Lek PHARYNGAL se primenjuje za lokalno ublažavanje simptoma infekcije i upale grla kao što su bolno gutanje ili nadražaj.
Lek PHARYNGAL ne sadrži šećer, tako da ga mogu primenjivati i dijabetičari.
Bakterijska infekcija praćena groznicom (povišenom telesnom temperaturom) zahteva primenu dodatnih terapijskih mera.
Pakovanje leka PHARYNGAL sadrži bočicu od smeđeg stakla s pumpicom za raspršivanje i aplikatorom za sprej raspršivač.
Način primene
Slika 1.
Slika 2.
Doziranje
Pri jednom pritisku pumpice za raspršivanje oslobađa se 0,14 mL rastvora sa sadržajem 0,28 mg hlorheksidin-diglukonata i 0,07 mg lidokain-hidrohlorida.
Preporučena doza je 2 do 4 pritiska spreja (0,28 - 0,56 mL). Ova doza se može ponoviti 6 do 10 puta na dan. Lek se ne sme kontinuirano primenjivati duže od 3 dana bez prethodnog saveta lekara.
Lek PHARYNGAL se ne sme primenjivati kod dece uzrasta ispod 12 godina.
Primenu leka PHARYNGAL treba ograničiti na olakšanje postojećeg bola i nadražaja, kada je to zaista neophodno. Lek PHARYNGAL nije namenjen za dugotrajnu primenu (neprekidanu ili ponavljanu).
Pomoćne supstance s naznačenim upozorenjima
Lek PHARYNGAL sadrži etanol (96%). Jedan mililitar rastvora sadrži 350 mg etanola, odnosno, pri jednom pritisku pumpice za raspršivanje oslobađa se 0,14 mL rastvora sa sadržajem 49 mg etanola. Sadržaj etanola pri najvećoj pojedinačnoj dozi leka za odrasle i decu stariju od 12 godina je 196 mg.
Ovaj lek sadrži 42,59 vol.% etanola (alkohola), odnosno do 196 mg etanola u maksimalnoj pojedinačnoj dozi za odrasle i decu uzrasta iznad 12 godina što odgovara 4,77 mL piva ili 2,01 mL vina po dozi.
Štetan je za osobe koje boluju od alkoholizma.
Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i dojilja, dece i visoko-rizičnih grupa kao što su pacijenti sa bolestima jetre ili epilepsijom.
Ovaj lek sadrži natrijum, manje od 1 mmola (23 mg) po jednoj dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Lek PHARYNGAL sadrži hlorheksidin. Poznato je da hlorheksidin uzrokuje preosetljivost, uključujući i generalizovane alergijske reakcije i anafilaktički šok. Učestalost preosetljivosti na hlorheksidin nije poznata, ali dostupni podaci iz literature sugerišu da je po svoj prilici retka. Lek PHARYNGAL se ne sme primenjivati kod osoba s mogućom anamnezom alergijske reakcije na kombinacije koje sadrže hlorheksidin (videti delove 4.3. i 4.8.).
Pacijenti koji imaju teškoće s gutanjem, ne bi trebalo da primenjuju ovaj lek i trebalo bi da se obrate svom lekaru. Pacijenti ne smeju primenjivati lek PHARYNGAL bez prethodnog savetovanja sa svojim lekarom, ako imaju tešku upalu grla, upalu grla koja traje duže od 2 dana ili je praćena povišenom telesnom temperaturom, glavoboljom, mučninom ili povraćanjem.
Izbegavati kontakt sa očima.
Nisu poznate interakcije hlorheksidina s drugim lekovima.
Iako su brojne interakcije lidokaina s drugim lekovima teoretski moguće, one u ovom slučaju verovatno ne bi trebale imati kliničku važnost s obzirom na to da se lek PHARYNGAL primenjuje lokalno. Istovremena primena sa lekovima koji smanjuju protok krvi u jetri (npr. propranolol, cimetidin), može smanjiti klirens lidokaina. Dugotrajna primena s lekovima koji indukuju mikrozomalne enzime putem kojih se odvija metabolizam lekova (npr. fenitoin, barbiturati), može zahtevati povećanje doze lidokaina. Depresivno dejstvo lidokaina na srce se pridodaje dejstvu beta blokatora i drugih antiaritmika (npr. meksiletin). Lidokain je slabi inhibitor pseudoholinesteraze, te može produžiti delovanje suksametonijuma. Hipokalemija prouzrokovana acetazolamidom, diureticima Henleove petlje i tiazidima, može antagonizovati dejstvo lidokaina.
Nema dovoljno dostupnih podataka o bezbednosti primene lidokaina i hlorheksidina tokom trudnoće, ali su oba u širokoj primeni dugi niz godina bez vidljivih štetnih posledica na zdravlje. Tokom trudnoće i dojenja, lek PHARYNGAL se može primeniti isključivo po preporuci (savetu) lekara.
Lidokain se izlučuje u majčino mleko, ali u tako malim količinama da obično ne postoji rizik od dejstva na odojče, pri terapijskim dozama.
Nisu poznati značajni uticaji leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Hlorheksidin i lidokain se obično dobro podnose i nisu prijavljena neželjena dejstva tokom kratkotrajne lokalne primene.
U izuzetno retkim slučajevima, lokalni anestetici su povezani sa alergijskim reakcijama. Reakcije preosetljivosti na lidokain-hidrohlorid nakon lokalne injekcije javljale su se u vidu lokalizovanog edema sa blagim poteškoćama pri disanju ili kao generalizovani osip.
Hlorheksidin može ponekad izazvati diskoloraciju zuba i jezika. Diskoloracija nije trajna, i povlači se nakon prestanka primene hlorheksidina. Povremeno može biti potrebno čiščenje zubnog kamenca i poliranje zuba da bi se prebojenost u potpunosti uklonila. Osetljivost kože na hlorheksidin je povremeno prijavljena, a teške reakcije preosetljivosti, uključujući i anafilaktički šok, retko su prijavljene nakon lokalne primene hlorheksidina. Hlorheksidin može izazvati prolazni poremećaj čula ukusa, osećaj žarenja u području jezika, kao i povremenu pojavu otoka parotidne žlezde.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): alergijske reakcije na koži kao što su dermatitis, pruritus, eritem, ekcema, osip, urtikarija, iritacija kože i plikovi.
Poremećaji imunskog sistema
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): preosetljivost uključujući i anafilaktički šok (videti odeljke 4.3 i 4.4).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Primena oralnih lokalnih anestetika može ometati gutanje, i na taj način povećati opasnost od aspiracije hrane u respiratorni trakt. Zbog toga, predoziranje lekom PHARYNGAL (primena 10 mL ili više) može uzrokovati mali rizik od izazivanja prevelikog lokalnog anestetskog dejstva u regionu glotisa, što posledično može rezultovati smanjenjem kontrole refleksa gutanja.
Izrazito velike koncentracije lidokaina u krvi mogu prouzrokovati efekte na centralni nervni sistem i/ili kardiovaskularni sistem. Rani znaci dejstva na CNS mogu biti nervoza, vrtoglavica, tinitus, nistagmus, uznemirenost, razdražljivost, parestezija, zamućen vid, mučnina, povraćanje i tremor koji može napredovati do medularne depresije, te toničkih i kloničkih konvulzija. Kardiovaskularne reakcije imaju depresorna svojstva, a ispoljavaju se u vidu hipotenzije, miokardijalne depresije, bradikardije i mogućeg srčanog zastoja.
Iako je bioraspoloživost lidokaina mala, ona može biti dovoljna da dovede do značajne toksičnosti kada se lek proguta. CNS toksičnost, konvulzije i smrtni ishod prijavljeni su nakon ingestije ovih lekova za lokalnu primenu. Međutim, u slučaju leka PHARYNGAL, nakon gutanja više od jednog litra spreja mogla bi se postići dovoljna količina lidokaina (0,5 g ili više) da prouzrokuje značajnu toksičnost.
Sistemska toksičnost hlorheksidina je retka. Glavna posledica ingestije je iritacija sluzokože.
Lečenje predoziranja lidokainom se sastoji od obezbeđivanja adekvatne ventilacije i zaustavljanja konvulzija. Ventilaciju treba održavati primenom kiseonika putem asistirane ili kontrolisane respiracije, prema potrebi. Konvulzije se mogu lečiti tiopentonom, diazepamom ili sukcinilholinom. S obzirom na to da će sukcinilholin zaustaviti respiraciju, njega treba primeniti jedino u prisustvu lekara koji je obučen da uradi endotrahealnu intubaciju i održi medicinsku kontrolu nad pacijentom koji je privremeno potpuno paralizovan. Ukoliko se dogodi ventrikularna fibrilacija ili srčani zastoj, treba uključiti efikasnu
kardiovaskularnu reanimaciju. Adrenalin u ponovljenim dozama i natrijum bikarbonat trebaju se primeniti što je brže moguće.
Farmakoterapijska grupa: Lekovi za lečenje bolesti grla; antiseptici
ATC šifra: R02AA05
Lidokain je lokalni anestetik amidnog tipa. Kao i ostali lokalni anestetici, lidokain umanjuje stvaranje i sprovođenje nervnih impulsa putem usporavanja depolarizacije. Ovo je rezultat blokiranja velikog, prolaznog povećanja permeabilnosti ćelijske membrane u odnosu na jone natrijuma, što vodi do inicijalne depolarizacije membrane. Lidokain takođe smanjuje permeabilnost aksona u mirovanju u odnosu na kalijumove i natrijumove jone.
Hlorheksidin je bis-bigvanidni antiseptik i dezinficijens, s baktericidnim ili bakteriostatskim delovanjem na širok spektar Gram-pozitivnih i Gram-negativnih bakterija. Efikasnije deluje na Gram-pozitivne, nego na Gram-negativne bakterije, a neke Pseudomonas i Proteus podvrste su slabo osetljive. Relativno je neefikasan protiv mikobakterija. Hlorheksidin inhibira neke viruse i aktivan je protiv pojedinih gljivica.
Lek PHARYNGAL se primenjuje topikalno, s lokalnim delovanjem u području grla. Gutanjem rastvora spreja ili pljuvačke, male količine leka mogu dospeti u digestivni sistem, dok se deo resorbuje putem oralne ili faringealne sluzokože.
Lidokain se brzo resorbuje preko oralne mukozne membrane, gastrointestinalnog trakta, ili kroz oštećenu kožu. Resorpcija kroz neoštećenu kožu je slaba. Presistemski metabolizam je obiman, a bioraspoloživost nakon oralne primene iznosi samo oko 35%. Nakon resorpcije, lidokain se brzo distribuira u sva telesna tkiva. Prolazi placentu i krvno-moždanu barijeru. Približno 65% leka se veže za proteine plazme. Poluvreme eliminacije u plazmi iznosi 1,6 sati. Lidokain se opsežno metaboliše u jetri. Bilo kakva promena u funkciji jetre ili hepatičkom protoku krvi može imati značajan efekat na farmakokinetiku i dozne potrebe. Metabolizam u jetri je brz. Približno 90% primenjene doze biva dealkilirano u forme monoetilglicineksilidida (MEGX) i glicineksilidida (GX), od kojih oba mogu doprineti terapijskom i toksičnom delovanju lidokaina. Obavlja se dalje metabolizovanje, a metaboliti se izlučuju urinom s manje od 10% u formi nepromenjenog lidokaina.
Hlorheksidin se slabo resorbuje preko mukoznih membrana, neoštećene kože i gastrointestinalnog trakta. Samo se minimalno metaboliše u jetri, a izlučuje se putem žuči. Urinarna ekskrecija je veoma mala.
Nema dodatnih relevantnih podataka.
Nije primenljivo.
2 godine.
Čuvati na temperaturi do 25 ºC. Ne zamrzavati.
Unutrašnje pakovanje je bočica od tamnog stakla tip III sa sprej pumpom koja se nalazi na vrhu bočice. Na sprej pumpi nalazi se zaštitna providna plastična kapica i plastični sprej aplikator koji je dostavljen odvojen, bele boje. Bočica sadrži 30 mL rastvora.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica koja sadrži 30 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek PHARYNGAL sadrži hlorheksidin koji je antiseptik i lidokain koji deluje lokalno protiv bolova.
Lek PHARYNGAL se primenjuje za lokalno ublažavanje simptoma infekcije i upale grla kao što su bolno gutanje ili nadražaj.
S obzirom na to da lek ne sadrži šećer, mogu ga primenjivati i pacijenti sa šećernom bolesti (dijabetičari).
Upozorenja i mere opreza
Lek PHARYNGAL u retkim slučajevima može izazvati ozbiljne alergijske reakcije, koje dovode do sniženja krvnog pritiska pa čak i do nesvesnog stanja. Rani simptomi ozbiljne alergijske reakcije mogu biti osip na koži ili astma. Ako primetite ove simptome, prestanite sa primenom leka PHARYNGAL i odmah se javite Vašem lekaru (videti odeljak 4. „Moguća neželjena dejstva“).
Razgovarajte sa svojim lekarom pre primene leka PHARYNGAL:
U ovim slučajevima, možda će Vam trebati drugi lek.
Lečenje lekom PHARYNGAL treba ograničiti na olakšanje postojećeg bola i nadraženosti, kada je to zaista neophodno. Lek PHARYNGAL nije namenjen za dugotrajnu primenu (neprekidanu ili ponavljanu).
Vodite računa o tome da Vam rastvor leka ne uđe u oči.
Drugi lekovi i lek PHARYNGAL
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate bilo koji od sledećih lekova:
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Lek PHARYNGAL ne treba primenjivati tokom trudnoće, osim u slučaju da se radi o preporuci (savetu) Vašeg lekara.
Lidokain, jedna od aktivnih supstanci u sastavu leka PHARYNGAL, može se resorbovati kroz sluzokožu i u malim količinama preći u majčino mleko. Lek PHARYNGAL ne treba primenjivati tokom perioda dojenja, osim u slučaju da se radi o preporuci (savetu) Vašeg lekara.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nisu poznati značajni efekti leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek PHARYNGAL sadrži alkohol (etanol 96%). Jedan mililitar rastvora sadrži 350 mg etanola, odnosno, pri jednom pritisku pumpice za raspršivanje oslobađa se 0,14 mL rastvora sa sadržajem 49 mg etanola. Sadržaj etanola pri najvećoj pojedinačnoj dozi leka za odrasle i decu stariju od 12 godina je 196 mg.
Ovaj lek sadrži 42,59 vol.% etanola (alkohola), odnosno do 196 mg etanola u maksimalnoj pojedinačnoj dozi za odrasle i decu uzrasta iznad 12 godina što odgovara 4,77 mL piva ili 2,01 mL vina po dozi.
Štetan je za osobe koje boluju od alkoholizma. Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i doilja, dece i visoko-rizičnih grupa kao što su pacijenti sa oboljenjem jetre ili epilepsijom.
Ovaj lek sadrži natrijum, manje od 1 mmola (23 mg) po jednoj dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Pakovanje leka PHARYNGAL sadrži bočicu od smeđeg stakla s pumpicom za raspršivanje i aplikatorom za sprej raspršivač.
Način primene
Slika 1.
Slika 2.
Doziranje
Pri jednom pritisku pumpice za raspršivanje oslobađa se 0,14 mL rastvora koji sadrži 0,28 mg hlorheksidin- diglukonata i 0,07 mg lidokain hidrohlorida.
Preporučena doza je 2 do 4 pritiska spreja. Ova doza se može ponoviti 6 do 10 puta na dan.
Ukoliko se Vaši simptomi pogoršaju ili Vam ne bude bolje posle 3 dana, morate se obratiti svom lekaru.
Lek PHARYNGAL se ne sme primenjivati kod dece uzrasta ispod 12 godina.
Ako ste uzeli više leka PHARYNGAL nego što treba
Ako ste primenili veću količinu leka od propisane, odmah se obratite svom lekaru ili farmaceutu!
Ako slučajno progutate malo rastvora direktno iz bočice, odmah se javite Vašem lekaru. Ponesite sa sobom pakovanje leka, da biste mogli da pokažete koji lek ste progutali.
Ako ste zaboravili da uzmete lek PHARYNGAL
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu!
Ako naglo prestanete da uzimate lek PHARYNGAL
Ako naglo prestanete da koristite ovaj lek, ne očekuju se nikakvi negativni efekti.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ako Vam se javi bilo koja od sledećih reakcija, prestanite sa primenom leka PHARYNGAL i odmah potražite lekarsku pomoć:
- Pojava otoka na licu, usnama, jeziku ili grlu; crveni osip na koži praćen svrabom; zviždanje u grudima i otežano disanje; osećaj nesvestice i vrtoglavice; neobičan metalni ukus u ustima; kolaps. Ovo može ukazati na to da imate alergijsku reakciju na lek.
Ostala neželjena dejstva
Ako primetite ova ili bilo koja druga neželjena dejstva, koja prethodno nisu navedena, prestanite sa upotrebom ovog leka i obavestite svog lekara ili farmaceuta. Oni će vam reći šta da radite.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem
neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek PHARYNGAL posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25 ºC. Ne zamrzavati.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Aktivne supstance su: hlorheksidin i lidokain.
1 mL rastvora sadrži: hlorheksidin-diglukonata 2,00 mg
lidokain-hidrohlorida 0,50 mg
Pri jednom potisku (aktuaciji) sprej pumpe oslobađa se 0,14 mL rastvora koji sadrži: hlorheksidin-diglukonata 0,28 mg
lidokain-hidrohlorida 0,07 mg
Pomoćne supstance su: etanol 96%; glicerol 85%; mentol, racemski; saharin-natrijum; limunska kiselina monohidrat; voda, prečišćena.
Kako izgleda lek PHARYNGAL i sadržaj pakovanja
Sprej za usnu sluznicu, rastvor.
Bistar, bezbojan rastvor, mirisa na mentol i alkohol.
Unutrašnje pakovanje je bočica od tamnog stakla tip III sa sprej pumpom koja se nalazi na vrhu bočice. Na sprej pumpi nalazi se zaštitna providna plastična kapica i plastični sprej aplikator koji je dostavljen odvojen, bele boje. Bočica sadrži 30 ml rastvora.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica koja sadrži 30 mL rastvora i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO BOSNALIJEK DD, BEOGRAD,
Cara Nikolaja II 61/B, Beograd
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Maj, 2022.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje bez lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-00430-21-002 od 05.05.2022.