Kratkotrajno lečenje teške nesanice koja prouzrokuje psihičku i fizičku iscrpljenost i nemogućnost obavljanja dnevnih obaveza (kada je sedacija u toku dana prihvatljiva).
Doziranje:
Odrasli
Preporučena doza je 5 mg, pre odlaska na spavanje. Po potrebi doza se može povećati do 10 mg.
Stariji ili pacijenti sa oslabljenim funkcijama: stariji pacijenti ili pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega i/ili jetre posebno su osetljivi na neželjena dejstva nitrazepama. Kod ovih pacijenata doza ne bi trebalo da prelazi polovinu normalno preporučene doze.
Kod pacijenata kod kojih su prisutne organske promene na mozgu, doza leka Nipam ne treba da prelazi 5 mg.
Ostale populacije pacijenata
Kod pacijenata sa hroničnom plućnom insuficijencijom ili hroničnim oboljenjem bubrega ili jetre, doza leka se može po potrebi redukovati.
Pedijatrijska populacija
Kontraindikovana je primena leka Nipam kod dece.
Doziranje leka treba da bude individualno prilagođeno. Ukoliko je moguće, preporučuje se povremeno uzimanje leka (intermitentna terapija).
Lečenje treba da traje što kraći vremenski period i treba ga započeti najmanjom preporučenom dozom. Maksimalne preporučene dnevne doze ne smeju se prekoračiti. Preporučuje se da lečenje traje od nekoliko dana do dve nedelje, a maksimalno, uključujući i postepeni prestanak uzimanja leka, do četiri nedelje. Duža primena benzodiazepina zahteva duži period postepenog smanjivanja doze. Može biti potrebna pomoć specijaliste. Malo je dostupnih podataka o efikasnosti i bezbednosti benzodiazepina tokom dugotrajne primene.
U određenim slučajevima neophodno je produžiti uzimanje leka preko maksimalno dozvoljenog perioda. U tim slučajevima se lečenje ne sme produžiti pre nego što se uradi reevaluacija stanja pacijenta.
Korisno je informisati pacijenta kada započne terapiju, da je trajanje terapije ograničeno i precizno objasniti kako će se doza leka smanjivati. Takođe je bitno da pacijent bude svestan mogućnosti nastanka rebound fenomena (videti odeljak 4.8) i na taj način minimizirati anksioznost ukoliko se takvi simptomi pojave tokom procesa prekida primene leka. Terapija nitrazepamom se ne sme prekinuti naglo, nego dozu treba postepeno smanjivati.
Preporučuje se uzimanje leka neposredno pre odlaska na spavanje.
Kod primene dugodelujućih benzodiazepina, na početku terapije mora se reći pacijentu da njegovo stanje treba da bude redovno kontrolisano da bi se, ukoliko bude neophodno, doza ili učestalost uzimanja leka smanjila i tako izbeglo predoziranje usled akumulacije leka.
Način primene:
Lek je namenjen za oralnu upotrebu.
Pre odluke o primeni benzodiazepina za olakšavanje simptoma, treba utvrditi uzrok nesanice.
Benzodiazepini se ne preporučuju kao primarna terapija za fobična ili opsesivna stanja, hroničnu psihozu ili psihičku bolest.
Istovremena primena leka Nipam i opioida može dovesti do sedacije, respiratorne depresije, kome i smrtnog ishoda. Zbog ovih rizika, istovremeno propisivanje opioida sa lekovima sa sedativnim dejstvom, kao što su benzodiazepini ili srodni lekovi, poput leka Nipam, mora biti ograničeno za pacijente za koje zamenske mogućnosti lečenja nisu moguće. U slučaju odluke da se lek Nipam propiše istovremeno s opioidima, potrebno je primeniti najmanju efektivnu dozu, a trajanje lečenja treba biti što je moguće kraće (takođe videti opšte preporuke o doziranju u odeljku 4.2.).
Pacijente treba pažljivo kontrolisati zbog znakova i simptoma respiratorne depresije i sedacije. Zbog toga se strogo preporučuje obavestiti pacijente i njihove negovatelje (gde je primenljivo) kako bi bili svesni navedenih simptoma (videti odeljak 4.5.).
Ukoliko je pacijent budan u periodu maksimalne aktivnosti leka, sećanje može biti oslabljeno.
Primena benzodiazepina može dovesti do razvoja fizičke i psihičke zavisnosti. Rizik za razvoj zavisnosti se povećava pri primeni velikih doza, posebno tokom dužeg perioda. Ovaj rizik je posebno povećan kod pacijenata u čijoj anamnezi postoje podaci o zavisnosti od alkohola, zloupotrebi lekova, kao i kod pacijenata s izraženim poremećajima ličnosti. Kod tih pacijenata, najvažnije je sprovoditi redovne lekarske kontrole, rutinsko ponavljanje propisivanja treba izbegavati, a terapiju treba prekidati postepenim smanjivanjem doze leka. Nagli prekid primene leka, čak i kada se radi o kratkotrajnoj terapiji uobičajenim dozama, može biti praćen simptomima kao što su depresija, glavobolja, mišićna slabost, nervoza, izrazita anksioznost, napetost, nemir, konfuzija, promene raspoloženja, povratna (rebound) nesanica, razdražljivost, znojenje i dijareja.
Kada se primenjuju dugodelujući benzodiazepini, važno je upozoriti da se terapija ne sme menjati sa kratkodelujućim benzodiazepinima, jer se mogu javiti simptomi obustave.
U težim slučajevima mogu se javiti sledeći simptomi: derealizacija, depersonalizacija, hiperakuzija, obamrlost i utrnulost udova, preosetljivost na svetlost, zvuk i fizički kontakt, halucinacije ili epileptični napadi. U retkim slučajevima, prekid lečenja nakon primene velikih doza može dovesti do stanja konfuzije, psihotičnih ponašanja i konvulzija. Zabeležena je zloupotreba benzodiazepina.
Tolerancija: slabljenje hipnotičkog dejstva benzodiazepina se može javiti nakon ponavljane primene tokom nekoliko nedelja.
Povratna nesanica i anksioznost
Povratna nesanica je prolazni sindrom koji se može javiti prilikom postupka prekida lečenja pri čemu se simptomi koji su doveli do lečenja benzodiazepinima mogu ponovno javiti u pojačanom obliku. Kao popratne reakcije moguće su promene raspoloženja, anksiozna stanja ili nemir. Budući da je rizik od pojave simptoma obustave i povratnih simptoma (engl. rebound phenomena) veći kod naglog prekida lečenja, preporučuje se prekid lečenja postepenim smanjivanjem doze.
Neuobičajene psihičke reakcije na benzodiazepine su zabeležene. Retko su zabeleženi poremećaji ponašanja uključujući paradoksalne agresivne nastupe, uzbuđenost, konfuziju, nemir, uzrujanost, razdražljivost, deluzije, napade besa, noćne more, halucinacije, psihoze, neprikladno ponašanje i primetna depresija sa tendencijom suicida. Stoga je poseban oprez potreban pri propisivanju benzodiazepina pacijentima sa poremećajima ličnosti. Ukoliko se u toku terapije javi bilo koja od navedenih reakcija, primena leka se treba prekinuti. Navedene reakcije mogu biti prilično ozbiljne i veća je verovatnoća da se jave kod starijih pacijenata.
Benzodiazepini mogu usloviti pojavu anterogradne amnezije. Stanje obično nastaje 1 do 2 sata nakon primene leka i može trajati do nekoliko sati. Zbog toga, da bi se smanjio rizik, pacijentu je potrebno 7 do 8 sati neprekidnog sna.
Istovremena primena alkohola/depresora CNS-a
Istovremenu primenu nitrazepama sa alkoholom i/ili depresorima CNS-a treba izbegavati. Ovakva istovremena primena može pojačati kliničko delovanje nitrazepama što može uključivati tešku sedaciju, klinički značajnu respiratornu i/ili kardiovaskularnu depresiju (videti odeljak 4.5.).
Posebne populacije pacijenata
S povećanjem godina pacijenata, zabeležen je pojačan intenzitet i učestalost CNS toksičnosti, posebno pri primeni velikih doza. Stoga doza leka Nipam kod pacijenata starije životne dobi ne bi trebala prelaziti 5 mg (videti odeljak 4.2.). S obzirom na miorelaksirajuće dejstvo benzodiazepina, prilikom ustajanja noću, postoji rizik od pada i preloma kuka, posebno kod starijih pacijenata.
Kod pacijenata sa hroničnom plućnom insuficijencijom ili hroničnim obolenjem bubrega ili jetre, doza leka se može po potrebi redukovati. Benzodiazepini su kontraindikovani kod pacijenata s teškim oštećenjem funkcije jetre.
Benzodiazepine treba primenjivati sa pojačanim oprezom kod pacijenata koji u svojoj anamnezi imaju zloupotrebu alkohola ili droga.
U slučajevima teškog gubitka, benzodiazepini mogu inhibirati psihološko prilagođavanje.
Depresija koja je postojala i ranije, može da se ponovo javi ili pogorša tokom primene benzodiazepina, uključujujući nitrazepam. Primena benzodiazepina može demaskirati suicidalne sklonosti kod depresivnih pacijenata, pa ne treba da se primenjuju bez odgovarajuće antidepresivne terapije.
Pomoćna supstanca sa potvrđenim dejstvom
Ovaj lek sadrži laktozu. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, potpunim nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom ne smeju koristiti ovaj lek.
Pojačana depresija centralnog nervnog sistema rezultat je interakcije benzodiazepina sa lekovima sa centralnim dejstvom kao što su barbiturati, antipsihotici, sedativi, antidepresivi, hipnotici, anksiolitici, analgetici i anestetici, antiepileptici i sedativni antihistaminici, antihipertenzivi i beta blokatori.
Istovremena primena lekova sa sedativnim dejstvom, kao što su benzodiazepini ili srodni lekovi, kao što je lek Nipam, sa opioidima povećava rizik od javljanja sedacije, respiratorne depresije, kome i smrtnog ishoda, zbog pojačanog depresivnog delovanja na centralni nervni sistem. Doza i trajanje lečenja treba biti ograničeno (videti odeljak 4.4.).
Kombinacije sa opioidnim analgeticima mogu dovesti do pojačanja euforičnog dejstva i time do ubrzanog razvoja psihološke zavisnosti. Poseban nadzor je neophodan kod starijih pacijenata.
U kombinaciji sa antiepilepticima, neželjena dejstva i toksičnost se češće javljaju, naročito kod istovremene primene sa hidantoinom ili barbituratima ili sa kombinacijom koja uključuje oba leka. Ovo zahteva dodatan oprez u početnoj fazi terapije.
Poznati inhibitori enzima jetre, naročito citohroma P450, na primer cimetidin, neki azolni antigljivični lekovi, omeprazol, inhibitori anti-retroviralne proteaze, makrolidni antibiotici, blokatori kalcijumovih kanala, selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) i disulfiram, smanjuju klirens benzodiazepina i mogu pojačati njihovo dejstvo, dok poznati induktori enzima jetre, na primer rifampicin ili kantarion, mogu da povećaju klirens benzodiazepina.
Potrebno je izbegavati istovremenu primenu alkohola, jer može doći do pojačavanja sedativnog dejstva nitrazepama, što negativno utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rada na mašinama.
Istovremena primena teofilina ili aminofilina može smanjti sedativna dejstva benzodiazepina. Istovremena primena benzodiazepina sa natrijum oksibatom može pojačati dejstvo natrijum oksibata. Istovremena primena valerijane može pojačati ili smanjiti dejstvo nitrazepama.
Plodnost
Podaci kod ljudi nisu dostupni. U ispitivanjima na miševima i pacovima, nitrazepam je štetno uticao na spermatogenezu kod mužjaka.
Trudnoća
Nitrazepam prolazi placentarnu barijeru. Odnos koncentracije u plazmi između fetusa i majke u ranoj trudnoći je oko 0,6, a 0,9 u kasnoj trudnoći.
Podaci o primeni nitrazepama kod trudnica su ograničeni. Zabeleženi su izolovani slučajevi o primeni veoma velikih doza nitrazepama, što je uzrokovalo kongenitalne anomalije kod ljudi.
Studije na životinjama su pokazale reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3.).
Velike doze nitrazepama tokom rane trudnoće su izazvale malformacije kod pacova, ali ne kod miševa.
Lek ne treba primenjivati tokom trudnoće, posebno tokom prvog i zadnjeg trimestra, osim ako postoje opravdani razlozi.
Ukoliko je lek propisan ženi koja je u reproduktivnom periodu, treba biti upozorena da se, ukoliko planira trudnoću ili sumnja da je trudna, obrati svom lekaru zbog prekida primene leka.
Zabeleženo je da primena benzodiazepina u zadnjem trimestru trudnoće ili tokom porođaja dovodi do nepravilnosti u srčanom radu fetusa, hipotonije, teškoća sa sisanjem, hipotermije i umerene respiratorne depresije kod novorođenčeta.
Novorođenčad čije su majke dugotrajno primenjivale benzodiazepine u kasnijem stadijuma trudnoće mogu razviti fizičku zavisnost, a u postnatalnom periodu postoji opasnost od pojave simptoma obustave.
Dojenje
S obzirom da benzodiazepini izlučuju u majčino mleko, primenu leka Nipam kod dojilja treba izbegavati.
Pacijente treba upozoriti da lek Nipam, kao i ostali slični lekovi, mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Sedacija, amnezija, smanjena sposobnost koncentracije i slabija funkcija mišića mogu negativno uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ako je trajanje spavanja bilo nedovoljno, povećana je mogućnost za smanjenje sposobnosti. Pacijente treba dodatno upozoriti da alkohol može pojačati nesposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, pa se stoga treba izbegavati tokom lečenja.
Neželjena dejstva su klasifikovana prema klasama sistema organa i učestalosti (broj pacijenata za koje se očekuje da će im se javiti reakcija) u sledeće kategorije:
veoma često (≥ 1/10); često (≥ 1/100 do < 1/10); povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100); retko (≥ 1/10000 do
< 1/1000); veoma retko (< 1/10000); nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Poremećaji krvi i limfnog sistema Nepoznata učestalost: poremećaji krvi.
Poremećaji imunskog sistema
Nepoznata učestalost: alergijske reakcije kože, anafilaktička reakcija, angioedem.
Psihijatrijski poremećaji
Često: emocionalna praznina, konfuzija, depresija (može se ispoljiti preegzistirajuća depresija). Retko: poremećaj libida.
Nepoznata učestalost: emocionalni poremećaj, delirijum, insomnija, kognitivni poremećaj, psihička i fizička zavisnost (čak i pri primeni terapijskih doza), sindromi obustave praćeni reakcijama koje uključuju promene raspoloženja, anksioznost, nemir, zloupotreba lekova ili droga, uzrujanost, agresivnost, deluzija, bes, noćne more, halucinacija, psihički poremećaj.
Budući da je rizik od pojave simptoma obustave i povratnih simptoma veći kod naglog prekida lečenja, preporučuje se prekid lečenja postepenim smanjivanjem doze.
Poremećaji nervnog sistema
Često: pospanost, smanjena budnost, glavobolja, vrtoglavica. Retko: vertigo, dizartrija.
Nepoznata učestalost: poremećaj balansa, hipokinezija, tremor, anterogradna amnezija, epilepsija. Starije osobe su posebno osetljive na dejstvo depresora centralnog nervnog sistema.
Poremećaji oka Često: diplopija.
Retko: poremećaji vida.
Vaskularni poremećaji Retko: hipotenzija.
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Nepoznata učestalost: respiratorna depresija, pojačana bronhijalna sekrecija.
Gastrointestinalni poremećaji
Retka: nelagodnost u abdomenu, mučnina.
Hepatobilijarni poremećaji Nepoznata učestalost: žutica.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva Retko: kožni osip.
Nepoznata učestalost: urtikarija, pruritus, dermatitis, multiformni eritem, Stevens-Johnson-ov sindrom.
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva Često: mišićna slabost.
Nepoznata učestalost: spazam mišića.
S obzirom na miorelaksirajući uticaj, postoji rizik od pada i preloma kuka kod starijih pacijenata.
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema Retko: retencija urina.
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene Često: zamor, ataksija.
Nepoznata učestalost: razdražljivost, povratni simptomi (rebound). Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje nitrazepamom u monoterapiji leči se i retko može biti životno ugrožavajuće, osim ako se radi o kombinaciji sa drugim lekovima koji izazivaju depresiju centralnog nervnog sistema (uključujući alkohol).
Prilikom lečenja predoziranja uvek treba uzeti u obzir da se možda radi o uzimanju nekoliko lekova istovremeno.
Simptomi
Predoziranje benzodiazepinima obično se manifestuje depresijom centralnog nervnog sistema u različitim stepenima, od pospanosti do kome. U lakšim slučajevima javljaju se simptomi kao što su pospanost, mentalna konfuzija, dizartrija i letargija. U težim slučajevima, simptomi mogu uključivati ataksiju, hipotoniju, hipotenziju, respiratornu depresiju, retko komu i jako retko smrt.
Lečenje predoziranja
Prilikom potvrđenog predoziranja oralnim benzodiazepinima, može se indukovati povraćanje (unutar jednog sata) ako je pacijent pri svesti ili uraditi ispiranje želuca i održati prohodnost disajnih puteva ako pacijent nije pri svesti. Ako ispiranje želuca ne koristi, treba dati aktivni ugalj kako bi se smanjila resorpcija nitrazepama. Aktivni ugalj treba dati u roku od jednog sata od predoziranja, pri tome osiguravajući da je pacijent budan i da je održana prohodnost disajnih puteva.
Potreban je poseban nadzor respiratorne i kardiovaskularne funkcije na intenzivnoj nezi. Korist dijalize u terapiji predoziranja nije potvrđena. Flumazenil je specifični IV (intravenski) antidot za lečenje u težim slučajevima. Stanje takvih pacijenata se mora intenzivno pratiti u bolnici (videti Sažetak karakteristika leka za flumazenil).
Antagonist benzodiazepina flumazenil nije indikovan kod pacijenata sa epilepsijom koji su bili lečeni benzodiazepinima. Efekat antagonizma benzodiazepina kod tih pacijenata može provocirati epileptičke napade.
Ako se pojavi ekscitacija, barbiturati se ne smeju primenjivati.
Farmakoterapijska grupa: psiholeptici; hipnotici i sedativi; derivati benzodiazepina
ATC šifra: N05CD02
Nitrazepam pripada grupi benzodiazepina sa sedativnim dejstvom. Početak dejstva mu je posle 30-60 minuta, a izaziva san koji traje 6-8 sati.
Nitrazepam se veže za specifične receptore benzodiazepina koji se nalaze na GABA-ergičkim neuronima, te potencira inhibitorno delovanje GABA-ergičkih neurona u nervnom sistenu. Nakon produženog lečenja, zabeležena je pojava tolerancije. Hronična primena benzodiazepina vodi do kompenzatornih promena u centralnom nervnom sistemu. GABAA receptori mogu postati manje osetljivi na kontinuirano akutno delovanje benzodiazepina, i to kao posledica adaptacije samih GABAA receptora, intracelularnih mehanizama ili promena u neurotransmiterskom sistemu. Verovatno su istovremeno zastupljeni višestruki adaptivni mehanizmi.
S povećanjem godina pacijenata je zabeležen pojačan intenzitet i učestalost CNS toksičnosti, posebno pri primeni velikih doza. Zbog toga doza leka Nipam kod starijih ne bi trebala prelaziti 5 mg (videti odeljak 4.2.). Povećana CNS toksičnost kod starijih je izgleda rezultat kombinacije farmakokinetičkih i farmakodinamskih faktora.
Tokom lečenja nitrazepamom, posebno dozom od 10 mg, u nekoliko istraživanja je zabeleženo pogoršanje psihomotornih i kognitivnih radnji. Posebno je pogođena sposobnost upravljama vozilima (videti odeljak 4.7.). Psihomotorno pogoršanje se povećava s trajanjem lečenja. Kod starijih pacijenata je ovo delovanje više izraženo.
Resorpcija
Lek se dobro resorbuje iz gastrointestinalnog trakta i postiže maksimalne koncentracije u plazmi 2 sata posle uzimanja. Bioraspoloživost nakon oralne primene je oko 80% sa značajnim interindividualnim razlikama (53% do 97%). Rezultati o uticaju hrane na resorpciju nitrazepama nisu dosledni. Hrana može smanjiti i odgoditi resorpciju (do 30%).
Distribucija
Vezivanje nitrazepama za proteine je oko 85% do 88% kod odraslih i dece. Kod mlađih osoba volumen distribucije iznosi 2-2,5 L/kg, a kod starijih pacijenata volumen distribucije je veći (4,8 L/kg).
Poluvreme distribucije je oko 15 minuta. Maksimalne koncentracije u serumu, od 35 do 40 nanograma/mL, postižu se nakon oralne primene 5 mg nitrazepama. Procentualni odnos između srednje koncentracije u cerebrospinalnoj tečnosti i plazmi se povećava od 8,0% 2 sata nakon uzimanja do 15,6% 36 sati nakon uzimanja. Koncentracija u cerebrospinalnoj tečnosti zbog toga korelira sa količinom aktivne komponente u plazmi koja se nije vezala za proteine plazme. Nitrazepam prolazi placentarnu barijeru. Odnos koncentracije u plazmi između fetusa i majke u ranoj trudnoći je oko 0,6, dok u kasnoj trudnoći iznosi oko 0,9.
Nitrazepam prolazi u majčino mleko. Odnos koncentracije između mleka i plazme iznosi oko 0,3. Farmakokinetika nitrazepama se može opisati kao otvoreni dvoprostorni model.
Biotransformacija
Glavni metabolički put se sastoji od redukcije i potom acetilacije 7-nitro grupe. Glavni metaboliti su 7- aminonitrazepam i 7-acetamidonitrazepam od kojih su oba bez kliničke aktivnosti. U metabolizam nitrazepama su uključeni CYP3A4 i CYP2D6. Nitrazepam nije niti induktor, niti inhibitor metaboličkih enzima.
Eliminacija
Poluvreme eliminacije u plazmi u proseku iznosi 30 sati. U cerebrospinalnoj tečnosti poluvreme eliminacije iznosi oko 70 sati. Kod starijih osoba poluvreme eliminacije u plazmi raste do 40 sati.
Nitrazepam se uglavnom izlučuje urinom u formi metabolita, od kojih je oko 60% konjugovano. Stanje dinamičke ravnoteže se postiže tokom 5 dana.
Farmakokinetička/farmakodinamska povezanost
Nije u potpunosti objašnjena veza između koncentracija nitrazepama u krvi i njegovog kliničkog dejstva.
Razvojna toksičnost:
Sprovedene su studije razvojne toksičnost kod miševa, pacova, zečeva i pasa. Pri dozi od 100 mg/kg/dan kod pacova i zečeva su nastala različita skeletna oštećenja (kod pacova) i fetalna resorpcija (kod pacova i zečeva). Izgleda da nitrazepam izaziva dozno zavisne teratogene efekte kod pacova sa teratogenim pragom od oko 30 mg/kg/dan.
Nitrazepam nije bio teratogen za miševe. Odsustvo teratogenog efekta kod miševa može biti usled slabije aktivnosti N-acetiltransferaze i deacetilaze kod miševa i posledičnog nedostatka metabolizma do metabolita acetamidonitrazepama koji je, moguće, uključen u teratogeni mehanizam.
Reproduktivna toksičnost:
Nitrazepam je štetno uticao na spermatogenezu kod mužjaka pacova i miševa.
Karcinogenost:
Nisu sprovedene studije karcinogenosti sa nitrazepamom. Ipak, nema naznaka o karcinogenom dejstvu u hroničnim toksikološkim studijama na pacovima i psima.
Laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni; celuloza, mikrokristalna; magnezijum-stearat; povidon;
talk.
Nije primenljivo.
3 godine
Čuvati na temperaturi do 25C.
Unutrašnje pakovanje je PVC-aluminijumski blister sa 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister (ukupno 10 tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Nipam sadrži aktivnu supstancu nitrazepam koja pripada grupi lekova koji se zovu benzodiazepini. Benzodiazepini su lekovi koji imaju umirujuće dejstvo (sedativi).
Lek Nipam skraćuje vreme uspavljivanja i produžava trajanje sna.
Lek Nipam se koristi za kratkotrajno lečenje težih oblika nesanice (insomnia).
Lek Nipam će Vam pomoći da zaspite, ali ne leči uzrok Vaše nesanice, o čemu bi trebalo da razgovarate sa Vašim lekarom.
Lek Nipam se ne sme primenjivati kod dece i osoba mlađih od 18 godina. Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek Nipam:
Lek Nipam dovodi do opuštanja mišića, tako da stariji pacijenti treba da budu veoma oprezni prilikom ustajanja noću, jer postoji rizik od pada i povreda, uključujući prelom kuka.
Drugi lekovi i lek Nipam
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući lekove koji se nabavljaju bez lekarskog recepta. Ovo je izuzetno važno, jer primena više od jednog leka istovremeno može pojačati ili oslabiti dejstvo lekova.
Posebno obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate sledeće lekove:
Istovremena primena leka Nipam i opioida (jakih lekova protiv bolova, lekova za zamensku terapiju i nekih lekova protiv kašlja) povećava rizik od pospanosti, otežanog disanja (depresija disanja) i kome, što može biti životno ugrožavajuće. Zbog toga istovremenu primenu treba razmotriti samo kada ostale mogućnosti lečenja nisu moguće.
Međutim, ako Vaš lekar propiše lek Nipam zajedno sa opioidima, doza i trajanje istovremenog lečenja moraju biti ograničeni od Vašeg lekara.
Obavestite Vašeg lekara o svim opioidnim lekovima koje uzimate i pažljivo se pridržavajte uputstva za doziranje koje Vam je lekar preporučio. Moglo bi biti korisno da zamolite prijatelje ili rođake da pripaze na pojavu gore navedenih znakova i simptoma. Obratite se Vašem lekaru ukoliko se pojave takvi simptomi.
Uzimanje leka Nipam sa hranom i pićima
Ne smete piti alkohol za vreme terapije lekom Nipam. Alkohol pojačava dejstvo leka, što može biti opasno.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Ukoliko Vaš lekar odluči da nastavite sa uzimanjem ovog leka tokom kasne trudnoće ili tokom porođaja, moguće je da Vaše novorođenče ima nižu telesnu temperaturu, mlitavost i teškoće s disanjem i uzimanjem hrane. Ukoliko uzimate lek u poslednjem trimestru trudnoće postoji rizik od razvoja zavisnosti na lek kod Vaše nerođene bebe, dok posle porođaja postoji rizik od razvoja simptoma obustave (simptomi koji se javljaju prilikom prekida primene leka).
Dojenje
Obavestite Vašeg lekara da dojite bebu, pre nego što Vam propiše lek Nipam. Izbegavajte primenu leka Nipam ukoliko dojite, jer se lek može naći u majčinom mleku.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Nipam može prouzrokovati neželjena dejstva kao što su: smanjenje pažnje, zbunjenost, zamor, vrtoglavica, slaba koordinacija mišića i dvostruke slike. Ovo može uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ne smete da upravljate vozilom ili rukujete mašinama ukoliko imate bilo koje od nabrojanih neželjenih dejstava.
Nemojte upravljati vozilima ili rukovati mašinama sve dok ne budete znali kako Nipam utiče na Vas.
Lek Nipam sadrži laktozu
Ako Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Vaš lekar će odrediti najmanju dozu koja će da kontroliše Vaše simptome.
Doza koju će Vam Vaš lekar propisati zavisi od prirode Vaše bolesti, Vašeg odgovora na lek, starosne dobi i telesne mase.
Uvek uzimajte lek Nipam tačno onako kako Vam je Vaš lekar propisao. Nemojte menjati dozu leka bez konsultacije sa lekarom. Ukoliko niste sigurni kako da uzimate ovaj lek, neophodno je da proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ukoliko mislite da je delovanje leka preslabo ili prejako, razgovarajte sa Vašim lekarom. Lek Nipam nije namenjen za primenu kod dece.
Uobičajena početna doza je 5 mg (jedna tableta). Međutim ukoliko ste stariji ili imate oštećenu funkciju pluća, jetre, bubrega ili niste dobrog opšteg stanja, Vaša početna doza obično neće biti veća od 2,5 mg (pola tablete).
Možda nećete morati da uzimate lek svako veče.
Progutajte tabletu s vodom ili nekim drugim nealkoholnim pićem. Uzmite lek Nipam neposredno pre odlaska na spavanje.
Osigurajte nakon uzimanja leka 7 do 8 sati neometanog sna, bez prekida. Obično lečenje neće trajati duže od 4 nedelje.
Lek Nipam može biti manje efikasan ukoliko ga uzimate duže od 4 nedelje. Ukoliko mislite da lek više ne
deluje ili se problemi sa nesanicom nisu smanjili, razgovarajte sa Vašim lekarom.
Takođe, možete postati zavisni na lek ukoliko uzimate velike doze tokom dužeg vremenskog perioda. Zbog toga lek Nipam nije namenjen za dugotrajnu upotrebu i nakon nekoliko nedelja je dobro pokušati sa obustavom primene leka. To će pomoći da se spreči navikavanje na lek Nipam i smanji rizik od stvaranja zavisnosti.
Simptomi obustave mogu se javiti kada prestanete sa primenom leka Nipam (vidite odeljak “Ako naglo prestanete da uzimate lek Nipam“). Nemojte prestajati sa uzimanjem leka bez prethodnog razgovora sa Vašim lekarom.
Ako ste uzeli više leka Nipam nego što treba
Ako ste uzeli previše tableta ili je neko drugi slučajno uzeo Vaš lek, odmah se javite Vašem lekaru, farmaceutu ili idite u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Ponesite preostale tablete ili Uputstvo o leku sa sobom kako bi zdravstveni radnici kojima ste se obratili tačno znali koji ste lek uzeli.
Simptomi prevelike doze leka su pospanost, zbunjenost i zamor. U težim slučajevima simptomi su oslabljeno disanje, nesvestica i koma.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Nipam
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu. Uzmite sledeću dozu leka u uobičajeno vreme.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Nipam
Vaš lekar će Vam savetovati kada da prestanete sa uzimanjem leka Nipam.
Nemojte sami naglo prekinuti uzimanje leka, jer ukoliko se lečenje naglo prekine može doći do pojave simptoma obustave. Manje je verovatna pojava simptoma obustave, ukoliko postepeno prekinete uzimanje leka.
Simptomi obustave uključuju:
U teškim slučajevima može doći do pojave sledećih simptoma:
Ukoliko ste uzimali benzodiazepine duži vremenski period, neophodan je duži vremenski period postepenog smanjivanja doze nego što je uobičajeno potrebno kod prestanka primene leka. Ponekad je neophodna i pomoć specijaliste.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi sa primenom leka Nipam, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Prestanite sa uzimanjem leka i odmah potražite hitnu medicinsku pomoć ako primetite sledeće:
Retko se mogu javiti promene ponašanja. Ukoliko se navedeni simptomi promene ponašanja jave, morate obavestiti Vašeg lekara. Vaš lekar će možda želeti da prestanete s uzimanjem ovog leka. Te promene mogu uključivati agresivnost, uzbuđenost, zbunjenost, nemir, uznemirenost, razdražljivost, napade besa, halucinacije, noćne more i depresiju.
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti iz dostupnih podataka):
Ukoliko ste stariji, možete biti više osetljivi na pojavu neželjenih dejstava leka. Ukoliko se to desi, recite Vašem lekaru i Vaš lekar može odlučiti da promeni Vašu dozu.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Nipam posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 250C.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivna supstanca je nitrazepam.
Jedna tableta sadrži 5 mg nitrazepama.
Pomoćne supstance su laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni; celuloza, mikrokristalna; magnezijum-stearat, povidon i talk.
Kako izgleda lek Nipam i sadržaj pakovanja
Okrugle, ravne, bele do svetlo žute tablete sa podeonom linijom na jednoj strani. Tableta se može podeliti na jednake doze.
Unutrašnje pakovanje je PVC-aluminijumski blister sa 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 blister (ukupno 10 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO BOSNALIJEK DD, BEOGRAD
Cara Nikolaja II 61/B, Beograd - Vračar
Proizvođač:
BOSNALIJEK D.D.
Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Novembar, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-00482-23-001 od 30.11.2023.