Ovestin® 1mg/g vaginalni krem

estriol

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Ovestin® 1mg/g vaginalni krem
Opis
Ovestin® je lek koji sadrži estriol i koristi se za terapiju simptoma menopauze, kao što su vaginalna suvoća i nelagodnost prilikom odnosa.
Farmaceutski oblik
vaginalni krem
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

vaginalni krem; 1mg/g; tuba sa aplikatorom, 1x15g
Broj rešenja
‍000457532 ‍2023 ‍59010 ‍007 ‍000 ‍515 ‍021 ‍04 ‍001
JKL
‍4137184
EAN
‍5060249171928
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
04.04.2024.
Datum važenja rešenja
04.04.2029.
Maksimalna odobrena cena leka
486,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

 Terapija vaginalnih simptoma deficijencije estrogena:

o Terapija simptoma vaginalne atrofije uzrokovane deficijencijom estrogena kod žena u postmenopauzi.

 Preoperativna i postoperativna terapija kod žena u postmenopauzi koje se podvrgavaju vaginalnoj hirurškoj intervenciji.

Iskustvo u terapiji žena starijih od 65 godina je ograničeno.

Doziranje

 Za terapiju simptoma vaginalne atrofije uzrokovane deficijencijom estrogena kod žena u postmenopauzi: 1 doza u aplikatoru dnevno tokom prvih nedelja terapije (maksimalno 4 nedelje), a zatim se doza postepeno smanjuje na osnovu olakšanja simptoma sve dok se ne postigne doza održavanja (na primer: 1 doza u aplikatoru dva puta nedeljno).

 Za preoperativnu i postoperativnu terapiju kod žena u postmenopauzi koje se podvrgavaju vaginalnoj hirurškoj intervenciji:

1 doza u aplikatoru dnevno tokom 2 nedelje pre operacije; 1 doza u aplikatoru dva puta nedeljno tokom 2 nedelje nakon operacije.

Propuštenu dozu treba da primenite čim se setite, osim ukoliko to nije na dan kada treba da primenite narednu dozu. U tom slučaju, propuštenu dozu treba preskočiti i nastavite sa redovnim rasporedom primene vaginalnog krema.

Nikada ne treba primeniti dve doze vaginalnog krema u istom danu.

1 od 13

Način primene

Lek Ovestin treba da se primenjuje intravaginalno pomoću kalibrisanog aplikatora, uveče, pre odlaska na spavanje.

1 doza u aplikatoru (aplikator napunjen do prstenaste oznake) sadrži 0,5 g leka Ovestin vaginalnog krema što odgovara dozi od 0,5 mg estriola.

Uputstvo za primenu za pacijenta

1. Skinite zatvarač sa tube, okrenite ga i otvorite tubu oštrim delom zatvarača.

2. Zavrnite kraj aplikatora na tubu. Pazite da je klip potpuno umetnut u cilindar aplikatora.

3. Pritisnite polako tubu da biste napunili aplikator kremom i tako pritiskajte sve dok se klip ne zaustavi (do crvene prstenaste oznake prikazane strelicama na ilustraciji ispod).

4. Odvrnite aplikator sa tube i zatvorite tubu zatvaračem.

5. Da biste primenili krem, zauzmite ležeći položaj i stavite kraj aplikatora duboko u vaginu. 6. Polako pritiskajte klip sve dok se aplikator ne isprazni.

7. Nakon primene, izvucite klip iz cilindra aplikatora i operite i klip i cilindar aplikatora toplom vodom sa sapunicom. Nemojte da koristite deterdžente. Nakon pranja dobro isperite.

NEMOJTE DA POTAPATE APLIKATOR U VRUĆU ILI KLJUČALU VODU.

8. Aplikator može da se ponovo sastavi, vraćanjem klipa u cilindar aplikatora iznad tačke gde se oseća otpor.

2 od 13

Bacite aplikator nakon što je tuba ispražnjena.

Za početak i nastavak terapije simptoma postmenopauze treba primenjivati najnižu efektivnu dozu leka tokom najkraćeg vremenskog perioda (videti takođe odeljak 4.4).

Za lek Ovestin, vaginalni krem, sistemska izloženost estriolu ostaje približno u normalnom postmenopauzalnom opsegu kada se koristi dva puta nedeljno, te se ne preporučuje dodavanje progestagena (ali videti odeljak 4.4).

Kod žena koje ne primaju hormonsku supstitucionu terapiju (HST) ili kod žena koje su prešle sa kontinuirane kombinovane HST, terapija lekom Ovestin se može započeti bilo kog dana. Kod žena koje prelaze sa HST koja se primenjuje ciklično, terapiju lekom Ovestin treba započeti nedelju dana nakon završenog ciklusa.

 Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.  Poznati, raniji ili suspektni karcinom dojke

 Poznati ili suspektni estrogen-zavisni maligni tumori (na primer, karcinom endometrijuma)  Nedijagnostikovano genitalno krvarenje

 Nelečena hiperplazija endometrijuma.

 Prethodna ili postojeća venska tromboembolija (duboka venska tromboza, plućna embolija)

 Poznati trombofilni poremećaji (na primer, deficijencija proteina C, proteina S ili deficijencija antitrombina, videti odeljak 4.4)

 Aktivna ili skorašnja arterijska tromboembolijska bolest (na primer, angina pektoris, infarkt miokarda)

 Akutno oboljenje jetre ili oboljenje jetre u istoriji bolesti, sve dok se parametri funkcije jetre ne normalizuju

 Porfirija

Za lečenje simptoma postmenopauze, HST treba započeti samo ako simptomi negativno utiču na kvalitet života. U svakom slučaju, treba najmanje jednom godišnje pažljivo proceniti rizike i koristi ove terapije, a sa HST treba nastaviti samo ako korist od terapije prevazilazi njen rizik.

Dokazi o rizicima povezanim sa HST u lečenju prevremene menopauze su ograničeni. Međutim, zbog malog apsolutnog rizika kod mlađih žena, odnos koristi i rizika kod ovih žena može da bude povoljniji nego kod starijih žena.

Lekarski pregled/praćenje

Pre započinjanja ili ponovnog uvođenja HST, treba uzeti kompletnu ličnu i porodičnu anamnezu pacijenta. Zatim treba sprovesti fizikalni pregled (uključujući pregled male karlice i dojki), i uzeti u obzir kontraindikacije i posebna upozorenja pri upotrebi leka. Tokom terapije preporučuju se periodični lekarski pregledi, prilagođeni po svojoj učestalosti i prirodi svakoj ženi pojedinačno. Pacijentkinje treba posavetovati o kojim promenama na dojkama treba da informišu svog lekara ili medicinsku sestru (videti odeljak „Karcinom dojke“ u daljem tekstu). Treba sprovesti ispitivanja, uključujući odgovarajuće imidžing tehnike, kao što je to na primer mamografija, u skladu sa trenutno prihvaćenom praksom ispitivanja, modifikovanom prema kliničkim potrebama individualne pacijentkinje.

Stanja koja zahtevaju nadzor

3 od 13

Ukoliko su prisutna neka od dole navedenih stanja, ili su se ranije javljala, i/ili su se pogoršavala tokom trudnoće ili tokom prethodne hormonske terapije, potrebno je da se pacijentkinja strogo nadzire. Treba uzeti u obzir da se ova stanja mogu ponoviti ili pogoršati tokom terapije lekom Ovestin, naročito u sledećim slučajevima:

 Lejomiomi (fibroidi u materici) ili endometrioza

 Faktori rizika za pojavu tromboembolijskih poremećaja (videti tekst ispod)

 Faktori rizika za pojavu estrogen-zavisnih tumora, na primer prvi stepen naslednih faktora za karcinom dojke

 Hipertenzija

 Oboljenja jetre (na primer, adenom jetre)

 Dijabetes melitus sa ili bez vaskularnih oštećenja  Holelitijaza

 Migrena ili (ozbiljne) glavobolje  Sistemski lupus eritematozus

 Hiperplazija endometrijuma u istoriji bolesti (videti tekst ispod)  Epilepsija

 Astma

 Otoskleroza

Razlozi za momentalni prekid terapije

Terapiju treba prekinuti u slučaju da se otkrije neka kontraindikacija, kao i u sledećim situacijama: - Žutica ili pogoršanje funkcije jetre

- Značajno povišenje krvnog pritiska

- Novi napad glavobolje migrenoznog tipa - Trudnoća

Hiperplazija endometrijuma i karcinom endometrijuma

 Kod žena sa intaktnom matericom rizik od hiperplazije i karcinoma endometrijuma je povećan kada se sistemski estrogeni primenjuju sami tokom dužeg vremenskog perioda.

 Za lek Ovestin, vaginalni krem, sistemska izloženost estriolu ostaje približno u normalnom postmenopauzalnom opsegu kada se koristi dva puta nedeljno, te se ne preporučuje dodavanje progestagena.

 Bezbednost vezana za endometrijm tokom dugotrajne (više od jedne godine) ili ponovljene lokalne vaginalne primene estrogena je neizvesna. Stoga, ukoliko se terapija ponavlja, treba je ponovo revidirati najmanje jednom godišnje.

 Nesmetana stimulacija estrogenom može dovesti do premaligne ili maligne transformacije u rezidualnim žarištima endometrioze. Stoga se savetuje oprez pri primeni ovog leka kod žena koje su podvrgnute histerektomiji zbog endometrioze, posebno ako se zna da imaju rezidualnu endometriozu.

 Ako se krvarenje ili tačkasto krvarenje pojave u bilo kom trenutku tokom terapije, potrebno je istražiti razlog, što može uključivati biopsiju endometrijuma kako bi se isključio malignitet endometrijuma.

U cilju sprečavanja stimulacije endometrijuma, dnevna doza vaginalnog krema ne treba da pređe 1 dozu u aplikatoru (0,5 mg estriola), niti ova maksimalna doza sme da se primenjuje duže od nekoliko nedelja (maksimalno 4 nedelje). Jedna epidemiološka studija je pokazala da dugotrajna oralna terapija niskim dozama estriola, ali ne i vaginalna primena estriola, može da poveća rizik za pojavu karcinoma endometrijuma. Ovaj rizik se povećavao sa dužinom trajanja terapije, i nestajao u toku 1 godine nakon prestanka terapije. Povećani rizik uglavnom se odnosi na manje invazivne i visoko diferencirane tumore.

4 od 13

Sledeći rizici se odnose na sistemske HST i manje se odnose na lek Ovestin, vaginalni krem, za koji sistemska izloženost estriolu ostaje približno u normalnom postmenopauzalnom opsegu kada se koristi dva puta nedeljno. Međutim, treba ih uzeti u obzir u slučaju dugotrajne ili ponovljene upotrebe ovog leka.

Karcinom dojke

Epidemiološki dokazi iz velike meta-analize ukazuju da ne postoji povećani rizik za pojavu karcinoma dojke kod žena koje nemaju karcinom dojke u ličnoj anamnezi, a koje su koristile niske doze vaginalno primenjenih estrogena. Nije poznato da li niske doze vaginalno primenjenih estrogena stimulišu pojavu recidiva karcinoma dojke.

Sveukupni nalazi ukazuju na to da postoji povećani rizik za pojavu karcinoma dojke kod žena koje su primale kombinovanu estrogen – progestagen terapiju, a moguće je i kod onih koje su primale HST koja sadrži samo estrogen, a u zavisnosti od dužine primene HST.

Kombinovana estrogen – progestagen terapija:

- Randomizovano, placebom-kontrolisano ispitivanje („Women's Health Initiative Study“ (WHI)) i epidemiološke studije se slažu u tome da postoji povećani rizik za nastanak karcinoma dojke kod žena koje primaju kombinovanu estrogenom–progestagenom terapiju kao HST, a taj rizik postaje evidentan nakon otprilike 3 godine (videti odeljak 4.8).

Terapija koja sadrži samo estrogen:

- U WHI studiji je ustanovljeno da, kod žena koje su podvrgnute histerektomiji a koje primaju HST koja sadrži samo estrogen, ne postoji povećan rizik za nastanak karcinoma dojke. U opservacionim studijama većinom je zabeleženo malo povećanje rizika za nastanak karcinoma dojke, ali je taj rizik značajno manji nego onaj kod pacijentkinja koje su primale kombinovanu estrogen – progestagen terapiju (videti odeljak 4.8).

Povećani rizik postaje evidentan nakon nekoliko godina upotrebe, ali se vraća na početni nivo u periodu od nekoliko (najviše pet) godina nakon prestanka terapije.

HST može da poveća gustinu tkiva dojki na mamografskom pregledu što može da oteža otkrivanje karcinoma dojke na radiološkom pregledu. Kliničke studije su pokazale da je mogućnost pojave povećane gustine tkiva dojki na mamografskom pregledu manja kod pacijentkinja na terapiji estriolom nego kod onih koje su primale druge estrogene.

Nije poznato da li lek Ovestin nosi isti takav rizik. U nekoliko populacionih studija kontrolisanih slučajem, pronađeno je da estriol, za razliku od drugih estrogena, nije povezan sa povećanim rizikom za nastanak karcinoma dojke. Međutim, kliničke implikacije ovih nalaza još nisu poznate. Stoga je važno da se sa pacijentom porazgovara o riziku za nastanak karcinoma dojke i da se taj rizik proceni u odnosu na poznatu korist HST.

Karcinom jajnika

Karcinom jajnika je mnogo ređi od karcinoma dojke. Epidemiološki dokazi iz velike meta-analize ukazuju na blago povećan rizik kod žena koje uzimaju samo estrogensku sistemsku HST, što postaje vidljivo unutar 5 godina upotrebe i smanjuje se vremenom nakon prestanka primene.

Venska tromboembolija

Sistemska HST je povezana sa 1,3-3 puta povećanim rizikom za razvoj venske tromboembolije (VTE), npr. duboke venske tromboze ili plućne embolije. Pojava ovakvih događaja je verovatnija u prvoj godini primene HST nego kasnije (videti odeljak 4.8).

5 od 13

 Pacijenti sa poznatim trombofilnim stanjima imaju povećan rizik za pojavu VTE, a HST može da doprinese tom riziku. Stoga je HST kontraindikovana kod ovih pacijenata (videti odeljak 4.3).

 Opšte prihvaćeni faktori rizika za pojavu VTE uključuju sledeće: upotrebu estrogena, stariji uzrast, veća hirurška intervencija, produžena imobilizacija, gojaznost (indeks telesne mase > 30 kg/m2), trudnoća i period nakon porođaja, sistemski lupus eritematozus (SLE) i karcinom.

Ne postoji usaglašeno mišljenje o tome kakva je uloga varikoznih vena za nastanak VTE.

Kod svih pacijenata u postoperativnom periodu, potrebno je razmotriti primenu profilaktičkih mera u cilju prevencije VTE nakon operacije. U slučaju produžene imobilizacije nakon elektivne hirurške intervencije, preporučuje se da se HST privremeno prekine 4 do 6 nedelja ranije. Terapija se ne sme ponovo započeti sve dok pacijentkinja ne postane potpuno pokretna.

 Ako se lek Ovestin koristi u indikaciji „pre- i post-operativne terapije kod žena u postmenopauzi koje se podvrgavaju vaginalnoj hirurškoj intervenciji“, treba razmotriti upotrebu profilakse protiv tromboze.

 Kod žena koje nemaju VTE u ličnoj anamnezi, ali čiji prvostepeni rođak ima pojavu tromboze u mladosti u anamnezi, može da se ponudi screening pregled, ali uz pažljivu napomenu da postoje ograničenja ovog pregleda (samo jedan deo trombofilnih stanja može da se otkrije screening pregledom). Ukoliko se uoči da postoji trombofilno stanje koje je povezano sa trombozom kod članova porodice ili ukoliko je to stanje ozbiljno (na primer deficijencija antitrombina, proteina S ili proteina C ili kombinacija ovih stanja) HST je kontraindikovana.

 Kod žena koje već primaju hroničnu antikoagulantnu terapiju potrebno je pažljivo razmotriti odnos rizika i koristi kod primene HST.

 Ukoliko se VTE razvije nakon početka terapije lekom Ovestin, terapiju treba prekinuti. Pacijente treba posavetovati da odmah kontaktiraju svog lekara kada uoče kod sebe potencijalne simptome tromboembolije (na primer bolni otok noge, iznenadan bol u grudima, dispneja).

Koronarna arterijska bolest

Terapija koja sadrži samo estrogen

Na osnovu podataka iz randomizovanih kontrolisanih ispitivanja utvrđeno je da ne postoji povećan rizik za pojavu bolesti koronarnih arterija kod žena koje su podvrgnute histerektomiji koje primaju sistemsku terapiju samo estrogenom.

Ishemijski moždani udar

Sistemska terapija koja sadrži samo estrogen povezana je sa do 1,5 puta povećanim rizikom za nastanak ishemijskog moždanog udara. Relativni rizik se ne menja sa godinama starosti ili vremenom proteklim od menopauze. Međutim, budući da osnovni rizik za nastanak ishemijskog moždanog udara je izrazito zavistan od godina strarosti pacijenta, sveukupni rizik za nastanak ishemijskog moždanog udara kod žena koje koriste HST se povećava sa povećanjem godina starosti (videti odeljak 4.8).

Ostala stanja

• Estrogeni mogu da izazovu retenciju tečnosti i stoga je potrebno da se pažljivo nadziru pacijenti sa srčanim bolestima ili poremećajem bubrežne funkcije.

• Žene sa već postojećom hipertrigliceridemijom treba pažljivo pratiti tokom supstitucione terapije estrogenom ili hormonske supstitucione terapije, jer su prijavljeni retki slučajevi velikog povećanja triglicerida u plazmi koje je dovelo do pankreatitisa kod terapije estrogenom u ovom stanju.

• Egzogeni estrogeni mogu izazvati ili pogoršati simptome naslednog i stečenog angioedema.

• Estrogeni povećavaju koncentaciju globulina koji vezuje tiroksin (engl. thyroxine-binding globulin,

6 od 13

TBG), što dovodi do povećanja koncentracije ukupnog cirkulišućeg tiroidnog hormona, mereno pomoću joda vezanog za proteine (engl. protein-bound iodine, PBI), koncentracije T4 (na koloni ili radioimunološkim testom) ili koncentracije T3 (radioimunološkim testom). T3RU (engl. T3 resin uptake) je smanjen, što odražava povišeni TBG. Koncentracije slobodnog T4 i T3 su nepromenjene. Koncentracije drugih vezujućih proteina mogu biti povišeni u serumu, tj. globulin koji vezuje kortikoid (engl. corticoid binding blobulin, CBG), globulin koji vezuje polne hormone (engl. sex-hormone-binding globulin, SHBG) što dovodi do povećanja cirkulišućih kortikosteroida, odnosno polnih steroida. Koncentracije slobodnog ili biološki aktivnog hormona su nepromenjene. Drugi proteini plazme mogu biti povećani (angiotenzinogen/renin supstrat, alfa-I-antitripsin, ceruloplazmin).

• Upotreba HST ne dovodi do poboljšanja kognitivnih funkcija. Postoje neki dokazi o povećanom riziku za moguću demenciju kod žena koje započnu kontinualnu kombinovanu HST ili HST samo sa estrogenom nakon 65. godine starosti.

• Lek Ovestin nije namenjen za upotrebu kao kontraceptiv.

• Lek Ovestin, vaginalni krem sadrži cetilalkohol i stearilalkohol. Ovi sastojci mogu da izazovu lokalne reakcije na koži (npr. kontaktni dermatitis).

Istovremena primena sa lekovima za hepatitis C

Tokom kliničkih studija sa kombinovanim režimom doziranja lekovima ombitasvir hidrat/paritaprevir hidrat/ritonavir sa ili bez dasabuvira, značajno učestalije je zabeleženo povećanje ALT vrednosti i to više od 5-ostruke vrednosti gornje granice normalne (eng. upper limit of normal, ULN) kod žena koje su koristile lekove koji sadrže etinil estradiol. Kod žena koje su koristile druge estrogene, koji ne sadrže etinil estradiol, kao što su estradiol, estriol i konjugovane estrogene, stopa ALT povećanja je bila slična kao kod žena koje nisu primale estrogene. Međutim, zbog ograničenog broja ispitanica koje su uzimale ove druge estrogene, preporučuje se oprez pri istovremenoj primeni sa kombinovanom terapijom ombitasvir hidrat/paritaprevir hidrat/ritonavir sa ili bez dasabuvira (videti odeljak 4.5.).

Zbog vaginalne primene i minimalne sistemske resorpcije, malo je verovatno da će doći do bilo kakvih klinički značajnih interakcija lekova sa lekom Ovestin. Međutim, treba razmotriti interakcije sa drugim lokalno primenjenim vaginalnim terapijama. Postoje snažne indicije da estrogeni, uključujući estriol, mogu povećati farmakološki efekat određenih lekova, uključujući kortikosteroide, sukcinilholin, teofilin i troleamdomicin. Ukoliko je potrebno, doze ovih lekova treba smanjiti.

Iako su podaci ograničeni, mogu se javiti interakcije između leka Ovestin i drugih lekova.

Sledeće interakcije su zabeležene pri upotrebi kombinovanih oralnih kontraceptiva koje takođe mogu da budu relevantne i za lek Ovestin.

Metabolizam estrogena može biti ubrzan pri istovremenoj primeni supstanci za koje se zna da indukuju enzime koji metabolišu lekove, a posebno enzime citohroma P450, kao što su to antikonvulzivi (na primer fenobabiton, fenitoin, karbamazepin) i anti-infektivni lekovi (na primer rifampicini, rifabutin, nevirapin, efavirenz).

Ritonavir i nelfinavir, iako su poznati kao snažni inhibitori, pokazuju suprotan efekat izazivajući indukciju kada se koriste istovremeno sa sterioidnim hormonima.

Biljni preparati koji sadrže kantarion (Hypericum Perforatum) mogu da indukuju metabolizam estrogena.

Klinički gledano, ubrzani metabolizam estrogena može da dovede do smanjenja efekta leka Ovestin i promena uterusnog profila krvarenja.

Obrnuto, estriol može da poveća farmakološke efekte beta-adrenergičkih blokatora i izmeni efkiasnost

7 od 13

insulina.

Tokom kliničkih studija sa kombinovanim režimom doziranja lekovima ombitasvir hidrat/paritaprevir hidrat/ritonavir sa ili bez dasabuvira, značajno učestalije je zabeleženo povećanje ALT vrednosti i to više od 5-ostruke vrednosti gornje granice normale (engl. upper limit of normal, ULN) kod žena koje su koristile lekove koji sadrže etinil estradiol. Kod žena koje su koristile druge estrogene, koji ne sadrže etinil estradiola, kao što su estradiol, estriol i konjugovane estrogene, stopa ALT povećanja je bila slično kao kod žena koje nisu primale estrogene. Međutim, zbog ograničenog broja ispitanica koje su uzimale ove druge estrogene, preporučuje se oprez pri istovremenoj primeni sa kombinovanom terapijom ombitasvir hidrat/paritaprevir hidrat/ritonavir sa ili bez dasabuvira (videti odeljak 4.4).

Plodnost

Lek Ovestin je namenjen jedino u terapiji žena u post-menopauzi (prirodno ili hiruški izazvano).

Trudnoća

Lek Ovestin nije indikovan za primenu tokom trudnoće. Ukoliko pacijentkinja zatrudni tokom primene leka Ovestin, terapiju je potrebno odmah obustaviti. Rezultati većine epidemioloških studija do danas relevantnih za slučajno izlaganje fetusa estrogenima nisu pokazali teratogeni ili fetotoksični efekat.

Dojenje

Lek Ovestin nije indikovan za primenu tokom dojenja. Estriol se izlučuje u majčino mleko i može da dovede do smanjenja produkcije mleka.

Dostupne informacije ne ukazuju da lek Ovestin deluje na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Na osnovu podataka iz literature i praćenja bezbednosti primene leka, sledeće neželjene reakcije su zabeležene:

Klasa sistema organaNeželjene reakcije
Poremećaji metabolizma i ishraneZadržavanje tečnosti
Gastrointestinalni poremećajiMučnina
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkiOsećaj nelagodnosti i bol u dojkama Postmenopauzalno tačkasto krvarenje Cervikalni sekret
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneSvrab i iritacija na mestu primene Simptomi slični gripu

Ove neželjene reakcije su obično prolazne, ali takođe mogu da budu i indikacija da se primenjuje prevelika doza.

Klasni efekti povezani sa sistemskom HST

Sledeći rizici se odnose na sistemske HST i manje se odnose na lek Ovestin, vaginalni krem za koji sistemska izloženost estriolu ostaje približno u normalnom postmenopauzalnom opsegu kada se primenjuje dva puta nedeljno.

Rizik za pojavu karcinoma dojke

 Kod žena koje su primale kombinovanu estrogen-progestagen terapiju duže od 5 godina

8 od 13

zabeležen je do 2 puta veći rizik za pojavu karcinoma dojke.

 Svaki povećani rizik kod pacijentkinja koje su primale terapiju koja sadrži samo estrogen značajno je manji od rizika zabeleženog kod žena koje su primale kombinovanu estrogen-progestagen terapiju.

 Nivo rizika je zavisan od dužine trajanja terapije (videti odeljak 4.4).

 Prikazani su rezultati najvećeg randomizovanog, placebom kontrolisanog ispitivanja (WHI-studija) i rezultati najveće epidemiološke studije („Million Women Study“ - MWS).

Million Women Study (MWS) – Procenjeni dodatni rizik za nastanak karcinoma dojke nakon 5 godina korišćenja terapije

Dodatni slučajevi na 1000 osoba koje nikada
HST samo estrogenom
50-659-121,21-2 (0-3)

# Sveukupni odnos rizika. Odnos rizika nije konstantan, već se povećava sa povećanjem dužine primene leka. *Preuzeto od osnovnih stopa incidence u razvijenim zemljama.

Napomena: Budući da se incidenca karcinoma dojke razlikuje od zemlje do zemlje EU, broj dodatnih slučajeva karcinoma dojke će se takođe proporcionalno promeniti.

WHI studije u SAD – Dodatni rizik za nastanak karcinoma dojke nakon 5 godina korišćenja terapije

*U WHI studiji na ženama koje nemaju uterus, nije zabeležen povećan rizik za nastanak karcinoma dojke.

Karcinom jajnika

Upotreba sistemske HST povezana je sa blago povećanim rizikom za pojavu karcinoma jajnika (videti odeljak 4.4).

Meta-analiza iz 52 epidemiološke studije pokazala je povećan rizik od karcinoma jajnika kod žena koje trenutno koriste sistemsku HST u poređenju sa ženama koje nikada nisu koristile HST (RR 1,43; 95% CI 1,31-1,56). Za žene starosti od 50 do 54 godine koje 5 godina uzimaju HST, to rezultira sa oko 1 dodatim slučajem na 2000 žena koje su uzimale terapiju. Kod žena starosti od 50 do 54 godine koje ne uzimaju HST, oko 2 žene na 2000 će imati dijagnozu karcinoma jajnika u periodu od 5 godina.

Rizik za nastanak venske tromboembolije

Sistemska HST je povezana sa 1,3-3 puta povećanim relativnim rizikom za pojavu venske tromboembolije (VTE), tj. duboke venske tromboze ili plućne embolije. Pojava ovih događaja verovatnija je tokom prve godine primene HST (videti odeljak 4.4). Prikazani su rezultati WHI studija:

WHI studije – Dodatni rizik za pojavu VTE tokom 5 godina korišćenja terapije

9 od 13

Incidenca na 1000 žena u grupi koja je primala placebo, tokom perioda od 5 godina
Oralna terapija samo estrogenom*
50-7971,2 (0,6-2,4)1 (-3 - 10)

*Studija na ženama koje nemaju uterus.

Rizik za nastanak ishemijskog moždanog udara

 Primena sistemske HST je povezana sa do 1,5 puta povećanim relativnim rizikom za nastanak ishemijskog moždanog udara. Rizik za pojavu hemoragijskog moždanog udara se ne povećava tokom upotrebe HST.

 Ovaj relativan rizik ne zavisi od godina starosti ili dužine trajanja terapije, ali kako je osnovni rizik izrazito zavisan od godina strarosti pacijenta, sveukupni rizik za nastanak moždanog udara kod žena koje koriste HST se povećava sa povećanjem godina starosti (videti odeljak 4.4).

Kombinovane WHI studije – Dodatni rizik za nastanak ishemijskog moždanog udara* nakon 5 godina korišćenja terapije

50-7981,3 (1,1-1,6)3 (1 - 5)

*Nije urađena diferencijacija između ishemijskog i hemoragijskog moždanog udara.

Prijavljene su i druge neželjene reakcije povezane sa sistemskom estrogen/progestagen terapijom:

• Benigne i maligne estrogen-zavisne neoplazme, npr. karcinom endometrijuma. Za više informacija videti odeljke 4.3 i 4.4.

• Oboljenja žučne kese

• Poremećaji kože i potkožnog tkiva: hloazma, multiformni eritem, nodozni eritem, vaskularna purpura

• Moguća demencija kod pacijenata preko 65 godina starosti (videti odeljak 4.4)

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Akutna toksičnost estriola kod životinja je veoma mala. Predoziranje lekom Ovestin nakon vaginalne primene je malo verovatno. Međutim, u slučaju da se velike količine leka progutaju, mogu se javiti

10 od 13

mučnina, povraćanje i mogućnost hormonski stimulisanog krvarenja kod žena. Specifični antidot ne postoji. Ukoliko je potrebno, treba primeniti simptomatsko lečenje.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Prirodni i polusintetski estrogeni, monokomponentni

ATC šifra: G03CA04

Mehanizam dejstva

Lek Ovestin sadrži prirodni ženski hormon estriol. Za razliku od drugih estrogena, estriol ima kratko dejstvo. Estriol je zamena za gubitak produkcije estrogena. U slučaju vaginalne atrofije, vaginalno primenjen estriol dovodi do normalizacije urogenitalnog epitela i pomaže u obnavljanju normalne mikroflore i fiziološkog pH vagine.

Terapija vaginalnih simptoma deficijencije estrogena: Vaginalno primenjen estrogen ublažava simptome vaginalne atrofije usled deficijencije estrogena kod žena u postmenopauzi.

Podaci iz kliničkih ispitivanja

• Olakšanje vaginalnih simptoma postignuto je tokom prvih nedelja terapije.

• Samo retko je prijavljeno vaginalno krvarenje nakon terapije lekom Ovestin.

Resorpcija

Intravaginalna primena estriola obezbeđuje optimalnu raspoloživost na mestu dejstva. Estriol se takođe resorbuje u sistemsku cirkulaciju, što se pokazuje naglim skokom koncentracije nekonjugovanog estriola u plazmi.

Distribucija

Maksimalne koncentracije u plazmi postižu se 1 do 2 sata nakon primene leka. Nakon vaginalne primene estriola u dozi od 0,5 mg, Cmax iznosi približno 100 pikograma/mL, Cmin je približno 25 pikograma/mL, a Caverage je približno 70 pikogramag/mL. Nakon 3 nedelje svakodnevne vaginalne primene estriola u dozi od 0,5 mg dolazi do smanjenja Caverage na 40 pikograma/mL.

U kliničkom ispitivanju, medijana koncentracije u plazmi izmerena 12 sati posle primene nakon 12 nedelja primene estriol krema bila je 8,5 pikograma/mL (interkvartilni raspon [engl. interquartile range, IQR], 3,3-24,3). Nakon medijane primene od 21 meseca (IQR, 9,2-38,4) tri puta nedeljno, medijana nivoa estriola u serumu u hroničnoj grupi bila je 5,5 pikograma/mL (IQR, 1,9-10,2).

Biotransformacija

Približno 90% estriola je vezano za albumin. Za razliku od drugih estrogena, gotovo uopšte se ne vezuje za SHBG.

Metabolizam estriola se uglavnom sastoji od konjugacije i dekonjugacije u toku enterohepatične cirkulacije.

Eliminacija

Budući da je estriol krajnji metabolički produkt, uglavnom se izlučuje urinom u konjugovanom obliku. Samo mali deo (± 2%) se izlučuje fecesom, uglavnom kao nekonjugovani estriol.

Nema posebnih podataka.

11 od 13

6. FARMACEUTSKI PODACI

Oktildodekanol Cetilpalmitat Glicerol Cetilalkohol Stearilalkohol Polisorbat 60 Sorbitanstearat Mlečna kiselina

Hlorheksidin-dihidrohlorid

Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) Prečišćena voda

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Unutrašnje pakovanje je aluminijumska tuba. Tuba ima zatvarač sa navojem od polietilena.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze tuba sa 15 g vaginalnog krema, aplikator za primenu i Uputstvo za lek.

Aplikator se sastoji od cilindra aplikatora od stiren akrilonitrila i klipa aplikatora od polietilena.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Ovestin pripada grupi lekova koji se zovu hormonska supstituciona terapija (HST). Sadrži ženski polni hormon estriol (estrogen). Lek Ovestin se koristi kod žena u postmenopauzi nakon najmanje 12 meseci od poslednjeg menstrualnog ciklusa.

Koristi se za olakšavanje simptoma menopauze u vagini kao što su suvoća ili iritacija. Medicinski termin za ovo stanje je ,,vaginalna atrofija“. Ona je uzrokovana padom nivoa estrogena u Vašem telu. Ovo se prirodno dešava nakon menopauze.

Za vreme menopauze proizvodnja estrogena u organizmu žene postepeno opada.

Ako se jajnici uklone hirurškim putem (ovariektomija) pre početka menopauze, veoma brzo dolazi do smanjenja produkcije estrogena.

Nedostatak estrogena tokom menopauze može da dovede do toga da zid vagine postane tanak i suv. Kao rezultat toga, seksualni čin može da bude bolan, a može da dođe do pojave svraba i infekcije vagine. Nedostatak estrogena takođe može da izazove simptome poput nemogućnosti zadržavanja mokraće (urinarna inkontinencija) i ponovljenih zapaljenja mokraćne bešike (rekurentni cistitis). Lek Ovestin deluje tako što zamenjuje estrogen koji se prirodno proizvodi u jajnicima kod žena. Lek se primenjuje umetanjem u vaginu, pa se hormon oslobađa gde je neophodno. Ovo može olakšati nelagodnost u vagini.

Može proći nekoliko dana, ili čak nekoliko nedelja od početka uzimanja terapije, pre nego što osetite poboljšanje.

Pored gore navedene primene, lek Ovestin takođe može da se propiše za sledeće situacije:

 poboljšanje zarastanja rane kod žena u postmenopauzi koje se podvrgavaju vaginalnoj hirurškoj intervenciji

Medicinska istorija i redovni pregledi

Primena hormonske supstitucione terapije (HST) nosi određene rizike koji se moraju razmotriti prilikom donošenja odluke o započinjanju ili nastavljanju HST.

Iskustvo u lečenju žena sa preuranjenom menopauzom (usled otkazivanja jajnika ili operacije) je ograničeno. Ukoliko imate preuranjenu menopauzu rizik od upotrebe HST se razlikuje. Razgovarajte sa Vašim lekarom.

Pre nego što počnete da uzimate HST (ili nakon što ponovo počnete) Vaš lekar treba da od Vas dobije podatke o Vašoj ličnoj i porodičnoj istoriji bolesti. Vaš lekar može odlučiti da izvrši fizički pregled. Ovo može da uključuje pregled Vaših dojki i/ili internistički pregled, ukoliko je neophodno.

Kada jednom započnete sa upotrebom leka Ovestin, trebalo bi da idete na redovne preglede kod Vašeg lekara (bar jednom godišnje). Prilikom ovih pregleda sa Vašim lekarom ćete porazgovarati o koristima i rizicima dalje primene leka Ovestin.

Idite redovno na preglede dojki, u skladu sa preporukom Vašeg lekara.

Lek Ovestin ne smete primenjivati:

Ako se bilo šta od dole navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, razgovarajte sa Vašim lekarom pre primene leka Ovestin.

- Ako ste alergični (preosetljivi) na estriol ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

- Ako imate, ili ste imali karcinom dojke ili ako postoji sumnja da bolujete od karcinoma dojke

- Ako imate, ako ste imali ili se sumnja da imate estrogen-zavisni tumor, kao što je karcinom sluzokože materice (endometrijuma)

- Ako imate neobjašnjivo vaginalno krvarenje

2 od 10

- Ako imate prekomerno zadebljanje sluzokože materice (hiperplazija endometrijuma) koje se ne leči

- Ako imate ili ste imali poremećaj cirkulacije krvi kao što su krvni ugrušci u venama (venska tromboza) u nogama (duboka venska tromboza) ili u plućima (pulmonarna embolija)

- Ako imate poremećaj zgrušavanja krvi kao što je na primer nedostatak proteina C, proteina S ili antitrombina

- Ako imate ili ste imali oboljenje koje izazivaju krvni ugrušci u arterijama kao što su to angina pektoris, moždani udar ili srčani udar

- Ako imate ili ste imali oboljenje jetre, a funkcija jetre se nije vratila na normalnu - Ako imate redak nasledni poremećaj krvi porfiriju

Ako se bilo koji od gore navedenih stanja pojavljuje prvi put tokom primene leka Ovestin, prestanite sa upotrebom i obratite sa Vašem lekaru odmah.

Upozorenja i mere opreza

Recite Vašem lekaru ako imate ili ste nekada imali neko od dole navedenih stanja pre započinjanja terapije, jer se navedena stanja mogu vratiti ili pogoršati tokom terapije lekom Ovestin. Ako je tako, treba da zakažete češće preglede kod lekara ukoliko imate :

 povećan rizik od razvoja krvnih ugrušaka (videti odeljak „Krvni ugrušak u venama (tromboza)“)  povišen krvni pritisak

 migrenu ili jake glavobolje  epilepsiju

 astmu

 oboljenja jetre, kao što je benigni tumor jetre

 rast sluznice materice izvan materice (endometrioza) ili istoriju prekomernog rasta sluznice materice (endometrialna hiperplazija)

 fibroide (benigne izrasline mišićnog tkiva materice) unutar materice

 povećan rizik od pojave estrogen-zavisnog karcinoma (na primer, majka, sestra, baka je imala karcinom dojke)

 šećernu bolest  kamen u žuči

 bolest imunskog sistema koja deluje na više organa u telu (sistemski lupus eritematozus, SLE)  bolest koja utiče na bubnu opnu i sluh (otoskleroza)

 veoma visoka vrednost masti u Vašem organizmu (triglicerida)  zadržavanje tečnosti usled srčanih i bubrežnih oboljenja

 nasledni i stečeni angioedem

Recite Vašem lekaru ako imate hepatitis C i ako uzimate kombinaciju lekova ombitasvir, paritaprevir, ritonavir, sa ili bez dasabuvira. Uzimanje ove kombinacije lekova sa nekim lekovima koji sadrže estrogen može uzrokovati povećanje rezultata funkcionalnih testova jetre (povećanje ALT enzima jetre).

Rizik od ove pojave pri primeni leka Ovestin za sada nije poznat.

Prestanite sa primenom leka Ovestin i razgovarajte sa Vašim lekarom odmah ako primetite nešto od dole navedenog tokom primene HST:

• Bilo koje od stanja navedeno u odeljku „Lek Ovestin ne smete primenjivati“

• Žuticu - kada Vaša koža ili beonjače oka dobiju žutu boju. Ovo mogu biti znakovi bolesti jetre.

• Otečeno lice, jezik i/ili grlo i/ili otežano gutanje ili koprivnjača, zajedno sa otežanim disanjem što ukazuje na angioedem;

• Značajno povišenje krvnog pritiska (simptomi uključuju glavobolju, umor, mučninu) • Glavobolje poput migrene koje se javljaju po prvi put

• Ako ostanete trudne

Ako primetite znakove krvnog ugruška kao što su:

3 od 10

 Bolno oticanje ili crvenilo nogu  Iznenadni bol u grudima

 Poteškoće u disanju

Za više informacija videti odeljak „Krvni ugrušak u venama (tromboza)“.

Napomena: Lek Ovestin nije kontraceptivno sredstvo. Ukoliko je prošlo manje od 12 meseci od Vašeg poslednjeg menstrualnog ciklusa ili imate manje od 50 godina, i dalje će biti potrebno da koristite kontraceptivna sredstva da sprečite trudnoću. Obratite se Vašem lekaru za savet.

HST i karcinom

Prekomerno zadebljanje sluznice materice (hiperplazija endometrijuma) i karcinom sluznice materice (karcinom endometrijuma)

Uzimanje HST tableta koje sadrže samo estrogen duži vremenski period može povećati rizik od razvoja karcinoma sluzokože materice (endometrijuma).

Nije sigurno da li postoji sličan rizik sa lekom Ovestin ako se koristi ponovljeno ili za lečenje tokom dužeg vremenskog perioda (više od jedne godine). Međutim, lek Ovestin ima nisku resorpciju u krvi, stoga dodavanje progestagena nije neophodno.

Ukoliko se pojavi krvarenje ili tačkasto krvarenje, obično nema razloga za brigu, ali treba da zakažete pregled kod Vašeg lekara. To može biti znak da je Vaš endometrijum postao deblji.

Da bi se sprečila stimulacija endometrijuma, maksimalna doza ne sme da se prekorači niti ova maksimalna doza sme da se primenjuje duže od 4 nedelje.

Sledeći rizici se odnose na HST lekove koji cirkulišu u krvi. Međutim, lek Ovestin je namenjen za lokalno lečenje u vagini i resorpcija u krv je vrlo niska. Manje je verovatno da će se niže navedena stanja pogoršati ili vratiti tokom lečenja lekom Ovestin, ali treba da posetite Vašeg lekara ako ste zabrinuti.

Karcinom dojke

Dokazi pokazuju da uzimanje leka Ovestin ne povećava rizik za pojavu karcinoma dojke kod žena koje nisu imale karcinom dojke u prošlosti. Nije poznato da li lek Ovestin može biti bezbedno korišćen kod žena koje su imale karcinom dojke u prošlosti.

Redovno pregledajte Vaše dojke. Obratite se Vašem lekaru ukoliko primetite sledeće promene:  udubljenja u koži

 promene na bradavicama

 kvržice koje vidite ili osetite.

Dodatno, savetuje se da se priključite skrining programima za mamografiju kada Vam budu ponuđeni.

Karcinom jajnika

Karcinom jajnika se retko javlja - mnogo ređe nego karcinom dojki. Upotreba HRT samo sa estrogenom je povezana sa blago povećanim rizikom od pojave karcinoma jajnika.

Rizik od karcinoma jajnika varira sa godinama. Na primer, kod žena starosti od 50 do 54 godine koje ne uzimaju HST, otprilike kod 2 od 2000 žena će biti dijagnostikovan karcinom jajnika tokom petogodišnjeg perioda. Kod žena koje su uzimale HST 5 godina, biće otprilike 3 slučaja na 2000 pacijentkinja koje su koristile lek (tj. 1 slučaj više).

4 od 10

Uticaj HST na srce ili cirkulaciju

Krvni ugrušak u venama (tromboza)

Rizik za stvaranje krvnih ugrušaka u venama je za 1,3 do 3 puta veći kod pacijenata koji primaju HST u odnosu na one koji ne primaju HST, a posebno u toku prve godine terapije.

Krvni ugrušci mogu biti ozbiljni i ako neki od njih dospe u pluća može da prouzrokuje bol u grudima, nedostatak daha, kolaps, pa čak i smrt.

Postoji veća verovatnoća od pojave krvnog ugruška u venama ako ste stariji ili ako se bilo šta od sledeće navedenog odnosi na Vas.

Obavestite Vašeg lekara ukoliko se ovi simptomi odnose na Vas:

 ako ste sprečeni da se krećete tokom dužeg vremenskog perioda zbog veće hirurške intervencije, povrede ili bolesti (videti odeljak 3. „Ako treba da imate operaciju“)

 ako ste preterano gojazni (indeks telesna mase veći od 30kg/m2)

 ako imate problema sa zgrušavanjem krvi koji zahtevaju dugotrajno lečenje sa lekovima koji sprečavaju stvaranje ugrušaka

 ako je neko u Vašoj bližoj porodici imao krvni ugrušak u nozi, plućima ili u nekom drugom organu  imate sistemski lupus eritematozus (SLE)

 imate karcinom

Simptomi i znakovi krvnog ugruška su opisani u odeljku „Prestanite sa primenom leka Ovestin i razgovarajte sa Vašim lekarom“.

Poređenje

Kod žena u 50-im godinama koje ne koriste HST, u proseku, tokom petogodišnjeg perioda, kod 4-7 od 1000 se očekuje da će se stvoriti krvni ugrušak u veni. Kod žena u 50-im godinama koje koriste HST samo sa estrogenom tokom 5 godina, biće 5 do 8 slučajeva na 1000 pacijentkinja (tj. 1 slučaj više).

Bolesti srca (srčani udar)

Kod žena koje uzimaju samo terapiju estrogenom, nema povećanog rizika od razvoja srčane bolesti.

Šlog

Rizik od nastanka moždanog udara je oko 1,5 puta veći kod pacijentkinja koje koriste HST nego kod onih koje ne koriste. Broj slučajeva nastanka moždanog udara kod žena koje koriste HST se povećava sa povećanjem godina starosti.

Poređenje

Prateći žene u njihovim 50-im godinama koje ne primaju HST, tokom petogodišnjeg perioda, očekivano je da će, prosečno, 8 od njih 1000 dobiti moždani udar. Kod žena u 50-im godinama starosti koje primaju HST, broj slučajeva je 11 na 1000 žena tokom perioda od 5 godina (3 dodatna slučaja).

Ostala stanja

HST ne sprečava gubitak pamćenja. Rizik za gubitak pamćenja može da bude nešto veći kod žena koje započnu HST posle 65. godine starosti. Obratite se Vašem lekaru za savet.

Drugi lekovi i lek Ovestin

Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste nedavno uzimali bilo koji drugi lek uključujući lekove koji se uzimaju bez recepta, biljne lekove ili prirodne proizvode.

Neki lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Ovestin, ili lek Ovestin može da utiče na dejstvo drugih lekova. Ovo može dovesti do neregularnog krvarenja. Ovo se odnosi na sledeće lekove:

• lekovi za lečenje epilepsije (kao što su fenobarbital, fenitoin i karbamazepin) • lekovi za lečenje tuberkuloze (kao što su rifampicin, rifabutin)

• lekovi za lečenje HIV infekcija (kao što su nevirapin, efavirenz, ritonavir, nelfinavir) • biljni preparati koji sadrže kantarion (Hypericum Perforatum)

5 od 10

Recite Vašem lekaru ako imate hepatitis C i ako uzimate kombinaciju lekova ombitasvir, paritaprevir, ritonavir, sa ili bez dasabuvira. Uzimanje ove kombinacije lekova sa nekim lekovima koji sadrže estrogen može uzrokovati povećanje rezultata funkcionalnih testova jetre (povećanje ALT enzima jetre).

Rizik od ove pojave pri primeni leka Ovestin za sada nije poznat.

Laboratorijski testovi

Ukoliko Vam je potreban nalaz krvi, recite Vašem lekaru ili osoblju laboratorije da primenjujete lek Ovestin, jer ovaj lek može uticati na rezultate nekih testova.

Uzimanje leka Ovestin sa hranom i pićima

Prilikom korišćenja leka Ovestin možete normalno da uzimate hranu i piće.

Trudnoća i dojenje

Lek Ovestin se koristi kod žena u postmenopauzi.

Ukoliko zatrudnite tokom terapije lekom Ovestin, terapiju treba odmah prekinuti i kontaktirajte odmah lekara.

Ukoliko dojite, nemojte primenjivati lek Ovestin bez prethodnog saveta lekara.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Ovestin ima zanemarljiv ili nikakav uticaj na sposobnost prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. Međutim individualni odgovor organizma na lek može varirati.

Lek Ovestin sadrži pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Lek Ovestin vaginalni krem sadrži cetil alkohol i stearil alkohol. Ovi sastojci mogu uzrokovati lokalne reakcije na koži (na primer kontaktni dermatitis).

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doziranje

 Za terapiju simptoma vaginalne atrofije uzrokovane nedostatkom estrogena kod žena u postmenopauzi:

1 doza u aplikatoru dnevno tokom prvih nedelja lečenja (maksimalno 4 nedelje), a zatim postepeno smanjivanje doze na osnovu olakšanja simptoma sve dok se ne postigne doza održavanja (na primer: 1 doza u aplikatoru dva puta nedeljno)

 Za preoperativnu i postoperativnu terapiju kod žena u postmenopauzi koje se podvrgavaju vaginalnoj hirurškoj intervenciji:

1 doza u aplikatoru dnevno tokom 2 nedelje pre operacije; 1 doza u aplikatoru dva puta nedeljno tokom 2 nedelje nakon operacije.

Vaginalni krem treba da se primeni u vaginu pomoću aplikatora. Najbolje je da to uradite uveče, pre odlaska na spavanje.

Jedna doza u aplikatoru (aplikator napunjen do prstenaste oznake) sadrži 0,5 g leka Ovestin što odgovara dozi od 0,5 mg estriola.

Uputstvo za primenu

1. Skinite zatvarač sa tube, okrenite ga i otvorite tubu oštrim delom zatvarača.

2. Zavrnite kraj aplikatora na tubu. Pazite da je klip potpuno umetnut u cilindar aplikatora.

6 od 10

3. Pritisnite polako tubu da biste napunili aplikator kremom i tako pritiskajte sve dok se klip ne zaustavi (do crvene prstenaste oznake prikazane strelicama na ilustraciji ispod).

4. Odvrnite aplikator sa tube i zatvorite tubu zatvaračem.

5. Da biste primenili krem, zauzmite ležeći položaj i stavite kraj aplikatora duboko u vaginu. 6. Polako pritiskajte klip sve dok se aplikator ne isprazni.

7. Nakon primene, izvucite klip iz cilindra aplikatora i operite i klip i cilindar aplikatora toplom vodom sa sapunicom. Nemojte da koristite deterdžente. Nakon pranja dobro isperite.

NEMOJTE DA POTAPATE APLIKATOR U VRUĆU ILI KLJUČALU VODU.

8. Aplikator može da se ponovo sastavi, vraćanjem klipa u cilindar aplikatora iznad tačke gde se oseća otpor.

Bacite aplikator nakon što je tuba ispražnjena.

Vaš lekar će nastojati da propiše najnižu dozu za lečenje Vaših simptoma u što kraćem vremenskom periodu. Razgovarajte sa Vašim lekarom ako mislite da je doza prejaka ili nije dovoljno jaka.

Ako ste primenili više leka Ovestin nego što treba

Ako ste uzeli veću dozu leka Ovestin nego što je trebalo, razgovarajte o tome sa svojim lekarom ili farmaceutom.

7 od 10

Ako neko proguta izvesnu količinu krema, nema potrebe za velikom zabrinutošću. Međutim, ipak se treba obratiti lekaru. Simptomi koji se mogu javiti su mučnina i povraćanje, a kod žena može da dođe do vaginalnog krvarenja nakon nekoliko dana.

Ako ste zaboravili da primenite lek Ovestin

Ne smete da uzimate duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako propustite da primenite dozu, primenite je čim se setite, osim ukoliko to nije na dan kada treba da primenite narednu dozu. U slučaju da se setite da ste propustili dozu na dan kada treba da primenite narednu dozu, propuštenu dozu treba preskočiti, i samo nastavite sa redovnim rasporedom primene naredne doze leka.

Ako treba da imate operaciju

Ako treba da imate operaciju, recite hirurgu da primenjujete lek Ovestin. Možda će biti potrebno da prestanete sa upotrebnom leka Ovestin u periodu od 4 do 6 nedelja pre operacije kako bi se smanjio rizik od nastanka krvnog ugruška (videti odeljak 2. „Krvni ugrušak u venama (tromboza)“). Pitajte Vašeg lekara kada možete ponovo da nastavite sa primenom leka Ovestin.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni leka Ovestin, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Sledeće bolesti su češće prijavljene kod žena koje koriste HST lekove koji cirkulišu u krvi u odnosu na žene koje ne koriste HST. Ovi rizici se manje odnose na vaginalnu primenu terapije, kao što je to slučaj sa lekom Ovestin:

 karcinom dojke  karcinom jajnika

 krvni ugrušak u venama, nogama ili plućima (venska tromboembolija)  šlog (moždani udar)

 verovatni gubitak pamćenja ukoliko se HST započne nakon 65 godine starosti

Za više informacija o ovim neželjenim dejstvima, videti odeljak 2.

U zavisnosti od doze i osetljivosti pacijentkinje, lek Ovestin može ponekad da izazove sledeća neželjena dejstva:

 otok i povećana osetljivost dojki  manje vaginalno krvarenje

 povećanje lučenja vaginalnog sekreta  mučnina

 zadržavanje tečnosti u tkivima, obično uočeno stvaranjem otoka na člancima i stopalima  lokalna iritacija ili svrab

 simptomi slični gripu.

Kod većine pacijentkinja ovi efekti će nestati nakon nekoliko prvih nedelja terapije.

Sledeća neželjena dejstva uočena su tokom primene druge HST: • oboljenje žučne kese

• poremećaji na nivou kože

- poremećaj obojenosti kože posebno vrata ili lica takođe poznata i kao „trudničke pege“ (hloazma)

- bolni crveni čvorići na koži (nodozni eritem)

8 od 10

- osip na koži sa crvenim pečatima na koži i ranama (multiformni eritem)

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primetite bilo koju neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu ili ukoliko dobijete ozbiljnu neželjenu reakciju.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

5. Kako čuvati lek Ovestin

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Čuvanje

Čuvati na temperaturi do 25°C. Ne zamrzavati.

Ne smete koristiti lek Ovestin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljnjem pakovanju nakon „Važi do“ ili „Exp“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Šta sadrži lek Ovestin

Aktivna supstanca leka Ovestin je estriol.

Jedan gram vaginalnog krema sadrži 1 mg estriola.

Ostali sastojci su: oktildodekanol, cetilpalmitat, glicerol, cetilalkohol, stearilalkohol, polisorbat 60, sorbitanstearat, mlečna kiselina, hlorheksidin-dihidrohlorid, natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) i prečišćena voda.

Kako izgleda lek Ovestin i sadržaj pakovanja

Glatki, homogeni krem bele do skoro bele boje, karakterističnog mirisa, bez vidljivih stranih čestica.

Unutrašnje pakovanje je aluminijumska tuba. Tuba ima zatvarač sa navojem od polietilena.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze tuba sa 15 g vaginalnog krema, aplikator za primenu i Uputstvo za lek.

Aplikator se sastoji od cilindra aplikatora od stiren akrilonitrila i klipa aplikatora od polietilena

9 od 10

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

CLINRES FARMACIJA D.O.O. BEOGRAD Beogradskog bataljona 4, Beograd-Čukarica

Proizvođač:

ASPEN BAD OLDESLOE GMBH, Nemačka, Bad Oldesloe, Industriestrasse 32-36

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

April, 2024.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept

Broj i datum dozvole:

000457532 2023 od 04.04.2024.

10 od 10

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info