Ovitrelle® 250mcg/0.5mL rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Ovitrelle® 250mcg/0.5mL rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu
Opis chat-gpt
Ovitrelle® 250mcg/0.5mL je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'horiogonadotropin alfa' i koristi se za pomoć u razvoju i sazrevanju folikula kod žena koje su podvrgnute asistiranim reproduktivnim tehnikama, kao i za indukciju ovulacije kod žena koje imaju problema sa stvaranjem jajnih ćelija.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍0044269
Maksimalna cena leka
2.569,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
B - Lekovi koji se primenjuju u toku ambulantnog odnosno bolničkog lečenja u zdravstvenim ustanovama
Cena na listi lekova RFZO
2.569,50 RSD
Doplata
-
DDD
0,25mg
Indikacije za RFZO
Lečenje neplodnosti žene u postupku BMPO (N97).
RFZO Napomena
Lek se uvodi u terapiju na osnovu mišljenja ginekologa zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu delatnost na sekundarnom ili tercijarnom nivou.
EAN
8606106946055
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000454803 2023 59010 007 000 515 021 04 001
Datum važenja: 17.09.2024 - 17.09.2074

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Ovitrelle je indikovan u terapiji:

  • Odraslih žena kod kojih se izvodi superovulacija pre primene asistiranih reproduktivnih tehnika kao što je in vitro fertilizacija (IVF): Ovitrelle se primenjuje da pokrene finalno sazrevanje folikula i luteinizaciju nakon stimulacije rasta folikula,
  • Anovulatornih ili oligoovulatornih odraslih žena: Ovitrelle se primenjuje da pokrene ovulaciju i luteinizaciju kod anovulatornih ili oligoovulatornih pacijentkinja nakon stimulacije rasta folikula.

Terapija lekom Ovitrelle treba da se sprovodi pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju problema fertiliteta.

Doziranje:

Maksimalna doza iznosi 250 mikrograma. Potrebno je primenjivati sledeći režim doziranja:

  • Žene kod kojih se izvodi superovulacija pre asistirane reproduktivne tehnike kao što je in vitro

fertilizacija (IVF):

Jedan Ovitrelle napunjeni injekcioni pen (250 mikrograma) se daje 24 do 48 sati nakon poslednje primene leka folikulostimulirajućeg hormona (FSH) ili leka humanog menopauzalnog gonadotropina (hMG), tj. kada se postigne optimalna stimulacija rasta folikula.

  • Anovulatorne ili oligoovulatorne žene:

Jedan Ovitrelle napunjeni injekcioni pen (250 mikrograma) se daje 24 do 48 sati nakon što se postigne optimalna stimulacija rasta folikula. Pacijentkinji se preporučuje da ima seksualni odnos na dan i dan nakon primene injekcije leka Ovitrelle.

Posebne populacijske grupe

Oštećenje funkcije bubrega ili jetre

Bezbednost, efikasnost i farmakokinetika leka Ovitrelle kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre nisu ispitani.

Pedijatrijska populacija

Nema relevantne primene leka Ovitrelle u pedijatrijskoj populaciji. Način primene

Ovitrelle je namenjen za supkutanu primenu. Samo pacijentkinje koje su adekvatno obučene i kojima je

dostupan savet stručnjaka mogu samostalno da primenjuju lek Ovitrelle. Lek Ovitrelle je namenjen samo za jednokratnu primenu.

  • preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1
  • tumori hipotalamusa i hipofize
  • uvećanja jajnika ili cista koja nije uzrokovana policističnim oboljenjem jajnika
  • ginekološka krvarenja nepoznate etiologije
  • karcinom jajnika, materice ili dojke
  • vanmaterična trudnoća u prethodna 3 meseca
  • aktivni tromboembolijski poremećaji
  • primarna ovarijalna insuficijencija - malformacije polnih organa inkompatibilne sa trudnoćom
  • fibroidni tumori uterusa inkompatibilni sa trudnoćom
  • žene u postmenopauzi

Pre početka terapije, infertilitet para treba da bude ocenjen kao ogovarajući, a navodne kontraindikacije za trudnoću procenjene. Pre svega, pacijente treba ispitati na postojanje hipotiroidizma, adrenokortikalne deficijencije, hiperprolaktinemije i tumora hipofize ili hipotalamusa kao i dati specifičnu odgovarajuću terapiju.

Do danas, nema kliničkog iskustva sa lekom Ovitrelle u lečenju drugih stanja (insuficijencija žutog tela ili poremećaji kod muškaraca) stoga primena leka Ovitrelle nije indikovana u ovim stanjima.

Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS)

Pacijentkinje koje su na ovarijalnoj stimulaciji imaju povećan rizik od razvijanja sindroma ovarijalne hiperstimulacije (SOHS) usled multiplog folikularnog razvoja.

Sindrom ovarijalne hiperstimulacije može da bude ozbiljan medicinski događaj koji se karakteriše uvećanim ovarijalnim cistama, koje su sklone rupturama, dobijanjem na telesnoj masi, dispnei, oliguriji i prisustvu ascitesa unutar kliničke slike cirkulatorne disfunkcije. U retkim slučajevima teški sindrom ovarijalne hiperstimulacije može da bude komplikovan hemoperitoneumom, akutnim plućnim distresom, torzijom jajnika i tromboembolijom.

Za minimizaciju rizika od pojave SOHS, pre lečenja i u redovnim intervalima tokom lečenja potrebno je sprovesti ultrazvučno praćenje razvoja folikula i/ili određivanje koncentracije estradiola u serumu. Kod

anovulacije, rizik od pojave SOHS i višestruke trudnoće se povećava sa koncentracijom estradiola u serumu

> 1500 pikograma/mL (5400 pikomol/L) i ukoliko postoji više od 3 folikula dijametra 14 mm i više. Kod asistirane reproduktivne tehnologije postoji povećani rizik od pojave SOHS uz koncentraciju estradiola u serumu > 3000 pikograma/mL (11000 pikomol/L) i 18 ili više folikula dijametra 11 mm i više.

Sindrom ovarijalne hiperstimulacije usled preteranog odgovora jajnika može da se izbegne ukoliko se izostavi primena hCG-a. Kada je koncentracija estradiola u serumu >5500 pikograma/mL (20000 pikomol/L) i/ili kada je ukupan broj folikula 30 i više, preporučuje se da se izbegne primena hCG-a i pacijentkinje treba savetovati da se uzdrže od koitusa ili da koriste barijerne metode kontracepcije najmanje 4 dana.

Višestruke trudnoće

Kod pacijentkinja koje su podvrgnute indukciji ovulacije, incidenca višestruke trudnoće i rođenja (uglavnom blizanaca) je povećana u poređenju sa prirodnim začećem. Rizik od višestruke trudnoće kod pacijentkinja koje su podvrgnute asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji, je povezan uglavnom sa brojem vraćenih embriona. Pridržavanje preporučenoj dozi leka Ovitrelle, režimu primene i pažljivo praćenje terapije će smanjiti rizik od SOHS i višestruke trudnoće.

Pridržavanje preporučenoj dozi leka Ovitrelle, režimu primene i pažljivo praćenje terapije će smanjiti rizik od SOHS i višestruke trudnoće.

Neuspela trudnoća

Stopa pobačaja, i kod anovulatornih pacijenatkinja i kod žena podvrgnutih asistiranim reproduktvnim tehnikama, je viša nego u normalnoj populaciji, ali je uporediva sa stopom utvrđenom kod žena sa drugim problemima fertiliteta.

Ektopična trudnoća

S obzirom na to da infertilne žene koje se podvrgavaju ART, i posebno IVF, često imaju abnormalnosti jajovoda, i incidenca ektopične trudnoće može biti povećana. Bitno je da postoje rane ultrazvučne potvrde da je trudnoća intrauterine, i da se isključi mogućnost esktrauterine trudnoće.

Kongenitalne malformacije

Incidenca kongenitalnih malformacija posle ART može da bude neznatno viša nego nakon spontanog začeća. Smatra se da je ovo posledica razlike u roditeljskim karakteristikama (npr. starost majke, karakteristike sperme) i više incidence višestrukih trudnoća.

Tromboembolijski događaji

Kod žena sa nedavnom ili trenutno prisutnom tromboembolijskom bolešću ili kod žena sa opšte prepoznatim faktorima rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična i porodična anamneza, terapija gonadotropinima može još više povećati rizik od pogoršanja ili pojave takvih događaja. Kod ovih žena, koristi od primene gonadotropina treba uporediti sa rizicima. Takođe treba imati u vidu i da trudnoća sama po sebi, baš kao i SOHS, takođe nosi povećani rizik od tromboembolijskih događaja kao što su plućna embolija, ishemijski moždani udar ili infarkt miokarda.

Interferencije sa analizama seruma ili urina

Nakon primene, Ovitrelle može u periodu do 10 dana interferirati sa imunološkim određivanjem hCG-a u serumu ili urinu, što može dovesti do lažno pozitivnog testa na trudnoću.

Pacijente je potrebno o ovome informisati.

Ostale informacije

Tokom terapije lekom Ovitrelle, moguća je manja stimulacija tiroidee, čiji je klinički značaj nepoznat. Lek Ovitrelle sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.

Nisu sprovedena specifična ispitivanja interakcija leka Ovitrelle i drugih lekova, a tokom terapije hCG-om nisu zabeležene klinički značajne interakcije sa lekovima.

Trudnoća

Ne postoji indikacija za primenu leka Ovitrelle tokom trudnoće. Nisu dostupni klinički podaci o izloženosti ovom leku tokom trudnoće. Nisu sprovedene reproduktivne studije sa horiogonadotropinom alfa na životinjama (videti odeljak 5.3). Nije poznat mogući rizik kod ljudi.

Dojenje

Lek Ovitrelle nije indikovan za primenu tokom dojenja. Nema podataka o izlučivanju horiogonadotropina alfa u mleko.

Plodnost

Lek Ovitrelle je indikovan za lečenje neplodnosti (videti odeljak 4.1)

Lek Ovitrelle nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Sažetak bezbednosnog profila

U komparativnim studijama sa različitim dozama leka Ovitrelle, sledeće neželjene reakcije su se mogla dovesti u vezu sa primenom leka Ovitrelle na dozno zavisan način: sindrom ovarijalne hiperstimulacije, povraćanje i mučnina. Sindrom ovarijalne hiperstimulacije je primećen kod približno 4% pacijenata lečenih lekom Ovitrelle. Teški sindrom ovarijalne hiperstimulacije je prijavljen kod manje od 0,5% pacijenata (videti odeljak 4.4).

Lista neželjenih reakcija

Neželjene reakcije su prema njihovoj učestalosti definisane na sledeći način: veoma česte (≥ 1/10); česte (≥ 1/100 do < 1/10); povremene (≥ 1/1000 do < 1/100); retke (≥ 1/10000 do < 1/1000); veoma retke (< 1/10000), nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

Poremećaji imunskog sistema

Veoma retke: Blage do teške reakcije preosetljivosti uključujući anafilaktičke reakcije i šok

Psihijatrijski poremećaji

Povremene: Depresija, razdražljivost, nemir

Poremećaji nervnog sistema

Veoma česta: Glavobolja

Vaskularni poremećaji

Veoma retka: Tromboembolizam (povezan ili nepovezan sa SOHS)

Gastrointestinalni poremećaji

Česte: Povraćanje, mučnina, abdominalni bol Povremena: Dijareja

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Veoma retke: Blage reverzibilne kožne reakcije koje se manifestuju kao osip

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki Česta: Blag ili umeren SOHS Povremene: Težak SOHS, bol u grudima

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Česte: Umor, reakcije na mestu primene injekcije

Nakon primene hCG primećena je pojava ektopičnih trudnoća, torzije jajnika i drugih komplikacija. One se smatraju pratećim efektima vezanim za asistiranu reproduktivnu tehnologiju (ART).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Efekti predoziranja lekom Ovitrelle nisu poznati. Bez obzira na to, postoji mogućnost da se kao rezultat prekomernog doziranja javi sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS) (videti odeljak 4.4).

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Polni hormoni i modulatori genitalnog sistema, gonadotropini

ATC šifra: G03GA08

Mehanizam dejstva

Ovitrelle je lek koji sadrži horiogonadotropina alfa proizveden tehnikama rekombinantne DNK. Ima istu sekvencu aminokiselina kao urinarni hCG. Horionski gonadotropin se vezuje za transmembranski receptor teka ćelija ovarijuma (i granuloza ćelija), koji deli sa luteinizirajućim hormonom, LH/CG receptor.

Farmakodinamsko dejstvo

Glavno farmakodinamsko dejstvo kod žena je započinjanje mejoze oocita, ruptura folikula (ovulacija), stvaranje žutog tela kao i stvaranje progesterona i estradiola iz žutog tela.

Kod žena, horionski gonadotropin se ponaša kao surogat talasa lutenizirajućeg hormona - okidač koji pokreće ovulaciju.

Ovitrelle se koristi kao pokretač finalne folikularne maturacije i rane luteinizacije nakon upotrebe lekova za stimulaciju rasta folikula.

Klinička efikasnost i bezbednost

U komparativnim kliničkim studijama, primena leka Ovitrelle u dozi od 250 mikrograma, je bila efektivna kao i upotreba 5000 i.j. i 10000 i.j. urinarnog hCG u indukovanju finalne folikularne maturacije i rane luteinizacije kod asistiranih reproduktivnih tehnika, i isto tako efikasna kao upotreba 5000 i.j. urinarnog hCG u indukciji ovulacije.

Do sada, nema znakova pojave razvoja antitela kod pacijenata koji su primali lek Ovitrelle.

Ponovljeno izlaganje leku Ovitrelle je ispitivano samo kod muškaraca. Kliničko ispitivanje žena koje su imale indikaciju za ART i sa anovulacijom je bilo ograničeno na jedan terapijski ciklus.

Nakon intravenske primene, horiogonadotropin alfa se distribuira u prostor ekstracelularne tečnosti sa poluvremenom distribucije od približno 4,5 sata. Volumen distribucije u stanju ravnoteže i ukupan klirens su 6 L odnosno 0,2 L/h. Nema naznaka da se horiogonadotropin alfa metaboliše i izlučuje drugačije od endogenog hCG.

Nakon supkutane primene, horiogonadotropin se eliminiše iz tela sa terminalnim poluvremenom eliminacije od približno 30 sati, a apsolutna bioraspoloživost je oko 40%.

Komparativna studija između formulacije dobijene liofilizacijom i tečne formulacije je pokazala da postoji biološka ekvivalentnost između dve formulacije.

Pretklinički podaci dobijeni na osnovu konvencionalnih studija bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenih doza, genotoksičnosti, ne ukazuju na posebne rizike pri primeni leka kod ljudi. Studije karcinogenog potencijala nisu izvedene. Ovo je opravdano, uzimajuću u obzir proteinsku prirodu aktivne supstance i negativan ishod testa genotoksičnosti.

Nisu sprovedene studije reprodukcije na životinjama.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Manitol

L-metionin

Dinatrijum-hidrogenfosfat, dihidrat (za korekciju pH uz fosfornu kiselinu i natrijum-hidroksid) Natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat

Poloksamer 188

Fosforna kiselina 85% (za podešavanje pH) Natrijum-hidroksid (za podešavanje pH) Voda za injekcije

U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

2 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: upotrebiti odmah.

Lek čuvati na temperaturi od 2°C - 8°C, u frižideru. Ne zamrzavati.

Stakleni uložak (tip I, Ph. Eur) zapremine 3 mL, sa klipom i čepom od brombutil gume i aluminijumskim poklopcem (Ph. Eur, USP) u penu.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi u plastičnom ulošku 1 napunjeni injekcioni pen i 1 igla i Uputstvo za lek.

Videti odeljak ”Kako koristiti lek Ovitrelle napunjeni injekcioni pen ” u Uputstvu za upotrebu. Koristiti samo bistar rastvor, bez vidljivih čestica. Svaku iglu i pen upotrebiti samo jednom.

Za jednokratnu upotrebu.

Samo pacijentkinje koje su adekvatno obučene i kojima je dostupan savet stručnjaka mogu samostalno da primenjuju lek Ovitrelle.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Šta je lek Ovitrelle

Ovitrelle je lek koji sadrži horiogonadotropin alfa, proizveden u laboratoriji posebnom tehnikom rekombinantne DNK. Horiogonadotropin alfa je sličan hormonu koji se prirodno nalazi u Vašem telu

,,horionskom gonadotropinu”, koji je uključen u normalnu kontrolu reprodukcije i plodnosti.

Čemu je namenjen lek Ovitrelle

Lek Ovitrelle se koristi kod zajedno sa drugim lekovima:

  • Kako bi se pomoglo u razvoju i sazrevanju nekoliko folikula (svaki folikul sadrži jajnu ćeliju) kod žena koje su podvrgnute asistiranim reproduktivnim tehnikama (procedure koje mogu da pomognu da zatrudnite) kao što je ,,in vitro fertilizacija (IVF)”. Prvo ćete dobiti druge lekove koji potpomažu rast nekoliko folikula.
  • Kako bi se pomoglo oslobađanja jajne ćlije iz jajnika (indukcija ovulacije) kod žena koje ne mogu da stvaraju jajne ćelije (,,anovulacija”), ili koje stvaraju premalo jajnih ćelija (,,oligoovulacija”). Prvo ćete dobiti druge lekove da bi došlo do razvoja i sazrevanja folikula.
  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na horiogonadotropin alfa ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).
  • Ukoliko imate tumor u delovima mozga koji se nazivaju ,,hipotalamus” i ,,hipofiza”
  • Ukoliko imate uvećanje jajnika ili vrećice ispunjene tečnošću unutar jajnika (ciste na jajnicima) nepoznatog porekla
  • Ukoliko imate vaginalno krvarenje nepoznatog porekla
  • Ukoliko imate dijagnozu malignog oboljenja jajnika, materice ili dojki
  • Ukoliko ste imali trudnoću izvan materice (vanmateričnu trudnoću) u poslednja tri meseca
  • Ukoliko imate teško zapaljenje vena ili zgrušavanje krvi u venama (aktivni tromboembolijski poremećaj)
  • Ukoliko imate bilo koje stanje koje onemogućava normalnu trudnoću poput menopauze ili rane menopauze (slabost jajnika) ili malformacije polnih organa

Ne koristite lek Ovitrelle ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni, obratite se Vašem lekaru pre primene ovog leka.

Upozorenja i mere opreza

Pre početka lečenja lekar sa iskustvom u lečenju neplodnosti treba da proveri Vašu plodnost i plodnost Vašeg partnera.

Sindrom hiperstimulacije jajnika (SOHS)

Ovaj lek može povećati rizik od razvoja SOHS. Ovo se dešava kada se Vaši folikuli previše razviju i postanu velike ciste.

Ukoliko imate bol u donjem delu trbuha, brzo dobijate na težini, imate mučninu ili povraćanje, ili imate poteškoće prilikom disanja, nemojte sebi davati injekciju, već se što pre obratite Vašem lekaru (vidite odeljak 4.). Ukoliko razvijete SOHS, Vaš lekar će Vam možda reći da se uzdržite od polnih odnosa ili da koristite barijerne metode zaštite od trudnoće tokom najmanje četiri dana.

Rizik da se kod Vas razvije SOHS ili višestruka trudnoća se smanjuje ukoliko se primenjuje preporučena doza leka Ovitrelle i Vaše stanje pažljivo prati tokom terapijskog ciklusa (npr. praćenje koncentracije estradiola u krvi i ultrazvuk).

Višestruke trudnoće i/ili urođene mane

Kada se koristi Ovitrelle, postoji veća mogućnost za začeće više od jednog ploda (višestruke trudnoće, najčešće blizanačke), u poređenju sa prirodnim začećem. Višestruke trudnoće mogu da dovedu do medicinskih komplikacija kod Vas i Vaših beba. Kada se podvrgnete asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji rizik od nastanka višestruke trudnoće je povezan sa brojem oplođenih jajnih ćelija ili usađenih embriona. Višestruke trudnoće i specifične karakteristike parova sa problemima plodnosti (npr. starost) mogu takođe biti povezane sa povećanom mogućnošću za nastanak urođenih mana.

Rizik od nastanaka višestrukih trudnoća je smanjen ukoliko se koristi uobičajena doza leka Ovitrelle, i ukoliko ste pažljivo praćeni tokom terapijskog ciklusa (npr. praćenje koncentracije estradiola u krvi i ultrazvuk).

Ektopične trudnoće

Vanmaterična trudnoća (ektopična trudnoća) može da se dogodi kod žena sa oštećenim jajovodima (cevima koje prenose jajne ćelije iz jajnika u matericu). Stoga, Vaš lekar treba da obavi rani pregled ultrazvukom kako bi se isključila mogućnost vanmaterične trudnoće.

Pobačaj

Kod žena koje su podvrgnute asistiranoj reproduktivnoj tehnologij ili stimulaciji jajnika radi proizvodnje jajnih ćelija, postoji veća verovatnoća za pojavu spontanog pobačaja nego kod prosečne žene.

Problemi sa zgrušavanjem krvi (tromboembolijski događaji)

Ukoliko ste u prošlosti ili skoro imali krvne ugruške u nozi ili plućima, srčani udar ili šlog, ili se ovo događalo u Vašoj porodici, onda možete da imate veći rizik da se ovi problemi jave ili se pogoršaju tokom terapije lekom Ovitrelle.

Testovi na trudnoću

Ukoliko radite test na trudnoću iz seruma ili urina (mokraće) nakon primene leka Ovitrelle, i do deset dana kasnije, postoji mogućnost da dobijete lažno pozitivan test. Ukoliko niste sigurni, razgovarajte sa Vašim lekarom.

Deca i adolescenti

Lek Ovitrelle nije namenjen za primenu kod dece i adolescenata.

Drugi lekovi i Ovitrelle

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Nemojte primenjivati lek Ovitrelle ukoliko ste trudni ili dojite.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ne očekuje se da će lek Ovitrelle uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.

Lek Ovitrelle sadrži natrijum

Lek Ovitrelle sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, tj. suštinski je bez natrijuma.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Koliko leka Ovitrelle treba primenjivati

  • Preporučena doza je je 1 napunjeni injekcioni pen (250 mikrograma/0,5 mL) dat jednokratno.
  • Vaš lekar će Vam objasniti kada tačno da date injekciju.

Primena ovog leka

  • Ako sami sebi dajete lek Ovitrelle, molimo Vas pažljivo pročitajte i pratite posebno “Uputstvo za upotrebu” priloženo u pakovanju
  • Lek Ovitrelle je namenjen za supkutanu upotrebu, što znači da se daje injekcijom pod kožu.
  • Svaki napunjeni injekcioni pen je za jednokratnu upotrebu.
  • Vaš lekar ili medicinska sestra će Vam pokazati kako da primenite Ovitrelle napunjeni injekcioni pen.
  • Injektujte Ovitrelle kako su Vas Vaš lekar ili medicinska sestra naučili.
  • Nakon injekcije, bezbedno odložite korišćenu iglu i bacite pen.

Ako ste primenili više leka Ovitrelle nego što treba

Ukoliko ste primenili više leka Ovitrelle nego što je trebalo, postoji mogućnost pojave sindroma ovarijalne hiperstimulacije. Odmah se obaratite Vašem lekaru ukoliko imate bol u donjem delu trbuha, brzo dobijate na težini, muka Vam je ili povraćate, ili imate poteškoća prilikom disanja.

Ako ste zaboravili da primenite lek Ovitrelle

Ako ste zaboravili da primenite lek Ovitrelle, posavetujte se sa svojim lekarom što je pre moguće. Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Prestanite sa upotrebom leka Ovitrelle i odmah se obratite Vašem lekaru ukoliko primetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava – možda će vam biti potrebna hitna medicinska pomoć:

  • Alergijske reakcije kao što su ubrzan puls, oticanje jezika ili grla, kijanje, zviždanje ili ozbiljne poteškoće prilikom disanja su veoma retke (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata).
  • Bol u donjem delu trbuha zajedno sa mučninom ili povraćanjem mogu da budu simptomi sindroma ovarijalne hiperstimulacije (SOHS). Ovo može da ukazuje da su jajnici prekomereno reagovali na terapiju i da su se razvile velike ciste (videti odeljku 2 deo „Sindrom ovarijalne hiperstimulacije”). Ovo neželjeno dejstvo je često (može da se javi kod najviše 1 na 10 pacijenata).
  • SOHS može da postane ozbiljan sa jasno uvećanim jajnicima, smanjenim stvaranjem mokraće, povećanjem telesne mase, otežanim disanjem i/ili mogućim nakupljanjem tečnosti u stomaku ili grudima. Ovo neželjeno dejstvo je povremeno (može da se javi kod najviše 1 na 100 pacijenata).
  • Ozbiljne komplikacije u vezi sa zgrušavanjem krvi (tromboembolijski događaji) ponekad nezavisne od SOHS mogu da se jave veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata). Ovo može da dovede do bola u grudima, nedostatka daha, šloga ili srčanog udara (videti u odeljku 2 deo „Problemi sa zgrušavanjem krvi (tromboembolijski događaji)”).

Ostala neželjena dejstva

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata):

  • Glavobolja, osećaj zamora
  • Lokalne reakcije na mestu primene, kao što su bol, crvenilo ili oticanje

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata):

  • Dijareja
  • Depresija, razdražljivost ili nemir
  • Bol u grudima

Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata):

  • Blage kožne alergijske reakcije kao što je osip

Vanmaterična trudnoća, torzija jajnika (stanje koje zahvata jajnike) i druge komplikacije mogu da se jave kao posledica tehnika asistirane reprodukcije koje Vaš lekar može da koristi.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Ovitrelle posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

,,Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi od 2°C-8°C, u frižideru Ne zamrzavati. Nakon prvog otvaranja, lek upotrebiti odmah.

Ne primenjujte lek Ovitrelle ako primetite znakove kvarenja ili ako rastvor sadrži čestice ili nije bistar.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivna supstanca je horiogonadotropin alfa proizveden tehnologijom rekombinantne DNK.
  • Jedan napunjeni injekcioni pen sadrži 250 mikrograma horiogonadotropin alfa (što odgovara približno 6500 i.j.) u 0,5 mL rastvora za injekciju.
  • Pomoćne supstance: manitol; L-metionin; dinatrijum-hidrogenfosfat, dihidrat (za korekciju pH uz fosfornu kiselinu i natrijum-hidroksid); natrijumdihidrogen- fosfat, monohidrat; poloksamer 188; fosforna kiselina 85% (za podešavanje pH); natrijum-hidroksid (za podešavanje pH); voda za injekcije.

Kako izgleda lek Ovitrelle i sadržaj pakovanja

Bistar, bezbojan ili do svetlo žut rastvor praktično bez vidljivih mehaničkih onečišćenja.

Stakleni uložak (tip I, Ph. Eur) zapremine 3 mL, sa klipom i čepom od brombutil gume i aluminijumskim poklopcem (Ph. Eur, USP) u penu.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi u plastičnom ulošku 1 napunjeni injekcioni pen i 1 igla i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole

MERCK D.O.O. BEOGRAD, Omladinskih brigada 90 v, Beograd - Novi Beograd

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Mart, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-01426-18-001od 25.03.2019.

Ovitrelle, 250 mikrograma/0,5 mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu Uputstvo za upotrebu

SADRŽAJ

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info