Nolvadex® 10mg film tableta

tamoksifen

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Nolvadex® 10mg film tableta
Opis
Nolvadex je lek koji sadrži tamoksifen i koristi se za blokiranje efekata estrogena u organizmu radi lečenja raka dojke.
Farmaceutski oblik
film tableta
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
film tableta; 10mg; blister, 3x10kom
Broj rešenja
‍515-01-01226-22-001
JKL
‍1039010
EAN
‍8606103714053
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
16.01.2023.
Datum važenja rešenja
16.01.2028.
Maksimalna odobrena cena leka
344,20 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
344,20 RSD
Doplata
-
DDD
20 mg
Cena na listi lekova RFZO
344,20 RSD
Doplata
-
DDD
20 mg

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Nolvadex je namenjen za lečenje karcinoma dojke.

Doziranje:

Odrasli

Preporučena dnevna doza tamoksifena je 20 mg. Nema dodatne koristi, u smislu odlaganja relapsa ili produžavanja preživljavanja, sa većim dozama. Nema dokaza koji podržavaju primenu doza od 30 – 40 mg dnevno, iako se ove doze koriste kod nekih pacijentkinja sa uznapredovalom bolešću.

Starije osobe

Slični režimi doziranja se koriste kod starijih pacijentkinja sa karcinomom dojke, a kod nekih od ovih pacijentkinja se lek koristi i kao jedina terapija.

Deca: Tamoksifen se ne koristi kod dece, pošto njegova efikasnost i bezbednost u ovoj populaciji nisu ustanovljene (videti odeljke 5.1 i 5.2).

Način primene:

Lek je namenjen za oralnu upotrebu.

Lek Nolvadex se ne sme koristiti:

  • U trudnoći. Žene u reproduktivnom periodu treba pažljivo pregledati pre započinjanja lečenja karcinoma dojke tamoksifenom, radi isključenja trudnoće (takođe videti odeljak 4.6).
  • U slučaju preosetljivosti na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Istovremena primena sa anastrozolom (videti odeljak 4.5).

Kod jednog broja žena u premenopauzi, koje zbog karcinoma dojke uzimaju lek Nolvadex, može doći do prestanka menstruacije.

Tokom primene leka Nolvadex zapažena je povećana incidenca promena na endometrijumu, uključujući hiperplaziju, polipe, karcinom i sarkom uterusa (uglavnom maligni kombinovani Mullerian tumori). Nije poznat mehanizam koji dovodi do ovih maligniteta, ali može biti povezan sa estrogen-sličnim dejstvima leka Nolvadex. Zbog toga, svaku pacijentkinju koja uzima, ili je prethodno uzimala lek Nolvadex, kod koje se jave abnormalni ginekološki simptomi, posebno vaginalno krvarenje, kao i neregularni ciklusi, vaginalni sekret, bol ili pritisak u maloj karlici, treba bez odlaganja podvrgnuti detaljnom ispitivanju. Tokom kliničkih ispitivanja primene tamoksifena u terapiji karcinoma dojke uočena je pojava drugih primarnih tumora, van endometrijuma ili druge dojke. Nejasno je da li ove pojave imaju klinički značaj, a uzročna veza sa primenjenim lekom nije ustanovljena.

Kod pacijenata sa naslednim angioedemom, lek Nolvadex može izazvati ili pogoršati simptome angioedema.

Venska tromboembolija (VTE)

  • Kod zdravih žena koje su dobijale tamoksifen ustanovljen je 2-3 puta veći rizik za pojavu venske tromboembolije (videti odeljak 4.8).
  • Lekar koji propisuje lek pacijentkinji sa karcinomom dojke, treba da uzme detaljnu ličnu i porodičnu istoriju bolesti vezanu za vensku tromboemboliju (VTE). Ukoliko nešto u istoriji bolesti ukazuje na protrombinski rizik, neophodno je sprovesti medicinske testove u cilju utvrđivanja faktora trombofilije. Pacijente sa pozitivnim rezultatima testova treba savetovati u vezi rizika za pojavu venskih tromboza. Tek posle pažljive procene potencijalnog rizika može se doneti odluka o početku lečenja tamoksifenom. Kod pacijentkinja sa većim rizikom može biti opravdana profilaktička primena antikoagulantne terapije (videti odeljak 4.5).
  • Izrazita gojaznost, starije životno doba i ostali faktori rizika za VTE dodatno povećavaju rizik od nastanka VTE. Pre lečenja tamoksifenom za svaku pacijentkinju treba pažljivo proceniti rizike i koristi od uzimanja leka. Kod žena sa karcinomom dojke, rizik se povećava tokom istovremene primene hemioterapije (videti odeljak 4.5). Dugotrajna profilaktička primena antikoagulanasa može biti opravdana kod onih pacijentkinja sa karcinomom dojke koje imaju višestruke faktore rizika za VTE.
  • Hirurške intervencije i nepokretnost: O prekidu lečenja tamoksifenom kod žena koje imaju karcinom dojke treba razmišljati samo ako rizik tromboembolijskih komplikacija prevazilazi rizik zbog obustave terapije. Pacijentkinjama treba obezbediti odgovarajuću profilaksu tromboza, npr. nošenjem kompresionih čarapa tokom hospitalizacije, što ranijim podizanjem iz postelje ukoliko je moguće i davanjem antikoagulantnih lekova.
  • Ako se kod bilo koje pacijentkinje pojave znaci venske tromboze, uzimanje tamoksifena treba odmah prekinuti i započeti sa odgovarajućim merama protiv tromboze. Kod pacijentkinja koje tamoksifen uzimaju zbog karcinoma dojke, odluku o ponovnom uvođenju tamoksifena treba doneti imajući u vidu ukupan rizik za pacijentkinju. Kod jednog broja pacijentkinja, terapija tamoksifenom se može nastaviti uz istovremenu profilaktičku antikoagulantnu terapiju.
  • Pacijentkinje treba upozoriti da se odmah obrate lekaru ako primete bilo kakve simptome venske tromboembolije.

Kod odloženih mikrohiruških rekonstrukcija dojki, lek i Nolvadex može da poveća rizik od mikrovaskularnih komplikacija režnja.

U jednoj nekontrolisanoj studiji kod 28 devojčica starosti od 2 do 10 godina sa McCune Albright sindromom (MAS), koje su primale 20 mg tamoksifena jednom dnevno u trajanju do 12 meseci, srednji volumen uterusa se povećao nakon 6 meseci primene, a bio je dvostruko uvećan nakon 12 meseci. Iako je ovakav rezultat u skladu sa farmakodinamskim svojstvima tamoksifena, uzročna veza nije utvrđena (videti odeljak 5.1).

U literaturi je pokazano da CYP2D6 spori metabolizeri imaju smanjenu koncentraciju endoksifena u plazmi, jednog od najvažnijih aktivnih metabolita tamoksifena (videti odeljak 5.2).

Istovremena primena lekova koji inhibiraju CYP 2D6 može dovesti do smanjenih koncentracija aktivnog metabolita endoksifena. Zato, snažne inhibitore izoenzima CYP 2D6 (npr. paroksetin, fluoksetin, hinidin, cinakalcet ili bupropion) treba izbegavati kad god je to moguće za vreme terapije tamoksifenom (videti odeljke 4.5 i 5.2).

Zapaljenjska reakcija na ozračenom mestu (engl. radiation recall) je veoma retko zabeležena kod pacijentkinja koje su uzimale lek Nolvadex pre radioterapije. Reakcija je obično bila reverzibilna nakon privremenog prestanka terapije ili ponovnog uvođenja terapije može rezultirati blažom reakcijom. Terapija lekom Nolvadex je nastavljena u većini slučajeva.

Lek Nolvadex sadrži laktozu. Pacijentkinje sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu nedostatkom laktaze ili glukozo-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma po tableti (23 mg) tj. suštinski je bez natrijuma.

Kada se tamoksifen primenjuje u kombinaciji sa kumarinskim antikoagulansima može se javiti značajno povećanje antikoagulantnog efekta. Takve pacijentkinje se moraju pažljivo kontrolisati i klinički pratiti.

Tokom primene kombinacije tamoksifena i citotoksičnih lekova za lečenje karcinoma dojke, povećan je rizik za nastanak tromboembolijskih komplikacija (videti odeljke 4.4 i 4.8). Zbog povećanja rizika od venskih tromboembolija, kod ovih pacijentkinja je u periodu primene istovremene hemioterapije potrebno razmotriti profilaksu tromboze.

Istovremena primena tamoksifena i anastrozola kao adjuvantne terapije nije pokazala poboljšanu efikasnost u odnosu na primenu samog tamoksifena.

Glavni, poznati metabolički put tamoksifena kod ljudi je demetilacija, koju katalizuje izoenzim CYP3A4. Farmakokinetičke interakcije nastaju kada se istovremeno primenjuju lekovi kakav je rifampicin, koji indukuje ovaj izoenzim i može smanjiti koncentracije tamoksifena u krvi. Klinički značaj ovakve interakcije nije za sada poznat.

U literaturi je zabeležena farmakokinetička interakcija sa inhibitorima CYP2D6 izoenzima, koja smanjuje koncentraciju aktivnog metabolita tamoksifena, 4-hidroksi-N-dezmetiltamoksifena (endoksifena), u plazmi. Farmakokinetička interakcija sa inhibitorima izoenzima CYP 2D6, koja dovodi do smanjenja nivoa u plazmi jednog od aktivnijih oblika leka, tj. endoksifena za 65 – 75%, zabeležena je u literaturi. Smanjena efikasnost tamoksifena je zabeležena prilikom konkomitantne primene sa nekim SSRI antidepresivima (npr. paroksetin) u nekim studijama. Pošto se mogućnost za smanjenu efikasnost tamoksifena ne može isključiti, njegovu istovremenu primenu sa snažnim inhibitorima izoenzima CYP 2D6 (npr. paroksetin, fluoksetin, hinidin, cinakalcet ili bupropion) treba izbegavati, kad god je to moguće (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Lek Nolvadex se ne sme primenjivati tokom trudnoće. Postoji mali broj izveštaja o spontanim pobačajima, malformacijama ploda i smrti fetusa kod žena koje su dobijale lek Nolvadex. Uzročno-posledična veza, međutim, nije ustanovljena.

Ispitivanja reproduktivne toksičnosti na pacovima, kunićima i majmunima nisu pokazala teratogeni potencijal.

Ispitivanjem efekata tamoksifena na razvoj reproduktivnog sistema glodara pokazano je da su promene slične onima koje izazivaju estradiol, etinilestradiol, klomifen i dietilstilbestrol (DES). Mada značaj ustanovljenih poremećaja nije poznat, neki od njih, posebno vaginalna adenoza, slični su onima nađenim kod mladih žena koje su intrauterino bile izložene dietilstilbestrolu i kod kojih postoji rizik od 1: 1000 za pojavu karcinoma vagine ili cerviksa uterusa. Samo je mali broj trudnih žena bio izložen tamoksifenu. U tim slučajevima nije zapažena vaginalna adenoza ili karcinom cerviksa/vagine, kao što je to bilo kod onih mladih žena koje su tamoksifenu bile izložene intrauterino.

Žene u reproduktivnom periodu treba savetovati da ne zatrudne tokom uzimanja terapije tamoksifena a ni tokom 9 meseci nakon prestanka terapije, kao i da koriste mehaničke metode zaštite ili druge nehormonske kontraceptivne metode. Kod pacijentkinja u premenopauzi, pre uzimanja terapije tamoksifena mora se pažljivo isključiti trudnoća. Žene moraju biti upoznate sa rizicima za plod ako tokom terapije, ili 9 meseca posle njenog prekida zatrudne.

Dojenje

Nije poznato da li se tamoksifen izlučuje humanim mlekom i zato se njegova upotreba ne preporučuje u periodu dojenja. Odluka o tome da li će žena prestati sa dojenjem ili će prekinuti terapiju lekom Nolvadex, mora se doneti uzimajući u obzir važnost lečenja za majku.

Malo je verovatno da će lek Nolvadex uticati na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama. Međutim, prijavljen je umor prilikom uzimanja leka Nolvadex, pa je zbog toga potreban oprez prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama dok su takvi simptomi prisutni.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Ukoliko nije specificirano, sledeće kategorije učestalosti su računate prema neželjenim reakcijama prijavljenim u velikoj studiji faze III, u kojoj je učestvovalo 9366 postmenopauzalnih žena sa operabilnim karcinomom dojke lečenim 5 godina i ukoliko nije specificirano, nije uzeta u obzir učestalost u komparativnoj grupi ili kada je ispitivač zaključio da je neželjena reakcija povezana sa studijskim lekom.

Tabela 1 Neželjene reakcije na lek (NRL) primećene sa lekom Nolvadex
UčestalostSistem organaNeželjena reakcija
Veoma čestoPoremećaji metabolizma i ishraneRetencija tečnosti
Vaskularni poremećajiNaleti vrućine
Gastrointestinalni poremećajiMučnina
Poremećaji kože i potkožnog tkivaRaš
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiVaginalno krvarenje
Vaginalna sekrecija
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneUmor
Tabela 1 Neželjene reakcije na lek (NRL) primećene sa lekom Nolvadex
UčestalostSistem organaNeželjena reakcija
ČestoNeoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)
Poremećaji krvi i limfnog sistemaAnemija
Poremećaji imunskog sistemaReakcije preosetljivosti
Poremećaji nervnog sistemaIshemijski cerebrovaskularni događaji
Poremećaji okaKatarakta
Retinopatija
Gastrointestinalni poremećajiPovraćanje
Hepatobilijarni poremećajiPromene vrednosti enzima jetre
Poremećaji kože i potkožnog tkivaAlopecija
Poremećaji mišićno-Grčevi u nogama
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiPruritus vulve
IspitivanjaPovećani nivoi triglicerida
Poremećaji više sistema organaTromboembolijski događaji (uključujući i duboku vensku trombozu, mikrovaskularnu trombozu i plućnu emboliju)
PovremenoNeoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)Karcinom endometrijuma
Poremećaji krvi i limfnog sistemaTrombocitopenija
Tabela 1 Neželjene reakcije na lek (NRL) primećene sa lekom Nolvadex
UčestalostSistem organaNeželjena reakcija
Leukopenija
Poremećaji metabolizma i ishraneHiperkalcemija (kod pacijenata sa koštanim metastazama)
Poremećaji vidaPoremećaji vida
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiIntersticijalni pneumonitis
Gastrointestinalni poremećajiPankreatitis
Hepatobilijarni poremećajiCiroza jetre
RetkoNeoplazme – benigne, maligne i neodređene (uključujući ciste i polipe)Sarkomi uterusa (uglavnom maligni mešoviti Mullerian tumori)a
Poremećaji krvi i limfnog sistemaNeutropenijaa
Poremećaji nervnog sistemaOptički neuritis
Poremećaji okaPromene na rožnjači
Optički neuritisa
Hepatobilijarni poremećajiHepatitis
Hepatocelularne povredea
Nekroza jetrea
Poremečaji kože i potkožnog tkivaAngioedem
Stevens-Johnson-ov sindroma
Kutani vaskulitisa
Bulozni pemfigusa
Multiformni eritema
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiEndometriozaa
Tabela 1 Neželjene reakcije na lek (NRL) primećene sa lekom Nolvadex
UčestalostSistem organaNeželjena reakcija
Veoma retkoPoremećaji kože i potkožnog tkivaKutani eritematozni lupusb
Kongenitalni, familijarni i genetski poremećajiKasna kožna porfirijab
Povrede, trovanja i proceduralne komplikacijeRadiation Recallb
Veoma čestoPsihijatrisjki poremećajiDepresija

a Ova neželjena reakcija nije prijavljena u grupi koja je dobijala tamoksifen (n=3094 pacijenata) u navedenoj studiji, ali je bila prijavljena u drugim studijama ili iz drugih izvora. Učestalost izračunata korišćenjem gornje granice 95%-tnog intervala pouzdanosti za procenu parametara (bazirano na 3/X, gde X predstavlja veličinu uzorka, npr. 3094). Ovo se računa kao 3/3094, tako da spada u kategoriju učestalosti „retko”.

b Ovaj događaj nije zabeležen u drugim velikim kliničkim studijama. Učestalost je računata korišćenjem gornje granice intervala pouzdanosti, 95%, kao tačke procene (bazirano na 3/X, gde X predstavlja veličinu uzorka od 13357 pacijenata u velikim kliničkim studijama). Ovo se računa kao 3/13357, tako da spada u kategoriju učestalosti „veoma retko”.

Neželjena dejstva se mogu klasifikovati na ona koja su posledica farmakološkog dejstva leka (naleti vrućine, vaginalno krvarenje, vaginalna sekrecija, pruritus vulve i „tumour flare”) ili ona koja su opšta (gastrointestinalna nepodnošljivost, glavobolja, vrtoglavica, povremena retencija tečnosti i alopecija).

Kada su neželjena dejstva jakog intenziteta, moguće ih je kontrolisati smanjenjem doze (ne na dozu manju od 20 mg dnevno), bez gubitka kontrole bolesti. U slučaju da se ovakav pristup pokaže neefikasnim, terapija lekom Nolvadex se mora obustaviti.

Zabeleženi su osip na koži (uključujući retke slučajeve multiformnog eritema, Stevens-Johnson-ovog sindroma, toksičnu epidermalnu nekrolizu, kutani vaskulitis i bulozni pemfigus) i česte reakcije preosetljivosti, uključujući angioedem.

Zabeleženi su slučajevi pogoršanja angioedema kod pacijenata sa naslednim angioedemom koji primaju lek Nolvadex.

Povremeno, kod pacijenata sa metastazama nastaje hiperkalcemija kod započinjanja terapije.

Zabeleženi su poremećaji vida, uključujući retke promene na rožnjači i često zabeleženu retinopatiju. Opisana je često i katarakta tokom terapije lekom Nolvadex.

Kod pacijentkinja na terapiji tamoksifenom zabeleženi su slučajevi optičke neuropatije i optičkog neuritisa, a u malom broju slučajeva je došlo i do slepila.

Senzorni poremećaji (uključujući paresteziju i disgeuziju) prijavljeni su često kod pacijenata koji su uzimali lek Nolvadex.

Zabeleženi su slučajevi fibroma materice, endometrioze i druge promene na endometrijumu, uključujući hiperplaziju ili polipe.

Zabeleženo je smanjenje broja trombocita obično do 80000-90000/mm3, ponekad i manje, kod pacijentkinja koje uzimaju tamoksifen za lečenje karcinoma dojke.

Leukopenija je zabeležena nakon primene leka Nolvadex, ponekad sa anemijom i/ili trombocitopenijom. Neutropenija retko nastaje, ponekad može biti teška, a veoma retko su zabeleženi slučajevi agranulocitoze.

Tokom terapije tamoksifenom može doći do ishemijskih cerebrovaskularnih događaja i tromboembolijskih događaja, uključujući trombozu dubokih vena, mikrovaskularnu trombozu i plućnu emboliju (videti odeljke 4.3, 4.4 i 4.5). Rizik za pojavu tromboembolijskih komplikacija je veći kada se lek Nolvadex kombinuje sa citotoksičnim lekovima.

Kod pacijentkinja na terapiji lekom Nolvadex često su zabeleženi grčevi u nogama i mialgija. Povremeno se opisuje intersticijalni pneumonitis.

Lek Nolvadex može se dovesti u vezu sa povećanjem koncentracije enzima jetre u krvi, a u retkim slučajevima i sa težim oštećenjima funkcije jetre koja su u nekim slučajevima bila sa smrtnim ishodom, uključujući masnu degeneraciju jetre, holestazu i hepatitis, hepatičnu insuficijenciju, cirozu jetre i hepatocelularne povrede (uključujući hepatičnu nekrozu).

Često se može javiti povećanje nivoa triglicerida u serumu, u nekim slučajevima sa pankreatitisom, koji mogu biti povezani sa primenom leka Nolvadex.

Zabeleženi su slučajevi veoma česte učestalosti depresije, koji mogu biti povezani sa primenom leka Nolvadex.

Oticanje cisti jajnika je bilo retko primećeno kod žena koje su primale lek. Vaginalni polipi su retko zabeleženi kod žena na terapiji lekom Nolvadex.

Kutani eritematozni lupus je zabeležen veoma retko kod pacijentkinja na terapiji lekom Nolvadex. Kasna kožna porfirijab je zabeležena veoma retko kod pacijentkinja na terapiji lekom Nolvadex.

Umor je prijavljen veoma često kod pacijenata koji uzimaju lek Nolvadex.

Radiation Recall primećen je veoma retko kod pacijenata na terapiji lekom Nolvadex.

Kod primene leka Nolvadex povremeno je zabeležen endometrijalni karcinom i retko sarkom uterusa (u većini slučajeva maligni, mešoviti Mullerian-ov tumor).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Teoretski, u slučaju predoziranja moglo bi da dođe do potenciranja neželjenih efekata, koji su posledica farmakološkog delovanja leka i koji su opisani prethodno. U ispitivanjima na životinjama je zapaženo da ekstremno velike doze (100-200 puta veće od preporučene dnevne doze) mogu da izazovu estrogene efekte.

U literaturi ima podataka da višestruko veće dnevne doze leka Nolvadex mogu da uzrokuju produženje QT intervala.

Ne postoji specifični antidot tamoksifena, terapija je simptomatska.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Hormonski antagonisti i srodni lekovi, antiestrogeni

ATC šifra: L02BA01

Lek Nolvadex (tamoksifen) je trifeniletilenski derivat nesteroidne strukture sa kompleksnim, antiestrogenim, ali i estrogenu-sličnim farmakološkim efektima u različitim tkivima. U tkivu tumora kod pacijentkinja sa karcinomom dojke, tamoksifen deluje prvenstveno kao antiestrogen sprečavajući vezivanje estrogena za estrogeni receptor. U kliničkoj praksi je poznato da tamoksifen kod žena u postmenopauzi smanjuje koncentraciju ukupnog holesterola i LDL-lipoproteina u krvi (10-20%). Tamoksifen ne utiče negativno na gustinu kostiju.

Jedna nekontrolisana studija je sprovedena u heterogenoj grupi od 28 devojčica starosti od 2 do 10 godina sa McCune Albright sindromom (MAS), koje su primale 20 mg tamoksifena jednom dnevno u trajanju do 12 meseci. U grupi pacijentkinja koje su imale vaginalno krvarenje pre početka studije, 62% (13 od 21 pacijentkinje) nisu imale krvarenje u toku 6 meseci, a 33% (7 od 21 pacijentkinje) nisu imale krvarenje tokom cele studije. Srednji volumen uterusa se povećao nakon 6 meseci primene, a bio je dvostruko uvećan nakon 12 meseci. Iako je ovakav rezultat u skladu sa farmakodinamskim svojstvima tamoksifena, uzročna veza nije utvrđena (videti odeljak 4.4). Nema dugoročnih podataka o bezbednosti tamoksifena kod dece. Dugoročni efekti tamoksifena na rast, pubertet i opšti razvoj nisu proučavani.

CYP 2D6 polimorfizam može biti povezan sa varijabilnošću u kliničkom odgovoru na tamoksifen. Fenotip slabih metabolizera može biti povezan sa smanjenim odgovorom na tamoksifen. Nije u potpunosti objašnjeno koje su posledice nalaza fenotipa slabih metabolizera CYP 2D6 na terapiju tamoksifenom (videti odeljke 4.4, 4.5 i 5.2).

CYP 2D6 genotip

Dostupni klinički podaci ukazuju na to da kod pacijenata koji su homozigoti sa nefunkcionalnim CYP 2D6 alelima može doći do smanjene efikasnosti tamoksifena u terapiji karcinoma dojke.

Dostupne studije su uglavnom uključivale postmenopauzalne žene (videti odeljke 4.4 i 5.2).

Posle oralne primene tamoksifen se brzo resorbuje, maksimalne koncentracije u serumu postižu se posle 4-7 sati. Koncentracije leka u stanju ravnoteže (oko 300 nanograma/mL) postižu se posle 4 nedelje lečenja dozom od 40 mg/dan. U visokom stepenu se vezuje za albumine plazme (>99%). Metabolički put uključuje hidroksilaciju, demetilaciju i konjugaciju, sa stvaranjem nekoliko aktivnih metabolita koji doprinose ukupnom terapijskom dejstvu. Eliminacija je najvećim delom preko fecesa, poluvreme eliminacije je približno 7 dana (za sam tamoksifen), dok je za N-dezmetiltamoksifen, glavni cirkulišući metabolit, 14 dana.

U kliničkoj studiji u kojoj je 28 devojčica starosti od 2 do 10 godina sa McCune Albright sindromom (MAS) primalo 20 mg tamoksifena jednom dnevno u trajanju do 12 meseci, primećeno je zavisno od godina smanjenja klirensa i povećanja izloženosti leku (PIK), sa vrednostima i do 50% većim kod najmlađih pacijentkinja u poređenju sa odraslima.

Tamoksifen se metaboliše uglavnom preko CYP 3A4 izoenzima u N-dezmetiltamoksifen, koji se dalje metaboliše putem CYP 2D6 izoenzima u drugi aktivni metabolit, endoksifen. Kod pacijenata koji imaju

deficit izoenzima CYP 2D6 koncentracije endoksifena su oko 75% manje nego kod pacijenata sa normalnom CYP 2D6 aktivnošću. Primena snažnih inhibitora CYP 2D6 smanjuje cirkulišuće nivoe endoksifena do sličnih vrednosti.

Ispitivanja na različitim in vitro i in vivo sistemima za utvrđivanje mutagenog dejstva, pokazala su da tamoksifen nema mutageni potencijal.

U ispitivanjima in vitro i in vivo genotoksičnosti na glodarima pokazala su genotoksičnost tamoksifena. U dugotrajnim ispitivanjima je utvrđeno da tamoksifen izaziva tumore gonada kod miševa i tumore jetre kod pacova. Klinički značaj ovih pojava nije utvrđen.

Tamoksifen je lek sa kojim postoji opsežno kliničko iskustvo. Informacije koje su relevantne za lekara koji propisuje lek, date su u prethodnim odeljcima ovog Sažetka karakteristika leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Pomoćne supstance

Jezgro tablete:

Laktoza, monohidrat Skrob, kukuruzni Želatin

Kroskarmeloza-natrijum Magnezijum-stearat

Film (obloga) tablete:

Hipromeloza Makrogol

Titan-dioksid (E 171)

Nema poznatih inkompatibilnosti.

5 godina

Čuvati na temperaturi ispod 30 °C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je aluminijumski blister sa 10 film tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 film tableta (ukupno 30 film tableta) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Nolvadex sadrži tamoksifen kao aktivnu supstancu, koji pripada grupi lekova koji se zovu

„antiestrogeni”.

Estrogen je polni hormon koji nastaje u Vašem organizmu. Lek Nolvadex deluje tako što blokira efekte estrogena.

Lek Nolvadex se koristi za lečenje raka dojke.

  • ukoliko ste trudni ili mislite da ste možda trudni (videti odeljak „Trudnoća i dojenje” u nastavku),
  • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na tamoksifen ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6),
  • ukoliko uzimate anastrozol,
  • ukolikp ste imali krvne ugruške u prošlosti i Vaš lekar nije znao čime su uzrokovani,
  • ukoliko je neko u Vašoj porodici imao krvne ugruške nepoznatog uzroka,
  • ukoliko Vam je rekao lekar da bolujete od nasledne bolesti koja povećava rizik od stvaranja krvnih ugrušaka.

Nemojte uzimati lek Nolvadex ukoliko se bilo šta od ovoga odnosi na Vas. Ako niste sigurni, razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Nolvadex.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Nolvadex.

Kod odloženih hirurških intervencija rekonstrukcije dojke (više nedelja ili godina nakon primarne hirurške intervencije dojke, kada se Vaše vlastito tkivo premešta kako bi se oblikovala nova dojka), lek Nolvadex može da poveća rizik od nastajanja krvnih ugrušaka u malim krvnim sudovima tkivnog režnja (rekonstituisanog tkiva), što može da dovede do komplikacija.

Hirurške intervencije

Ukoliko treba da se podvrgnete hirurškoj intervenciji (ukljujući unapred planiranu hiruršku intervenciju), recite to svom lekaru ili farmaceutu. Možda će Vam savetovati da na kratko prestanete da uzimate lek Nolvadex.

Deca

Lek nije namenjen za upotrebu kod dece.

Drugi lekovi i lek Nolvadex

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta i biljne lekove. To je važno, jer lek Nolvadex može da utiče na način na koji neki lekovi deluju i neki lekovi mogu uticati na način na koji deluje lek Nolvadex.

Posebno je važno da obavestite lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:

  • Antidepresive (npr. paroksetin, fluoksetin),
  • Bupropion (antidepresiv i kao pomoć u odvikavanju od pušenja),
  • Hinidin (npr. koristi se u lečenju srčanih aritmija),
  • Cinkalet/Cinakalcet (lečenje poremećaja paratiroidne žlezde),
  • Lekove protiv zgrušavanja krvi, kao što je varfarin. Ovi lekovi se zovu antikoagulansi.
  • Rifampicin, koji se koristi za lečenje tuberkuloze.
  • Lekove poznate kao „inhibitori aromataze” koji se koriste u terapiji karcinoma dojke, kao što su anastrozol, letrozol i eksemestan.

Trudnoća i dojenje

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Trudnoća

  • Nemojte uzimati lek Nolvadex ukoliko ste trudni, zato što on može naškoditi Vašem detetu,
  • Izbegavajte da ostanete trudni i da dojite tokom uzimanja leka Nolvadex kao i tokom devet meseci nakon prestanka lečenja,
  • Dok uzimate lek Nolvadex ne biste smeli da zatrudnite. Posavetujte se sa svojim lekarom o tome koju metodu kontracepcije treba da koristite, pošto Nolvadex može uticati na način na koji neki kontraceptivi deluju,
  • Ukoliko mislite da ste zatrudneli za vreme uzimanja leka Nolvadex, odmah o tome obavestite svog lekara.

Dojenje

  • Ukoliko dojite, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što počnete da uzimate lek Nolvadex.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Malo je verovatno da će lek Nolvadex uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama. Međutim, prijavljivan je umor prilikom uzimanja leka Nolavadex, pa je zbog toga potreban oprez prilikom upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama dok su takvi simptomi prisutni.

Lek Nolvadex sadrži laktozu i natrijum

  • Lek Nolvadex film tablete sadže laktozu koja je vrsta šećera. U slučaju intolerancije na pojedine šećere obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
  • Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma po tableti (23 mg) tj. suštinski je bez natrijuma.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Za lečenje raka dojke uobičajena doza je 20 mg dnevno.

Ako ste uzeli više leka Nolvadex nego što treba

Ako ste uzeli više leka Nolvadex nego što treba odmah se javite svom lekaru ili farmaceutu.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Nolvadex

  • Ako ste zaboravili da uzmete lek, narednu dozu uzmite kad se setite. Ipak, ako se približilo vreme za sledeću dozu, preskočite propuštenu dozu.
  • Ne uzimajte duplu dozu (2 doze u isto vreme) da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite da uzimate lek Nolvadex i odmah se javite svom lekaru ako primetite neko od sledećih neželjenih dejstava – možda će Vam trebati hitna medicinska intervencija:

  • Simptomi krvnog ugruška, koji uključuju oticanje nogu, bol u grudima, nedostatak daha ili nagli osećaj slabosti,
  • Simptomi moždanog udara, koji uključuju naglu slabost ili paralizu ruku ili nogu, nemogućnost pomeranja ruku ili nogu, iznenadno otežan govor i hod, poteškoće u držanju stvari ili razmišljanju. Ovi simptomi su uzrokovani smanjenim dotokom krvi u krvne sudove mozga,
  • Otežano disanje,
  • Oticanje lica, usana, jezika ili grla, što može uzrokovati otežano gutanje,
  • Oticanje ruku, stopala ili članaka,
  • Koprivnjača.

Obratite se svom lekaru ukoliko primetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava:

  • Neobično vaginalno krvarenje,
  • Neredovne menstruacije,
  • Vaginalni sekret,
  • Osećaj neprijatnosti u donjem stomaku (karlici), npr. bol ili pritisak. Ovo može značiti da je došlo do promena u sluzokoži materice (endometrijumu). Ponekad ovi efekti mogu biti ozbiljni i mogu uključivati karcinom (rak). Ovo se može desiti za vreme ili nakon terapije lekom Nolvadex.

Druga neželjena dejstva koja se mogu javiti tokom uzimanja leka Nolvadex:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Mučnina,
  • Zadržavanje tečnosti,
  • Osip na koži,
  • Naleti vrućine,
  • Umor,
  • Depresija.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Anemija (problem koji ukazuje da imate malo crvenih krvnih ćelija),
  • Promene u vidu zbog katarakte ili promena u mrežnjači oka,
  • Povećani nivoi masti u krvi (prikazano u analizama krvi),
  • Alergijske reakcije,
  • Grč u nozi,
  • Promene u materici (uključujući promene u sastavu i benigne izrasline),
  • Glavobolja,
  • Omaglica,
  • Svrab genitalija,
  • Proređivanje kose,
  • Povraćanje,
  • Dijareja (proliv),
  • Otežano pražnjenje creva,
  • Promene u analizama krvi kojima se ispituje funkcija jetre,
  • Stvaranje masnih ćelija u jetri,
  • Bol u mišićima,
  • Promene u osećaju (uključujući poremećaj čula ukusa ili bockanje u koži),
  • Povećan rizik od krvnih ugrušaka (uključujući krvne ugruške u malim krvnim sudovima).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Problemi u vezi sa krvlju. Ove promene u krvi olakšavaju pojavu modrica, ozbiljne infekcije ili čini da se osećate veoma umorno ili bez daha.
  • Promene sa vidom i otežano gledanje.
  • Oticanje pankreasa. To može dovesti do umerenog do jakog bola u želucu.
  • Promene u količini kalcijuma u krvi, mogu dovesti do toga da se osećate veoma bolesno, povraćate ili osećate žeđ. Recite svom lekaru ako se to desi, jer će možda biti potrebno da uradite laboratorijske analize krvi.
  • Zapaljenje pluća. Simptomi mogu biti kao zapaljenje pluća (osećaj nedostatka daha i kašalj).
  • Ciroza jetre (problemi sa Vašom jetrom).

Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Ozbiljni poremećaj laboratorijskih analiza krvi, što olakšava pojavu modrica, nastanak ozbiljne infekcije ili čini da se osećate veoma umorno ili bez daha,
  • Promene na rožnjači oka,
  • Problemi sa nervom koji povezuje mrežnjaču oka sa mozgom,
  • Oticanje optičkog nerva,
  • Povremeno su se javljale teške bolesti jetre, koje su kod nekih pacijenata imale smrtni ishod. Ovo uključuje zapaljenje jetre, cirozu jetre, ošećenje ćelija jetre, smanjeno stvaranje žuči i otkazivanje funkcije jetre. Simptomi uključuju opštu slabost, sa žuticom (žuta prebojenost kože i beonjače očiju) ili bez nje.
  • Ozbiljan osip sa plikovima ili perutanjem kože i moguća pojava plikova u ustima i nosu (Stevens- Johnson-ov sindrom).
  • Oštećenja krvnih sudova koja izazivaju crvene ili ljubičaste tačke na koži.
  • Ozbiljno zapaljenje kože koje se karakteriše crvenilom, plikovima i perutanjem.
  • Ćelije koje su normalno prisutne u tkivu materice, mogu se naći bilo gde u Vašem telu, ciste jajnika, i tumor (znaci navedeni gore).
  • Ne-kancerozna (dobroćudna) masa na unutrašnjoj strani vagine (vaginalni polip).
  • Na početku lečenja raka dojke, simptomi bolesti se ponekad mogu pogoršati, npr. može doći do pojačanja bolova ili povećanja zahvaćenog tkiva.

Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Zapaljenje kože koje se karakteriše osipom ili crvenilom, često na delovima kože izloženim suncu (stanje koje se zove sistemski eritemski lupus).
  • Plikovi na delovima kože izloženim suncu, kao posledica povećanog stvaranja u jetri posebne grupe pigmenata (porfirini).
  • Zapaljenjska reakcija na ozračenom mestu - osip na koži uključujući crvenilo, otok i pojavu plikova (kao teže opekotine izazvane prekomernim sunčanjem) nakon terapije zračenjem.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Nolvadex posle isteka roka upotrebe označenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati na temperaturi do 30 ºC, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju u apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivna supstanca: tamoksifen.

Jedna film tableta sadrži 10 mg tamoksifena u obliku tamoksifen-citrata

Pomoćne supstance:

Jezgro tablete: laktoza, monohidrat; skrob, kukuruzni; želatin; kroskarmeloza-natrijum; magnezijum-stearat.

Film (obloga) tablete: hipromeloza; makrogol; titan-dioksid (E 171).

Kako izgleda lek Nolvadex i sadržaj pakovanja

Film tableta

Okrugle, bikonveksne film tablete bele do skoro bele boje, sa utisnutom oznakom „NOLVADEX 10” na jednoj strani.

Unutrašnje pakovanje je aluminijumski blister sa 10 film tableta.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 blistera sa po 10 film tableta (ukupno 30 film tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO ASTRAZENECA UK LIMITED BEOGRAD

Milutina Milankovića 1i, Beograd – Novi Beograd

Proizvođač:

ASTRAZENECA UK LIMITED

Macclesfield, Cheshire, Silk Road Business Park, Velika Britanija

ASTRAZENECA AB

Gartunavagen, Sodertalje, Švedska

Napomena: Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-01226-22-001 od 16.01.2023.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info