Prenessa® 4mg tableta

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Naziv leka
Prenessa® 4mg tableta
Opis chat-gpt
Prenessa® 4mg je lek koji sadrži aktivnu supstancu 'perindopril' i koristi se za lečenje povišenog krvnog pritiska, srčane slabosti i smanjenje rizika od srčanog udara kod pacijenata sa koronarnom arterijskom bolešću.
Farmaceutski oblik
tableta
Vrsta leka
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Nosioci dozvole

Pakovanja

JKL
‍1103901
Maksimalna cena leka
315,10 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
Lista RFZO
A1 - Lekovi koji se propisuju i izdaju na obrascu lekarskog recepta, a koji imaju terapijsku paralelu (terapijsku alternativu) lekovima u Listi A
Cena na listi lekova RFZO
145,00 RSD
Doplata
50,75 RSD
DDD
4 mg
EAN
3838989523534
Rešenje o stavljanju leka u promet
Vrsta rešenja: Obnova
Broj rešenja: 000457535 2023 59010 007 000 515 021 04 001
Datum važenja: 28.06.2024 - 28.06.2074

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Hipertenzija:

- Terapija hipertenzije.

Srčana insuficijencija:

- Terapija simptomatske srčane insuficijencije.

Stabilna koronarna arterijska bolest:

- Smanjenje rizika od kardioloških događaja kod pacijenata sa infarktom miokarda i/ili revaskularizacijom u anamnezi.

1 od 17

Doziranje

Doziranje treba individualno prilagoditi prema profilu pacijenta (videti odeljak 4.4) i odgovoru krvnog pritiska.

Hipertenzija

Lek Prenessa se može primenjivatikao monoterapija ili u kombinaciji sa drugim antihipertenzivnim lekovima (videti odeljke4.3, 4.4, 4.5 i 5.1).

Preporučena početna doza je 4 mg, jednom dnevno, ujutru.

Kod pacijenata sa snažno aktiviranim renin-angiotenzin-aldosteron sistemom (posebno kod pacijenata sa renovaskularnom hipertenzijom, gubitkom tečnosti i elektrolita, kardijalnom dekompenzacijom ili teškom hipertenzijom) može doći do izrazitog pada krvnog pritiska posle uzimanja početne doze. Kod ovih pacijenata se preporučuje početna doza od 2 mg perindoprila,a terapiju treba započeti pod medicinskim nadzorom.

Doza se može povećati do 8 mg jednom dnevno posle mesec dana terapije.

Može doći do pojave simptomatske hipotenzije nakon započinjanja terapije lekom Prenessa; to se češće dešava kod pacijenata koji istovremeno uzimaju diuretike. Savetuje se oprez, jer kod ovih pacijenata može doći do gubitka tečnosti i elektrolita.

Ukoliko je moguće, terapiju diureticima treba ukinuti 2 do 3 dana pre započinjanja terapije lekom Prenessa (videti odeljak 4.4).

Kod hipertenzivnih pacijenata kod kojihnije moguće prekinuti primenu diuretika, terapiju perindoprilom treba započeti dozom od 2 mg. Potrebno je kontrolisati renalnu funkciju i koncentraciju kalijuma u serumu. Dalje doziranje leka Prenessa treba prilagoditiprema odgovoru krvnog pritiska. Ukoliko je neophodno, može se nastaviti terapija diureticima.

Kod starijih pacijenata, terapiju treba započeti dozom od 2 mg, koja se može postepeno povećavati do4 mg posle mesec dana terapije, zatim do 8 mg ukoliko je neophodno, u zavisnosti od renalne funkcije (videti tabelu u nastavku).

Simptomatska srčana insuficijencija

Preporučuje se da se lek Prenessa, obično udružensa diureticima koji ne štede kalijumi/ili digoksinomi/ili beta blokatorima, uvodi pod strogim medicinskimnadzorom, u preporučenoj početnoj dozi od 2 mg ujutru. Ova doza se može povećati nakondve nedelje do 4 mg jednom dnevno, ukoliko pacijent dobro podnosi. Prilagođavanjedoze se vrši individualno na osnovu kliničkog odgovora pacijenta.

Kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom i drugih pacijenata sa visokim rizikom (pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega i tendencijom nastanka poremećaja elektrolita, pacijenti na istovremenoj terapiji diureticima i/ilivazodilatatorima), terapiju započeti podpažljivimnadzorom lekara (videti odeljak 4.4).

Kod pacijenata sa visokim rizikom od pojave simptomatske hipotenzije, odnosno pacijenata sa gubitkom soli, sa ili bez hiponatremije, pacijenata sa hipovolemijom ili pacijenata koji uzimaju snažnu terapiju diureticima, ova stanja treba korigovati, ukoliko je moguće, pre započinjanja terapije lekom Prenessa. Krvni pritisak, funkciju bubrega i koncentraciju kalijuma u serumu treba pažljivo pratitipre i u toku terapije lekom Prenessa (videti odeljak 4.4).

Stabilna koronarna arterijska bolest

Početna doza leka Prenessa je 4 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje povećati na 8 mg jednom dnevno, u zavisnosti od funkcijebubrega i pod uslovom da se doza od 4 mg dobro podnosi.

Stariji pacijenti treba da uzimaju 2 mg jednom dnevno tokom prvih nedelju dana, zatim 4 mg jednom dnevno narednih nedelju dana, tek potom uvesti dozu od 8 mg jednom dnevno, u zavisnosti od funkcijebubrega (videti Tabelu 1 "Prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega"). Dozu treba povećati samo ukoliko se prethodna manja doza dobro podnosi.

2 od 17

Posebne populacije

Pacijentisa oštećenom funkcijom bubrega

Doziranje kod pacijenata sa oštećenomfunkcijom bubrega se zasniva na vrednostiklirensa kreatinina, kao što je prikazano u Tabeli 1.

Tabela 1: Prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenom funkcijombubrega:

*Klirens perindoprilata kod pacijenata na dijalizi je 70 mL/min. Pacijenti na hemodijalizi dozu perindoprila treba da uzimaju posle dijalize.

Pacijentisa oštećenom funkcijomjetre

Nije potrebno prilagođavanjedoze kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre (videti odeljak 4.4 i 5.2).

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost primeneperindoprila kod dece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina, nisu ustanovljene.

Trenutno dostupnipodaci su opisani u odeljku 5.1, ali se ne može dati preporuka o doziranju. Stoga sene preporučuje primena kod dece i adolescenata.

Način primene

Za oralnu primenu.

Preporučuje seuzimanje ovog leka jednom dnevno, ujutru, pre obroka.

- Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnihsupstanci navedenih u odeljku 6.1 ili na bilo koji drugiACE inhibitor;

- Anamneza angioedema povezana sa prethodnom terapijom ACE inhibitorom; - Hereditarni ili idiopatski angioedem;

- Drugi i treći trimestar trudnoće (videti odeljke 4.4 i4.6);

- Istovremena primena leka Prenessa sa lekovima koji sadrže aliskiren je kontraindikovana kod pacijenata sa dijabetes melitusom ili oštećenjem funkcije bubrega (GFR < 60 mL/min/1,73 m2) (videti odeljke 4.5 i 5.1).

- Istovremena primena sa terapijom sakubitril/valsartan (videti odeljke 4.4 i 4.5),

- Ekstrakorporalneterapije koje dovode do kontakta krvi sa negativno naelektrisanim površinama (videti odeljak 4.5),

- Značajna bilateralna stenoza renalne arterije ili stenoza arterijekada postoji samo jedan funkcionalan bubreg (videti odeljak 4.4).

Stabilna koronarna arterijskabolest

Ako se tokom prvog meseca terapije perindoprilom javi epizoda nestabilne angine pektoris (teška ili blaža), pre nastavka terapije treba pažljivo proceniti odnos rizika i koristi.

Hipotenzija

Primena ACE inhibitora može izazvati pad krvnog pritiska. Simptomatska hipotenzija se retko javlja kod pacijenata sa nekomplikovanom hipertenzijom, a verovatnije nastaje kod pacijenata sa deplecijom volumena,

3 od 17

zbogterapijediureticima, režima ishrane sa ograničenim unosom soli, dijalize, dijarejeili povraćanja, ili kod pacijenta sa teškom renin-zavisnom hipertenzijom (videti odeljke4.5 i 4.8). Kod pacijenata sa simptomatskom srčanom insuficijencijom, sa ili bez pridružene bubrežne insuficijencije, može doći do simptomatske hipotenzije. Simptomatska hipotenzija češće nastaje kod pacijenata sa težimstepenomsrčane insuficijencije, kao odraz primene velikih doza diuretika Henleove petlje, hiponatremije ili funkcionalne bubrežneinsuficijencije. Pacijente sa povećanim rizikom od pojave simptomatske hipotenzije treba pažljivo pratiti tokom uvođenja terapije i prilagođavanja doze (videti odeljke4.2 i 4.8). Ovo se odnosi i na pacijente sa ishemijskom bolešću srca ili cerebrovaskularnim bolestima kod kojih prekomerni pad krvnog pritiska može dovesti do infarkta miokarda ili cerebrovaskularnog događaja.

Ukoliko se hipotenzija javi, pacijenta postaviti u ležeći položaj sa podignutim nogama, i ukoliko je neophodno, dati mu infuziju fiziološkog rastvora. Prolazne epizode hipotenzije nisu kontraindikacija za dalju terapiju, koja se može nastaviti nakon stabilizacije krvnog pritiska posle povećanja volumena.

Kod pacijenata sa kongestivnom srčanom insuficijencijom koji imaju normalan ili nizak krvni pritisak, lek Prenessa može dovesti do dodatnog sniženja sistemskog krvnog pritiska. Ovodejstvoje očekivanoi obično nije razlog za prekid terapije. Ukoliko hipotenzija postane simptomatska, smanjenje doze ili prekidanje terapije može biti neophodno.

Stenoza aortnog i mitralnog zaliska/hipertrofična kardiomiopatija

Kao i druge ACE inhibitore, i lek Prenessa treba sa oprezom primenjivati kod pacijenata sa stenozom mitralnog zaliska, i opstrukcijom na izlazu iz leve komore (stenoza aortnog zaliska i hipertrofična kardiomiopatija).

Oštećenje funkcije bubrega

U slučajevima oštećenja funkcije bubrega (klirens kreatinina < 60 mL/min), početna doza perindoprila treba da se prilagodu u skladu sa klirensom kreatinina pacijenta (videti odeljak 4.2), a zatimu skladu sa odgovorom na terapiju. Rutinska kontrola vrednosti kalijuma i kreatinina treba da bude sastavni deo standardne medicinske prakse kod ovih pacijenata (videti odeljak 4.8).

Kod pacijenata sa simptomatskom srčanom insuficijencijom, hipotenzija koja se javlja na početku terapije ACE inhibitorima može dovesti do daljeg oštećenja funkcijebubrega. Akutna bubrežna insuficijencija, obično reverzibilna, prijavljena je u ovakvoj situaciji.

Kod nekih pacijenata sa bilateralnom stenozom renalne arterije ili stenozom arterije jedinog preostalog bubrega, koji su bili na terapiji ACE inhibitorima, primećeno je povećanje koncentracije uree u krvi i povećanje koncentracijekreatinina u serumu, obično reverzibilno posle prekida terapije, posebno kod pacijenata sa bubrežnominsuficijencijom. Ukoliko je takođe prisutna i renovaskularna hipertenzija, postoji povećan rizik od pojave ozbiljne hipotenzije i bubrežne insuficijencije. Kod ovih pacijenata, terapiju treba započeti pod strogim medicinskim nadzorom, sa malim dozama i pažljivim titriranjem doze. Pošto terapija diureticima može doprineti navedenomstanju, primenu diuretika u tomslučaju treba obustaviti, ukoliko se uvodi perindopril, a bubrežnu funkciju treba pratiti tokom prvih nedelja terapije lekom Prenessa.

Kod nekih pacijenata sa hipertenzijom, bez vidljiveveć postojećerenalne vaskularne bolesti, može doći do povećanja koncentracije uree u krvi i kreatinina u serumu, najčešće blagog i prolaznog, posebno kada se Prenessa daje u kombinaciji sa diureticima. Ovo se češće dešava kod pacijenata sa već postojećom bubrežnominsuficijencijom. U ovom slučaju potrebno je smanjiti dozu i/ili isključiti diuretik i/ili lek Prenessa.

Pacijenti na hemodijalizi

Kod pacijenata na dijalizi sa membranama visoke propustljivosti, koji su istovremeno na terapiji ACE inhibitorima, prijavljene su anafilaktoidne reakcije. Kod tih pacijenata treba uzeti u obzir promenu antihipertenzivnog leka ili promenu tipa dijalizne membrane.

Transplantacija bubrega

Ne postoje iskustva sa primenom leka Prenessa kod pacijenata kod kojih je nedavno izvršena transplantacija bubrega.

4 od 17

Renovaskularna hipertenzija

Kod pacijenata sa bilateralnom stenozom renalne arterije ili stenozom arterije jednogfunkcionalnogbubrega koji su na terapiji ACE inhibitorima, postoji povećan rizik od nastanka hipotenzije i bubrežne insuficijencije (videti odeljak4.3). Terapija diureticima može biti faktor koji će doprineti tome. Gubitak bubrežne funkcije može biti praćen samo manjim promenama u koncentracijikreatinina u serumu, čak i kod pacijenata sa unilateralnom stenozom renalne arterije.

Preosetljivost/Angioedem

Angioedem lica, ekstremiteta, usana, mukoznih membrana, jezika, glotisa i/ili larinksa, retko je zabeležen kod pacijenata koji su na terapijiACE inhibitorima, uključujući i perindopril (videti odeljak 4.8). Ovi simptomise mogu javiti u bilo kom periodu terapije. U takvim slučajevima, perindopril treba odmah obustaviti i započeti odgovarajuće praćenje pacijenta sve do potpunog povlačenja simptoma. Otoci samo lica i usana obično prolaze bez terapije, mada se antihistaminici daju za ublažavanje simptoma.

Angioedem povezan sa edemomlarinksa može biti fatalan. Kod edema jezika, glotisa i/ili larinksa koji mogu dovesti do opstrukcije disajnih puteva, treba odmah primeniti hitnu terapiju, koja može uključiti primenu adrenalina i obezbediti prohodnost disajnih puteva.

Pacijente treba pažljivo pratiti do potpunog i trajnog povlačenja simptoma.

Kod pacijenata sa anamnezom angioedema koji nije povezan sa terapijom ACE inhibitorima, postoji veći rizik od pojave angioedema tokom terapije ACE inhibitorom (videti odeljak 4.3).

Kod pacijenata koji su uzimaliACE inhibitore, retko je dolazilo do pojave intestinalnog angioedema. Ovi pacijenti su imalibol u abdominu (sa ili bez mučnine i povraćanja); u nekim slučajevima nije bilo ranijeg angioedema lica i vrednostiC-1 esteraze su bili normalne. Angioedem je dijagnostifikovanprocedurama koje uključuju CT abdomena, ultrazvuk ili tokom operacije i simptomi se povlače nakon prekida terapije ACE inhibitorima.

Intestinalni angioedem treba uključiti u diferencijalnu dijagnozu kod pacijenata koji prijavljuju bol u abdomenu, a kojisu na terapiji ACE inhibitorima.

Kombinovana primena perindoprila sa sakubitrilom/valsartanom je kontraindikovana zbog povećanog rizika od angioedema (videti odeljak 4.3). Terapija sa sakubitrilom/valsartanom ne sme se započeti pre navršenih 36 sati odposlednje doze perindoprila. Ukoliko je terapija sa sakubitrilom/valsartanom obustavljena, terapija perindoprilom ne sme se započeti pre navršenih 36 sati odposlednje doze sakubitrila/valsartana (videti odeljke 4.3 i 4.5).

Istovremena primena ACE inhibitora sa NEP inhibitorima (inhibitori neutralne endopeptidaze, npr. racekadotril), takođe može povećati rizik za nastanak angioedema (videti odeljak 4.5). Stoga, potrebna je pažljiva procena odnosa korist-rizik, pre započinjanja terapije sa NEP inhibitorima (npr. racekadotril) kod pacijenata koji uzimaju perindopril.

Istovremena primena sa mTOR inhibitorima (npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus) Pacijenti koji su na istovremenoj terapiji mTOR inhibitorima (npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus), mogu biti pod povećanimrizikomza razvoj angioedema (npr. oticanje disajnih puteva ili jezika, sa ili bez oštećenja respiratorne funkcije) (videti odeljak 4.5).

Anafilaktoidne reakcije tokom afereze lipoproteina male gustine (LDL afereze)

Retko, kod pacijenata koji su na terapiji ACE inhibitorima u toku LDL afereze sa dekstran sulfatom, mogu se javiti životno ugrožavajuće anafilaktoidne reakcije. Ove reakcije se mogu izbeći privremenim prekidom terapije ACE inhibitorima pre svake afereze.

Anafilaktičke reakcije tokom desenzitizacije

Kod pacijenata na terapiji ACE inhibitorima, a koji su podvrgnutiterapijskom postupku desenzitizacije na otrov opnokrilaca (npr. ose ili pčele), mogu se javiti anafilaktoidne reakcije. Kod ovih pacijenata, ove reakcije se mogu izbeći privremenim prekidom terapije ACE inhibitorima, ali se mogu ponovo javiti zbog nehotičneponovne primene leka.

5 od 17

Insuficijencija jetre

Retko, primena ACE inhibitora jebila povezana sa sindromom koji počinje holestatskom žuticom koja progredira u fulminantnu hepatičku nekrozu i ponekad smrt. Mehanizam ovogsindroma još uvek nije razjašnjen. Pacijenti koji su na terapiji ACE inhibitorima a kod kojih je došlo do žutice ili do povećanja vrednosti enzima jetre, treba da prestanu sa uzimanjem ACE inhibitora i da budu adekvatno medicinski zbrinuti (videti odeljak 4.8).

Neutropenija/agranulocitoza/trombocitopenija/anemija

Neutropenija/agranulocitoza, trombocitopenija i anemija prijavljeni su kod pacijenta koji su bili na terapiji ACE inhibitorima. Kod pacijenata sa očuvanom funkvijom bubrega ibez drugih komplikujućih faktora, neutropenija retko nastaje. Perindopril treba primenjivati sa posebnim oprezom kod pacijenata sa kolagenom vaskularnom bolešću, kod pacijenata koji su na imunosupresivnoj terapiji, kod pacijenata na terapiji alopurinolom ili prokainamidom, ili kada postoji kombinacija ovih faktora, posebno ukoliko postoji prethodno oštećenje funkcije bubrega. Kod nekih od ovih pacijenata mogu se razviti ozbiljneinfekcije koje, u pojedinim slučajevima, nisu reagovale na intenzivnu terapiju antibioticima. Ukoliko se perindopril primenjuje kod ovih pacijenata, potrebno je periodično praćenje broja leukocita, a pacijentima se savetuje da prijave svakiznak koji možeukazati na infekciju (npr. bol u grlu, povišena telesna temperatura).

Rasa

ACE inhibitori u većem procentu dovode do nastanka angioedema kod pripadnika crne rase nego kod ostalih rasa.

Kao i drugi ACE inhibitori, perindopril je manje efektivanu sniženju krvnog pritiska kod pripadnika crne rase, u odnosu na ostalerase, najverovatnije zbog veće prevalence niske vrednostirenina kod hipertenzivnih pacijenata crne rase.

Kašalj

Postoje izveštaji o pojavi kašlja tokom terapije ACE inhibitorima. Kašalj je neproduktivan, uporan i povlači se nakon ukidanja terapije ACE inhibitorima. Kašalj prouzrokovan primenom ACE inhibitora treba razmotriti kao deo diferencijalne dijagnozekašlja.

Hirurške intervencije/anestezija

Kod pacijenata koji se podvrgavaju većim hirurškim intervencijama, ili koji dobijaju anestetike koji izazivaju hipotenziju, lek Prenessa može da blokira stvaranje angiotenzina II usled kompenzatornog oslobađanja renina. Terapiju treba prekinuti jedan dan pre hirurške intervencije. Ako se pojavi hipotenzija koja je rezultat pomenutog mehanizma, može se korigovati povećanjem volumena plazme.

Hiperkalemija

Kod nekih pacijenata koji su bilina terapiji ACE inhibitorima, uključujući i perindopril, zabeleženo je povećanje koncentracije kalijuma u serumu. Pacijenti kod kojih postoji rizik od razvoja hiperkalemije uključuju one sa bubrežnominsuficijencijom, pogoršanjem funkcijebubrega, godinama života (>70 godina), dijabetes melitusom, interkurentnim događajima, pre svega dehidratacijom, akutnom srčanom dekompenzacijom, metaboličkom acidozom i istovremenom primenomdiuretika koji štede kalijum (npr.spironolakton, eplerenon, triamteren ili amilorid), suplemenata kalijuma ili zamena za sokoje sadrže kalijum; ili one pacijente koji uzimaju druge lekove koji dovode do povećanja koncentracijekalijuma u serumu (npr. heparin, kotrimoksazol takođe poznat kao trimetoprim/sulfametoksazol). Primena suplemenata kalijuma, diuretika koji štede kalijum, ili zamena za sokoje sadrže kalijum, naročito kod pacijenata sa oštećenjemfunkcijebubrega, može dovesti do značajnog povećanja koncentracije kalijuma u serumu. Hiperkalemija može uzrokovati ozbiljne, ponekad fatalne aritmije. Ukoliko se istovremena primena gore navedenih lekova smatra prikladnom, treba ih primenjivatisa oprezomi uz redovno praćenje koncentracija kalijuma u serumu (videti odeljak 4.5).

Pacijenti sa dijabetesom

Kod pacijenata sa dijabetesomkoji uzimaju oralne antidijabetike ili insulin, potrebno je pažljivo pratiti vrednosti glikemije u toku prvih meseci terapije ACE inhibitorima (videti odeljak 4.5).

6 od 17

Litijum

Kombinovana primena litijuma i perindoprila se ne preporučuje (videti odeljak 4.5).

Diuretici koji štede kalijum, suplementi kalijuma ili zamene za so koje sadrže kalijum

Ne preporučuje se kombinovana primena perindoprila i diuretika koji štede kalijum, suplemenata kalijuma ili zamena za so koje sadrže kalijum (videti odeljak 4.5).

Dvostruka blokada renin-angiotenzin-aldosteronsistema(RAAS)

Postoje dokazi da istovremena primena ACE inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ili aliskirena povećava rizik od nastanka hipotenzije, hiperkalemije i smanjenja funkcijebubrega (uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju). Stoga, dvostruka blokada RAAS-a putem kombinovaneprimene ACE-inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ilialiskirena se nepreporučuje(videti odeljke 4.5 i 5.1).

Ako se terapija dvostrukomblokadomsmatra apsolutnoneophodnom, može se sprovesti samo pod nadzoromlekara specijalistei uz redovno praćenje funkcijebubrega, koncentracije elektrolita i vrednosti krvnog pritiska. ACE inhibitore i blokatore receptora angiotenzina II ne treba istovremeno primenitikod pacijenata sa dijabetesnom nefropatijom.

Trudnoća

Primenu ACE inhibitora ne treba započinjati u trudnoći, osim ako se nastavak terapije ACE inhibitorom smatra neophodnim. Pacijentkinje koje planiraju trudnoću treba prevesti na alternativnu antihipertenzivnu terapiju za koju je utvrđenbezbednosni profil za primenu u trudnoći. Kad je potvrđena trudnoća, terapiju ACE inhibitorom treba odmah prekinuti, i, ako je moguće, započeti alternativnu terapiju (videti odeljke4.3 i 4.6)

Primarni aldosteronizam

Pacijenti sa primarnim hiperaldosteronizmom generalno ne reaguju na antihipertenzivne lekove koji deluju putem inhibicije renin-angiotenzinsistema. Zbog toga se ne preporučuje primena ovog leka.

Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom

Lek Prenessa sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.

Podaci iz kliničkih ispitivanja pokazuju da jedvostruka blokada renin-angiotenzin-aldosteronsistema (RAAS) putem kombinovaneprimene ACE inhibitora, blokatora receptora angiotenzina II ili aliskirena, povezana sa većom učestalošću neželjenih događaja poput hipotenzije, hiperkalemije i smanjenja funkcije bubrega (uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju) u poređenju sa primenomsamo jednog leka koji deluje na RAAS (videti odeljke 4.3, 4.4 i 5.1).

Lekovi koji dovode do hiperkalemije

Neki lekovi ili terapijske grupelekova mogu povećati incidencu hiperkalemije: aliskiren, soli kalijuma, diuretici koji štede kalijum, ACE inhibitori, antagonisti receptora angiotenzina II, nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL), heparini, imunosupresivni lekovi kao što su ciklosporinilitakrolimus, trimetoprim. Kombinacija ovih lekova povećava rizik od hiperkalemije.

Kontraindikovana istovremena primena (videti odeljak 4.3)

Aliskiren

Kod pacijenata sa dijabetesom ili oštećenom funkcijom bubrega, povećava se rizik od hiperkalemije, pogoršanja funkcijebubrega i kardiovaskularnog morbiditeta i mortaliteta.

Ekstrakorporalneterapije

Ekstrakorporalneterapije dovode do kontakta krvi sa negativno naelektrisanim površinama kao što su dijaliza ili hemofiltracija sa određenim membranama visokepropustljivosti(npr. poliakrilonitril membrane) i

7 od 17

afereze lipoproteina niske gustinesa dekstran sulfatom usled čega je povećan rizik od teških anafilaktoidnih reakcija (videti odeljak 4.3). Ako je takva terapija potrebna, treba razmotriti primenu drugogtipa membrane za dijalizu ili antihipertenzivnog leka iz druge grupe.

Sakubitril/valsartan

Istovremena primena perindoprila sa sakubitrilom/valsartanom je kontraindikovana, pošto istovremena inhibicija neprilizina i angiotenzin konvertujućeg enzima povećava rizik od pojave angioedema. Primena sakubitril/valsartana se ne sme započeti prenavršenih36 sati oduzimanja poslednje doze perindoprila. Terapija perindoprilom se ne sme započeti prenavršenih36 sati odposlednje doze sakubitril/valsartan (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Istovremena upotreba koja se ne preporučuje (videti odeljak 4.4)

Aliskiren

Rizik od hiperkalemije, pogoršanja funkcijebubrega i kardiovaskularnog morbiditeta i mortaliteta je povećan, i to ne samo kod dijabetičara i pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega.

Istovremena terapija sa ACE inhibitoromi blokatoromreceptora angiotenzina

Podaci iz literaturesu pokazalida kod pacijenata sa ustanovljenom arterosklerozom, srčanom insuficijencijom ili dijabetesom sa oštećenjem ciljnihorgana, istovremena terapija sa ACE inhibitoromi blokatoromreceptora angiotenzina jepovezana sa većom učestalošću hipotenzije, sinkope, hiperkalemije i pogoršanja funkcijebubrega (uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju) u poređenju sa primenom samo jednog leka koji deluje na renin-angiotenzin-aldosteron sistem. Dvostruka blokada (npr. kombinacija ACE inhibitora sa antagonistom receptora angiotenzina II), treba biti ograničena na pojedinačne slučajeve uz pažljivo praćenje funkcijebubrega, koncentracije kalijuma i vrednosti krvnog pritiska.

Estramustin

Povećan rizik od neželjenih dejstava kao što je angioneurotski edem (angioedem).

Kotrimoksazol (trimetoprim/sulfametoksazol)

Pacijenti koji istovremeno primenjuju kotrimoksazol (trimetoprim/sulfametoksazol) mogu imati povećan rizik od hiperkalemije (videti odeljak 4.4).

Diureticikojištede kalijum(npr. triamterene, amirorid), solikalijuma

Hiperkalemija (potencijalno letalna), posebno u kombinaciji sa oštećenjem funkcije bubrega (adtivno hiperkalemijsko dejstvo). Ne preporučuje se kombinovana primena perindoprila sa gore navedenim lekovima (videti odeljak 4.4). Ukoliko je istovremena primena neophodna, treba ih primenjivati sa oprezom i uz redovno praćenje koncentracije kalijuma u serumu. Za primenu spironolaktona kod srčane insuficijencije, videti tekst u nastavku.

Litijum:

Zapaženojereverzibilnopovećanje koncentracijelitijuma u serumu ipojava toksičnosti, tokom istovremene primene litijuma sa ACE inhibitorima. Nepreporučuje seistovremena primena perindoprila sa litijumom, ali akojeprimena ove kombinacijeneophodna, koncentraciju litijuma u serumu treba pažljivo pratiti(videti odeljak 4.4).

Istovremena primena koja zahteva posebanoprez

Antidijabetici(insulini, oralnihipoglikemijskilekovi)

Epidemiološkestudijesu pokazaleda istovremena primena ACE inhibitora iantidijabetičkihlekova (insulin, oralnihipoglikemijskilekovi) možeizazvatipovećati dejstvo na smanjenjekoncentracije glukozeu krviuz rizikodpojave hipoglikemije. Ovajfenomenseizgleda verovatnije javlja tokomprvihnedelja kombinovane terapije ikodpacijenata sa oštećenjemfunkcije bubrega.

8 od 17

Baklofen

Povećano antihipertenzivno dejstvo. Potrebno je praćenje vrednosti krvnog pritiska i prilagođavanje doze antihipertenzivnog leka, ukolikoje neophodno.

Diureticikojineštedekalijum

Pacijenti kojiuzimaju diuretike, pogotovoonikodkojihjesmanjena zapremina tečnostii/ili koncentracija elektrolita, mogu iskusitiprekomernosmanjenjekrvnogpritiska nakonzapočinjanja terapijesa ACE inhibitorom. Mogućnost pojave hipotenzivnogdejstva možesesmanjitiprekidomprimene diuretika, povećanimunosomtečnostiilisoliprepočetka terapijemalimi rastućim dozama perindoprila.

Kodarterijskehipertenzije, kada prvobitna terapija diuretikommožeprouzrokovatismanjenje volumena/koncentracije elektrolita, diuretik mora bitiisključeniz terapijeprezapočinjanja terapije ACE inhibitorom. Utomslučaju diureticikoji neštede kalijummogu sekasnijeponovouvestiu terapiju ilise doziranje ACE inhibitora mora započetisa manjimdozama kojesepostepenopovećavaju.

Kada se u terapijikongestivne srčane insuficijencije primenjuje diuretik, terapiju ACE inhibitoromtreba započetisa veoma malomdozom, ako je moguće nakon smanjenja dozediuretika koji ne štede kalijum.

U svakom slučaju, funkcija bubrega (vrednost kreatinina) mora biti praćena tokom prvih par nedelja terapije ACE inhibitorom.

Diuretici koji štede kalijum (eplerenon, spironolakton)

Eplerenon ili spironolakton u dozi između 12,5 mg i 50 mg na danuz malu dozu ACE inhibitora:

Kod pacijenata sa II-IV stadijumomsrčane insuficijencije (NYHA) sa ejekcionom frakcijom < 40%, koji su prethodnobili na terapiji ACE inhibitorima i diureticima Henleove petlje, povećan je rizik od hiperkalemije, potencijalno letalne, pogotovo u slučaju nepridržavanja propisanih preporuka za ovu kombinaciju.

Pre započinjanja primene ove kombinacije, treba isključiti postojanje hiperkalemije i oštećenja funkcije bubrega.

Preporučuje se pažljivopraćenje kalemije i kreatininemije odprvog meseca terapije jednom nedeljno na početku, pa zatim jednom mesečno.

Nesteroidniantiinflamatorni lekovi(NSAIL), uključujućiacetilsalicilnu kiselinu ≥ 3 g/dan:

Kada se ACE inhibitori primenjuju istovremeno sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima (npr. acetilsalicilna kiselina u antiinflamatornoj dozi, COX-2 inhibitori i neselektivni NSAIL), može doći do slabljenja antihipertenzivnog dejstva.Istovremena primena ACE inhibitora iNSAIL može dovesti do povećanja rizika od pogoršanja funkcijebubrega, uključujući moguću akutnu bubrežnu insuficijenciju, kao i do povećanja koncentracije kalijuma u serumu, naročitokodstarijihpacijenata sa već oslabljenom funkcijom bubrega. Ovu kombinaciju treba primeniti uz oprez, posebno kod starijih pacijenata. Pacijentitreba da budu adekvatno hidriraniitreba razmotriti praćenjefunkcije bubrega nakonzapočinjanja konkomitantneterapije, i periodičnotokomterapije.

Racekadotril

Za ACE inhibitore(npr. perindopril) jepoznatoda uzrokuju angioedem. Ovaj rizik možebitipovećanpri istovremenojprimenisa racekadotrilom(lek koji se primenjuje kodakutne dijareje).

mTOR inhibitori(npr. sirolimus, everolimus, temsirolimus)

Pacijenti kojiistovremeno uzimaju mTOR inhibitore mogu imatipovećanrizikza nastanakangioedema (videtiodeljak4.4).

Istovremena primena koja zahteva posebnu pažnju:

Antihipertenzivnilekovii vazodilatatori

Istovremena primena ovihlekova možepovećatihipotenzivnodejstvoperindoprila. Istovremena primena sa nitroglicerinomi drugimnitratima, ilidrugimvazodilatatorima, možejoš više da snizikrvnipritisak.

9 od 17

Gliptini (linagliptin, saksagliptin, sitagliptin, vildagliptin)

Povećan rizik od angioedema zbogsmanjene aktivnosti dipeptidil peptidaze IV (DPP-IV) uzrokovane gliptinima, kod pacijenata koji primenjuju ACE inhibitor.

Tricikličniantidepresivi/antipsihotici/anestetici

Istovremena primena određenihanestetika, tricikličnih antidepresiva iantipsihotika sa ACE inhibitorima može dovesti dosniženja krvnogpritiska (videti odeljak4. 4).

Simpatomimetici

Simpatomimetici mogu smanjitiantihipertenzivnodejstvoACE inhibitora.

Zlato

Nitritoidne reakcije (simptomi uključuju crvenilo lica, mučninu, povraćanje i hipotenziju) su retko zabeležene kod pacijenata na istovremenojterapiji injekcijama zlata (natrijum-aurotiomalat) i ACE inhibitorima, uključujući perindopril.

Trudnoća:

Primena ACE inhibitora ne preporučuje se tokom prvog trimestra trudnoće (videti odeljak 4.4). Primena ACE inhibitora je kontraindikovana tokom drugog i trećeg trimestra trudnoće (videti odeljke 4.3 i 4.4).

Epidemiološki podaci vezani za rizik od nastanka teratogenosti usled izloženosti ACE inhibitorima u toku prvog trimestra trudnoće nisu dovoljni za donošenje zaključaka, međutim malo povećanje rizika se ne može isključiti. Osim ukoliko se nastavak terapije ACE inhibitorima smatra neophodnim, pacijentkinje koje planiraju trudnoću treba prevesti na alternativne antihipertenzivne terapije, koje imaju utvrđen bezbednosni profil za primenu tokom trudnoće. Kada se utvrdi trudnoća, terapiju ACE inhibitorima treba odmah prekinuti i ukoliko je moguće, treba započeti sa alternativnom terapijom.

Poznato je da izloženost ACE inhibitorima u toku drugog i trećeg trimestra trudnoće izaziva fetotoksičnost (smanjena bubrežna funkcija, oligohidroamnion, usporeno okoštavanje lobanje) i neonatalnu toksičnost (bubrežna insuficijencija, hipotenzija, hiperkalemija) (videti odeljak 5.3). Ukoliko je do izloženosti ACE inhibitorima došlo od drugog trimestra trudnoće, preporučuje se ultrazvučna provera bubrežne funkcije i lobanje fetusa. Odojčad čije su majke uzimale ACE inhibitore tokom trudnoće, potrebno je pažljivo pratiti zbog pojave hipotenzije(videti odeljke 4.3 i 4.4).

Dojenje:

Nema dostupnih podataka o primeniperindoprila tokom dojenja, pa se primena perindoprila u toku dojenja ne preporučuje, već alternativne terapije sa utvrđenimbezbednosnim profilima tokom dojenja, naročito u slučaju novorođenčadii prevremeno rođenih beba.

Plodnost:

Nije bilo dejstava na reproduktivnu sposobnost ili plodnost.

Perindopril nema direktan uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama, ali individualne reakcije koje su posledica niskog krvnog pritiska mogu da se jave kod nekih pacijenata, naročito na početku terapije ili u kombinaciji sa drugim antihipertenzivnim lekovima. Kao rezultat toga, sposobnost upravljanja vozilomi upravljanja mašinama može biti narušena.

10 od 17

a. Sažetak bezbednosnog profila

Bezbednosni profil perindoprila je u skladu sa bezbednosnim profilom ACE inhibitora:

Najčešća neželjena dejstva koja su zabeležena u kliničkim ispitivanjima i koja su primećena kod perindoprila su: ošamućenost, glavobolja, parestezija, vrtoglavica, poremećaji vida, tinitus, hipotenzija, kašalj, dispneja, abdominalni bol, konstipacija, dijareja, disgeuzija, dispepsija, mučnina, povraćanje, pruritus,osip, grčevi mišića i astenija.

b. Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Sledeća neželjena dejstva zabeležena su tokom kliničkih ispitivanja i/ili postmarketinškog perioda primene perindoprila irazvrstana su po učestalosti u sledeće kategorije:

- veoma često (≥ 1/10),

- često (≥ 1/100 do < 1/10),

- povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), - retko (≥ 1/10000 do < 1/1000),

- veoma retko (< 1/10000),

- nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnihpodataka).

MedDRA Klasifikacija po sistemima Neželjena dejstvaUčestalost
Poremećaji krvi i limfnog sistema:eozinofilijapovremeno*
smanjenje vrednosti hemoglobina i hematokrita, trombocitopenija, leukopenija/neutropenija, agranulocitoza ili pancitopenija, hemolitička anemija kod pacijenata sa urođenom deficijencijom G-6PDH (videti odeljak 4.4)veoma retko
Poremećaji metabolizma i ishrane:hipoglikemija (videti odeljke 4.4 i 4.5), hiperkalemija, reverzibilna nakon prekida terapije (videti odeljak 4.4), hiponatremijapovremeno*
Psihijatrijski poremećaji:poremećaji raspoloženja, poremećaj spavanjapovremeno
Poremećaji nervnog sistema:glavobolja, vrtoglavica, ošamućenost, parestezijačesto
somnolencija, sinkopapovremeno*
konfuzijaveoma retko
Poremećaji oka:poremećaji vidačesto
Poremećaji uha i labirinta:tinitusčesto
Vaskularni poremećaji:hipotenzija (i dejstva povezana sa hipotenzijom)često
vaskulitispovremeno*
moždani udar, moguće usled izrazite hipotenzije kod visokorizičnih pacijenata (videti odeljak 4. 4)veoma retko
Kardiološki poremećaji:palpacije, tahikardijapovremeno*

11 od 17

*Učestalost izračunata iz kliničkih ispitivanjaneželjenih događaja iz spontanih prijava

Slučajevi sindroma neodgovarajućeg lučenja antidiuretskog hormona (engl. syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion, SIADH) su prijavljeni i prilikom primene drugih ACE inhibitora. SIADH može da se smatra veoma retkom, ali mogućom komplikacijom povezanom sa primenom ACE inhibitora, uključujući i perindopril.

Klinička ispitivanja:

Tokom randomizovane EUROPA studije, prikupljeni su samo podaci o ozbiljnim neželjenim događajima. Kod malog broja pacijenata javilisu se ozbiljnineželjenidogađaji: 16 (0,3%) od 6122 pacijenata koji su dobijaliperindopril i 12 (0,2%) od 6107 pacijenata koji su dobijaliplacebo. Kod pacijenata koji su dobijali perindopril, hipotenzija je uočena kod 6 pacijenata, angioedem kod 3 pacijenta i iznenadni zastoj rada srca kod 1 pacijenta. Više pacijenata se povuklo iz ispitivanja zbog kašlja, hipotenzije ili drugih vidova intolerancijena perindopril(6,0% (n=366)), u odnosu na pacijente koji su dobijaliplacebo 2,1% (n=129).

12 od 17

Prijavljivanje neželjenihreakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lekAgenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Simptomi

Podaci o predoziranju kod ljudi su ograničeni. Simptomi povezani sa predoziranjemACE inhibitorima mogu uključivatihipotenziju, cirkulatorni šok, disbalans elektrolita, bubrežnu insuficijenciju, hiperventilaciju, tahikardiju, palpitacije, bradikardiju, vrtoglavicu, anksioznost i kašalj.

Terapija

Preporučena terapija u slučaju predoziranja je primena intravenske infuzije fiziološkog rastvora. Ukoliko dođe do hipotenzije, pacijenta postaviti u ležeći položaj sa podignutim nogama. Ukoliko je moguće, treba razmotrititerapiju infuzijomangiotenzina II i/ili intravenskih kateholamina.

Perindopril se može uklonitihemodijalizom (videti odeljak4.4).

Kod bradikardije rezistentne na terapiju, može se ugraditi pejsmejker. Potrebno je kontinuirano praćenje vitalnih znakova, elektrolita u serumu i koncentracije kreatinina.

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijskagrupa: Inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE), monokomponentni

ATC šifra: C09AA04

Mehanizam dejstva

Perindoprilje inhibitor angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE) koji konvertujeangiotenzinI u angiotenzin II. Angiotenzinkonvertujući enzim, odnosnokinaza, jeegzopeptidaza koja omogućava konverziju angitenzina I u vazokonstriktorniangiotenzinII, štodovodi dodegradacije vazodilatatornogbradikinina u neaktivniheptapeptid. Inhibicija ACE rezultujesmanjenjem vrednostiangiotenzina II u plazmi, štodovodi dopovećaneaktivnostirenina u plazmi(inhibicijomnegativnepovratnesprege oslobađanja renina) i smanjenomsekrecijomaldosterona. PoštoACE inaktivira bradikinin, sama inhibicija ACE takođe dovodi do povećaneaktivnosticirkulišućeg ilokalnogkalikrein-kininskogsistema (samimtimaktivacije prostaglandinskogsistema). Mogućeje da ovaj mehanizamdoprinosidejstvu ACE inhibitora na sniženje krvnogpritiska idelomje odgovoranza određene neželjene efekte(npr. kašalj).

Perindopril delujeprekosvogaktivnog metabolita, perindoprilata. Drugi metabolitinepokazuju inhibiciju ACE aktivnostiu in vitro uslovima.

13 od 17

Klinička efikasnost i bezbednost

Hipertenzija

Perindopriljeaktivankodsvihstepeni hipertenzije: blage, umereneiliteške. Snižavaju sesistolni idijastolni krvni pritisakiu ležećemiu stojećempoložaju. Perindoprilsmanjujeperifernivaskularniotpor, vodeći do sniženja krvnogpritiska. Kaoposledica toga, dolazi dopovećanja protoka u perifernojcirkulaciji, bez uticaja na srčanu frekvenciju.

Protok krviu bubregu sepopravilu povećava, dokbrzina glomerularnefiltracije obično ostaje nepromenjena.

Antihipertenzivna aktivnost je najveća između 4-6 satinakonprimene pojedinačne doze iodržava se najmanje24 sata: kroz dejstva koja su oko87-100% od maksimalnih dejstava. Dosniženja krvnogpritiska dolazibrzo. Kodpacijenata kod kojih je postignut odgovor na terapiju, normalizacija sepostižeu roku od mesec dana iodržava sebez nastanka tahifilaksije. Prekidterapije neizaziva reaktivnu hipertenziju. Perindopril smanjuje hipertrofiju leve komore.

Perindoprilposeduje vazodilatatorne osobine, obnavlja elastičnost velikiharterijskih krvnihsudova i smanjuje odnos debljine medije/lumena malih arterija. Ukombinacijisa tiazidnimdiureticima razvija se sinergizamismanjujerizikodhipokalemije izazvaneterapijomsamih diuretika.

Srčana insuficijencija

Lek Prenessa smanjujesrčani rad tako što smanjuje prethodno opterećenje(engl. pre-load) i naknadno opterećenje (engl. after-load) srca.

Studije sprovedene kodpacijenata sa srčanom insuficijencijom su pokazale sledeće: 1. smanjenje pritiska punjenja u levoj i desnoj komori

2. redukovanje ukupnog perifernog vaskularnog otpora

3. povećanje minutnog volumena srca i poboljšanje srčanog indeksa.

U komparativnim studijama, inicijalna primena 2 mg perindoprila, kod pacijenata sa blagomdo umerenom srčanom insuficijencijom, nije dovela do značajnog pada krvnog pritiska, u odnosu na placebo.

Pacijenti sa stabilnom koronarnom arterijskom bolešću

Studija EUROPA je multicentrična, internacionalna, randomizovana, dvostruko-slepa, placebo kontrolisana klinička studija koja je trajala 4 godine.

12218 pacijenata starijih od18 godina je je bilo randomizovano u grupu koja je dobijala 8 mg perindopril terc-butilamina (n=6110) i grupu koja je dobijala placebo(n=6108).

Ispitivana populacija je imala potvrđenu koronarnu arterijsku bolest bez kliničkih znakova srčane insuficijencije. Sveukupno, 90% pacijenata jeprethodnoimalo infarkt miokarda i/ili koronarnu revaskularizaciju.

Većina pacijenata je primila ispitivani lek u sklopu konvencionalne terapije koja uključuje inhibitore agregacije trombocita, hipolipemike i beta blokatore..

Glavne kriterijume efikasnosti su činili kardiovaskularni mortalitet, nefatalni infarkt miokarda i/ili srčani zastoj sa uspelim oživljavanjem. Terapija perindopril terc-butilaminom u dozi od 8 mg jednom dnevno dovela je doznačajnog apsolutnog smanjenja primarnog parametra praćenja ishoda za 1,9% (smanjenje relativnog rizika za 20%, 95%CI [9,4; 28,6]-p<0,001).

Kod pacijenata sa anamnezom infarkta miokarda i/ili revaskularizacijom, zabeleženo je apsolutno smanjenje od 2,2%, što odgovara RRR od 22,4% (95%CI [12,0; 31,6 ]-p<0,001) primarnog parametra praćenja ishoda u odnosu na placebo.

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost primene perindoprila kod dece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina nisu ustanovljeni.

U otvorenoj, nekomparativnoj kliničkoj studiji sa 62 hipertenzivna pacijenta od 2 do 15 godina sa brzinom glomerularnefiltracije> 30 mL/min/1,73 m2, pacijenti su dobijali perindopril u prosečnoj dozi od

0,07 mg/kg. Ove doze su individualizovane u skladu sa profilom pacijenta i odgovoromkrvnogpritiska do maksimalne doze od 0,135 mg/kg/dan.

59 pacijenata jezavršilo ispitivanje u periodu od3 meseca, a 36 pacijenata jeučestvovalotokom produženog perioda studije, tj.bili su praćeni najmanje 24 meseca (prosečno trajanje studije: 44 meseca).

14 od 17

Sistolni i dijastolni krvni pritisak je ostaostabilan od uključivanja doposlednje procene kod pacijenata koji su prethodno uzimaliantihipertenzivnu terapiju i smanjio se kod prethodno nelečenih pacijenata.

Više od 75% dece je imalo sistolni i dijastolni krvni pritisak ispod 95-og percentila na poslednjoj proceni. Bezbednost je bila u skladu sa poznatim bezbednosnim profilom perindoprila.

Podaci iz kliničkih ispitivanja dvostruke blokade renin-angiotenzin-aldosteron sistema (RAAS)

Dva velika, randomizovana, kontrolisana ispitivanja ONTARGET (engl. ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) i VA NEPHRON-D (engl. The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes) ispitivala su primenu kombinacije ACE-inhibitora i blokatora receptora angiotenzina II.

Studija ONTARGET je sprovedena na pacijentima sa kardiovaskularnim ili cerebrovaskularnim oboljenjem ili sa dijabetes melitusom tipa 2 udruženim sa potvrđenim oštećenjem ciljnih organa u anamnezi. Studija VA NEPHRON-D je sprovedena kod pacijenata sa dijabetes melitusom tip 2 i dijabetesnom nefropatijom.

Ove studije nisu pokazale značajne korisne efekte na renalni i/ili kardiovaskularni ishod i mortalitet, dok je uočen povećan rizik za nastanak hiperkalemije, akutnog oštećenja bubrega i/ili hipotenzije u poređenju sa monoterapijom. Uzimajući u obzir njihove slične farmakodinamske osobine, ovi rezultati su takođe relevantni i za druge ACE inhibitore i blokatore receptora angiotenzina II.

Prema tome, ACE inhibitore i blokatore receptora angiotenzina II ne treba primenjivati istovremeno kod pacijenata sa dijabetesnom nefropatijom.

Dizajn studije ALTITUDE (engl. Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) imao je za cilj ispitivanje koristi od dodavanja aliskirena standardnoj terapiji ACE inhibitorom ili blokatorom receptora angiotenzina II kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 2 i hroničnim oboljenjem bubrega, kardiovaskularnim oboljenjem ili sa oba oboljenja. Studija je rano prekinuta, jer je uočen povećan rizik od nastanka neželjenih ishoda. Smrtnost usled kardiovaskularnih događaja i moždani udar bili su češći u grupi koja je dobijala aliskiren u odnosu na grupu koja je dobijala placebo, a neželjeni događaji i ozbiljni neželjeni događaji od značaja (hiperkalemija, hipotenzija i poremećaj renalne funkcije) su mnogo češće prijavljivani u grupi koja je dobijala aliskiren u odnosu na grupu koja je dobijala placebo.

Resorpcija

Posle oralne primene, resorpcija perindoprila je brza i maksimalna koncentracija u plazmi se postiže za 1 sat. Poluvreme eliminacije perindoprila je 1 sat.

Perindopril je prolek. 27% primenjene doze perindoprila dospeva u krvotok kao aktivni metabolit perindoprilat. Pored aktivnog perindoprilata, postoji još pet neaktivnih metabolita perindoprila. Maksimalne koncentracije perindoprilata u plazmi se postižu za 3-4 sata.

Pošto unos hrane smanjuje konverziju u perindoprilat, a time i bioraspoloživost, perindopril treba primenjivati oralno kao pojedinačnu dnevnu dozu, ujutru, pre obroka.

Pokazan je linearni odnos između doze perindoprila i njegove izloženosti u plazmi.

Distribucija

Volumen distribucije je oko0,2 L/kg za nevezani perindoprilat. Vezivanje za proteine plazme je oko 20%, uglavnomza angiotenzin konvertujući enzim, ali je zavisno od koncentracije.

Eliminacija

Perindoprilat se izlučuje putem urina, a poluvreme eliminacije nevezane frakcije je oko 17 sati, pa se stanje ravnoteže postiže tokom 4 dana.

Posebne populacije

Eliminacija perindoprilata je smanjena kod starijih pacijenata, kao i kod pacijenata sa srčanom ili renalom insuficijencijom. Savetuje se prilagođavanje doze kod pacijenata sa renalnom insuficijencijom, u zavisnosti od stepena oštećenja (klirens kreatinina).

Klirens perindoprilata kod pacijenata na dijalizi je 70 mL/min.

15 od 17

Kinetika perindoprila je promenjena kod pacijenata sa cirozom jetre: hepatički klirens osnovnog molekula je smanjen za polovinu. Međutim, količina formiranog perindoprilata nije smanjena i zato nije potrebno prilagođavanje doze (videti odeljke 4.2 i 4.4).

U studijama hronične oralne toksičnosti (sprovedenim na pacovima i majmunima), ciljni organ je bubreg i utvrđena su reverzibilna oštećenja. Nije zabeleženo mutageno dejstvo u in vitro i in vivo studijama.

Rezultati studija reproduktivne toksičnosti (sprovedenim na na pacovima, miševima, kunićima i majmunima) nisu pokazaliznakove embriotoksičnosti ili teratogenosti. Ipak, pokazano je da inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima, kao grupa lekova, imaju neželjena dejstva u kasnim fazama fetalnog razvoja, što dovodi do smrti fetusa i kongenitalnih oštećenja kod glodara i kunića: zabeležene su renalne lezije i povećanje peri-/ i postnatalnog mortaliteta. Fertilitet nije bio oštećen ni kod ženki, niti kod mužjaka pacova. Karcinogenost nije utvrđena u dugotrajnim ispitivanjima sprovedenim na pacovima i miševima.

6. FARMACEUTSKI PODACI

kalcijum-hlorid, heksahidrat; laktoza, monohidrat; krospovidon;

celuloza, mikrokristalna (E460); silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijum-stearat (E572).

Nije primenljivo.

3 godine.

Čuvati na temperaturi do 30°C.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od vlage.

Unutrašnjepakovanjejeblister (OPA/Al/PVC//Al) sa 10 tableta.

Spoljašnjepakovanje jesloživa kartonska kutija sa 3blistera (ukupno30 tableta) ili 6 blistera (ukupno 60 tableta) ili 9 blistera (ukupno 90 tableta)iUputstvomza lek.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

16 od 17

Lek Prenessa sadrži aktivnu supstancu perindopril, koji pripada grupi lekova koji se zovu inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori). ACE inhibitori deluju tako što šire krvne sudove i na taj način omogućavaju srcu da lakše pumpa krv kroz njih.

Lek Prenessa se primenjuje:

- u terapijipovišenog krvnog pritiska (hipertenzije),

- u terapijisrčane slabosti (srčana insuficijencija, kada srčani mišić nije u stanju da obezbedidovoljnu količinu krvi za potrebe organizma),

- za smanjenje rizika za nastanakkardiovaskularnihdogađaja kao što je srčani udar (infarkt), kod pacijenata sa stabilnom koronarnomarterijskom bolešću (stanje u kome su arterije koje snabdevaju srce krvlju sužene ili blokirane) i kod onih pacijenata koji su već imali infarkt i/ili hiruršku intervenciju koja omogućava bolje snabdevanje srca krvlju širenjem koronarnih (srčanih) krvnih sudova.

Lek Prenessa ne smete uzimati:

- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na perindopril ilina bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6), ili na bilo koji drugi ACE inhibitor,

- ukoliko ste trudni više od 3 meseca (takođe je bolje da izbegavate primenu leka Prenessa i u ranoj fazi trudnoće, videti odeljak "Trudnoća i dojenje"),

- ukoliko ste pri prethodnoj primenidrugih ACE inhibitora imali simptome kao što su zviždanjeu grudima, oticanje lica, jezika ili grla, intenzivan svrab na kožiili težak osip po koži, ili ukoliko ste Vi ili član Vaše porodice imali navedene simptome u nekim drugim okolnostima (stanje koje se zove angioedem),

- ukolikoimate dijabetes ili oštećenu funkciju bubrega iuzimateterapiju za snižavanje krvnogpritiska koja sadržialiskiren,

- ukoliko ste ranije uzimali ili trenutno uzimate sakubitril/valsartan, lek koji se primenjujeu terapiji određenog tipa srčane slabosti (videti odeljak "Upozorenja i mere opreza" i "Drugi lekovi i lek Prenessa"),

- ukoliko idete na dijalizu ili neki drugi postupak filtarcije krvi. U zavisnosti koji uređaj se koristi, lek Prenessa možda neće biti pogodan za primenu kod Vas,

- ukoliko imate problema sa bubrezima kada je dotok krvi u Vaše bubrege smanjen (suženje bubrežne arterije).

Upozorenjai mere opreza

Razgovarajtesa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Prenessa:

- ako imate aortnu stenozu (suženje glavnog krvnog suda koji izlazi iz srca) ili hipertrofičnu kardiomiopatiju (oboljenje srčanog mišića) ili stenozu bubrežnearterije (suženje arterije koja snabdeva bubreg krvlju)

- ako imate drugih problema sa srcem - ako imate problema sa jetrom

- ako imate problema sa bubrezima ili ste na dijalizi

- ako imate izraženopovećanje vrednosti hormona koji se naziva aldosteron (primarni aldosteronizam) - ako steoboleli od kolagene vaskularne bolesti(oboljenje vezivnogtkiva), kao što su sistemski

eritemskilupus ili sklerodermija

- ako imatešećernu bolest (dijabetes)

- ako ste na režimu ishrane sa smanjenim unosom soli ili koristite zamene za so kojesadrže kalijum - ako treba da se podvrgneteanesteziji i/ili većoj hirurškoj intervenciji

- ako treba da se podvrgneteLDL aferezi (uklanjanju holesterola iz Vaše krvi putem aparata)

- ako treba da se podvrgnetetretmanu desenzitacije (smanjenje alergijske reakcijena ubodpčele ili ose) - ako ste u skorije vreme imali proliv ili povraćanje, ili ste bili dehidrirani

- ako Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na neke šećere

- ako uzimatebilo koji od dole navedenih lekova za terapiju povišenog krvnog pritiska:

2 od 8

- blokatorereceptora angiotenzina II (takođepoznate ikaosartani– valsartan, telmisartan, irbesartan), pogotovoakoimateprobleme sa bubrezima povezane sa šećernom bolešću,

- aliskiren.

Vaš lekar može zatražitida redovno kontrolišetefunkciju Vašihbubrega, vrednost krvnogpritiska i koncentraciju elektrolita u krvi (npr. kalijum).

Videti takođe informacije pod naslovom"Lek Prenessa ne smete uzimati".

- ako ste pripadnik crne rase možete imati veći rizik od nastanka angioedema usled primene ovog leka nego pripadnici drugih rasa, i ovaj lek može biti manje delotvoran u snižavanju Vašeg krvnog pritiska nego kod pacijenata pripadnika drugih rasa.

- akouzimatebilo koji odsledećihlekova, rizikodnastanka angioedema jepovećan: - racekadotril(primenjujeseu terapiji dijareje),

- sirolimus, everolimus, temsirolimus idrugilekovikoji pripadaju tzv. mTOR inhibitorima (primenjuju seu sprečavanju odbacivanja transplantiranihorgana),

- vildagliptin, lek koji se primenjujeu terapiji dijabetesa,

- sakubitril (kao fiksna kombinacija sa valsartanom), primenjujese u terapijidugotrajne srčane slabosti.

Angioedem

Angioedem (teška alergijska reakcija koja se manifestuje oticanjemlica, usana, jezika ili grla sa otežanim gutanjemili disanjem) je prijavljen kod pacijenata koji su uzimaliACE inhibitore, uključujući i lek Prenessa. Ovo se može dogoditi bilo kada u toku terapije. Ako Vam se jave takvi simptomi, prestanite da uzimate lek Prenessa i odmah se obratitelekaru. Takođe videtiodeljak 4.

Morate obavestiti svog lekara ako mislite da ste trudni ili planirate trudnoću. Lek Prenessa se ne preporučuje za primenu u prvom trimestru trudnoće, a posle prvog trimestra (u drugom i trećem trimestru) se ne sme uzimati jer može biti štetan po plod(videti odeljak "Trudnoća i dojenje").

Deca i adolescenti

Lek Prenessa se ne preporučuje za primenu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.

Drugi lekovi i lek Prenessa

Obavestite Vašeglekara ilifarmaceuta ako uzimate, donedavnosteuzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Drugi lekovi mogu uticati na terapiju lekom Prenessa. Možda će biti potrebno da Vaš lekar promeni Vašu dozu i/ili preduzme druge mere opreza. Pre nego što započnete terapiju lekom Prenessa, obavestite lekara ako uzimate neki od sledećih lekova:

- druge lekoveza terapiju povišenog krvnogpritiska, uključujućiblokatorereceptora angiotenzina II, aliskiren(takođe videti informacijeispodpodnaslova "LekPrenessa nesmeteuzimati"i"Upozorenja i mere opreza") ilidiuretike(lekovi kojipovećavaju količinu urina koju stvaraju bubrezi),

- suplemente kalijuma (uključujući i zamene za sokoje sadrže kalijum), diuretike koji štede kalijum (npr. triamteren, amilorid) i druge lekove koji mogu povećati vrednosti kalijuma u Vašoj krvi (npr. kotrimoksazolpoznatog i kao trimetoprim/sulfametoksazol, primenjuje seza lečenje infekcija prouzrokovanih bakterijama; ciklosporin, imunosupresivni lek koji sprečava odbacivanje organa nakon transplantacije, i heparin, lek koji se primenjuje protiv zgrušavanja krvi).

- lekove kojištede kalijumi kojiseprimenjuju u terapijisrčaneinsuficijencije: eplerenoni spironolaktonu doziizmeđu 12,5 mgi50 mg na dan.

- litijum koji se primenjujeu terapiji manije ili depresije,

- nesteroidne antiinflamatorne lekove (npr. ibuprofen) koji se primenjuju za ublažavanjebola, ili velike doze acetilsalicilne kiseline,

- lekove koji se primenjuju u terapijidijabetesa (insulin ili metformin),

- baklofen(primenjujeseu terapijiukočenosti mišića u bolestima poput multipleskleroze)

- lekove koji se primenjuju u terapiji mentalnihporemećaja kao što su depresija, anksioznost, shizofrenija, itd. (npr. triciklični antidepresivi, antipsihotici),

- imunosupresive (lekovi koji smanjuju odbrambene mehanizme organizma), koji se koriste u terapiji autoimunskih poremećaja ili nakontransplantacijeorgana (ciklosporin, takrolimus),

- trimetoprim (za terapiju infekcija),

3 od 8

- estramustin (primenjuje seu terapiji malignih oboljenja),

- lekove koji se najčešće primenjuju u terapiji proliva (racekadotril) ili u sprečavanju odbacivanja transplantiranihorgana (sirolimus, everolimus, temsirolimus i drugi lekovi koji pripadaju grupitzv. mTOR inhibitora). Videti odeljak "Upozorenja i mere opreza",

- sakubitril/valsartan (primenjujese u terapijidugotrajne srčane slabosti). Videti odeljak"Lek Prenessa ne smete uzimati" i "Upozorenja i mere opreza",

- vazodilatatore, uključujući nitrate (lekovi koji proširuju krvne sudove), - alopurinol (primenjujese u terapijigihta),

- prokainamid (primenjuje se u terapijinepravilnog rada srca),

- vazodilatatore, uključujući nitrate (lekovi koji šire krvne sudove),

- lekove koji se primenjuju u terapiji niskog krvnog pritiska, šoka ili astme (kao što su efedrin, noradrenalin ili adrenalin),

- soli zlata, pogotovo ako se daju intravenski (primenjuju se u terapiji simptoma reumatoidnog artritisa).

Uzimanje leka Prenessasa hranomipićima Preporučuje se da se lek Prenessa uzima pre obroka.

Trudnoćaidojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmeteovaj lek.

Trudnoća:

Morateobavestite Vašeg lekara ukoliko mislite da ste trudni (ili planirate trudnoću). Lekar će Vam savetovati da prestanete da uzimate lekPrenessa pre nego što zatrudnite ili čim saznate da ste trudni i savetovaće Vam da uzimate neki drugi lek umesto leka Prenessa. Primena leka Prenessa se nepreporučujeu ranoj trudnoći i ne sme se uzimatinakon 3. meseca trudnoće, jer može izazvati ozbiljna oštećenja ploda.

Dojenje:

Obavestite Vašeglekara ako dojite ili ako nameravate da dojite. Primena leka Prenessa sene preporučuje kod dojilja, i Vaš lekar će Vam odrediti drugu terapiju ukoliko želiteda dojite, posebno u ako je Vaša beba novorođenče ili prevremeno rođena beba.

Upravljanje vozilima irukovanje mašinama

Lek Prenessa obično ne utiče na pažnju, ali kod pojedinih pacijenata može doći do vrtoglavice ili slabosti usledniskog krvnog pritiska. Ukoliko Vam se ovo dogodi, Vaša sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama može biti narušena.

Lek Prenessasadržilaktozu, monohidrat

U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Uvekuzimajte ovaj lektačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukolikonistesigurni, proverite sa Vašimlekarom ili farmaceutom.

Način primene

Progutajte celu tabletu sa čašom vode, ujutru pre doručka, poželjno je u isto vreme svakog dana. Vaš lekar će odlučiti koja je doza odgovarajuća za Vas.

Preporučena doza je:

Povišen krvni pritisak: uobičajena početna doza je 4 mg jednom dnevno. Posle mesec dana, ukoliko postoji potreba, doza se može povećati na 8 mg jednom dnevno. Maksimalna preporučena doza za terapiju povišenog kvnog pritiska je 8 mg.

Ukoliko imate 65 godina ili ste stariji, uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Doza se može povećati posle mesec dana na 4 mg jednom dnevno, zatim, ukoliko je neophodno na 8 mg jednom dnevno.

4 od 8

Srčana slabost: uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje, doza se može povećati na 4 mg jednom dnevno, što je maksimalna preporučena dnevna doza za terapiju srčane slabosti.

Stabilna koronarna arterijska bolest: uobičajena početna doza je 4 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje, doza se može povećati na 8 mg jednom dnevno, što je i maksimalna preporučena doza za ovu indikaciju. Ukoliko imate 65 godina ili ste stariji, uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Doza se može povećati posle nedelju dana na 4 mg jednom dnevno, a zatimposle još nedelju dana, ukoliko je neophodno, na 8 mg jednom dnevno.

Primena kod dece i adolescenata

Primena ovog leka kod dece i adolescenata se ne preporučuje.

Ako ste uzeli više leka Prenessa nego što treba

Ukoliko ste uzeli više leka Prenessa nego što treba, odmah se obratiteVašem lekaru ili najbližoj ustanovi za pružanje hitne medicinske pomoći.

Najčešći simptom predoziranja je pad krvnog pritiska (hipotenzija), pa može doći do pojave vrtoglavice ili nesvestice. Ako dođe do značajnog pada krvnog pritiska, treba da legnete i da podignete noge.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Prenessa

Važno je da uzimate lek svaki dan kao što Vam je lekar propisao, jer se redovnim uzimanjem postiže bolje dejstvo terapije. Ukoliko ste zaboravili da uzmete jednu dozu leka Prenessa, sledeću dozu uzmite u uobičajeno vreme.

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Prenessa

Lek Prenessa, kao i drugi lekovi za terapiju krvnog pritiska, običnoseuzima tokom celog života. Pre prekida terapije obavezno porazgovarajte sa Vašim lekarom.

Ako imate dodatnihpitanja o primeniovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Neželjena dejstva su klasifikovana prema učestalosti javljanja na sledeći način:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek); Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek); Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek); Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek);

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek); Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.

Prestanite sa uzimanjem ovog leka i odmah se obratite lekaru, ukoliko Vam se jave neki od sledećih neželjenih dejstava koji mogu biti ozbiljni:

- oticanjelica, usana, usta, jezika ili grla, otežanodisanje (angioedem) (videtiodeljak 2 "Upozorenja i mere opreza") (povremeno)

- teška vrtoglavica ili nesvestica zbog niskog krvnog pritiska (često)

- neuobičajeno brzi ili nepravilni otkucaju srca, bol u grudima (angina) ili srčani udar (veoma retko)

- slabost ruku ili nogu, ili poteškoćesa govorom koji mogu biti znak mogućeg moždanog udara (veoma retko)

- iznenadno zviždanje, bol u grudima, nedostatak vazduha, otežanodisanje(bronhospazam) (povremeno)

- zapaljenjepankreasa, koje može uzrokovati težakbol u stomaku i leđima uz osećaj opšteg lošeg stanja (veoma retko)

- žuta prebojenost kože ili beonjača (žutica), štomože biti znak hepatitisa (veoma retko)

5 od 8

- osip po kožikoji često počinje sa crvenim pečatima po licu, rukama ili nogama koji svrbe (multiformni eritem) (veoma retko)

Obavestitesvoglekara ukoliko primetite bilo kojeod sledećih neželjenih dejstava: - česta neželjena dejstva:

glavobolja, ošamućenost, vrtoglavica, osećaj trnjenja i bockanja, poremećaji vida, zujanje u ušima (tinitus), kašalj, nedostatak vazduha (dispneja), poremećaji organa za varenje (mučnina, povraćanje, bol u stomaku, poremećajičula ukusa, dispepsija ili teškoće sa varenjem, proliv, otežano pražnjenje creva), alergijske reakcije (osip na koži, svrab), grčeviu mišićima, osećaj umora.

- povremena neželjena dejstva:

promene raspoloženja, poremećaji sna, suvoća usta, intenzivni svrab ili težak osip na koži, formiranje grozdova plikova po koži, problemi sa bubrezima, impotencija, znojenje, pojačano znojenje, povećanje broja eozinofila (vrsta belih krvnih zrnaca), somnolencija, nesvestica, osećaj lupanja srca (palpitacija), ubrzan rad srca (tahikardija), vaskulitis (zapaljenje krvnih sudova), povećana osetljivost kože na sunce(reakcije fotosenzitivnosti), bol u zglobovima (artralgija), bol u mišićima (mijalgija), bolu grudima, slabost, periferni edemi, povišena telesna temperatura, padovi, promena laboratorijskih parametara: velika vrednost kalijuma u krvi koja se povlači nakon prekida terapije, mala vrednost natrijuma, veoma mala vrednost šećera u krvi(hipoglikemija) kod pacijenata sa dijabetesom, povećanevrednostiuree i kreatinina u krvi.

- retka neželjena dejstva:

pogoršanje psorijaze, promenelaboratorijskih parametara: povećane vrednosti enzima jetre, velika vrednost bilirubina u serumu.

- veoma retka neželjena dejstva:

osećaj zbunjenosti, eozinofilna pneumonija (redak tip upale pluća), zapušen nos ili obilna sekrecija iz nosa (rinitis), akutna bubrežna insuficijencija, promene broja ćelija krvikao što je smanjen broj belih i crvenih krvnih zrnaca, smanjena vrednost hemoglobina, smanjen broj krvnih pločica.

Tamna prebojenost urina (koncentrovan urin), osećaj mučnine, grčevi u mišićima, zbunjenost i konvulzije mogu se javiti usled neodgovarajućeg lučenja antidiuretskog hormona. Ukoliko Vam se ispolje ovi simptomi, što pre se obratite Vašem lekaru. Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u procenibezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Nesmete koristiti lek Prenessa posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjemi unutrašnjem pakovanju nakon“Važido:”. Datumisteka roka upotrebeseodnosina poslednjidan navedenog meseca.

6 od 8

Čuvati na temperaturi do 30°C.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od vlage.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Prenessa

- Aktivna supstanca je perindopril.

Prenessa, tablete, 2 mg: Jedna tableta sadrži2 mg perindopril terc-butilamina, što odgovara 1,67mg perindoprila.

Prenessa, tablete, 4 mg:Jedna tableta sadrži4 mg perindopril terc-butilamina, što odgovara 3,34mg perindoprila.

Prenessa, tablete,8mg: Jedna tableta sadrži8 mg perindopril terc-butilamina, što odgovara 6,68 mg perindoprila.

- Pomoćne supstance su:kalcijum-hlorid, heksahidrat; laktoza, monohidrat; krospovidon; celuloza, mikrokristalna (E460); silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni i magnezijum-stearat (E572).

Kako izgleda lek Prenessa i sadržaj pakovanja

Tableta.

Prenessa, tablete, 2 mg: okrugle, blago bikonveksne tablete, bele do skoro bele boje, fasetiranih ivica.

Prenessa, tablete, 4 mg: duguljaste, blago bikonveksne tablete, bele do skoro bele boje, fasetiranih ivica, sa podeonom linijom.

Tableta od 4 mg se može podeliti na jednake doze.

Prenessa, tablete,8 mg:okrugle, blago bikonveksne tablete, bele do skoro bele boje, fasetiranih ivica, sa podeonom linijomna jednoj strani.

Tableta od 8 mg se može podeliti na jednake doze.

Unutrašnjepakovanjejeblister (OPA/Al/PVC//Al) sa 10 tableta.

Spoljašnjepakovanje jesloživa kartonska kutija sa 3 blistera (ukupno30 tableta) ili 6 blistera (ukupno 60 tableta) ili 9 blistera (ukupno 90 tableta)iUputstvomza lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

KRKA-FARMA D.O.O. BEOGRAD, Jurija Gagarina 26/V/II, Beograd

Proizvođač:

KRKA D.D. NOVO MESTO, Šmarješka cesta 6, Novo Mesto, Slovenija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdajeuz lekarski recept.

7 od 8

Broj i datum dozvole:

Prenessa, tablete, 30 x 2 mg: 515-01-01531-18-001 od 21.01.2019. Prenessa, tablete, 30 x 4mg: 515-01-01532-18-001 od 21.01.2019. Prenessa, tablete, 30 x 8mg: 515-01-01533-18-001 od 21.01.2019. Prenessa, tablete, 60 x 2 mg: 515-01-01551-18-004 od 04.02.2019. Prenessa, tablete, 60 x 4mg: 515-01-01551-18-005od 04.02.2019. Prenessa, tablete, 60 x 8mg: 515-01-01551-18-003od 04.02.2019. Prenessa, tablete, 90 x 2 mg: 515-01-01551-18-001od 04.02.2019. Prenessa, tablete, 90 x 4mg: 515-01-01551-18-002od 04.02.2019. Prenessa, tablete, 90 x 8mg: 515-01-01551-18-006od 04.02.2019.

8 od 8

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info