Novynette® 150mcg+20mcg film tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Novynette® 150mcg+20mcg film tableta
Opis chat-gpt
Novynette® 150mcg+20mcg je lek koji sadrži aktivne supstance 'dezogestrel, etinilestradiol' i koristi se za sprečavanje trudnoće.i.
Farmaceutski oblik
film tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO

Pakovanja

JKL
‍1135232
Maksimalna cena leka
410,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
EAN
5997001313350
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000454962 2023 59010 007 000 515 021 04 001
Datum važenja: 13.08.2024 - 13.08.2074

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Oralna kontracepcija.

Prilikom donošenja odluke o propisivanju leka Novynette treba uzeti u obzir postojeće faktore rizika kod svake žene ponaosob, naročito faktore rizika za vensku tromboemboliju (VTE), kao i razlike u riziku od VTE pri primeni leka Novynette u poređenju sa drugim kombinovanim hormonskim kontraceptivima (KHK) (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Doziranje

Pre početka terapije lekom Novynette, potrebno je sprovesti detaljan medicinski i ginekološki pregled (uključujući pregled dojke i citološki razmaz cerviksa) i pažljivo zabeležiti porodičnu medicinsku istoriju. Potrebno je isključiti poremećaje mehanizma zgrušavanja krvi ukoliko je bilo koji član porodice u ranom životnom dobu bolovao od tromboembolijske bolesti (npr. tromboza dubokih vena, šlog, infarkt miokarda).

Trudnoća mora biti isključena, najbolje pomoću testa za trudnoću.

Kao mera predostrožnosti, potrebno je sprovoditi detaljne preglede u intervalima od približno 6 meseci tokom primene tableta.

Kako uzimati Novynette?

Tablete se moraju uzimati prema redosledu opisanom na pakovanju, svakog dana u približno isto vreme i sa malo tečnosti, ako je potrebno. Uzima se jedna tableta dnevno, tokom 21 dana uzastopno. Svako sledeće pakovanje se započinje nakon intervala bez tableta od 7 dana, tokom kojih obično dolazi do obustavnog krvarenja. Ono obično počinje 2. do 3. dana nakon poslednje tablete i ne mora se završiti pre započinjanja sledećeg pakovanja.

Kako započeti sa uzimanjem leka Novynette?

U slučaju da nije korišćen hormonski kontraceptiv (u prethodnih mesec dana)

Sa uzimanjem tableta treba početi 1. dana ženinog prirodnog ciklusa (tj. prvog dana njenog menstrualnog krvarenja). Počinjanje od 2. do 5. dana je dozvoljeno, ali se tokom prvog ciklusa preporučuje dodatna barijerna metoda prvih 7 dana uzimanja tableta.

U slučaju prelaska sa drugih kombinovanih hormonskih kontraceptiva (kombinovani oralni kontraceptiv (KOK), vaginalni prsten ili transdermalni flaster)

Žena bi trebalo da počne sa lekom Novynette poželjno na dan nakon poslednje aktivne tablete (poslednja tableta koja sadrži aktivnu supstancu) njenog prethodnog KHK, a najkasnije na dan nakon uobičajenog perioda bez tableta ili perioda uzimanja placebo tableta njenog prethodnog KHK. U slučaju da je korišćen vaginalni prsten ili transdermalni flaster, poželjno je da žena počne sa upotrebom leka Novynette na dan uklanjanja, a najkasnije na dan kada je planirana sledeća primena.

Prelazak sa metode kontracepcije koja sadrži samo progestagen (minipilula, injekcija, implant) ili intrauterinih sistema koji oslobađaju progestagen (IUS)

Žena može zameniti minipilule tabletama leka Novynette bilo kog dana (dok se kod implanta ili intrauterinog sistema koji oslobađa progestagen zamena vrši na dan njihovog uklanjanja, a kod onih koje primaju injekcije zamena počinje na dan kada je planirana sledeća injekcija), ali u svim ovim slučajevima trebalo bi da se u toku prvih 7 dana uzimanja leka Novynette koristi dodatni barijerni metod.

Posle prekida trudnoće u prvom trimestru

Primena leka Novynette može se započeti odmah. U tom slučaju nisu potrebne dodatne kontraceptivne mere.

Posle porođaja ili prekida trudnoće u drugom trimestru

Za žene koje doje videti odeljak 4.6.

Žene bi trebalo savetovati da započnu upotrebu leka Novynette 21. do 28. dana posle porođaja ili prekida trudnoće u drugom trimestru. Ukoliko se sa upotrebom leka započne kasnije, onda tokom prvih 7 dana uzimanja leka Novynette treba koristiti dodatni barijerni metod. Ipak, ako je do polnog odnosa već došlo, pre započinjanja upotrebe leka Novynette treba isključiti trudnoću ili sačekati naredni menstrualni ciklus.

Postupak u slučaju propuštenih tableta

Ukoliko je kašnjenje u uzimanju bilo koje tablete kraće od 12 časova, kontraceptivna zaštita nije smanjena. Žena bi trebalo da uzme tabletu čim se seti, a naredne tablete bi trebalo da uzima u uobičajeno vreme.

Ukoliko je kašnjenje u uzimanju bilo koje tablete duže od 12 časova, kontraceptivna efikasnost može biti smanjena. Postupak u ovakvim slučajevima zasniva se na sledeća dva osnovna pravila:

  • Uzimanje tableta nikad ne treba prekinuti na duže od 7 dana
  • Neophodno je uzimanje tableta u periodu od 7 dana uzastopno da bi se postigla adekvatna supresija osovine hipotalamus-hipofiza-jajnici.

Iz ovih pravila proizilaze saveti za svakodnevnu praksu:

  • Prva nedelja

Propuštenu tabletu treba uzeti što pre, čak i ako to znači da treba uzeti dve tablete istovremeno. Zatim treba nastaviti sa uzimanjem tableta u uobičajeno vreme. U ovakvim slučajevima u narednih 7 dana trebalo bi koristiti neki dodatni kontraceptivni metod (npr. kondom). U slučaju da je žena imala seksualni odnos u prethodnih 7 dana treba uzeti u obzir mogućnost trudnoće. Rizik od trudnoće se povećava sa brojem propuštenih tableta i ukoliko je broj dana do uobičajenog perioda kada se ne uzimaju tablete manji.

  • Druga nedelja

Poslednju propuštenu tabletu treba uzeti što pre, čak i ako to znači da treba uzeti dve tablete istovremeno. Zatim treba nastaviti sa uzimanjem tableta u uobičajeno vreme. U slučaju da je žena pravilno uzimala tablete 7 dana pre nego što je zaboravila da uzme tabletu, nema potrebe za preduzimanjem dodatnih kontraceptivnih mera. Ipak, ako to nije slučaj, ili ako je propustila da uzme više od 1 tablete, onda bi je trebalo posavetovati da u narednih 7 dana koristi dodatne kontraceptivne metode.

  • Treća nedelja

Rizik od smanjene pouzdanosti je veći zbog nastupajućeg perioda kada se tablete ne uzimaju. Ipak, prilagođavanjem rasporeda uzimanja tableta, smanjena kontraceptivna zaštita može biti sprečena. Pridržavajući se bilo koje od sledeće dve opcije, nema potrebe za korišćenjem dodatnih kontraceptivnih mera, ukoliko su tablete pravilno uzimane tokom 7 dana pre prve propuštene tablete. Ukoliko to nije slučaj, ženu bi trebalo posavetovati da postupi po prvoj od dve mogućnosti i da koristi dodatne metode kontracepcije u narednih 7 dana:

  • Poslednju propuštenu tabletu treba uzeti što pre, čak i ako to znači da treba uzeti dve tablete istovremeno. Zatim se nastavlja sa uzimanjem tableta u uobičajeno vreme. Sledeće pakovanje se mora započeti odmah po završetku tekućeg pakovanja, odnosno ne bi trebalo praviti pauzu između pakovanja. U takvim slučajevima, mala je verovatnoća da će doći do obustavnog krvarenja sve dok se ne potroši drugo pakovanje, ali su moguća tačkasta ili probojna krvarenja tokom dana kada se uzimaju tablete.
  • Ženu bi trebalo posavetovati da prekine sa uzimanjem tableta iz trenutnog pakovanja. Zatim bi trebalo da napravi pauzu u uzimanju tableta od 7 dana ili kraće, uključujući dane kada je propustila da uzme tablete i potom da nastavi sa sledećim pakovanjem.

Ukoliko je žena propustila da uzme tablete i potom nije došlo do obustavnog krvarenja u uobičajenom intervalu bez tableta, trebalo bi razmotriti mogućnost trudnoće.

Postupak u slučaju gastrointestinalnih tegoba

U slučaju ozbiljnih gastrointestinalnih tegoba, postoji mogućnost da resorpcija nije potpuna i trebalo bi koristiti dodatne kontraceptivne mere.

Ukoliko dođe do povraćanja u okviru 3-4 sata nakon uzimanja tablete, treba primeniti savet koji se odnosi na propuštene tablete naveden u odeljku 4.2. Ukoliko žena ne želi da izmeni uobičajeni raspored uzimanja tableta, mora da uzme dodatnu tabletu(e) iz drugog pakovanja.

Kako da se pomeri ili odloži menstruacija

Odlaganje menstruacije nije indikacija za ovaj lek. Međutim, ako je u izuzetnim slučajevima potrebno odložiti menstruaciju, žena bi trebalo da nastavi sa drugim pakovanjem leka Novynette bez perioda u kojem ne uzima tablete. Produženje se može vršiti onoliko dugo koliko je poželjno sve do kraja drugog pakovanja. Tokom produženja perioda bez mensturacije može doći do probojnog ili tačkastog krvarenja. Uzimanje leka Novynette se zatim nastavlja nakon uobičajenog perioda od 7 dana kada se tablete ne uzimaju.

Da bi pomerila menstruaciju na neki drugi dan u nedelji u odnosu na onaj na koji je navikla sa trenutnom šemom uzimanja, ženu je potrebno savetovati da skrati predstojeći interval bez tableta za onoliko dana koliko želi. Sa skraćivanjem intervala povećava se rizik da neće doći do obustavnog krvarenja i da će se javiti probojno ili tačkasto krvarenje tokom uzimanja tableta iz drugog pakovanja (kao kada se odlaže menstruacija).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka Novynette kod adolescenata uzrasta ispod 18 godina nisu ispitivane.

Način primene:

Oralna upotreba.

Kombinovani hormonski kontraceptivi (KHK) se ne smeju primenjivati ukoliko je prisutno neko od stanja navedenih u nastavku. U slučaju da se bilo koje od navedenih stanja pojavi po prvi put tokom primene KHK, sa upotrebom leka treba odmah prestati.

  • Prisutvo ili rizik od venske tromboembolije (VTE)
  • Venska tromboembolija - postojeća VTE (na antikoagulantnoj terapiji) ili VTE u anamnezi (npr. tromboza dubokih vena [DVT] ili plućna embolija [PE])
  • Poznata nasledna ili stečena predispozicija za vensku tromboemboliju, kao što su rezistencija na aktivirani protein C (uključujući Faktor V Leiden), nedostatak antitrombina III, nedostatak proteina C, nedostatak proteina S
  • Velika hirurška intervencija sa produženom imobilizacijom (videti odeljak 4.4)
  • Visok rizik od venske tromboembolije usled prisustva više faktora rizika (videti odeljak 4.4)
  • Prisutvo ili rizik od arterijske tromboembolije (ATE)
  • Arterijska tromboembolija - postojeća arterijska tromboembolija, arterijska tromboembolija u anamnezi (npr. infarkt miokarda) ili prodromalno stanje (npr. angina pektoris)
  • Cerebrovaskularna bolest - postojeći moždani udar, moždani udar u anamnezi ili prodromalno stanje (npr. tranzitorni ishemijski atak, TIA)
  • Poznata nasledna ili stečena predispozicija za arterijsku tromboemboliju, kao što su hiperhomocisteinemija i antifosfolipidna antitela (antikardiolipidna antitela, lupus antikoagulans)
  • Migrena sa fokalnim neurološkim simptomima u anamnezi
  • Visok rizik od arterijske tromboembolije zbog prisustva više faktora rizika (videti odeljak 4.4) ili postojanja jednog ozbiljnog faktora rizika kao što je:
  • diabetes mellitus sa vaskularnim simptomima
  • teška hipertenzija
  • teška dislipoproteinemija
  • Pankreatitis ili istorija pankreatitisa udruženog sa ozbiljnom hipertrigliceridemijom
  • Prisustvo ili istorija teške bolesti jetre, sve dok se vrednosti pokazatelja funkcije jetre ne vrate na normalne vrednosti
  • Prisustvo ili istorija tumora jetre (benignih ili malignih)
  • Prisustvo ili sumnja na maligne promene uzrokovane polnim steroidnim hormonima (npr. genitalnih organa ili dojki)
  • Hiperplazija endometrijuma
  • Nedijagnostikovano vaginalno krvarenje
  • Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • Lek Novynette je kontraindikovan za istovremenu primenu sa lekovima koji sadrže ombitasvir/paritaprevir/ritonavir i dasabuvir (videti odeljke 4.4 i 4.5)

Ukoliko je prisutno bilo koje od stanja ili faktora rizika navedenih u nastavku, potrebno je prodiskutovati sa ženom da li je lek Novynette odgovarajući za nju.

U slučaju pogoršanja ili prve pojave bilo kog od navedenih stanja ili faktora rizika, ženu treba posavetovati da se obrati svom lekaru, radi odlučivanja da li treba prekinuti primenu leka Novynette.

Stanja koja zahtevaju nadzor:

  • Faktori rizika za pojavu tromboembolijskih poremećaja (videti dole)
  • Faktori rizika za pojavu estrogen-zavisnih tumora, npr. prvi stepen nasleđivanja za rak dojke
  • Hipertenzija
  • Poremećaji na nivou jetre (npr. adenom jetre)
  • Holelitijaza, žutica i/ili pruritus povezan sa holestazom
  • Herpes gestationis
  • Migrene ili (teške) glavobolje
  • Sistemski lupus erythematosus
  • Endogena depresija
  • Astma
  • Gubitak sluha povezan sa otosklerozom
  • Porfirija

Napomena: Potrebno je pročitati informacije o istovremeno primenjenim lekovima kako bi se identifikovale potencijalne interakcije.

Uticaj drugih lekova na Novynette

Interakcije se mogu javiti sa lekovima ili biljnim preparatima koji indukuju mikrozomalne enzime, naročito enzime citohroma P450 (CYP), što može dovesti do povećanja klirensa polnih hormona i probojnog krvarenja i/ili neefikasnosti kontracepcije.

Postupak pri istovremenoj primeni lekova

Indukcija enzima uočljiva je već nakon nekoliko dana terapije. Maksimalna indukcija enzima uočava se uglavnom u roku od par nedelja. Enzimska indukcija može se održavati oko 4 nedelje nakon prestanka terapije lekom.

Kratkotrajna terapija

Žene na terapiji lekovima ili biljnim preparatima koji su induktori enzima treba privremeno da koriste barijerne ili druge metode kontracepcije pored leka Novynette. Barijerne metode moraju se koristiti tokom čitavog perioda istovremene terapije i 28 dana nakon njenog prekida.

Dugotrajna terapija

Kod žena na dugotrajnoj terapiji lekovima koji indukuju enzime jetre, preporučuje se druga pouzdana, nehormonska metoda kontracepcije na koju ne utiču lekovi koji su induktori enzima.

Sledeće interakcije su opisane u literaturi:

Supstance koje povećavaju klirens leka Novynette (indukcijom enzima), npr: fenitoin, fenobarbital, primidon, bosentan, karbamazepin, rifampicin, neki inhibitori HIV proteaze (npr. ritonavir) i inhibitori nenukleozidne reverzne transkriptaze (npr. efavirenz i nevirapin), a moguće i okskarbazepin, topiramat, rifabutin, felbamat, grizeofulvin i proizvodi koji sadrže biljni lek kantarion.

Supstance sa varijabilnim uticajem na klirens leka Novynette:

Pri istovremenoj upotrebi sa hormonskim kontraceptivima mnoge kombinacije inhibitora HIV proteaze (kao što je nelfinavir) i nenukleozidnih inhibitora reverzne transkriptaze (npr. nevirapin) i/ili kombinacije sa lekovima za hepatitis C (HCV) (npr. boceprevir, telaprevir) mogu povećati ili smanjiti koncentracije progestagena, uključujući etonogestrel ili estrogena u plazmi. Krajnji efekat ovih promena može biti klinički značajan u nekim slučajevima.

Zbog toga je potrebno pročitati informacije o istovremeno primenjenim HIV/HCV lekovima kako bi se identifikovale potencijalne interakcije i preporuke u vezi njih. U slučaju bilo kakvih nedoumica, žena koja je na terapiji inhibitorima proteaze ili nenukleozidnim inhibitorima reverzne transkriptaze, treba da koristi dodatni barijerni metod kontracepcije.

Supstance koje smanjuju klirens leka Novynette (inhibitori enzima):

Klinički značaj potencijalnih interakcija sa inhibitorima enzima i dalje je nepoznat.

Istovremena upotreba jakih (npr. ketokonazol, itrakonazol, klaritromicin) ili umerenih (flukonazol, diltiazem, eritromicin) inhibitora CYP3A4 enzima može povećati serumske koncentracije estrogena ili progestagena, uključujući etonogestrel.

Pokazano je da doze etorikoksiba od 60 do 120 mg dnevno dovode do povećanja plazma koncentracije etinilestradiola od 1,4 do 1,6 puta kada su uzimane istovremeno sa kombinovanim hormonskim kontraceptivom koji sadrži 0,035 mg etinilestradiola.

Uticaj leka Novynette na druge lekove

Hormonski kontraceptivi iz KOK mogu uticati na metabolizam drugih lekova. U skladu sa tim, koncentracije u plazmi i tkivima mogu se ili povećati (npr. cikosporin) ili smanjiti (npr. lamotrigin).

Klinički podaci ukazuju da etinilestradiol inhibira klirens CYP1A2 supstrata što dovodi do slabog (npr. kod teofilina) ili umerenog (npr. kod tizanidina) povećanja njihove koncentracije u plazmi.

Farmakodinamske interakcije

Istovremena upotreba sa lekovima koji sadrže ombitasvir/paritaprevir/ritonavir i dasabuvir, sa ili bez ribavirina, može povećati rizik od porasta nivoa ALT (videti odeljke 4.3 i 4.4). Stoga se pacijentkinje koje koriste lek Novynette moraju prebaciti na alternativnu metodu kontracepcije (npr. kontraceptive koji sadrže samo progestagen ili nehormonske metode) pre započinjanja terapije sa ovom kombinacijom lekova. Upotreba leka Novynette se može ponovo započeti 2 nedelje nakon završetka terapije ovom kombinacijom lekova.

Laboratorijski testovi

Primena kontraceptivnih steroida može da utiče na rezultate izvesnih laboratorijskih testova,

uključujući biohemijske parametre funkcije jetre, štitaste žlezde, nadbubrežne žlezde i bubrega, koncentracije (transportnih) proteina u plazmi, npr. globulina koji vezuje kortikosteroide i lipidne/lipoproteinske frakcije, parametre metabolizma ugljenih hidrata i parametre koagulacije i fibrinolize. Ove promene načelno ostaju unutar referentnih vrednosti za date parametre.

Trudnoća

Lek Novynette nije indikovan za primenu u trudnoći. Ukoliko do trudnoće dođe tokom korišćenja leka Novynette, dalju upotrebu treba odmah prekinuti. Međutim, većina epidemioloških studija nije potvrdila ni povećan rizik od urođenih anomalija kod dece čije su majke uzimale kombinovane hormonske kontraceptive pre trudnoće, niti teratogeno dejstvo kombinovanih hormonskih kontraceptiva (KHK) kada su KHK uzimani nenamerno tokom trudnoće.

Prilikom ponovnog uvođenja leka Novynette potrebno je uzeti u obzir povećan rizik od VTE tokom perioda nakon porođaja (videti odeljke 4.2 i 4.4).

Dojenje

Kombinovani hormonski kontraceptivi mogu uticati na laktaciju tako što mogu da smanje količinu i sastav majčinog mleka.

Stoga se načelno ne preporučuje primena kombinovanih hormonskih kontraceptiva dok majka potpuno ne prestane da doji. Male količine kontraceptivnih steroida i/ili njihovih metabolita mogu da se izluče u mleko, ali nema dokaza da to nepovoljno deluje na zdravlje odojčeta.

Lek Novynette nema uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili rukovanja mašinama.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Kod žena koje koriste KHK uočen je povećan rizik od arterijskih i venskih trombotičkih i tromboembolijskih događaja, uključujući infarkt miokarda, moždani udar, tranzitorni ishemijski atak, vensku trombozu i plućnu emboliju, što je detaljnije opisano u odeljku 4.4.

Prijavljena su i druga neželjena dejstva kod žena koje koriste KHK, koja su detaljnije objašnjena u odeljku 4.4.

Kao i sa svim KHK, može doći do promena u obrascu vaginalnog krvarenja, posebno tokom prvih meseci primene. Ovo može uključivati promene u učestalosti (odsustvo krvarenja, manja učestalost, veća učestalost ili kontinuirano krvarenje), intenzitetu (smanjen ili povećan) ili trajanju krvarenja.

Moguća neželjena dejstva koja su zabeležena kod korisnica leka Novynette ili uopšte kod korisnica KHK, navedena su u tabeli u nastavku1. Sve neželjene reakcije navedene su prema sistemima organa i učestalosti; česta (≥1/100 do <1/10), povremena (≥1/1000 do <1/100) i retka (<1/1000).

PovremenaRetka (<1/1000)
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivost
Poremećaji metabolizma i ishraneZadržavanje tečnosti
Psihijatrijski poremećajiDepresivno raspoloženje, PromeneSmanjen libidoPovećan libido
Poremećaji nervnog sistemaGlavoboljaMigrena
Poremećaji okaNepodnošenje kontaktnih sočiva
Vaskularni poremećajiVenska tromboembolija, Arterijska
Gastrointestinalni poremećajiMučnina,Povraćanje, Dijareja
Poremećaji kožeOsip, KoprivnjačaErythema nodosum, Erythema
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiBol u dojkama, Preosetljivost dojkiUvećanje dojkiIscedak iz vagine,
IspitivanjaPovećanje telesne maseSmanjenje telesne

1srodna stanja nisu navođena, ali ih takođe treba uzeti u obzir.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Ozbiljna neželjena dejstva izazvana prekomernom dozom leka nisu zabeležena. Simptomi koji mogu da se jave u ovim slučajevima su mučnina, povraćanje i, kod mladih devojaka, slabo vaginalno krvarenje. Ne postoje antidoti, a lečenje treba da bude simptomatsko.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema; Gestageni i estrogeni, fiksne kombinacije

ATC šifra: G03AA09 Mehanizam dejstva

Kontraceptivno dejstvo kombinovanih hormonskih kontraceptiva zasniva se na interakciji različitih faktora, od kojih su najznačajniji inhibicija ovulacije i promene u sekretu grlića materice. Pored sprečavanja trudnoće, kombinovani hormonski kontraceptivi imaju i druga pozitivna dejstva koja, uz negativne osobine (videti odeljke 4.4 i 4.8), mogu da budu od koristi prilikom odlučivanja o načinu kontrole rađanja. Ciklus je redovniji, menstruacije su često manje bolne, a krvarenje manje obilno. Ovo poslednje može da smanji učestalost pojave nedostatka gvožđa. U velikoj multicentričnoj studiji (n=26822 ciklusa), nekorigovani Pear Indeks je procenjen na 0,18 (95% Interval poverenja 0,05-0,46). Štaviše, kod 7,2% je zabeleženo odsustvo obustavnog krvarenja, a kod 12,5% je zabeleženo neredovno krvarenje posle 6 meseci lečenja.

Takođe, dokazano je da veće doze kombinovanih hormonskih kontraceptiva (0,05 mg etinilestradiola) smanjuju rizik od razvoja fibrocističnih tumora dojki, cista na jajnicima, zapaljenjske bolesti male karlice, vanmaterične trudnoće i karcinoma endometrijuma i jajnika. Da li ovo važi i za niskodozne kombinovane hormonske kontraceptive, ostaje da se potvrdi.

Pedijatrijska populacija

Nema kliničkih podataka o efikasnosti i bezbednosti kod adolescenata mlađih od 18 godina.

Dezogestrel

Resorpcija

Oralno primenjeni dezogestrel se brzo i potpuno resorbuje i pretvara u etonogestrel. Najviše koncentracije u serumu postižu se posle 1,5 sata. Bioraspoloživost iznosi 62-81%.

Distribucija

Etonogestrel se vezuje za serumski albumin i globulin koji vezuje polne hormone (sex hormone binding globulin, SHBG). Samo 2-4% ukupne koncentracije leka u serumu nalazi se kao

slobodni steroid, dok je 40-70% leka specifično vezano za SHBG. Povećanje koncentracije SHBG izazvano etinilestradiolom utiče na raspoređivanje leka među proteinima seruma uzrokujući povećanje frakcije vezane za SHBG i smanjenje frakcije vezane za albumin. Stvarni volumen distribucije dezogestrela je 1,5 L/kg.

Biotransformacija

Etonogestrel se potpuno metaboliše poznatim putevima metabolizma steroida. Brzina metaboličkog klirensa iz seruma iznosi oko 2 mL/min/kg. Nije zabeležena interakcija sa istovremeno primenjenim etinilestradiolom.

Eliminacija

Koncentracije etonogestrela u serumu smanjuju se u dve faze. U krajnjoj fazi, poluvreme eliminacije iznosi oko 30 časova. Dezogestrel i njegovi metaboliti izlučuju se u odnosu urin/žuč oko 6:4.

Ravnotežne koncentracije

Farmakokinetika etonogestrela je pod uticajem koncentracije SHBG koju trostruko povećava etinilestradiol. Posle svakodnevnog unosa, koncentracije leka u serumu povećavaju se za dva do tri puta dostižući ravnotežne koncentracije u drugoj polovini ciklusa lečenja.

Etinilestradiol

Resorpcija

Oralno primenjeni etinilestradiol se brzo i potpuno resorbuje. Najviše koncentracije u serumu postižu se posle 1-2 sata nakon unosa. Apsolutna bioraspoloživost kao posledica presistemske konjugacije i metabolizma prvog prolaza iznosi približno 60%.

Distribucija

Etinilestradiol je u visokom stepenu, ali nespecifično, vezan za albumin seruma (približno 98,5%) i povećava koncentraciju SHBG u serumu. Prividni volumen distribucije je 5 L/kg.

Biotransformacija

Etinilestradiol podleže presistemskoj konjugaciji u sluznici tankog creva i jetri. Etinilestradiol se primarno metaboliše aromatičnom hidroksilacijom uz stvaranje brojnih hidroksilovanih i metilovanih metabolita, koji su prisutni kao slobodni metaboliti ili konjugovani sa glukuronskom i sulfatnom kiselinom. Brzina metaboličkog klirensa iz seruma iznosi oko 5 mL/min/kg.

In vitro, etinilestradiol je reverzibilni inhibitor CYP2C19, CYP1A1 i CYP1A2, kao i ireverzibilni inhibitor CYP3A4/5, CYP2C8 i CYP2J2 (inhibicija bazirana na mehanizmu).

Eliminacija

Nivo etinilestradiola u serumu se smanjuje u dve faze dispozicije. Krajnja faza dispozicije je okarakterisana poluvremenom eliminacije koje iznosi oko 24 časa. Nepromenjen lek se ne izlučuje; metaboliti etinilestradiola izlučuju se u odnosu urin/žuč oko 4:6. Poluvreme eliminacije metabolita je oko 1 dan.

Ravnotežne koncentracije

Ravnotežne koncentracije se dostižu nakon 3-4 dana, kada su nivoi leka u serumu za 30-40% viši u poređenju sa nivoima posle uzimanja jedne doze.

Pretklinički podaci nisu otkrili poseban rizik za ljude kada se kombinovani hormonski kontraceptivi upotrebljavaju prema preporukama. Ovo je zasnovano na standardnim ispitivanjima toksičnosti, genotoksičnosti, karcinogenog potencijala i uticaja na plodnost. Međutim, treba imati na umu da polni hormoni mogu da pospeše rast pojedinih hormon-zavisnih tkiva i tumora.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Pomoćne supstance u jezgru tablete:

Hinolin žuta E 104; ά-tokoferol; Magnezijum-stearat;

Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Stearinska kiselina;

Povidon;

Skrob, krompirov;

Laktoza, monohidrat.

Pomoćne supstance u filmu:

Propilenglikol;

Makrogol 6000;

Hipromeloza.

Nije primenjivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 30°C, u originalnom pakovanju.

Unutrašnje pakovanje je PVC/PVDC/Al blister sa 21 film tabletom. Spoljašnje pakovanje je je složiva kartonska kutija, koja sadrži jedan blíster (ukupno 21 film tabletu) i Uputstvo za lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Sastav i vrsta leka

Lek Novynette je kombinovani hormonski kontraceptiv ("kombinovana pilula").

Svaka tableta sadrži malu količinu dva različita ženska polna hormona. To su dezogestrel (progestagen) i etinilestradiol (estrogen). Zbog male količine hormona, lek Novynette se svrstava u nisko dozne hormonske kontraceptive. Pošto svaka tableta u pakovanju sadrži istu kombinaciju hormona u istim količinama, pripada grupi monofaznih kombinovanih hormonskih kontraceptiva.

Kada se lek Novynette upotrebljava?

Lek Novynette se upotrebljava za sprečavanje trudnoće.

Kada se upotrebljava redovno (bez propuštanja u uzimanju), šanse da dođe do trudnoće su vrlo male.

Pre nego što počnete sa primenom leka Novynette, treba da pročitate informacije o krvnim ugrušcima u odeljku 2. Posebno je važno da pročitate o simptomima krvnog ugruška – pogledajte odeljak 2 „Krvni ugrušci“.

Pre nego što počnete da uzimate lek Novynette, Vaš lekar će vam postaviti određena pitanja u vezi sa Vašim zdravstvenim stanjem i zdravstvenim stanjem Vaših rođaka. Lekar će vam takođe izmeriti pritisak i, u zavisnosti od vašeg stanja, uradiće i još neke testove.

U ovom uputstvu je opisano nekoliko situacija u kojima treba da prekinete sa uzimanjem ovih pilula ili u kojima njihova pouzdanost može biti smanjena. U tim situacijama ne treba da imate polne odnose ili treba da primenite dodatne nehormonske mere kontracepcije, na primer kondom ili neki drugi metod. Ne oslanjajte se na plodne i neplodne dane ili merenje bazalne temperature. Ove metode mogu da budu nepouzdane, jer pilule menjaju uobičajene promene u telesnoj temperaturi i cervikalnoj sluzi koje se odigravaju u toku menstrualnog ciklusa.

Lek Novynette, kao i druge kontraceptivne pilule, ne pruža zaštitu od HIV infekcije ili bilo koje druge polno prenosive bolesti.

Lek Novynette je propisan lično Vama. Ne delite ga sa drugima.

Lek Novynette uobičajeno ne treba koristiti za odlaganje ciklusa. Međutim, ako u izuzetnim slučajevima treba da odložite ciklus, obratite se svom lekaru.

Lek Novynette ne smete uzimati:

Ne smete koristiti lek Novynette ukoliko imate neko od dole navedenih stanja. Ako imate neko od dole navedenih stanja, morate o tome obavestiti svog lekara. Vaš lekar će porazgovarati sa Vama o tome koji bi drugi metod kontracepcije bio za Vas pogodniji.

Pogledajte takođe odeljak „Kada uzimate lek Novynette, posebno vodite računa“.

  • Ako imate (ili ste ikada imali) krvni ugrušak u krvnom sudu nogu (duboka venska tromboza, DVT), pluća (plućna embolija, PE) ili drugih organa
  • Ako znate da imate poremećaj koji utiče na zgrušavanje krvi – na primer, nedostatak proteina C, nedostatak proteina S, nedostatak antitrombina III, faktora V Leiden ili antifosfolipidna antitela
  • Ako treba da budete operisani ili ukoliko duže vreme niste u mogućnosti da se krećete (videti odeljak „Krvni ugrušci“)
  • Ako ste ikada imali srčani ili moždani udar
  • Ako imate (ili ste ikada imali) anginu pektoris (stanje koje izaziva jak bol u grudima i može biti prvi znak srčanog udara) ili tranzitorni ishemijski atak (TIA - prolazni simptomi moždanog udara)
  • Ako imate neke od sledećih bolesti koje mogu da povećaju rizik od stvaranja krvnog ugruška u arterijama:
  • težak dijabetes sa oštećenjem krvnih sudova
  • veoma visok krvni pritisak
  • veoma visoke vrednosti masnoća u krvi (holesterola ili triglicerida)
  • stanje poznato kao hiperhomocisteinemija
  • Ako imate (ili ste ikada imali) vrstu migrene koja se naziva „migrena sa aurom“
  • Ako imate ili ste ikada imali pankreatitis (zapaljenje gušterače)
  • Ako imate ili ste ikad imali oboljenje jetre i funkcija se još uvek nije vratila u normalu
  • Ako imate ili ste ikada imali rak koji može nastati usled uticaja polnih hormona (na primer rak dojki ili polnih organa)
  • Ako imate ili ste ikada imali tumor jetre
  • Ako imate neobjašnjivo vaginalno krvarenje
  • Ako imate endometrijalnu hiperplaziju (abnormalni rast zida materice)
  • Ako ste trudni ili mislite da biste mogli da budete trudni
  • Ako ste alergični na dezogestrel ili etinilestradiol, ili bilo koji sastojak ovog leka (naveden u odeljku 6.1).

Nemojte koristiti lek Novynette ako imate hepatitis C i uzimate lekove koji sadrže ombitasvir/paritaprevir/ritonavir i dasabuvir (takođe videti odeljak „Drugi lekovi i Novynette”).

Ukoliko se bilo koje od ovih stanja pojavi prvi put dok uzimate ove pilule, prekinite sa njihovom upotrebom i konsultujte svog lekara. U međuvremenu, koristite nehormonska sredstva za kontracepciju.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre uzimanja leka Novynette.

Recite svom lekaru ukoliko se bilo koje od sledećih stanja odnosi na Vas

Ako se bilo koje od sledećih stanja pojavi ili pogorša dok koristite lek Novynette, takođe morate o tome obavestiti lekara.

  • Ako pušite
  • Ako imate šećernu bolest
  • Ako ste gojazni
  • Ako imate povišen krvni pritisak
  • Ako imate oboljenje srčanih zalistaka ili poremećaj srčanog ritma
  • Ako je bilo ko u vašem najbližem srodstvu imao trombozu, srčani ili moždani udar
  • Ako imate migrenu
  • Ako imate epilepsiju (padavicu)
  • Neko od Vaših bliskih srodnika ima, ili je imao, rak dojke
  • Ako imate oboljenje jetre ili žučne kese
  • Ako imate Kronovu bolest ili ulcerozni kolitis (hronična zapaljenska bolest creva)
  • Ako imate sistemski lupus eritematozus (SLE – bolest koja utiče na Vaš prirodni odbrambeni sistem)
  • Ako imate hemolitičko-uremijski sindrom (HUS – poremećaj zgrušavanja krvi koji dovodi do bubrežne slabosti)
  • Ako imate anemiju srpastih ćelija (nasledno oboljenje crvenih krvnih zrnaca)
  • Ako imate povišene vrednosti masnoća u krvi (hipertrigliceridemija) ili ih je neko imao u Vašoj porodici. Hipertrigliceridemija je povezana sa povećanim rizikom od razvoja pankreatitisa (zapaljenja pankreasa)
  • Ako treba da idete na operaciju ili ukoliko duže vreme niste u mogućnosti da se krećete (videti u odeljku 2 „Krvni ugrušci“)
  • Ako ste se nedavno porodili, pod povećanim ste rizikom od stvaranja krvnih ugrušaka. Potrebno je da pitate svog lekara kada najranije posle porođaja možete početi sa uzimanjem leka Novynette
  • Ako imate zapaljenje površinskih vena (superficijalni tromboflebitis)
  • Ako imate proširene vene (varikozitete)
  • Ako imate astmu
  • Ako bolujete od endogene depresije (depresija koja nije uzazvana faktorima spoljašnje sredine)
  • Ako imate stanje koje se javilo po prvi put ili se pogoršalo tokom trudnoće ili prethodne upotrebe polnih hormona (na primer: gubitak sluha, bolest koja se zove porfirija, bolest kože koja se zove gestacioni herpes, bolest koja se zove Sidenhajmova horeja)
  • Ako imate ili ste imali melazmu (žućkastomrka prebojenost kože, posebno na licu); ako je odgovor potvrdan, izbegavajte preterano izlaganje suncu ili izvorima ultraljubičastog zračenja.

KRVNI UGRUŠCI

Korišćenje kombinovanog hormonskog kontraceptiva kao što je Novynette povećava Vaš rizik od stvaranja krvnog ugruška u odnosu na to kada se kombinovani hormonski kontraceptiv ne koristi. U retkim slučajevima krvni ugrušak može da začepi krvne sudove i prouzrokuje ozbiljne probleme.

Krvni ugrušci mogu nastati:

  • u venama (što se naziva „venska tromboza“, „venska tromboembolija“ ili VTE)
  • u arterijama (što se naziva „arterijska tromboza“, „arterijska tromboembolija“ ili ATE)

Oporavak od krvnih ugrušaka nije uvek potpun. Retko mogu da ostanu ozbiljne trajne posledice ili, veoma retko, stvaranje krvnih ugrušaka se može završiti smrtnim ishodom.

Važno je zapamtiti da je ukupan rizik od stvaranja krvnog ugruška sa štetnim posledicama usled primene leka Novynette mali.

KAKO PREPOZNATI KRVNI UGRUŠAK

Potražite hitnu medicinsku pomoć ako primetite bilo koji od sledećih znakova ili simptoma.

Da li imate neki od ovih znakova?Od čega je moguće dabolujete?
Oticanje jedne noge ili oticanje duž vene na nozi ili stopalu, naročito ako je praćeno:Duboka venska tromboza
iznenadni, neobjašnjiv nedostatak daha ili ubrzano disanjePlućna embolija
Simptomi koji se najčešće javljaju u jednom oku:Tromboza retinalne vene (krvni ugrušak u oku)
bol u grudima, nelagodnost, pritisak, osećaj težineSrčani udar
iznenadna slabost ili trnjenje lica, ruke ili noge, naročito na jednoj strani telaMoždani udar (šlog)
oticanje ili blago plavičasta prebojenost ekstremitetaKrvni ugrušci koji blokiraju druge krvne sudove

KRVNI UGRUŠCI U VENAMA

Šta može da se dogodi ako se krvni ugrušak formira u veni?

Upotreba kombinovanih hormonskih kontraceptiva povezana je sa povećanim rizikom od stvaranja krvnih ugrušaka u veni (venska tromboza). Međutim, ova neželjena dejstva su retka. Najčešće se javljaju tokom prve godine korišćenja kombinovanih hormonskih kontraceptiva.

  • Ako se krvni ugrušak formira u veni noge ili stopala, može uzrokovati duboku venskutrombozu (DVT).
  • Ako krvni ugrušak krene iz noge i zaustavi se u plućima, može uzrokovati plućnu emboliju.
  • Veoma retko, krvni ugrušak može da se stvori u veni nekog drugog organa, kao što je oko (tromboza vene mrežnjače oka (retinalne vene)).

Kada je rizik od stvaranja krvnog ugruška u veni najveći?

Rizik od stvaranja krvnog ugruška u veni je najveći u toku prve godine primene kombinovanog hormonskog kontraceptiva kada se uzima po prvi put u životu. Rizik takođe može biti povećan ako ponovo počnete da koristite kombinovani hormonski kontraceptiv (isti ili neki drugi) posle pauze duže od 4 ili više nedelja.

Posle prve godine, taj rizik se smanjuje, ali je uvek nešto veći u odnosu na to kada ne biste koristili kombinovani hormonski kontraceptiv.

Kada prestanete sa primenom leka Novynette, Vaš rizik od stvaranja krvnih ugrušaka se vraća na normalnu vrednost u toku nekoliko nedelja.

Koliki je rizik od stvaranja krvnog ugruška?

Taj rizik zavisi od Vašeg prirodnog rizika za nastanak VTE i od vrste kombinovanog hormonskog kontraceptiva koji koristite.

Ukupan rizik od stvaranja krvnog ugruška u nozi ili plućima (DVT ili PE) u toku primene leka Novynette je mali.

  • Od 10 000 žena koje ne koriste nikakav kombinovani hormonski kontraceptiv i nisu trudne, kod oko 2 će nastati krvni ugrušak za godinu dana.
  • Od 10 000 žena koje koriste kombinovani hormonski kontraceptiv koji sadrži levonorgestrel, noretisteron ili norgestimat kod oko njih 5-7 će nastati krvni ugrušak u toku godinu dana.
  • Od 10 000 žena koje uzimaju kombinovani hormonski kontraceptiv koji sadrži dezogestrel, kao što je Novynette, kod između 9 i 12 žena će nastati krvni ugrušak u toku godinu dana.
  • Rizik od stvaranja krvnih ugrušaka će se razlikovati u zavisnosti od Vaše lične medicinske istorije (anamneze) (videti ispod „Faktori koji povećavaju Vaš rizik od stvaranja krvnog ugruška“).
  • Rizik od stvaranja krvnog ugruška u toku jedne godine
    Žene koje ne koriste kombinovanu hormonsku tabletu/flaster/prsten i nisu trudneOko 2 na 10 000 žena
    Žene koje koriste kombinovanu hormonsku tabletu koja sadrži levonorgestrel, noretisteron ili norgestimatOko 5-7 na 10 000 žena
    Žene koje koriste NovynetteOko 9-12 na 10 000 žena

Faktori koji povećavaju Vaš rizik od stvaranja krvnog ugruška u veni

Rizik od stvaranja krvnog ugruška prilikom primene leka Novynette je mali, ali postoje određena stanja koja taj rizik mogu da povećaju. Vaš rizik je veći:

  • ako ste veoma gojazni (indeks telesne mase (BMI) veći od 30kg/m2)
  • ako je neko od članova Vaše uže familije imao krvni ugrušak u nozi, plućima ili drugom organu u mlađem životnom dobu (npr. mlađi od 50. godina). U tom slučaju moguće je da imate nasledni poremećaj zgrušavanja krvi
  • ako je potrebno da idete na operaciju ili ste dugo mirovali zbog povrede ili bolesti, ili ako Vam je noga u gipsu. Možda ćete morati da prestanete sa primenom leka Novynette nekoliko nedelja pre operacije ili dok ste manje pokretni. Ako je potrebno da prestanete sa primenom leka Novynette, pitajte Vašeg lekara kada ponovo možete početi da ga uzimate
  • sa godinama (naročito posle 35. godine)
  • ako ste se porodili pre manje od nekoliko nedelja.

Što više navedenih stanja imate, to je rizik od stvaranja krvnog ugruška veći.

Putovanje avionom (duže od 4 sata) može privremeno da Vam poveća rizik od stvaranja krvnog ugruška, naročito ako imate neke od navedenih faktora rizika.

Važno je da obavestite lekara ako se neko od navedenih stanja odnosi na Vas, čak i ako niste sigurni. Lekar će možda odlučiti da je potrebno prekinuti sa korišćenjem leka Novynette.

Obavestite svog lekara ako se neko od gore navedenih stanja promeni u toku primene leka Novynette, na primer ako se kod nekog od članova Vaše bliske familije pojavi tromboza iz nepoznatog razloga ili ako se jako ugojite.

KRVNI UGRUŠCI U ARTERIJI

Šta može da se dogodi ako se krvni ugrušak formira u arteriji?

Kao i krvni ugrušak u veni, krvni ugrušak u arteriji može da izazove ozbiljne probleme. Na primer, može uzrokovati srčani ili moždani udar.

Faktori koji povećavaju Vaš rizik od stvaranja krvnog ugruška u arteriji

Važno je napomenuti da je rizik od srčanog ili moždanog udara zbog primene leka Novynette veoma mali, ali može da se poveća:

  • sa povećanjem godina života (posle 35. godine života)
  • ako pušite. Kada uzimate kombinovani hormonski kontraceptiv kao što je lek Novynette, savetuje se da prestanete da pušite. Ako ne možete da prestanete da pušite i ako imate više od 35 godina, lekar Vas može posavetovati da koristite neki drugi vid kontracepcije
  • ako imate prekomernu telesnu težinu
  • ako imate visok krvni pritisak
  • ako je član Vaše bliže familije imao srčani ili moždani udar u relativno mladim godinama (mlađi od 50 godina). U tom slučaju i Vi možete imati povećan rizik od srčanog ili moždanog udara
  • ako Vi ili neko od Vaše bliske familije ima visoke vrednosti masnoća u krvi (holesterol ili trigliceride)
  • ako imate migrene, naročito migrene sa aurom
  • ako imate problema sa srcem (poremećaj zalistaka, poremećaj srčanog ritma koji se zove atrijalna fibrilacija)
  • ako imate šećernu bolest (dijabetes).

Ako imate više od jednog navedenog stanja ili ako je neko od tih stanja posebno teško, rizik od stvaranja krvnog ugruška može biti još veći.

Obavestite svog lekara ako Vam se neko od gore navedenih stanja promeni u toku primene leka Novynette, na primer, ako počnete da pušite, ako član Vaše bliske familije dobije trombozu iz nepoznatog razloga ili ako se jako ugojite.

Pilule i rak

Rak dojke se nešto češće sreće kod žena koje upotrebljavaju kombinovane hormonske kontraceptivne pilule u poređenju sa ženama istog uzrasta koje ih ne uzimaju. Ovo blago povećanje u broju dijagnostikovanih karcinoma dojki postepeno nestaje u toku 10 godina posle prestanka upotrebe pilula. Nije poznato da je ova razlika posledica uzimanja pilula. Moguće je da žene koje koriste pilule češće odlaze na preglede pa se i rak dojke kod njih otkriva u ranijoj fazi.

Veoma retko, kod osoba koje uzimaju kombinovane hormonske kontraceptivne pilule, otkriveni su benigni, i još ređe, maligni tumori jetre. Ovi tumori mogu da budu uzrok unutrašnjeg krvarenja. Odmah se obratite lekaru ukoliko osetite jak bol u trbuhu.

Tumor grlića materice izaziva infekcija humanim papiloma virusom. Poznato je da se javlja mnogo češće kod žena koje uzimaju pilule tokom dužeg vremenskog perioda. Nije poznato da li je ovo saznanje vezano za upotrebu kombinovanih hormonskih kontraceptiva ili za seksualno ponašanje i ostale faktore (kao što je pregled grlića materice).

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Deca i adolescenti

Nema kliničkih podataka o bezbednosti i efikasnosti primene ovog leka kod adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i Novynette

Recite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ako ste nedavno uzimali ili planirate da uzimate neke druge lekove.

Takođe, recite bilo kom drugom lekaru ili stomatologu koji Vam propisuje drugi lek (ili farmaceutu) da uzimate lek Novynette. Oni Vam mogu reći da li je potrebno da koristite dodatne kontraceptivne mere (na primer kondom), i ako je tako, koliko dugo.

Nemojte koristiti lek Novynette ako imate hepatitis C i uzimate lekove koji sadrže ombitasvir/paritaprevir/ritonavir i dasabuvir, jer oni mogu prouzrokovati povećanje nivoa parametara funkcije jetre u krvi (porast ALT enzima jetre).

Lekar će Vam propisati drugu vrstu kontraceptiva pre nego što započnete lečenje ovim lekovima. Uzimanje leka Novynette se može ponovo započeti približno 2 nedelje nakon završetka ove terapije. Videti takođe odeljak „Lek Novynette ne smete uzimati”.

Neki lekovi

  • mogu imati uticaj na nivo leka Novynette u krvi,
  • mogu učiniti da bude manje efikasan u sprečavanju trudnoće,
  • mogu izazvati neočekivano krvarenje.

Ovo obuhvata lekove za lečenje:

  • epilepsije (na primer primidon, fenitoin, fenobarbital, karbamazepin, okskarbazepin, topiramat, felbamat);
  • tuberkuloze (na primer rifampicin, rifabutin)
  • HIV infekcije (na primer ritonavir, nelfinavir, nevirapin, efavirenz);
  • infekcije virusom hepatitisa C (na primer boceprevir, telaprevir);
  • drugih zaraznih bolesti (na primer grizeofulvin, itrakonazol, ketokonazol, flukonazol);
  • visokog krvnog pritiska u krvnim sudovima pluća (bosentan);
  • artritisa, artroze (etorikoksib);
  • depresivnih raspoloženja (biljni preparati koji sadrže kantarion (Hypericum perforatum));
  • bakterijskih infekcija (makrolidni antibiotici kao što su klaritromicin, eritromicin);
  • određenih oboljenja srca i visokog krvnog pritiska (blokatori kalcijumovih kanala, kao što je diltiazem).

Ako uzimate lekove ili biljne preparate koji mogu da učine lek Novynette manje efikasnim, potrebno je takođe da koristite i neki barijerni metod kontracepcije. Pošto efekat drugog leka na lek Novynette može trajati do 28 dana nakon prestanka njegove upotrebe, neophodno je da za to vreme koristite dodatni barijerni metod kontracepcije.

Lek Novynette može da utiče na delovanje drugih istovremeno primenjenih lekova, kao što su:

  • ciklosporin (lek koji se koristi u terapiji sprečavanja odbacivanja tkiva nakon transplantacije),
  • lamotrigin, koji se koristi u lečenju epilepsije (što može dovesti do učestalijih napada),
  • tizanidin (lek koji se koristi u terapiji mišićnog spasticiteta),
  • teofilin (za lečenje astme).

Ukoliko bolujete od dijabetesa, možda će Vam biti potrebne veće doze insulina ili anti- dijabetika.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete bilo koji lek.

Trudnoća i dojenje

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da zatrudnite, pitajte svog lekara ili farmaceuta za savet pre uzimanja ovog leka.

Trudnoća

Lek Novynette ne smeju da uzimaju trudnice ili žene koje misle da bi mogle biti trudne. Odmah obavestite svog lekara ako mislite da ste u drugom stanju dok uzimate lek Novynette.

Dojenje

Lek Novynette se načelno ne preporučuje dojiljama. Ukoliko želite da uzimate lek Novynette dok dojite, molimo Vas potražite savet od svog lekara.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ne postoje podaci o bilo kakvom nepovoljnom uticaju na upravljanje motornim vozilima ili rukovanje mašinama.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Novynette Lek Novynette sadrži laktozu.

Ako Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na neke šećere, kontaktirajte ga pre nego što

uzmete ovaj lek.

Kada bi trebalo da se obratite svom lekaru?

Redovne kontrole

Dok uzimate kombinovane hormonske kontraceptivne pilule, potrebno je da redovno idete kod lekara najmanje na svakih 6-12 meseci.

Odmah se obratite svom lekaru ukoliko primetite bilo koji neuobičajen simptom kao što je neobjašnjiv bol u grudima, stomaku ili nogama.

Obratite se lekaru što je pre moguće ukoliko:

  • primetite bilo kakvu promenu svog zdravstvenog stanja, posebno u vezi sa prethodno navedenim situacijama (pogledajte takođe odeljke "Lek Novynette ne smete koristiti" i "Pre nego što započnete sa uzimanjem leka Novynette"; uzmite u obzir promene u zdravlju bliskih srodnika);
  • osetite čvor u dojci;
  • nameravate da uzimate druge lekove (pogledajte odeljak "Drugi lekovi i Novynette");
  • je potrebna imobilizacija ili je planirana operacija (obratite se svom lekaru najmanje 4 nedelje ranije);
  • dobijete neobično, obilno vaginalno krvarenje;
  • ste zaboravili da uzmete tablete u prvoj nedelji pakovanja, a imali ste polni odnos u prethodnih 7 dana;
  • imate težak proliv;
  • izostanu dve uzastopne menstruacije ili posumnjate da ste trudni (ne započinjite novo pakovanje dok Vam to ne odobri lekar).

Pakovanje leka Novynette sadrži 21 tabletu. Na pakovanju je svaka tableta označena danom u nedelji kada je treba uzeti. Uzimajte tablete približno u isto doba dana, sa malo tečnosti, ukoliko je potrebno. Pratite smer strelica sve dok ne uzmete svu 21 tabletu. Tokom narednih 7 dana ne uzimajte tablete. U to vreme treba očekivati vaginalno krvarenje (tzv. probojno krvarenje). Obično počinje 2 -3 dana posle poslednje tablete leka Novynette koju ste uzeli. Započnite sa sledećim pakovanjem tableta od 8. dana i u slučaju da se vaginalno krvarenje nije zaustavilo. Ovo znači da ćete svako novo pakovanje leka Novynette započeti istog dana u nedelji i da ćete imati probojno vaginalno krvarenje približno u isto vreme svakog meseca.

Kako započeti sa prvim pakovanjem leka Novynette?

U slučaju da u prethodnom mesecu nisu korišćena kombinovana hormonska kontraceptivna sredstva

Započnite sa uzimanjem Novynette tableta prvog dana ciklusa, tj. prvog dana menstruacije. Uzmite tabletu označenu tim danom u nedelji. Na primer, ako Vam menstruacija počinje u petak, uzmite tabletu označenu kao petak. Zatim sledite dane po redu. Lek Novynette će početi odmah da deluje i nije neophodno da koristite dodatne metode kontracepcije.

Uzimanje leka Novynette možete da započnete od 2. do 5. dana ciklusa, ali u tom slučaju upotrebite i dodatne metode kontracepcije (barijerna sredstva, npr. kondom) u prvih 7 dana uzimanja tableta u prvom ciklusu.

U slučaju da prelazite sa upotrebe druge kombinovane hormonske kontracepcije (kombinovana oralna kontraceptivna pilula, vaginalni prsten ili transdermalni flaster)

Možete da započnete uzimanje leka Novynette već sledećeg dana posle uzimanja poslednje tablete iz Vašeg trenutnog pakovanja pilula (dakle, bez prekida u uzimanju tableta). Ako pakovanje pilula koje trenutno uzimate sadrži neaktivne pilule, možete započeti sa uzimanjem leka Novynette na dan kada uzmete poslednju aktivnu tabletu (ako niste sigurni koja je to tableta slobodno pitajte lekara ili farmaceuta). Možete takođe započeti i kasnije, ali nikada kasnije od jednog dana posle uobičajene pauze u uzimanju vaših trenutnih pilula (ili dana posle uzimanja poslednje inaktivne tablete). U slučaju da koristite vaginalni prsten ili transdermalni flaster, najbolje je da započnete sa uzimanjem leka Novynette istog dana kada uklonite prsten ili flaster. Možete takođe započeti sa uzimanjem, najkasnije, onog dana kada bi trebalo da stavite sledeći vaginalni prsten ili transdermalni flaster.

Nije potrebno da koristite dodatne metode kontracepcije ako pratite ova uputstva.

U slučaju prelaska sa pilula koje sadrže samo progestagene (mini-pilule)

Možete bilo kada prestati sa uzimanjem minipilula i započeti uzimanje leka Novynette sledećeg dana, u isto vreme. Obezbedite dodatni kontraceptivni metod (barijerni metod) u prvih 7 dana ukoliko imate seksualne odnose.

U slučaju da prelazite sa injekcija koje sadrže samo progesteron, implanta ili intravaginalnog medicinskog sredstva koje oslobađa progesteron

Započnite sa uzimanjem leka Novynette na dan kada bi trebalo da primite injekciju ili na dan kada Vam uklone implant ili intravaginalno medicinsko sredstvo. U prvih 7 dana uzimanja tableta, kada imate polne odnose, koristite i dodatna kontraceptivni metod (barijerni metod).

Posle porođaja

Možete početi sa uzimanjem leka Novynette između 21. i 28. dana nakon porođaja. Ako počnete sa terapijom posle 28. dana, morate primenjivati barijernu kontracepciju (npr. kondom) tokom prvih 7 dana terapije lekom Novynette. Ukoliko ste pak nakon porođaja imali seksualne odnose pre primene leka Novynette, potrebno je da proverite da li ste ostali trudni ili morate sačekati naredni menstrualni ciklus. Ako dojite, a želite da uzimate lek Novynette, pročitajte deo “Pilula i Dojenje”.

Uvek se konsultujte sa Vašim lekarom pre početka terapije ukoliko niste sigurni šta da radite.

Posle pobačaja

Potražite savet lekara.

Ako ste uzeli više leka Novynette nego što treba

Do sada nije bilo prijavljivanja težih štetnih dejstava koja mogu biti posledica uzimanja više

Novynette tableta odjednom. Ukoliko se to dogodi, mogu se javiti mučnina, povraćanje ili vaginalno krvarenje. U slučaju da je tablete nehotično popilo dete, odmah se obratite svom lekaru.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Novynette

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadoknadite to što ste preskočili da uzmete lek!

  • Ukoliko je zakašnjenje kraće od 12 časova, pouzdanost tableta je neumanjena. Uzmite tabletu čim se setite, a sledeću tabletu uzmite u uobičajeno vreme.
  • Ukoliko ste zakasnili više od 12 časova, pouzdanost tableta može biti smanjena. Što je veći broj uzastopno propuštenih tableta, veći je rizik za mogućnost začeća. Posebno je visok rizik za trudnoću ako ste propustili da uzmete tablete na početku i na kraju pakovanja. Zbog toga je veoma važno da pratite uputstva u nastavku.

Niste uzeli više od jedne tablete u pakovanju

Obratite se lekaru za savet.

Izostavili ste jednu tabletu u prvoj nedeljii

Uzmite zaboravljenu tabletu što pre (čak i ako to znači da uzmete dve tablete istovremeno), a sledeću tabletu uzmite u uobičajeno vreme. Upotrebljavajte dodatne kontraceptivne mere(barijerni metod) u sledećih 7 dana.

Ako ste imali polni odnos u toku nedelju dana pre propuštene tablete, postoji mogućnost da ostanete trudni. Zato se odmah obratite svom lekaru.

Izostavili ste jednu tabletu u drugoj nedelji

Uzmite zaboravljenu tabletu što pre (čak i ako to znači da uzmete dve tablete istovremeno), a sledeću tabletu uzmite u uobičajeno vreme.

Pouzdanost pilula je očuvana. Nema potrebe za dodatnim merama kontracepcije.

Izostavili ste jednu tabletu u trećoj nedelji

Možete izabrati jednu od dve sledeće mogućnosti bez potrebe za dodatnim merama kontracepcije:

  • uzmite zaboravljenu tabletu što pre (čak i ako to znači da uzmete dve tablete istovremeno), a sledeću tabletu uzmite u uobičajeno vreme. Započnite novo pakovanje čim završite prethodno, tako da ne pravite pauzu između pakovanja. Moguće je da izostane probojno krvarenje sve do kraja drugog pakovanja, ali možete imati oskudna, tačkasta krvarenja u danima kada uzimate tablete,

ili

  • prekinite sa uzimanjem tableta iz svog trenutnog pakovanja, napravite pauzu u uzimanju tableta od 7 dana ili kraće (uračunajte i dan kada ste propustili da uzmete pilulu) i nastavite sa sledećim pakovanjem. Sledeći ovaj metod, možete uvek da počnete sledeće pakovanje istog dana u nedelji, kako ste to ranije činili.

Ukoliko ste zaboravili da uzmete tablete iz jednog pakovanja, a ne dobijete očekivano krvarenje u prvoj uobičajenoj pauzi bez tableta, postoji mogućnost da ste trudni. Obratite se lekaru pre nego

što započnete sa sledećim pakovanjem.

Više od jedne propuštene

tablete u cikusu Obratite se lekaru za savet

da

Prva nedelja

Ako ste imali polni odnos u toku nedelju dana pre propuštene tablete

ne

  • Uzmite propuštenu tabletu
  • Upotrebljavajte dodatne kontraceptivne mere (barijerni metod) u sledećih 7 dana
  • Završite trenutno pakovanje

Propuštena jedna tableta (zakašnjenje veće od 12 sati)

Druga nedelja

  • Uzmite propuštenu tabletu
  • Završite trenutno pakovanje

Treća nedelja

  • prekinite sa uzimanjem tableta iz svog trenutnog pakovanja
  • načinite pauzu u uzimanju tableta od 7 dana ili kraće (uračunajte i dan kada ste propustili da uzmete pilulu)
  • nastavite sa sledećim pakovanjem

Šta ako...

… patite od gastrointestinalnih poremećaja (na primer povraćanje, ozbiljan proliv)

Ukoliko povraćate 3-4 sata posle uzimanja tableta, možda se tableta nije u potpunosti resorbovala. U tom slučaju preporučuje se da sledite savet šta da radite “Ako ste zaboravili da uzmete lek Novynette”. Ukoliko imate težak proliv obratite se svom lekaru.

… želite da odložite krvarenje

Ako uzimate lek Novynette na pravi način, krvarenje nakon prestanka uzimanja tableta se javlja uvek isti dan u nedelji.

Da odložite menstrualni ciklus, treba da nastavite sa uzimanjem Novynette tableta iz drugog pakovanja, bez pauze. Tablete se mogu uzimati dok se ne potroši drugo pakovanje. Ako želite da vam počne ciklus, samo prestanite sa uzimanjem tableta. Tokom nastavka uzimanja tableta možete imati probojno ili tačkasto krvarenje. Uzimanje leka Novynette treba nastaviti nakon pauze od 7 dana.

… želite da promenite početni dan svog ciklusa

Ukoliko uzimate tablete u skladu sa uputstvom, imaćete vaginalno krvarenje u približno isto vreme svake 4 nedelje. U slučaju da želite to da promenite, jednostavno skratite (nikada ne produžavajte) sledeći period bez tableta. Na primer, ako Vaš ciklus obično počinje petkom, a ubuduće želite da to bude utorak (3 dana ranije), treba da počnete sa novim pakovanjem tableta 3 dana ranije nego obično. Ako period bez tableta suviše skratite (na primer 3 dana ili kraće), krvarenje može da izostane. Mogu se javiti oskudna probojna ili tačkasta krvarenja u toku upotrebe novog pakovanja tableta.

… ste dobili neočekivano krvarenje

Sva hormonska kontraceptivna sredstva mogu, u toku prvih nekoliko meseci upotrebe, dovesti do nepravilnih vaginalnih krvarenja (tačkasta ili probojna krvarenja) između redovnih krvarenja u ciklusu. Koristite higijenske uloške, ali nastavite da uzimate tablete kao što je uobičajeno. Neredovna vaginalna krvarenja obično prestaju u trenutku kada se vaš organizam prilagodio tabletama (po pravilu posle 3 ciklusa). Ukoliko se i kasnije nastavi, postane obilnije ili se javi ponovo, obratite se svom lekaru.

… je izostalo jedno krvarenje

Ako ste popili sve tablete kako je naznačeno, niste povraćali, niste imali težak proliv niti uzimali druge lekove, onda je malo verovatno da ste trudni. Nastavite sa uzimanjem leka Novynette uobičajeno.

Ukoliko izostanu dva krvarenja za redom, u tom slučaju je moguće da ste trudni. Neodložno se obratite svom lekaru. Ne započinjite drugo pakovanje leka Novynette dok lekar ne utvrdi da li ste trudni.

Ako želite da prestanete da uzimate lek Novynette

Možete da prekinete sa uzimanjem leka Novynette kada god to želite. Ukoliko ne želite da

ostanete trudni, obratite se lekaru u vezi sa primenom drugih metoda kontracepcije.

Ako prekinete uzimanje leka Novynette, jer želite da zatrudnite, preporučuje se da sačekate do sledeće prirodne menstruacije pre nego što pokušate da začnete. Ovo vam pomaže da izračunate očekivani datum porođaja.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Molimo Vas da se obratite lekaru ako se kod Vas javi neko neželjeno dejstvo, naročito ako je ozbiljno i uporno traje ili je došlo do promene Vašeg zdravstvenog stanja za koje mislite da bi moglo da bude posledica korišćenja leka Novynette.

Povećan rizik od stvaranja krvnih ugrušaka u venama (venska tromboembolija (VTE)) ili u arterijama (arterijska tromboembolija (ATE)) prisutan je kod svih žena koje koriste kombinovane hormonske kontraceptive. Za dodatne informacije o različitim rizicima povezanim sa korišćenjem kombinovanih hormonskih kontraceptiva, molimo Vas pročitajte odeljak 2 “Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Novynette”.

Molimo Vas pročitajte ovaj deo zbog dodatnih informacija i konsultujte se sa svojim lekarom ukoliko je to potrebno.

Sledeća neželjena dejstva prijavile su korisnice pilula, iako ona ne moraju biti izazvana pilulom. Ova neželjena dejstva mogu da se jave u prvih par meseci od početka primene pilule i obično se vremenom ublažavaju.

  • Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Depresivno raspoloženje, promene raspoloženja
  • Glavobolja
  • Mučnina, bol u trbuhu
  • Bol u dojkama, osetljivost dojki
  • Povećanje telesne mase
  • Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Zadržavanje tečnosti
  • Smanjena seksualna želja
  • Migrena
  • Povraćanje, proliv
  • Osip, koprivnjača
  • Povećanje dojki
  • Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Reakcije preosetljivosti
  • Pojačana seksualna želja
  • Nepodnošenje kontaktnih sočiva
  • Nodozni eritem, multiformni eritem (poremećaji kože)
  • Pojava sekreta iz dojki, pojava sekreta iz vagine
  • Smanjenje telesne mase
  • Krvni ugrušci u venama ili arterijama koji mogu dovesti do oštećenja, na primer:
  • u nozi ili stopalu (tj. duboka venska tromboza)
  • u plućima (tj. plućna embolija)
  • srčani udar
  • moždani udar (šlog)
  • mali moždani udar ili prolazni simptomi slični simptomima moždanog udara, poznato kao tranzitorni ishemijski atak (TIA)
  • krvni ugrušci u jetri, želucu/crevima, bubrezima ili oku.

Mogućnost da kod Vas dođe do stvaranja krvnog ugruška može biti veća ako imate neka druga zdravstvena stanja koja povećavaju taj rizik (pogledajte odeljak 2 za dodatne informacije o stanjima koja povećavaju rizik od stvaranja krvnih ugrušaka i simptomima koji se tada javljaju).

Ukoliko primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije pomenuto u ovom uputstvu, obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne koristite lek Novynette nakon isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon “Važi do:“.

Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati na temperaturi do 30°C, u originalnom pakovanju.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Aktivne supstance:

150 mikrograma dezogestrela i 20 mikrograma etinilestradiola

Pomoćne supstance u jezgru tablete:

Hinolin žuta E 104; α-tokoferol; magnezijum-stearat; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; stearinska kiselina; povidon; skrob, krompirov; laktoza, monohidrat.

Pomoćne supstance u filmu tablete:

Propilenglikol, makrogol 6000, hipromeloza.

Kako izgleda lek Novynette i sadržaj pakovanja

Okrugle bikonveksne film tablete svetložute boje, prečnika 6 mm sa utisnutom oznakom "P9" na jednoj strani i "RG" na drugoj strani.

Unutrašnje pakovanje je PVC/PVDC/Al blíster sa 21 film tabletom. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija, koja sadrži jedan blíster (ukupno 21 film tabletu) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO RICHTER GEDEON NYRT

Vladimira Popovića 6, Beograd,

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-00308-18-002 od 20.02.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info