsihijatrijskiAnksioznost,
Poremećaji metabolizma iHiperglikemija
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljaVertigo, Migrena,Parastezije/Dizestezij eHipoestezije, Somnolencija
Poremećaji okaSmetnje sa vidomBol u predelu oka
KardiološkiTahikardija,Bol u predelu grudi
Vaskularni poremećajiEdem (uključujući periferni edem),Hipotenzija, Sinkopa
Respiratorni, torakalni i medijastinalniZapušen nos, Krvarenje iz nosaDispnea, Plućni edem**
Gastrointestinalni poremećajiOpstipacijaGastrointestinalni i abdominalni bol, Mučnina, Dispepsija Flatulencija, SuvaHiperplazija gingivePovraćanje, Insuficijencija gastroezofagusnog sfinktera
Hepatobilijarni poremećajiProlazno povećanje vrednosti enzimaŽutica
Poremećaji kože i potkožnog tkivaEritemToksična epidermalna nekroliza, Fotosenzitivna
Poremećaji mišićno-koštanog,Mišićni grčevi, Oticanje zglobovaArtralgija, Mijalgija
PoremećajiPoliurija,
urinarnog trakta
Poremećaji reproduktivnogErektilna disfunkcija
Opšti poremećaji i reakcije na mestuOsećaj lošeg opšteg stanjaJeza

* može dovesti do životno ugrožavajućeg stanja

**slučajevi prijavljeni kada je nifedipin primenjivan kao tokolitik tokom trudnoće (videti odeljak 4.6)

Kod pacijenata sa malignom hipertenzijom i hipovolemijom na dijalizi može doći do značajnog pada krvnog pritiska kao posledice vazodilatacije.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi

Zapaženi su sledeći simptomi u slučajevima ozbiljne intoksikacije nifedipinom: Poremećaji svesti do nivoa kome, pad krvnog pritiska, tahikardija, bradikardija, hiperglikemija, metabolička acidoza, hipoksija, kardiogeni šok sa edemom pluća.

Lečenje

Što se tiče lečenja predoziranja, prioritet predstavlja eliminacija nifedipina i ponovno uspostavljanje stabilnih kardiovaskularnih parametara. Eliminacija mora biti što potpunija, uključujući i eliminaciju iz tankog creva, jer u suprotnom je resorpcija aktivne supstance neminovna u distalnim partijama digestivnog trakta.

Korist od gastrične dekontaminacije nije jasno utvrđena.

  • Razmotriti primenu aktivnog uglja (50 g za odrasle, 1 g/kg za decu), ukoliko se lečenje započne u roku od jednog sata nakon ingestije potencijalno toksične količine leka.

Iako je opravdano pretpostaviti da primena aktivnog uglja može biti od koristi kada su u pitanju formulacije sa modifikovanim oslobađanjem (odloženo, produženo oslobađanje), nema dokaza koji bi to podržali.

  • Osim navedenog, može se razmotriti lavaža želuca kod odraslih, u roku od 1 sata nakon potencijalno životno ugrožavajućeg predoziranja.
  • Razmotriti dalju primenu aktivnog uglja na svaka 4 sata ukoliko je došlo do ingestije klinički značajnih količina formulacije nifedipina sa produženim oslobađanjem uz primenu pojedinačne doze osmotskog laksativa (npr. sorbitola, laktuloze ili magnezijum sulfata).
  • Asimptomatske pacijente treba pratiti najmanje 4 sata nakon ingestije, odnosno 12 sati ukoliko je došlo do predoziranja formulacijom nifedipina sa produženim oslobađanjem.

Hemodijaliza nema značaja pošto nifedipin ne podleže dijalizi, međutim može se primeniti plazmafereza (visoka stopa vezivanja za proteine plazme, relativno mali volumen distribucije).

Hipotenzija nastaje kao rezultat kardiogenog šoka, a arterijska vazodilatacija se može lečiti kalcijumom (10-20 mL 10% rastvora kalcijum-glukonata primenjeno intravenski u toku 5-10 minuta). Ukoliko efekat nije dovoljan, postupak se može ponoviti, uz praćenje EKG. Ukoliko je primenom kalcijuma povećanje krvnog pritiska nedovoljno, mogu se primeniti vazokonstriktorni simpatomimetici kao što su dopamin ili noradrenalin. Adekvatnu dozu ovih lekova treba odrediti u skladu sa odgovorom pacijenta.

Simptomatska bradikardija se može lečiti atropinom, beta-simpatomimeticima ili privremenim srčanim pejsmejkerom, ukoliko je neophodno.

Primenu dodatnih količina tečnosti treba sprovoditi sa oprezom kako bi se izbeglo opterećenje kardiovaskularnog sistema.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Selektivni blokatori kalcijumskih kanala sa pretežno vaskularnim delovanjem - derivati dihidropiridina

ATC šifra: C08CA05

Nifedipin je specifičan i potentan blokator kalcijumskih kanala iz klase analoga 1,4-dihidropiridina. Blokatori kalcijumskih kanala („antagonisti kalcijuma“) smanjuju transmembranski influks jona kalcijuma kroz spore kalcijumske kanale u unutrašnjost ćelije. Nifedipin deluje predominantno na ćelije miokarda i glatke mišićne ćelije koronarnih arterija i krvnih sudova od kojih zavisi periferni otpor.

U hipertenziji, osnovno dejstvo nifedipina je postizanje periferne vazodilatacije i posledično smanjenje perifernog otpora.

Kod angine, nifedipin smanjuje periferni i koronarni vaskularni otpor, dovodeći do povećanja u koronarnom protoku krvi, minutnom volumenu srca i udarnom volumenu, smanjujući tako naknadno opterećenje srca (after-load).

Dodatno, nifedipin submaksimalno dilatira kako intaktne, tako i aterosklerotski izmenjene koronarne arterije, štiteći na taj način srčani mišić od spazma koronarnih arterija i poboljšavajući perfuziju ishemičnog miokarda.

Nifedipin smanjuje učestalost anginoznih napada i ishemijske promene EKG-a bez obzira na relativni doprinos spazma koronarnih arterija ili ateroskleroze na kliničku sliku.

Nifedipin primenjen dva puta dnevno obezbeđuje kontrolu povišenog krvnog pritiska tokom 24 sata. Nifedipin dovodi do smanjenja krvnog pritiska tako da je procenat smanjenja krvnog pritiska proporcionalan inicijalnoj vrednosti krvnog pritiska. Kod normotenzivnih osoba, nifedipin ima mali ili nema uticaj na vrednost krvnog pritiska.

Pedijatrijska populacija

Postoje ograničene informacije u pogledu poređenja efekta nifedipina i drugih antihipertenziva u terapiji kako akutne tako i dugoročne hipertenzije, sa različitim formulacijama i u različitim dozama. Utvrđen je antihipertenzivni efekat nifedipina, međutim preporuke u vezi sa doziranjem, bezbednost tokom dugoročne

primene i uticaj na kardiovaskularni ishod još uvek nisu utvrđene. Nisu prisutni farmaceutski oblici za terapiju kod dece.

Resorpcija

Posle oralne primene nifedipin se brzo i gotovo potpuno resorbuje. Sistemska raspoloživost oralno primenjenog nifedipina iznosi 45-56% zahvaljujući efektu prvog prolaska kroz jetru. Maksimalne koncentracije nifedipina, u obliku tableta sa produženim oslobađanjem primenjenog u dozi od 20 mg, u plazmi i serumu se postižu nakon 1,5 do 4,2 sata. Primena leka u prisustvu hrane odlaže, ali ne smanjuje resorpciju.

Distribucija

Stepen vezivanja nifedipina za proteine plazme iznosi oko 95% (albumin). Utvrđeno je da poluvreme distribucije nakon intravenske primene iznosi 5 do 6 minuta.

Biotransformacija

Nakon oralne primene, nifedipin se metaboliše u zidu creva i u jetri, primarno putem reakcija oksidacije. Nastali metaboliti ne pokazuju farmakološku aktivnost. Nifedipin se izlučuje u obliku svojih metabolita, prevashodno putem bubrega, dok se oko 5-15% eliminiše putem žuči u feces. Neizmenjeni nifedipin se može naći samo u tragovima u urinu (ispod 0,1%).

Eliminacija

Terminalno poluvreme eliminacije iznosi 6 do 11 sati (tablete sa produženim oslobađanjem), zbog odložene resorpcije. Tokom dugotrajne primene uobičajenih doza leka, nisu prijavljeni slučajevi akumulacije leka u organizmu. U slučaju smanjene funkcije bubrega, nisu uočene značajne promene u poređenju sa zdravim ispitanicima. Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre, poluvreme eliminacije je značajno produženo a ukupni klirens smanjen. U težim slučajevima može biti potrebno smanjenje doze.

Pretklinički podaci dobijeni u konvencionalnim ispitivanjima toksičnosti posle primene jedne doze i pri ponovljenoj primeni, genotoksičnosti i kancerogenog potencijala, ne ukazuju na posebne opasnosti za ljude.

Ispitivanje reproduktivne toksičnosti

Pokazano je da nifedipin izaziva teratogene efekte kod pacova, miševa i kunića, uključujući digitalne anomalije, malformacije ektremiteta, rascep nepca, defekt sternuma i malformacije rebara. Digitalne anomalije i malformacije ekstremiteta mogu biti posledica narušene cirkulacije u uterusu, ali su takođe ustanovljene i kod životinja tretiranih nifedipinom isključivo po završetku perioda organogeneze.

Primena nifedipina je bila udružena sa različitim embriotoksičnim, placentotoksičnim i fetotoksičnim efektima, uključujući zastoj u rastu i razvoju fetusa (kod pacova, miševa, kunića), malu placentu i nedovoljno razvijene horionske resice (kod majmuna), embrionalnu i fetalnu smrt (kod pacova, miševa, kunića) i produženu trudnoću/smanjenu stopu preživljavanja mladunaca (kod pacova; nije zabeleženo kod drugih vrsta). Rizik kod ljudi se ne može isključiti u slučaju kada se dostignu velike koncentracije u organizmu majke. Međutim, sve doze povezane sa teratogenim, embriotoksičnim ili fetotoksičnim efektima bile su toksične i za majke i bile su nekoliko puta veće od maksimalne preporučene doze kod ljudi (videti odeljak 4.6).

6. FARMACEUTSKI PODACI

Jezgro tablete:

Laktoza, monohidrat;

Skrob, kukuruzni;

Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Povidon K30;

Celuloza, mikrokristalna (PH-101); Magnezijum-stearat.

Obloga tablete:

Hipromeloza;

Makrogol 6000;

Titan-dioksid C.I. 77891 (E171);

Gvožđe (III)-oksid, crveni C.I. 77491 (E172).

Nije primenljivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Unutrašnje pakovanje je Alu/PVC blister koji sadrži 10 tableta sa produženim oslobađanjem.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 tableta sa produženim oslobađanjem (ukupno 30 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Nifelat sadrži aktivnu supstancu nifedipin, koja pripada grupi lekova koji se nazivaju „blokatori kalcijumskih kanala“ (BKK). Lek Nifelat se koristi za lečenje visokog krvnog pritiska (hipertenzije) ili bola u predelu grudi (angina pektoris).

U terapiji krvnog pritiska, lek Nifelat deluje tako što opušta i širi krvne sudove. Na taj način krv protiče lakše i manji je pritisak na zid krvnog suda. Smanjeni krvni pritisak smanjuje i naprezanje srca.

U terapiji angine pektoris, lek Nifelat deluje tako što opušta i širi arterije koje dopremaju krv u srčani mišić. Na taj način se povećava količina krvi i kiseonika koja dospeva u srčani mišić i smanjuje njegovo naprezanje. Ukoliko se srce manje napreže, napadi angine će se dešavati ređe i slabijim intenzitetom.

  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na nifedipin, na bilo koji lek iz iste terapijske grupe (poznatiji kao

„derivati dihidropiridina“), ili na bilo koju od pomoćnih susptanci ovog leka (navedene u odeljku 6);

  • ukoliko ste imali srčani udar u prethodnih mesec dana;
  • ukoliko imate nestabilnu anginu;
  • ukoliko ste ikada kolabirali (izgubili svest) zbog problema sa srcem, sa simptomima bledila, gušenja, hladnog znoja i suvoće usta (kardiogeni šok);
  • ukoliko Vam je rečeno da imate suženje (stenozu) aortnog srčanog zaliska;
  • ukoliko se kod Vas naglo javi anginozni napad (akutni napad angine pektoris). Lek Nifelat ne dovodi do brzog olakšanja simptoma angine;
  • ukoliko Vaš krvni pritisak nastavlja da raste uprkos terapiji (maligna hipertenzija);
  • za prevenciju srčanog udara ukoliko ste već imali srčani udar;
  • ukoliko koristite rifampicin, antibiotik;

Ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas nemojte uzimati lek Nifelat i razgovarajte sa svojim lekarom.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom pre nego što počnete da uzimate lek Nifelat:

  • Ukoliko imate nizak krvni pritisak i propisan Vam je lek Nifelat za lečenje angine pektoris. Vaš krvni pritisak se može dodatno sniziti ovom terapijom.
  • Ukoliko imate srčano oboljenje zbog kojeg Vaše srce ne može da savlada pojačano opterećenje (slaba srčana rezerva).
  • Ukoliko ste trudni.
  • Ukoliko dojite. Ako je potrebno da uzimate lek Nifelat, treba prekinuti dojenje pre otpočinjanja terapije ovim lekom.
  • Ukoliko ste dijabetičar. Terapija šećerne bolesti će možda morati da se koriguje. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, obratite se Vašem lekaru.
  • Ukoliko ste na bubrežnoj dijalizi. Ako je krvni pritisak veoma visok, a smanji se količina krvi u cirkulaciji, može doći do naglog pada krvnog pritiska tokom primene leka Nifelat.
  • Ukoliko Vam je funkcija jetre oštećena. Vaš lekar će možda sprovesti neke analize krvi; takođe, može Vam biti propisana manja doza leka Nifelat.

Razgovarajte sa Vašim lekarom pre uzimanja leka Nifelat ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas.

Takođe se konsultujte sa Vašim lekarom u sledećim slučajevima:

  • Ukoliko dajete uzorak urina na analizu (lek Nifelat može uticati na rezultate nekih parametara analize urina).
  • Ukoliko planirate da se podvrgnete postupku veštačke oplodnje, ili su raniji pokušaji veštačke oplodnje bili bezuspešni, jer nifedipin kod muškaraca negativno utiče na funkciju spermatozoida.

Drugi lekovi i lek Nifelat

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koje se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Neki lekovi mogu da utiču na delovanje leka Nifelat. Posavetujte se sa svojim lekarom ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:

  • Druge lekove za terapiju visokog krvnog pritiska
  • Rifampicin (antibiotik)
  • Cimetidin (za lečenje čira na želucu)
  • Digoksin, diltiazem, hinidin ili beta-blokatore (za lečenje oboljenja srca)
  • Kvinupristin/dalfopristin (kombinacija antibiotika)
  • Fenitoin, karbamazepin ili valproinsku kiselinu (za lečenje epilepsije)
  • Cisaprid (za lečenje smanjene pokretljivosti ždrela i želuca)
  • Injekcije magnezijum-sulfata tokom trudnoće (mogu izazvati ozbiljan pad krvnog pritiska)
  • Eritromicin (antibiotik)
  • Ketokonazol, itrakonazol ili flukonazol (antigljivični lekovi)
  • Indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir ili amprenavir (za lečenje HIV infekcije)
  • Fluoksetin ili nefazodon (za lečenje depresije)
  • Takrolimus (za sprečavanje odbacivanja transplantiranih organa)
  • Fenobarbital (obično za lečenje nesanice ili nervne napetosti).

Uzimanje leka Nifelat sa hranom i pićima

Lek Nifelat možete uzimati nezavisno od obroka.

Nemojte piti sok od grejpfruta niti jesti grejpfrut tokom primene leka Nifelat. Nemojte koristiti lek Nifelat 3 dana nakon što ste popili sok od grejpfruta ili pojeli grejpfrut. Takođe, nemojte koristiti grejpfrut za vreme terapije ovim lekom. Utvrđeno je da grejpfrut povećava količinu nifedipina, aktivne supstance ovog leka, u krvi. Ovaj efekat je primetan tokom najmanje 3 dana.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Ukoliko su se sve druge terapijske mogućnosti pokazale neefikasne ili nijedna druga terapija nije moguća, možda ćete moći da koristite lek Nifelat za vreme trudnoće, ali tek nakon pažljive konsultacije i odobrenja od strane Vašeg lekara, na osnovu procene odnosa koristi i rizika.

Nemojte koristiti lek Nifelat ukoliko dojite. Ukoliko je potrebno da uzimate ovaj lek, treba da prestanete sa dojenjem pre otpočinjanja terapije lekom Nifelat.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Terapija lekom Nifelat može izazvati vrtoglavicu, nesvesticu, intenzivan osećaj zamora ili smetnje sa vidom. Nemojte upravljati vozilima ili rukovati mašinama ukoliko se kod Vas ispolji neko od navedenih neželjenih dejstava. Verovatnije je da se kod Vas javi nešto od navedenog kada otpočinjete sa lečenjem, kada promenite lek ili ako ste konzumirali alkohol.

Lek Nifelat sadrži laktozu, supstancu sa potvrđenim dejstvom.

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

  • Kao početna doza, može biti doza od 10 mg nifedipina na svakih 12 sati, međutim, ovo ne znači lomljenje tablete Nifelat od 20 mg na polovinu.
  • Uobičajena doza održavanja je 20 mg nifedipina, odnosno 1 tableta leka Nifelat na svakih 12 sati (tj. dva puta dnevno), ali Vaš lekar može povećati ili smanjiti dozu u zavisnosti od stepena kontrole Vašeg krvnog pritiska ili angine. Maksimalna doza leka je 40 mg (tj. dve tablete) na svakih 12 sati.
  • Kod starijih osoba mogu biti propisane manje doze.
  • Ukoliko imate oboljenje jetre, verovatno će Vam biti propisana manja doza leka Nifelat.
  • Tabletu progutajte celu sa čašom vode (nemojte lomiti niti drobiti tabletu).
  • Nastavite sa primenom leka Nifelat sve dok Vam lekar ne kaže suprotno.

Nemojte koristiti lek Nifelat sa sokom od grejpfruta. Lek Nifelat možete uzimati nezavisno od obroka.

Primena kod dece i adolescenata

Lek Nifelat se ne preporučuje kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina; postoje ograničeni podaci o bezbednosti i efikasnosti u ovoj populaciji.

Ako ste uzeli više leka Nifelat nego što treba

Odmah potražite medicinsku pomoć. Ukoliko je moguće, ponesite kutiju leka kako bi lekar znao šta ste koristili.

Uzimanje prevelikih količina ovog leka može prekomerno smanjiti Vaš krvni pritisak i dovesti do ubrzanog ili usporenog srčanog rada. Takođe može doći do porasta vrednosti šećera u krvi ili porasta aciditeta (kiselosti) krvi, oticanja pluća, niskih vrednosti kiseonika u krvi i poremećaja svesti, koje mogu dovesti do gubitka svesti.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Nifelat

Odmah uzmite uobičajenu dozu leka Nifelat i nastavite sa primenom po utvrđenom rasporedu, sa razmakom od bar 12 sati između doza.

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.

Ukoliko imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se Vašem lekaru.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ozbiljna neželjena dejstva

Ukoliko se kod Vas javi nešto od sledećeg:

  • teška, iznenadna generalizovana alergijska reakcija (koja zahvata čitav organizam), uklučujući veoma retko pojavu životno ugrožavajućeg šoka (simptomi mogu biti otežano disanje, pad krvnog pritiska, ubrzan puls), oticanje (uključujući potencijalno životno ugrožavajuće oticanje disajnih puteva);
  • druge alergijske reakcije koje dovode do otoka potkožnih tkiva (mogu biti ozbiljne i uključuju oticanje grkljana koje može imati životno ugrožavajući ishod);
  • ubrzan rad srca (tahikardija);
  • otežano disanje ili poteškoće sa disanjem (nepoznata učestalost);
  • blage do umerene alergijske reakcije;
  • svrab (može biti intenzivan), osip ili koprivnjača,

odmah se obratite Vašem lekaru i nemojte uzimati narednu dozu, s obzirom na to da ovo mogu biti prvi znaci alergijske reakcije koja se može intenzivirati.

Ukoliko se kod Vas javi:

  • reakcija na koži ili pojava plikova/ljuštenje kože i/ili mukozne reakcije (u predelu usta/nosa ili na penisu/vagini) (Toksična epidermalna nekroliza),

odmah se obratite Vašem lekaru pre nastavka terapije, s obzirom na to da ovo mogu biti znaci ozbiljne reakcije.

Manje ozbiljna neželjena dejstva

Pored gore navedenih neželjenih dejstava, tokom terapije lekom Nifelat mogu se javiti i sledeća neželjena dejstva:

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 od 10 pacijenata koji uzimaju lek):

  • glavobolja
  • širenje krvnih sudova (vazodilatacija)
  • opšti osećaj malaksalosti
  • opstipacija (zatvor)
  • oticanje, naročito u predelu članaka i nogu

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 od 100 pacijenata koji uzimaju lek):

  • bol u predelu stomaka
  • nespecifičan bol
  • jeza
  • nizak krvni pritisak
  • iznenadni, kratkotrajni, prolazni gubitak svesti (sinkopa)
  • nesvestica
  • palpitacije (osećaj lupanja srca)
  • suva usta
  • loše varenje
  • nadimanje (flatulencija)
  • mučnina
  • grčevi u mišićima
  • oticanje zglobova
  • poremećaji sna
  • nervna napetost ili nervoza
  • pojava crvenila na koži
  • krvarenje iz nosa
  • zapušen nos
  • vertigo (vrtoglavica)
  • migrena
  • ošamućenost
  • drhtanje
  • učestalo mokrenje sa izlučivanjem velike količine mokraće (poliurija)
  • bolno ili otežano mokrenje
  • nemogućnost postizanja ili održavanja erekcije
  • poremećaj vida
  • privremeno povećanje vrednosti nekih enzima jetre

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 od 1 000 pacijenata koji uzimaju lek):

  • osećaj trnjenja, mravinjanja, bockanja ili svraba
  • poremećaj čula dodira (dizestezija)
  • uvećanje desni

Nepoznata učestalost – ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:

  • povraćanje
  • smanjenje broja belih krvnih zrnaca, leukocita (leukopenija)
  • smanjen broj ili potpuni nedostatak, jedne vrste belih krvnih zrnaca, granulocita (agranulocitoza)
  • povećana koncentracija šećera (glukoze) u organizmu (hiperglikemija)
  • smanjena osetljivost na površini kože (hipoestezija)
  • pospanost (somnolencija)
  • bol u predelu očiju
  • bol u predelu grudi (angina pektoris)
  • gorušica ili loše varenje (insuficijencija gastroezofagealnog sfinktera)
  • žuta prebojenost kože ili beonjača (žutica)
  • alergijska reakcija na sunčevu svetlost uslovljena uzimanjem leka (reakcije fotosenzitivnosti)
  • male, uzdignute regije na koži koje krvare (purpura)
  • bolovi u zglobovima
  • bolovi u mišićima

Svi navedeni simptomi obično nestaju prestankom primene leka Nifelat.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Nifelat posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon Važi do: Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti i vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je nifedipin.

Jedna tableta sa produženim oslobađanjem sadrži 20 mg nifedipina.

  • Pomoćne supstance su:

Jezgro tablete:

Laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; povidon K30; celuloza, mikrokristalna (PH-101); magnezijum-stearat.

Obloga tablete:

Hipromeloza; makrogol 6000; titan-dioksid (C.I. 77891, E171); gvožđe (III)-oksid, crveni (C.I. 77491, E172)

Kako izgleda lek Nifelat i sadržaj pakovanja

Okrugle, bikonveksne film tablete, ružičaste boje, sa utisnutom podeonom linijom na jednoj strani. Podeona linija nije namenjena za lomljenje tablete.

Unutrašnje pakovanje je Alu/PVC blister koji sadrži 10 tableta sa produženim oslobađanjem.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 tableta sa produženim oslobađanjem (ukupno 30 tableta sa produženim oslobađanjem) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole

ACTAVIS D.O.O. BEOGRAD,

Đorđa Stanojevića 12, Beograd

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj, 2022.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-02456-21-001 od 10.05.2022.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info