Uvođenje leka PAXLOVID (CYP3A inhibitora) kod pacijenata koji su na terapiji lekovima koji se metabolišu putem CYP3A, ili započinjanje terapije lekovima koji se metabolišu putem CYP3A kod pacijenata koji već primaju PAXLOVID, može povećati koncentraciju u plazmi lekova koji se metabolišu putem CYP3A.
Započinjanje terapije lekovima koji inhibiraju ili indukuju CYP3A može povećati ili smanjiti koncentraciju leka PAXLOVID.
Ove interakcije mogu dovesti do:
Videti Tabelu 1 za klinički značajne interakcije sa lekovima, uključujući kontraindikovane lekove. Mogućnost interakcija sa drugim lekovima mora se razmotriti kako pre, tako i tokom terapije lekom PAXLOVID; potrebno je pregledati sve lekove koji se uzimaju istovremeno sa lekom PAXLOVID i pratiti neželjene reakcije povezane sa istovremeno primenjenim lekovima [videti Kontraindikacije (4) i Interakcije sa drugim lekovima (7)].
Kod pacijenata koji su primali ritonavir zabeleženo je povećanje transaminaza jetre, klinički hepatitis i žutica. Zbog toga se lek PAXLOVID mora primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa postojećim oboljenjima jetre, rezultatima enzima jetre koji odstupaju od normalinh vrednosti ili kod pacijenata sa hepatitisom.
Pošto se nirmatrelvir primenjuje istovremeno sa ritonavirom, može postojati rizik od razvoja HIV-1 rezistencije na inhibitore HIV proteaze kod osoba sa nekontrolisanom ili nedijagnostikovanom HIV-1 infekcijom [videti Doziranje i način primene (2.4), Kontraindikacije (4) i Interakcije sa drugim lekovima (7)].
Sledeće neželjene reakcije su zabeležene u kliničkim studijama leka PAXLOVID na osnovu kojih je izdata dozvola za hitnu upotrebu leka. Stope neželjenih reakcija zabeležene u ovim kliničkim studijama ne mogu se direktno porediti sa stopama zabeleženim u kliničkim studijama drugog leka i ne moraju odražavati stope pojave neželjenih reakcija u kliničkoj praksi. Dodatni neželjeni događaji povezani sa primenom leka PAXLOVID mogu se uočiti tokom šire upotrebe.
Bezbednost leka PAXLOVID je zasnovana na podacima iz Studije C4671005 (EPIC-HR), koja predstavlja randomizovano, placebo kontrolisano ispitivanje faze 2/3 kod nehospitalizovanih odraslih ispitanika sa laboratorijski potvrđenom dijagnozom infekcije SARS-CoV-2 [videti Kliničke studije ( 14.1)]. Ukupno 2224 simptomatska odrasla ispitanika starosti 18 godina i više koji su pod visokim rizikom od razvoja teške bolesti COVID-19 primili su bar jednu dozu ili leka PAXLOVID (n=1109) ili placeba (n=1115). Neželjeni događaji su obuhvatali događaje prijavljene tokom terapije ispitivanim lekom i do 34. dana nakon početka lečenja u studiji. Lek PAXLOVID [300 mg nirmatrelvira (dve tablete od 150 mg) i 100 mg ritonavira] ili placebo je primenjivan dva puta dnevno tokom 5 dana.
Neželjeni događaji (svih stepena bez obzira na uzrok) u PAXLOVID grupi (≥1%) koji su se javljali sa većom učestalošću u odnosu na placebo grupu (razlika ≥5 ispitanika) bili su disgeuzija (6% i <1%), dijareja (3% i 2%), hipertenzija (1% i
<1%) i mijalgija (1% i <1%).
Udeo ispitanika koji su prekinuli lečenje usled pojave neželjenog događaja iznosio je 2% u grupi koja je primala PAXLOVID i 4% u grupi koja je primala placebo.
Zdravstveni radnik koji propisuje lek je odgovoran za obavezno prijavljivanje svih ozbiljnih neželjenih događaja* i medicinskih grešaka pri primeni leka koje su potencijalno povezane sa lekom PAXLOVID u roku od 7 kalendarskih dana od početka događaja, koristeći FDA obrazac 3500 (za informacije o tome kako pristupiti ovom obrascu, pogledajte nastavak teksta). FDA preporučuje da takvi izveštaji, koristeći FDA obrazac 3500, uključuju sledeće:
„Opišite događaj, problem ili grešku u korišćenju proizvoda/lekova“.
Pošaljite prijave o neželjenim događajima i medicinskim greškama pri primeni leka odgovornom telu FDA MedWatch na Obrascu 3500 koristeći jedan od sledećih metoda:
Napomena RS:
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije putem nacionalnog sistema prijavljivanja neželjenih reakcija: Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), internet stranica: www.alims.gov.rs
Neželjene reakcije možete da prijavite i kompaniji Pfizer SRB d.o.o. putem sledećih kontakt podataka:
Pfizer SRB d.o.o.
Trešnjinog cveta 1/VI, 11070 Beograd
Telefon: 011/363 00 28
Fax: 011/363 00 26
e-mail: SRB.AEReporting@pfizer.com
Zdravstveni radnik koji propisuje lek treba da pruži obavezne odgovore na zahteve FDA za informacije o neželjenim događajima i medicinskim greškama pri primeni leka PAXLOVID.
*Ozbiljni neželjeni događaji se definišu kao: