NovoSeven® 1mg prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

eptakog alfa (aktivirani)

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
NovoSeven® 1mg prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Opis
NovoSeven® je faktor koagulacije krvi koji se koristi za lečenje krvarenja i prevenciju krvarenja kod određenih grupa ljudi. Deluje omogućavajući zgrušavanje krvi kada faktori zgrušavanja u organizmu ne deluju.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju
Vrsta leka
Biološki lekovi

Pakovanje i cena

Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 1mg; bočica sa praškom i napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 1x1mL
Broj rešenja
‍515-01-00006-19-002
JKL
‍0066000
EAN
‍8600102099760
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
18.09.2019.
Datum važenja rešenja
18.09.2069.
Maksimalna odobrena cena leka
65.774,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Cena na listi lekova RFZO
65.774,40 RSD
Doplata
-
DDD
2500000 i.j.
Cena na listi lekova RFZO
65.774,40 RSD
Doplata
-
DDD
2500000 i.j.
Indikacije za RFZO
Kod pacijenata sa urođenom hemofilijom koji imaju inhibitore na faktore VIII ili IX>5 BU, odnosno kod pacijenata sa urođenom hemofilijom kod kojih se očekuje ispoljavanje snažnog anamnestičkog odgovora na primenu faktora VIII ili IX, te urođeni deficit faktora VII, a na osnovu mišljenja hematologa ili interniste ili pedijatra u centrima za lečenje hemofilije.

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek NovoSeven se primenjuje za lečenje epizoda krvarenja i za prevenciju krvarenja prilikom hirurških intervencija ili invazivnih procedura kod sledećih grupa pacijenata:

  • kod pacijenata sa urođenom hemofilijom koji imaju inhibitore na faktore koagulacije VIII ili IX > 5 Bethesda jedinica (BU)
  • kod pacijenata sa urođenom hemofilijom kod kojih se očekuje ispoljavanje snažnog anamnestičkog odgovora na primenu faktora VIII ili IX
  • kod pacijenata sa stečenom hemofilijom
  • kod pacijenata sa nasleđenim nedostatkom faktora FVII
  • kod pacijenata sa Glanzmann-ovom trombastenijom sa prethodnom ili trenutnom refraktornošću na transfuzije trombocita ili kad trombociti nisu odmah dostupni.

Uvođenje terapije lekom NovoSeven bi trebalo sprovoditi pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju hemofilije i/ili poremećaja krvarenja.

Doziranje

Hemofilija A ili B sa inhibitorima ili hemofilija kod koje se očekuje snažan anamnestički odgovor

Doza

Lek NovoSeven treba primeniti što je moguće pre nakon početka epizode krvarenja. Preporučena početna doza koju treba primeniti intravenski bolus injekcijom je 90 mikrograma po kg telesne mase. Nakon primenjene početne doze, može se ponoviti davanje injekcija leka NovoSeven. Dužina trajanja terapije i interval između injekcija varira u zavisnosti od intenziteta hemoragije, kao i izvedene invazivne procedure ili operativnog zahvata.

Pedijatrijska populacija

Dosadašnje kliničko iskustvo ne opravdava različito doziranje kod odraslih i dece, iako deca imaju brži klirens u odnosu na odrasle. Prema tome, možda će biti potrebne veće doze rFVIIa kod pedijatrijskih pacijenata da bi se postigla slična koncentracija leka u plazmi kao kod odraslih pacijenata (videti odeljak 5.2).

Interval doziranja

U početku svaka 2-3 sata da bi se zaustavilo krvarenje.

Ako je neophodno terapiju nastaviti, interval doziranja se može nakon uspostavljanja odgovarajuće hemostaze postepeno povećavati na 4, 6, 8 ili 12 sati sve dok se procenjuje da je terapija indikovana.

Epizode krvarenja slabog ili srednjeg intenziteta (uključujući vanbolničko kućno lečenje)

Rana primena leka pokazala se efikasnom u zaustavljanju krvarenja zgloba, mišića, kože ili sluzokože slabog ili srednjeg intenziteta. Preporučuju se dva režima doziranja:

  • Dve do tri injekcije u dozi od 90 mikrograma po kg telesne mase se primenjuju u intervalu svaka tri sata. Ako je neophodno terapiju nastaviti, može se primeniti još jedna dodatna doza od 90 mikrograma po kg telesne mase.
  • Jedna pojedinačna injekcija u dozi od 270 mikrograma po kg telesne mase.

Vanbolničko kućno lečenje ne bi trebalo da traje duže od 24 sata. Nastavak vanbolničkog kućnog lečenja može biti razmotren samo nakon savetovanja sa centrom za lečenje hemofilije.

Nema kliničkih iskustava sa primenom leka u jednoj pojedinačnoj dozi od 270 mikrograma po kg telesne mase kod starijih pacijenata.

Epizode teških krvarenja

Preporučena početna doza je 90 mikrograma po kg telesne mase, može se primeniti na putu do bolnice gde se pacijent obično leči. Naredne doze variraju u zavisnosti od tipa i intenziteta krvarenja. Učestalost primene u početku bi trebala da bude na svaka dva sata do evidentnog kliničkog poboljšanja. Ukoliko je neophodno nastaviti terapiju, interval doziranja se može povećati na 3 sata tokom 1-2 dana. Nakon toga, interval doziranja se može postepeno povećavati na 4, 6, 8 ili 12 sati, sve dok se procenjuje da je terapija i dalje indikovana.

Epizode teškog krvarenja mogu se lečiti tokom 2-3 nedelje, a terapija se može produžiti i nakon toga ukoliko je to klinički opravdano.

Invazivne procedure/operacije

Početnu dozu od 90 mikrograma po kg telesne mase treba primeniti neposredno pre otpočinjanja intervencije. Dozu treba ponoviti posle 2 sata, a u narednih 24 - 48 sati u intervalima od 2-3 sata u zavisnosti od izvedene intervencije i kliničkog stanja pacijenta. Kod opsežnih operacija, dozu treba davati u kontinuitetu svakih 2-4 sata u periodu od 6 -7 dana. U naredne 2 nedelje lečenja, interval doziranja se može povećati na 6-8 sati. Kod pacijenata koji su imali opsežnu hiruršku intervenciju terapija može trajati 2-3 nedelje sve do izlečenja.

Stečena hemofilija

Doza i interval doziranja

Lek NovoSeven treba primeniti što je moguće pre nakon započinjanja epizode krvarenja. Preporučena početna doza, koja se daje intravenskom bolus injekcijom je 90 mikrograma po kg telesne mase. Nakon primenjene početne doze leka NovoSeven, ukoliko je potrebno može se ponoviti davanje injekcija leka. Dužina trajanja terapije i interval između ubrizgavanja injekcija zavisiće od intenziteta krvarenja, kao i obavljene invazivne procedure ili operativnog zahvata.

Početna doza treba da se primenjuje u intervalu od 2-3 sata. Kada se uspostavi hemostaza, interval doziranja se može postepeno povećavati na 4, 6, 8 ili 12 sati, sve dok se procenjuje da je terapija i dalje indikovana.

Nedostatak faktora VII

Doza, raspon doza i interval primene

Preporučuje se raspon doze kod odraslih i dece za lečenje epizoda krvarenja i u prevenciji krvarenja kod pacijenata koji se podvrgavaju operativnom zahvatu ili invazivnim postupcima 15-30 mikrograma po kilogramu telesne mase svakih 4-6 sati sve dok se ne uspostavi hemostaza. Doziranje i učestalost injekcija treba prilagoditi individualno svakoj osobi.

Pedijatrijska populacija

Kliničko iskustvo sa dugotrajnom profilaksom kod pedijatrijske populacije mlađe od 12 godina sa teškim kliničkim fenotipom je ograničeno (videti odeljak 5.1).

Doza i učestalost injekcija za profilaksu treba da se zasniva na kliničkom odgovoru i da se prilagodi individualno svakoj osobi.

Glanzmann-ova trombastenija

Doza, raspon doza i interval primene

Preporučena doza u terapiji ili prevenciji epizoda krvarenja kod kojih je izvedena opsežna hirurška intervencija ili invazivna procedura je 90 mikrograma (u rasponu od 80-120 mikrograma) po kg telesne mase u intervalu svaka dva sata (1,5 – 2,5 sata). Treba primeniti najmanje tri doze da bi se obezbedila odgovarajuća hemostaza. Preporučuje se primena leka bolus injekcijom, zbog mogućnosti smanjene efikasnosti terapije ako se primenjuje kontinuiranom infuzijom.

Kod pacijenta kod kojih nije utvrđena refraktarnost, primena trombocita se smatra terapijom izbora Glanzmann- ove trombastenije.

Način primene

Lek rekonstituisati kao što je opisano u odeljku 6.6. pre primene i primeniti intravenskom bolus injekcijom u trajanju od 2-5 minuta.

Praćenje terapije – laboratorijski testovi

Nema posebnih zahteva za praćenje terapije lekom NovoSeven. Postupiti prema odgovarajućim navedenim uputstvima za doziranje u zavisnosti od intenziteta krvarenja odnosno kliničkog odgovora pacijenta na primenu leka NovoSeven.

Nakon primene rFVIIa, vrednosti protrombinskog vremena (PT) i aktiviranog parcijalnog tromboplastinskog vremena (aPTT) se smanjuju, međutim nije dokazana korelacija između vrednosti PT i aPTT i kliničke efikasnosti rFVIIa.

Preosetljivost na aktivnu supstancu, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. ili na proteine miša, hrčka ili goveda.

Prilikom primene leka NovoSeven u patološkim stanjima u kojima tkivni faktor može biti znatno više eksprimiran u odnosu na uobičajene vrednosti, postoji mogući rizik za razvoj tromboze ili diseminovane intravaskularne koagulacije (DIC).

Ovakva stanja uključuju pacijente sa uznapredovalim aterosklerotičnim oboljenjem, kraš („crush”) povredama septikemijom ili DIC. Zbog rizika od tromboembolijskih komplikacija, pri primeni leka NovoSeven obratiti posebnu pažnju kod pacijenta koji u istoriji bolesti imaju koronarno srčano oboljenje, oboljenje jetre, u postoperativnim stanjima, kod novorođenčadi, ili kod pacijenata sa rizikom od tromboembolija ili diseminovane intravaskularne koagulacije. U svakom od navedenih slučajeva, treba prethodno razmotriti potencijalnu korist od terapije lekom NovoSeven u odnosu na rizik od komplikacija.

Lek NovoSeven, kao rekombinantni faktor koagulacije VIIa, može sadržavati u tragovima mišji IgG, goveđi IgG i druge rezidualne kulture proteina (proteini iz seruma hrčka i goveda), pa postoji izvesna mogućnost razvoja preosetljivosti na ove proteine kod pacijenata koji primenjuju lek. U tim slučajevima treba razmotriti

i.v. primenu antihistaminika.

Ukoliko se pojavi alergijska ili anafilaktoidna reakcija odmah prekinuti primenu leka. U slučaju šoka, primeniti odgovarajući uobičajen način lečenja. Pacijenti treba da budu informisani o ranim znacima pojave reakcija preosetljivosti. Ako se takvi simptomi pojave pacijentima treba savetovati da odmah prekinu upotrebu leka i obrate se svom lekaru.

U slučaju teških krvarenja lek se mora primeniti isključivo u stacionarnim zdravstvenim ustanovama, najbolje na specijalizovanim hematološkim odeljenjima za lečenje pacijenata koji boluju od hemofilije sa inhibitorima faktora koagulacije VIII i IX, ili ako to nije moguće obavezno pod nadzorom lekara specijaliste za lečenje hemofilije.

Ako se ne uspostavi kontrola krvarenja obavezna je hospitalizacija pacijenta. Pacijent/osoba koja se brine o pacijentu treba da odmah prosledi informaciju o upotrebi leka NovoSeven lekaru/nadležnoj bolnici.

Kod pacijenata koji imaju nedostatak faktora VII mora se pratiti protrombinsko vreme i aktivnost faktora VII koagulacije, pre i posle primene leka NovoSeven. U slučaju da aktivnost faktora VIIa padne ispod očekivanog nivoa ili krvarenje nije pod kontrolom nakon primene preporučenih doza, može se posumnjati na stvaranje antitela, pa treba izvršiti ispitivanje na prisustvo antitela. Tromboza je prijavljivana kod pacijenata sa nedostatkom FVII koji su primali lek NovoSeven tokom operativnog zahvata, ali rizik za razvoj tromboze kod pacijenata koji imaju nedostatak faktora VII i lečeni su lekom NovoSeven je nepoznat (videti odeljak 5.1).

Nije poznato da li postoji rizik za nastanak moguće interakcije između leka NovoSeven i koncentrata faktora koagulacije. Istovremenu primenu koncentrata protrombinskog kompleksa, aktiviranog ili neaktiviranog, treba izbegavati.

Pokazalo se da prilikom hirurških intervencija kod pacijenata sa hemofilijom, posebno u ortopedskoj hirurgiji i hirurgiji regiona u kojima postoji pojačana fibrinolitička aktivnost, kao što je usna duplja, primena antifibrinolitika smanjuje gubitak krvi. Međutim, iskustva u kombinovanoj primeni antifibrinolitika i rFVIIa su nedovoljna.

Na osnovu podataka iz pretkliničkih studija (videti odeljak 5.3), ne preporučuje se kombinovana primena faktora rFVIIa i rFXIII. Nema kliničkih podataka vezano za interakciju rFVIIa i rFXIII.

Trudnoća

Kao mera opreza, preporučuje se da se izbegava primena leka NovoSeven tokom trudnoće. Podaci na ograničenom broju trudnoća tokom kojih je primenjivan rFVIIa u okviru odobrenih indikacija pokazuju da nema neželjenih dejstava na trudnoću ili na zdravstveno stanje fetusa/novorođenčeta. Do danas nisu raspoloživi drugi relevantni epidemiološki podaci. Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva na trudnoću, embrionalno/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj (videti odeljak 5.3).

Dojenje

Nije poznato da li se rFVIIa izlučuju u majčino mleko. Izlučivanje rFVIIa u mleko nije ispitivana na životinjama. Odluka o tome da li da se prekine dojenje ili da se prekine/odloži terapija lekom NovoSeven mora se doneti uzimajući u obzir korist od dojenja za dete i korist od terapije lekom NovoSeven za ženu.

Fertilitet

Podaci iz pretkliničkig studija kao i postmarkentiški podaci ne ukazuju na to da rFVIIa ima štetno dejstvo na fertilitet muškaraca ili žena.

Nisu rađene studije uticaja ovog leka na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Najčešće prijavljivane neželjene reakcije na lek su smanjeni terapijski odgovor, povišena telesna temperatura, osip, venski tromboembolijski događaji, svrab i urtikarija. Ove reakcije su povremeno prijavljene (≥1/1000,

<1/100).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija:

Tabela 1 prikazuje neželjene reakcije prijavljene u toku kliničkih ispitivanja, kao i spontano prijavljene neželjene reakcije (nakon stavljanja leka u promet). U okviru svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su prikazane u opadajućem nizu prema ozbiljnosti. Neželjene reakcije leka prijavljene samo tokom postmarketinškog perioda (ne i iz kliničkih studija) prikazane su kao učestalost koja nije poznata.

Klinička ispitivanja sprovedena kod 484 pacijenata (uključujući 4297 lečenih slučajeva) sa hemofilijom A i B, stečenom hemofilijom, nedostatkom faktora VII ili Glanzmann-ovom trombastenijom, pokazala su da su neželjene reakcije česte (≥ 1/100 do < 1/10). Budući da je ukupan broj lečenih slučajeva u kliničkim ispitivanjima manji od 10000, najniža moguća učestalost neželjenih reakcija koja se može pripisati je retko (≥1/10000 do < 1/1000).

Najčešće prijavljivanje neželjene reakcije su pireksija i osip (povremeno ≥1/1000 do < 1/100), a najozbiljnije neželjene reakcije su tromboembolijski događaji.

Učestalost pojave neželjenih reakcija, uključujući ozbiljna i manje ozbiljna neželjena dejstva, klasifikovana prema klasi sistema organa, navedena je u tabeli u nastavku.

Tabela 1: Neželjene reakcije prijavljene u kliničkim ispitivanjima i spontano prijavljene neželjene reakcije (nakon stavljanja leka u promet)

MedDRAPovremenoRetkoUčestalost koja nije
Poremećaji krvi i limfnog sistemaDiseminovana intravaskularna koagulacija (videti odeljak 4.4)
Gastrointestinalni- Mučnina
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneSmanjenje terapijskog odgovora*- Reakcija na mestu primene injekcije uključujući bol na mestu ubrizgavanja
Poremećaji imunskog- Preosetljivost (videti- Anafilaktička reakcija.
IspitivanjaPovećanje fibrinskih degradacionih produkata
Poremećaji nervnog- Glavobolja
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsip (uključujući alergijski dermatitis i eritematozni osip)Crvenilo
Vaskularni poremećaji- Venski tromboembolijski događaji (duboka venska tromboza, tromboza na mestu i.v. ubrizgavanja, pulmonarna embolija, tromboembolijski događaji jetre uključujući portalnu vensku trombozu, tromboza renalne vene,- Arterijski tromboembolijski događaji (infarkt miokarda, cerebralni infarkt, cerebralna ishemija, okluzija cerebralne arterije, cerebrovaskularni akcident, tromboza renalne arterije, periferna ishemija, periferna- Intrakardijalni tromb
tromboflebitis i intestinalna ishemija)- Angina pektoris

* Prijavljeno je smanjenje efikasnosti (smanjen terapijski odgovor). Veoma je važno da režim doziranja leka NovoSeven bude u saglasnosti sa preporučenim doziranjem kao što je navedeno u odeljku 4.2.

Opis određenih neželjenih reakcija

Pojava inhibitornih antitela

Na osnovu postmarketinškog iskustva, nije prijavljena pojava antitela na lek NovoSeven ili FVII kod pacijenata sa hemofilijom A ili B. Razvoj inhibitornih antitela na lek NovoSeven je prijavljivan u postmarketinškom, obzervacionom registru pacijenata sa urođenim nedostatkom FVII.

U kliničkim studijama u kojima su učestvovali pacijenti sa deficitom faktora VII, pojava antitela na lek NovoSeven i FVII je jedina neželjena reakcija koja je prijavljena (učestalost: često (≥ 1/100 do < 1/10)). U nekim slučajevima antitela pokazuju inhibitorno dejstvo in vitro. Bili su prisutni faktori rizika koji mogu doprineti razvoju antitela kao što je prethodno lečenje humanom plazmom i/ili faktorom VII dobijenim iz plazme, teške mutacije FVII gena i predoziranje lekom NovoSeven. Kod pacijenata sa deficitom faktora VII lečenih lekom NovoSeven treba pratiti eventualnu pojavu antitela na faktor VII (videti odeljak 4.4).

Tromboembolijski događaji – arterijski i venski

Ukoliko se lek NovoSeven primenjuje kod pacijenata izvan odobrenih indikacija, arterijski tromboembolijski događaji su česti (≥ 1/100 do < 1/10). Veći rizik od arterijskih tromboembolijih događaja kao neželjenih reakcija (videti tabelu: Vaskularni poremećaji) (5,6% kod pacijenata lečenih lekom NovoSeven u odnosu na 3,0% kod pacijenata koji su primali placebo) je pokazan meta-analizom dobijenih podataka iz placebo-kontrolisanih studija sprovedenih izvan važećih odobrenih indikacija u različitim kliničkim uslovima, uključujući i različite karakteristike pacijenata i zato različit profil rizika.

Bezbednost i efikasnost leka NovoSeven nije ustanovljena izvan odobrenih indikacija, zato lek NovoSeven u tim slučajevima ne treba koristiti.

Tromboembolijski događaji mogu dovesti do zastoja srca. Ostale posebne populacije

Pacijenti sa stečenom hemofilijom

Klinička ispitivanja sprovedena na 61 pacijentu sa stečenom hemofilijom sa ukupno 100 epizoda lečenja pokazala su da su određene neželjene reakcije bile češće prijavljivane (1% na osnovu epizoda lečenja): arterijski tromboembolijski događaji (okluzija cerebralne arterije, cerebrovaskularni akcident), venski tromboembolijski događaji (pulmonarna embolija i duboka venska tromboza), angina pectoris, mučnina, povišena telesna temperatura, eritematozni osip i u okviru ispitivanja povišene vrednosti degradacionih proizvoda fibrina.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Dozno granične toksičnosti leka NovoSeven nisu ispitivane u kliničkim ispitivanjima.

Četiri slučaja predoziranja bila su prijavljena kod pacijenata sa hemofilijom za 16 godina. Jedina komplikacija prijavljena u vezi sa predoziranjem bilo je blago prolazno povećanje krvnog pritiska kod 16- godišnjeg pacijenta koji je primio 24 mg rFVIIa umesto 5,5 mg.

Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja kod pacijenata sa stečenom hemofilijom ili Glanzmann-ovom trombastenijom.

Kod pacijenta sa deficitom faktora VII, kod koga su preporučene doze 15-30 mikrograma/kg rFVIIa, jedna epizoda predoziranja bila je povezana sa trombozom (okcipitalni šlog) kod jednog starijeg pacijenta, muškog pola ( > 80 godina), koji je primio 10-20 puta veću dozu od preporučene. Dodatno, razvoj antitela na lek NovoSeven i FVII bio je povezan sa predoziranjem kod jednog pacijenta sa deficitom faktora VII.

Režim doziranja ne treba namerno povećavati preko preporučenih doza, zbog odsustva informacije o dodatnom riziku koji se može javiti.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Antihemoragici, faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD08 Mehanizam dejstva

Lek NovoSeven sadrži aktivirani rekombinantni faktor koagulacije VII. Mehanizam dejstva se zasniva na vezivanju faktora VIIa za eksprimirani tkivni faktor. Ovaj kompleks aktivira faktor IX u IXa, i faktor X u Xa, što uzrokuje inicijalno pretvaranje malih količina protrombina u trombin. Trombin dovodi do aktivacije trombocita i faktora V i VIII na mestu povrede krvnog suda i do formiranja krvnog ugruška prevodeći fibrinogen u fibrin. Lek NovoSeven u farmakoterapijskoj dozi aktivira faktor X direktno na površini aktiviranih trombocita lokalizovanih na mestu povrede krvnog suda, nezavisno od prisustva tkivnog faktora. Ovaj proces rezultuje prevođenjem protrombina u velike količine trombina, nezavisno od prisustva tkivnog faktora.

Farmakodinamska dejstva

Farmakodinamska dejstva faktora VIIa dovodi do povećanja lokalnog stvaranja faktora Xa, trombina i fibrina.

Teoretski rizik za razvoj sistemske aktivacije sistema koagulacije kod pacijenata sa osnovnim bolestima koje ih mogu predisponirati ka DIC sindromu se ne može apsolutno isključiti.

U opservacionom registru (F7HAEM-3578) koji je obuhvatio osobe sa urođenim nedostatkom FVII, srednja doza za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod 22 pedijatrijska pacijenta (mlađih od 12 godina) sa nedostatkom faktora VII i teškim kliničkim fenotipom je iznosila 30 mikrograma/kg (raspon od 17 mikrograma/kg do 200 mikrograma/kg; najčešće primenjivana doza je bila 30 mikrograma/kg kod 10 pacijenata) uz srednju učestalost doziranja 3 puta nedeljno (raspon od 1 do 7; najčešće prijavljivana učestalost doziranja je bila 3 puta nedeljno kod 13 pacijenata).

U istom registru, kod 3 od 91 hirurških pacijenata je došlo do tromboembolijskog događaja.

Opservacioni registar (F7HAEM-3521) je uključivao 133 ispitanika sa Glanzmann-ovom trombastenijom lečenih lekom NovoSeven. Medijan doze po infuziji za lečenje 333 epizoda krvarenja, bio je 90 mikrograma/kg (raspon od 28 do 450 mikrograma/kg). Lek NovoSeven je primenjen u 157 operativnih zahvata, a medijan doze bio je 92 mikrograma/kg (do 270 mikrograma/kg). Lečenje lekom NovoSeven, samo ili u kombinaciji s antifibrinoliticima i/ili trombocitima definisano je kao efektivno kada je krvarenje zaustavljeno na najmanje 6 sati. Stope efikasnosti su bile 81% kod pacijenata sa pozitivnom refraktornošću na trombocite, odnosno 82% kod pacijenata sa negativnom refraktornošću na trombocite i 77% kod pacijenata sa pozitivnim testom na antitela na trombocite odnosno 85% kod pacijenata sa negativnim testom na antitela na trombocite. Pozitivan status ukazuje na najmanje jedan pozitivan test prilikom bilo koje primene.

Zdravi ispitanici

Distribucija, eliminacija i linearnost

Upotrebom FVII metode određivanja koagulacije, izvršeno je ispitivanje farmakokinetike rFVIIa, kod 35 zdravih ispitanika bele rase i Japanaca u okviru studije u kojoj je ispitivan raspon doziranja. Pacijenti su grupisani prema polu i pripadnosti određenoj etničkoj grupi. Primenjene doze su bile 40, 80 i 160 mikrograma rFVIIa po kg telesne mase i/ili placebo (3 pojedinačne doze). Farmakokinetika je bila slična u odnosu na pol i pripadnost određenoj etničkoj grupi. Srednja vrednost volumena raspodele u stanju ravnoteže je od 130 do 165 mL/kg, srednja vrednost klirensa je od 33,3 do 37,2 mL/hxkg, a srednja vrednost terminalnog poluvremena eliminacije od 3,9 do 6,0 sati.

Farmakokinetički profil ukazuje na proporcionalnost doze.

Hemofilija A i B sa inhibitorima

Distribucija, eliminacija i linearnost

Upotrebom metode određivanja FVIIa, izvršeno je ispitivanje farmakokinetičkih osobina rFVIIa kod 12 pedijatrijskih (uzrasta 2 - 12 godina) i 5 odraslih pacijenata bez znakova krvarenja.

Srednja vrednost volumena raspodele u stanju ravnoteže je kod pedijatrijskih pacijenata iznosila 196 mL/kg, u odnosu na 159 mL/kg kod odraslih.

Srednja vrednost klirensa je bila približno 50% veća kod pedijatrijskih pacijenata u odnosu na odrasle (78 prema 53 mL/h×kg), dok se određena srednja vrednost terminalnog poluvremena eliminacije kretala do 2,3 h u obe grupe.

Klirens opada sa godinama starosti, tako da kod mlađih pacijenata klirens može biti i za više od 50% veći. Ustanovljena je proporcionalnost doziranja kod dece za ispitivane doze od 90 i 180 mikrograma po kg telesne mase, koja je u korelaciji sa prethodnim nalazima za niže doze (17,5 – 70 mikrograma/kg rFVIIa).

Deficit faktora VII

Distribucija i eliminacija

Farmakokinetski parametri nakon primene jedne doze rFVIIa od 15 i 30 mikrograma po kg telesne mase nisu pokazali značajnu razliku između ove dve doze, u odnosu na dozno-nezavisne parametre:

volumen distribucije u stanju ravnoteže (280-290 mL/kg), poluvreme eliminacije (2,82-3,11 h), ukupni klirens (70,8-79,1 mL/hxkg) i srednje vreme zadržavanja (3,75-3,80 h).

Srednja vrednost in vivo „plasma recovery” je iznosila približno 20%.

Glanzmann-ova trombastenija

Farmakokinetika leka NovoSeven nije ispitivana kod pacijenata sa Glanzmann-ovom trombastenijom, ali se može očekivati da je slična farmakokinetici kod pacijenata sa hemofilijom A i B.

Svi rezultati pretkliničkih studija bezbednosti odnose se na farmakološko dejstvo rFVIIa.

Mogući sinergistički efekat kombinovane primene rFXIII i rFVIIa, na unapređenom kardiovaskularnom modelu cynomolgus majmuna, ispoljio je preterani farmakolološki efekat (tromboze i smrt) pri primeni manjih doza u poređenju sa primenom pojedinačnih faktora.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Kalcijum-hlorid, dihidrat; Glicilglicin;

Polisorbat 80; Manitol; Saharoza; Metionin;

Hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH vrednosti); Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH vrednosti).

Rastvarač za rastvor za injekciju Histidin;

Hlorovodonična kiselina (za podešavanje pH vrednosti); Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH vrednosti); Voda za injekcije.

Lek NovoSeven se ne sme mešati sa rastvorima za infuziju i ne treba ga primenjivati kap po kap.

3 godine, kada se lek čuva u originalnom pakovanju na temperaturi do 25°C.

Nakon rekonstitucije, dokazana je hemijska i fizička stabilnost tokom perioda od 6 sati na temperaturi od 25°C i 24 sata na temperaturi od 5°C.

Sa mikrobiološke tačke gledanja, rastvor nakon rekonstitucije treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebiti odmah, vreme i uslovi čuvanja pre primene leka predstavljaju odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na temperaturi 2-8 C, osim ukoliko se postupak rekonstitucije ne izvrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima. Rekonstituisani rastvor treba čuvati u bočici.

  • Prašak i rastvarač čuvati na temperaturi do 25°C.
  • Prašak i rastvarač čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Ne zamrzavati.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje:

Prašak za rastvor za injekciju

Bočica od stakla tip I (2 mL) zatvorena hlorobutilnim gumenim čepom koji je pokriven aluminijumskom kapicom. Zatvorena bočica ima sigurnosni polipropilenski zatvarač sa evidencijom otvaranja koji se lagano odvija.

Rastvarač za rastvor za injekciju

Napunjen injekcioni špric: Cilindar od stakla tip I (3 mL) sa graničnikom od polipropilena i bromobutilnim gumenim potiskivačem. Zatvarač injekcionog šprica se sastoji od bromobutilne gume i polipropilenskog zatvarača sa evidencijom otvaranja.

Spoljašnje pakovanje:

Složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa praškom za rastvor za injekciju, jedan napunjen injekcioni špric sa rastvaračem za rekonstituciju, jedan potisni klip (napravljen od poliproliena), jedan adapter za bočicu sa ugrađenim filterom za čestice, veličine pora 25 mikrometara i Uputstvo za lek.

Rastvarač za lek NovoSeven nalazi se u napunjenom injekcionom špricu. Procedura za rukovanje opisana je dalje u tekstu.

Prašak u bočici i rastvarač u napunjenom injekcionom špricu:

Obavezno primeniti aseptični postupak.

Rekonstitucija

  • Prilikom rekonstitucije, bočicu sa NovoSeven praškom i napunjen injekcioni špric sa rastvaračem treba da budu na sobnoj temperaturi. Ukloniti zaštitnu plastičnu kapicu sa bočice. Ako je kapica olabavljena ili nedostaje, bočica se ne sme upotrebiti. Prebrisati gumeni zatvarač na bočici sterilnim tupferom natopljenim alkoholom i ostaviti ga nekoliko sekundi da se osuši pre upotrebe. Gumeni zatvarač nemojte dodirivati nakon što je prebrisan.
  • Ukloniti zaštitnu papirnu nalepnicu sa adaptera za bočicu. Adapter za bočicu nemojte vaditi iz zaštitne ambalaže. Ukoliko zaštitna papirna nalepnica nije potpuno zalepljena ili je oštećena, adapter za bočicu nemojte koristiti. Okrenuti zaštitnu ambalažu i zavrnuti adapter za bočicu na bočicu. Lagano pritisnite zaštitnu ambalažu palcem i kažiprstom. Ukloniti zaštitnu ambalažu sa adaptera za bočicu.
  • Postaviti klip za injekcioni špric zavrtanjem u smeru kazaljke na satu sve dok se ne oseti otpor. Ukloniti kapicu sa injekcionog šprica, savijanjem naniže sve dok se ne odvoji po perforaciji. Nemojte dodirivati vrh injekcionog šprica koji se nalazi ispod kapice. Ukoliko je kapica na injekcionom špricu labavo postavljena ili nedostaje, napunjen injekcioni špric nemojte koristiti.
  • Pažljivo postaviti napunjeni injekcioni špric na adapter za bočicu zavrtanjem sve dok se ne oseti otpor. Držite napunjeni injekcioni špric blago nakrivljen sa bočicom usmerenom naniže. Pritisnuti klip injekcionog šprica kako bi sav rastvarač bio ubrizgan u bočicu. Držati klip pritisnut sve do kraja i lagano kružno okretati bočicu sve dok se prašak ne rastvori. Bočicu ne mućkati, jer bi to uzrokovalo stvaranje pene.

Ukoliko je potrebna veća doza, postupak ponoviti koristeći dodatne bočice, napunjene injekcione špriceve i adaptere za bočice.

Rekonstituisani rastvor leka NovoSeven je bezbojan i trebalo bi ga pre primene vizuelno pregledati na prisustvo čestica i obojenje.

Preporučuje se primena leka NovoSeven odmah nakon rekonstitucije. Uslove čuvanja rekonsituisanog leka videti u odeljku 6.3.

Primena

  • Klip injekcionog šprica držati potpuno potisnut. Okrenuti špric sa postavljenom bočicom naopako. Obustaviti pritiskanje klipa injekcionog šprica, dopuštajući samostalno vraćanje klipa, sve dok rekonstituisani rastvor ispunjava špric. Laganim povlačenjem klipa injekcionog šprica naniže uvući pripremljen rastvor u injekcioni špric.
  • Držeći bočicu postavljenu naopako, laganim lupkati injekcioni špric kako bi se mehurići prisutnog vazduha sakupili na vrh. Lagano pritisnuti klip injekcionog šprica sve dok se ne izbace svi mehurići vazduha.

Ukoliko nije potrebna celokupna doza, koristiti skalu na injekcionom špricu kako bi se uverili koliko je pripremljenog rastvora uvučeno.

  • Ukloniti adapter za bočicu sa bočice.
  • Lek NovoSeven je na taj način pripremljen za ubrizgavanje. Odrediti pogodno mesto, polako ubrizgavati lek NovoSeven intravenski tokom 2-5 minuta bez vađenja igle sa mesta ubrizgavanja.

Bezbedno odbaciti upotrebljeni materijal. Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek NovoSeven je faktor koagulacije krvi. Deluje tako što omogućava zgrušavanje krvi na mestu krvarenja kada faktori zgrušavanja u samom organizmu ne deluju.

Lek NovoSeven se primenjuje za lečenje epizoda krvarenja i za prevenciju krvarenja prilikom hirurških intervencija ili drugih važnih zahvata. Rana terapija lekom NovoSeven smanjuje obim i dužinu krvarenja. Lek deluje kod svih vrsta krvarenja, uključujući krvarenja zglobova. Ovo smanjuje potrebu za hospitalizacijom i dane odsustva sa posla i iz škole.

Lek se koristi kod određenih grupa ljudi:

  • Ako ste rođeni sa hemofilijom i ne reagujete normalno na terapiju faktorima VIII ili IX
  • Ako imate stečenu hemofiliju
  • Ako imate nedostatak faktora VII
  • Ako imate Glanzmann-ovu trombasteniju (poremećaj krvarenja), i Vaše stanje se ne može efikasno lečiti transfuzijom trombocita ili ako trombociti nisu odmah dostupni.
  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na eptakog alfa (aktivnu supstancu leka NovoSeven) ili na bilo

koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

  • Ukoliko ste alergični na proteine miša, hrčka ili goveda (npr. kravlje mleko).
  • Ukoliko se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na Vas, nemojte koristiti lek NovoSeven. Obratite se Vašem lekaru.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što primenite lek NovoSeven:

  • ako ste upravo imali hiruršku intervenciju
  • ako ste nedavno imali neku „kraš” („crush”) povredu
  • ako su Vam arterije sužene usled oboljenja (ateroskleroza)
  • ako imate povećan rizik za nastajanje krvnih ugrušaka (trombozu)
  • ako imate teško oboljenje jetre
  • ako imate ozbiljnu infekciju krvi
  • ako ste skloni diseminovanoj intravaskularnoj koagulaciji (DIC, stanje u kome krvni ugrušci nastaju širom krvotoka) morate biti pažljivo praćeni.
  • Ako se bilo koje od nabrojanih stanja odnosi na Vas, obratite se Vašem lekaru pre primene injekcije.

Drugi lekovi i lek NovoSeven

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Nemojte primenjivati lek NovoSeven istovremeno sa koncentratima protrombinskog kompleksa ili rFXIII. Trebalo bi da se posavetujete sa svojim lekarom pre primene leka NovoSeven ako već primenjujete lekove sa faktorom VIII ili IX.

Iskustva u istovremenoj primeni leka NovoSeven sa lekovima koji se zovu antifibrinolitički lekovi (kao što su aminokapronska ili traneksaminska kiselina), koji se takođe koriste za kontrolu krvarenja, su ograničena. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre primene leka NovoSeven sa ovim lekovima.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet nego što primenite lek NovoSeven.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nisu sprovedena ispitivanja dejstva leka NovoSeven na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Međutim, nema medicinskih razloga koji bi ukazivali na uticaj na ove sposobnosti.

Prašak NovoSeven se mora rekonstituisati njegovim rastvaračem i ubrizgati intravenski. Detaljne instrukcije pogledati u Uputstvu o načinu primene leka NovoSeven.

Kada da sami započnete lečenje

Terapiju krvarenja treba započeti što je ranije moguće, najbolje u roku od 2 sata.

  • U slučaju krvarenja slabog ili srednjeg intenziteta, trebalo bi da sami započnete lečenje što je pre moguće, najbolje kod kuće.
  • U slučaju teškog krvarenja obratite se Vašem lekaru. Teška krvarenja se obično leče u bolnici, a sebi možete dati prvu dozu leka NovoSeven na putu do nje.

Nemojte sami primenjivati lek duže od 24 časa a da se ne posavetujete sa svojim lekarom:

  • Svaki put kada primenite lek NovoSeven, što pre, najranije moguće obavestite o tome svog lekara ili bolnicu.
  • Ukoliko krvarenje ne bude pod kontrolom u roku od 24 sata, odmah se obratite Vašem lekaru. Obično je neophodno bolničko lečenje.

Doziranje

Prvu dozu leka bi trebalo primeniti što je ranije moguće nakon početka krvarenja. Obratite se Vašem lekaru za informacije kada da primenite injekciju i koliko dugo da ih uzimate.

Vaš lekar će Vam odrediti dozu leka na osnovu telesne mase, stanja i vrste krvarenja. Kako bi bili postignuti najbolji rezultati, zato se pridržavajte propisane doze. Vaš lekar može promeniti dozu.

Ako imate hemofiliju:

Uobičajena doza je 90 mikrograma po svakom kilogramu telesne mase; injekcija se može ponavljati na svakih 2-3 sata sve dok se ne uspostavi kontrola krvarenja.

Vaš lekar može preporučiti i jednu dozu od 270 mikrograma po kilogramu telesne mase. Ne postoji kliničko iskustvo sa primenom ove doze kod pacijenata starijih od 65 godina.

Ako imate nedostatak faktora VII:

Uobičajena doza je 15 do 30 mikrograma po kilogramu telesne mase, za svaku injekciju.

Ako imate Glanzmann-ovu trombasteniju:

Uobičajena doza je 90 mikrograma (u rasponu od 80 do 120 mikrograma) po kilogramu telesne mase, za svaku injekciju.

Ako ste primenili više leka NovoSeven nego što treba

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka NovoSeven nego što bi trebalo, odmah potražite medicinski savet.

Ako ste zaboravili da primenite lek NovoSeven

Ukoliko ste propustili da ubrizgate injekciju leka NovoSeven, ili ukoliko želite da prekinete lečenje posavetujte se sa lekarom.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ozbiljna neželjena dejstva

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Alergijske, hipersenzitivne ili anafilaktičke reakcije. Znaci mogu uključivati osip kože, svrab, crvenilo i koprivnjaču; šištanje ili otežano disanje; osećaj nesvestice ili vrtoglavice; ozbiljno oticanje usana ili grla, ili na mestu ubrizgavanja.
  • Krvni ugrušci u arterijama srca (koji mogu dovesti do srčanog udara ili angine), u mozgu (koji mogu dovesti do šloga) ili u crevima i bubrezima. Znaci mogu uključivati težak bol u grudima, nedostatak daha, konfuziju, otežan govor ili pokret (paralizu) ili abdominalni bol.

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Krvni ugrušci u venama pluća, nogu, jetre, bubrega ili na mestu ubrizgavanja. Znaci mogu uključivati otežano disanje, crvene i bolne otoke u nogama, kao i abdominalni bol.
  • Izostanak dejstva ili smanjeni odgovor na terapiju.
  • Ukoliko primetite bilo koje od ovih ozbiljnih neželjenih dejstava leka, odmah potražite medicinsku pomoć. Objasnite da ste koristili lek NovoSeven.

Obavestite Vašeg lekara ako ste ranije imali alergijske reakcije, jer to može zahtevati pažljiviji nadzor. U većini slučajeva sa razvojem krvnih ugrušaka, pacijenti su bili predisponirani poremećaju koagulacije krvi.

Ostala retka neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 od 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Mučnina
  • Glavobolja
  • Promene u nekim testovima jetre i krvi.

Ostala povremena neželjena dejstva

(mogu da se jave kod najviše 1 od 100 pacijenata koji uzimaju lek)

  • Alergijske reakcije na koži uključujući osip, svrab i koprivnjaču
  • Povišena telesna temperatura.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info
  • Čuvati van vidokruga i domašaja dece.
  • Lek ne koristiti po isteku datuma roka upotrebe, naznačenog na spoljnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
  • Prašak i rastvarač čuvati na temperaturi do 25°C.
  • Prašak i rastvarač čuvati zaštićeno od svetlosti.
  • Ne zamrzavati.
  • Lek NovoSeven treba primeniti odmah nakon rekonstitucije praška rastvaračem kako ne bi došlo do infekcije. Ukoliko se ne može primeniti odmah, nakon rekonstitucije, treba ga čuvati u bočici na kojoj se još uvek nalaze adapter i špric, u frižideru na temperaturi od 2°C do 8°C najduže 24 sata. Rekonstituisani rastvor leka NovoSeven se ne sme zamrzavati i treba ga čuvati zaštićeno od svetlosti. Pripremljen rastvor ne čuvati bez prethodnog saveta lekara ili medicinske sestre.
  • Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek NovoSeven

  • Aktivna supstanca je rekombinantni faktor koagulacije VIIa (eptakog alfa, aktivirani).

U pakovanju leka NovoSeven se nalaze prašak i rastvarač za rastvor za injekciju koji sadrži 1 mg eptakog alfa (aktivirani) po bočici (što odgovara 50 Ki.j./bočici).

Nakon rekonstitucije rastvaračem, lek sadrži 1 mg/mL eptakog alfa (aktivirani). 1 Ki.j.odgovara 1000 i.j. (internacionalnih jedinica).

  • Pomoćne supstance:

Prašak za rastvor za injekciju: natrijum-hlorid; kalcijum-hlorid, dihidrat; glicilglicin; polisorbat 80; manitol; saharoza, metionin, hlorovodonična kiselina, natrijum-hidroksid.

Rastvarač za rastvor za injekciju: histidin, hlorovodonična kiselina, natrijum-hidroksid i voda za injekcije.

Kako izgleda lek NovoSeven i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.

Prašak: liofilizovani prašak bele boje.

Napunjeni inekcioni špric sa rastvaračem sadrži bistar, bezbojan rastvor. Rekonstituisani rastvor: bezbojna tečnost.

Ne koristiti rekonstituisani rastvor ukoliko se u njemu mogu uočiti čestice ili promena boje.

Unutrašnje pakovanje:

Prašak za rastvor za injekciju

Bočica od stakla tip I (2 mL) zatvorena hlorobutilnim gumenim čepom koji je pokriven aluminijumskom kapicom. Zatvorena bočica ima sigurnosni polipropilenski zatvarač sa evidencijom otvaranja koji se lagano odvija.

Rastvarač za rastvor za injekciju

Napunjen injekcioni špric: Cilindar od stakla tip I (3 mL) sa graničnikom od polipropilena i bromobutilnim gumenim potiskivačem. Zatvarač injekcionog šprica se sastoji od bromobutilne gume i polipropilenskog zatvarača sa evidencijom otvaranja.

Spoljašnje pakovanje:

Složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa praškom za rastvor za injekciju, jedan napunjen injekcioni špric sa rastvaračem za rekonstituciju, jedan potisni klip (napravljen od poliproliena), jedan adapter za bočicu sa ugrađenim filterom za čestice, veličine pora 25 mikrometara i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole za stavljanje u promet:

NOVO NORDISK PHARMA DOO BEOGRAD

Milutina Milankovića 9b, Beograd

Proizvođač:

NOVO NORDISK A/S

Novo Allé Bagsvaerd, Danska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Septembar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, se može izdati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

515-01-00006-19-002 od 18.09.2019.

UPUTSTVO O NAČINU PRIMENE LEKA NOVOSEVEN

Lek NovoSeven predstavlja prašak koji se pre ubrizgavanja (primene) mora rekonstituisati rastvaračem koji se nalazi u špricu. Rastvarač je rastvor histidina. Pripremljeni lek NovoSeven se mora ubrizgati u venu (intravenskom injekcijom). Pribor u ovom pakovanju je predviđen za rekonstituciju i primenu leka NovoSeven.

Takođe će Vam biti neophodni i set za primenu (cevčica i „leptir“ igla), sterilni alkoholni tupferi, gaza i flasteri. Ova medicinska sredstva nisu deo pakovanja leka NovoSeven.

Nemojte koristiti pribor bez detaljne obuke od strane Vašeg lekara ili medicinske sestre. Uvek operite ruke i osigurajte da je površina oko Vas čista.

Kada pripremate i ubrizgavate lek direktno u venu, važno je koristiti čistu tehniku bez mikroba (aseptičnu tehniku). Nepravilnom tehnikom u krvotok se mogu uneti mikrobi, koji mogu uzrokovati infekciju krvi.

Pribor nemojte otvarati sve dok ne budete spremni da ga upotrebite.

Pribor nemojte koristiti ako je pao ili ako je oštećen. Umesto njega upotrebite novo pakovanje.

Pribor nemojte koristiti ako mu je istekao rok upotrebe. Umesto njega upotrebite novo pakovanje. Rok upotrebe je naznačen na spoljašnjem pakovanju, bočici, adapteru za bočicu i napunjenom injekcionom špricu.

Pribor nemojte koristiti ako mislite da je kontaminiran. Umesto njega upotrebite novo pakovanje.

Nijedan deo pribora nemojte bacati sve dok ne ubrizgate pripremljeni rastvor. Pribor je namenjen za jednokratnu upotrebu.

Sadržaj

Pakovanje sadrži:

  • 1 bočicu sa praškom leka NovoSeven
  • 1 adapter za bočicu
  • 1 napunjen injekcioni špric sa rastvaračem
  • 1 klip za injekcioni špric (nalazi se ispod šprica)
  • Priprema bočice i špricaA
    Izvadite bočicu, adapter za bočicu i napunjen injekcioni špric iz pakovanja leka. Telo klipa ostavite netaknuto u pakovanju leka.
    Uklonite plastičnu kapicu sa bočice. Ukoliko je plastična kapica olabavljena ili nedostaje, bočicu ne smete koristiti.B
    Postavite adapter za bočicu
    Postavite bočicu na ravnu i čvrstu površinu.
    Lagano pritisnite zaštitnu kapicu palcem i kažiprstom kao što je prikazano na slici.E
    Spojite telo klipa i injekcioni špricF
    Uklonite kapicu sa napunjenog injekcionog šprica, tako što ćete je savijati sve dok se ne odvoji po perforaciji.G
    Pažljivo postavite napunjeni injekcioni špric na adapter za bočicu zavrtanjem sve dok ne osetite otpor.H
    Rekonstituisanje praška sa rastvaračemI
    Držite klip pritisnut sve do kraja i lagano kružno okrećite bočicu sve dok se prašak potpuno ne rastvori.J
    Rekonstituisani rastvor leka NovoSeven odmah upotrebiti kako bi se izbegla infekcija.
    Držite klip pritisnut do kraja.K
    Odvrnite adapter za bočicu sa bočicom.L
    Ubrizgavanje leka NovoSeven u napunjenom injekcionom špricu preko bez iglenih konektora za intravenske (IV) katetere
    Ubrizgajte rekonstituisani rastvor
    OdbacivanjeM
    Nemojte rastavljati pribor pre odbacivanja.

Napomena: Ovo Uputstvo za lek je korigovano u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 515-14-00038-2020-8- 003 od 19.02.2020.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info