Octaplex® 500i.j. faktora IX/20mL prašak i rastvarač za rastvor za infuziju

humani

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Octaplex® 500i.j. faktora IX/20mL prašak i rastvarač za rastvor za infuziju
Opis
Octaplex® je lek koji sadrži humane vitamin K- zavisne faktore koagulacije krvi i koristi se za korekciju nedostatka faktora kod krvarenja uzrokovanog nedostatkom vitamina K ili genetskim faktorom.
Farmaceutski oblik
prašak i rastvarač za rastvor za infuziju
Vrsta leka
Biološki lekovi

Pakovanje i cena

prašak i rastvarač za rastvor za infuziju; 500i.j. faktora IX/20mL; bočica sa praškom i bočica sa rastvaračem, 1x20mL
Broj rešenja
‍515-01-01042-20-001
JKL
‍0066100
EAN
‍8606103442697
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
22.01.2021.
Datum važenja rešenja
22.01.2071.
Maksimalna odobrena cena leka
32.097,80 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

  • Terapija krvarenja i perioperativna profilaksa krvarenja kod stečene deficijencije faktora koagulacije protrombinskog kompleksa, gde je potrebna brza korekcija te deficijencije, kao što je deficijencija prouzrokovana terapijom antagonistima vitamina K, ili u slučaju predoziranja antagonistima vitamina K.
  • Terapija krvarenja i perioperativna profilaksa kod kongenitalne deficijencije vitamin K-zavisnih faktora koagulacije II i X, kada nije dostupan lek sa prečišćenim specifičnim faktorom koagulacije.

Ovde su navedene samo opšte smernice za doziranje. Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju poremećaja koagulacije. Doza i trajanje supstitucione terapije zavise od težine poremećaja, lokacije i obima krvarenja i od kliničkog stanja pacijenta.

Količinu i učestalost primene treba izračunati za svakog pacijenta pojedinačno. Intervali između doziranja se moraju prilagoditi različitom poluvremenu eliminacije iz plazme za različite faktore koagulacije u protrombinskom kompleksu (videti odeljak 5.2). Zahtevi u pogledu individualnog doziranja mogu se identifikovati samo na osnovu redovnog određivanja pojedinačnih vrednosti odgovarajućih faktora koagulacije u plazmi ili opštih testova za određivanje vrednosti protrombinskog kompleksa (protrombinsko vreme, engl. international normalized ratio - INR) i stalnog praćenja kliničkog stanja pacijenta.

U slučaju velikih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije putem testova koagulacije (testovi za određivanje vrednosti specifičnih faktora koagulacije i/ili opšti testovi za određivanje vrednosti protrombinskog kompleksa).

Terapija krvarenje i perioperativna profilaksa krvarenja tokom terapije antagonistima vitamina K:

Doza će zavisiti od INR pre terapije i ciljnog INR. U sledećoj tabeli navedene su približne doze (mL rekonstituisanog leka po kg telesne mase) potrebne za normalizaciju INR (≤ 1,2 u roku od 1 sata) za različite početne vrednosti INR.

Početna vrednost INR2 – 2,52,5 - 33 – 3,5> 3,5
Približna doza*0,9 – 1,31,3 – 1,61,6 – 1,9> 1,9

* Pojedinačna doza ne sme premašiti 3000 i.j. (120 mL leka Octaplex).

Korekcija poremećaja hemostaze prouzrokovanog antagonistima vitamina K traje približno 6-8 sati. Međutim, vitamin K, ukoliko se primeni istovremeno, obično postiže svoje dejstvo u roku od 4-6 sati. Zato, obično nije potrebno ponavljanje terapije humanim protrombinskim kompleksom ukoliko je primenjen vitamin K.

Praćenje INR tokom terapije je obavezno zbog toga što su ove preporuke empirijske i recovery i trajanje uticaja mogu varirati.

Krvarenje i perioperativna profilaksa kod kongenitalne deficijencije vitamin K-zavisnih faktora koagulacije II i X, kada nije dostupan lek sa specifičnim faktorom koagulacije:

Izračunata potrebna doza za terapiju je zasnovana na empirijskom nalazu da približno 1 i.j. faktora II ili X po kg telesne mase povećava aktivnost plazma faktora II ili X za 0,02 odnosno 0,017 i.j./mL.

Doza specifičnog primenjenog faktora izražena je u internacionalnim jedinicama (i.j.), koje su povezane sa važećim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za svaki pojedinačni faktor. Aktivnost specifičnog faktora koagulacije u plazmi izražava se ili kao procenat (u odnosu na normalnu plazmu) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na međunarodni standard za specifičan faktor koagulacije).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora koagulacije je ekvivalentna količini u 1 mL normalne humane plazme.

Na primer, izračunavanje potrebne doze faktora X zasnovano je na empirijskom nalazu da jedna internacionalna jedinica (i.j.) faktora X po kilogramu telesne mase povećava aktivnost faktora X u plazmi za 0,017 i.j./mL. Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora X (i.j./mL) x 60

pri čemu 60 (mL/kg) predstavlja recipročnu vrednost procenjene recovery vrednosti. Potrebna doza za faktor II:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora II (i.j./mL) x 50

Ukoliko je poznat individualni recovery, tu vrednost treba koristiti prilikom proračuna doze.

Pedijatrijska populacija

Nema dostupnih podataka o primeni leka Octaplex u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene

Lek Octaplex se mora primenjivati intravenskim putem. Infuziju treba započeti brzinom od 1 mL u minuti, a zatim nastaviti sa 2-3 mL u minuti, uz aseptičnu tehniku primene.

  • Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
  • Poznata alergija na heparin ili trombocitopenija prouzrokovana heparinom u anamnezi.
  • Pacijenti sa deficijencijom IgA kod kojih je došlo do razvoja antitela na IgA.

Sledljivost

Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog leka moraju biti jasno zabeleženi.

Treba tražiti savet lekara specijaliste sa iskustvom u lečenju poremećaja koagulacije.

Kod pacijenata sa stečenom deficijencijom vitamin K-zavisnih faktora koagulacije (npr. indukovanom terapijom antagonistima vitamina K), lek Octaplex se sme primenjivati samo onda kada je neophodna brza korekcija vrednosti protrombinskog kompleksa, kao što su velika krvarenja ili hitne hirurške intervencije. Smanjenje doze antagoniste vitamina K i/ili primena vitamina K obično su dovoljni u ostalim slučajevima.

Pacijenti koji primaju antagoniste vitamina K mogu imati postojeću hiperkoaguabilnost i infuzija koncentrata protrombinskog kompleksa ga može pogoršati.

Ukoliko se jave alergijske reakcije ili reakcije anafilaktičkog tipa, infuziju treba odmah prekinuti. U slučaju šoka, treba primeniti standardnu medicinsku terapiju šoka.

Standardne mere za sprečavanje infekcija koje su posledica primene lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining pojedinačnih donacija i pulova plazme u cilju detekcije specifičnih markera infekcije i uključivanje koraka u proces proizvodnje koji su efikasni u inaktivaciji/uklanjanju virusa.

Uprkos tome, kod primene lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infektivnih agenasa ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se, takođe, odnosi na nepoznate ili nove viruse i druge patogene.

Preduzete mere se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem, kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV). Preduzete mere mogu imati ograničenu efikasnost

protiv virusa bez omotača, kao što su hepatitis A virus (HAV) i parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija fetusa) i kod pacijenata sa imunodeficijencijom ili povećanom eritropoezom (npr. hemolitička anemija).

Kod pacijenata koji redovno/ponovljeno primaju lekove sa protrombinskim kompleksom poreklom iz humane plazme preporučuje se odgovarajuća vakcinacija (hepatitis A i B).

Prilikom svake primene leka Octaplex kod pacijenta strogo se preporučuje beleženje naziva i broja serije leka u cilju održavanja veze između pacijenta i serije leka.

Kada pacijenti, bilo sa kongenitalnom ili sa stečenom deficijencijom primaju humani protrombinski kompleks postoji rizik od tromboze ili diseminovane intravaskularne koagulacije, naročito kod ponovljenog doziranja. Pacijente koji su primili humani protrombinski kompleks treba pažljivo pratiti da bi se uočili znakovi ili simptomi intravaskularne koagulacije ili tromboze. Zbog rizika od tromboembolijskih komplikacija, potrebno je pažljivo praćenje prilikom primene humanog protrombinskog kompleksa kod pacijenata sa koronarnom srčanom bolešću u anamnezi, sa oboljenjem jetre, peri- ili post-operativnih pacijenata, novorođenčadi ili pacijenata pod rizikom od tromboembolijskih događaja ili diseminovane intravaskularne koagulacije. U svakoj od ovih situacija, potrebno je proceniti potencijalnu korist terapije u odnosu na rizik od ovih komplikacija.

Nema dostupnih podataka o primeni leka Octaplex u slučaju perinatalnog krvarenja novorođenčadi usled deficijencije vitamina K kod novorođenčadi.

Lek Octaplex sadrži 100 – 250 i.j. heparina po bočici, što odgovara 0,2 – 0,5 i.j./i.j. FIX. Mogu se javiti alergijske reakcije i redukcija broja krvnih ćelija koja utiče na proces koagulacije krvi. Pacijenti kod kojih su se javile alergijske reakcije na heparin ne smeju koristiti preparate koji sadrže heparin.

Ovaj lek sadrži 75 – 125 mg natrijuma po bočici – što je ekvivalentno 3,8 – 6,3 % maksimalnog dnevnog unosa od 2 g natrijuma za odraslu osobu po preporukama SZO.

Kod kongenitalne deficijencije bilo kog vitamin K-zavisnog faktora, potrebno je koristiti lek koji sadrži specifičan faktor koagulacije, ukoliko je dostupan.

Lekovi sa humanim protrombinskim kompleksom neutrališu dejstvo terapije antagonistima vitamina K, ali nisu poznate interakcije sa drugim lekovima.

Interferencija sa biološkim ispitivanjima:

Kod sprovođenja testova koagulacije krvi osetljivih na heparin, kod pacijenata koji primaju velike doze humanog protrombinskog kompleksa, mora se uzeti u obzir da je heparin sastavni deo primenjenog leka.

Bezbednost primene humanog protrombinskog kompleksa tokom trudnoće i dojenja kod ljudi nije ustanovljena.

Ispitivanja na životinjama nisu pogodna za procenu bezbednosti u odnosu na trudnoću, embrionalni/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj. Zato se tokom trudnoće i dojenja humani protrombinski kompleks treba primenjivati samo ukoliko je to jasno indikovano.

Nisu sprovedene studije o uticaju na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

Supstituciona terapija može dovesti do stvaranja cirkulišućih antitela koja inhibiraju jedan ili više faktora humanog protrombinskog kompleksa. Ukoliko dođe do razvoja ovakvih inhibitora, to stanje će se manifestovati kao slab klinički odgovor.

Alergijske reakcije ili reakcije anafilaktičkog tipa se mogu javiti retko (≥ 1/10000 do < 1/1000) uključujući i teške anafilaktičke reakcije.

Porast telesne temperature je zabeležen veoma retko (< 1/10000).

Nakon primene humanog protrombinskog kompleksa postoji rizik od tromboembolijskih epizoda (videti odeljak 4.4).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija leka Octaplex

Tabela data u nastavku sačinjena je u skladu sa MeDRA klasifikacijom sistema organa (SOC i Preferred Term Level). Učestalosti su zasnovane na podacima iz kliničkih studija prema sledećoj konvenciji: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do < 1/10);povremeno (≥1/1000 do < 1/100); retko (≥1/10000 do < 1/1000); veoma retko (< 1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

MedDRA standardna klasaNeželjene reakcijeUčestalost
Psihijatrijski poremećajianksioznostpovremeno
Vaskularni poremećajiduboka venska tromboza trombozačesto povremeno
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećajiplućna embolija bronhospazam hemoptizapovremeno povremeno povremeno
Opšti poremećaji i reakcijeosećaj žarenja na mestupovremeno
Ispitivanjapovećana vrednost fibrinskog D-dimerapovremeno
Povrede, trovanja itromboza u medicinskompovremeno

Sledeće neželjene reakcije su zabeležene tokom postmarketinške primene leka Octaplex. Zbog toga što je postmarketinško prijavljivanje neželjenih reakija dobrovoljno i nije moguće pouzdano proceniti veličinu populacije, pouzdana procena učestalosti ovih reakcija nije moguća.

Poremećaji imunskog sistema
Poremećaji nervnog sistema
Kardiološki poremećaji
srčani zastoj, tahikardija
Vaskularni poremećaji
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Gastrointestinalni poremećaji
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Lek Octaplex sadrži heparin. Zato, iznenadno, alergijom indukovano smanjenje broja trombocita ispod 100000/mikroL ili 50% od početne vrednosti se može retko javiti (trombocitopenija tip II). Kod pacijenata koji prethodno nisu bili preosetljivi na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6 – 14 dana nakon početka terapije. Kod pacijenata koji su prethodno bili preosetljivi na heparin, ovo smanjenje se može javiti u roku od nekoliko sati. Lečenje lekom Octaplex mora biti odmah prekinuto kod pacijenata kod kojih se ispoljila ova alergijska reakcija. Ovi pacijenti u budućnosti ne smeju da primaju lekove koji sadrže heparin.

Za bezbednost u odnosu na prenosive agense, videti odeljak 4.4.

Pedijatrijska populacija

Nema dostupnih podataka o primeni leka Octaplex u pedijatrijskoj populaciji. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Primena velikih doza leka sa humanim protrombinskim kompleksom povezana je sa slučajevima infarkta miokarda, diseminovane intravaskularne koagulacije, venske tromboze i plućne embolije. Zato, rizik od pojave tromboembolijskih komplikacija ili diseminovane intravaskularne koagulacije je povećan u slučaju predoziranja.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: antihemoragici, faktori koagulacije krvi

ATC šifra: B02BD01

Faktori koagulacije II, VII, IX i X, koji se sintetišu u jetri uz pomoć vitamina K, obično se nazivaju protrombinski kompleks.

Faktor VII je zimogen aktivnog serin proteaza faktora VIIa, pomoću koga dolazi do započinjanja ekstrinzičnog puta koagulacije krvi. Kompleks tkivnog faktora i faktora VIIa aktivira faktore koagulacije X i IX, pri čemu dolazi do stvaranja faktora IXa i Xa. Daljom aktivacijom koagulacione kaskade dolazi do aktivacije protrombina (faktor II) i njegove transformacije u trombin. Pomoću aktivnosti trombina, fibrinogen se prevodi u fibrin, što rezultira formiranjem ugruška. Normalno stvaranje trombina takođe je od vitalnog značaja za funkciju trombocita, kao dela primarne hemostaze.

Izolovana teška deficijencija faktora VII dovodi do smanjenog stvaranja trombina i sklonosti ka krvarenju zbog narušenog stvaranja fibrina i narušene primarne hemostaze. Izolovana deficijencija faktora IX je jedna od klasičnih hemofilija (hemofilija B). Izolovana deficijencija faktora II ili faktora X je veoma retka, ali u teškom obliku dovodi do sklonosti ka krvarenju sličnoj onoj koja se javlja kod klasične hemofilije.

Stečena deficijencija vitamin K-zavisnih faktora koagulacije javlja se tokom terapije sa antagonistima vitamina K. Ukoliko deficijencija postane teška, dolazi do teške sklonosti ka krvarenju, koju karakterišu retroperitonealna ili cerebralna krvarenja pre nego krvarenja u mišićima i zglobovima. Teška insuficijencija jetre takođe dovodi do izrazito smanjenih vrednosti vitamin K-zavisnih faktora koagulacije i kliničke sklonosti ka krvarenju koja je, međutim, često kompleksna zbog istovremeno smanjene intravaskularne koagulacije, male vrednosti trombocita, deficijencije inhibitora koagulacije i poremećaja fibrinolize.

Primena humanog protrombinskog kompleksa dovodi do povećanja vrednosti vitamin K-zavisnih faktora koagulacije u plazmi i može privremeno korigovati poremećaj koagulacije kod pacijenata sa deficijencijom jednog ili više ovih faktora.

Rasponi poluvremena eliminacije iz plazme su:

Faktor koagulacijepoluvreme eliminacije
Faktor II48 – 60 sati
Faktor VII1,5 – 6 sati
Faktor IX20 – 24 sati
Faktor X24 - 48 sati

Lek Octaplex se primenjuje intravenskim putem i zato je trenutno raspoloživ u organizmu.

Nema pretkliničkih podataka koji bi se smatrali relevantnim za kliničku bezbednost pored podataka navedenih u drugim odeljcima Sažetka karakteristika leka.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Prašak:

Heparin: 0,2 – 0,5 i.j./i.j. FIX; Natrijum-citrat.

Rastvarač:

Voda za injekcije

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

3 godine.

Rok upotrebe leka nakon rekonstitucije:

Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog leka dokazana je do 8 sati na temperaturi do 25ºC.

Nakon rekonstitucije, sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah ukoliko metoda otvaranja/rekonstitucije ne isključuje rizik od kontaminacije mikroorganizmima. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme čuvanja tokom primene i uslovi pre primene predstavljaju odgovornost korisnika.

Čuvati na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak 6.3.

Unutrašnje pakovanje je:

za prašak: staklena bočica tipa I (30 mL), zatvorena čepom od halobutil gume i aluminijumskim flip-off

poklopcem.

za rastvarač: staklena bočica tipa I ili tipa II sa 20 mL vode za injekciju, zatvorena halobutil gumenim čepom i aluminijumskim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija koja sadrži: jednu bočicu sa praškom za rastvor za infuziju (500 i.j. FIX), jednu bočicu sa rastvaračem (20 mL vode za injekcije), jedan transfer set (Nextaro®) i Uputstvo za lek.

Molimo Vas pažljivo pročitajte uputstvo i dosledno ga sprovedite!

Aseptična tehnika se mora primenjivati tokom u nastavku opisane procedure! Lek se brzo rekonstituiše na sobnoj temperaturi.

Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju talog. Rekonstituisan lek treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje pre primene.

Rastvor se mora upotrebiti odmah nakon rekonstitucije.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala treba ukloniti u skladu sa važećim propisima. Uputstvo za rekonstituciju:

  • Ukoliko je potrebno, obezbedite da rastvarač (voda za injekcije) i prašak u zatvorenim bočicama

postignu sobnu temperaturu. Ovu temperaturu treba održavati tokom rekonstitucije.

Ukoliko se za zagrevanje koristi vodeno kupatilo, treba voditi računa da voda ne dođe u kontakt sa gumenim čepovima ili zatvaračima na bočicama. Temperatura vodenog kupatila ne sme premašiti 37ºC.

  • Uklonite flip off zatvarače sa bočice sa praškom i bočice sa rastvaračem i dezinfikujte gumene čepove na odgovarajući način.
  • Uklonite poklopac sa spoljašnjeg pakovanja seta Nextaro®. Postavite bočicu sa rastvaračem na ravnu površinu i čvrsto je držite. Bez uklanjanja spoljašnjeg pakovanja, postavite plavi deo seta Nextaro® na vrh bočice sa rastvaračem i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 1.). Ne okrećite ga prilikom postavljanja! Dok ga držite na bočici sa rastvaračem, pažljivo uklonite spoljašnje pakovanje

sa seta Nextaro®, vodeći računa da set Nextaro® ostane čvrsto povezan sa bočicom sa rastvaračem (Slika 2.).

  • Postavite bočicu sa praškom na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite bočicu sa rastvaračem sa postavljenim setom Nextaro® i okrenite da bočica sa rastvaračem bude sa gornje strane seta. Postavite beli deo seta Nextaro® konektora na vrh bočice sa praškom i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 3). Ne okrećite ga prilikom postavljanja! Rastvarač automatski ističe u bočicu sa praškom.
  • Dok su obe bočice i dalje povezane, nežno vrtite bočicu sa praškom sve dok se prašak ne rastvori. Lek Octaplex se brzo rastvara na sobnoj temperaturi do bezbojnog do neznatno obojenog rastvora. Odvrnite set Nextaro® i razdvojite dva dela (Slika 4).

Odbacite praznu bočicu sa rastvaračem zajedno sa plavim delom seta Nextaro®.

Ukoliko se prašak ne rastvori u potpunosti ili dođe do stvaranja taloga nemojte koristiti lek. Uputstvo za infuziju:

Preventivno, puls pacijenta treba meriti pre i tokom infuzije. Ukoliko dođe do značajnog ubrzanja pulsa, potrebno je smanjiti brzinu infuzije ili prekinuti primenu leka.

  • Postavite špric od 20 mL na luer lock izlaz na belom delu seta Nextaro®. Okrenite bočicu tako da bočica sa rastvorenim lekom Octaplex bude na vrhu i povucite rastvor leka u špric. Nakon prenosa rastvora, čvrsto držite klip šprica (okrenut na dole) i špric uklonite sa seta Nextaro®. Odbacite set Nextaro® i praznu bočicu.
  • Dezinfikujte planirano mesto injekcije na odgovarajući način.
  • Ubrizgajte rastvor sporo intravenski: na početku 1 mL u minuti, ne brže od 2-3 mL u minuti.

U špric ne sme dospeti krv zbog rizika od stvaranja fibrinskih ugrušaka. Transfer set Nextaro® je isključivo za jednokratnu upotrebu.

Dokumenta

Lek Octaplex spada u grupu lekova koji se nazivaju faktori koagulacije krvi. Lek sadrži humane vitamin K- zavisne faktore koagulacije krvi II, VII, IX i X.

Lek Octaplex se koristi u lečenju i sprečavanju krvarenja:

  • prouzrokovanog lekovima koji se nazivaju antagonisti vitamina K (kao što je varfarin). Ovi lekovi blokiraju destvo vitamina K i dovode do nedostatka vitamin K-zavisnih faktora koagulacije krvi u Vašem telu. Lek Octaplex se koristi kada je potrebna brza korekcija nedostatka ovih faktora.
  • kod osoba koje su rođene sa nedostatkom vitamin K-zavisnih faktora koagulacije II i X. Koristi se kada lek koji sadrži specifičan prečišćen faktor koagulacije krvi nije dostupan.
  • ako ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6);
  • ako ste alergični na heparin ili ako je heparin nekada prouzrokovao smanjenje broja trombocita u Vašoj krvi;
  • ukoliko imate nedostatak IgA sa potvrđenim prisustvom antitela na IgA.

Upozorenja i mere opreza

  • Razgovarajte sa svojim lekarom specijalistom za poremećaje koagulacije krvi, pre nego što primite lek Octaplex.
  • Ukoliko imate stečeni nedostatak vitamin K-zavisnih faktora koagulacije (na primer, prouzrokovan lečenjem lekovima koji su antagonisti vitamina K), lek Octaplex treba koristiti samo kada je neophodna brza korekcija nedostatka kod obimnog krvarenja ili kod hitnih hirurških intervencija. U ostalim slučajevima, smanjenje doze leka koji je antagonista vitamina K i/ili primena vitamina K obično je dovoljna.
  • Ukoliko primate lek koji je antagonista vitamina K (kao što je varfarin), možete imati povećani rizik od stvaranja krvnih ugrušaka. U ovom slučaju, lečenje lekom Octaplex može povećati ovaj rizik.
  • Ukoliko ste rođeni sa nedostatkom bilo kog od vitamin K-zavisnih faktora, treba da koristite lek sa specifičnim faktorom koagulacije, ukoliko je dostupan.
  • Ukoliko se javi alergijska reakcija ili reakcija anafilaktičkog tipa, Vaš lekar će odmah prekinuti infuziju i dati Vam odgovarajuću terapiju.
  • Postoji rizik od tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka u krvnim sudovima) ili diseminovane intravaskularne koagulacije (ozbiljno oboljenje, sa povećanom sklonošću stvaranja krvnih ugrušaka po celom telu) kada primate lek Octaplex (naročito ukoliko ga redovno primate). Treba da Vas pažljivo prate da bi se uočili znaci ili simptomi intravaskularne koagulacije ili tromboze.

Ovo je od naročite važnosti ukoliko u istoriji bolesti imate koronarnu bolest srca, oboljenje jetre, ukoliko idete na operaciju, a takođe i ukoliko se lek Octaplex primenjuje kod novorođenčadi.

  • Nema dostupnih podataka o upotrebi leka Octaplex u slučaju krvarenja tokom rađanja zbog nedostatka vitamina K kod novorođenčeta.

Bezbednost u odnosu na virusne bolesti

  • Kada se lekovi proizvode iz humane krvi ili plazme, preduzimaju se određene mere da bi se sprečilo prenošenje infekcija na pacijente. Te mere uključuju pažljiv odabir davalaca krvi i plazme da bi se osiguralo da su oni kod kojih postoji rizik od prenošenja infekcije isključeni, kao i testiranje svake donacije i pulova plazme u cilju otkrivanja znakova virusa/infekcije.

Proizvođači ovih lekova takođe uključuju korake u obradi krvi ili plazme koji mogu inaktivisati ili ukloniti viruse. Uprkos ovim merama, kod primene lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infekcije ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se, takođe, odnosi na nepoznate ili nove viruse ili druge tipove infekcija.

Preduzete mere se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem, kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV). Preduzete mere imaju ograničenu efikasnost protiv virusa bez omotača, kao što su hepatitis A virus (HAV) i parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija ploda) i kod pojedinaca čiji je imunski sistem oslabljen ili koji imaju neki tip anemije (npr. srpasta anemija ili hemolitička anemija).

Strogo se preporučuje da svaki put kada primite dozu leka Octaplex bude zabeležen naziv i broj serije leka u cilju održavanja veze sa primenjenim serijama leka.

  • Ukoliko redovno/ponovljeno primate lekove sa protrombinskim kompleksom poreklom iz humane plazme, preporučuje se odgovarajuća vakcinacija (hepatitis A i B).

Deca i adolescenti

Nema dostupnih podataka o primeni leka Octaplex kod dece i adolescenata.

Drugi lekovi i lek Octaplex

Lek Octaplex se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Lek Octaplex sprečava dejstvo lekova koji su antagonisti vitamina K (kao što je varfarin), ali nisu poznate interakcije sa drugim lekovima.

Lek Octaplex može uticati na rezultate testova koagulacije krvi koji su osetljivi na heparin.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek. Lek Octaplex treba koristiti tokom trudnoće i dojenja samo ukoliko je to neophodno.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nije poznato kako lek Octaplex utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Octaplex sadrži heparin i natrijum

  • Heparin može prouzrokovati alergijske rekacije i redukciju broja krvnih ćelija koja utiče na proces koagulacije krvi. Pacijenti kod kojih su se javile alergijske reakcije na heparin ne smeju koristiti lekove koji sadrže heparin.
  • Ovaj lek sadrži 75 – 125 mg natrijuma (osnovna komponenta kuhinjske soli) po bočici. Ovo odgovara 3,8 – 6,3 % preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma ishranom za odraslu osobu.

Lečenje lekom Octaplex treba započeti pod nadzorom lekara specijaliste za poremećaje koagulacije krvi.

  • Prašak se prvo rastvori u vodi
  • Zatim se rastvor daje u venu (intravenska upotreba).

Koliko ćete leka Octaplex primiti, i koliko dugo, zavisi od:

  • ozbiljnosti Vaše bolesti;
  • mesta i težine krvarenja, i
  • Vašeg opšteg stanja.

Ako ste primili više leka Octaplex nego što treba

U slučaju predoziranja, postoji povećani rizik od razvoja

  • komplikacija povezanih sa zgrušavanjem krvi (kao što su srčani udar i stvaranje ugrušaka u Vašim venama ili plućima)
  • diseminovane intravaskularne koagulacije (ozbiljnog oboljenja kod koga je povećana sklonost nastanka krvnih ugrušaka po celom telu).

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

Ugrušci u krvnim sudovima.

Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

Anksioznost, povišen krvni pritisak, simptomi nalik astmi, iskašljavanje krvi, krvarenje iz nosa, osećaj žarenja na mestu primene injekcije, ugrušci u medicinskom sredstvu.

Retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

Mogu se javiti reakcije alergijskog tipa.

Zabeleženo je prolazno povećanje vrednosti testova enzima jetre (transaminaza).

Kod pacijenata lečenih lekom Octaplex kao supstitucionom terapijom, može doći do stvaranja neutrališućih antitela (inhibitora) protiv bilo kog od faktora koagulacije koji ovaj lek sadrži. Ukoliko dođe do stvaranja ovih inhibitora, supstituciona terapija neće biti efikasna.

Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 od 10000 pacijenata koji uzimaju lek): Zebeležena je povišena telesna temperatura.

Postoji rizik od zgrušavanja krvi nakon primene ovog leka.

Nepoznato (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):

Ozbiljna alergijska reakcija i šok, preosetljivost, tremor, srčani zastoj, ubrzan rad srca, cirkulatorni kolaps, pad krvnog pritiska, respiratorni zastoj, otežano disanje, mučnina, koprivnjača, osip, drhtavica.

Heparin u leku može dovesti do iznenadnog smanjenja broja trombocita u krvi. To je alergijska reakcija koja se naziva „trombocitopenija tipa II indukovana heparinom”. U retkim slučajevima, kod pacijenata koji prethodno nisu bili preosetljivi na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6 – 14 dana nakon početka lečenja. Kod pacijenata koji su prethodno bili preosetljivi na heparin, ova promena se može javiti u roku od nekoliko sati od početka lečenja.

Lečenje lekom Octaplex mora biti odmah prekinuto kod pacijenata kod kojih se ispoljila ova alergijska reakcija. Ovi pacijenti ne smeju da primaju lekove koji sadrže heparin u budućnosti.

Za informacije o bezbednosti u odnosu na viruse videti odeljak 2. Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem

neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Ne smete koristiti lek Octaplex posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

„Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Prašak za rastvor za infuziju treba rastvoriti neposredno pre primene (infuzije). Dokazana je stabilnost rastvora nakon rekonstitucije do 8 sata na temperaturi do 25ºC. Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Octaplex, po bočici i nakon rekonstitucije sa 20 mL rastvarača

-Aktivne supstance su:

Lek Octaplex 500 i.j.Lek Octaplex
Aktivne supstance
Humani faktor koagulacije IX50025
Humani faktor koagulacije II280 – 76014 - 38
Humani faktor koagulacije VII180 – 4809 – 24
Humani faktor koagulacije X360 – 60018 – 30
Ostale aktivne supstance
Protein C260 – 62013 – 31
Protein S240 - 64012 – 32

Ukupan sadržaj proteina po bočici iznosi 260 – 820 mg.

Specifična aktivnost faktora IX u leku Octaplex iznosi ≥ 0,6 i.j./mg proteina.

- Pomoćne supstance su:

Za prašak: heparin, natrijum-citrat. Za rastvarač: voda za injekcije.

Kako izgleda lek Octaplex i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za infuziju.

Prašak je veoma higroskopan, beli ili blago obojeni prašak ili trošna čvrsta masa. Rastvarač je bistar,bezbojan rastvor bez vidljivih čestica.

Rekonstituisani rastvor je bistar rastvor koji može biti obojen.

Unutrašnje pakovanje je:

za prašak: staklena bočica tipa I (30 mL), zatvorena čepom od halobutil gume i aluminijumskim flip-off

poklopcem.

za rastvarač: staklena bočica tipa I ili tipa II sa 20 mL vode za injekciju, zatvorena halobutil gumenim čepom i aluminijumskim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija koja sadrži: jednu bočicu sa praškom za rastvor za infuziju (500 i.j. FIX), jednu bočicu sa rastvaračem (20 mL vode za injekcije), jedan transfer set (Nextaro®) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO OCTAPHARMA AG BEOGRAD-VOŽDOVAC, Koste Jovanovića 53, Beograd

Proizvođač:

1.OCTAPHARMA PHARMAZEUTIKA PRODUKTIONSGES.M.B.H., Oberlaaerstrasse 235, Beč, Austrija 2.OCTAPHARMA, 72 Rue du Marechal Foch, Lingolsheim, Francuska

Napomena:

Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje upravo te serije leka o kojoj se radi ili da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2021.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-01042-20-001 od 22.01.2021.

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

  • Terapija krvarenja i perioperativna profilaksa krvarenja kod stečene deficijencije faktora koagulacije protrombinskog kompleksa, gde je potrebna brza korekcija te deficijencije, kao što je deficijencija prouzrokovana terapijom antagonistima vitamina K, ili u slučaju predoziranja antagonistima vitamina K.
  • Terapija krvarenja i perioperativna profilaksa kod kongenitalne deficijencije vitamin K-zavisnih faktora koagulacije II i X, kada nije dostupan lek sa prečišćenim specifičnim faktorom koagulacije.

Doziranje i način primene Doziranje

Ovde su navedene samo opšte smernice za doziranje. Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara sa iskustvom u lečenju poremećaja koagulacije. Doza i trajanje supstitucione terapije zavise od težine poremećaja, lokacije i obima krvarenja i od kliničkog stanja pacijenta.

Količinu i učestalost primene treba izračunati za svakog pacijenta pojedinačno. Intervali između doziranja se moraju prilagoditi različitom poluvremenu eliminacije iz plazme za različite faktore koagulacije u protrombinskom kompleksu (videti odeljak Farmakokinetički podaci u Sažetku karakteristika leka). Zahtevi u pogledu individualnog doziranja mogu se identifikovati samo na osnovu redovnog određivanja pojedinačnih vrednosti odgovarajućih faktora koagulacije u plazmi ili opštih testova za određivanje vrednosti protrombinskog kompleksa (protrombinsko vreme, engl. international normalized ratio - INR) i stalnog praćenja kliničkog stanja pacijenta.

U slučaju velikih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije putem testova koagulacije (testovi za određivanje vrednosti specifičnih faktora koagulacije i/ili opšti testovi za određivanje vrednosti protrombinskog kompleksa).

Terapija krvarenje i perioperativna profilaksa krvarenja tokom terapije antagonistima vitamina K:

Doza će zavisiti od INR pre terapije i ciljnog INR. U sledećoj tabeli navedene su približne doze (mL rekonstituisanog leka po kg telesne mase) potrebne za normalizaciju INR (≤ 1,2 u roku od 1 sata) za različite početne vrednosti INR.

Početna vrednost INR2 – 2,52,5 - 33 – 3,5> 3,5
Približna doza*0,9 – 1,31,3 – 1,61,6 – 1,9> 1,9

* Pojedinačna doza ne sme premašiti 3000 i.j. (120 mL leka Octaplex).

Korekcija poremećaja hemostaze prouzrokovanog antagonistima vitamina K traje približno 6-8 sati. Međutim, vitamin K, ukoliko se primeni istovremeno, obično postiže svoje dejstvo u roku od 4-6 sati. Zato, obično nije potrebno ponavljanje terapije humanim protrombinskim kompleksom ukoliko je primenjen vitamin K.

Praćenje INR tokom terapije je obavezno zbog toga što su ove preporuke empirijske i recovery i trajanje uticaja mogu varirati.

Krvarenje i perioperativna profilaksa kod kongenitalne deficijencije vitamin K-zavisnih faktora koagulacije II i X, kada nije dostupan lek sa specifičnim faktorom koagulacije:

Izračunata potrebna doza za terapiju je zasnovana na empirijskom nalazu da približno 1 i.j. faktora II ili X po kg telesne mase povećava aktivnost plazma faktora II ili X za 0,02 odnosno 0,017 i.j./mL.

Doza specifičnog primenjenog faktora izražena je u internacionalnim jedinicama (i.j.), koje su povezane sa važećim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za svaki pojedinačni faktor. Aktivnost specifičnog faktora koagulacije u plazmi izražava se ili kao procenat (u odnosu na normalnu plazmu) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na međunarodni standard za specifičan faktor koagulacije).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora koagulacije je ekvivalentna količini u 1 mL normalne humane plazme.

Na primer, izračunavanje potrebne doze faktora X zasnovano je na empirijskom nalazu da jedna internacionalna jedinica (i.j.) faktora X po kilogramu telesne mase povećava aktivnost faktora X u plazmi za 0,017 i.j./mL. Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora X (i.j./mL) x 60 pri čemu 60 (mL/kg) predstavlja recipročnu vrednost procenjene recovery vrednosti. Potrebna doza za faktor II:

Potrebne jedinice = telesna masa (kg) x željeno povećanje faktora II (i.j./mL) x 50

Ukoliko je poznat individualni recovery, tu vrednost treba koristiti prilikom proračuna doze.

Pedijatrijska populacija

Nema dostupnih podataka o primeni leka Octaplex u pedijatrijskoj populaciji.

Način primene

Lek Octaplex se mora primenjivati intravenskim putem. Infuziju treba započeti brzinom od 1 mL u minuti, a zatim nastaviti sa 2-3 mL u minuti, uz aseptičnu tehniku primene.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak:

Heparin: 0,2 – 0,5 i.j./i.j. FIX; Natrijum-citrat.

Rastvarač:

Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Rok upotrebe

3 godine.

Rok upotrebe leka nakon rekonstitucije:

Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog leka dokazana je do 8 sati na temperaturi do 25ºC.

Nakon rekonstitucije, sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah ukoliko metoda otvaranja/rekonstitucije ne isključuje rizik od kontaminacije mikroorganizmima. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme čuvanja tokom primene i uslovi pre primene predstavljaju odgovornost korisnika.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25 °C. Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak Rok upotrebe.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je:

za prašak: staklena bočica tipa I (30 mL), zatvorena čepom od halobutil gume i aluminijumskim flip-off

poklopcem.

za rastvarač: staklena bočica tipa I ili tipa II sa 20 mL vode za injekciju, zatvorena halobutil gumenim čepom i aluminijumskim flip-off poklopcem.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija koja sadrži: jednu bočicu sa praškom za rastvor za infuziju (500 i.j. FIX), jednu bočicu sa rastvaračem (20 mL vode za injekcije), jedan transfer set (Nextaro®) i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Molimo Vas pažljivo pročitajte uputstvo i dosledno ga sprovedite!

Aseptična tehnika se mora primenjivati tokom u nastavku opisane procedure! Lek se brzo rekonstituiše na sobnoj temperaturi.

Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju talog. Rekonstituisan lek treba vizuelno pregledati na prisustvo čestica i promenu boje pre primene.

Rastvor se mora upotrebiti odmah nakon rekonstitucije.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala treba ukloniti u skladu sa važećim propisima. Uputstvo za rekonstituciju:

  • Ukoliko je potrebno, obezbedite da rastvarač (voda za injekcije) i prašak u zatvorenim bočicama postignu sobnu temperaturu. Ovu temperaturu treba održavati tokom rekonstitucije.

Ukoliko se za zagrevanje koristi vodeno kupatilo, treba voditi računa da voda ne dođe u kontakt sa gumenim čepovima ili zatvaračima na bočicama. Temperatura vodenog kupatila ne sme premašiti 37ºC.

  • Uklonite flip off zatvarače sa bočice sa praškom i bočice sa rastvaračem i dezinfikujte gumene čepove na odgovarajući način.
  • Uklonite poklopac sa spoljašnjeg pakovanja seta Nextaro®. Postavite bočicu sa rastvaračem na ravnu površinu i čvrsto je držite. Bez uklanjanja spoljašnjeg pakovanja, postavite plavi deo seta Nextaro® na vrh bočice sa rastvaračem i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 1.). Ne okrećite ga prilikom postavljanja! Dok ga držite na bočici sa rastvaračem, pažljivo uklonite spoljašnje pakovanje sa seta Nextaro®, vodeći računa da set Nextaro® ostane čvrsto povezan sa bočicom sa rastvaračem (Slika 2.).
  • Postavite bočicu sa praškom na ravnu površinu i čvrsto je držite. Uzmite bočicu sa rastvaračem sa postavljenim setom Nextaro® i okrenite da bočica sa rastvaračem bude sa gornje strane seta. Postavite beli deo seta Nextaro® konektora na vrh bočice sa praškom i čvrsto pritisnite na dole sve dok ne klikne (Slika 3). Ne okrećite ga prilikom postavljanja! Rastvarač automatski ističe u bočicu sa praškom.
  • Dok su obe bočice i dalje povezane, nežno vrtite bočicu sa praškom sve dok se prašak ne rastvori. Lek Octaplex se brzo rastvara na sobnoj temperaturi do bezbojnog do neznatno obojenog rastvora. Odvrnite set Nextaro® i razdvojite dva dela (Slika 4).

Odbacite praznu bočicu sa rastvaračem zajedno sa plavim delom seta Nextaro®.

Ukoliko se prašak ne rastvori u potpunosti ili dođe do stvaranja taloga nemojte koristiti lek. Uputstvo za infuziju:

Preventivno, puls pacijenta treba meriti pre i tokom infuzije. Ukoliko dođe do značajnog ubrzanja pulsa, potrebno je smanjiti brzinu infuzije ili prekinuti primenu leka.

  • Postavite špric od 20 mL na luer lock izlaz na belom delu seta Nextaro®. Okrenite bočicu tako da bočica sa rastvorenim lekom Octaplex bude na vrhu i povucite rastvor leka u špric. Nakon prenosa rastvora, čvrsto držite klip šprica (okrenut na dole) i špric uklonite sa seta Nextaro®. Odbacite set Nextaro® i praznu bočicu.
  • Dezinfikujte planirano mesto injekcije na odgovarajući način.
  • Ubrizgajte rastvor sporo intravenski: na početku 1 mL u minuti, ne brže od 2-3 mL u minuti.

U špric ne sme dospeti krv zbog rizika od stvaranja fibrinskih ugrušaka. Transfer set Nextaro® je isključivo za jednokratnu upotrebu.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info