Doziranje
Odrasli
Arterijska hipertenzija: početna doza 80 mg 2 puta dnevno, može se po potrebi, postepeno povećavati u nedeljnim intervalima u skladu sa terapijskim odgovorom. Uobičajena doza je 160 mg do 320 mg dnevno. Istovremenom primenom diuretika ili drugih antihipertenzivnih lekova postiže se dodatno smanjenje krvnog pritiska.
Angina pektoris, migrena i esencijalni tremor: početna doza 40 mg 2-3 puta dnevno, može se po potrebi, postepeno povećavati u nedeljnim intervalima u skladu sa terapijskim odgovorom. Adekvatan terapijski odgovor kod migrene i esencijalnog tremora postiže se dozom od 80 mg do 160 mg dnevno, a kod angine pektoris sa dozom od 120 mg do 240 mg dnevno.
Situaciona i opšta anksioznost: doza od 40 mg može da obezbedi kratkoročno olakšanje situacione anksioznosti. Kod opšte anksioznosti, koja zahteva dugotrajno lečenje, obično se adekvatan terapijski odgovor postiže sa dozom od 40 mg 2 puta dnevno, koja se u pojedinačnim slučajevima može povećati na 40 mg 3 puta dnevno. Lečenje treba nastaviti u skladu sa terapijskim odgovorom. Pacijente treba pregledati nakon 6 do 12 meseci lečenja.
Aritmije, tahikardija kod anksioznosti, hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija, tireotoksikoza: 10 mg do 40 mg 3-4 puta dnevno, obično dovodi do željenog terapijskog odgovora.
Dugotrajna profilaksa posle infarkta miokarda: terapiju treba početi između 5. i 21. dana posle preležanog infarkta miokarda dozom od 40 mg 4 puta dnevno, dva do tri dana. U cilju poboljšanja komplijanse može se ukupna dnevna doza propisati kao 80 mg dva puta dnevno.
Portna hipertenzija: Dozu treba titrirati tako da se postigne smanjenje srčane frekvence u stanju mirovanja za 25%. Početna doza je 40 mg 2 puta dnevno. Doza se može povećati na 80 mg 2 puta dnevno u zavisnosti od srčane frekvence. Ukoliko je neophodno, doza se može postepeno povećati do maksimalno 160 mg 2 puta dnevno.
Feohromocitom (samo sa alfa-blokatorom): 60 mg dnevno u toku 3 dana pre operacije ili 30 mg dnevno u inoperabilnim slučajevima.
Stariji pacijenti
Postoje kontradiktorni podaci o postojanju veze između koncentracije leka u krvi i životne dobi pacijenta. Lek Propranolol Galenika treba sa oprezom primenjivati kod starijih pacijenata. Preporučuje se da terapiju treba započeti najmanjom dozom. Optimalnu dozu treba individualno odrediti prema kliničkom odgovoru.
Pedijatrijska populacija
Aritmije, feohromocitom, tireotoksikoza: Doziranje treba da bude individualno i sledeće doze služe samo kao smernica: oralno: 0,25-0,5 mg/kg 3-4 puta dnevno, prema potrebi.
Migrena: oralno, za decu mlađu od 12 godina 20 mg 2-3 puta dnevno. Za decu stariju od 12 godina doziranje je isto kao kod odraslih.
Tetralogija Falo: Značaj propranolola u lečenju ovog stanja odnosi se na smanjenje opstrukcije izlaznog trakta desne komore. Lek Propranolol Galenika je takođe koristan za lečenje pridružene aritmije i angine pektoris. Doziranje je individualno i navedene doze služe samo kao smernica:
oralno: do 1 mg/kg 3 do 4 puta, dnevno, prema potrebi.
Način primene:
Samo za oralnu primenu.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1.
Lek Propranolol Galenika se ne sme koristiti u slučaju postojanja bronhijalne astme ili bronhospazma u anamnezi.
Efekat bronhospazma se može poništiti primenom bronhodilatatora (beta-2 agonisti) kao što je salbutamol. Mogu biti potrebne velike doze bronhodilatatora iz grupe beta-2 agonista da bi se prevazišla beta blokada, prouzrokovana primenom propranolola. Dozu treba prilagoditi u zavisnosti od terapijskog odgovora; treba
razmotriti i intravensku i inhalacionu primenu bronhodilatatora. Može se razmotriti i intravenska primena aminofilina i/ili ipratropijuma (primenjenog pomoću raspršivača). Glukagon (1-2 mg, intravenski) takođe dovodi do bronhodilatatornog efekta kod pacijenata sa astmom. U težim slučajevima mogu biti potrebni kiseonik ili veštačka ventilacija.
Lek Propranolol Galenika, kao i drugi beta-blokatori, se ne sme koristiti kod pacijenata sa sledećim oboljenjima ili stanjima:
Lek Propranolol Galenika se ne sme koristiti kod pacijenata koji su skloni hipoglikemiji, npr. nakon dugotrajnog gladovanja ili kod pacijenata čiji su kompenzatorni mehanizmi ograničeni. Pacijenti sa ograničenim kompenzatornim mehanizmima mogu imati smanjen autonomni i hormonski odgovor na hipoglikemiju, koji uključuje glikogenolizu, glukoneogenezu i/ili oštećenu modulaciju sekrecije insulina. Povećan rizik od neadekvatnog odgovora na hipoglikemiju imaju pothranjeni, pacijenti koji su duže vreme gladovali, izgladneli, pacijenti sa hroničnim oboljenjem jetre, dijabetesom, kao i oni na istovremenoj terapiji lekovima koji blokiraju puni odgovor na dejstvo kateholamina.
Lek Propranolol Galenika kao i drugi beta-blokatori:
Treba izbegavati naglo prekidanje terapije beta-blokatorima (propranolol). Dozu treba postepeno smanjivati tokom perioda od 7 do 14 dana. U periodu obustavljanja terapije neophodno je pažljivo praćenje, posebno pacijenata sa ishemijskom bolešću srca.
Kod pacijenata kojima predstoji hirurška intervencija, ukoliko se donese odluka o prekidu terapije beta- blokatorom, lečenje treba prekinuti najmanje 24 sata pre operacije. Za svakog pacijenta treba da se odredi odnos rizika i koristi od prekida beta-blokade.
Pošto poluvreme eliminacije može biti produženo kod osoba sa značajnim oštećenjem funkcije jetre ili bubrega, neophodan je oprez prilikom započinjanja lečenja i izbora početne doze.
Neophodan je oprez u slučaju primene leka Propranolol Galenika kod pacijenata sa dekompenzovanom cirozom jetre (videti odeljak 4.2.).
Kod pacijenata sa portnom hipertenzijom funkcija jetre može biti pogoršana i može se razviti hepatička encefalopatija. Postoje izveštaji koji ukazuju da lečenje propranololom može povećati rizik od razvoja hepatičke encefalopatije (videti odeljak 4.2.).
Uticaj na laboratorijske testove: Uočeno je da lek Propranolol Galenika utiče na određivanje bilirubina u serumu diazo metodom i na određivanje kateholamina fluoroscentnom metodom.
Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom
Lek Propranolol Galenika sadrži laktozu, monohidrat. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na galaktozu, potpunim nedostatkom laktaze ili glukozno-galaktoznom malapsorpcijom, ne smeju koristiti ovaj lek.
Lek Propranolol Galenika sadrži boju Carmoisine lake (E122), koja može izazvati alergijske reakcije.
Lek Propranolol Galenika utiče na tahikardiju koja je posledica hipoglikemije. Neophodan je oprez pri istovremenoj primeni propranolola i hipoglikemijskih lekova kod dijabetičara. Lek Propranolol Galenika može produžiti hipoglikemijski odgovor na insulin (videti odeljke 4.3. i 4.4.).
Istovremena primena propranolola i rizatriptana može dovesti do povećanja vrednosti PIK i maksimalne koncentracije rizatriptana u plazmi za približno 70-80%. Pretpostavlja se da povećanje izloženosti rizatriptanu nastaje zbog inhibicije metabolizma prvog prolaza rizatriptana, usled inhibicije monoaminooksidaze-A. Ukoliko je neophodna istovremena primena oba leka, preporučuje se primena rizatriptana u dozi od 5 mg.
Antiaritmici klase I (npr. dizopiramid) i amjodaron mogu imati potencirajuće dejstvo na atrijalno vreme sprovođenja i indukovati negativno inotropno dejstvo.
Glikozidi digitalisa u kombinaciji sa propranololom mogu produžiti atrioventrikularno vreme sprovođenja.
Kombinacija beta-blokatora i blokatora kalcijumskih kanala sa negativnim inotropnim dejstvom (verapamil, diltiazem) može pogoršati ovo dejstvo, posebno kod pacijenata sa oštećenom ventrikularnom funkcijom i/ili poremećajima u SA ili AV sprovođenju. To može dovesti do teške hipotenzije, bradikardije i srčane insuficijencije. Ni beta-blokatore ni blokatore kalcijumskih kanala ne treba primenjivati intravenski u toku 48 sati nakon prekida terapije prethodnim lekom.
Istovremena terapija sa dihidropiridinskim blokatorima kalcijumskih kanala (npr. nifedipin) može povećati rizik od nastanka hipotenzije, a kod osoba sa latentnom srčanom insuficijencijom može se pojaviti srčana insuficijencija.
Istovremena primena simpatomimetika kao npr. adrenalina može poništiti dejstvo beta-blokatora. Oprez je neophodan pri parenteralnoj primeni adrenalina kod pacijenata koji su na terapiji beta-blokatorima pošto u retkim slučajevima mogu nastati vazokonstrikcija, hipertenzija i bradikardija.
Primena propranolola u toku infuzije lidokaina može dovesti do povećanja koncentracije lidokaina u plazmi za približno 30%. Pacijenti koji već primaju propranolol su skloni povećanju koncentracije lidokaina u odnosu na osobe koje ga ne primaju. Treba izbegavati istovremenu primenu ova dva leka.
Istovremena primena cimetidina ili hidralazina dovodi do povećanja koncentracije propranolola u plazmi, dok alkohol takođe može dovesti do povećanja koncentracije ovog leka u plazmi.
Beta-blokatori mogu pogoršati rebound hipertenziju koja se nekad javlja nakon obustave klonidina. Ako se ova dva leka primenjuju istovremeno, treba obustaviti primenu beta-blokatora nekoliko dana pre prekida terapije klonidinom. Ako se terapija klonidinom zamenjuje beta-blokatorom, uvođenje beta-blokatora treba odložiti nekoliko dana nakon prestanka primene klonidina.
Neophodan je oprez prilikom istovremene primene propranolola i ergotamina, dihidroergotamina ili sličnih lekova, jer su zabeleženi pojedinačni slučajevi vazospastičnih reakcija.
Istovremena primena lekova koji inhibiraju prostaglandin sintetazu (ibuprofen, indometacin) može smanjiti hipotenzivno dejstvo propranolola.
Kada se propranolol primenjuje sa hlorpromazinom, može doći do povećanja koncentracije oba leka u plazmi. Ovo može dovesti do povećanja antipsihotičnog dejstva hlorpromazina i povećanja antihipertenzivnog dejstva propranolola.
Neophodan je oprez prilikom primene anestetika kod pacijenata koji uzimaju propranolol. Anesteziolog uvek mora biti obavešten o primeni beta-blokatora. Izabrani anestetik treba da ima što je moguće manje negativno inotropno dejstvo. Primena beta-blokatora sa anesteticima može rezultirati slabljenjem refleksne tahikardije i povećanjem rizika za nastanak hipotenzije. Treba izbegavati primenu anestetika sa depresornim dejstvom na miokard.
Rezultati farmakokinetičkih studija pokazuju da izvesni lekovi mogu stupiti u interakcije sa propranololom, zbog dejstva na enzimski sistem jetre putem koga se ovi lekovi metabolišu. U ovu grupu se ubrajaju sledeći lekovi: hinidin, propafenon, rifampicin, teofilin, varfarin, tioridazin i dihidropiridinski blokatori kalcijumskih kanala kao što su nifedipin, nizoldipin, nikardipin, izradipin i lacidipin. S obzirom na to da koncentracija bilo kog od navedenih lekova, kao i propranolola, može biti promenjena, potrebno je prilagoditi dozu na osnovu kliničke procene (videti u prethodnom tekstu deo o interakcijama pri istovremenoj primeni propranolola sa dihidropiridinskim blokatora kalcijumskih kanala).
Trudnoća
Kao i u slučaju drugih lekova, propranolol ne treba primenjivati u toku trudnoće, osim ukoliko je neophodno. Nema dokaza o teratogenosti propranolola. Međutim, beta-blokatori smanjuju perfuziju krvi kroz placentu, što može dovesti do intrauterine smrti fetusa, nezrelosti ploda i prevremenog porođaja. Pored toga, mogu se javiti neželjena dejstva kao što su hipoglikemija i bradikardija kod novorođenčeta i bradikardija kod fetusa. Kod novorođenčeta takođe postoji povećan rizik od razvoja kardioloških i pulmonalnih komplikacija u postnatalnom periodu.
Dojenje
Većina beta-blokatora, posebno lipofilne strukture, se izlučuje u majčino mleko, mada u različitim količinama. Zbog toga se ne preporučuje dojenje za vreme primene ovih lekova.
Propranolol nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Međutim, treba uzeti u obzir da se ponekad mogu javiti vrtoglavica ili umor.
Lek Propranolol Galenika se obično dobro podnosi. Prijavljeni neželjeni događaji u kliničkim studijama se obično mogu pripisati farmakološkom dejstvu leka.
Prijavljena neželjena dejstva su navedena u nastavku, prema klasi sistema organa i prema učestalosti, u skladu sa sledećom konvencijom:
Veoma često: ≥1/10, Često: ≥ 1/100 do < 1/10,
Povremeno: ≥ 1000 do < 1/100, Retko: ≥ 1/10000 do < 1/1,000, Veoma retko: < 1/10000,
Nepoznata učestalost: učestalost se ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka.
Klasa sistema organa | Učestalost | Neželjena dejstva |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Retko | Trombocitopenija |
Hipoglikemija kod novorođenčadi, odojčadi, dece, starijih pacijenata, pacijenata na hemodijalizi, pacijenata na istovremenoj terapiji antidijabeticima, pacijenata na produženom gladovanju i pacijenata sa hroničnim oboljenjem jetre | ||
Često | Poremećaji spavanja, noćne more | |
Retko | Halucinacije, psihoze, promene raspoloženja, | |
Veoma retko | Pojedinačni slučajevi sindroma sličnog miasteniji gravis ili pogoršanje miastenije | |
Poremećaji oka | Retko | Suve oči, poremećaji vida |
Često | Bradikardija, hladni ekstremiteti, Raynaud- | |
Pogoršanje srčane insuficijencije, precipitacija srčanog bloka, posturalna hipotenzija koja može biti udružena sa sinkopom, pogoršanje intermitentne | ||
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | Bronhospazam se može javiti kod pacijenata sa bronhijalnom astmom ili astmatičnim tegobama u anamnezi, i ponekad može imati | |
Gastrointestinalni poremećaji | Povremeno | Gastrointestinalni poremećaji kao što su |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Retko | Purpura, alopecija, psorijatične kožne |
Opšti poremećaji i reakcije na | Često | Umor i/ili malaksalost (često prolazno) |
Retko | Vrtoglavica | |
Ispitivanja | Veoma retko | Povećanje vrednosti ANA (antinuklearna antitela), ali klinički značaj ovog nalaza nije |
Treba razmotriti prekid terapije ukoliko lekar proceni da je stanje pacijenta narušeno zbog pojave nekog gore navedenog neželjenog dejstva. Obustava terapije beta-blokatorima mora biti postepena.U retkim slučajevima intolerancije, koja se manifestuje kao bradikardija i hipotenzija, primenu leka treba prekinuti i ukoliko je neophodno započeti sa lečenjem predoziranja.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka.Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Poznato je da predoziranje propranololom izaziva ozbiljnu toksičnost. Pacijente treba informisati o znacima predoziranja i posavetovati da potraže hitnu medicinsku pomoć ukoliko dođe do predoziranja propranololom.
Kliničke karakteristike:
Srčane
Mogu se javiti bradikardija, hipotenzija, plućni edem, sinkopa i kardiogeni šok. Takođe su mogući prolongacija QRS kompleksa, ventrikularna tahikardija, AV blok prvog do trećeg stepena, ventrikularna fibrilacija ili asistola. Razvoj kardiovaskularnih komplikacija je verovatniji ukoliko su istovremeno primenjeni drugi lekovi koji deluju na kardiovaskularni sistem, a naročito blokatori kalcijumovih kanala, digoksin, ciklični antidepresivi ili neuroleptici. Stariji pacijenti i oni sa postojećom ishemijskom bolešću srca su u povećanom riziku od razvoja ozbiljnih kardiovaskularnih poremećaja.
CNS
Mogu se javiti pospanost, konfuzija, konvulzije, halucinacije, proširene zenice, i u teškim slučajevima koma. Neurološki znaci poput kome ili odsustva reaktivnosti zenica, nisu pouzdani prognostički indikatori tokom reanimacije.
Ostale karakteristike
Mogu se javiti bronhospazam, hiperkalemija i povremeno CNS-posredovana respiratorna depresija.
Lečenje:
U slučajevima predoziranja ili veoma izraženog smanjenja srčane frekvence ili krvnog pritiska, terapija propranololom se mora obustaviti. Lečenje treba da obuhvati opšte simptomatske i suportivne mere, uključujući održavanje prohodnosti disajnih puteva i praćenje vitalnih znakova do stabilizacije. Kod
simptomatskih pacijenata i pacijenata sa izmenjenim EKG nalazom, treba razmotriti rano uvođenje intenzivne nege.
Za dodatne informacije o lečenju predoziranja konsultovati nacionalne kliničke vodiče.
Farmakoterapijska grupa: Blokatori beta-adrenergičkih receptora; Blokatori beta-adrenergičkih receptora, neselektivni
ATC šifra: C07AA05
Propranolol je kompetitivni antagonist beta-1 i beta-2 adrenergičkih receptora. Nema agonističko dejstvo na beta-adrenoreceptore, međutim, pri koncentracijama većim od 1 do 3 mg/L ponaša se kao stabilizator membrane, iako se ova koncentracija retko dostiže u toku oralne primene leka. Kompetitivna blokada beta- receptora kod čoveka je dokazana na osnovu paralelnog pomeranja krive doza u funkciji srčane frekvence u desno, nakon primene beta-agonista kao što je izoprenalin.
Propranolol, kao i drugi beta-blokatori, ima negativno inotropno dejstvo i stoga je kontraindikovan kod srčane insuficijencije koja nije pod kontrolom.
Propranolol je racemska smeša i aktivna forma je S (-) izomer propranolola. Sa izuzetkom inhibicije konverzije tiroksina u trijodtironin, malo je verovatno da će bilo koje dodatne osobine koje poseduje R (+) propranolol, u poređenju sa racemskom smešom, dovesti do različitih terapijskih efekata.
Lek Propranolol Galenika je efikasan i dobro se podnosi kod većine etničkih grupa, mada odgovor na lek može biti slabiji kod pripadnika crne rase.
Nakon intravenske primene poluvreme eliminacije propranolola je oko 2 sata i odnos metabolita i propranolola u krvi je manji nego nakon oralne primene. 4-hidroksipropranolol nije prisutan nakon intravenske primene leka. Propranolol se u potpunosti resorbuje nakon oralne primene, a maksimalne koncentracije u plazmi se postižu 1-2 sata nakon uzimanja natašte. Putem jetre se eliminiše do 90% oralno uzetog leka sa poluvremenom eliminacije od 3-6 sati. Propranolol se u velikoj meri i brzo distribuira kroz organizam, a najveće koncentracije se postižu u plućima, jetri, bubrezima, mozgu i srcu. Propranolol se u velikoj meri (80-95%) vezuje za proteine plazme.
Propranolol je aktivna supstanca sa kojom postoji veliko kliničko iskustvo. Nema drugih relevantnih podataka, osim onih koji su već dati u ostalim poglavljima Sažetka karakteristika leka.
Skrob, kukuruzni;
Laktoza, monohidrat;
Skrob, preželatinizovan;
Boja Carmoisine lake (E122); Magnezijum-stearat.
Nije primenljivo.
5 godina.
Čuvati u originalnom pakovanju.
Unutrašnje pakovanje je blister od aluminijum/PVC trake i trake tvrdi PVC sa 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 blistera sa po 10 tableta (ukupno 50 tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Propranolol Galenika sadrži aktivnu supstancu propranolol-hidrohlorid. Lek Propranolol Galenika pripada grupi lekova pod nazivom beta-blokatori. Ispoljava efekte na srce i cirkulaciju, kao i na druge delove organizma.
Lek Propranolol Galenika se koristi:
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergiju na neke od njih.
Lek Propranolol Galenika ne smete uzimati:
Ne smete uzimati lek Propranolol Galenika ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas. Ukoliko niste sigurni obratite se svom lekaru.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Propranolol Galenika. Pre primene leka Propranolol Galenika obavestite svog lekara ili farmaceuta:
Drugi lekovi i lek Propranolol Galenika
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Ukoliko počnete da uzimate bilo koje druge lekove uz lek Propranolol Galenika morate obavestiti Vašeg lekara. Ovo je veoma važno zato što lek Propranolol Galenika može uticati na način delovanja drugih lekova, kao što i drugi lekovi mogu uticati na njegovo dejstvo.
Naročito je važno da obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:
Ukoliko istovremeno uzimate klonidin (u terapiji hipertenzije ili migrene) sa propranololom, ne smete prestati sa uzimanjem klonidina dok Vam to ne kaže Vaš lekar. Ako je neophodno da prestanete sa uzimanjem klonidina, lekar će Vam reći kako to da uradite.
Hirurške intervencije (operacije)
Ukoliko ćete imati operaciju, recite anesteziologu, hirurgu ili stomatologu da koristite lek Propranolol Galenika. Ovo je veoma važno jer Vam se može javiti nizak pritisak ukoliko primite određeni anestetik uz lek Propranolol Galenika.
Propranolol može da utiče na laboratorijske rezultate određivanja bilirubina u serumu i kateholamina određenim metodama. Ukoliko dajete krv radi analize navedenih parametara, recite medicinskom osoblju da uzimate lek Propranolol Galenika.
Uzimanje leka Propranolol Galenika sa hranom, pićima i alkoholom
Nemojte konzumirati alkoholna pića u toku primene leka Propranolol Galenika, jer alkohol može uticati na dejstvo propranolola.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Lek Propranolol Galenika ne treba uzimati u periodu trudnoće, osim ukoliko je to neophodno, o čemu će odluku doneti Vaš lekar nakon pažljive procene.
Ne preporučuje se primena leka Propranolol Galenika u periodu dojenja, jer se propranolol izlučuje u majčino mleko.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Malo je verovatno da lek Propranolol Galenika utiče na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rad sa mašinama.
Međutim, kod nekih osoba se povremeno mogu javiti vrtoglavica ili umor prilikom primene leka Propranolol Galenika. Ukoliko se to desi posavetujte se sa svojim lekarom.
Lek Propranolol Galenika sadrži laktozu i boju Carmoisine lake (E122).
U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka. Boja Carmoisine lake (E122) može izazvati alergijske reakcije.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Vaš lekar će Vam propisati odgovarajuću dozu leka i objasniće Vam na koji način treba da uzimate lek Propranolol Galenika. Uvek sledite preporuke Vašeg lekara.
Preporučene ukupne dnevne doze za odrasle:
Arterijska hipertenzija (povišen krvni pritisak): 160 mg do 320 mg
Angina pektoris (bol u grudima): 120 mg do 240 mg
Aritmije (poremećaji srčanog ritma)*: 30 mg do 160 mg Dugotrajna zaštita posle srčanog udara (infarkt miokarda): 160 mg Sprečavanje napada migrene*: 80 mg do 160 mg
Esencijalni tremor: 80 mg do 160 mg
Anksioznost: 40 mg do 120 mg
Oboljenje štitaste žlezde (tireotoksikoza): 30 mg do 160 mg
Hipertrofična opstruktivna kardiomiopatija
(zadebljan i oslabljen srčani mišić): 30 mg do 160 mg
Tumor srži nadbubrežne žlezde (feohromocitom)*
(samo sa alfa-blokatorom): 30 mg do 60 mg
Prevencija krvarenja u jednjaku usled visokog krvnog pritiska
u venskom sistemu jetre (portna hipertenzija) 80 mg do 320 mg
*Deca: U nekim okolnostima ovaj lek se može koristiti za lečenje dece sa ovim poremećajima. Lekar će odrediti dozu na osnovu telesne mase i uzrasta deteta.
Stariji pacijenti
Lekar može propisati lečenje manjim dozama na početku terapije. Optimalnu dozu će odrediti individualno, na osnovu terapijskog odgovora.
Način primene
Tabletu treba uzeti sa dovoljno vode. Tableta se može podeliti na 4 jednake doze.
Ako ste uzeli više leka Propranolol Galenika nego što treba
Lek Propranolol Galenika je veoma toksičan kada se primeni u dozi koja prevazilazi propisanu. Ukoliko ste uzeli više leka Propranolol Galenika nego što Vam je propisano ili osetite simptome predoziranja, odmah se obratite svom lekaru ili najbližoj službi hitne medicinske pomoći. Ponesite kutiju leka kako biste najlakše objasnili lekaru koji ste lek popili.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Propranolol Galenika
Ukoliko ste zaboravili da uzmete tabletu leka Propranolol Galenika, uzmite je čim se setite. Ukoliko je vreme za uzimanje sledeće doze blizu, sačekajte i uzmite sledeću dozu prema uobičajenom rasporedu doziranja.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu tabletu!
Ako naglo prestanete da uzimate lek Propranolol Galenika
Ne treba prekidati terapiju bez savetovanja sa lekarom. U nekim slučajevima će biti neophodno da prekid terapije lekom Propranolol Galenika bude postepen.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Sledeća neželjena dejstva se mogu javiti pri upotrebi ovog leka:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Nemojte biti zabrinuti zbog navedenih neželjenih dejstava. Kod Vas se možda neće javiti nijedno neželjeno dejstvo.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja i dece.
Ne smete koristiti lek Propranolol Galenika posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju („Važi do“). Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek čuvati u originalnom pakovanju.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Kako izgleda lek Propranolol Galenika i sadržaj pakovanja
Tablete.
Okrugle tablete ravnih površina bledoružičaste boje, sa naznačenim, unakrsno utisnutim podeonim linijama na jednoj strani.
Tableta se može podeliti na 4 jednake doze.
Unutrašnje pakovanje je blister od aluminijum/PVC trake i trake tvrdi PVC sa 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 5 blistera sa po 10 tableta (ukupno 50 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
GALENIKA AD BEOGRAD, Batajnički drum b.b., Beograd, Republika Srbija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Maj, 2023.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-02743-22-001 od 30.05.2023.